HU201650B - Process for regulating the growth of cultivated plants by 7-chloro-8-carboxy-qunoline-derivatives - Google Patents
Process for regulating the growth of cultivated plants by 7-chloro-8-carboxy-qunoline-derivatives Download PDFInfo
- Publication number
- HU201650B HU201650B HU875163A HU516387A HU201650B HU 201650 B HU201650 B HU 201650B HU 875163 A HU875163 A HU 875163A HU 516387 A HU516387 A HU 516387A HU 201650 B HU201650 B HU 201650B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- weight
- active ingredient
- plants
- chloro
- parts
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N43/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
- A01N43/34—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
- A01N43/40—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom six-membered rings
- A01N43/42—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom six-membered rings condensed with carbocyclic rings
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Agronomy & Crop Science (AREA)
- Pest Control & Pesticides (AREA)
- Plant Pathology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Dentistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Zoology (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás a haszonnövények növekedésének szabályozására a 7-klór-8-karboxi-kinolinszármazékokat hatóanyagként tartalmazó készítményekkel.
A 7-klór-8-karboxi-kinolinszármazékok ismertek a
429. és a 104 389. számú nyilvánosságra hozott európai szabadalmi bejelentésekből, mint gyomirtó hatású vegyületek.
Azt találtuk, hogy az (I) általános képletű 7-klór-8-karboxi-kinolinszármazckok - a képletbe R fluor-, klór-, brómatomot, vagy 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent - alkalmasak a haszonnövények növekedésének szabályozására. Ezek a vegyületek kis mennyiségben (subletalis dózisban) való alkalmazásuk esetén a haszonnövényeknél bioszabályzó effektusokat, például termésnövekedést tudnak okozni.
Az (I) általános képletben az R szubsztituensnek a következő jelentései lehetnek: fluor-, klór- és brómatom, előnyösen fluor- és klóratom, különösen előnyösen klóratom, egyenes vagy elágazó szénláncú 1-4 szénatomos alkilcsoport, így metil-, etil-, η-propil-, izopropil-, η-butil-, izobutil-, szek-butil- és tcrc-butilcsoport, előnyösen 1-3 szénatomos alkilcsoport, így metil-, etil-, cs n-propilcsoport, különösen előnyösen metil- és etilcsoport. .
A bioszabályzó hatás szempontjából különösen előnyösek azok az (I) általános képletű 7-klór-8-karboxi-kinolinszármazékok, amelyek képletében R klóratomot, metil- vagy etilcsoportot jelent.
Az (1) általános kcplctű 7-klór-8-karboxi-kinolinszármazékokat a 60 429. és a 104 389. számú nyilvánosságra hozott európai szabadalmi bejelentésekben leírt eljárások segítségével állíthatjuk elő.
Kis mennyiségben alkalmazva az (I) általános képletű 7-klór-8-karboxi-kinolinszármazckok bioszabályzós értelemben a növénynek gyakorlatilag minden fejlődési stádiumát befolyásolni tudják, anélkül azonban, hogy a kívánt eredmény kárt okozna.
A bioszabályozós vegyületek hatásának sokfélesége mindenekelőtt a következőktől függ:
a) a növény fajtájától és helyétől
b) a növény fejlődési stádiumára vonatkoztatott alkalmazás időpontjától és az évszaktól
c) az alkalmazás helyétől és az alkalmazási eljárásoktól (magcsávázás, gumókezelés, gyökéren cs levélen való alkalmazás, egyes virágok vagy virágzatok kezelése)
d) geoklimatikus faktoroktól, például megvilágítás erősségétől, a nappalok hosszától, hőmérséklettől, a csapadék mennyiségétől
e) a talaj állapotától (beleértve a trágyázást is)
f) a hatóanyag kiszerelésétől, illetve alkalmazási formájától
g) a hatóanyag koncentrációjától.
A 7-klór-8-karboxi-kinolinszármazékok különböző alkalmazási lehetőségei közül felsorolunk néhányat:
A) A hatóanyaggal többlettcrmést lehet elemi, mind a növényi részeket, mind pedig a növények extrakttartalmát tekintve. így például lehetséges nagyobb mennyiségű bimbó, virág, levél, gyümölcs, mag, gyökér és gumó kifejlődését kiváltani. Különösen jelentős, hogy a zöldségnél és a gyümölcsnél nagyobb és értékesebb terményt kapunk.
B) Ezen kívül ezekkel a hatóanyagokkal el lehet érni, hogy klimatikusan kedvezőtlen évszakokban is a gyümölcsképződést biztosítsuk és meggyorsítsuk.
C) Ezekkel a hatóanyagokkal indukálni lehet a partenokarp gyümölcsök képződését is.
Különösen előnyös alkalmazási terület a termésfokozás például a burgonyafclck (Solanales) rendjébe tartozó haszonnövényeknél, így a padlizsánnál, a paradicsomnál, burgonyánál és a paprikánál, a rózsavirágúak (Rosales) rendjébe tartozó haszonnövényeknél, így az őszibaracknál, mandulánál, almánál, körténél és a szamócánál, a hüvelyesek (Fabales) rendjébe tartozó haszonnövényeknél, így a szójánál, borsónál és a különböző babfajoknál, a mályvafélck (Malvales) rendjébe tartozó haszonnövényeknél, így a gyapotnál és az okránál.
A találmány szerinti eljárással felhasználandó hatóanyagokat a növényekhez juttathatjuk a vetőmagvak csávázásával vagy a talajon, azaz a gyökereken át. Különösen előnyös eljárás a levelek permetezése vagy a fiatal tcrmésállomány célzott bepermetezése, vagy bemártása.
A vetőmagcsávázáshoz szükséges hatóanyagmenynyiseg 0,0001-10, előnyösen 0,0001-1, különösen előnyösen 0,001-0,1 g/kg vetőmag.
A bemártásos kezeléseknél (például a dugványok meggyökereztetésére, a burgonyanövénynél illetve a vctőburgonyánál való alkalmazásnál, illetve egyes virágok vagy virágzatok célzott kezelésénél) a megfelelő hatóanyagkoncentráció 0,01-500, előnyösen 0,1-100, különösen előnyösen pedig 0,1-80 ppm volt.
A levél- és talajkezelésnél a 0,001-500, előnyösen 0,01-100, különösen előnyösen 0,1-50 g hatóanyag/ha hatóanyagkonccntrációnál nagyobbra általában nem volt szükség.
Az (I) általános képletű vegyületeket a szokásos készítmények, így oldatok, emulziók, szuszpenziók, porok, paszták és granulátumok alakjában használhatjuk. Az alkalmazási formák teljesen a felhasználáshoz igazodnak; minden esetben a hatóanyagok egyenletes és finom eloszlatása a cél. A készítményeket ismert módon állítjuk elő, például a hatóanyagnak oldószerrel és/vagy hordozóanyaggal való hígításával, adott esetben emulgeáló- és diszpergálószert is használva, és ha hígítószerként vizet alkalmazunk, úgy a készítmény más szerves oldószert is tartalmazhat. A készítményekben segédanyagokként szerepelhetnek az oldószerek, így az aromás szénhidrogének (például a xilol, toluol és a benzol), a klórozott aromás szénhidrogének (például a klór-benzol), az alifás szénhidrogének (például az ásványolajfrakciók), az alkoholok (például a metanol és a butanol), az aminok (például az clanol-amin), az Ν,Ν-dimetil-formamid cs a víz; a szilárd hordozóanyagok, így a természetes kőzclporok (például a kaolin, agyag, talkum, kréta) és a szintetikus kőporok (például a nagyon diszperz kovasav, szilikátok); az emulgcálószerek vagy más hasonló felületaktív szerek, így a nem ionos és az anionos emulgeátorok (például a polioxi-ctilcn-zsíralkohol-éter, alkil-szulfonátok), a diszpcrgálószerck, így a lignin, szulfitszennylúgok és a metil-ccllulóz. Előnyös a találmány szerinti hatóanyagokat vizes oldatban használni, az oldathoz adott esetben vízzel elegyedő szerves oldószert, így metanolt vagy más kis szénatomszámú alkoholt, acetont, NJM-dimetil-formamidot vagy N-metilpirrolidint adva. A készítmények hatóanyagtartalma 0,01-95, előnyösen 0,05-90, különsen előnyösen 0,0520 tömegszázalék.
HU 201 650 Β
A készítményeket, illetve az ezekből előállított közvetlenül felhasználható készítményeket, így az oldatokat, emulziókat, szuszpenziókat, porokat, pasztákat vagy granulátumokat ismert módon alkalmazhatjuk, például kikelés előtti, kikelés utáni kezelésben vagy csávázószerként.
Példák a haszonnövények növekedését szabályzó készítmények előállítására:
I. példa tömegrész 1. számú hatóanyagot 3 tömegrész diizobutil-naftalin-a-szulfonsav nátrium sóval, 17 tömegrész szulfitszennylúgból származó ligninszulfonsav nátrium sóval és 78 tömegrész porított kovasavgéllel jól összekeverünk, és kalapácsos malomban összeőrlünk. A keveréket 20 000 tömegrész vízben finoman eloszlatva 0,01 tömegszázalékos hatóanyagtartalmú permedét kapunk.
II. példa tömegrész 1. számú hatóanyagot 97 lömegrész finomszemcsés kaolinnal összekeverünk. így 3 tömegszázalékos hatóanyagtartalmú porozószert kapunk.
III. példa tömegrész 2. számú hatóanyagot alaposan elkeverünk 92 tömegrész porított kovasavgél és 8 tömegrész paraffinolaj elegyével, amely elegyet úgy nyerjük, hogy a porított kovasavgél felületére a paraffinolajat ráporlasztjuk. Ez az eljárás jó (apadóképcsségú hatóanyag előkészítésére szolgál.
IV. példa tömegrész 1. számú hatóanyagot 20 tömegrész fcnolszulfonsav(karbamid)formaldchid kondenzátum nátrium sóval, 4 tömegrész Kicsclgéllcl és 72 tömegrész vízzel alaposan elkeverünk. így stabil vizes diszperziót kapunk, amit 100000 tömegresz vízzel hígítva 0,004 tömcgszázalékos hatóanyagtartalmú vizes diszperziót nyerünk.
V. példa tömegrész 3. számú hatóanyagot 2 tömegrész dodecil-benzolszulfonsav kalcium sóval, 8 tömegrész zsíralkohol-poliglikoléterrcl, 2 tömegrész fcnolszulfonsav/karbamid/formaldchid kondenzátum nátrium sóval és 86 tömegrész paraffinos jellegű ásványolajjal alaposan összekeverve stabil olajos diszperziót kapunk.
VI. példa tömegrész 2. számú hatóanyagot elkeverünk 10 tömegrész N-metil-oc-pirrolidonnal, és így olyan oldatot kapunk, ami a legfinomabb cseppckrc eloszlatva alkalmazható.
VII. példa
0,2 tömegrész 1. számú hatóanyagot feloldunk 80 tömegrész xilolból, 8-10 mól etilénoxidnak és 1 mól olajsav-N-monoctanolamidnak 10 tömegrésznyi rcakciótcrmékcből, 5 tömegresz dodccil-bcnzolszulfonsav kalcium sóból és 40 mól etilénoxidnak és 1 mól ricinusolajnak 5 tömegrésznyi rcakciótermékéből álló clcgybcn. A kapott oldatot 100 000 lömegrész vízbe öntve és finoman eloszlatva 0,0002 lömegszázalékos hatóanyagtartalmú vizes diszperziót nyerünk.
VIII. példa
0,1 tömegrész 2. számú hatóanyagot feloldunk 40 tömegrész ciklohexanonból, 30 tömegrész izobutanolból, 7 mól etilénoxidnak és 1 mól izooktil-fenolnak 20 tömegrésznyi rcakciótermékéből és 40 mól etilénoxidnak és 1 mól ricinusolajnak 10 tömegrésznyi reakciótermékéből álló elegyben. A kapott oldatot 100 000 tömegrész vízbe öntve és finoman eloszlatva 0,0001 tömegszázalékos (1 ppm) hatóanyagtartalmú vizes diszperziót nyerünk.
IX. példa
0,1 lömegrész 1. számú hatóanyagot feloldunk 25 tömegrész ciklohcxanolból, 65 tömegrész 210-280 ’C forráspont-inlcrvallumú ásványolajfrakciőból és 40 mól etilénoxidnak és 1 mól ricinusolajnak 10 tömegrésznyi reakciótermékéből álló elegyben. A kapott oldatot 10 000 tömegrész vízbe öntve és finoman eloszlatva 0,001 tömegszázalékos hatóanyagtartalmú vizes diszperziót nyerünk.
A 7-klór-8-karboxi-kinolinszármazékokat, illetve az ezeket a vegyületeket hatóanyagként tartalmazó készítményeket más hatóanyagokkal, például rovarölő-, más növényi növekedést szabályzó-, gombaölő hatóanyagokkal vagy akár műtrágyával keverve is felhasználhatjuk.
Példák a haszonnövények növekedésének a szabályozására:
A következő (I) általános képletű vegyületek hatását vizsgáltuk:
1. számú hatóanyag: 3,7-dikIór-8-karboxi-kinoIin
2. számú hatóanyag: 7-klór-3-metil-8-karboxi-kinolin
3. számú hatóanyag: 7-klór-3-etil-8-karboxi-kinolin
Összehasonlítás céljából a következő ismert, növényi növekedést szabályozó hatóanyagokat is vizsgáltuk:
A hatóanyag: 4-(2-metiM-klór-fcnoxi)-vajsav, a „MADEC” kereskedelmi áru hatóanyaga B hatóanyag: Gibberellin A3 C hatóanyag: 4-klór-fcnoxi-eccLsav, a „TOMATUTONE” kereskedelmi áru hatóanyaga
1. példa
A padlizsán tertnésképződésének mennyiségi és minőségi javulása (egyszeri alkalmazás) „Kurokoma” fajtájú padlizsánnövényekct 30,5 x x 27,0 cm méretű műanyag edényekben, üvegházi körülmények közölt termesztettük. Szubszlrátumként stadnard talajt használtunk. A kísérlet minden egyes növényét szükség szerint, egyenletesen öntöztük és trágyáztuk.
A virágzás kezdetén a növényeket a találmány szerinti készítménnyel egyszer cscppncdvesre permeteztük; az 1. táblázatban ppm-ben megadott mennyiségek a hatóanyag koncentrációját jelentik a vizes oldatban. Ennél 1 ppm megfelel a 0,8 g hatóanyag/ha koncentrációnak.
nap múlva kiértékeltük a kísérletet. Az eredmény az volt, hogy bár az 1. számú hatóanyag következtében a termések száma csökkent, azonban az össztermés és főleg a 12 centiméternél hosszabb cs legalább 50 g-os értékes termések aránya jelentősen megjavult. A 250 ppm feletti koncentrációk további javulást már nem okoztak. (A megadott termések középértékek, amelyek mindig öt növényre vonatkoznak.)
HU 201 650 Β
1. táblázat
Hatóanyag | Permedé koncentrációja (ppm) | Termések darabszáma | Termések tömege (g) | ||
Összesen | több, mint 50 g/termés | összesen több, mint 50 g/termés | |||
Kontroll | 0 | 58 | 0 | 250 | 0 |
1. | 10 | 16 | 14 | 1052 | 1018 |
1. | 50 | 19 | 15 | 1243 | 1229 |
1. | 250 | 18 | 10 | 834 | 681 |
1. | 750 | 17 | 7 | 844 | 679 |
B. | 50 | 42 | 4 | 462 | 309 |
2. példa
A padlizsán termésképződésének mennyiségi és minőségi javulása (kétszeri alkalmazás) „Kurokoma” fajtájú padlizsánnövényeket az 1. példában leírtak szerint termesztettük.
A virágzás kezdetén, majd 66 nap múlva a növényeket a permedével cseppnedvesre permeteztük (1 ppm megfelel 0,8 g hatóanyag/ha mennyiségnek). A virágzást követő 85. napon a kísérletet kiértékeltük. Az eredmény az volt, hogy az 1. számú hatóanyag alkalmazása esetén a 12 cm-nél hosszabb és legalább 50 g-os értékesíthető gyümölcsök aránya lényegesen megemelkedett. A következő, 2. táblázat mutatja a kapott értékeket (a terméshozamokat mindig átlagoltuk, és ezek öt növényre vonatkoznak).
A padlizsán termésképződésének mennyiségi és minőségi javulása (háromszori alkalmazás) „Senryo” fajtájú padlizsánnövényeket az 1. példában leírtak szerint termesztettünk. A növényeket három alkalommal mindig cseppnedvesre permeteztük (1 ppm megfelel 1,25 g hatóanyag/ha mennyiségnek).
1. permetezés: a palánták átültetését követő 20. napon
2. permetezés: a palánták átültetését követő 30. napon
3. permetezés: a palánták átültetését követő 40. napon
Az első permetezést követő 42. napon a kísérletet kiértékeltük. Az eredmény az volt, hogy az 1. és 2. számú hatóanyag alkalmazása (5 és 10, illetve 5 ppm) jelentős terméstöbbletet eredményezett. Ennél a kísérletnél főleg az 50 grammnál nagyobb tömegű termések aránya volt nagyobb, mint az összehasonlító kísérletben. A következő 3. táblázatban megadott értékek ádagoltak, és mindig hat növényre vonatkoznak.
4. példa
A paradicsom termésképződésének mennyiségi és minőségi javulása (az egész hajtás kezelése) „Homarc 114” fajtájú paradicsomnövényeket 30,5 x x 27,0 cm méretű műanyag edényekben, üvegházi körülmények között termesztettük. Szubsztrátumként
2. táblázat
Hatóanyag | Permedé koncentrációja (ppm) | Termések darabszáma | Termések tömege (g) | ||
összesen | több, mint 50 g/termés | összesen több, mint 50 g/termés | |||
Kontroll | 0 | 141 | 24 | 2073 | 1196 |
1. | 5 | 116 | 19 | 1831 | 1179 |
1. | 10 | 112 | 30 | 2040 | 1484 |
1. | 20 | 102 | 38 | 2501 | 2152 |
1. | 40 | 100 | 36 | 2393 | 2146 |
A. | 40 | 118 | 26 | 2104 | 1563 |
3. táblázat
Hatóanyag | Permetlé koncentrációja (ppm) | Termések darabszáma | Termések tömege (g) | ||
összesen | több, mint 50 g/termés | összesen több, mint 50 g/termés | |||
Kontroll | 0 | 32 | 9 | 971 | 550 |
1. | 5 | 21 | 14 | 1380 | 1109 |
1. | 10 | 27 | 13 | 1315 | 1013 |
1. | 20 | 20 | 13 | 1004 | 889 |
1. | 40 | 23 | 15 | 1214 | 1116 |
2. | 5 | 22 | 13 | 1230 | 957 |
2. | 20 | 32 | 14 | 1266 | 911 |
2. | 40 | 29 | 16 | 1361 | 1034 |
A. | 40 | 16 | 8 | 789 | 636 |
-4Ί
HU 201 650 Β
4. táblázat
Hatóanyag | A permetlé koncentrációja (ppm) | A termés darabszáma | Össztermés (g) | A termés átlagtömcge (g) |
Kontroll | 0 | 107 | 3797 | 35,5 |
1. | 1 | 88 | 4318 | 49,1 |
1. | 5 | 39 | 4605 | 118,1 |
1. | 10 | 39 | 4915 | 126,0 |
5. táblázat
Hatóanyag | A permetlé koncentrációja (ppm) | A termés darabszáma | össztermés (g) | A termés átlagtömege (g) |
Kontroll | 107 | 3797 | 35,5 | |
1. | 10 | 82 | 4514 | 55,0 |
1. | 20 | 72 | 4571 | 63,5 |
C. | 20 | 97 | 3970 | 40,9 |
standard talajt használtunk. A kísérlet minden egyes növényét szükség szerint, egyenletesen öntöztük és trágyáztuk. A szokásos gyakorlatnak megfelelően az oldalhajtásokat eltávolítottuk. Az első termésállomány virágzásának időpontjában a növényeket a hatóanyag oldalával cseppncdvesie permeteztük. Ebben a kísérletben 1 ppm 1 g hatóanyag/ha koncentrációnak felelt meg. 75 nap múlva a kísérletet kiértékeltük. A kísérlet eredménye az volt, hogy az 1. számú hatóanyaggal való kezelés a termések darabszámút, különösen a fiatalabb virágzatoknál jelentősen csökkentette. A terméseknek azonban jelentősen nagyobb egyedi- és össztömegc volt, mint a kezeletlen növények termésének, és ez kedvező értékesítési lehetőséget kínál. A következő, 4. táblázatban megadott számértékek mindig öt növényre vonatkoznak.
5. példa
A paradicsom termésképződésének mennyiségi és minőségi javulása (a termésállomány kezelése)
A paradicsomnövényeket a 4. példában leírtak szerint termesztettük. Az első termésállomány virágzásának időpontjában minden termésálíományt a hatóanyag oldatával cseppnedvcsre permeteztünk. Ebben a kísérletben 1 ppm 0,1 g hatóanyag/ha koncentrációnak felelt meg. 75 nap múlva a kísérletet kiértékeltük.
Az egész növény kezelésével (4. példa) ellentétben ebben a kísérletben az 1. számú hatóanyaggal való kezelés a termés darabszámút csak körülbelül 25-30 százalékkal csökkentette. A termés össztömege azonban ennél a kísérletnél is jelentősen nagyobb volt, amelynek fő része az öregebb tcrmésállományra jutott Ezenlo'vül a kezelés emelte a termések egyedi súlyát is.
A következő, 5. táblázatban megadott terméshozamok mindig öt növényre vonatkoznak.
6. példa
A paradicsom termésének minőségi javulása „Curabel” fajtájú paradicsomnövényeket a szokásos évszakban, szántóföldi körülmények között termesztettünk. A növények termesztése a szokásos gyakorlatnak megfelelően történt. A virágzás idején a növényeket a találmány szerinti hatóanyagokból előállított vizes készítményekkel bcpermctczlük (összesen öt, egymást követő kezelés).
A 4. és 5. példákkal analóg módon a találmány szerinti vegyületek hatására itt is többlcttermés keletkezett. További vizsgálatok azt mutatták, hogy a találmány szerinti vegyületek hatására mag nélküli gyümölcsképződés (partenokarpia) ment végbe. Továbbá a paradicsomból állománya szilárdabb lett például az 1„ illetve 2. számú hatóanyagok befolyásúra. Ezeknek a hatásoknak az alapján mind az étkezési, mind a konzervipari paradicsomnál minőségjavulás várható.
7. példa
A padlizsán termésképződésének gyorsítása „Kurokoma” fajtájú padlizsánnövényekct az 1. pél35 dában leírtak szerint termesztettünk. A kísérletet ősszel és télen hajtottuk végre, tehát olyan évszakban, amelyben a padlizsán tetmésképződése csak nehezen megy végbe. A növények vetése szeptember 27-én történt, a kezelés pedig december 25-én. A kezelés során a növé40 nyékét a vizes készítményekkel cseppnedvcsre permeteztük (1 ppm megfelelt 0,6 g hatóanyag/ha koncentrációnak).
A növényeket az 1. számú hatóanyaggal kezelve kiderült, hogy bár a növény virágainak száma csökkent ugyan, azonban a terméskepződes lényegesen felgyorsult.
6. táblázat
Egy kísérlethez húsz egységes méretű, egyenként körülbelül 80 g-os paradicsomot használtunk fel.
Hatóanyag | Felhasznált mennyiség (g hatóannyag/ha) | Egy termésben a magok átlagos száma |
Kontroll | 0 | 109 |
1. | 0,315 | 110 |
1. | 0,625 | 58 |
1. | 1,250 | 35 |
1. | 2,500 | 19 |
1. | 5,000 | 5 |
2. | 5,000 | 70 |
C | 12,500 | 80 |
-5HU 201 650 Β
7. táblázat
Ható A permetlé . a növényenként! terméshozam (g)
anyag | Kunucnua (ppm) | c,üja 1.24. | H.4. | ΙΠ. 10. | összesen |
Kontroll | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
1. | 10 | 94,2 | 81,7 | 27,6 | 203,5 |
1. | 50 | 124,0 | 66,0 | 43,7 | 233,7 |
1. | 250 | 97,5 | 8,8 | 29,8 | 136,1 |
1. | 750 | 93,2 | 33,1 | 9,4 | 135,7 |
B | 50 | 15,8 | 45,9 | 0 | 61,7 |
8. példa 1,
A gyapot termésfokozása „Delta Pinc” fajtájú gyapotnövényeket Grcenvillebcn (Mississippi állam, USA) szántóföldi körülmények között termesztettünk. A fővirágzás idején a virágokat cs a bimbókat a találmány szerinti hatóanyagoldattal célzottan permeteztük be.
Az 1. számú hatóanyag alkalmazása jelentős többlettermest okozott. A kapott eredményeket a következő, 8. táblázat mutatja.
8. táblázat
Hatóanyag | Felhasznált mennyiség (g hatóanyag/ha) | Termés (kg/ha) |
Kontroll | 0 | 2725 |
1. | 10 | 3018 |
1. | 30 | 3588 |
1. | 60 | 2997 |
1. | 80 | 3074 |
anyagok vizes készítményével cscppncdvesre permeteztünk (750 ml oldal/fa). Az őszibarack termesztése egyébként a szokásos körülmények között történt. Ugyanígy a gyümölcsöket a szokásos időpontban szüreteltük le.
Minteza 10a. és 10b. táblázatból látható, a hatóanyagokkal való kezelés hatására megnő a gyümölcstermés tömege. A „Red Haven” fajtájú őszibaracknál ezen kívül meggyorsult a gyümölcsérés is, amire sok esetben szükség van. A 2. számú hatóanyag az „Elbcrta Queen” fajtájú őszibaracknál a gyümölcsök nagyságának körülbelül 10%-os növekedését okozta, ami jobb értékesítési lehetőségeket kínál.
A táblázatokban felsorolt adatok átlagértékek, és mindig egy fára vonatkozank.
10a. táblázat „Red Haven” fajtjájú őszibarack
Ható anyag
Permetlé koncentrációja (ppm)
A leszürctclt gyümölcsök száma, % éretlen, % érett
Átlagos gyümölcstömeg (g)
Össztermés (kg)
Kontroll | 0 | 148,7 | 60 | 40 | 85 | 12,64 |
1, | 5 | 154,0 | 55 | 45 | 87 | 13,40 |
1. | 10 | 190,0 | 41 | 59 | 70 | 13,30 |
2. | 20 | 183,4 | 27 | 73 | 83 | 15,22 |
10b. táblázat „Elbcrta Queen” fajtájú őszibarack
9. példa
A burgonya gumósodásának mennyiségi és minőségi javulása „Kennebcc” fajtájú burgonya vetőgumókat kiültetés 40 előtt körülbelül 10 percig a találmány szerinti hatóanyag vizes oldatába helyeztük, majd az így kezelt gumókat kiültettük. A burgonyanövény termesztése egyébként a szokásos körülmények között történt.
Például a 2. számú hatóanyaggal való kezelésnél 45 mind a burgonyagumók össztömege, mind pedig az értékesíthető, azaz több mint 8 cm átmérőjű gumók aránya jelentősen megnövekedett.
A kapott eredményeket a kövclkező, 9. táblázat mutatja és az adatok 13 n?-es parcellára vonatkoznak: 50
9. táblázat
Ható 4 kezelésre használt Gumók száma Gumók tömege (kg) anyag °^al konccnt- össz. értékesít- össz. értékesít- 55 rációja(ppm) hclö hclö
Kontroll | 0 | 339 | 86 | 16,5 | 10,3 |
2. | 1 | 378 | 110 | 19,5 | 12,8 |
2. | 10 | 361 | 112 | 18,7 | 12,4 |
10. példa
Az őszibarack gyümölcstermésének javulása „Red Haven” cs „Elbcrla Quccn” fajtájú 3 eves őszibarackfákat a virágzás idején a találmány szerinti ható- 65 szama, % éretlen,
Kontroll | 0 | 47,0 | 23 | 77 | 125 | 5,88 |
1. | 5 | 69,0 | 28 | 72 | 124 | 8,56 |
1. | 20 | 53,3 | 26 | 74 | 125 | 6,66 |
2. | 10 | 43,7 | 15 | 85 | 136 | 5,94 |
2. | 20 | 47,0 | 28 | 72 | 140 | 6,58 |
2. | 40 | 57,0 | 25 | 75 | 138 | 7,83 |
11. példa
A földieper termésfokozása (a palánták bemártásos kezelése) „Earliglow” fajtájú földieper palánták gyökérzetet közvetlenül a palánták kiültetése előtt a találmány szerinti hatóanyagok vizes készítményébe mártottuk. A növények további termesztése a szokásos szabadtéri feltételek között történt. Az érés megkezdődése után az érett gyümölcsöket mindig négy naponként szüreteltük le. A szokásos gyakorlatnak megfelelően összesen négy leszüretelés volt. Az ezután beérő gyümölcsök betakarítása már nem bizonyult volna gazdaságosnak.
Mint ez a 11. táblázatból kiderül, az ilyen kezelés nagyobb össztermést eredményez, amit főleg a gyümölcsök számának megnövekedése okoz. Előnyös továbbá az is, hogy a kezelt növények gyümölcsei hamarabb beérnek.
All. táblázat adatai mindig 6,5 m2-es parcellán 25 növényre vonatkoznak.
-611
HU 201 650 Β
11. táblázat
Hatóanyag | Kontroll | 2. | 2. |
A kezelésre használt oldat koncentrációja (ppm) | 0 | 1 | 10 |
Első szüretnél | |||
a gyümölcsök száma | 15,0 | 18,5 | 23,3 |
A gyümölcsök tömege (g) | 116,0 | 169,4 | 196,0 |
Második szüretnél | |||
a gyümölcsök száma | 77,0 | 96,3 | 95,5. |
A gyümölcsök tömege (g) | 482,0 | 583,2 | 554,3 |
Harmadik szüretnél | |||
a gyümölcsök száma | 57,5 | 72,5 | 55,2 |
A gyümölcsök tömege (g) | 167,0 | 205,4 | 173,7 |
Negyedik szüretnél | |||
a gyümölcsök száma | 39,0 | 41,7 | 36,7 |
A gyümölcsök tömege (g) | 104,0 | 99,8 | 104,0 |
Az össztermés darabszáma | 188,5 | 229,0 | 210,7 |
(g) | 869,0 | 1057,8 | 1027,7 |
12. példa
A földieper termésfokozása (levélkezelés)
Szokásos szabadtéri körülmények között felnevelt, egyéves „Earliglow” fajtájú földieper-növényeket a fővirágzás idején a találmány szerinti hatóanyagok vizes 25 készítményével kezeltünk (375 liter/ha).
Mint ez a 12. táblázatból látható, ez a kezelés a termést jelentősen fokozza. Éppen úgy, mint a 11. példánál a terméstöbblctct itt is főleg a nagyobb gyümölcsszám okozta. 30
Az adatok mindig 10 növényre vonatkoznak.
12. táblázat
Ható- anyag | Felhasznált mennyiség (g hatóanyag/ha) | Az össztermelés | |
darabszáma | tömege (g) | ||
Kontroll | 0 | 70,8 | 335,0 |
1. | 0,125 | 72,9 | 345,1 |
1. | 0,250 | 82,1 | 395,3 |
1. | 0,500 | 76,5 | 368,5 |
2. | 0,125 | 72,9 | 351,8 |
2, | 0,250 | 74,3 | 361,8 |
13. példa 45
A szója termésfokozása „Sertaneja” és „IAS 5” fajtájú szójanövényeket a szokásos szabadtéri körülmények között termesztettünk. A növényeket a kezdődő virágzás idején a találmány szerinti hatóanyagok vizes készítményével leper- 50 meteztük. Mint ez a 13. táblázatból látható, ez a kezelés a magtermést jelentősen fokozza.
13. táblázat
- 55
Ható- Felhasznált mennyiség Az összes magtermes (l/ha) ket a fővirágzás idején a találmány szerinti hatóanyagok vizes készítményével bcpcnncteztük(35O liter/ha).
Mint ez a 14. táblázatból látható, ez a kezelés a babszemek számát és ez által a termés tömeget is jelentősen fokozza.
A táblázat adatai mindig 7,5 m2 nagyságú kísérleti parcellára vonatkoznak:
14. táblázat
Ható anyag | Felhasznált mennyiség (g hatóanyag/ha) | Babszemek száma | Termés tömege (kg) |
Kontroll 0 | 1128 | 3,86 | |
1. | 1,0 | 1282 | 4,31 |
2. | 1,0 | 1222 | 3,96 |
2. | 2,0 | 1365 | 4,44 |
15. példa
A limabab termésének javulása (vetőmagcsávázás) .Jackson Wondcr” fajtájú limabab magjait vetés előtt a találmány szerinti hatóanyagok vizes készítményével csáváztuk. A babnövényeket 6,5 m2-es parcellákban a szokásos szabadtéri körülmények között termesztettük. A babszemek számát és érettségi fokát a szokásos betakarítási időben, 10 szabadon választott növényből állapítottuk meg. Mint ez a 15. táblázatból látható, a találmány szerinti hatóanyagok alkalmazása a babszemek számának jelentős emelkedését okozta, ami az össztermés tömegének jelentős növekedésével járt. A táblázatból az is látható, hogy a találmány szerinti hatóanyagok befolyására a termes gyorsabban beérik.
anyag | (g hatóanyag/ha) | „Sertaneja | „IAS 5 | |
Kontroll | 0 | 3,07 | 1,68 | |
1. | 1 | 3,32 | 1,78 | |
1. | 5 | 3,22 | 1,81 | 60 |
14. példa
A limabab termérfokozása (levélkezelés)
Jackson Wondcr” fajtájú limababot a szokásos szabadtéri körülmények közöli termesztettünk. A növénye- 65
15. táblázat
Ható- anyag | Felhasznált mennyiség (g hatóanyag/100 kg) | A babszemek száma | ||
éretlen | érett | összesen | ||
Kontroll 0 | 30 | 280 | 310 | |
1. | 0,01 | 39 | 364 | 403 |
1. | 0,10 | 28 | 412 | 440 |
2. | 0,01 | 32 | 308 | 340 |
3. | 0,10 | 29 | 339 | 368 |
3. | 1,00 | 28 | 347 | 375 |
3. | 5,00 | 29 | 344 | 373 |
-713
HU 201 650 Β
16. táblázat
Hatóanyag | Kontroll | 1. | 2. | 2. |
Felhasznált mennyiség (g hatóanyag/100 kg) | 0 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
Szántóföldön elvetett gyapot százalékos kikelése | ||||
a vetés utáni 6. napon | 50 | 56 | 61 | 62 |
a vetés utáni 10. napon | 86 | 82 | 86 | 84 |
Szántóföldön elvetett kukorica százalékos kielése | ||||
a vetés utáni 6. napon | 36 | 48 | 44 | 51 |
a vetés utáni 10. napon | 99 | 100 | 98 | 98 |
16. példa
Szántófőldön elvetett gyapot és kukorica kikelésének gyorsítása „Stoncville 825” fajtájú gyapot és „Funk’s 4733” fajtájú kukorica vetőmagvait a találmány szerinti hatóanyagok vizes készítményével csáváztuk. A kikelés mértékét a vetést követő 6. és 10. napon határoztuk meg. Mint ez a
16. táblázatból látható, a találmány szerinti hatóanyagok meggyorsítják a vetőmagvak kikelését. Ezáltal a növények gyorsabban fejlődnek, és ugyanakkor nagyobb terméshozam is várható.
Claims (3)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás haszonnövények növekedésének szabályozására, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként (I) általános kcpletű 7-klór-8-kinolin-származékot - a képletben R fluor-, klór-, brómatomot vagy 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent - tartalmazó vizes készítménnyel csávázzuk a haszonnövények vetőmagját 1 kg vetőmagra 0,0001-10 g hatóanyag arányban, vagy a haszonnövények leveleit és/vagy életterüket kezeljük 1 hektárra5 0,001-500 g hatóanyag arányban vagy a haszonnövények palántáit, gumóit vagy virágzatát bemártással vagy célzott permetezéssel kezeljük 0,01-500 ppm hatóanyag koncentrációban.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve,10 hogy hatóanyagként olyan (I) általános képletű 7-klór-8-karboxi-kinolin-származékot tartalmazó készítményt használunk, amelynek képletében R klóratomot, metil-vagy etilcsoportot jelent.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jel15 lemezve, hogy a burgonyafélék (Solanales), a rózsa virágúak (Rosales), a hüvelyesek (Fabalcs) és a mályvafélék (Malvales) rendjébe tartozó haszonnövényeket, illetve vetőmagvukat vagy gumóikat kezeljük.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19863639837 DE3639837A1 (de) | 1986-11-21 | 1986-11-21 | Verfahren zur beeinflussung der entwicklung von kulturpflanzen |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT45843A HUT45843A (en) | 1988-09-28 |
HU201650B true HU201650B (en) | 1990-12-28 |
Family
ID=6314482
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU875163A HU201650B (en) | 1986-11-21 | 1987-11-20 | Process for regulating the growth of cultivated plants by 7-chloro-8-carboxy-qunoline-derivatives |
Country Status (9)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4857103A (hu) |
EP (1) | EP0270889B1 (hu) |
JP (1) | JPH0822804B2 (hu) |
KR (1) | KR950009513B1 (hu) |
DE (2) | DE3639837A1 (hu) |
ES (1) | ES2014290B3 (hu) |
GR (1) | GR3000552T3 (hu) |
HU (1) | HU201650B (hu) |
IL (1) | IL84479A (hu) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JP2700510B2 (ja) * | 1991-05-17 | 1998-01-21 | 明治製菓株式会社 | 植物生長調節剤ならびに植物のストレス抵抗性を増強する方法 |
BR9306899A (pt) * | 1992-08-14 | 1998-12-08 | Korea Res Inst Chem Tech | Processo e composto de derivados de quinoliniloxadiazola composição herbicida e método para usar derivados de quinoliniloxadiazola |
JP6902748B2 (ja) * | 2016-09-29 | 2021-07-14 | 雪印種苗株式会社 | 植物成長調整剤 |
CN115777715B (zh) * | 2022-07-11 | 2024-02-02 | 杭州师范大学 | 硫酸羟氯喹在预防植物病毒acmv上的应用及其方法 |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CA541525A (en) * | 1957-05-28 | Hodel Ernst | Fungicidal agents and process for the control of fungi | |
DE132752C (hu) * | ||||
SU650595A1 (ru) * | 1977-01-17 | 1979-03-05 | Новочеркасский инженерно-мелиоративный институт | Стимул тор роста се нцев дуба |
DE3108873A1 (de) * | 1981-03-09 | 1982-09-16 | Basf Ag, 6700 Ludwigshafen | Dichlorchinolinderivate, ihre herstellung, ihre verwendung als herbizide und mittel dafuer |
US4341549A (en) * | 1981-08-24 | 1982-07-27 | Stauffer Chemical Company | Phosphonium salts of N-phosphonomethylglycine and their use as herbicides and plant growth regulants |
US4497651A (en) * | 1982-02-17 | 1985-02-05 | Basf Aktiengesellschaft | Dichloroquinoline derivatives for use as herbicides |
DE3233089A1 (de) * | 1982-09-07 | 1984-03-08 | Basf Ag, 6700 Ludwigshafen | Chinolinderivate, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur bekaempfung unerwuenschten pflanzenwuchses |
JPH1149A (ja) * | 1997-06-10 | 1999-01-06 | Iseki & Co Ltd | 接木機械の苗接合装置 |
-
1986
- 1986-11-21 DE DE19863639837 patent/DE3639837A1/de not_active Withdrawn
-
1987
- 1987-11-16 IL IL84479A patent/IL84479A/xx not_active IP Right Cessation
- 1987-11-19 ES ES87117075T patent/ES2014290B3/es not_active Expired - Lifetime
- 1987-11-19 DE DE8787117075T patent/DE3762565D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1987-11-19 EP EP87117075A patent/EP0270889B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1987-11-20 HU HU875163A patent/HU201650B/hu unknown
- 1987-11-20 JP JP62292253A patent/JPH0822804B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1987-11-21 KR KR1019870013174A patent/KR950009513B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1987-11-23 US US07/123,914 patent/US4857103A/en not_active Expired - Lifetime
-
1990
- 1990-06-13 GR GR90400369T patent/GR3000552T3/el unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
IL84479A (en) | 1991-08-16 |
DE3639837A1 (de) | 1988-06-01 |
IL84479A0 (en) | 1988-04-29 |
EP0270889A1 (de) | 1988-06-15 |
JPS63141903A (ja) | 1988-06-14 |
HUT45843A (en) | 1988-09-28 |
GR3000552T3 (en) | 1991-07-31 |
KR880005862A (ko) | 1988-07-21 |
DE3762565D1 (de) | 1990-06-13 |
US4857103A (en) | 1989-08-15 |
EP0270889B1 (de) | 1990-05-09 |
ES2014290B3 (es) | 1990-07-01 |
JPH0822804B2 (ja) | 1996-03-06 |
KR950009513B1 (ko) | 1995-08-23 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP3850447B2 (ja) | 作物成長調節剤および作物の成長調節方法 | |
JP4578506B2 (ja) | 植物の成長を調節するためのn−アリールピラゾール又はn−ヘテロアリールピラゾール化合物の使用 | |
RO104331B1 (en) | Liquid composition for plants growing control | |
WO1994018833A1 (en) | Plant growth promoter | |
US4764201A (en) | Plant growth regulation | |
EA013749B1 (ru) | Фунгицидные и биорегуляторные смеси | |
CS215077B2 (en) | Means for regulation of the plant growth | |
US4108627A (en) | N-(substituted phenyl) derivatives of saccharin | |
DE2646406A1 (de) | Pflanzenwuchsregler | |
US5116406A (en) | Plant growth regulating composition | |
HU201650B (en) | Process for regulating the growth of cultivated plants by 7-chloro-8-carboxy-qunoline-derivatives | |
IT9020777A1 (it) | Metodo e composizione per la stimolazione della crescita di vegetali | |
US4797153A (en) | Method of increasing biomass in plants | |
US4976768A (en) | Plant growth regulant | |
JPH02178203A (ja) | 作物の増収剤および増収方法 | |
JPS58909A (ja) | 植物生長調整法 | |
JPS63255206A (ja) | 植物成長を調整する薬剤および方法 | |
JPH0859408A (ja) | ブラシノステロイド含有組成物およびその水分散体 | |
WO2023171593A1 (ja) | 塩ストレスによる植物への影響を軽減または予防する方法 | |
JPS62161701A (ja) | 種子処理剤 | |
JP2003335607A (ja) | 作物成長調節剤および作物の成長調節方法 | |
US4146386A (en) | Phthalic dianilides and their use as plant growth regulators | |
CS208499B2 (en) | Means for regulation of the plants growth,particularly the vegetables | |
EP0379485A1 (en) | Plant growth regulators | |
US4699646A (en) | Dinitroaniline yield enhancing agents for legumes |