HU199109B - Process for production of esthers of carbamide acid - Google Patents

Process for production of esthers of carbamide acid Download PDF

Info

Publication number
HU199109B
HU199109B HU863599A HU359986A HU199109B HU 199109 B HU199109 B HU 199109B HU 863599 A HU863599 A HU 863599A HU 359986 A HU359986 A HU 359986A HU 199109 B HU199109 B HU 199109B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkyl
formula
electrolysis
bromide
esthers
Prior art date
Application number
HU863599A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT43032A (en
Inventor
Dieter Degner
Heinz Hannebaum
Michael Steiniger
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of HUT43032A publication Critical patent/HUT43032A/hu
Publication of HU199109B publication Critical patent/HU199109B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B3/00Electrolytic production of organic compounds
    • C25B3/20Processes
    • C25B3/23Oxidation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)

Description

A benyújtott találmányunk olyan új eljárásra vonatkozik, amellyel karbamidsav-észtereket lehet előállítani.
Mint ismeretes, karbamidsav-észtereket eddig foszgénből állítottak elő, amelyet alkoholokkal klórhangyasav-észterekké alakítottak, majd a klór-hangyasav-észtereket aminolízisnek vetették alá. Ennek az eljárásnak az alkalmazásakor nagyon mérgező és korrozív alapanyagokkal és közbensőtermékekkel kell dolgozni, ezért csak nagyon költséges műszaki megoldásokkal lehet az eljárást megvalósítani. Ezen túlmenően, ennek az eljárásnak az alkalmazásakor sósav vagy halogéntartalmú sóhulladékok keletkeznek, amelyeknek az elválasztása gyakran csak költséges műszaki megoldással valósítható meg. (V.ö.:Ullmann, Enzyklopadie dér techn. Chernie, 9. 118.o.)
Ismeretes egy másik, foszgénmentes eljárás is karbamidsav-észterek előállítására, amely szerint karbamidot alkoholokkal reagáltatnak. Ennek az eljárásnak az a hátránya, hogy magas hőmérsékletet és hosszú reakcióidőt kell biztosítani, továbbá drága a technológia megvalósítása (v.ö.: például Houben-Weyl, Methoden d. org. Chernie, 8. 111. o.).
Találmányunk kidolgozásakor azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy egy olyan eljárást találjunk, amely technológiai szempontból egyszerű és olcsó, valamint kitűnik azzal, hogy környezetkímélő.
Azt tapasztaltuk, hogy (I) általános képletű karbamidsav-észtereket — ebben a képletben R1 hidrogégatomot, 1 —12 szénatomos alkilcsoportot, 3—8 szénatomos cikloalkilcsoportot vagy fenil-(1—4 szénatomos alkil)-csoportot jelent és R2 1—5 szénatomos alkilcsoportot képvisel — különösen előnyösen lehet előállítani egy (II) általános képletű formamidszármazék elektrokémiai oxidálásával R2OH általános képletű alkohol jelenlétében, oly módon, hogy az oxidálást ionos halogenid jelenlétében végezzük.
Az a tény, hogy ez az eljárás sikeresen megvalósítható, meglepő, hiszen hosszú idő óta ismeretes, hogy a formamidok elektrokémiai átalakítása alkoholokban olyan vezetősók jelenlétében, mint a tetraalkil-ammónium-tetrafluoroborát, mindig alkoxi-formamidok keletkezéséhez vezet (v.ö.: például EBERSON L. és NYBERG K.: Tetrahedron, 32. 2185-2206 (1976)), amint ez az (A) reakcióvázlatból kitűnik.
A találmány szerinti átalakítást a (B) reakcióvázlattal lehet szemléltetni. A kiindulási anyagok (II) általános képletében R1 a fent meghatározott jelentésű.
Előnyös, ha az alkilcsoport 1—12 szénatomos, kiváltképpen, ha 1—8 szénatomos, különösen, ha 1—4 szénatomos, például metilcsoport, etilcsoport, n-propil-csoport, n-butil-csoport vagy tercier butilcsoport.
Cikloalkilcsoportként a 3—8 szénatomosak, ezen belül az 5—6 szénatomosak jönnek 2 számításba. Az R1 csoport lehet továbbá fenil-(1—4 szénatomos alkil)-csoport, előnyösen fenil-(1—2 szénatomos alkil)-csoport, például benzilcsoport vagy fenil-etil-csoport.
Például a következő formamidszármazékokat lehet a találmány szerint alkalmazni: metilrformamid, etil-formamid, n-propil-formamid, i-propil-formamid, n-butil-formamid, n-oktil-formamid, ciklohexil-formamid, ciklopentil-formamid, benzil-formamid, továbbá a helyettesítetlen formamidot.
Az alkoholok R2OH általános képletében R2 kismolekulasúlyú alkilcsoport, elsősorban 1—5 szénatomos alkilcsoport, előnyösen metilcsoport, etilcsoport. Példaképpen felsoroljuk a következőket: n-propanol, i-propanol, n-butanol, n-propanol, valamint — célszerűen — metanol és etanol.
Ionos halogenidként a hidrogén-jodid, a hidrogén-bromid, valamint a hidrogén-klorid sói jönnek számításba. Különösen előnyös a hidrogén-bromid sóit alkalmazni (így az alkálisóit, az alkáliföldfémsóit, valamint a kvaterner ammóniumsóit, különösképpen a tetraalkil-ammónium-bromidot). A kation a találmány szempontjából nem játszik lényeges szerepet, ezért más fémhalogenideket is fel lehet használni, amennyiben azok ionosak, előnyös azonban olcsó halogenideket alkalmazni. Például nátrium-bromidot, kálium-bromidot, kálcium-bromidot, valamint ammónium-bromidot, továbbá dimetil-ammónium-bromidot, trietil-ammónium-bromidot, tetrametil-ammónium-bromidot, trietil-ammónium-bromidot vagy tetrametil-ammónium-bromidot.
A találmányunk szerinti eljárás alkalmazásához nincs szükség semmiféle különleges elektrolizáló cellára. Előnyös, ha osztatlan átfolyásos cellát alkalmazunk. Anódként felhasználhatunk bármilyen, szokásosan alkalmazott anódanyagot, amely az elektrolízis körülményei között stabil; például nemesfémet — így aranyat vagy platinát —, illetve fémoxidot — így NiOx-ot. Előnyös, ha az anód anyagául a grafitot választjuk. A katód anyaga lehet például fém — így ólom, vas, acél, nikkel vagy nemesfém — így platina. Előnyös, ha katódanyagként is grafitot használunk fel.
Az elektrolitok összetétele tág határok között változhat. Az elktrolit például a következő anyagokat tartalmazhatja:
10—80 tömegszázalék R'NHCHO
10—80 tömegszázalék R2OH
0,1 — 10 tömegszázalék halogenid
Célszerű lehet az elektrolithoz oldószert alkalmazni, hogy esetleg növeljük p formamidok oldhatóságát vagy a halogenidek oldhatóságát. Oldószerként használhatunk nitrileket, így acetonitrilt; karbonátokat, így dimetil-karbonátot; étert, így tetrahidrofuránt.
A találmányunk szerinti eljárásnál az áramsűrűség nem játszik semmiféle korlátozó szerepet; alkalmazhatunk például 1—25 A/ /dm2 áramsűrűséget, előnyösen 3—12 A/dm -es áramsűrűséget az elektrolizáláskor. Abban az esetben, ha nem alkalmazunk nyomást,
-2199109 célszerűen úgy választjuk meg a hőmérsékletet, hogy az legalább 5—10°C-kaI az elektrolit forráspontja alatt legyen. Abban az esetben, ha metanolt vagy etanolt használunk, célszerű ha 20—30°C hőmérsékleten elektrolizálunk.
Meglepetéssel állapítottuk meg, hogy a találmányunk szerinti eljárás a formamidok továbbalakításra kínál lehetőséget anélkül, hogy a hozam csökkenne. A találmány szerinti eljárás alkalmazásakor az áramkihasználási tényezők is szokatanul nagyok. így például a formamid már teljes mértékben átalakul, ha az elektrolízist 2—2,5 F/mól formamid érték mellett végezzük.
Az elektrolizálás során keletkező anyagot ismert módszerekkel lehet feldolgozni. Az elektrolizálás során keletkezett anyagot célszerűen desztillációs módszerrel dolgozzuk fel. Először ledesztilláljuk az alkoholfelesleget, valamint az adott esetben alkalmazott társoldószert. A halogenideket ismert módon — például szűréssel vagy extrahálással — lehet elválasztani,és a karbamidsav-észtereket újra lehet desztillálni vagy át lehet kristályosítani. Az alkanol.az esetlegesen át nem alakult formamid és a társoldószer — csakúgy, mint a halogenidek — célszerűen visszavezetésre kerülnek az elektrolizálási művelethez. A találmány szerinti eljárást úgy szakaszosan, mint folyamatosan meg lehet valósítani.
A találmányunk szerinti eljárással előállított karbamidsav-észtereket — mint sokoldalúan alkalmazható közbensótermékeket — fel lehet használni izocianátok, növényvédő4 szerek és segédanyagok — például textília-appretúrák — előállítására.
Példák
Az elektrolitikus oxidálást egy grafitanódokkal és grafitkatódokkal felszerelt osztatlan elektrolizálócellában hajtottuk végre 20— 25°C hőmérsékleten. Áz elektrolizálás közben a vezetösóként nátrium-bromidot tartalmazó elektrolitot egy hőcserélőn keresztül 200 liter/ /h térfogatárammal a cellába szivattyúztuk. Az egyes példák szerinti elektrolitok összetételét az 1. táblázatban adtuk meg.
Az elektrolizálás után következett az elegy 15 feldolgozása olyan módon, hogy az alkoholt normál nyomáson, 120—130°C hőmérsékleten ledesztilláltuk — fenékhőmérsékletről van szó — majd a visszamaradó anyagot 5—40 mbar nyomáson ismételten desztilláltuk. Abban az esetben, ha telítetlen karbamidsav-metil-észtereket állítottunk elő (7. példa), a tisztítást átkristályosítássai hajtottuk végre, ecetsavból
A 8. és a 9. példa szerint a visszamaradó anyagot az alkoholok eltávolítása után 80—
10Ó°C-on forrón szűrtük (a nátrium-bromid elválasztása); ezután az uretánt 20—30°C-on kristályosítottuk ki a szűrletből, spektroszkópiailag tiszta formában (*H-NMR). A karbamidsav-észtereket — 100%-os átalakulás esetén — 57—88%-os hozammal állítottuk elő, a (II) általános ké'pletű kiindulási anyagra vonatkoztatva.
Az 1—9. példák eredményeit az 1. táblázatban foglaltuk össze.
1. táblázat: A /11/ általános képlett! formamidszármazélcok elektrolitikus oxidálása /1/ általános képletű karbamidsav-észterekké a /B/ reakcióvázlat szerint
Λ példa sorszámí R1 λ E2 /11/ kép- Elektrolit Az elektróo letű anyag II:MaBr:B OH dók száma Aram- mennyiséj /F/mol/ Aramerős- Kihozatal ség
/&/ /tömegszáz./ /A/dm2/ g %
1. -ch3 -ch5 390 15:1:84 6 2,5 3,3 477 81
2. - CHj ch3 390 15:2:83 6 2,5 6,7 519 88
3. -CHj -c2h5 390 15:1:84 6 2,5 3,3 481 71
4. 'C2H5 ch3 375 15:1:84 11 2,8 3,3 414 78
5. i-C,H P t CH3 500 10:1:89 6 2,25 5,3 314 78
6. nC8K17 -CH, 500 15:1:84 6 2,25 3,3 285 80
7. H ~CH, 2S0 15:1:84 9 2,5 3,3 247 57
8. G-c6Hu -ch5 603 16,4:0,7:82,9 9 2,1 3,3 620 82
9. -ch2c6h5 -CH, 2 3OO 15:1:84 6 2,2 5,3 286 78

Claims (4)

1. Eljárás az (I) általános képletű karbamidsav-észterek — a képletben R1 hidrogénatom, 1—12 szénatomos alkilcsoport, 3—8 szénatomos cikloalkilcsoport vagy fenil-(1—4 szénatomos alkil)-csoport, és
R2 1—5 szénatomos alkilcsoport — előállítására (II) általános képletű formamidszármazékok — R1 a fenti jelentésű — R2OH általános képletű alkoholok jelenlétében való — Rz a fenti — elektrokémiai oxidálásával, azzal jellemezve, hogy az oxidálást ionos halogenidek jelenlétében végezzük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal 5 jellemezve, hogy halogenidként alkálifém-bromidot alkalmazunk.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az elektrolízálás meg10 valósításakor grafitanódokat alkalmazunk.
4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkoholként metanolt vagy etanolt alkalmazunk.
HU863599A 1985-08-17 1986-08-15 Process for production of esthers of carbamide acid HU199109B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19853529531 DE3529531A1 (de) 1985-08-17 1985-08-17 Verfahren zur herstellung von carbamidsaeureestern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT43032A HUT43032A (en) 1987-09-28
HU199109B true HU199109B (en) 1990-01-29

Family

ID=6278769

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU863599A HU199109B (en) 1985-08-17 1986-08-15 Process for production of esthers of carbamide acid

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4661217A (hu)
EP (1) EP0212512B1 (hu)
JP (1) JPH076075B2 (hu)
CN (1) CN1013887B (hu)
AU (1) AU587849B2 (hu)
CA (1) CA1275066A (hu)
DE (2) DE3529531A1 (hu)
DK (1) DK388786A (hu)
FI (1) FI86715C (hu)
HU (1) HU199109B (hu)
IL (1) IL79645A (hu)
NO (1) NO163965C (hu)
ZA (1) ZA866150B (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3606478A1 (de) * 1986-02-28 1987-09-03 Basf Ag Verfahren zur herstellung von biscarbamaten und neue biscarbamate
DE3730777A1 (de) * 1987-09-12 1989-03-23 Basf Ag Verfahren zur herstellung von imidazolidinonen und oxazolidinonen
US5214169A (en) * 1988-04-25 1993-05-25 Merrell Dow Pharmaceuticals Inc. N-(2,3-epoxycyclopentyl) carbamate derivatives
JP3168031B2 (ja) * 1990-11-16 2001-05-21 トヨタ自動車株式会社 耐熱性ヘラパタイト及びその製造方法
CN107964668B (zh) * 2016-10-19 2019-08-16 中国科学院上海有机化学研究所 化合物中C(sp3)-H键转化为C(sp3)-O键方法及制备得到的化合物

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1078154A (en) * 1965-02-19 1967-08-02 Ici Ltd Electro-chemical process
US3459643A (en) * 1967-02-03 1969-08-05 Sprague Electric Co Alkoxylation of n-methyl-n-hydrocarbylamides
US3464960A (en) * 1967-12-15 1969-09-02 Us Army Mixture for rapid polymerization
DE2336976A1 (de) * 1973-07-20 1975-02-13 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von n-(alphaalkoxyaethyl)-carbonsaeureamiden
NL7600544A (nl) * 1975-01-25 1976-07-27 Hoechst Ag Werkwijze voor de bereiding van n-(gamma-alkoxy- ethyl)-carbonzuuramiden.
US4138408A (en) * 1975-12-20 1979-02-06 Hoechst Aktiengesellschaft ω-Alkoxy derivatives of lactams and process for their manufacture
DE2655741A1 (de) * 1976-12-09 1978-06-15 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von carbamidsaeureestern hoehersiedender alkohole
DE2919756A1 (de) * 1979-05-16 1980-11-27 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von n- alpha -alkoxyethyl-carbonsaeureamiden
US4430262A (en) * 1981-06-05 1984-02-07 Shell Oil Company Preparation of isocyanates and/or derivatives thereof
DE3233309A1 (de) * 1982-09-08 1984-03-08 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung von n-substituierten carbamaten
DE3380065D1 (en) * 1982-10-19 1989-07-20 Mitsubishi Rayon Co Novel polymer composition
US4457813A (en) * 1983-03-04 1984-07-03 Monsanto Company Electrolysis cells and electrolytic processes
DE3435388A1 (de) * 1984-09-27 1986-04-03 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung von aromatischen carbonsaeureestern
US4588482A (en) * 1985-06-10 1986-05-13 Basf Aktiengesellschaft Preparation of phthalaldehyde acetals

Also Published As

Publication number Publication date
US4661217A (en) 1987-04-28
NO863297L (no) 1987-02-18
ZA866150B (en) 1987-04-29
CN1013887B (zh) 1991-09-11
EP0212512A1 (de) 1987-03-04
FI86715C (fi) 1992-10-12
NO863297D0 (no) 1986-08-15
IL79645A (en) 1990-07-12
DK388786A (da) 1987-02-18
HUT43032A (en) 1987-09-28
FI863246A0 (fi) 1986-08-08
EP0212512B1 (de) 1988-11-17
FI86715B (fi) 1992-06-30
IL79645A0 (en) 1986-11-30
DE3661202D1 (en) 1988-12-22
JPS6240389A (ja) 1987-02-21
CN86105208A (zh) 1987-02-18
AU6150786A (en) 1987-02-19
JPH076075B2 (ja) 1995-01-25
AU587849B2 (en) 1989-08-31
CA1275066A (en) 1990-10-09
FI863246A (fi) 1987-02-18
DK388786D0 (da) 1986-08-15
NO163965B (no) 1990-05-07
NO163965C (no) 1990-08-15
DE3529531A1 (de) 1987-02-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS63203782A (ja) 有機化合物中のハロゲン原子の電気化学的置換方法
HU199109B (en) Process for production of esthers of carbamide acid
US20060016695A1 (en) Process for preparing 2-alkyne 1-acetals
US4539081A (en) Preparation of benzaldehyde dialkyl acetals
US4820389A (en) Novel benzaldehyde dialkyl acetals and preparation and use thereof
US4759832A (en) Preparation of biscarbamates and novel biscarbamates
US4990227A (en) Preparation of hydroxycarboxylic esters
US4441970A (en) Electrochemical preparation of 2,5-dialkoxy-2,5-dihydrofurans
EP1769103B1 (de) Elektrochemisches verfahren zur herstellung cyclopropylbenzylaminen
US4588482A (en) Preparation of phthalaldehyde acetals
JPS6342713B2 (hu)
US4950367A (en) Process for the preparation of fluoromalonic acid and its derivatives
JPS6112886A (ja) フタルアルデヒドアセタールの製法
US20080228009A1 (en) Process for Preparing 1,1,4,4-Tetraalkoxybut-2-Ene Derivatives
US4638064A (en) Process for preparing ethylenically unsaturated heterocyclic thiocarbonyl compounds and their organo-oxylated precursors
JPH02179890A (ja) ジヒドロキシジオンの製造方法
DE3928290A1 (de) Verfahren zur herstellung von aminobenzylalkoholen
HU198680B (en) Process for production of biscarbamates
JPH0526877B2 (hu)
JP2622115B2 (ja) ベンジルアルコール類の製造方法
JPS6130648B2 (hu)
JPH0116917B2 (hu)
JPS6141501B2 (hu)
JPS58117886A (ja) 4−置換フエニル酢酸類の製造法
JPS62297482A (ja) 高純度p−キシリレングリコ−ルの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee