HU196802B - Process for producing 2,3-dihydro-1-/8-methyl-1,2,4-triazolo/4,3-b/pyridazin-6-yl/-4/1h/-pyridinone - Google Patents

Process for producing 2,3-dihydro-1-/8-methyl-1,2,4-triazolo/4,3-b/pyridazin-6-yl/-4/1h/-pyridinone Download PDF

Info

Publication number
HU196802B
HU196802B HU872564A HU256487A HU196802B HU 196802 B HU196802 B HU 196802B HU 872564 A HU872564 A HU 872564A HU 256487 A HU256487 A HU 256487A HU 196802 B HU196802 B HU 196802B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
triazolo
methyl
pyridazin
dihydro
pyridazine
Prior art date
Application number
HU872564A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT46004A (en
Inventor
Robert J Cragge
Original Assignee
Merrell Dow Pharma
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Merrell Dow Pharma filed Critical Merrell Dow Pharma
Publication of HUT46004A publication Critical patent/HUT46004A/hu
Publication of HU196802B publication Critical patent/HU196802B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D487/00Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, not provided for by groups C07D451/00 - C07D477/00
    • C07D487/02Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, not provided for by groups C07D451/00 - C07D477/00 in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D487/04Ortho-condensed systems
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P11/00Drugs for disorders of the respiratory system
    • A61P11/08Bronchodilators

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Pulmonology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A 3,915,968 és a 4,136,182 sz. Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás ismerteti a 8-inetil-6(l-pÍperidinil)-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazint és ennek a hörgő-eredetű görcsök enyhítésére való felhasználását. A vegyületet ténylegesen vizsgálták klinikailag és tanulmányokat végeztek e vegyületnek a vizeletben megjelenő metabolitjai meghatározására. Ezeknek a metabolitoknak a szerkezet-meghatározására tömegspektrometriás technikákat alkalmaztak és a végzett munka leírása a következő közleményekben található meg:
— Bucknell előadás-sorozat (1982. december 1.)
- 31. Évi Kónferencia a Tömegspektrometriával és Hasonló Tárgyakkal kapcsolatban (Boston, 1983) — 33. Évi Konferencia a Tömegspektrometriával és Hasonló Tárgyakkal kapcsolatban (San Diego, 1985) és — Finnigan MÁT Szemináriumi Sorozat (Cincinnati, 1985).
Ezekben a közleményekben számos lehetséges mctabolitot tárgyalnak. E lehetséges metabolitok egyike a 2,3-dihidro-l-(8-metil-l ,2,4-triazolo[4,3-bjpiridazin-6-ií)-4(lH)-piridinon volt, de maga az anyag csak kis mennyiségekben volt jelen. Ezenkívül meg kell jegyezni, hogy az elemzést olyan vizelet-mintákkal végezték, amelyek metabolitok keverékét tartalmazták, nem pedig magukkal a tiszta metabolitokkal. így, bár e 2,3-dihidro-l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin-6-il)4(lH)-piridinont metabolitként tételezték fel, tiszta alakban nem különítették el. Ezenkívül annakidején független kémiai szintézissel nem tudták igazolni, hogy ennek a feltételezett metabolitnak a szerkezete helyes-e? Ez különösen arra vezethető vissza, hogy a dihidropiridinon-szerkezet miatt ilyen vegyületek nem voltak előállíthatók az előbbiekben említett szabadalmi leírások szerinti szintetikus eljárásokkal vagy bármely más nyilvánvaló alternatív eljárással.
A találmány tárgya a 2,3-dihidro-l (8-metil-l,2,4triazolo[4,3-b]piridazin-6-il)-4(lH)-piridinonnak magának az előállítása. A találmány tárgyát képezi ugyancsak a vegyületet tartalmazó hörgőtágító gyógyszerkészítmények előállítása.
Azt találtuk, hogy az előbbiekben említett piridinon az A. vázlat szerinti reakció-sorozattal állítható elő.
Ezek szerint a 6-klór-8-metil-l ,2,4-triazolo[4,3-bjpiridazint a 4-piperidinon etilén-ketáljával reagáltatjuk a megfelelő 6-helyettesített triazolopirídazín előállítására. A ketál-funkciót ezután hidrolizáljuk a megfelelő keton előállítására, amelyet azután enolészterré alakítunk át. Ezt az enol-észtert (in situ előállított) fenil-szelenil-trifluoracetáttal reagáltatjuk; így a megfelelő alfa-fenil-szelenil-keton keletkezik. A terméket ezután m-klór-perbenzoesawal oxidáljuk, majd a kívánt termék előállítására egy bázissal kezeljük.
Egy másik eljárás szerint — amelyet a B, reakcióvázlaton mutatunk be - kiindulási anyagként tetrahidropiridin-származékot használunk íel.
Az N-helyettesített tetrahidropiridin kiindulási anyagot fenil-szelenil-acetáttal reagáltatjuk a megfelelő 4-acetoxi-3-(fenil-szelenil)-piperidin-származék előállítására, amelyet ezután egy bázissal hidrollzálunk, a megfelelő 4-piperidinol-származék előállítására. A fenil-szelenil-vegyületet ezután N-klór-szukcinimiddel, majd l,8-diazabicikle[5,4,0]undec-7-énnel jeagáltatjuk a fenil-szelenil-csoport eltávolítására és egy 2,3-kettőskötésnek a piperidin-gyűrűbe való be' itelére. A kapott telítetlen piperidinolt ezután mangándioxiddal oxidáljuk a kívánt termék előállítására.
Az előbbiekben leírt 2,3-dlhldro-l-(8-metil-l,2,4rtiazolo[4,3-b]-piridazin-6-ií)4(lH)-piridinen hörgő“ágító hatással rendelkezik, így felhasználható hörgőrendellenességek, pl. hörgő-asztma kezelésére.
A találmány szerinti eljárás végrehajtása során a -alálmány szerinti 2,3-dihidro-l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin-6-il)-4(lH)-píridinon hörgőtágító vonatkozásban hatásos mennyiségét oly módon adagoljuk be egy ilyen kezelésre szoruló betegnek (emlőslek), amely alkalmas arra, hogy a vegyületet belső írintkezésbe hozza a beteg hörgő- és légcső-szöveteivel. Az adagolás végezhető parenterális úton (pl. iitravénás, intraperitoiicális, szubkután vagy intranuszkuláris injekció útján), vagy orális vagy rektális bevezetéssel a gasztrointesztinális szakaszba való juttatással; pl. oly módon, hogy ezt az érintkezést a véráram útján hozzuk létre, vagy a légcsőbe való bevezetéssel, pl. egy oldat spray alakban való belélegeztetcsévcl.
A vegyület hörgőtágítás szempontjából hatásos mennyisége - azaz a hörgő-görcs megakadályozására vagy enyhítésére alkalmas mennyiség — különböző tényezőktől függ, amilyen pl. a kezelésre szoruló testsúlya, tulajdonságai és kora, a konkrét vegyület vagy egy gyógyászati szempontból elfogadható sójának alkalmazása, a bevitel módja és gyakorisága, a görcs súlyossága, a görcsöt kiváltó ok és a bevitel időpontja. Egyes esetekben az adagolás a szokásos tartomány-meghatározási technikákkal állapítható meg, pl. oly módon, hogy megfigyeljük a különböző adagolási arányok által kiváltott hörgőtágító aktivitást. Közelebbről: a vegyületek kb. 0,1-kb. 100 mg
2,3-dihidro-l-(8-metil-1,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin-6il)-4(l H)-piridinon vegyüíet/testsúly-kg adagolási tartományban vihetők be; kitüntetett akb. 0,25-kb. 50 vagy az 1-10 mg/kg tartomány. Általában kívánatos az egyedi dózisokat a legalacsonyabb szinten meghatározni, amely a hörgő-görcstől való kívánt védelmet biztosítja, egy célszerű adagolási sémával összefüggésben. Általában előnyben részesítjük az orális bevitelre alkalmas adagolási egységeket (amilyenek a tabletták, kapszulák, pasztillák, elixirek, szirupok stb.) és az aktív vegyület a szokásos, meghatározott leadási idejű kapszula vagy tabletta készítmény alakjában készíthető ki, bár gyors hatás szükségessége esetén előnyben részesítjük az injektálható készítményeket vagy a sprayt, illetőleg a belégzés céljára szolgáló aeroszolokat. Egy konkrét adagolási egység példájaként egy tabletta 100 mg hatóanyagot tartalmazhat és napi 1-6 alkalommal, előnyösen 2—4 alkalommal vihető be.
A találmány szerinti módszer végrehajtása során az aktív komponenst előnyösen egy készítménybe foglaljuk be, amely egy gyógyászati szempontból elfogadható vivőanyagot tartalmaz, kb. 5-kb. 90 súly%
196 802
2,3 -dihidro-1 -(8 -metil-1,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin-6il)-4(lH)-piridinon-vegyület mellett. A „gyógyászati szempontból elfogadható vivó'anyag” kifejezés olyan ismert, gyógyászati szempontból elfogadható adalékanyagokra vonatkozik, amelyek felhasználhatók gyógyászati szempontból aktív vegyületeknek a szervezetbe való bevitelére, és amelyek lényegében nem toxikusak és az alkalmazás körülményei között nem váltanak ki érzékenyítő hatást. A készítmények azokkal az ismert módszerekkel állíthatók elő, amelyeket tabletták, kapszulák, pasztillák, pirulák, kúpok, elixírek, szirupok, emulziók, diszperziók, nedvesíthető és habzó-porok, steril injektálható készítmények és spray-alakban használható oldatok előállítására alkalmaznak, és megfelelő hígítókat tartalmazhatnak, amelyekről ismert, hogy hasznosan alkalmazhatók a keresett, konkrét típusú készítmény előállítása során. A megfelelő, gyógyászati szempontból elfogadható vivőanyagok és kiszerelési technikák leírása a szokásos kézikönyvekben megtalálható (1. pl.: Remington’s Pharmaceutical Sciences, Mack Publishing Coinpany, Easton, Pennsylvania).
A találmány szerinti vegyület hörgőtágító aktivitása hímnemű tengerimalacok légcsövéből elkülönített szakaszok in vitro vizsgálata segítségével határozható meg. Az izolált darabot módosított Burn-oldatban függesztjük fel, amelyet 95 % oxigén és 5 % széndioxid elegyével szellőztetünk és a darabokat 8 g húzófeszültség alá helyezzük. A szöveteket előzetesen valamely összehúzó anyaggal hozzuk érintkezésbe (pl. hisztamin — 1X1O~5M, 5-hidroxi-triptamin — 2X10'eM vagy káliumklorid - 20 mM), olyan koncentrációban, amely a maximális válasz 70-80 %-át biztosítja (ezt elő-kísérletekben, a koncentrációkontrakció-görbék alapján határoztuk meg). A vizsgálandó vegyületet ezután kumulatív módon adagoljuk a fürdőkhöz, amíg maximális relaxációs reakciókat nem érünk el. A vizsgálandó vegyület egyes koncentrációinak relaxáló hatását 3,2X1O’7M izoproterenol hatásához képest százalékosan fejezzük ki és ezeket a százalékos értékeket használjuk fel a vizsgálandó vegyület EDS0 értékének kiszámítására. Valamennyi adat-pontot legalább 5 különböző szövet értékei alapján vettük fel. Egyidejűleg, összehasonlítási célból vizsgáltunk két ismert, hörgőtágító hatással rendelkező vegyületet, az aminofillint ésa8-metil-6-(lpiperidinil)-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazint. Azt találtuk, hogy a találmány szerinti vegyület a piperidinilvegyületéhez hasonló hatásfokkal közömbösíti az öszszehúzó szerek által előidézett kontrakciót.
A hörgőtágító hatás értékelésére ezenkívül majmokban vizsgáltuk a vegyületet. Az eljárás során Rhesus-majmokat elaltatunk, megbénítunk, mesterségesen lélegeztetünk és előkészítünk a tüdő-működés mechanizmusának felvételére. A tüdő ellenállását intravénás hisztainin-infúzióval növeljük és intravénásán, bolus-alakban 2,3-dihidro-l-(8-metil-l,2,4-traizolo-[4,3-b]piridazin-6-il)-4(lH)-iridinont adagolunk, a dózisokat féllogaritmusos arányban növelve. A tüdőellenállás ezt követő maximális visszaállását használjuk fel a lóg dózis-válasz-görbe felvételére. E görbe alapján meghatározható, hogy a találmány szerinti dihidropiridinon ED50 értéke kb. 0,18 mg/kg (ahol
ED;0 az a dózis, amely a tüdő-ellenállás mesterséges növelése 50 %-os megfordítását eredményezi).
\ következő példákat a találmány szemléltetésére mutatjuk be, de ezek semmilyen vonatkozásban sem tekinthetők korlátozó jellegűnek. Λ példáknál a kitermelés: 10—70 %.
1. példa
12,1 g 6-klór-8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin,
53,7 g 4,4-etiléndioxi-piperidin, 50,5 g trietilamin és 700 ml absz. etanol keverékét 24 órán át nitrogén ala t, visszafolyató hűtő alkalmazásával forraljuk. Az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk és a kapott félig szilárd maradékot kb. 800 ml diklórmetánban oldjuk, majd az oldatot kétszer mossuk telített vizes nátriumhidrogénkarbonát-oldattal. Λ szerves fázist ezután vízmentes nátriumszulfát fölött szárítjuk, majd az oldószert ledesztilláljuk; így narancsszínű olaj marad vissza. Az olajat kb. 1200 ml etilacetátban oldjuk, majd betöményítjük, a kristályosodás megindulásáig. A keveréket ezután 5 °C-ra hűtjük, a kristályos szilárd anyagot szűréssel összegyűjtjük, friss etiiacetáttal mossuk és szárítjuk. Kb. 156-157 °C o.p.-u6-(4,4-etiléndioxi-l-piperidinilj-8-metil-l ,2,4-triazolo[4,3-b]piridazint kapunk.
2. példa
62,5 g 6-(4,4-etiléndioxi-l-piperidinil)-8-metiI-l,2,4-t 'iazolo-[4,3-b]piridazint 350 ml vizes 10 %-os ecetsavban oldunk és az oldatot 7 órán át visszafolyató hű'ő alatt forraljuk. Az oldószert ezután csökkentett nyomáson ledesztilláljuk, majd a maradékot 1100 ml foiró etanolban felvesszük. Az etanolos oldatot 600 ml re töményftjük be és jégfiirdőben lehűtjük. A képződött kristályos szilárd anyagot szűréssel elkülönítjük , friss etanollal és etiléterrel mossuk és szárítjuk. Krémszínű, kb. 196,5-199 °C o.p.-ú tűk alakjában 1(8-metil-1,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin-6-il)-4-piperidino it kapunk.
3. példa
23,1 g 1-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]-piridazin-6il)-4-piperidinont 250 ml ecetsavanhidridben szusz- . pendálunk és a szuszpenziót szobahőmérsékleten kevertetjük, miközben egyszerre hozzáadunk 22,8 g 4-toluol-szulfonsavat. Hamarosan tiszta-halványsárga oldat alakul ki, amelyet kb. 35 °C-ra melegítünk fel. 10 perc elteltével fehér csapadék kiválása indul meg. Ekkor a keveréket olajfürdőben 140 °C-ra melegítjük fel és ezen a hőmérsékleten tartjuk 2 órán át. A melegítést további 2 órán át úgy folytatjuk, hogy közben nitrogén-áramot vezetünk át a keverék felett. Ez bizonyos térfogatcsökkenést eredményez, de az ecetsav fötömegét lombikból-lombikba végzett vákuumdesztillációval (60 °C, kb. 0,1 Hgmm-en) távolítjuk el. A kapott barna, gumi-szerű anyagot metilénklo- ridban oldjuk, az oldatot egyszer mossuk telített
196 802 vizes nátrium-hidrogénkarbonát oldattal, majd vízmentes nátriumszulfát fölött szárítjuk és az oldószert ledesztilláljuk; így barna olaj marad vissza. Az olajat szilikagélen kromatografáljuk (Water’s Associates Prep. 500 folyadék-kromatográf); eluálószerként 95 % diklór-metán: 5 % etanol összetételű elegyet alkalmazunk, amelyben az etanol 10 % mennyiségben tömény ammóniumhidroxidot tartalmaz. Ez a művelet tiszta terméket eredményez, cserszínű szilárd anyag alakjában, amely a6-(4-acetoxi - 1 '2,3,6 - tetrahidro - 1 · piridinil) - 8 - inetil -1 ,2,4,-triazolo[r,e,-b]-piridazinnal azonos.
4. példa
18,8 g ezüst-trifluoracetátot 200 ml diklórnietánban szuszpendálunk és a szuszpenziót nitrogén alatt kevertetjük, majd rövid időn át visszafolyató hűtő alatt forraljuk, maximális lehetséges mennyiségű szilárd anyag feloldására. A szilárd anyag főtömege azonban nem oldódik. A kapott szuszpenziót lehűtjük és ehhez a szuszpenzióhoz hozzáadjuk 14,9 g fenilszelenil-klorid 100 ml diklór-metánnal elkészített oldatát. Az elegyet 90 percen át szobahőmérsékleten erőteljesen kevertetjük és a kapott keverékhez egyszerre hozzáadjuk 16,4 g 6-(4-acetoxi-1,2,3,6-tetrahidro - 1 - piridinil) - 8 - metil - 1,2,4 - triazolo[4,3-bjpiridazin 100 ml diklórmetánnal elkészített oldatát. Az elegyet szobahőmérsékleten kevertetjük; a szín csakhamar elhalványul és világossárga szuszpenzió keletkezik. A keveréket először durva szűrőpapíron, majd szilikagél-betéten szűrjük át, mielőtt szilikagélen végzett kromatografálásnak vetnénk alá a Water’s Prep. 500 készülékben. Eluálószerként 97,5 % diklórmetán: 2,5% etanol elegyét alkalmazzuk, mimellett az etanol 10% mennyiségben tömény ammöniumhidroxidot tartalmaz. Így l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3b ] piridazin-6-il)-3 -(fenil-szelenil)-4-piperidinon t kapunk.
5. példa
Az előző példa szerint előállított piperidinonból
8,8 g-t 400 ml diklórmetánban feloldunk és az oldathoz 9,4 g porított vízmentes káliumkarbonátot adagolunk, szuszpenzió képződése közben. Ezt szobahőmérsékleten kevertetjük, majd csepegtetve, 2,5 óra alatt hozzáadjuk 5,9 g 3-klór-peroxi-benzoesav 200 ml diklórmetánnal elkészített oldatát. Az adagolás befejezésekor végzett vékonyrétegkromatografálás arra mutat, hogy a reakció befejeződött. Celite-n való szűrés után az oldatot szárazra pároljuk és a maradékot éterrel eldörzsöljük. Ennek hatására a szelenilmelléktermékek oldatba mennek és szilárd anyag marad vissza. Ezt a szilárd anyagot metanolból kristályosítjuk; így kb. 268-270 °C olvadáspontú sárga tűk alakjában 2,3-dihidro-l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]-piridazin-6-il)-4(lH)-piridinont kapunk. Ez a vegyület az (1) szerkezeti képlettel írható le.
6. példa
84,3 g 6-klór-8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin, 62,4 g 1,2,5,6-tetrahidro-piridint és 101 g trietilamint 1 liter etanolban feloldunk és az oldatot 71 órán át nitrogén-atmoszférában visszafolyató hűtő alatt forraljuk. Az oldószer főtömegét forgó lepárlóban távolítjuk el. A maradék, félig szilárd anyagot 1000 ml diklórmetánban oldjuk és 500 ml telített nátrium-hidrogénkarbonát-oldattal mossuk. Λ vizes réteget friss diklórmetánnal (2X200 ml) mossuk és az egyesített szerves rétegeket vízmentes nátriumszulfát fölött szárítjuk. Az oldószer lepárlásával világosbarna olajat kapunk, amely lassan megszilárdul. Ezt az anyagot 230 ml forró etilacetátban felvesszük és az oldatot lehűtjük: lassan — szobahőmérsékletre, majd 5 °C-ra. A képződött krémszínű 1 ííkristályokát összegyűjtjük; 2:1 etiléter:etllacetátcleggyel, majd etiléterrel mossuk és szárítjuk. Így 8:netil - 6 - (1,2,5,6 - tetrahidropiridin - 1 - il) -1,2,4rriazolo(4,3-b]piridazint kapunk, amelynek o.p.-ja kb. 103-106 aC.
7. példa
3,7 g vízmentes káliumacetát és 3,0 g difenil-dizelenid 25 ml jégecettel elkészített szuszpenzióját szobahőmérsékleten kevertetjük és gyorsan hozzáadjuk 1,5 g bróm 5 ml jégecettel elkészített oldatát. \ reakcióelegy kismérvű felmelegedése figyelhető neg. A sötét vöröses-barna elegyet 10 percen át kevertetjük, majd 4,0 g 8-metil-6-(l,2,5,6-tetrahidropiridin-141)-1,2,4-triazolo[4,3-b]piridazint adagolunk is a kevertetést szobahőmérsékleten folytatjuk. 10 perc elteltével a keverék színe jelentősen halványul és .’ékonyrétegkroniafografa'lással [szilikagél; elució 95 % diklórmetán: 5 % etanol (10% tömény ammóliumhidroxid)] kimutatható, hogy a reakció befejeződött. A reakcióelegyet azonos térfogatú diklórnetánnal hígítjuk és a szervetlen sókat kiszűrjük. 4 szűrletet betöményítjük; így viszkózus olajat kapunk, amelyet kromatográfiás tisztításnak vetünk alá Waters Prep. 500 rendszer, szilikagél patrinlkkal; elució ugyanazzal az oldószer-rendszerrel, amelyet íz előbbiekben a vékonyrétegkromatográfiával kapcsolatban említettünk). A tiszta frakciókból viszkózus olaj alakjában 4-acetoxi-l-(8-metil-l,2,4-triazolo4,3-b]piridazin-6-il)-3-(fenil-szelenil)-piperidint kapunk.
8. példa
3,6 g 4-acetoxi-l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]pirilazin-6-il)-3-(fenil-szelenil)-piperidint 25 ml etanolhan oldunk és az oldatot szobahőmérsékleten kevertetjük, miközben 10 ml IN nátriumhidroxidot adunk hozzá. További 30 percen át szobahőmérsékleten való kevertetés után a reakcióelegyet víz és diklórmetán között megosztjuk. A rétegeket szétválasztjuk, a vizes fázist friss diklórmetánnal mossuk és az egyesített szerves rétegeket vízmentes nátriumszulfát fölött
196 802 szárítjuk, majd bepároljuk; így színtelen, üvegszerű anyagot kapunk. Ezt 50 ml etilacetáttal forraljuk; ekkor kristályos anyag keletkezik. Szobahőmérsékletre való lehűlés után a terméket összegyűjtjük és szárítjuk. l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin-6il)-3-(fenil-szelenil)-4-piperidinolt kapunk, amely kb. 157-160 °C-on olvad.
9. példa
387 mg l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin-6il)-3-(fenil-szelenil)-4-piperldinolt diklórmetánban oldunk és az oldathoz hozzáadunk 3 ml diklórmetánban oldva, 147 mg N-klór-szukcinimidet, majd szobahőmérsékleten ke verte tjük. Fehér csapadék keletkezik. 15 perc múlva 305 mg 1,8-diazabiciklo[5,4,0]undec-7-ént adagolunk és a kevertetést szobahőmérsékleten 20 órán át folytatjuk. Ennek eredményeként nagyon sötét színű oldat keletkezik. Λ reakcióelegy térfogatát forgó be párlóban csökkentjük és az oldatot közvetlenül felvisszük egy szilikagél pillanatkromatográfiás oszlopra (20 g). Az oszlopon levő anyagot diklórmetánnal öblítjük át, majd 95 % diklórmetán: 5 % etanol (10 % tömény ammóniumhidroxid) eleggyel eluáljuk. A tiszta frakciókat egyesítjük. Az oldószer ledesztillálásával cserszínű desztillálásával cserszínű viszkózus olajat kapunk, amely lassan kristályosodik. l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin-6-il)-l,4,5,6-tetrahidro-4-piridinolt kapunk, amely kb. 171—173 °C-on olvad.
10. példa
116 mg l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin-6il)-l,4,5,6-tetrahidro-4-piridinolt 15 ml diklórmetánban oldunk és az oldathoz hozzáadunk 500 ml mangándioxidot, majd visszafolyatási hőmérsékletre melegítjük fel. Az elegyet 64 órán át visszafolyató hűtő alatt forraljuk, a szilárd anyagot Celite-n szűrjük át és alaposan mossuk friss forró diklórmetánnal. A szűrletből ledesztilláljuk az oldószert; így 2,3-dihidro-l(8 - metil - 1,2,4 - triazolo - [4,3 - bjpiridazin - 6 - il)4(111) piridinont kapunk, amely kb. 264-266 °C-on olvad, bomlás közben. Ennek az anyagnak egy részét metanolból kristályosítjuk; így tisztított terméket kapunk, halványsárga tűk alakjában, amelyek kb.
5 270,5 -271,5 °C-on olvadnak, bomlás közben. Ez az anyag azonos az 5. példa szerint előállított termékkel.

Claims (2)

Szabadalmi igénypontok
1. Eljárás 2,3-dihidro-l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3b]piridazÍn-6-il)-4(lH)-piridinon előállítására azzal jellemez >e, hogy
15 a) a 6-klór-8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazjnt
4,4-et léndioxi-piperidinnel reagáltatjuk 6-(4,4-etiléndioxí-1 -piperidinil)-8-metil-1,2,4-triazolo[4,3-b]piridazin előállítására, az etiléndioxi-védőcsoportot 10 %-os ecetsavval eltávolítjuk a megfelelő keton keletkezése
20 mellett, a ketont ecetsavanhidrid és 4-toluol-szulfonsav alkalmazásával átalakítjuk a megfelelő enol-acetállá, az cnol-észtcrt (feiül-szclenil)-trifiuoracetát alkalmazásával átalakítjuk a megfelelő alfa-(fenil-szelenil)-ke ionná és a fenil-szelenil-vegyületet 3-klór-per25 benzoesavval reagáltatjuk, majd bázissal kezeljük a keresett termék előállítására, vagy
b) a 8-metil-6-(l,2,5,6-tetrahidro-piridin-l-il)-l,2,· 4-triazolo[4,3-b]piridazint fenil-szelenil-acetáttal reagáltatjuk 4-acetoxi-l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]piridazi:i-6-il)-3-(fenil-szelenil)-piperidin előállítására, az acetoxi-észtercsoportot egy bázissal hidrolizáljuk a megfelelő 4-piperidinol keletkezése mellett, a piperidinolt először N-klór-szukcinimiddel, majd 1,8 diazabiciklo[5,4,0]undec-7-énnel reagáltatjuk a megfelelő l,4,5,6-tetrahidro-4-piridínoI keletkezése közben és a tetiahidro-piridinolt mangándioxiddal oxidáljuk a keresett termék előállítására.
2. Eljárás a hörgő görcsös állapotainak kezelésére 4Q alkalmas gyógyszerkészítmények előállítására azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerint előállított 2,3-dihidro-l-(8-metil-l,2,4-triazolo[4,3-b]plridazin-611)-4( H)-piridinont egy gyógyászati szempontból elfogadható vivőanyaggal összekeverjük és gyógyszerig készítménnyé alakítjuk.
HU872564A 1986-06-05 1987-06-04 Process for producing 2,3-dihydro-1-/8-methyl-1,2,4-triazolo/4,3-b/pyridazin-6-yl/-4/1h/-pyridinone HU196802B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US87101186A 1986-06-05 1986-06-05

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT46004A HUT46004A (en) 1988-09-28
HU196802B true HU196802B (en) 1989-01-30

Family

ID=25356523

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU872564A HU196802B (en) 1986-06-05 1987-06-04 Process for producing 2,3-dihydro-1-/8-methyl-1,2,4-triazolo/4,3-b/pyridazin-6-yl/-4/1h/-pyridinone

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5374632A (hu)
EP (1) EP0248413B1 (hu)
JP (1) JP2527967B2 (hu)
KR (1) KR900005658B1 (hu)
CN (1) CN1022833C (hu)
AR (1) AR243525A1 (hu)
AT (1) ATE71946T1 (hu)
AU (1) AU593109B2 (hu)
CA (1) CA1335994C (hu)
DE (1) DE3776199D1 (hu)
DK (1) DK165923C (hu)
ES (1) ES2038616T3 (hu)
FI (1) FI85481C (hu)
GR (1) GR3003658T3 (hu)
HU (1) HU196802B (hu)
IE (1) IE59611B1 (hu)
IL (1) IL82766A (hu)
NO (1) NO165544C (hu)
NZ (1) NZ220521A (hu)
PT (1) PT85001B (hu)
ZA (1) ZA873934B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE69411616T2 (de) * 1993-04-12 1998-11-19 Takeda Chemical Industries Ltd Triazolopyridazin-Derivate, ihre Herstellung und Verwendung
US5869486A (en) * 1995-02-24 1999-02-09 Ono Pharmaceutical Co., Ltd. Fused pyrimidines and pyriazines as pharmaceutical compounds
US6022893A (en) * 1995-08-08 2000-02-08 Ono Pharmaceutical Co., Ltd. Hydroxamic acid derivatives

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3915968A (en) * 1973-09-21 1975-10-28 Lepetit Spa Triazolopyridazines
US4136182A (en) * 1976-05-26 1979-01-23 The Dow Chemical Company Triazolopyridazines used to alleviate bronchial spasms
US4366156A (en) * 1979-03-05 1982-12-28 Mead Johnson & Company Antiallergic methods using diazaheterocyclopurines
US4515791A (en) * 1980-06-03 1985-05-07 American Cyanamid Company Substituted phenyl-1,2,4-triazolo[2,3-b]pyridazin-3(2H)ones as anti-asthma agents
US4489078A (en) * 1980-11-24 1984-12-18 Mead Johnson & Company Diazaheterocyclopurines used as anti-broncho spasmatics and vasodilators
US4578464A (en) * 1983-11-22 1986-03-25 Merrell Dow Pharmaceuticals Inc. 6-Hydroxyalkylamino-8-methyl-1,2,4-triazolo-[4,3-b]pyridazine and related compounds

Also Published As

Publication number Publication date
ZA873934B (en) 1987-12-02
US5374632A (en) 1994-12-20
EP0248413B1 (en) 1992-01-22
PT85001A (en) 1987-07-01
NZ220521A (en) 1989-11-28
KR900005658B1 (ko) 1990-08-03
KR880000437A (ko) 1988-03-25
JPS62292784A (ja) 1987-12-19
DK289187D0 (da) 1987-06-04
DK165923B (da) 1993-02-08
NO872358D0 (no) 1987-06-04
HUT46004A (en) 1988-09-28
CA1335994C (en) 1995-06-20
IL82766A0 (en) 1987-12-20
FI872461A (fi) 1987-12-06
NO872358L (no) 1987-12-07
CN87104026A (zh) 1988-01-13
PT85001B (pt) 1990-03-08
AU593109B2 (en) 1990-02-01
FI85481C (fi) 1992-04-27
EP0248413A1 (en) 1987-12-09
FI85481B (fi) 1992-01-15
DE3776199D1 (de) 1992-03-05
AU7372887A (en) 1987-12-10
NO165544B (no) 1990-11-19
ES2038616T3 (es) 1993-08-01
DK165923C (da) 1993-06-28
AR243525A1 (es) 1993-08-31
IE871484L (en) 1987-12-05
FI872461A0 (fi) 1987-06-02
DK289187A (da) 1987-12-06
IE59611B1 (en) 1994-03-09
GR3003658T3 (hu) 1993-03-16
NO165544C (no) 1991-02-27
ATE71946T1 (de) 1992-02-15
JP2527967B2 (ja) 1996-08-28
IL82766A (en) 1991-04-15
CN1022833C (zh) 1993-11-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5591742A (en) Pyridopyrimidinone antianginal agents
US4894456A (en) Synthesis of camptothecin and analogs thereof
US5977131A (en) Azaindole-ethylamine derivatives as nicotinic acetylcholine receptor binding agents
US5840732A (en) Imidazopyridine or imidazopyrimidine compounds, their production and use
JP2001504797A (ja) 三環性置換ヘキサヒドロベンズ[e]イソインドールアルファ―1アドレナリン作動性アンタゴニスト
JPH02500518A (ja) 強心作用を有する化合物類
SK99795A3 (en) Imidazopyrimidines, method of their preparation, treating with their contents and use
EP0357788B1 (en) Pyridazinone derivatives
US4478837A (en) 3-Hydrazino cycloalkyl[c]pyridazines as antihypertensive agents
US4929622A (en) 2,6-Methanopyrrolo-3-benzazocines
EP0064317B1 (en) Pyrrolo(2,3-d)carbazole derivatives, preparation thereof and their therapeutical use
HU196802B (en) Process for producing 2,3-dihydro-1-/8-methyl-1,2,4-triazolo/4,3-b/pyridazin-6-yl/-4/1h/-pyridinone
EP0440119A1 (en) Imidazopyridazine compounds, their production and use
EP0180833B1 (de) 4-Oxo-pyrido[2,3]pyrimidin-Derivate, Verfahren zur deren Herstellung und diese ethaltende Arzneimittel
DE60103928T2 (de) Benzimidazolderivate, ihre herstellung und therapeutische verwendung
DE60005349T2 (de) Dithiepino[6,5-b]pyridine und diese verwendete zusamensetzungen und methode
JP2651912B2 (ja) イミダゾール誘導体、それらの製造法及び薬剤としての使用
US4419516A (en) Antiviral imidazo- and triazolo-pyridines
US4004009A (en) Antihypertensive aryl pyrazolo[4,3-c]pyridazinones
US4372956A (en) 5, 10-Dihydroimidazo[2,1-b]quinazolines and pharmaceutical compositions containing them
FI88039B (fi) Foerfarande foer framstaellning av 2,3-dihydro-1-(8-metyl-1,2,4-triatsolo/4,3-b/pyridazin-6-yl)-4(1h)-pyridinon
US5145965A (en) 2,6-methanopyrrolo-3-benzazocines
EP1178045B1 (en) Azaindole-ethylamine derivatives as nicotine acetylchlorine receptor binding agents
PT85378B (pt) Processo para a preparacao de novos derivados tetraciclicos do indol e de composicoes farmaceuticas que os contem
US4181723A (en) 3-Hydrazino-5,6,7,8,9,10-hexahydro-cycloocta[c]pyridazines

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee