HU192343B - Driving device for nails and similar clamps - Google Patents

Driving device for nails and similar clamps Download PDF

Info

Publication number
HU192343B
HU192343B HU852827A HU282785A HU192343B HU 192343 B HU192343 B HU 192343B HU 852827 A HU852827 A HU 852827A HU 282785 A HU282785 A HU 282785A HU 192343 B HU192343 B HU 192343B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
drive
spring
drive device
clutch
locking
Prior art date
Application number
HU852827A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT39110A (en
Inventor
Lukas Matt
Hans Gschwend
Fritz Mark
Original Assignee
Hilti Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hilti Ag filed Critical Hilti Ag
Publication of HUT39110A publication Critical patent/HUT39110A/hu
Publication of HU192343B publication Critical patent/HU192343B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25CHAND-HELD NAILING OR STAPLING TOOLS; MANUALLY OPERATED PORTABLE STAPLING TOOLS
    • B25C1/00Hand-held nailing tools; Nail feeding devices
    • B25C1/06Hand-held nailing tools; Nail feeding devices operated by electric power

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)

Description

A találmány tárgya behajtó készülék és hasonló rögzítő elemekhez, amelynek motor révén forgatott hajtórészé, a forgó mozgást egy lökörúd egyenesvonalú mozgásává átalakító szerkezettel kapcsolódó lehajtórésze, valamint a forgatónyomatékot a hajtórészről a lehajtórészre átvivő tengelykapcsolója van.
Szegek és hasonló rögzítő elemek bevetéséhez, behajtásához a lekülönfélébb módokon meghajtott behajtó készülékeket alkalmaztak. így meghajtó közegként használnak például túlnyomású levegőt, égésgázokat vagy elektromos áramot. A túlnyomású levegővel hajtott készülékeknek kicsi a teljesítménye és például építkezések helyein csak ritkán van túlnyomású levegőt szolgáltató hálózat. Az égéstermékekként keletkező gázoknak készülékek hajtására való felhasználása azzal a veszéllyel jár, hogy a gázok felrobbanhatnak. A villamos meghajtású készülékeknél ilyen hátrányos jelenségek nincsenek.
Egy ismert, villamosmotor révén hajtott behajtó készülékben a forgatott hajtórészben elhelyezett motor és ezzel összekapcsolható, a forgó mozgást ávivő lehajtórész van. A lehajtó rész felcsévélhető szalagrugó alakjában kialakított szerkezeten keresztül egy lökőrúddal van kapcsolatban. A lehajtó résznek egyik irányban való forgásakor a szalagrugó felcsévélődik és ezáltal a lökőrúd a behajtás irányában eltolódik. A lökőrudat külön szerkezetrész viszi vissza kiinduló helyzetébe.
A hajtó rész egy bolygókerekes hajtómű bolygókerekeként van kiképezve, amely bolygókerék egy belsőfogazású kerék fogaival kapcsolódik. Egy a bolygókerék közepén ágyazott csap a lehajtó részhez kapcsolódik.
A készülék üresjáratakor a belsőfogazású kerék szabadon forgatható, úgyhogy a bolygókerék saját tengelye körüli forgása a belsőfogazású kerék forgását váltja ki. A készüléknek egy felfogó munkadarabhoz nyomása révén a házban levő belsőfogazású kerék egy csapon és egy szorít órugón keresztül elfordulás ellen mereven van tartva, minek eredményeként a saját tengelye körül forgó bolygókerék a belső fogazáson legördül és következésképpen forog a hajtani kívánt, napkereket képező fogaskerék tengelye körül. így a bolygókerék a lehajtó részt forgásba hozza.
E behajtó készülék hibája, hogy mind a behajtó erőt, mind a behajtó löket hosszét a készülék odanyomásának erőssége és időtartama határozza meg. Ezek olyan tényezők, amelyeket a kezelő személy kívülről, kézzel tud befolyásolni. A lökőrudat kiinduló helyzetébe nem lehet a lehajtó rész révén visszavezetni, és ezért van szükség az említett külön szerkezetrészre.
A találmány feladata olyan motorikusán hajtható behajtó készülék létrehozására, amely egyszerű szerkezeti kialakítású, külső befolyásoló tényezőktől független, továbbá a lökőrúd teljes, azaz behajtó és viszszavezető löketét végrehajtja.
A találmány a kitűzött feladatot olyan behajtó készülék létrehozása révén oldja meg, amelynek a forgatónyomatékot a hajtó részről a lehajtó részre átvivő, a behajtó résszel es a lehajtó résszel összekapcsolható tengelykapcsolója, valamint a tengelykapcsolónak a hajtó résszel és a lehajtó résszel való, Időben korlátozott összekötését lérehozó kioldó szerkezete van.
A'lökőrúd meghatározott, teljes hajtó és visszaverő löketének végrehajtására a tengelykapcsoló a forgatónyomaték átviteléhez időben korlátozott összeköttetést hoz létre a motor révén hajtottTiajfö rész · és a lehajtó réáz között.
A tengelykapcsoló, valamint a hajtó rész és lehajtó rész közötti összeköttetés a behajtó löket kezdetétől a visszavezető löket végéig tart, és ezért egy időben korlátozott összekapcsolódásról van szó. A kioldó szerkezet a tengelykapcsoló üzemelő állapotba helyezésére szolgál. A forgó mozgásnak lökőrúd számára egyenes vonalú mozgássá való átalakításához a készülék hajtó rész és lehajtó rész közötti kapcsolódás tarthat egy körülfordulás egy része alatt, egy egész körülfordulás alatt, vágj' a hajtó rész több körülfordulása alatt. A kioldó szerkezet működtetése nyomán egy önműködően lefolyó munkaciklus indul be, amely munkaciklus a lökőrúd behajtó löketéből és · visszavezető löketéből áll.
Tengelykapcsolóként alkalmasak a kapcsolható szabadonfutó tengelykapcsolók. A tengelykapcsoló előnyösen rész-; egy- vagy többfordulatú. kapcsolóként lehet kialakítva. A részfordulatú tengelykapcsoló a hajtó rész körülfordulásának csak egy meghatározott része alatt hoz létre kapcsolódást a hajtó rész és a lehajtó rész között. Az egyfordulatú tengelykapcsoló ezt a kapcsolódást a hajtó résznek egy teljes körülfordulása idejére fenntartja. Egy többfordulatú tengelykapcsoló az említett kapcsolódást a hajtő rész több fordulatának ideje alatt fenntartja.
A tengelykapcsoló előnyösen körülforgó rugóként van kialakítva. Ennek tekercsrésze a hajtó rész és a lehajtó rész megfelelő agyrészénekt külső palástfelületét fogja körül. Az agyrészek célszerű módon hengeres külső feiületűek és átmérőik egyformák. A hengeres külső felület helyett kúpos felületek is alkalmazhatók. Az agyrészeknek egymás felé levő homlokfelületei nem érintkeznek egymással; ezek kis távolságra vannak egymástól annak érdekében, hogy a készülék üresfutása közben a hajtórész a lehajtó rész érintése, azaz kopás nélkül tudjon forogni. A körülfogó rugó feszültségmentes állapotában ennek belső átmérője valamivel kisebb, mint az egyrészek külső palástfelületének átmérője, összekapcsolás folyamán a körülfogó rugó tekercstömbje kismértékű előfeszültség alatt van és az agyrászekkülső palástfelületére fekszik. A hajtó résznek a körülfogó rugó tekercselési irányával ellentétes, azaz a munka-forgásirányban való forgatása esetén a körülforgó rugó a kötélsúrlódási szabályoknak megfelelően súrlódással; erősen ráfekszik az agy részek külső palástfelületére. A szétkapcsoláshoz a tekercstömböt meggátoljuk abban, hogy erősen ráfeküdjön az agyrészekre és ezáltal a hajtó rész és lehajtó rész kapcsolódását megszüntetjük. Ekkor is hat az agyrészekre súrlódó nyomaték, amit a körülfogó rugó előfeszítése hoz létre.
A létrejövő kopás minimális, mert a találmány egy további javaslata szerint a körülfogó rugó négyszög keresztmetszetű huzalból van kialakítva. Ennek eredményeként a körülfogó rugó minden menete felülettel fekszik a hajtó rész és kihajtó rész agyrészére. Az agyrészek közötti igen kis távolság megakadályozza a körülfogó rugó részeit abban, hogy az agyrészek közé bejussanak.
A találmány egy továbbit javaslata szerint a körülfogó rugó egyik vége a hajtó részen, másik vége pedig a kioldó szerkezeten van rögzítve. Míg a kioldó szerkezet a körülfogó rugó égyik végét mereven tartja, addig a másik vég a lehajtó résszel együtt, a körülfogó rugó tekercselési irányával ellentétes irányban
192.343 egy kis szögben el tud fordulni. Ez a kismértékű el* fordulás például a visszatérítő löket végén, a behajtási folyamatban résztvevő alkatrészek tömegtehetetlensége révén jön létre és a tekercstömb átmérőjének megnagyobbodását okozza, úgy hogy az agyrészeknek körülfogó rugóhoz viszonyított súrlódásmentes elfordíthatóságát érjük el.
A találmánynál a körülfogó rugónak kioldó szerkezethez tartozó vége egy kapcsológyűrűvel van öszszekötve, amely kapcsológyűrűn a kioldó szerkezet egy kapcsolóujjához fekvő támadási felület van. A körülfogó rugónak említett vége sugárirányban el van hajlítva és az együttforgási kapcsolat létrehozásához a kapcsológyűrű egy mélyedésébe nyúlik. Ha egyfordulatú tengelykapcsolónk van, akkor a kapcsológyűrű kerületén csak egy kioldó szerkezethez tartozó egy támadási fogó felület van. A kapcsológyűrű egy körülfordulása után a fogó felület a kapcsolóujjhoz fut azért, hogy a kapcsológyűrűt megállítsa és ezáltal kiváltsa a hajtó rész és lehajtó rész szétkapcsolását,
A lehajtó résznek egy rögzítő retesszel kapcsolódásba hozható ütköző felületei vannak. Az ilyen ütköző felületek száma azonos a kapcsológyűrűn levő fogó felületek számával. Például egy ütköző felülettel azt érjük el, hogy a lehajtó rész egy körülfordulása és ennek következtében a lökőrúd egy behajtó és visszatérő lökete után a lehajtó rész pontosan egy meghatározott elfordulási helyzetben kerül nyugalomba. Az ütköző felületek és a fogó felületek a lehajtó rész és a kapcsológyűrű külső felületén levő váltakként is kiaükíthatók. Arra is van lehetőig, hogy az ütköző felületeket és a fogó felületeket kinyúló csapok vagy hasonló révén hozzuk létre.
Egy további javaslat szerint a kapcsolóujj a rögzítő retesszel van kapcsolatban. Egy ilyen egyrészes egység konstrukciós és működési szempontokból előnyös. Annak érdekében, hogy a tengelykapcsoló szerkezet kikapcsolt állapotban teljesen kopásmentes legyen és ezáltal kiküszöbölhessük az energiaveszteségeket, a tekercstömb és az agyrészek között egy kisjátékot, rést hozunk létre és tartunk. Ezt egy további javaslat szerint azáltal érjük el, hogy a lehajtó részen a rögzítő retesz részére egy reteszvállat alakítunk ki. A visszatérítő löket végén a rögzítő retesz e reteszvállhoz fekszik a lehajtó 'részek abban az elfordulási helyzetében, amely helyzetben a körülfogó rugó a tekercseléssel ellentétes irányban feszítve van és ezért tekercstömjének átmérőié meg van nagyobbodva. Ekkor a hajtó rész szabadon forgatható. Ebben a helyzetben, azaz a lehajtó résznek a rögzítő retesz révén meghatározott elíordulási helyzetében a forgó mozgást a lökőrúd egyenes vonalú mozgásával átalakító szerkezetrész, például hajtókar a lökőrudat leghátsó helyzetében tartja.
A kioldó szerkezet működtetése sokféle módon, például tisztán mechanikusan is végezhető. A kioldó szerkezet egyszerűen, megbízhatóan és kényelmesen működtethető rugó vagy elektromágnes révén. Míg a rugó például a kioldó szerkezetnek a fogó felületek hatásterében való benyomására, addig az elektromágnes az impulzusszerű kioldásra és ezáltal a behelyezés! folyamat leállítására használható.
A találmány szerinti, szegekhez és hasonló rögzítő elemekhez használható behajtó készüléket részleteiben egy a rajzokon vázolt példaképpen! kiviteli alakjával kapcsolatban ismertetjük.
Az 1. ábra a behajtó készülék egy példaképpen! kiviteli alakjának hosszemetszete, részben nézete.
A 2. ábra az 1. ábrán látható behajtó készülék egy részének a homloklap levétele után, balról tárható nézete, amely a készüléket a behajtó löket kezdetének megfelelő helyzetben mutatja,
A 3a. ábra az 1. ábrán feltüntetett IU-ΠΙ vonal menti nyitott méretű és egyszerűsített metszet, amely a behajtó készüléket működtetésre kész állapotban mutatja. t
A 3b. ábra az 1, ábrán feltűntetett III-III vonal menti nyitott méretű és egyszerűsített metszet, amely a behajtó készüléket a behajtó löket kioldása után szemlélteti.
A 4a. ábra az 1. ábrán feltüntetett IV-IV vonal menti nagyított méretű és egyszerűsített metszet, amely a behajtó készüléket működtetésre kész állapotban mutatja.
A 4b. ábra az 1, ábrán feltüntetett IV-IV vonal menti nagyított méretű és egyszerűsített metszet, amely a behajtó készüléket a behajtó löket kioldása után szemlélteti.
A behajtó készüléknek 1 háza van, amelyhez 2 magazincsatoma van erősítve. A 2 magazincsatomában vannak a behajtani kívánt 3 kapcsok elhelyezve. Az 1 házban 4 villamosmotor van ágyazva, amelynek S ventilátorkeréken és 6 forgórésztengelyen túl, a forgórésztengely végén kialakított kis 7 fogaskereke van. A 7 fogaskerék 9 hajtó rész 8 fogaskerekével kapcsolódik. A 9 hajtő résznek 11 agyrésze van és 12,13 csapágyak révén 14 tengelyen forgathatóan van ágyazva. A 14 tengely 15 motorházban van rögzítve. A 14 tengelyen további 16 csapágyon keresítüH? lehajtó rész Is van forgathatóan elhelyezve. A 17 lehajtó rész további ágyazására az 1 házban tartott külső 18 csapágy szolgál. A 17 lehajtó résznek 19 agyrésze van, amelynek ugyanolyan hengeres palástfelülete van, mint a 11 agyrésznek.
A 12, 13, 16 csapágyak közötti távolságok tartására 20, 21, 22 perselyek, valamint 23, 24 biztosítógyűrűk szolgálnak. A 14 tengelyen az egész ágyazó egységet 25 csavar tartja.
A 9 hajtó rész és a 17 lehajtó rész egy tengelykapcsoló réven együttforgóan köthető össze egymással; amely tengelykapcsoló lényegében csavarrugó alakú 26 körülfogó rugó. A 26 kör ülfogó rugó egyik, 28 vége a 17 lehajtó rész tengelyirányú 29 ttiratába nyúlik, a másik, 31 vége egy a 17 lehajtó részen egytengelyűén és elfordíthatóan elhelyezett 32 kapcsológyűrűvel van együttforgó kapcsolódásban.
A 17 lehajtó résznek 33 forgattyúcsapja van, amelyre 34 hajtókar van csuklósán elfordíthatóan erősítve. A 34 hajtókamak 33 forgattyúcsappal ellentétes végén 35 vivőcsap nyúlik keresztül,amely 36 lökőrúdba van erősítve. A 35 vivőcsapnak 34 hajtókaron túlnyúló 37 végrésze zz 1 ház 38 homloklapjában kiképzett 39 horonyban csúsztatható, egyenes vonal mentén vezethető.
A 17 lehajtó rész forgatásakor ezzel együtt fut a 33 forgattyúcsap is, amint a 2. ábrán látható nyű mutatja, és eközben magával viszi a 34 hajtókart. Ez a 33 forgattyúcsap forgó mozgását a 36 lökőrúd behajtó és visszavezető Iöketeihez egyenesvonalú mozgássá alakítja át.
A 17 lehajtó rész a 3a. ábrán látható módon a külső kerületén egy a 26 körülfogó rugó tekercselése irányában szabadon levő 41 ütköző felülettel van kiképezve. Ezenkívül a 41 ütköző felület terében egy sugárirányú furat révén képzett 42 reteszváll van. A 41 ütköző felülethez körben futó 43 kulisszapálya.
192.343 csatlakozik, amelynek alja a 41 ütköző felületsugárirányú kinyúlását a 17 lehajtó iész kerülete mentén folyamatosan kiegyenlíti.
Mint a 4a. ábrából kitűnik, a 32 kapcsológyűrűnek a 26 körülfogó rugó tekercselése irányában szabadon 44 fogó felülete van, amelyhez 45 kulisszapálya csatlakozik. A 32 kapcsológyűrűben levő résszerű 46 mélyedés lehetőséget ad arra, hogy a 26 körülfogó rugó sugárirányban elhajlított 31 vége ebben együttforgást biztosító módon benyúljon.
Amint az 1., 3a. és 4a. ábrákból kitűnik, a 17 lehajtó rész 41 ütköző felülete és a 42 reteszváll az üzemelésre kész állapotban — mint főképpen a 3a ábra mutatja - egy rúd alakú 47 rögzítő reteszhez fekszik. A 47 rögzítő, retesz egy a ház felőli oldalon rögzített 48 ágyazó perselyben (1. ábra) eltolhatóan van elhelyezve és 49 meghosszabbító részen keresztül rugó révén benyomott helyzetben van tartva. A 32 kapcsológyűrű 44 fogó felülete is egy keresztrúdként kialakított 52 kapcsolóujjhoz fekszik, amely kapcsolóujj 47 rögzítő retesszel egy szerkezetegységet képez. Az 52 kapcsolóujj és az ebből működtetési irányban kinyúló 53 kar 54 kioldó szerkezetet képez.
Az 52 kapcsolóujj és 47 rögzítő retesz rúdalakú 47 rögzítő retesz tengelye körüli elfordulásának megakadályozására az 53 kar a ház felőli oldalon levő 55 vezetőnyílásba nyúlik. Az elfordulásnak ez a kizárása szükséges, mert üzemelésre kész állapotban a 26 körülfogó rugó a tekercselés irányával ellentétesen mintegy negyed fordulattal feszítve van, és ennek következtében a 32 kapcsológyűrű a 44 fogó felületen keresztül ezzel a feszítő erővel hat az oldalra kinyúló kapcsolóujjra. A 26 körülfogó rugónak ebben a feszített helyzetében a 27 tekercstömb belső felülete 56 gyűrű házagot képezve egy sugárirányú távolságra van a 11, 19 agyrészek külső felületétől.
Az 52 kapcsolóujj és a 47 rögzítő retesz kioldása egy a ház felőli oldalon rögzített 57 kosárban elhelyezett 58 elektromágnes segítségével végezhető. Az 58 elektromágnes bekapcsolásakor egy a 49 meghosszabbító részhez tartozó 59 horgonyt húz be az elektromágnes, az 51 rugó ereje ellenében.
Amint a 3b. és 4b. ábrák mutatják, az 52 kapcsolóujj és a 47 rögzítő retesz kioldása révén szabaddá válnak a 44 fogó és 41 ütköző felületek, minek eredményeként a megfeszített 26 körülfogó rugó átmérője kisebbé válik és ezzel egyidejűleg a feszültsége, feszítettsége csökken, a 27 tekercstömb belső felülete a 11 és 19 agyrészek külső felületére fekszik. A 26 körülfogó rugó feszültségének csökkenésekor a 32 kapcsológyűrű a 17 lehajtó részhez' viszonyítva például negyed fordulattal elfordul, ami a 4a. ábrának 4b. ábrával való összehasonlításából egyértelműen kitűnik.
Mivel a 27 tekercstömb belső felülete előfeszftés hatására hozzáfekszik a 4 villamosmotor révén forgatott 11 agyrész külső felületéhez ez a 26 körülfogó rugót a tekercselési irányával ellentétes irányban súrlódó erő révén magával viszi: A forgató nyomaték a 26 körülfogó rugóról átjuk a 19 agyrészre és ezáltal a 47 lehajtó részre is. A lehajtó rész a 34 hajtókaron keresztül hajtja a 36 lökőrudat.
Az 52 kapcsolóujj és a 47 rögzítő retesz kikapcsolása impulzusszerűen történik, azaz közvetlenül az 58 elektromágnes révén szolgáltatott kioldó impulzus létrejötte után az 58 elektromágnes kikapcsolódik, ami után az 51 rugó az 52 kapcsoíóujjat és a 47 rögzítő reteszt ismét a 43 és 45 kulisszapályákhoz állítja.
A forgó 11, 19 agyrészeken mereven ülő 26 körülfogó rugó forpgva magával viszi a 32 kapcsológyűrűt is. A 32 kapcsológyűrűnek körülbelül háromnegyed, körülfordulása után ennek *14 fogó felülete az 52 kapcsolóujjhoz jut, minek eredményeként a 26 körülfogó rugó forgó mozgása megszilnik. A 17 lehajtó rész a saját és a vele kapcsolódó szerkezetrészek tömegtehetetlenségének hatására forgásirányban tovább forog mindaddig, amíg mintegy további negyedfordulat után a 44 fogó felületnek ulána siető 41 ütköző felülete a 47 rögzítő reteszhez nem jut és ezáltal a 17 lehajtó rész forgó mozgását leállítja. A 17 lehajtó résznek 32 kapcsológyűrűhöz viszonyított továbbforgása révén a végein e két alkatrészhez rögzített 26 körülfogó rugó 27 tekercstömbié nek átmérője ismét az 1.; 3 a., 4a. ábrákon látható helyzetbe bővül, aminek eredményeként a 27 tekercstömb és a 11,19 agyrészek között létrejön egy 57 gyűrűs házag. Ennek következtében a 9 hajtó rész és a 17 lehajtó rész közötti forgási összeköttetés megszűnik.
Annak megakadályozására, hogy a 26 körülfogó rugónak most már ismét meglevő feszítőereje a 17 lehajtó rész visszaforgását okozza, az 51 rugó a 47 rögzítő reteszt· közvetlenül a 41 ütköző felületnek 42 reteszváll elé futása után oldja. A készülék így üzemelésre· kész állapotba jut, amely állapotban a 36 lökőrúd leghátsó,· kiinduló helyzetében van. Ekkor egy a következő behajtási művelethez szükséges 3 kapocs a 2 magazíncsatomából a 36 lökőrúd elé juttatható.
Az előzőekben ismertetett módon további behajtási folyamatok is kioldhatók egy 61 kapcsoló működtetése révén. A 61 kapcsoló egy a rajzon csak körvonalaival jelzett villamos 62 impulzuskapcsolóra hat, amely a 63 vezetékeken keresztül egy energiafonásból betáplált áramot 64 vezetékeken át impulzus formájában az 58elektromágne$hezvezeti, ennek bekapcsolására.

Claims (10)

1. Behajtó készülék szegekhez és hasonló rögzítő elemekhez, amelynek motor révén forgatott hajtó része·, a forgó mozgást lökőrúd egyenes vonalú mozgásával átalakító szerkezettel kapcsolódó lehajtó része, valamint a forgatónyomatékot a hajtó részről a lehajtó részre átvivő tengelykapcsolója van, a z z a 1 jellemezve, hogy a forgatónyomatékot a hajtó részről (9) a lehajtó részre (17) átvivő tengelykapcsoló (26) a hajtó résszel (9) és a lehajtó résszel (17) összekapcsolhatóan van kialakítva, és hogy a tengelykapcsoló (26), valamint a hajtó rész (9) és a lehajtó rész (17) között időben korlátozott összeköttetést létrehozó kioldó szerkezete (54) van.
2. Az 1. igénypontban meghatározott behajtó készülék, azzal jellemezve, hogy a tengelykapcsoló (26) rész-, egy- vagy többfordulatú tengelykapcsolóként van kialakítva.
3. Az 1. vagy 2. igénypontban meghatározott behajtó készülék, azzal jellemezve, hogy a tengelykapcsoló körülfogó rugóként (26) van kialakítva. _______
4. A 3. vagy 4. igénypontban meghatározott behajtó készülék, azzal jellemezve, hogy a körülfogó rugó (26) négyszög keresztmetszetű huzalból van kialakítva.
5. A 3. vagy 4. igénypontban meghatározott behajtó készülék, azzal jellemezve, hogy a
192.343 körülfogó rugó egyik vége (28) a lehajtó részen (17) és a másik vége (31) a kioldó szerkezeten (54) van rögzítve.
6. Az 5. igénypontban meghatározott behajtó ké- 5 szülék, a z z a Γ j elTe m e z v e , hogy a körülfogó rugó (26) kioldó szerkezethez (54) tartozó vége (31) kapcsológyűrűvel (32) van összekötve, amely kapcsológyűrűnek a kioldó szerkezet kapcsolóujjához (52) fogó felülete (44) van.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyikében meghatározott behajtó készülék, azzal jellemezve, hogy a lehajtó résznek (17) rögzítő reteszt (47) fogó ütköző felülete (41) van.
8. A 6. vagy 7. Igénypontiján meghatározott behajtó készülék, azzal jellemezve, hogy a kapcsolóujj (32) össze van erősítve a rögzítő retesszel (47).
9. A 7. vagy 8. igénypontban meghatározott behajtó készülék, azzal jellemezve, hogy a lehajtó résznek (17) a rögzítő reteszhez (47) reteszválla (42) van.
10. Az 1—9. igénypontok bármelyikében megha10 tározott behajtó készülék, azzal jellemezve, hogy a kioldó szerkezetet (54) működtető rugója (51), illetve elektromágnese (58) van.
HU852827A 1984-07-26 1985-07-25 Driving device for nails and similar clamps HU192343B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19843427614 DE3427614A1 (de) 1984-07-26 1984-07-26 Eintreibgeraet fuer naegel und dergleichen befestigungselemente

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT39110A HUT39110A (en) 1986-08-28
HU192343B true HU192343B (en) 1987-05-28

Family

ID=6241660

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU852827A HU192343B (en) 1984-07-26 1985-07-25 Driving device for nails and similar clamps

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4640452A (hu)
EP (1) EP0172423A3 (hu)
JP (1) JPS6138875A (hu)
AU (1) AU571413B2 (hu)
CA (1) CA1259751A (hu)
CS (1) CS266331B2 (hu)
DE (1) DE3427614A1 (hu)
DK (1) DK338885A (hu)
ES (1) ES8701570A1 (hu)
FI (1) FI852645L (hu)
HU (1) HU192343B (hu)
NO (1) NO852967L (hu)
PL (1) PL254209A1 (hu)
YU (1) YU102485A (hu)
ZA (1) ZA854432B (hu)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH079999B2 (ja) * 1987-01-31 1995-02-01 豊田合成株式会社 窒化ガリウム系化合物半導体発光素子
US4811885A (en) * 1988-03-23 1989-03-14 Lai Wen Tan Power transmission mechanism of an electric stapler
JPH07115307B2 (ja) * 1989-04-24 1995-12-13 株式会社マキタ 電動タッカー
US4953774A (en) * 1989-04-26 1990-09-04 Regitar Power Tools Co., Ltd. Electric stapling gun with auto-reset, energy-saving and shock-absorbing functions
CO4130343A1 (es) * 1993-02-03 1995-02-13 Sencorp Herramienta electromecanica para guiar grapas
US5488997A (en) * 1993-10-19 1996-02-06 Yamada Juki Co., Ltd. Rotary impacting apparatus
US6536646B1 (en) * 2000-02-22 2003-03-25 Acco Brands, Inc. Stapler
US6705503B1 (en) * 2001-08-20 2004-03-16 Tricord Solutions, Inc. Electrical motor driven nail gun
US6604666B1 (en) * 2001-08-20 2003-08-12 Tricord Solutions, Inc. Portable electrical motor driven nail gun
WO2004052595A1 (en) * 2002-03-07 2004-06-24 Tricord Solutions, Inc. Enhanced electrical motor driven nail gun
TW554802U (en) * 2002-02-27 2003-09-21 Jung-Jeng Yu Coil type desktop electric stapler structure
US20060010625A1 (en) * 2004-07-14 2006-01-19 Zuko, Llc Cleansing system with disposable pads
EP1812208A2 (en) * 2004-08-30 2007-08-01 Black & Decker, Inc. Combustion fastener
US6971567B1 (en) 2004-10-29 2005-12-06 Black & Decker Inc. Electronic control of a cordless fastening tool
JP4505818B2 (ja) * 2005-09-30 2010-07-21 日立工機株式会社 携帯用釘打機
US8550324B2 (en) * 2006-05-23 2013-10-08 Black & Decker Inc. Depth adjustment for fastening tool
JP4664240B2 (ja) * 2006-06-12 2011-04-06 株式会社マキタ 打込み作業工具
US7789282B2 (en) * 2007-08-14 2010-09-07 Chervon Limited Nailer device
DE102010030077A1 (de) * 2010-06-15 2011-12-15 Hilti Aktiengesellschaft Eintreibvorrichtung
CN102729218B (zh) * 2011-04-13 2015-05-06 南京德朔实业有限公司 电动榔头
US9724812B2 (en) * 2012-06-28 2017-08-08 Stanley Fastening Systems, L.P. Cordless carton closing tool and method of replacing a carton closer clinching member
US9701001B2 (en) * 2014-04-30 2017-07-11 Arrow Fastener Co., Llc Motor-driven fastening tool

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH344268A (fr) * 1957-01-30 1960-01-31 Curtiss Wright Corp Mécanisme d'accouplement à ressort hélicoïdal
US3110192A (en) * 1960-10-21 1963-11-12 Bendix Corp Transmission
US3394785A (en) * 1966-04-26 1968-07-30 Ibm Latch operated energy trap power transmission
US3835972A (en) * 1972-12-26 1974-09-17 Helander Prod Inc Adjusting collar for single revolution spring clutch
IT1033333B (it) * 1974-04-24 1979-07-10 Nixdorf Computer Ag Giunto con molla elicoidale cilindrica
DE2654521A1 (de) * 1976-12-01 1978-06-08 Mey Kg Maschf Mafell Nagelvorrichtung
DE3043844A1 (de) * 1980-11-21 1982-06-24 Maschinenfabrik Hans Lenze Kg, 4923 Extertal Schlingfeder-kupplung
US4449660A (en) * 1981-04-30 1984-05-22 Black & Decker Inc. Fastener tool
DE3237616A1 (de) * 1982-10-11 1984-04-12 Hilti AG, 9494 Schaan Eintreibgeraet fuer naegel und dergleichen befestigungselemente

Also Published As

Publication number Publication date
AU4461885A (en) 1986-01-30
US4640452A (en) 1987-02-03
CS470485A2 (en) 1989-02-10
HUT39110A (en) 1986-08-28
JPS6138875A (ja) 1986-02-24
DK338885A (da) 1986-01-27
NO852967L (no) 1986-01-27
DE3427614A1 (de) 1986-01-30
EP0172423A3 (de) 1987-09-30
AU571413B2 (en) 1988-04-14
ZA854432B (en) 1986-02-26
CS266331B2 (en) 1989-12-13
FI852645A0 (fi) 1985-07-04
FI852645L (fi) 1986-01-27
PL254209A1 (en) 1986-06-17
ES8701570A1 (es) 1986-12-01
CA1259751A (en) 1989-09-26
YU102485A (en) 1987-10-31
DK338885D0 (da) 1985-07-25
EP0172423A2 (de) 1986-02-26
ES545605A0 (es) 1986-12-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU192343B (en) Driving device for nails and similar clamps
EP0546834B1 (en) Fastener applicator
US6834633B2 (en) Spring release starter for chain saw
JPH0759409B2 (ja) 締付片用自動銃
JPH06278051A (ja) 電動式ファスナ打込機
EP0116954A2 (en) A riveting motor tool
JP2004197731A (ja) リコイルスタータ
US4922868A (en) Starting system
US5970940A (en) Mechanical starter motor
US3949944A (en) Air powered rotary wire cutting and wrapping tool
US3988827A (en) Small-size cutter
US5163393A (en) Starting apparatus
HU225828B1 (en) Starter
US3140703A (en) Cam energized engine starter
SE456838B (sv) Startanordning foer en foerbraenningsmotor
JP3750069B2 (ja) 内燃機関用始動装置
WO2013043092A1 (en) A starter apparatus for starting an internal combustion engine
US2697423A (en) Starter mechanism for engines
US3081760A (en) Spring starter
GB2246090A (en) Nut turner
HU208725B (en) Starting-up mechanism with breaking device
BG62542B1 (bg) Устройство за натягане на пружината за включване назадвижващи устройства за електрически прекъсвачи, по-специалновакуумни силови прекъсвачи
US4148291A (en) Recoil-type starter for internal combustion engine
US3783851A (en) Rewind starter
JP2519295B2 (ja) 内燃機関始動装置