HU188556B - Process for production of 1,2-dichlor ethan - Google Patents

Process for production of 1,2-dichlor ethan Download PDF

Info

Publication number
HU188556B
HU188556B HU813568A HU356881A HU188556B HU 188556 B HU188556 B HU 188556B HU 813568 A HU813568 A HU 813568A HU 356881 A HU356881 A HU 356881A HU 188556 B HU188556 B HU 188556B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
ethylene
dichloroethane
reaction
weight
hydrogen chloride
Prior art date
Application number
HU813568A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Josef Riedl
Wnzel Kuehn
Peter Schwarzmaier
Original Assignee
Hoechst Ag,De
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag,De filed Critical Hoechst Ag,De
Publication of HU188556B publication Critical patent/HU188556B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C17/00Preparation of halogenated hydrocarbons
    • C07C17/013Preparation of halogenated hydrocarbons by addition of halogens
    • C07C17/02Preparation of halogenated hydrocarbons by addition of halogens to unsaturated hydrocarbons
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C17/00Preparation of halogenated hydrocarbons
    • C07C17/093Preparation of halogenated hydrocarbons by replacement by halogens
    • C07C17/15Preparation of halogenated hydrocarbons by replacement by halogens with oxygen as auxiliary reagent, e.g. oxychlorination
    • C07C17/152Preparation of halogenated hydrocarbons by replacement by halogens with oxygen as auxiliary reagent, e.g. oxychlorination of hydrocarbons
    • C07C17/156Preparation of halogenated hydrocarbons by replacement by halogens with oxygen as auxiliary reagent, e.g. oxychlorination of hydrocarbons of unsaturated hydrocarbons

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás, 1,2-diklór-etán előállítására, amelynek során legalább egy reakciótérben etilént klórral reagáltatunk adott esetben katalizátor jelenlétében, 20-150 °C-on, és legalább egy további reakciótérben etilént hidrogén-kloriddal és oxigénnel reagáltatunk katalizátor és adott esetben a fennálló reakciókörülmények között közömbös gázok jelenlétében, 180— 300 °C-on, a képződött reakeiótermékeket a reakcióterekből eltávolítjuk, és a reakciótermékekből az 1,2-diklór-etán főtömegét leválasztjuk.
Az 1,2-diklór-etánt nagy mennyiségben gyártják, és túlnyomórészt vinil-klorid előáll hasához használják fel, amelynél az 1,2-diklór-etánt hőbontásnak vetik alá. Az. 1,2-diklór-etánt főképpen úgy állítják elő, hogy etilénre közvetlenül addícioilálnak katalitikus mennyiségű Lewis-sav, többnyire vas(III)-klorid jelenlétében. Ezt a reakciót mind gázfázisban, mind folyadékfázisban kivitelezhetik, ahol a folyadékfázis túlnyomórészt 1,2-dikiór-etánt tartalmaz. Általában a folyadékfázisú reakciót részesítik előnyben.
Tekintettel arra, hogy az 1,2-diklór-etánnak vinil-kloriddá történő hőboníása során htdrogén-kloiid képződik, ez utóbbit többnyire úgy hasznosítják, hogy az etilén közvetlen klórozásj mellett etilén oxigénnel vagy levegővel és hidrogén-kloriddal is reagáltatnak, általában réztartalmú katalizátor jelenlétében. Ezt a reakciót a következőkben az etilén oxiklórozásának nevezzük.
Ezért a hőbontással vinil-kloriddá alakítani kívánt 1,2-diklór-etán előállítására szolgáló korszerű berendezés előnyösen legalább egy olyan reaktort tartalmaz, amelyben az, etilént közvetlenül klórozzák, és legalább egy olyan reaktort, amelyben az etilén oxikiórozását végzik. Mindkét reaktorból — az 1,2-diklór-etán leválasztása után - olyan hu'ladékgázok távoznak, amelyek környezetszennyező anyagokat tartalmaznak, és így csak ezeknek az anyagoknak az eltávolítása után engedhetők az atmoszférába.
A találmány célja a közvetlen klórozásnái keletkező hulladékgáz gazdaságos és a környezetet nem szennyező .alkalmazásának biztosítása.
Főképpen a régebbi szakirodalomból ismert az a módszer, amelynél a közvetlen klórozást kivitelező reaktorból távozó hulladékgázt egymás után kapcsolt hőkicseréíőkben körülbelül —20 °C-ra hűtik az 1,2-diklór-etán kondenzálása érdekében. A nem kondenzálódott gázokat azután mosó készülékekben először vízzel, majd pedig alkáliéval kezelik, hogy eltávolítsák a kis mennyiségben jelenlevő, reagálatlan klórt. A visszamaradó gázelegy azután például fűtőanyagként alkalmazható (lásd a Chemical Engineering 1967 március 27-í száma 28. oldalán a jobboldali hasáb harmadik bekezdését). Ennél az eljárásnál azonban üzemzavar következhet be, mivel a közvetlen klórozást kivitelező reaktorból elvezetett gázok kis mennyiségű vízgőzt is tartalmaznak, amely a —20 °Cra történő lehűtéskor szilárd alakban kiválik és eldugaszolja a hőkicscrélőt. Az eldugulás megszüntetésére gyakori üzemleállás szükséges. Ekkor 1,2-diklór-etánt tartalmazó víz képződik, amelyet a csatornába engedés előtt tisztításnak kell alávetni. Jóllehet ez a probléma kiküszöbölhető olymódon, hogy a reaktorból távozó gázokat csak körülbelül +1 és +2 °C közötti hőmérsékletre hűljük le, ekkor azonban nem kondenzálódik tökéletesen az
1.2- diklór-etán, és így romlik a termelés. Emellett a kondenzációból távozó hulladékgáz jelentős mennyiségű
1.2- diklór-etánt tartalmaz, s környezetvédelmi okokból nem engedhető az atmoszférába. így további tisztításra van szükség, például aktív szenes abszoiber alkalmazására Az is kedvezőtlenül befolyásolja az eljárás gazdaságosságát, ha a hulladékgázt mosó berendezésekben vetjük alá további tisztításnak.
Ezért újabban arra a megoldásra tértek át, hogy a közvetlen klórozást kivitelező reaktorokból távozó hulladékgázt, amely az etilen felesleges mennyiségét tartalmazza, hideg sólével lehűtik, és ezáltal a parciális nyomásának megfelelő mennyiségben jelenlevő 1,2-diklór-etán nagy ré'zét kondenzálják, majd a visszamaradó gázt a friss etilén bevezetésének megfelelő nyomásra komprimálják és visszavezetik a közvetlen klórozást kivitelező reaktorba.
Az etilén visszaáramoitatása helyett egy olyan utóreaktor is alkalmazható, amelyben diklór-etánt áramoltatnak töltet felett. Alkalmas helyen kis mennyiségű í klórt vezetnek be a folyadékba. A szabad klór reakcióba lép a jelenlevő etilénnel, amely így 1.2-diklór-etánná alakul. A képződő folyadéktöbbletet hozzáadják a tér- t miit 1,2-diklór-etánhoz. A visszamaradó közömbös gázokat tisztító berendezésen (abszorpciós vagy mosó * be endezésen) történő átvezetés után az atmoszférába engedik flásd Ullmanns Enzyklopaedie dér íechnischen Chemie, 9. kötet, 427. oldal, jobboldali hasáb, 2, és 3. bekezdés (1975)}.
Az utóreaktort alkalmazó ismert eljárás költséges, ennek ellenére alkalmazzák azonban, mivel nem kielégítő a hulladékgáznak a közvetlen klórozást kivitelező reaktorba való visszavezetése. Ebben az esetben ugyanis a rendszerben feldúsulnak a klórozásl reakció folyamán képződő cs a hulíadékgázban található melléktermékek, például etil-klorid, vinil-klorid, hidrogén-klorid, szén-dioxid, szén-monoxid és kisszénatomszámú telített szénhidrogének, ezáltal kíórveszteség lép fel, s a klórral végbemenő reakció következtében további nem-kívánt melléktermékek képződnek.
A találmány érteimében olyan eljárást biztosítunk, amely lehetővé teszi az etilén közvetlen klórozásánál keletkező hulladékgázok gazdaságosabb elhelyezését, előnyösen más, az 1,2-diklór-etán tisztításánál és tárolásánál képződő hulladékgázokkal együtt.
Á találmány szerinti, 1,2-diklór-etán előállítására szolgáló eljárásnál legalább egy reakciótélben etilént klórral reagáltatunk, adott esetben katalizátor jelenlétében, 20-150 °C-on, és legalább egy további reakciőtérber etilént hidrogén-kloriddal és oxigénnel reagáltatunk kafílizátor és adott esetben a fennálló reakciőkörlmények között közömbös gázok jelenlétében, í 80-300 ’Con, a képződött reakeiótermékeket a reakcióterekből eltávolítjuk és a rekaciótermékekből az 1,2-dikIór-ctán főtömegét leválasztjuk, s az eljárást az jellemzi, hogy az 1,2-diklór-etánnak az etilén és klór- reakciójával képződött reakcióteimékekből való leválasztása után visszamaradó géze legyet — adott esetben tovább: gazáramokkal együtt - bevezetjük abba a reakciótérbe, amelyben az etilént hidrogén-kloriddal és oxigénnel reagáltatjuk.
Az etilén és klói közötti reakciót célszerűen önmagában ismert módon vítelezzük ki, például olyan foiyadékfázi.ban, amely túlnyomórészt 1,2-diklór-etánt tartalmaz, 20-70 °C hőmérsékleten, katalitikus mennyiségű - például' a folyadék mennyiségére vonatkoztatott 0,05-0,01 súly % - egy vagy több Lewis-sav, például
188 556 vas(in)-klorid jelenlétében. A reagáltatást magasabb hőmérsékleten, például 83-85 °C-on is elvégezhetjük. Ebben az esetben a rcakcióhőt lényegében a forrásban levő 1,2-díklór-etánnal vezetjük el.
Arra is lehetőség van, hogy az etilént gázfázisban reagáltassuk a klórral, ultraibolya fénnyel történő megvilágítás mellett vagy katalizátorok — például a fentebb említett katalizátorok — alkalmazása mellett. Ennél az eljárásváltozatnál általában legfeljebb 150°C-on dolgozunk.
Az etilén és klór közötti reakcióval képződő gázokból az 1,2-diklór-etánt úgy választjuk le, hogy a gázelegyet atmoszferikus nyomáson közvetlenül a víz fagyáspontja feletti hőmérsékletre, például +1 vagy +2°C-ra hűtjük le. Alacsonyabb hőmérsékletek alkalmazása növelné ugyan kissé a termelést az 1,2-diklór-etánbóí, nehézségek jelentkeznének azonban, mivel a hulladékgázok mindig tartalmaznak valmennyi vizet, amely 0 °C-on és alacsonyabb hőmérsékleteken megfagy. Ezáltal könynyen dugulás léphet fel a hűtőedényekben és a vezetékekben. A gázelegy megszárítása az 1,2-diklór-etán kondenzálása előtt körülményes és gazdaságtalan lenne. A találmány szerinti eljárás alkalmazásakor semmilyen hátránnyal nem jár az, hogy az etilén közvetlen klórozásánál képződő gázelegyet mindössze +1 vagy +2°C-ra hűtjük le, mivel a hulladékgázban visszamaradó 1,2-diklór-etán nyilvánvalóan változatlanul halad át az oxiklórozó reaktoron, s így az oxiklórozásnál az 1,2-diklór-etán termelése megfelelően nagyobb lesz.
Az etilénnek hidrogén-kloriddal és oxigénnel történő reagáltatását (oxiklórozás) szintén célszerűen önmagában ismert módon végezzük, 180-300 °C-on, előnyösen 200—250 °C-on, réztartalmú katalizátor jelenlétében, amely katalizátor még alkáliféni-kloridokat és további adalékanyagokat is tartalmazhat. A réz, többnyire rézsó alakjában, valmint az adott esetben jelenlevő alkálifém-kloridok és a további adalékanyagok célszerűen valamely közömbös, finomszemcsés anyagon, például alumínium-oxidon vannak adszorbeálva. A katalizátor részecskék egymásra rétegezve lehetnek jelen a reakciótérben, úgy nevezett szilárd ágyként, vagy pedig fluidizált alakban.
Az oxiklórozásnál oxigén helyett általában levegőt alkalmazunk a gazdaságosság javítása érdekében. Ennek különösen a fluidizált ágyas eljárásnál az a további előnye, hogy nitrogént használhatunk további közömbös gázként a katalizátorrészecskék fluidizálásához.
Az etilénnek hidrogén-kloriddal és oxigénnel illetve levegővel történő reagáltatása után a reakciótérből távozó gázokat lehűtjük, például alkáliét tartalmazó víz bepermetezésével. Ilyen módon eltávolítjuk a maradék hidrogén-kloridot a gázokból. Célszerűen úgy állítjuk be a hűtést, hogy' a közönséges nyomáson kivezetett gáz hőmérséklete a hűtés után meghaladja az 1,2-diklór-etán forráspontját (körülbelül 83 °C). A hűtéshez alkalmazott vízből a benne oldott 1,2-diklór-etánt vízgőzzel kihajtjuk, kondenzáljuk, a vele együtt cseppfolyóssá vált vízgőztől elválasztjuk, és a képződött cseppfolyós
1,2-diklór-etán főtömegévcl együtt először egy tartályban összegyűjtjük. Az összegyűjtött 1,2-diklór-etánt víztelenítés céljából desztillációs oszlopba (úgy nevezett víztelenítő oszlop) vezetjük.
Az oxiklórozásnál képződött gáznak például mintegy 90 °C-ra lehűtött főtömegét például sóié hűtő segítségével olyan hőmérsékletre hűtjük le, amely valamivel magasabb a víz fagyáspontjánál. Ekkor lecsapódik az 1,2-díklcr-etán főtömege, amelyet gyűjtőtartályba vezetjük. Az 1,2-diklór-etán kondenzálatlan részét ezután célszerűen egy abszorpciós berendezésen vezetjük át, abból a célból, hogy eltávolítsuk a hulladékgázból a még jelenlevő 1,2-diklór-etán legynagyobb részét. Ehhez használhatunk például aktív szénből készült abszorbert, vagy magas forráspontú, cseppfolyós, alkilezett, aromás szénhidrogéneket, mint amilyen például a Solvesso(R) (gyártó: Esso Chemie) vagy a SheíísoKR) (gyártó: Shell). Az abszorberből kilépő hulladékgázt vagy visszatáplálliatjuk az oxiklórozó reaktorba, vagy utólagos klórozásnak vethetjük ala', ameíy után a képződött 1,2-diklór-etánt leválasztjuk, vagy elégethetjük, vagy pedig a levegőbe engedhetjük.
Az abszorpciós berendezésekben feldúsuló 1,2-diklór-etánt időnként - az abszorbens felmelegítésével —, adott esetben csökkentett nyomáson deszorbeáljuk, kondenzáljuk és szintén a gyűjtőtartályba vezetjük.
A találmány értelmében az etilén közvetlen klórozásánál keletkező hulladékgázt, amely közvetlenül a víz fagyáspontja feletti hőmérsékletre való lehűtés, az 1,2-dikl ír-etán főtömegének kondenzálása és leválasztása után visszamarad, abba a reakciótérbe tápláljuk be, amelyben etilént hidrogén-kloriddal és oxigénnel illetve levegővel reagáltatunk. A betáplálás történhet az etilén és/vagy a hidrogén-klorid bevezetésével együtt, a közvetlen klórozástól származó hulladékgázokat azonban más helyen is bevezethetjük az oxiklórozó reaktorba.Minden esetben azonban a bevezetésnek olyan helyen kell történnie, ahonnan a gáz a katalizátor részecskéket tartalmazó tér teljes egészén vagy legalább is nagy részén még át tud baladni.
A közvetlen klórozástól származó hulladékgázok nyomását az oxiklórozó reaktorba való bevezetés előtt egy olyan értékre kell beállítanunk, amely kissé meghaladja az oxiklórozó reaktorba a betáplálás helyén fennálló nyomást. Erre a célra adott esetben kompresszort alkalmazunk.
Az etilén és a klór reakciójánál képződő és az 1,2-diklór-etán főtömegének leválasztása után visszamaradó gázokhoz előnyösen azokat a hulladékgázokat is hozzákeverjük, amelyek az 1,2-diklór-etán tisztítására szolgáló desztilláló készülékekből és/vagy az 1,2-diklór-etánt tároló tartályokból származnak. Ezeket a gázokat az 1,2-dikiór-etánnak a vinil-klorid előállítását célzó tökéletlen hőbontásához csatlakoztatva, a vinil-klorid leválasztása után használjuk fel.
Az 1,2-diklór-etánt tároló tartály például egy olyan tari.ily, amelyben a közvetlen klórozás és az oxiklórozás által szolgáltatott víztartalmú 1,2-diklór-etánt összegyűjtjük; vagy egy olyan tartály, amelyben a víztelenített
1.2- diklór-etánt tároljuk; továbbá egy olyan tartály, amelyben az etilén közvetlen klórozásával valamely Lev. is-sav, például vas(ill)-klorid jelenlétében előállított
1.2- liklór-etánt a katalizátormaradékok eltávolítására vízz.’l mossuk.
Az 1,2-diklór-etán tisztítására szolgáló desztilláló kés: ülőkékből származó hulladckgázok olyan gázok, amelyek a kondenzáltható komponensek főtömegének a kolonnák fejtermékeiből való kondenzálása után gázhalmazállapotban visszamaradnak.
Az 1,2-diklór-etán tisztítására szolgáló desztilláló készülék például egy olyan készülék, amelyben az 1,2-diklór-etánf megszabadítjuk a víztől és az alacsony for-3188 556 ráspontú anyagoktól (víztelenítő kolonna), továbbá egy olyan készülék, amelyben az 1,2-diklór-etání elválasztjuk a magas forráspontú anyagoktól (magas forráspontú kolonna), valamint egy olyan készülék, amelyben a magas forráspontú kolonna fenékíermékéből csökkentett nyomáson ledesztilíáljuk a még jelenlevő 1,2-diklór-etání (vákuumkolonna).
A fenti hulladékgázok nitrogén mellett a nyomástól függő mennyiségben tartalmaznak gázhalmazállapotú
1,2-diklór-etánt. További gázhalmazállapotú anyagok, például hidrogén-klorid és etilén, nem zavarnak. Ezeknek a hulladékgázoknak a közvetlen klórozásból származó, visszamaradt gázhoz történő keverése célszerűen komprimálás és adott esetben felmelegítés előtt történik. A gázelegyet ezután betápláljuk az oxiklórozó reaktorba.
A közvetlen klórozásból származó, visszamaradt gáz - amelyet adott esetben a fentebb leírt berendezésekből származó hulladékgázokkal elegyítettünk - komprimálása után a gázelegyet, előnyösen az oxiklórozó reaktorba történő betáplálás előtt 100—200 °C-ra, célszerűen 150-180 °C-ra melegítjük. Erre a célra például a szokásos hőkicserélőkel alkalmazzuk, amelyekben hőátadó közegként előnyösen alkalmazhatjuk az oxiklórozó reaktorból kivezetett gázt.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös foganatosítási módja értelmében az etilén és klór reakciójából származó gázelegynek - amelyhez adott esetben további hulíadékgázokat kevertünk - meghatározzuk a hidrogén-klorid- és etilén-tartalmát például gázkromatográfiás analízissel, s az analíziseredményt felhasználjuk arra, hogy automatikusan szabályozzuk a hidrogén-kíorid, levegő ás etilén közül legalább az. egyik gáz pótlólagos mennyiségének a reakciótérbe való betáplálását, amely reakciótérben az etilént hidrogén-kloriddal és oxigénnel reagáltatjuk. Az utóbb említett oxiklórozó reaktorban í mól etilén 2 mól hidrogén-kloriddal és fél mól oxigénnel (illetve ötször fél mól levegővel) reagál, miközben 1 mól 1,2-diklór-etán és 1 mól víz képződik. Ha az oxiklórozó reaktorba bevezetett huliadékgázban illetve hulladékgázelegyben a hidrogén-klorid/etilén mólarány kisebb mint 2, akkor további hidrogén-kloridot, ha nagyobb mint 2, akkor további etilént vezetünk az oxiklórozó reaktorba, úgy, hogy az oxiklórozó reaktorba betáplált összes gáz figyelembevételével a hidrogén-klorid/etilén mólarány körülbelül 2 legyen. Általában kis feleslegben vesszük az oxigént illetve a levegőt a fentebb megadott szíöehiometriás mólarányhoz képest
A találmány szerinti eljárás különösen jól kivitelezhető olyan hulladékgázok esetén, amelyek etilén és klór cseppfolyós 1,2-diklór-etán és katalizátor jelenlétében 20-95 °C-on végzett reagál tatásánál képződnek.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi az etilén közvetlen klórozásnál képződő Siulladékgázok. valamint az 1,2-diklór-etán tiszta alakban történő előállításához használt készülékekből és tároló tartályokból származó hulladékgázok gazdaságos felhasználását. Ezen túlmenően az 1,2-diklór-etátiból elérhető termelés is javul. További előnyt jelent az, hogy az etilén és klór reakciója során képződő húlladckgázokat nem kell 0 °C-ra hűteni allhoz, hogy lehetőleg teljesen kinyerjük az 1,2-diklőr-etánt a hulladékgázok egyidejű tisztítása mellett, és így elkerüljük azt, hogy a kondenzáló egységekben a víz meghagyása folytán dugulások lépjenek fel. Emellett a találmány szerinti eljárásnál az etilén közvetlen kiórnzása során alkalmazott üzemi körülményekben fellépő ingadozások - például a katalizátorkoncentráció ingadozásai vagy a nyersanyag bevezetésének ingadozásai, valamint az. üzemi hőmérséklet változásai — lényegesen kevésbe hatnak ki a termelt 1.2-diklór-etán minőségére és hozamára.
A találmányt az alábbi példák segítségével részletesen ismertetjük.
1. példa
Egy hűthető reaktor olyan folyadékot tartalmaz, amely legnagyobbrészt 1,2-dikiór-eíánból áll. Az 1,2-díklór-etán mellett főképpen 1,1,2-triklór-etán és más, és 2 szénatomos klórozott szénhidrogének vannak jelen. A folyadék emellett 0,02-0,04 súly % vas(III)-kloridot tartalmaz (a koncentráció a megadott határértékek között ingadozik az. üzemelés folyamán). A reaktorba gázhalmazállapotú etilént és klórt táplálunk be 1:1,02 mólarányban és a folyadékot átszivattyúzzuk. A folyadék hőmérsékletét hűtéssel 45 °C-ra állítjuk be, és ezen az értéken tartjuk. A nyomás a reaktorban 110 kPa.
A folyadék egy részének elvezetésével állandó folyadékszintet tartunk fenn a reaktorban. Az elvezetett folyadékot közönséges mosókészülékben vízzel mossuk, a mosóvíztől elválasztjuk és gyűjtőíartályban (első gyűjtőtartály) tároljuk. A reaktorból távozó gázelegyet sóiéhűtőben +3°C-ra hűtjük. Az ekkor kicsapódó folyadékot szintén az első gyűjtőtartályba vezetjük. A sóléhűtőből kilépő gázelegyből óránként 300 súlyrész mennyiséget dolgozunk fel az alábbiak szerint.
Az első gyűjtötariályban tárolt folyadékot desztilláló berendezésbe vezetjük, amelyben a vizet és szokat az anyagokat, amelyek az 1,2-diklór-etánnál alacsonyabb hőmérsékleten forrnak, kevés 1,2-d’klór-ctánna! együtt fenékíermékkén! ismert módon ledesztilíáljuk és kondenzáljuk. A kondenzáiumot egy második gyűjfőíaríályba vezetjük és a szokásos módon feldolgozzuk további í,2-diWór-etán kinyerése céljából. A fenékíermékként visszamaradó anyagot szintén ismert módon tiszta 1,2-dikiór-ctánná dolgozzuk fel, majd ez utóbbit elbontó készülékbe vezetjük, ahol hőbontással vinil-kioriddá alakítjuk.
Az etilén és klór reagáltatását végző reaktorból származó nyers 1,2-diklór-etán mosását, a folyadéknak az első és második gyűjtötariályban való összegyűjtését, valamint a víznek és az alacsony fonáspontú melléktermékeknek az 1,2-diklór-etántól való elválasztását célzó desztillációt védőgázként alkalmazott nitrogén /i ah végezzük.
Λ fenti desztilláló berendezésből távozó, nemkondenzá.lödó huíiadékgázból óránként 530 súlyrész mennyiséget vezetünk el. Az 1,2-diklcr-etán-mosókészülákekből. továbbá az első és második győjtötartályból összesen óránként 20,1 súlyrész mennyiségű huliadékgázt vezetünk el, A hulíadékgázokat egyesítjük. Az így kapott
850,5 súlyrész/óra mennyiségű huliadékgázt gázkromatográfiásán analizáljuk. Az analízis az alábbi összetételt szolgáltatja:
SúlyrésZfóra
Hidrogén 5,2
Oxigén 14,7
Nitrogén 336,6
Szén-monoxid 5,0
-4menryisgéhez képesl, továbbá a hidrogén-klorid és az etiléi konverziója, százalékban kifejezve.
A 3. táblázatnak az 1. példára vonatkozó oszlopában a nyers 1,2-diklór-etán gázkromatográfiás analízisét tüntetjük fel.
Szén-dioxid 281,9
Etán 6,0
Etilén 38,0
Vinil-klorid 1,5
1,2-Dikíór-etán 34,5
Metil-klorid 2,6
1.1- Diklór-etán 1,4
Etil-klorid 106,1
1.1- Diklór-etilén 0,3 cisz-l,2-Dikiór-etílén 0,3 transz-1,2- Dilór-etilén 0,3
Szén-tetraklorid 3,8
Kloroform 11,9
85ÖJ
Ezt a hulladékgáz-elegyet 360 kPa nyomásra komprimáljuk, hőcserélőben 175 °C-ra melegítjük, és reaktorba vezetjük, amelyben etilént, hidrogén-kloridot és levegőt reagáltatunk fluidizált katalizátorrészeeskék jelenlétében. A katalizátorrészeeskék alumínium-oxidból állnak, amely réz(II)-kloridot és kálium-kloridot tartalmaz abszorbeált alakban.
A hulladékgáz-elegyet azon zóna alatt vezetjük be a reaktorba, amelyben a fluidizált katalizátorrészecskék elhelyezkednek.
A fentebb ismertetett analízis alapján, ahhoz, hogy a hulladékgázban jelenlevő etilént és etilén-kloridot 1,2-diklór-etánná alakítsuk át, 166,44 súlyrész/óra mennyiségű levegő és 164 súlyrész/óra mennyiségű liidrogén-klorid szükséges.
A reaktorba az 1. táblázatban az 1. példára vonatkozólag megadott mennyiségű levegőt, hidrogén-kloridot és etilént vezetünk. A nyomás a reaktorban 350 kPa, a hőmérséklet 220 °C. A reaktorból távozó gázelegyet lúgos vízzel történő permetezéssel 89 °C-ra hűtjük, majd a hűtővizet vízgőzzel kezeljük, az így kapott, vízből és nyers 1,2-diklór-etánbó! álló gázhalmazállapota elegyet 5 °C-ra történő hűtéssel kondenzáljuk, a nyers
1,2-diklór-etánt elválasztjuk a víztől és a fentebb leírt első gyűjtőtartályba vezetjük.
A 89 °C-ra lehűtött gázelegyet vizes hűtőkben és egy sóié hűtőben 10 °C-ra hű tjük, és az ezáltal kondenzált nyers 1,2-diklór-etánt szintén a fentebb már leírt első gyűjtőtartályba vezetjük. A nem kondenzálódó gázt gázmosóban alkil-benzol vegyületekből álló eleggyel (amely Solvesso(R) néven kerül kereskedelmi forgalomba) érintkeztetjük. A gázmosóból távozó gázt gázkromatográfiásán analizáljuk. Az így kapott értékeket a 2. táblázat 1. példára vonatkozó részében adjuk meg. Ezt a hulladékgázt az atmoszférába engedjük.
A gázelegybó'l származó termékekben feldúsult mosófolyadékot csökkentett nyomáson 100 °C feletti hőmérsékletre melegítjük, a képződő gázt kondenzáljuk, és az így nyert nyers 1,2-diklór-etánt a fentebb már említett első gyűjtőtartályba engedjük. Az ilyen módon kezelt mosófolyadékot visszavezetjük a gázmosóba.
A fentebb már említett adatokon kívül a következő értékeket tüntetjük fe! az 1. táblázatnak az 1. példára vonatkozó oszlopában: az oxiklórozó reaktorban termelt nyers 1,2-diklór-etán összmennyisége, tiszta 1,2-diklór-etán-tartalma (gázkromatográfiásán meghatározva, lásd a 3. táblázatot), az ebből számított tiszta 1,2-diklót-etán-mennyiség, a képződő 1,2-diklór-etán-többlet a következőkben leírt A. összehasonlító kísérletnél kapott
A. összehasonlító kísérlet
Az etilén oxiklórozását az 1. példában ismertetett módon végezzük, azzal az eltéréssel, hogy nem vezetünk hullalékgázt a reaktorba, s az 1., 2. és 3. táblázatban az
A. összehasonlító kísérletre vonatkozólag megadott eljárási paramétereket alkalmazzuk, illetve az ott megadott értékeket tapasztaltuk.
2, példa
Az 1. példában ismertetett módon járunk el a következő eltérésekkel.
aj Abban a reaktorban jelenlevő folyadék, amelyben az etilént klórral reagáltatjuk, 0,001 -0,003 súly % vas(111) kloridot tartalmaz, a folyadék mennyiségére vonatkoztatva (a koncentráció az üzemelés során a megadott határértékek között ingadozik).
b) A reaktorban jelenlevő folyadék forrásban van, a hőmérséklet 84 °C.
c) A gázhalmazállapotú 1,2-diklór-etán elvezetésével és kondenzálásával a reaktorban jelenlevő folyadék mennyiségének állandó értéken tartása mellett a hőmén ékletet a fenti értéken tartjuk.
d) A kondenzált és elvezetett 1,2-diklór-etánt nem mossuk vízzel.
e) A c) pontban említett kondenzációt sóié hűtőben -t-2 °C gázhőmérsékletig folytatjuk, s a kondenzálatlan gázelegyből áfánként 490 súlyrész mennyiséget vezetünk el. Ennek a gázelegy nek az összetétele gázkromatográfiás vizsgálat alapján az alábbi:
Nitrogén Súlyrész/óra 43,8
Oxigén 10,0
Hidrogén 3,1
Szcn-monoxid 4,4
Szén-dioxid 138,4
Etán 4,7
Etilén 229,3
Etil-klorid 10,1
1,2- iiklcr-etán 46,2
490,0
Íz! a gázelegyet további hulladékgáz hozzákeverése nélkül 360 kPa nyomásra komprimáljuk, hőcserélőben 150°C-ra melegítjük és az 1. példában ismertetett módon olyan reaktorba vezetjük, amelyben etilént, hidrogén kloridot és levegőt reagáltatunk fluidizált katalizátorrészecskék jelenlétében.
A fenti összetétel alapján ahhoz, hogy a hulladékgázban jelenlevő etilént cs etil-kloridot 1,2-diklór-etánná alakítsuk át, 665,6 súlyrész/óra mennyiségű levegő és 574 súlyrész/óra mennyiségű hidrogén-klorid szükséges.
188 556 részben. Λ nyers l,2-diklór-etán analízisének eredményeit a 3, táblázat, az oxiklórozásnál képződő hulladékgáz összetételét pedig a 2. táblázat tartalmazza, a 3. példának megfelelő oszlopban.
f) Az oxiklórozó reaktort 350 kPa nyomáson és 230 °C hőmérsékleten üzemeltetjük az 1. táblázatban a
2. példára vonatkozólag feltüntetett mennyiségű levegővel, hidrogén-kloriddai és etilénnel. A reakciótermékek feldolgozása az 1. példában ismertetett módon történik. A nyers 1,2-diklór-etánra, a tiszta 1,2-diklór-etánra és a konverzióra vonatkozó értékeket szintén az 1. táblázatban adjuk meg a 2. példa oszlopában.
A nyers 1,2-diklór-etán analízisének eredményeit a 3. táblázat, az oxiklórozásnál képződő hulladékgáz összetételét a 2. táblázat tartalmazza, a 2. példára vonatkozó oszlopban.
B. összehasonlító kísérlet
Az etilén oxiklórozását a 2. példában ismertetett módon végezzük, azzal az eltéréssel, hogy nem vezetünk be hulladékgázt a reaktorba, s az 1., 2. és 3. táblázatban a
B. összehasonlító kísérletre vonatkozólag megadott eljárási paramétereket alkalmazzuk, illetve az ott megadott értékeket tapasztaltuk.
3. példa
Az 1. példában ismertetett módon járunk el, a következő eltérésekkel:
a) Abban a reaktorban jelenlevő folyadék, amelyben az etilént klórral reagáltatjuk, 35 °C hőmérsékletű. A folyadék hőmérsékletét hűtéssel tartjuk ezen az értéken.
b) A sóié hűtőből távozó gázeicgyből óránként 422 súlyrész mennyiséget vezetünk ei. E gázelegy összetétele a gázkromatográfiás analízis alapján a következő:
Súlyrész/óra
Nitrogén 174,4
Oxigén 11,9
Hidrogén 3,5
Szén-monoxid 4,1
Szén-dioxíd 148,5
Hidrogén-kloríd 7,9
Etilén 15,0
Etil-klorid 8,2
1,2-Diklór-etán 40,9
422,0
Ezt a gázelegyet további hulladékgáz hozzákeverése és melegítés nélkül 360 kPa nyomásra komprimáljuk, és az 1. példában ismertetett módon, 30 °C-on abba a reaktorba vezetjük, amelyben etilént, hidrogén-kloridot és levegőt reagáltatunk fluidizált katalizáíorrészecskék jelenlétében. A gázkromatográfiás analízissel kapott fenti összetétel alapján automatikusan szabályozzuk a hidrogén-klorid és a levegő bevezetését az oxiklórozó reaktorba.
c) Az oxiklórozó reaktort 350 kPa nyomáson és 190 °C hőmérsékleten üzemeltetjük, az 1. táblázatnak a
3. példára vonatkozó oszlopában feltüntetett mennyiségű levegő, hidrogén-klorid és etilén bevezetésével. A reakciótermékek feldolgozása az 1. példában ismertetett módon történik, A nyers 1,2-diklór-etánra, a tiszta
1,2-diklór-etánra és a konverzióra kapott értékeket szintén megadjuk az 1. táblázatban a 3. példára vonatkozó 6
C. összehasonlító kísérlet
Az etilén oxiklórozását a 3. példánál leírt módon végezzük, azzal az eltéréssel, hogy nem vezetünk hulladékgázt a reaktorba, s az 1., 2. és 3. táblázatban a C. összehasonlító kísérletre vonatkozólag megadott eljárási paramétereket alkalmazzuk, illetve az ott megadott értékeket tapasztaltuk.
4. példa
Αι 1. példában ismertetetett módon járunk el, az alábbi eltérésekkel:
a) Abban a reaktorban jelenlevő folyadék, amelyben εζ etilént klórra! reagáltatjuk, 0,001-0,003 súly % vas(lH)-kloridot tartalmaz, a folyadék mennyiségére vonatkoztatva (az üzemelés során a koncentráció a megadott határértékek között ingadozik).
b) A reaktorban jelenlevő folyadék forrásban van, a hőmérséklet 145 °C, s a reaktor nyomás alatt üzemel.
c) A gázhalmazállapotú 1,2-diklór-etán elvezetésével és kondenzálásával a reaktorban jelenlevő folyadék mennyiségének állandó értéken tartása mellett biztosítjuk a reaktorban a 145 °C hőmérsékletet.
d) A kondenzált és elvezetett 1,2-dikíór-etánt nem mossuk vízzel.
e) A c) pont szerinti kondenzációt sóié hűtőben folytatjuk, +2 °C gázhőmérsékletig, a kondenzálatian gázelegyet expandáljuk, az 1,2-diklór-etán tárolásánál és további feldolgozásánál képződő hűli ad ékgázokkal elegyítjük, és az így nyert, óránként 842,5 súlyrész menynyiségű gázelegyet gázkromatográfiásán analizáljuk. Az alábbi értékeket kapjuk:
Súlyrész/óra
Nitrogén 70,3
Oxigén 13,4
Hidrogén 3,4
Szén-monoxid 4,7
Szén-dioxíd 117,6
Etán 12,8
Etilén 542,4
Etil-klorid 9,1
1,2-Diklór-etán 68,8 ~842,~5
Ezt a gázelegyet 360 kPa nyomásra komprimáljuk, hőcserélőben 190 ^-ra melegítjük, és az 1. példában leírt módon abba a reakterba vezetjük, amelyben etilént, hidrogén-kloridot és levegőt reagáltatunk fluidizált katalizátorrészecskék jelenlétében. A fentebb megadott összetétel alapján, althoz, hogy a hulladékgázban jelenlevő etilént és etil-kloridoí 1,2-diklór-etánná alakítsuk, 1216 súlyrész/óra mennyiségű levegő és 1394 súlyrészi óra mennyiségű hidrogéri-klorid szükséges.
f) Az oxiklórozó reaktort 350 kPa nyomáson és 280 °C hőmérsékleten üzemeltetjük, az 1. táblázatnak a
188 556
4. példára vonatkozó oszlopában szereplő levegő-, hidrogén-klorid- és etilén-mennyiség alkalmazásával. A reakció termékek feldolgozását az 1. példa szerinti módon végezzük. A nyers 1,2-diklór-etánra, a tiszta 1,2-diklóretánra és a konverzióra vonatkozó értékeket szintén az g
1. táblázatban adjuk meg a 4. példa oszlopában.
A nyers 1,2-diklór-etán analízisének eredményeit a
3. táblázat, az oxiklórozásánál képződő hulladékgáz összetételét a 2. táblázat tartalmazza, a 4. példára vonatkozó oszlopban. 10
D. összehasonlító kísérlet
Az etilen oxiklórozását a 4. példában leírtak szerint végezzük, azzal az eltéréssel, hogy nem vezetünk hulladékgázt a reaktorba, s az 1., 2. és 3. táblázatban a D. összehasonlító kísérletre vonatkozólag megadott eljárási paramétereket alkalmazzuk, illetve az ott megadott értékeket tapasztaltuk.
1. táblázat
Eljárási paraméterek és a termékre vonatkozó adatok etilén oxiklórozásánál
Példa illetve összehasonlító kísérlet
A. 1. B. 2.
Levegő, súlyrész/óra 46 920 47 086 46 920 47 586
HC1, súlyrész,'óra 31 240 31 404 31 650 32 224
Etilén, súlyrész/óra 12 580 12 580 12 580 12 580
Hőmérséklet, °C 220 220 230 230
Bevezetett 1 mliadékgáz, súlyrész/óra - 850,1 490
Nyers 1,2-diklór-etán, súlyrész/óra 41 965 42 270 42 570 43 400
1,2-Diklór-etán-tartalom, % 99,119 99,065 98,969 98,960
Tiszta 1,2-diklór-etán, súlyrész/óra 41 595 41 870 42 130 42 950
Termeléstöbblet 1,2-diklór-etánból, súlyrész és 275 __ 820
% 0,66 1,95
HC1 konverzió, % 99,6 99,6 99,7 99,7
Etilén konverzió, %
nyers 1,2-dikiór-etánná 94,2 1/ 95,3 1/
szén-dioxiddá 2,3 1,95
szén-monoxiddá 1,2 0.90
Átalakuiailan etilén a hulladékgázban 2,3 1,85
100,0% 100,00 %
1. táblázat folytatása
Példa C. illetve összehasonlító kísérlet 4.
3. D.
Levegő, súlyrész/óra 46 850 46 882 47 042 48 258
HC1, súlyrész/óra 31 158 31 200 31 158 32 552
Etilén, súlyrész/óra 12 310 12 310 12 310 12310
Hőmérséklet, °C 190 190 280 280
Bevezetett hulladékgáz, súlyrész/óra - 422 - 842,5
Nyers 1,2-diklór-etán, súlyrész/óra 41 000 41 095 41 435 42 885
1,2-Diklór-etán-tartalom, % 99.225 99.201 97,053 96,954
Tiszta 1,2-diklór-etán, súlyrész/óra 40 580 40 765 40 210 41 575
Termeléstöbbíet 1,2-diklór-eíánból, súlyrész - 85 - 1 365
és% 0,2 3,4
HC1 konverzió, % 97,7 97,8 99,8 99,8
Etilén konverzió, %
nyers 1,2-diklói-etánná 94,2 1/ 93,3 1/
szén-dioxiddá 1,9 5,3
szén-monoxiddá 0,7 0,2 .
Át-Jakulatlan etilén a huliadékgázban 3,2 1,2
100,00 % 100,00 %
1/ A konverzió értéke hasonló a megfelelő összehasonlító kísérletnél kapott értékhez, a meghatározás azonban pontatlan a bevezetett hulladékgázből származó szennyezések miatt.
188 556
2. táblázat
Az oxikiórozásnál keletkezett hulladékgáz analízisének eredményei a ga'z mosása után
Példa illetve összehasonlító kísérlet
A. 1. B. 2.
Oxigén, téif. % 6,3 6,2 6,5 6,4
Szén-monoxid, térf. % 0,76 0,76 0,56 0,57
Szén-dioxid, térf. % 1,45 1,86 1,25 1,46
Etilén, térf.% 0,72 0,71 0,58 1,01
Etán, térf. % <0,01 0,01 <0,01 0,01
Vinil-klorid, térf. % 0,0020 0,0024 0,0018 0,0020
Etil-klorid, térf. % 0,0045 0,0166 0,0040 0,0056
1,2-Diklór-etán, térf. % 0,0001 0,0002 0,0002 0,0001
2. táblázat folytatása
Példa illetve összehasonlító kísérlet C 3. D. 4.
Oxigén, térf. % 7,3 7.3 1,2 1,3
Szén-monoxid, térf. % 0,46 0,48 0,2 0,25
Szén-dioxid, térf. % 1,15 1,28 4,0 4,4
Etilén, térf. % 1,01 1,05 0,44 0,41
Etán, térf. % <0,01 0,02 <0,01 0,01
Vinil-klorid, térf. % 0,0020 0,0021 0,0129 0,0099
Etil-klorid. térf. % 0,0045 0,0090 0,0081 0,0102
1,2-Diklór-etán, térf. % 0,0001 0,0001 0,0001 0,0001
3. táblázat
Áz oxikiórozásnál képződő nyers 1,2-diklór-etán analízise
Példa illetve összehasonlító kísérlet
A, 1, B. 2.
Víz, súly % 0,192 0,190 0,196 0,194
C2 H2, C2 H4, C2 H6 összesen, súly % 0.009 0,009 0,007 0,007
Vinil-klorid, súly % 0,002 0,002 0,002 0,002
Etil-klorid, súly % 0,008 0,031 0,007 0,011
Etilén-oxid, súly % 0,003 0,003 0,003 0,003
Transz-1,2-Diklór-etiién, súly % 0.002 0,002 0,002 0,002
1,1-Diklór-etán, súly % 0,004 0,007 0,005 0,005
Szén-tetraklorid, súly % 0,091 0,099 0,127 0,125
Cisz- 1,2-Diklór-etilén, súly % 0,008 0,008 0,010 0,011
Kloroform, súly % 0,107 0,134 0,121 0,122
1,1,2-Triklór-etilén, súly % 0,00? 0,005 0,004 0,004
1,2-Diklór-etán, súly % 99,119 99,065 98,969 98,960
Tctraklór-cülcii, súly % 0,0 i 8 0,018 0,0)8 0,019
1,1,2-Triklór-etán, súly % 0.397 0,394 0,498 0,496
Etílén-klórhidrin, súly % 0.014 0,013 0,013 0,013
Tetraklór-etán, súly % 0.021 0,020 0,025 0,026
-8i88 556
3, táblázat folytatása
C. Példa illetve összehasonlító kísérlet 4.
3. D.
Víz, súly % 0,190 0,188 0,192 0,184
C2H2, C2 H4, C2H6 összesen, súly % 0,003 0,009 0,002 0,002
Vinil-klorid, súly % 0,002 0,002 0,024 0,028
Etil-klorid, súly % 0.008 0,014 0,098 0,102
Etilén-oxid, súly % 0,003 0,003 0,003 0,003
Transz-1,2-Diklór-etilén, súly % 0,002 0,002 0,056 0,054
1,2-Diklór-etán, súly % 0,005 0,005 0.008 0,007
Szén-tetraklorid, súly % 0,073 0,086 0,112 0,132
Cisz-1,2-Diklór-etilén, súly % 0,003 0,006 0,103 0,098
Kloroform, súly % 0,123 0,117 0,124 0,134
1,1,2-Triklór-etilén, súly % 0,002 0,003 0,020 0,018
1,2-Diklór-etán, súly % 99,225 99,201 97,053 96,954
Tetraklóo.etilén, súly % 0,011 <0,010 0,035 0,043
1,1,2-Triklór-etán, súly % 0,307 0,335 1,386 1,669 *
Etilén-klórhidrin, súly % 0,003 0,009 0,075 0,088
Tetraklór-etán, súly % 0,015 0,023 0,532 0,487
Szabadalmi igénypontok

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás 1,2-diklór-etán előállítására, amelynek során legalább egy reakciótérben etilént klórral reagáltatunk adóit esetben katalizátor jelenlétében, 20-150 °C-on, és legalább egy további reakciótérben etilént hidrogén-kloriddal és oxigénnel reagáltatunk katalizátor és adott esetben a fennálló reakciókörülmények között közömbös gázok jelenlétében, 180-300 °C on, a képződött reakciótermékeket a reakcióterekbői eltávolítjuk és a reakciótermékekbői az 1,2-díklór-etán főtömegét leválasztjuk, azzal jellemezve, hogy az 1,2-diklór-etánnak az etilén és klór reakciójával képződött reakciótermékekbői való leválasztása után visszamaradó gázelegyet — adott esetben az eljárás végső fázisában keletkező gázelegyekkel együtt — bevezetjük abba a reakciótérbe, amelyben az etilént hidrogén-kloriddal és oxigénnel reagáltatjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az etilen cs klór reakciójából származó gázelegylicz Imlladckgázokat keverünk, amely’k az 1,2-diklór-etán tisztítására szolgáló desztillációs készülékekből és /vagy az 1 2-diklór-etán tároló tartályokból származnak.
  3. 3. Λ?: 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítást módja, azzal jellemezve, hogy az etilén és klór reak' ciójáb 11 származó gázelegyet 100-200 °C hőmérsékletre melegítve vezetjük be abba a reakciótérbe, amelyben az etilént hidrogén-kloriddal és oxigénnel reagáltatjuk.
  4. 4. Az 1—3. igénypont bármelyike szerinti eljárás foganatost ási módja, azzal jellemezve, hogy az etilén és klór reakciójából származó gázelegy hidrogén-klorid- és etiléntartalmát meghatározzuk, az összetétel ismeretében az etilént hidrogén-kloriddai és oxigénnel reagáltató reakciótérüe pótlólagosan hidrogén-kloridot és/vagy levegőt és/vagy etilént vezetünk, be.
HU813568A 1980-11-28 1981-11-27 Process for production of 1,2-dichlor ethan HU188556B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19803044854 DE3044854A1 (de) 1980-11-28 1980-11-28 "verfahren zur herstellung von 1,2-dichlorethan"

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU188556B true HU188556B (en) 1986-04-28

Family

ID=6117807

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU813568A HU188556B (en) 1980-11-28 1981-11-27 Process for production of 1,2-dichlor ethan

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0053335B1 (hu)
JP (1) JPS57120536A (hu)
BR (1) BR8107730A (hu)
CS (1) CS225148B2 (hu)
DD (1) DD201138A5 (hu)
DE (2) DE3044854A1 (hu)
ES (1) ES507379A0 (hu)
HU (1) HU188556B (hu)
MX (1) MX158871A (hu)
NO (1) NO154547C (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3226042A1 (de) * 1982-07-12 1984-01-12 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von 1,2-dichlorethan
DE3326090A1 (de) * 1983-07-20 1985-01-31 Uhde Gmbh, 4600 Dortmund Verfahren zur erwaermung von reaktionsluft fuer die oxy-chlorierung von aethylen
DE3604968A1 (de) * 1985-02-19 1986-08-21 Kanegafuchi Kagaku Kogyo K.K., Osaka Verfahren zur herstellung von dichlorethan
US4760207A (en) * 1986-09-18 1988-07-26 B.F. Goodrich Company Recovery of ethylene, chlorine and HCl from vented waste gas from direct chlorination reactor
DE19904836C1 (de) * 1999-02-06 2000-08-31 Krupp Uhde Gmbh Verfahren zur Herstellung von 1,2-Dichlorethan
US7863490B2 (en) * 2004-12-23 2011-01-04 Solvay (Société Anonyme) Process for the manufacture of 1,2-dichloroethane
JP2008525376A (ja) * 2004-12-23 2008-07-17 ソルヴェイ(ソシエテ アノニム) 1,2−ジクロロエタンの製造方法
US7667084B2 (en) * 2004-12-23 2010-02-23 Solvay(Societe Anonyme) Process for the manufacture of 1,2-dichloroethane
JP2008525378A (ja) * 2004-12-23 2008-07-17 ソルヴェイ(ソシエテ アノニム) 1,2−ジクロロエタンの製造方法
FR2902784B1 (fr) * 2006-06-23 2008-09-05 Solvay Procede de fabrication de 1,2-dichloroethane

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL6706807A (hu) * 1967-05-17 1967-07-25
DE1793835C3 (de) * 1967-07-31 1979-06-21 Stauffer Chemical Co Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung von 1,2-Dichlorethan und chlorfreiem Chlorwasserstoff aus Ethylen und chlorhaltigem Chlorwasserstoff
DE2400417C3 (de) * 1974-01-05 1979-05-03 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Beseitigung des luftverschmutzenden Abgases bei der großtechnischen Synthese von Dichloräthan durch Oxychlorierung von Äthylen
DE2733502C3 (de) * 1977-07-25 1980-09-25 Wacker-Chemie Gmbh, 8000 Muenchen Verfahren zur Herstellung von 1,2-Dichloräthan aus Äthylen enthaltenden Restgasen, die aus einer Oxychlorierung stammen
DE2922375A1 (de) * 1979-06-01 1980-12-11 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von 1,2-dichlorethan

Also Published As

Publication number Publication date
ES8205740A1 (es) 1982-08-16
DE3044854A1 (de) 1982-07-01
EP0053335B1 (de) 1984-05-16
BR8107730A (pt) 1982-08-31
JPS57120536A (en) 1982-07-27
CS225148B2 (en) 1984-02-13
MX158871A (es) 1989-03-27
NO154547C (no) 1986-10-15
NO814047L (no) 1982-06-01
EP0053335A1 (de) 1982-06-09
DD201138A5 (de) 1983-07-06
ES507379A0 (es) 1982-08-16
DE3163678D1 (en) 1984-06-20
NO154547B (no) 1986-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4774070A (en) Production process of chlorine
US6387345B1 (en) Process for working up reaction gases during the oxidation HCI to chlorine
KR100733400B1 (ko) 아세트산, 메틸아세테이트 및 물을 분리하기 위한공비증류공정
MXPA05006057A (es) Separacion de una mezcla de sustancias que consiste de cloruro de hidrogeno y fosgeno.
JP2009541422A (ja) 1,2−ジクロロエタンの製造方法
KR19990013692A (ko) 메틸 메타크릴레이트의 제조 방법
HU188556B (en) Process for production of 1,2-dichlor ethan
CA2666847A1 (en) Process for working up vinyl acetate
US4071572A (en) Cyclic ethylene oxyhydrochlorination process with reduced hydrocarbon emissions
US4394367A (en) Process for recovery of chlorine from hydrogen chloride
CN1269726C (zh) 制备氯气的方法
AU596868B2 (en) Recovery of ethylene, chlorine and hc1 from vented waste gas from direct chlorination reactor
KR100315571B1 (ko) 1,2-디클로로에탄의제조방법및이러한방법을수행하기위한장치
US4008255A (en) Recovery of phthalic anhydride
US4046822A (en) Method for recovering ethylene values
US2518312A (en) Recovery of maleic or phthalic anhydride from wet process gas mixtures
US4504675A (en) Method for making isobutyric acid or esters thereof
US7531066B2 (en) Method for the purification of acrolein
US4220609A (en) Process for the recovery of alkyl chlorides
JP2006028092A (ja) 塩化メチルの製造方法及び高次塩素化メタン類の製造方法
US2658088A (en) Chlorination of ethylene in dilute mixtures
US4237073A (en) Process for the manufacture of acetaldehyde
US2816148A (en) Production of substantially pure vinyl chloride
US4986975A (en) Process for purifying hydrogen chloride from pyrolysis of 1,2-dichloroethane
CH254536A (de) Verfahren zur Herstellung von ungesättigten Halogenkohlenwasserstoffen.

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee