HU188276B - New process for producing cyclopropane-carboxylic acid derivatives - Google Patents

New process for producing cyclopropane-carboxylic acid derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU188276B
HU188276B HU831549A HU154983A HU188276B HU 188276 B HU188276 B HU 188276B HU 831549 A HU831549 A HU 831549A HU 154983 A HU154983 A HU 154983A HU 188276 B HU188276 B HU 188276B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
dimethyl
cis
radical
Prior art date
Application number
HU831549A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean Tessier
Jean-Pierre Demoute
Original Assignee
Roussel-Uclaf,Fr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roussel-Uclaf,Fr filed Critical Roussel-Uclaf,Fr
Publication of HU188276B publication Critical patent/HU188276B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/547Heterocyclic compounds, e.g. containing phosphorus as a ring hetero atom
    • C07F9/6564Heterocyclic compounds, e.g. containing phosphorus as a ring hetero atom having phosphorus atoms, with or without nitrogen, oxygen, sulfur, selenium or tellurium atoms, as ring hetero atoms
    • C07F9/6571Heterocyclic compounds, e.g. containing phosphorus as a ring hetero atom having phosphorus atoms, with or without nitrogen, oxygen, sulfur, selenium or tellurium atoms, as ring hetero atoms having phosphorus and oxygen atoms as the only ring hetero atoms
    • C07F9/657163Heterocyclic compounds, e.g. containing phosphorus as a ring hetero atom having phosphorus atoms, with or without nitrogen, oxygen, sulfur, selenium or tellurium atoms, as ring hetero atoms having phosphorus and oxygen atoms as the only ring hetero atoms the ring phosphorus atom being bound to at least one carbon atom
    • C07F9/657181Heterocyclic compounds, e.g. containing phosphorus as a ring hetero atom having phosphorus atoms, with or without nitrogen, oxygen, sulfur, selenium or tellurium atoms, as ring hetero atoms having phosphorus and oxygen atoms as the only ring hetero atoms the ring phosphorus atom being bound to at least one carbon atom the ring phosphorus atom and, at least, one ring oxygen atom being part of a (thio)phosphonic acid derivative

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás ciklopropán-karbonsav-származékok előállítására.
A találmány tárgya eljárás az (I) általános képletű vegyületek előállítására. Az (I) általános képletben
R jelentése hidrogénatom vagy adott esetben
1-4 szénatomos alkoxicsoporttal helyettesített 1-4 szénatomos alkilcsoport vagy aciano-fenoxi-benzil-csoport,
W jelentése hidrogénatom, és ekkor
Y jelentése CO2R’ vagy COSR’ csoport, vagy W jelentése halogénatom, és ekkor
Y jelentése CO2R’ csoport,
R’ jelentése egyenes vagy elágazó láncú 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy (1-5 szénatomos alkoxi)-karbonil-csoport, a kettős kötés konfigurációja Z, ha W jelentése hidrogénatom, vagy E, ha W jelentése halogénatom, de ciklopropán-gyűrű és az Y karboxilcsoport mindig cisz-helyzetű a kettős kötéshez képest és a ciklopropán-gyűrű mindig 1(R), cisz vagy 1(R) transz szerkezetű.
A találmány szerinti eljárás szerint egy (II) általános képletű vegyületet, amelynek képletében R jelentése előzők szerinti, egy (III) általános képletű vegyülettel reagáltatunk. A (III) általános képletben
Y és W jelentése a fentiekben megadott,
A jelentése 1-2 1-4 szénatomos alkilcsoporttal szubsztituált 1-5 szénatomos alkilén-csoport,
A (II) és a'(III) képletű vegyületet reakciójával olyan (I) általános képletű vegyület állítható elő, amelyben a kettős kötés konfigurációja Z, ha W jelentése hidrogénatom, illetve E, amennyiben W jelentése halogénatom; ugyanakkor a ciklopropángyűrű és az Y karboxilcsoport a kettős kötéshez képest cisz-helyzetben vannak.
Ha R’ jelentése telített, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, akkor ez előnyösen metil-, etil-, η-propil-, izopropil-, η-butil-, szek-butil-, izobutil-, n-pentil-„ η-hexil-, terc-butil-, terc-pentil- vagy neopentilcsoport.
Ha R’ jelentése alkoxi-karbonil-csoport, akkor ez előnyösen metoxi-karbonil-, etoxi-karbonil-, propoxi-karbonil-, i-propoxi-karbonil-, butoxi-karbonil-, t-butoxi-karbonil-, pentoxi-karbonilcsoport lehet.
Ha W jelentése halogénatom, akkor ez lehet például klór- vagy brómatom, előnyösen fluoratom.
Ha R alkilcsoportot jelent, akkor ezen célszerűen metil-, etil- vagy terc-butilcsoportot értünk. Ha R jelentése alkoxicsoporttal helyettesített alkilcsoport, akkor ezen előnyösen metoxi-metilén-csoportot értünk.
A piretrinoidok családjában használt alkoholon e találmányi leírásban olyan alkoholt kell érteni, amelyet biológiai aktivitással rendelkező köztitermékek vagy biológiailag aktív végtermékek szintézisénél fel lehet használni; az előnyösen használható ilyen alkoholok listáját a későbbiek során megadjuk.
A találmány szerinti eljárás értelmében a (II) képletű vegyület térszerkezete olyan - az R csoport és a ciklopropángyűrű egymáshoz viszonyított helyzetét értve ezalatt - hogy az megegyezzék az előállítani kívánt (I) képletű vegyületével, vagyis a találmány szerinti eljárás kivitelezése során a térszerkezet módosítására beavatkozni ne kelljen.
A találmány szerint olyan (I) általános képletű vegyületeket állítunk elő, amelyekben a ciklopropángyűrű 1(R), cisz vagy 1(R), transz szerkezetű.
A találmány szerinti eljárás során (III) általános képletű vegyületként előnyösen egy (IIIJ vagy (III2) általános képletű gyűrűs vegyületet alkalmazunk, amelynek képletében a C, D, E, F, illetve G és G[ szubsztituensek jelentése hidrogénatom vagy 1-3 szénatomos alkilcsoport. Ezen vegyületek közül különösen előnyös az a (Ilii) képletű vegyület, amelynek képletében C és E jelentése egyaránt hidrogénatom, továbbá D és F jelentése egyaránt metilcsoport.
A találmány szerinti eljárás során a (II) képletű vegyület és a (III) képletű vegyület reakcióját adott esetben egy erős bázis jelenlétében végezzük.
Erős bázisként használhatunk például valamilyen alkálifém-hidridet vagy alkálifém-alkoholátot.
A találmány szerinti eljárás során a reakcióhőmérséklet -70° és - 10 °C között van.
A reakciót célszerűen oldószerben, előnyösen tetrahidrofuránban végezzük.
Ha a találmány tárgyát képező eljárásban kiindulási anyagként egy (II) és egy (IIIA) képletű vegyületet - utóbbi képletében A és R’ szubsztituens jelentése előzők szerinti - használunk, és ezeket egymással reagáltatjuk, akkor egy (IA) képletű vegyületet kapunk, amelyben a kettős kötés konfigurációja Z, Hasonlóképpen, ha egy fentebb meghatározott (II) képletű vegyületet egy (IIIB) képletű vegyülettel reagáltatunk - a képletben A, R’ és Hal jelentése előzők szerinti -, akkor az (lg) képletű vegyületet nyerjük, amelyben a kettős kötés konfigurációja E.
Ha egy az előzők szerint meghatározott (II) képletű vegyületet egy (III,-) képletű vegyülettel reagáltatunk, amelynek képletében A és R’jelentése megegyezik c szubsztituensek korábban megadott jelentésével, akkor a megfelelő (y képletű vegyülethez jutunk, amelyben a kettős kötés konfigurációja Z.
A találmány szerinti eljárás kiindulási anyagaként használt (II) képlletű vegyületet bármely izomerje - cisz, transz, racém vagy optikailag aktív alakjában alkalmazhatjuk. Amennyiben a (II) képletű vegyület cisz-izomer és a képletben R jelentése hidrogénatom, akkor ez a vegyület intramolekuláris laktonképzés révén a megfelelő laktonvegyület alakjában is, tehát a cisz-2,2-dimetil-3-dihidroxi-metil-ciklopropán-1-karbonsav laktonjaként is jelen lehet.
Az (I) általános képletű vegyületek általában ismert vegyi anyagok; igen előnyös peszticid tulajdonságokkal rendelkeznek, vagy jól bevált peszticidek szintézisénél köztitermékként használhatók fel. E vegyületek részletes leírása megtalálható a 0038271 számú, a 0041021 számú, a 0048186 és a 0050534 számú európai szabadalmi bejelentésekben. Azokat az (I) képletű vegyületeket pedig, amelyeknek képletében Y jelentése —COSR’ képletű csoport, a 2 514 760. számú, francia szabadalmi leírás ismerteti. Ezeket a vegyületeket a találmány
188 276 értelmében úgy állítják elő, hogy valamely (1D) képletű ciklopropán-származékot, amelynek képletében R jelentése előzők szerinti, egy HSR’ képletű merkaptánnal reagáltatnak a kívánt (I) képletű termék előállítása céljából.
E vegyületek az összes (I) képletű termékhez hasonlóan rendkívül hasznos peszticid - ezen belül különösen inszekticid és akaricid - tulajdonságokkal rendelkeznek, vagy a biológiailag aktív termékek szintézisénél köztitermékként felhasználhatók. A továbbiakban néhány ilyen termék előállítását ismertetni fogjuk a hivatkozott 2 514 760. számú francia szabadalmi leírás alapján.
A találmányunk tárgyát képező eljárás azért előnyös, mert lehetővé teszi, hogy a kívánt (I) képletű vegyületeket, a kívánt kettős kötés konfigurációval, könnyen hozzáférhető nyersanyagokból egyszerű és gyors módszerrel állítsuk elő. A feltétel csupán az, hogy a kiindulási anyagokban a ciklopropángyűrű és a karboxilcsoportot vagy helyettesített karboxijcsoportot jelentő Y csoport a kettős kötéshez képest cisz-helyzetben legyen.
Az (I) általános képletű vegyületek előállítására eddig ismertté vált eljárások csak egy jóval hoszszabb szintézisút eredményeként szolgáltatják ezeket a termékeket, vagy nem ugyanarra a sztereospecifitásra vezetnek; így például a 0 048 186 számú európai szabadalmi bejelentés az (lg) képletű észterek előállítását írja le, - a képletben Re jelentése egyenes vagy elágazó láncú vagy gyűrűs alkilcsoport és A jelentése egy a piretrinoidok szintézisénél alkalmazott alkoholból származó csoport - valamint a megfelelő savak és alkil-észterek előállítását ismerteti.
Az eljárás szerint egy (IV) képletű vegyületet, amelynek képletében Hal jelentése halogénatom, „alk” jelentése 1-20 szénatomos alkilcsoport, egy olyan bázissal reagáltatnak, amely képes lehasítani a halogénatomokat, és azután az így kapott vegyületet
- vagy egy olyan reagenssel reagáltatják, amely képes a karboxilcsoportot bevinni a molekulába úgy, hogy ezáltal egy (V) képletű vegyületet kapjanak, amelyet azután egy R„—OH képletű észterező reagenssel - a képletben Re jelentése előzők szerinti - reagáltatnak s így egy (VI) képletű vegyülethez jutnak;
- vagy egy Hal—CO2R0 képletű vegyülettel - a képletben Hal jelentése halogénatom, Ra jelentése előzők szerinti - reagáltatják és ily módon közvetlenül a (VI) képletű vegyületet kapják meg, majd azután a (VI) képletű vegyületet óvatos hidrogénezésnek vetik alá, amikor is egy (VII) képletű vegyületet nyernek, amelyben a kettős kötés konfigurációja Z. Ezt a (VII) képletű vegyületet egy olyan savas hidrolizáló ágenssel kezelik, amely képes szelektíven lehasítani a ciklopropángyűrű 1-es szénatomjához kapcsolódó észtercsoportot úgy, hogy a megfelelő (IFll) képletű savat kapják, amelyet egy AOH képletű alkohollal reagáltatnak a megfelelő (Ip) képletű észter előállítása céljából - e vegyületben a kettős kötés konfigurációja lényegében Z.
Ismeretes az is, hogy a (I) képletű vegyületeket úgy is elő lehet állítani, hogy a (IIJ képletű vegyületet valamilyen szerves oldószerben egy (t'j3sp=CH—C—ORa vagy egy
O
O
T (R‘O)2P—CH2CO2Rp képletű vegyülettel a klaszszkus Wittig-reakciónak megfelelően reagáltatják, - a képletekben Ra és Rp szénhidrogéncsoportok amikoris az (IFo) képletű illetve az (IFp) képletű vegyület E- és Z-izomerjeik keveréke formájában keletkezik; s ezeket az izomereket azután szétválasztják. Ez az eljárás ipari szempontból érdekességgel nem bír, mivel olyan elegyek előállítására vezet, amelyek főleg E-konfigurációjú termékeket, azaz a peszticidként történő alkalmazás szempontjából kevésbé érdekes vegyületeket adnak.
Ezzel szemben a találmány szerinti eljárás, amelyben gyűrűs foszfonsav-észtereket alkalmazunk, egy gyors és egyszerűen kivitelezhető módszerrel a kívánt konfigurációjú termékek előállításához vezet, azaz olyan termékekéhez, amelyekben a ciklopropángyűrű és a karboxilcsoport a kettős kötéshez képest cisz-helyzetben van. Az eljárás hozama kiváló.
Bizonyos (III) képletű vegyületek ismertek és például az 1. reakcióvázlat szerint előállíthatok. A vázlaton szereplő képletekben X jelentése halogénatom és alk jelentése rövid szénláncú alkilcsoport.
Bizonyos (IIIA) képletű vegyületek újak, mint például a (IIIA1) vagy a (IIIA2) képletű vegyületek, amelyeknek képletében R2 jelentése propil-, izopropil- vagy terc-butil-csoport.
A (Híg) és a (Ilit) képletű vegyületek közül külön megemlítendők a (IIIB1) és a (I1ICI) képletű vegyületek. A (IHg) és a (Ilíc) képletű vegyületek előállítására vonatkozó példák az alábbiakban következő kísérleti részben találhatók.
A találmányt az alábbi példákkal illusztráljuk anélkül, hogy a találmányt a példákra korlátoznánk
7. példa [l(R),cisz-AZ]
2,2-dimetil~3- (3-oxo~3-terc-buíoxi-l-propenil) ciklopropánkarbonsa v előállítása g lítium-bromidot 600 cm3 vízmentes tetrahidrofuránhoz adunk, majd -40 C hőmérsékleten
18,3 cm3 diizopropil-amint, 5C g 2-(terc-butoxi-karbonil)-metil-4,5-dimetil-2-oxQ-l,3,2-dioxafoszfolánt és 19 g [1(R), cisz]-2,2-dimetil-3-dihidroxi-metil-ciklopropán-l-karbonsav-laktont adunk a tetrahídrofurános elegyhez. A hőmérsékletet -40’C-on tartva 100 cm3 tetrahidrofuránban oldott 45 g kálium-terc-butilátot adagolunk fél óra leforgása alatt lassan az elegybe. A reakcióelegyet keverés közben még egy óráig - 40 °C hőmérsékleten tartjuk, azután az egészet 1 liter IN vizes sósavoldatba öntjük. A szuszpenziót diizopropil-éterrel extraháljuk, az extraktumot vízzel mossuk, víztelenítjük és csökkentett nyomáson szárazra bepárol3
-3ί 88 276 juk. így 32 g kívánt terméket kapunk, amely 93%ban a keresett Z-izomert tartalmazza. Hasonló eredményre jutunk a 2-(terc-butoxi-karbonil)-metil-5,5-dimetil-2-öxo-1,3,2-dioxafoszforinánnal is, amelynek előállítását a későbbiek során ismertetjük.
7. Előállítási példa
A kiindulási anyagként alkalmazott 2-(terc-butoxi-karbonil)-metil-4,5-dimetil-2-oxo-1,3,2-dioxafoszfolánt a következőképpen állítjuk elő;
A lépés: 2-metoxi-4,5-dimetil-l,3,2-dioxafoszfolán előállítása
Egy 300 g trimetil-foszfitból és 200 cm3 2,3-butándiolból álló elegyet 100 °C-ra melegítünk. A képződött metanolt ledesztilláljuk; 170 g cím szerinti vegyületet kapunk. Fp,: 66 °C/2660 Pa.
B lépés: a végtermék előállítása
62,5 g bróm-ecetsav-terc-butil-észtert 115 °C hőmérsékleten, csökkentett, 18 600 Pa nyomáson hevítünk, majd 2 óra leforgása alatt 37 g 2-metoxi-4,5-dimetil-l,3,2-dioxafoszfolánt kis részletekben hozzáadunk. Az illékony termékeket csökkentett nyomáson eltávolítva 59 g kívánt terméket kapunk, amely lassan kristályosodik.
2. példa [l(R), cisz AZ]
2.2- dimetil-3- (3-metoxi-3-oxo-l-propenil) -ciklopropánkarbonsav-(metoxi-metil) -észter előállítása
Az 1. példa eljárását követve, 1,9 g [1(R), cisz]
2.2- dimetil-3-formil-ciklopropán-1 -karbonsav-(metoxi-metil)-észterből és 2,7 g 2-(metoxi-karbonil)-metil-4,5-dimetil-2-oxo-1,3,2-dioxafoszfolánból kiindulva 3 g nyersterméket kapunk, amely 90%-ban a kívánt ΔΖ-izomert tartalmazza. A 2. példában kiindulási anyagként felhasznált vegyületek előállítását az alábbiakban ismertetjük:
2. Előállítási példa:
2- (metoxi-karbonil) -metil-4,5-dimetil-2-oxo-1,3,2-dioxafoszfolán előállítása cm3 bróm-ecetsav-metil-észtert 120-130 °C-ra hevítünk, majd 70 perc leforgása alatt 69,8 g, az 1. előállítási példa A lépésében kapott terméket kis részletekben hozzáadagolunk. A reakcióelegy hőmérsékletét ezután szobahőfokra engedjük lehűlni és a bróm-ecetsav-metil-észter fölöslegét ledesztilláljuk. A kapott nyersterméket átdesztillálva 73 g cím szerinti vegyületet nyerünk. Op.: 130-132 ’C.
Magmágneses rezonancia spektrum:
A terc-butilcsoport —CH3-csoportjai: 1,5 ppm, a gyűrűn levő—CH3-csoportok: 1,31-1,46 ppm, a P-atommal szomszédos —CH2-csoport:
2,98-3,28 ppm, a gyűrű —CH-csoportjai: 4,22-5,11 ppm.
A 2~(terc-butoxi-karbonil)-metil-5,5~dimetil-2-oxo-1,3,2-oxo-l ,3,2 ,-dioxafoszforiném előállítása:
cm3 előzetesen 115°C-ra melegített bróm-ecetsav-terc-butil-észterhez 2 óra alatt, 17 300 Pa nyomáson, 25,5 g 2-metoxi-5,5-dimetil-l,3,2-dioxafoszforinánt adagolunk kis részletekben. A reakciót még 15 percig engedjük lejátszódni a foszforinán hozzáadásának befejezése után, majd a reagensfölösleget csökkentett nyomáson végzett desztillációval eltávolítjuk. A terméket diizopropil-éterből kristályosítjuk; így 35 g cím szerinti vegyületet kapunk tiszta formában. Olvadáspont: 98 °C.
Magmágneses rezonancia spektrum (CDCl3-ban):
A terc-butilcsoport—CH3-csoportjai: 1,49 ppm, a gyűrűn levő geminális —CH3-csoportok: 1,06 és 1,1 ppm, a P-atommal szomszédos — CH2-csoport: 2,8 és 3,16 ppm;
Jh_p = 22 Pz,
3. Előállítási példa:
[ 1 (R), cisz]
2,2-dimetil-3-formil- ciklopropán-l-karbonsav- (metoxi-metil) -észter előállítása
A lépés: Klór-metil-metil-éter előállítása cm3 formaldehid és 2,4 cm3 metanol elegyébe keverés közben 70 cm3 acetii-kloridot adagolunk. A reakcióelegyet ezt követően több órán át állni hagyjuk.
B lépés: [1(R), cisz] 2,2-dimetil-3-formil-ciklopropán-1 -karbonsav-(metoxi-metil)-észter előállítása 15° ±2 °C hőmérsékleten mintegy fél óra alatt, 6,7 g lítium-hidridet adunk 110 g [1 (R), cisz] 2,2-dímetil-3-(dihidroxí-metil)-ciklopropán-l-karbonsav-lakton 500 cm3 teírahidrofuránnal készült oldatához. A reakcióelegyet tartalmazó berendezést az A lépés termékeként tartalmazó berendezéssel úgy kötjük össze, hogy a klór-metil-metilétert közvetlenül a lítiumsóra dekantálhassuk. Az így kapott reakcióelegyet 4 órán keresztül, keverés mellett, 20 °C hőmérsékleten tartjuk. Ekkor a reakcióelegyet nátrium-hidrogén-karbonát vizes oldatába öntjük és diizopropil-éterrel extraháljuk. A szerves fázist vízzel mossuk, megszárítjuk és az oldószer elpárologta tása után 117 g nyersterméket kapunk, amelyet desztillálással tisztítunk. Forráspont (500 Pa nyomáson) = 65-70 °C.
188 276
3. példa [l(R), 'cisz AZ]
2,2-dimetil-3-(3-etoxi-3~oxo-l~propenil)-ciklopropém-l-karbonsav-(metoxi-metil)-észter előállítása
Az 1. példa eljárását követve, 1,9 g (1(R), cisz)
2,2-dimetil-3-formil-ciklopropán-1 -karbonsav(metoxi-metil)-észterből és 3 g 2-(etoxi-karbonil)metil-4,5-dimetil-2-oxo-1,3,2-dioxafoszfolánból (E. Breuer et al. a Tetrahedron, 34,997, (1973)-ban közölt módszere szerint előállítva) 1,6 g cím szerinti vegyületet kapunk olyan keverék formájában, amely 99,5%-ban a ΔΖ-izomert tartalmazza. Olvadáspont: 100 ’C.
4. példa fl(R), cisz AZ]
2,2-dimetil-3-( 3-oxo-3-(metil-tio)-propenil)·· ciklopropán-l-karbonsav-terc-butil-észter előállítása
A lépés: lítium-diizopropil-amid előállítása
O’C ±5’C hőmérsékleten, keverés közben 46 cm3 2,3 mólos, ciklohexánnal készült butil-lítiumoldatot adunk 9,73 g diizopropil-amin és 100 cm3 tetrahidrofurán elegyéhez.
B lépés: az anion előállítása
Közömbös gázatmoszférában 100 cm3 tetrahidrofuránban oldott 19,6 g 2-[(metil-tio)-karbonilmetil]-4,5-dimetil-2-oxo-1,3,2-dioxafoszfolánt - 50 °C-ra hűtünk, és 20 perc alatt az A lépésben előállított tennék teljes egészét hozzáadjuk. Az így kapott terméket - 30 ’C-on vagy annál alacsonyabb hőmérsékleten tartjuk.
C lépés: a 4. példa cím szerinti vegyületének előállítása
A B lépésben kapott termék egész mennyiségét -50°C-on keverés közben 14 g [1(R), cisz] 3-formil-2,2-dimetil-ciklopropán-1 -karbonsav-tercbutil-észter 200 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatához adjuk. A reakcióelegyet -30° C-on 1 óra 30 percen keresztül keverjük. Ezután a reakcióelegyet nátrium-dihidrogén-foszfát telített vizes oldatába öntjük s a kapott szuszpenziót etil-acetáttal extraháljuk. Az extrahálással kapott oldatrészeket egyesítjük, vízzel mossuk, szárítjuk, szűrjük és csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. 30 g nyers terméket nyerünk ily módon, amelyet azután szilikagélen kromatografálunk, hexán/etil-acetát 9/1 arányú elegyét használva eluálószerként. Ily módon 6,9 g kívánt terméket különíthetünk el. Olvadáspont: 57-58 °C.
4. Előállítási példa:
A kiindulási anyagként használt 2-[(metil-tio)karbonil-metil]-4,5-dimetil-2-oxo-l,3,2-dioxafoszfolán előállítása a következőképpen történik:
A lépés: bróm-tioecetsav-S-metil-észter előállítása .10 °C hőmérsékleten 150 cm3 benzolhoz 14 cm3 piridint és 15 cm3 metil-merkaptánt adunk. Ezután az elegyet 0 °C-ra hűtjük majd 30 perc alatt 14 cm3 bróm-acetil-kloridot 50 cm3 benzolban oldva hozzáadagolunk. A reakcióelegy hőmérsékletét 4 óra alatt keverés közben lassan 20 °C-ra emeljük. Az elegyet ekkor jéggel hűtött IN sósavoldatra öntjük és a szuszpenziót 15 percig keverjük. A benzolos fázist dekantáljuk, víztelenítjük és szárazra bepároljuk. Ily módon a kívánt vegyületet kapjuk meg - tisztítás után - 20 g-nyi mennyiségben. Fp.: 36 ’C (500 Pa).
B lépés: 2-[(metil-tio)-karbonil-metil]-4,5-dimetíl-2-oxo-l,3,2-dioxafoszfolán előállítása
18,7 g az A lépésben előállított terméket 130 ’Con 30 perc alatt hozzácsepegtetünk 18,7 g 2-metoxi-4,5-dimetil-l,3,2-dioxafoszfolánhoz, majd az elegyet keverés közben fél órán keresztül 140 ’C-on tartjuk. A kapott terméket 80 ’C-on, csökkentett nyomáson szárazra pároljuk; 2,5 g cím szerinti vegyületet kapunk.
5. példa [1(R), cisz AE]
2,2-dimetil~3-(3-etoxi-3-oxo-2~fluor-l-propenil)ciklopropán-karbonsav előállítása
0,5 g lítium-bromidot 10 cm3 tetrahidrofuránba teszünk, azután -40’C hőmérsékleten 0,2 cm3 diizopropil-amint, 0,25 g [1(R), cisz] 2,2-dimetil-3-dihidroxi-metil-ciklopropán-1 -karbolaktont és 0,5 g 2-[(etoxi-karbonil)-fluor-metil]-5,5-dimetil-2-oxo-1,2,3-dioxafoszforinánt adunk az elegyhez. Ezután 3 cm3 tetrahidrofuránban oldott 0,5 g kálium-terc-butilátot adagolunk la ssan az előbbi elegyhez. Miután a reakcióelegyet 1 órán keresztül -40’C-οή tartottuk, az egészet híg sósavba öntjük Az így kapott elegyet diizopropil-éterrel extraháljuk, az extraktumot szárazra bepároljuk. A kapott sav 95%-ban E-izomert tartalmaz.
5. Előállítási példa:
2-[ (etoxi-karbonil)-fluor-metil]-5,5-dimetil-2-oxo-1,2,3-dioxafoszforinán előállítása g bróm-fluor-ecetsav-etil-észtert és 6,4 g 2-metoxi-5,5-dimetil-l,2,3-dioxafos.zforinánt 3 órán keresztül 150’C-on 66,5 kPa nyomáson hevítünk. Lehűtés után az elegyet szilikagélen végzett kromatografálással (eluálószer: kloroform/aceton/ hexán= 1/1/1) tisztítjuk; a kívánt cím szerinti vegyületet 30%-os kitermeléssel kapjuk meg.
Magmágneses rezonancia spektrum (CDClfl):
A gyűrű—CH3-csoportjai: 0,91 és 1,3 ppm, az észter —CH2—CH3-esoportja: 1,21 1,33 1,45 ppm, 4,18-4,03-4,41-4,53 ppm, a gyűrű —CH2Ocsoportjai: 3,66 és 4,5 ppm között, a F ésaP-atom közötti—CH-csoport: 4,91-5,11 ppm, 5,7-5,9 ppm;
Jh_p=12Hz,
Jh_f = 47 Hz.
188 276
6. példa [ 1(R), cisz ÁZ]
2,2-dimetil-3~(3~oxo-3-metoxi-l-propenil)-ciklopropánkarbonsav előállítása g lítium-bromidot és 40 cm3 vízmentes tetrahidrofuránt összekeverünk, —10’C-ra hűtjök és 2,84 g [1(R), cisz) 2,2-dimetil-3-dihidroxi-metilciklopropán-karbolaktont adunk hozzá. Az elegyet - 30 ’C-ra hűtjük és 4 cm3 diizopropil-amint, 5,6 g
2-(metoxi-karbonil-metil)-4,5-dimetil-2-oxo-1,3,2-dioxafoszfolánt és végül 4,8 g kálium-terc-butilátot 20 cm3 tetrahidrofuránban hozzáadunk. A reakcióelegyet - 30 ’C-on 1 órán keresztül állni hagyjuk, majd az egészet 200 cm3 IN sósav és jég keverékére öntjük. A kivált kristályokat összegyűjtjük; 2,34 g cím szerinti vegyületet kapunk, amelynek olvadáspontja 100’C, és 99,5%-ban Z-izomert tartalmaz.
7. példa fl(R), cisz ÁZ]
2,2-dimetil-3-(3-oxo-3-etoxi-l-propenil)-ciklopropánkarbonsav előállítása g lítium-bromidot és 20 cm3 tetrahidrofuránt összekeverünk, majd 1,42 g fl(R), cisz) 2,2-dimetil3-dihidroxi-metil)-ciklopropán-karboíaktont adunk a tetrahidrofurános elegyhez. Ezután 10 cm3 tetrahidrofuránban oldott 2 cm3 diizopropil-amint adunk hozzá, majd - 30 ’C és - 35 ’C közötti hőmérsékleten 10 cm3 tetrahidrofuránban oldott 2 cm3, diizopropil-amint adunk még hozzá. Az így nyert reakcióelegyet 1 óráig -30’C-on tartjuk, azután egy víz-jég-cc. sósav keverékére öntjük. A kivált kristályokat elkülönítjük és megszárítjuk. 1,51 g cím szerinti vegyületet kapunk, amely 98,9%-ban a Z-izomerből áll. Olvadáspont: 100 ’C.
8. példa [1(R), cisz ÁZ]
2,2-dimetil-3-(3-oxo-3-propoxi-karbonü-l-propenil) -ciklopropánkarbonsav előállítása
A 6. példában leírt eljáráshoz hasonlóan, 1,26 g [1(R), cisz) 2,2-dimetil-3-dihidroxi-metil-ciklopropán-l-karbolanktonból és 3,13 g 2-(propoxi-karbonil-metil)-4,5-dimetil-2-oxo-l,3,2-dioxafoszfolánból kiindulva, hexánból való átkristályosítás után, 0,89 g cím szerinti terméket kapunk. Olvadáspont: 59 ’C. [nk = +77’ ± 1,5’ (c= 1% CHC13).
6. Előállítási példa:
2-(propoxi-karbonil-metil) -4,5-dimetil-2-oxo1.3,2-dioxafoszfolán előállítása
Az első előállítási példában a B lépésben leírtaknak megfelelően eljárva, kiindulási anyagként 3,8 g bróm-ecetsav-n-propil-észtert és 2,42 g 2-metoxi4,5-dimetil-l,3,2-dioxafoszfolánt alkalmazva, 3,62 g cím szerinti vegyületet kapunk nyerstermék formájában, aminek további felhasználását illetően lásd a 8. példát.
9. példa [1(R), cisz ÁZ]
2,2-dimetil-3- (3-oxo-3-izopropoxi- 1-propenil) -ciklopropánkarbonsav előállítása
A 6. példa eljárását követve, 0,76 g [1(R), cisz)
2,2-dimetil-3-dihidro xi-metil-ciklopropán-1 -karbolaktonból és 1,9 g 2-[(izopropoxi-karbonil)-metil]-4,5-dimetil-2-oxo-1,3,2-dioxafoszfolánból kiindulva 1 g Z-izomer cím szerinti vegyületet kapunk, op.: 100 ’C; [α]„ = + 71’ ± 2’ (c= 1% CHC13); és 0,09 g E-izomert.
7. Előállítási példa:
2-[ (izopropoxi-karbonil)-metil]-4,5-dimetil-2-oxo-1,3,2-dimetil-2-oxo-1,3,2-dioxafoszfolán előállítása
Áz 1. példa B lépésében leírt eljárást követve, kiindulási anyagként 2,03 g bróm-ecetsav-izopropil-észtert és 1,3 g 2-metoxi-4,5-dimetil-1,3,2dioxafoszfolánt használva, 1,94 g nyersterméket kapunk, amely a cím szerinti vegyülettel egyezik meg és amelyet a 9. példában leírt eljárásban alkalmazunk.
10. példa [1(R), cisz ÁZ]
2,2-dimetil-3- (3-oxo-3-terc-butoxi-l-propenil)ciklopropán-1-karbonsav- (metoxi-metil) -észter előállítása
Az 1. példában leírtaknak megfelelően eljárva, kiindulási anyagként 3,25 g 2-[(terc-butoxi)-karbonil-metil]-4,5-dimetil-2-oxo-1,3,2-dioxafoszfolánt és 1,5 g (1(R), cisz] 2,2-dimetiI-3-formiI-ciklopropán-1 -karbonsav-(metoxi-metil)-észtert alkalmazva, a terméket szilikagélen végzett kromatografálással (eluálószer: hexán/etilacetát 9:1) tisztítjuk, s így 1,9 g cím szerinti vegyületet kapunk (op.: 50 ’C), 0,1 g E-izomer mellett.
11. példa [l(R), cisz ÁZ]
2,2-dimetil-3- ( 3-oxo-3-metoxi-I-propenil) -ciklopropánkarbonsav-terc-butil-észter előállítása
0,4 cm3 diizopropil-amint és 4 cm3 tetrahidrofuránt elegyítünk egymással és —10 és -20 ’C közötti hőmérsékleten bu.til-lítium 2 mólos ciklohexános oldatából 1,3 cm3-t hozzáadunk az előbbi elegyhez. A reakciókeveréket 15 percig —10° és
- 20 ’C hőmérsékleten keverjük azután - 50’ és
- 60 ’C közé hűtjük, majd 10 cm3 - 50’— 60 ’Cra hűtött tetrahidrofuránban oldott 0,562 g 2-[(metoxi-karbonil)-metil]-4,5-dimetil-2-oxo-1,3,2-dioxafoszfolán és 0,4 g [1(R), cisz] 2,2-dimetil-3-formil-ciklopropánka rbonsav-terc-butil-észter ke-61
188 276 vérekére öntjük az előbbi elegyet. A reagensek - 40 ’C hőmérsékleten 1 órán keresztül hatnak egymásra, majd az egész reakcióelegyet nátriumdihidrogén-foszfát jéggel hűtött, telített vizes oldatára öntjük. A kapott szuszpenziót diizopropiléterrel extraháljuk. A szerves fázist víztelenítjük az oldószert elpárologtatjuk. 0,5 g kívánt terméket kapunk, amely 88% Z-izomert tartalmaz.
12. példa fl(R), transz AZ]
2,2-dimetil-3- (3-oxo-3-etoxi-l-propenil) -ciklopro pánkarbonsav előállítása g [1(R), transz] 2,2-dimetil-3-formil-ciklopropánkarbonsavból és 4,1 g 2-[(etoxi-karbonil)-metil]-4,5-dimetil-2-oxo-l,3,2-dioxafoszfolánból kiindulva, az 1. példa eljárását követve a cím szerinti vegyületet kapjuk. A nyersterméket szilikagélen, eluálószerként ciklohexán/etil-acetát 6:4 arányú, 1% jégecettel adalékolt elegyét használva kromatografáljuk; így 1,73 g a cím szerinti vegyület hozama - 75% Z-izomer arány mellett.
13. példa ]1(R), cisz AZ]
2,2-dimetil-3-(3-oxo-3-etoxi-l-propenil) -ciklopropánkarbonsav-(RS)-( a-ciano-3-fenoxi-benzil) észter előállítása g 2-[(etoxi-karbonil)-metil]-4,5-dimetil-2-oxo-1,3,2-dioxafoszfolánt és 10 cm3 tetrahidrofuránt összekeverünk, - 60 ’C-ra hűtjük, majd ezt követően 6 cm3 tetrahidrofuránban oldott 0,495 g kálium-terc-butilátot lassú ütemben hozáadagolunk. 10 percig - 60 ’C hőmérsékleten tartjuk az elegyet, majd lassan 1,2 g (1(R), cisz] 2,2-dimetil-3-formilciklopropánkarbonsav-(RS)-(a-ciano-3-fenoxibenzilj-észter 13 cm3 tetrahidrofuránnal készült elegyébe öntjük. Az így kapott elegyet ismét 10 percig - 60 ’C-on állni hagyjuk, azután IN sósavoldatra öntjük. Az így nyert szuszpenzió extrahálását diklór-metánnal végezzük, a szerves fázist vízzel mossuk, majd víztelenítjük és az oldószert elpárologtatjuk. A bepárlási maradékot szilikagélen kromatografáljuk, eluálószerként hexán/etii-acetát 8 :2 arányú elegyét használva 0,96 g terméket kapunk, amely a cím szerinti vegyület Z-izomerje. A kromatografálást folytatva, 0,3 g E-izomert kapunk.
Az alábbi példák néhány olyan vegyület előállítását mutatják be, amelyeket a 2.514.760 számú francia szabadalmi leírás ismertet.
A példa [l(R),cisz]
2,2-dimetil-3-[ ( AZ)3-oxo-3-(metil-tio )-propenil]~ ciklopropán-karbonsav-(S) -a-ciano-3-fenoxi-benzil-észter előállítása
4,1 g 1(R), cisz 2,2-dimetil-3-[(AZ)karboxi-etenil]-ciklopropán-karbonsav-(S)-a-ciano-3f noxi-benzil-észtert és 50 mg dimetil-amino-piriJmt 20 cm3 diklór-metánban felveszünk, majd 0 C-on 21,6 g diciklohexil-karbodiimidet adunk hozzá; a kapott elegyet 5 percig keverjük, azután 5 cm3 benzolban oldott 545 mg metil-mekaptánt egyszerre hozzáöntünk, majd 5 percig O’-on, azután 16 órán keresztül 20 ’C-on keverjük a reakcióelegyet. A képződött oldhatatlan anyagokat szűréssel eltávolítjuk; a szűrletet IN vizes sósavoldattal mossuk, vízzel átöblítjük és csökkentett nyomáson az oldószert ledesztillálva szárazra pároljuk. A bepárlási maradékot szilikagélen kromatografáljuk. Az elucióhoz ciklohexán/etil-acetát 9/1 elegyét használva az oszlopról lejövő frakció 1,2 g 1(R), cisz
2,2-dimetil-3[(AZ)3-oxo-3-(metil-tio)-propenil]ciklopropán-karbonsav-(Sj-a-ciano-3-fenoxibenzil-észtert tartalmaz, amelynek olvadáspontja: 87 ’C, 1%-os benzolos oldatának fajlagos forgatóképessége [a]D= 51°.
B példa [1(R). cisz]
2,2-dimetil-3-[(AZ)3-oxo~3- (etil-tio)-propenil]ciklopropán-karbonsav-( S)-a-ciano-3-fenoxi-benzil-észter előállítása g 1(R), cisz 2,2-dimetil-3-[(AZ)karboxi-etenil]-ciklopropán-karbonsav-(S)-a-ciano-3-fenoxi-benzil-észtert 10 cm3 diklór-metánban felveszünk és egyszerre hozzáadunk 1,5 cm3 etil-merkaptánt. Ezt követően +5 ’C-on 5 cm3 diklór-metánban oldott 1 g diciklohexil-karbodiimidet és 40 mg dimetil-amino-piridint adunk az előbbi elegyhez. 5 percig mé/g + 5 ’C-on, azután 3 órán keresztül szobahőmérsékleten rázatjuk a reakcióelegyet, majd a kivált oldhatatlan anyagot s:riíréssel eltávolítjuk. A szűrletet vákuumbepárlással koncentráljuk, az oldószermentes bepárlási maradékot szilikagélen kromatografáljuk. Eluálószer: n-hexán és etil-acetát 8 : 2 arányú elegye. 1,2 cím szerinti vegyületet kapunk. Op.: 47 'C; [(4=+59° (c = 0,4% CHCIJ.
C példa fl(R), cisz]
2,2-dimetil-3[ ( AZ) 3-oxo-3- (izopropil-tio ) -propenilj-cik lopropán-karbonsav- (S) -a-ciano-3-fenoxi-benzil-észter előállítása
3,9 g [1(R), cisz] 2,2-dimetil-3-[(AZ)karboxi-etenil]-ciklopropán-karbonsav-(S)-a-ciano-3fenoxi-benzil-észtert 25 cm3 diklór-metánban feloldunk és ehhez az oldathoz 3 cm3 izopropil-merkaptánt egy részletben hozzáadunk, majd + 5 ’C hőmérsékleten 10 cm3 diklór-metánban oldva 2 g diciklohexil-karbodiimidet és 70 mg dimetii-aminopiridint adunk még hozzá. Az elegyet 5 percig + 5 ’C-on, majd 3 órán át szobahőmérsékleten rázatjuk, a képződött oldhatatlan anyagokat szűréssel eltávolítjuk. A szűrletet vákuumbepárlással koncentráljuk; a száraz bepárlási maradékot szilikagélen kromatografáljuk. Eluálószer: n-hexán és etil-acetát 85/15 arányú elegye. Ezzel az eljárással 3,1
-7188 276 g cím szerinti vegyületet kapunk. Olvadáspont: 80 ’C. [a]D = +69° (c = 0,5%, kloroform).
D példa [l(R), cisz]
2,2-dimetil-3-[ (AZ)3-oxo-3~(terc-butil-tio)-propenil ]-ciklopropán~karbonsa\'~(S)-a-ciano-3-fenoxi-benzil-észter előállítása
3,46 g [1(R), cisz] 2,2-dimetil-3-[(AZ)karboxi-etenil]-ciklopropán-karbonsav-(S)-a-ciano-3-fenoxi-benzil-észter 20 cm3 diklór-metánnal képezett oldatához 150 mg dimetil-amino-piridint és 1,9 g diciklohexil-karbodiimidet adunk +5 ’C-on. Ugyanezen a hőfokon 5 percig tartó keverés után 5 cm3 terc-butil-merkaptánt adunk az elegyhez, majd a keverést 5 percig e hőmérsékleten, azután 3 órán keresztül 20 ’C-on folytatjuk. A képződött csapadékot szűréssel távolítjuk el. A szűrletet csökkentett nyomáson szárazra pároljuk; a maradékot szilikagélen kromatografáljuk, eluálószerként ciklohexán/etil-acetát 9/1 elegyét használva. 1,4 g cím szerinti vegyületet kapunk. Olvadáspont: 76 ’C, [a]D= +55’ (c=0,5% benzol).

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az (I) általános képletű vegyületek előállítására, mely képletben
    R jelentése hidrogénatom vagy adott esetben 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal helyettesített 1-4 szénatomos alkilcsoport vagy aciano-fenoxi-benzil-csoport,
    W jelentése hidrogénatom, és ekkor
    Y jelentése CO2R’ vagy COSR’ csoport, vagy W jelentése halogénatom, és ekkor
    Y jelentése CO2R’ csoport,
    R’ jelentése egyenes vagy elágazó láncú 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy (1-5 szénatomos alkoxij-karbonil-csoport, a kettős kötés konfigurációja Z, ha W jelentése hidrogénatom, vagy E, ha W jelentése halogénatom, de a ciklopropán-gyürű és az Y karboxil- 45 csoport mindig cisz-helyzetü a kettős kötéshez képest és a ciklopropán-gyűrű mindig 1(R), cisz vagy 1 (R) transz szerkezetű, azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű vegyületet - mely képletben R jelentése a fentiekben megadott - (III) általá- 50 nos képletű vegyülettel, mely képletben W és Y jelentése a fentiekben megadott,
    A jelentése 1 vagy
  2. 2 1-4 szénatomos alkilcsoporttal szubsztituált 1-5 szénatomos alkiléncsoport, 5 reagáltatunk egy szerves oldószer, előnyösen tetrahidrofurán és adott esetben egy erős bázis, előnyösen ej;y alkálifém-hidroxid vagy alkálifém-alkoholát jelenlétében, —70—10 ’C hőmérsékleten.
    1Q 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy (III) általános képletű vegyületként (IIIJ általános képletű vegyületet, mely képletben
    W és Y jelentése az 1. igénypontban megadott, 15 C és E jelentése hidrogénatom,
    D és F jelentése 1-3 szénatomos alkilcsoport, alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. igénypont s:zerinti eljárás azzal jellemezve, hogy (III) általános képletű vegyületként (III2) 2Q általános képletű vegyületet, mely képletben W és Y jelentése az 1. igénypontban megadott,
    G és Gj jelentése 1-3 szénatomos alkilcsoport, alkalmazunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás az (I) általános 25 képlet alá eső (IA) általános képletű vegyületek előállítására, melyekben a kettős kötés konfigurációja Z azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű vegyületet, mely képletben a helyettesítők jelentése az 1. igénypontban megadott, egy (IIIJ általános 30 képletű vegyülettel, mely képletben a helyettesítők jelentése az 1. igénypontban megadott, reagáltatunk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás az (I) általános képlet alá eső (IB) általános képletű vegyületek elő35 állítására, melyekben a kettős kötés konfigurációja E azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű vegyületet, mely képlet ben a helyettesitők jelentése az 1. igénypontban megadott, egy (IIIB) általános képletű vegyülettel, mely képletben a helyettesítők
    40 jelentése az 1. igénypontban megadott, reagáltatunk.
  6. 6. Az 1 igénypont szerinti eljárás az (I) általános képlet alá eső (Ic) általános képletű vegyületek előállítására, melyekben a kettős kötés konfigurációja Z, azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű vegyületet, mely képletben a helyettesítők jelentése az 1. igénypontban megadott, egy (IIIC) általános képletű vegyülettel, mely képletben a helyettesítők jelentése az 1. igénypontban megadott, reagáltatunk.
HU831549A 1982-05-06 1983-05-05 New process for producing cyclopropane-carboxylic acid derivatives HU188276B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8207870A FR2526422B1 (fr) 1982-05-06 1982-05-06 Nouveau procede de preparation de derives de l'acide cyclopropane carboxylique

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU188276B true HU188276B (en) 1986-03-28

Family

ID=9273789

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU831549A HU188276B (en) 1982-05-06 1983-05-05 New process for producing cyclopropane-carboxylic acid derivatives

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5026862A (hu)
EP (1) EP0094304B1 (hu)
JP (1) JPS5925350A (hu)
AT (1) ATE18546T1 (hu)
CA (1) CA1206480A (hu)
DE (1) DE3362512D1 (hu)
ES (1) ES522106A0 (hu)
FI (1) FI82443C (hu)
FR (1) FR2526422B1 (hu)
HU (1) HU188276B (hu)
IE (1) IE54904B1 (hu)
PT (1) PT76642B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2691966A1 (fr) * 1992-06-04 1993-12-03 Roussel Uclaf Nouveau procédé de préparation d'esters de l'acide 2,2-diméthyl 3-[(z) 1-propényl] cyclopropane carboxylique et intermédiaires.
DE69618096T2 (de) * 1995-02-07 2002-07-18 Dainihon Jochugiku Co., Ltd. Neue carbonsäure-derivate, verfahren zur herstellung und diese verbindungen enthaltende insektizide
US5798430A (en) * 1995-06-28 1998-08-25 E. I. Du Pont De Nemours And Compnay Molecular and oligomeric silane precursors to network materials
JP2007244542A (ja) 2006-03-15 2007-09-27 Brother Ind Ltd キルティング定規

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR95346E (fr) * 1967-11-10 1970-08-21 Roussel Uclaf Procédé de préparation d'un acide cyclopropane carboxylique.
FR2471369A1 (fr) * 1979-12-17 1981-06-19 Roussel Uclaf Nouvelles imines, derivant d'esters d'acides formyl cyclopropane carboxyliques, leur procede de preparation et leur application a la preparation d'esters insecticides
US4331683A (en) * 1980-10-29 1982-05-25 Pfizer Inc. Carboxamide compounds as SRS-A antagonists

Also Published As

Publication number Publication date
EP0094304A1 (fr) 1983-11-16
EP0094304B1 (fr) 1986-03-12
FR2526422A1 (fr) 1983-11-10
CA1206480A (fr) 1986-06-24
ES8402555A1 (es) 1984-02-01
IE831031L (en) 1983-11-06
JPH042584B2 (hu) 1992-01-20
FR2526422B1 (fr) 1985-09-20
PT76642A (fr) 1983-06-01
FI82443B (fi) 1990-11-30
JPS5925350A (ja) 1984-02-09
PT76642B (fr) 1986-02-26
FI82443C (fi) 1991-03-11
FI831521A0 (fi) 1983-05-03
ATE18546T1 (de) 1986-03-15
IE54904B1 (en) 1990-03-14
ES522106A0 (es) 1984-02-01
DE3362512D1 (en) 1986-04-17
FI831521L (fi) 1983-11-07
US5026862A (en) 1991-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2020280231A1 (en) Catalytic cannabinoid processes and precursors
JP2014514262A (ja) トレプロスチニル製造のための中間体の合成
JPH0643369B2 (ja) ピレトリン酸と関連したシクロプロパンカルボン酸のエステル及びそれらの製造方法
CN109219601B (zh) 制备光学活性贝前列素的方法
HU188276B (en) New process for producing cyclopropane-carboxylic acid derivatives
JPH0848652A (ja) 3位置に不飽和ハロゲン化鎖を有する2,2−ジメチルシクロプロパンカルボン酸の製造法
CA2306573C (en) Process for preparing antiosteoporotic agents
HU184749B (en) Process for preparing cyclopentenyl derivatives
TWI494298B (zh) 使稠合雙環結構異構化之新穎方法及包含該異構化方法之維生素d類似物之新穎製備方法
JP3541417B2 (ja) フェニル置換ヒドロキシシクロペンテノン類、ペンタノン類及びフェニル置換プロスタグランジンi2類中間体並びにその製造法及び光学分割法
FR2531959A1 (fr) Phosphonates cycliques pouvant etre utilises dans la synthese de derives pyrethrinoides
JP2895462B2 (ja) 新規のシクロプロパンカルボン酸系化合物
Piotrowska et al. New approach to the enantiomerically pure 1, 2, 3-trihydroxypropylphosphonates
US5847185A (en) C-15 phosphonate reagent compositions and methods of synthesizing the same
WO1997003941A1 (en) A process for the preparation of cyclopropane carboxylic acids and intermediates therefor
JPS597195A (ja) チオールリン酸エステル、その製造法および殺虫剤
HU182691B (en) Process for preparing 3-/2,2-dichloro-vinyl/-2,2-dimethyl-cyclopropane-carboxylic acid and esters thereof
US4387239A (en) Process for the preparation of esters of leukotriene A
JP3494465B2 (ja) 光学活性α−アミノ酸誘導体の製造方法
AU701546C (en) A process for the preparation of cyclopropane carboxylic acids and intermediates therefor
SU1468410A3 (ru) Способ получени производных циклопропанкарбоновых кислот
US4440939A (en) Process for the preparation of esters of leukotriene A
HU216842B (hu) Új eljárás kondenzált karbapenémszármazék előállítására
HU202240B (en) Process for producing optically active carbacycline intermediates
IE44514B1 (en) 2-methoxy-cyclopent-1-ene-carboxylate derivatives

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: HOECHST MARION ROUSSEL, FR