HU184614B - Több hatóanyagú, szinergizált inszekticid készítmények és eljárás a hatóanyagok előállítására - Google Patents

Több hatóanyagú, szinergizált inszekticid készítmények és eljárás a hatóanyagok előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU184614B
HU184614B HUCI001938A HU184614B HU 184614 B HU184614 B HU 184614B HU CI001938 A HUCI001938 A HU CI001938A HU 184614 B HU184614 B HU 184614B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
parts
insecticidal composition
composition according
cinerin
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Jozsef Bozzay
Agoston David
Jozsef Dukai
Todor Pfliegel
Rudolf Soos
Gyoergy Koermoeczi
Istvan Szekely
Original Assignee
Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet filed Critical Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority to HUCI001938 priority Critical patent/HU184614B/hu
Priority to SU802931698A priority patent/SU1466635A3/ru
Publication of HU184614B publication Critical patent/HU184614B/hu

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Találmányunk tárgya több hatóanyagú, fokozott hatású, adott esetben attraktánst tartalmazó inszekticid készítmény, mely hatóanyagként 0,1-50 s°/0 mennyiségben egy vagy több I általános képletü szintetikus piretroidot - a képletben R és ip jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy halogénatom, X jelentése hidrogénatom vagy cianocsoport, és R2 jelentése tetrahidro-ftálimido - vagy 3-fenoxi-feniÍ-csoporl - legfeljebb 3 s% 2-metil-3- (but-2-én-1 -il)-4-oxo-ciklopent-2-én-1 -il-3-(2,2- dimetil-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilátot (cinerin-I), adott esetben 0,001-10 s% alifás karbonsavat, adott esetben 0,1-10 s% benzilalkoholt és/vagy dimetilformamidot és a 100 s%-hoz szükséges mennyiségben további szokásosan alkalmazott segédanyagot tartalmaz.

Description

A találmány tárgyát több hatóanyagú, fokozott hatású inszekticid készítmények, illetve ezen készítmények hatóanyagaiként alkalmazható.
I. Általános képletü vegyületek - a képletben
R és R1 1-4 szénatomos alkilcsoportot vagy halogénatomot,
X hidrogénatomot vagy cianocsoportot,
R2 tetrahidro-ftálimido- vagy
3-fenoxi-fenil-csoportot jelent, előállítására szolgáló új eljárás képezik.
Mint ismeretes, a természetes piretrineket, mint a Chrysanthenum cinerariefolium növény virágjából nyert extraktumot már mintegy 150 éve használják inszekticidként. Ezen hatóanyagok igen kedvező tulajdonsága, hogy nem alakult ki velük szemben rezisztencia, a melegvérű állatokra gyakorlatilag atoxikusak és, hogy a hatóanyagaik a kipermetezés, kiszórás után ártalmatlan anyagokká metabolizálódnak.
Hátrányként jelentkezik azonban az, hogy a piretrum extraktum a drog korlátozott hozzáférhetősége miatt nem áll tetszés szerinti mennyiségben rendelkezésre, valamint az a tény, hogy a hatóanyagok a légköri behatásokkal szemben kevéssé ellenállók. Különösen fényállóságuk és alkálíaállóságuk csekély. Ezért jó inszekticid hatás elérésére a kezelést rövid időnkénflsmétélnrkeil.-
E hátrányok kiküszöbölésére - az analóg vegyületek szintetikus előállítására - széles körű kutató munka indult meg, amely a természetes piretrinek molekulájának mind a' sav-, mind az alkoholkomponensét érintette. Az alkohol-komponens módosításaként először az allil-oldallánc rövidítésével az alletrint, S-bioalletrint, majd a ciklopenténil-csoport tetrahidroftálimidometil-csoportra történő kicserélésével a tetrametrint szintetizálták.
További módosítást jelentett a sav-komponens dimetilvinil-csoportjának dihalogénvinil-csoportra történő kicserélése, valamint olyan újabb alkoholkomponensek bevezetése, mint amilyenek a 3-fenoxi-benzilalkohol és az a-ciano-3-fenoxi-benzilalkohol. Ezen legfontosabb piretroidokat a következő táblázatban foglaltuk össze:
név R R1 X R2
permetrin Cl- Cl- H- 3-fenoxi-feni!
dekametrin Br- Br- -CN 3-fenoxi-fenil
tetrametrin -ch3 -ch3 -H tetrahidroftáli· mido-
(Michael Elliot: Synthetic Pyretroids; ÁCS Symposium Series; 42 ISSN 0097-6156 oldal.)
A nagy számban szintetizált piretroidok közül azonban egyik sem alkalmas arra, hogy teljes mértékben helyettesítse piretrum extraktumban található természetes piretrineket. A piretrinek és a piretroidok fő hatásai: az ölő, a taglózó, a kiűző és a riasztó hatás. A szintetikus piretroidok bár egyikmásik hatásukban felülmúlják a természetes eredetű piretrineket, az összetett hatás tekintetében messze elmaradnak tőlük. így inszekticidként egymásukban nem olyan jó hatásúak mint más ható2 anyagokkal kombináltan. Ilyen kombinációk a szintetikus piretroidokat és piretrum extraktumot tartalmazó készítmények. Ezek a készítmények nagy ölő hatás mellett egyéb hatásaikban is kedvezőbbek a szintetikus piretroidoknál, bár még mindig nem alkalmasak arra, hogy széles körben felhasználják őket. így nem alkalmasak például arra, hogy meszelt fal felületre permetezzék őket, mert nem rendelkeznek kellően nagy bázis stabilitással. Legyek és szúnyogok ellen is csak korlátozott mértékben alkalmazhatók. A készítményeknek jelentős a riasztó hatása, ami különösen a rejtőzködő életmódot folytató rovarok elleni felhasználásukat nehezíti meg, mert a rovarokat elűzi a kezelt felülettől.
Célul tűztük ki olyan több hatóanyagú, fokozott hatású inszekticid készítmények kidolgozását, amelyek jó ölő, taglózó és kiűző hatással rendelkeznek, stabilisak a meszelt falfelületeken, és képesek arra, hogy a rejtett életmódot folytatót, vagy a kezelt területtől távolabb élő rovarokat magukhoz csalogassák.
Meglepő módon azt találtuk, hogy a találmány szerinti inszekticid készítmények, amelyek hatóanyagként 0,1-50 s% mennyiségben egy vagy több I általános képletü szintetikus piretroidot - a képletben
R és R1 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy halogénatom,
X jelentése hidrogénatom vagy cianocsoport, és
R2 jelentése tetrahidro-ftálimido- vagy
3-fenoxi-feniI-csoport 0-3 s% 2-metil-3-(but-2-én-l-il)-4-oxo-ciklopent-2én-l-il-3-(2,2--dimetilvinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilátot (Cinerin-Í), adott esetben 0,001-10 s% alifás karbonsavat, mint olajsavat, adott esetben 0,1-10 s% benzilalkoholt és/vagy dimetilformamidot és a 100 s%-hoz szükséges menynyiségben további szokásosan alkalmazott segédanyagot, így szinergenst, mint piperonil-butoxidot, antioxidánst, mint butilhidroxítoluolt, butilhidroxianizolt, propilgallátot, dodecilgallátot, tokoferolt vagy ezek keverékét, nedvesítő-, emulgeáló-, és/ vagy diszpergálószerként anionos és/vagy nemionos tenzideket vagy ezek keverékét, habzásgátlót, mint szilikonolajat, alkoholt és szilárd vagy folyékony hordozó-, hígító- vagy töltőanyagot, mint alifás és/vagy aromás szénhidrogéneket, ciklohexanont, alkoholokat, hidrofil aeroszilt, alumíniumoxidot, bentonitot, kovaföldet, cellulózport, talkumot, krétát, dolomit őrleményeket tartalmaz - rendelkeznek a fenti tulajdonságokkal. A készítményekben a szintetikus cinerin-I és/vagy az alifáskarbonsav és/vagy a hatást fokozó szer-kombináció nemvárl módon kedvezően befolyásolja az I általános képletü hatóanyagok hatását.
A találmány szerinti készítményekben I általános képletü hatóanyagokként előnyösen permetrint, cipermetrint vagy dekametrint és tetrametrint alkalmazhatunk. A permetrint és tetrametrint tartalmazó készítmények előnyösen a permetrint a tetrametrinhez viszonyítva 10-40-szeres mennyiségben tartalmazzák. A szintetikus cinerin-I alkalmazható akár a tiszta izomerek alakjában, akár azok tetszés
-2184614 szerinti elegyeiként. Ez a körülmény igen előnyös, mert a készítmény előállításához nincs szükség a tiszta izomerek előállítására.
Az I általános képletü vegyületek, valamint a cinerin-I kémiai elnevezése az alábbi Permetrin
3'-fenoxibenzil-3-(2,2-diklórvini!)-2,2-dimclilciklopropán-karboxilát
Cipermetrin a-ciano-m-fenoxi-benzil-2,2-dimetil-3-(2,2diklórvinil)-ciklopropán-karboxilát Cinerin I
2-metil-3-(but-2-én- l-il)-4-oxo-ciklopent-2-én-1il-3-(2,2-dimetilvinil)-2,2-dimetil-ciklopropánkarboxilát
Tetrametrin (l,3,4,5i6,7-hexahidro-l,3-dioxi-2H-izoindol-2il(metil-2,2-dimetil-3-(2-metil-1 -propenil)-ciklopropán-karboxilát
Dekametrin a-ciano-m-fenoxi-benzil-2,2-dimetil-3-2,2dibrómvinil)-ciklopropán-karboxilát
A találmány szerinti készítményekben alkalmazásra kerülő attraktánsok közül név szerint megemlítjük a peptont, és a fenil-etilalkoholt.
Szükséges esetben az attraktánsok keverékét is alkalmazhatjuk.
Alifás karbonsavakként előnyösen a 15-nél nagyobb szénatomszámú alifás karbonsavakat alkalmazzuk. Különösen előnyös, ha a karbonsav egy vagy több kettőskötést is tartalmaz, mert ilyen esetben lehetőség van kipermetezés után a kezelt felületen a filmképződésre is. Az ilyen alifás karbonsavakra példaképpen megnevezzük az olajsavat.
Az alkalmazható egyéb szinergensek közé tartozik többek között a piperonil-butoxid, a penetráció fokozó szerek közé a benzilalkohol és a dimetilformamid. Antioxidáns lehet például a butil-hidroxitoluol, a tokoferol vagy a propil-gallát. Tenzidekként a nem ionos és az anionos tenzidek kerülhetnek elsősorban alkalmazásra. Ilyenek a polioxietilén-alkiléterek és -észterek, ezek karbamid komplexei, a zsíralkohol-szulfonátok és az aromás szulfonátok. Kívánt esetben több tenzidet egyszerre is alkalmazhatunk. A készítmények előállításánál a szokásos szilárd, folyékony és gáz halmazállapotú formulázási segédanyagokat alkalmazhatjuk. Ilyenek a nagy felületű kőzet őrlemények, mint a diatómaföld, a szilikagél és a bentonit, az aromás és alifás szénhidrogének, ezek egymással alkotott elegyei, a halogénezett szénhidrogének, a rövidszénláncú alkanolok és a savamidok. Példaképpen megnevezzük a toluolt, az etanolt és a dimetilformamidot. A gáz halmazállapotú formulázási segédanyagok előnyösen a permetezhető készítményekben kerülhetnek alkalmazásra. Ilyenek a spraykészítményekben alkalmazható úgynevezett hajtógázok, mint például a freon, a szén-dioxid és a kis szénatomszámú alkánok.
A találmány szerinti készítmények szilárd vagy folyékony halmazállapotúak lehetnek. A szilárd készítmények előnyösen porozó szerek, vízzel nedvesíthető porok, míg a folyékony készítmények előnyös képviselői a vízzel hígítható emulgeálható koncentrátumok és fürösztő folyadékok, továbbá a tetvesség (Pediculosis), valamint molyok ellen alkalmazható folyadékok. Az előzőeket előnyösen az épületek körül előforduló, valamint a növényeken élősködő rovarok, míg az utóbbi oka az állatokon és az emberen élősködő rovarok és atkák ellen használjuk.
Találmányunk szerint előállítható emulgeálható folyadékra (EC) példaként a következő összetételt említjük. A termék ún. 25 EC.
Anyag megnevezése és funkciója súly- százalék
Permetrin (hatóanyag) Tetrametrin (hatóanyag) benzilalkohol (hatást fokozó) piperonilbutoxid (szinergens) butilhidroxitoluol (antioxidáns) Atlox 3400 B (emulgeátor) Atlox 3386 B (emulgeátor) Alifás szénhidrogén oldószer (Exsol D80) 23 2 5 5 0,1 3.7 3.8 57,4
Találmányunk szerint előállítható állatfürösztő folyadékra példaként a következő összetételt említ-
hetjük.
Anyag megnevezése és funkciója súlyszáza- lék
Permetrin (hatóanyag) 9,5
Tetrametrin (hatóanyag) 0,5
benzilalkohol (hatást fokozó) 4
piperonilbutoxid (szinergens) 9
tokoferol (antioxidáns) 0,1
Tween 80 (emulgeátor) 10,9
etanol (oldószer) 66
Találmányunk szerint előállítható tetvesség elleni folyadékra példaként említjük a következő ősz-
szetételü készítményt.
Anyagok megnevezése és funkciójuk súlyszáza- lék
Permetrin (hatóanyag) 1,9
Tetrametrin (hatóanyag) 0,1
benzilalkohol (hatást fokozó adalék) 2,5
piperonilbutoxid (szinergens) 0,5
tokoferol (antioxidáns) 0,1
levendula olaj (illatosító) 0,1
etanol (oldószer) 90,0
Tween 80 (emulgeátor) 4,8
Találmányunk szerint előállítható molyok ellen alkalmazható folyadékra példaként említjük a következő összetételű készítményt.
, r , ., , sulyszaza Anyagok megnevezese es funkciójuk
Permetrin (hatóanyag) 1,85
Dekametrin (hatóanyag) 0,05
Tetrametrin (hatóanyag) 0,1 benzilalkohol (hatást fokozó adalék) 0,7 piperonilbutoxid (szinergens) 0,3
-3184 614
Anyagok megnevezése és funkciójuk súlyszáza- lék
propilgallát (antioxidáns) 0,1
Tween 80 (emulgeátor) 1,0 5
levendula olaj (illat-anyag) 0,2
etanol (oldószer) 95,7
Találmányunk szerint előállítható porozószer
(D) példájaként említjük a következő összetételű 10
készítményt. A termék 2 D.
Anyagok megnevezése és funkciójuk súlyszáza- lék
Permetrin (hatóanyag) 1,9 15
Tetrametrin (hatóanyag) 0,1
olajsav 2,0
piperonilbutoxid (szinergens) 0,5
butilhidroxianizol (antioxidáns) 0,2 20
hidrofil aeroszil (aktív hordozó) 6,0
talkum (töltőanyag, tapadást-gátló gördülékenységet fokozó) ’ 89,3
Találmányunk szerint előállítható nedvesíthető por (WP) példájaként a következő Összetételt említ- 25
jük. A termék 25 WP.
Anyag megnevezése és funkciója súlyszáza- lék 30
Permetrin (hatóanyag) 23,0
Tetrametrin (hatóanyag) 2,0 benzilalkohol (hatást fokozó) 4,0 piperonilbutoxid (szinergens) 5,0 butilhidroxitoluol (antioxidáns) 0,1 butilhidroxianizol (antioxidáns) 0,1
Tensopol SP USP (tcnzid = Na-lauríí- θ szulfát)
polivinilpirrolidon (védőkolloid) hidrofil aeroszil (aktív hordozó) 36ÍO 40
talkum (töltő-anyag, tapadást-gátló) 21,6
A találmány szerinti több hatóanyagú, szinergetikus inszekticid készítmények többek között a kö- 45 vetkező rovarok ellen alkalmazhatók sikerrel: Coleopterák (bogarak), Uepidopterák (lepkék, molyok, élelmiszermolyok stb.), Hemipterék, Dipterák, Hymenopterák (legyek, szúnyogok, darazsak stb.) Blattidea (csótányfélék), Heteropterák (pólós- 50 kák), Anoplurák, Mallophagák (tetűfélék), Atkák, Arachnoidák (kullancsfélck) repülő és rejtett életmódú rovarok, raktári kártevők stb.)
A találmány tárgyát képezi további az I általános képletü hatóanyagok előállítására szolgáló új eljá- 55 rás is. A találmány szerint oly módon járunk el, hogy a II általános képletü ciklopropán-karbonsavat - a képletben
R és R1 1-4 szénatomos alkilesoportot vagy halogénatomot jelent, 60 a III általános képletü alkohollal - a képletben R2 3-fenoxi-fenil, vagy 3,4,5,6-tetrahidroftálimidó csoportot,
X pedig hidrogént vagy cianocsoportot jelent, 65
IV általános képletü vegyüíet - a képletben R4 klóratomot, dialkilamino, vagy fenoxi csoportot jelent, jelenlétében végezzük. A módszer előnye az ismert eljárásokkal szemben (melyek savakból és alkoholokból észteresítéssel, vagy más módon készítenek krizantémsavésztereket és csak olyan reakciókörülmények között valósíthatók meg, hogy az izomerarányt melynek függvénye a biológiai hatékonyság - kedvezőtlen irányba tolják el), hogy rendkívül enyhe körülmények között, gyakorlatilag semleges rend-, szerben teszi lehetővé - az alkoholkomponens rendüségétől és sztérikus sajátosságaitól függetlenül biológiailag hatásos krízantémsav-észtérek előállítását.
A krizantémsav komponens aktiválását a IV általános képletü vegyülettel végezzük, szerves bázis
- célszerűen piridin - jelenlétében s ilyen körülmények között az alkohol komponenssel már szobahőmérsékleten gyakorlatilag kvantitatíve lejátszódik a reakció. A (II) általános képletü karbonsav aktiválására szolgáló (IV) általános képletü vegyületek előállítása ismert, (Walsh Ε. N., Toy A. D. F.: Inorg. Synth, 7, 69/1963/.) nagyüzemi méretekben is egyszerűen és olcsó alapanyagból állíthatók elő. Az észteresítési reakciót iners szerves oldószerben
- célszerűen dioxánban, 1,2-dimetoxietánban, etilacetátban, benzolban, kloroformban stb, - esetenként oldószer nélkül végezhetjük és a terméket a savmegkötőként alkalmazott szerves bázis és sójának savas kimosása után, a szokásos módon desztillacióval, vagy az oldószer ledesztillálása után kristályosítással különítjük el.
1. példa
20,9 g (0,1 mól) 2,2-dimetil-3-(2,2-diklórvinil)ciklopropán-karbonsav 100 ml dioxános oldatához 0 ’C-on 15,8 g (0,2 mól) piridint, 16,2 g (0,1 mól) Ν,Ν-dimetilfoszforamidsav-dikIoridot és 20,0 g (0,1 mól) m-fenoxibenzilalkoholt adunk. A reak-i cióelegyet t=25 °C-on kevertetjük 8 órán át, majd 100 ml I n sósav oldatba öntjük. A terméket kloroformmal extraháljuk, szárítjuk.
Termelés: 36,0 g (92%) 3'-fenoxibenzil-3-(2,2diklórviníl)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilát. Elemanalízis: C2JH20Cl2O3 (391,3)
Számított C t>4,05 H 5,12
Talált C 63,89 H 5,08
IR: 3100-2875, 1728, 1590, 1493 cm'1 UV (0,1 n HCl+MeOH): 277,271, 265, 217 nm NMR (COCI3) : CH3 1-1,2 d (6H), CH 1,3-2,4 m(2H),
ArH, CH= 6,8-7,5 m (10 H)
2. példa
22,8 g (0,1 mól 2,2-dimetíl-3-(2,2-dibrómvinil)ciklopropán-karbonsav és 100 ml dioxán oldatához 0 ’-on 15,8 g (0,2 mól) piridint, majd 15,4 g (0,1 mól) foszforoxíkloridot és 22,5 g a-ciano-m-fenoxibenzilalkoholt adunk. A reakcióelegyet szobahőfokon további 8 órán át kevertetjük, majd 100 ml 1
184 614 n sósavoldatba öntjük. A terméket kloroformmal extraháljuk, Mg SO4-on szárítjuk. A kloroformot vákuumban lehajtjuk. A visszamaradó anyag súlya
47,4 g (94,0%)
Elemanalizis: C22H19Br2NO3 (505,0)
Számított C 52,3 H 3,76 N 2,77
Talált C 52,21 H 3,69 N 2,63
3. példa
16,8 g (0,1 mól) 2,2-dimetil-3-(2,2-dimetilvinil)ciklopropán karbonsav 150 ml benzolos oldatához 0 ’C-on 15,8 g (0,2 mól) piridint, 21,1 g (0,1 mól) O-fenil-foszforsav-dikloridot és 18,1 g (0,1 mól) N-hidroximetil-l,2,3,4-tetrahidroftálimidet adunk és a továbbiakban az 1 példában leírtak szerint járunk el. Az oldószer ledesztillálása után fehér kristályos anyagot kapunk.
Termelés: 29,8 g (90%) (1,3,4,5/6,7-hexahidro-l,3dioxo-2H-izoindol-2-il)-metil-2,2-dime• til-3-(2-metil-1 -propenil)-ciklopropánkarboxilát.
Op.: 68-71 ’C
Elemanalizis C19H25NO4 (331,4)
Számított: C 68,90 H 7,54 N 4,23
Talált: C 68,72 H 7,58 N 4,17
ÍR (KBr): 3000-2870, 1777, 1722 cm1 UV(0,ln HCl + MeOH): 220 nm
NMR (COC13): CH3— 1,12-1,68 m (12H); CH— l,4-2,5m(10H)
CH—5,56 m(lH)
0,5 súlyrész cinerin-I-et, 4,5 súlyrész tetrametrint és 20 súlyrész permetrint, 25 súlyrész piperonilbutoxidol, 1,2 súlyrész butilhidroxitoluolt, 16,4 súlyrész Atlox 4851B és 11,3 súlyrész Atlox 3400B tenzidet, 5 súlyrész benzilalkoholt és 16,1 súlyrész xilolt Összekeverünk. így 25%-os emulgeálható koncentrálumot állítunk elő. („B” jelű készítmény.) Mindkét termék viszkózus folyadék.
A fenti készítményekből 0,5% összhatóanyagot tartalmazó vizes emulziót készítünk. A vizsgálati anyagokkal 71 cm2 felületű üveg, szűrőpapír és neszeit fal, valamint 127,5 cm2 nagyságú furnír lemez felületét impregnáljuk. A felületek minőségérek megfelelően az üvegre 1 ml, a szűrőpapírra 1,2 ni, a meszelt falra és a furnírra 2 ml vizsgálati anyagot viszünk fel.
A vizsgálati anyagok rovarölő hatását 24 óra száradás után a kezelt felületekre helyezett teszt rovarokon vizsgáljuk. Tesztállatként német csótányt (Blaltela germancia) használunk.
A kísérletek végzésekor a felületeket petricsészékkel borítjuk. Minden esetben kezeletlen kontrolokat is beállítunk. A kontrollállatok pusztulása a kísérletek során 0%. A rovarokat a felületre helyezés előtt szén-dioxiddal kábítjuk el, a tesztrovarok izolálása 60 perc expozíciós idő után történik. A kísérletek során a hőmérséklet 23 ’C, a relatív páratartalom 78-81%. A biológiai ölőhatást 24 óra múlva olvassuk le, megfigyelve azt, hogy az egyes felületeken a tesztállatok milyen százalékban pusztulnak el.
A vizsgálat eredményei: (friss ölőhatás) mortalitás % 24 órára ..
4. példa
16,8 g (0,1 mól) 2,2-dimetil-3-(2,2-dimetilvinil)ciklopropán-karbonsav 100 ml dioxános oldatához 0 ’C-on 15,8 g (0,2 mól) piridint, 16,2 g (0,1 mól) Ν,Ν-dimetil-foszforamidsav-dikloridot és 15,2 g (0,1 mól) 3-(but-2-én-l-il)-2-metÍl-4-oxo-ciklopent2-én-l-ol-t adunk és a továbbiakban az l példában leírtak szerint járunk el. Az oldószer ledesztillálása után halványsárga olajat kapunk.
Termelés: 29,1 g (92,5%) 3-(but-2-én-1 -il)-2 metil-4OXO-ciklopent-2-én-1 -il-3-(2,2-d:metilvinil)-2,2dimetil-ciklopropánkarboxilát.
Elemanalizis C2oH2803 (316,40)
Számított: C 75,60 H 8,84 Talált: C 75,21 H 8,76
IR: 3030-2860, 1720, 1653 cmUV (EtOH):225 nm
NMR (CÖC13)CH3— 1,18-2,07 m (18H); CH —
2,2-3, lm (7H)
CH= . 4,9-5,9 m (3H)
5. példa súlyrész permetrint, 25 súlyrész piperonilbutoxidot, 1,2 súlyrész butilhidroxitoluolt, 16,4 súlyrész Atlox 4851B és 11,3 súlyrész Atlox 3400B tenzidet, valamint 21,1 súlyrész xilolt elegyítünk. Ily módon 25%-os emulgeálható koncentrátumot állítunk elő. („A” jelű készítmény)
felület „A” jelű készítmény „B” jelű készítmény
üveg 100 100
szűrőpapír 100 100
furnír 75 100
fii 50 100
6. példa súlyrész permetrint, 1 súlyrész cinerin-I-et, 5 súlyrész benzilalkoholt, 3 súlyrész dimetilformamidot, 2,8 súlyrész piperonilbutoxidot, 1 súlyrész tokoferolt, 16,9 súlyrész Atlox 4851B és 11,3 súlyrész Atlox 3400B jelű tenzidet, valamint 10 súlyrész xilolt elegyítünk. 50%-os emulgeálható koncentrátumot kapunk.
Az emulgeálható koncentrátumot vízzel az 5. példában megadott koncentrációját emulzióvá hígítjuk, és az ott leírtak szerint biológiailag teszteljük. A készítmény a „B” jelű termékkel azonos friss ölőhatást mutat.
7. példa
A 6. példát megismételjük azzal a változtatással, hogy a benzilalkohol helyett is dimetilformamidot használunk, összesen 8 súlyrészt.
184 614 n sósavoldatba öntjük. A terméket kloroformmal extraháljuk. Mg SO4-on szárítjuk. A kloroformot vákuumban lehajtjuk. A visszamaradó anyag súlya
47,4 g (94,0%)
Elemanalízis: C22Hi9Br2NO3 (505,0)
Számított C 52,3 H 3,76 N 2,77
Talált C 52,21 H 3,69 N 2,63
3. példa
16,8 g (0,1 mól) 2,2-dimetil-3-(2,2-dimetilvinil)ciklopropán karbonsav 150 ml benzolos oldatához 0 °C-on 15,8 g (0,2 mól) piridint, 21,1 g (0,1 mól) O-fenil-foszforsav-dikloridot és 18,1 g (0,1 mól) N-hidroximetiI-l,2,3,4-tetrahidroftálimidet adunk és a továbbiakban az 1 példában leírtak szerint járunk el. Az oldószer ledesztillálása után fehér kristályos anyagot kapunk.
Termelés: 29,8 g (90%) (1/3/4,5/6/7-hexahidro-1,3dioxo-2H-izoindol-2-il)-metil-2,2-dime• til-3-(2-me ti I-1 -propenil)-ciklopropánkarboxilát.
Op.: 68-71 °C
Elemanalízis C19H2SNO4 (331,4)
Számított: C 68,90 H 7,54 N 4,23
Talált: C 68,72 H 7,58 N 4,17
ÍR (KBr): 3000-2870, 1777, 1722 cm'1 UV(0,ln HCl + MeOH): 220 nm
NMR (COC13): CH3— 1,12-1,68 m (12H); CH— l,4-2,5m(10H)
CH= 5,56 m(lH)
4. példa
16,8 g (0,1 mól) 2,2-dimetil-3-(2,2-dimetilvinil)ciklopropán-karbonsav 100 ml dioxános oldatához 0 °C-on 15,8 g (0,2 mól) piridint, 16,2 g (0,1 mól) Ν,Ν-dimetil-foszforaniidsav-dikloridot és 15,2 g (0,1 mól)3-(but-2-én-1 -il)-2-metil-4-oxo-ciklopent2-én-l-ol-t adunk és a továbbiakban az 1 példában leírtak szerint járunk el. Az oldószer ledesztillálása után halványsárga olajat kapunk.
Termelés: 29,1 g(92,5%) 3-(but-2-én-l-il)-2 metil-4OXO-ciklopent-2-én-1 -il-3-(2,2-dlmetilvinil)-2,2dimetil-ciklopropánkarboxilát.
Elemanalizis C20H28O3 (316,40)
Számított: C 75,60 H 8,84 Talált: C 75,21 H 8,76
IR: 3030-2860, 1720, 1653 cm-1
UV (EtOH):225 nm
NMR (CÖC13)CH3— 1,18-2/07 m (18H); CH —
2,2-3,lm (7H)
CH— . 4,9-5,9 m (3H)
5. példa súlyrész permetrint, 25 súlyrész piperonilbutoxidot, 1,2 súlyrész butilhidroxitoluolt, 16,4 súlyrész Atlox 4851B és 11,3 súlyrész Atlox 3400B tenzídet, valamint 21,1 súlyrész xilolt elegyítünk. Ily módon 25%-os emulgeálható koncentrátumot állítunk elő. („A” jelű készítmény)
0,5 súlyrész cinerin-J-et, 4,5 súlyrész tetrametrint és 20 súlyrész permetrint, 25 súlyrész piperonilbutoxidot, 1,2 súlyrész butilhidroxitoluolt, 16,4 súlyrész Atlox 4851B és 11,3 súlyrész Atlox 3400B tenzídet, 5 súlyrész benzilaikoholt és 16,1 súlyrész xilolt összekeverünk. így 25%-os emulgeálható koncenlrálumot állítunk elő. („B” jelű készítmény.) Mindkét tennék viszkózus folyadék.
A fenti készítményekből 0,5% összhatóanyagot tartalmazó vizes emulziót készítünk. A vizsgálati anyagokkal 71 cm2 felületű üveg, szűrőpapír és meszelt fal, valamint 127,5 cm2 nagyságú furnír lemez felületét impregnáljuk. A felületek minőségének megfelelően az üvegre 1 ml, a szűrőpapírra 1,2 ml, a meszelt falra és a furnírra 2 ml vizsgálati anyagot viszünk fel.
A vizsgálati anyagok rovarölő hatását 24 óra száradás után a kezelt felületekre helyezett teszt rovarokon vizsgáljuk. Tesztállatként német csótányt (Blattela germancia) használunk.
A kísérletek végzésekor a felületeket petricsészékkel borítjuk. Minden esetben kezeletlen kontrolokat is beállítunk. A kontrollállatok pusztulása a kísérletek során 0%. A rovarokat a felületre helyezés előtt szén-dioxiddal kábítjuk el, a tesztrovarok izolálása 60 perc expozíciós idő után történik. A kísérletek során a hőmérséklet 23 °C, a relatív páratartalom 78-81%. A biológiai ölőhatást 24 óra múlva olvassuk le, megfigyelve azt, hogy az egyes felületeken a tesztállatok milyen százalékban pusztulnak el.
A vizsgálat eredményei: (friss ölőhatás) mortalitás % 24 órára ..
felület „A” jelű készítmény „B” jelű készítmény
üveg 100 100
szűrőpapír 100 100
furnír 75 100
fal 50 100
6. példa súlyrész permetrint, 1 súlyrész cinerin-I-et, 5 sulyrész benzilaikoholt, 3 súlyrész dimetilformamidot, 2,8 súlyrész piperonilbutoxidot, 1 súlyrész tokoferolt, 16,9 súlyrész Atlox 4851B és 11,3 súlyrész Atlox 3400B jelű tenzídet, valamint 10 súlyrész xilolt elegyítünk. 50%-os emulgeálható koncentrátumot kapunk.
Az emulgeálható koncentrátumot vízzel az 5. példában megadott koncentrációjú emulzióvá hígítjuk, és az ott leírlak szerint biológiailag teszteljük. A készítmény a „B” jelű termékkel azonos friss ölő ha tást mutat.
7. példa
A 6. példát megismételjük azzal a változtatással, hogy a benzilalkohol helyett is dimetilformamidot használunk, összesen 8 súlyrészt.
184 614 üvegbe helyezzük. Egyidejűleg kontrollokat is beállítunk. __ mortalitás % izolálás után 24 órára
példa szerinti termék 100 100
kezeletlen
kontroll 0 0
Az ovicid hatást 3-4 napos ruhatetü-serkés posztón vizsgáljuk. A serkés posztókat két csoportra osztjuk és a) bemártással, öblítés nélkül, b) bemártással, majd csapvizes öblítéssel teszteljük. Egyidejűleg kontrollokat is beállítunk, amelyek egy részét csapvízzel leöblítjük, másik részét kezelés nélkül hagyjuk.
A vizsgálati anyagokkal kezelt, illetve a kontrollserkés posztókat keltetés céljából 8 napra 30 °C hőmérsékletű termosztátba helyezzük. 8 nap eltelte után a serkék állapotát sztereomikroszkóp alatt figyeljük meg, regisztrálva a kikelést, azaz a felpattant serkefedeleket, illetve a lárvák megjelenését.
A vizsgálati anyaggal kezelt serkéket a kontroltokkal hasonlítjuk össze.
anyag kezelés módja a megfigyelés eredménye
példa szerinti termék 1 bemártással öblítés nélkül bemártással, nem keltek ki
j! majd csapvizes öblítéssel nem keltek ki
kezeletlen kontroll öblítés nélkül kikeltek
csapvizes öblítéssel kikeltek
A hatástartósság vizsgálata keretében a termék imogicid hatását figyeljük meg impregnált szűrőpapíros módszerrel annak megállapítására, hogy a szűrőpapírra felvitt termék a biológiai ölőhatását mennyi időn át őrzi meg.
A vizsgálat a már leírtak szerint történik.
Hatástartósság vizsgálata ruhatetveken, impregnált szűrőpapíros módszerrel.
1. hét 2. hét 3. hét
izolá anyag lás után 24 órára izolá lás után 24 órára izolá lás után 24 órára
példa szerint 100 100 100 100 100 100
kezeletlen kontroll 0 0 0 0 0 0
Megállapítható, hogy a készítmény gyors, megbízható imogicid és ovicid hatást mutat.
11. példa
1,90 súlyrész permetrint, 0,1 súlyrész cinerin I-et, 0,1 súlyrész izopropilgallátot, 0,1 súlyrész levendulaolajat, 1,5 súlyrész Forofac 1110 jelű tenzidet, 0,5 súlyrész benzilalkoholt 100 ml-ig oldunk olyan etanolban, amely 10% Tween 80 emulgeálószert tartalmaz. 2 súiy/tf%-os pediculozis tetvesség elleni szert kapunk.
A termék 10. példa szerinti biológiai tesztelési eredményei az ottaniakkal azonos ölőhatást adnak.
12. példa
14,0 súlyrész dekametrint, 1,0 súlyrész cinerin I-et, 20 súlyrész. benzilalkoholt, 15,0 súlyrész Forafac 1110 jelű tenzidet, 1,0 súlyrész tokoferolt és 49 súlyrész Tween 80-at elegyítünk. Áilatfürösztő (permetező) koncentrátumhoz jutunk, amely kétezerszeres vizes hígításban a 10 példa szerint tesztelve az ott közöltekkel azonos biológiai hatást mutat.
13. példa súlyrész permetrint, 1,2 súlyrész butil-hidroxitoluolt, 16,9 súlyrész Atlox 4851B és 11,3 súlyrész Atlox 3400B jelű tenzidet, valamint 45,6 súlyrész xilolt elegyítünk. („K” kompozíció).
A vizsgálatokat az 5, példa szerinti A jelű anyaggal is elvégezzük, azonban ezt úgy módosítjuk, hogy 21,1 súlyrésznyi xilol helyett 20 súlyrésznyi xilolt és 1,1 súlyrész olajsavat alkalmazunk (C kompozíció). Mindkét esetben 25%-os emulgeálható koncentrátumhoz jutunk.
A készítmények hatástartósságát az 5. példában leírt módszerrel vizsgáljuk úgy, hogy a kezelt modell felületeket szobahőmérsékleten tároljuk, majd a mortalitást a tesztállatoknak a felületekre való helyezésével az 1., a 2., a 4., és a 6. héten mérjük.
Hatástartósság vizsgálata német csótányon (Blattela germanica)
anyag felület mortalitás % 24 órára hatástartósság (hét)
1. 2. 4. 6.
„K” jelű üveg 100 100 100 100
„C” jelű üveg 100 100 100 100
„K” jelű szűrőpapír 100 100 100 100
„C” jelű szűrőpapír 100 100 100 100
„K” jelű furnír 100 100 100 100
„C” jelű furnír 100 100 100 100
„K” jelű fal 16 16 16 0
„C” jelű fal 100 83 66 25
14. példa súlyrész permetrint 1 súlyrész Cinerin I-et, valamint 1 súlyrész benzilalkoholt feloldunk annyi polivinil-pirrolidont tartalmazó kloroformban, hogy a kloroform eltávolítása után a polivinilpirrolidon 8,4 súlyrésznyi legyen a végtermékben. Az oldattal 18 súlyrésznyi hidrofil aerosilt impregnálunk, a szuszpenziót alaposan elkeverjük, majd a kloroformot állandó keverés közben óvatosan lepároljuk. Porszerü terméket kapunk (I termék).
184 614 súíyrész hidrofil aeroszilra annyi etanolos feniletilalkohol-oldatot öntünk, hogy a végtermékre számolva az etanol eltávolítása után a fenil-etilalkohol tartalom 14,5 súlyrész legyen. A keverékből az etanolt ledesztilláljuk, így egy porszerű terméket 5 kapunk (II termék).
A kapott I és II terméket összekeverjük, és finomra őröljük, majd 8,4 súlyrésznyi Atlas Renex 35 jelű és 6,6 súlyrésznyi Tensopol SP USP jelű tenziddel óvatosan homogenizáljuk. 25%-os nedvesíthető porhoz jutunk.
A készítményből 0,5% hatóanyagot tartalmazó permetlevet készítünk és 1,2 ml-nyi mennyiséget 5 x 5 cm nagyságú üvegfelületre viszünk fel. Bemártás után a hatást házilégyen (Musca domestica) a következőképpen vizsgáljuk. Az üveglapot egy literes edénnyel lefedjük és 20 db légyen 5 percenként leolvassuk a mortalitást. A vizsgálatot három párhuzamos mintán végezzük.
Kontrollként a 12. példa szerinti olyan kompozíciót alkalmazunk, amely fenil-etilalkoholt nem tartalmaz.
mortalitás %
idő (perc) attraktáns nélkül készült termék attraktánssal készült termék
5 15 30
10 35 70
15 40 100
20 50
25 65
30 85 -
75. példa
A 14. példa szerinti 25%-os nedvesíthető por azzal az eltéréssel, hogy fenil-etilalkohol helyett attraktánsként tripkazint alkalmazunk.
A biológiai tesztelés eredményei azonosak a 14. példában leírtakkal.
16. példa
A 14. példa szerinti 25%-os nedvesíthető por azzal az eltéréssel, hogy fenil-etilalkohol helyett attraktánsként 35% Tween 80 emulgeátort tartalmazó vízzel előzetesen nedvesített, majd óvatosan bepárolt és őrölt peptont alkalmazunk.
A biológiai tesztelés eredményei azonosak a 14. példában leírtakkal.
17. példa
A benzilalkohol hatást fokozó tulajdonságát hím ivarú német csótányokon vizsgáljuk. (Egy-egy sorozatban 20-20 db tesztrovar) A vizsgálatot cseppentéses módszerrel végezzük 1% Tetrametrint tartalmazó metil-etil-ketonos oldattal úgy, hogy az oldat a mindig azonos mennyiségű Tetrametrin mellett különböző arányban benzilalkoholt is tartalmaz. A vizsgálandó oldatokból a szén-dioxid narkózisban lévő minden egyes tesztrovar torára Hamilton mikroadagolóval 2-2 mikrolitert viszünk 20 fel. Az exponált német csótányokat gézzel fedett műanyag poharakba izoláljuk, majd a rovarokat 48 órán keresztül szobahőmérsékleten tartjuk. A kísérletek során kontrollokat is beállítunk, amelyeket metil-etil-ketonnal kezelünk. Minden vizsgá25 latot 2-2 sorozatban végzünk el. A rovarok elhullási arányát 48 óra múlva határozzuk meg, a mortalitás arányát %-ban fejezzük ki és megállapítjuk a Tetrametrinre vonatkoztatott relatív hatáserőssé-
Keverék arány relatív hatáserősség %
hatóanyag Tetrametrin adalék anyag benzilalkohol
35 1 súlyrész 0 súlyrész 100
1 súlyrész 0,5 súlyrész 107,45
1 súlyrész 1 súlyrész 117,44
1 súlyrész 2 súlyrész 118,82
1 súlyrész 4 súlyrész 134,67
40 1 súlyrész 8 súlyrész 123,93
1 súlyrész 10 súlyrész 142,56
18. példa
A 17. példához hasonlóan végezve a vizsgálatot Cinerin 1. hatóanyaggal, a relatív hatáserősségre a 17. példában megadott értékekkel ± 10% eltéréssel azonos tendenciájú eredményekhez jutunk.
111. MELLÉKLET
Szer Típusa 25 EC 5 EC Áliatfürösztő oldat Tetvesség ell, old. Molyok ell. old. 25 WP 40 WP 2D
Példaszám: 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Anyag neve Összetc :tel (s úlysz; ázalék)
Permetrin 23 23 22 22 2,5 1,45 1,45 9,5 1,9 1,9 1,9 1,85 24 24 23* 39 L9
Dekametrin 1 1.5 2 0,05
Cipcrmctrin 23 0,1
Tetrametrin 2 2 2 2 1,5 0,5 0,05 0,5 0,1 0,1 0,1 1 I 2 1
Cinerin I 0,05 0,1
Benzilalkohol 5 5 10 6 4 0,4 0,5 4 2 2,5 0,7 0,7 2 2 4 5
Dimetilformamid 3 1,4
Olajsav 3 2
184 614
Szer Típusa 25 EC 5 EC Állatfürösztő oldal Tetvesség cll. old. Molyok cll. old. 25 WP 40 WP 2D
Példaszám: 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Anyag neve Összetétel (súlyszázalék)
Piperonílbutoxid 5 5 6 6 5 2 5 6 9 0,4 0,5 0,3 0,3 3 3 5 3 0,5
Butilhidroxitoluol 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1
Propilgallát 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,2
Tokoferol Atlox 4851 B 3,8 4 0,1 0,1 0,1
Atlox 3400 B Atlox 3386 B Tween 80 3.7 3.8 3,7 3.7 3.8 3.7 3.8 3.7 3.8 3,6 9 9 10,9 4,8 1 I
Tensopol SP USP Exsol D80 57,4 57,4 27,4 41,4 46,4 66,3 4,4 12 12 8 14
Xilol 28 10 10 15
Etanol 82,6 82,9 66 91 90 95,7 95,7
Levendulaolaj : PVP Pepton 0,1 0,1 0,2 0,2 0,3 I 6 0,2
Fenil-etil-alkohol A
Hidrofil aeroszil Pentonit 40,7 30,7 36 35,8 6
Talkum Butilhidroxianizol 0,1 0,1 0,1 10,7 0,2 9 0,1 21,5 0,1 2 89,3 0,2
32. példa súlyrész Permetrint, l súlyrész Tetrametrinl, súlyrész benzilalkoholt, 3 súlyrész piperonilbutoxidot, 6 súlyrész fenil-etil-alkoholt kloroformban 30 feloldunk, majd 40,7 súlyrész hidrofil aeroszilre (Degussa; fajlagos felület 300 ±30 m2/g: átlagos szemcseméret 7 mikrométer) visszük fel. Homogenizálunk, majd az oldószert óvatosan elpárologtatjuk. A visszamaradó száraz anyagot porítjuk. Hoz- 35 záadunk 12 súlyrész Tensopol SP USP jelű tenzidet (Tensia: Na-lauril-szulfát), 0,1 súlyrész butilhidroxítoluolt, 0,2 súlyrész butílhidroxianizolt és 10,7 súlyrész talkumot. Homogenizálás után 25 WP-hez (nedvesíthető porhoz) jutunk, 0,3 súlyrésznyi pofi- 40 vinil-pirrolidon bekeverése után.
Megjegyzés! A WP és D példák esetében az aktív hordozó mindig az aeroszil: erre visszük fel kloroformos oldatból a Permetrint, Tetrametrint, benzilalkoholt, ólajsavat, piperonilbutoxidot. A szilárd 45 PVP-t, porszerű tenzidet, töltőanyagokat (bentonit, talkum) antioxidánsokat, peptont az oldószertől megszabadított, porított termékhez adjuk hozzá és homogenizálunk.
37. példa
A szinergetikus hatás demonstrálására a megfelelő anyagkeverékek ölő hatására (M%) és taglózó 55 hatására (KT50) vonatkozó adatokat a 4/2, 4/3 és 4/4 rajzoldalakon adjuk meg. Az ölő hatás mérésénél az 5. példában leírtak szerint járunk el. A vizsgálati anyagok közül csak üveglemezt használunk 10(pg)lemez hatóanyag dózisokkal. Tesztállatként 60 házilegyet (Musca domestica) alkalmazunk. A taglózó hatás KT50 értékeinek megállapítása a megfelelő idő meghatározásával történt. A diagramokban az M% összetartozó értékeit pont-vonallal, a KT50 összetartozó értékeit pedig két pont-vonallal 65 kötöttük össze. Az egyenes fölötti tartomány felel meg a hatóanyagok közötti szinergista kölcsönhatásnak, míg az egyenes alatti tartomány (vonalazva) antagonizmust mutat.
A 4/2, 4/3 és 4/4 rajzoldalakon megadott ábrákról egyben az alsó összetételi határra vonatkozó hatástani adatok is leolvashatók.
A példákban alkalmazott tenzidek:
Atlox 3386D : (Atlas GmbH) anionos + nem ionos tenzid
Atlox 4851B : (Atlas GmbH) anionos + nem ionos tenzid 13,2 HLb
Atlox 3400B : (Atlas GmbH) anionos + nem ionos tenzid 10,9 Hlb ................
Forafac 1110: (Ugine-Kuhlmann) nem ionos fluorozott tenzid
Atlas Renex 35 : (Atlas GmbH) polioxi-etilénalkiíéter karbamid komplex: 14,5 Hlb
Tmzopol SP USP: zsíralkohol-szulfonát nátriumsó
Tween 80: polioxi-etilén-szorbitán-monosztearát

Claims (10)

Szabadalmi igénypontok
1. Több hatóanyagú, fokozott hatású, adott esetben attraktánst tartalmazó inszekticid készítmény, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,1-50 s% mennyiségben egy vagy több I általános képletü szintetikus piretroidot - a képletben
R és R1 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy halogénatom,
X jelentése hidrogénatom vagy cianocsoport, és
R2 jelentése tetrahidro-ftálimido- vagy
2. Az 1. igénypont szerinti inszekticid készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,1-50 s% permetrint és legfeljebb 3 s% cinerin-í-et tartalmaz.
3. Az I, igénypont szerinti inszekticid készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,1-50 s% tetrametrint és legfeljebb 3 s% cinerin-I-et tartalmaz.
3-fenoxi-fenil-csoport 0-3 s% 2-metil-3-(but-2-én-l-il)-4-oxo-ciklopent-2én· 1 -il-3-(2,2-dimetilvinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilátot (Cinerin-I), adott esetben 0,001-10 s% alifás karbonsavat, mint olajsavat,
-9184 614 adott esetben 0,1-10 s% benzilalkoholt és/vagy dímetilformamidot és a 100 s%-hoz szükséges menynyiségben további szokásosan alkalmazott segédanyagot, így hatásfokozót, mint piperonif-butoxidot, antioxidánst, mint butilhidroxitoluolt, butilhidroxianizolt, propilgallátot, dodecilgallátot, tokoferolt, vagy ezek keverékét, nedvesítő-, emulgeáló- és/vagy diszpergálószerként anionos és/vagy nemionos tenzideket vagy ezek keverékét, habzásgátlót, mint szilikonolajat, alkoholt, és szilárd vagy folyékony hordozó-, hígító- vagy töltőanyagot, mint alifás és/vagy aromás szénhidrogéneket, ciklohexanont, alkoholokat, hidrofil aeroszilt, alumíniumoxidot, bentonitot, kovaföldet, cellulózport, talkumot, krétát, dolomit-őrleményeket tartalmaz.
4. Az 1. igénypont szerinti inszekticid készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,1-20 s% dekametrint és legfeljebb 3 s% cinerin-I-et tartalmaz.
5. Az 1. igénypont szerinti inszekticid készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,1-50 s% mennyiségben tetrametrin és permetrin keveréket, valamint Ö-3 s% cinerin-I-et tartalmaz.
6. Az 5. igénypont szerinti inszekticid készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a permetrint a tetrametrinhez viszonyítva 10-40-szeres mennyiségben tartalmazza.
7. Az előző igénypontok bármelyike szerinti inszekticid készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy attraktánsként 0,001-5 s% peptont vagy fenil-etilalkoholt tartalmaz. ' /
8. Az előző igénypontok bármelyike szerinti inszekticid készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy alifás karbonsavként 0,001-10 s% olajsavat tartalmaz.
9. Az előző igénypontok bármelyike szerinti inszekticid készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezte, hogy hatást fokozó adalékként 0,1-10 s% benzilalkoholt és/vagy dimetilformamidot tartalmaz. “
10. Eljárás az 1. igénypont szerinti inszekticid. készítmény 1 általános képletü hatóanyagai - a képletben R, R’, X és R2 jelentése az 1. igénypontban megadott - előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely 11 általános képletü ciklopropánkarbonsavat - a képletben R és R’ jelentése a fent megadott - és valamely III általános képletü alkoholt - a képletben R2 és X jelentése a fent megadott valamely IV általános képletü vegyület - a képletben R4 jelentése klóratom, dialkil-amino- vagy fenoxicsoport - jelenlétében reagáltatunk.
HUCI001938 1979-06-04 1979-06-04 Több hatóanyagú, szinergizált inszekticid készítmények és eljárás a hatóanyagok előállítására HU184614B (hu)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUCI001938 HU184614B (hu) 1979-06-04 1979-06-04 Több hatóanyagú, szinergizált inszekticid készítmények és eljárás a hatóanyagok előállítására
SU802931698A SU1466635A3 (ru) 1979-06-04 1980-06-03 Инсектицидный препарат на основе пиретроидов

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUCI001938 HU184614B (hu) 1979-06-04 1979-06-04 Több hatóanyagú, szinergizált inszekticid készítmények és eljárás a hatóanyagok előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU184614B true HU184614B (hu) 1984-09-28

Family

ID=10994751

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUCI001938 HU184614B (hu) 1979-06-04 1979-06-04 Több hatóanyagú, szinergizált inszekticid készítmények és eljárás a hatóanyagok előállítására

Country Status (2)

Country Link
HU (1) HU184614B (hu)
SU (1) SU1466635A3 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
SU1466635A3 (ru) 1989-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Elliott Properties and applications of pyrethroids.
Elliott The pyrethroids: early discovery, recent advances and the future
KR19990066935A (ko) 마이크로캡슐화된 살충제 및 이들의 제조 방법
US4940729A (en) Pesticidal formulations
RU2069058C1 (ru) Синергетическая композиция против членистоногих
EP0428276A2 (en) Acaricidal composition
JP2964432B2 (ja) ダニ駆除組成物
HU184614B (hu) Több hatóanyagú, szinergizált inszekticid készítmények és eljárás a hatóanyagok előállítására
JP3376395B2 (ja) 新規カルボン酸エステル誘導体、及び殺虫、防虫剤組成物
US4000266A (en) Synergistic combination of insecticides
JP3063871B2 (ja) 置換ベンジルアルコールエステル誘導体を含有する殺虫 、防虫、忌避剤、ならびにこれを用いた殺虫、防虫、忌 避方法。
JP3189917B2 (ja) シクロプロパンカルボン酸エステル誘導体を含有する殺虫、防虫、忌避剤、ならびにこれを用いた殺虫、防虫、忌避方法。
JPH0517312A (ja) カルボン酸エステル誘導体を含有する常温揮散性殺虫、防虫、忌避剤、ならびにこれを用いた殺虫、防虫、忌避方法
JPH06166602A (ja) 溶解助剤配合液体組成物
JPH05255026A (ja) 吸血性害虫忌避剤
JPH0578216A (ja) 屋内用殺ダニ剤
JP3107180B2 (ja) ポリフルオロベンジルアルコールエステル誘導体を含有する殺虫、防虫、忌避剤、ならびにこれを用いた殺虫、防虫、忌避方法。
JPH10298015A (ja) 防ダニシート
JPS6354339A (ja) シクロプロパン誘導体、シクロプロパン誘導体の製造法及びシクロプロパン誘導体を含有する殺虫組成物
JPH06199615A (ja) 殺虫殺ダニ組成物、該組成物を保持した殺虫殺ダニ材および該組成物又は該殺虫殺ダニ材を用いた殺虫殺ダニ方法
JPH08225417A (ja) 屋内ダニ防除用エアゾール剤
JPH0543410A (ja) カルボン酸エステル誘導体を含有する常温揮散性殺虫、防虫、忌避剤、ならびにこれを用いた殺虫、防虫、忌避方法
JPH059103A (ja) カルボン酸エステル誘導体を含有する衣料用殺 虫、防虫剤
JPS5932459B2 (ja) シクロプロパンカルボン酸エステル,その製造法およびそれを有効成分とする低魚毒性殺虫剤
JPH0769819A (ja) 屋内塵性ダニ駆除用組成物、屋内塵性ダニ駆除用材および屋内塵性ダニの駆除方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628