HU183168B - Process for the crystallization of zeolite - Google Patents

Process for the crystallization of zeolite Download PDF

Info

Publication number
HU183168B
HU183168B HU801002A HU100280A HU183168B HU 183168 B HU183168 B HU 183168B HU 801002 A HU801002 A HU 801002A HU 100280 A HU100280 A HU 100280A HU 183168 B HU183168 B HU 183168B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
zeolite
suspension
solution
micrometers
sodium
Prior art date
Application number
HU801002A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean Metzger
Original Assignee
Ugine Kuhlmann
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ugine Kuhlmann filed Critical Ugine Kuhlmann
Publication of HU183168B publication Critical patent/HU183168B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B33/00Silicon; Compounds thereof
    • C01B33/20Silicates
    • C01B33/26Aluminium-containing silicates, i.e. silico-aluminates
    • C01B33/28Base exchange silicates, e.g. zeolites
    • C01B33/2807Zeolitic silicoaluminates with a tridimensional crystalline structure possessing molecular sieve properties; Isomorphous compounds wherein a part of the aluminium ore of the silicon present may be replaced by other elements such as gallium, germanium, phosphorus; Preparation of zeolitic molecular sieves from molecular sieves of another type or from preformed reacting mixtures
    • C01B33/2815Zeolitic silicoaluminates with a tridimensional crystalline structure possessing molecular sieve properties; Isomorphous compounds wherein a part of the aluminium ore of the silicon present may be replaced by other elements such as gallium, germanium, phosphorus; Preparation of zeolitic molecular sieves from molecular sieves of another type or from preformed reacting mixtures of type A (UNION CARBIDE trade name; corresponds to GRACE's types Z-12 or Z-12L)
    • C01B33/2823Zeolitic silicoaluminates with a tridimensional crystalline structure possessing molecular sieve properties; Isomorphous compounds wherein a part of the aluminium ore of the silicon present may be replaced by other elements such as gallium, germanium, phosphorus; Preparation of zeolitic molecular sieves from molecular sieves of another type or from preformed reacting mixtures of type A (UNION CARBIDE trade name; corresponds to GRACE's types Z-12 or Z-12L) from aqueous solutions of an alkali metal aluminate and an alkali metal silicate excluding any other source of alumina or silica
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/30Wastewater or sewage treatment systems using renewable energies
    • Y02W10/33Wastewater or sewage treatment systems using renewable energies using wind energy

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

Λ találmány tárgya eljárás zeolit A típusú kristályos riátrium-sziliko-aluminát félig folyamatos előállítására nátrium-aluminát-oldat és nátrium-szilikát-oldat tartályban 0,5-20 perc közötti tartózkodási idővel 70-105 °C közötti hőmérsékleten történő folyamatos elegyítése, és a kapott gél 4—7 órán át 80—95 °C-on történő szakaszos öregítése útján.
A találmány szerinti megoldás lényege, hogy az öregítés folyamán a kicsapott részecskéket szuszpenzióban tartjuk legfeljebb a szuszpenzió fenntartásának biztosításához szükséges keverés alkalmazásával, nyíróerők igénybevételével vagy anélkül.
A találmány szerinti zeolit A típusú sziliko-aluminát nagy ioncserélő kapacitással rendelkezik kalcium-ionok kai szemben, s 2-4 mikrométer közötti átlagos átmérőjű részecskékből áll, ahol a részecskék 95 %-a 1-8 mikrométer méretű.
A zeolítok legfontosabb alkalmazása az ismert kationcseréiő tulajdonságon alapszik, amelyekkel például a következő munka foglalkozik: J. W. Mellor: Comprehensive Treatise on Inorganic and Theoretical Chemistry, VI. kötet, 2. rész, Longman Editors 1925, 575-579.
Ahhoz, hogy a zeolitckat a foszfátok helyett használhassuk a mosó- és öbíítőszerekben, a lehető legnagyobb ioncserélő kapacitással kell rendelkezniük, ugyanakkor azonban az is fontos, hogy szuszpendálva maradjanak a vizes oldatban, s ne rakódjanak le a tiszta ruhára a mosás és öblítés után. Ezért elengedhetetlen, hogy a részecskeméret a lehető legkisebb, célszerűen 2-3 mikrométer átlagos átmérő körüli legyen.
Néhány éve ismertek a zeolit A szintézisének körülményei, ahol a zeolit A képlete Na2O, A12O3, 2 SiO2, aH2O, és x értéke 1—8, általában azonban 4 vagy 5 [Friedrich Helfferich: lon-Exchange, 1962, McGraw Hill Book Company, 2. fejezet, 10-16], A képződő zeolit részecskeméret-eloszlását befolyásoló feltételeket a következő publikációban tanulmányozták: Moiecular Sieves, 72/, 169—178 (1973) kiadványban W. Meise és F. E. Schwochow: Kinetic studies on the formation of zeolite A.
Számos szabadalmi leírás ismerteti azokat az előállítási feltételeket, amelyek a képződő nyersanyag minőségét befolyásolják, továbbá a reakcióhőmérsékletet, a reagensek adagolásának módját stb.
A 2517218 sz. német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási iratban nyíróerők alkalmazását ismertetik a kristályosítás során, valamint az adott esetben beiktatott érlelő szakasz folyamán. Ekkor legfeljebb 6,5 mikrométer átlagos részecskeméretű zeolit A képződik, amelynek az ioncserélő képességéi azonban nem definiálják.
A 2444005 sz. publikált francia szabadalmi leírásban bejelentők eljárást ismertetnek zeolit A félig folyamatos előállítására. Az eljárás során nátrium-aluminát- és nátrium-szilikát-oldaíot kevernek össze pillanatszerűen és folyamatosan egy olyan berendezésben, ahol az átlagos tartózkodási idő 0.5-20 perc, majd a képződő gélt szakaszosan kristályosítják keverés közben. Ez az eljárás olyan zeolit A-t szolgáltat, amely 110—120 mg Ca + + megkötésére alkalmas, 1 g vízmentes termékre vonatkoztatva, s a részecskék mérete 2,9-6 mikrométer. A részecskeméret-eloszlást leíró görbe azt mutatja, hogy a részecskék 90 %-ának az átmérője kisebb, mint 11 mikrométer.
Bejelentők tovább folytatták a kutatást ezen a területen, és olyan eljárást dolgoztak ki, amely több mint ή 35
120 mg Ca++ megkötésére alkalmas — 1 g vízmentes termékre vonatkoztatva — zeolit A-t szolgáltai, amely rendkívül finom és korlátozott részecskeméretű, az átlagos részecskeátmérő 2—4 mikrométer között van. A találmány szerinti eljárással nyert termék ezért különösen értékes komplexképző szer a kalcium-ionok megkötésére a mosóporokban.
A találmány szerinti eljárásnál először folyamatosan és pillanatszerűen elegyítjük a nátrium-aluminát és a nátrium-szilikát oldatát, majd a terméket szakaszos megoldással kristályosítjuk, miközben elegendő mértékű keverést alkalmazunk ahhoz, hogy szuszpenzióban maradjon az eljárás első lépésében képződő zeolit A gél.
A nátrium-aluminát-oldat és a nátrium-szilikát-oldat elegyítését 70-105 °C közötti hőmérsékleten végezzük, a lehető legintenzívebb keverés mellett, hogy tökéletesen homogén gélt kapjunk. A gél annyi ideig tartózkodik a reaktorban, amely elegendő a tökéletes gélképződéshez, azaz 0,5-20 perc közötti ideig.
A két, egymással reakcióba lépő oldat - amelynek az áramlási sebességét szabályozzuk — adagolása nagy szívóhatású zónában történik. Ezt a zónát turbina segítségével hozzuk létre, amelynek fordulatszáma legalább 2500/sec. A turbina keverő és nyíró hatása tovább növelhető, ha rögzített aljzatba helyezzük a turbinát, ahol az aljzat azzal egyidejűleg forog.
Az ilyen módon folyamatosan előállított nátrium-sziliko-aluminát gélt túlfolyással vezetjük át egy második reaktorba. Ez a reaktor olyan rendszert tartalmaz, amely biztosítja, hogy a termék szuszpenzióban és 80-95 CC közötti állandó hőmérsékleten maradjon, és ígyr lehetővé váljon a zeolit A kristályosodása. A kristályosodás ilyen módon szakaszosan történik, s a tartózkodási idő a kristályosító tartályban 1—15 óra, előnyösen 4-7 óra.
Amikor a zeolitot szuszpenzióba visszük, és abban tartjuk keverő segítségével, a keverő olyan sebességgel forog, hogy a tangenciális sebesség értéke 0.2-1,2 m/sec. Ezt a folyamatot ultrahang alkalmazásával, helyi melegítéssel létrehozott hőáramokkal, keverő- vagy rázókészülékekkel is előidézhetjük.
A fenti feltételek mellett végzett szakaszos kristályosítás azt jelenti, hogy a végtermék részecskeméretét szabályozhatjuk, és egyidejűleg különösen jó komplexképző tulajdonsággal rendelkező anyagot kapunk. Ezt úgy érjük el, hogy összehangoltan szabályozzuk a hőmérsékletet, a tartózkodási időt, a keverési sebességet és a reagensek koncentrációját.
A gél folyamatos üzemben történő előállítása akkor szolgáltatja a termék kívánt tulajdonságait, ha egyrészt a nátrium-aluminát-oldatot 0,5-1,5 közötti AI2O3/Na2O súlyarány jellemzi, ahol a Na2O koncentrációja a vízben 30-200 g/1, s az oldatot úgy nyerjük, hogy alumínium-oxid-hidrátot nátrium-hidroxid-oldattal reagáltatunk vagy a Bayer-féle alumínium-oxid-gyártásból vesszük, másrészt akkor, ha a nátrium-szilikát-oldatot 1,5-3,5 közötti SiO2/Na2O súlyarány jellemzi, ahol a Na2O koncentrációja a vízben 20—120 g/1. A nátrium-szilikát-oldatot nyers szilícium-dioxidból és nátrium-karbonátból állíthatjuk elő. A kiindulási anyagok azonban a gazdaságossági feltételektől függően változhatnak, így alkalmazhatunk porított ipari nátrium-szilikátot, ipari nátrium-szilikát-oldatot, homokban jelenlevő szilícium-dioxidot és szódát, szódát és szilikagélt. amelyet alumínium-fluorid vagy hidrogén-fluorid gyártásánál vagy
-21S3 16S a természetes eredetű foszfátok feldolgozásánál felszabaduló gázok kezelésekor visszamaradó hcxaf’uor-kovasavból nyerünk ki, továbbá használhatunk olyan nátrium-szilikátot, amelyet bauxit szilikátmentesítésekor kapunk a bauxit alumínium-oxiddá történő feldolgozása 5 előtt, vagy a természetes sziliko-aluminátok - például kaolin vagy agyagok - nedves reakciójával történő alumíniumsó-gyártásnál visszamaradó szilícium-dioxidot, vagy olyan szih'cium-dioxidot, amelyet termikus úton állítunk elő, például magnézium, szilícium vagy szilícium- 10 ötvözetek gyártása során.
A nátrium-aluminát-oldat és a nátrium-szilikát-oldat elegyítésével kapott keverékben az Al2O3/Si02 súlyaránya 0,5-1,2 közötti, a Na2O-tarta!mat pedig úgy állítjuk be, hogy a lúgkoncentráció a folyadékban, amely- 15 ben a kristályosítást végezzük, a kiválás után legfeljebb 135 g/1 nátrium-hidroxid — annak érdekében, hogy megakadályozzuk a földpát típusú, inaktív sziliko-aluminátok kristályosodását -, azonban legalább 26 g/1 nátrium-hidroxid — annak biztosítására, hogy a zeolit A kristá- 20 lyosodási sebessége kielégítő legyen az ipari termelés szempontjából.
Miután a kristályokat 1-15 órán át, előnyösen 4-7 órán át öregítettük, a fentebb ismertetett zeolit A szuszpenziót kapjuk. A szuszpenzióból a terméket eltávolít- 25 juk, például szűréssel, dekantálással vagy centrifugálással.
Az elkülönített szilárd terméket vízzel mossuk, majd szárítjuk. A mosóvizet visszanyerjük, és hozzáadjuk a termék anyalúgjához. Az így kapott folyadékot ísmé- 30 telten felhasználjuk a találmány szerinti eljáráshoz alkalmazott nátrium-aluminát-oldat készítéséhez.
A szárítás folyamán a kristályok összetapadhatnak. Mivel ekkor nem biztosítható a zeolit A szuszpenzióban tartása a mosószer-oldatban, alkalmas módon el kell 35 választanunk az összetapadt részecskéket.
A találmány szerinti eljárással kapott zeolit A az alábbi jellemzőkkel rendelkezik:
— a részecskeméret-eloszlás szűk, a részecskék 95 %-a
I—8 mikrométer méretű; 40 — az átlagos részecskeméret igen korlátozott, 2-4 mikrométer között van, és a felhasználástól függően beállítható;
— lg vízmentes termék kalciumion-cserélő kapacitása több mint 120 mg Ca + + ; 45 — a zeolit A 1 %-os vizes szuszpenziójában a pH értéke 10-11.
A találmány szerinti eljárással nyert zeolit A különösen előnyösen használható mosóporokban a kemény víz lágyítására. 50
A találmányt az alábbi példákkal részletesen ismertetjük.
1. példa
Zeolit A típusú nátrium-sziliko-aluminátot állítunk elő olyan módon, hogy egy A nátrium-szilikát-oldatot egy B nátrium-aluminát-oldattal keverünk össze olyan reaktorban, amely lehetővé teszi a két oldat pillanatszerű elegyítését. A kapott gélt ezután szakaszos üzemben 6Q öregbítjük öregítőedényben.
Az A nátrium-szilikát-oldatot úgy állítjuk elő, hogy ipari nátrium-szilikátot sómentesített vízben oldunk 50cC-on.
Az oldat jellemzői az alábbiak:
- SiO2-koncentráció
- NazO-koncentráció
- hőmérséklet
138 g, l 41 g/I °C a felhasználáskor
A B nátrium-aluminát-oldatot úgy állítjuk elő, hogy aluinínium-oxid-hidrátot tömény lúgban 104 cC-on old ank.
A kapott oldat jellemzői a következők:
- Al203-konccntráció
- Na2O-koncentráció
- hőmérséklet g/1 g/1 CC a felhasználáskor
Az A és B oldatot egyidejűleg egy reaktorba vezetjük, amely 8000/perc fordulatszámú turbinával van ellátva. Az A és B oldat adagolási üteme olyan, hogy a tartózkodási idő a reaktorban 2 perc legyen. Az alumínium-oxid/szilícium-dioxid súlyarány 1,4.
Az így kapott gélt dekantálással az érlelő- (öregítő-) tartályba vezetjük. A nátrium-sziliko-aluminátot 20,/perc fordulatszámú, 4 lapátos hajócsavar típusú keverővei tartjuk szuszpenzióban 80 °C-on; a tangenciáüs sebesség: 0,2 m/sec.
órás öregítés után a zeoütot szűréssel elkülönítjük, majd mossuk és addig szárítjuk, amíg 20-22 % hidrátvizet tartalmazó terméket nem kapunk.
A kapott zeolit tulajdonságai az alábbiak:
- a röntgendiffrakciós képe azt mutatja, hogy a terméknek több mint 87 %-a kristályos zeolit A;
- a részecskeméret úgy jellemezhető, hogy a részecskék átlagos átmérője 3,9 mikrométer, a részecskék 97 %-a kisebb mint 8 mikrométer és a részecskék 1 %-a kisebb mint 1 mikrométer (a részecskeméretet röntgen-szcdimcntométcrrel mérjük);
- a komplexképző képessége 121 mg Ca++/g vízmentes termék. Ezt úgy mérjük, hogy ismert mennyiségű zcolitot 200 mg/l kalciumtartalmú vizes oldattal (keménysége 50°, pH = 10) reagáltatunk, erőteljes keverés közben, 15 percig 22 cC-on. A zeolit megköti a kalcium-ionok egy részét. A zeolit szűrése cs átmosása után potenciometriás titrálással meghatározzuk az oldatban maradó kalcium mennyiségét a szűrletben. A potenciometriás titráláshoz etilén-diamin-tetraacetát kalibrált oldatát használjuk.
2. példa
A következő oldatokat állítjuk elő az 1. példában ismertetett módon:
A oldat:
SiO2-koncentráció
Na2O-koncentráció hőmérséklet
Al2O3-koncentráció
Na20-koncentráció hőmérséklet
119 g/1 36 g/1 CC a felhasználáskor
B oldat:
g/1 99 g/| °C a felhasználáskor
-3J.'.j 1PÖ
Az A és B oldatot egyidejűleg vezetjük be a reaktorban elhelyezett turbina nagy szí'ásó zónájába. A 300/ perc fordulatszámú turbina olyan iljzatban van elhelyezve, amely maga is forog. Az a'zat két lemezből áll, amelyek konkáv része a turbina felé néz. E két lemez 5 közötti térbe vezetjük a két, egymással reakcióba lépő oldatot.
Az A és B oldat áramlási sebessége olyan, hogy a tartózkodási idő a reaktorban 12 perc, az Al2O3/Si02 arány pedig 1,35. 10
Az így kapott gélt átfolyatjuk túlfolyó segítségével az öregítőtartályba. A nátrium-sziliko-aluminátot 20/perc fordulatszámú, az 1. példában említett lapátos keverővei tartjuk szuszpenzióban 90 °C-on, az 1. példában megadott tangenciális sebességgel.
órás öregítés után a zeolitot az 1. példában leírt módon különítjük el.
Az előállított zeolit tulajdonságai a következők:
— a terméknek több mint 93 %-a kristályos zeolit A;
— a részecskeméret úgy jellemezhető, hogy az átlagos részecskeátmérő 3,0 mikrométer, a részecskék 99 %-a kisebb mint 8 mikrométer, valamennyi részecske nagyobb mint 1 mikrométer;
— a komplexképző képesség, amelyet az 1. példában megadott módon határozunk meg, 129 mg Ca/g vízmentes termék.
3. példa
A nátrium-sziliko-aluminátot a 2. példában ismertetett oldatokkal az ott tárgyalt módon állítjuk elő. Az egyetlen különbség az, hogy az öregítőtartályban 140/perc fordulatszámú keverést biztosítunk 5 órán át az 1. példában megadott keverővei. A tangenciális sebesség jelen esetben l,4m/sec.
A fenti idő elteltével a zeolitot az 1. példában megadott módon különítjük el.
A kapott zeolit tulajdonságai a következők:
— a terméknek több mint 91 %-a kristályos zeolit A;
— a részecskeméretet az jellemzi, hogy az átlagos részecskeátmérő 5,2 mikrométer, a részecskék 93 %-a kisebb mint 8 mikrométer, egyetlen részecske sem kisebb mint 1 mikrométer;
— a komplexképző képesség, amelyet az 1. példa szerinti módszerrel határozunk meg, 106 mg Ca/g vízmentes termék.
Ez a példa azt jelzi, hogy a túlságosan nagymértékű keverés kedvezőtlen eredményekhez vezet.
— a részecski néretet az jellemzi, hogy az átlagos r.fszecskeátmérő 2,4 mikrométer, valamennyi részecske kisebb, mint 8 mikrométer, a részecskék < %-a kisebb mint 1 mikrométer;
- a komplexképző képesség, amelyet az 1. példa szerinti módszerrel határozunk meg, 130 mg Ca/g vízmentes termék.
5. példa
A zeolitot a 2. példa szerinti oldatok alkalmazásával és az ott ismertetett módszerrel állítjuk elő. Az egyetlen eltérés az, hogy eltérő típusú keverőmódszert alkalmazunk az öregítőtartályban. A keverést ugyanis konvekcióval biztosítjuk oly módon, hogy a folyadékot a tartály alján lokálisan felmelegítjük, és az így átadott felesleges hőmennyiséget a tartály tetején elhelyezett, hideg vízzel hűtött csőkígyóval vonjuk el.
A hűtővíz szabályozásával az átlagos hőmérsékletet a szuszpenzióban 90 °C-on tartjuk. A zeolit kristályokat ily módon szuszpenzióban tartjuk, ülepedés nem indul meg.
órás érlelés után a zeolitot az 1. példában leírt módon különítjük el.
A kapott zeolit tulajdonságai az alábbiak:
- a terméknek több mint 94 %-a kristályos zeolit A;
— a részecskemérete az jellemzi, hogy az átlagos részecskeátmérő 3,2 mikrométer, a részecskék 98 %-a kisebb mint 8 mikrométer, valamennyi részecske nagyobb mint 1 mikrométer;
-a komplexképző képesség, amelyet az 1. példa szerinti módszerrel határozunk meg, 125 mg Ca/g vízmentes termék.
Fentiekhez hasonló kedvező eredményt kapunk, ha a szuszpenzió fenntartásához éppenhogy szükséges keveréshez rázókészüléket vagy betonkeverő típusú hengerkeverőt alkalmazunk.
4. példa
A zeolitot a 2. példa szerinti oldatokkal és az ott ismertetett módszerrel állítjuk elő. Az egyetlen eltérés az, hogy eltérő típusú keverőmódszert alkalmazunk az öregítőtartályban. A keverést ugyanis úgy biztosítjuk, hogy ultrahang behatásának tesszük ki az elegyet, a szuszpenziót éppenhogy fenntartva.
óra elteltével a zeolitot az 1. példában leírt módon különítjük el.
A kapott zeolit tulajdonságai az alábbiak:
- a terméknek több mint 92 %-a kristályos zeolit A;

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás állandó és homogén minőségű, zeolit A típusú sziliko-aluminát félig folyamatos előállítására nátrium-aluminát-oldat és nátrium-szilikát-oldat tartályban 0,5—20 perc közötti tartózkodási idővel 70-105 CC közötti hőmérsékleten történő folyamatos elegyítése, és a kapott gél 4-7 órán át 80-95 °C-on történő szakaszos öregítése útján, azzal /elemezve, hogy az öregítés folyamán a kicsapott részecskéket szuszpenzióban tartjuk legfeljebb a szuszpenzió fenntartásának biztosításához szükséges elegymozgatással, előnyösen 0,2-1,2 m/sec tangenciális sebességet biztosító keveréssel.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szuszpenzió fenntartásához ultrahangot alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szuszpenziót hajócsavar típusú keverőlapátokkal vagy csavarvonalas keverőlapátokkal keverjük.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szuszpenzió fenntartásához hőáramlásokat kiváltó helyi felmelegítést alkalmazunk.
    Ábra nélkül
HU801002A 1979-04-24 1980-04-23 Process for the crystallization of zeolite HU183168B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7910323A FR2454997A1 (fr) 1979-04-24 1979-04-24 Cristallisation de la zeolithe a lors des procedes industriels de fabrication

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183168B true HU183168B (en) 1984-04-28

Family

ID=9224653

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU801002A HU183168B (en) 1979-04-24 1980-04-23 Process for the crystallization of zeolite

Country Status (31)

Country Link
JP (1) JPS569213A (hu)
AR (1) AR223215A1 (hu)
AU (1) AU532923B2 (hu)
BE (1) BE882821A (hu)
BR (1) BR8002468A (hu)
CA (1) CA1150711A (hu)
CH (1) CH646400A5 (hu)
DD (1) DD150738A5 (hu)
DE (1) DE3015415C2 (hu)
DK (1) DK173180A (hu)
EG (1) EG14269A (hu)
ES (1) ES8200627A1 (hu)
FI (1) FI67792C (hu)
FR (1) FR2454997A1 (hu)
GB (1) GB2051024B (hu)
GR (1) GR67291B (hu)
HU (1) HU183168B (hu)
IN (1) IN154062B (hu)
IT (1) IT1129078B (hu)
LU (1) LU82383A1 (hu)
MA (1) MA18823A1 (hu)
NO (1) NO801181L (hu)
OA (1) OA06574A (hu)
PH (1) PH16460A (hu)
PL (1) PL223685A1 (hu)
PT (1) PT71133A (hu)
RO (1) RO79835B (hu)
SE (1) SE8003020L (hu)
TR (1) TR21137A (hu)
YU (1) YU112680A (hu)
ZA (1) ZA802441B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU558660B2 (en) * 1982-06-21 1987-02-05 Unilever Plc Aluminosilicates
DD292432A5 (de) * 1989-04-10 1991-08-01 ������@������������k�� Verfahren zur herstellung eines feinteiligen, kristallinen zeolithpulvers vom typ 4a mit vorherbestimmbarer korngroessenverteilung
US5474753A (en) * 1990-11-09 1995-12-12 Laviosa Rhone-Poulenc Preparation of crystalline 4A zeolites
EP2438010A1 (en) 2009-05-06 2012-04-11 Barchem LLC Zeolite 4a with new morphological properties, its synthesis and use
FR3076828A1 (fr) 2018-01-15 2019-07-19 Arkema France Procede de preparation de zeolithes en continu au moyen d'ultrasons
DE102018107430A1 (de) * 2018-03-28 2019-10-02 Dimos Maschinenbau Gmbh Transportfahrzeug

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1280877A (fr) * 1961-01-14 1962-01-08 Socony Mobil Oil Co Procédé de préparation de zéolithes cristallins
GB1115489A (en) * 1964-07-31 1968-05-29 Deputy Minister A process to manufacture crystalline synthetic zeolites for use as molecular sieves
US3425800A (en) * 1967-10-05 1969-02-04 Aluminum Co Of America Production of crystalline zeolites
AT322511B (de) * 1970-06-15 1975-05-26 Martinswerk G M B H Fuer Chem Verfahren zur direktherstellung eines reinen kristallinen zeolithischen molekularsiebes mit einer porenweite von 4å.
DE2651485A1 (de) * 1976-11-11 1978-05-24 Degussa Kristallines zeolithpulver des typs a i
FR2398698A1 (fr) * 1977-07-29 1979-02-23 Ugine Kuhlmann Procede industriel de fabrication en continu de zeolithe a
US4150100A (en) * 1978-06-13 1979-04-17 Pq Corporation Preparing zeolite NaA

Also Published As

Publication number Publication date
CH646400A5 (fr) 1984-11-30
DD150738A5 (de) 1981-09-16
MA18823A1 (fr) 1980-12-31
JPS569213A (en) 1981-01-30
FR2454997B1 (hu) 1983-09-23
SE8003020L (sv) 1980-10-25
LU82383A1 (fr) 1981-12-02
GB2051024A (en) 1981-01-14
IN154062B (hu) 1984-09-15
PT71133A (fr) 1980-05-01
CA1150711A (fr) 1983-07-26
ZA802441B (en) 1981-04-29
AU5772380A (en) 1980-10-30
ES490827A0 (es) 1981-11-16
FI801322A (fi) 1980-10-25
AR223215A1 (es) 1981-07-31
BE882821A (fr) 1980-10-17
RO79835A (ro) 1983-02-15
YU112680A (en) 1983-06-30
PL223685A1 (hu) 1981-02-13
NO801181L (no) 1980-10-27
FI67792C (fi) 1985-06-10
IT1129078B (it) 1986-06-04
GB2051024B (en) 1983-01-12
EG14269A (en) 1983-12-31
PH16460A (en) 1983-10-14
BR8002468A (pt) 1980-12-09
IT8067646A0 (it) 1980-04-23
AU532923B2 (en) 1983-10-20
DK173180A (da) 1980-10-25
FR2454997A1 (fr) 1980-11-21
DE3015415C2 (de) 1982-08-12
RO79835B (ro) 1983-02-28
TR21137A (tr) 1983-11-22
DE3015415A1 (de) 1980-10-30
GR67291B (hu) 1981-06-29
FI67792B (fi) 1985-02-28
ES8200627A1 (es) 1981-11-16
OA06574A (fr) 1981-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1057272A (en) Process for producing grit-free zeolitic molecular sieves
US4314979A (en) Industrial process for continuous production of zeolite A
JP2523433B2 (ja) P型ゼオライトを製造する方法
US4562055A (en) Process for preparation of zeolites
US4164551A (en) Preparation of zeolite
EP0128766B1 (en) Process for preparation of high-silica faujasite type zeolite
CA1068669A (en) Process for the production of zeolitic alkali metal aluminosilicates
HU183168B (en) Process for the crystallization of zeolite
Palčić et al. Nucleation and crystal growth of zeolite A synthesised from hydrogels of different density
EP0109729B1 (en) Process for preparation of mordenite type zeolite
JPH1171108A (ja) 合成ケイ酸マグネシウム
GB2038301A (en) Process for the production of zeolite A
US4649036A (en) Process for the manufacture of zeolites 4A having a high crystallinity and a fine granulometry and being particularly suitable for the formulation of detergent compositions
US5616310A (en) Aluminosilicates
EA037002B1 (ru) Способ для синтеза кристаллов цеолита с затравочным агентом
KR840000236B1 (ko) 제올라이트 a의 공업적 제조과정중 결정화법
FI66130C (fi) Syntetiskt finfoerdelat kristallint silikonaluminat foerfarande foer dess framstaellning samt dess anvaendning
KR850000287B1 (ko) 제올라이트a의 반연속식 제조방법
JPS5917048B2 (ja) A型ゼオライトの製造法
GB2089779A (en) Synthetic zeolites
JPH07502966A (ja) 無定形ケイ酸アルミニウムナトリウムの製法
JPH024528B2 (hu)
JPS62132726A (ja) L型ゼオライトの製造法
HU202788B (en) Process for producing synthetic zeolites
JPH07502967A (ja) 微細化された結晶性ケイ酸アルミニウムナトリウムの製法