HU181788B - Process for producing new morpholine derivatives - Google Patents

Process for producing new morpholine derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU181788B
HU181788B HU81717A HU71781A HU181788B HU 181788 B HU181788 B HU 181788B HU 81717 A HU81717 A HU 81717A HU 71781 A HU71781 A HU 71781A HU 181788 B HU181788 B HU 181788B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compounds
plaque
compound
pharmaceutically acceptable
Prior art date
Application number
HU81717A
Other languages
English (en)
Inventor
Sven E Hernestam
Nils A Nilsson
Lars-Olof Willard
Original Assignee
Ferrosan Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ferrosan Ab filed Critical Ferrosan Ab
Publication of HU181788B publication Critical patent/HU181788B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61QSPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q11/00Preparations for care of the teeth, of the oral cavity or of dentures; Dentifrices, e.g. toothpastes; Mouth rinses
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/30Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds
    • A61K8/49Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds containing heterocyclic compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D265/00Heterocyclic compounds containing six-membered rings having one nitrogen atom and one oxygen atom as the only ring hetero atoms
    • C07D265/281,4-Oxazines; Hydrogenated 1,4-oxazines
    • C07D265/301,4-Oxazines; Hydrogenated 1,4-oxazines not condensed with other rings

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Birds (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás az (I) általános képletü új morfolinszármazékok és gyógyászatilag elfogadható sóik, valamint hatóanyagként (I) általános képletü morfolinszármazékot vagy annak savaddíciós sóját tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására.
A találmány szerinti eljárással előállított új morfolinszármazékok (I) általános képletében
Rx jelentése 6—12 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport a morfolingyűrű 2- vagy 3-helyzetében,
R2 jelentése hidroxilcsoporttal helyettesített 2-8 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport.
Az Rx és R2 csoportokban levő szénatomok együttes száma legalább 10, előnyösen 10 és 20 között változik.
Az (I) általános képletü vegyületek a szájüreg ápolására, egészségének fenntartására használhatók, ugyanis ha az e hatóanyagot tartalmazó oldattal vagy egyéb készítménnyel kezeljük a fogak felületét, a foglepedék keletkezése gátolható, vagy a már képződött foglepedék eltávolítható. E tulajdonságuknál fogva a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek főként a fogszuvasodás, fogínygyulladás és a fogágygyulladás megelőzésére használhatók. A vegyületek nem rendelkeznek kifejezett baktériumölő hatással, tehát nem befolyásolják a szájüreg ben vagy az emésztőrendszerben levő szokásos baktériumflórát.
Az (I) általános képletü új morfolinszármazékokat előnyösen úgy állítjuk elő, hogy valamely (II) 5 általános képletü morfolinszármazékot — a képletben Rí jelentése az (I) általános képlet szerinti olyan (III) általános képletü alkilezőszerrel alkilezünk, amelynek képletében X jelentése halogénatom vagy szerves szulfonil-oxi-csoport, vagy amelyben X 10 az R2 csoport hidroxilcsoportjával reaktív oxidot képez.
A (II) általános képletü kiindulási vegyületek az ismert módszerek szerint olyan (IX) általános képletű vegyületekből állíthatók elő, amelyek képle15 tében Rt jelentése a fenti, A olyan -CH2 csoportokat jelent, amelyek közül az egyik Rx csoporttal helyettesített és R4 jelentése hidrogénatom vagy —CH2C6Hs csoport. Ez a módszer például abban áll, hogy a (IX) általános képletü vegyületet 70%-os 2o kénsavval kezeljük 100-150 °C-on, majd etanolban 50°C-on, 10 atmoszféra nyomáson, például Pd/C katalizátor segítségével hidrogénnel történő redukcióval eltávolítjuk a -CH2C6HS csoportot.
A (II) általános képletü morfolinvegyületet ezután alkalmas oldószerben, pl. benzolban vagy toluolban halogén-alkanolokkal vagy alkilén-oxidokkal reagáltatjuk. Ha halogén-alkanolokat vagy szerves szulfonsav-észtereket használunk, a reakciót morfo30 lin feleslegében vagy valamely más savmegkötőszer,
-1181788 így trietil-amin, kálium-karbonát jelenlétében és előnyösen magas hőmérsékleten, például 75-150 °C-on, autoldávban hajtjuk végre. A fenti eljárással valamennyi (I) általános képletű helyettesített morfolinszármazék előállítható.
Mint már említettük, a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek különösen hasznosak, minthogy hatásosan alkalmazhatók foglepedék képződésének megakadályozására és a már kialakult foglepedék eltávolítására. Éppen ezért a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek hasznosak a fog felületének tisztántartása szempontjából, ennek megfelelően a fogszúvasodás, fogínygyulladás és fogágygyulladás megelőzésére is.
A fogszúvasodás és a fogágygyulladás feltehetően olyan különböző mikroorganizmusok komplex biológiai kölcsönhatásának az eredménye, amelyek a foglepedék egy részét is kialakítják. A foglepedék szokásos módon a fog felületén képződik. A krónikus fogágygyulladás, — mely feltehetően a fogvesztés legközönségesebb oka - a fogat rögzítő szövetek olyan gyulladása, amely legalább annyira gyakori, mint a fogszuvasodás.
A fogszuvasodás és fogágygyulladás közös oka a foglepedék képződése. A foglepedék a fog felszínén kialakuló lerakódás, amely eredetileg baktériumokat és nyálkát tartalmaz. A foglepedék állaga a kezdeti lágy bevonatból kemény és vízoldhatatlan bevonattá válik, amely fogszúvasodáshoz és fogágygyulladáshoz vezethet. A szájüreg és a fogak egészségének megőrzése érdekében különböző anyagok nagy választékát használják. Az ilyen anyagok fogkrémek, tabletták, szájvizek és hasonlók formájában használatosak.
Nagyszámú kémiai és biológiai hatóanyagot javasoltak már eddig is a kialakult foglepedék eltávolítására vagy a foglepedék képződésének megakadályozására. Mégis úgy tűnik, hogy a foglepedék mechanikai eltávolítása mind a mai napig a leghatásosabb módszer. A foglepedék kialakulásának megakadályozására egyéb módszereket is ajánlottak, így különböző antibiotikumok, kémiai anyagok és fertőtlenítőszerek, fluorvegyületek, szerves foszfátok, kelátképző anyagok, emulgeátorok stb. használatát javasolták. Az ilyen anyagokra szolgáljanak példaként a következők: penicillin (antibiotikum), klór-hexidin és 8-hidroxi-kinolin (fertőtlenítőszerek); etilén-diamin-tetraacetát (kelátképző anyag); nátrium-fluorid (a fogzománcot erősítő anyag).
Az említett anyagok közül néhány jelentéktelen hatásúnak bizonyult, míg mások, így a fertőtlenítőszerek és az antibiotikumok nyilvánvalóan hatásosak, azonban gyakran olyan mellékhatást fejtenek ki, amely rosszabb, mint a megelőzendő állapot.
Ma már ismert, hogy a foglepedék képződésének okai nagyon összetettek, éppen ezért annak kémiai eltávolítására sajátságos kémiai szerkezetű anyagok felhasználása látszik szükségesnek. Az e célra felhasználandó vegyületeknek csekély baktériumölő hatásúnak, igen alacsony toxicitásúnak kell lennie és használata során nem következhet be a fog elszíneződése.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületekkel összehasonlító toxikológiai és teratológiai vizsgálatokat végeztünk, melynek alapján állíthatjuk, hogy a hatóanyagok mérgező és baktériumölő hatása olyan csekély, hogy a szájüreg szokásos mikroflóráját nem zavarja. A vegyületek enyhe gyulladáscsökkentő hatásúak de teratológiai mellékhatás nem volt megfigyelhető.
A találmány szerinti vegyületeket beható in vivő és in vitro vizsgálatoknak vetettük alá és az eredményeket összehasonlítottuk a gyógyászatban alkalmazott összehasonlító anyagokkal. Az in vitro vizsgálatot kihúzott fogakkal ellátott műszájban végeztük.
Műszájban végzett vizsgálatok
Pigman és munkatársai vizsgálták a foglepedék képződését gátló hatást egy külön erre a célra készített műszájban. Eredményeiket lásd a J. dent. Rés. 31, 627 (1952) folyóiratban, amelyeket Naylor és munkatársai később kiegészítettek (vö, „Dental Plaque”, 1969.).
A kísérletekhez használt készüléket az 1. ábrán mutatjuk be és részletes leírását az alábbiakban adjuk meg. A készülék kettősfalú üvegkamrából áll, amelyet különböző csőcsatlakozásokkal láttuk el (D, Cl, C2, C3). A kamrába üvegcsőbe szerelt egy vagy két kihúzott emberi fogat helyeztünk az 1. ábra B-vel jelölt részének megfelelően. Perisztaltikus pumpa segítségével a Cl, C2 és C3 nyílásokon keresztül lassú áramban tápközeget, baktériumot (Streptococcus mutáns) és steril nyálat juttattunk a keverőkamrába, amelyből a keveréket a fog felületére csöpögtettük. A fogakat tartalmazó kamra belsejében a D csonkon beáramló széndioxid és nitrogénáram segítségével a légkörinél kissé nagyobb nyomást tartottunk fenn. A kamra belsejében a hőmérsékletet a köpenyben cirkuláltatott víz segítségével állandóan 35 °C-on tartottuk. Több vizsgálat egyidejű lefolytatásának megkönnyítése érdekében a fent leírt készülékek sorba köthetők.
3-4 nap múlva a kamrába helyezett fog felületén lepedék képződött. E' lepedék nyálkomponensekből, sejtfoszlányokból és baktériumból áll. A kísérlet kezdetétől számított meghatározott időpontokban kivettük a fogakat, majd különböző anyagokkal kezeltük annak érdekében, hogy meghatározzuk ezen anyagok hatását a lepedékképződés megelőzése szempontjából.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületeket a fenti módszenei vizsgáltuk és megállapítottuk, hogy jól észrevehetően gátolták a lepedékképződést, e hatás jelentősen jobb volt, mint a baktericid klór-hexidinnel kapott eredmény. A klór-hexidin fertőtlenítő hatású, de nem kívánt mellékhatása az, hogy a fogak felületét elszínezi és tartós használat esetén a baktériumok vele szemben ellenállóvá válnak. A találmány szerinti eljárással előállított vegyületekkel végzett vizsgálatok során megállapítottuk, hogy nyál, tápközeg és baktérium hatására 14 nap múlva sem alakult ki lepedék abban az esetben, ha a fog felületét napjában kétszer a fenti vegyületekkel kezeltük. A 2. ábra jellegzetes képet mutat be azokról a fogakról, amelyekre az 1. ábrán ismertetett készülékben 14 napig nyál, tápközeg és baktérium keverékét csepegtettük és közben naponta két alkalommal 4%-os nátrium-fluorid-oldattal, fiziológiás sóoldattal és a találmány szerinti eljárással előállított 10. sorszámú vegyülettel kezeltük. A 2.
-2181788 ábrából jól kitűnik, hogy a találmány szerinti eljárással előállított 10. sorszámú vegyülettel kezelt fogak teljesen lepedékmentesek, míg a 4%-os nátrium-fluorid-oldattal és a fiziológiás sóoldattal kezelt fogak felületén jelentős lepedéklerakódás figyelhető meg.
In vivő vizsgálatok
Az in vivő vizsgálatok lefolytatásához a kutyák bizonyultak megfelelő kísérleti állatnak [Engelbert: Ódont. Revy 16, 31-41 (1965)].
A kísérletsorozatot úgy kezdtük, hogy a kutyáknak 14 napon keresztül kemény táplálékot adtunk és fogaikat néhányszor megtisztítottuk. Ennek eredményeként a kutyák fogának állapota igen jó volt, tehát szuvasodásmentes, tiszta fogakkal rendelkeztek. ínysorvadásra utaló jel vagy a szájüreg nyálkahártyájának más rendellenessége klinikailag sem volt megfigyelhető.
A fenti kezelés után kezdődött a vizsgálat. A kutyáknak lágy ételt adtunk és elhagytuk a fogtisztítást, így a foglepedék képződéséhez ideális feltételeket teremtettünk. A fogakat felváltva ecseteltük a találmány szerinti eljárással előállított vegyületekkel, pl. a 10. sorszámúval és fiziológiás sóoldattal majd figyeltük a lepedékképződést.
A lepedékképződés megfigyelésének másik módja az, hogy becsléssel megállapítjuk a fogínyrésekben felgyülemlő ínyváladék mennyiségének növekedését. A fogon kialakuló lepedék növeli az ínyváladék képződését, (vö. Attström és munkatársai: J. periodont. Rés., Preprint, 1971). Az e kísérleteknél kapott eredményeket ábrázoltuk a 3. ábrán látható diagramon. A 3. ábrából világosan kitűnik, hogy az ínyváladék képződése lényegesen csökken a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek hatására összehasonlítva a placeboval végzett kezeléssel.
A vegyületek hatását a fenti módszerrel vizsgáltuk, melynek során a kutyák fogait 4 héten keresztül naponta kétszer ecseteltük, összehasonlításként a kutyák másik csoportját fiziológiás sóoldattal kezeltük. A kísérletek végén a fogak állapotát szemrevételezéssel, valamint mennyiségi becsléssel értékeltük, és megállapítottuk, hogy a 10. sorszámú vegyülettel kezelt fogakon a lepedékképződés jelentősen kisebb, mint az összehasonlító kezelésben részesítetteken. (Lásd a 2. ábrát.)
Nem teljesen tisztázott az, hogy a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek a lepedékképződést milyen hatásmechanizmus szerint csökkentik oly nagymértékben, de valószínű, hogy az új vegyületek csökkentik a felületi feszültséget a fog felületén, miáltal csökken a lepedéket alkotó anyagok és a fog felülete közötti tapadási erő. Kísérleteinkben azt állapítottuk meg, hogy néhány, a találmány szerint előállított vegyület hatása kiemelkedőbb, aminek okát abban véljük, hogy a kevésbé hatásos vegyületek a fogak felületéről könnyebben eltávolíthatók. A vegyületek hatásosságát a naponta kétszeri kezeléssel végzett kísérletek alapján állapítottuk meg. E napi kezelési gyakoriság megfelel a szokásos napi fogápolási ritmusnak, azaz a reggeli és esti fogmosásnak. A találmány szerint előállított vegyületek használhatóságának másik fontos tényezője azok oldhatósága vízben. E szempontból azokat a vegyületeket ítéltük kedvezőnek, amelyek oldhatósága vízben legalább 1 súly%.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületeket előnyösen hidrogén-kloriddal vagy hidrogén-fluoriddal képzett sók formájában vizsgáltuk és készítettük ki. Az említett sókat a fogak vagy a szájüreg tisztításánál általánosan használt készítmények alakjában használtuk fel; mindamellett maguk a bázisok és más gyógyászatilag elfogadható sók is használhatók. A bázisokból a sók az önmagában ismert módon készíthetők. A sóképzésre előnyösen használt savak: maleinsav, almasav, és borostyánkősav.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületeket előnyösen adalékként adagolhatjuk a fogkrémekbe, fogporokba, szájvizekbe, aeroszolokba, rágógumiba, rágó pasztillákba stb. E készítményekben a vegyületeket 0,1 és 5 súly% közötti mennyiségben alkalmazzuk. A vegyületeket lehet más gyógyászatilag aktív anyagokkal, pl. nátrium-fluoriddal, 6-(n-amil)-m-krezollal vagy 2,4-diklór-benzilalkohollal együtt is alkalmazni.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példákkal világítjuk meg.
1. példa (4-propil-heptil)-morfolin
46,6 g (0,16 mól) 6-propil-2-benzilamino-l-nonanolt és 11 g (0,20 mól) etilén-oxidot 200 ml 96%-os etilalkohol jelenlétében 3 órán át gondosan kevertünk 100°C-on autoklávban. A reakcióelegyet bepároltuk és 57 g (100%) N-(2-hidroxi-etil)-6-propil-2-benzilamino-nonanolt kaptunk, mely anyag gáz-folyadék-kromatográfiás vizsgálattal egységesnek mutatkozott. Ezt az 57 g-ot 450 ml 70 súly%-os kénsavban feloldottuk és 140-150 °C-on tartottuk 15 órán át üvegautoklávban. A reakcióelegyet 40%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal kevertük, majd dietil-éterrel extraháltuk. Az éteres extraktumot nátrium-szulfáton szárítottuk és bepároltuk. Desztillációval 49,7 g (az elméletileg számított mennyiség 93%-a) N-benzil-3-(4-propil-heptil)-morfolint kaptunk, amely 0,01 Hgmm nyomáson 163—165°C-on forr. A fenti 49,7 g anyagot 3g 10 súly%-os Pd-C katalizátor jelenlétében 500 ml 96%-os etil-alkoholban acél autoklávban 100°C-on 100 atmoszféra nyomású hidrogénnel hidrogéneztük 12 órán keresztül. 96%-os hozammal 34,2 g 3-(4-propil-heptil)-morfolint kaptunk, melynek forráspontja 0,01 Hgmm nyomáson 76-78 °C. A bázist éterben feloldottuk és etanolban hidrogén-kloriddal kicsapva kaptuk a hidrogén-kloridszármazékot. Az átkristályosítással nyert kristályok olvadáspontja 118-119 °C.
2. példa
3-(4-propil-heptil)-4-(5 -hidroxi-pentil) -morfolin
8,0 g (0,035 mól) 3-(4-propil-heptil)-morfolin, 4 g trietil-amin, 5,8 g (0,035 mól) glutáisav-monometil3
-3181788
-észter-klorid és 100 ml benzol keveréket 3 órán át visszafolyató hűtő alatt forraltunk. Hűtés után a kivált trietil-amin-hidrokloridot szűréssel eltávolítottuk és a benzolos oldathoz 500 ml éterben oldott 12 g lítium-alumínium-hidridet kevertünk. A reakcióele· 5 gyet visszafolyató hűtő alatt forraltuk és víz, valamint nátrium-hidroxid lassú hozzáadásával elbontottuk. A csapadékot leszűrtük. Az éteres oldatot szárítottuk, majd szárazra bepároltuk és a maradékot 0,01 Hgmm-es nyomáson desztilláltuk. Hozam: 10
9,8 g (az elméletileg számított mennyiség 89%-a). A bázist éterben feloldottuk és etanolban hidrogén-kloriddal kicsapva kaptuk a hidrogén-klorid-származékot.
Etil-acetát és éter elegyéböl átkristályosítva kaptuk az 59-60 °C olvadáspontú terméket.
3-10. példa
A 2. példában ismertetett eljárás szerint állítottuk elő az I. táblázatban felsorolt vegyületeket.
I. táblázat (I) általános képletü vegyület
Rj A hidroklorid olvadáspontja, °C
3. >CH2CHjCH3 3-CH2CH2CH2QH xch2ch2ch3 -(CH2)6OH bázis f.p. 141-143/0,01 Hgmm
4. 3—CH2(CH2)6CH3 —(CH2)sOH 98-99
5. 3—CH2(CH2)6CH3 -(CH2)6OH bázis f.p. 140-142/0,01 Hgmm np° = 1.4735
6. 3-CH2(CH2)8CH3 -(CH2)s0H 107-109
7. 3—CH2(CH2)8CH3 -(CH2)6OH bázis f.p. 157-159/0,01 Hgmm no0 = 1.4730
8. 2-CH2(CH2)8CH3 -(CH2)5OH 126-127
9. 2-CH2(CH2)6CH3 -(CH2)3OH 127-129
10. /CH2CH2CH3 3-CH2CH2CH2CH xch2ch2ch3 -(CH2)2OH 70-72
11. példa
3-(4-propil-heptil)-4-(3-hidroxi-propil)-morfolin
22,7 g (0,1 mól) 3-(4-propil-heptil)-morfolin,
6,4 g (0,11 mól) trimetilén-oxid és 150 ml 96%-os etanol keverékét 150-200 °C-on autoklávban hevítettünk 15 órán keresztül. A reakcióelegy desztillációjával 24,6 g (az elméletileg számított mennyiség 86%-a) 3-(4-propil-heptil)-4-(3-hidroxi-propil)-morfolint kaptunk, melynek forráspontja 0,01 Hgmm nyomáson 122-124 °C.
12. példa
2-oktil-4-(5-hidroxi-pentil)-morfohfi
20,0 g (0,01 mól) 2-oktil-morfolin, 13 g (0,1 mól) 5-klór-pentanol 12 g trietil-amin és 150 ml toluol keverékét autoklávban hevítettünk 140—150 °C-on 12 órán keresztül. Lehűtés után a szerves fázist kétszer mostuk vízzel, majd szárítottuk, az oldószert desztillációval eltávolítottuk és a bázist
128-130 °C-on 0,01 Hgmm-es vákuumban desztilláltuk. Hozam: 22,0 g (az elméletileg számított menynyiség 77%-a).
A bázist éterben feloldottuk és etanolban hidrogén-kloriddal kicsapva kaptuk a hidrogén-klorid-származékot. Etil-acetát és éter elegyéböl átkristályosítva kaptuk a 122-123 °C olvadáspontú terméket.
13. példa
Fogkrém
összetevők Mennyiség, súly%
A 10. példában előállított
vegyület 1
Dikalcium-foszfát 50
Szorbit 6
Glicerin 18
Na-karboxi-metil-cellulóz 2
Na-tauril-szulfát 1
Na-szacharát 0,1
Mentaolaj 0,9
Víz a fennmaradó rész
-4181788
14. példa
Rágógumi
Belső rész, összetevők Mennyiség, súly%
A 2. példában előállított
vegyület 3
Fruktóz 50
Glicerin 5
Mannit 30
Polimer alap 2
Karboxi-metil-cellulóz 10
Nátrium-ciklamát 1
Bevonat, összetevők Karnaubaviaszban Fruktóz 9
* Gumiarábikum 5
Dextrin 2
ízesítőszer 2
A belső részt a kiindulási anyagok keverésével állítottuk elő 50 °C-on.
15. példa
Rágópasztilla összetétele Mennyiség, gramm
A 3. példában előállított
vegyület 10
All. példában előállított
vegyület 10
Szorbit 800
Burgonyakeményítő 150
Zselatin, 5%-os vizes oldat 30
Mentaolaj
Nátrium-ciklamát 2
Nátrium-szacharát 1
A fenti mennyiségből 1000 db pasztillát készítettünk, e pasztillák mindegyike a 3. példa szerint előállított vegyületből 1—1 súly%-ot tartalmazott.
16. példa
Szájvíz összetétele Mennyiség, súly%
5 A 2. példában előállított
vegyület 1
Glicerin 10
Etilalkohol 15
Tween 80 (felületaktív anyag) 0,1
10 Nátrium-ciklamát 1
Nátrium-szacharát 0,1
Mentol ízesítőanyag 0,1
Víz a fennmaradó rész
15 Szabadalmi igénypontok:
1. Eljárás az (I) általános képletü új morfolinszármazékok — amelyek képletében

Claims (2)

1. Eljárás az (I) általános képletü új morfolinszármazékok — amelyek képletében
R1 jelentése 6-12 szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport a morfolingyűrű 2vagy 3-helyzetében,
R2 jelentése hidroxilcsoporttal helyettesített 2—8 25 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport és az
Rj és Rj csoportokban levő szénatomok együttes száma legalább 10, előnyösen 10 és 20 között változik 30 és gyógyászatilag elfogadható sóik előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános képletü morfolinszármazékot — a képletben Rj jelentése a tárgyi kör szerinti - valamely (III) általános képletü alkilezőszerrel - a képletben R2 jelentése a tárgyi 35 kör szerinti és X jelentése halogénatom, szerves szulfonil-oxi-csoport vagy X az R: csoport hidroxilcsoportjával reaktív oxidot képez - alkilezünk, és a kapott bázist adott esetben valamely gyógyászatilag elfogadható savval savaddíciós sóvá alakítjuk.
2. Eljárás gyógyászati készítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított (I) általános képletü vegyületet — ahol Rí és R2 jelentése az 1. igénypont szerinti — vagy annak valamely gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sóját a gyógyszerkészítésben szokásosan használt hordozó és/vagy segédanyagokkal elkeverve gyógyászati készítménnyé alakítjuk.
1 lap képletekkel és 2 lap ábrákkal
A kiadáséit felel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója
84.4444 - Zrínyi Nyomda, Budapest
HU81717A 1980-03-21 1981-03-20 Process for producing new morpholine derivatives HU181788B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE8002218A SE439011B (sv) 1980-03-21 1980-03-21 Morfolinoforeningar, kompositioner innehallande dessa och anvendning derav

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181788B true HU181788B (en) 1983-11-28

Family

ID=20340576

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU81717A HU181788B (en) 1980-03-21 1981-03-20 Process for producing new morpholine derivatives

Country Status (23)

Country Link
US (1) US4636382A (hu)
EP (1) EP0038785B1 (hu)
JP (1) JPS5914463B2 (hu)
AT (2) ATE16482T1 (hu)
AU (1) AU543919B2 (hu)
BE (1) BE888052A (hu)
CA (1) CA1154769A (hu)
CH (1) CH662352A5 (hu)
DE (2) DE3172865D1 (hu)
DK (1) DK151883C (hu)
ES (1) ES500514A0 (hu)
FI (1) FI73984C (hu)
FR (1) FR2478636A1 (hu)
GB (1) GB2073180B (hu)
HU (1) HU181788B (hu)
IE (1) IE51804B1 (hu)
IT (1) IT1211011B (hu)
LU (1) LU83244A1 (hu)
NL (1) NL8101383A (hu)
NO (1) NO155966C (hu)
NZ (1) NZ196530A (hu)
SE (1) SE439011B (hu)
ZA (1) ZA811760B (hu)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS60171877A (ja) * 1984-02-15 1985-09-05 Alps Electric Co Ltd Pal/secam共用チュ−ナユニット
DE3643009A1 (de) * 1986-12-17 1988-06-30 Basf Ag Fungizide cyclohexylamine
US5212305A (en) * 1989-05-24 1993-05-18 Kabi Pharmacia Aktibolag Process for preparing delmopinol via the intermediates isoxazolidines and isoxazolines
DK0426826T3 (da) * 1989-05-24 1994-07-04 Pharmacia Ab Substituerede isoxazolidiner og isoxazoliner
US5082653A (en) * 1990-10-31 1992-01-21 Warner-Lambert Company Anti-plaque compositions comprising a combination of morpholinoamino alcohol and antibiotic
US5147632A (en) * 1990-10-31 1992-09-15 Warner-Lambert Company Anti-plaque compositions comprising a combination of morpholinoamino alcohol and chelating agent
DE69108711T2 (de) * 1990-11-09 1995-11-16 Pharmacia Ab Gegen zahnbelag verbesserte mittel enthaltend eine kombination aus einem morpholinoamino-alkohol und ein antimikrobielles mittel.
US5085850A (en) * 1990-11-09 1992-02-04 Warner-Lambert Company Anti-plaque compositions comprising a combination of morpholinoamino alcohol and metal salts
US20030158111A1 (en) * 1999-10-01 2003-08-21 David Bar-Or Methods and products for oral care
US7632803B2 (en) 1999-10-01 2009-12-15 Dmi Life Sciences, Inc. Metal-binding compounds and uses therefor
US7592304B2 (en) * 1999-10-01 2009-09-22 Dmi Life Sciences, Inc. Metal-binding compounds and uses therefor
US6610276B2 (en) 2001-01-12 2003-08-26 Steven A. Melman Multi-functional dental composition
US20040101494A1 (en) * 2002-11-26 2004-05-27 Scott Douglas Craig Chewable solid unit dosage forms and methods for delivery of active agents into occlusal surfaces of teeth
EP1620066A4 (en) * 2003-05-07 2010-11-03 Dmi Biosciences Inc ORAL CARE PROCESSES AND PRODUCTS
GB0502046D0 (en) * 2005-02-01 2005-03-09 Sinclair Pharmaceuticals Ltd Method
GB0509437D0 (en) * 2005-05-09 2005-06-15 Sinclair Pharmaceuticals Ltd Method
GB0523435D0 (en) 2005-11-17 2005-12-28 Sinclair Pharmaceuticals Ltd Process
EP3184150B1 (en) * 2005-11-22 2019-06-19 Maelor Laboratories Limited Treatment of sub-gingival pocket infections
GB0523743D0 (en) * 2005-11-22 2005-12-28 Sinclair Pharmaceuticals Ltd Method
GB0600431D0 (en) * 2006-01-10 2006-02-15 Sinclair Pharmaceuticals Ltd Method
GB0602424D0 (en) * 2006-02-07 2006-03-22 Sinclair Pharmaceuticals Ltd Compounds
GB0604018D0 (en) 2006-02-28 2006-04-05 Sinclair Pharmaceuticals Ltd Method
WO2013140170A1 (en) 2012-03-20 2013-09-26 Sinclair Pharmaceuticals Limited Treatment of microbial infections
IT201600130642A1 (it) 2016-12-23 2018-06-23 Lundbeck Pharmaceuticals Italy S P A Processo per la produzione di 2(3 alchilmorfolino)-etan-1-olo
IT201600130729A1 (it) 2016-12-23 2018-06-23 Lundbeck Pharmaceuticals Italy S P A Processo per la produzione degli intermedi del delmopinolo
IT201600130538A1 (it) 2016-12-23 2018-06-23 Lundbeck Pharmaceuticals Italy S P A Processo per la produzione del delmopinolo
IT201700076821A1 (it) 2017-08-24 2019-02-24 Lundbeck Pharmaceuticals Italy S P A Nuovo sale del delmopinolo

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2040039A (en) * 1935-02-26 1936-05-05 Rohm & Haas Phenolic morpholines
US2921886A (en) * 1958-11-28 1960-01-19 Colgate Palmolive Co Dentifrice composition comprising an n-higher alkyl morpholine
DK132335A (hu) * 1967-10-24
GB1548377A (en) * 1975-04-22 1979-07-11 Ferrosan Ab Piperidine derivatives and their use in compositions for the treatment of teeth and the oral cavity
GB1494886A (en) * 1975-06-02 1977-12-14 Texaco Development Corp Method of producing morpholine compounds
DE2624016A1 (de) * 1975-06-02 1976-12-16 Texaco Development Corp Verfahren zur herstellung von n-alkyl- oder n-hydroxialkyl-morpholinen sowie ggf. diaethern von n-hydroxialkyl- morpholinen
US4026935A (en) * 1975-06-02 1977-05-31 Texaco Development Corporation Production of bis-(morpholino-N-alkyl) ethers
GB1524325A (en) * 1976-03-18 1978-09-13 Ferrosan Ab Piperidine derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
DK151883B (da) 1988-01-11
FI73984B (fi) 1987-08-31
FR2478636B1 (hu) 1982-11-26
EP0038785B1 (en) 1985-11-13
AT378913B (de) 1985-10-25
DE3172865D1 (en) 1985-12-19
JPS5914463B2 (ja) 1984-04-04
GB2073180B (en) 1984-02-22
FI810860L (fi) 1981-09-22
IT8120629A0 (it) 1981-03-20
NO810945L (no) 1981-09-22
ES8203081A1 (es) 1982-03-01
ATE16482T1 (de) 1985-11-15
ZA811760B (en) 1982-03-31
FR2478636A1 (fr) 1981-09-25
AU543919B2 (en) 1985-05-09
EP0038785A1 (en) 1981-10-28
DK126981A (da) 1981-09-22
NO155966C (no) 1987-07-01
US4636382A (en) 1987-01-13
SE8002218L (sv) 1981-09-22
ES500514A0 (es) 1982-03-01
JPS56156271A (en) 1981-12-02
LU83244A1 (de) 1983-02-22
IT1211011B (it) 1989-09-29
CA1154769A (en) 1983-10-04
BE888052A (fr) 1981-07-16
CH662352A5 (de) 1987-09-30
NL8101383A (nl) 1981-10-16
FI73984C (fi) 1987-12-10
DE3110796A1 (de) 1982-01-28
DK151883C (da) 1988-07-04
NO155966B (no) 1987-03-23
AU6858481A (en) 1981-09-24
SE439011B (sv) 1985-05-28
GB2073180A (en) 1981-10-14
NZ196530A (en) 1984-02-03
IE51804B1 (en) 1987-04-01
IE810624L (en) 1981-09-21
ATA132681A (de) 1985-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU181788B (en) Process for producing new morpholine derivatives
US4894221A (en) Method of treating plaque using morpholine compounds
US5451401A (en) Diphosphonic acid esters as tartar control agents
US4820507A (en) Oral and dental hygiene preparations
EP0558395B1 (fr) Composés utilisables dans des produits de contraste pour la radiographie
US4119711A (en) Piperidino derivatives
IE43685B1 (en) Piperidine derivatives and their use in compositions for the treatment of theeth and the oral cavity
US4144320A (en) Aminoalcohols
US4307077A (en) Sulfonated bis(naphthoxy)alkanes as dental plaque barriers
US4307078A (en) Sulfonated bis(alkylphenoxy)alkanes as dental plaque barriers
US6924398B2 (en) Substituted tropolone compounds, oral care compositions containing the same and methods of using the same
EP0110748B1 (fr) Dérivés de phényl-(3-aminopropyl)-cétone, utilisation en thérapeutique et procédé de préparation
KR850000211B1 (ko) 모르폴리노 화합물의 제조방법
JPS60130555A (ja) 2,4−ジニトロアニリンアシル化物及び該化合物を有効成分とする殺菌剤

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: BIOSURFACE PHARMA AB, SE

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee