HU181403B - Process for preparing aluminium oxide from aluminium chloride hexahydrate by thermic destruction - Google Patents

Process for preparing aluminium oxide from aluminium chloride hexahydrate by thermic destruction Download PDF

Info

Publication number
HU181403B
HU181403B HU77AU380A HUAU000380A HU181403B HU 181403 B HU181403 B HU 181403B HU 77AU380 A HU77AU380 A HU 77AU380A HU AU000380 A HUAU000380 A HU AU000380A HU 181403 B HU181403 B HU 181403B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
rotary tube
aluminum chloride
gas
chloride hexahydrate
fluid
Prior art date
Application number
HU77AU380A
Other languages
English (en)
Inventor
Lothar Reh
Ludolf Plass
Philippe Marchessaux
Original Assignee
Pechiney Aluminium
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pechiney Aluminium filed Critical Pechiney Aluminium
Publication of HU181403B publication Critical patent/HU181403B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F7/00Compounds of aluminium
    • C01F7/02Aluminium oxide; Aluminium hydroxide; Aluminates
    • C01F7/30Preparation of aluminium oxide or hydroxide by thermal decomposition or by hydrolysis or oxidation of aluminium compounds
    • C01F7/306Thermal decomposition of hydrated chlorides, e.g. of aluminium trichloride hexahydrate
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S423/00Chemistry of inorganic compounds
    • Y10S423/09Reaction techniques
    • Y10S423/16Fluidization

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Muffle Furnaces And Rotary Kilns (AREA)

Description

Reh, Lothar mérnök, Bergen-Enkheim,
Plass, Ludolf mérnök, Kronberg, Német Szövetségi Köztársaság, Marchessaux, Philippe mérnök, Aix-en-Provence, Franciaország.
Szabadalmas: Alumínium Pechiney, Lyon, Franciaország
Eljárás alummium-klorid-hexahidrát alumíniumoxiddá történő hőbontására
A találmány alumínium-klorid-hexahidrát hőbontására szolgáló eljárásra vonatkozik, melynek során az alumínium, klorid-hexahidrát legalább túlnyomó részének hasítását egy közvetetten hevített hasító reaktorban végezzük, majd kalcinációval és közvetlen fűtésű forgó csökemencében végzett hasítással az alumínium-klorid maradékát bontjuk, és a képződött alumínium-oxidot egy forgó csőben hütjük le az égéshez szükséges oxigéntartalmú égető gáz egyidejű előhevítése mellett.
Ismeretes már mind az oldat, mind a szilárd állapotban levő fémkloridok termikus bontása, és ezáltal klórhidrogén és a fémkloridnak megfelelő fémoxid előállítása.
A bontás történhet permetezős pörkölő kemencében közvetlen hevítéssel [Stahl und Eisen, 84, 18041., (1964)], vagy fluid réteges reaktorokban (1 546 164 számú német szövetségi köztársaságbeli nyilvánosságrahozatali irat, és 1 667 180 és 2 261 083 számú német szövetségi köztársaságbeli közzétételi irat, valamint a 3 440009 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás).
Az oldatok, de a belőlük előzőleg kikristályosodott fémkloridok közvetlen hevítéssel történő bontása is azonban viszonylag híg sósav-oldatokhoz vezet, ami különösen akkor hátrányos, ha igen tömény oldatok, vagy tiszta klórhidrogén előállítása kívánatos.
Az igen tömény klórhidrogén-oldatok előállítását célozza a 315 207 számú osztrák szabadalmi leírásban ismertetett eljárás, melynél a bontási fokozatban szilárd, előzőleg felhevített hőhordozók, mint a korund, vagy a vas, vagy maga a pörkölési termék, hozzákeverésével történik a közvetett hevítés. Bár ezzel az eljárással a kitűzött cél teljesen elérhető, 30 mégis az eljárásnak jelentős hátránya van. Amennyiben a hőhordozó eljárástól idegen anyagokból, tehát nem a kész eljárási termékből áll, akkor az elválasztásához és az ismételt visszavezetéséhez költséges berendezésekre van szükség. 5 Amennyiben a hőhordozó maga az eljárás kész terméke, akkor a jelentős energiaigény miatt jelentős, rendszerint a bevitt anyagmennyiség többszörösének megfelelő termékáramot kell a hasító kemencébe visszavezetni. Ekkor az anyagmozgatás és a nagy hőmérsékletet elviselő szállító be10 rendezés költségei nem jelentéktelenek.
Egy olyan eljárás kidolgozását tűztük ki célul, amely nem mutatja az ismert hátrányokat; különösen azon előny megtartása mellett, hogy nagy töménységű klórhidrogén-oldatot szolgáltat, és elkerüli a nagy anyagáramok mozgatásának 15 hátrányát.
A feladatot megoldhatjuk, ha a bevezetőben megnevezett találmány szerinti eljárást oly módon hajtjuk végre, hogy az aluminium-klorid-hexahidrát legalább túlnyomó részét fluid állapotban hasítjuk a hasítási energiát a 14 hevítő felületeken 20 hozzávezetve, majd a maradék alumíniumklorid-hexahidrát hasítását forgó csőkemencében végezzük.
A fluid állapot, melynél a klórhidrogén legalább túlnyomó részét közvetett hevítés útján hasítjuk le, akár egy klasszikus fluid rétegnek, előnyösen egy 600—1000 kg/m3 közepes 25 szuszpénzió sűrűségű és 0,8 m/sec-nál kisebb fluidizáló gáz sebességű fluid rétegnek, akár egy expandált, szilárd anyag visszavezetéses (cirkuláló) fluid rétegnek, előnyösen egy 50—400 kg/m3 közepes szuszpenzió sűrűségű és 1,5—5m/ sec fluidizáló gáz sebességű fluid rétegnek felelhet meg.
A klasszikus fluid réteg alkalmazásának egyik előnye a
-1181403 nagy szuszpenzió sűrűségből adódó nagy hőátadási számban van. Hátrány, hogy a csekély mérvű örvény intenzitás következtében a hevítő felületek közelében túlhevülési jelenségek léphetnek fel. Expandált, szilárd anyag visszavezetéses fluid réteg alkalmazásánál biztonsággal elkerüljük a túlhevülési 5 jelenségeket. Ezenkívül a kisebb hőátadási számokban rejlő hátrányt a nagy cirkulációs arány lehetősége messzemenően kiegyenlíti.
Az előzőekben megadott fluidizáló gáz sebesség a közvetett bontásánál keletkező gáz effektív sebességére vonatko- 10 zik. Ez a gáz lényegében az alkalmazott fluidizáló gáz, a bevitt nedvességből és a kristályvízből keletkező gőz, és az alumínium-klorid kémiai reakciója során, valamint a fizikailag megtapadt klórhidrogén elpárolgása útján keletkező klórhidrogén keverékéből áll. A gázsebesség a fluidizált 15 anyagot nem tartalmazó fluid reaktorra érvényes.
A fluid ágy üzemeltetéséhez adott esetben előhevített idegen gázokat alkalmazhatunk. Célszerűen azonban az alumínium-oxid kalcinálására szolgáló forgó csőkemence véggázait használjuk fel. Ha a klórhidrogén legalább túlnyomó 20 részének lehasítását klasszikus fluid réteg alkalmazásával végezzük, akkor ajánlatos, hogy a gázokat az ágy felett hozzávezetett szekunder gázokként használjuk fel és, hogy azok hőmérsékletét csökkentsük. Ez a találmány egy további előnyös kiviteli formájánál úgy történik, hogy a forgó csőke- 25 mence véggázait közvetlen hőkicserélésben alkalmas menynyiségű friss alumínium-kloriddal hozzuk érintkezésbe. Ha a klórhidrogén lehasítását cirkuláló fluid réteg alkalmazásával hajtjuk végre, akkor nincs szükség a fluidizáló gázként és/vagy szekunder gázként hozzávezethető gáz lehűtésére. 30 Ha kívánatos a hőmérséklet csökkentése, akkor ez célszerűen lebegtető hőkicserélőkben történik, melyeknek egy szuszpenzió zónájuk, például egy Venturi keverőjük, és adott esetben egy ciklon formájú leválasztó zónájuk van. A fluid reaktor üzemeltetéséhez a saját véggázait is felhasználhatjuk, 35 célszerűen egy elektro szűrőben végrehajtott portalanítás után. A bontó reaktor vagy a forgó csőreaktor gázainak alkalmas visszavezetése útján lehetőség van a csak egy termékgáz-áramos üzemmódra.
A fluid reaktor közvetett hevítése célszerűen a reaktorba 40 befüggesztett fűtőfelületekkel történik, melyeket folyékony hőhordozókkal, mint sóolvadékokkal vagy olajokkal áramoltatunk át. Különösen előnyösek a hőátadó lemezekkel ellátott (lamellás) csőfalak. Klasszikus fluid réteg alkalmazása esetén ajánlatos a csőfalakat oly módon beépíteni, hogy 45 a csövek horizontális futása cirkuláló fluid réteg alkalmazásánál a csökkentett erózió érdekében vertikális csőfutást eredményezzen. A hőhordozó, a fluidizáló gáz, adott esetben a szekunder gáz, valamint az alumínium-klorid-hidrát hozzávezetését, és adott esetben ennek recirkulációs arányát oly 50 módon hangoljuk össze, hogy — a találmány előnyös kiviteli módjánál — a fluid ágy hőmérséklete 200 C° és 400 C° között legyen.
A véggázokat, amelyeknek hőmérséklete a találmány előnyös, 200—400 C°-os fluid ágy hőmérsékletű kiviteli módjá- 55 nál közel ezzel azonos, a magukkal vitt por leválasztására közvetlenül egy elektro szűrőbe vihetjük be.
A fluid anyag tartózkodási idejét célszerűen akkorára választjuk, hogy a klorid mintegy 70—95%-a elbomolják.
A klórhidrogén legalább túlnyomó részének lehasítására 60 szolgáló reaktorból folyamatosan elvezetünk egy fluid anyag áramot, amelyet a forgó csökemencébe viszünk be. Itt a részecskék felhevülnek, és a maradék klorid elbomlik klórhidrogén leadása mellett. A forgó csőkemencét önmagában ismert módon üzemeltethetjük, és fütőgáz és/vagy fűtőolaj 65 alkalmazásával közvetlenül hevítjük. A hőmérsékleteloszlást oly módon állítjuk be, hogy a forró zónában 750—1100 C° közötti hőmérséklet uralkodjék.
Elegendően hosszú tartózkodási idő után a most már készre kalcinált alumínium-oxid egy forgó csőbe kerül, amelyben oxigéntartalmú gázok alkalmazásával lehűtjük. Hűtéssel mintegy 100 C°-os alumínium-oxid véghőmérséklet érhető el.
A találmányt az ábrák és a kiviteli példák segítségével mutatjuk be közelebbről.
Az 1. ábra a találmány szerinti eljárás folyamatábráját mutatja expandált állapotú fluid réteg, míg a 2. ábra klasszikus állapotú fluid réteg alkalmazásával az alumínium-klorid-hexahidrát túlnyomó részének hasítását végző zónában.
Az 1. ábrán az alumínium-klorid-hidrátot az 1 betöltő berendezésen és a 2 adagoló szalagmérlegen át egy 3 Venturi keverőbe visszük be, melyhez a 4 csövön keresztül az 5 forgó csőkemence véggázait vezetjük. A képződött gáz/szilárd anyag szuszpenzió a 6 vezetéken át a 7 ciklon leválasztóba kerül, ahol egy a 8 vezetéken elvezetett gáz áramra és egy a 9 vezetéken elvezetett szilárd anyag áramra választjuk szét.
A friss alumínium-klorid-hidrát egy részáramát választható módon a 10 vezetéken át közvetlenül bevezethetjük a 11 fluid reaktorba.
A 9 vezeték szilárd anyaga a 11 fluid reaktorba kerül, melyet cirkuláló fluid réteggel, a 12 leválasztóval és a 13 visszavezetéssel valósítunk meg. A 11 reaktor 14 hevítő felületeit a 15 zárt hőhordozó körfolyamaton keresztül a 16 hevítő berendezéssel hevítjük. Fluidizáló gázként választható módon vagy a 16 hevítő berendezésben előhevitett, és a vezetéken elvezetett gázok, vagy a 18 és/vagy 19 vezetéken a 20 és/vagy 8 véggázvezetékből visszavezetett gázok szolgálnak. Adott esetben szekunder gázként a 18/20 vezetékből a 21 vezetéken át elágaztatott véggázt alkalmazhatjuk. A 11 fluid reaktor véggáza a 22 vezetéken át egy 23 elektro szűrőbe, és végül a 24 szélfúvóval ellátott, és a klórhidrogén abszorpciójára szolgáló (az ábrán fel nem tüntetett) berendezésbe vezető 20 véggáz vezetékbe kerül. A 23 elektro szűrőben leválasztott port a 32 és a 9 vezetékeken át visszavezetjük a 11 fluid reaktorba.
A 11 fluid reaktorból egy részlegesen hasított aluminium-klorid részáramot vezetünk a 12 ciklonon és a 25 vezetéken át az 5 forgó csőkemencébe. Az 5 forgó csőkemencét a 26 vezetéken hozzávezetett oxigéntartalmú gázokkal és a 27 vezetéken át bejuttatott, leginkább fűtőolajból és/vagy fűtőgázból álló fűtőanyaggal hevítjük.
Az itt uralkodó üzemi körülmények folytán elegendően hosszú tartózkodási idő után az 5 forgó csőkemencéből kivett, és készre kalcinált alumínium-oxid a 28 vezetéken át a 29 forgó hűtőbe jut, melyet a 30 vezetéken át bevezetett oxigéntartalmú gázzal áramoltatunk át. A lehűlés megtörténte után az alumínium-oxid a 31 vezetéken át hagyja el a 29 forgó hűtőt.
A találmány szerinti eljárás 2. ábrán bemutatott kiviteli formája az 1. ábrán bemutatottól lényegében abban tér el, hogy itt a 11 fluid reaktort klasszikusan üzemeltetjük. Ennek következtében itt nincs szükség a fluid reaktorból a cirkuláló fluid réteg által kihordott szilárd anyag leválasztására szolgáló leválasztóra és a 11 fluid reaktorba menő visszavezető csőre. A szilárd anyag a 11 fluid reaktorban eltöltött elegendően hosszú tartózkodási idő után a 25 vezetéken át az 5 forgó csőkemencébe kerül.
Egyébként a 11 fluid reaktort itt is választható módon vagy a 16 hevítő berendezésben felhevített gázokkal, vagy a és/vagy 19 vezetékeken át a 20 és/vagy 8 véggázvezetékek bői visszavezetett gázokkal fluidizálhatjuk. A további szilárd anyag és gáz áramok az 1. ábrán szereplőkkel megegyeznek.
1. példa (A példában az 1. ábrára hivatkozunk.)
Az 1 betöltő berendezésen és a 2 adagoló szalagmérlegen át óránként 1361, mintegy 15% felületi nedvességű és dpso=150gm közepes szemcseméretű alumínium-klorid-hexahidrátot (A1C13 · 6H2O) viszünk be. A bevitt mennyiség 50%-át a 10 vezetéken át közvetlenül a 11 fluid reaktorba juttatjuk. A bevitt mennyiség másik 50%-a a 3 Venturi keverőbe kerül, amelyet a 4 vezetéken át a forgó csőkemence 850 C° hőmérsékletű véggázai járnak át. A véggázmennyiség 28 700 Nm3/óra. A 3 Venturi keverőben képződött szuszpenzió a 6 vezetéken át a 7 ciklon leválasztóba jut, melyben elválasztjuk a szilárd anyagot a gáztól. A gáz, melynek hőmérséklete 150 C°,ésami 13,4 térfogatszázalék klórhidrogéntartalommal 39 200 Nm3/óra mennyiségben keletkezik, a szélfúvó beiktatásával a 8 vezetékbe, és onnan fluidizáló gázként a 19 vezetéken át a 11 fluid reaktorba kerül. A 7 ciklon leválasztóban levált, szintén 150 C’-os hőmérsékletű szilárd anyagot (58 t/óra) a 9 vezetéken át a 11 fluid reaktorba vezetjük.
A 11 fluid reaktor hevítése alkáliklorid keverék ömledékével történik a 15 körfolyamaton át 460C°-os belépő és 400 C’ -os kilépő hőmérséklettel. Az ömledék felhevítéséhez 8100kg/óra mennyiségű nehéz fűtőolajat (H = 9500 kcal/ kg) égetünk el a 16 hevítő berendezésben. A választott üzemi körülmények között a 6,5 m átmérőjű és 20 m belső magasságú 11 fluid reaktorban 250C°-os hőmérséklet áll be. A fluidizáló gáz sebesség 2,5 m/sec. A 12 ciklonon és a 13 vezetéken át történő alkalmas szilárd anyag visszavezetéssel 3 órás tartózkodási időt érünk el. A közepes szuszpenzió sűrűség 150 kg/m3, a nyomásveszteség 3000 mm vízoszlop. Az előzőekben megadott körülmények között az alumíniumklorid mintegy 90%-a lehasad.
A 25 vezetéken át óránként 341 anyagot vezetünk el, és juttatunk az 5 forgó csőkemencébe. Az 5 forgó csőkemencét 1625kg/óra nehéz fűtőolajjal (Hu=9500 kcal/kg) és 20 700 Nm3/óra, a 29 forgó cső hűtőben előhevített levegővel üzemeltetjük. A legnagyobb hőmérsékletű térben 900 C’os hőmérsékletet érünk el.
Elegendően hosszú tartózkodási idő után az óránként 25 tonnát kitevő mennyiségű kalcinátum a 29 forgó cső hűtőbe jut, és ott 150 C°-ra hűl le.
A 7 ciklon leválasztó véggázának a 11 fluid reaktorba történő kvantitatív visszavezetése folytán 130 000 Nm3/óra mennyiségű, 27,8 térfogatszázalék klórhidrogéntartalmú gáz áram áll elő. Ezt a 250 C° hőmérsékletű gázáramot a 22 vezetéken át a 23 elektro szűrőbe vezetjük, ott portalanítjuk, és végül a 20 vezetéken, és a 24 szélfúvón át az abszorpciós berendezésbe vezetjük. (Ez utóbbi az ábrán nem szerepel.)
2. példa (A példában a 2. ábrára hivatkozunk.)
Az 1 betöltő berendezésen és a 2 adagoló szalagmérlegen át óránként 1361, mintegy 15% felületi nedvességű és dp5O=150pm közepes szemcseméretű alumínium-klorid-hexahidrátot (A1C13 · 6H2O) adagolunk be.
Az aluminium-klorid legalább túlnyomó részének hasítására szolgáló berendezés két azonos részből áll, melyeknek 11 fluid reaktoraiba a beadagolt mennyiség 25—25%-át viszszük be. A beadagolt alumínium-klorid-hexahidrát mennyiség másik 50%-a egy 3 Venturi keverőbe jut, melyben azt az 5 forgó csőkemence 850 C°-os hőmérsékletű, 28 700 Nm3/ óra mennyiségű véggázaival szuszpendáljuk, és a 6 vezetéken át visszük tovább. A 7 ciklon leválasztóban a szilárd anyagot és a gázt elválasztjuk. A 150C°-os hőmérsékletű és 39 200 Nm3/óra mennyiségű, 13,4 térfogatszázalék klórhidrogéntartalmú gázt a 8 vezetéken át az abszorpciós berendezésbe vezetjük. (Ez az ábrán nem szerepel.)
A 7 ciklon leválasztóban leválasztott szilárd anyag a 9 vezetéken át a 11 fluid reaktorokba kerül, melyeknek az alsó részen 9,6 m az átmérőjük és 24 m a magasságuk. Az 58 tonnás ossz áramot ehhez két 29 tonnás részáramra osztjuk el.
A 11 fluid reaktorokat a 20 vezetéken visszavezetett véggázokkal fluidizáljuk. A fluidizáló gáz mennyisége reaktoronként 11 200Nm3/óra. A hevítés a 15 körfolyamatban vezetett alkáliklorid keverék ömledékkel történik, amelyet 460 C°-os hőmérséklettel vezetünk be a reaktorokba, és 400 C°-os hőmérséklettel vezetünk el belőlük. A 460 C°-ra történő ismételt felhevítés a 16 hevítő berendezésben történik 8100 kg/óra mennyiségű nehéz fűtőolaj elégetésével.
A megválasztott üzemi körülmények között a 11 fluid reaktorokban 250 C°-os hőmérséklet alakul ki. A szilárd anyaggal töltött térben a szuszpenzió sűrűsége 500 kg/m3, a nyomásveszteség 4500 mm vízoszlopnyi és a fluidizáló gáz sebessége 0,5 m/sec. A 11 fluid reaktorokból kikerülő 114 100 Nm3/óra mennyiségű 250 C° hőmérsékletű véggáz a 23 elektro szűrőbejut, ott megszabadítjuk a portól és a 20 vezetéken át elvezetjük. 91 700 Nm3/óra mennyiségű, 37 térfogatszázalék klórhidrogéntartalmú véggáz kerül az (ábrán nem szereplő) abszorpciós berendezésbe.
A fluid reaktorokból egyenként 17 t/óra (összesen 341/ óra) mennyiségű szilárd anyagot vezetünk az 5 forgó csőkemencébe. Az 5 forgó csőkemencét 1625 kg/óra mennyiségű nehéz fűtőolaj 20 700 Nm3/óra mennyiségű, a 29 forgó cső hűtőben előhevített levegőben történő elégetésével hevítjük. A legmelegebb zónában a hőmérséklet 900 C° körüli.
Elegendően hosszú tartózkodási idő után a készre kalcinált alumínium-oxid a 28 vezetéken át a 29 forgó cső hűtőbe kerül, és ott 150 C°-ra hűl le. A termelt alumínium-oxid mennyisége 25 t/óra.

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás alumínium-klorid-hexahidrát aluminiumoxiddá történő hőbontására, ahol az alumínium-klorid-hexahidrát legalább túlnyomó részét fluid állapotban, a hőbontási energia fütőfelületek (14) útján történő hozzávezetésével bontjuk, azzal jellemezve, hogy az alumínium-klorid-hexahidrát maradékot közvetlen fűtésű forgó csőkemencében bontjuk, és a képződött aluminium-oxidot forgó csőben, oxigéntartalmú gázok egyidejű előhevítése mellett lehűtjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a közvetetten hevített fluid réteg (11) üzemeltetéséhez a forgó csőkemence (5) véggázait alkalmazzuk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a forgó csőkemence (5) véggázainak hőmérsékletét friss alumínium-klorid-hidráttal történő közvetlen érintkeztetéssel csökkentjük.
    2 rajz (2 ábrával)
    A Kiadásért felel a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója
    84.5131.66-4 Alföldi Nyomda, Debrecen — Felelős vezető: Benkő István igazgató
    Nemzetközi osztályozás: C 01 F 7/30
HU77AU380A 1976-08-16 1977-08-16 Process for preparing aluminium oxide from aluminium chloride hexahydrate by thermic destruction HU181403B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2636855A DE2636855C2 (de) 1976-08-16 1976-08-16 Verfahren zur thermischen Spaltung von Aluminiumchloridhydrat

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181403B true HU181403B (en) 1983-07-28

Family

ID=5985574

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77AU380A HU181403B (en) 1976-08-16 1977-08-16 Process for preparing aluminium oxide from aluminium chloride hexahydrate by thermic destruction

Country Status (24)

Country Link
US (1) US4107281A (hu)
JP (1) JPS5355499A (hu)
AR (1) AR219713A1 (hu)
AU (1) AU512558B2 (hu)
BE (1) BE857800A (hu)
BR (1) BR7705399A (hu)
CA (1) CA1103001A (hu)
DD (1) DD131852A5 (hu)
DE (1) DE2636855C2 (hu)
DK (1) DK361777A (hu)
ES (1) ES461617A1 (hu)
FR (1) FR2362081A1 (hu)
GB (1) GB1570423A (hu)
HU (1) HU181403B (hu)
IL (1) IL52732A0 (hu)
IT (1) IT1083930B (hu)
LU (1) LU77964A1 (hu)
MX (1) MX146424A (hu)
NL (1) NL186507C (hu)
NZ (1) NZ184915A (hu)
PL (1) PL113237B1 (hu)
RO (1) RO72777B (hu)
SE (1) SE427649B (hu)
ZA (1) ZA774914B (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2805906C2 (de) * 1978-02-13 1986-08-14 Aluminium Pechiney, Lyon Verfahren zur thermischen Spaltung von Aluminiumchloridhydrat
US4402932A (en) * 1982-05-07 1983-09-06 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Interior Thermal decomposition of aluminum chloride hexahydrate
DE3784324D1 (de) * 1986-12-10 1993-04-01 Bbc Brown Boveri & Cie Verfahren und vorrichtung zur trennung und/oder umsatz von partikeln.
WO2008141423A1 (en) 2007-05-21 2008-11-27 Exploration Orbite Vspa Inc. Processes for extracting aluminum and iron from aluminous ores
RU2588960C2 (ru) 2011-03-18 2016-07-10 Орбит Элюминэ Инк. Способы извлечения редкоземельных элементов из алюминийсодержащих материалов
EP2705169A4 (en) 2011-05-04 2015-04-15 Orbite Aluminae Inc METHOD FOR RECOVERING RARE ELEMENTS FROM DIFFERENT OTHERS
CN103842296B (zh) 2011-06-03 2016-08-24 奥贝特科技有限公司 用于制备赤铁矿的方法
CA2848751C (en) 2011-09-16 2020-04-21 Orbite Aluminae Inc. Processes for preparing alumina and various other products
EP2802675B1 (en) 2012-01-10 2020-03-11 Orbite Aluminae Inc. Processes for treating red mud
JP2015518414A (ja) 2012-03-29 2015-07-02 オーバイト アルミナ インコーポレイテッドOrbite Aluminae Inc. フライアッシュ処理プロセス
RU2597096C2 (ru) 2012-07-12 2016-09-10 Орбит Алюминэ Инк. Способы получения оксида титана и различных других продуктов
CA2877854C (en) * 2012-08-01 2016-10-25 Aleksandr Sergeevich SENYUTA Method of alumina recovery
JP2015535886A (ja) 2012-09-26 2015-12-17 オーバイト アルミナ インコーポレイテッドOrbite Aluminae Inc. 種々の材料のHCl浸出によるアルミナおよび塩化マグネシウムを調製するためのプロセス
CA2891427C (en) 2012-11-14 2016-09-20 Orbite Aluminae Inc. Methods for purifying aluminium ions
CN104058436B (zh) * 2014-06-12 2016-06-01 北京航天动力研究所 一种回转窑焙烧六水结晶氯化铝制备氧化铝的装置及方法
WO2016134455A1 (en) * 2015-02-23 2016-09-01 Polar Sapphire Ltd. Process for making high-purity aluminum oxide
DE102015107433A1 (de) * 2015-05-12 2016-11-17 Outotec (Finland) Oy Verfahren und Anlage zur Produktion von kalziniertem Petrolkoks
AU2019449397A1 (en) * 2019-06-07 2022-01-06 Metso Outotec (Finland) Oy Process and plant for thermal decomposition of aluminium chloride hydrate into aluminium oxide

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA788920A (en) * 1968-07-02 Rohrbach Rudolf Process for heat treating material
US2539263A (en) * 1942-10-28 1951-01-23 Standard Oil Dev Co Contacting finely divided solids with gases
US3130008A (en) * 1949-11-23 1964-04-21 Cabot Corp Method of preparing metallic oxides by hydrolysis of metallic halides
US2780525A (en) * 1953-10-08 1957-02-05 Cabot Godfrey L Inc Process and apparatus for the production of aluminum oxide from aluminum chloride
US3144303A (en) * 1960-08-30 1964-08-11 Du Pont Fluidization process
DE1767628C3 (de) * 1968-05-30 1985-03-14 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Durchführung endothermer Prozesse
JPS501700B1 (hu) * 1969-06-21 1975-01-21
US3648380A (en) * 1970-05-28 1972-03-14 Aluminum Co Of America Fluidized bed level control
DE2106306C3 (de) * 1971-02-10 1974-12-19 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung von Aluminiumfluorid
AT315207B (de) * 1972-11-20 1974-05-10 Ruthner Ind Planungs Ag Verfahren zur Herstellung von Chlorwasserstoff
DE2261083C3 (de) * 1972-12-14 1979-05-31 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur thermischen Spaltung von Metallchloriden

Also Published As

Publication number Publication date
FR2362081B1 (hu) 1981-03-27
CA1103001A (fr) 1981-06-16
MX146424A (es) 1982-06-25
NZ184915A (en) 1980-02-21
AU512558B2 (en) 1980-10-16
IT1083930B (it) 1985-05-25
AU2790677A (en) 1979-02-22
AR219713A1 (es) 1980-09-15
JPS5611646B2 (hu) 1981-03-16
GB1570423A (en) 1980-07-02
DD131852A5 (de) 1978-07-26
RO72777B (ro) 1984-03-31
PL200285A1 (pl) 1978-04-10
BE857800A (fr) 1978-02-16
NL7708840A (nl) 1978-02-20
JPS5355499A (en) 1978-05-19
ES461617A1 (es) 1978-06-16
PL113237B1 (en) 1980-11-29
RO72777A (ro) 1984-03-15
NL186507B (nl) 1990-07-16
ZA774914B (en) 1978-09-27
DE2636855C2 (de) 1986-08-21
SE427649B (sv) 1983-04-25
NL186507C (nl) 1990-12-17
BR7705399A (pt) 1978-06-06
DE2636855A1 (de) 1978-02-23
DK361777A (da) 1978-02-17
IL52732A0 (en) 1977-10-31
US4107281A (en) 1978-08-15
FR2362081A1 (fr) 1978-03-17
LU77964A1 (hu) 1978-04-27
SE7709200L (sv) 1978-02-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU181403B (en) Process for preparing aluminium oxide from aluminium chloride hexahydrate by thermic destruction
US4226844A (en) Method of thermally splitting hydrate of aluminum chloride
US2419245A (en) Regenerating carbon contaminated catalysts
US3995987A (en) Heat treatment of particulate materials
CA2047362C (en) Process of cooling hot process gases
PL113235B1 (en) Method of thermal decomposition of aluminium chloride hexahydrate
HU177477B (en) Process for performing endotherm /heat consuming/ processes
US2833622A (en) Catalytic treatment of alumina in fluidized beds
US4707350A (en) Process and device for the decarbonation of minerals by fluidized bed calcination
PL119885B1 (hu)
CA1099081A (en) Pyrohydrolysis process for spent aluminum reduction cell linings
US3869538A (en) Process for producing sodium carbonate from trona
US3265465A (en) Production of anhydrous alumina
Fish Alumina calcination in the fluid-flash calciner
HU180947B (en) Improved process for preparing anhydrous alum earth
US2750258A (en) Process for calcining finely-divided alumina hydrate
WO1996021619A1 (en) Process for the production of alpha alumina
US2725348A (en) Fluidized distillation of oil-bearing minerals
US4261736A (en) Carbothermic production of aluminium
US2794709A (en) Preparation of carbon black and hydrogen
US4243650A (en) Heat and volatized salt recovery from reaction effluent
US3013786A (en) Hydraulic cement process
US3217787A (en) Method for cooling a gaseous suspension of titanium dioxide
US3251650A (en) Method and apparatus for the preparation of magnesium oxide by a spouting bed technique
US2462661A (en) Fluidization process for producing aluminum

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee