HU177956B - Process for producing n-substituted 2-hydrazino-propionic acid derivatives - Google Patents

Process for producing n-substituted 2-hydrazino-propionic acid derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU177956B
HU177956B HU78BO1732A HUBO001732A HU177956B HU 177956 B HU177956 B HU 177956B HU 78BO1732 A HU78BO1732 A HU 78BO1732A HU BO001732 A HUBO001732 A HU BO001732A HU 177956 B HU177956 B HU 177956B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
propionic acid
hydrazono
chloride
acid
preparation
Prior art date
Application number
HU78BO1732A
Other languages
English (en)
Inventor
Rainer Haeckel
Michael Oellerich
Ruth Heerdt
Manfred Huebner
Felix H Schmidt
Original Assignee
Boehringer Mannheim Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Boehringer Mannheim Gmbh filed Critical Boehringer Mannheim Gmbh
Publication of HU177956B publication Critical patent/HU177956B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C251/00Compounds containing nitrogen atoms doubly-bound to a carbon skeleton
    • C07C251/72Hydrazones
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P3/00Drugs for disorders of the metabolism
    • A61P3/08Drugs for disorders of the metabolism for glucose homeostasis

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Diabetes (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Emergency Medicine (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Obesity (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Endocrinology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás az új, N-szubsztituált
2-hidrazono-propionsav származékok előállítására.
Ismeretes^' hogy némelyik monoamin-oxidáz gátló, mint \pl. a Phenelzin (2-fenil-etil-hidrazin) vagy a Mebari^zin (í-fenil-etil-hidrazin) nagy dózisbah hipoglikémiás hatásúak lehetnek. (Adnitt, P. I.: Hypoglycemic action of monoamino oxidase inhibitors, Diabetes 17: 628-633 (1968), Wickström,
L., Petterson, K.: Treatment of diabetics with monoamino oxidase inhibitors, Láncét 2: 995—997 (1964), Cooper, A. J., Reddie, K. M. G.: Hypotensive collapse and hypoglicaemia after mebanazine - a monoamine-oxidase inhibitor, Láncét 1: 1133-1135 (1964)].
A főhatás azonban mégiscsak a monoamin-oxidáz (MAO) inhibitor-hatása, így bár ezek a vegyületek a pszichés megbetegedések gyógyításában felhasználásra kerülnek [Van Praag, Η. M.: Leijnse,
B.: The influence of somé antidepressives of the hydrazine type on the glucose metabolism in depressed pa tients, Clin. Chim. Acta 8: 466—475 (1963)] de vércukor-csökkentő gyógyszerként nem használhatók.
Ezért a találmány célja olyan vegyületek előállítása, amelyeknek olyan dózistartományban van hipoglikémiás hatása, ahol a MAO-gátló hatás még egyáltalán nem, vagy csak lényegtelen mértékben lép fel.
Me^epo módon azt tapasztaltuk, hogy a Phenelzintől eltérő hidrazinkomponenst tartalmazó piroszőlősav-hidrazonok a megfelelő hidrazinnal szemben jelentősen nagyobb hipoglikémiás hatást mutatnak, míg MAO gátló hatásuk majdnem teljesen hiányzik.
A találmányunk tárgyát ennek következtében olyan propionsav-származékok előállítására vonatkozó eljárás képezi, amely vegyületek megfelelnek az I általános képletnek
CH3 /
R—X—NH-N=C (h \
— ahol COOH
R 1-18 szénatomos egyenes- vagy elágazó láncú alkil-csoport, 3-10 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkenilcsoport, vagy 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport vagy ciklohexenilcsoport,
X vegyértékvonalat illetve 1-4 szénatomos alkiléncsoportot vagy 3-4 szénatomos alkeniléncsoportot jelöl, de ha X vegyértékvonal, R cikloalkilcsoport nem lehet továbbá e propionsav-származékok fiziológiai szempontból ártalmatlan sói, rövidszénláncú alkil-észterei, amidjai, előállítási módjaik, továbbá felhasználásuk vércukor-csökkentő hatású gyógyszerek előállítására.
Az oltalmi körből kizárt 2-(ciklohexil-hidrazc no)-propionsav az irodalomból ismert (Chem. Zent ral Bl. 1911., II., 362).
A farmakológiai vizsgálatok egyébként azt mutatták, hogy ez a vegyület a találmány tárgyát képező vegyületekhez képest hatástalan.
Az R szubsztituensben az egyenes- vagy elágazó láncú alkilcsoport 1-18 szénatomot tartalmazhat, ilyen egyenesláncú csoport a metil-, etil-, propil-, butil-, pentil-, hexil-, heptil-, oktil-, nonil-, decil-, undecil-, dodecil-, tridecil- és tetradecilcsoport lehet. Előnyösen alkalmazható elágazó láncú alkilcsoport az izopropil-, izobutil-, szek-butil-, terc-butil-, izopentil-, izohexil-, 2-etil-butil-, 3,3-dimetil-butil-, 1-metil-hexil-, 4-metil-hexil-, 5-metil-hexiI-,
2-etil-hexil-, 3,5-dimetil-hexil és 3-metil-oktil csoportok.
Az egyenes- vagy elágazó láncú telítetlen csoportok közül előnyös az allil-, 3-butenil-, 3-pentenil-,
2-, 3-, 4- vagy 5-hexenil-, 9-decenil-, 2-metil-allil·, 3,7-dimetil-6-oktenil, 2-propinil-, 2-butinil- és 2-hexinil-gyök.
Az R szubsztituens cikloalkilcsoport jelentéseként a ciklopentil-, ciklohexil- és cikloheptilcsoport jöhet számításba.
A találmány tárgyát képezik továbbá az I általános képletből származtatható mindazon sztereóspecifikus vegyületek, amelyek a többnyire jelenlevő aszimmetrikus szénatomok vagy kettőskötések (C=C, C=N) következtében keletkezhetnek.
Az I általános képletű vegyületek azzal az önmagában ismert eljárással állíthatók elő, amely szerint a II általános képletnek megfelelő,
R-X-NH-NH2 (II) hidrazint, — ahol R és X jelentése megegyezik a fent ismertetettel - a III általános képletnek megfelelő
CH3-C (Y,Y’)-COR’ (III) propionsav-származékkal - ahol Y és Y’ halogénvagy alkoxi-csoportok vagy együtt oxigén-atomot hoznak létre és R’ hidroxi-, alacsony szénatomszámú alkoxi- vagy amino-csoportot jelent - reagáltatunk és ezt követően adott esetben a savat sóvá, rövidszénláncú alkil-észterré vagy amiddá alakítjuk illetve a savat származékaiból felszabadítjuk.
A III általános képletben az Y és Y’ csoport halogénje fluor-, klór-, bróm- és jód-, előnyösen főként klór- és brómatom lehet. Az Y, Y’ és R’ alko Kicsoportok 1-4 szénatomszámúak, előnyös a metoxi- és etoxicsoport.
Eljárásunk szerint a II általános képletnek megfelelő helyettesített hidrazint vagy megfelelő sóját alkalmas poláros oldószerben (pl. vízben, kisszénatomszámú alkoholban vagy ecetsavban) á III általános képletnek. megfelelő propionsav-származékkal vagy előnyösen ennek sóival reagáltatjuk és adott esetben puffer, pl. nátrium-acetát segítségével gyengén savanyú pH-ra hozzuk. A reakció szobahőmérsékleten játszódik le, de melegítés közben is végbemegy. Az I általános képlet szerinti hidrazon, mint nehezen oldódó vegyület a reakciótermékből kiszűrhető, vagy alkalmas pl. nem poláros oldószerrel extrahálható.
Adott esetben egy-reaktoros eljárással a II általános képletű helyettesített hidrazin előállítható aminból, hidroxilamin-O-szulfonsawal, majd a III általános képlet szerinti propionsav-származék hozzáadása után a kívánt hidrazon kicsapható.
A szubsztituált hidrazinok illetve sóik részben új vegyületek. Általában nincs arra szükség, hogy ezeket tisztán állítsuk elő, így a felesleges nyerstermék is betáplálható. A szubsztituált hidrazinok önmagában ismert eljárásokkal, így pl. hidrazin és megfelelő alkil-halogenidek reakciójával állíthatók elő.
Mint élettani szempontból ártalmatlan sók, különösen az alkáli-, alkáliföldfém- vagy ammóniumsók (vagy esetleg az ugyancsak vércukor-csökkentő hatású biguanidin sói) vehetők számításba. Ezeknek a sóknak az előállítása önmagában ismert módon, így pl. a megfelelő szabad bázisokkal, karbonátokkal vagy alkoholátokkal reagáltatva történhetik.
A fenti eljárások során intermedierként keletkező észterek elkülöníthetők vagy esetleg közvetlenül a megfelelő karbonsavakká szappanosíthatók, és megfordítva, a kapott karbonsavak ismét a kívánt észterekké alakíthatók. Az észterek elszappanosítását főként lúgos közegben hajtjuk végre.
Az I általános képletnek megfelelő karbonsavak észterein a találmány értelmében főként a karbonsavak és alkoholok reakcióinak termékei értendők. Az alkoholok közül leginkább a kisszénatomszámú, egyértékű alkoholok, mint a metil-, etil-, propilvagy izopropil-alkohol előnyös.
A találmány szerinti I általános képletű amidok ismert módon, karbonsavakból vagy ezek reakcióképes származékaiból és aminokból állíthatók elő. Mint amin-komponensek, az ammónia, jöhet számításba.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek farmakológiai tulajdonságainak igazolására megvizsgáltuk a vércukor csökkentő hatást és a mono-amino-oxidáz gátlást, az ismert Phenelzin-nel (2-fenil-etil-hidrazin) összehasonlítva. A vizsgálatok szerint az új vegyületek a vércukrot már kisebb koncentrációban alkalmazva is csökkentik, a Phenelzinhez viszonyítva, és egyidejűleg monoamin-oxidáz gátló hatás nem mutatkozik.
A vércukor meghatározásához a vizsgálandó vegyületeket Na- illetve K-sójuk vizes oldataként vegyes fajtájú, hím tengeri malacoknak éhgyomorra, intraperitoneális injekcióként adjuk be.
A vér-glükóz-koncentrációt hexokináz-módszerrel hemolízisben határozzuk meg. A vizsgálathoz közvetlenül az adagolás után (0 időpont), továbbá az azt követő 4 órás időszakon belül 1 órás raszterbe 10 pl vért veszünk be és a hemolízis után egy, a glükolizálást inhibitáló stabilizáló oldatban azonnal analizáljuk. ......
Küszöbérték dózisként azt a dózist jelöljük, amely a vizsgált állatok egy adott csoportjánál (n = 4) a vér-glükóz-koncentrációt egy, megfelel0 mennyiségű fiziológiás konyhasó-oldattal kezelt kontroli-csoporthoz viszonyítva szignifikáns módon (p<0,05) csökkenti.
A kísérletek eredményét a következő táblázatban foglaltuk össze.
I. táblázat
Küszöbérték tengeriVizsgált malacoknál, 5 vegyület Példa szám éhgyomorra száma (mg/kg) i. p.
42.290
42.314 42.313
42.311 40.251 40.271
40.281
40.282
40.279 40.274
40.280
42.312
42.315 42.319 40.286
40.290 42.328 42.333 42.336 42.342
40.305
40.306
1. 15
l.c 25
l.d 25
l.e 5
l.i 25
1/1. 10
l.m 25
l/o. 10 egyedi állatok
l.p 10
l.r 10-25
l.s 25
2. 10 egyedi állatok
2.b 25 egyedi állatok
3.b 15-25
3.d 20
6.a 10
6.f 25
6h 10
6/i 15-20
6.j 30
6.k 10
6.1 15-20
Phenelzin
A találmány szerinti, vércukor-csökkentő készítmények esetében minden szokásos orális vagy 35 parenterális alkalmazási forma szóba jöhet, így pl· tabletták, kapszulák, drazsék, szirupok, oldatok, szuszpenziók, cseppek, kúpok, stb. A célnak megfelelően a hatóanyagot szilárd vagy folyékony hordozóanyaggal keveijük és ezután a kívánt alakra 45 formázzuk. Szilárd hordozóanyagok pl. a keményítő, laktóz, metil-cellulóz, talkum, nagy diszperzitású kovasav, nagyobb molekulájú zsírsavak (mint a sztearinsav), zselatin, agar-agar, kalcium-foszfát, magnézium-sztearát, állati és növényi zsírok, szilárd 45 nagymolekulás polimerek (mint a polietilénglikol). Az orális alkalmazásra szánt készítményekhez kívánt esetben ízesítő- és édesítő anyagok is adhatók.
2-[ 2-(l -ciklohexén-1 -il)-etilhidrazono ]-
-propionsav
2-(3-ciklohexil-2-metil-2-propenil-hidrazono)-
-propionsav
2-[2-(2-ciklohexén-l-il)-etil-hidrazono]-
-propionsav
2-( 2-p ropinil-hidrazono)-propions av
2-(2-hexinil-hidrazono)-propionsav
2-(3-pentenil-hidrazono)-propionsav
2-[3-(3-ciklohexén-1 -il)-2-metil-2-propenil-hidrazonoj-propionsav
Az eljárást részletesen a következő példák ismertetik:
1. példa
2-(2-Ciklohexil-etil-hidrazono)-propionsav
2,7 g (2-Ciklohexil-etil)-hidrazinium(2+)-szulfátot) olvadáspont 185-187 °C, bomlik) 50 ml vízben oldunk és szobahőmérsékleten, keverés közben 10 ml vízben oldott 1,1 g piroszőlősav és 3,0 g nátrium-acetát-víz (1/3) oldattal elegyítünk. Ilyenkor először olajos réteg válik le, amely nemsokára kikristályosodik. Ezt az anyagot leszívatjuk, 6 ml 2 n nátronlúg hozzáadása után vízben oldjuk és 2 n sósavval fokozatosan savanyítjuk. Az először kiváló csapadékrész szennyezéseket tartalmaz, ezt leszívatjuk és eldobjuk. Az anyag további savanyítás hatására kiváló főtömege tiszta, ezt exszikkátorban, kalcium-klorid fölött megszárítjuk.
A hozam 1,6 g (az elméleti 67%-a), az olvadáspont 47 °C. Hasonlóképp lehet előállítani piroszólősavat reagáltatva
a) izobutil-hidrazinium(2 +)-szulfáttal (olvadáspont 127 °C, bomlik)
2-(izobutíl-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 88 °C (izooktánból),
b) metil-allil-hidrazinium(2 +)-oxaláttal (Olvadáspont 160—161 °C, bomlik)
2-(metil-allil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 68—69 °C (izooktán + toluolból),
c) propil-hidrazinium(2 +)-oxaláttal
2-(propil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 56-58 °C (ligroin + toluolból),
Injekciós oldószerként leginkább víz használható, 50 amely tartalmazza az injekciós oldatoknál szokásos adalékanyagokat, mint amilyen a stabilizálószer, oldóképesség-növelő és/vagy puffer. Ilyen adalékok például az acetát- vagy partarát-puffer, az etanol, komplexképzők (mint az etilén-diamin-tetraecetsay 55 és ennek nem toxikus sói) vagy viszkozitásszabályozó nagymolekulájú polimerek (mint a folyékony polietilén-oxid).
A találmány szerinti eljárásban a példákban megnevezett vegyületeken kívül még előnyösek a go következő savak, illetve sóik:
d) izopentil-hidrazinium( 1 +)-ldoríddal (olvadáspont 128-130 °C, bomlik)
2-(izopentil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 48-50°C (izooktánból),
e) oktil-hidrazinium(l +)-kloriddal
2-(oktil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 37 —38 °C,
f) (cildohexil-metil)-hidrazinium(l +)-kloriddal
2-(ciklohexil-metil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 81 -82 °C (izooktán + toluolból)
2-(2-butinil-hidrazono)-propionsav
2-(3,5-dinietil-hexil-hidrazono)-propionsav
2-(3,7-dinKtil-6-oktenil-hidrazono)-propionsav
g) izopropil-hidrazinium(l +)-kloriddal
2-(izopropil-hidrazono)-propionsavat
Olvadáspont 83-84 °C (ligroinból),
h) allil-hidrazinium(l +)-kloriddal
2-(allil-hidrazono)-propionsavat
Olvadáspont 47-48 °C (metilén-kloridból),
i) butil-hidrazinium(2 +)-szulfáttal
2-(butil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 56—57 °C (ciklohexánból),
j) szek-butil-hidrazinium(2 +)-szulfáttal
2-(szek-butil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 67 -68 °C (Na2C03)HCl-val újra kicsapva),
k) terc-butil-hidrazinium(l +)-kloriddál 2-(terc-butil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 99-100 C (izopropil-alkohol + vízből),
l) hexil-hidrazinium(l +)-kloriddal
2-(hexil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 44 °C (Na2CO3/HCl-val újra kicsapva),
m) 4-metü-pentil-hidrazinium(l +)-kloiiddal (nyerstermék) 2-(4-metil-pentil-hidrazono)-propionsavat olajos,
n) 2-etil-butil-hidrazinium( 1 +)-kloriddal (olvadáspont 118—125° C, nyerstermék) 2-(2-etil-butil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 83-86 °C (izopropil-alkohol + vízből),
o) 5-hexenil-hidrazinium(l +)-kloriddal (olvadáspont 130-135 °C, nyerstermék) 2-(5-hexenil-hidrazono)-propionsavat olajos,
p) heptil-hidrazinium(l +)-kloriddal 2-(heptíl-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 48—49 C (Ugrómból),
q) . ciklopentil-hidrazinnal 2-(ciklopentil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 87-88 °C (izooktán + toluolból),
r) (2-ciklopentil-etil)-hidrazinium(l +)-ldoriddal (Olvadáspont 160 eC, nyerstermék) 2-(2-ciklopentil-etil-hidrazono)-propionsavat
Olvadáspont 64-65 °C (éterből és ligroinból),
s) 2-(3-ciklohexén-l-il)etil- hidrazinium(l +)-kloriddal (olvadáspont 98-138 °C, nyerstermék) 2-[2-(3-ciklohexen-l-il)-etil-hidrazono]-propionsavat
Olvadáspont 67-68 °C (izopropil-alkohol ♦ vízből),
t) 2-cikloheptil-etil-hidrazinium(l *>kloriddal (Olvadáspont 132-145 °C, nyerstermék) 2-(2-cikloheptil-etil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 59-61 °C (cilddiexánból),
u) decil-hidrazinium(l +)-kloriddal (Olvadáspont 94 °C, bomlik) 2-(decil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 48=49 °C (izooktánból),
v) nonil-hidrazinium(l +)-kloriddal (Olvadáspont 115 °C, bomlik) 2-(nonil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 46-47 °C (izooktánból),
w) (3-ciklohexil-propil)-hidrazinium(l +)-kloriddal (Olvadáspont 220-225 °C)
2-(3-ciklohexil-propil-hidrazono)-propionsavat olajos.
Hozam: valamennyi esetben 50-90%.
2. példa
Nátrium-2-(pentil-hidrazono)-propionát
2,3 g Pentil-hidrazinium(l+)-kloridot 10ml vízben oldunk és 5 ml vízben oldott 1,5 g piroszőlősav és 2,2 g nátrium-acetát oldatával elegyítjük. Olajos anyag képződik. Körülbelül egy órás keverés után az olajat metilén-kloriddal extraháljuk, ezt az oldatot vízzel mossuk, qátrium-szulfáttal szárítjuk és belőle a metflén-kloridot elgőzölögtetjük. Az olajos maradékot kb. 8 ml etil-alkoholban oldjuk és hozzá keverés közben 3,0 ml 30%-os nátrium-metilát oldatot adunk. A nátrium-2-(pentil-hidrazono)-propionát kiválik, leszívatjuk majd először kevés etil-alkohollal, ezután éterrel mossuk. Hozam 1,9 g (az elméleti 59%-a), olvadáspont 225-228 °C, bomlik.
Hasonlóképp lehet előállítani piroszőlősavat reagáltatva
a) (2-ciklohexil-etil)-hidrazinium(2 +)-
-szulfáttal és ezt követően a nátrium-só előállításával nátrium-2-(2-ciklohexil-etil-hidrazono)-propionátot
Olvadáspont 230—233 °C, bomlik,
b) (3-ciklohexil-propil)-hidrazinium-kloriddal (Olvadáspont 220-225 °C) és ezt követően a nátrium-só előállításával nátrium-2-(3-dklohexil-propil-hidrazono)-propionátot
Olvadáspont 224—226 °C, bomlik.
Hozam mindkét esetben 50-90%.
3. Példa
Az 1. példában ismertetett módon ugyancsak elő lehet állítani piroszőlősavat reagálta va
a) 9-decenil-hidrazinium(l +)-ldoriddal (nyerstermék) 2-(9-decenil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 39-41 °C (hexánból),
b) 2-hexenil-hidrazinium(2 +)-oxaláttal (olvadáspont 166-167 *C) 2-(2-hexenil-hidrazono)-propionsavat olajos,
c) metil-hidrazinium(2 +)-szulfáttal 2<metil-hidrazono>propionsavat , Olvadáspont 89—91 °C (izopropil-alkohol + izooktánból),
d) 5-metil-hexil-hidrazinium(l +)-kloridból (olvadáspont 184-188 *C, nyerstermék) 2-(5-me tfl-hexil-hidrazono)-propionsavat olajos.
Hozam mindegyik esetben
50-90%.
4. Példa
2-(Decil-hidrazono)-propionsav-aniid
6,5 g Decfl-hidra2inium(2 +)-dikloridoi 30ml vízben oldunk és 40 ml vízben oldott 2,3 g piroszőlősav-amiddal elegyítünk. Híg nátronlúg adagolásával a pH-t kb. 3-ra állítjuk be és az oldatot 16 órán keresztül hűtőszekrényben tároljuk, ezalatt a kívánt anyag kikristályosodik, leszívatható és izooktánból átkristályosítható.
Hozam: 3,3 g (az elméleti 51,6%-a), olvadáspont 64 ’C (Bomlik)
5. Példa
2-(Heptil-hidrazono)-propionsav-etil észter
4,0 g heptil-hidrazinium(2+)-<ükloridot 40 ml etanolban oldunk és hozzá 2,3 g piroszőlősav-etilésztert adunk. Az oldatot 20 percen át szobahőmérsékleten állni hagyjuk, ezután 160 mi oldatot adunk hozzá és a leváló olajos anyagot éténél extraháljuk. Az éteres oldatot többszőr átmossuk 2n nátrium-karbonát oldattal, mqjd ezután vízzel, nátrium-szulfáttal szárítjuk és bepároljuk. A visszamaradó észter nem kristályosodik.
Hozam: 3,7 g (az elméleti 82,4%-a)
Hasonlóképp állítható elő
a) nonil-hidrazinium(2 +)-dildoridból és piroszőlő-metilészterből 2-(nonil-hidrazono)-propionsav-metilészter olajos, hozam 50-90%.
6. példa
Az 1. példában ismertetett módon eljárva ugyancsak elő lehet állítani piroszőlősavat reagáltatva
a) d-hexenil-hidraziniumíl +)-Horiddai (szabad vegyület, forráspont (14): 82—89 °C, a sósavas só higroszkópos) 2-(4-hexenil-hidrazono)-propionsavat olajos a vegyület 0,6 mól vizet tartalmaz,
b) oktadecil-hidrazinium(2 +)-dildoriddal (olvadáspont 264 °C, bomlik, eC-tól zsugorodik) 2-(oktadecil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 80 °C (izooktánból),
c) 3-butenil-hidrazinium(l +)-kloriddal (nyerstermék) 2-(3-butenil-hidrazono)-propionsavat olajos,
d) 3,3-dimetil-butil-hidraziníuffl(l +)-kloridd& (olvadáspont 213-214 °C) 2-(3,3-dimetil-butil-hidrazono)-propionsavat
Olvadáspont 95 °C (izooktánból),
e) 3-metil-oktil-hidrazinium(2 O-oxaláttal (olvadáspont 190 °C, bomlik) 2-(3-metil-oktil-hidrazono)-propionsavat olajos,
f) 3-ciklohexil-2-propenil-hidrazinium(l +)-kloriddal (olvadáspont 165 °C, bomlik) , 2-(3-dldohexil-2-propenil-hidrazino)-propionsavat olajos,
g) dodecil-hidrazinium(2 +)-dildoriddal (olvadáspont 210 eC, bomlik, 80°C-tól zsugorodik) 2-(dodecil-hidrazono)-propionsavat Olvadáspont 60-61 °C (izooktánból),
h) 4-metil-hexil-hidrazinium(2 +>dikloriddal (higroszkópos, szabad bázis, forráspont (13): 86—88 °C) 2-(4-metil-hexil-hidrazono)-propionsavat olajos,
i) l-metil-hexil-hidrazinium(2 +)-oxaláttal (olvadáspont 95 °C)
2-( 1 -metil-hexil-hidrazono)-propionsavat olajos,
j) (2-etü-hexil)-hidrazinnal (szabad bázis, fonáspont (0,1): 56-60 °C) 2-(2-etiI-hexil-hidrazono)-propionsavat olajos,
k) (3-hexenil>hidrazinium(l +)-kloriddal (olvadáspont 166—167 °C) 2-(3-hexenil-hidrazono)-propionsavat olajos,
l) (3-ciklopentil-propil)-hidrazinium(l +)-kloriddal (olvadáspont 197-202 °C) 2-(3-ciklopentil-propil-hidrazono)-propionsavat olajos.
Hozam valamennyi esetben
50-90%.
7. példa
A 2. példában ismertetett módon eljárva ugyancsak elő lehet állítani piroszőlősavat reagáltatva
a) 3-ciklohexil-2-meta-2-propenU-hidrazinium(l +)-kloriddal (olajos) és a nátriumsó ezt követő előállításával nátrium-2-(3-dklohexfl-2-metfl-2-propenil- 1 o
-hidrazono)-propionátot ' Olvadáspont: 266—268 °C, bomlik, (etanolból) Hozam: 50-90%.
8. példa
2-(Heptil-hidrazono)-propionsav
2,8 g 2,2-Dimetoxi-propionsav-metilészter 120 ml 20 vízben készített oldatához 3,4 g heptl-hidraanium(2 *)-szulfát 20 ml vízben készített oldatát adjuk. A reakcióelegyet időnként feliázva két napig állni hagyjuk, a keletkezett olajat metilénkloriddal kirázzuk, szárítjuk és az oldószert bepároljuk, olajos 25 maradékként 2,2 g (68,7%) 2<heptil-hidrazono)-propionsav-metilésztert kapunk.
A fenti terméket 1,2 g marónátron 40 ml etanollal készített oldatával egy éjszakán át állni hagyjuk, és így elszappanosítjuk. A feldolgozáshoz 30 az alkoholt bepároljuk, a maradékot vízben felvesszük és metilénkloriddal kirázzuk. A vizes alkálikus fázist szénnel kezeljük, szüljük, megsavanyítjuk. A keletkezett olajhoz étert adunk, az éteres réteget megszárítjuk és bepároljuk. így 0,7 g 35 (24,4%) olajat kapunk, ami idővel kristályosodik (45 -47°C) és vékonyréteg kromatográfiai elemzés szerint az l.p példa termékével azonos.
9. Példa
2-(2-Ciklohexfl-etfl-hidrazono)-propionsav
5,7 g 2,2 diklórpropionsav és 2,8 g kalciumkar- 45 bonát 40 ml vízzel készített oldatához 7,1 g (2-dklohexfl-etil)-hidrazinium(l +>klorid és 5,6 g káliumkarbonát 20 ml vízben készített oldatát adjuk, keverés közben 90°C-ra melegítjük, 30 perc alatt további 5,6 g káliumkarbonát 20 ml vízben készí-50 tett oldatát csepegtetjük hozzá, majd 1 óra hosszat 90 °C-on keverjük. Ezután az elegyet lehűtjük, az alkálikus oldatot éterrel kirázzuk és tömény sósavval megsavanyítjuk. A képződött olajhoz étert adunk. Az elválasztott és megszárított éteres rété- 55 get bepároljuk, hozam: 5,7g = 68%. A 2<2-dldo hexil-etil-hidiazono)-propionsavat jégszekrényben állni hagyjuk, a kikristályosodott termék azonos az
1. példa termékével.

Claims (2)

1. Eljárás az I általános képletű 2-hiditzono-propionsav származékok
CH3 /
R—X—NH—N=C (I) \
COOH — ahol
R 1-18 szénatomos, egyenes- vagy elágazó láncú alkilcsoport, 3-10 szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkenilcsoport, 5—7 szénatomos cildoalkilcsoport, vagy cildohexenilcsoport, x vegyértékvonalat illetve 1—4 szénatojnos alkiléncsoportot, vagy 3—4 szénatomos alkeniléncsoportot jelöl, de ha X kötésvonal, R cikloalkilcsoport nem lehet továbbá e propionsav-származékok fiziológiai szempontból ártalmatlan sói, rövidszénláncú alkilészterei, és amidjai előállítására, azzal jellemezve, hogy a II általános képletű
R-X-NH-NH2 (II) hidrazint — ahol R és X jelentése megegyezik a fent megadottakkal — a IH általános képletű
CH3-C (Y,Y’)-COR’ (ΠΙ) propionsav-származékkal — ahol Y és Y’ halogénatomok vagy alkoxicsoportok vagy együtt oxigén-atomot hoznak létre és
R* hidroxi-, rövidszénláncú alkoxi- vagy aminocsoportot jelent — reagáltatunk és ezt követően kívánt esetben a kapott szabad savat sóvá, vagy rövidszénláncú alkflészterré vagy amiddá alakítjuk illetve a savat származékaiból felszabadítjuk.
2. Eljárás az 1. igénypont szerinti I általános képletű vegyületeket — ahol R és X jelentése az 1. igénypontban megadott — továbbá e vegyületek sóit, rövidszénláncú alkil-észterdt, vagy amidjait hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy az I általános képletű vegyületeket önmagukban vagy egyéb hasonló hatású anyagokkal, szükség szerint önmagában ismert hordozó, ízesítő, színező, csúsztató, egyéb adalék és/vagy segédanyagok hozzáadásával szokásos módon gyógyszerészeti készítménnyé feldolgozzuk.
HU78BO1732A 1977-09-01 1978-08-30 Process for producing n-substituted 2-hydrazino-propionic acid derivatives HU177956B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19772739380 DE2739380A1 (de) 1977-09-01 1977-09-01 N-substituierte 2-hydrazono-propionsaeure-derivate, verfahren zur herstellung derselben und arzneimittel, die diese enthalten

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177956B true HU177956B (en) 1982-02-28

Family

ID=6017861

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78BO1732A HU177956B (en) 1977-09-01 1978-08-30 Process for producing n-substituted 2-hydrazino-propionic acid derivatives

Country Status (22)

Country Link
US (1) US4206231A (hu)
EP (1) EP0001144B1 (hu)
JP (1) JPS5452028A (hu)
AR (1) AR216531A1 (hu)
AT (1) AT363454B (hu)
AU (1) AU516223B2 (hu)
CA (1) CA1109077A (hu)
CS (1) CS199744B2 (hu)
DD (1) DD138652A5 (hu)
DE (2) DE2739380A1 (hu)
DK (1) DK147197C (hu)
ES (1) ES472749A1 (hu)
FI (1) FI66843C (hu)
HU (1) HU177956B (hu)
IE (1) IE47260B1 (hu)
IL (1) IL55427A (hu)
IT (1) IT1098384B (hu)
PL (1) PL111073B1 (hu)
PT (1) PT68483A (hu)
SU (1) SU725555A1 (hu)
YU (1) YU204778A (hu)
ZA (1) ZA784969B (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3031842A1 (de) * 1980-08-23 1982-04-08 Boehringer Mannheim Gmbh, 6800 Mannheim N-substituierte brenztraubensaeurehydrazone, verfahren zu ihrer herstellung und arzneimittel, die diese verbindungen enthalten
DE3036281A1 (de) 1980-09-26 1982-05-13 Boehringer Mannheim Gmbh, 6800 Mannheim 0-substituierte brenztraubensaeureoxime, verfahren zu ihrer herstellung, ihre verwendung sowie arzneimittel, die diese verbindungen enthalten
AU572331B2 (en) * 1984-07-17 1988-05-05 Boehringer Mannheim Gmbh Utilization of a-cetocarbonic acid hydrazones and oxines for treating cardiac or circulatory diseases
US20050096360A1 (en) * 2003-08-08 2005-05-05 Salter-Cid Luisa M. Inhibitors of semicarbazide-sensitive amine oxidase (SSAO) and VAP-1 mediated adhesion useful for treatment of diseases
WO2006041922A2 (en) * 2004-10-08 2006-04-20 Dara Biosciences, Inc. Agents and methods for administration to the central nervous system
WO2006088875A2 (en) * 2005-02-14 2006-08-24 Albert Einstein College Of Medicine Of Yeshiva University Intranasal administration of modulators of hypothalamic atp-sensitive potassium channels
US8242058B2 (en) * 2006-07-21 2012-08-14 Wisconsin Alumni Research Foundation Reagents and methods for appending functional groups to proteins
US9047945B2 (en) 2012-10-15 2015-06-02 Marvell World Trade Ltd. Systems and methods for reading resistive random access memory (RRAM) cells

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2643303A1 (de) * 1976-09-25 1978-03-30 Haeckel Rainer Hypoglykaemisch wirksames arzneimittel
CA1106389A (en) * 1976-09-25 1981-08-04 Rainer Haeckel 2-(phenylalkylhydrazono)-propionic acid derivatives and the preparation thereof

Also Published As

Publication number Publication date
PL209256A1 (pl) 1979-06-04
PL111073B1 (en) 1980-08-30
JPS5452028A (en) 1979-04-24
CS199744B2 (en) 1980-07-31
PT68483A (de) 1978-09-01
CA1109077A (en) 1981-09-15
AT363454B (de) 1981-08-10
SU725555A3 (en) 1980-03-30
IL55427A0 (en) 1978-10-31
DK147197C (da) 1984-10-29
ATA627478A (de) 1981-01-15
IT1098384B (it) 1985-09-07
IE781756L (en) 1979-03-01
FI66843B (fi) 1984-08-31
US4206231A (en) 1980-06-03
AR216531A1 (es) 1979-12-28
EP0001144B1 (de) 1981-06-17
DD138652A5 (de) 1979-11-14
YU204778A (en) 1982-10-31
ES472749A1 (es) 1979-02-16
ZA784969B (en) 1979-09-26
DE2739380A1 (de) 1979-03-08
IE47260B1 (en) 1984-02-08
DK373478A (da) 1979-03-02
AU3923378A (en) 1980-02-28
IT7827078A0 (it) 1978-08-28
FI66843C (fi) 1984-12-10
JPS6218545B2 (hu) 1987-04-23
AU516223B2 (en) 1981-05-21
DE2860777D1 (en) 1981-09-24
EP0001144A1 (de) 1979-03-21
FI782574A (fi) 1979-03-02
IL55427A (en) 1981-12-31
DK147197B (da) 1984-05-14
SU725555A1 (ru) 1980-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0170117B1 (de) Oxindol-Derivate, Verfahren zu ihrer Herstellung, diese Verbindungen enthaltende Arzneimittel und Zwischenprodukte
FR2555584A1 (fr) Derives de l&#39;acide fluoro-6-dihydro-1,4-oxo-4-piperazinyl substitue-7-quinoline-carboxylique-3 et procede pour leur preparation et compositions pharmaceutiques a action anti-bacteriennes a base desdits derives
NO301228B1 (no) Analogifremgangsmåte for fremstilling av terapeutisk aktive benzimidazolderivater, samt mellomproduktforbindelser
JP2002512226A (ja) 置換された2−オキソ−アルカン酸−[2−(インドール−3−イル)−エチル]アミド
HU177956B (en) Process for producing n-substituted 2-hydrazino-propionic acid derivatives
US4425360A (en) Pharmacologically active novel O-substituted pyruvic acid oximes
KR20220128361A (ko) 모발 성장을 촉진하기 위한 화합물의 합성
US4840948A (en) 1-(hydroxystyrl)-5H-2,3-benzodiazepine derivatives, and pharmaceutical compositions containing the same
DE68912843T2 (de) Parabansäure-Derivate und pharmazeutische Zusammensetzungen damit.
JPS58146566A (ja) ピリジン誘導体
US5523310A (en) 1,2,3-triazole derivatives
CS208463B2 (en) Method of making the 4-/n-acetyl/amino-tetrahydro-1,3,5-triazine-2,6-dions
FR2496663A1 (fr) Nouveaux derives de naphtyridine-1,8 utiles notamment comme medicaments antibacteriens
US4001230A (en) 3-(5-Nitroimidazol-2-yl)pyrazolo[3,4-d]pyrimidine compounds
HU203324B (en) Process for producing benzimidazol derivatives and food additives containing them
HU179840B (en) Process for producing tetracyclic indole derivatives
JP4567889B2 (ja) ((アミノイミノメチル)アミノ)アルカンカルボキシアミドおよび治療におけるその適用
EP0252422A2 (en) Pyridazinone derivatives and salts thereof
US4387104A (en) N-Substituted pyruvic acid hydrazones, preparation thereof and pharmaceutical compositions containing them
FR2459231A1 (fr) Nouveaux derives de la cystamine utiles comme medicaments
US4007184A (en) Substituted alkyl esters of quinoxaline-di-N-oxide-2-carboxylic acid
JPS60231667A (ja) ベンゾチアゾール誘導体、その製造方法および医薬組成物
US4086343A (en) Acylated hydrazinopyridazine antihypertensives
HU196416B (en) Process for production of derivatives of new amin-phenilethil-amin and fodder-additives containing thereof
HU192273B (en) Fodder additive containing monosilylated amino-phenyl-ethyl-amine derivatives and process for producing monosilylated amino-phenyl-ethyl-amine derivatives