HU177021B - Podvizhnyj rezervuar dlja khranenija sypuchikh materialov - Google Patents

Podvizhnyj rezervuar dlja khranenija sypuchikh materialov Download PDF

Info

Publication number
HU177021B
HU177021B HU77PA1283A HUPA001283A HU177021B HU 177021 B HU177021 B HU 177021B HU 77PA1283 A HU77PA1283 A HU 77PA1283A HU PA001283 A HUPA001283 A HU PA001283A HU 177021 B HU177021 B HU 177021B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
loading
vehicle
track
rail
rails
Prior art date
Application number
HU77PA1283A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Theurer
Friedrich Oellerer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of HU177021B publication Critical patent/HU177021B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Ship Loading And Unloading (AREA)

Description

A találmány tárgya meneszthető berendezés, ömlesztett anyag, főleg vágányok kavicságyazatának tisztításánál felhalmozódó törmelék felvételére, illetve leadására és szállítására, amely több sínjárműből kialakított vonatszerelvényből áll, vala- 5 mint a vonatszerelvény sínjárművein elrendezett, illetve azok rakfelületein kialakított, átmenő pályán hajtóegység útján meneszthető szállítótartálya van.
Ismeretes olyan berendezés, amely kavicságyazatnak ágyazattisztítógéppel történő tisztításánál fel- 10 halmozódó törmelék felrakására alkalmas, amely több vonatszerelvénnyé összekapcsolt, alacsony oldalfalú teherkocsiból áll. Az egyes alacsony oldalfalú teherkocsik rakfelületei közötti terek - a húzó- és ütközőszerkezetek körzetében — összekö- 15 tőlemezlapokkal vannak áthidalva, úgyhogy átmenő pálya csupán egyetlen, a kocsik rakfelületein meneszthető, és saját hajtással ellátott teknős billentő-kocsi számára van létrehozva. Továbbá, az ágyazattisztítógép után közvetlenül kapcsolt alacsony ol- 20 dalfalú teherkocsin a tisztítógép szállítószalagja által lényegében folyamatosan odaszállított törmelék felvételére és közbenső tárolására tölcsér alakú tároló van építve. A vonatszerelvény megrakásának kezdetekor, azaz az alacsony oldalfalú teherkocsik 25 megrakásának kezdetén a teknős billenőkocsi a tároló ürítőnyílásai alá van menesztve és törmelékkel megtöltve, ezután a rakfelületeken és az összekötő lemezlapokon kiképzett pályán az a vonatszerelvénynek az ágyazattisztítógéppel ellentétes 30 végkörzetében elrendezett alacsony oldalfalú teherkocsihoz van menesztve. Ott a törmeléket azután ürítik és ezt követően a teknős billentőkocsit a vonatszerelvény teljes hossza mentén ismét a tárolóhoz kell visszavezetni, ahol az az időközben a tárolóban felhalmozott törmelékkel ismét meg van töltve. A törmeléket tehát állandó szállítási ciklusban a tárolótól az alacsony oldalfalú tehergépkocsikra szállítják és ezekre folyamatosan ürítik, mindaddig, amíg valamennyi kocsi törmelékkel meg nincs töltve. A törmeléknek a tárolótól a teknős billentőkocsival történő állandó szállításával a lényegében folyamatosan odaszállított törmeléket - a teknős billentőkocsí menesztése alatt - tárolni kell, amihez azonban a tárolót megfelelően nagyra és masszívra kell kialakítani. így a szállítási ciklus időtartama alatt, azaz a teknős billentőkocsi oda- és visszaútja, valamint a törmelék ürítése alatt a felhalmozódó törmelék tárolható. Ezen túlmenően a teknős billentőkocsí haladásához szükséges időráfordítás következtében a törmelék megrakása viszonylag lassan történik, mivel a rakfelület kis távolsága miatt, valamint az ehhez hiányzó kikerülési lehetőség miatt mindig csak egy teknős billentőkocsi üzemeltethető. Hasonlóképpen az ismert berendezések felvevőkapacitása sem nagy, mivel az alacsony oldalfalú teherkocsik száma a rendelkezésre ülő szállítási ciklushoz, azaz főleg a teknős billentőkocsi oda és visszaútjához,- összefüggésben a tárolónak az űrszelvény alapján, valamint az ala csony oldalfalú teherkocsi teherbírása alapján korlátozott kapacitásával —, meglehetősen korlátozott. Ezzel a megoldással a törmelék lényegében folyamatos odaszállításának megszakítása és ezzel az ágyazattisztítógép munkafolyamatának megszakítása nem kerülhető el.
Olyan berendezéseket is javasoltak már, amelyek az ágyazattisztításnál felhalmozódó törmelékek folyamatos elszállítását lehetővé teszik. Ezek silókocsiként kialakított speciális járművek, amelyek a kocsik silója fölött rögzített szállítószalagokkal vannak ellátva. Ilyet ismertet például a 2 348 015 számú NSZK közrebocsátási irat. Ezek a szállítószalagok a hosszirányú eltolásukhoz hajtásokkal vannak ellátva. így ezek az ilyen kocsikból álló vonatszerelvények egymáshoz csatlakozó silókocsijaik szállítószalagjaihoz kialakítandó átmenő szállítóalagút létrehozásához alá-, illetve túlnyúló helyzetbe eltolhatok. Ismeretes továbbá, például az 1 139 796 számú NSZK szabadalmi leírásból olyan megoldás .is, amelynél ömlesztett anyag száUítátására alkalmas és vonatszerelvénnyé összekapcsolt sínjárművek rakodónyílásai felett a megrakási művelet alatt átmenő, vezetőszervekkel kialakított pálya van kiképezve. Ennek mentén a hajtókocsitól tekintve a sínjárművek hosszirányában több egymásután sorolt szállítószalag eltolhatóan van ágyazva. A törmeléket ennél egyik szállítószalagról a másikra folyamatosan adják át, ahonnan azután az ágyazattisztítógéptó'l legtávolabbi szállítószalag az egyes sínjárművek rakfelületére továbbítja. Ezzel az elrendezéssel ugyan egy lényegében folyamatos törmelék-megrakás lehetséges és a gyakorlatban is sokszor bevált, azonban felépítése - speciális vagonok alkalmazásával, amelyek többnyire külön erre a célra készülnek - ráfordításigényes. Továbbá, a szükséges egységek, mint például szállítószalagok, tolóhajtások, ellenőrzőszervek és hasonlók nagy száma folytán felépítése viszonylag komplikált, ami ezen túlmenően jelentős karbantartási ráfordítással jár. További hiányossága, hogy a nagyszámú szállítószalag hevederének a törmelék általi erős lehasználása viszonylag magas.
Továbbá, a törmelék ürítése mind a teknős billentőkocsival ellátott, mind pedig a szállító szalagoknál ellátott ismert berendezéseknél járulékos szerkezeteket tesz szükségessé, mint például ürítősurrantó, billentőhajtások az alacsony oldalfalú teherkocsikhoz, vagy hasonlók. Ezekkel azonban a felhalmozódó törmeléK csupán közvetlenül a vágányok mellett rakható le, vagy pedig költséges, járulékos szerkezetek válnak szükségessé, például daruk, vagy a vagonok rakfelülete alatt elrendezett szállítószalagok, hogy a törmelék lerakása a vágányokkal meghatározott köretbe lehetővé váljék.
A találmánnyal megoldandó feladat olyan ömlesztett anyag, különösen kavicságy tisztításánál keletkező törmelék felvételére és szállítására alkalmas, meneszthető berendezés létrehozása, amellyel az ismert megoldások hiányosságai kiküszöbölhetők, és különösképpen nagy felvevőképesség biztosítható, valamint igen nagy ömlesztett anyagmennyiségek gazdaságos rakodása válik lehetővé, valamint amely lehetőség szerint egyszerű szerkezeti kialakítású. A kitűzött célt a bevezetőben leírt meneszthető berendezésnél úgy oldottuk meg, hogy a sínjárművek vágányhosszirányban egymás után vannak elrendezve, ezek a sínjármű-rakfelületeken történő helyi tároláshoz több szállítótartállyal vannak társítva, valamint hajtóegységként a sínjárművektől oldalt átmenőén elhelyezett pályafeleken, illetve hosszrészeken meneszthető darujárművel van ellátva, amelynek fogó-, emelő- és tartószerkezete van, valamint a megrakó- illetve ürítőhely tartályainak megfogásához és folyamatos szállításához, illetve az egyes szállítótartályok egymás utáni megrakásához és ezeknek a sínjárművek rakfelületeire rakásához van kialakítva.
Ilyen kialakítású meneszthető berendezés létrehozásával elsőízben sikerült, hogy több szállítható tartály és egy, ezektől függetlenül meneszthető darujármű alkalmazásával a szállítható tartályok közel folyamatosan megrakhatok, mivel a megrakóhelyen levő tartály megrakási folyamata alatt a korábban megtöltött, illetőleg a csatlakozó megrakandó tartály oda, illetve visszaszállítható. Ezáltal főleg nagy és masszív közbenső tárolónak az elrendezése a folyamatosan, illetve lényegében megszakítás nélkül odaszállított törmelékanyag ideiglenes tárolásához nem szükséges. így tekintve, hogy a megrakás a darukocsi szállítási ciklusától, illetve a menetidőtől lényegében független, a szerelvény kapacitása nagyon nagyra választható. Ezzel azonban viszonylag rövid idő alatt felhalmozódó nagy törmelékmennyiségek is a berendezés hossza mentén folyamatosan elosztva ki-be rakhatók. Ennek az újszerű megoldásnak további előnye abban van, hogy a berendezéshez a legtöbb vasúti körzetben nagy számban rendelkezésre álló sík- vagy alacsony oldalfalú- vagy rakoncavagonok alkalmazhatók, úgyhogy speciális sínjárművek beszerzése ezzel megtakarítható. Sínjármű és több szállítótartály felhasználásával a berendezés szerkezeti felépítése ezenkívül egyszerű és áttekinthető, valamint csekély karbantartási ráfordítást igényel.
Ezeken túlmenően a törmeléknek a berendezés mentén szállítótartályokban történő szállításával a porképződés - főleg a szállítószalagokkal történő szabad szállítással szemben — lényegesen csökkenthető, úgyhogy a berendezés a már megtisztított vágány körzetében is elrendezhető, mivel a már megtisztított ágyazat-kavics szennyezését kiküszöböljük.
A találmány egy célszerű példakénti kiviteli alakja szerint a darujármű a hosszoldalaikkal a sínjármű-hossziránnyal párhuzamos szállítótartályokat áteresztő portálkerettel, valamint sínekkel kialakított sínpályán menesztéséhez sínfutóművekkel van ellátva, ez a sínpálya pedig a sínjárműveknek a helyileg lerakott szállítótartályok bal- és jobb oldalán maradó rakfelületein végigmenően van elrendezve. Ez a kialakítás rendkívül egyszerű szerkezeti felépítést tesz lehetővé és ehhez egyszerű alacsony oldalfalú teherkocsik is alkalmazhatók. Ezeken átmenő sínpálya kialakításához csupán a két sínt rögzítjük. Ez a kialakítás viszonylag nagy szállítótartály (vágányhosszirányban tekintve) felhasználását teszi lehetővé, úgyhogy az egyes szállítótartályok váltása alatt csak nagyon kis közbenső idők esnek ki.
A találmány szerinti megoldás egy rendkívül előnyös példaként! kiviteli alakjánál a darujárműnek hosszoldalaikkal lényegében a sínjármű-hosszirányára merőlegesen elhelyezkedő szállítótartályokat áteresztő portálkerete, valamint a szállítótartályok mellett kétoldalt és a sínjármű-rakfelületekkel kialakított sík alatt elhelyezkedő síneken menesztéshez sínfutóművei vannak. Ez a kivitel az úgynevezett szabvány-konténerek előnyös alkalmazását teszi lehetővé, ahol azok viszonylag rövid építési hossza következtében keresztöltés lehetséges. Ezen túlmenően ez azzal az előnnyel jár, hogy a darujármű gémje a fogó-emelő- és tartószerkezetével függőleges tengely körül elfordithatóan alakítható ki annak érdekében, hogy a szállítótartályokat kifordíthassuk és a szomszédos vágányra helyezhessük.
A találmány szerint előnyös továbbá, ha saját hajtással az átmenő sínpálya mentén meneszthető darujárműnek a vágány, illetve az ágyazattest melletti megtámasztásához oldalt, illetve a sjnjármű-hosszirányra keresztbe kifordítható és lesüllyeszthető támasztószervei vannak. Ezzel az üres és a megtöltött szállítótartályok biztonságos rakodása és lerakása a vonatszerelvényen elrendezett szerkezetek segítségével végezhető, anélkül, hogy súlyos súlyeltolódásokkal, vagy hasonlókkal kellene számolni.
A találmány további jellemzője szerint a fogó-emelő- és tartószerkezet a darujárműnek a sínjárművekhez képest magassági irányban állítható és keresztbe elfordítható gémjén vízszintes tengely körül elfordithatóan van ágyazva és billentőhajtással van összekötve. Ezáltal a teli szállítótartályoknak a sínjárművek mellé történő lerakása, vagy szomszédos sínjárművekre való átrakása egyszerűbbé válik. Ezen túlmenően a szállítótartályok ürítéséhez ‘nem szükségesek költséges szerkezetek, mint például billenthető rakfelületek, vagy hasonlók.
A találmány szerint célszerű továbbá az olyan kiviteli alak, amelynél a vonatszerelvény egyik végén elrendezett és betöltőhelyként kialakított sínjárműnek zárható leadósurrantóval felszerelt, viszonylag helytállóan elrendezett közbenső-tárolója van. Ezzel a kialakítással mindenekelőtt az a lényeges előny jár, hogy a darujármű a vonatszerelvény mentén történő rakodó, illetve szállító elmozdulásai közben a tényleges tárolási folyamattól a megrakóállomásnál nincs kötve, úgyhogy a felhalmozódó törmelék felvételénél a teljesítőképességet tovább növeljük. Ennek a közbenső-tárolónak az elrendezésével kapcsolatosan a folyamatosan odaszállított törmelék feltöltése is lehetséges.
A találmány egy különösen előnyös kiviteli alakja abban van, hogy a vonatszerelvény végén elrendezett és betöltőhelyként kialakított sínjárműnek előnyösen a sínpályán belül a szállítótartályokhoz további hajtőegysége van, amely mindkét vágányhosszirányban mozgatható, és előnyösen végtelenített hossz-szállítóegységként van kialakítva, ez pedig hosszkifutása feletti körzetben elrendezett megrakószerkezettel, előnyösen a kavicságyazat-tisztítógép szállítószalagjával, vagy előnyösen az ehhez csatlakozó és a zárható leadósurrantóval ellátott közbenső-tárolóval van társítva. Ez az elrendezés a közbenső-tárolóval kapcsolatban azzal az előnnyel jár, hogy megrakásnál a váltási idők tovább csökkenthetők és az első, megrakóállomásként kialakított sínjármű néhány szállítótartállyal a darujármű5 tői közel függetlenül megtölthető. Ebből a kialakításból származik az a további előny is, hogy egy viszonylag hosszú, sok sínjárművel ellátott szerelvény folyamatosan csupán egyetlen darujárművel megrakható.
A találmány további jellemzője szerint előnyös, ha a vonatszerelvény végén elrendezett sínjármű körzetében levő sínpálya és a hossz-szállítóegység legalább a sínjármű hosszirány körzetének egy részében átfedik egymást. Ezáltal az üres, illetve teli szállítótartályoknak a lerakása, illetve a leemelése történik,csupán a darujárművel, aminek következtében a megrakási folyamatnál a váltás idők tovább csökkenthetők.
Különösen előnyös a találmány szerint az olyan 0 kiviteli alak, amelynél a portálkerettel és a fogó-emelő- és tartószerkezettel ellátott darujármű tehergépjárművekre rakható szabvány-konténer folyamatos szállítása érdekében átengedéshez, illetve megfogáshoz van kialakítva.
A daru-jármű gémjének a megfogó-, emelő- és tartószerkezeteivel történő elfordíthatósága - függőleges tengely körül — társítva az egyes szállítótartályoknak a jármű-hosszirányra harántirányú megtöltésével a rakodótér jó kihasználását te0 szi lehetővé, valamint az egyes sínjárművek rakománybefogadóképességének jó kihasználását. Ezen túlmenően a szabvány-konténerek alkalmazásával könnyű továbbszállítást & ezeknek a szállítótartályoknak tetszőleges cseréjét érjük el. Végül a ta5 lálmány szerint célszerű, ha a fogó-emelő- és tartószerkezetek az előnyösen a szállítótartályok hosszoldalán elrendezett felvevőszervek, előnyösen a szabvány-konténeren elrendezett felvevőcsapok megfogásához vannak kialakítva.
) A találmányt részletesebben a rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti megoldás két példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
Az 1—3. ábrán a találmány szerinti berendezés ; első példakénti kiviteli alakját tüntettük fel, ahol az 1. és 2. ábra oldalnézet, a 3. ábra pedig az 1. ábra szerinti vonatszerelvényrész felülnézete,
A 4. és 5. ábra a találmány szerinti berendezés második példakénti kiviteli alakja, ahol a 4. ábra ) részbeni oldalnézet, az 5. ábra pedig elölnézet, illetve a 4. ábra V-V vonala mentén vett metszet.
Az 1-3. ábrán látható vonatszerelvény 1, 2, 3, 4, 5 sínjárművekből áll, amelyek sínekből és aljak; ból álló 6 vágányon 7 nyíllal jelölt irányban váltakozva vannak mozgatva. Közvetlenül ehhez a vonatszerelvényhez csatlakozik ugyancsak a 6 vágányon meneszthető 8 vágánybedolgozógép, amely főleg kavicságyazattisztítógéppel alakítható i ki. Ez, amint a rajzon látható a 8 vágánybedolgozógéppel felszedett, vagy a bedolgozási folyamatnál felhalmozódó ömlesztett 10 anyag elszállításához 9 szállítószalaggal van ellátva.
Az 1-5 sínjárműveken 11 hosszoldalaikkal a sínjármű-hossziránnyal párhuzamos elrendezésű
12-16 szállítótartályok vannak elrendezve. Továbbá, a sínjármííveken azok hosszoldalai mentén 17 sínek vannak fektetve, amelyek mentén 19 futóművekkel ellátott 18 darujármű van vezetve és a vonatszerelvény hosszirányában menesztve. A 18 darujármű hosszoldalaikkal a sínjármű-hossziránnyal párhuzamosan elhelyezkedő 12—16 szállítótartályok áteresztésére 20 portálkerettel van ellátva. A 17 sínek legalább a megrakás, illetve ürítés alatt az egyes 1—5 sínjárművek között a vágány hosszirányában meglevő távolságokat is áthidalják és az 1 sínjárművel kialakított megrakóhely körzetéig nyúlnak. Az 1 sínjárműn a rakfelület magasságában és annak hosszirányában elhelyezkedően végtelenített 21 szállítóegység van elrendezve. Ez láncos 22 szállítóegységből áll, amely az erre helyezett szállítótartályok továbbítására 23 menesztőszervekkel van ellátva és 24 hajtáson át váltakozva ellentétes irányban mozgásba hozható. Továbbá az 1 sínjárműnek a 8 kavicságy-tisztítógép felőli végkörzetében közbenső 25 tároló van elrendezve, amely pedig 26 kezelőfülkétől távvezérelhető 27 leadósurrantóval van ellátva. Ennél az 1 sínjármű rakfelülete és a 27 leadósurrantó alsó oldala közötti távolság legalább azonos, vagy nagyobb, mint az alkalmazott 12-16 szállítótartályok magassága.
A 12-16 szállítótartályoknak az 1—5 sínjárművel rakfelületéről való felemeléséhez, valamint az 1. és 2. ábrán részleteiben ábrázolt,összefüggő vonatszerelvény mentén történő szállításához a 18 darujármű megfogó-, emelő- és tartó 28 szerkezettel van ellátva. Ez 29 gémen van elrendezve. A 29 gém állítóhajtás segítségével a sínjármű rakfelületéhez viszonyítva magassági irányban állítható. A megfogó-, emelő- és tartó 28 szerkezet állítható kampókkal és biztosítószervekkel van ellátva, hogy a 12—16 szállítótartályokat az erre szolgáló szállítóorroknál, illetve -szemeknél megfogja.
Ilyen megfogó, emelő és tartószerkezet, valamint a darujármű példakénti kiviteli alakját részletesebben a 4. és 5. ábrán feltüntetett példakénti kiviteli alak alapján ismertetjük részletesebben. Először azonban a szállítótartályok szállításának, valamint azok megrakásának lefolyását az 1-3. ábrák szerint ismertetjük:
Amint az 1. ábrán a két 7 nyíllal jelöltük, a megrakás közben a vonatszerelvény például az 1 sínjárműn elrendezett hajtóegység útján mindkét irányban mozgatható. Természetesen ez saját mozdony, vagy a 8 sínbedolgozógép által is vontatható, illetőleg tolható. A 9 szállítószalag segítségével az ömlesztett 10 anyagot a 8 vágánybedolgozógéptől folyamatosan odaszállítjuk és a közbenső 25 tároló alatt elhelyezkedő 15 szállítótartályba töltjük. Ezt ezelőtt az 1. ábrán vázlatosan jelölt 30 hajtás segítségével a végigmenő, a 17 sínekkel kialakított sínpálya mentén elrendezett 18 darujármű szállítási helyzetéből - szaggatott helyzet - a 2 sínjárműre a végnélküli 21 szállítóegység körzetébe vittük. Eközben a 18 darujárművel további üres 16 szállítótartályt szaggatott vonallal jelölt tárolási helyzetéből, amikor is a 3 sínjárműn helyezkedik el, szállítunk oda. A 16 szállítótartály szállítása ennél a sínjármű rakfelületére helyezett, már megtöltött
12-14 szállítótartály fölötti helyzetbe történik, úgy, hogy ez a 18 darujármű előrehaladásának végén az 1 sínjármű fölött a szaggatott vonallal jelölt helyzetben van. Ha a 15 szállítótartályt telje5 sen megtöltöttük, a láncos 22 szállítóegységgel a csatlakozó 2 sínjármű irányában a rakfelület végéig toljuk el - szaggatott vonallal jelölt helyzet amire a 16 szállítótartályt a végtelenített szállítóegységre helyezzük, és ezzel a közbenső 25 tároló 10 alá toljuk. Ezzel a teli 15 szállítótartály - mivel az együtt a 16 szállítótartállyal a közbenső 25 tárolóra van tolva - egyidejűleg a 18 darujármű alatt helyezkedik el és annak megfogó, emelő és tartó 28 szerkezete segítségévéi azt megfogjuk és 15 az állítóhajtáson át felemeljük. Ezután a 18 darujárművet a vonatszerelvény hosszirányában a 30 hajtáson át — amely főleg a 19 futóművekre hat - menesztjük, és a teli 15 szállítótartályt tárolási, illetve szállítási helyzetében a 2 sínjárműre he20 lyezzük, amire a 18 darujármű a 3 sínjármű irányában tovább mozog, hogy például a következő üres 31 szállítótartályt — 2. ábra — felvegye, és az 1 sínjármű körzetébe továbbítsa.
Természetesen a találmány keretein belül lehet25 séges, hogy a vonatszerelvény nagy hosszánál, azaz a szállítótartályok felvételére nagy számú egymásután elrendezett sínjárművek nagy hossza esetén több ilyen hajtóegységként szolgáló 18 darujárművet alkalmazzunk, amelyek mindig az 1—5 30 sínjárművek meghatározott számát szolgálják ki, és egy szállítójármű szállítótartályait ütemesen mindig a következő szállítójárműre adjuk át és ezeket szakaszosan az 1 sínjármű körzetébe juttatjuk. Ez mindenekelőtt akkor szükséges, ha nagymennyiségű 35 törmeléket rövid idő alatt kell felrakni. Ezzel ugyanis a teli, illetve üres szállítótartályok oda, illetve elszállításának az ideje meglehetősen rövid lehet.
A 4. ábrán sínjármű 32 rakfelülete oldalnézetben látható. A 32 rakfelület alatt és annak két 40 oldalán átmenő sínpályát képező 33 sínek vannak elrendezve. A 32 rakfelület továbbá 34 szállítótartályok befogadására van kialakítva és megfelelő rögzítőszerkezetekkel van ellátva. Ezek a rögzítőszerkezetek szállítás közben megakadályozzák a 45 szállító tartályok .lecsúszását. A 34 szállító tartályok jelen esetben a sínjármű hosszirányára hosszoldalaikkal keresztben vannak elrendezve és megfelelően a szabványosított, tehergépkocsira rakható szabvány-konténereknek van kialákítva. Hajtó50 egységként szereplő 35 darujárműnek hídszerű 36 portálkerete van, amely 37 futóművek segítségével a 33 síneken van vezetve. A 36 portálkereten 38 gém lényegében a rakfelületre merőleges tengely körül elfordíthatóan van ágyazva. Ehhez a 36 por55 tálkeretre fogaskoszorú van mereven szerelve, amelyen 39 hajtás kis fogaskereke legördül. A 39 hajtás a 38 gém emelvényén van rögzítve. Továbbá ezen az emelvényen 41 gém 40 gémrésze csuklósán van ágyazva és 42 henger-dugattyú-egységen át van 60 ezen az emelvényen támasztva. További 43 gémrész 44 állítóhajtáson át a 40 gémrészhez képest eltolhatóan van ágyazva. Ennek a 35 sínjárműtől távoli végén 45 tartókengyel 46 fogástengely körül elfordíthatóan van ágyazva és a 43 gémrészen támasz65 kodó 47 fordítóhajtással van kapcsolatban. A 45 tartókengyelen a 46 forgástengelyre merőleges 48 forgástengely körül megfogó, emelő és tartó 49 szerkezet van ágyazva. Ekörül a tengely körül történő elbillentéshez a megfogó, emelő és tartó 49 szerkezet 50 billentőhajtáson át a 45 tartókengyellel van kapcsolatban. A megfogó, emelő és tartó 49 szerkezet továbbá két, 51 hajtásokkal elfordítható 52 kampóval van ellátva, amelyek a 34 szállítótartályok megfogásához a szállítótartályok 53 felvevőcsapjai alá nyúló helyzetbe elfordíthatok.
Továbbá a 36 portálkereten 54 támasztószervek süllyesztőhajtások segítségével magasságállíthatóan van ágyazva. Ezek a támasztószervek további hajtások segítségével a sínjármű 32 rakfelületére merőlegesen elfordíthatok és támasztólapokkal, illetve lábakkal vannak ellátva a talajon való felfekvéshez, főleg az ágyazattest, illetve a sínekből és aljakból álló vágány mellett.
Ezzel az alátámasztással a sínjármű két támasztáspontja közötti nagyon kis távolságnál is az egymástól nyomtávra levő 57 kerekek esetében a billentési nyomaték jelentősen növelhető. így a 41 gémnek a szállítótartályokkal történő távoli oldalirányú kifordítása - amint az 5. ábrán szaggatott vonallal feltüntettük —, valamint azoknak az 50 billentőhajtás segítségével a sínjármű melletti ürítése lehetséges. Ezzel a 35 darujármű nemcsak a 34 szállítótartályok szállítására - amint az 1—3. ábrán szemléltettük —, hanem a teli konténerek ürítésére is alkalmazható, továbbá például gépjárművekkel történő továbbszállításhoz, például a szomszédos vágányon ide-oda közlekedő szállítóvonatra való áthelyezésre. Ez a megtöltött konténereket deponiához szállítja és az üres konténereket visszaszállítja, valamint a szállítótartályoknak a vágány melletti közvetlen ürítéséhez továbbítja. A 41 gém kifordított helyzetét, továbbá a 4. ábrán szaggatott vékony vonallal jelöltük. Ennél a szállítótartálynak a 41 gém kifordítása közbeni centírozásának egyszerűsítéséhez a szállítótartályt a 47 billentőhajtás segítségével a 32 rakfelülethez képest párhuzamos helyzetben tartjuk. Továbbá a darujármű a 33 sínekkel kialakított sínpálya mentén való haladáshoz 58 menesztőhajtással van felszerelve. Amint a 4. ábrán látható ez a menesztőhajtás legalább a két 37 futómű egyikével hajtóláncon át van kapcsolatban. Az 58 menesztőhajtás ennél a megoldásnál a darujárműnek mindkét menetirányban való mozgatására van kialakítva és előnyösen hidromotorból áll. Ez a hidromotor központi 59 hajtőegységtől, amely a 38 gém emelvényén van elrendezve, nyomóközeggel van ellátva. Az 58 menesztőhajtás akár a 42, 47 , 50, 51 hajtás szaggatott vonallal jelölt tápvezetékeken át a központi 59 hajtóegységgel van összekötve. A hajtások vezérlése ennél ugyancsak a 38 gém emelvényén elrendezett kezelőfülkékből történhet. Természetesen a hidromotor helyett villamos- illetve sűrített levegővel működtetett motor, vagy hasonló is alkalmazható az 58 menesztőhajtáshoz.
Természetesen a találmány keretein belül bármiféle alkalmas 34 szállítótartály, vagy szabvány-konténerek alkalmazhatók, amilyenek például közúti szállítás számára tehergépjárművekre, például szabványosítva vannak, de lehetnek ezek egyedi konstrukciók is. A lényeg csupán az, hogy a törmeléket olyan tartályba rakjuk, amely azután a törmelék univerzális maipulálását, illetve rakodását a törmelék, illetve az ömlesztett anyag további átrakása nélkül lehetővé tegye.
Továbbá az ismertetett darujármű, valamint a végnélküli szállítóegység a megrakóhely körzetében — 1—3. ábra — tetszés szerint helyettesíthető. így a végnélküli szállítóegység például köteles vontató0 szerkezettel összekapcsolt görgősorral, vagy pedig egy további daruegységgel helyettesíthető. Hasonlóképpen a szállítótartályok a jármű hosszirányra merőleges irányban is keskenyre alakíthatók ki, például oly módon, hogy két szállítótartályt a 5 sínjármű rakfelületére egymás mellé rakhassunk, annak érdekében, hogy a tartályok váltakozó cseréjével megszákítás nélküli megrakást tegyünk lehetővé a megrakóhely körzetében.

Claims (11)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Meneszthető berendezés ömlesztett anyag, 25 főleg vágányok kavicságyazatának tisztításánál felhalmozódó törmelék felvételére, illetve leadására és szállítására, amely több sínjárműből kialakított vonatszerelvényből áll, valamint a vonatszerelvény sínjárművein elrendezett, illetve azok rakfelületein 30 kialakított átmenő pályán hajtóegység útján meneszthető szállítótartálya van, azzal jellemezve, hogy főleg minden sínjármű (1—5) a sínjárműrakfelületen történő helyi tároláshoz vágányhosszirányban egymás után elrendezett, több szállítótartállyal 35 (12—16, 31, 34) van társítva, valamint hqtóegységként a szállítótartályok sínjárműveitől oldalt, átmenőén elhelyezett pályafeleken, illetve hosszrészeken meneszthető darujárművel (18, 35) van ellátva, amelynek megfogó-, emelő- és tartószerkezete (28) 40 van, valamint a tartályoknak a megrakó- illetve ürítőhelytől való folyamatos szállításához és megfogásához, illetve az egyes szállítótartályok egymásutáni megrakásához és azoknak a sínjárművek rakfelületeire rakásához van kialakítva.
    45
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a darujármű (18) a hosszoldalaikkal a sínjármű-hossziránnyal párhuzamos szállítótartályokat (12, 13,... ) áteresztő portálkerettel (20), valamint sínekkel (17) kialakított 50 sínpályán menesztéséhez sínfutóművekkel (19) van ellátva, a sínpálya pedig a sínjárműveknek (12, 13, 14...) a helyileg lerakott szállítótartályok bal és jobb oldalán fennmaradó rakfelületein végigmenően van elrendezve.
    55
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a darujárműnek (35) hosszoldalaikkal lényegében a sínjármű-hosszirányra merőlegesen elhelyezkedő szállítótartályokat (34) áteresztő portálkeretet (36), valamint a szállítótar60 tályok (34) mellett kétoldalt és a sínjármü-rakfelületekkel (32) kialakított sík alatt elhelyezkedő síneken (33) menesztéshez sínfutóművei (37) van(nak).
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a sa55 ját hajtással (30, 58) az átmenő sínpálya mentén meneszthető darujárműnek (18, 35) a vágány, illetve az ágyazattest melletti megtámasztásához oldalt, illetve a sínjármű-hosszirányra keresztirányba kifordítható és lesüllyeszthető támasztószervei (54) vannak.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a megfogó-, emelő- és tartószerkezet (28, 49) a darujárműnek (18, 35) a sínjárművekhez képest magassági és keresztirányban elfordítható, illetve állítható 10 gémjén (29, 41) vízszintes tengely körül elfordíthatóan van ágyazva és billentőhajtással (50) van összekötve.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a 15 vonatszerelvény egyik végén elrendezett és betöltőhelyként kialakított sínjárműnek (1) zárható leadósurrantóval (27) felszerelt, viszonylag helytállóan elrendezett közbenső-tárolója (25) van.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti be- 20 rendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vonatszerelvény végén elrendezett és betöltőhelyként kialakított sínjárműnek (1) előnyösen a sínpályán belül a szállítótartályokhoz további hajtóegysége van, ez mindkét vágányhosszirányban me- 25 neszthető, előnyösen végtelenített hossz-szállítóegységként (21) van kialakítva, amely pedig a hosszkifutása feletti körzetben elhelyezett megrakószerkezettel, előnyösen kavicságyazat-tisztítógép (8)· szállítószalagjával (9), vagy előnyösen az ehhez 30 csatlakozó és a zárható leadósurrantóval (27) ellátott közbenső-tárolóval (25) van társítva.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a
    5 vonatszerelvény végén elrendezett sínjármű (1) körzetében levő sínpálya (17, 33) és a hossz-szállítóegység (21) legalább a sínjármű-hosszirány körzetének egy részén átfedik egymást.
  9. 9. A 3. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a portálkerettel (20, 36) és a megfogó-, emelő- és tartószerkezetekkel (28, 49) ellátott darujármű (18, 35) tehergépjárművekre rakható szabvány-konténer (34) megfogásához, illetve folyamatos szállítása érdekében átengedéséhez van kialakítva.
  10. 10. A 3-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a megfogó-, emelő- és tartószerkezettel (49) ellátott darujármű (35) gémje (41) a szabvány-konténer kifordításához, illetve a szomszédos vágányra helyezéséhez függőleges tengely körül elfordíthatóan van kialakítva.
  11. 11. Az 1—10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a megfogó-, emelő- és tartószerkezetek (49) előnyösen a szállítótartályok (34) hosszoldalain elrendezett felvevőszervek, előnyösen a szabvány-konténereken elrendezett felvevőcsapok (53) megfogásához vannak kiképezve.
HU77PA1283A 1976-05-31 1977-05-17 Podvizhnyj rezervuar dlja khranenija sypuchikh materialov HU177021B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT398676A AT351584B (de) 1976-05-31 1976-05-31 Zugsverband zur aufnahme, abgabe und zum transport von schuettgut

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177021B true HU177021B (hu) 1981-06-28

Family

ID=3558101

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77PA1283A HU177021B (hu) 1976-05-31 1977-05-17 Podvizhnyj rezervuar dlja khranenija sypuchikh materialov

Country Status (11)

Country Link
JP (1) JPS52147817A (hu)
AT (1) AT351584B (hu)
CA (1) CA1056758A (hu)
CH (1) CH615969A5 (hu)
DD (1) DD129816A5 (hu)
DE (1) DE2713634A1 (hu)
FR (1) FR2353475A1 (hu)
GB (1) GB1559258A (hu)
HU (1) HU177021B (hu)
IT (1) IT1084046B (hu)
SU (1) SU728723A3 (hu)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT373833B (de) * 1982-01-15 1984-02-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisverfahrbare anlage zum transport von schuettgut
AT375982B (de) * 1982-12-29 1984-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisverfahrbare foerderanlage fuer schuettgut
US4829907A (en) * 1986-10-13 1989-05-16 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Mobile installation for loading, transporting and unloading as well as exchanging railroad ties
JPH038160A (ja) * 1989-06-05 1991-01-16 Mitsubishi Electric Corp テープ状体の停止装置
AT401911B (de) * 1990-01-22 1996-12-27 Sgp Verkehrstechnik Transportwaggon, insbesondere niederflurwagen
JPH0439833U (hu) * 1990-07-30 1992-04-03
DE4203848A1 (de) * 1992-02-10 1993-08-12 Niesky Waggonbau Gmbh Gueterwageneinheit
DE4339833C2 (de) * 1993-11-23 1996-04-18 Euka Bauelemente Verkaufsgesel Baumaschine für den Neu- bzw. Ausbau oder Rückbau von befestigten Verkehrswegen
DE19641717A1 (de) * 1996-10-10 1998-04-16 Weiss Gmbh & Co Leonhard Verfahren zum Aufarbeiten von Schotter aus Bahngleisen
ATE330069T1 (de) * 2001-03-12 2006-07-15 Mitsubishi Heavy Ind Ltd System und verfahren zur auswechslung einer gleisschotterbettung
AT4763U3 (de) * 2001-05-03 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zur erneuerung einer schotterbettung sowie maschine
DE102009010632B4 (de) * 2009-02-26 2012-08-16 Ralf Zürcher Verfahren zum Zuführen von Bodenmaterialien bei Gleisbauarbeiten
SI2709893T1 (sl) 2011-05-16 2020-09-30 K&K Maschinenentwicklungs GmbH & Co. KG Sistem, postopek in železniški vagoni za tirnični prevoz predmetov
DE102011111026A1 (de) * 2011-08-19 2013-02-21 K&K Maschinenentwicklungs GmbH & Co. KG Eisenbahnarbeitsfahrzeug
WO2012156417A1 (de) * 2011-05-16 2012-11-22 K & K Maschinenentwicklungs Gmbh & Co. Kg Eisenbahnarbeitsfahrzeug
DE102012220877A1 (de) * 2012-11-15 2014-05-15 K & K Maschinenentwicklungs Gmbh & Co. Kg System zum gleisgebundenen Transport von Gegenständen
AT14465U1 (de) 2014-07-14 2015-11-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Reinigungsfahrzeug zum Reinigen von Schotter eines Gleises

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE386939C (de) * 1923-12-22 Waggon Fabrik A G Arbeitszug fuer Schotter- bzw. Kiesbefoerderung
AT247907B (de) * 1964-08-05 1966-07-11 Robel & Co Auf- und Abladeeinrichtung für Schienen, insbesondere Langschienen
JPS4839604U (hu) * 1971-09-13 1973-05-17
JPS5147684Y2 (hu) * 1972-09-20 1976-11-17
AT336670B (de) * 1973-01-12 1977-05-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbarer silowagen, eisenbahnwaggon u.dgl. mit einer belade- oder materialuberfuhrungseinrichtung
JPS50110415A (hu) * 1974-02-12 1975-08-30

Also Published As

Publication number Publication date
IT1084046B (it) 1985-05-25
JPS6137148B2 (hu) 1986-08-22
CA1056758A (en) 1979-06-19
FR2353475B1 (hu) 1983-01-21
JPS52147817A (en) 1977-12-08
CH615969A5 (en) 1980-02-29
DD129816A5 (de) 1978-02-08
FR2353475A1 (fr) 1977-12-30
SU728723A3 (ru) 1980-04-15
ATA398676A (de) 1979-01-15
DE2713634A1 (de) 1977-12-22
AT351584B (de) 1979-08-10
GB1559258A (en) 1980-01-16
DE2713634C2 (hu) 1990-03-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU177021B (hu) Podvizhnyj rezervuar dlja khranenija sypuchikh materialov
RU2374107C2 (ru) Способ перегрузки грузов и соответствующая транспортная система
US4253398A (en) Mobile apparatus for the continuous replacement of ties
NL1003464C2 (nl) Opslagwagon ter opslag van stortgoed.
HU186803B (en) Wagon for loading bulk material
JPS6368459A (ja) 軌道自走式道床材積載車両
JP2739777B2 (ja) ばら積み用ワゴン車
US4911599A (en) Mobile installation for loading, transporting and unloading
HU207818B (en) Railway car for bulk materials
US5904098A (en) Crane carrying vehicle for transporting track ties
US6089162A (en) Rail vehicle for tie loading and unloading
US4465414A (en) Freight train
US8651793B2 (en) Method and system for transferring standard cargo holders, especially ISO containers and swap bodies, between railways and roads
RU2132790C1 (ru) Грузовая платформа для сыпучих грузов
EP0571540B1 (en) Continuous gondola car
PL159571B1 (pl) Maszyna jezdna do budowy torów kolejowych PL PL PL
US4135631A (en) Freight train
US3175718A (en) Apparatus for handling containers
JP2991156B2 (ja) クレーンを用いた荷役装置
CZ278838B6 (en) Set for catching and transportation of ballast, waste or another loose material
RU51949U1 (ru) Вагон-платформа для листового проката
US3511396A (en) Method for loading bagged mail from a loading dock into a highway vehicle
SU1752691A1 (ru) Способ перегрузки груза из транспортного средства с емкостью большего объема в транспортное средство с емкост ми меньшего объема и устройство дл его осуществлени
JPH0428626A (ja) 物品処理システム
RU2048625C1 (ru) Грузовой вагон для сыпучих материалов

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee