HU176172B - Process and equipment for thermochemical shaving of metal surfaces - Google Patents

Process and equipment for thermochemical shaving of metal surfaces Download PDF

Info

Publication number
HU176172B
HU176172B HU77UI269A HUUI000269A HU176172B HU 176172 B HU176172 B HU 176172B HU 77UI269 A HU77UI269 A HU 77UI269A HU UI000269 A HUUI000269 A HU UI000269A HU 176172 B HU176172 B HU 176172B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
workpiece
nozzle
jet
peeling
oxygen
Prior art date
Application number
HU77UI269A
Other languages
English (en)
Inventor
Stephen A Engel
Original Assignee
Union Carbide Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US05/828,204 external-priority patent/US4120703A/en
Application filed by Union Carbide Corp filed Critical Union Carbide Corp
Publication of HU176172B publication Critical patent/HU176172B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B15/00Preventing escape of dirt or fumes from the area where they are produced; Collecting or removing dirt or fumes from that area
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K7/00Cutting, scarfing, or desurfacing by applying flames
    • B23K7/06Machines, apparatus, or equipment specially designed for scarfing or desurfacing

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Arc Welding In General (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Prevention Of Fouling (AREA)
  • Furnace Details (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Gas Burners (AREA)
  • Refinement Of Pig-Iron, Manufacture Of Cast Iron, And Steel Manufacture Other Than In Revolving Furnaces (AREA)
  • Carbon Steel Or Casting Steel Manufacturing (AREA)
  • Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés fémfelületek termokémiai hántolására, amelynek segítségével a hántolás úgy végezhető, hogy nem képződik a hántolási sáv határán a felületből kiugró borda, és a hántolás során a környezetbe jutó füst 5 mennyisége is nagymértékben csökkenthető.
Fémfelületek termokémiai hántolása ismert eljárás. Ennek során általában a fémfelület egy részén előmelegítő lánggal pontszerű fémolvadékot hoznak létre. A fémolvadék hőmérsékletét a gyújtási hő- 10 mérséklet eléréséig fokozzák, majd ekkor oxigénsugarat bocsátanak a fémfelületre, ahol a fémfürdőt kialakították. A ferde oxigénsugár a fémolvadékban termokémiai reakciót indít be. A termokémiai reakció beindulása után a munkadarab és az 15 oxigénsugár között relatív elmozdulást hoznak létre, így a termokémiai reakcióval megkezdődött hántolás a munkadarab hossza mentén folytatódik. A hántolás közben olvadt salakot tartalmazó salakhordalék gyűlik össze a reakciózóna előtt, amely 20 folyamatosan a reakciózónával együtt halad a munkadarab hossztengelye mentén. Ez a salakhordalék előmelegíti a fémfelületet, mielőtt az oxigénsugár eléri és gyújtási hőmérsékletre hevíti. Az oxigénsugárnak tehát kettős szerepe van: egyrészt be- 25 indítja a termokémiai reakciót a fémfelületen kialakított fémolvadékban, másrészt folyamatosan maga előtt tolja a fémolvadékot és a salakhordalékot, hogy a hántolási reakcióba mindig friss fémfelület lépjen be. Ilyen megoldásokat ismertet- 30 nek a 128 182, 128 984, 171 063 sz. magyar és a 3 658 599 sz. USA szabadalmi leírások.
A fenti eljárással kapcsolatban felmerül két látszólag jelentéktelen probléma. Az egyik az, hogy amikor nem a teljes fémfelületet akarjuk hántolni, a hántolási sávok mentén bordák keletkeznek a munkadarab felületén. A másik probléma az, hogy - függetlenül attól, hogy a teljes munkadarabot, vagy csak egyes részeit hántoljuk - jelentős mennyiségű füst képződik, amely a környező levegőbe kerül.
Az elsőként említett nehézség, az úgynevezett helyi hántolás elvégzésekor lép fel. A jelenséget bordaképződésnek neveztük, minthogy a hántolási sávok határain jelentkező kiugrások a fémfelület további megmunkálását teszik szükségessé. A borda elnevezés tulajdonképpen a hántolási sáv határain jelentkező kitüremkedéseket fedik, amelyek általában tiszta vagy gyengén oxidált alapfémbői állnak. Ezek a bordák feltétlenül rontják a hántolás minőségét, minthogy a hengerlés előtt a munkadarab felületéről el kell távolítani őket.
A bordák a hántolás során kétféle okból keletkezhetnek. Az egyik - ezt általában elsődleges bordaképződésnek nevezzük - a primér reakciózónából kilépő fémből keletkezik. Ha a fémolvadék a mozgás során nem csupán előre halad, hanem az oxigénsugár mellett oldalra is kifolyik, ez a reakciózóna elhaladása után ottmaradva megdermed, és az említett bordákat alkotja.
Az ilyen jellegű bordák kialakítását különleges kiképzésű fúvókákkal lehet elkerülni. Az erre a célra készített oxigénfúvókák kilépőnyílása fokozatosan csökken középről két oldalra haladva, és így a kilépő oxigénsugár intenzitása is a fúvóka közepétől a szélei felé csökken. A fúvóka széleinél az oxigénsugár intenzitása olyan mértékben csökken, hogy már egy bizonyos ponton túl nem képes a hántolási reakció fenntartására, ugyanakkor azonban az olvadt állapotban levő fémet oxidálja, mielőtt az megdermed. Ilyen kialakítású fúvókákat ismertettünk a 607 888 és 607 887 sz. USA szabadalmi leírásainkban. Ezek jól alkalmazhatók lokális hántolási művelet elvégzésére egyenként vagy csoportosan.
A bordaképződés másik előidézője lehet a fémolvadék előtt haladó salakhordalék gyors növekedése, amikor az oxigénsugár a reakciózóna előtt felgyűlt olvadékot, illetve salakhordalékot nem képes már egészében előretolni, és bizonyos részeket oldalra szorít. Ezek az oldalra került részek azután a hántolási sáv mentén megszilárdulnak, és bordákat alkotnak. Ezt a fajta bordaképződést nevezzük másodlagos bordaképződésnek.
A bordák tehát — mint láthattuk — keletkezhetnek a primér reakciózónából vagy a reakciózóna előtti fémolvadékból.
A termokémiai hántolási eljárások között ismert olyan, amelynél a salakhordalék eltávolítására folyadéksugarat alkalmaznak. így például a 2 873 224 és a 3 163 559 számú USA szabadalmak olyan megoldásokat ismertetnek, amelyeknél nagynyomású vízsugarat irányítanak a hántolási sávra merőlegesen a munkadarab felületére, hogy a reakciózóna elől elmossa a salakhordalékot. Az alkalmazott vízsugár lehet tömör vagy üreges sugár.
A 3 354 002 sz. USA szabadalmi leírás olyan megoldást ismertet, amelyben vízfúvókák vannak elhelyezve közvetlenül a reakciózóna előtt, merőlegesen az elmozdulás irányára. A kibocsátott vízsugarak a salakot elmossák a reakciózóna elől, és bevezetik egy salakelvezető nyílásba, amely a fúvókákkal szemben van elhelyezve. Ezek a fúvókák általában hatékonyan távolítják el a salakot a munkadarab felületéről, a bordaképződést azonban gyakorlatilag nem befolyásolják. Ennek az az oka, hogy az ilyen salakeltávolító fúvókák a hántolási sávnak csupán egyik oldalán vannak elhelyezve, és innen fújják át a salakot a hántolási sáv másik oldalára. Ily módon a hozzájuk közel eső oldalon ugyan csökkentik a bordaképződést, ugyanakkor azonban a másik oldalon súlyosabbá teszik a problémát.
A termokémiai hántolással kapcsolatos másik említett probléma a művelet során keletkező nagy mennyiségű füst, illetve gőz elvezetése. A hagyományos megoldásoknál ezeket a reakciózóna közelében összegyűjtik, és külső tisztítóberendezésbe vezetik. Ez a megoldás azonban eléggé körülményes, és számos bonyolult berendezést igényel.
Az olyan hántolóberendezéseknél, ahol a munkadarab mozog és a hántolófej rögzített, a füstöt és a gőzt nagyméretű elszívótölcsérekbe vezetik, ahonnan a vezetékeken keresztül juttatják a tisztítóberendezésekbe. A vezetékekben a füstöt ventillátorok mozgatják. A tisztítóberendezések rendszerint szűrőkből és ciklonokból állnak, amelyek a szennyezőket kiválasztják a gázokból, mielőtt azok a környezetbe kerülnek. Olyan hántolóberende5 zéseknél, ahol a munkadarab rögzített, és a hántolófej mozog, mozgó elszívótölcséreket kell alkalmazni, amelyek a reakciózóna környékéről állandóan elvezetik a füstöt.
Látható, hogy mindkét esetben bonyolult és 10 költséges berendezések szükségesek ahhoz, hogy a keletkező füstöt és gőzöket megbízhatóan lehessen elvezetni, és a környezetbe juttatás előtt tisztítani.
A jelen találmánnyal olyan megoldás kialakítása a célunk, amely lehetővé teszi a termokémiai hán15 tolás oly módon történő elvégzését, hogy ne keletkezzék másodlagos borda a hántolási sávok határain, és ugyanakkor csökkentse a környezetbe kerülő füst és gőz mennyiségét a hántolás során.
A kitűzött feladatot a találmány szerint úgy 20 oldjuk meg, hogy a termokémiai hántolási, amelynek során először oxigénsugarat irányítunk a munkadarab felületére, és fémolvadékot tartalmazó reakciózónában termokémiai reakciót indítunk el, majd az oxigénsugár és a munkadarab között vi25 szonylagos elmozdulást hozunk létre, úgy végezzük, hogy semleges közegből álló legalább egy olyan lapos fedősugarat alakítunk ki, amely a munkadarab felületét metszi, és ezzel a teljes reakciózónát, valamint a fémolvadékot befedjük, az ehhez 3θ csatlakozó salakhordaléknak pedig legalább egy részét fedjük be.
A találmány szerint alkalmazott fedősugár a munkadarab felületét metszve olyan nagyrészt zárt teret alkot, amely felfogja a füstöt és a gőzt, 35 ugyanakkor pedig megakadályozza az olvadéknak oldalra történő kifolyását. A fedősugár akkor is kialakítható, ha a termokémiai hántólásnál oldalirányú vízfúvókát alkalmazunk, ekkor a fedősugár és a munkadarab nem közvetlenül metszik egy40 mást, hanem a vízsugáron keresztül.
A semleges közegből létrehozott fedősugár kibocsátása történhet az oxigénsugárral azonos irányban és közvetlenül afölött, oly módon, hogy a 45 munkadarab felületével hegyes szöget zárjon be. Létrehozható a fedősugár azonban úgy is, hogy az oxigénsugár irányára merőlegesen, oldalról fúvatjuk a munkadarabra. Mindkét esetben a fedősugár kialakítja a zsákszerű teret, amely elválasztja a füsttel 50 és gőzzel telített részt a környező levegőtől.
Abban az esetben, ha a semleges közegből alkotott fedősugárt az oxigénsugárral azonos irányban fúvatjuk ki, a fedősugarat úgy irányíthatjuk, hogy az a teljes reakciózónát és a fémolvadékot, a 55 salakhordaléknak azonban csak egy részét borítsa be és a hántolás során folyamatosan cseppekké poriassza. Ily módon az oxigénsugár által mozgatandó olvadék, illetve salakhordalék mindig olyan kis térfogaton tartható, hogy abból oldalirányban 60 olvadék nem távozhat. Ezzel a fémolvadéknak a hántolási sáv határain történő lerakódása megakadályozható.
A találmány szerinti berendezés semleges közeget kibocsátó és fedősugarat létrehozó fedőfúvó65 kával van ellátva.
A találmány szerinti berendezés célszerűen keresztirányú vízfúvókákkal is el van látva. A szórófej ebben az esetben úgy van beállítva, hogy a létrehozott fedősugár éle a keresztirányú vízsugarak legalább egyikét messe.
A semleges közeget kibocsátó szórófej elhelyezhető az oxigénfúvóka fölött oly módon, hogy azzal azonos, illetve párhuzamos irányban bocsássa ki a semleges közeget. A fedősugár ily módon az oxigénsugárhoz hasonlóan hegyesszögben hajlik a munkadarab felületéhez, és metszi azt. Elhelyezhető azonban a szórófej oldalt is, oly módon, hogy a kibocsátás az oxigénsugárra lényegében merőlegesen történik. Mindkét esetben azonban a semleges közeg által alkotott fedősugár kialakítja az említett körbezárt teret, és elzáija ezzel a keletkező füst és gőz kiáramlását a környezetbe.
Ha a szórófejet az oxigénfúvóka fölött, azzal azonos irányban helyezzük el, akkor a fédősugár beállítását célszerű úgy elvégezni, hogy az a salakhordalékot levágja, és ezzel a másodlagos bordák kialakulását megakadályozza.
Semleges közegen a jelen leírás keretein belül olyan közeget értünk, amely a munkadarab anyagával nem lép gyors reakcióba. Általában célszerű ilyen közegként vizet alkalmazni, amely mind a bordaképződés megakadályozására, mind a füsttér lezárására alkalmas. A vizen kívül alkalmazhatók azonban egyéb közegek is, például gőz, víz és levegő keveréke, vagy víz és valamely semleges gáz (például nitrogén vagy argon) keveréke.
A találmány szerinti megoldással a kitűzött kettős cél megvalósítható: megakadályozható a másodlagos bordaképződés és csökkenthető a környezetbe jutó füst és gőz mennyisége. Ugyanakkor a találmány szerinti megoldás alkalmazása egy harmadik újszerű hatást is eredményez, nevezetesen azt, hogy a termokémiai hántolás szokásos erős zaja nagymértékben csökken.
A találmány további részleteit kiviteli példákon, rajz segítségével ismertetjük. A rajzon az
1. ábra a fémolvadék és salakhordalék kialakulását mutatja be a hagyományos termokémiai hántolásnál, a
2. ábra egy munkadarab felülnézete, a hagyományos hántolási sávval, a
3. ábra a 2. ábrán bemutatott munkadarab A—A metszete, a
4. ábra olyan munkadarab felülnézetét mutatja, amelyen termokémiai hántolást végeztek, és ahol az elsődleges bordaképződést megakadályozták a másodlagos bordaképződés azonban fellépett, az
5. ábra a 4. ábrán bemutatott munkadarab C—C metszete, a
6. ábra olyan munkadarab felülnézete, amelyet a találmány szerinti eljárással hántoltunk, a
7. ábra a 6. ábrán bemutatott munkadarab B—B metszete, a
8. ábra a találmány szerinti eljárás egy célszerű foganatosítását mutatja, a
9. ábra a találmány szerinti eljárás egy olyan foganatosítási módjának vázlata oldalnézetben, ahol a semleges közeget az oxigénsugárral azonos irányban fúvatjuk ki, a
10. ábra az eljárás egy olyan foganatosítási módját szemlélteti, amellyel csupán a füst eltávozását csökkentjük, de a másodlagos bordaképződést nem befolyásoljuk, a
11. ábra az eljárás egy másik foganatosítási módja, ahol csak a másodlagos bordaképződést akadályozzuk meg, és a füst eltávozását nem befolyásoljuk, a
12. ábra a találmány egy olyan kiviteli alakját mutatja, ahol a semleges közeget oldalról fúvatjuk a reakciózóna fölé és csak a füst eltávozását akadályozzuk meg, anélkül, hogy a másodlagos bordaképződést befolyásolnánk, a
13. ábra olyan megoldást mutat, ahol a semleges közeg által alkotott fedősugarat keresztfúvókák által létrehozott folyadéksugárra irányítjuk, és a
14. ábra azt a változatot szemlélteti, amelynél a keresztfúvókák által kibocsátott vízsugarak és a semleges közeg iránya azonos.
A találmány szerinti megoldás lényege tehát, hogy semleges közegből olyan fedősugarat alakítunk ki, amellyel a reakciózóna előtt levő salakhordalék nagyságát folyamatosan szabályozni tudjuk, és ezáltal a másodlagos bordaképződést megakadályozzuk. A fedősugár levágja a salakhordalék egy részét, ha az a kívánatosnál nagyobbra nő, és ezzel biztosítja az oxigénsugárnak csak annyi olvadékot kell maga előtt tolni, amelyből semmiképpen sem válik le oldalt fémolvadék.
A salakolvadék kívánatos nagysága természetesen változik az oxigénsugár nyomásától, a hántolási sebességtől, és a hántolási mélységtől függően. Ha például hideg acél munkadarabon végzünk hántolási, a semleges közegnek a salakhordalékot a reakciózóna elejétől mintegy 35 cm távolságra kell érinteni ahhoz, hogy hatékonyan meg lehessen előzni a másodlagos bordakéződést. Az alkalmazott semleges közeg célszerűen víz, amelyet legalább 8,8 kg/cm2 nyomással juttatunk a munkadarab felszínére. A vízsugarat célszerűen az oxigénfúvóka fölött levő szórófejből bocsátjuk ki, mintegy 45°-os szögben a munkadarab felszínéhez képest. Ez a szög lényegében megegyezik az oxigénsugár beesési szögével. Természetesen a vízsugár szöge is változó lehet számos körülménytől függően. Általában a vízsugárnak a munkadarab felszínével bezárt szöge 20 és 80° között van.
A fenti megoldás vizsgálata során kiderült, hogy az így kialakított vízsugár nem csupán a salakhordalék nagyságának szabályozására alkalmas, hanem a munkadarab felszínével zsákszerű teret képezvén megakadályozza a keletkező füst és gőzök eltávozását is. A keletkező füst és gőz szennyezőtartalmát a vízsugár befogja, és magával viszi. Az elvezetett közeg tisztítása jóval egyszerűbben megoldható, mint a füstelszívó berendezésekhez kapcsolt tisztítóberendezésekben.
Az 1. ábrán látható a termokémiai hántolás hagyományos módja. Az N hántolófúvóka az A nyíl irányában mozogva az M munkadarab felületén hántolási sávot állít elő D fogásmélységgel. Az R reakciózóna az M munkadarab és az N hántolófúvóka által kibocsátott oxigénsugár között jön létre. A hántolás során F füst és egyéb égéstermék száll fel mind az R primer reakciózónából, mind az S salakhordalékból. Az S salakhordalék elülső része viszonylag kisebb hőmérsékletű, így ebből a részből kevesebb füst keletkezik. Ugyanakkor az S salakhordalék elülső részére irányul általában a 13. és 14. ábrákon látható 9 keresztfúvóka is. Az R reakciózónából az S salakhordalék anyagának egy részét az oxigénsugár a hántolási sáv peremei felé tolja. Ha az N hántolófúvóka a hagyományos módon kör alakú vagy négyszögletes kibocsátó nyílással van ellátva, az ily módon oldalra tolt olvadék megszilárdul, és az M munkadarabra tapad, amint az a 2. és 3. ábrákon látható. Az itt bemutatott 12 hántolási sáv oldalainál 13 bordák alakulnak ki a 11 határvonalak mentén. Azonkívül, hogy a primer reakciózónából fémolvadék folyik ki és 13 bordákat alkot, ettől függetlenül egy másik jelenségből adódóan is 13 bordák képződnek. Az S salakhordalék egy része a reakciózóna előtt ugyanis szintén 13 bordákat alkot. Ezeket a bordákat nevezzük másodlagos bordáknak. A 13 bordákat, akár elsődleges, akár másodlagos bordák, a munkadarab felületéről a hengerlés előtt mindenképpen el kell távolítani.
A 4. és 5. ábrán a 20 másodlagos bordák kialakulását mutatjuk be. A termokémiai hántolási az A nyű irányában végezzük olyan fúvókával, amelylyel csupán elsődleges bordák kialakulását' lehet elkerülni. Az így létrejövő 22 hántolási sáv az ábrán látható d szakaszon bordamentes, a 22 hántolási sáv további részén azonban a 24 határvonal mentén 20 másodlagos bordák képződnek. A 22 hántolási sáv 23 kezdőpontjától a d szakaszon levő bordamentes rész mutatja, hogy ha elsődleges bordák kialakítására alkalmazott különlegesen kialakított fúvókát alkalmazunk, az oxigén fúvókából kiáramló oxigénsugár· megakadályozza valóban az ilyen jellegű bordaképződést. Ugyanakkor azonban amikor a primer reakciózóna előtt felgyűlő olvadék mennyisége meghalad egy bizonyos értéket, az oxigénsugár által előre mozgatott olvadékból már oldalra is anyag folyik ki, és a hántolási sáv határain másodlagos bordák jelennek meg.
A 6. és 7. ábrákon a találmány szerint kialakított 30 hántolási sávot mutatunk be, amelynek 31 határvonalai mentén semmilyen borda nem képződik. Az M munkadarabon lokális hántolást végeztünk speciálisan kialakított hántolófejjel, és a találmány szerint megakadályoztuk mind az elsődleges, mind a másodlagos bordák kialakulását.
A 8. ábrán ugyancsak lokális hántolás látható a találmány szerint kialakított 41 hántolófejjel, amikor is nagynyomású vízsugarat bocsátunk ki, és az ezzel létrehozott 44 vízsugárral a 46 salakhordalék egy részét leválasztjuk a 46 salakhordalék 42 elülső pereménél. A 46 salakhordalék 42 elülső peremét az említett 44 vízsugárral hűtjük le, és bontjuk cseppekké, majd a 45 salakcseppeket az A nyíl irányában lemossuk. Annak érdekében, hogy a folyamat során keletkező gázoknak a környező levegőbe történő távozását megakadályozzuk, a lapos 44 vízsugár szélessége legalább akkora legyen, mint a reakciózóna szélessége. A kibocsátott 44 vízsugár M munkadarab felszínével mintegy zsákot alkotva i fogja föl és köti le a keletkező füstöt, illetve gázokat.
A másodlagos bordaképződés megakadályozására a 44 vízsugár szélessége meg kell haladja az olvadék W szélességét, amikor a 46 salakhordalékot metszi és azt cseppekké bontja. A 46 salakhordalék megmaradó része elég kis térfogatú ahhoz, hogy az oxigénsugár akadálytalanul tudja a teljes mennyiséget előretolni, lUgyanakkor elegendő nagyságú ahhoz, hogy az M munkadarab következő szakaszát előmelegítse.
Ahhoz, hogy az elsődleges bordaképződést is megakadályozzuk a másodlagos bordaképződéssel egyidejűleg, a 41 hántolófejet speciális módon kell kialakítani. Lokális hántolás esetén a 41 hántolófejet az 507 888 sz. USA szabadalmi bejelentésünkben ismertetett módon kell kialakítani. Ha a munkadarab teljes felületét egymás mellett párhuzamosan működtetett fúvókákkal kívánjuk hántolni, a fúvókák kialakítása a 4 013 486 sz. USA szabadalmunknak megfelelően kell történjék.
Jóllehet a 8. ábrán egyetlen 40 vízszórófej látható, és ez produkálja a 44 vízsugarat, nyilvánvaló, hogy több ilyen 40 vízszórófej is alkalmazható egyidejűleg. Ez a megoldás akkor célszerű, hogyha tökéletesebb füstelzárást akarunk megvalósítani, vagy ha tökéletes szétválasztást kívánunk létrehozni a füstölő reakciózóna, azaz az elsődleges reakciózóna és a salakhordalék forró hátsó része között.
A 9. ábrán a 8. ábrán bemutatotthoz hasonló berendezés oldalnézete látható. Itt az N hántolófúvóka jelképezi a 41 hántolófejet. Ez az N hántolófúvóka bocsátja ki a B oxigénsugarat, amely az N hántolófúvóka tengelyirányában haladva az R primér reakciózónánál éri el az M munkadarab felületét. A 9. ábrán a hántolási sáv mélységét D-vel jelöltük, és A nyíl mutatja a hántolás irányát. Az 50 vízszórófejből kibocsátott J vízsugár az S salakhordalékot az R reakciózónától L távolságban metszi, és az M munkadarab felületével szöget zár be. Figyelni kell azonban arra, hogy a J vízsugár semmiképpen se érintse az R primér reakciózónát, minthogy azt esetleg teljes mértékben kioldhatja.
A találmány szerinti megoldásnak a 8. vagy
9. ábrán bemutatott változataival egyidejűleg akadályozható meg a másodlagos bordaképződés és a reakció során keletkező gázoknak, illetve füstöknek a környező levegőbe kerülése. A találmány szerinti eljárás alkalmazása során hideg acél munkadarabok hántolásakor célszerűen mintegy 9 m/perc hántolási sebességgel kell dolgozni, az alkalmazott hántolási mélység körülbelül 3/16 inch. Ilyen paraméterek mellett az L távolság körülbelül 35 cm kell legyen, és a J vízsugárnak az M munkadarabbal bezárt szöge célszerűen 30—45°. A kibocsátott vízsugár nyomása általában 8kg/cm2-től llkg/cm2 értékig terjedhet. Az alkalmazott közeg előnyösen víz. Az S salakhordalékot általában nem szabad nagyobbra növeszteni, mint az L távolság, ami lényegében megegyezik a B oxigénsugár által megtett távolsággal, minthogy az 51 salakhordaléknak a J vízsugár által leválasztott része cseppekké bontva eltávolítható a hántolási sáv környezetéből. Mind a 8. ábrán, mind a 9. ábrán bemutatott berendezésben alkalmazhatók olyan fúvókák, amelyek az elsődleges bordaképződést megakadályozzák. Az ilyen fúvókák általában a középrészüknél legnagyobb magassággal kialakított lapos fúvókák, amelyek magassága a szélek felé fokozatosan csökken.
Hangsúlyozzuk, hogy a találmány szerint kialakított J vízsugár nem csupán a másodlagos bordaképződést akadályozza meg a salakhordalék egy részének leválasztásával, hanem füstelnyelő függönyként is működik. A vasoxidból, füstből, fémgőzökből és különböző finom részecskékből álló füstöt ez a fedősugár felfogja, és a szennyezőket kicsapva a szennyvízbe vezeti.
A 10. ábrán olyan megoldást untatunk be, ahol a J vízsugár úgy van beállítva, hogy jóval az S salakhordalék előtt metszi az M munkadarabot. Ebben az esetben a J vízsugár felfogja és kicsapja a hántolás során keletkező füstöt, illetve az abban levő szennyezőket, de a másodlagos bordaképződést nem befolyásolja, mint ahogy az S salakhordalékot nem metszi. Ha azonban a J vízsugár szélessége legalább akkora, hogy az R primér reakciózónát befedi, a füstelnyelő hatást változatlanul biztosítja. Ahhoz, hogy a J vízsugár a füstelnyelést változatlanul létrehozza, az M munkadarabbal bezárt szöge 0 és 60° között kell legyen. Optimális értéknek a 30° tekinthető. Az alkalmazott vízsugár nyomása legalább 3kg/cm2 kell legyen. Vízsugár helyett alkalmazható víz és levegő keveréke is, és ez esetben viszonylag kis nyomás szükséges, minthogy a levegő atomizálja a vízsugarat, és az így létrejövő finomszemcsék eloszlanak az R primér reakciózóna fölött. Hasonlóképpen alkalmazhatók füstelnyelés céljára semleges gázok, például nitrogén vagy argon keveréke vízzel vagy akár gőzsugár is. A füstből kiválasztott szennyezőanyagokat tartalmazó közeget rendszerint Összegyűjtik és megfelelő járatokban tisztítóberendezésekhez vezetik.
A 11. ábrán a találmány szerinti eljárás egy olyan foganatosítási módját mutatjuk be, amellyel megakadályozható a másodlagos bordaképződés, viszont a füstelnyelést nem segíti elő. Ebben az esetben az 50 vízszórófej úgy van elhelyezve, hogy a J vízsugár lényegében nem fedi az R primér reakciózónát, csupán az S salakhordalékot metszi. Ily módon nem alakul ki az M munkadarab felszíne és a J vízsugár között az a tér, amely a füstök elnyelését biztosítja. Minthogy azonban ettől függetlenül a J vízsugár az S salakhordalékot a megfelelő helyen metszi és a fölösleges részt leválasztja, majd cseppekbe bontja, a másodlagos bordaképződés nem lép fel. Az ilyen technológia alkalmazása esetén a J vízsugár az M munkadarab felszínével bezárt a szöge célszerűen 20—80°, előnyösen 45°. Az alkalmazott közeg nyomása legalább 8 kg/cm2 kell legyen.
A 12. ábrán a találmány szerinti eljárás egy olyan változatát mutatjuk be, amely szintén csupán a füstelnyelést biztosítja, anélkül, hogy a másodlagos bordaképződést megakadályozná. Az 52 hántolófej lokális hántolást végez az M munkadarabon az A nyíl irányában. A 60 vízszórófej ennél a kialakításnál oldalról bocsátja ki a fedősugarat az 54 vízsugár formájában. Az 54 vízsugár elég széles ahhoz, hogy teljesen lefedje az 56 olvadékot és az R reakciózónát. Jóllehet a vízsugarat célszerű az N hántolófúvókával azonos irányból kibocsátani, bizonyos esetekben az elvégezhető oldalról is, amint az a 12. ábrán látható. A füstképződés megakadályozása szempontjából ez a megoldás is hatékony lehet, ha az 54 vízsugár teljesen befedi az 56 olvadékot és az R primér reakciózónát, ily módon kialakítva azt a teret, amely a keletkező füstgázokat befogja. A 12. ábrán az 54 vízsugarat a hántolási irányhoz képest jobb oldalról bocsátjuk az N munkadarabra, merőlegesen a 61 oxigénsugárral. Jóllehet itt is csupán egy vízfúvókát ábrázoltunk, természetes, hogy több ilyen fúvóka is alkalmazható, és a fúvókák akár a jobb, akár a bal oldalon lehetnek elhelyezve.
A 13. ábrán a találmány szerinti eljárás egy további változatát mutatja be. Ennél a megoldásnál a 10 vízszórófejből kibocsátott 7 vízsugarat kombináljuk a 9 keresztfúvókákkal. Ilyen keresztfúvókák kialakításával foglalkozik részletesen a 2 465 297, a 3 163 559 és a 3 354 002 sz. USA szabadalom. Az 5 hántolóegység részét alkotja az alkalmazott több hasonló egységnek, amelyeket a rajzon az egyszerűség kedvéért nem ábrázoltunk. Ezek az 5 hántolóegységek egymáshoz illesztve teljesen fedik az N munkadarab szélességét. Ilyen nem lokális hántolás esetén a másodlagos bordaképződés nem jelentkezik problémaként. A 13. ábrán bemutatott 5 hántolóegységek lapos 6 oxigénsugarat bocsátanak ki, amelyek az M munkadarabbal ütközve termőkémiai reakcióba lépnek. Az R primér reakciózóna elején képződő 8 salakhordalék végzi itt is a munkadarab előmelegítését. Az ábrán látható három 9 keresztfúvóka átmossa az M munkadarab felületét, és cseppekké bontja, majd eltávolítja a fölösleges salakot. A 10 vízszórófej által kibocsátott 7 vízsugár befedi az R reakciózónát. A 7 vízsugár metszi a 9 keresztfúvókák által kibocsátott vízsugarakat, és így létrejön a füstbefogásra alkalmas tér.
A 14. ábrán a találmány szerinti megoldás egy újabb változatát mutatjuk be. Ez a kiviteli alak hasonlóan működik a 13. ábrán bemutatott megoldáshoz, itt azonban a fedősugarat a 6 oxigénsugárra merőlegesen elhelyezett 4 fúvókák hozzák létre. A 4 fúvókák az M munkadarab felszínével szöget bezáró sík mentén vannak elhelyezve. Ez a sík párhuzamos az 5 hántolóegységből kibocsátott 9 oxigénsugárral. A létrehozott fedősugár pereme metszi a 9 keresztfúvókák által kialakított vízsugarakat, és létrehozza a füstelnyeléshez szükséges F zsákszerű teret.
Jóllehet a bemutatott példákon a találmány egyszerű kiviteli alakjait illusztráltuk, nyilvánvaló, hogy számos egyéb megoldás is létrehozható, A fedősugár nem csupán síkban, hanem ívelten is kialakítható, és ekkor a füstbefogás hatékonyabbá tehető. Ugyancsak hatékonyabb füstbefogás biztosítható például három fedősugár alkalmazásával, amikor is az ábrákon bemutatott vízsugár két oldalán ferde, a munkadarab síkját metsző további vízsugarakat hozunk létre.
A hántolás oly módon történő foganatosításánál, amelyet a 2 465 297 sz. USA szabadalmi leírás is5 mértét, ahol a hántolási reakció a munkadarab mind a négy oldalán létrejön, természetesen minden oldalon fedősugarat kell létrehozni a füst befogására. Ekkor célszerű a munkadarabot teljesen körülvevő vízfüggönyt létrehozni. Ez megoldható például csonkakúp alakú fedősugár kialakításával, vagy a munkadarabnak egyes vízsugarakkal történő körülvételével. Természetesen, ha a hántolás nem mind a négy oldalon történik, az alkalmazott fedősugarak száma is csökkenthető.

Claims (13)

1. Eljárás fémfelületek termokémiai hántolására, amelynek során először oxigénsugarat irányítunk a munkadarab felületére, és fémolvadékot tartalmazó reakciózónában termokémiai reakciót indítunk el, majd az oxigénsugár és a munkadarab között viszonylagos elmozdulást hozunk létre, azzal jellemezve, hogy semleges közegből álló legalább egy olyan lapos fedősugarat alakítunk ki, amely a munkadarab felületét metszi, és ezzel a teljes reakciózónát és fémolvadékot befedjük, az ehhez csatlakozó salakhordaléknak pedig legalább egy részét fedjük be.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a fedősugarat az oxigénsugár fölött, azzal azonos irányban bocsátjuk ki, és a munkadarab felületére szögben vezetjük.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a fedősugarat a salakhordalék elülső részére irányítjuk, és azt cseppekké szétszórva, a salakhordalék mennyiségét csökkentjük, az oxigénsugárral pedig az olvadék és a salakhordalék teljes mennyiségét előre mozgatjuk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a fedősugarat az oxigénsugárral merőlegesen, oldalról bocsátjuk ki.
5. A 2-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a hántolási sávra ismert módon merőlegesen folyadéksugarat vezetünk és a fedősugarat úgy bocsátjuk
5 ki, hogy azt messe.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy semleges közegként vizet alkalmazunk.
7. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti βίο járás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy semleges közegként semleges gáz-víz keveréket alkalmazunk.
8. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy
5 semleges közegként gőzt alkalmazunk.
9. Berendezés fémfelületek termokémiai hántolására hántoló fúvókával és adott esetben a munkadarabot a hántolófúvókáhbz képest elmozdító elemekkel, azzal jellemezve, hogy semleges közeget
3 kibocsátó és fedősugarat létrehozó fedőfúvókával van ellátva.
10. A 9. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fedőfúvóka vízszórófejként (10, 40, 50, 60) van kialakítva.
>
11. A 9. vagy 10. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jeUemezve, hogy a fedőfúvóka a hántoló fúvókával (N) párhuzamosan, a fölött van elrendezve és geometriai tengelye a munkadarab (M) felszínével hegyesszöget (a) bezáróan 1 van kialakítva.
12. A 9—11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fedőfúvóka a hántolófúvókára (N) merőlegesen van elrendezve és geometriai tengelye a munkadarab í (M) felszínével hegyesszöget (a) bezáróan van kialakítva.
13. A 11. vagy 12. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy vízkibocsátó keresztfúvókával (9) van ellátva, ahol a ke- 1 resztfúvóka (9) és a hántolófúvóka (N) egymást metsző geometriai tengellyel van elhelyezve.
HU77UI269A 1977-08-26 1977-10-31 Process and equipment for thermochemical shaving of metal surfaces HU176172B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/828,204 US4120703A (en) 1975-08-29 1977-08-26 Method and apparatus for reducing smoke and preventing secondary fins during scarfing

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176172B true HU176172B (en) 1980-12-28

Family

ID=25251159

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77UI269A HU176172B (en) 1977-08-26 1977-10-31 Process and equipment for thermochemical shaving of metal surfaces

Country Status (26)

Country Link
JP (1) JPS5435849A (hu)
AR (1) AR214217A1 (hu)
AT (1) AT379098B (hu)
AU (1) AU511539B2 (hu)
BE (1) BE860373A (hu)
BR (1) BR7707262A (hu)
CA (1) CA1103568A (hu)
CS (1) CS205094B2 (hu)
DE (1) DE2748789C3 (hu)
ES (2) ES463752A1 (hu)
FR (1) FR2400985A1 (hu)
GB (1) GB1591746A (hu)
HU (1) HU176172B (hu)
IN (1) IN147788B (hu)
IT (1) IT1090241B (hu)
LU (1) LU78418A1 (hu)
MX (1) MX147766A (hu)
NL (1) NL7711959A (hu)
NO (1) NO152158C (hu)
PH (1) PH16020A (hu)
PL (1) PL201834A1 (hu)
SE (1) SE433577B (hu)
SU (1) SU824883A3 (hu)
TR (1) TR19979A (hu)
YU (2) YU39827B (hu)
ZA (1) ZA776208B (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS55156667A (en) * 1979-05-25 1980-12-05 Nippon Steel Corp Low dust production scarfing blowpipe
JPS6139566U (ja) * 1984-08-13 1986-03-12 孝信 川上 足裏でボ−ルを押し出すゲ−ムに使用するボ−ル
JPS6239753U (hu) * 1985-08-30 1987-03-10
JPS62200356U (hu) * 1986-06-12 1987-12-21
FR2669568B1 (fr) * 1990-11-26 1995-02-17 Lorraine Laminage Procede et dispositif d'usinage par flamme de chalumeau pour eliminer par oxycoupage des criques dans des brames dans une installation siderurgique.

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2218141A (en) * 1939-08-23 1940-10-15 Nat Tube Co Apparatus for removing fumes and solids in metal skinning equipment
US2286591A (en) * 1940-03-30 1942-06-16 William Van Triest Method of scarfing
US2538074A (en) * 1946-05-23 1951-01-16 Air Reduction Scarfing apparatus
DE1287421B (de) * 1966-01-15 1969-01-16 Messer Griesheim Gmbh Einrichtung zum Glaetten von Kanten brennschneidbarer Werkstoffe durch Flaemmen
US3354002A (en) * 1966-03-10 1967-11-21 Union Carbide Corp Thermochemical scarfing method
YU159370A (en) * 1969-06-25 1977-06-30 Union Carbide Corp Device for preheating and melting the surface layer of metal blocks
DE2356282C2 (de) * 1973-11-10 1975-01-30 Messer Griesheim Gmbh, 6000 Frankfurt Einrichtung zur Entfernung von Rauchgasen, Schlacke u.dgl
JPS52149132U (hu) * 1976-05-11 1977-11-11

Also Published As

Publication number Publication date
YU260177A (en) 1983-01-21
DE2748789B2 (de) 1979-08-30
BE860373A (fr) 1978-05-02
AU511539B2 (en) 1980-08-21
DE2748789C3 (de) 1982-02-18
YU205282A (en) 1984-02-29
FR2400985B1 (hu) 1982-07-30
IN147788B (hu) 1980-06-28
JPS5653461B2 (hu) 1981-12-18
NO773725L (no) 1979-02-27
NO152158C (no) 1985-08-14
SU824883A3 (ru) 1981-04-23
YU39827B (en) 1985-04-30
PL201834A1 (pl) 1979-07-02
CA1103568A (en) 1981-06-23
LU78418A1 (hu) 1978-07-14
ZA776208B (en) 1978-06-28
CS205094B2 (en) 1981-04-30
IT1090241B (it) 1985-06-26
DE2748789A1 (de) 1979-03-01
GB1591746A (en) 1981-06-24
FR2400985A1 (fr) 1979-03-23
AT379098B (de) 1985-11-11
ATA777477A (de) 1985-04-15
ES468879A1 (es) 1978-11-16
SE7712259L (sv) 1979-02-27
ES463752A1 (es) 1978-12-16
AU3019977A (en) 1979-06-28
SE433577B (sv) 1984-06-04
AR214217A1 (es) 1979-05-15
NO152158B (no) 1985-05-06
BR7707262A (pt) 1979-05-29
PH16020A (en) 1983-05-30
JPS5435849A (en) 1979-03-16
NL7711959A (nl) 1979-02-28
MX147766A (es) 1983-01-11
TR19979A (tr) 1980-06-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2000202672A (ja) レ―ザ加工ヘッド
US8592710B2 (en) System and method for weld removal, cutting, and gouging with vacuum removal of byproducts
HU176172B (en) Process and equipment for thermochemical shaving of metal surfaces
DE3203908A1 (de) Vorrichtung zum reinigen von abgasen
US4493970A (en) Slag and fume collector for air carbon-arc cutting and gouging torches
US20210129266A1 (en) Dual gas pierce using coaxial and directional assist
KR940001993A (ko) 산소절단에 의한 파철 절단장치
JPH11267876A (ja) レーザ加工用ノズル
JP2004001043A (ja) レーザ加工時のヒューム除去方法及び装置
US4120703A (en) Method and apparatus for reducing smoke and preventing secondary fins during scarfing
US3608879A (en) Device for trimming flash from metal which has been worked with a machining torch
SU900795A3 (ru) Способ огневой зачистки поверхности металлической заготовки
JPH05185266A (ja) レーザ加工ヘッド
JPH0197544A (ja) 工作物の開口周囲の機械加工装置及び方法
JP2020063474A (ja) アルミニウム切粉の処理装置および処理方法
KR810001067B1 (ko) 스카아핑(scarfing)도중 연기 발생량을 감소시키고 이차휜(二次 fins)형성을 방지시키는 방법.
JPH07112296A (ja) レーザー加工装置
US6824624B2 (en) Method of oxygen cutting a piece of steel, and apparatus for implementing said method
EP0628377A1 (fr) Procédé de soudage d'aciers alliés ou non alliés par laser continu au CO2 sous gaz de protection
US1186162A (en) Method of cutting or machining metal articles.
SU1402414A1 (ru) Горелка дл дуговой сварки в защитных газах
US3436276A (en) Slag removal method during thermochemical scarfing
Barcikowski et al. Generation of nano-particles during laser ablation–risk assessment of non-beam hazards during laser cleaning
JPS61253170A (ja) レ−ザハンダ付け装置
JP2663816B2 (ja) レーザ溶接法による製管方法およびその装置