FI97011B - Aikajakoinen multiplekserikytkentäsysteemi, jossa on optimoitu puskurimuisti - Google Patents

Aikajakoinen multiplekserikytkentäsysteemi, jossa on optimoitu puskurimuisti Download PDF

Info

Publication number
FI97011B
FI97011B FI883434A FI883434A FI97011B FI 97011 B FI97011 B FI 97011B FI 883434 A FI883434 A FI 883434A FI 883434 A FI883434 A FI 883434A FI 97011 B FI97011 B FI 97011B
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
block
blocks
address
read
buffer memory
Prior art date
Application number
FI883434A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI97011C (fi
FI883434A0 (fi
FI883434A7 (fi
Inventor
Michel Servel
Patrick Gonet
Joel Francois
Original Assignee
Cit Alcatel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cit Alcatel filed Critical Cit Alcatel
Publication of FI883434A0 publication Critical patent/FI883434A0/fi
Publication of FI883434A7 publication Critical patent/FI883434A7/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI97011B publication Critical patent/FI97011B/fi
Publication of FI97011C publication Critical patent/FI97011C/fi

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L12/00Data switching networks
    • H04L12/54Store-and-forward switching systems 
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L12/00Data switching networks
    • H04L12/54Store-and-forward switching systems 
    • H04L12/56Packet switching systems
    • H04L12/5601Transfer mode dependent, e.g. ATM
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L49/00Packet switching elements
    • H04L49/10Packet switching elements characterised by the switching fabric construction
    • H04L49/104Asynchronous transfer mode [ATM] switching fabrics
    • H04L49/105ATM switching elements
    • H04L49/106ATM switching elements using space switching, e.g. crossbar or matrix
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L12/00Data switching networks
    • H04L12/54Store-and-forward switching systems 
    • H04L12/56Packet switching systems
    • H04L12/5601Transfer mode dependent, e.g. ATM
    • H04L2012/5672Multiplexing, e.g. coding, scrambling

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Mathematical Physics (AREA)
  • Data Exchanges In Wide-Area Networks (AREA)
  • Time-Division Multiplex Systems (AREA)

Description

97011
Aikajakoinen multiplekserikytkentäsysteemi, jossa on optimoitu puskurimuisti - Tidsindelat multiplexerkop-plingssystem med optimerat bufferminne.
5 Tämä keksintö liittyy systeemiin, jossa usean tulevan aikajakoisen multiplekserin ja usean lähtevän aikajakoi-sen multiplekserin välillä siirretään datalohkoja.
Lohkot jokaisessa multipleksissä voivat muodostua synkro-10 nisistä piirimuodossa ja/tai asynkronisista pakettimuo- dossa olevista vakiopituisista lohkoista. Samaan viestiin kuuluvat synkroniset lohkot siirretään määräajoin multi-pleksien kehystaajuudella. Samaan viestiin kuuluvat asynkroniset lohkot siirretään satunnaisesti multiplek-15 seissä. Lohkot perustuvat aikaisempaan oktettipaketoin-tiin sekä piirimuotoisessa viestissä että pakettimuotoisessa viestissä.
Tällaisen kytkentäsysteemin sisääntulossa sisääntulomul-20 tipleksereissä olevat datalohkot havaitaan ja limitetään tulopuolen supermultipleksissä. Kytkeminen on riippumaton lohkojen sisältämästä varsinaisesta datasta.
Kun multipleksit siirtävät vain synkronisia tai asynkro- 25 nisiä lohkoja kuten on kuvattu U.S. patentissa 4,603,416, joka on myönnetty 29.7.1986, havaitut ja limitetyt lohkot ; kirjoitetaan yhteen ainoaan puskurimuistiin sitä mukaa • · kun ja silloin kun ne saapuvat, ja ne luetaan riippuen aikajaksojen järjestyksestä lähtöpuolen osoitemultiplek-30 seihin ja/tai lähtöpuolen osoitemultipleksien järjestyksen mukaan, joihin lohkot on vastaavasti ohjattava.
; Kun multipleksit siirtävät sekä synkronisia että asynkro nisia lohkoja - kuten ranskalaisessa 27.2.1987 jätetyssä 35 ja 2.9.1988 julkaistussa patenttijulkaisussa FR-A-2 611 411 - supermultipleksissä olevat sekä synkroniset että asynkroniset lohkot kirjoitetaan sitä mukaa kun ne saapuvat ensimmäisiin ja toisiin puskurimuisteihin. Valinta . synkronisten ja asynkronisten lohkojen välillä tehdään 2 97011 lukiessa. Synkroniset lohkot luetaan ensimmäisestä puskurimuistista riippuen lähtöpuolen multipleksien varattavista jaksoittaisista osoiteaikajaksoista ja asynkroniset lohkot luetaan toisesta puskurimuistista riippuen synk-5 ronisten lohkojen lähtöpuolen multiplekseihin vapaaksi jättämistä aikajaksoista.
Riippumatta kytkentäsysteemistä puskurimuistialkioiden osoitteita, joihin havaitut lohkot tulisi kirjoittaa, 10 syötetään jaksollisesti aikakannan ohjaamana, kuten puskurimuistilla pulssileveysmoduloidussa (PCM) aikajakoi-sessa kytkentäsysteemissä. Siten esimerkiksi kun on havaittu kolme datalohkoa kukin erikseen erotettuna kahdella tyhjällä datalohkolla, joita kutsutaan blankolohkoiksi 15 tai aukoiksi ja viidellä tyhjällä lohkolla tulopuolen supermultipleksissä, kirjoitetaan ensimmäinen datalohko osoitteen k omaavaan puskurimuistialkioon, jossa k on kokonaisluku välillä 1 ja puskurimuistin lohkoalkioiden lukumäärä, toinen datalohko kirjoitetaan osoitteen k+3 20 omaavaan alkioon ja kolmas datalohko kirjoitetaan osoitteen k+9 omaavaan alkioon. Välillä olevat alkiot, joiden osoite on k+1, k+2 ja k+4 - k+8, jäävät tyhjiksi ja ne voidaan täyttää vasta seuraavassa osoitteenmuodostusjaksossa, jos tulopuolen supermultiplekseristä syötetään 25 datalohkoja samaan aikaan kun nämä alkiot ovat kukin erikseen kirjoitusosoitettuja.
Tällaiseen jaksolliseen puskurimuistin kirjoitusosoittei-den muodostukseen liittyy pääasiassa seuraavat haitta-30 puolet:
Koska kirjoitettavat datalohkot jaetaan sattumanvaraisesti, on varaamattomien alkioiden määrä puskurimuistissa keskimäärin suhteellisen suuri. Systeemissä, joka vain 35 kytkee asynkronisia lohkoja, puskurimuistin kapasiteetti ei riipu keskimääräisestä nopeudesta jolla supermulti-pleksi syöttää havaittuja lohkoja, vaan lohkojen suurem- ti 3 97011 masta keskimääräisestä nopeudesta tulopuolen ja lähtöpuo-len multiplekseissä, jotta mahdollisuuksien mukaan menetettäisiin minimimäärä datalohkoja. Hybridisysteemissä, joka kytkee sekä synkronisia että asynkronisia lohkoja on 5 kummankin puskurimuistin kapasiteetti vähintään yhtä suuri kuin multipleksin kehyksessä olevien aikajaksojen lukumäärän ja tulo- tai lähtöpuolen multipleksien lukumäärän tulo, eli vähintään yhtä suuri kuin supermultipleksin kehyksessä olevien aikajaksojen lukumäärä, jotta jaksoit-10 täinen synkronisten lohkojen kirjoittaminen saman yhteyden aikana olisi mahdollista.
Lisäksi hybridisessä kytkentäsysteemissä vapaana olevien alkioiden keskimääräinen lukumäärä kerrotaan kahdella, 15 johtuen kahden puskurimuistin käytöstä.
Näin ollen kytkentäsysteemin hinta riippuu suoraan puskurimuistista ja siten sen kapasiteetista.
20 Tämän keksinnön päätarkoitus on vähentää puskurimuistika-pasiteettia datalohkojen kytkentäsysteemissä, varsinkin kun on kyse asynkronisesta tai hybridisestä systeemistä. Tämän vähennyksen myötä voidaan puskurimuisti integroida sisääntulopuolen laitteistoon, joka kertoo sisääntulomul-25 tipleksien lohkot ja lähtöpuolen laitteiston, joka demul-tipleksoi puskurimuistiin luetut ja lähtöpuolen multi-plekseihin siirretyt lohkot.
Keksinnön mukainen järjestelmä datalohkojen kytkemiseksi 30 usean tulevan ja usean lähtevän multipleksin välillä sisältää tulopuolen laitteiston datalohkojen havaitsemiseksi tulomultiplekseissä ja havaittujen lohkojen limittämiseksi, puskurilaitteiston, joka sisältää lohkoalkioita limitettyjen lohkojen tallentamiseksi, kirjoitusosoit-35 teenmuodostuslaitteiston lohkoalkio-osoitteiden johtamiseksi, jolloin limitetyt lohkot kirjoitetaan kirjoi-tusosoitettuihin lohkoalkioihin, lukuosoitteenmuodostus- « 4 97011 laitteiston kirjoitusosoitettujen lohkoalkioiden osoitteiden tallentamiseksi ja niiden järjestämiseksi riippuviksi lähtöpuolen multiplekseistä, joihin kirjoitetut lohkot on tarkoitettu, jolloin kirjoitetut lohkot luetaan 5 ja limitetään lukulohkoiksi, ja laitteiston lukulohkojen demultipleksoimiseksi ja niiden siirtämiseksi lähtöpuolen osoitemultiplekseihin. Keksinnön mukaiselle järjestelmälle on lisäksi tunnusomaista, että kirjoitusosoitteenmuo-dostuslaitteisto sisältää laitteiston, jossa on tila-al-10 kioita, joihin puskurilaitteiston lohkoalkioiden vapaa ("1") ja varattu ("0") tila tallennetaan, yhden puskuri-laitteiston lohkoalkion osoitteen tuottamiseksi riippuen valinnasta niiden tila-alkioiden välillä, joihin vapaa tila ("1") on tallennettu vastaten mitä tahansa havaittua 15 datalohkoa, jolloin havaittu lohko kirjoitetaan siihen puskurilaitteiston lohkoalkioon, jolla on tämä saatu osoite, jonka jälkeen varattu tila tallennetaan vastaavaan tila-alkioon, jolloin puskurilaitteiston lohkoalkion vapaa tila tallennetaan vastaavaan tila-alkioon vastauk-20 seksi puskurilaitteiston lohkoalkion osoitteeseen, jonka lukuosoitemuisti tuottaa kun viimeksi mainittu luki data-lohkon sanotusta puskurilaitteiston alkiosta.
Siten keksinnössä ei kirjoitusosoiteta puskurilaitteiston 25 alkion osoitetta, johon lohko kirjoitetaan, jaksollisesta vaan se valitaan lohkon kirjoitusajankohtana vapaana olevista puskurilaitteiston alkioista. Valintalaitteisto valvoo jatkuvasti kaikkien puskurilaitteiston alkioiden tilaa vapaa-varattu voidakseen siten jatkuvasti tarjota 30 vapaata alkio-osoitetta kirjoitettavalle lohkolle. Vapaa alkio-osoite korvataan lohkon kirjoittamisen jälkeen toi-sen vapaan alkion osoitteella. Kirjoitetun lohkon nyt varaama alkio vapautuu sitten kun lohko ensimmäisen kerran luetaan kaksipisteyhteydessä tai kun lohko luetaan 35 viimeistä kertaa usean pisteen yhteydessä. Vapautunut alkio voidaan välittömästi käyttää uudelleen toisen tulevan lohkon kirjoittamiseen odottamatta, että aikakanta
II
5 97011 syöttäisi vapautuneen alkion osoitteen tehtyään täydellisen puskurilaitteiston osoitteenmuodostuskierroksen, kuten vallitsevassa tekniikan tasossa tapahtuu.
5 Näissä olosuhteissa puskurilaitteiston kapasiteetti riippuu suoraan tulopuolen supermultipleksissä olevien data-lohkojen keskimääräisestä nopeudesta. Viitaten aikaisemmin esitettyyn esimerkkiin, jos osoitteet k - k+9 omaavat alkiot valitaan osoitteen nousevan järjestysnumeron pe-10 rusteella, tallentuvat mainitut ensimmäinen, toinen ja kolmas havaittu datalohko alkioihin, joilla on osoitteet k, k+l, k+2 ja jos alkioista, joilla on osoitteet 1 - k+1 vain alkiot, joilla on osoitteet k ja k+l vapautuvat ennen kuin tulopuolen supermultipleksi syöttää neljännen 15 datalohkon, tämä neljäs datalohko kirjoitetaan alkioon jolla on osoite k.
Keksinnön erään toteutustavan mukaan kytkentäsysteemi on suunniteltu myös kytkemään usean pisteen yhteyteen liit-20 tyviä datalohkoja. Usean pisteen yhteydessä datalohko luetaan yhtä monta kertaa kuin lähtöpuolella on osoite-multipleksejä, joihin datalohko on tarkoitettu siirrettäväksi. Puskurilaitteiston alkio, johon datalohko on kirjoitettu, vapautuu kun lohko on luettu viimeisen ker-25 ran, eli nbm kpl lukukerran jälkeen, jossa luku nbm • osoittaa lähtöpuolen osoitemultipleksien lukumäärään.
Tätä tarkoitusta varten kirjoitusosoitteenmuodostuslait-teisto sisältää laitteiston joka osoittaa niiden lähtö-30 puolen multipleksien lukumäärän, joihin puskurilaitteis-toon tallennetut datalohkot vielä tulisi siirtää, jolloin luku, joka liittyy alkioon johon lohko tallennetaan, on sama kuin ennalta määrätty lohkolle tarkoitettujen lähtö-puolen osoitemultipleksien lukumäärä kun lohko on kirjoi-35 tettu alkioon, ja tätä lukua vähennetään yhdellä yksiköllä jokaista alkion lukuosoitetta kohden, jonka lukuosoit-teenmuodostuslaitteisto syöttää, jossa sen alkion vapau- 6 97011 tuminen, johon lohko on tallennettu viestitetään osoitus-laitteistosta valintalaitteistolle heti kun luku saa arvon nolla.
5 Erään edullisen toteutustavan mukaan, joka selitetään yksityiskohtaisesti selostuksen jäljellä olevassa osassa, kytkentälaitteisto on hybridityyppiä ja käsittää, aiemmin mainitun ranskalaisen patenttijulkaisun FR-A-2 611 411 mukaan, 10 tulopuolen laitteiston, datalohkojen havaitsemiseksi tulopuolen multiplekserien kehyksissä ja havaittujen datalohkojen limittämiseksi havaituiksi^ja limitetyiksi lohkoiksi, ensimmäisen puskurilaitteiston, havaittujen ja limitet-15 tyjen lohkojen tallentamiseksi ensimmäisiin lohkoalkioi-hin, toisen puskurilaitteiston, havaittujen ja limitettyjen lohkojen tallentamiseksi toisiin lohkoalkioihin, lähtöpuolen laitteiston, ensimmäiseen ja toiseen pusku-20 rilaitteistoon tallennettujen synkronisten ja asynkronis ten lohkojen limittämiseksi ja siirtämiseksi lähtöpuolen multiplekseihin riippuen lohkojen määränpäästä lähtöpuolen multiplekseihin muodostaen siten lähtöpuolen multi-pleksien kehykset, 25 kirjoituslaitteiston, lohkoalkio-osoitteiden johtami- . seksi, jolloin jokainen havaittu ja limitetty lohko kir joitetaan ensimmäisiin ja toisiin alkioihin, ensimmäisen lukulaitteiston, joka vastaanottaa niiden ensimmäisten alkioiden osoitteet, joihin synkroniset loh-30 kot on kirjoitettu, jokaisen tallennetun synkronisen lohkon lukemiseksi kun ensimmäisen alkion osoite, johon syn-kroninen lohko on kirjoitettu ja vähintään sen lähtöpuolen multipleksin aikajakson tunnistenumero, jonka synkroninen lohko tulee varaamaan sopivat yhteen, ja 35 useita toisiolukulaitteistoja, jotka on jaettu vastaa vasti lähdön multiplekseille ja jotka osoitetaan kirjoi-tuslaitteistolla ja, jotka vastaanottavat toisioalkioiden li 7 97011 osoitteet, joihin asynkroniset lohkot on kirjoitettu ja tallennettu, jokaisen tallennetun asynkronisen lohkon lukemiseksi kun toisioalkion osoite, johon sanottu asynkroninen lohko on luettu ja lähtöpuolen osoitemultiplek-5 sin tunnistenumero sopivat yhteen.
Tämän keksinnön mukaan, tässä hybridikytkentäsysteemissä, ensiö- ja toisiopuskurilaitteisto sisältää yhden ainoan puskurimuistin, jonka lohkoalkioihin voidaan tallentaa 10 sekä synkronisia että asynkronisia havaittuja ja limitettyjä lohkoja ja kirjoituslaitteisto sisältää laitteiston datalohkon havaitsemisen jälkeen puskurimuistissa vapaana olevan loh-koalkion kirjoitusosoitteen valitsemiseksi, jolloin tämä 15 havaittu lohko kirjoitetaan vapaana olevaan valittuun alkioon, vapaan alkion osoitevalinnan ollessa järjestetty riippuvaksi lohkoalkio-osoitteista, jotka syötetään ensiö- ja toisiolukulaitteistosta kun tallennetut synkroniset ja asynkroniset lohkot luetaan puskurimuistiin.
20 Tästä ilmenee, että keksinnön sisältämässä hybridikytken-täsyteemissä on puskurimuisti, jonka kapasiteetti on alle puolet ranskalaisen patenttijulkaisussa FR-A-2 611 411 vaatimasta kahden puskurimuistin paketista. Tämä laskee 25 huomattavasti kytkentäsysteemin hintaa.
Hinta laskee vielä lisää kun ainoa puskurimuisti voidaan integroida nimenomaan tulo- ja lähtöpuolen rotaatiomat-riiseihin, jotka sisältyvät vastaavasti tulopuolen ja 30 lähtöpuolen laitteistoon. Muistutettakoon tässä, että nämä rotaatiomatriisit, jotka muodostavat samanaikaisia lohko-oktettien heittovaihtoja tarjoavat, tavanomaiseen sarja-rinnakkais- ja rinnakkais-sarjamuunnoslimitys, ja demultipleksointilaitteistoon verrattuna multipleksien 35 datalohkojen prosessoimisen erittäin suurella bit- tinopeudella, erityisesti videoyhteyksiin.
8 97011
Puskurimuistin kapasiteetin vähennys ratkaisee myös systeemin sisäiset osien väliset ylikuormitusongelmat ja integraatiosta johtuen optimoi toimintanopeudet koskien erityisesti puskurimuistin alkioiden lukemista ja kir-5 joittamista.
Edellä mainitut ja muut keksinnön laitteet, piirteet ja edut selviävät seuraavasta yksityiskohtaisesta keksinnön useita edullisia toteutustapoja kuvaavasta selvityksestä, 10 jossa viitataan vastaaviin mukaan liitettyihin piirustuksiin, joissa: - Kuvio 1 esittää hybridistä kehystä tulo tai lähtöpuolen multipleksissä, 15 - Kuviossa 2 on keksinnön sisältävä hybridisen kytkentä- laitteiston lohkokaavio, - Kuviossa 3 on yksityiskohtainen puskurimuistin lu-kuosoite ja ohjauspiirin lohkokaavio sekä lukulohkon siirron ohjaus- piiri, jotka molemmat sisältyvät hybri- 20 disysteemiin, - Kuvio 4 esittää yksityiskohtaisesti ensiösiirron ohjaus piiriä, joka liittyy lukulohkojen ensiöoktetteihin ja jo ka hybridisysteemissä on kytketty puskurimuistin ja lähtö puolen rotaatiomatriisin välille, 25 - Kuvio 5 esittää yksityiskohtaisesti erästä toista siir- . to piiriä ja - Kuviossa 6 on yksityiskohtainen lohkokaavio hybridisys-teemiin sisältyvästä puskurimuistia ohjaavasta ja kirjoitus osoitteenmuodostuspiiristä.
30
Keksinnön sisältävän kytkentäsysteemin tulevan tai lähte-• vän aikamultipleksin kehysrakenne on kuvattu kuviossa 1, johon viitataan selostuksen jäljellä olevassa osassa. Multipleksi sisältää 16-oktetti lohkoa, jotka varaavat 35 peräkkäiset aikajaksot. Esimerkiksi kun multipleksin no peus on 280 Mbit/s, oktettilohkon siirto kestää 0,457 s, vastaten 28,57 ns oktettijaksoa.
«
II
9 97011 Käytännössä multipleksin kehys on hybriidinen eli sisältää sekä synkronisia datalohkoja piiritilaisista siirtokanavista, jotka esimerkiksi sisältävät puhetta, ja asynkronisia datalohkoja pakettitilaisista siirtokanavis-5 ta. Määritelmän mukaan synkroniset lohkot varaavat aikajaksoja, joilla on ennalta määrätyt järjestysnumerot kehyksessä, kuten toinen jakso ITI, kun taas asynkroniset lohkot, niin sanotut pakettilohkot, varaavat käytännössä satunnaisesti kehyksen muut aikajaksot, kuten jaksot IT2, 10 IT3. Lisäksi useat asynkroniset lohkot samassa yhteydessä tai viestissä, jotka siirretään edelleen yhteen tai useaan lähtevään multipleksiin voivat sisältyä samaan kehykseen, jotkut peräkkäin toiset ajallisesti erotettuina.
Tämä johtaa siihen, että tietyt asynkroniset lohkot ke-15 hyksessä voivat olla tyhjiä ja niitä kutsutaan myöhemmin " tyhjiksi lohkoiksi". Tyhjillä lohkoilla on kuitenkin ennalta määrätty kuvio bittejä, jota ei voi jäljitellä pakettilohkoissa, jotta se toimisi pakettisynkronointina.
20 Kuviossa 1 esitetyn kehysrakenteen mukaan kehys sisältää 69 16-oktetin lohkoa, jotka varaavat aikajaksot ITO -IT68; kuitenkin mikä tahansa muu kehyksen koko, jossa lohkojen lukumäärä on 64, 65, ...72, joka voi erota potenssiin 2 korotetusta luvusta on mahdollinen. Kehyksen 25 ensimmäinen jakso ITO sisältää kehyksen synkronointiloh-. kon, joka myös tunnetaan kehystarkistuksena tai kehystä- mislohkona tai sanana ja se muodostuu seuraavasti: 0000111100110011.. . 00110011. Lisäksi on mahdollista osoittaa vain osa tästä ensimmäisestä jaksosta ITO, esi- 30 merkiksi puolet, kehystarkistuslohkolle 000011110011.. . 0011 ja toinen puoli voidaan osoittaa * muulle informaatiolle. Tyhjä lohko, niin sanottu paket tien synkronointilohko, kuten jaksossa IT2 oleva, muodostuu seuraavasti 0000111101010101..01010101, jossa ensim-35 mäinen oktetti on identtinen kehyksen synkronointilohkon kanssa vastaten "Pois" tilaa heksadesimaalimuodossa ja muodostaa synkronointimerkin, jota seuraa pareittaiset 10 97011 täyttöbitit "01". Asynkroninen lohko, kuten jaksossa IT3 oleva, sisältää ensimmäisen oktetin, joka muodostaa lohkon tunnisteen ja 15 dataoktettia. Asynkronisen lohkon tunnus muodostaa pakettimuotoisen yhteyden tunnisteen, 5 jossa ennalta määrätty bittilukumäärä on osoitettu multi-pleksin tunnistamiseksi ja kytkentäsysteemistä lähtevien siirtokanavien tunnistamiseksi ja mahdollisesti muiden perättäisten toisiokytkentäsysteemien tunnistamiseksi.
Siten samassa yhteydessä olevilla asynkronisilla lohkoil-10 la on sama erityinen tunniste, joka korvataan millä tahansa toisella tunnisteella kytkentäsysteemissä tapahtuvan kytkemisen yhteydessä, jolloin lohko ohjataan toiseen pää- tai toisiokytkentäsysteemiin.
15 Kuten kuviosta 2 käy ilmi on hybridinen kytkentäsysteemi suunniteltu kytkemään datalohkoja kuudestatoista tulevasta multipleksistä E0 - E15 kuuteentoista lähtevään multi-pleksiin SO - S15. Systeemiin kuuluu pohjimmiltaan tulopuoli ensisijaiseen puskurimuistiin MT, 16 tulopiiriä CEO 20 - CE15 ja tulorotaatiomatriisi MRE, lähtöpuoli puskuri- muistista MT, 16 siirtopiiriä CTR0 - CTR15, lähtörotaa-tiomatriisi MRS ja 16 rinnakkais - sarjamuunninta p/sO -p/sl5 ensiksi, ja laitteisto pakettien puskurimuistiin kirjoittamisen ja lukemisen varmistamiseksi vaadittujen 25 yhteyksien mukaan, kuten kirjoitusohjausmuisti MCE, tun-> nisteen koodausmuisti MTR, kirjoitusosoitteenmuodostus ja ohjauspiiri CAL, ja puskurimuistia ohjaava ja kirjoitus-osoitteenmuodostuspiiri CAE, toiseksi.
30 Kytkentäsysteemi sisältää myös aikakannan BT sisältäen paikallisen kellon taajuudella, joka on kokonaisluku- ‘ monikerta multipleksin nopeudesta. Aikakanta BT sisältää erityisesti taajuusjakajia ja laskijoita, jotka tuottavat ensimmäisestä lähdöstä kellosignaalin H multipleksien 35 oktettitaajuudella; neljästä lähdöstä ΒΤ0 - BT3, 4-bitti-siä multipleksiosoitesanoja e jokaisella signaalin H 16 jaksolla ja invertteripiirillä INV sana e, joka on e:n 11 11 97011 komplementti, ja lähdöistä BTO - BT3 ja seitsemästä muusta lähdöstä BT4 - BT10 lähtevän aikajakson 11 bittisen osoitesanan AITS. Sanat e ja AITS muunnetaan oktettitaa-juuteen H. Aikakanta toimii kehysjaksossa, joka on 5 69x16=1104 aikajaksoa vastaten 16 multipleksin limittä mistä nopeudella 69 tulevaa aikajaksoa tai lohkoa multi-pleksiä ja kehysjaksoa kohden, muodostaakseen ensimmäiseen lukuohjausmuistin MCL1 lukuosoitteita, joka on suunniteltu puskurimuistiin kirjoitettujen datalohkojen lu-10 kuohjaukseen, kuten myöhemmin käy ilmi. Sanat e ja e vaihtelevat perättäisesti 0 - 15 ja 15 - 0 ja muodostavat osoitteita tulevista ja lähtevistä multiplekseistä vastaavasti. Sana AITS vaihtelee välillä 0 - 1103.
15 Tulopiirien CEO - CE15 päätarkoitus on synkronoida tulevien multipleksien E0 - E15 kehykset ennen niiden synkronista limittämistä. Tosiasiassa tulevien multipleksien datalohkojen tunnisteita ei syötetä a priori samanaikaisesti piirien CEO - CE15 tuloihin. Tämän synkronoinnin 20 täydentää asynkronisten lohkojen synkronointi eli niiden asettuminen suoraan riviin satunnaisten tyhjien lohkojen havaitsemisen jälkeen. Lisäksi piirit CEO - CE15 on suunniteltu tuottamaan 7-bitin lohkojen järjestysnumerolta jokaisen tulopuolen multipleksin jokaiseen kehykseen, 25 kehyssynkronointilohkojen havaitsemisen yhteydessä, ja poistamaan kehyksistä ne tyhjät lohkot, joita ei siirretä lähtöön tulopiireistä.
Jokainen tulopiireistä CEO - CE15 on samanlainen kuin 30 kuviossa 4 ranskalaisessa patenttihakemuksessa no.
87-02892, johon on jo aiemmin viitattu. Tulopiiri käsit-. tää pääasiassa kehyksen ohjaus- ja synkronointipiirin, joka on esitetty kuviossa 5 edellä mainitussa hakemuksessa, jokaisen lohkon alun merkitsemiseksi, lohkojen jär-35 jestysnumeroiden osoittamiseksi kehyksissä ja oktettitaa-juuden palauttamiseksi, ja sarjarinnakkaismuuntimen, jo-nomuistin (FIFO) ja loogisen jono-osoitteenmuodostuspii- 12 97011 rin, joka on selostettu yksityiskohtaisesti US-patentissa no. 4,603,416 tai Eurooppapatentissa no. 0 113 307. Siten jokainen tulopiiri CEO - CE15 sisältää jonon sanoja, joissa on 8+7+1=16 rinnakkaisbittiä, jotka jokainen kä-5 sittävät oktetin, pakettien järjestyspaketin kun oktetti on ensimmäinen pakettioktetti, ja lohkon aloi-tusosoitusbitin. Dataoktetit ja pakettirivit siirretään piireillä CEO -CE15 matriisille MRE 8-säikeisillä väylillä dO - dl5 ja 7-säikeisillä väylillä NO - N15 vastaavas-10 ti. Kuitenkin, kuten FR-patenttihakemuksessa no.
87-02892, tai kuten kuviossa 5 US-patentissa no.
4,603,416 on esitetty, syötetään oktetit, joilla on sama järjestysnumero, väylien dO - dl5 kehyksissä peräkkäin oktettikellon H määräämällä nopeudella; erityisesti tämä 15 siirto, joka johtuu rinnakkais-diagonaalimuunnoksesta, niin sanottu "malli" muunnos, edellyttää, että tunnisteiden siirto väylästä dO - dl5 seuraavaan väylään dl - dl5, dO, kestää saman verran kuin oktettijakso. Tämä siirto saavutetaan syklisellä valintapiirillä AIG, kuten demul-20 tiplekserillä, jossa yksi tulo on tilassa "1", joka vastaanottaa aikakannan BT syöttämät sanat e ja joka tuottaa signaaleja, joilla on lohkojen taajuus ja jotka ovat viivästetyt peräkkäin oktetin jaksolla.
25 Rotaatiomatriisit MRE - MRS toimivat vastaavasti kuin ranskalaisessa patenttihakemuksessa no. 87-02982 tai US-patentissa 4,603,416. Rotaatiomatriiseilla MRE ja MRS on rotaatio-ohjaustulot, joille syötetään sanat e ja e, jotka vaihtelevat syklisesti 0 - 15 ja 15 - 0 ja, jotka epä-30 suorasti tunnistavat vastaavasti tulevien ja lähtevien multipleksien järjestysnumerot.
Matriisissa MRE rotaatio tapahtuu 8+7=15 bitillä, jotta siirrettäisiin ensimmäiseksi, ensimmäiseen 7-säikeiseen 35 lähtöväylään DS lohkorivit synkronoituna multipleksoitu-jen lohkojen ensimmäisten oktettien kanssa, jotka siirretään toisella 8-säikeisellä väylällä D0, toiseksi, jo-
II
13 97011 kaisen lohkon 16 oktetin kuuteentoista 8-säikeiseen väylään DO - D15 muodostaen tulevan puskurimuistiin kytketyn supermultipleksin. Jos i viittaa pakettilohkon oktetin järjestysnumeroon ja j tulevan multipleksin järjestysnu-5 meroon, jossa i ja j ovat kokonaislukuja välillä 0 - 15, silloin oktetti jonka järjestysnumero on i lohkossa jonka väylä dj on syöttänyt, siirretään väylällä Dj ja se seuraa oktettia jonka järjestysnumero on i-1 tässä samassa lohkossa ja jonka lähtöpuolen väylä D(i-l) on syöttänyt, 10 yhden signaalin H oktettijakson jälkeen. Kaikki oktetit joiden järjestysluku on i saman järjestysluvun lohkoissa väylien dO - dl5 aikasiirretyissä kehyksissä, siirretään väylällä Di, jolloin oktetti väylässä dj seuraa oktettia väylässä d(j-l). Kuten nähdään jäljempänä, suorittaa läh-15 dön rotaatiomatriisi vastakkaisen operaation "vastadia-gonoloidakseen" puskurimuistista lähtevät lohkot.
Puskurimuisti MT sisältää 16 puskurialamuistia MTO -MT15. Väylä DO on linkitetty 8 ensimmäiseen merkkimulti-20 plekserin MET1 tuloihin 8-rinnakkaistilaisen merkkirekis-terin RETI välityksellä. Multiplekserin MET1 kahdeksan lähtöä syöttävät ensimmäiset oktetit ensimmäisen pusku-rialamuistin MTO datatuloille. Ensimmäiset tallennetut oktetit ovat suoraan väylältä DO tulevat, synkronisten 25 lohkojen ensimmäiset oktetit ja käännösmuistista MTR luetut asynkronisten lohkojen uudet merkit. Rekisteri RETI kompensoi merkin käännösajan kun synkroninen lohko kirjoitetaan puskurimuistiin MT. Muut matriisin MRE lähdön väylät Dl - D15 on linkitetty suoraan alamuistien MT1 -30 MT15 datatuloille.
Kuten kuviossa 2 on esitetty liittyy jokaiseen alamuis-tiin MTO - MT15 kirjoitusosoiterekisteri RAEO - RAE15, lukuosoiterekisteri RALO - RAL15, ja viimeksimainittujen 35 kahden rekisterin lähtöihin on linkitetty osoitemulti- plekseri MXO -MX15, joka siirtää kirjoitus- ja lukuosoit-teet alamuistiin kellon H tahdittamana. Rekisterit RAEO - 14 97011 RAE15 ovat sarjaan-kytkettyjä piiristä CAE tulevaan vapaaseen alkiokirjoitus-osoiteväylään ade. Kuitenkin, jotta rekisteristä RTI johtuva viivästys voidaan pitää, jokaisen lohkon kahden ensimmäisen oktetin kirjoitus on 5 samanaikainen siten, että rekisterin RAEO lähtö on kytketty suoraan rekisterin RAE2 tuloon rekis-terin RAE1 ollessa aktivoimaton. Vastaavasti rekisterit RALO - RAL15 ovat sarjaankytketyt piiristä CAE tulevaan lohkolukuosoi-teväylään ADL. Kaikki edellä mainitut rekisterit vastaan-10 ottavat oktettisignaalin H, jotta ne kirjoittaisivat tai lukisivat oktetit samaan datalohkoon perättäisen kuudentoista oktettijakson aikana, tulopuolen supermultipleksin väylissä DO - D15 olevien lohko-oktettien "malli" muunnoksen mukaisesti. Alamuistien kirjoitus- ja lukuosoitus 15 päätellään samalla tavalla riippuen kirjoitusosoitteesta ade ja lukuosoitteesta ADL vastaavasti. Siten vaikka tulevat lohkot puskurimuistissa ovat diagonaalimuodossa, ne kuitenkin kirjoitetaan ortogonaaliseen tilamuotoon ala-muisteihin.
20
Puskurialamuistit MTO - MT15 tallentavat vastaavasti da-talohkojen kuusitoista oktettia. Koska 1-oktettisen ala-alkion, eli muistin MT 16-ala-alkion alkio, valinta jokaisessa alamuistissa on dynaaminen ja koska alkio joka 25 on juuri vapautunut voidaan käyttää välittömästi uudelleen toisen tulevan lohkon kirjoittamiseen, riittää, että muisti MT on mitoitettu 64 lohkolle per kehys ja per mul-tipleksi, jotta saavutettaisiin erittäin pieni todennäköisyys lohkon häviämiselle muistin MT alimitoituksesta 30 johtuen. Siten jokainen alamuisteista MTO - MT15 sisältää 64x16 = 1024 1-oktetin alkioita, lukumäärä joka on huomat-. tavasti pienempi kuin kehystä kohden olevien lohkojen lukumäärä 1104.
35 Jokaisen puskurialamuistin MTO - MT15 kahdeksan dataläh-töä on linkitetty vastaavaan lähdön rotaatiomatriisin MRS
8-säikeiseen tuloväylään F0 - F15 vastaavien siirtopii-
II
15 97011 rien CTRO -CTR15 välityksellä. Siirtopiirit ovat jokainen linkitetty piirin CAL kahteen lähtösäikeeseen, jotka välittävät signaalit S/A ja SY, jotka on tarkoitettu kehyksen synkronointilohkojen ja tyhjien lohkojen syöttämiseen 5 lähtöpuolen multiplekseihin. Kahdeksansäikeiset lähtö-väylät GO - G15 matriisista MRS siirtävät datalohkoja multipleksereille SO - S15 rinnakkaissarjamuuntimien p/sO - p/sl5 avulla. Eri väylillä GO - G15 olevilla dataloh-koilla on tunnisteet, jotka muuttuvat yhdellä oktettijak-10 solia siirryttäessä väylältä seuraavalle kuten tulopuolen väylissä dO - dl5.
Seuraavassa selostetaan lohkon ja tunnisteen kirjoitusoh-jauslaitteistoa MCE+MTR ja piiriä CAL, joiden rakenne, 15 vaikkakin se periaatteessa on samanlainen kuin ranskalaisessa patenttihakemuksessa no. 87-02892 kuvattu rakenne, eroaa nimenomaan linkitysten suhteen ja puskurimuistia ohjaavan ja kirjoitusosoitteenmuodostuspiirin CAE muista piireistä riippuvan toiminnan suhteen, joka on eräs kek-20 sinnön päätarkoitus.
Kuten kuviosta 2 käy ilmi, on kytkemistä ohjaava yksikkö UCC linkitetty väylällä BUS muistien MCE ja MTR data- ja kirjoitusosoitteenmuodostustuloihin sekä ensimmäiseen 25 muistiin MCL1, joka sisältyy piiriin CAL. Kytkemistä ohjaava yksikkö UCC tarkkailee piiritilaisia ja pakettiti-laisia yhteyksiä, jotka kulkevat kytkentäsysteemin läpi, tulevissa multiplekseissä havaittujen ja erityisillä merkeillä tunnistettujen ilmaisulohkojen funktiona. Riippuen 30 siitä pitääkö lisäyhteyksiä muodostaa tai vapautuuko yh teyksiä, yksikkö UCC modifioi kolmen muistin MTR, MCE ja . MCL1 sisältöä. Muistit MCE ja MCL1 yhdessä toisen muistin MCL2 kanssa, joka sisältyy piiriin CAL ovat käyttömuisteja (RAM) ja jokainen sisältää osoitettavan al-35 kiolukumäärän, joka on vähintään yhtä suuri kuin multi-pleksin kehyksessä olevien datalohkojen lukumäärä, eli vähintään 69x16=1104 alkiota. Toiseksi muisti MTR sisäl- 16 97011 tää yhtä monta alkiota kuin on eri merkeillä osoitettavia virtuaalipiirejä, eli kuuttatoista multipleksiä ja yhtä 8-bitin merkkiä kohden 16x28=4096 alkiota. Jokainen muistien MCE, MTR ja MCL1 alkioista sisältää vastaavasti 5 4+1=5 bittiä, 16+8=24 bittiä ja 11+2=13 bittiä.
Kirjoitusta ohjaava muisti MCE lukuosoitetaan ll-bitti-sillä osoitteilla, joista jokainen sisältää ensimmäisen sanasta e muodostuvan 4-bittisen osan, joka ilmoittaa 10 aikakannasta BT saatavan tulevan multipleksin järjestysnumeron, ja toisen tulevan multipleksin kehyksessä olevan lohkon järjestysnumerosta muodostuvan 7-bittisen osan, joka saadaan matriisin MRE väylältä DS. Jokainen alkio muistissa MCE sisältää yhden bitin s/a, joka ilmaisee sen 15 liittyykö puskurimuistiin kirjoitettava lohko synkroniseen yhteyteen (s), jolloin s/a="l", tai asynkroniseen yhteyteen (a), jolloin s/a="0", yhdessä neljän merkitsevän bitin kanssa, jotka ilmaisevat niiden lähtöpuolen multiplekserien SO - S15 binäärikoodista lukumäärää nbms, 20 johon kirjoitettava lohko tulisi siirtää kun yhteys on synkroninen. On huomattava, että vastavuoroisesti voidaan lohkot useasta tulevasta multipleksistä EO - E15 välittää samaan lähtevään multipleksiin usean pisteen yhteyden periaatteiden mukaisesti. Siten jos esimerkiksi synkroni-25 nen lohko halutaan siirtää kolmeen lähtevään multiplekseriin kuten multiplekseihin SI, S4 ja S9, luku nbms ilmaisee arvoa 3= "0011".
Muistiin MCE luetut luvun nbms rinnakkaisbitit tuodaan OR 30 portin Ps neljään tuloon, jonka lähtö on kytketty multiplekserin MXsa ensimmäiseen tuloon ja multiplekserin MNB . ensimmäiseen neljään tuloon, osat Ps, MXsa ja MNB, jotka
sisältyvät piiriin CAE on esitetty kuviossa 6. Bitti s/a tuodaan ensin multiplekserin METI valintatulolle, jolloin 35 muistiin MTR luetun synkronisen lohkon uusi merkki siirretään kun s/a="0", toiseksi toisen lukuohjausmuistin MCL2 kirjoitusohjaustuloon ja kuudentoista piiriin CAL
17 97011 (kuvio 3) sisältyvien 2-tuloisten AND porttien PAO - PA15 invertoiviin ohjaustuloihin, ja piiriin CAE (kuvio 6) sisältyvien multiplekserien MXsa ja MNB valintatuloihin.
5 Käännösmuistiin MTR ladataan uusi tunniste, jonka yksikkö UCC liittää yhteyden asynkronisiin lohkoihin yhteyden muodostamisen yhteydessä. Tämä uusi tunniste luetaan 12-bittisellä osoitteella, jossa ensimmäiset neljä bittiä muodostuvat sanasta e, joka ilmaisee asynkronisen yhtey-10 den lohkojen sisältävän tulopuolen multipleksin järjestysnumeron, ja seuraavat 8-bittiä sisältävät näitten läh-töpuolen väylän DO tulopuolen rotaatiomatriisista MRE siirtämien lohkojen tunnisteet. Käytännössä jokainen muistin MTR alkio sisältää uuden 8-bittisen tunnisteen, 15 joka syötetään multiplekserin METI toisiin tuloihin liitettäväksi otsikoksi yhteyden lohkoihin ja 16-bittisen sanan sisältäen vain yhden tai useita tilassa "1" olevia bittejä, joiden järjestysnumero 16-bittisessä sanassa viittaa niiden lähtöpuolen multipleksien SO - S15 järjes-20 tysnumeroihin, joihin asynkronisen yhteyden lohkot on tarkoitettu. 16-bittisen sanan bitit syötetään vastaavasti veräjien PAO - PA15 toisiin tuloihin (kuvio 3).
Kuvioon 3 viitaten, lukumuisti ja ohjauspiiri CAL sisäl-25 tää kuusitoista jonomuistia (FIFO) FSO - FS15, jonon lukemisen mahdollistavan demultiplekserin TR, kuusitoista veräjää PAO - PA15 jonoihin kirjoittamisen selektiiviseksi valtuuttamiseksi, ensimmäisen lukuohjausmuistin MCL1, multiplekserin MFS jonoihin luetuille osoitteille, multi-30 plekserin MGS tyhjän jonon valitsemiseksi yhdessä siir-ronohjauspiirin GST kanssa, joka sisältää kaksituloisen . multiplekserin MLS ja kaksi 16-vaiheista siirtorekisteriä RGV1 ja RGV2 kehyksen synkronointilohkojen ja tyhjien lohkojen lukemiseksi siirtopiireihin CTRO - CTR15. Kaik-35 kiila yllämainituilla piireillä on samanlaisia toimintoja kuin vastaavilla piireillä kuviossa 2 ranskalaisessa patenttihakemuksessa no. 87-02892. Piiri CAL sisältää kui- 18 97011 tenkin lisäksi toisen lukuohjausmuistin MCL2, osoitemul-tiplekserin MA2 muistille MCL2 ja lohkolukuosoitemulti-plekserin MALI.
5 Ensimmäinen lukuohjausmuisti MCL1 sisältää vähintään 16x69= 1104 käyttökelpoista 13-bitin alkiota, jotka luetaan syklisesti jokaista kehysjaksoa kohden vastaten ai-kakannan tuottamia 11-bitin sanoja AITS. Jokainen sana AITS ilmaisee ensiksi lähtöpuolen multiplekserin SO - S15 10 järjestysnumeron vastaten 4-bittistä sanaa e, toiseksi seitsemällä muulla bitillä sen aikajakson järjestysnumeron, jonka lohko tulee varaaman lähtöpuolen multipleksis-sä. Jokainen muistin MCL1 alkioista sisältää yhden 11-bittisen sanan AITE, joka ilmaisee tulopuolen multiplek-15 sin 4-bittisen järjestysnumeron ja tämän multipleksin aikajakson 7-bittisen järjestysnumeron, joka on varattu tulevalla lohkolla, jonka ensimmäinen oktetti tulisi lukea puskurialamuistiin MTO, ajanjaksona, joka vastaa alkion lukuosoitusta vastaavalla sanalla AITS. Toisin sa-20 noen muisti MCL1 vastaa, jokaista kehysjaksoa kohden, lähtöpuolen multipleksin aikajakson osoitteella AITS eli yhden puskurialamuistin MTO - MT15 lähtöpuolen väylässä F0 - F15 olevalla oktettiosoitteella, tulopuolen multipleksin aikajakson osoitteeseen AITE eli yhden pusku-25 rialamuistin tulopuolen väylässä DO - D15 olevaan tulopuolen oktetin osoitteeseen, jolloin tämä tuleva oktetti on luettava kun lähtevän multipleksin aikajakso osoitetaan. Kuten jo on kerrottu, muisti MCL1 on linkitetty väylän BUS välityksellä kytkentää ohjaavaan yksikköön 30 UCC, jotta tulevien aikajaksojen osoitteet kirjoitettaisiin riippuen näistä erilaisista yhteensopivuuksista tulevien ja lähtevien aikajaksojen välillä, ja riippuen havaittujen yhteyksien reiteistä kun yhteyksiä muodostetaan. Tulevien aikajaksojen AITE lukuosoitteet syötetään 35 multiplekserin MA2 ensimmäisille tuloille.
Il 19 97011
Jokaisen tulevan aikajakson AITE osoitteen mukana kirjoitetaan vastaavaan muistin MCL1 alkioon myös bitti S/A, joka ilmaisee tulevan aikajakson sisältämän lohkon tyypin, synkroninen, S/A="l", tai asynkroninen, S/A="0", ja 5 synkronoinnin mahdollistava bitti ST, joka on tilassa "1" vain kun tähän liittyvä lukuosoite AITS vastaa lähtöpuo-len multipleksin kehyksessä olevaa synkronointilohkoa.
Siten kuusitoista alkiota muistissa MCL1 sisältää bitin ST, jolla on arvo "1", muut alkiot muistissa MCL1 sisäl-10 tävät bitin ST, jonka arvo on "0". Muistista MCL1 luetut lähtevät lohkobitit S/A tuodaan peräkkäin demultiplekse-rin TR estotulolle, multiplekserin MALI valintatulolle, multiplekserin MLS valintatulolle, siirtorekisterin RGV1 sarjatulolle ja kaksituloisen OR veräjän ESA ensimmäisel-15 le tulolle. Veräjän ESA yksi lähtö on linkitetty piiriin CAE (kuvio 6) sisältyvien OR veräjän PVE ja AND veräjän EAL ensimmäisiin tuloihin. Muistista MCL1 luetut bitit ST tuodaan peräkkäin multiplekserin MLS suoraan datatuloon.
20 Toinen lukuohjausmuisti MCL2 sisältää myös vähintään 1104 alkiota. Jokainen muistin MCL2 alkio sisältää 10-bittisen sanan, joka ilmaisee puskurialamuistien ΜΤ0 - MT15 alkion osoitteen ade, johon tuleva lohko on kirjoitettu. Osoitteet ade siirretään muistiin MCL2 samalla tavalla kuin 25 kirjoitusosoiterekisteriin RAE0 (kuvio 2), vapaana ole-
valla osoitemuistilla MAD, joka sisältyy piiriin CAE (kuvio 6). Muisti MCL2 osoitetaan multiplekserillä MA2, ensiksi kirjoittamalla jokaiseen tulevan lohkon ensimmäisen oktetin puolijaksoon 11-bittinen osoite, joka siirretään 30 sekä aikakannan BT linkillä e ja rotaatiomuistista MRE
lähtevällä väylällä DS, kuten muistin MCE lukuosoitteen-muodostus (kuvio 2), toiseksi lukemalla jokaiseen tulevan aikajakson toisen oktetin puolijaksoon osoite AITE, joka on luettu muistiin MCL1. Huomataan, että multiplekserille 35 MA2 tuodut kirjoitusosoitteet e+DS muodostavat tulevien aikajaksojen osoitteita, jotka ovat pysyvästi järjestetyt matriisin MRE tulevien jaksojen aikajakoisen multiplek- 20 97011 soinnin syklisen ja jatkuvan järjestyksen mukaan, kun taas muistista MCL1 luetut osoitteet AITE riippuvat muodostettavasta kytkennästä ja ovat täysin epäjärjestyksessä .
5
Siten muisti MCL2 varmistaa osoitemuunnoksen eli yhteensopivuuden multipleksien DO - D15 kehyksessä olevan tulevan aikajakson järjestysnumeron ja sen puskurimuistin MT alkion osoitteen välillä, johon tulopuolen aikajakson 10 varaava tuleva lohko on kirjoitettu. Tosiasiassa koska puskurimuistin alkioita keksinnön toteutustavassa ei sidota ennalta määrättyihin tuleviin aikajaksoihin tai vastaavasti tulopuolen multiplekseihin, on varsinkin synkronisen lohkon kirjoituksessa välttämätöntä tallentaa 15 puskurimuistin alkion osoite ade, johon tämä tulopuolen lohko on tallennettu. Siten tämä osoite ade kirjoitetaan muistiin MCL2 tulevan lohkon järjestysnumeroa e+DS vastaan ja se luetaan muistista MCL2 lähtöpuolen aikajakson AITE järjestysnumeroa vastaan, jonka tuleva lohko tulee 20 varaamaan, järjestysnumero joka aktivoi tulevan lohkojär-jestysnumeron AITE lukemisen muistiin MCL1. Käytännössä puskurimuistialkio-osoitteiden tallentamista muistiin MCL2 käytetään vain synkronisille lohkoille ja se viritetään biteillä s/a="l", jotka saadaan muistista MCE (kuvio 25 2) ja jotka syötetään kirjoituksen virittävään muistin MCL2 tuloon. Puskurimuistin alkioiden asynkronisten tulevien lohkojen lukuosoitteita ohjataan jonoilla FSO -FS15, kuten ranskalaisessa patenttijulkaisussa FR-A-2 611 411 on selostettu ja johon jäljempänä viitataan.
30
Jonot FSO - FS15.ovat FIFO ("First-In, First-Out") tyyppisiä ja niiden datatulot on kytketty sen käytettävissä olevan alkio-osoitemuistin MAD 10-säikeiseen lähtö-väylään, joka tuottaa alkioiden kirjoitusosoitteet ade.
35 Jonojen FSO - FS15 kirjoitusohjaustulot on kytketty vastaavasti osoitteenmuodostusveräjien ΡΑ0 - PA15 lähtöihin, kun taas jonojen lukuohjaustulot on kytketty vastaavasti 21 97011 multiplekserin TR kuuteentoista lähtöön, joka vastaanottaa sanat e aikakannasta BT invertteripiirin INV välityksellä. 10-säikeiset jonojen FSO - FS15 lähtöväylät on kytketty multiplekserin MFS tuloihin ja ne valitaan sa-5 noilla e, jotka saadaan multiplekserin MFS valintatulosta. 10-säikeinen muistin MCL2 lähtöväylä ja multiplekserin MFS 10-säikeinen lähtöväylä ovat vastaavasti kytketyt ensimmäisiin ja toisiin alkiolukuosoitemultiplekserin MALI tuloihin ja ne valitaan muistiin MCL1 luetuilla bi-10 teillä S/A. Multiplekserin MALI lähtöväylä, joka tuottaa puskurimuistialkioiden lukuosoitteet ADL, on kytketty ensimmäisen lukuosoiterekisterin RALO (kuvio 2) tuloihin ja myös kahden piiriin CAE (kuvio 6) sisältyvän osoite-multiplekserin MAEL ja MAE toisiin tuloihin. Jonojen 15 FSO - FS15 tyhjän tilan lähdöt on kytketty vastaavasti multiplekserin MGS kuuteentoista tuloon ja ne valitaan sanoilla e, jotka tuodaan multiplekserin MGS neljään va-lintatuloon. Multiplekserin MGS lähtö syöttää tilassa "1" olevan bitin FNV, joka vastaa ei tyhjää sanoilla e valit-20 tua jonoa. Bitti FNV siirretään OR veräjän ESA toiseen tuloon ja multiplekserin MLS invertoivaan datatuloon. Multiplekserin MLS lähtö on kytketty toisen siirtorekis-terin RGV2 sarjatuloon.
25 Jonojen FSO - FS15 kirjoitus ja lukuoperaatiot vastaavat US-patentissa no. 4,603,416 kuvattuja, ja jotka on kuvattu vielä tarkemmin ranskalaisessa patenttijulkaisussa FR-A-2 611 411. Jono FSj on tarkoitettu lähtöpuolen multi-pleksiin Sj, jotta puskurimuistin MT alkioiden osoitteet 30 ade, johon asynkroniset lohkot on kirjoitettu ja osoitettu multipleksille Sj tallennettaisiin, ja jotta nämä osoitteet luettaisiin nopeudella yksi osoite jokaista kuudettatoista oktettijaksoa kohden, ja jotta kirjoitetut lohkot luettaisiin niin kauan kuin jono sisältää vähin-35 tään yhden osoitteen. Kuten jo on todettu tietäen, että muistia MCL2 todellisuudessa käytetään synkronisten lohkojen lukemiseen, jonon lukeminen ja kirjoittaminen mah- 9701 1 22 dollistuu vain kun vastaava bitti s/a, joka tuodaan AND veräjien PAO - PA15 invertoiville tuloille ja vastaava bitti s/a, joka tuodaan demultiplekserin TR estotulolle ja multiplekserin MALI valintatulolle ovat kukin tilassa 5 "0". Kirjoituksessa jono FSj tallentaa uuden osoitteen ade kun järjestysnumeron j omaava bitti 16-bittisessä sanassa, jonka käännösmuisti MTR tuottaa samanaikaisesti kirjoitettavan asynkronisen lohkon uuden tunnisteen kanssa, on tilassa "1", jolloin veräjistä PAO - PA15 AND ve-10 räjä PAj aukeaa. Tällöin alkion osoite ade, johon asynkroninen lohko on kirjoitettu, luetaan jonosta FSj vastauksena sanalle e, joka on yhtä kuin binäärikoodattu numero j ilmaistuna "1" vain jonon FSj lukutuloon kytketyn multiplekserin TR lähdössä. Jonojen lukuosoitejakso 15 riippuu komplementtisanoista e, jotka vastaavat lähtöpuo-len multipleksien osoitteita ja vähenevät 15-0, jotta ne mahdollistaisivat "vastadiagonalisoinnin" lähtöpuolen rotaatiomatriisissa MRE, jonka periaate on esitetty kuvioissa 6 ja 7 US-patentissa no. 4,603,416. Jonossa FSj 20 olevien alkio-osoitteiden lukumäärän mukaan luetaan juuri kirjoitetun asynkronisen lohkon osoite käytännössä välittömästi tai erillään. Lukualkio-osoite siirretään sitten rekisterin MALI toisiin tuloihin, jotta lohko itsessään voitaisiin lukea.
25
Huomataan, että jonoihin kirjoitettuja osoitteita ade ei tuoda aikakannan BT toimesta jaksollisesta kuten ranskalaisessa patenttijulkaisussa FR-A-2 611 411, vaan puskurimuistia ohjaavalla kirjoitusosoitteenmuodostuspiirillä 30 CAE, joka siten optimoi lohkojen tallennusajan puskuri-muistissa.
Multiplekseri MGS luotaa joka kuudestoista oktettijakso jonojen FS0 - FS15 tilaa lisätäkseen tyhjän lohkon läh-35 tömultiplekseihin SO - S15 kun vastaavat jonot ovat tyhjät, poikkeuksena aikajaksot, jotka vastaavat biteillä ST="1" ilmaistavia lähtevien synkronointilohkojen lisäys- il 23 97011 tä. Tyhjien ja synkronointilohkojen erilaiset lisäykset tehdään siirtopiireissä CTRO - CTR15 piirin GST ohjauksessa .
5 Kuten kuviossa 4 on esitetty sisältää siirtopiiri CTRO
kahdeksan multiplekseriä ZOO - Z07, joiden ensimmäisille ja kolmansille rinnakkaisille datatuloille tuodaan vastaavasti bitit joiden järjestysluku on 0 - 7 puskuriala-muistin MTO lähtöpuolen lohkojen ensimmäisissä okteteis-10 sa. Samalla tavalla jokainen muista siirtopiireistä CTR1 - CTR15, kuten piiri CTRi, joka on esitetty kuviossa 5, jossa i vaihtelee 1-15, sisältää kahdeksan rinnakkaista multiplekseriä ZiO - Zi7, joiden ensimmäiset ja kolmannet datatulot saavat vastaavasti bitit, joiden jär-15 jestysluku on 0 - 7 puskurialamuistin MTi lähtöpuolen lohkoissa järjestysluvun i okteteissa. Siirtopiireihin CTRO - CTR15 sisältyvien multiplekserien toiset ja neljännet datatulot on kytketty kahteen lukumuistiin, jotka ovat johdinmuistityyppiä, ja joihin on tallennettu tyhjän 20 lohkon ryhmät ja kehyksen synkronointilohko vastaavasti. Siten siirtopiirissä CTRO multiplekserien ZOO - Z03 toiset ja neljännet tulot ovat tilassa "0" ja multiplekserien Z04 - Z07 toiset ja neljännet tulot ovat tilassa "1" vastaten tyhjien ja synkronointilohkojen tunnistetta 25 "00001111". Toisissa siirtopiireissä, kuten piirissä CTRi multiplekserien ZiO, Zi2, Zi4 ja Zi6 toiset tulot ovat tilassa "0" ja multiplekserien Zil, Zi3, Zi5 ja Zi7 toiset tulot ovat tilassa "1" vastaten tyhjän lohkon täyttö-oktettia "01010101", kun taas multiplekserien ZiO, Zil, 30 Zi4 ja Zi5 neljännet tulot ovat tilassa "0" ja multiplekserien Zi2, Zi3, Zi6 ja Zi7 neljännet tulot ovat tilassa "1" vastaten synkronointioktettia "00110011".
Kuten kuviossa 3 on esitetty siirto-ohjauspiiriin GST 35 sisältyvät rekisterit RGV1 ja RGV2 saavat vastaavasti bitit S/A ja synkronointibitit SY, joista jälkimmäisen syöttää multiplekseri MLS. Rekisterin RGV1 kuusitoista 24 97011 rinnakkaislähtöä on kytketty vastaavasti siirtopiirien CTRO - CTR15 multiplekserien ensimmäisiin valintatuloihin ja rekisterin RGV2 kuusitoista rinnakkaislähtöä on kytketty vastaavasti piirien CTRO - CTR15 toisiin valintatu-5 loihin. Bitit S/A ja SY siirretään rekistereissä RGV1 -RGV2 pykälällä vastaten oktetin kellopulssia H, jolloin bittien S/A ja SY muodostama pari ohjaa lohkon kuudentoista oktetin peräkkäisen siirron kuudentoista oktetti-jakson H aikana matriisin MRS 8-säikeiseen tuloväylään FO 10 - F15.
Neljän eri tyyppisen lohkon, eli "asynkronisten" lohkojen kuten pakettimuotoisten lohkojen ja tyhjien lohkojen ja "synkronisten" lohkojen kuten piirimuotoisten lohkojen ja 15 synkronointilohkojen, siirto tehdään taulukon I mukaan:
Taulukko I: Eri tyyppisten lohkojen siirto FNV ST multiplek- valinta serit Z "
_____0 S/A 1 SY
20 paketti 1x0 00 tyhjä lohko Oxl 01 piiri x 0 2 10 synk . kehys x 1 3__1__1_ 25
Taulukossa I risti "x" voi olla "1" tai "0". Siten tyhjä lohko siirretään lähtöön kun valinnan aikana "e"=j lähtevällä multiplekserillä Sj, jono FSj on tyhjä ja S/A on tilassa "0", kun taas kehyksen synkronointilohko siirre-30 tään lähtöpuolen multipleksiin Sj kun muisti MCL1 syöttää bitit S/A= "1" ja ST="l" heti lukuosoitteen AITS="j" jälkeen.
Viitaten kuvioon 6, puskurimuistia ohjaava ja kirjoi-35 tusosoitteenmuodostuspiiri CAE sisältää pääasiassa alkio-vapautusmuistin MLC ja käytettävissä olevan alkio-osoite-muistin MAD. Muistit MCL ja MAD sisältävät vastaavasti
II
25 97011 1024 4-bitin alkioita ja 1024 10-bitin alkioita, jotka on vastaavasti osoitettu tarkkailemaan puskurialamuistin MTO, 1024 yhdenoktetin ala-alkiota ja yleisemmin muistin MT, 16 ala-alkion 1024 alkiota, eli 1024 datalohkoal-5 kiota.
Jokaista puskurimuistin lohkoalkiota kohden muistin MCL vastaava alkio tallentaa päivitetyn lukumäärän siitä kuinka monta kertaa datalohko, joka on kirjoitettu pus-10 kurimuistin muistialkioon, tulisi lukea. Aluksi kun datalohko luetaan, muistin MLC alkio tallentaa niiden läh-töpuolen multipleksien lukumäärän, johon lohko tulisi siirtää, sitten tallennettua numeroa vähennetään yhdellä yksiköllä jokaista lohkon lukemista kohden kunnes se saa-15 vuttaa arvon nolla, jolloin puskurimuistin alkio vapautuu toisen lohkon lukemiseen muistin MAD avulla kuten nähdään myöhemmin.
Kuten kuviossa 6 on osoitettu muisti MCL liittyy ensiksi 20 summain koodaajaan SOM ja numeromultiplekseriin MNB, jotka aluksi tallentavat kirjoitettuihin lohkoihin liittyvät lähtöpuolen multipleksien lukumäärän, toiseksi multipleksien lukumäärän vähennyspiiriin DEC ja nollatilan testauspiiriin TZ, jotka muuttavat mainittuja numeroita.
25 Muisti MLC liittyy myös muihin multiplekseihin ja loogisiin veräjiin, jotta sopivat kirjoitus- ja lukuosoit-teenmuodostukset saavutetaan riippuen varsinkin puskuri-muistialkioiden kirjoitus- ja lukuoperaatioiden määrästä.
30 Multiplekserin MNB ensimmäiset tulot saavat lähtöpuolen multipleksin 4-bittiset numerot nbms, jotka liittyvät : kirjoitettaviin ja kirjoitusohjausmuistista MCE (kuvio 2) syötettyihin synkronisiin lohkoihin. Multiplekserin MNB neljä toisiotuloa on kytketty summain koodaajan SOM läh-35 töihin, jonka kuusitoista tuloa on kytketty vastaavasti jonojen kirjoitusosoitteenmuodostusporttien ΡΑ0 - PA15 lähtöihin. Numeromultiplekserin MNB valintatulo saa bitit 9701 1 26 s/a, jotka muisti MCE siirtää. Multiplekserin MNB neljä lähtöä on kytketty vapautusmuistin MLC neljään datatu-loon, multiplekserin MD ensimmäisten tulojen kautta, jotka valitaan ensimmäisillä oktettien puolijaksoilla H/2.
5 Kun synkroninen lohko halutaan kirjoittaa puskurimuistiin, valitaan lähtöpuolen multipleksien lukumäärä nbms, johon synkroninen lohko tullaan siirtämään, multiplekse-rissä MNB bitillä s/a="l" ja se kirjoitetaan muistiin MCL. Kun asynkroninen lohko halutaan kirjoittaa puskuri-10 muistiin, vähennetään lähtöpuolen multipleksien lukumäärää nbma, joihin asynkroninen lohko aiotaan siirtää, sum-main koodaajassa SOM niiden bittien "1" summasta, jotka on syötetty veräjien PAO - PA15 kirjoitusosoitteenmuodos-tusjonoihin FSO - FS15, jotka liittyvät lähtöpuolen mul-15 tiplekseihin. Lukumäärä nbma valitaan multiplekserissä MNB bitillä s/a="0" ja se kirjoitetaan muistiin MLC.
Jotta tällaiset lähtöpuolen multipleksien järjestysnumerot nbms ja nbma voidaan kirjoittaa, kirjoitus- ja lu-20 kuosoitemultiplekseri MAEL saa ensimmäisiin tuloihin loh-koalkion 10-bittisen kirjoitusosoitteen ade, jonka muistin MAD lähdöt ACS+ALS syöttävät ja joka vastaa puskuri-muistin MT miehittämätöntä lohkoalkiota, johon datalohko tullaan kirjoittamaan. Tällainen kirjoitusosoit-25 teenmuodostus tehdään ensimmäisellä oktetin puolijaksolla siten, että multipleksereillä MD ja MAEL kuten kahdella toisella piirin CAE multiplekserillä MBE ja MAE valinta-tulot vastaanottavat aikakannan BT syöttämän oktetin loh-kosignaalin H.
30
Edellinen kirjoitus valtuutetaan ensimmäisellä kirjoituksen mahdollistavalla laitteistolla, joka sisältää 4-tu-loisen OR veräjän Ps, 16-tuloisen OR veräjän Pa ja multiplekserin MXsa. OR veräjän Ps tulot vastaanottavat 4-bit-35 tiset numerot, jotka on luettu kirjoitusohjausmuistiin MCE ja syöttää "1" multiplekserin MXsa ensimmäiseen tuloon kun lähtöpuolen multipleksin synkronisen lohkon nu-
II
27 97011 mero nbms on vähintään yhtä suuri kuin "1". OR veräjän Pa tulot on kytketty vastaavasti veräjien PAO - PA15 (kuvio 3) lähtöihin ja tämän tuloksena se syöttää "1" multiplekserin MXsa toiseen tuloon kun vähintään yksi veräjistä 5 PAO - PA15 kirjoitusosoittaa jonoa ja kun lähtöpuolen multiplekserin synkronisen lohkon käännösmuistiin MTR luettu numero nbma on vähintään yhtä kuin 1. Multiplekserin MXsa ensimmäiset ja toiset tulot valitaan bittien s/a tilan "1" ja "0" perusteella vastaavasti. Multiplekserin 10 MXsa lähtö on kytketty OR veräjän PVE ensimmäiseen tuloon, jonka lähtö on kytketty muistin MLC kirjoituksen virittävään tuloon. Siten lukujen nbms ja nbma kirjoittaminen vastaten vähintään 1 lukemista muisteista MCE ja MTR viritetään muistissa MLC, kun s/a="l" ja s/a="0" vas-15 taavasti.
Lukemisessa vapautusmuisti MLC osoitetaan 10-rinnakkais-bittisellä lukuosoitteella ADE, joka siirretään multiplekserin MALI (kuvio 3) lähdöllä ja syötetään multiplek-20 serin MAEL ensimmäisiin tuloihin. Tämä puskurimuistiloh kon alkion lukuosoite ADL on sama kuin saman lohkon kir-joitusosoite ade ja se siirretään joka kerta kun edellinen kirjoitettu lohko halutaan lukea siten, että tällainen lukeminen toistetaan aina uudelleen riippuen vastaa-25 vasta päivitetystä lähtöpuolen multipleksin numerosta nbma.
Muistista MLC luettu lähtöpuolen multiplekserien lukumäärää nbm vähennetään ensin yhdellä yksiköllä vähennyspii-30 rissä DEC. Piirillä DEC on neljä muistin MLC datalähtöi-hin kytkettyä tuloa, neljä OR veräjän OAL ja testipiirin : TZ tuloihin kytkettyä numerolähtöä ja piirin TZ rese-
tointituloon kytketty merkkilähtö. Piirin TZ neljä lähtöä on kytketty muistin MLC datatuloihin multiplekserin MD 35 toisio tulojen kautta. Muistiin MLC luetun luvun nbm vähennyksen jälkeen piiri DEC siirtää binäärikoodinumeron (nbm-1) yhdessä merkkibitin SIG kanssa. Testipiirissä TZ
28 97011 verrataan merkkibittiä SIG, joka on "1" tai "0" kun (nbm-1) on positiivinen tai negatiivinen, arvoon "0". Jos SIG="1", lukua (nbm-1) suurempi kuin tai yhtä suuri kuin nolla ei modifioida ja se kirjoitetaan samaan muistin MLC 5 alkioon, jolla on osoite ADL; tällainen kirjoitus aktivoidaan tapauksessa, jossa puskurimuistissa oleva kirjoi-tuslohko luetaan uudelleen tai muuten luetaan viimeistä kertaa; tämä kirjoitus valtuutetaan OR veräjällä ESA (kuvio 3), joka on kytketty OR veräjän PVE toiseen tuloon 10 vastaten synkronisen lohkon lukemista, jolloin S/A="1" tai asynkronisen lohkon lukemista, jolloin vastaava jono ei ole tyhjä. On huomattava, että osoitetta ADL käytetään myös luvun (nbm-1) kirjoitusosoitteena. Jos SIG="0" on luku (nbm-1) yhtä kuin -1 ja testipiiri kirjoittaa uudel-15 leen muistiin MLC luvun nbm=0; tämä tarkoittaa, että luettu luku nbm oli jo yhtä kuin nolla ja, että siten jo kirjoitettua lohkoa ei lueta seuraavaksi puskurimuistin alkioon, jolla on osoite ADL.
20 Käytettävissä oleva alkio-osoitemuisti MAD muodostaa piirin puskurimuistin MT lohkoalkioiden tilan tallentamiseksi ja vapaiden alkio-osoitteiden ADL tuottamiseksi.
Muisti MAD sisältää pääasiassa matriisin, jossa on 1024 yhden bitin alkiota ja puskurimuistialkion osoitteen koo-25 dauspiirin. Matriisin alkiot on vastaavasti osoitettu puskurimuistin MT lohkoalkioille ja jokainen tallentaa yhden vastaavan puskurimuistin alkion käytettävyystilaa ilmaisevan bitin. Tilabitti saa arvon "1" kun puskuri-muistin alkio on vapaa ja siten valmis tallentamaan tulo-30 puolen multipleksin datalohkon. Tilabitti on tilassa "0" kun puskurimuistin alkio on varattu kirjoitetulla data-: lohkolla, joka tullaan lukemaan kerran tai useasti riip puen päivitetystä luvusta, nbms tai nbma, joka on tallennettu muistiin MCL. Muistin MAD koodauspiiri on kytketty 35 matriisin kaikkien alkioiden lähtöihin, jotta voidaan valita yksi matriisin alkioista, jolla tilabitti on "1", ennaltamäärätyn alkioiden prioriteettijärjestyksen mukaan
II
29 97011 ja jotta siten voidaan pysyvästi johtaa vapaan mat-riisialkion osoite, joka on valittu samaksi kuin vastaava puskurimuistin lohkoalkion kirjoitusosoite ade.
5 Tilabitit siirretään kaikkien muistin MAD matriisin alkioiden datatulolle DE multiplekserin MBE invertoivalla lähdöllä. Matriisin alkiot kirjoitusosoitetaan multi-plekserillä MAE, jonka lähdöt on kytketty muistiin MAD sisältyvän matriisin kaksoissarake ja rivikoodaajan 10 10 kirjoitusosoite tuloon ACS+ALS. Jokainen kirjoitus valtuutetaan bitillä "1", joka tuodaan muistin MAD kirjoituksen virittävään tuloon ECR kaksituloisella OR veräjällä PAE. OR veräjän PAE ensimmäinen tulo on yhdessä multiplekserin MBE ensimmäisen tulon kanssa kytketty multi-15 plekserin MXsa lähtöön. Veräjän PAE toinen tulo on kytketty AND veräjän EAL lähtöön, jolla on invertoiva tulo, joka on kytketty OR veräjän OAL lähtöön ja multiplekserin MBE toiseen tuloon ja jolla on suora tulo, joka on kytketty OR veräjän ESA (kuvio 3) lähtöön. Kuten jo on ker-20 rottu, kirjoitusosoitemultiplekserin MAE ensimmäiset kymmenen tuloa ja toiset kymmenen tuloa on kytketty vastaavasti muistin MAD lähtöihin ACS+ALS ja multiplekserin MALI (kuvio 3) lähtöihin.
25 Oktetin ensimmäisellä puolijaksolla H/2 kun datalohko kirjoitetaan puskurimuistin MT vapaaseen muistin MAD lähtöjen ACS+ALS syöttämään osoitteen ade omaavaan alkioon, riippumatta vastaavasta luvusta nbms tai nbma, joka on kirjoitettu muistiin MLC ja siten veräjien OAL ja EAL 30 lähtötilasta, multiplekserin MBE ensimmäiset tulot ja kirjoituksen valtuuttava veräjä PAE saavat bitin "1" mul-tiplekseriltä MXsa, jos muistista MCE luettu synkronista lohkoa vastaava luku nbms on vähintään yhtä kuin 1 tai jos vähintään yksi kuudestatoista bitistä, jotka edusta-35 vat muistiin MTR luetun asynkronisen lohkon lukua nbma on tilassa "1". Osoite ade osoittaa sitten muistin MAD matriisin vastaavaa alkiota multiplekserin MAE välityksellä 30 97011 kirjoittamaan uuden "0" tilan bitin tähän alkioon multiplekserin MBE ensimmäisen tulon välityksellä. Tämän kirjoittamisen jälkeen lähdöt ACS+ALS luovuttavat uuden vapaan alkio-osoitteen tulevan datalohkon kirjoittamiseksi.
5 Tämän jälkeen niin kauan kuin vastaava luku nbms tai nbma, jota vähennetään jokaisella datalohkon lukemisker-ralla ei saavuta arvoa nolla, veräjä EAL pysyy kiinni eikä muistin MAD matriisin vastaavan alkion tilabitissä 10 tapahdu muutosta. Tosiasiassa veräjä PAE pysyy kiinni vaikka tämän alkion osoite ADL tuodaan multiplekserin MAE toisiin tuloihin.
Oktetin toisen puolijakson aikana H/2 kun vastaavat luvut 15 nbms ja nbma, jotka on luettu ja vähennetty piirissä DEC saavuttavat arvon nolla vaihtuu veräjän OAL lähtö tilaan "0" viimeisen datalohkon lukemisen jälkeen, jolloin veräjä EAL aukeaa ja syöttää tilassa "1" olevan bitin muistin MAD tuloon DE multiplekserin MBE toisen tulon välityksel-20 lä. Tämä tilassa "1" oleva bitti kirjoitetaan matriisin vastaavaan alkioon, joka on osoitettu osoitteella ADL, joka on siirretty multiplekserin MAE toisten tulojen välityksellä. Tämän kirjoituksen virittää veräjän EAL tilassa "1" oleva suora tulo ja tämän jälkeen veräjän PAE 25 tilassa "1" oleva toinen tulo, kun synkronisen lohkon ollessa kyseessä S/A="1" tai kun vastaava jono FSO - FS15 ei ole tyhjä, joka ilmaistaan tilalla FNV="1". Tilassa "1" olevaa bittiä, joka ilmaisee, että osoitteen ADL omaava juuri vapautunut alkio on miehittämätön ei muuteta 30 ennenkuin muistin MAD koodauspiiri valitsee sen toisen datalohkon kirjoittamiseksi puskurimuistiin MT.
Vaikkakin edellä esitetty selostus viittaa hybriidiseen kytkentäsysteemiin, joka kytkee synkronisia ja asyn-35 kronisia lohkoja tällaista järjestelmää tai vastaavanlaista yksinkertaistettua järjestelmää voidaan käyttää vain synkronisten lohkojen kytkemiseen tai muutoin asyn- 31 97011 kronisten lohkojen kytkemiseen, kun taas multipleksit käsittelevät pelkästään synkronisia tai asynkronisia lohkoja.
5 Järjestelmässä, jossa kytketään vain synkronisia lohkoja, voidaan muistia MTR ja jonoja FSO - FS15 yhdessä näihin liittyvien piirien PAO - PA15, TR, MFS, MGS ja piirejä, joilla tulot valitaan biteillä s/a ja S/A, supistaa. Tietäen, että synkronisen lohkon keskimääräinen tallennusai-10 ka laskettuna sen kirjoittamisajankohdasta, jonka sen järjestysnumero e+DS virittää ja sen viimeisestä luke-misajankohdasta, jota ohjaa vastaavan lähtöpuolen aikajakson osoite AITS, on alle puolet kehysjaksosta, voidaan puskurimuistin MT kapasiteettia vähentää puolella eli 15 (64/2)xl6=512 lohkoalkioon.
Kytkentäsysteemissä, jossa kytketään vain asynkronisia lohkoja voidaan, muistia MCE ja muistia MCL2 yhdessä näihin liittyvien multiplekserin MA2 ja piirien, joiden tu-20 lot valitaan biteillä s/a ja S/A, supistaa. Osoitejonojen pituuksilla, joiden kapasiteetti on 64 10-bitin osoitetta, kun tämä luku voi olla pienempi kuin lohkojen lukumäärä multipleksin kehystä kohden, antaa maksi-miosoitteenmuodostusmahdollisuus (64x16)=1024 asynkronis-25 ta lohkoa, jotka on suunniteltu 16 lähtevälle multiplek-serille SO - S15 kehyksen aikana, hyvin pienen todennäköisyyden. Käytännössä puskurimuistin kapasiteettia voidaan silloin supistaa kertoimella, joka on vähintään 4 eli kapasiteettiin (64/4)xl6=256 lohkoalkiota, kun säily-30 tetään kapasiteetti 64 10-bitin osoitteita jonoa kohden.
Luonnollisesti nämä erilaiset puskurimuistin kapasiteetin vähennykset otetaan huomioon muistialkion vapautusproses-sin ansiosta, jonka puskurimuistia ohjaava ja kirjoi-35 tusosoitteenmuodostuspiiri CAE (kuvio 6) toteuttaa.
32 97011
Lopuksi liittyen muihin toteutustapoihin, kun kytken-täsysteemi kytkee synkronisia ja/tai asynkronisia data-lohkoja pelkästään kahden pisteen yhteyksissä vastaten jatkuvasti arvossa 1 olevia lukuja nbms ja nbma, supiste-5 taan vapautusmuistia MLC ja tähän liittyviä piirejä Ps,
Pa, SOM, MNB, MD, PVE, MAEL, DEC, TZ, OAL ja EAL.

Claims (8)

33 97011
1. Järjestelmä datalohkojen kytkemiseksi usean tulevan (E0-E15) ja usean lähtevän (S0-S15) multipleksin välillä, 5 joka järjestelmä sisältää tulopuolen laitteiston (CEO-CE15, MRE) datalohkojen havaitsemiseksi tulomultiplek-seissä ja havaittujen lohkojen limittämiseksi, puskuri -laitteiston (MT), joka sisältää lohkoalkioita limitettyjen lohkojen tallentamiseksi, kirjoitusosoitteenmuodos-10 tuslaitteiston (MCE, MTR, CAE) lohkoalkio-osoitteiden (ade) johtamiseksi, jolloin limitetyt lohkot kirjoitetaan kirjoitusosoitettuihin lohkoalkioihin, lukuosoitteenmuo-dostuslaitteiston tCAL) kirjoitusosoitettujen lohkoalki-oiden osoitteiden (ade) tallentamiseksi ja niiden järjes-15 tämiseksi riippuviksi lähtöpuolen multiplekseistä (S0-S15), joihin kirjoitetut lohkot on tarkoitettu, jolloin kirjoitetut lohkot luetaan ja limitetään lukulohkoiksi, ja laitteiston (CTR0-CTR15, MRS, p/s0-p/sl5) lukulohkojen demultipleksoimiseksi ja niiden siirtämiseksi lähtöpuolen 20 osoitemultiplekseihin (S0-S15), tunnettu siitä, että kirjoitusosoitteenmuodostuslaitteisto (MCE, MTR, CAE) sisältää laitteiston (MAD), jossa on tila-alkioita, joihin puskurilaitteiston (MT) lohkoalkioiden vapaa ("1") ja varattu ("0") tila tallennetaan, yhden puskurilaitteiston 25 (MT) lohkoalkion osoitteen (ade) tuottamiseksi riippuen valinnasta niiden tila-alkioiden välillä, joihin vapaa tila ("1") on tallennettu vastaten mitä tahansa havaittua datalohkoa, jolloin havaittu lohko kirjoitetaan siihen puskurilaitteiston lohkoalkioon, jolla on tämä saatu 30 osoite, jonka jälkeen varattu tila tallennetaan vastaavaan tila-alkioon, jolloin puskurilaitteiston lohkoalkion . vapaa tila tallennetaan vastaavaan tila-alkioon vastauk seksi puskurilaitteiston lohkoalkion osoitteeseen (ADL), jonka lukuosoitemuisti (CAL) tuottaa kun viimeksi mainit-35 tu luki datalohkon sanotusta puskurilaitteiston alkiosta. 34 97011
'2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen järjestelmä, jolla voidaan siirtää tulopuolen multipleksissä (Ej) oleva data-lohko useaan lähtöpuolen osoitemultipleksiin (S0-S15), tunnettu siitä, että kirjoitusosoitteenmuodostuslaitteis-5 to (MCE, MTR, CAE) sisältää laitteiston (MLC) niiden lähtöpuolen multipleksien numeroiden (nbm) ilmaisemiseksi, joihin puskurilaitteiston (MT) alkioihin tallennetut da-talohkot vielä tulee siirtää, jolloin numero (nbm), joka liittyy alkioon, johon lohko on tallennettu on yhtä kuin 10 ennalta määrätty lähtöpuolen osoitemultipleksien lukumäärä (nbms, nbma) lohkolle kun lohko kirjoitetaan alkioon ja tätä·lukua vähennetään yhdellä yksiköllä jokaista lu-kuosoitteenmuodostuslaitteiston (CAL) tuottamaa lukuosoi-tetta (ADL) kohden, jolloin lohkon tallentaneen alkion 15 vapautuminen ilmaistaan ilmaisulaitteistolla (MLC) valin-talaitteistolle (MAD) heti kun luku (nbm) saavuttaa arvon nolla.
3. Järjestelmä synkronisten ja asynkronisten datalohkojen 20 kytkemiseksi usean tulevan (E0-E15) ja usean lähtevän (S0-S15) multipleksin välillä, jossa jokainen tuleva ja lähtevä multipleksi sisältää kehyksen, jokainen kehys sisältää ensimmäisen aikajakson (ITO), jonka synkronoin-tilohko varaa ja aikajaksoja (IT1-IT68), jotka datalohkot 25 varaavat satunnaisesti, joka järjestelmä sisältää tulopuolen laitteiston (CE0-CE15) datalohkojen havaitsemiseksi tulopuolen multipleksien (E0-E15, MRE) kehyksissä ja havaittujen datalohkojen limittämiseksi, ensimmäisen puskurilaitteiston (MT) limitettyjen lohko-30 jen tallentamiseksi ensimmäisiin lohkoalkioihin, toisen puskurilaitteiston (MT) limitettyjen lohkojen . tallentamiseksi toisiin lohkoalkioihin, lähtöpuolen laitteiston (CTR0-CTR15, MRS, p/s0-p/sl5) tallennettujen synkronisten ja asynkronisten lohkojen 35 demultipleksoimiseksi ja niiden siirtämiseksi riippuen niiden määränpäästä lähtöpuolen multiplekseihin (S0-S15), jolloin muodostetaan lähtöpuolen multipleksien kehykset, 35 97011 kirjoituslaitteiston (BT, MCE, MTR) lohkoalkio-osoit-teiden (ade) johtamiseksi, jolloin jokainen havaittu ja limitetty lohko kirjoitetaan ensimmäisiin ja toisiin lohkoihin, 5 ensimmäisen lukulaitteiston (BT, MCL1, MCL2), joka vas taanottaa ne ensimmäisten alkioiden osoitteet, joihin synkroniset lohkot on kirjoitettu, jokaisen tallennetun synkronisen lohkon lukemiseksi kun ensimmäisen alkion osoitteen (ade), johon synkroninen lohko on kirjoitettu 10 ja ainakin lähtöpuolen multipleksin aikajakson, jonka synkroninen lohko tulee varaamaan, tunnistenumerot (AITS) sopivat yhteen, ja useita toisiolukulaitteistoja (BT, FS0-FS15), jotka on vastaavasti osoitettu lähtöpuolen multiplekseille (S0-15 S15) ja jotka osoitetaan kirjoituslaitteistolla ja jotka vastaanottavat niiden toisioalkioiden osoitteet, joihin on kirjoitettu ja tallennettu asynkronisia lohkoja, jokaisen tallennetun asynkronisen lohkon lukemiseksi kun sen toisioalkion osoite (ade), johon asynkroninen lohko 20 on kirjoitettu ja lähtöpuolen osoitemultipleksin tunnistenumero (e) sopivat yhteen, tunnettu siitä, että ensimmäinen ja toinen puskurilaitteisto sisältää yhden ainoan puskurimuistin (MT), jonka lohkoalkiot voivat tallentaa sekä synkronisia että asynkronisia havaittuja ja 25 limitettyjä lohkoja, ja • kirjoituslaitteisto sisältää laitteiston (MAD, PAE, MBE, MAE), jossa on tila-alkioita, joihin puskurilait-teiston (MT) lohkoalkioiden vapaa ("1") ja varattu ("0") tila tallennetaan, yhden puskurimuistin (MT) alkion kir-30 joitusosoitteen (ade) tuottamiseksi riippuen valinnasta niiden tila-alkioiden välillä, joihin vapaa tila ("1") on , tallennettu vastaten mitä tahansa havaittua datalohkoa, jolloin havaittu lohko kirjoitetaan siihen puskurimuistin alkioon, jolla on tämä saatu osoite, jonka jälkeen varat-35 tu tila tallennetaan vastaavaan tila-alkioon, jolloin puskurimuistin alkion vapaa tila tallennetaan vastaavaan tila-alkioon vastaukseksi puskurimuistin alki 36 97011 on osoitteeseen (ADL), jonka yksi ensimmäisestä ja toisesta lukulaitteistosta (BT, MCL1, MCL2; BT, FS0-FS15) tuottaa kun viimeksi mainittu luki datalohkon sanotusta puskurimuistin alkiosta. 5
4. Patenttivaatimuksen 3 mukainen järjestelmä, tunnettu siitä, että valintalaitteisto (MAD, PAE, MBE, MAE) sisältää piirin (MAD), jossa on 1-bitin alkioita, jotka on vas-10 taavasti osoitettu puskurimuistin (MT) lohkoalkioille, puskurimuistin alkioiden tilatiedon, vapaa ("1") tai varattu ("0"), tallentamiseksi, ja puskurimuistin vapaan alkion osoitten (ade) johtamiseksi pysyvästi riippuen vapaa tilatiedoista, 15 laitteiston (1 tulot piireissä PAE, MBE, MAE) varattu ("0") tilatiedon kirjoittamiseksi 1-bitin alkioon vastaten valittua vapaata alkio-osoitetta (ade) heti kun havaittu datalohko kirjoitetaan puskurimuistiin (MT), jolloin valittu vapaa alkio-osoite (ade) tallennetaan ensim-20 mäiseen lukulaitteistoon (BT, MCL1, MCL2) kun datalohko, joka halutaan kirjoittaa on synkroninen lohko, ja toiseen lukulaitteistoon (BT, FS0-FS15), joka on määrätty lohkon lähtöpuolen osoitemultipleksille ja joka on osoitettu kirjoituslaitteistolla kun datalohko on asynkroninen loh-25 ko, ja • laitteiston (2 tulot piireissä PAE, MBE, MAE) vapaa ("1") tilatiedon kirjoittamiseksi 1-bitin alkioon vastaten lohkoalkion osoitetta (ADL), johon datalohko on luettu viimeisen kerran ja joka syötetään ensimmäisestä luku-30 laitteistosta (BT, MCL1, MCL2) kun luettu datalohko on synkroninen lohko ja toisesta lukulaitteistosta (BT, FS0-. FS15) kun luettu datalohko on asynkroninen lohko.
5. Patenttivaatimusten 3 tai 4 mukainen järjestelmä, tun- 35 nettu siitä, että ensimmäinen lukulaitteisto sisältää ensimmäisen muistin (MCL1), tulopuolen multiplekseissä (E0-E15) havaittujen datalohkojen varaamien aikajaksojen 37 97011 tunnistenumeroiden (AITE) tallentamiseksi, jolloin varataan lähtöpuolen puskurimuistista (MT) saatavien limitettyjen datalohkojen kehysjakson aikana, aikajaksojen tunnistenumerot (AITE) järjestettynä riippuvaksi niiden läh-5 töpuolen multipleksien (S0-S15) aikajaksojen tunnis tenumeroista (AITS), jotka luetut datalohkot tulevat varaamaan j a toisen muistin (MCL2), johon on kirjoitettu niiden pus-kurimuistialkioiden osoitteet (ade), joihin asynkroniset 10 lohkot on luettu riippuen näiden tulopuolen multiplek-seissä (E0-E15) olevien lohkojen aikajaksojen tunnistenumeroista (e+DS), jotka tulopuolen laitteisto (CEO-CE15, MRE) on syöttänyt ja joihin on luettu alkio-osoitteet riippuen ensimmäisen muistin (MCL1) järjestettyjen 15 aikajaksojen tunnistenumeroista (AITE).
6. Jonkin patenttivaatimuksista 3-5 mukainen järjestelmä, jossa tulopuolen multipleksissä (Ej) oleva datalohko on siirrettävissä useaan lähtöpuolen osoitemultipleksiin 20 (S0-S15), tunnettu siitä, että kirjoituslaitteisto sisäl tää laitteiston (MLC, MD, PVE, MAEL, DEC, TZ, OAL, EAL) niiden lähtöpuolen multipleksien numeroiden (nbm) päivittämiseksi, joihin puskurimuistiin (MT) tallennetut data-lohkot vielä tulee siirtää, jolloin luku (nbm) joka viit-25 taa puskurimuistin alkioon, johon datalohko on tallennet-• tu on yhtä suuri kuin ennalta määrätty lähtöpuolen osoi- temultipleksien lukumäärä (nbms, nbma) lohkolle kun lohko on kirjoitettu alkioon ja sitä vähennetään yhdellä yksiköllä jokaista alkion lukuosoitetta (ADL) kohden, joka 30 syötetään ensimmäisestä lukulaitteistosta (BT, MCL1, MCL2) kun lohko on synkroninen lohko ja toisesta luku-. laitteistosta (BT, FS0-FS15) kun lohko on asynkroninen lohko, jolloin sen alkion vapautus, johon mainittu lohko on tallennettu ilmaistaan päivityslaitteella valintalait-35 teistolle (MAD, PAE, MBE, MAE) heti kun luku (nbm) saa arvon nolla. 97011 38
7. Patenttivaatimuksen 6 mukainen järjestelmä, tunnettu siitä, että päivityslaitteisto (MLC, MD, PVE, MAEL, DEC, TZ, OAL, EAL) sisältää numeromuistin (MLC), jossa on nu-meroalkioita, jotka on vastaavasti määrätty puskurimuis-5 tin (MT) lohkoalkioille päivitettyjen numeroiden (nbm) tallentamiseksi, laitteiston (1 tulot piireissä MD, PVE, MAEL) ennalta määrätyn osoitemultipleksin sen numeron (nbms, nbma) kirjoittamiseksi, joka liittyy puskurimuistin (MT) valittuun 10 vapaaseen alkioon kun datalohko kirjoitetaan alkioon, laitteiston (2 tulot piireissä MD, PVE, MAEL) päivitetyn puskurimuistialkioon liittyvän numeron (nbm) lukemiseksi tämän alkion osoitetta (ADL) vastaan, jonka ensimmäinen lukulaitteisto (BT, MCL1, MCL2) syöttää kun synk-15 roninen lohko luetaan alkioon ja toinen lukulaitteisto (BT, FS0-FS15) kun asynkroninen lohko luetaan alkioon, laitteiston (DEC, TZ) luetun päivitetyn luvun (nbm) vähentämiseksi yhdellä yksiköllä alkioon syötettyä osoitetta vastaan, jolloin lukua vähennetään kunnes se saavuttaa 20 arvon nolla usean vähennyksen jälkeen vastaten ennalta määriteltyä lukua (nbms, nbma), laitteiston (2 tulot piireissä MD, PVE, MAEL) päivitetyn luvun kirjoittamiseksi jokaisen vähennyksen jälkeen numeroalkioon, joka liittyy puskurimuistialkioon ja 25 laitteiston, (OAL, EAL) joka on kytketty vähennyslait- • teistoon (DEC, TZ) päivitetyn luvun nollan ilmaisemiseksi valintalaitteistolle (MAD, PAE, MBE, MAE), jolloin se puskurimuistialkio vapautuu, johon datalohko on luettu yhtä monta kertaa kuin vastaava ennalta määrätty luku 30 (nbms, nbma) edellyttää.
. 8. Jonkin patenttivaatimuksista 3-7 mukainen järjestelmä, tunnettu siitä, että puskurimuistin (MT) lohkoalkioiden lukumäärä (64x16) on pienempi kuin multipleksin kehyksen 35 aikajaksojen lukumäärän (69) ja tulopuolen tai lähtöpuo-len multipleksien lukumäärän (16) tulo. il 39 97011
FI883434A 1987-07-24 1988-07-20 Aikajakoinen multiplekserikytkentäsysteemi, jossa on optimoitu puskurimuisti FI97011C (fi)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8710034 1987-07-24
FR8710034A FR2618624B1 (fr) 1987-07-24 1987-07-24 Systeme de commutation de multiplex temporels hybrides a memoire tampon optimisee

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI883434A0 FI883434A0 (fi) 1988-07-20
FI883434A7 FI883434A7 (fi) 1989-01-25
FI97011B true FI97011B (fi) 1996-06-14
FI97011C FI97011C (fi) 1996-09-25

Family

ID=9353192

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI883434A FI97011C (fi) 1987-07-24 1988-07-20 Aikajakoinen multiplekserikytkentäsysteemi, jossa on optimoitu puskurimuisti

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4884264A (fi)
EP (1) EP0300876B1 (fi)
JP (1) JP2605365B2 (fi)
KR (2) KR890003168A (fi)
CN (1) CN1013541B (fi)
AT (1) ATE81240T1 (fi)
AU (1) AU615205B2 (fi)
CA (1) CA1292541C (fi)
DE (1) DE3875003T2 (fi)
ES (1) ES2035337T3 (fi)
FI (1) FI97011C (fi)
FR (1) FR2618624B1 (fi)

Families Citing this family (65)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2865692B2 (ja) * 1989-02-22 1999-03-08 株式会社日立製作所 スイッチングシステム及びその構成方法
US6330240B1 (en) 1987-04-24 2001-12-11 Hitachi, Ltd. ATM cell switching system
US5365519A (en) * 1991-03-05 1994-11-15 Hitachi, Ltd. ATM switch1ng system connectable to I/O links having different transmission rates
USRE36751E (en) * 1987-07-15 2000-06-27 Hitachi, Ltd. ATM switching system connectable to I/O links having different transmission rates
USRE36716E (en) * 1987-07-15 2000-05-30 Hitachi, Ltd. Switching system for switching cells having error detection apparatus
FR2623954B1 (fr) * 1987-11-27 1993-11-19 Alcatel Cit Element de commutation de donnees transmises par multiplexage temporel asynchrone
US5285445A (en) * 1987-12-17 1994-02-08 U.S. Philips Corporation Switching network and switching network control for a switching node in a wideband transmission system
US5233603A (en) * 1988-04-21 1993-08-03 Nec Corporation Packet switch suitable for integrated circuit implementation
FR2635243B1 (fr) * 1988-08-05 1994-01-14 Lmt Radio Professionnelle Commutateur de paquets pour un transfert de donnees en mode asynchrone dans un reseau de transmission numerique
JPH0758963B2 (ja) * 1989-01-27 1995-06-21 日本電気株式会社 セル交換装置
FR2643532B1 (fr) * 1989-02-17 1991-05-10 France Etat Procede de reservation de debits et commutateurs temporels de paquets asynchrones
JP2865706B2 (ja) * 1989-05-31 1999-03-08 株式会社日立製作所 スイツチングシステム
US5271006A (en) * 1989-07-19 1993-12-14 Hitachi, Ltd. Frame aligner and method and system for control thereof
DE68919856T2 (de) * 1989-08-09 1995-05-18 Alcatel Nv Nachrichtenvermittlungselement zur übertragung von zellen unterteilt in teilzellen.
US5475680A (en) * 1989-09-15 1995-12-12 Gpt Limited Asynchronous time division multiplex switching system
EP0425990B1 (en) * 1989-10-23 1998-07-22 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Cell switching apparatus
US7610452B1 (en) * 1989-10-31 2009-10-27 Canon Kabushiki Kaisha Data processing system wherein data is stored in a memory and an external storage in parallel
FR2660818B1 (fr) * 1990-04-06 1992-06-19 France Telecom Relais-commutateur de trames pour reseau numerique asynchrone.
US5379295A (en) * 1990-07-31 1995-01-03 Nec Corporation Cross-connect system for asynchronous transfer mode
GB9019340D0 (en) * 1990-09-05 1990-10-17 Plessey Telecomm An asynchronous transfer mode switching arrangement providing broadcast transmission
JPH04137993A (ja) * 1990-09-28 1992-05-12 Fujitsu Ltd サブレート時間スイッチ
US5260937A (en) * 1990-10-29 1993-11-09 Dsc Communications Corporation Power conserving technique for a communications terminal time slot interchanger
US5144619A (en) * 1991-01-11 1992-09-01 Northern Telecom Limited Common memory switch for routing data signals comprising ATM and STM cells
FR2674084B1 (fr) * 1991-03-13 1993-12-24 Michel Servel Dispositif de declenchement de temporisations multiples.
FR2674648B1 (fr) * 1991-03-29 1993-05-28 Majos Jacques Circuit de gestion de nombres d'acces a des ressources logiques.
US5168492A (en) * 1991-04-11 1992-12-01 Northern Telecom Limited Rotating-access ATM-STM packet switch
JPH07112181B2 (ja) * 1991-04-18 1995-11-29 松下電器産業株式会社 データ多重化回路
US5361255A (en) * 1991-04-29 1994-11-01 Dsc Communications Corporation Method and apparatus for a high speed asynchronous transfer mode switch
EP0519563A3 (en) * 1991-06-21 1997-08-27 Koninkl Philips Electronics Nv System for converting synchronous time-division-multiplex signals into asynchronous time-division data packets
US5291486A (en) * 1991-08-19 1994-03-01 Sony Corporation Data multiplexing apparatus and multiplexed data demultiplexing apparatus
DE4130317A1 (de) * 1991-09-12 1993-03-18 Standard Elektrik Lorenz Ag Verfahren und vorrichtung zur umwandlung der datenstruktur von nachrichten in einem paketvermittlungssystem
US5535197A (en) * 1991-09-26 1996-07-09 Ipc Information Systems, Inc. Shared buffer switching module
EP0537382A1 (en) * 1991-10-15 1993-04-21 ALCATEL BELL Naamloze Vennootschap Packet transfer control arrangement and related method
US5398235A (en) * 1991-11-15 1995-03-14 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Cell exchanging apparatus
US5351243A (en) * 1991-12-27 1994-09-27 Digital Equipment Corporation Monitor for packets on a communications network
GB9200331D0 (en) * 1992-01-08 1992-02-26 Plessey Telecomm Atm/stm switching arrangement
SE9201861L (sv) * 1992-06-17 1993-12-20 Ellemtel Utvecklings Ab Kretskopplad väljare innefattande ett kopplingsminne och ett styrminne
DE69433229T2 (de) * 1993-02-15 2004-08-12 Mitsubishi Denki K.K. ATM-Schalter
FR2711465B1 (fr) * 1993-10-20 1996-01-12 Boyer Pierre Système de files d'attente en entrée prévu notamment pour être relié aux entrées d'une matrice de commutation de type spatial sans blocage.
US5757801A (en) * 1994-04-19 1998-05-26 Multi-Tech Systems, Inc. Advanced priority statistical multiplexer
US5682386A (en) 1994-04-19 1997-10-28 Multi-Tech Systems, Inc. Data/voice/fax compression multiplexer
EP0685949A3 (de) * 1994-06-03 2002-07-10 Philips Patentverwaltung GmbH Paketübermittlungssystem
US5615126A (en) * 1994-08-24 1997-03-25 Lsi Logic Corporation High-speed internal interconnection technique for integrated circuits that reduces the number of signal lines through multiplexing
JPH09509033A (ja) * 1994-12-01 1997-09-09 フィリップス エレクトロニクス ネムローゼ フェンノートシャップ 通信システム
US6493347B2 (en) * 1996-12-16 2002-12-10 Juniper Networks, Inc. Memory organization in a switching device
US5960191A (en) * 1997-05-30 1999-09-28 Quickturn Design Systems, Inc. Emulation system with time-multiplexed interconnect
US6404735B1 (en) 1998-04-30 2002-06-11 Nortel Networks Limited Methods and apparatus for distributed control of a multi-class network
US6667956B2 (en) 1998-05-01 2003-12-23 Nortel Networks Limited Multi-class network
US6580721B1 (en) * 1998-08-11 2003-06-17 Nortel Networks Limited Routing and rate control in a universal transfer mode network
US6876678B1 (en) * 1999-02-04 2005-04-05 Cisco Technology, Inc. Time division multiplexing method and apparatus for asynchronous data stream
KR100326711B1 (ko) * 1999-06-22 2002-03-12 이계안 전기자동차의 배터리
CA2706654C (en) * 2003-02-20 2014-01-28 Nortel Networks Limited Circulating switch
US7602771B1 (en) 2004-12-30 2009-10-13 Nortel Networks Limited Two-dimensional circulating switch
US20090006156A1 (en) * 2007-01-26 2009-01-01 Herbert Dennis Hunt Associating a granting matrix with an analytic platform
CN100587678C (zh) * 2005-06-15 2010-02-03 松下电器产业株式会社 外部设备访问装置和系统大规模集成电路
CN1859051B (zh) 2005-11-04 2011-01-05 华为技术有限公司 一种传送时分复用业务的方法和系统
US9262503B2 (en) 2007-01-26 2016-02-16 Information Resources, Inc. Similarity matching of products based on multiple classification schemes
US8160984B2 (en) 2007-01-26 2012-04-17 Symphonyiri Group, Inc. Similarity matching of a competitor's products
US20090006309A1 (en) 2007-01-26 2009-01-01 Herbert Dennis Hunt Cluster processing of an aggregated dataset
US20090006788A1 (en) * 2007-01-26 2009-01-01 Herbert Dennis Hunt Associating a flexible data hierarchy with an availability condition in a granting matrix
US8504598B2 (en) 2007-01-26 2013-08-06 Information Resources, Inc. Data perturbation of non-unique values
NO2317881T3 (fi) 2008-06-02 2018-09-08
US7916295B2 (en) * 2008-09-03 2011-03-29 Macronix International Co., Ltd. Alignment mark and method of getting position reference for wafer
CA2918136C (en) 2015-01-19 2023-08-15 Queen's University At Kingston High sum-rate write-once memory
US11637685B2 (en) * 2021-08-31 2023-04-25 Samsung Display Co., Ltd. System and method for transition encoding with flexible word-size

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH577253A5 (fi) * 1974-05-17 1976-06-30 Ibm
FR2513472B2 (fr) * 1980-03-20 1986-08-01 Labo Cent Telecommunicat Commutateur de paquets pour un reseau a commutation de paquets
FR2526613A1 (fr) * 1982-05-10 1983-11-10 Bodros Christian Commutateur paquet-circuit
FR2538976A1 (fr) * 1982-12-29 1984-07-06 Servel Michel Systeme de commutation de paquets synchrones de longueur fixe
FR2538984A1 (fr) * 1982-12-30 1984-07-06 Devault Michel Commutateur pour reseau numerique multidebit a commutation temporelle asynchrone adapte aux videocommutations
FR2549673B1 (fr) * 1983-07-19 1989-06-30 Thomson Csf Mat Tel Commutateur elementaire pour autocommutateur utilisant une technique de multiplexage asynchrone
IT1159480B (it) * 1983-08-04 1987-02-25 Cselt Centro Studi Lab Telecom Nodo di commutazione distribuito a banda variabile con gestione dinamica delle trame ibride
GB8328396D0 (en) * 1983-10-24 1983-11-23 British Telecomm Multiprocessor system
GB2162022B (en) * 1984-07-17 1988-03-02 Stc Plc Data transmission system
US4612636A (en) * 1984-12-31 1986-09-16 Northern Telecom Limited Multiple channel depacketizer
FR2611411B1 (fr) * 1987-02-27 1989-04-21 Francois Joel Systeme de commutation de multiplex temporels hybrides

Also Published As

Publication number Publication date
KR890003168A (ko) 1989-04-13
AU1979388A (en) 1989-01-27
FR2618624B1 (fr) 1992-04-30
AU615205B2 (en) 1991-09-26
ATE81240T1 (de) 1992-10-15
CN1013541B (zh) 1991-08-14
DE3875003T2 (de) 1993-02-25
ES2035337T3 (es) 1993-04-16
KR970007254B1 (ko) 1997-05-07
US4884264A (en) 1989-11-28
EP0300876A1 (fr) 1989-01-25
EP0300876B1 (fr) 1992-09-30
JP2605365B2 (ja) 1997-04-30
CN1033343A (zh) 1989-06-07
DE3875003D1 (de) 1992-11-05
JPH021655A (ja) 1990-01-05
FI97011C (fi) 1996-09-25
FR2618624A1 (fr) 1989-01-27
CA1292541C (en) 1991-11-26
FI883434A0 (fi) 1988-07-20
FI883434A7 (fi) 1989-01-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI97011B (fi) Aikajakoinen multiplekserikytkentäsysteemi, jossa on optimoitu puskurimuisti
CA1337362C (en) Packet-switching facilities
AU609231B2 (en) Hybrid packet switching
US4933932A (en) Buffer queue write pointer control circuit notably for self-channelling packet time-division switching system
AU637250B2 (en) Traffic shaping method and circuit
US6463057B1 (en) ATM cell switching system
US3715505A (en) Time-division switch providing time and space switching
US4566095A (en) Time division multiplex switching network permitting communications between one or several calling parties and one or several called parties
JPS59135994A (ja) Tdmスイツチングシステム
EP0418475A2 (en) Time switch
JP2551451B2 (ja) ハイブリッド型時分割多重スイッチング装置
EP0502873A1 (en) BASIC ELEMENT FOR THE CONNECTION NETWORK OF A FAST PACKET SWITCHING NODE.
EP0025225B1 (en) Broadcast and alternate message time slot interchanger
US3983330A (en) TDM switching network for coded messages
US4280216A (en) Method of making conference call connections in a multiplex switching system
JP2004534443A (ja) 一段スイッチの構造
US6259703B1 (en) Time slot assigner for communication system
JP2628701B2 (ja) 優先順位付き情報パケット用交換装置
US4272844A (en) Multiplex time division switching network unit of the time-time type
JP3204996B2 (ja) 非同期時分割多重伝送装置およびスイッチ素子
US4101737A (en) Control arrangement in a time-space-time (t-s-t) time division multiple (t.d.m.) telecommunication switching system
US4092497A (en) Connection network for PCM TDM automatic telephone exchange equipment
US5257260A (en) Expanding switching capability of a time division communication system by multiplexing groups of circuits into successions
KR100226540B1 (ko) Atm 스위치의 어드레스 생성 회로
US20010028652A1 (en) ATM cell switching system

Legal Events

Date Code Title Description
BB Publication of examined application
FG Patent granted

Owner name: ALCATEL CIT