DK156248B - Vaerktoej til at stramme og lukke en loekke af termoplastisk baand, som omgiver en genstand og har overlappende baanddele. - Google Patents

Vaerktoej til at stramme og lukke en loekke af termoplastisk baand, som omgiver en genstand og har overlappende baanddele. Download PDF

Info

Publication number
DK156248B
DK156248B DK326880AA DK326880A DK156248B DK 156248 B DK156248 B DK 156248B DK 326880A A DK326880A A DK 326880AA DK 326880 A DK326880 A DK 326880A DK 156248 B DK156248 B DK 156248B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
shaft
tape
overlapping
rocker arm
tool
Prior art date
Application number
DK326880AA
Other languages
English (en)
Other versions
DK156248C (da
DK326880A (da
Inventor
Robert James Nix
Original Assignee
Signode Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Signode Corp filed Critical Signode Corp
Publication of DK326880A publication Critical patent/DK326880A/da
Publication of DK156248B publication Critical patent/DK156248B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK156248C publication Critical patent/DK156248C/da

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B27/00Bundling particular articles presenting special problems using string, wire, or narrow tape or band; Baling fibrous material, e.g. peat, not otherwise provided for
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B13/00Bundling articles
    • B65B13/18Details of, or auxiliary devices used in, bundling machines or bundling tools
    • B65B13/24Securing ends of binding material
    • B65B13/32Securing ends of binding material by welding, soldering, or heat-sealing; by applying adhesive
    • B65B13/327Hand tools
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B13/00Bundling articles
    • B65B13/18Details of, or auxiliary devices used in, bundling machines or bundling tools
    • B65B13/24Securing ends of binding material
    • B65B13/32Securing ends of binding material by welding, soldering, or heat-sealing; by applying adhesive
    • B65B13/322Friction welding
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T156/00Adhesive bonding and miscellaneous chemical manufacture
    • Y10T156/12Surface bonding means and/or assembly means with cutting, punching, piercing, severing or tearing
    • Y10T156/1313Cutting element simultaneously bonds [e.g., cut seaming]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Pressure Welding/Diffusion-Bonding (AREA)

Description

DK 156248 B
Den foreliggende opfindelse angâr et værkt0j af den i indledningen til krav 1 angivne art.
Sâdanne værktojer anvendes til at stramme termoplas-tiske bând omkring pakker, kasser eller andre genstande og 5 til at sammensvejse overlappende bândender for eksempel med henblik pâ forsendelse af den pâgældende genstand.
Ældre værkt0jer af denne art, for eksempel de i US-patentskrifterne nr. 3 442 733 og nr. 3 442 734 omhandlede, er ret uhàndter 1 ige, hvorfor operat0ren mâ bruge begge hænder 10 til at holde og betjene værktojet. Hertil kommer, at opera-t0ren under stramning af et bând om en genstand og sammen-svejsning af de overlappende bândender i rækkefolge mâ betjene tre forskellige hândgreb, hvilket g0r brugen af værkt0jet gennem et længere tidsrum til et bâde trættende og anstren-15 gende arbejde.
US-patentskrift nr. 3 586 572 omhandler et letvægts-værktoj af den nævnte art, som pâ grund af den mindre vægt er mindre anstrængende at anvende, men som ligeledes har tre forskellige hândgreb, hvis betjening n0dvendiggor brugen 20 af begge operatorens hænder.
Ved disse kendte værktojer skal operat0ren altsâ under stramning og sammensve j sning af en bândl0kke udf0re en række manipulationer tildels med begge hænder, hvilket, hvis værk-t0jet anvendes i længere tidsrum, uvægerligt virker træt-25 tende.
Formâlet for opfindelsen er at tilvej ebringe et værk-t0j af den i indledningen til krav 1 angivne art, som gennem en bàndstramnings- og -forseglingscyklus fungerer fuldauto-matisk og derfor ikke pâ trættende mâde kræver operatorens 30 opmærksomhed, ligesom operat0ren under denne cyklus hele tiden har den ene hând fri til for eksempel at underst0tte den genstand eller emballage, hvorom bândet skal anbringes.
Dette formâl opnâs if0lge opfindelsen ved det i den kendetegnende del af krav 1 angivne.
35 Efter manuel indsætning af de overlappende bânddele i værktojet aktiveres dette med et enkelt hândgreb, og moto-
DK 156248 B
2 ren roterer sâ f0rst i en forste omlobsretning for at stram-me bândl0kken til den forud fastlagte spænding, der aff0les af aff0lings- og styreorganerne, som derudfra reverserer motorens omlobsretning, hvorved motoren bevirker sammenpres-5 ning af de overlappende bânddele og indbyrdes bevægelse af disse, indtil en friktionssammensvejsning finder sted.
Opfindelsen skal i det f0lgende beskrives nærmere, idet der henvises til tegningen, pâ hvilken fig. 1 viser værkt0jet if01ge den foreliggende op-10 findelse set fra siden med værkt0jet vist anbragt pâ en genstand i en spændingstrækkende stilling og med dele af konstruktionen fjernet i afsnit for at lette forklaringen, fig. 2 det i fig. 1 viste værkt0j set forfra og med dele bortskâret for at vise indre detaljer, 15 fig. 3 i st0rre mâlestok et brudt tværsnit i al- mindelighed langs linien 3-3 i fig. 2 og visende værkt0jet i en bândbelastningsstilling, fig. 4 pâ tilsvarende mâde som fig. 3 men visende værkt0jet i en spændt og forseglende stilling, 20 fig. 5 et brudt tværsnit i almindelighed langs linien 5-5 i fig. 3, fig. 6 et brudt tværsnit af savbladsomrâdet af det i fig. 5 viste værkt0j og visende den 0vre, overlappende bânddel trykket imod savbladet, 25 fig. 7 et brudt tværsnit i almindelighed langs linien 7-7 i fig. 4, fig. 8 et brudt tværsnit i almindelighed langs linien 8-8 i fig. 4, fig. 9 et brudt tværsnit i almindelighed langs 30 linien 9-9 i fig. 7, fig. 10 svarer til fig. 9 men viser bândpresnings-elementet bevæget i modsat retning af den i fig. 9 viste, fig. 11 èt brudt tværsnit af den i fig. 5 viste udl0serring og palmekanisme men med den f0rste drivaksel 35 roterende i modsat retning af den i fig. 5 viste, fig. 12 er et brudt tværsnit svarende til det i 0 3
DK 156248 B
fig. 3 viste men visende værkt0jet med en anden udf0relses-form for et savblad og med presseelementet og savbladet i den hævede, bândoptagende stilling, fig. 13 et brudbillede svarende til fig. 8 men 5 visende værkt0jet i fig. 12 med den anden udf0relsesform for savbladet, fig. 14 er et billede svarende til fig. 5 men visende værkt0jet i fig. 12 med den anden udf0relsesform for savbladet i den hævede stilling, og 10 fig. 15 et billede svarende til fig. 7 men visende det i fig. 12 viste værkt0j med den anden udf0relsesform for savbladet i den sænkede stilling, Værkt0jet if01ge den foreliggende opfindelse har visse konventionelle drivmekanismer og styremekanismer, 15 hvis enkeltheder, selv om de ikke er fuldt ud vist eller beskrevet, vil være indlysende for fagmanden.
Idet den nu henvises i enkeltheder til tegningen, er værkt0jet if01ge den foreliggende opfindelse angivet i almindelighed ved 20 i fig. 1 og er vist anbragt pâ en on pakke P, som er vist med en l0kke af bând S, der omgiver den, og som har en f0rste eller 0vre overlappende del ü og en anden eller nedre overlappende bânddel L, som er f0rt gennem værkt0jet. Den 0vre eller f0rste overlappende bânddel U kan f0re fra en passende, ikke-vist forrâdsrulle.
25
Da den 0vre bânddel U strækker sig forbi den anden eller nedre bânddel L, kan den siges at omfatte en stâende eller bageste del T af bândet S.
Hovedrammestrukturen af værkt0jet 20 bestâr af et forseglerhus 28 med en bund 30, en gearkasse 32 (fig. 2), 30 en motorindeslutning 34, som er boltet til forseglerhuset 28 med boite 35, en hândtagsenhed 36 og tilknyttende bær-ende og forbindende stykker. Rammestrukturen og huset kan omfatte et antal stykker, vægafsnit og plader, som passer sammen og er forbundet med passende organer sâsom med bol- te og/eller skruer. Fortrinsvis er rammen og husstykkerne indrettet til let at kunne fjernes for at tillade adgang 35 4 0
DK 156248 B
til specielle indre omrâder af værkt0jet 20 med henblik pâ rutineinspektion og/eller periodisk vedligeholdelse af me-kanismerne indeni disse omrâder.
Ved brugen pâf0res værkt0jet 20 pâ en allerede dan-5 net bindl0kke ved at indsætte de overlappende dele U og L af bândl0kken i værkt0jet 20 som vist i fig. 1. Derpâ ak-tiveres værkt0jet 20 til automatisk at stramme og spænde bândl0kken tæt omkring pakken P til et forud fastlagt spæn-dingsniveau, hvorpâ værkt0jet 20 derpâ og automatisk adskil-10 1er den bageste del T af bândet S fra l0kken og forener de overlappende bânddele U og L med en friktionssmeltesvejs-ning.
Den nye motor- og akselenhed skal beskrives med henvisning til fig. 1, 2, 8 og 9. En reversibel elektromo-15 tor 40 er monteret indeni motorhuset 34 med passende boite (fig. 8). Motoren 40 har en roterende armatur- og akselenhed 42/ som ved den ene ende er underst0ttet i et leje 44 (fig. 1) i motorhuset 34 og ved den anden ende i et leje 46 (fig. 8), som er monteret i en vægdel 330 af forsegler-20 huset 28. En k01eventilator 48 er monteret pâ armaturaksel-en 42 netop indenfor lejet 46. Energi til motoren indf0res gennem motorhuset 34 ved hjælp af en elektrisk ledning 50 (fig. 1).
Med henvisning til fig. 9 ses motorarmatur- og ak-25 selenheden 42 at omfatte f0rste drivakselorganer eller en f0r-ste drivaksel 60, som roterer omkring længdeaksen for arma-turakselen 42, og som afgrænser en optagende boring 64 ved den ene ende.
En anden aksel 70 er monteret med den ene ende inden-30 i den optagende boring 64 i den f0rste aksel 60, og er monteret til rotation i forhold til den f0rste aksel 60 ved hjælp af passende nâlelejer 72 og 74. Foran for nâlelejet 72 (til venstre for nâlelejet 72 i fig. 9) kan en gummi- fedtpakning 84 anvendes til at beskyttet lejet.
Et par envejskoblinger 76 og 78 er anbragt indeni de to nâlelejer 72 og 74 i det ringformede omrâde, der er 35 0 5
DK 156248 B
afgrænset mellem den f0rste aksel 60 og den anden aksel 70. Den drivende del af hver kobling 76 og 78 er fastgjort til den f0rste aksel 60 til rotation med denne. Under spæn- ding af bândl0kken tillader envejskoblingsmekanismerne 76 5 og 78 den f0rste aksel 60 at drive den anden aksel 70 i en f0rste omdrejningsretning. Imidlertid tillader koblinger- ne den f0rste aksel 60 at rotere i en anden, modsat ret- ning under friktionssmeltesvejsning af de overlappende bând- dele uden at bevirke en omdrejning af den anden aksel 70 10 i denne anden retning.
To koblinger 76 og 78 indgâr kun med henblik pâ kraftoverf0ringsevne. En enkelt kobling med tilstrækkelig belastningsoverf0ringsevne kunne anvendes. Enhver egnet envejskoblingsmekanisme kan anvendes til koblingerne 76 og 15 78 sâsom den art, der har form af et antal indadvendende koblingstænder, som mellem sig indeslutter cylindrisk form-ede ruller, og hvor tænderne er udformet til at tillade den ydre, f0rste aksel 60 at rotere frit i én retning, men bin-der rullerne imod den indre, anden aksel 70, nâr den ydre, 20 f0rste aksel 60 roterer i den modsatte retning og derved fâr begge aksler til at rotere sammen. En sâdan koblings- mekanisme er af velkendt, konventionel konstruktion, og yderligere beskrivelse eller illustration af en sâdan kob- lingsmekanisme er un0dvendig.
25
Den del af den anden aksel 70, som rager frem fra den f0rste aksel 60, passerer gennem en passende underst0t- ningsvæg 86, der er knyttet til værkt0jets hus eller raxnme.
Underst0tningsvæggen 86 bærer en envejskobling 88 svarende til koblingerne 76 og 78 men virkende modsat koblingerne 30 76 og 78 for aktivt at forhindre omdrejning af akselen 70 i forhold til underst0tningsvæggen 86 og dermed i forhold til den f0rste aksel 60 i den anden omdrejningsretning.
En fedtpakning 90 er fastholdt i underst0tningsvæggen 86 mellem den f0rste aksel 60 og koblingen 88.
Pâ den fjerneste ende af den anden aksel 70 og i ét stykke hermed findes et drivtandhjul 92. Drivtandhjulet 35 0 6
DK 156248 B
92 er gennem et senere beskrevet transmissionsorgan virksom til at drive mekanismen til at stramme bândl0kken til et forud fastlagt spændingsniveau.
Idet der nu specielt henvises til fig. 2 og 8, ses 5 drivtandhjulet 92 at rage ind i gearhuset 32, som ruminer en geartransmission omfattende en aksel 100 monteret i gearhuset 32 ved den ene ende ved hjælp af en rullelejeenhed 102 og ved den anden ende af gearhuset 32 ved hjælp af en rullelejeenhed 104. En ringtandhjul 106 er fastgjort til 10 akslen 100 til drejning med denne og er i indgreb med drivtandhjulet 92. Ligeledes fastgjort til akslen 100 findes et spiroideformet snækkehjul 108.
En anden aksel 112 er monteret i hovedsagen vinkel-ret pâ akslen 100 tværs over gearhuset 32 ved hjælp af en 15 kuglelejeenhed 114 ved den ene ende. Et tandhjul 120 er fastgjort til akslen 112 til drejning med denne og er i indgreb med det spiroideformede snækkehjul 108. Tandhjulet 120 har en del 122 med formindsket diameter, som er monteret indeni et leje 124 ved den ene ende af gearhuset 32.
20 Akslen 112 rager frem fra gearhuset 32 (til h0jre i fig. 2) og strækker sig til det ydre af gearhuset 32, hvor den bærer et spændehjul 126, som er notforbundet med akslen 112 til rotation med denne. Idet der henvises til figurene 1, 2, 3 og 4, skal det bemærkes, at spændehjulet 25 126 roterer i retning mod uret under 10kkestramnings- el- ler spændingstrinet, nâr motoren 40 og f0lgelig den f0rste aksel 60 og den anden aksel 70 roterer i den f0rste retning (akslen 70 roterer med uret i fig. 2) . Dette trækker den 0vre, overlappende bânddel ü til h0jre som vist i fig. 1 30 for at stramme l0kken S og pâlægge denne spænding.
Med henvisning til fig. 3, 4 og 8 er en spændearm 130 vist svingeligt monteret omkring en aksel 132, hvilken aksel 132 er monteret ved hver ende i værkt0jshuset. Spæn-dearmen 130 har en nedre arm 140, der strækker sig langs 35 spændehjulet 126, og en 0vre arm 142, der strækker sig over spændehjulet 126. Den nedre arm 140 af spændearmen O' 0 7
DK 156248 B
130 bærer en ambolt 146, som er indrettet til at ber0re den nedre bânddel L som vist i fig. 4.
Den 0vre arm 142 af spændearmen 130 bærer en spæn-dingsaff0lende begrænsningskontakt 150 med et kontaktele-5 ment 152, som rager opad fra armen 142.
Spændingsaff0lingskontakten 150 er del af et ikke--vist styrekredsl0b, som er knyttet til elektromotoren 40 for at reversere motorens omdrejning fra en f0rste retning, under hvilken spændehjulet 126 drejes i retning mod uret i 10 fig. 1 for at spænde bândl0kken til den anden, modsatte retning for at bevirke en friktionssmeltesvejsning ved de overlappende bânddele, som det skal beskrives detaljeret i det efterstâende.
En fjederplade 154 med en i hovedsagen L-formet ud-15 formning, som det bedst er vist i fig. 8, er monteret til toppen af den 0vre arm 142 og er b0jet udad, som det bedst er vist i fig. 3, sâledes at undersiden af fjederpladen 154 netop r0rer kontaktens kontaktelement 152, men ikke tryk-ker kontaktelementet 152 nedad for at aktivere kontakten 20 150. Fjederpladen 154 er fastgjort til den 0vre arm 142 med passende skruer 156 og 158.
En rulle 160 er monteret ved den fjerneste ende af den 0vre arm 142 til drejning om en aksel 162, som bæres af den 0vre arm 142.
25
Spændearmen 130 er forspændt omkring dens monte-ringsaksel 132 i retning mod uret som set i fig. 3 af en torsionsfjeder 166, som ved den ene ende er fastgjort omkring en knast 168, der rager frem fra værkt0jshuset, og ved den anden ende til en knast 170, som rager frem fra den 30
0vre arm 142. Under trykket fra fjederen 166 drejer spændearmen 130 for at presse de overlappende bânddele U og L i-mod spændehjulet 126 som vist i fig. 1. Under spændings-sekvensen drejer spændehjulet 126 i retning mod uret som set i fig. 1, sâledes at den 0vre, overlappende bânddel U
OC
gribes af spændehjulet 126 og bevæges eller trækkes til h0jre (i fig. 1) for at stramme bândl0kken S og spænde 10k-ken omkring pakken P.
0
DK 156248 B
8 Pâ grund af den indbyrdes placering af spændearms-akslen 132 og spændehjulsakslen 112, er spændearmen 130 selvbevæget under spændeprocessen til at dreje yderligere i retning mod uret omkring akselen 132 og presse imod de 5 overlappende bânddele ü og L med stigende kraft. Nâr de overlappende bânddele ü og L presses sammen mellem ambol-ten 146 og spændehjulet 126 under spændingen, sammentryk-kes bânddelene ü og L i et vist omfang, og dette tillader spændearmen 130 at dreje sig endnu yderligere i retning 10 mod uret omkring akselen 132. Desuden har ambolten 146 fortrinsvis et antal ikke viste tænder, som fatter og i et vist omfang trænger ind i den nedre overflade af den nedre, overlappende bânddel L. Eftersom spændingsniveauet for0ges, synker tænderne pâ ambolten 146 yderligere ind 15 i den nedre bânddel L.
Denne sammentrykning af bândet og indtrængning af ambolten 146 medvirker naturligvis til at forhindre spændehjulet 126 i at glide i forhold til den 0vre bânddel ü. Imidlertid har denne virkning den yderligere funktion at 20 dreje armen 130 yderligere om akselen 132 til bevægelse af den 0vre arm 142 imod kontakten 150. Til dette formâl er et anlægsorgan sâsom en sætskrue 180 tilvejebragt i værkt0jshuset over kontakten 150. Nâr et forud fastlagt spændingsniveau er nâet, er sammentrykningsniveauet for 25 de overlappende bânddele U og L og indtrængningen af am-bolttænderne i den nedre bânddel L tilstrækkelig til at trykke fjederpladen 154 og aktiveringselementet 152 pâ kontakten 150 imod sætskruen 180 for at aktivere kontakten 150 som vist i fig. 4. Ved en hvilken som helst spænding 30 under det forud fastlagte spændingsniveau er omfanget af sammentrykning af de overlappende bânddele og graden af indtrængning af ambolttænderne i den nedre bânddel L ikke tilstrækkelig til at tvinge kontakten 150 imod sætskruen 180 for at aktivere kontakten.
35 Det forud fastlagte spændingsniveau kan varieres ved indstilling af sætskruen 180. Hvis sætskruen 180 ind- 0 9
DK 156248 B
stilles sâledes, at den rager frem tættere mod kontakten 150 end vist i fig. 3, sâ vil det spændingsniveau, ved hvil-ket kontakten 150 aktiveres, tydeligvis være mindre. Om-vendt vil, hvis sætskruen 180 indstilles sâledes, at den 5 er længere fra kontakten 150 end vist i fig. 3, spændings-niveauet, ved hvilket kontakten 150 aktiveres, være st0r-re.
Fjederpladen 154 er monteret i den i fig. 3 viste stilling og er ikke bestemt til at være indstillelig. Fje-10 derpladen 154 tjener blot til at absorbere st0denergi pâ kontaktens aktiveringselement 152 og dermed pâ kontakten 150, hvis bândl0kken S gâr i stykker under spændingen.
Der er tilvejebragt en betjeningsvægtstangsenhed 184 til at svinge spændearmen 130 bort fra spændehjulet 15 126 for at tillade, at de overlappende bânddele U og L
indsættes mellem ambolten 146 og spændehjulet 126. Be-tjeningsvægtstangsenheden 184 har en betjeningsvægtstang 186, som det bedst er vist i fig. 1, og en betjeningsvægt-stangskam 188, som har en kamoverflade 189, der er ind-20 rettet til at ligge an imod rullen 160 ved den fjerneste ende af den 0vre arm 142 pâ spændearmen 130.
Betjeningsvægtarmsenheden 184 er drejeligt monteret i forhold til værkt0jsrammen om en aksel 190. Betjenings-vægtstangsenheden 184 trykkes opad (i retning mod uret om-25 kring akselen 190 som vist i fig. 1, 3 og 4) af en torsions-fjeder 194, der er opviklet omkring akselen 190. Den ene ende 196 af torsionsfjederen 194 er forankret i forhold til værkt0jshuset, og den anden ende 198 af torsionsfje-deren 194 er optaget i en âbning 200 i vægtstangskammen 30 188 for at trykke betjeningsvægtstangsenheden 184 i retning mod uret i fig. 1.
I den 0verste stilling er betjeningsvægtstangsenheden 184 ude af ber0ring med spændearmsrullen 160, sâledes at spændearmen 130 er fri til at presse de overlappende 35 bânddele U og L imod spændehjulet 126 som vist i fig. 1.
Nâr betjeningsvægtstangen 186 trykkes nedad af værkt0js- 0
DK 156248 B
10 operat0ren, kommer kamoverfladen 189 pâ betjeningsvægtstangs-karamen 188 i anlæg mod rullen 160 og trykker spændearmen 130 i retning med uret omkring akselen 132 for at bevæge am-bolten 146 bort fra spændehjulet 126 med henblik pâ at til-.. 5 lade indsætning af de overlappende bânddele ü og L derimel-lem som vist i fig. 3.
Efter at bândl0kken er blevet strammet omkring pak-ken P og spændt til det forud fastlagte spændingsniveau, reverseres omdrejningen af motoren 40, og et presseelement 10 eller gribende svejseelement sâsom en 0vre gribesko 206 trykkes imod den 0vre overflade af den 0vre overlappende bânddel U og oscilleres for at bevæge den 0vre bânddel U hastigt i forhold til den nedre bânddel L, som det bedst er vist i fig. 4, 6, 9 og 10. Specielt, som det tydeligst 15 er vist i fig. 5 og 10, er en 0vre gribesko 206 anbragt over de overlappende bânddele ü og L. Skoen 206 er bevæge-lig mellem en hævet stilling vist i fig. 3 og 5, hvor den er ude af kontakt med den 0vre bânddel U, og en sænket stilling vist i fig. 4 og 7, hvor den er i kontakt med den 0vre 20 bânddel ü. I den i fig. 4 og 7 viste sænkede stilling tvin-ger den 0vre gribesko 206 den 0vre bânddel U imod den nedre bânddel L·.
Den 0vre gribesko 206 har fortrinsvis en takket bândanlægsoverflade eller et antal tænder, som griber den 25 0vre overflade af den 0vre,"overlappende bânddel ü. Gribe-elementet 206 er monteret til eller er i ét stykke med en ramme 212, hvilken ranime 212 er monteret til eller er i êt stykke med en ring 214 ved den ene ende. Ringen 214 er anbragt omkring den f0rste aksel 60. Fortrinsvis er et nâle-30 leje 216 monteret med prespasning til indersiden af ringen 214 for at tillade ringen at rotere let i forhold til akselen 60.
Med henvisning til fig. 9 og 10 vil det ses, at akselen 60 har en ekscentrisk del med formindsket diameter, 35 som frembyder en i hovedsagen cylindrisk drivoverflade 220, der er orienteret omkring en langsgâende akse, som er parai- 0 11
DK 156248 B
lel med men forsat fra de sammenfaldende langsgâende akser for akselen 60, den optagende boring 64 og den anden aksel 70. Nâr akselen 60 roterer, f0res den drevne ring 214 sâled-es i en cirkulær kredsl0bsbane omkring den langsgâende akse 5 for akselen 60. Pâ grund af den omstændighed at ringen 214 og lejet 216, der er fastgjort til ringen 214, tillader rotation af den ekscentriske del af akselen 60, kan rammen 212 og den 0vre gribesko 206 fastholdes i de i fig. 5 og 6 viste, indbyrdes stillinger underkastet en oscillerende be-10 vægelse i retninger pâ tværs af længden af bânddelene ü og L som angivet ved en dobbelt pii 216 i fig. 5 og 6.
Det skal bemærkes, at oscillationen af skoen 20.6 pâ tværs af de overlappende bânddele U og L forekoinmer un-der spændingssekvensen, nâr motoren 40 roterer i den f0rste 15 retning (med uret som angivet ved en pii 228 i fig. 5), mens gribeskoen 206 er i den hævede stilling og ude af indgreb med de overlappende bânddele, sâvel som nâr motoren 40 roterer i den anden retning (mod uret som angivet ved en pii 230 i fig. 7) under bândsvejsningssekvensen, og nâr den 20 0vre gribesko 206 presser imod de overlappende bânddele ü og L.
Som vist i fig. 9 og 10 er en afbalanceringsvægt 227 tilvejebragt pâ ventilatorenheden 48 drejet 180° ud af fase i forhold til apogæet for den ekscentriske del 220 25 af drivakselen 60. Dette tilvejebringer en totalt afbalan-ceret enhed.
Der er tilvejebragt et organ eller en mekanisme, som reagerer pâ omdrejningen af den f0rste aksel 60 i den anden retning (under svejsesekvensen) til at presse de 30 overlappende bânddele saitimen, efter at bândl0kken er blevet strammet til det forud fastlagte spændingsniveau, og til at bevæge i hvert fald en af de overlappende bânddele i forhold til den anden bânddel for at bevirke en friktions-smeltesvejsning af de overlappende dele.
35 Specielt med hensyn til fig. 4, 5, 7 og 8 ses presseorganet eller -mekanismen at omfatte presseelementet 0
DK 156248 B
12 eller den 0vre gribesko 206, som er indrettet til at ber0re den 0vre overflade af den 0vre, overlappende bânddel U. Den 0vre gribesko 206 bevæges mellem en f0rste, hævet stilling ude af ber0ring med den 0vre, overlappende bânddel ü, og -- 5 en anden, sænket stilling i ber0ring med den 0vre, overlappende bânddel ü ved hjælp af et ledsystem omfattende et par f0rste led 302 og 304 og en vippearm 306. Leddene 302 og 304 er ved deres nedre ender svingeligt forbundet til den 0vre gribesko 206 ved hjælp af en stift 308 og ved deres 10 0vre ender til vippearmen 306 ved hjælp af en stift 310.
Vippearmen 306 har en f0rste endedel 309, en anden endedel 311 og en hermed sammenhængende aksel 312, som er drejeligt monteret ved den ene ende i en vægdel 324 af gearhuset 32 i en optagende boring 314 og ved den anden 15 ende i en vægdel 329 af motorhuset 34 i en optagende boring 316. Et par torsionsfjedre, den venstre vippearmstorsions-fjeder 318 og den h0jre vippearmstorsionsfjeder 320 er monteret omkring akselen 312 for at trykke akselen i retning med uret i fig. 5 og 6. Til dette formâl har fjederen 318 20 en endedel 322, som indgriber med vægdelen 324 af gearhuset, og en anden endedel 326, som indgriber med vippearmens f0rste endedel 309. Pâ lignende mâde har den h0jre vippearmstorsionsf jeder 320 en f0rste endedel 328, der er indgriber med vægdelen 329 af motorhuset, og en anden endedel 25 332, der indgriber med vippearmens anden endedel 311. Pâ denne mâde er vippearmen 306 uafbrudt forspændt til at trykke ledparret 302 og 304 nedad for at tvinge det 0vre gribe-element 206 imod den 0vre overflade af den 0vre, overlappende bânddel D som vist i fig. 7.
30 Som det bedst er vist i fig. 5, er en udl0serpal 336 svingeligt monteret omkring en stift 338 til vægdelen 330 af forseglerhuset 28 med henblik pâ at holde vippearmen 306 imod forspændingsmomentet fra fjedrene 318 og 320. Til dette formâl har vippearmen 306 et kort udadragende ben 35 340 pâ vippearmens f0rste endedel 309, og udl0serpalen 336 har en udskâret not 342 (bedst vist i fig. 7) til optagel- Ο 13
DK 156248B
se af benet 340 og fungerer som et klinkeorgan til indgreb med vippearmen 306 for at holde den i den i fig. 5 viste orientering, hvori den 0vre gribesko 206 befinder sig i den f0rste, hævede stilling ude af ber0ring med bândet.
5 For at holde udl0serpalen 336 i den i fig. 5 viste stilling, hvor den indgriber med vippearmen 306, er der til-vejebragt en udl0serpalfjeder 344, som har en f0rste ende-del 346, der indgriber med udl0serpalen 336, og en anden endedel 348 (bedst vist i fig. 8), som er fastgjort til 10 vægdelen 330 af forseglerhuset 28. Fjederen 344 trykker sâledes udl0serpalen 336 omkring akselen 338 i retning mod uret i fig. 5 for at indgribe med vippearmen 306.
Üdl0serpalen 336 bevæges i retning med uret omkring akselen 338 (som set i fig. 7) for at udl0se og frig0re 15 vippearmen 306 ved hjælp af en udl0serring 350, der er an-bragt omkring akselen 60. Som det bedst fremgâr af fig.
10 og 11 er en udl0serringkobling 354 anbragt mellem akselen 60 og udl0serringen 350. Koblingen 354 er en envejskob-ling svarende til envejskoblingerne 76 og 78 mellem den 20 f0rste aksel 60 og den anden aksel 70, som tidligere er vist og beskrevet i forbindelse med fig. 9.
Med henvisning til fig. 11 ses envejskoblingen 354 at omfatte et antal rullestifter 356 og et ydre, drevet element 358 med tænder 360, som er indrettet til at blive 25 fastholdt af rullerne 356, nâr den f0rste aksel 60 drejes i retning mod uret (angivet ved en pii 362 i fig. 11), sâledes at det drevne koblingselement 358 ligeledes roterer i retning mod uret med den f0rste aksel 60 for at dreje udl0serringen 350 i retning mod uret.
30 Nâr motoren 40 og akselen 60 drejes i den f0rste retning for at stramme bândl0kken (i retning med uret som angivet ved en pii 228 i fig. 5), kobler udl0serringkob-lingen 354 udl0serringen 350 fri fra drivakselen 60, sâledes at drivakselen 60 roterer i denne f0rste retning uden 35 at dreje udl0serringen 350.
0
DK 156248 B
14
Udl0serringen 350 afgrænser en i omkredsretningen afbrudt rille eller et par omkredsriller 372 og 374, som er adskilt af vægdele eller knaster 376 og 378. Udl0ser-palen 336 er indrettet til at indgribe med en af knasterne 5 376 og 378 ved hjælp af et stempel eller en stift 380, som rager frem nedad fra udl0serpalen 336. Stemplet 380 er optaget i den nedre ende af en boring 382 inden i ud-I0serpalen 336. En prop 384 er fastholdt i den 0vre ende af boringen 382 ved hjælp af en prespasning. En trykfjeder 10 386 er anbragt inden i boringen 382 mellem proppen 384 og toppen af stemplet 380 for at trykke stemplet 380 nedad ind. i en af rillerne 372 og 374, som er afgrænset i udl0s-erringen 350. Stempel, boring og fjederkonstruktion sam-virker med værkt0jets tilbagestillingsmekanisme pâ en mâde, 15 som skal forklares i det efterstâende. Nâr motoren 40 som vist i fig. 5 drejer akselen 60 i retning med uret som angivet ved en pii 228 for at stramme og spænde bândl0kken, drives udl0serringen 350 ikke af akselen 60, fordi koblin-gen 354 er udkoblet i denne omdrejningsretning. I det om-20 fang der forekommer en vis overf0ring af omdrejningsfrik-tionskræfter fra drivakselen 60 gennem koblingen 354 til udl0serringen 350, kan udl0serringen 350 blive drejet i retning med uret, indtil en knast, f.eks. 376, st0der imod det nedadragende stempel 380. Eftersom koblingen ikke er 25 i indgreb til at drive udl0serringen 350, presses knasten 376 imidlertid kun let imod stemplet 380 og stopper sâled-es den yderligere drejning af udl0serringen 350, mens drivakselen 60 fortsætter at rotere.
Nâr bândl0kken S er blevet strammet omkring pakken 30 P, og motorens omdrejningsretning reverseres for at pâbe- gynde svejsesekvensen, roterer akselen 60 i retning mod uret som angivet ved pilen 362 i fig. 11. Koblingen 354, som nu bringer udl0serringen 350 i indgreb med drivakselen 60, fâr udl0serringen 350 til at rotere med drivakselen 60 i 35 retning mod uret for at bringe en af knasterne, f.eks. knasten 378, imod siden af stemplet 380. Eftersom kun siden af
DK 156248B
15 ο stemplet 380 ber0res af knasten 378, tvinges stexnplet ikke opad i boringen 382 i païen 336, men tvinges i sideretnin-gen ud af udl0serringrillen 372. Dette fâr udl0serpalen 336 til at overvinde forspændingen af torsionsfjederen 344 5 og dreje sig i retning med uret omkring akselen 338 for derved at frig0re vippearmsbenet 340 fra udl0serpalens klinkeorgan eller not 342. Efter frig0relse fra udl0serpal-en 336 drejes vippearmen 306 omkring akselen 312 af torsionsf jedrene 318 og 320 (i retning med uret i fig. 7) for 10 at presse det 0vre gribeelement 206 imod de overlappende bânddele.
Udl0serpalen 336 holdes ude af kontakt med den stadig roterende udl0serring 350 af den frigjorte vippearm 306. Til dette formai har udl0serpalen 336 en kamoverflade 15 388, mod hvilken vippearmbenet 340 forskydes til dets 0ver- ste stilling (fig. 7).
Kamoverfladen 388 pâ udl0serpalen 336 er sâledes i anlæg med vippearmbenet 340 for at holde udl0serpalen udad imod forspændingskraften fra torsionsfjederen 344 og 20 for at holde udl0serpalstemplet 380 ude af indgreb med den roterende udl0serring 350.
Selv om kun en udl0serringknast ville være n0dven-dig, er der tilvejebragt to udl0serringknaster 376 og 378 af afbalanceringshensyn, eftersom udl0serringen 350 roter-25 er sammen med drivakselen 60 i den anden omdrejningsret-ning under bândsvejsningssekvensen.
Det ma erindres, at gribeelementet 206, som er monteret til den oscillerende drivring 214 pâ drivakselen 60, kontinuerligt bevæger sig frem og tilbage i retning 30 tværs pâ bândlængden som angivet ved en pii 226 i fig. 7.
Nâr de overlappende bânddele U og L tvinges sammen af den frem-og tilbagebevægede 0vre gribesko 206, friktionssmeltes delene sammen til dannelse af forbindelsen (forsegling) i bândl0kken.
35 Det kan af fig. 7 ses, at nâr den 0vre gribesko 206 bevæger sig frem og tilbage i retning af pilen 226, 0
DK 156248 B
16 vippes den ogsâ opad i forhold til den plane overflade af bândet ved virkningen af den oscillerende ring 214. For at udligne denne lille vipningseffekt for den 0vre gribesko 206 og for at sikre, at bânddelene presses sammen med for-5 holdsvis ensartet tryk, er der tilvejebragt en bevægelig nedre gribesko 400 under bânddelene U og L. Skoen 400 har en ikke vist, takket eller fortandet overflade, sorti er ind-rettet til at ber0re den nederste overflade af den nedre, overlappende bânddel L. Den nedre gribesko 400 er monteret 10 indeni en not 401 i bunden 30 af værkt0jet 20 ovenpâ en elastisk underst0tningspude 402. Underst0tningspuden 402 er fortrinsvis fremstillet af 50 durometer urethan. Nâr den 0vre gribesko 206 hælder lidt opad pâ grund af virkningen af den oscillerende ring 214, tillader den elastiske 15 pude 402 sâledes hele den sammensatte opbygning af de overlappende bânddele ü og L og underst0tningsskoen 400 at hælde sammen med den 0vre gribesko 206.
Som det bedst er vist i fig. 5, 6, 7, 8, 9 og 10, er der tilvejebragt et savblad 410 netop bag ved den nedre 20 gribesko 400. Som det bedst er vist i fig. 5 og 7, er sav-bladet svingeligt monteret omkring en stift 412 til værk-t0jshuset og har et antal opad fremstâende savtænder 414, som er indrettet til at ber0re den nederste overflade af den 0vre, overlappende bânddel U og gennemskære denne 0vre 25 bânddel, nâr den 0vre bânddel tvinges nedad imod den nedre bânddel L af det 0vre gribeelement 206 ved begyndelsen af svejsesekvensen. Til dette formâl er, nâr bândl0kken er dannet omkring pakken P, og nâr de overlappende bânddele ü og L er anbragt i maskinen som vist i fig. 1, den bageste 30 del T af bândet anbragt oven over savbladet 410, mens den nedre, overlappende bânddel L er anbragt nedenunder savbladet 410.
Savbladet 410 er fortrinsvis monteret pâ stiften 412 med henblik pâ at tillade forskydning af savbladet 35 parallelt med akselen 60 fremad eller bagud i forhold til den 0vre og nedre gribesko hhv. 206 og 400. Savbladet 410 17
DK 156248B
Ο fastholdes i en given position i forhold til den 0vre gribe-sko 206 af forlængelser af raxnmeelementerne 212, soin af-grænser noter 420 (fig, 4) i hvilke en bageste del 422 af savbladet 410 er forskydeligt anbragt. Rammen 212 (og den 5 0vre gribesko 206) kan sâledes oscillere i retning af pil-en 226 (fig. 5 og 6) i forhold til savbladet 410. Imidler-tid vil enhver bevægelse af rammen 212 fremad eller tilbage i værkt0jet (parallel med drivakselen 60) f0re savbladet 410 fremad eller tilbage sammen med rammen 212.
10 Efter at de overlappende bânddele er blevet for- seglet med hinanden ved friktionssmeltesvejsningen, kan værkt0jet tilbagestilles med henblik pâ at hæve den 0vre gribesko 206 til den f0rste, hævede stilling ude af ber0ring med de overlappende bânddele for at tillade, at værkt0jet 15 fjernes fra den forseglede bândl0kke og anvendes igen til at spænde og forsegle en anden bândl0kke omkring den sam-me pakke eller omkring en anden pakke.
Som vist i fig. 4 og 5 er betjeningsvægtstangskam-men 188 af betjeningsvægtstangsenheden 184 indrettet til 20 at aktivere et tilbagestillingsled 450, som er i indgreb med vippearmen 306. I fig. 4 ses betjeningsvægtstangskam-men 188 i dens normale, fjederforspændte stilling ude af ber0ring med spændearmen 130, nâr de overlappende bânddele U og L forenes med en friktionssmeltesvejsning. Betjenings-25 vægtstangskammen 188 afgrænser en bueformet f0ringsspalte 454 til optagelse af en L-formet 0vre endedel 455 af leddet 450.
Leddet 450 har en anden endedel 456, som er C-for-met og er i indgreb med vippearmens f0rste endedel 309, 30 som det bedst ses i fig. 7 og 8. Nærmere bestemt har den f0rste endedel 309 af vippearmen 306 en forlængelse 460, som afgrænser en boring 462, gennem hvilken leddets endedel 456 er f0rt, og ved hjælp af hvilke leddet 450 er fastgjort til vippearmen 306.
35 Nâr vippearmen befinder sig i den i fig. 7 viste stilling under friktionssmeltesvejsningssekvensen, trykkes 0
DK 156248 B
18 tilbagestillingsleddet 450 til dets 0verste stilling af vip-pearmen 306, sâledes at den 0vre ende 456 af leddet 450 (fig. 4) er anbragt nær toppen af betjeningsvægtstangens f0ringskanal 454. Betjeningsvægtstangsenheden 184 er na-5 turligvis normalt trykket opad, og er sâledes ude af be- r0ring med spændeamsrullen 160 som tydeligt vist i fig. 4.
Efter at friktionssmeltesvejsningen er blevet fuld-f0rt og motoren stoppet, kan værkt0jet fjernes fra den for-seglede bândl0kke ved at trykke betjeningsvægtstangen 186 10 nedad. Dette fâr ambolten 46 til at svinge bort fra spænde-hjulet 126, og fâr tilbagestillingsleddet 450 til at blive trykket nedad i retning af en pii 466 i fig. 5 for at brin-ge benet 340 af vippearmen 306 i indgreb med klinkeorganet 342 pâ klinkepalen 336.
15 Nâr udl0serpalen 336 drejer tilbage til indgreb med benet 340 pâ vippearmen 306, trænger stiften eller stemplet 380 ind i en af rillerne 372 eller 374 (fig. 11) i udl0serringen 350. Eftersom motoren er stoppet, vil ud-l0serringen 350 og akselen 60 hâve stoppet deres omdrej-20 ning. Udl0serringknasterne 376 og 378 (fig. 11) kan være anbragt i en hvilken som helst stilling. Hvis en af knas-terne er stoppet netop under det punkt, hvor stemplet 380 svinger ind i udl0serringrillerne 372 eller 374, vil stemplet 380 ramme denne knast. Trykfjederen 386 er imidlertid 25 beregnet til at tillade stemplet 380 at blive tvunget opad af knasten, nâr udl0serpalen 336 drejer i retning mod uret omkring akselen 338 under forspændingskraften fra torsions-fjederen 344. Dette sikrer, at udl0serpalen 336 altid vil komme ned til den normale lâseposition i indgreb med benet 2o 340 pâ vippearmen 306, nâr værkt0jet tilbagestilles ved den nedadgâende bevægelse af leddet 450 som reaktion pâ den nedadgâende bevægelse af betjeningsvægtstangsenheden 184.
Eftersom den nedadgâende bevægelse af betjeningsvægtstangsenheden 184 er n0dvendig for at svinge spændearm-35 en 130 bort fra spændehjulet 126 med henblik pâ at frig0re de overlappende bânddele, vil det ses, at værkt0jet automa- 19
DK 156248B
Ο tisk tilbagestilles, nâr værkt0jet fjernes fra den forsegl-ede bândl0kke.
Nâr værkt0jet 20 dernæst bringes til indgreb med overlappende bânddele i en ny bândl0kke (som vist i fig. 1), 5 trykkes betjeningsvægtstangsenheden 184 naturligvis af fjederen 194 i retning mod uret omkring akselen 190, sâled-es at den 0vre ende af tilbagestillingsleddet 450 antager en stilling nær bunden af f0ringskanalen 152. Længden og faconen af f0ringskanalen 452 er en sâdan, at tilbagestil-10 lingsleddet 450 ikke trækkes opad af kamsegmentet 188 un-der spændingsprocessen. Leddet 450 ud0ver sâledes ingen kraft pâ vippearmen 306.
Som bedst vist i fig. 2 er en bekvem trykkontakt-knap 500 tilvejebragt i siden af værkt0jshuset for at ak-15 tivere kontaktelementet 502 i en cyclusstartkontakt 504.
Cyclusstartkontakten 504 er del af det samlede styrekreds-10b til drift af elektromotoren 40 og en ikke vist tids-styring for friktionssmeltesvejsningssekvensen. Tidsstyrin-gen for friktionssmeltesvejsningsekvensen aktiveres, nâr 20 motoren 40 reverserer fra den f0rste omdrejningsretning (under spænding) til den anden omdrejningsretning (under svejsning) og driver motoren i et forud fastlagt tidsrum, som er n0dvendig for at opnâ en god friktionssmeltesvejs-ning i de overlappende bânddele.
25 Hvis tilbagestillingsmekanismen ved et uheld skul- le svigte og udl0se den 0vre gribesko 206 fra den hævede stilling efter fjernelse af det svejste bând fra værkt0jet, er der tilvejebragt et anlægselement sâsom en skrue 520 i husets sidevægsdel 530 for at begrænse den nedadgâende 30 bevægelse af vippearmen 306 og dermed af den 0vre gribesko 206. Vippearmen 306 vil komme til hvile pâ enden af skruen 520 og forhindre den 0vre gribesko 206 i at komme i ber0-ring med den nedre gribesko 400. Dette eliminerer mulighed-en for beskadigelse af tænderne pâ en eller begge gribe- 35 sko·
DK 156248B
20 0
Selv om det antages at funktionen af værkt0jet 20 let forstâs ud fra den foranstâende beskrivelse af de for-skellige mekanismer, som udg0r værkt0jet, skal en kort gennemgang af operationsrækkef01gen gives her for fuld-5 stændighedens skyld.
Værkt0jet 20 anbringes til at begynde imod overfladen af en pakke P som vist i fig. 1, og betjeningsvægtstan-gen 186 trykkes nedad for at svinge spændearmen 130 udad bort fra spændehjulet 126. Bândet anbringes omkring pakken 10 P med overlappende bânddele ü og L indsat mellem ambolten 146 pâ spændearmen 130 og spændehjulet 126. Betjeningsvægt-stangen frigives derpâ, sâledes at spændearmen 130 svinges til at trykke ambolten 146 imod de overlappende bânddele U og L og presse dem imod spændehjulet 126.
15 Hvis af en eller anden grund værkt0jet ikke tidlig- ere er blevet tilbagestillet, vil naturligvis/ nâr betje-ningsvægtstangen 186 trykkes nedad, mens de overlappende bând er indsat i værkt0jet, tilbagestillingsleddet 450 blive bevæget nedad. Dette tvinger vippearmen 306 (fig. 5) 20 til indgreb med klinkenoten 442 i udl0serpalen 336, og dette hæver den 0vre gribesko 206 til den hævede stilling ude af ber0ring med bânddelene.
Indtrykning af knappen 500 (fig. 2) aktiverer sty-resystemet for værkt0jet 20, og motoren 40 begynder at ro-25 tere i den f0rste retning (med uret i forhold til fig. 2) for at dreje akselen 60 og gennem koblingerne 76 og 78 akselen 70 og tandhjulet 92 i retning med uret.
Drivhjulet 92 pâ enden af akselen 70 drejer ring-tandhjulet 106, som drejer akselen 100 og det spiroide-3q formede snækkehjul 108. Tandhjulet 120, som er i indgreb med det spiroideformede snækkehjul 108, drives derpâ til at dreje akselen 112 for at dreje spændehjulet 126 i retning mod uret i fig. 1 med henblik pâ at trække den 0vre, overlappende bânddel.ü i forhold til den nedre, overlap-35 pende bânddel L for at stramme bândl0kken S omkring pakken P og spænde l0kken.
0 21
DK 156248 B
Eftersom spændingen for0ges i bândl0kken, tvinger den selwirkende funktion af spændearmen 130 ambolten 146 yderligere i retning mod spændehjulet 126, mens bândene sammentrykkes mellem hjulet 126 og ambolten 146, og mens 5 tænderne pâ ambolten 146 presses ind i den nedre bânddel L. Dette fâr spændearmen 130 til at dreje sig lidt yderligere i retning mod uret omkring akselen 132 for at svinge spændingsaff01ingskontakten 150 imod skruen 180 til aktive-ring af kontakten 150 ved det forud fastlagte spændings-10 niveau. Dette reverserer omdrejningen af motoren 40. Pâ grund af koblingen 88 (fig. 9 og 10) er den anden aksel 70 forhindret i at dreje tilbage i den retning, som ville s0ge at l0sne bândspændingen.
Nâr omdrejningen af akselen 60 reverseres fra den 15 f0rste retning til den anden retning, forbinder udl0serring-koblingen 354, som tidligere var udkoblet, udl0serringen 350 med akselen 60, sâledes at akselen 60 drejer udl0ser-ringen 350 i den anden retning (imod uret som angivet ved pilen 362 i fig. 11).
20 Omdrejningen af drivakselen 60 og. udl0serringen 350 i den anden retning fâr en af udl0serringknasterne (f.eks. knasten 378) til at svinge udl0serpalen 336 til frigivelse af vippearmen 306. Som vist i fig. 7 svinger vippearmen 306 derpâ i retning med uret (pilen 600) om sin 25 aksel 312 for at presse dén 0vre gribesko 206 nedad imod den 0vre overflade af den 0vre, overlappende bânddel U.
Pâ grund' af rotationen af den ekscentriske overflade 220 pâ akselen 60 oscillerer drivringen 214 i en cirkulær bane i retning af den i fig. 7 viste pii 602 og 30 meddeler sâledes en oscillerende bevægelse til den 0vre gribesko 206. Pâ grund af tilbageholdelsen af vippearmen 306, som overf0res gennem leddene 302 og 304 til den 0vre gribesko 206, bevæges denne primært frem og tilbage i en retning angivet ved pilen 226 i fig. 7. Denne retning er 35 tværs pâ længden af de overlappende bânddele U og L. Den 0vre, overlappende bânddel U, som er grebet af gribeskoen 0
DK 156248 B
22 206, bevæges sâledes pâ tværs i forhold til den nedre, over-lappende bânddel L til dannelse af en friktionssmeltesvejs-ning.
ünder denne frem- og tilbagegâende bevægelse er 5 den 0vre gribesko 206 tilb0jelig til at hælde opad (ved skoens venstre ende i fig. 7) som f0lge af den lille opad-rettede oscillation af ringen 214 pâ den ekscentriske del af akselen 60. Denne lille hældende bevægelse af skoen 206 optages af den nedre gribesko 400, som sk0nt stiv 10 hælder med den 0vre sko 206 pâ den elastiske underst0tnings-pude 402. Pâ denne mâde forbliver den 0vre og nedre gribesko 206 og 400 i det væsentlige parallelle hele tiden under svejsesekvensen med de overlappende bânddele U og L pres-set i hovedsagen ensartet imellem dem.
15 Nâr den 0vre gribesko 206 sænkes mod den 0vre, overlappende bânddel U, presses bundfladen af den 0vre, overlappende bânddel ü imod savtænderne 414 pâ savbladet 410. Den frem- og tilbagegâende bevægelse af den 0vre, overlappende bânddel ü i forhold til savbladet 410 fâr den 20 bageste del T (fig. 1) af bândet til at blive adskilt fra bândl0kken S, f0r de overlappende bânddele U og L er for-enet af friktionssmeltesvejsningen.
Motoren 40 drejes i den anden retning for at be-virke friktionssmeltesvejsningen i et forud fastlagt tids-25 rum styret af tidsstyringen for svejsesekvensen i styre-systemet, hvorpâ motorens rotation afsluttes.
Værkt0jet 20 fjernes dernæst fra den spændte og forseglede bândl0kke ved at trykke nedad pâ betjenings-vægtstangen 186, sâledes at betjeningsvægtstangskammen 188 30 kommer i kontakt med rullen 160 og svinger spændearmen 130 for at bevæge ambolten 146 bort fra spændehjulet 126. Dette tillader værkt0jet at blive bevæget i sideretningen bort fr.a de overlappende bânddele U og L.
Den nedadgâende bevægelse af vægtstangen 186 og 35 af betjeningsvægtstangskammen 188 fâr ligeledes den 0vre ende af f0ringskanalen 452 til at ligge an imod den 0vre 0 23
DK 156248 B
ende 455 af tilbagestillingsleddet 450 (fig. 3) og til at bevæge tilbagestillingsleddet 450 nedad som vist ved pilen 466 i fig. 5. Dette far vippearmen 366 til at svinge fra den i fig. 7 viste, ulâste stilling til den i fig. 5 viste 5 lâste stilling, hvorved udl0serpalen 336 presset af torsions fjeder en 344 indgriber med benet 340 af vippearmen, og hvorved stiften eller stemplet 380 i udl0serpalen 336 trænger ind i en af rillerne 372 eller 374 i udl0serringen 350. Hvis indtrængningen i rillerne 372 eller 374 er blok-10 eret at en af knasterne 376 eller 378, presses stemplet 380 opad imod trykfjederen 386 i boringen 382 i udl0ser-palen 336.
Værkt0jet 20 er nu tilbagestillet, og nâr den ned-adrettede kraft pâ betjeningsvægtstangen 186 fjernes, tryk-15 kes hele betjeningsvægfcsfcangsenheden 184 opad af torsions-fjederen 184 til den i fig. 1 viste stilling. I denne stilling ligger den 0vre del 456 af tilbagestillingsleddet 450 nær bunden af f0ringskanalen 454, og spændingsarmen 130 er forspændt af dens torsionsfjeder 166, sâledes at ambolten 20 146 trykkes imod spændehjulet 126. En nedadgâende bevægel- se af betjeningsvægtstangen 186 vil fâ ambolten 146 til at bevæge sig bort fra spændehjulet 126 for igen at tillade, at værkt0jet lades med overlappende bânddele U og L for at begynde en ny bândpâlægningssekvens.
25 En anden udf0relsesform for savbladet, der er an- vendt i værkt0jet 20, skal dernæst beskrives med henvis-ning til figurerne 12-15. Aile komponenterne i værkt0jet 20 forbliver de samme som i fig. 1-11 med undtagelse af savbladets konstruktion og underst0tningselementer, som 30 det skal forklares detaljeret i det efterstâende. F0lge-lig er aile elementerne med undtagelse af elementerne, der vedr0rer savbladet og dets underst0tningselementer, vist i fig. 12-15 identiske med elementerne i det i fig.
1-11 viste værkt0j, og disse elementer bibeholder de sam-35 me henvisningsbetegnelser.
0 24
DK 156248 B
Det alternative savblad er i almindelighed i fig.. 12--15 betegnet med henvisningsbetegnelsen 410a. Som bedst vist i fig. 14 er savbladet 410a monteret pâ en stift 412 pâ sairime mâde som den f0rste udf0relsesform for savbladet 5 410, der er beskrevet detaljeret foran. Det tillades sav bladet 410a at forskydes langs stiften 412 parallelt med akselen 60 fremad eller bagud i forhold til den 0vre og nedre gribesko hhv. 206 og 400. Savbladet 410a er ligeled-es indrettet til at svinge omkring stiften 412 mellem en 10 i fig. 15 vist, sænket stilling, hvor det i ber0ring med bândet, og en haevet, i i fig. 14 vist stilling for bând-indf0ring og -spænding.
Savbladet 410a har et antal nedadragende savtænder 414a, som er indrettet til at ber0re den 0vre overflade af 15 den 0vre, overlappende bânddel ü, og som er indrettet til at gennemskære denne 0vre bânddel ü pâ en mâde, som skal beskrives mere detaljeret i det efterstâende.
Som bedst vist i fig. 12, 14 og 15 er en skrue-formet trykfjeder 700 anbragt i en cylindrisk boring 710 20 i en nedadvendende del 720 af værkt0jets sidedæksel. En _ del af fjederen 700 rager frem fra boringen 710 med den fjerneste ende af den udragende fjederdel i anlæg pâ men ikke forbundet med den 0vre, vandrette overflade af savbladet 410a. Fjederen ud0ver sâledes en kontinuerlig ned-25 adrettet forspændingskraft mod savbladet 410a.
Som bedst vist i fig. 15 med savbladet 410a tryk-ket nedad er tænderne 414a i ber0ring med den 0vre overflade af den 0vre, overlappende bânddel U. Bevægelse af den 0vre bânddel ü i retning af den dobbelte pii 226 parallelt 30 med længden af savbladet under friktionssmeltesvejsnings-sekvensen (ved hjælp af den oscillerende 0vre gribesko 226) vil forârsage, at den 0vre bânddel U adskilles.
Som bedst vist i fig. 12 og 13 bærer den forreste del af savbladet 410a en stift 730. Stiften 730 er for-35 trinsvis en fjederstift, som ;er optaget indeni en cylindrisk boring 740 i savbladet 410a. Fjederstiften 730 rager 0 25
DK 156248 B
ud i retning fremad over toppen af den 0vre gribesko 206 og er indrettet til at ligge an imod den 0vre overflade af den 0vre gribesko 206, nâr den 0vre gribesko 206 hæves op-ad bort fra de overlappende bânddele U og L. Hævning af 5 den 0vre gribesko 206 vil sâledes l0fte savbladet 410 bort fra de overlappende bânddele U og L og vil holde savbladet 410a i den hævede stilling, indtil den 0vre gribesko 206 igen sænkes til ber0ring med den 0vre bânddel ü.
Fjederstiften 730 i savbladet 410a er ikke for-10 bundet med den 0vre gribesko 206. Nâr den 0vre gribesko 206 sâledes sænkes til anlæg mod den 0vre bânddel ü,, træk-kes savbladet 410a ikke nedad af den 0vre gribesko 206.
I stedet for bringes bladet 410a til at falde mod den 0vre bânddel U under indflydelse af tyngdekraften og ved den 15 lille, nedadrettede kraft, der pâf0res savbladet 410a af trykfjederen 700. Dette fâr savbladet til at ber0re og hur-tigt overskære den 0vre bânddel ü, nâr den 0vre bânddel ü bevæges frem og tilbage mod det overliggende, sænkede blad af den helt sænkede, 0vre gribesko 206.
20 Ved passende konstruktion sâsom ved at tage f je- derkonstanten for fjederen 700 og længden af fjederen i betragtning kan den nedadrettede forspændingskraft pâ savbladet 410 g0res forholdsvis konstant og af en tilstræk-kelig st0rrelse til at tilvejebringe en effektiv sawirk-25 ning uden at forârsage en u0nsket indtrængning af savbladet i den nedre bânddel L, efter at den 0vre bânddel ü er blevet adskilt. Det mâ erindres, at den nedre bânddel L er i det væsentlige ubevægelig under friktionssmelte-svejsningsprocessen. Ydermere, eftersom savbladet 410a 30 ikke oscillerer, kan der ikke forekorame nogen oversavning eller adskillelse af den nedre bânddel L af savbladet 410a, efter at den 0vre bânddel ü er gennemskâret af savbladet.
Positionen af fjederstiften 730 i lodret retning i forhold til savbladets taender 414a er fortrinsvis valgt 35 sâledes, at savbladets tænder 414a ber0rer den 0vre overflade af den 0vre bânddel ü, f0r den 0vre gribesko 206 26
DK 156248B
Ο ber0rer den 0vre overflade af den 0vre bânddel ü. Savbla-det er sâledes allerede i anlæg mod den 0vre.bânddel, nâr den 0vre gribesko 206 endelig kommer i ber0ring med den 0vre bânddel U og bevæger den frem og tilbage.
5 Ved den foretrukne konstruktion har det vist sig, at den 0vre bânddel U er adskilt pâ det tidspunkt, da den 0vre bânddel ü er blevet bevæget frem og tilbage i ca. 75% af det samlede friktionssmeltesvejsningstidsrum. Det vil sige, at den 0vre gribesko 206, efter at den 0vre bânddel 10 u er blevet adskilt, fortsætter med at oscillerer og be-væge den adskilte endedel af den 0vre bânddel ü mod den nedre bânddel L i et yderligere tidsrum for at fuldf0re svejsningen. Dette yderligere tidsrum til fuldf0relse af svejsningen er lig med 25% af den samlede friktionssmelte-15 svejsningstid, som den 0vre og nedre bânddel hhv. U og L oscilleres i ber0ring med hinanden.
Det har vist sig, at den ovenfor beskrevne sav-bladskonstruktion frembyder en række fordele. En fordel er en besparelse i operat0rarbejde, nâr den anvendes med mange 20 typer plastbând. Nærmere bestemt har den bageste del af den 0vre bânddel U, nâr den adskilles, tilb0jelighed til at forblive let klæbet til savbladet og/eller til 10kkedel-en af den 0vre bânddel med stykker af smeltet termoplas-tisk materiale fra den tilgrænsende friktionssmeltesvejs-25 ning. Den adskilte bageste del af den 0vre bânddel ü vil sâledes blive i værkt0jet 20 i stedet for at falde ud af værkt0jet eller blive trukket ud af den forspændte bând-rulle bagved værkt0jet. Operat0ren kan sâ gribe den "klæb-ende", adskilte bageste del af bândet, efter at svejsningen 30 er blevet fuldf0rt, og kan med blot en ringe kraftanvendelse trække den ud af værkt0jet og bort fra den smeltede for-bindelse. Operat0ren er derpâ i stand til at f0re den bageste del af bândet, som han netop har fjernet og har i hânden, omkring en anden pakke og tilbage i værkt0jet 20.
35 Hvis ikke den adskilte, bageste del af bândet klæbede i værkt0jet med det smeltede plast, ville det adskilte 0 27
DK 156248 B
bând falde ud af værkt0jet, og operat0ren matte b0je sig ned og samle bândet op, f0r han kunne omvikle en anden pak-ke med bândet.
5 10 15 20 25 30 35

Claims (9)

1. Værktdj til at stramme og lukke en l0kke af ter-moplastisk bând (S), som omgiver en genstand (P) og har to overlappende bânddele (U,L), hvilket værkt0j (20) har stram-5 ningsorganer (100,102,104,108,112,114,120,126) til stramning af l0kken til et forud fastlagt spændingsniveau og indbefat-ter et presseelement (206) og en sko (400) til at presse de overlappende bânddele (U,L) sammen, efter at bândl0kken er blevet strammet til det forud fastlagte spændingsniveau, og 10 til at bevæge i det mindste den ene af de overlappende bânddele i forhold til den anden for at bevirke en friktions-smeltesvejsning af de overlappende bânddele (U,L), hvilket værkt0j (20) ligeledes indbefatter en motor (40) til at drive stramningsorganerne og presseelementet, k e n d e-15 t e g n e t ved, ved, at motoren (40) er reversibel og indrettet til til at begynde med at rotere i en f0rste ret-ning for at stramme bândet og til derpâ automatisk at rotere i en anden, modsat retning for at bevirke friktionssmelte-svejsningen, idet en drivaksel (60) drevet af motoren (40) 20. rækkef0lge i den f0rste og anden omdrejningsretning er indrettet til kun at drive stramningsorganerne (100,102, 104,108,112, 114,120,126) til stramning af bândl0kken, nâr drivakselen (60) drejes i den f0rste retning, og med aff0-lings- og styreorganer (130,146,150,166,180) indrettet til 25 aff0ling af det forud fastlagte spændings- niveau i den strammede bândlokke og til sâ automatisk at reversere omdrej-ningen af motoren (40) for at ændre rotationen af drivakselen (60) fra den forste omdrejningsretning til den anden omdrejningsretning, og med en drivmekanisme (212,214,220,302,304, 30 308,310,318, 320,336,350), der er indrettet til at reagere pâ rotation af drivakselen (60) i den anden retning ved at drive presseelementet (206) til 1. at presse de overlappende bânddele (U,L) sammen, efter at bândlokken er blevet strammet til det forud fast- 35 lagte spændingsniveau, og 2. at bevæge i det mindste den ene af de overlap- DK 156248 B pende bânddele (ü eller L) i forhold til den anden bânddel (L eller U) for at bevirke friktionssmeltesvejsningen af de overlappende bânddele (U,L).
2. Værktoj ifolge krav 1, kendetegnet 5 ved, at drivakselen (60) indbefatter en forste aksel (60) forbundet med og drevet af motoren (40), og mindst én anden aksel (70) forbundet med stramningsorganerne (100,102,104, 108,112,114, 120,126) og med den f0rste aksel (60), og at drivakselen (60) yderligere har koblingsorganer (76,78), 10 som er indrettet til drivende at forbinde den f0rste aksel (60) med den anden aksel (70) til drejning af den anden aksel (70) i den f0rste retning for at stramme l0kken og til at frikoble den anden aksel (70) fra den forste aksel (60), nâr den f0rste aksel (60) drejes i den anden retning. 15
3. Værkt0j if0lge krav l, kendetegnet ved, at drivmekanismen (212,214,220,302,304,306,308,310, 318,320,336,350) har flere oscillerende enkeltdele (212, 214,220), der er indrettet til, nâr de er presset imod den ene overlappende bânddel, at oscillere presseelementet (206) 20. hovedsagen pâ tværs af bândlængden i forhold til den anden overlappende bânddel for at bevirke f riktionssmeltesve j sningen, at værktojet (20) yderligere har et svingeligt monte-ret savblad (410a) med nedadragende savtænder (414a), hvilket savblad (410a) er indrettet til at kunne svinges mellem en 25 sænket stilling, i hvilken det berorer en 0vre overflade af den ene overlappende bânddel, og en hævet stilling i afstand fra den 0vre overflade af denne overlappende bânddel, hvilket savblad har organer (730), der er indrettet til at kunne bringe det i indgreb med drivmekanismen (212,214,220,302,-30 304,306,308,310,318, 320,336,350) og blive bevæget til den hævede stilling fra den sænkede stilling, og at værkt0jet (20) yderligere har organer (700) til at trykke savbladet imod den ovre overflade af den ene overlappende bânddel, nâr drivmekanismen (212, 214,220,302,304,306,308,310,318, 35 320,336,350) bevæger den ene overlappende bânddel i forhold til den anden overlappende bânddel for at bevirke en frik- DK 156248 B tionssmeltesvejsning af de overlappende bânddele, pâ en sâdan mâde, at savbladet (410a) bringes til at gennemskære den nævnte ene overlappende bânddel, for bândene er svejset sammen, og sâledes adskille den bageste del af bândet fra 5 den strammede bândlokke, der omgiver genstanden (P).
4. Værktoj ifolge ethvert af kravene 1 til 3, k e n-detegnet ved, at det omfatter en ranime (28,30,32, 34,36), at den forste aksel (60) er monteret til drejning om sin længdeakse i forhold til rammen (28,30,32,34,36) og 10 afgrænser en optagende boring (64) med en længdeakse sammen-faldende med den langsgâende omdrejningsakse for den forste aksel (60), at motororen (40) er en reversibel elektromotor (40) bâret af rammen (28,30,32,34,36) til drejning af den forste aksel (60), at stramningsorganeme (100,102,104,108, 15 112,114,120,126) omfatter et spændehjul (126) monteret pà rammen (28,30,32,34,36) og indrettet til til at begynde med at kunne indgribe med en del af bândet og bevæge bândet for at stramme bândlokken, at den anden aksel (70) er tilveje-bragt som del af stramningsorganeme og med den ene ende 20 optaget i den f0rste aksels optagende boring (64) og monteret til drejning om sin længdeakse i forhold til rammen (28,30, 32, 34,36), at der er tilvejebragt et transmissionsdrivtand-hjul (92) pâ en ende af den anden aksel (70) som en del af stramningsorganeme med henblik pâ drivende at forbinde den 25 anden aksel (70) med spændingshjulet (126), at koblingsorga-nerne omfatter mindst ét envejskoblingsorgan (76,78) inden i den f0rste akseloptagende boring (64),at aff0lings- og styreorganerne (130,146,150,166, 180) omfatter 1) spændings-aff0lingsorganer (130,166) til aff0ling af det forud fastlag-30 te spændingsniveau i bàndlokken, og 2) styreorganer (150, 180), der er indrettet til at reagere pâ spændingsaffolings-organerne ved at reversere omdrejningen af motoren (40) fra den f0rste omdrejningsretning til den anden omdrej ningsret-ning, nâr det forud fastlagte lekkespændingsniveau affoles 35 af spændingsaffolingsorganerne (130,166), og at nævnte driv-mekanisme (212,214,220,302,304,306,308,310,318,320,336,350) DK 156248 B omfatter 1) presseorganer (302,304,308,310,318,320,336, 350), der ved pâ omdrejningen af den forste aksel (60) i den anden retning er indrettet til at drive bândpresseelemen-tet (206) til at presse de over- lappende bânddele sammen, 5 efter at bândlokken er blevet strammet til det forud fastlag-te niveau, og 2) oscillerende enkeltdele (212,214,220) pâ den forste aksel (60) indrettet til at oscillere bândpres-seelementet (206) for at bevæge den ene over lappende bânddel i hovedsagen pâ tværs af bândlængden i forhold til den anden 10 overlappende bânddel.
5. Værktoj ifolge krav 4, kendetegnet ved, at drivmekanismen (212),214,220,302,304,306, 308,310, 318,320,336,350) yderligere specielt omfatter: en vippearm (306) drejeligt monteret pâ rammen (28, 15 30,32,34,36) og med en f0rste og en anden endedel (309 og 311), ledorganer (302,304) der ved den ene ende er drejeligt forbundet med vippearmens anden endedel (311) og ved den anden ende drejeligt forbundet med presseelementet (206), vippearmsfjederorganer (318,320) indrettet til at trykke 20 vippearmen til at dre je sig i forhold til rammen for at tvinge presseelementet (206) imod den forste overlap- pende bânddel, en udloserpal (336) drejeligt monteret pâ rammen og med et klinkeorgan (342) til at indgribe med vippearmens forste endedel (309), et udl0serpalfjederorgan (344) indret-25 tet til at trykke udloserpalen (336) imod vippearmens forste endedel (309) for at indgribe med klinkeorganet (342), en udloserring (350) monteret omkring den forste aksel (60) og indrettet til at indgribe med udloserpalen, og et andet kob-lingsorgan (354), som er indrettet til drivende at forbinde 30 den forste aksel (60) med udloserringen (350) for at dreje udloserringen sammen med den forste aksel i den anden retning for at bevæge udloserpalklinkeorganet ud af indgreb med vippearmens forste endedel og indrettet til at frikoble udloserringen fra den forste aksel, nâr denne drejes i den 35 forste retning, pâ en sâdan mâde, at koblingsorganet ind-kobler, nâr den forste aksel drejer i den anden retning, og DK 156248 B udl0serringen drejer i den anden retning for at tvinge udle-serpalen til at svinge bort fra vippearmens f0rste endedel og frig0re vippearmens ferste endedel fra udl0serpalens klinkeorgan, sâ at vippearmen af vippearmsfjederorganet 5 trykkes til at tvinge presseelementet (206) imod den ene overlappende bânddel.
6. Værkt0j if0lge krav 5, kendetegnet ved, at udleserringen (350) afgrænser en omkredsrille (372, 374. og mindst én knast (376,378) ved en ende af rillen til 10 indgreb med udl0serpalen (336).
7. Værktej ifelge krav 6, kendetegnet ved, at udl0serpalen (336) afgrænser en boring (382) og har et stempel (380) forskydeligt monteret i denne boring (382), at udloserpalen (336) yderligere har en trykfjeder 15 (386) anbragt inden i boringen (382) og indrettet til at trykke stemplet (380) ind i rillen (372,374) i udleserringen (350), at udleserpalen (336) har en kamoverflade (388) indrettet til at indgribe med vippearmens ferste endedel (309), nâr denne er frigjort fra klinkeorganet (342), pâ en sâdan 20 mâde, at udleserpalen holdes med stemplet borte fra udleser-ringknasten (376,378), og at værktejet (20) har et tilbage-stillingsled (450) fastgjort til vippearmen (306) og indrettet til at blive tvunget i én retning til at dre je vippearmen imod trykket fra vippearmsfjederen (318,320) for at bringe 25 vippearmens ferste endedel (309) i indgreb med klinkeorganet pâ en sâdan mâde, at udleserringknasten, nâr udleserringen drejes i den anden retning, tvinger stemplet og dermed udleserpalen bort fra udleserringen og derved drejer udleserpalen til at frigere klinkeorganet fra vippearmens ferste 30 endedel, sâ at vippèarmën af vippearmsfjederen trykkes til at presse presseelementet i berering med den ferste overlappende bânddel, og pâ en sâdan mâde, at trykfjederen, nâr tilbagestillingsleddet tvinges til at bringe vippearmen i indgreb med udleserpalen, tillader stemplet at blive be-35 væget længere ind i boringen, hvis udleserringen skulle berere stemplet. DK 156248 B
8. Værkt0j ifolge krav 4, kendetegnet ved, at spændingsaff0lîngsorganerne (130,166) til affoling af et forud fastlagt spændingsniveau omfatter a) en spændearm (130) drejeligt monteret til rammen (28,30,32, 34,36), hvil- 5 ken spændearm (130) har en spændeambolt (146) grænsende til spændehjulet (126), og b) et spændearmsfjederorgan (166) til at trykke spændearmen (130) til at dreje sig i forhold til rammen (28,30,32,34,36) for at trykke spændeambolten (146) imod spændehjulet (126) for derved at presse de over-10 lappende bânddele mellem spændehjulet (126) og spændeambolten (146), og at styreorganeme (150,180) indbefatter a) et anslagselement (180) i nærheden af spændearmen (130), b) et kontaktorgan (150) pâ spændearmen (130) reagerende pâ bevæ-gelse af denne imod anslagselementet (180) til aktivering 15 af styreorganeme og c) en fjederplade (154) pâ spændearmen (130) og udkraget over kontaktorganet (130) for at absorbere anslagsenergi, nâr spændearmen pludselig bevæges imod anslagselementet (180) sâsom hvis bândet ved et uheld brister.
9. Værktdj ifolge krav 4, kendetegnet 20 ved, at de oscillerende enkeltdele (212,214,220) omfatter en excentrisk del af den forste aksel (60) med en hoved-sagelig cylindrisk ydre drivoverflade (220) , der er orien-teret om en langsgâende akse parallel med men forsat fra den forste aksels langsgâende akse, at de oscillerende en- 25 keltdele (212,214,220) yderligere omfatter en drevet ring (214) monteret om den excentriske del til omdrejning om den f0rste aksels langs- gâende akse med den excentriske del under omdrejning af den f0rste aksel i bâde den f0rste og anden omdrejningsretning, hvilken drevne ring (214) har en 30 hovedsagelig cylindrisk indre dreven overflade (216) anbragt pâ den hovedsagelig cylindriske ydre drivoverflade (220) af akselens excen- triske del for at tillade omdrejning af denne excentriske del inden i og i forhold til ringen (214), og at presseelementet (206) gennem rammeelementer (212) er 35 forbundet med den drevne ring (214) til ber0ring af den ene overlappende bânddel pâ en sâdan mâde, at omdrejning af DK 156248 B den forste aksel (60) bringer presseelementet (206) til at oscillere.
DK326880A 1979-07-30 1980-07-29 Vaerktoej til at stramme og lukke en loekke af termoplastisk baand, som omgiver en genstand og har overlappende baanddele. DK156248C (da)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US6190079A 1979-07-30 1979-07-30
US6190079 1979-07-30
US06/153,782 US4313779A (en) 1979-07-30 1980-06-04 All electric friction fusion strapping tool
US15378280 1980-06-04

Publications (3)

Publication Number Publication Date
DK326880A DK326880A (da) 1981-01-31
DK156248B true DK156248B (da) 1989-07-17
DK156248C DK156248C (da) 1990-01-02

Family

ID=26741626

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK326880A DK156248C (da) 1979-07-30 1980-07-29 Vaerktoej til at stramme og lukke en loekke af termoplastisk baand, som omgiver en genstand og har overlappende baanddele.

Country Status (27)

Country Link
US (1) US4313779A (da)
KR (1) KR840002211B1 (da)
AR (1) AR224779A1 (da)
AU (1) AU531864B2 (da)
BR (1) BR8004713A (da)
CA (1) CA1138316A (da)
CH (1) CH647727A5 (da)
DE (1) DE3028729A1 (da)
DK (1) DK156248C (da)
ES (1) ES8206338A1 (da)
FI (1) FI71530C (da)
FR (1) FR2462739A1 (da)
GB (1) GB2055740B (da)
GR (1) GR68386B (da)
IE (1) IE49959B1 (da)
IL (1) IL60492A (da)
IN (1) IN154240B (da)
IT (1) IT1132030B (da)
MX (1) MX147606A (da)
MY (1) MY8500774A (da)
NL (1) NL190061C (da)
NO (1) NO156561C (da)
NZ (1) NZ194489A (da)
PH (1) PH16603A (da)
PT (1) PT71620A (da)
SE (1) SE445542B (da)
SG (1) SG39484G (da)

Families Citing this family (66)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
USRE31353E (en) * 1976-12-20 1983-08-23 Signode Corporation Expanding strap loop forming and friction fusion machine
DE3118710A1 (de) * 1981-05-12 1982-12-09 Cyklop International Emil Hoffmann KG, 5000 Köln Vorrichtung zum spannen, verschliessen und abschneiden von kunststoffbaendern fuer packstueckumreifungen
CH654245A5 (de) * 1981-09-22 1986-02-14 Fromm Ag Geraet zum anlegen eines bandes aus thermoplastischem kunststoff um einen gegenstand.
JPS5853004U (ja) * 1981-10-07 1983-04-11 丸善工業株式会社 バンド式梱包機
DE3149950C2 (de) * 1981-12-17 1987-04-09 Akerlund & Rausing, Verpackung GmbH, 6203 Hochheim Vorrichtung zum Übertragen von Druckdekors
DE3229869A1 (de) * 1982-08-11 1984-02-16 Hoesch Werke Ag, 4600 Dortmund Vorrichtung zum spannen eines um ein packstueck gelegten umreifungsbandes
US4707390A (en) * 1986-06-06 1987-11-17 Signode Corporation Thermoplastic strap weld with encapsulated cavities
US4892768A (en) * 1986-06-06 1990-01-09 Signode Corporation Thermoplastic strap with multiple material structure and weld produced therewith
US4776905A (en) * 1986-06-06 1988-10-11 Signode Corporation Method and apparatus for producing a welded joint in thermoplastic strap
US4952271A (en) * 1989-06-26 1990-08-28 Signode Corporation Apparatus for forming an offset joint in flexible thermoplastic strap
US5238521A (en) * 1991-10-30 1993-08-24 Signode Corporation Apparatus for engaging thermoplastic strap in a friction-fusion welding system
US5476569A (en) * 1992-10-12 1995-12-19 Sekisui Jushi Kabushiki Kaisha Binding tool of friction welding type for a thermoplastic strap
DE9316072U1 (de) * 1993-10-21 1994-01-05 Cyklop GmbH, 50996 Köln Vorrichtung zum Spannen und Verschließen von Umreifungsbändern
US5632851A (en) * 1995-04-05 1997-05-27 Pantech International, Inc. Portable article strapping apparatus
CA2176636A1 (en) * 1995-05-26 1996-11-27 Nikolaus Stamm Tensioning and sealing apparatus for strapping an object with a band
CA2289030C (en) * 1997-05-13 2006-08-29 Fromm Holding Ag Hoop-casing device
US6003578A (en) * 1998-05-04 1999-12-21 Chang; Jeff Chieh Huang Portable electrical wrapping apparatus
DE59905049D1 (de) * 1998-10-29 2003-05-22 Orgapack Gmbh Dietikon Umreifungsgerät
JP3242081B2 (ja) * 1998-12-11 2001-12-25 鋼鈑工業株式会社 ストラップ引締溶着工具
US6109325A (en) * 1999-01-12 2000-08-29 Chang; Jeff Chieh Huang Portable electrical binding apparatus
DE19909620A1 (de) * 1999-03-05 2000-09-07 Cyklop Gmbh Vorrichtung zum Spannen und Verschließen von Umreifungsbändern
US6131634A (en) * 1999-05-27 2000-10-17 Chang; Jeff Chieh Huang Portable strapping apparatus
DE19937828C1 (de) * 1999-08-11 2000-10-05 Smb Schwede Maschinenbau Gmbh Schweißkopf für eine Bandumreifungsmaschine
US6487833B1 (en) * 2000-01-29 2002-12-03 Howard W. Jaenson Strap welding system and method
US6533013B1 (en) 2000-06-02 2003-03-18 Illinois Tool Works Inc. Electric strapping tool and method therefor
US6601616B1 (en) 2001-10-17 2003-08-05 Challenger Manufacturing Consultants, Inc. Powered clamp application tool
US7048015B2 (en) * 2001-10-17 2006-05-23 Challenger Manufacturing Consultants, Inc. Powered clamp application tool
US6907717B2 (en) * 2002-06-14 2005-06-21 Illinois Tool Works, Inc. Dual motor strapper
EP1413519B1 (de) 2002-10-25 2007-03-14 Orgapack GmbH Antriebseinrichtung für ein Umreifungsgerät
US6732638B1 (en) 2003-01-15 2004-05-11 Illinois Tool Works, Inc. Time-out indicator for pneumatic strapper
JP4144473B2 (ja) * 2003-08-12 2008-09-03 マックス株式会社 鉄筋結束機の冷却装置
TWI322783B (en) * 2004-11-04 2010-04-01 Orgapack Gmbh A friction welding equipment for a packaging machine
WO2008099274A1 (de) * 2007-02-14 2008-08-21 Orgapack Gmbh Umreifungsvorrichtung
US7497068B2 (en) * 2007-07-10 2009-03-03 Illinois Tool Works Inc. Two-piece strapping tool
US7428867B1 (en) * 2007-09-07 2008-09-30 Illinois Tool Works Inc. Self-energizing gripper for strapping machine
RU2471687C2 (ru) * 2008-04-23 2013-01-10 Оргапак Гмбх Обвязочное устройство с натяжным приспособлением
CN201411061Y (zh) * 2008-04-23 2010-02-24 奥格派克有限公司 带有传动装置的捆扎设备
KR101613251B1 (ko) 2008-04-23 2016-04-18 시그노드 인터내셔널 아이피 홀딩스 엘엘씨 전기 드라이브를 갖는 스트래핑 디바이스
US10518914B2 (en) 2008-04-23 2019-12-31 Signode Industrial Group Llc Strapping device
CN105173166B (zh) * 2008-04-23 2019-01-04 信诺国际Ip控股有限责任公司 移动式捆扎设备
KR101653715B1 (ko) * 2008-04-23 2016-09-02 시그노드 인터내셔널 아이피 홀딩스 엘엘씨 에너지 저장 수단을 갖는 스트래핑 디바이스
US11999516B2 (en) 2008-04-23 2024-06-04 Signode Industrial Group Llc Strapping device
US8967217B2 (en) 2011-02-22 2015-03-03 Signode Industrial Group Llc Hand-held strapper
US8387523B2 (en) * 2011-07-20 2013-03-05 Pantech International Inc. Rocker assembly of a strapping machine
US9272799B2 (en) 2011-10-04 2016-03-01 Signode Industrial Group Llc Sealing tool for strap
CH705743A2 (de) 2011-11-14 2013-05-15 Illinois Tool Works Umreifungsvorrichtung.
DE102011122155A1 (de) * 2011-12-23 2013-06-27 Fromm Holding Ag Pneumatisches Umreifungsgerät
EP2897866B1 (de) 2012-09-24 2021-08-04 Signode International IP Holdings LLC Umreifungsvorrichtung mit einer schwenkbaren wippe
CH708294A2 (de) 2013-05-05 2014-12-15 Orgapack Gmbh Umreifungsvorrichtung.
WO2015117257A1 (de) 2014-02-10 2015-08-13 Orgapack Gmbh Umreifungseinrichtung mit einer bandvorschubeinrichtung
US10577137B2 (en) 2015-12-09 2020-03-03 Signode Industrial Group Llc Electrically powered combination hand-held notch-type strapping tool
CH712172A2 (de) 2016-02-22 2017-08-31 Signode Ind Group Llc Umreifungsvorrichtung mit einer Ultraschallschweisseinrichtung.
CH712984A2 (de) * 2016-09-18 2018-03-29 Signode Ind Group Llc Umreifungsvorrichtung zur Umreifung von Packgut mit einem Umreifungsband.
USD864688S1 (en) 2017-03-28 2019-10-29 Signode Industrial Group Llc Strapping device
US11174051B2 (en) 2019-02-15 2021-11-16 Samuel, Son & Co. (Usa) Inc. Hand held strapping tool
US12358669B2 (en) 2020-07-13 2025-07-15 Signode Industrial Group Llc Strapping tool
EP4074921A1 (en) * 2021-04-16 2022-10-19 Max Co., Ltd. Binding machine
USD1002312S1 (en) 2021-04-29 2023-10-24 Signode Industrial Group Llc Strapping tool
TWI822092B (zh) * 2021-07-23 2023-11-11 美商賽諾得工業集團有限責任公司 捆紮工具
MX2024009759A (es) * 2022-02-10 2024-08-20 Bedford Ind Inc Sistema de automatizacion para ataduras con etiqueta, en forma de babero.
EP4463382A1 (en) 2022-02-18 2024-11-20 Signode Industrial Group LLC Strapping tool with energy-release feature
US20240025585A1 (en) * 2022-07-21 2024-01-25 Abb Schweiz Ag Clamping assembly
US12397943B2 (en) 2022-11-29 2025-08-26 Samuel, Son & Co. (Usa) Inc. Handheld strapping device
TWI882453B (zh) * 2022-12-02 2025-05-01 美商賽諾得工業集團有限責任公司 具有馬達驅動搖桿的捆紮裝置
USD1081310S1 (en) 2023-07-25 2025-07-01 Signode Industrial Group Llc Strapping tool
USD1079755S1 (en) * 2023-11-09 2025-06-17 Hefei Qimei Packaging Machinery Co., Ltd Baler

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3442734A (en) * 1965-08-13 1969-05-06 Signode Corp Combination strap tensioning and sealing tool
US3442733A (en) * 1965-08-13 1969-05-06 Signode Corp Combination strap tensioning and sealing tool
US3554846A (en) * 1968-03-21 1971-01-12 Fmc Corp Friction welding apparatus
US3586572A (en) * 1969-02-20 1971-06-22 Signode Corp Electrically controlled handtool for friction-fusing nonmetallic strap
US3709758A (en) * 1971-01-20 1973-01-09 Fmc Corp Strap sealing tool

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1054034A (da) * 1900-01-01
DE1051188B (de) * 1955-09-02 1959-02-19 Gerrard Ind Ltd Verschnuerungsmaschine
DE1137376B (de) * 1956-11-13 1962-09-27 Signode Steel Strapping Co Bandspannvorrichtung fuer Umschnuer-maschinen
US2982069A (en) * 1958-04-21 1961-05-02 England Victor Strapping device and method
US3368323A (en) * 1964-10-12 1968-02-13 Fmc Corp Strap sealing method and apparatus
US3397105A (en) * 1965-04-24 1968-08-13 Takami Masaho Tape fusing device
CH465844A (fr) * 1966-11-08 1968-11-30 Forsch Anstalt Fur Mechanik Procédé de soudure de deux pièces minces en matière plastique par frottement des pièces l'une contre l'autre
US3442735A (en) * 1965-08-13 1969-05-06 Signode Corp Friction-fusion strap sealing
US3442732A (en) * 1965-08-13 1969-05-06 Signode Corp Friction-fusion strap sealing
US3442203A (en) * 1967-04-10 1969-05-06 Signode Corp Automatic strapping machine employing friction-fused joints
US3554845A (en) * 1967-11-17 1971-01-12 Fmc Corp Friction welding of plastic strapping
US3654033A (en) * 1970-04-01 1972-04-04 Signode Corp Strap tensioning and sealing tool
US3679519A (en) * 1970-06-16 1972-07-25 Signode Corp Control system for apparatus for friction-fusing overlapping portions of a thermoplastic strapping ligature
US3799835A (en) * 1972-07-24 1974-03-26 Fmc Corp Anti-crease friction weld strapping tool
CH598917A5 (en) * 1975-09-17 1978-05-12 Strapex Ag Welding tightened thermoplastic tapes round package

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3442734A (en) * 1965-08-13 1969-05-06 Signode Corp Combination strap tensioning and sealing tool
US3442733A (en) * 1965-08-13 1969-05-06 Signode Corp Combination strap tensioning and sealing tool
US3554846A (en) * 1968-03-21 1971-01-12 Fmc Corp Friction welding apparatus
US3586572A (en) * 1969-02-20 1971-06-22 Signode Corp Electrically controlled handtool for friction-fusing nonmetallic strap
US3709758A (en) * 1971-01-20 1973-01-09 Fmc Corp Strap sealing tool

Also Published As

Publication number Publication date
ES494389A0 (es) 1982-09-01
IN154240B (da) 1984-10-06
IT1132030B (it) 1986-06-25
MY8500774A (en) 1985-12-31
SE445542B (sv) 1986-06-30
PT71620A (en) 1980-08-01
IT8023800A0 (it) 1980-07-30
DE3028729A1 (de) 1981-02-05
FI71530B (fi) 1986-10-10
GB2055740B (en) 1983-02-16
FR2462739A1 (fr) 1981-02-13
SG39484G (en) 1985-03-08
CH647727A5 (de) 1985-02-15
NO802282L (no) 1981-02-02
NL190061B (nl) 1993-05-17
PH16603A (en) 1983-11-24
IE49959B1 (en) 1986-01-22
NL8004344A (nl) 1981-02-03
FR2462739B1 (da) 1983-07-22
GR68386B (da) 1981-12-28
AR224779A1 (es) 1982-01-15
DE3028729C2 (da) 1988-04-21
NO156561C (no) 1987-10-14
KR830003332A (ko) 1983-06-18
GB2055740A (en) 1981-03-11
IL60492A (en) 1982-08-31
AU5974880A (en) 1981-02-05
KR840002211B1 (ko) 1984-12-03
ES8206338A1 (es) 1982-09-01
DK156248C (da) 1990-01-02
DK326880A (da) 1981-01-31
FI71530C (fi) 1987-01-19
CA1138316A (en) 1982-12-28
SE8005444L (sv) 1981-01-31
NL190061C (nl) 1993-10-18
US4313779A (en) 1982-02-02
IE801578L (en) 1981-01-30
BR8004713A (pt) 1981-02-10
MX147606A (es) 1982-12-30
NZ194489A (en) 1983-12-16
NO156561B (no) 1987-07-06
AU531864B2 (en) 1983-09-08
FI802249A7 (fi) 1981-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK156248B (da) Vaerktoej til at stramme og lukke en loekke af termoplastisk baand, som omgiver en genstand og har overlappende baanddele.
CS238623B2 (en) Apparatus for tightening,joining,and cutting off of plastic strips to girdle wrapped articles
US3586572A (en) Electrically controlled handtool for friction-fusing nonmetallic strap
EP2178762B1 (en) Two-piece strapping tool
KR100943256B1 (ko) 이중 모터 스트랩퍼
US4820363A (en) Tensioning and connecting apparatus for connecting overlapping strap ends of synthetic material
US5133532A (en) Method and apparatus for controlling tension in a strap loop
US3554845A (en) Friction welding of plastic strapping
GB1425206A (en) Strapping tools apparatus for measuring the dust emission of
RU2118277C1 (ru) Приспособление для натягивания и замыкания бандажных лент
US10138010B2 (en) Tensioner/cutter tool for hose clamps and/or bands and attachments for tensioner/cutter
JPH0116723B2 (da)
NO872378L (no) Sveiseforbindelse for termoplastisk baand med innkapslede hulrom.
EP0005508B1 (en) strap feeding and tensioning assembly
US3554846A (en) Friction welding apparatus
US3718526A (en) Apparatus for friction fusing
JPS6013890B2 (ja) ひも掛け工具用の引張組立体
CN212530194U (zh) 一种熔接装置
DK153073B (da) Apparat til omvikling af genstande med staalbaand
CN113511358A (zh) 一种熔接装置
US12263973B2 (en) Fusion welding device
KR100276067B1 (ko) 짐꾸러미를 포장하기 위한 장치
NO160252B (no) Fremgangsmaate og innretning for forming og stramming av en baandsloeyfe rundt en pakke.
US1809480A (en) Strap stretching and sealing mechanism
JPS589844Y2 (ja) 自動梱包装置

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed