DK149303B - Kontinuerligt arbejdende losseanlaeg for massegods med vertikalbom med vippeled - Google Patents

Kontinuerligt arbejdende losseanlaeg for massegods med vertikalbom med vippeled Download PDF

Info

Publication number
DK149303B
DK149303B DK336081A DK336081A DK149303B DK 149303 B DK149303 B DK 149303B DK 336081 A DK336081 A DK 336081A DK 336081 A DK336081 A DK 336081A DK 149303 B DK149303 B DK 149303B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
vertical boom
vertical
unloading
boom
lippel
Prior art date
Application number
DK336081A
Other languages
English (en)
Other versions
DK149303C (da
DK336081A (da
Inventor
Jorma Antikainen
Yrjoe Olsoni
Pentti Vaelimaeki
Original Assignee
Kone Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kone Oy filed Critical Kone Oy
Publication of DK336081A publication Critical patent/DK336081A/da
Publication of DK149303B publication Critical patent/DK149303B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK149303C publication Critical patent/DK149303C/da

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G65/00Loading or unloading
    • B65G65/28Piling or unpiling loose materials in bulk, e.g. coal, manure, timber, not otherwise provided for
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G67/00Loading or unloading vehicles
    • B65G67/60Loading or unloading ships
    • B65G67/606Loading or unloading ships using devices specially adapted for bulk material

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Ship Loading And Unloading (AREA)
  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)
  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)
  • Ladders (AREA)

Description

i 149303 Nærværende opfindelse vedrører et kontinuerligt arbejdende losseanlæg til losning af massegods med et gravehoved. Anlæget har en vertikalbom, som med bærere, hvis retning holdes konstant, er fastgjort til den støttekonstruktion, der bærer vertikalbommen. I den rørformede vertikalbom 5 løber en endeløs kædetransportør, hvorpå gravehovedet udkaster massegodset. Vertikalbommen er opdelt i en øvre og en nedre del, der indbyrdes er forbundne med et bøje- eller vippeled, hvis stilling bestemmes af vippeorganer, som for oven er fastgjort til vertikalbommens Øvre del og for neden til dens nedre del.
10
Et losseanlæg af ovennævnte art kendes fra det Franske fremlæggelsesskrift nr. 2Λ03.962. Vippeledets formål er bl.a. at gøre det muligt at føre losseanlæget ned gennem forholdsvis små lastlugeåbninger og i nede i lasten at kunne bevæge gravehovedet ud under faste dæk omkring 15 lastrumslugen.
Det kendte losseanlæg har imidlertid den ulempe, at vippeorganerne er anbragt udvendigt på vertikalbommen, således at de i deres helhed ligger frit tilgængelige, udenfor vertikalbommens vandrette snit og lod-20 linierne igennem dette snits omkreds. Som følge af denne anbringelse af vippeorganerne er de meget sårbare. Den i sig selv store og tunge mekanisme, som losseanlæget er, skal ofte føres gennem forholdsvis snævre åbninger som f.eks. skibsluger på visse skibe. Særligt ved sådanne manøvrer er der stor risiko for, at de mekanisk forholdsvis spinkle vip-25 peorganer, som er hydrauliske kraftcylindre eller tilsvarende linearmotorer, og som er sårbare overfor tværgående belastninger, bliver udsat for utilsigtede, sideværts stød ved sammenstød mellem f.eks. vertikalrøret og et skibs lugekarm. Da et sådant sammenstød sker mellem skibet og losseanlæget, der begge repræsenterer store masser, vil kollisioner 30 af denne art med stor sansyniighed betyde beskadigelser på det ramte vippeorgan i et omfang, som betyder driftstop for losseanlæget. Kostbar lossetid spildes og reparationsomkostninger skal udredes.
Det er derfor formålet med opfindelsen at frembringe et losseanlæg af 35 den i indledningen nævnte art, hvis udformning er så hensigtsmæssig, at den ovenfor nævnte risiko er fjernet eller i afgørende grad formindsket, og de nævnte driftstab undgås.
149303 ' 2
Hensigten nås ifølge opfindelsen med et losseanlæg, som er ejendommelig på den i krav l's kendetegnende del angivne måde. En særlig fordelagtig udformnings kendetegn framgår af det uselvstændige krav 2. .
5 Fordelen ved losseanlæget ifølge opfindelsen er, at vertikalbommens vippeorganer i afgørende grad er beskyttet mod de risikofyldte sideværts stød mod lugekarme o.l. med det resultat, at omkostninger spares. Det er også en afgørende fordel for en udlosningshavn at kunne tilbyde skibene størst mulig sikkerhed for overholdelse af minimal lig-10 getid i havnen, fordi hurtighed og tidsmæssig nøjagtighed for skibe betyder meget forbedrede indtjeningsmuligheder. Den særlige fordel ved udformningen ifølge krav 2 er, at vippeorganerne på denne måde kan gives et stabilt befæstigelsesunderlag, og samtidigt undgåes et alt for stort tværsnit på vertikalbommen i hele dennes længde.
15
Opfindelsen beskrives mere nøjagtigt nedenfor ved hjælp af et eksempel samt med henvisning til medfølgende tegning, hvori: fig. 1 viser et losseanlæg ifølge opfindelsen set 20 fra siden, fig. 2 viser en detalje i losseanlægets bøjeled og støtterullearrangement, og 25 fig. 3 viser et snit efter linien III - III i fig. 2.
Losseanlæget for massegods består f.eks. af en portaldel, som kan bevæges på kajen på skinner, og hvortil der er fastgjort nødvendige elementer såsom en mellembom 11 og en positionsstang 12, som har til for-30 mål at holde bærere 9 for en vertikalbom 1 i en sådan stilling, at vertikalbommen bibeholder sin stilling, eller med andre ord, at den altid har sin øvre del 2 stående i hovedsagen lodret. Desuden hører der til den i portaldelen fastgjorte støttekonstruktion en trækbom 17, en kontravægt og en båndtransportør, hvis ene ende 16 ligger i niveau under 35 det sted, hvor en i vertikalbommen 1 løbende kædetransportør 5 udkaster massegodset på en udgydningsskråning 15 hvis fald leder hen over båndtransportørens ende 16, som ses i fig. 1. Fra endeområdet 16 forløber båndtransportøren mod et sted, hvor det udlossede materiale skal anbringes i overensstemmelse med dets senere anvendelse. Vertikalbom- 3 149303 men 1 er ophængt i sine bærere 9 ved hjælp af et drejeleje 10, og den roterer omkring sin rotationsakse 14 360 grader såvel med uret som mod uret. Vertikalbommen 1 er rørformet i sin konstruktion. Tværsnittets form kan variere alt efter anvendelsesformålet. Yderligere er verti-5 kalbommen 1 opdelt i en øvre del 2 og en nedre del 3, som er forbundet via et vippeled 6. Den nedre del 3 kan skråstilles i forhold til den øvre del 2 ved hjælp af fire hydrauliske cylindre 8, som er indbygget mellem den øvre del og den nedre del i hovedsagen i lodret stilling og befæstiget i led, således at de tilpasser sig til skråstillin-10 gen. De hydrauliske cylindres 8 befæstigelsespunkter er valgt således, at cylindrene i det væsentlige ligger beskyttet indenfor vertikalrøret 1. Dog er der ved befæstigelsespunkterne foretaget ubetydelige udvidelser 18 og 19 af hensyn til de hydrauliske cylindre, for at man kan få et stabilt befæstigelsesunderlag og samtidig skal kun-15 ne undgå et alt for stort tværsnit på vertikalbommen 1 i hele dennes længde. Det er væsentligt, at de hydrauliske cylindre 8 ligger beskyttede indenfor den plads, som findes mellem udvidelserne 18,19, fordi man i modsat fald har risiko for, at de stødes mod kanterne af skibets lastluge eller lignende dele. Den nedre del 3 kan skråstilles fremad 20 ca. 20 grader, i hvilken stilling kædetransportøren 5, fortsat kan føre gods forbi knæledet. Ved fremadudlægningen muliggøres en stor udlægning ved losning af massegods. Yderligere kan den nedre del 3 skrå-nes bagud cirka 9 grader, hvorved det som gravehoved 4 fungerende skovlhjul kommer ind under vertikalbommen i en sådan stilling, at det ra-25 ger mindst muligt ud fra vertikalbommens 1 rotationsakse 14 og derfor med mindst vanskelighed kan føres gennem en snæver skibsluge. Gravehovedet 4 kan derfor rækkes ind gennem endog relativt små lastluger.
Ved vippeledet 6 findes også en gruppe støtteruller 7, hvormed kædetransportbåndet er støttet i knæledet. Det er ikke et hvilket som helst 30 sted på vertikalbommen 1, der kan benyttes til placering af vippeledet:
Valget af dets placering påvirkes for størstedelen af følgende tre faktorer: For det første frembringelsen af en skråning i massegodset foran skovlhjulet 4. Dette forudsætter, at ledstedet forskydes så langt ned som muligt, for at man kan få en god skråning. For det andet an-35 det findes i skovlhjulet såkaldte udkastningsskråninger 13, hvis stilling i forhold til lodret retning skal være tilnærmelsesvis konstant for at fødningen fra skovlhjulet 4 ind på kædetransportøren 5 skal lykkes. Dette forudsætter igen, at ledstedet anbringes så højt som muligt.
Og for det tredie bør man kunne gennemføre en tilstrækkelig stor ud- 4 149303 lægning på en sådan måde, at hældningsvinklen ikke samtidig bliver for stor af hensyn til kædebåndtransportørens bøjning. Placeringen af vippeledet 6 er nærmest et kompromis mellem disse tre hensyn.
5 Losningen af massegods og dettes transport foregår på følgende måde. Vertikalbommen og det i dennes nedre del 3 fastgjorte skovlhjul 4 sænkes ned i skibets lastrum ved hjælp af mellembommen 11. Vertikalbommen 1 og dermed også skovlhjulet 4 bringes til at rotere omkring sin lodrette rotationsakse 14 og udfører dermed en slags borebevægelse, 10 når de losser massegodset. Skovlhjulet 4 roterer samtidigt også omkring sin egen vandrette akse. Ved at skråstille den nedre del 3 kan man forøge rotationsdiameteren og på den måde gøre udlægningen større.
Massegodset løber ud af skovlhjulets 4 skovle og styres af udkastningsskråningerne 13 ind på kædetransportøren 5. Kædetransportøren 5 transit porterer massegodset inde i vertikalbommen 1 opad, og i den øverste ende væltes massegodset ud på den tilsluttede udgydningsskråning 15, hvorfra det løber ned på båndtransportøren 16 og derfra videre til ønskede punkter udenfor selve losseaggregatet.
20 Gravehovedet behøver ikke nødvendigvis være udstyret med et skovlhjul; men i dettes sted kan der placeres en anden mekanisme, som opfylder samme funktion, eksempelvis en kort kædeelevator.
DK336081A 1980-08-21 1981-07-28 Kontinuerligt arbejdende losseanlaeg for massegods med vertikalbom med vippeled DK149303C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI802635A FI62997C (fi) 1980-08-21 1980-08-21 Kontinuerlig avlastningsanordning foer massamaterial
FI802635 1981-08-21

Publications (3)

Publication Number Publication Date
DK336081A DK336081A (da) 1982-02-22
DK149303B true DK149303B (da) 1986-04-28
DK149303C DK149303C (da) 1986-09-15

Family

ID=8513702

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK336081A DK149303C (da) 1980-08-21 1981-07-28 Kontinuerligt arbejdende losseanlaeg for massegods med vertikalbom med vippeled

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4693360A (da)
JP (1) JPS57107333A (da)
BE (1) BE890042A (da)
DE (1) DE3130510A1 (da)
DK (1) DK149303C (da)
FI (1) FI62997C (da)
FR (1) FR2488859B1 (da)
GB (1) GB2082537B (da)
NL (1) NL8103892A (da)
NO (1) NO812659L (da)
SE (1) SE8104976L (da)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3435479A1 (de) * 1984-09-27 1986-04-10 Fried. Krupp Gmbh, 4300 Essen Steilfoerderer
DE3544708A1 (de) * 1985-12-18 1987-06-19 Krupp Gmbh Foerdereinrichtung mit einem ausschwenkbaren ausleger und verfahren zu deren herstellung
DE4121996C2 (de) * 1991-07-03 1994-05-26 Gutehoffnungshuette Man Stetigfördernder Schiffsentlader
DE19753513C2 (de) * 1997-12-03 1999-09-16 Man Takraf Foerdertechnik Gmbh Knickbarer Förderrüssel für einen stetigen Schiffsentlader für Schüttgut

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB723651A (en) * 1951-09-22 1955-02-09 Cyril John Hartley Improvements in desludging sludge drying beds
US3557937A (en) * 1968-10-18 1971-01-26 Nat Mine Service Co Tensioning apparatus for an endless conveyor
FR2241479B1 (da) * 1973-08-22 1979-05-11 Orenstein & Koppel Ag
JPS5353880A (en) * 1976-10-27 1978-05-16 Mitsui Miike Mach Co Ltd Vertically movable unloader and unloading apparatus for reservoir tank and ship in use the unloader
AU520761B2 (en) * 1977-07-26 1982-02-25 Mitsui Miike Seisakusho, K.K. Conveying material vertically between two belts
DE2742498C3 (de) * 1977-09-21 1980-09-04 Wiener Brueckenbau- Und Eisenkonstruktions-Ag, Wien Vorrichtung zum Aufnehmen und Fördern von Schüttgut
DE2742499C3 (de) * 1977-09-21 1980-09-18 Wiener Brueckenbau- Und Eisenkonstruktions-Ag, Wien Anlage zum kontinuierlichen Entladen von Schiffen
DE2928162C2 (de) * 1979-07-12 1986-11-27 Bühler-Miag GmbH, 3300 Braunschweig Gutzuführeinrichtung für einen mechanischen oder pneumatischen Steilförderer

Also Published As

Publication number Publication date
SE8104976L (sv) 1982-02-22
NO812659L (no) 1982-02-22
FI802635A7 (fi) 1982-02-22
BE890042A (fr) 1981-12-16
DK149303C (da) 1986-09-15
FR2488859A1 (fr) 1982-02-26
FR2488859B1 (fr) 1987-04-17
JPH0133408B2 (da) 1989-07-13
DE3130510A1 (de) 1982-07-08
FI62997B (fi) 1982-12-31
DK336081A (da) 1982-02-22
GB2082537B (en) 1984-09-26
NL8103892A (nl) 1982-03-16
FI62997C (fi) 1983-04-11
GB2082537A (en) 1982-03-10
DE3130510C2 (da) 1991-10-24
JPS57107333A (en) 1982-07-03
US4693360A (en) 1987-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SE419737B (sv) Anordning for lossning av bulkmaterial fran ett forradsutrymme
US3104766A (en) Sasadi
US4568232A (en) Barge mounted horizontal boom bulk unloader
US3387721A (en) Bucket chain conveyor
DK149303B (da) Kontinuerligt arbejdende losseanlaeg for massegods med vertikalbom med vippeled
CN1237523A (zh) 驳运货物的浮动结构
US6390006B1 (en) Sea bulk transfer vessel
ES2336583T3 (es) Dispositivo para la carga o descarga en el mar de barcos.
ES2306559A1 (es) Instalacion para almacenar y desalmacenar carga a granel.
WO2019060948A1 (en) ROPE CONVEYOR SYSTEM
US3395940A (en) Lateral augering miner with a flat loop conveyor
CZ278614B6 (en) Track transport device for handling loose material
KR970001725B1 (ko) 작업기계
US3469715A (en) Unloading device for bulk materials
JP2001171844A (ja) 土石の排出シュート装置
NL2022030B1 (en) Sea mining system and method for mining in a deep sea
FI90116C (fi) Utrustning foer stigortsbrytning
US530675A (en) Dredging machine
NL2032516B1 (en) Fallpipe handling system and method therefor
US4231172A (en) Floating dredger and treatment plant
US3370688A (en) Harrow mounting on a reclaimer
US1101438A (en) Load-transferring apparatus.
US775164A (en) Apparatus for loading vessels with coal or other material.
US95114A (en) Improved dredging apparatus
SU705084A2 (ru) Верхнее строение роторного экскаватора

Legal Events

Date Code Title Description
PUP Patent expired