CZ973285A3 - Spinning machine for spindleless spinning - Google Patents

Spinning machine for spindleless spinning Download PDF

Info

Publication number
CZ973285A3
CZ973285A3 CS859732A CS973285A CZ973285A3 CZ 973285 A3 CZ973285 A3 CZ 973285A3 CS 859732 A CS859732 A CS 859732A CS 973285 A CS973285 A CS 973285A CZ 973285 A3 CZ973285 A3 CZ 973285A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spinning
machine according
lever
spinning machine
drive belt
Prior art date
Application number
CS859732A
Other languages
English (en)
Inventor
Eberhard Dipl Ing Grimm
Rudolf Oexler
Martin Ostermaier
Kurt Beitzinger
Erwin Braun
Original Assignee
Rieter Ingolstadt Spinnerei
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6253915&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ973285(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rieter Ingolstadt Spinnerei filed Critical Rieter Ingolstadt Spinnerei
Publication of CZ973285A3 publication Critical patent/CZ973285A3/cs
Publication of CZ280812B6 publication Critical patent/CZ280812B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/04Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by contact of fibres with a running surface
    • D01H4/08Rotor spinning, i.e. the running surface being provided by a rotor
    • D01H4/12Rotor bearings; Arrangements for driving or stopping

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká spřádacího stroje pro bezvřetenové předení s více navzájem vedle sebe uspořádanými spřádacími místy, jejichž spřádací prvky jsou společně poháněny jedním společným hnacím ústrojím.
Dosavadní stav techniky
Je známo provádět,zapřádání při snížených rotorových otáčkách-,—přičemž—rych-l-ostú—podáváni—vláken- aodtahu- příze-jsou téroto-sníženým-r o to r ovým o táčkám-př izpůsobeny tákjT^že se pro předení zachovává předem daný poměr rotorových rychlostí me-+ zi jednotlivými spřádacími prvky, jak uvádí např. spis DE-OS 2 058 604. Aby se těchto snížených otáček rotoru pro zapřádání jednotlivého místa dosáhlo při více společně poháněných spřádacích míst jednoduchým způsobem, snímají se otáčky spřádacího rotoru při rozběhu na výrobní rychlost a zapřádáni začne při dosažení snížených otáček, jak uvádí spis DE-AS 2 341 528 a DE-OS 2 610 575. Doba, která je pro tento účel k dispozici a také rotorové otáčky nejsou však konstantní a mění se zejména podle provozního stavu stroje a jednotlivých rotorových ložisek. To ovlivňuje nejen úspěšné napojení příze, nýbrž také i rychlost a kvalitu napojení.
Je dále známo umístit na jedno spřádací místo mezi hnacím řemenem a dříkem rotoru převodová ústrojí se dvěma předem danými převodovými poměry, které podle volby střídavě přebírají pohon spřádacího rotoru pro zapřádání nebo pro vlastní výrobu, jak uvádí DE-OS 2 754 785, JP-pat.spis 21 966/84. Tím je sice dáno procentuelní snížení rotorových otáček pro zapřádání, avšak tyto otáčky jsou stále v pevném poměru k výrobním rotorovým otáčkám. Otáčky pro zapřádání jsou tak rozdílné v závislosti na výrobních otáčkách.
Vynález si klade za úkol odstranit výše uvedené ne-2dostatky. Zejména je úkolem vynálezu vytvořit jednoduché zařízení, kterým by bylo možné jednotlivé na jednom spřádacím místě dosáhnout druhou rotorovou rychlost, která by byla jednoduchým způsobem volitelná nezávisle na výrobních otáčkách podle spřádacích podmínek. Dalším úkolem vynálezu je vytvořit způsob zapřádání, který by zlepšil úspěšnost a kvalitu napojení.
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle je podle vynálezu dosaženo tím, že přídavně ke__spql.ečnému_hnacímu—ústroj-í—za-ří-zen-í—obsahuje—stactonárně uložené pomocné hnací ústrojí a pro každé spřádací-rnístoHindividuální přestavné ústrojí .pro střídavé., přiřazování společného hnacího ústrojí nebo pomocného hnacího ústrojí ke spřádacímu prvku. Toto druhé, spřádacím prvkům individuálně přiřaditelné pomocné hnací ustrojí může být ústředně přizpůsobeno na zapřádací rychlost, potřebnou pro příslušný vlákenný materiál, průměr rotoru, atd. Protože toto nastavení se provádí jednou pro každý stroj resp, sekci, probíhá takovéto přizpůsobení na jiné vlákenné partie atd. hospodárným způsobem pokud jde o vynaložený materiál a čas. Výhodně j'e pomocné hnací ústrojí je uloženo ve stojanu hnacích prvků.
Pojem spřádací prvek zahrnuje ve smyslu vynálezu všechny prvky, které jsou potřebné pro spřádací proces. Zejména je tím mínén spřádací rotor, avšak tento pojem zahrnuje kromě spřádacího rotoru také dvojici frikčnich válců, jakož i jiné prvky spřádacího místa, jako například podávači válec, atd.
Vynález je založen na překvapujícím poznatku, že rotorové otáčky pro napojení nemusí být stále stejně nízké a také se nemusí stále snižovat v pevném poměru k výrobním rotorovým otáčkám. Správné rotorové otáčky pro zapřádání závisí vždy na spřádaném vlákenném materiálu.
-3Podle výhodného provedení vynálezu je pomocnému hnacímu ústrojí je přiřazen hnací motor oddělený od společného hnacího ústrojí. Tímto způsobem se dá rychlostní poměr mezi oběma hnacími ústrojími řídit zejména jednoduchým způsobem.
Podle alternativního provedení předmětu vynálezu může být také použit jediný hnací motor, který je společnému hnacímu ústrojí přiřazen přímo a pomocnému,hnacímu ústrojí přes převodové.ústroj í.
Ve smyslu vynálezu je třeba přitom rozumět pod pojmem převodové ústrojí jak převod do rychlá, tak převod do po- mala. Podle výrobní, rychlosti, a podle, spřádaného; materiálu, je převodový poměr převodového -ústrojí .· nastavitelný výhodně mezi 95 : 100 až 75 : 100, takže zapřádací otáčky spřádacího místa jsou pouze o 5 procent až 25 procent nižší nežli výrobní. otáčky. ..
Při mnoha. účelech použití není. třeba, aby se. spřádací agregát urychloval měkce na výrobní rychlost. Podle vynálezu se v tomto případě jako převodové ústrojí použije stupňová řemenice.
Je výhodné, jestliže je část převodového ústroji tvořena plynule nastavitelným ústrojím. Přitom je výhodné, jestliže je rychlost.pomocného hnacího ústrojí zvyšovatelná až na rychlost společného hnacího ústrojí. Plynule nastavitelné ústroji převodového ústrojí je podle vynálezu tvořeno tvořeno například kuželovými koly nebo magnetickou práškovou spojkou.
Ukázalo se, že i při náhlém uvolnění pramene vláken podávacím ústrojím vláken se vlákna do spřádacího prvku nedostanou nárazovitě, ale že se množství vláken, přicházejí-4cích do spřádacího prvku zvyšuje podle rozběhové křivky, až konečně přichází do spřádacího prvku za jednotku času takové množství vláken, které je předem určeno podávači rychlostí podávacího ústrojí vláken. Účelně není tedy pomocné hnací ústrojí urychlovatelné libovolným způsobem, ale podle této rozběhové křivky množství vláken, které přichází ke spřádacímu místu po uvolnění podávacího ústrojí vláken.
Pro mnohé účely je také výhodné, jestliže směr otáčení pomocného hnacího ústrojí je měnitelný. To se týká zejména frikčních válc.ů„a_podá.v.aciho_vá-l-ce-.-Podle dalšího znaku vynálezu je výhodně pomocnému hnacímu ústrojí je přiřazeno řídicí ústrojí pro řízení rychlosti . i &
Výhodné je, jestliže je pomocné hnací ústrojí uspořádáno řiditelně prostřednictvím řídícího ústrojí, upraveném na servisním (obslužném) ústrojí, pojízdném podél více spřádacích míst, kterým je řízen veškerý zapřádací proces. Podle výhodného provedení předmětu vynálezu je řídicí ústroji ha servisním ústrojí, které řídí pomocné hnací ústrojí v činném spojení' š pomocným hnacím ústrojím pro ústrojí odtahující přízi během zapřádacího provozu. Tímto způsobem se dosáhne takových otáček spřádacího prvku, které jsou sladěny s odtahovou rychlostí příze a se zapřádacím procesem. Přitom nemusí být odtahová rychlost příze synchronní s otáčkami spřádacího prvku. Například se přízi může udělit zákrut, přechodné zvýšený pro zapřádací proces.
Podle výhodného provedení předmětu vynálezu má společný pohon hlavní hnací řemen, uložený mezi jeho hnací řemenicí a spřádacími prvky, pro současný pohon nejméně dvou spřádacích prvků a pomocné hnací ústrojí má pomocný hnací řemen, uložený mezi jeho hnací řemenicí a jednotlivými spřádacími prvky, pro individuální pohon jednoho spřádacího prv-5ku. Hlavní poháněči řemen pohání během výroby všechny normálně pracující spřádací prvky stejnou rychlostí. Naproti tomu jsou spřádací prvky/u kterých se má nit nově zapřádat, během zapřádací fáze od tohoto hlavního hnacího řemenu odděleny a místo toho jsou individuálně poháněny pomocným hnacím řemenem, který sám o sobě je poháněn rychlostí, která je odchylná od rychlosti hlavního hnacího řemenu. Tím má každé právě zapřádající spřádací místo ve ' srovnání se spřádacími prvky spřádacích míst, pracujících bez poruchy, otáčky od.lišné od výrobní rychlosti.
Z důvodů materiálových a prostorových úspor může být pomocný hnací řemen.vytvořen užší nežli hlavní hnací řemen. Protože pomocný hnací řemen pohání vždy jen jeden jediný spřádací prvek, je- přes to funkční.spolehlivost,stále zajištěna.
Volba požadovaného pohonu pro určitý spřádací prvek se provádí výhodně, pomocí individuálního'.prestavného .ústrojí, které podle volby přiřazuje spřádacímu prvku jeden z obou pohonů. Přestavné ústrojí.je. k tomuto účelu spojeno, s přítlačným ústrojím vytvořeným jako pružný prvek pro dosednutí hlavního hnacího řemenu na hnací prvek pevně spojený se spřádacím členem. Přestavné ústrojí je tak pomocí pružného prvku ovládáno tak, že hlavní hnací řemen při iniciaci přestavovacího ústrojí dolehne, na hnací prvek, spojený pevně otočně se spřádacím prvkem, nebo je na tomto hnacím prvku přidržován.
Účelné je individuální přestavné ústrojí opatřeno dvouramennou pákou pro střídavé přitlačování hlavního hnacího řemenu nebo pomocného hnacího řemenu na spřádací prvek nebo na jeho dřík, na jejímž prvním ramenu je nesena hlavní přítlačná kladka a na jejímž druhém ramenu pomocná přítlačná kladka. Tím se dosáhne jednoduchého konstrukčního vytvoření předmětu vynálezu.
--6Aby se odstranila potřeba přídavných servisních prvků pro každé spřádací místo, je přestavná páka je pro řízení spojena s brzdou pro spřádací prvek. Toto činné spojení za účelem řízení brzdy se přitom může realizovat různým způsobem. Podle výhodného provedení je brzda opatřena brzdovou pákou. Brzdová páka může být nesena přestavnou pákou. Brzdová páka může být uložena svým jedním koncem výkyvné na čepu nesoucím hlavní přítlačnou kladku dvouramenné přestavné páky, a svým volným koncem je spojena s ovládacím prvkem a mezi svými oběma konci nese brzdovou_plochu—Brzdová—páka—je-do své brzdné polohy úvoditeiná—tak___že po dosažení své brz--dné polohy vyvolá při pokračování svého pohybu otočení..pře-......
stavné páky dosednutím její brzdové plochy na spřádací pr- t vek. . ť
Brzdová páka je s výhodou mezi brzdovou plochou a koncem spojeným s ovládacím ústrojím opatřena unášečem pro rameno přestavovací páky, nesoucí hlavní přítlačnou kladku. .f*
Jestliže brzdová páka má alespoň jeden unášeč, dosáhne se ' jednoduché řízení brzdy pro spřádací prvek jakož i přestavného ústrojí. Pohybem z neutrální spřádací polohy do své
-brzdné polohy; která jé současněkoncovou polohou, nadzvedne brzdová páka hlavní přítlačnou kladku od hlavního hnacího řemenu. Svým pohybem do druhé konečné polohy, tvořící spřádací polohu, způsobí dosednuti pomocné přítlačné kladky na pomocný hnací řemen.
Je výhodné, jestliže se spřádací prvek nachází v bezprostřední blízkosti hlavní přítlačné kladky a vzdálenost mezi volným koncem brzdové páky, sloužícím pro ovládání, a brzdou, která má působit na spřádací prvek, je větší než je vzdálenost mezi brzdou a úložnou osou.
Podle výhodného konstrukčního vytvoření zařízení podle vynálezu je brzdové páce přiřazená vložená páka, která
-Ίje společně, s přestavnou pákou otočně uložena na společném čepu a jejíž jeden konec je v záběru s ovládacím ústrojím a přesahuje dvouramennou páku přestavného ustrojíhá straně odvrácené od spřádacího prvku a jejíž druhý konec je kloubově spojen s brzdovou pákou, a je kratší, než dvouramenná přestavná páka na té.straně, která je přivrácena ke spřádacímu prvku. Tímto způsobem jsou zapotřebí při nepatrných řadicí drahách jen nepatrné řadicí síly.
Aby se mohly snížit hnací síly pro ovládání brzdy a přestavného ústrojí v důsledku příznivé volby pákových ramen a hnacích momentů a aby se zvýšila provozní spolehlivost, je výhodné, jestliže je brzdová páka uložena nezávisle na dvouramenné páce přestavného ústrojí, přičemž brzdová páka má. po obou stranách čepu vykývnutí. dvouramenné.řadicí páky vždy.jeden-unášeč pro vykývnutí dvouramenné přestavné páky volitelně do jednoho nebo druhého směru natočení. V důsledku uložení brzdové páky nezávislého na přestavné páce může.se bod natočenízvolit tak, že brzda vykonává v podstatě lineární pohyb, jestliže se pohybuje do brzdné polohy nebo z brzdné polohy. Tím se zvýší brzdná spolehlivost zařízení .
V účelném rozvinutí takového vytvoření předmětu vynálezu je dřík spřádacího prvku, vytvořeného jako spřádací rotor, uložen v klínové štěrbině, tvořené opěrným kotoučem, zatím co brzdovou pákou se při jejím brzdném pohybu pohybuje směrem k opěrnému kotouči. Přitom se dosáhnou výhodné prostorové poměry zejména tehdy, jestliže dřík spřádacího rotoru je vzhledem k hlavnímu hnacímu řemenu a pomocnému hnacímu řemenu na straně přivrácené ke spřádacímu rotoru podepřen jedinou dvojicí opěrných kotoučů a na straně odvrácené od spřádacího rotoru je podepřen kombinací axiálního a radiálního ložiska.
U plně automatických spřádacích ústrojí pro předení
-8s otevřeným koncem je podél více spřádacích míst pojízdně uloženo servisní (obslužné) zařízení, které je volitelně přistavitelné každému spřádacímu místu. Individuální přestavná ústrojí spřádacích míst jsou v tomto případě výhodně spřáhnutelná s hnacím ústrojím uloženým na na servisním ústrojí, pojízdném podél spřádacích míst. Servisní zařízení přitom s výhodou obsahuje hnací ústrojí pro ovládání přestavného ústrojí, řiditelného řídicím programem.
Výhodné je přestavnému ústrojí pro volitelné přiřazení spo léčného hnacího ústro.j.í_nebo- cent r á-l-n-í-ho-pomocného· hnacího ústroji ke spřádacímu-prvku—každé-spřádací—místo přiřazena řídicí páka, která je uložena otočně pro ovládání odklopitelného krytu zakrývajícího spřádací místo. Tato řídicí páka dovoluje jednoduché ovládání zařízení podle vyná- γ -¾ lezu zejména tehdy, jestliže v další účelné obměně předmětu τ vynálezu může řídicí páka zaujmout vzhledem ke krytu tři relativní polohy, přičemž ve své základní poloze lícuje s kry- * tem, ve své brzdné poloze je z krytu vykývnuta a ve své za:přádací poloze je do krytu zatlačena. i ' $
Aby se umožnilo jednoduchým způsobem také ruční říze—ní-zaří-zení- podte'výňálěžuV ‘ jě řídicí páce účelné přiřazeno blokovací ústrojí, obsluha potřebuje během zapřádaciho procesu obé ruce pro nadzvednutí cívky, pro hledání a zpětné dodáni příze, sklonění cívky a zapojení podávání vláken.
Blokovací ústrojí je předpokladem pro to, že obsluha ‘během zapřádaciho procesu nemusí ještě držet také řídicí páku v její zapřádací poloze.
Jestliže je v dalším vytvoření předmětu vynálezu blokovací ústrojí ovládáno tak pružně, že připustí pohyb řídicí páky do zapřádací polohy, je však návrat do výrobní polohy zamezen a blokovacímu ústrojí je kromě toho přiřazen řiditelný elektromagnet, čímž je umožněno uvolnění řídicí páky.
Tím se páka vrátí do výrobní polohy, což je možné jedno-9duchým způsobem řídit elektrickým spínačem. Výhodně je tento spínač vytvořen jako spínací ústrojí, které řídí podávání vláken. Za tím účelem je elektromagnet spojen s tímto spínacím ústrojím řídícím podávání vláken.
Aby se zabránilo tomu, že by se hlavní přítlačná kladka a její uložení v důsledku případných nevyváženosti ve spřádacím prvku předčasně opotřebily, je přestavné páce výhodně přiřazeno tlumicí ústrojí. Výhodné je vytvořeno jako třecí tlumicí ústrojí, které je s výhodou umístěno v místě uložení přestavné páky.
Zařízení, jehož konstrukční vytvoření bylo výše popsáno., umožňuje jednoduchým způsobem provádět optimální zapřádání. Pro to, aby příze měla stále stejné parametry, má podstatný'význam, aby se.během zapřádacího procesu udržovala rychlost rotoru v podstatě konstantní. Výroba příze začíná již během zapřádacího procesu, takže se zapřádání podle vynálezu výhodně provádí při rotorových otáčkách blízkých výrobním. rotorovým otáčkám, přičemž rotorové otáčky pro zapřádání se zvolí v závislosti na spřádaném vlákenném materiálu, průměru rotoru, atd., co možná nejvyšší.
Přitom se ukázalo, že se zpravidla dosáhnou optimální výsledky během zapřádání při takových rotorových otáčkách, které jsou o 5 až 25 procent pod výrobními rotorovými otáčkami .
Zařízení podle vynálezu umožňuje jednoduchým a spolehlivým způsobem, aby každý spřádací prvek měl v požadovaném okamžiku a po požadovanou dobu definované zapřádací otáčky, aniž by bylo potřebně pro každé spřádací místo samostatné hnací ústrojí pro spřádací prvek, v důsledku toho se může použít předem zadaný program zapřádání, spolehlivost zapřádání se ve srovnání se známým stavem techniky podstatně zvýší a napojení jsou čistší a pevnější.
-10Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladě provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.l schematický půdorysný pohled na provedení předmětu vynálezu se dvěma hnacími řemeny a přestavnou pákou pro střídavé uvedení do činnosti a mimo činnost hnacích řemenů, obr. 2 půdorys obměněného předmětu vynálezu, obr. 3 je schéma dalšího obměněného provedení s plynule řiditelným převodovým ústrojím podle vynálezu, obr. 4 schematický pohled zepředu na zaři.z.ení-s.po-j.ené-S-br-zdo^--PQd-l·e-v-yná-l·ezu-provplřtelný^pohon-spřádacího—rotoru—s—provozními—otáčkami—nebo s nižšími zapřádacími otáčkami, obr. 5 pohled, zepředu na ob.-, měněné provedení zařízení znázorněného v obr. 4, obr.,. 6 schematický řez spřádacím místem vytvořeným podle vynálezu a servisním zařízením s ním spolupracujícím,obr. 7 řez tlumicím ústrojím pro zařízení podle vynálezu, obr·. 8 až 10 schematický pohled zepředu na výhodné provedení předmětu vynálezu s přestavnou pákou a s brzdovou pákou, uloženou nezávisle -na přěstavné páce, a to v zapřádaci poloze, spřádací poloze a brzdné poloze, obr. 11 schematický pohled ze strafiy na spřádací místo s dvojicí frikčních válců a s podávacím válcem vždy š jedním prvním ' a jedním druhým hnacím ústrojím a obr. 12 schematický pohled ze strany na kryt spřádacího místa a řídicí páku, která je zejména vhodná pro ruční řízení zařízení podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Vynález bude nejdříve objasněn na příkladu provedení, znázorněném na obr. 1. Na každém spřádacím místě S je umístěn spřádací prvek 1 vytvořený jako spřádací rotor. Spřádací rotor je uložen pomocí dříku 10 a jeho prostřednictvím je poháněn pomoci hlavního hnacího řemenu 5. Tento hlavní hnací řemen 5 je součástí společného hnacího ústrojí 56, kterým jsou současně se spřádacím prvkem 1 znázorněného spřádacího místa S poháněny prostřednictvím tohoto hlavního hnacího ře-11menu 5 spřádací prvky 1 ve formě rotorů více navzájem vedle sebe uspořádaných spřádacích míst S. Samotný- hlavní hrací řemen 5 je poháněn hlavním motorem 54 vě~Štojáňu 500 stroje pro hnací prvky, a tento motor 54 je požadovaným způsobem řízen řídicím ústrojím 6.
Kromě zmíněného společného hnacího ústrojí 56 zařízení obsahuje také stacionární pomocné hnací ústrojí 57, které má pomocný hnací řemen 53., který je uložen vedle hlavního hnacího řemenu 5 pro pohon spřádacího prvku 1 ve formě rotoru normální spřádací rychlostí podél stroje. Zatímco hlavní hnací řemen 5 je určen k tomu, aby poháněl více spřádacích prvků 1 společně, má pomocný hnací řemen 53 pohánět vždy jen jeden jediný spřádací prvek 1 v zapřádací fázi. Z tohoto důvodu nemusí být pomocný hnací řemen 53 tak silně, dimenzován, takže pro něj stačí malá šířka ve srovnání se šířkou hlavního hnacího řemenu 5. To se příznivě projeví i v menší prostorové náročnosti.
Obr. 1 ukazuje jako ústřední hnací ústrojí pro pomocný hnací řemen 53 převodovém ústrojí 3. se stupňovou řemenicí 34. Tato řemenice má první podélný úsek 340 většího průměru pro pohon hlavního hnacího řemenu 5 a druhý podélný úsek 341 menšího průměru pro pohon pomocného hnacího řemenu 53. Poměr průměrů mezi prvním podélným úsekem 340 a druhým podélným úsekem 341 určuje odstupňování mezi výrobními otáčkami a zapřádacími otáčkami spřádacího prvku 1.
Dřík 10 je svým koncem, přivráceným ke spřádacímu prvku 1 ve formě rotoru uložen v klínu dvojice opěrných kotoučů 11. Jeho konec 100, odvrácený od spřádacího prvku 1, má zmenšený průměr a je podepřen kombinovaným axiálním a radiálním ložiskem 13., jak ukazuje obr. 6.
Na každém spřádacím místě S je umístěno přestavné ústrojí 2 s dvouramennou přestavnou pákou 20, která je otočně
-12uložena na čepu 201. Na jednom ramenu 230 nese tato přestavná páka 20 hlavní přítlačnou kladku 211, která může dosedat na hlavní hnací řemen 5, zatímco dvouramenná přestavná páka 20 na svém druhém ramenu 231 nese pomocnou přítlačnou kladku 212, která je uzpůsobena k dosedání na pomocný hnací řemen 53.
Mezi jednotlivými spřádacími místy S se nacházejí obvyklým způsobem upravené opěrné kotouče 50 a 51, znázorněné na obr. 8, které nadzvednou hlavní hnací řemen 5 nebo pomocný hnac.í_ř_emen_5.3—při—uvolněni— od-dř-í-k-u—lO-spřádacího-prvku---.l_p_r_o.s_ttednic.tv-im-hlav-ní—př i 11 a č n é—k-l-adky—2T±—nebo-pomocně přítlačné kladky 212. Tímto způsobem dosedá vždy .jen.hlavní-..... hnací řemen 5 nebo pomocný hnací řemen 53 na dřík 10 spřádacího prvku 1, přičemž tyto řemeny jsou donuceny k tomuto dosednutí odpovídající hlavní přítlačnou kladkou 211 nebo pomocnou přítlačnou kladkou 212.
Jestliže se na některém spřádacím místě S musí příze po přetrhu nebo z nějakého jiného důvodu individuálně zapřádat, pak se na příslušném spřádacím místě s vykývne dvouramenná přestavná páka 20 způsobem, který bude ješté později bTíže výsvětlen,' á hlavní přítlačná kladka 211 uvolní hlavní hnací řemen 5, takže opěrné kotouče 50 a .51 nadzvednou tento hlavní hnací řemen 5 od dříku 10 a pomocná přítlačná kladka 212 přitlačí pomocný hnací řemen 53 na dřík 10 spřádacího prvku 1. Spřádací prvek 1 tohoto spřádacího místa S je tak od společného hnacího- ústrojí tvořeného hlavním hnacím řemenem 5 oddělen a je nyní poháněn se nyní nižší zapřádaci rychlostí.
Po zapředení se přestavením dvouramenná přestavná páky 20 opět zvolí normální spřádací rychlost, přičemž pomocná přítlačná kladka 212 uvolní pomocný hnací řemen 53, který se nyní nadzvedne od dříku 10 a hlavní přítlačná kladka 211 přitlačí hlavní hnací řemen 5 na dřík 10 spřádacího prvku 1.
-13Dvouramenná přestavná páka 20 tak volitelně uvádí hlavní hnací řemen 5 nebo pomocný hnací řemen 53 do činného spojení se spřádacím rotorem 1.
Ovládání přestavné páky 20 se může provádět různým způsobem, jak bude později vysvětleno pomocí různých příkladů provedení. V nej jednodušším případě se vykývnutí dvouramenné přestavné páky 20 provádí ručně.
Stanovení zapřádací rychlosti změnou převodového poměru se provádí odpovídající volbou stupňové řemenice 35 ve stojanu 500 stroje pro hnací ústrojí. Tím je pro všechna spřádací místa S stroje nastaven rychlostní poměr, takže při se při změně partie, čísla příze nebo spřádacího rotoru může dosáhnout rychle, požadovaného přizpůsobení..,.
Obr. 2 ukazuje obměnu ústředního pohonu pro pomocný hnací řemen 53 znázorněného na obr. 1., Toto ústřední hnací ústrojí dovoluje řízený rozběh rychlosti, pomocného hnacíhořemenu 53.. U tohoto příkladu provedení :jsou jak hlavní, hnací, řemen 5, tak také pomocný hnací řemen 53 poháněny z jednoho centrálního místa, a to ze stojanu 500 hnacích ústrojí, který k tomuto účelu obsahuje kromě již zmíněného hlavního motoru 54 ještě pomocný hnací motor 530. Hlavní hnací řemen 5 je přitom poháněn hlavním motorem 54 prostřednictvím řemenice 540. Rychlost pro hlavní motor 54 a tím i pro hlavní hnací řemen 5 se stanoví prostřednictvím řídícího ústrojí
6., o kterém již byla zmínka v souvislosti s obr. 1. Pomocný hnací řemen 53 se pohání pomocným hnacím motorem 530 přes řemenici 531. Pomocnému hnacímu motoru 530 je přiřazeno řídicí ústrojí 63, kterým se stanoví rychlost pro pomocný hnací motor 530 a tím i pro pomocný hnací řemen 53.
Pomocný hnací motor 530 pohání pomocný hnací řemen 53 rychlostí, která je nižší nežli rychlost hlavního hnacího
-14řemenu 5. Ukázalo se, že se podle předpokládané rychlosti otáčení spřádacího prvku I. ve formě rotoru a jeho průměru dosahuje se zejména spolehlivého zapředení při zapřádacích otáčkách spřádacího prvku 1, které činí 75 až 95 procent normálních výrobních otáček spřádacího prvku l. Z tohoto důvodu se přitom volí rychlostní rozdíl tak, že rychlostní poměr mezi zapřádací rychlostí a spřádací rychlostí je v rozsahu mezi 95 : 100 a 75 : 100.
Odstupňování rychlostí se předvolí odpovídajícím nastavenim.._v_řidicích-ús-tro-í-ich-6-a—6-3—Př-i-tom-se-může~předpok^~ ládat,_že—se pomoci—řídicího ústrojí—6d rychlost“pomocríeRo' hnacího motoru 530 po provedeném. . zapředení, zvýší -tak, žehlavní hnací řemen 5 a pomocný hnací řemen 53 po té vykazují stejnou rychlost. Za tím účelem se může mezi řídicími ústrójimi 6 a 63 umístit neznázorněná spojka, kterou se odstraní a vyrovnají i případné rozdíly v dimenzích řemenice 543 a 531.
Zapřádáni nelze provést vždy optimálně při stejně zapřádací rychlosti. Podle spřádaného vlákenného materiálů', čísla příze, průměru rotoru apod. je třeba zvolit vždy jinou 'rychlost'přo zapřádání, aby se dosáhlo dokonalého napojení pokud se týká pevnosti a vzhledu. Z tohoto důvodu se rychlost pomocného hnacího motoru 530 ve srovnání s hlavním motorem 54 zvolí vždy podle daných poměrů, které jsou v podstatě ovlivňovány shora uvedenými činiteli, tak, že rychlost spřádacího prvku 1 je o 25 až 5 procent pod normální výrobní rychlostí, která je ..spřádacímu . prvku 1 udělována pomocí hlavního hnacího řemene 5.
čím vyšší jsou zapřádací otáčky rotoru, to znamená, čím méně se odchyluji od výrobních otáček rotoru, tím méně se odlišuje charakter napojení a jemu následujícího úseku příze od zbývající příze. Z toho vyplývá snaha provádět zapřádání při pokud možno vysokých rotorových otáčkách a tedy
-15vysoké rychlosti rotoru. V závislosti na pružnosti vlákenného materiálu se však nemůže vždy zvolit stejná rychlost, to je stejné otáčky pro spřádací prvek l. Jsou-li totiž otáčky rotoru příliš vysoké, pak se vznikající příze nadměrně zkroutí, takže dojde k jejímu přetrhu. Jsou-li otáčky rotoru nízké, pak se napojení velmi odlišuje od zbývající příze. Zejména u přírodních materiálů, jako je bavlna nebo vlna, se proto napojení provádí při takových otáčkách rotoru, které leží pouze 5 až 25 procent pod výrobními otáčkami.
V důsledku zvyšování otáček rotoru ze zapřádacích otáček až na normální spřádací otáčky pro navazující přechod rotorového pohonu z pomocného hnacího řemenu 53 na hlavní hnací řemen 5 se může předání provést.bez skoku a tím i šetrně ke přízi. Důsledkem toho je i méně přetrhů příze.
Ukázalo se, že vlákna po zapředení nepřijdou do spřádacího prvku 1 nárazovitě. Vlákna zadržovaná v neznázoměném podávacím zařízení ve formě pramene vláken vykazují rozdílné délky a po opětovném zapnutí podávacího zařízení nejsou současné- uvolněna. Nejdříve, je. to jen několik.málo. vláken, která jsou rovněž neznázorněným ojednocovacím zařízením dopravena ke spřádacímu prvku 1 ve formě rotoru, časem je těchto vláken stále více, až se nakonec dosáhne normálního množství, dodávaného spřádacímu rotoru 1. Množství vláken, které se dostane do spřádacího prvku 1, se přitom zvyšuje podle rozběhové křivky, jejíž průběh je závislý na různých činitelích, jako délka vláken, podávači rychlost, apod.
Rozběhová křivka pomocného hnacího motoru 530, řízeného řídícím ústrojím 63., se může přizpůsobit rozběhové křivce množství vláken, která se po zapředení dostanou do spřádacího prvku 1, takže se dodrží co nejkonstantnější poměr mezi oběma rozběhovými křivkami.
U příkladu provedení, znázorněného v obr. 3, se řeme-16nice 531 pomocného hnacího řemenu 53 rovněž, jak je v obr. 1 ukázáno, pohání hlavním hnacím motorem 54 pres zařazené převodové ústrojí 1- Za tímto účelem je na hřídeli 541, na kterém je nepohyblivě uložena řemenice 540 pro hlavní hnací řemen 5, uloženo kuželové kolo 55 kuželové převodovky. Druhé kuželové kolo 550 této převodovky je uloženo na hřídeli 532, který také nese řemenici 531 pro pomocný hnací řemen 53. Obě kuželová kola 55 a 550 jsou společně obepnuta řemenem 551, který může být přesouván pomocí stavěcího ústrojí 630 kolmo k hřídelům 541 a 532.
_Rodobným-způsobemj-akr-tato—j e—popsáno pro oba^motofy- a 530 (obr. 2), může se také zde rychlost pomocného hna--cího řemenu 53 po provedeném zapředení zvýšit na rychlost hlavního hnacího řemenu 5.
Řídicí ústrojí 630. případně také řídící ústrojí 6 jsou vhodným způsobem v činném spojení pro řízení se servisním (obslužným) ústrojím 64 uspořádaným pojízdně podél spřádacího stroje. Toto se může například realizovat pomocí vlečného kabelu, který také zajištuje proudové napájení servisního ústroji 64. Výše popsané zvyšování rychlosti pomocnéhčFhnáčihó-řemenu 53 může se tak řídit z pojízdného servisního ústrojí 64.
Řídicím ústrojím 630 se může stanovit určitá základní poloha řemenu 551, kterou se určí převodový poměr mezi pohony pro hlavní hnací řemen 5 a pro pomocný hnací řemen 53, přičemž se vezme v úvahu případný rozdíl průměrů obou řeme- nic 540 a 531.
Servisní ústrojí 64 nese podle obr. 3 a 11 pomocnou •hnací kladku, tvořící hnací ústrojí 640 ústrojí pro odtah během zapřádání, která je známým a neznázorněným způsobem poháněna servisním ústrojím 64. Tato pomocná hnací kladka hnacího ústrojí 640 se může během zapřádací fáze na spřádá-17cím místě S, které provádí zapřádání, přitlačit na cívku 70, aby se tak příze pro zapřádání dodávala zpět ke spřádacímu prvku 1 a aby se příze po provedeném napojení opět ze spřádacího prvku 1 ve formě rotoru odtahovala. Aby se mohl zde udržovat konstantní poměr mezi otáčkami rotoru a odtahovou rychlostí příze, jsou pohon kladky pomocného hnacího ústrojí 640 a řídicí ústrojí 630 prostřednictvím servisního ústrojí 64 navzájem spojeny.
Zapřádací rychlost se také u zařízení podle obr., 3 volí prostřednictvím přestavné páky 20, jak je patrné z obr.
a 2, uložené individuálně na každém spřádacím místě S.
Obr. 4 ukazuje přestavné ústrojí 2, znázorněné v obr.
a 3, s přestavnou pákou 20 v pohledu ze předu. Takováto přestavná páka 20 je individuální pro každé spřádací místo
S. Přitom je prvnímu ramenu 230 s hlavní přítlačnou kladkou 211 přiřazena tlačná pružina 22, která po uvolnění přestavné páky 20 udržuje prostřednictvím hlavní přítlačné kladky 211 hlavní hnací řemen 5 normálně přitisknutý na dříku 10 spřádacího prvku i.
Podle provedení, znázorněného na obr. 4, je pro řízení s přestavnou pákou 20 spojena brzda 4 pro spřádací prvek. Za tím účelem je na čepu 213 hlavní přítlačné kladky 211 výkyvné uložena brzdová páka 44, s jejímž volným koncem je v záběru ovládací prvek 8 ve formě táhla. Brzdová páka 44 je uspořádaná v úhlu k ramenu 230 přestavné páky 20.. Přitom se nachází její volný konec blíže k rovině proložené hlavním hnacím řemenem 5, než rameno 230 páky 70. Toto rameno 230 má na své straně přivrácené k brzdové páce 44 doraz 232, na který může dosednout unášeč 440 umístěný v blízkosti volného konce brzdové páky 44.
Brzdová páka 44 má v blízkosti čepu 213 brzdovou plochu 441, která může dosednout na dřík 10 spřádacího roto-18ru 1, který je uspořádán rovněž v bezprostřední blízkosti hlavní přítlačné kladky 211. Místo brzdové páky 44 s brzdovou plochou 441 rozděluje brzdovou páku 44 na jedno kratší pákové rameno 442 a v jedno delší pákové rameno 443, které je přivráceno k volnému konci, se kterým je ovládací prvek 8 ve formě táhla záběru.
Obr. 4 ukazuje zařízení v poloze předení, ve které hlavní hnací řemen 2 dosedá na dřík 10 spřádacího prvku 1. Jestliže se má spřádací prvek 1 ve formě rototu zastavit, pak se brzdová páka 44 prostřednictvím.-O.v-ládacíhQ-prv-ku—8—ve-— formě táhla se svým brzdovým_obložením-4 4—uvede—do—pohybu— směrem k opěrné kladce 11 pro dosednutí na dřík_ IQ. Při dal- , .. ším pohybu táhla ovládacího prvku 8 působí brzdová páka 44 jako dvouramenná páka, která dosedá na dřík 10 spřádacího ™ prvku 1 a svým pákovým ramenem 442 nadzvedne hlavní přitlačnou kladku 211 tak daleko, že se hlavní hnací řemen 5 působením opěrných kotoučů 50 a 51, viz obr. 8, nadzvedne ze dříku 10. Přestavná páka 20 se přitom však natočí jen tak daleko, že pomocná přítlačná kladka 212 pomocný hnací řemen “ 53 ještě nepřitlačí na dřík 10 spřádacího prvku 1 ve formě rotoru.
Jestliže se má nyní pro zapřádání zvolit nižší rotorová rychlost, pak se ovládací prvek ve formě ovládacího prvku 8 ve formě táhla pohybuje proti přestavné páce 20. Přitom dosedne unášeč 440 brzdové páky 44 na doraz 232 přestavné páky 20. Tato se přitom vykývne tak, že hlavní přítlačná kladka 211 uvolní hlavní hnací řemen. 5 a . tlačí, pomoc-. nou přítlačnou kladku 212 proti pomocnému hnacímu řemenu 53. Hlavní hnací řemen se prostřednictvím opěrných kotoučů 50 a 51 nadzvedne od dříku 10, zatímco pomocný hnací řemen 53, který je prostřednictvím stupňové řemenice 34 (obr. 3) pomocného hnacího motoru 530 (obr. 1) nebo kuželových kol 55, 550 (obr. 2) poháněn ve srovnání s hlavním hnacím řemenem 5 sníženou rychlostí, dosedne na dřík 10.
-19Pohybem ovládacího prvku 8 ve formě táhla a tím také brzdovou pákou 44 v jednom směru se spřádací prvek I odbrzdí, přičemž se současně jak hlavní hnací řemen 5, tak i pomocný hnací řemen 53 nadzvednou od dříku 10, zatím co pohybem ovládacího prvku 8 (táhla) a brzdové páky 44 v opačném směru se hlavní hnací řemen 5 od dříku 10 nadzvedne, přičemž pomocný hnací řemen 53 dosedne na dřík 10.
Jak bylo znázorněno na obr 4, je rameno 230 dvouramenné přestavné páky 20 s hlavní přítlačnou kladkou 211 tlačnou pružinou 22 ovlivňováno tak, že se přestavná páka 20 vrátí do své spřádací polohy, jestliže není vystavena ani tahu ani posuvu ovládacího prvku 8. V této spřádací poloze přitlačuje hlavní přítlačná kladka 211 hlavní hnací řemen 5 proti dříku 10 spřádacího prvku 1 (rotoru), zatím co pomocná přítlačná kladka 212 uvolní pomocný hnací řemen 53, který se působením opěrných kotoučů 50 a 51, patrných na obr. 8, nadzvedne z. dříku 10.· Prostřednictvím tlačné pružiny 22, případné jiného pružného prvku, se tak hlavní hnací řemen 5 při uvolnění přestavného ústrojí 2 přitlačí na dřík 10 spřádacího prvku 1 ve formě rotoru, nebo případně jiný hnací prvek, který je spojen se spřádací prvkem 1 ve formě rotoru.
V provedení znázorněném na obr. 5 sestává brzda 4 z poháněné vložené páky 45 a vlastní brzdové páky 44. Vložená páka 45 je uspořádaná na čepu 201 přestavné páky 20 a je svým koncem, přivráceným k pomocné hnací kladce 212, v záběru s ovládacím prvkem 2· Kromě toho má tento konec vložené páky 45, unášeč 450, který vyčnívá nad druhé rameno 231 přestavné páky 20 na její straně odvrácené od dříku 10.
Konec vložené páky 45, přivrácený k hlavní přítlačné kladce 211, je vytvořen jako vidlice 451 a obepíná kolík 444 na volném konci brzdové páky 44, uložené na čepu 213
-20hlavní přítlačné kladky 211. Vložená páka 45 je tak kloubově spojena s koncem brzdové páky 44 uložené výkyvné na čepu 213 hlavní přítlačné kladky 211. Brzdová páka 44 nese, jak bylo ukázáno v obr. 4, unášeč 440. kterým může dosednout na straně prvního ramena 230 přestavné páky 20, která je přivrácena k dříku 10 spřádacího prvku 1 ve formě rotoru, takže brzdová páka 44 svým unášečem 440 zasahuje pod první rameno 230 přestavné páky 20. Druhé rameno přestavné páky 20 je ovlivňováno tažnou pružinou 220 tak, že při uvolnění přestavné páky 20 pohybuje hlavní přítlačná kladka 211 .hlavním hnacímřemenem 5 proti _dříku..,.l.Q-spřádac-í-ho-orv-ku—1—ve-formé-rotoruT
U tohoto provedení zařízení jsou pohybová ústrojí ovládacího prvku 8 pro dosažení určitých funkcí obrácena vzhledem-k těm, která jsou znázorněna v obr. 4. Při nadzvednutí ovládacího prvku 2 ve formě táhla se unášeč 450 vložené páky 45 nadzvedne od druhého ramena 231 přestavné páky -2 a brzdová páka 44 se prostřednictvím vložené páky 45 vykývne proti dříku 10 spřádacího prvku 1 ve formě rotoru. Spřádací prvek 1 se tak zastaví. Při pokračování pohybu ovládacího prvku 8 ve formě táhla dosedne brzdová páka 44 na dřík 10/, který nyní tvoří osu vykývnutí pro brzdovou páku 44, a zvedne hlavní' 'přítlačnou kladku 211 od hlavního hnacího řemenu 5, aniž by způsobila dosednutí pomocí přítlačné kladky 212 na pomocný hnací řemen 53.
Při stahování ovládacího prvku 8 ve formě táhla směrem dolů způsobí doraz nebo unášeč 450 vložené páky 45 unášení přestavné páky 2 a tlačí přes jej i. ..pomocnou - přítlačnou kladku 212 pomocný hnací řemen 53 na dřík 10. Hlavní hnací řemen 5, uvolněný současně hlavní přítlačnou kladkou 211, se přitom nadzvedne pomocí opěrných kotoučů 50 a 51 (obr. 8) od dříku 10 spřádacího prvku 1 ve formě rotorů.
V základní poloze ovládacího prvku 8 zaujímá dvouramenná přestavná páka 20 v . důsledku působení tažné pružiny
-21220 spřádací polohu, ve které je spřádací prvek 1 poháněn hlavním hnacím řemenem 5.
Řízení ovládacího prvku 8 se může zajišťovat pomocí ústrojí, znázorněného v obr. 6. Přitom vyvozuje pružina 80 přímo nebo nepřímo stále tažnou sílu na ovládací prvek 8 ve formě táhla, přičemž je držena v poloze, ve které je' brzdová plocha 441 brzdové páky 44 zdvižena od dříku 10. Ovládací prvek 8 je spojen s dvouramennou pákou 81, uspořádanou výkyvné kolem čepu 810. Dvouramenná páka 81 je přitom aretovaná řídicí pákou 82 upravenou výkyvné kolem čepu 820. Za tím účelem má řídicí páka 82 hnací vidlici 821, která obepíná kladku 811 .páky 81. Řídicí páka 82 je uložena ve štěrbině 700 (obr. 12) krytu 7 spřádacího místa S, a vzhledem k tomu se může relativně, pohybovat. Podle. obr,. 6 lícuje řídicí páka 82 s krytem 7. V této první poloze.I zaujímá přestavná páka 20 své spřádací postavení, ve které hlavní přítlačná kladka 211 udržuje hlavní hnací řemen 5 přitlačený na dřík 10 spřádacího prvku 1 ve formě rotoru;
Má-li .se spřádací prvek 1 zpřístupnit.pro údržbu, pak. se neznázorněná rotorová skříň otevře odklopením krytu 7 (obr. 6). Tímto krytem 7_ se uvede současné v činnost řídicí páka 82, která se ve směru šipky 83 vykývne do druhé polohy II a přitom uvolní páku 81. Pružina 80 pohybuje ovládacím prvkem 8 tak, že se brzdová páka 44 se uvede své brzdové polohy a přestavná páka do své neutrální mezipolohy, ve které nedosedá na dřík 10 ani hlavní hnací řemen 5, ani pomocný hnací řemen 53.
Po provedeném údržbovém nebo obslužném (servisním) úkonu se kryt 7 (obr. 6), neznázorněné rotorové skříně opět uzavře. Řídicí páka 82 se ponechá pro zapředení v odklopené poloze nebo se do této odklopené polohy uvede. Brzdová páka 44 potom zaujme, jako již dříve, brzdnou polohu.
-22Ve shodě se zpětným vedením konce příze do spřádacího prvku se potom zatlačí řídicí páka 82 ve směru šipky 84 proti působení vratné pružiny 822 do třetí polohy III v krytu
7. Přitom se prostřednictvím táhla 81 nadzvedne hlavní přítlačná kladka 211 popsaným způsobem od hlavního hnacího řemenu 5 a pomocná přítlačná kladka 212 se přitlačí proti pomocnému hnacímu řemenu 52, takže se spřádací prvek 1 nyní pohání prostřednictvím pomocného hnacího řemenu 53.
Pohyb řídicí páky 82 se může přitom řídit nezávisle na krytu 7, nebo společně_s_kr.v-tem—7-—ř-id-i-t—ručně—nebo—ser-“ višním ústrojím 64. Tot.o_servisηí—ústrojí—64 má obvykl e~ří^ dici ústrojí 641. viz obr. _6, které řídí celý. zapřádací. pochod. Toto řídicí ústrojí 641 je spojeno s hnacím ústrojím 642 pro odblokovací ústrojí 643 pro řídicí páku 82 nebo krýt
7. Hnací ústrojí 642 je například vytvořeno jako vačkový válec s více vačkami, z nichž jedna vačka způsobuje také zpětné vedení krytu 7 a/nebo řídicí páky 82 z druhé polohy II do první polohy I, ve které těsně lícuje s krytem 7. Toto hnací ústrojí 642 má dále čep 644, který je pro zařazení snížené zapřádací rychlosti tlačen na řídicí páku 82 a tuto páku vfákývne z první polohy I proti působení vratné pružiny 822 do
- třetí.....poÍOhy~~IIT.Tím 'slouží hnací ústrojí 642 . uložené v servisním ústrojí 64, pro řízení přestavné páky 20 tím způsobem, že se prostřednictvím odblokovacího ústrojí 643 se spřádací prvek 1 ve formě rotoru zastaví, prostřednictvím čepu 644 se spřádací prvek 1 ve formě rotoru pro zapředení pohání se sníženou rotorovou rychlostí a neznázorněným způsobem se pohání normálními výrobními.otáčkami-.........
Výše popsané vytvoření ústrojí pro řízení pohonu spřádacího prvku je vhodné zejména pro řízení pomocí servisního ústrojí 64, které je uloženo pojízdné podél spřádacího stroje.
Při manuálním zapřádání potřebuje obsluhující perso-23nál obě ruce, aby mohl přízi podávat zpátky do spřádacího rotoru a časově s tím přesně sladěným způsobem uvolnit přívod vláken do spřádacího prvku lve formě rotoru. Obsluha tak nemůže během trvání zapřádacího procesu držet řídicí páku 82 stlačenou ve směru šipky 84, jak se toto provádělo u provedení podle obr. 6 servisním ústrojím 6,4.
Aby se přesto u manuálně řízených strojů mohla rychlost rotoru pro zapřádání řídit jednoduchým způsobem, obmění se zařízení znázorněné na obr.6 podle obr. 12. Přitom je k řídicí páce 82 přiřazeno blokovací ústrojí 85, které zadrží řídicí páku 82 v zapřádací třetí poloze III. Aby se blokovací . ústrojí .85 se. nemuselo při pohybu řídicí páky 82. z výrobní první polohy I (obr. 6) do zapřádací třetí polohy III a pro pohyb zpět do provozní nebo výrobní polohy uvádět v činnost, má blokovací 85 pružně ovladatelnou západku 850, která se při pohybu řídicí páky 82 vzhůru vyhne a při dosažení zapřádací třetí polohy III za řídicí pákou 82 opět zapadne. Pro uvolnění řídicí páky 82 je západce 850 přiřazen řiditelný elektromagnet 851.
Ve znázorněném provedení je na krytu umístěno spínací ústrojí 852 pro spřádací prvek 72 ve formě podávacího ústrojí vláken (obr. 11) které se ovládá spínacím tlačítkem 853. Spínací ústrojí 852 je prostřednictvím řídicího ústrojí 854 spojeno.s uvedeným spřádacím prvkem 72 ve formě podávacího ústrojí vláken spřádacího prvku a elektromagnetem 851.
Pro zapřádací proces se řídicí páka 82 uvede do zapřádací polohy III, ve které se zajistí západkou. Spřádací prvek 1 ve formě rotoru se tak popsaným způsobem pohání nízkou rychlostí. Neznázoměné zpětné podávání příze až na sběrnou plochu spřádacího prvku i ve formě rotoru se provádí známým způsobem. Rovněž se zapne známým způsobem stisknutím spínacího tlačítka 853 v požadovaném okamžiku přívod vláken do spřádacího prvku 1 ve formě rotoru. Když je zapřádací
-24proces ukončen a obvyklá a tedy neznázorněná niťová zarážka indikuje obvyklé napětí příze, spínací tlačítko 853 se uvolní .
V okamžiku uvolnění spínacího tlačítka 853 se prostřednictvím řídicího ústrojí 854 nakrátko vybudí elektromagnet 851. Tento elektromagnet uvolní řídicí páku 82., takže se tato řídicí páka vrátí působením vratné pružiny 822 do své výrobní první polohy I, ve které je držena pomocí neznázorněného dorazu.. Spřádací prvek 1 ve formě rotoru je tak pohánén-znovu-p-l-nou-v-ýrobn-í—rych-los-ti-.-----Jestliže, se zapřádací proces nezdaří, pak .se řídicí., páka 82 znovu uvede do své zapřádací třetí polohy III a zapřádání se opakuje.
V. praxi nelze nevyváženosti spřádacího prvku 1 ve formě rotoru zcela zabránit, neboť tato nevyváženost vzniká případně z důvodů usazování částic nečistoty ve sběrné drážce spřádacího prvku 1 ve formě rotoru. Aby se zabránilo tomu, že by tato nevyváženost, vedla ke zvýšenému opotřebení hlavní přítlačné kladky 211 přestavné páky 20 a jejího ložiska,.resp. uloženi, je ve.znázorněném provedení přestavné práce přiřazeno tlumicí ústrojí 9. Podle obr. 1 je tlumicí ústrojí 9 vytvořeno jako třecí tlumicí ústrojí, které má ve znázorněném příkladu provedení tvar gumového pouzdra.
Tlumicí ústrojí 9 může být vytvořeno různým způsobem. Obr. .7 ukazuje obměnu,., u které .mezi , kotoučem. 26., který, doléhá na díl 27 strojního stojanu, nesoucího čěp 201 přestavné páky, a mezi řídicí pákou 20, je uloženo pružné pouzdro 91. čep 201 je opatřen na svém konci odvráceném od dílu 27 závitem 200, na kterém je našroubována matice 92 a protimatice 920. Mezi přestavnou pákou 20 a kotoučem 930 na jedné straně a mezi oběma maticemi 92 a 920 a kotoučem 931 je upnuta tlačná pružina 93. Podle předpětí tlačné pružiny 93 nastave-25ného maticí 92 a protimaticí 920 je přestavná páka 20 více nebo méně silně tlačena proti pružnému pouzdru 91, takže předpětím může být nastaven tlumicí účinek tlumicího ústrojí
9.
Obr. 5 ukazuje další obměnu tlumicího ústrojí 9 pro přestavnou páku 20. U tohoto provedení je s přestavnou pákou 20 spojen prostřednictvím pístnice 940 píst 94, který ve válci 95 odděluje navzájem od sebe dvě komory 950 a 951. Obě komory 950 a 951 jsou spolu navzájem spojeny potrubím 96., ve kterém podle znázorněného provedení je zabudován škrticí ventil 960. Válec 95, jakož i škrcené potrubí 96 jsou naplněny médiem, které je pístem 94 dopravováno z jedné komory 950 do druhé komory 951, nebo obrácené- V důsledku nepatrného průřezu škrceného potrubí 96 a v důsledku předběžného nastavení škrticího ventilu 960 nemůže médium' bez potíží přejít z jedné komory do druhé, čímž se dosáhne potřebného tlumení.
Jak bylo již dříve uvedeno, může se hnací ústrojí s různými definovanými rychlostmi' vytvořit různým způsobem. Přitom není vynález omezen jen na ukázané příklady provedení. Naopak se mohou různé význaky navzájem mezi sebou zaměnit nebo nahradit ekvivalenty, nebo se mohou použít v jiných kombinacích. Tak je samozřejmě možné použít místo znázorněných opěrných kotoučů 11 a kombinovaného axiálního a radiálního ložiska 13 také dvě dvojice kotoučů a obvyklé axiální ložisko, nebo obvyklé přímé ložisko pro spřádací prvek 1 ve formě rotoru.
Také není nutné použít jako pohon pró spřádací prvky 1 ve formě rotoru dva tangenciální řemeny, t.j. hlavní hnací řemen 5 a pomocný hnací řemen 53.. Také zde se může použít jiný vhodný společný pohon a/nebo pomocné hnací ústrojí, přičemž například prostřednictvím hlavní kladky je poháněn jeden nebo více spřádacích prvků 1 prostřednictvím jednoho
-26řemenu přiřazeného jednomu nebo několika spřádacím prvkům 1, který obepíná dřík 10 spřádacího prvku i více nebo méně těsné.
Také není nutné, aby pomocné hnací ústrojí 57 bylo umístěno ve stojanu 500 hnacího ústrojí stroje. Alternativně je možné, aby toto ústrojí bylo uloženo uprostřed mezi několika sekcemi stroje, nebo stacionárně pro jednu sekci.
Také přestavné ústrojí 2 .nemusí být bezpodmínečně vytvořeno—j-a-ko—přes-t-avná—pá-k-a—2 0-:—Místo—této—dvouramenné přestavné páky—-2Q-je—také—možné-jak prohlavní přítlačnou kladku 211 tak také pomocnou.. přítlačnou, kladku 212.. použít, zvláštní přestavnou páka, přičemž je třeba se pouze vhodným způsobem postarat o to, aby pohyby byly navzájem za sebou sladěny tak, aby se tak dosáhlo popsaného účinku. Toho je možné dosáhnout elektro-pneumaticky, nebo elektricky .nebo jiným způsobem. Totéž se týká brzdové páky, kterou je možné pohybovat hnacím ústrojím, nezávislým na přestavném ústrojí 2, avšak při sladění s jeho ovládáním. Λ
Takové zařízení, u kterého je sice brzdová páka 40 uložena nezávisle na přestavné páce 20, avšak je jí pohybováno v souladu s ní, bude nyní vysvětleno a popsáno pomocí obr. 8 až 10.
Brzdová páka 40 je na jedné straně dříku 10 uložena výkyvné na čepu 41 a probíhá nad oběma opěrnými kotouči 11 a. dříkem.-10 spřádacího prvku 1 ve formě rotoru až na druhou stranu dříku 10. Zde je pomoci čepovitého unášeče 42 spojen ovládací prvek 8 ve formě táhla s volným koncem brzdové páky 40. Unášeč 42 přesahuje rameno 231 dvouramenné přestavné páky 20 na jeho straně, odvrácené od dříku 10 spřádacího prvku 1 ve formě rotoru, které je vytvořeno jako dorazová plocha 233. Unášeč 42 brzdové páky 40 je vytvořen jako doraz, který může dosednout na tuto dorazovou plochu 233 přestavné páky
-2720.
Jak je schematicky znázorněno, je řídicí páka 82 u tohoto příkladu provedení vytvořena jako dvouramenné páka, která na svém konci přivráceném k páce 81 nese kladku 823, která je obklopena vidlicí 812 páky 81. Poloha ovládacího prvku 8 je tak nutně řízena v závislosti na poloze řídicí páky 82·
V poloze předení, ve které řídicí páka 82 zaujímá svou první polohu I (obr. 6) zaujímají brzdová páka 40. a přestavná páka 20 polohu, znázorněnou v obr. 9. Přitom je přestavná páka 20 v důsledku působení tažné pružiny 220 svou dorazovou plochou 233 držena., v .dosednuté., poloze, na. .unášeči. 42 brzdové páky 40. V této. poloze .přestavné. páky. 20 tlačí, hlavni přítlačná kladka. 211 hlavní hnací řemen 5 proti dříku 10 spřádacího prvku i, zatím co pomocná přítlačná kladka 212 pomocný hnací řemen 53 uvolní, a tento pomocný hnací řemen 53 je pak nadzvednut působením opěrných' kotoučů 50'a: 51 od dříku 10.
Pro zastavení spřádacího prvku 1 ve formě'rotoru je řídicí pákou 82 pohybováno nezávisle na pohybu krytu 7 (obr. 6) nebo společně s tímto krytem 7 ve směru šipky 83 (obr. 10). Ovládací prvek 8 ve formě táhla je přitom tažen směrem dolů a způsobí dosednutí brzdové páky 40 její brzdovou plochou 441 na dřík 10 spřádacího prvku 1 ve formě rotoru. Přitom se spřádací prvek 1 ve formě rotoru zastaví.
Přitom způsobí ovládací prvek 2 ve formě táhla při tomto pohybu unášeče 42 brzdové páky £0, vytvořeného jako čep, jeho dosednutí na dorazovou plochu 233 přestavné páky 20, a unáší přestavnou. páku 20 s sebou. Hlavní přítlačná kladka 211 uvolní hlavní hnací řemen 5 tak, že je oběma opěrnými kotouči 50 a 51 nadzvednut z dříku 10 a dřík tak již není poháněn.
-28Z obr, 8 až 10 je zřejmé, že uložením brzdové páky 40 nezávisle na přestavné páce 20 je vzdálenost brzdové plochy 441 od čepu 41 relativně velká. Brzdová plocha 441 tedy vykonává během brzdění v oblasti dříku 10 spřádacího prvku 1 ve formě rotoru téměř lineární brzdový pohyb. Tím je zajištěno, že i při větším opotřebení brzdové plochy 441 se jeho směr pohybu-k dříku 10 podstatně nezmění, takže nezávisle na stupni opotřebení brzdové plochy 441 není nebezpečí, že brzdová páka 40 může zůstat zachycená na dříku 10.
-Po dokončení—údržbových prácí, pro které byl spřádací prvek 1 zastaven., se provede zapředení. . V. souladu s .jinými, pracovními postupy zapřádání se řídicí páka 82 po uzavření krytu 7 uvede ve sméru šipky 84 do třetí polohy III (viz obr. 8). Ovládací prvek 8 ve formě táhla se tím nadzvedne, přičemž unáseč 42 uvolní druhé rameno 231 přestavné páky
20. Při tomto pohybu ovládacího prvku 8 ve formě táhla se vykývne také brzdová páka 40 kolem svého čepu 41. Přitom dosedne unášeč 440 na doraz 232 přestavné páky 20. Tato přestavná páka se přitom vykývne tak, že se hlavní přítlačná kladka 211 nadzvedne od hlavního hnacího řemene 5 a pomocná přítlačná kladka 212 se přitlačí na pomocný hnací řemen 53. V důsledku toho dosedne pomocný hnací řemen 53 na dřík 10 spřádacího prvku l ve formě rotoru, který je tak tímto pomocným hnacím řemenem 53 poháněn, zatímco hlavní hnací řemen 5, uvolněný hlavni přítlačnou kladkou 211 je prostřednictvím opěrných kotoučů 50 a 51 od dříku 10 nadzvednut.
Brzdová páka tak slouží při provedení popsaném pomocí obr. 8 až 10 pro volitelné vykývnutí přestavné páky v jednom nebo v druhém směru vykývnutí, aby se tímto způsobem spřádací prvek 1 ve formě rotoru zabrzdil, nebo poháněl stanovenou zapřádací rychlostí odchylnou od výrobní rychlosti. Přitom se může spřádací prvek 1 ve formě rotoru po provedeném zapředení uvést pomocí pomocného hnacího řemenu 53 rychleji
-29nebo pomaleji řízeným způsobem na výrobní rychlost, a to ještě předtím, než se pohon spřádacího prvku 1 ve formě rotoru opět přenese na hlavní hnací řemen 5.
Obr. 11 ukazuje další obměnu spřádacího místa pro bezvřetenové předení. U tohoto provedení je místo spřádacího prvku 1 formě rotoru použita jako spřádací prvek 12 dvojice frikčních válců. Frikční válce spřádacího prvku 12, z nichž v obr. 11 je patrný jen jeden válec, nesou vždy jeden přeslen 120, na který se podle volby přitiskne bud hlavní hnací řemen 5 nebo pomocný hnací řemen 53.. Za tím účelem je každému z obou řemenů 5 a 53 přiřazena vždy jedna neznázorněné vidlice. Každá z těchto vidlic je řiditelně spojena,s odděleným zvedacím pohonem, například elektromagnetem. 52 a 520, přičemž oba elektromagnety jsou vzájemně sladěným způsobem ovládány ze řídicího ústrojí 641 na servisním ústrojí 64. Tak se může například v důsledku odpadnutí elektromagnetu prostřednictvím jím pohybované vidlice, která je pro snížení tření mezi vidlicí a řemenem opatřena kladkami,, vyvolat dosednutí hlavního hnacího řemenu 5 na přeslen 120, zatím co při vybuzení se přeslen 120 uvolní. Obrácené může elektromagnet 520 vyvolat při vybuzení dosednutí pomocného řemenu na přeslen 120 a při odpadnutí opět pomocný hnací řemen 53 od přeslenu 120 nadzvednout. Je-li elektromagnet 52 vybuzen a elektromagnet 520 odpadlý, pak se přeslen 12Ó nepohání .
Hlavní hnací řemen 53 se může, jak bylo popsáno v souvislosti s obr. 2a 3, opět pohánět rychlostí sníženou vzhledem k rychlosti hlavního hnacího řemenu 5 a potom se může zrychlit až na rychlost hlavního hnacího řemenu 5, aby se mohlo provésti předání pohonu na hlavní hnací řemen 5 plynule bez rázů. Pomocný hnací řemen 53 se však může servisním ústrojím 64 v závislosti na zapřádacím programu ve svém dopravním směru obrátit, jestliže je toto žádoucí například pro čištění frikčních válců spřádacího prvku 12,.
-30Přitom zůstává pohon frikčních válců spřádacího prvku 12 jiných spřádacích míst neovlivněn, takže tyto válce jsou nadále poháněny hlavním řemenem 5 výrobní rychlostí.
Obr. 11 ukazuje, že k frikčním válcům spřádacího prvku 12 je vlákenný materiál 71 přiváděn prostřednictvím podávacího ústrojí 72 vláken a ojednocovaciho válce 73.· Podávači ústrojí 72 vláken obsahuje podávači válec 720, který je usazen na konci podávacího hřídele 721. Podávači hřídel 721 je prostřednictvím spojky 75 spojen s podávacím hřídelem 722, který nese- š n eko.v.é—kolo—7-2-3-.—To t o—je—v-zábě r u—s e~ s n'ek'e m 740 ,_ktervLuie—uspořádán na—hlavním hnací:m~hříďeM^74~tvori^ cím společné hnací ústrojí 56.
Mezi podávacím válcem 720 a spojkou 75 nese podávači hřídel 721 ozubené kolo 724, které je prostřednictvím řetězu 725 pro pohon spojeno s ozubeným kolem 760. Ozubené kolo 760 je uloženo na konci vloženého hřídele 76, který je prostřednictvím spojky 750 spojen s druhým vloženým hřídelem 761. Ten nese na svém volném konci šnekové kolo 762 a je poháněn prostřednictvím šneku 770 pomocným hnacím hřídelem 77'., '^Odpovídajícím řízením spojky 75 a spojky 750 může se podávači válec 720 pohánět podlé volby hlavním hnacím hřídelem 74 nebo pomocným hnacím hřídelem 77 nebo žádným z obou těchto hřídelů 74 a 77. Jestliže je to žádoucí, může se podávači válec 720 prostřednictvím pomocného hnacího hřídele 77 pohánět také v opačném směru ke směru podávání vláken, aby se mohl pramen vláken., dostat z oblasti -ojednocovaciho válce 73. Toto obrácení směru otáčení se může provést obvyklou neznázorněnou niťovou zarážkou, nebo pomocí servisního ústrojí 64.
Pro zapředení se může pomocný hnací hřídel 77 urychlit synchronizované s cívkou 70 a/nebo s frikčními válci spřádacího prvku 12 na výrobní rychlost předem určenou hlav-31ním hnacím hřídelem 74, načež se současným uvedením v činnost jipojek 75 a 750 předá pohon od pomocného hnacího hřídele 77 na hlavní hnací hřídel 74. Je samozřejmé, že takového řízení podávacího válce se také může použít se spřádacím prvkem, vytvořeným jako spřádací rotor, jak je ukázáno v provedeních dle obr. 1 až 10.

Claims (30)

1. Spřádací stroj pro bezvřetenové předení s nejméně dvěmi navzájem vedle sebe umístěnými spřádacími místy, jejichž spřádací prvky jsou společně poháněny společným hnacím ústrojím, vyznačené tím, že přídavně ke společnému hnacímu ústrojí obsahuje stacionárně uložené pomocné hnací ústrojí (57) a pro každé spřádací místo (S) individuální přestavné ústrojí (
2) pro střídavé přiřazování společného hnacího ústrojí (56) nebo pomocného hnacího ústrojí (57) ke spřádacímu _pr.vkU-(-L,_ 12-,-7-2-)-.-----------2. Spřádací stroj podle.nároku 1 vyznačený tím, že pomocné hnací ústrojí (57) je uloženo ve stojanu (500) hnacích prvků.
3. Spřádací stroj podle nároku 1 nebo 2 vyznačené tím, že pomocnému hnacímu ústrojí (57) je přiřazen hnací motor (530) oddělený od společného hnacího ústrojí (56).
4. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 1 nebo 2 vyznačený tím, že společnému hnacímu ústrojí (56) je přiřazen přímo a pomocnému hnacímu ústrojí (57) přes převodové ústrojí (3) hnací motor (54).
5. Spřádací stroj podle nároku 4 vyznačený tím, že převodové ústrojí (3) je opatřeno stupňovou řemenicí (34).
6. Spřádací stroj podle nároku 4 vyznačený tím, že část převodového ústrojí (3) je tvořena plynule nastavitelným ústrojím.
7. Spřádací stroj podle nároku 6 vyznačený tím, že plynule nastavitelné ústrojí převodového ústrojí (3) je tvořeno kuželovými koly (55, 550).
-338. Spřádací stroj podle nároku 6 vyznačený tím, že plynule nastavitelné ústrojí převodového ústrojí (3) je'tvořeno magnetickou práškovou spojkou.
9. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 1 až 4 vyznačený tím, že pomocnému hnacímu ústrojí (57) je přiřazeno řídicí ústrojí (63, 630, 641) pro řízení rychlosti.
10. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 1 až 9 vyznačený tím, že pomocné .hnací ústrojí (57) má .hnací pohon měnitelně otáčivý v obou směrech.
11. Spřádací - stroj podle nároku 9 nebo 10 vyznačený tím, že. pomocnému..hnacímu .ústrojí (57) přiřazené .řídicí ústrojí (641) je uloženo na servisním ústrojí (64), pojízdném podél více spřádacích míst (S).
12. Spřádací stroj podle nároku 11 vyznačený tím, že řídicí.ústrojí (641) pomocného hnacího- ústrojí (57) je na servisním ústrojí (64) spojeno s pomocným hnacím, ústrojím (640) pro odtahové ústrojí (70) pro odtah: příze během zapřádacího procesu.
13. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 1 až 12 vyznačený tím, že společné hnací ústrojí (56) má hlavní hnací řemen (5), uložený mezi jeho hnací řemenicí a spřádacími prvky pro současný pohon nejméně dvou spřádacích prvků (1, 12, 72) a pomocné hnací ústrojí (57) má pomocný hnací řemen (53), uložený mezi jeho hnací řemenicí a jednotlivými spřádacími prvky pro individuální pohon jednoho spřádacího prvku (1,12,72).
14. Spřádací stroj podle nároku 13 vyznačený tím, že pomocný hnací řemen (53) je užší, než hlavní hnací řemen (5).
-3415. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 1 až 14 vyznačený tím, že individuální přestavné ústrojí (2) je opatřeno přítlačným ústrojím, vytvořeným jako pružný prvek (22, 220) pro dosednutí hlavního hnacího řemene (5) na Λ hnací prvek, pevně spojený se spřádacím prvkem (l, 12, 72).
16. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 1 až. 15 vyznačený tím, že individuální přestavné ústrojí (2) je opatřeno dvouramennou pákou (20) pro střídavé přitlačování hlavního hnacího řemenu (5) nebo pomocného hnacího řemenu
---(_53)-na-spřádací-pr-vek-(l-,—12-,-7-2-)-nebo-na—jeho-pevně-při-po--jený—hnací prvek ve f ormě dříku —(-1GK)-,—na—j e jímž prvním ráme-nu (230) je nesena hlavní přítlačná kladka (211) a na jejímž......
druhém ramenu (231) pomocná přítlačná kladka (212).
17. Spřádací stroj podle nároku 16 vyznačený tím, že -přestavná páka (20) je pro řízení spojena s brzdou (4) pro spřádací prvek (1,12,72).
; '>τ*ιΙ
18. Spřádací stroj podle nároku 17 vyznačený tím, že , brzda (4) je opatřena brzdovou pákou (44). -.í>; ?v
19. Spřádací stroj podle nároku Ϊ8 vyznačený tím, že brzdová páka (44) je nesena přestavnou pákou (20).
20. Spřádací stroj, podle nároku 18 nebo 19 vyznačený tím, že brzdová páka (44) je uložena svým jedním koncem výkyvné na čepu (213) nesoucím hlavní přítlačnou kladku (211) dvouramenné přestavné páky (20), a svým volným koncem je spojena s ovládacím prvkem (8) a mezi svými oběma konci nese brzdovou plochu (441).
21. Spřádací stroj podle nároku 20 vyznačené tím, že brzdová páka (44) je mezi brzdovou plochou (441) a koncem spojeným s ovládacím prvkem (8) opatřena unášečem (440) pro rameno (230) přestavné páky (20) nesoucí hlavní přítlačnou
-35kladku (211). )
22. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 18 až 21 vyznačený tím, že vzdálenost mezi volným koncem brzdové páky (44) pro ovládání spřádacího prvku (l, 12, 72) nacházejícího se v bezprostřední blízkosti hlavní přítlačné kladky (211) a brzdovou plochou (441) je větší, než je vzdálenost mezi brzdovou plochou (441) a čepem (213).
23. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 18 až 22 vyznačený tím, že brzdové páce (44) je přiřazena vložená páka (45), která je společně s přestavnou pákou (20) výkyvné uložena na společném čepu (201) a jejíž jeden konec je v záběru s ovládacím prvkem (8) a přesahuje dvouramennou přestavnou páku (20) na její straně odvrácené od. spřádacího, prvku (1, 12, 72) a jejíž druhý konec je kloubově spojen s brzdovou pákou (44), která pomocí svého unášeče (440) zasahuje pod dvouramennou přestavnou páku (20) na její straně, přivrácené ke spřádacímu prvku (1, 12, 72).
24. Spřádací. stroj podle,, nároku .18 vyznačený tím; že brzdová páka (40) je uložena nezávisle na dvouramenné přestavné páce (20) a na obou stranách čepu (201) dvouramenné přěstavné páky (20) má vždy jeden unášeč (42, 440) pro volitelné vykývnutí dvouramenné přěstavné páky (20) do jednoho nebo druhého směru vykývnutí.
25. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 16 až 24 vyznačený tím, že dřík (10) spřádacího rotoru (1) je uložen v klínové štěrbině, tvořené opěrnými kotouči (11) a brzdová páka (40, 44) je uložena pohyblivě pro brzdný pohyb ve směru k opěrným kotoučům (11).
26. Spřádací stroj podle nejméně jednoho z nároků 13 až 25 vyznačený tím, že spřádací prvek (1) ve formě spřádacího rotoru má vzhledem ke hlavnímu hnacímu řemenu (5) a po-36mocnému hnacímu řemenu (53) na straně přivrácené ke spřádacímu prvku (1) svůj hnací dřík (10) podepřený jediným párem opěrných kotoučů (11) a na straně odvrácené od spřádacího prvku (1) podepřený kombinovaným axiálním a radiálním ložiskem (13).
27. Spřádací stroj podle nároku 1 nebo nejméně jednoho z nároků 2 až 26 vyznačený tím, že individuální přestavná ústrojí (2) spřádacích míst jsou spřáhnutelná s hnacím ústrojím (642) uloženým na servisním ústrojí (64), pojízdném podél_sp.řádac.í.ch_míst_.________
28. Spřádací stroj podle nároku 1 nebo nejméně jednoho z nároků 2 až 27 vyznačený tím, že pro volitelné přiřazení společného hnacího ústrojí (56) nebo pomocného hnacího ústrojí (57) ke spřádacímu prvku (1, 12, 72) je každé spřádací místo (S) opatřeno řídicí pákou (82), upravenou výkyvné vzhledem k odklopitelnému krytu (7) zakrývajícímu spřádací místo (S).
29. Spřádací stroj podle nároku 28 vyznačené tím,že řídicí páka (82) je vzhledem ke krytu (7) uložena pohyblivě mez i'” první, 'drúhďu á~ třetí' polohou' (ITI ,_'III)', přičemž v první poloze (I), odpovídající výrobnímu postavení, lícuje s krytem (7), ve druhé poloze (II), odpovídající jejímu brzdicímu postaveni, je od spřádacího místa (S) vykývnutá a ve třetí poloze (III), odpovídající zapřádacímu postavení, je zatlačena do krytu (7).
30. Spřádací stroj podle nároku 29 vyznačený tím, že řídicí páce (82) je přiřazeno blokovací ústrojí (85).
31. Spřádací stroj podle nároku 30 vyznačený tím, že blokovacímu ústrojí (85) je přiřazen ovladatelný elektromagnet (851), spojený se spínacím ústrojím (852) řídicím podávání vláken.
-3732. Spřádací stroj podle nároku 1, 27 nebo nejméně jednoho z nároků 2 až 26 a 28 až 30 vyznačený tím, že přestavnému ústrojí (2) je přiřazeno tlumicí ústrojí (9).
33. Spřádací stroj podle nároku 32 vyznačený tím, že tlumicí ústrojí (9) je uloženo v přestavné páce (20) přestavného ústroj í (2).
CS859732A 1984-12-24 1985-12-21 Spřádací stroj pro bezvřetenové předení CZ280812B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3447428A DE3447428A1 (de) 1984-12-24 1984-12-24 Vorrichtung zum anspinnen eines fadens an einer spinnstelle einer offenend-spinnmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ973285A3 true CZ973285A3 (en) 1996-01-17
CZ280812B6 CZ280812B6 (cs) 1996-04-17

Family

ID=6253915

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS859732A CZ280812B6 (cs) 1984-12-24 1985-12-21 Spřádací stroj pro bezvřetenové předení

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4760688A (cs)
EP (1) EP0210183B1 (cs)
JP (1) JPH0723565B2 (cs)
CN (1) CN1020640C (cs)
BR (1) BR8507083A (cs)
CZ (1) CZ280812B6 (cs)
DE (2) DE3447428A1 (cs)
IN (1) IN167042B (cs)
SU (1) SU1584753A3 (cs)
WO (1) WO1986003792A1 (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3719676C1 (de) * 1987-06-12 1988-09-29 Schubert & Salzer Maschinen Steuervorrichtung zum Antreiben und Stillsetzen eines Offenend-Spinnelementes
DE3730705A1 (de) * 1987-09-12 1989-03-23 Fritz Stahlecker Vorrichtung zum oe-rotorspinnen mit einem spinnrotor
DE3814966A1 (de) * 1988-05-03 1989-11-16 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zum anspinnen einer offenend-spinnvorrichtung
DE3936748A1 (de) * 1989-05-05 1990-11-08 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zum anspinnen eines fadens an einer mit einem spinnrotor arbeitenden offenend-spinnvorrichtung
US5243812A (en) * 1989-05-05 1993-09-14 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag Device for the piecing of a yarn in a open-end spinning machine operating with a spinning rotor
DE4000866C2 (de) * 1990-01-13 1997-09-18 Schlafhorst & Co W Spinnmaschine mit einem Zugmittelgetriebe
DE4012836A1 (de) * 1990-04-23 1991-10-24 Neuenhauser Maschinenbau Havo Vorrichtung und verfahren zur erkennung der ist-lage von garnspulen
DE4219278A1 (de) * 1991-07-27 1993-01-28 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zur reduzierung des energieverbrauchs beim betrieb von spinnelementen
DE4335236C1 (de) * 1993-10-15 1994-10-13 Rieter Ingolstadt Spinnerei Offenend-Spinnvorrichtung
DE4404538C1 (de) * 1994-02-12 1995-04-27 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE10107254A1 (de) * 2001-02-16 2002-08-22 Rieter Ingolstadt Spinnerei Andrückvorrichtung bzw.Spannvorrichtung in einer Spinnmaschine
CZ301298B6 (cs) * 2004-12-07 2010-01-06 Oerlikon Czech S. R. O. Univerzální doprádací stroj
DE102007056561A1 (de) * 2007-08-25 2009-02-26 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Kreuzspulen herstellende Textilmaschine
CN103382589B (zh) * 2013-07-31 2015-11-18 上海淳瑞机械科技有限公司 一种转杯纺纱机的纺纱器用拉钩结合件
DE102017101317A1 (de) * 2017-01-24 2018-07-26 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zur Wartung von Spinnstellen einer Spinnmaschine sowie Spinnmaschine
EP3489397A1 (en) * 2017-11-27 2019-05-29 Savio Macchine Tessili S.p.A. Open end spinning machine with improved braking system of the rotor shaft

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE223231C (cs) *
US2109247A (en) * 1937-06-18 1938-02-22 Perry L Moore Variable speed drive for drafting machinery
CH271076A (de) * 1948-03-05 1950-10-15 Zbrojovka Brno Np Zwirnmaschine mit einer Einrichtung zur Änderung der Drahtzahl.
CH508745A (de) * 1969-02-25 1971-06-15 Toyoda Automatic Loom Works Verfahren zum automatischen Anspinnen eines Fadens nach einem Fadenbruch an einer Spinnstelle einer ringlosen Spinnmaschine und Spinnmaschine zu dessen Durchführung
US3693340A (en) * 1969-08-07 1972-09-26 Hiroyuki Kanai Spindle speed controlling device for ring spinning and twisting machines
US3780513A (en) * 1970-04-08 1973-12-25 Toyoda Automatic Loom Works Method and apparatus for driving open-end spinning frame
JPS5034649B1 (cs) * 1970-04-18 1975-11-10
FR2115180B1 (cs) * 1970-11-28 1974-06-07 Schubert & Salzer Maschinen
DE2058604B2 (de) * 1970-11-28 1977-08-25 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt Verfahren und vorrichtung zum stillsetzen und wiederanfahren einer offen- end-spinnvorrichtung
DE2130669A1 (de) * 1971-06-21 1973-01-11 Schubert & Salzer Maschinen Vorrichtung zum stillsetzen und/oder anspinnen einer offen-end-spinnvorrichtung
DE2123231B2 (de) * 1971-05-11 1977-01-13 Wilhelm Stahlecker Gmbh, 7341 Reichenbach Offenend-rotorspinnmaschine mit mehreren spinnstellen
DE2141276C3 (de) * 1971-08-18 1982-01-07 Wilhelm Stahlecker Gmbh, 7341 Reichenbach Bremse für eine Spinnturbine eines Offenend-Rotor-Spinnaggregates
DE2341528B2 (de) * 1973-08-16 1977-08-11 Stahlecker, Fritz, 7341 Bad Über kingen, Stahlecker, Hans, 7334 Süßen Verfahren zum anspinnen eines fadens bei einem offenend-spinnaggregat
DE2360296C3 (de) * 1973-12-04 1982-03-18 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Längs einer Offenend-Spinnmaschine verfahrbare Vorrichtung zum Anspinnen
JPS50100322A (cs) * 1974-01-14 1975-08-08
DE2438527A1 (de) * 1974-08-10 1976-02-19 Stahlecker Fritz Lagerung fuer spinnturbinen einer offenend-spinnmaschine
DE2458042C2 (de) * 1974-12-07 1985-06-05 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Offenend-Spinnmaschine mit einer Vielzahl von Spinnstellen und einem verfahrbaren Wartungsgerät zum Anspinnen nach einem Fadenbruch
DE2507199C2 (de) * 1975-02-20 1986-01-30 W. Schlafhorst & Co, 4050 Mönchengladbach Vorrichtung zum Steuern des Anspinnvorgangs bei Rotor-Spinnmaschinen
DE2544319A1 (de) * 1975-10-03 1977-04-14 Zinser Textilmaschinen Gmbh Verfahren und einrichtung zum wiederanlauf einzelner aufwindestellen einer ringspinn- oder ringzwirnmaschine
DE2602392C2 (de) * 1976-01-23 1985-07-25 Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker Tangentialriemenantrieb für Spinnrotoren
DE2610575A1 (de) * 1976-03-12 1977-09-22 Schlafhorst & Co W Vorrichtung zum beruehrungslosen ueberwachen rotierender teile
DE2754785A1 (de) * 1976-12-10 1978-07-27 Nuova San Giorgio Spa Verfahren und vorrichtung zum wiederverbinden der faeden in offenend-spinnmaschinen
CS201779B1 (en) * 1978-09-06 1980-11-28 Jiri Sloupensky Method of and apparatus for controlling the operation of open-end spinning machines
DE2910814A1 (de) * 1979-03-20 1980-10-02 Stahlecker Fritz Verfahren und offenend-spinnmaschine zum anspinnen eines fadens an einem spinnaggregat
US4249369A (en) * 1979-09-10 1981-02-10 Kabushiki Kaisha Toyoda Jidoh Shokki Seisakusho Centralized control system for open end spinning machines
JPS5921966A (ja) * 1982-07-27 1984-02-04 株式会社東芝 冷蔵庫の冷媒流路切換用電磁弁の固定方法

Also Published As

Publication number Publication date
SU1584753A3 (ru) 1990-08-07
DE3447428C2 (cs) 1987-09-10
JPS62502126A (ja) 1987-08-20
JPH0723565B2 (ja) 1995-03-15
CN85109711A (zh) 1986-06-10
BR8507083A (pt) 1987-03-31
WO1986003792A1 (en) 1986-07-03
DE3447428A1 (de) 1986-07-03
CZ280812B6 (cs) 1996-04-17
DE3566685D1 (en) 1989-01-12
EP0210183B1 (de) 1988-12-07
CN1020640C (zh) 1993-05-12
US4760688A (en) 1988-08-02
IN167042B (cs) 1990-08-25
EP0210183A1 (de) 1987-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ973285A3 (en) Spinning machine for spindleless spinning
US3791128A (en) Method and apparatus for stopping and starting one or more open-end-spinning devices
CN1804170B (zh) 低扭单股环锭纱线的加工方法与设备
US3987610A (en) Method and apparatus for start-spinning a thread on an open-end spinning unit of an open-end spinning machine
CS277393B6 (en) Method of yarn spinning and apparatus for making the same
US4276741A (en) Method and apparatus for start-spinning a thread on an open-end spinning unit
CS204024B2 (en) Sprinning-in device
US4395870A (en) Method and device for piecing a yarn in a spinning rotor of an open end spinning device
US3925975A (en) Apparatus for piecing a thread in an open-end spinning unit
US2023407A (en) Stop mechanism
US5243812A (en) Device for the piecing of a yarn in a open-end spinning machine operating with a spinning rotor
US5152132A (en) Process and device for the piecing of a yarn in an open-end spinning machine operating with a spinning rotor
US3952491A (en) Open-end spinning frame
US4206588A (en) Machine for throwing and twisting yarns
US4606186A (en) Auxiliary roller drive for open-end friction spinning machine
CS237306B2 (en) Spinning apparatus of ring spinning machine
CZ20011099A3 (cs) Způsob a zařízení pro výrobu příze v bezvřetenovém dopřádacím zařízení
CZ224495A3 (en) Forcing a a pressing roller against a drawing-off shaft of a rotor spinning machine and apparatus for making the same
EP0028577B1 (fr) Dispositif de commande d'un système d'étirage de mèches de fibres
US4002014A (en) Bear down system for yarn handling machine
USRE30201E (en) Method and apparatus for start-spinning a thread on an open-end spinning unit of an open-end spinning machine
US5540042A (en) Open-end spinning device
US6047534A (en) Stopping and restarting device in independent driven spindle in spinning machine
KR101822719B1 (ko) 무단변속기로 장력 조절하는 송출장치
US4522021A (en) Stationary spindle brake for spinning and twisting spindles

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19991221