CZ302195A3 - Purification method of raw (meth)acrylic acid - Google Patents

Purification method of raw (meth)acrylic acid Download PDF

Info

Publication number
CZ302195A3
CZ302195A3 CZ953021A CZ302195A CZ302195A3 CZ 302195 A3 CZ302195 A3 CZ 302195A3 CZ 953021 A CZ953021 A CZ 953021A CZ 302195 A CZ302195 A CZ 302195A CZ 302195 A3 CZ302195 A3 CZ 302195A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acid
meth
acrylic acid
hydrazide
salts
Prior art date
Application number
CZ953021A
Other languages
English (en)
Inventor
Holger Dr Herbst
Gerhard Dr Nestler
Jerry Darlingzon
Hans Dr Martan
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of CZ302195A3 publication Critical patent/CZ302195A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/487Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by treatment giving rise to chemical modification
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/43Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of the physical state, e.g. crystallisation
    • C07C51/44Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of the physical state, e.g. crystallisation by distillation
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S203/00Distillation: processes, separatory
    • Y10S203/22Accessories

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Tento vynález se týká způsobu oddělování aldehydů ze surové kyseliny (meth)akrylové, která byla vyrobena způsobem katalytické oxidace v plynné fázi. Podle tohoto vynálezu se surová kyselina (methJakrylová uvádi do styku s hydrazinovým derivátem a ze směsi se destilačné odděluje kyselina (meth)akrylová.
Výraz kyselina (meth)akrylová se používá jako zkrácený způsob psaní a znamená kyselinu akrylovou nebo kyselinu methakrylovou.
Dosavadní stav techniky
Kyselina (meth)akrylová, bud' jako taková nebo ve formě svého esteru, je zvláště důležitá pro výrobu polymerů určených pro nejrůznéjši oblasti použiti, například k použití jako lepidlo.
Kyselina (mcth)akrýlová se mimo jiné dá získat katalytickou oxidaci alkanů, aikanolú, alkenů nebo alkenalú, které obsahují bud' 3 nebo 4 atomy uhlíku, v plynné fázi. Zvláště výhodně se kyselina (meth)akrylová může například získat katalytickou oxidací propenu, akroleinu terč.-butanolu, isobutenu, isobutanu, isobutyraldehydu nebo methakroleinu v plynné fázi. Jako výchozí sloučeniny jsou však mysllitelne také takové sloučeniny, ze kterých se teprve intermediárné tvoři vlastni výchozí sloučenina obsahující 4 atomy uhlíku během oxidace v plynné fázi. Jako jejich přiklad se jmenuje methylester terč.-butanolu. Přitom se tyto výchozí plyny, zpravidla zředěne plyny inertními, jako dusíkem, oxidem uhličitým, nasycenými uhlovodíky a/nebo vodní párou, vedou ve směsi s kyslíkem při zvýšených teplotách, stejně jako popřípadě za zvýšeného tlaku přes katalyzátory na bázi směsi oxidů přechodných kovů, přičemž se oxidačně přeměňuji na odpovídajici kyselinu (meth)akrylovou a odděluji vyjmutím do vhodného absorpčního činidla (například vody nebo směsi 70 až 75 % hmotnostních difenyletheru a 25 až 30 % hmotnostních difenylu) z proudu plynných produktů (srov. například evropský patentový spis č. 297 445A a DE patentový spis č. 21 36 396).
Po odstranění absorpčního činidla (a popřípadě před následujícím se zbavením nečistot, které mají malou rozpustnost v absorpčním prostředku, desorpcí, například vzduchem) extrakčním a/nebo destilačním způsobem oddělováni (například odstraněním absorpčního prostředku vody destilaci, azeotropickou destilací nebo extrakčním oddělením kyseliny z vodného roztoku a následujícím destilačním oddělením extrakčniho prostředku) se získá kyselina, která se zde označuje jako surová kyselina (meth)akrylová.
Na základě řady možných průběhů katalytické oxidace v plynné fázi, kdy dochází k paralelním a následným reakcím, vzniká surová kyselina {meth)akrylová, která není čistým produktem. V mnoha případech se získá spektrum různých nečistot (zpravidla řádové velikosti menší nebo rovné 2 % hmotnostním, srov. evropsky patentový spis č. 169 254B), které hlavně sestávají z výchozích sloučenin pro katalytickou oxidaci v plynné fázi a z aldehydů chemicky příbuzných výsledné kyselině (meth)akrylové. Zpravidla surová kyselina (meth)akrylová jako nečistoty tudíž vedle kyseliny octové, kyseliny mravenči a kyseliny propionové pravidelně obsahuje formaldehyd, acetaldehyd, akrolein, methakrolein, propionaldehyd, n-butyraldenyd, benzaldehyd, furfural a krotonaldehyd.
Pro různá použití kyseliny (meth)akrylové jsou nečistoty obsažené v surové kyselině (meth.)akrylové škodlivé (srov. například DE vykládací spis č. 22 07 184). Tak například indukční doba polymerační reakce, to znamená časové období mezi dosažením polymerační teploty a skutečným zahájením polymerace, nemusí být reprodukovatelná nebo se může snížit stupeň polymerace. Také polymer může mít sklon k vybarveni.
Proto je snaha pro takové účely použití zbavovat surovou kyselinu (meth)akrylovou jak nejvíce je možné nečistot a převádět surovou kyselinu (meth)akrylovou na čistou kyselinu (meth)akrylovou. To se může zpravidla provádět destilačním způsobem, například dvěma na závér připojenými rektifikačnimi stupni, k odstraněni nečistot vroucích snáze a obtížněji než kyselina (meth)akrylová (srov. například evropský patentový spis č. 102 642B).
Problematické však je, že alespoň část aldehydických nečistot je svými fyzikálními vlastnostmi tak podobná kyselině (meth)akrylové, žs jejich konečné rektifikačni odstraňovaní je možné jen za použiti nehospodárného počtu dělicích pater a/nebo nehospodárného poměru zpětného toku.
Z GB patentového spisu č. 1 346 737 a z DE spisu č.
07 184B je znám způsob čistění surové kyseliny akrylové, který se vyznačuje tím, že se k surové kyselině akrylové přidá sloučenina, která obsahuje aminoskupinu, a ze směsi se destilačné oddělí kyselina akrylová. Primární aminy vázají aldehydy obsažené jako nečistoty ve vysokém rozsahu, takže se již připojeným jednoduchým stupněm destiiaóniho děleni docílí příslušné vysokého účinku oddělení aldehydických nečistot. Nejmenši zbytkový obsah aldehydů se přitom dosahuje s hydrazinem a fenylhydrazinem jako aminovými sloučeninami.
Nevýhoda použiti těchto posledně jmenovaných sloučenin spočívá v tom, že hydrazin a fenylhydrazin nejsou bezpečně z toxikologického hlediska. Evropský patentový spis č.
270 999A tudíž doporučuje uvádět do styku surovou kyselinu (meth)akrylovou s guanylhydrazinem (aminoguanidinem) a/nebo jeho solemi (výhodné aminoguanidinhydrogenkarbonátem) v množství od 1 až do 3 mol na mol obsaženého aldehydu, před destilačnim zpracováním této kyseliny. Nevýhoda aminoguanidinu a/nebo jeho solí spočívá však v tom, že rychlost jejich reakce s aldehydy nemůže být zcela uspokojující. DE spis č.
35 172A doporučuje přidávat před destilačnim zpracováním dodatkově organické sulfonové kyseliny, aby se zamezilo tvorbě povlaku. V JP patentu č. 117 716/75A se doporučuje při nepřítomnosti aminosloučeniny kombinace fenothiazinu a kyseliny sulfonové, aby se zmenšil sklon kyseliny akrylové k polymeraci.
Úkolem tohoto vynalezu je tudíž poskytnout způsob oddělováni aldehydů ze surové kyseliny (meth)akrylové, která se vyrobila způsobem katalytické oxidace v plynné fázi, při kterém se surová kyselina (meth)akrylová uvádí do styku s hydrazinovým derivátem, který nemá nedostatky svrchu jmenovaných hydrazinových sloučenin z dosavadního stavu techniky, a ze směsi se destilačně oddělí kyselina (meth)akrylová.
Podstata vynálezu
K dosažení tohoto úkolu byl nalezen způsob oddělování aldehydů ze surové kyseliny (meth)akrylové, která se vyrobila způsobem katalytické oxidace v plynné fázi, při kterém se surová kyselina (meth)akrylová uvede do styku s hydrazinovým derivátem a ze směsi se destilacné oddělí kyselina (meth)akrylova, který se vyznačuje tím, že se jako hvdrazinový derivát použije hydrazid organické karboxylove kyseliny.
Jako takové hydrazidy organických karboxylových kyselin přicházejí zvláště v úvahu semikarbazid (hydrid karbamidové kyseliny), stejně jako monohydrazidy a díhydrazidy nasycených alifatických monokarboxylových a/nebo dikarboxylových kyselin obsahujících 1 až 10 atomů uhlíku. Jde zvláště o hydrazidy kyseliny mravenci, kyseliny octové, kyseliny propionové, kyseliny máselné a kyseliny pentanové. Jako nasyceně alifatické dikarboxylové kyseliny přicházejí pro odpovídající hydrazidy v úvahu zvláště takové kyseliny, které obsahují do 4 do 8 atomů uhlíku. Zcela zvláště vhodné jsou díhydrazidy kyseliny adipové a kyseliny jantarové. Samozřejmé se na místo hydrazidú karboxylových kyselin mohou použit také jejich soli. Jako takové soli přichází například v úvahu hydrogenkarbonát, nitrát, sulfát nebo chlorid, jako je například hydrochlorid semikarbazidu.
Znalost cbsahu aldehydů, potřebná ke stanovení přidávaného absolutního množství hydrazidú karboxylové kyseliny, může zjistit odborník známým způsobem, podle vhodné derivatizace aldehydů, pomoci vysoko účinné kapalinové chromatografie (HPLC). Na rol aldehydických nečistot se zpravidla přidává alespoň C,5 mol, obvykle vsak ne více než 5 mol, hydrazidcvd sloučeniny vznikle z karboxylové kyseliny, Ξ výhodou činí nasazované množství hydrazidú karboxylové kyseliny 1 až 3 mol a zcela zvláště výhodné 1 až 2 mol, vztaženo stejným způsobem, jako je uveden výše.
S výhodou se přidáni hydrazidú karboxylové kyseliny podle tohoto vynalezu provádí teprve krátce před destilačním zpracováním. To znamena, že se k surové kyselině (metn)akrylové přidá hydrazid karboxylové kyseliny podle tohoto vynálezu, snes se ponechá po určitý čas sama (trváni reakce zavisi na teplotě, přičemž při teplotě od 20 do 100 C tato doba činí. mezi několika málo minutami a několika
- 6 hodinami, použitý technický postup probíhá sám o sobé za teploty místnosti) a nakonec se provede destilační zpracování. Hydrazid karboxylové kyseliny podle tohoto vynálezu se může přidávat jak jako látka, tak také v roztoku (jako rozpouštědlo se hodí například voda nebo kyselina (meth)akrylová).
Jisté omezeni způsobu podle tohoto vynálezu však často vzniká, pokud se během destilačniho oddělování destilační zařízení (zvláště povrchová plocha odpařovaku) relativně rychle pokrývá povlakem, co podmiňuje přítomnost hydrazidů karboxylových kyselin podle tohoto vynálezu a/nebo jejich soli, protože tp při destilačnim zpracováni surové kyseliny (meth)akrylové v nepřítomnosti těchto přísad nenastává (obecné má takové destilační zpracováni bez přísad pouze malý dělicí účinek s ohledem na aldehydícké nečistoty obsažené v surové kyselině (meth)akrylové).
Zřejmé se na tvorbě povlaku bezprostředně účastní reakční produkty z hydrazidů karboxylových kyselin a/nebo jejich soli s aldehydickými nečistotami a/nebo v rámci destilačniho zpracovaní z těchto sloučenin vzniklé následné produkty.
Úkolem tohoto vynálezu je tudíž poskytnout způsob oddělování aldehydů ze surové kyseliny (meth)akrylové, která se vyrobila způsobem katalytické oxidace v plynné fázi, při kterém se sníží popsaná tvorba povlaku.
K dosažení tohoto ukolu byl nalezen způsob oddělování aldehydů ze surové kyseliny (meth)akrylové, která se vyrobila způsobem katalytické oxidace v plynné fázi, při kterém se surová kyselina (meth)akrylová uvede do styku s hydrazidem karboxylové kyseliny a/nebo jeho solemi a ze směsi se destilačně oddělí kyselina (meth)akrylová, který se vyznačuje tim, že se k surové kyselině (meth)akrylové před destílačním zpracováním dodatkově k přidávanému hydrazidu karboxylové kyseliny a/nebo jeho solím přidá alespoň jedna organická sulfonová kyselina a/nebo její soli (zvláště soli s alkalickým kovem). Výhodou je, pokud se organická sulfonová kyselina použije tak, že se při přidání k vodě za teploty 25 ’C sníží povrchové napětí. Zpravidla se na mol přidané hydrazinové sloučeniny vzniklé z karboxylové kyseliny přidává alespoň 0,1 mol, obvykle však ne více než 5 mol, nejméně jedné organické sulfonové kyseliny, protože se nad tímto přidávaným množstvím nedosáhne žádného zlepšeného účinku. S výhodou se na mol přidané hydrazidové sloučeniny vzniklé z karboxylové kyseliny přidává 0,5 až 2 mol alespoň jedné organické sulfonové kyseliny. Podle potřeby se přidáni alespoň jedné organické sulfonové kyseliny provádí před, současně nebo po přidáni hydrazidové sloučeniny vzniklé z karboxylové kyseliny. Dále se může provést přidáni organické sulfonové kyseliny také pouze na dno destilačni kolony, na hlavu kolony nebo přes zpětný tok do kolony. Přidání organické sulfonové kyseliny je také potom úspěšné, pokud již došlo k tvorbě povlaku.
Vhodné organické sulfonové kyseliny jsou například alkvlsulfonové kyseliny obecného vzorce
R1 - SO3H, ve kterém
R1 znamená alkylovou skupinu s 1 až 20 atomy uhlíku.
Dále se hodí také soli těchto alkylsulfonových kyselin, zvláště soli s alkalickými kovy. Výhodným zástupcem těchto kyselin je kyselina methansulfonova a její soli.
Dále jsou vhodné arylsulfonové kyseliny a jejich soli. Výhodné deriváty arylsulfonových kyselin jsou kyseliny toluensulfonové, jako je kyselina p-toluensulfonová, benzensulfonová kyselina, fenolsulfonové kyseliny, xylensulfonové kyseliny, dibutyl naftalensulfonové kyseliny a jejich soli, zvláště jejich alkalické soli. Zcela zvláště vhodné jsou však alkylarylsulfonové kyseliny a jejich soli, v nich opět jsou výhodné takové sloučeniny, které mají pouze jednu alkylovou skupinu jako substituent. Aryl představuje s výhodou benzenový nebo naftalenový kruhový systém.
Alkylový zbytek s výhodou obsahuje 5 až 16 atomů uhlíku.
Zvláště způsobilé jsou kyseliny alkylbenzensulfonové a jejich soli, to znamená sloučeniny obecného vzorce
ve kterém
M znamená atom vodíku nebo jiný kation, například ion alkalického kovu a
R2 znamená alkylovou skupinu s 5 až 16 atomy uhlíku.
O
Výhodné R*1 představuje alkylovou skupinu s 8 až 12 atomy uhlíku.
Z derivátů alkylbcnzensulfonových kyselin svrchu uvedeného obecného vzorce zaujímají opět vynikající pozici kyseliny dodecylbenzensuifonové a jejich soli. To platí zvláště pro deriváty kyseliny dodecylbenzensulfonové obecného vzorce —(CH2!
SO}M ve kterém n a m znamenají celá čísla, jejichž součet musí činit 9.
Zcela obecné se derivát arylsulfonové kyseliny přidává s výhodou ve své kyselé formě. To znamená, že arylsulfonová kyselina je výhodnou přísadou. To platí také pro deriváty alkylsulfonové kyseliny, stejně jako pro deriváty arylalkylsulfonové kyseliny, které jsou rovněž vhodné jako deriváty organické sulfonové kyseliny, jež jsou přidávány podle tohoto vynálezu.
Samozřejmě se způsob podle tohoto vynálezu může použit také k oddělováni aldehydů z kyseliny (meth)akrylové, při kterem nejde o surovou kyselinu (meth)akrylovou, to znamená, že se jedná o kyselinu získanou jinak než katalytickou oxidaci sloučenin obsahujících 3 nebo 4 atomy uhlíku v plynné fázi, co má za příčinu zatíženi na jiném základě než aldehydickými nečistotami.
S výhodou se k destilační'zpracování způsobem podle tohoto vynálezu používá modifikovaná surová kyselina (meth)akrylová za sníženého tlaku, účelné při tlaku menším nebo rovném 10 kPa, zpravidla od 1 až do 10 kPa. Tomu odpovídající teplota varu je obvykle v rozmezí od 70 do 105 •c.
Zvláštní význam ma způsob podle tohoto vynalezu v případě surové kyseliny methakrylově, která se získává
1.0 katalytickou oxidační výrobou v plynné fázi, vycházející z akroleinu, zvláště když se samotný methakrolein vyrábí katalytickou oxidaci terč.-butanolu, isobutanu nebo isobutenu v plynné fázi nebo reakci formaldehydu s propionaldehydem, podle evropského patentového spisu č. 92 097B nebo evropského patentového spisu č. 53 927B a obzvláště potom, kdy se v plynné fázi katalyticky oxiduje terč.-butanol, isobutan nebo isobuten za použiti katalyticky aktivní hmoty obecného vzorce I M°12BiaFebxlcx2cl!<3elt4fon
I), ve kterém proměnné symboly máji tyto významy:
XX'
Xznamená nikl a/nebo kobalt, znamená thallium, alkalický kov a/nebo kov alkalické zeminy, představuje fosfor, arsen, bor, antimon, cin, cer, olovo, niob a/nebo wolfram,
X4 znamená křemík, hliník, titan a/nebo zirkonium,
a představuje číslo od 0,5 do 5,0,
b představu je číslo od 0,01 do 3,0,
c představuje číslo cd 3,0 do 10,0,
d představu je číslo od 0,02 do 2,0,
e představuje číslo od 0 do 5,0,
f představuje čís lo od 0 do 10 a
n znamená číslo, které se stanoví na základě mocenství a četnosti prvků odlišných od kyslíku v obecném vzorci I, za teploty od 300 do 400 ’C, v závislosti na zvláštním teplotním průběhu, obzvláště podle podmínek z DE spisu č.
23 239A, přičemž odpadající metakrolein se používá bez mezičisténi k další oxidaci. Dále se způsob podle tohoto vynálezu osvědčuje zejména tehdy, když se provádí katalytická oxidace metakroleinu v plynné fázi při zvláštním teplotním průběhu, podle provedeni známého z DE spisu č. 41 32 263A, za teploty v rozmezí od 200 do 350 ’C, nebo podle DE spisu č.
32 634A, za teploty od 250 do 400 ’C.
Způsob podle tohoto vynálezu se samozřejmé provádí v přítomnosti inhibitorů polymerace, jako vzduchu, hydrochinonu, monoethyletheru hydrochinonu, p-nitrosofenolu, p-methoxyfenolu nebo fenothiazinu.
Inhibitor polymerace se obvykle používá v množství od 50 do 10C0 ppm, vztaženo na surovou kyselinu (meth)akrylovou.
Zvláště výhodně se osvědčuje způsob podle tohoto vynálezu provádět v přítomnosti fenothiazinu a/nebo aromatických hydroxysloučenin, jakými je hydrochinon nebo mononethylether hydrochinonu, jako inhibitorů polymerace.
Průmyslová využitelnost
Způsob pcdle tohoto vynálezu se vyznačuje tim, že na jedne straně slouží k zvláště účinnému destilačnímu oddělováni aldehydických nečisrot ze surově kyseliny (meth)akrylové a na druhé straně s tm spojeným co největším potlačením tvorby vznikájiciho povlaku. Způsob podle tohoto vynalezu se tudíž hodí nejen pro násadový, ale zvláště pro kontinuální způsob výroby, jako je popsán v DE spisu č. 42 01 697A.
Příklady provedení vynálezu
Přiklad 1
Surová kyselina akrylová, která obsahuje v celkovém množství 420 ppm, vztaženo na surovou kyselinu akrylovou, 2-furfural, 3-furfurai a benzaldehyd, se za teploty 25 ’C uvede do styku s 1100 ppm aminoguanidinhydrogenkarbonátu a nakonec se ponechá při zachováváni teploty 25 °C. Jako funkce času se přitom chromatograficky stanoví obsah výše uvedených aldehydů. Dosáhnou se tyto výsledky:
Doba (min) Celkový obsah aldehydů (ppm, vztaženo na surovou kyselinu akrylovou)
380
250
Přiklad 2
Postupuje se jako v přikladu 1, avšak na místo aminoguanidinhydrogenkarbonátu se k surové kyselině akrylové přidá hydrazid kyseliny adipové, v ekvimolárm množství odpovídajícím 1100 ppm původně použitě sloučeniny. Dosáhnou se tyto výsledky:
Doba (min)
Celkový obsah aldehydů (ppm, vztaženo na surovou kyselinu akrylovou)
300
100
Přiklad 3
Postupuje se jako v příkladu 1, avšak na místo aminoguanidinhydrogenkarbonátu se k surové kyselině akrylové přidá hydrazid kyseliny jantarové, v ekvimolární množství odpovídajícím 1100 ppm původně použité sloučeniny. Dosáhnou se tyto výsledky:
Doba (min) Celkový obsah aldehydů (ppm, vztaženo na surovou kyselinu akrylovou)
Příklad 4
Do rektifikační kolony ze skla, provozované kontinuálně, jejíž odpařovakem je obvyklá oběhová odparka ze skla, která je vyhřívaná pomoci kovové, elektrické vyhřívané svíčky, se zavádí přes odpařovák kontinuálně 140 ml/h surové kyseliny akrylové, která byla získána katalytickou oxidací akroleinu v plynné fázi podle příkladu B1 z DE spisu č.
02 991A a nakonec zpracováním reakční směs podle příkladu B1 z DE spisu č. 21 36 396A. Stejné množství, vztaženo k množství surové kyseliny, se kontinuálně odvádí z odpařová14 ku. Odpařená surová kyselina se kondenzuje v horní části rektifikační kolony a jako zpětný tok znovu kvantitativně zavádí na hlavu kolony. Stabilizace kolony se provádí pomocí fenothiazinu přes hlavu kolony. K surové kyselině akrylové se před zavedením do vařáku přidává 1400 ppm, vztaženo na její hmotnost, anhydridu kyseliny adípové. Během rektifikace dochází na vyhřivaci svíčce ke vzniku povlaku, jehož množství se po provozní době 3 hodin stanoví zvážením. Výsledky ukazuje následující tabulka. Ta dále obsahuje výsledky, které byly dosaženy, pokud se k surové kyselině akrylové bezprostředné před jejím zavedením do odpařováku přidalo na mol obsaženého hydrazidů kyseliny adipové 1,5 mol kyseliny dodecylbenzensulfonové (po 40 hodinách).
Tabulka bez přídavku sulfonové kyseliny s přídavkem kyseliny dodecylbenzensulfonové
2400 mg povlaku po 8 hodinách méně než 10 mg povlaku po 40 hodinách
X

Claims (10)

1. Způsob čistění kyseliny (meth)akrylové znečištěné aldehydy, při kterém se uvádí do styku kyselina (meth)akrylová s hydrazinovým derivátem a ze směsi se destilačné odděluje kyselina (meth)akrylová, vyznačující se tím, že se jako hydrazinový derivát použije hydrazid karboxylové kyseliny a/nebo jeho sůl.
2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se jako hydrazinový derivát použije hydrazid nasycené alifatické monokarboxylové a/nebo dikarboxylové kyseliny obsahující 1 až 10 atomů uhlíku.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se t i m, že se jako hydrazid karboxylové kyseliny použije dihydrazid kyseliny adipové nebo kyseliny jantarové.
4. Způsob podle nároků l až 3,vyznačující se t i m, že na mol aldehydických nečistot se přidává 0,5 až 5 mol hydrazídové sloučeniny odvozené od karboxylové kyše 1iny.
5. Způsob podle nároků 1 až 4, vyznačuj ici se t í m, že kyselinou (meth)akrylovou znečištěnou aldehydy je surová kyselina (meth)akrylová, která se vyrobila způsobem katalytické oxidace v plynné fázi.
6. Způsob podle nároků 1 až 5, vyznačující se t i m, že se provádí kontinuálně.
7. Způsob podle nároků 1 až 6, vyznacu j ící se t i m, že se ke kyselině (methJakrylové znečištěné aldehydy před dest i l .tčn ;m zpracováním dodatkové přidává alespoň jedna organická sulfonová kyselina a/nebo jedna z jejich solí, k přidanému hydrazidu karboxylové kyseliny a/nebo jeho solím.
8. Způsob podle nároků 1 až 7,vyznačující se t i m, že se na mol přidané hydrazidové sloučeniny odvozené od karboxylové kyseliny přidává až 5 mol alespoň jedné organické sulfonové sloučeniny a/nebo jedné z jejich solí,
9. Způsob podle nároků 1 až 8, vyznačující se t i m, že se na mol aldehydických nečistot přidává 1 až 3 mol hydrazidu karboxylové kyseliny a/nebo jeho solí, stejně jako na mol přidané hydrazidové sloučeniny odvozené od karboxylové kyseliny přidává 0,5 až 2 mol alespoň jedné organické sulfonové kyseliny a/nebo jedné z jejich soli.
10. Způsob podle nároků 1 až 9, vyznačuj ící se t i m, že přidaný derivát sulfonové kyseliny zahrnuje kyselinu dodecylbenzensulionovou.
CZ953021A 1994-11-23 1995-11-16 Purification method of raw (meth)acrylic acid CZ302195A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/347,131 US5482597A (en) 1994-11-23 1994-11-23 Purification of crude (meth)acrylic acid

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ302195A3 true CZ302195A3 (en) 1996-06-12

Family

ID=23362463

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ953021A CZ302195A3 (en) 1994-11-23 1995-11-16 Purification method of raw (meth)acrylic acid

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5482597A (cs)
EP (1) EP0713854B1 (cs)
JP (1) JPH08208558A (cs)
KR (1) KR960017611A (cs)
CN (1) CN1127747A (cs)
CA (1) CA2162950A1 (cs)
CZ (1) CZ302195A3 (cs)
DE (1) DE59502240D1 (cs)
DK (1) DK0713854T3 (cs)
ES (1) ES2117349T3 (cs)
SG (1) SG50646A1 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5961790A (en) * 1994-12-14 1999-10-05 Basf Aktiengesellschaft Separation of (meth) acrylic acid by rectification
DE19501326A1 (de) * 1995-01-18 1996-07-25 Basf Ag Verfahren der rektifikativen Abtrennung von (Meth)acrylsäure aus einem (Meth)acrylsäure als Hauptbestandteil und niedere Aldehyde als Nebenbestandteile enthaltenden Gemisch in einer aus Abtriebsteil und Verstärkerteil bestehenden Rektifiaktionskolonne
US5710329A (en) * 1996-10-23 1998-01-20 Nalco/Exxon Energy Chemical, L. P. Antifoulant for acrylic acid purification
US5877345A (en) * 1997-02-07 1999-03-02 Rohm And Haas Company Process for producing butyl acrylate
JP3053373B2 (ja) * 1997-07-04 2000-06-19 大塚化学株式会社 養生シート
TW524796B (en) * 1997-11-17 2003-03-21 Sumitomo Chemical Co Method for producing acrylic acid
DE19814449A1 (de) * 1998-03-31 1999-10-07 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von (Meth)acrylsäure und (Meth)acrylsäureestern
JP4361995B2 (ja) * 1999-12-22 2009-11-11 株式会社日本触媒 アクリル酸の精製方法
DE10138150A1 (de) * 2001-08-03 2003-02-13 Basf Ag Verfahren zur Herstellung wasserabsorbierender Harze
US7393976B2 (en) * 2003-11-26 2008-07-01 Rohm And Haas Company Process for manufacturing reduced water content (meth)acrylic acid
CN1305832C (zh) * 2003-11-28 2007-03-21 三菱化学株式会社 (甲基)丙烯酸的提纯方法
BR112013016469A2 (pt) * 2010-12-29 2016-09-20 Rohm & Haas método para reduzir incrustação de equipamento durante purificação de ácido (met) acrílico em um processo
KR102395386B1 (ko) * 2015-04-13 2022-05-09 삼성디스플레이 주식회사 고순도 글리콜계 화합물의 제조방법

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE786398A (fr) 1971-07-21 1973-01-18 Basf Ag Procede de preparation de l'acide acrylique anhydre
US3725208A (en) * 1971-08-20 1973-04-03 Nippon Kayaku Kk Process for purification of acrylic acid from aldehydes by distillation with a reagent
JPS4831087A (cs) * 1971-08-25 1973-04-24
CA962698A (en) 1972-01-31 1975-02-11 The Standard Oil Company Process for purification of acrylic acid
DE2235326A1 (de) * 1972-07-19 1974-02-07 Degussa Verfahren zur reinigung 1,2-ungesaettigter carbonsaeuren
JPS5837290B2 (ja) * 1973-01-24 1983-08-15 旭化成株式会社 アルデヒド、ケトンの除去方法
JPS50117716A (cs) 1974-03-06 1975-09-16
JPS5223017A (en) * 1975-08-13 1977-02-21 Toagosei Chem Ind Co Ltd Process for purification of (meth) acrylic acid or its esters
DE3106557A1 (de) 1981-02-21 1982-09-16 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung von (alpha)-alkylacroleinen
DE3213681A1 (de) 1982-04-14 1983-10-27 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung von (alpha)-alkylacroleinen
JPS5944337A (ja) 1982-09-06 1984-03-12 Nippon Shokubai Kagaku Kogyo Co Ltd メタクリル酸の精製方法
DE3467340D1 (en) 1984-07-21 1987-12-17 Mitsubishi Petrochemical Co Process for purification of 1,2-unsaturated carboxylic acids and/or esters thereof
JPS61218556A (ja) * 1985-03-25 1986-09-29 Nippon Shokubai Kagaku Kogyo Co Ltd アクリル酸の精製方法
DE3641996A1 (de) * 1986-12-09 1988-06-16 Basf Ag Verfahren zum abtrennen von aldehyden aus (alpha),(beta)-olefinisch ungesaettigten carbonsaeuren
DE3721865A1 (de) 1987-07-02 1989-01-12 Basf Ag Verfahren zur herstellung von methacrylsaeure
US5196578A (en) * 1987-10-09 1993-03-23 Mitsui Toatsu Chemicals, Incorporated Purification process of methacrylic acid
CA2030310A1 (en) * 1989-12-22 1991-06-23 Ronald E. Macleay Derivatives of n-hals-substituted amic acid hydrazides
DE4023239A1 (de) 1990-07-21 1992-01-23 Basf Ag Verfahren zur katalytischen gasphasenoxidation von propen oder iso-buten zu acrolein oder methacrolein
DE4132263A1 (de) 1991-09-27 1993-04-01 Basf Ag Verfahren zur katalytischen gasphasenoxidation von acrolein zu acrylsaeure
DE4132684A1 (de) 1991-10-01 1993-04-08 Basf Ag Verfahren zur katalytischen gasphasenoxidation von methacrolein zu methacrylsaeure
DE4201697A1 (de) 1992-01-23 1993-07-29 Basf Ag Verfahren zur reinigung von rohsaeuren (alpha),(beta)-monoethylenisch ungesaettigter carbonsaeuren
DE4302991A1 (de) 1993-02-03 1994-08-04 Basf Ag Multimetalloxidmassen
DE69424455T2 (de) * 1993-03-02 2001-01-18 Bridgestone Corp., Tokio/Tokyo Methode zur Herstellung eines mit viskositätsstabilisierenden Verbindungen behandelten Naturkautschukes
DE4335172A1 (de) 1993-10-15 1995-04-20 Basf Ag Verfahren zur Reinigung von Roh-(Meth)acrylsäure

Also Published As

Publication number Publication date
JPH08208558A (ja) 1996-08-13
ES2117349T3 (es) 1998-08-01
CA2162950A1 (en) 1996-05-24
SG50646A1 (en) 1998-07-20
EP0713854B1 (de) 1998-05-20
US5482597A (en) 1996-01-09
KR960017611A (ko) 1996-06-17
DE59502240D1 (de) 1998-06-25
DK0713854T3 (da) 1998-10-19
EP0713854A1 (de) 1996-05-29
CN1127747A (zh) 1996-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ247694A3 (en) Purification method of raw (meth)acrylic acid
KR100269194B1 (ko) 메틸 메타크릴레이트의 제조 방법
RU2181715C2 (ru) Способ уменьшения и/или удаления перманганатвосстанавливающих соединений и с2-12 алкилиодидных соединений
CZ302195A3 (en) Purification method of raw (meth)acrylic acid
US4828652A (en) Removal of aldehydes from α, β-olefinically unsaturated carboxylic acids
US5961790A (en) Separation of (meth) acrylic acid by rectification
US6458989B1 (en) Method for producing (meth)acrylic acid and (meth)acrylic acid esters
JP7105799B2 (ja) 分離壁を備えた蒸留カラムを含む(メタ)アクリル酸の精製方法
JP2005502695A (ja) (メタ)アクリル酸エステルの製造方法
JP3681285B2 (ja) メタクリル酸メチルの製造方法
EP0976702B1 (en) Method for inhibiting polymerization of a vinyl compound
US10781157B2 (en) Process for preventing the deposition of polymers in a process for purifying (meth)acrylic acid
US5107020A (en) Method for producing purified trimesic acid
JPS6150937A (ja) カルボン酸アンモン水溶液からカルボン酸の製造法
JP2002508769A (ja) (メタ)アクリル酸のエステル化
US20130281737A1 (en) Method for reducing equipment fouling in (meth)acrylic acid production process
JPH1017524A (ja) (メタ)アクリル酸の精製法
US20040054219A1 (en) Process for producing trimellitic acid
JP2001316326A (ja) アクリル酸の製造方法
JPS60252446A (ja) メタクリル酸の精製方法
JPH05255178A (ja) α,β−モノエチレン性不飽和カルボン酸の粗酸の精製法
KR20220164564A (ko) (메트)아크릴산을 정제하기 위한 방법
MXPA00000015A (en) Method for esterification of (meth)acrylic acids
JP2005187332A (ja) (メタ)アクリル酸の精製方法および(メタ)アクリル酸エステルの製造方法
JP2002155021A (ja) ビニル単量体用重合防止剤組成物及び高純度(メタ)アクリル酸の製造方法