CZ297865B6 - Zarízení pro galvanické vylucování hliníku a/neboslitin z hliníku z organokovových elektrolytu - Google Patents

Zarízení pro galvanické vylucování hliníku a/neboslitin z hliníku z organokovových elektrolytu Download PDF

Info

Publication number
CZ297865B6
CZ297865B6 CZ20040141A CZ2004141A CZ297865B6 CZ 297865 B6 CZ297865 B6 CZ 297865B6 CZ 20040141 A CZ20040141 A CZ 20040141A CZ 2004141 A CZ2004141 A CZ 2004141A CZ 297865 B6 CZ297865 B6 CZ 297865B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
drum
drive unit
galvanizing
aluminum
support arms
Prior art date
Application number
CZ20040141A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2004141A3 (cs
Inventor
Heller@Jörg
Vries@Hans De
Original Assignee
Aluminal Oberflächentechnik Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aluminal Oberflächentechnik Gmbh & Co. Kg filed Critical Aluminal Oberflächentechnik Gmbh & Co. Kg
Publication of CZ2004141A3 publication Critical patent/CZ2004141A3/cs
Publication of CZ297865B6 publication Critical patent/CZ297865B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25DPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
    • C25D17/00Constructional parts, or assemblies thereof, of cells for electrolytic coating
    • C25D17/06Suspending or supporting devices for articles to be coated
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25DPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
    • C25D17/00Constructional parts, or assemblies thereof, of cells for electrolytic coating
    • C25D17/004Sealing devices
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25DPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
    • C25D17/00Constructional parts, or assemblies thereof, of cells for electrolytic coating
    • C25D17/16Apparatus for electrolytic coating of small objects in bulk
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25DPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
    • C25D17/00Constructional parts, or assemblies thereof, of cells for electrolytic coating
    • C25D17/16Apparatus for electrolytic coating of small objects in bulk
    • C25D17/18Apparatus for electrolytic coating of small objects in bulk having closed containers
    • C25D17/20Horizontal barrels

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Electroplating Methods And Accessories (AREA)
  • Electroplating And Plating Baths Therefor (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Prevention Of Electric Corrosion (AREA)
  • Primary Cells (AREA)

Abstract

Zarízení pro galvanické vylucování hliníku a/neboslitin z hliníku z organokovových elektrolytu, obsahujících alkylaluminiový komplex, na materiálechurcených k potahování, sestává z nosného rámu (1)s loziskovým kozlíkem (12) a prepravním dílem (4), z alespon jednoho galvanizacního bubnu (13), z alespon jedné hnací jednotky (3) pro galvanizacní buben (13) a z jednoho nebo více nosných ramen (11)pro galvanizacní buben (13). Hnací jednotka (3) je usporádána v zapouzdrené plynotesné skríni. Galvanizacní buben (13) obsahuje perforovanou vnitrní trubku (15), v níz muze být usporádána pomocná anoda (17).

Description

Zařízení pro galvanické vylučování hliníku a/nebo slitin z hliníku z organokovových elektrolytů
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro galvanické vylučování hliníku a/nebo slitin z hliníku z organokovových elektrolytů, obsahujících alkylaluminiový komplex, na materiálech určených k potahování, sestávající z nosného rámu s ložiskovým kozlíkem a přepravním dílem, z alespoň jednoho galvanizačního bubnu, z alespoň jedné hnací jednotky pro galvanizační buben a z jednoho nebo více nosných ramen pro galvanizační buben.
Dosavadní stav techniky
Galvanické potahování malých dílů nebo součástek a sypného materiálu ve vodných roztocích, jako je například niklování nebo zinkování, se obvykle provádí v rotujících perforovaných bubnech z polyethylenu nebo polypropylenu. Tyto bubny jsou poháněny elektromotory, které jsou uspořádány v plastové skříni na nosném stojanu. Přenos proudu do předmětů určených k potahování se většinou provádí pomocí ohebných měděných lanek, která jsou uspořádána na bubnech bočně a pro zamezení nežádoucího narůstání kovu jsou obklopena měkkou hadicí z PVC.
Galvanické vylučování hliníku nebo slitin hliníku není v důsledku velmi nízkého vylučovacího potenciálu hliníku z vodných roztoků možné. Proto je zapotřebí provádět galvanické vylučování z bezvodých organických systémů. Za tím účelem se používají zejména elektrolyty obsahující alkylaluminium. Přitom se obvykle používají organická rozpouštědla. Vylučování jemně krystalického hladkého hliníku a vrstev ze slitin hliníku se proto výborně provádí z bezvodých alkylaluminiových organických elektrolytových systémů, přičemž komplexy alkylaluminia se rozpouštějí v aromatických uhlovodících, jako je toluen.
Galvanizační bubny používané při galvanizaci ve vodných roztocích však nemohou být použity v organických elektrolytových systémech. Souvisí to s použitými organickými rozpouštědly a s provozními teplotami v rozsahu od 90 do 100 °C, při nichž se toto galvanizování provádí. Při těchto teplotách a v příslušných organických rozpouštědlech nejsou obvykle bubny určené pro vodné systémy odolné. Rozpadají se nebo rozpouštějí a mohou proto elektrolyty znečistit. Proto dále existuje nebezpečí, že by se bubny zdeformovaly tak silně, že by již nebyla zaručena jejich mechanická stabilita.
Z dosavadního stavu techniky jsou však rovněž známé galvanizační systémy pro sypný materiál, které se používají v organických médiích, zejména pro vylučování hliníku. Tyto galvanizační systémy se však v praxi doposud nemohly prosadit.
Patří k nim rovněž dosavadní stav techniky popsaný ve spise EP 0 042 503 Al. V tomto spise je popsáno zařízení pro galvanické vylučování hliníku z organických elektrolytů. Tento vynález má za cíl vytvořit zařízení, u něhož nemusí být galvanizační buben pro naplnění předměty nebo vyjmutí těchto předmětů vyjímání z galvanizační vany. Tento dosavadní stav techniky popisuje, že pro plnění galvanizačního bubnu se používá dopravní zařízení určené pro dopravu dílů určených k potahování, které vede přes propust do vnitřku galvanizační vany, a které končí nad uzavíratelným otvorem galvanizačního bubnu. Otevírání a zavírání bubnu se může provádět zvenčí a pro vyprázdnění bubnu je použita výstupní nádoba, do níž se přivádí inertní plyn a inertní kapalina, a která je uspořádána pod galvanizační vanou a je s ní spojena pomocí uzavíratelného trubkového spojovacího dílu.
U tohoto dosavadního stavu techniky se jedná o velmi složitou konstrukci galvanizačního bubnu, která se doposud v praxi nemohla prosadit.
-1 CZ 297865 B6
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vytvořit zařízení pro galvanické vylučování hliníku z organických elektrolytových systémů, u něhož bude galvanizační buben modifikován tak, aby byl odolný v použitých médiích a při použitých teplotách, a bude opatřen bezpečným pohonem v hořlavých médiích a přesto umožní vysoce kvalitní potahování hliníkem nebo jeho slitinami.
Uvedený úkol splňuje zařízení pro galvanické vylučování hliníku a/nebo slitin z hliníku z organokovových elektrolytů, obsahujících alkylaluminiový komplex, na materiálech určených k potahování, sestávající z nosného rámu s ložiskovým kozlíkem a přepravním dílem, z alespoň jednoho galvanizačního bubnu, z alespoň jedné hnací jednotky pro galvanizační buben a z jednoho nebo více nosných ramen pro galvanizační buben, podle vynálezu, jehož podstatou je, že hnací jednotka je uspořádána v zapouzdřené plynotěsné skříni, galvanizační buben obsahuje perforovanou vnitřní trubku, která je uspořádána v jeho podélné ose a je bočně otevřena, přičemž boční otvory jsou uspořádány přímo proti přívodu elektrolytu v nádobě na elektrolyt, a přičemž galvanizační buben je proveden z materiálu odolného jak ve vodných, tak i organokovových elektrolytech při teplotách do 110 °C.
Zapouzdřením hnací jednotky v plynotěsné skříni bude pohon bubnu podstatně bezpečnější v hořlavých kapalinách. Skříň je s výhodou provedena z ušlechtilé oceli a hnací hřídel pro buben je veden stěnou skříně prostřednictvím plynotěsné hřídelové průchodky s těsněním, s výhodou z polytetrafluorethylenu.
Pro zajištění hnacího motoru a pro přídavné zabezpečení proti vnikání hořlavých organických rozpouštědel se do skříně přivádí inertní plyn, jako například dusík nebo argon, a udržuje pod přetlakem s výhodou v rozsahu od 10 do 30 kPa. Skříň je dále opatřena plnicím ventilem a pojistným tlakovým vypouštěcím ventilem se zpětnou klapkou.
Při každém nakládání a vykládání bubnu se ve stanici automaticky do skříně hnací jednotky vhání prostřednictvím plnicího ventilu inertní plyn s tlakem, který je v rozsahu přibližně od 10 do 20 kPa nad nastavenou hodnotou vypouštěcího ventilu. Přitom se atmosféra inertního plynu ve skříni hnací jednotky po každém potahování vypláchne a ve skříni se po každém cyklu nově nastaví přetlak. Doba vyplachování, popřípadě množství vyplachovacího inertního plynu, se nastavuje řídicím zařízením.
Dalším problémem galvanizačních bubnů známých z dosavadního stavu techniky je odolnost materiálu bubnu. Dosavadní materiály používané pro bubny, jako je například polyethylen a polypropylen, nejsou v organických rozpouštědlech, která se používají pro potahování hliníkem, v průběhu času stabilní.
Tento problém je vyřešen použitím vhodných plastů, které se v organických rozpouštědlech nerozpouštějí a jsou vyztuženy skleněnými vlákny. Galvanizační bubny jsou s výhodou vyrobeny z polyfenylensulfídu vyztuženého alespoň skleněnými vlákny, s podílem skleněných vláken alespoň 40 % hmotn. Tím je zaručena chemická odolnost galvanizačních bubnů při teplotách elektrolytu až do 110 °C, stejně jako jejich odolnost proti otěru.
Podle výhodného provedení jsou rovněž hnací ozubená kola vyrobena z tohoto materiálu. Další přídavná výhoda spočívá v tom, že tento materiál je odolný i vůči zředěným kyselinám a louhům, takže je možno provádět předběžné a dodatečné zpracování dílů určených k potahování ve vodných systémech, jako kyselinách a/nebo louzích, ve stejných bubnech bez přečerpávání.
Opatření galvanizačního bubnu perforovanou vnitřní trubkou má za následek zlepšení přečerpávání elektrolytu. Při galvanickém vylučování kovů z organických elektrolytů hraje oběh
-2CZ 297865 B6 elektrolytu nanejvýš důležitou roli, protože v důsledku omezené rozpustnosti organokovových komplexů při nedostatečném oběhu elektrolytu může velmi rychle dojít ke snížení množství kovových iontů v mezní vrstvě kapaliny na výrobku. Tím může dojít ke kvalitativním ztrátám při potahování materiálů, zejména ke spalování materiálů určených k potahování, ke vzniku příliš drsných a nerovných vrstev a, za určitých okolností, dokonce k rozkladu elektrolytu. Tento problém vyvstává zvláště při vylučování slitin hliníku, je však pozorován i u vylučování čistého hliníku. Pro odstranění tohoto problému je zařízení podle vynálezu opatřeno v bubnu perforovanou vnitřní trubkou, která je uspořádána v podélné ose galvanizačního bubnu, a která je opatřena bočními otvory směřujícími ke stěně nádoby na elektrolyt. Při uložení zařízení podle vynálezu v lázni elektrolytu se tyto boční otvory vnitřní trubky nacházejí přímo proti přívodním potrubím elektrolytu ve stěně nádoby. Tím se dosáhne toho, že při nanášení potahu vysokou rychlostí se čerstvý elektrolyt čerpá vnitřní trubkou k předmětům určeným k potahování, čímž je zajištěna jeho dobrá výměna a nemůže docházet ke vzniku výše popsaných nevýhod.
Podle dalšího výhodného provedení je možné uspořádat v této vnitřní trubce přídavnou pomocnou anodu, aby nemohlo docházet k dalšímu zvyšování lokální koncentrace kovových iontů, a aby se rychlost potahování zvýšila.
V dosavadním stavu techniky jsou nosná ramena známých bubnů většinou pogumována, takže nejsou odolná vůči lázním z organických elektrolytů. To platí i pro obvyklé pláště z PVC používané u vodičů proudu, neboli přípojnic, pro přívod proudu do elektrolytu. Při použití takového uspořádání je proto nutno počítat s narůstáním kovu na vedení proudu. Podle vynálezu je tento problém vyřešen tím, že nosné rameno je provedeno jako duté těleso z oceli opatřené jádrem z polyfenylensulfídu. V tomto jádru z izolačního materiálu je uspořádána přípojnice pro přívod proudu pro elektrolýzu. Teprve uvnitř bubnu je v uložení nosného ramena vytvořeno spojení mezi přípojnicí a kontaktem v potahovaných předmětech. Tímto druhem konstrukce odpadá nutnost chránit přípojnice přídavně proti nežádoucímu narůstání kovu. Nosné rameno samotné nemá žádný elektrický potenciál a je přídavně chráněno zvenčí nanesenou vrstvou plastu, s výhodou vrstvou z PVDF (polyvinylidenfluoridu) nebo termoplastických fluorovaných uhlovodíků na bázi ethylenu a chlortrifluorethylenu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladném provedení podle přiloženého obr. 1.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn nosný rám 1 s ložiskovým kozlíkem 12, obsahující jednotlivé elementy zařízení, jako galvanizační buben 13, hnací jednotku 3 a nosná ramena 11. Na nosných ramenech 11 jsou uspořádány přepravní díly 4, které slouží pro spouštění zařízení do příslušných elektrolytických nebo oplachovacích lázní a pro jejich nadzvedávání z těchto lázní.
Na nosném rámu 1 je uspořádána zapouzdřená hnací jednotka 3 ve formě hnacího motoru, která je zavěšena elektricky izolovaně a je opatřena plynotěsnou hřídelovou průchodkou 5. Na konci hřídele je uspořádáno hnací ozubené kolo 6, které je s výhodou provedeno z polyfenylensulfídu. Prostřednictvím tohoto hnacího ozubeného kola 6 je poháněn galvanizační buben 13, který je s výhodou proveden z polyfenylensulfídu vyztuženého skleněnými vlákny. Galvanizační buben 13 je spojen s nosným rámem 1 pomocí nosných ramen 11. Nosná ramena 11 jsou s výhodou provedena z ušlechtilé oceli, jsou dutá a z vnějšku potažena vrstvou polymerů obsahujících fluor.
V dutině nosných ramen 11 se nachází izolační materiál, v němž jsou uspořádány přípojnice 9, 10 pro přívod proudu pro elektrolýzu. Galvanizační buben 13 je uložen v ložiskovém kozlíku 12. Galvanizační buben 13 má perforované boční stěny 14 a je dále opatřen perforovanou vnitřní trubkou 15, která je bočně otevřena. Touto vnitřní trubkou 15 může být s výhodou do
-3 CZ 297865 B6 galvanizačního bubnu 13 zavedena vnitřní pomocná anoda 17, aby se dosáhlo vyšších koncentrací elektrolytu na materiálu určeného k potahování. Výstupní kontakty 18 uspořádané v galvanizačním bubnu 13 jsou s výhodou provedeny z mědi.
Uvnitř galvanizačního bubnu 13 se dále nacházejí ohebné kontakty 16 pro přenos proudu.
Pro přívod proudu do materiálu určeného k potahování slouží přípojnice 9. Tato přípojnice 9 je uvnitř držáku galvanizačního bubnu 13 izolována. Skříň hnací jednotky 3. je opatřena odvětráním 7 inertního plynu, opatřeným zpětnou klapkou.
Pomocí zařízení podle vynálezu je možno provádět vysoce kvalitní potahování hliníkem nebo slitinami hliníku. Je rovněž možné potahování hořčíkem a slitinami hořčíku, přičemž potom se použijí odpovídající elektrolyty obsahující alkylmagnesium. Zařízení podle vynálezu má přitom dlouhou životnost a může být použito i ve vodných systémech, například pro oplachování.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro galvanické vylučování hliníku a/nebo slitin z hliníku z organokovových elektrolytů obsahujících alkylaluminiový komplex na materiálech určených k potahování, sestávající z nosného rámu s ložiskovým kozlíkem a úložným dílem pro přepravu, z alespoň jednoho galvanizačního bubnu, z alespoň jedné hnací jednotky pro galvanizační buben a z jednoho nebo více nosnými rameny pro galvanizační buben, vyznačující se tím, že hnací jednotka (3) je uspořádána v zapouzdřené plynotěsné skříni, a že galvanizační buben (13) obsahuje perforovanou vnitřní trubku (15), která je uspořádána v jeho podélné ose aje bočně otevřena, přičemž boční otvory jsou uspořádány přímo proti přívodu elektrolytu v nádobě na elektrolyt, a přičemž galvanizační buben (13) je proveden z materiálu odolného jak ve vodných, tak i organokovových elektrolytech při teplotách do 110 °C.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že galvanizační buben (13) je proveden z polyfenylensulfídu vyztuženého skleněnými vlákny s alespoň 40 % hmotn. skleněných vláken.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že hnací jednotka (3) je opatřena automatickým zařízením pro přívod inertního plynu a udržování jeho tlaku.
  4. 4. Zařízení podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že ve vnitřní trubce (15) je pro zvýšení koncentrace kovových iontů uspořádána pomocná anoda (17).
  5. 5. Zařízení podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že hnací jednotka (3) má hnací hřídel, kteiý je veden plynotěsnou hřídelovou průchodkou (5) z polytetrafluorethylenu stěnou skříně hnací jednotky (3).
  6. 6. Zařízení podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že nosná ramena (11) jsou provedena jako dutá tělesa z oceli a jsou opatřena jádrem (10) z polyfenylensulfídu.
  7. 7. Zařízení podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že nosná ramena jsou na vnější straně opatřena plastovou vrstvou z polyvinylidenfluoridu nebo z termoplastického fluorovaného uhlovodíku na bázi ethylenu a chlortrifluorethylenu.
  8. 8. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že v jádru z polyfenylensulfídu jsou uspořádány přípojnice pro přívod proudu pro elektrolýzu.
CZ20040141A 2001-07-28 2002-07-26 Zarízení pro galvanické vylucování hliníku a/neboslitin z hliníku z organokovových elektrolytu CZ297865B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP01118392A EP1279751A1 (de) 2001-07-28 2001-07-28 Vorrichtung zum galvanischen Abscheiden von Aluminium oder Aluminiumlegierungen aus metallorganischen Aluminiumalkylhaltigen Elektrolyten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2004141A3 CZ2004141A3 (cs) 2004-12-15
CZ297865B6 true CZ297865B6 (cs) 2007-04-18

Family

ID=8178187

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20040141A CZ297865B6 (cs) 2001-07-28 2002-07-26 Zarízení pro galvanické vylucování hliníku a/neboslitin z hliníku z organokovových elektrolytu

Country Status (14)

Country Link
US (1) US20040256219A1 (cs)
EP (2) EP1279751A1 (cs)
JP (1) JP4149919B2 (cs)
KR (1) KR100867354B1 (cs)
CN (1) CN1283850C (cs)
AT (1) ATE289635T1 (cs)
BR (1) BR0211467A (cs)
CA (1) CA2454075A1 (cs)
CZ (1) CZ297865B6 (cs)
DE (1) DE50202333D1 (cs)
MX (1) MXPA04000859A (cs)
NO (1) NO20040373L (cs)
RU (1) RU2287619C2 (cs)
WO (1) WO2003012176A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1524336A1 (de) * 2003-10-18 2005-04-20 Aluminal Oberflächtentechnik GmbH & Co. KG Mit einer Aluminium-/Magnesium-Legierung beschichtete Werkstücke
EP1743959A1 (de) 2005-07-15 2007-01-17 Aluminal Oberflächentechnik GmbH & Co. KG Vorrichtung zum galvanischen Abschieden von Metallen und/oder Metalllegierungen unter Verwendung einer Galvanisiertrommel
CN102817053B (zh) * 2012-09-14 2016-03-09 昆山拓安塑料制品有限公司 一种提高产品镀铝效率的防护工装
EP2813602A1 (en) * 2013-06-14 2014-12-17 ATOTECH Deutschland GmbH Holding device for a substrate holder for vertical galvanic metal deposition on a substrate to be treated; and a substrate holder for being inserted in such a device

Citations (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3479272A (en) * 1966-08-09 1969-11-18 Paul W Sandrock Apparatus for plating,blackening,pickling,stripping and the like
US3767554A (en) * 1971-06-08 1973-10-23 Westlake Plastics Co Plastic electroplating barrel
US3969212A (en) * 1975-04-03 1976-07-13 The Albert Singleton Corporation Reinforced hanger bracket for electroplating barrel and method of reinforcing a plastic bar
US4287672A (en) * 1978-08-18 1981-09-08 Hans Henig Process and apparatus for drying pieces in bulk in a plating barrel
EP0209015A1 (de) * 1985-07-09 1987-01-21 Siemens Aktiengesellschaft Einrichtung zur Oberflächenbehandlung von schüttfähigem Gut
US4994163A (en) * 1990-05-10 1991-02-19 Lin Sheng R Rotatable wastewater metal-reclaimation device
DE29518476U1 (de) * 1995-11-21 1996-02-15 Eberleh, Heinz-Dieter, 50823 Köln Faserfreier Dämmstoff zur Wärmeisolierung
DE19519492A1 (de) * 1995-05-27 1996-11-28 Miele & Cie Tragvorrichtung für metallische Werkstücke
DE19541231A1 (de) * 1995-11-06 1997-05-07 Hans Henig Trommelaggregat
EP0857516A2 (en) * 1997-02-11 1998-08-12 Protective Finishing Group Limited Apparatus and method for coating articles

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3467272A (en) * 1968-04-18 1969-09-16 Sterling Seal Co Screw threaded closure for a container
US3824115A (en) * 1969-06-12 1974-07-16 Kureha Chemical Ind Co Ltd Polyvinylidene fluoride composition and coating thereof
JPS5031861B1 (cs) * 1970-07-09 1975-10-15
CH537984A (fr) * 1971-05-13 1973-06-15 Universo Sa Installation de placage galvanoplastique
CH603832A5 (cs) * 1975-08-21 1978-08-31 Siemens Ag
US4242192A (en) * 1979-09-06 1980-12-30 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Interior Electrolytic stripping cell
DE3023129C2 (de) * 1980-06-20 1982-04-15 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Vorrichtung zum galvanischen Abscheiden von Aluminium
DE3236138A1 (de) * 1982-09-29 1984-03-29 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Vorrichtung zum galvanischen abscheiden von aluminium
US4571291A (en) * 1984-08-20 1986-02-18 Alumatec, Inc. Apparatus for the electrodeposition of metal
EP0220419B1 (de) * 1985-09-17 1989-01-25 Siemens Aktiengesellschaft Einrichtung für die Massengalvanisierung von schüttfähigem Gut
JPH07100762B2 (ja) * 1985-12-12 1995-11-01 東ソー株式会社 メツキ用ポリフエニレンスルフイド樹脂組成物
US5141615A (en) * 1990-07-16 1992-08-25 Nisshin Steel Co., Ltd. Aluminum electroplating apparatus
US6355146B1 (en) * 1996-04-03 2002-03-12 The Regents Of The University Of California Sputtering process and apparatus for coating powders
DE29818476U1 (de) * 1998-10-16 1999-01-14 Linnhoff & Pasternak GmbH, 59427 Unna Be- und Entladevorrichtung zur galvanischen Oberflächenbehandlung von Teilen in Bädern

Patent Citations (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3479272A (en) * 1966-08-09 1969-11-18 Paul W Sandrock Apparatus for plating,blackening,pickling,stripping and the like
US3767554A (en) * 1971-06-08 1973-10-23 Westlake Plastics Co Plastic electroplating barrel
US3969212A (en) * 1975-04-03 1976-07-13 The Albert Singleton Corporation Reinforced hanger bracket for electroplating barrel and method of reinforcing a plastic bar
US4287672A (en) * 1978-08-18 1981-09-08 Hans Henig Process and apparatus for drying pieces in bulk in a plating barrel
EP0209015A1 (de) * 1985-07-09 1987-01-21 Siemens Aktiengesellschaft Einrichtung zur Oberflächenbehandlung von schüttfähigem Gut
US4994163A (en) * 1990-05-10 1991-02-19 Lin Sheng R Rotatable wastewater metal-reclaimation device
DE19519492A1 (de) * 1995-05-27 1996-11-28 Miele & Cie Tragvorrichtung für metallische Werkstücke
DE19541231A1 (de) * 1995-11-06 1997-05-07 Hans Henig Trommelaggregat
DE29518476U1 (de) * 1995-11-21 1996-02-15 Eberleh, Heinz-Dieter, 50823 Köln Faserfreier Dämmstoff zur Wärmeisolierung
EP0857516A2 (en) * 1997-02-11 1998-08-12 Protective Finishing Group Limited Apparatus and method for coating articles

Also Published As

Publication number Publication date
NO20040373L (no) 2004-03-26
JP2004537650A (ja) 2004-12-16
EP1412562B1 (de) 2005-02-23
ATE289635T1 (de) 2005-03-15
CZ2004141A3 (cs) 2004-12-15
DE50202333D1 (de) 2005-03-31
MXPA04000859A (es) 2005-06-20
KR100867354B1 (ko) 2008-11-07
CN1283850C (zh) 2006-11-08
KR20040035696A (ko) 2004-04-29
RU2004105960A (ru) 2005-05-10
CN1533451A (zh) 2004-09-29
EP1279751A1 (de) 2003-01-29
BR0211467A (pt) 2004-08-17
WO2003012176A1 (de) 2003-02-13
EP1412562A1 (de) 2004-04-28
JP4149919B2 (ja) 2008-09-17
US20040256219A1 (en) 2004-12-23
CA2454075A1 (en) 2003-02-13
RU2287619C2 (ru) 2006-11-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4066515A (en) Apparatus and method for the electrodepositing of aluminum
US10119198B2 (en) Method of cleaning substrate holder
KR100241635B1 (ko) 강선에 구리층을 적용시키는 방법
JPS5854196B2 (ja) アルミニウム電着装置
CZ297865B6 (cs) Zarízení pro galvanické vylucování hliníku a/neboslitin z hliníku z organokovových elektrolytu
JPS593560B2 (ja) アルミニウム電解析出装置
JP5808866B2 (ja) 非水系電気めっき方法および非水系電気めっき装置
JPS6125798B2 (cs)
US6630060B1 (en) Device for carrying out an electro-chemical treatment
JP2004537650A5 (cs)
JP2002518595A (ja) 電気メッキ法および電気メッキ装置
JPS5839799A (ja) アルミニウム電着装置
IE51335B1 (en) Apparatus and process for the electrodeposition of aluminium
FR2796401A1 (fr) Procede et appapreil pour le traitement electrochimique, en particulier pour le revetement electrochimique de pieces conductrices ou rendues conductrices, dans un recipient rempli d'un electrolyte
US4415422A (en) Apparatus for electro-depositing aluminum
JP4411397B2 (ja) 金属または非金属からなる連続製品のめっき方法、およびこの方法に用いる装置
CZ287084B6 (en) Apparatus and process of electrodeposition of metals
US20070114132A1 (en) Device and method for separating metals and/or metal alloys from metallo-organic electrolytes
FR2796400A1 (fr) Procede et appareil pour le traitement electrochimique de pieces avec extraction separee des produits de decomposition de l'eau au niveau electrodes
JP2012255187A (ja) アルミニウム多孔体の製造方法及び製造装置
JPH01132791A (ja) 部品の電気アルミニウムめっき装置
JPH05214595A (ja) 三次元の射出成形部品の表面処理装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100726