CZ296479B6 - Spojovací zarízení pro prístroj k domácímu pouzití - Google Patents

Spojovací zarízení pro prístroj k domácímu pouzití Download PDF

Info

Publication number
CZ296479B6
CZ296479B6 CZ20023638A CZ20023638A CZ296479B6 CZ 296479 B6 CZ296479 B6 CZ 296479B6 CZ 20023638 A CZ20023638 A CZ 20023638A CZ 20023638 A CZ20023638 A CZ 20023638A CZ 296479 B6 CZ296479 B6 CZ 296479B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
locking
coupling device
drive part
coupling
tool holder
Prior art date
Application number
CZ20023638A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20023638A3 (cs
Inventor
Penaranda@Mariano
Masip@Josep-Maria
Original Assignee
Braun Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Braun Gmbh filed Critical Braun Gmbh
Publication of CZ20023638A3 publication Critical patent/CZ20023638A3/cs
Publication of CZ296479B6 publication Critical patent/CZ296479B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J43/00Implements for preparing or holding food, not provided for in other groups of this subclass
    • A47J43/04Machines for domestic use not covered elsewhere, e.g. for grinding, mixing, stirring, kneading, emulsifying, whipping or beating foodstuffs, e.g. power-driven
    • A47J43/044Machines for domestic use not covered elsewhere, e.g. for grinding, mixing, stirring, kneading, emulsifying, whipping or beating foodstuffs, e.g. power-driven with tools driven from the top side
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J43/00Implements for preparing or holding food, not provided for in other groups of this subclass
    • A47J43/04Machines for domestic use not covered elsewhere, e.g. for grinding, mixing, stirring, kneading, emulsifying, whipping or beating foodstuffs, e.g. power-driven
    • A47J43/07Parts or details, e.g. mixing tools, whipping tools
    • A47J43/08Driving mechanisms
    • A47J43/082Driving mechanisms for machines with tools driven from the upper side
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T403/00Joints and connections
    • Y10T403/59Manually releaseable latch type
    • Y10T403/599Spring biased manipulator

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Food-Manufacturing Devices (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Cookers (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)
  • Slide Fasteners (AREA)
  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
  • Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)
  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)
  • Purses, Travelling Bags, Baskets, Or Suitcases (AREA)
  • Table Equipment (AREA)

Abstract

Spojovací zarízení (1) pro prístroj k domácímu pouzití, zejména k rucnímu mixéru, ke spojení hnacího dílu (7) s drzákem (6) nástroje, pricemz na spojovacím úseku hnacího dílu (7) je usporádáno blokovací ústrojí (2) s blokovacími prvky (3), které v zablokovaném stavu zabírají s prohlubnemi (10), vytvorenými na vnitrním obvodu drzáku (6) nástroje. Blokovací ústrojí (2) je vytvoreno jako prstencovitý pruzný prvek, pricemz v oblasti blokovacího prvku (3) je vytvoren ovládací prvek (4), kterým se pri jeho uvedení v cinnost deformuje pruzný prvek tak, ze se blokovací prvek (3) pohybuje smerem dovnitr a tedy se dostane mimo záber uzavíracího prvku (10).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká spojovacího zařízení pro přístroj k domácímu použití, zejména ruční nebo tyčový mixér, ke spojení hnacího dílu s držákem nástroje, přičemž na spojovacím úseku hnacího dílu je uspořádáno blokovací ústrojí s alespoň jedním blokovacím prvkem, který je v zablokovaném stavu v záběru s uzavíracím prvkem držáku nástroje.
Dosavadní stav techniky
Takováto spojovací zařízení pro kuchyňské stroje jsou již ve stavu techniky známa. Tak například spis FR 1 467 108 popisuje zařízení, u kterého se objímka, uspořádaná na držáku nástroje, elasticky zahákne do spodní oblasti hnacího dílu. K tomu má hnací díl na svém spodním konci západku, která radiálně, za působení spirálové pružiny, zabírá do drážky, která je umístěna na vnějším obvodu objímky. Západka může být přitom volně zapojována ovládacím tlačítkem, které v zablokované poloze bočně vyčnívá z hnacího dílu.
Dále je ze spisu FR 1 467 108 známo vyhazovači zařízení, které je integrováno do hnacího dílu. Při zasunutí držáku nástroje se podle tohoto stavu techniky předepne spirálová pružina a v případě odblokování se použije jako vyhazovač.
Dále je ze spisu EP 0 692 215 AI znám ruční mixér, který má hnací díl a vyměnitelný držák nástroje, ve kterém je otočně uložen hřídel nástroje. Pro upevnění držáku nástroje na hnacím dílu zabírá rozpínací svorka hnacího dílu do upevňovací drážky nástroje. Pro uvolnění držáku nástroje se rozpínací svorka vytvořená jako kovová pružina, pomocí tlačítka, které je vytvořeno jako separátní součást, posune ve směru protilehlého tlačítka.
Úkolem vynálezu je poskytnutí jednoduchého a lehkého řešení pro spojení držáku nástroje s hnacím dílem přístroje pro domácí použití, zejména ručního nebo tyčového mixéru.
Podstata vynálezu
Tento úkol se řeší spojovacím zařízením pro přístroj k domácímu použití, zejména ruční nebo tyčový mixér, ke spojení hnacího dílu s držákem nástroje, přičemž na spojovacím úseku hnacího dílu je uspořádáno blokovací ústrojí s alespoň jedním blokovacím prvkem, který je v zablokovaném stavu v záběru s uzavíracím prvkem držáku nástroje, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že blokovací ústrojí je vytvořeno jako prstencovitý pružný prvek, a v oblasti blokovacího prvku je vytvořen ovládací prvek, kterým se při jeho uvedení v činnost elasticky deformuje pružný prvek tak, že se blokovací prvek dostane mimo záběr uzavíracího prvku.
Provedením podle vynálezu se poskytne obzvláště jednoduše a levně vyrobitelné spojovací zařízení. Přitom se zařízení podle vynálezu může používat u ručních mixérů, jako jsou kupříkladu tyčové mixéry, ale i u stacionárních kuchyňských strojů nebo jiných elektrických přístrojů pro domácí použití. Spojovací úsek hnacího dílu může být přitom například v podstatě vytvořen jako válcovitý koncový úsek, vjehož vnitřku je uspořádáno blokovací ústrojí. Horní část držáku nástroje je přitom na svém vnitřním obvodu rovněž vytvořena v podstatě válcovitě, takže může klouzat přes spojovací úsek hnacího dílu na způsob objímky a na válcovitém koncovém úseku se centrovat a axiálně fixovat. Dále je v držáku nástroje otočně uložen hřídel nástroje, jehož jeden konec je spojitelný s hnacím hřídelem hnacího dílu a jehož druhý konec vyčnívá do mísícího prostoru zvonovitého krytu a je pevně spojen s pracovním nožem tak, jak to již bylo úvodem zmíněno ve stavu techniky.
- 1 CZ 296479 B6
Samozřejmě jsou také možná jiná prstencovitá provedení pružného prvku, jako kupříkladu kruhové, prizmatické, eliptické nebo jiné tvary prstenců. Tvar horního dílu držáku nástroje, vytvořeného v podstatě jako objímka, koresponduje přitom s tvarem spojovacího úseku hnacího dílu, aby se tyto díly mohly do sebe vzájemně zastrčit. Přitom může být uzavírací prvek, který je zde výhodně proveden jako prohlubeň a který je umístěn na vnitřním obvodu držáku nástroje, vytvořen kupříkladu jako obvodová drážka nebo také jako jednotlivá podélná štěrbina. V případě vytvoření blokovacího ústrojí jako elipsy se nacházejí body, vzdálené od sebe nejdále, na dlouhém poloměru elipsy. V případě kosočtverečného pružného prvku se nacházejí body, položené nejdále od sebe, na dlouhých úhlopříčkách.
Blokovací prvek může být kupříkladu tvořen vyčnívajícím výstupkem nebo výčnělkem nebo také prohlubní, přičemž je spojen do jednoho kusu s pružným prvkem a potom zabírá do odpovídající prohlubně nebo výčnělku nebo jiného výstupku na držáku nástroje. Přitom se může u ovládacího prvku jednat o výčnělek, natvarovaný na pružný prvek, který má funkci tlačítka. Vícenásobná funkce je dána tím, že jak ovládací prvek, tak i blokovací prvek je spojen do jednoho kusu s pružným prvkem, přičemž se dosáhne úspory dodatečných konstrukčních dílů a ovládací a blokovací funkce se splní jedním konstrukčním dílem.
Uspořádáním ovládacího prvku a blokovacího prvku nad sebou se při stlačení pružného prvku na ovládacím prvku posune blokovací prvek radiálně takovým způsobem směrem dovnitř, že sklouzne z uzavíracího prvku a tak uvolní držák nástroje pro odejmutí. Ovládací prvek může podle vynálezu také současně tvořit blokovací prvek. Podle vynálezu se deformace pružného prvku dosahuje tím, že se stlačí na jedné straně ovládací prvek, zatímco se na druhé straně pružný prvek opře o pouzdro hnacího dílu.
Výhodný příklad provedení spojovacího zařízení podle vynálezu se popisuje znaky nároku 2. Diametrálním uspořádání blokovacích a ovládacích prvků může být pružný prvek jednoduchým způsobem a nepatrnou silou stlačen pomocí palce a ukazováčku jedné ruky, čímž se rovněž posunou blokovací prvky směrem dovnitř. Při uvolnění se pružný prvek a blokovací prvky zase vrátí do svého výchozího stavu.
Podle znaků patentového nároku 3 mohou být otvory pro ovládací prvky podélné nebo oválné štěrbiny, nebo ale také obdélníkové, kruhové nebo jakkoliv jinak tvarované otvory. Skrz tyto otvory vyčnívají ovládací prvky v zablokovaném stavu směrem ven a jsou tak pro ovládání volně z vnějšku přístupné. Při ovládání rukou mizí ovládací prvky částečně v otvorech vnější stěny spojovacího úseku vnějšího dílu, čímž se i blokovací prvky pohybují směrem dovnitř a kloužou ven ze svých uzavíracích prvků, a tím odblokovávají držák nástroje a mohou od spojovacího úseku, popřípadě hnacího dílu, sklouznout dolů.
Pomocí znaků patentového nároku 4 se dá pružný prvek obzvláště účinně a jednoduše ovládat z vnějšku, protože je pružný prvek zkonstruován v podstatě symetricky a při ovládání silou se rovnoměrně z obou stran stlačuje.
Podle znaků patentového nároku 5 se uspořádáním blokovacího prvku a ovládacího prvku nad sebou dosahuje toho, že dráha, absolvovaná na ovládacím prvku, je stejná jako dráha na blokovacím prvku, to znamená, že vznikne přímý přenos dráhy při nejmenších ovládacích silách a drahách posuvu, což nakonec vede k jednoduchému a přímému odblokování spojovacího zařízení.
Obzvláště výhodné další provedení vynálezu předpokládá přitom znaky patentového nároku 6. Jako vhodné materiály přicházejí přitom v úvahu například pružně elasticky polypropylen, polyethylen nebo polyamid. Tyto materiály se dají jednoduše a levně zpracovávat na díly vyráběné vstřikovým litím. Vlivem pružné elasticity, vlastní těmto umělým hmotám, se zajistí, že se po příslušném požadovaném deformování pružného prvku tento pružně elasticky vrátí zpět do svého výchozího tvaru. Kromě toho se může provedením jako jednodílného plastového dílu splnit pomoci jediného konstrukčního dílu více funkcí.
-2CZ 296479 B6
U jednoho výhodného příkladu provedení se znaky patentového nároku 7 se zejména projevuje vícenásobná funkce do jednoho kusu s pružným prvkem vytvořeného vyhazovače. Přitom mohou být ušetřeny konstrukční díly, a tím redukovány náklady. Dále jsou spolu funkce vyhazovače a blokovacích prvků obratně spojeny, protože vyhazovač je při válcovitém provedení pružného prvku uspořádán o 90 stupňů vůči blokovacím prvkům, při eliptickém provedení pružného prvku na krátkém průměru, popřípadě při kosočtverečné konstrukci pružného prvku na krátkých úhlopříčkách. Při adekvátním ovládání blokovacího ústrojí přes ovládací prvky se pružný prvek pro odblokování deformuje, takže oblasti pružného prstence kolem vyhazovače, popřípadě krátké úhlopříčky, popřípadě krátké průměry, se ve své délce zvětší, zatímco se naproti tomu ovládací oblast pružného prvku stlačí. Přitom se vyhazovače stlačí proti šikmo probíhajícími vnitřnímu obvodu držáku nástroje, čímž se tento při současném odblokování blokovacích prvků odpojí od hnacího dílu, odsune, a tím se axiálně v podélném směru hnacího dílu uvolní.
Další výhodná vícenásobná funkce se popisuje znaky patentového nároku 8, přičemž mají vyhazovače rampovité plochy, které při radiálním ovládání způsobují axiální, v podélném směru hnacího dílu směrované vyhazovači pohyby. Přitom je stoupání rampy zvoleno tak mírné, že ovládací síly nejsou pro obsluhující osoby příliš velké a přesto dráha stačí k tomu, aby se držák nástroje od hnacího dílu viditelně uvolnil.
Konečně další výhodný příklad provedení daného spojovacího zařízení předpokládá znaky patentového nároku 9. Odpovídajícími vodícími ústrojími, která mohou být tvořena drážkami, umístěnými na pružném prvku, a vodícími žebry, uspořádanými na hnacím dílu, se kupříkladu zabraňuje zpříčení pružného prvku, čímž se zajistí bezpečná funkce.
Dále je obzvláště výhodné, že blokovací ústrojí daného vynálezu má znaky patentového nároku
10. Takovéto zajištění proti ztracení může být kupříkladu dáno k dispozici tím, že buď vyhazovače, nebo blokovací prvky-u příkladu provedení výhodně vyhazovače-jsou vždy v záběru s průchody, vytvořenými na hnacím dílu. Takovýmto fixováním pružného prvku v hnacím konstrukčním dílu se značně usnadní montáž, protože je pružný prvek po vestavbě ve svých polohách fixován. Vyklouznutí z předem dané polohy a sevření jinými konstrukčními díly se tím zabrání. Vyhazovače procházejí hnacím dílem a vyčnívají z něho radiálně tak daleko, že při vsazení do držáku nástroje do na něm vytvořených prohlubní, které tvoří uzavírací prvky, aretačně zabírají.
Další výhodná provedení vynálezu předkládají znaky patentového nároku 11. Jimi se umožní takzvané zaskočení blokovacích prvků při spojovacím procesu, aniž by přitom ovládacím prvkům zabraňovaly v cestě. Toho se dosáhne místním oddělením blokovacích prvků vůči ovládacím prvkům. Tím mohou být blokovací prvky při nasazování držáku nástroje zatlačeny zpět do příslušného otvoru vnější stěny spojovacího úseku bez uvedení ovládacího zařízení v činnost, až lícují s prohlubněmi na vnitřním obvodu držáku nástroje. V tomto okamžiku zaskočí blokovací prvky na základě pružného účinku svislé spojovací příčky zpátky. Spojení je nyní zaaretováno a zablokováno. Odblokování může nyní nastat jen ještě uvedením ovládacích prvků v činnost.
Ke zlepšenému zaskočení blokovacích prvků jsou tyto provedeny podle patentového nároku 12. Tím mají jednak blokovací prvky účinek ozubu a jednak se středícími plochamina držáku nástroje, spolupůsobícími s luznými plochami na pružném prvku, dosáhne toho, že pružný prvek tlačí držák nástroje stále bez vůle do hnacího dílu a tím se stěny přitlačují proti dosedacím plochám s předpětím, protože je pružný prvek v hnacím dílu držen vždy s malým předpětím.
Podle znaků patentového nároku 13 klouže při odpojování držák nástroje na klínovitém vyhazovači jako na rampě. Doplňkový pružný účinek pomocí druhých spojovacích příček napomáhá dávkovat tlak vyhazovače. Kromě toho se tím zabraňuje zpříčení.
-3CZ 296479 B6
Přehled obrázků na výkresech
Další provedení a výhody vynálezu jsou blíže popsány a objasněny na příkladech jeho provedení podle připojených výkresů, které znázorňují na obr. 1 schematický pohled na dílčí podélný výřez jedním příkladem provedení spojovacího zařízení tyčového mixéru podle vynálezu, na obr. 2 příklad provedení podle vynálezu z obr. 1, otočený o 90 stupňů, v řezu, ovšem bez motoru, hnacího vřetena, spojovací objímky a hnacího hřídele, na obr. 3 perspektivní pohled na pružný prvek podle vynálezu spojovacího zařízení z obr. 1, na obr. 4 a obr. 4a schematické znázornění funkce příkladu provedení podle vynálezu z obr. 1 v zablokovaném stavu, a na obr. 5 a obr. 5 a schematické znázornění funkce příkladu provedení podle vynálezu z obr. 1 v odblokovaném stavu.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 a obr. 2 znázorňují schematicky v řezu výhodný příklad provedení spojovacího zařízení 1 podle vynálezu. V nich je se svým horním úsekem znázorněn držák 6 nástroje, který na způsob objímky obepíná spodní spojovací úsek 24 tvaru komolého kužele hnacího dílu 7. Hnací díl 7 a držák 6 nástroje jsou u daného příkladu provedení zhotoveny v podstatě z umělé hmoty. Jak je znázorněno na obr. 1, má přitom držák 6 nástroje na svém horním vnitřním obvodu jako podélné drážky vytvořené blokovací úchyty, popřípadě uzavírací prvky 10, ve kterých jsou uchyceny blokovací prvky 3. V průchozím otvoru 15 hnacího dílu 7 je upevněno ložiskové pouzdro 16, v jehož průchozím otvoru 20 je upevněno další ložiskové pouzdro 22, v jehož průchozím otvoru 23 je zase uloženo kluzné ložisko 25, ve kterém je otočně uloženo hnací vřeteno 26 elektromotoru 27, neotočně uloženého v hnacím dílu 7. Volný konec hnacího vřetena 26 je neotočně upevněn se spojovací objímkou 28, která má uchycovací otvor 29, ve kterém je neotočně a zase uvolnitelně zasunut neotočný, uvolnitelně v držáku 6 nástroje uložený hnací hřídel 30. Na druhém, ve výkrese neznázoměném konci hřídele nástroje, je upevněn zde neznázoměný nůž, popřípadě pracovní nástroj, sloužící je zpracovávání potravin, který je obklopen krytem, výhodně zvonem tak, jak je to kupříkladu známo ze spisu FR-B-1 467 108.
Hnací hřídel 30 má ve výkrese neznázoměné unášecí prostředky, které zabírají do odpovídajících, zde neznázoměných unášecích prostředků vuchycovacím otvoru 29 pro neotočný, ale uvolnitelný záběr. Ložiskové pouzdro 16 má podle obr. 1 prstencovitý nákružek 17, zahnutý o úhel 90 stupňů, který se opírá a centruje v průchozím otvoru 15 pouzdra 18 ze strany náhonu.
Kromě toho je na obr. 1 znázorněn v řezu pružný prvek 2, zhotovený z pružné elastické umělé hmoty. Pružný prvek 2 je přitom vytvořen kosočtverečně se zaoblenými rohy. Na obr. 1 jsou znázorněny rohové body na dlouhé úhlopříčce. Rovina, vytvořená kosočtverečným pružným prvkem 2, se v následujícím textu označuje jako rovina pružného prvku.
Dále jsou na obr. 1 znázorněny dva proti sobě ležící blokovací prvky 3, které jsou spojeny do jednoho kusu se spojovacími příčkami 12. Blokovací prvky 3 jsou přitom vytvořeny klínovitě a svou dosedací plochou 34 dosedají na vodorovně probíhající stěnu 37 uzavíracích prvků 10, vytvořených jako slepé díry nebo prohlubně, potom co byly radiálním předpětím, vykonávaným pružným prvkem 2, přes spolupůsobící kluzné a středící plochy 40, 39 posunuty směrem nahoru až na doraz. V této poloze, jakož i v odpojené poloze, procházejí blokovací prvky 3 skrz průchody 35 a zabírají do proříznutých uzavíracích prvků 10.
Spojovací příčky 12 jsou podle obr. 1 a obr. 3 v jednom kusu natvarovány na pružném prvku 2, kolmo křovině pružných prvků. Spojovací příčky 12 mají na svých spodních koncích kolmo probíhající vodicí drážky 5, jak je to obzvláště dobře seznatelné z obr. 3.
Dále jsou na obr. 1 a obr. 3 nad blokovacími prvky 3 uspořádány na upevňovacím bodu spojovacích příček 12 diametrálně proti sobě ležící ovládací prvky 4, které jsou rovněž vytvarovány
-4CZ 296479 B6 v jednom kuse na pružném prvku 2. Přitom jsou ovládací prvky 4 vytvořeny jako vypouklá tlačítka, která podle obr. 1 vyčnívají skrz otvor 13 ze spojovacího úseku hnacího dílu 7. Aby se zabránilo vnikání nečistoty do hnacího dílu 7, jsou uspořádána flexibilní pryžová těsnění 14, která zakrývají otvory 13 a ovládací prvky 4. Pružný prvek 2 je ve své poloze držen vodícími žebry 8 a prstencovitým nákružkem 17 na pouzdru 18 hnacího dílu 7. Přitom kloužou vodicí drážky 5, znázorněné na obr. 3, při uvádění blokovacího ústrojí v činnosti po vodicích žebrech 8.
Obr. 2 znázorňuje stejný příklad provedení jako obr. 1, avšak řez probíhá přesazené o 90 stupňů, ovšem kvůli jednoduchosti jsou zde některé části vynechány. Na obr. 2 jsou znázorněny vyhazovače 9, přesazené uspořádané o 90 stupňů vůči blokovacím prvkům 3. Vyhazovače 9 jsou rovněž v jednom kuse přes spojovací příčky 11 spojeny s pružným prvkem 2, viz. obr. 3, a mají mírně klínovitý tvar, přičemž na své spodní straně tvoří rampovitou plochu 32, která přiléhá na dosedací plochy 33 držáku 6 nástroje, a jestliže se po obou stranách tlačí z vnějšku proti ovládacím prvkům 4 radiálně zvnějšku směrem dovnitř, viz směr šipky X na obr. 1, tak se vyhazovače 9 právě pohybují v obráceném směru radiálně směrem ven, a přitom se přes spojovací plochy 33 držáku nástroje posouvají podle obr. 2 směrem dolů, což ale není na obrázcích znázorněno, protože je zde znázorněna jen sestavená poloha držáku 6 nástroje a hnacího dílu 2. Přitom se již pohnuly blokovací prvky 3 z prohlubní 38 radiálně směrem dovnitř a uvolnily držák 3 nástroje k axiálnímu pohybu. Na svém spodním konci mají spojovací příčky 11 rovněž vodicí drážky 5, které jsou vedeny vodícími žebry 8 v radiálním směru tím, že tyto ze shora a bočně obklopují. Vyhazovače 9 jsou v perspektivě znázorněny na obr. 3.
Pružný prvek 2, znázorněný na obr. 3 jako jednotlivý díl, je jednodílným konstrukčním prvkem zhotoveným vstřikovým litím, který je vyroben z pružně elastické termoplastické umělé hmoty. Přitom má pružný prvek 2 prstencovitý tvar, přičemž jsou ovládací prvky 4, jakož i blokovací prvky 3, umístěné na spojovací příčce 12 dole, uspořádány v úhlu 90 stupňů vůči spojovacím příčkám 11, na kterých jsou natvarovány vyhazovače 9 a směrem dolů otevřené vodicí drážky 5. Blokovací prvky 3 jsou uspořádány na spojovací příčce 12, která má dále dole vodicí drážky 5. Obr. 4 a obr. 4a znázorňují schematický funkční pohled na spojovací zařízení podle vynálezu, přičemž je pružný prvek 2, uchycený v hnacím dílu 7, znázorněn čárkovaně. Na obr. 4 je držák 6 nástroje znázorněn v zablokovaném stavu. V tomto stavu jsou ovládací prvky 4 od sebe vzdáleny nejdále. Vyhazovače 9 se naproti tomu nacházejí v kratším odstupu, uspořádané proti sobě. To také vyplývá ze silně zjednodušeného náčrtu na obr. 4a, kteiý znázorňuje schematický půdorysný pohled na kosočtverečný pružný prvek 2.
Obr. 5 a obr. 5a znázorňují druhý schematický funkční pohled, u kterého byly ovládací prvky 4 z obr. 4 a obr. 4a uvedeny v činnost ve směru šipky A. Tím se kosočtverečný pružný prvek 2 deformuje takovým způsobem, že se blokovací prvky 3 odblokují a vyhazovače 5 oddělí držák 6 nástroje od hnacího dílu 2· To je zejména patrné ve schematickém půdorysném pohledu na kosočtverečný pružný prvek 2 na obr. 5a. Vyhazovače 5 se přitom nacházejí v aktivní poloze na dlouhé úhlopříčce kosočtverce, zatímco se ovládací prvky 4 v této poloze nacházejí na krátké úhlopříčce. Blokovací prvky 3 přitom zcela zmizí v hnacím dílu tak, jak to vyplývá z obr. 5.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (13)

1. Spojovací zařízení (1) pro přístroj k domácímu použití, zejména ruční nebo tyčovýmixér, ke spojení hnacího dílu (7) s držákem (6) nástroje, přičemž na spojovacím úseku (24) hnacího dílu (7) je uspořádáno blokovací ústrojí (2) s alespoň jedním blokovacím prvkem (3), který je v zablokovaném stavu v záběru s uzavíracím prvkem (10) držáku (6) nástroje, vyznačující se tím, že blokovací ústrojí (2) je vytvořeno jako prstencovitý pružný prvek, a v oblasti blokovacího prvku (3) je vytvořen ovládací prvek (4), kterým se při jeho uvedení v činnost
-5CZ 296479 B6 elasticky deformuje pružný prvek (2) tak, že se blokovací prvek (3) dostane mimo záběr uzavíracího prvku (10).
2. Spojovací zařízení (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že na pružném prvku (2) je diametrálně proti sobě uspořádáno po jednom blokovacím prvku (3), a na příslušném místě na držáku (6) nástroje vytvořeno po jednom uzavíracím prvku (10).
3. Spojovací zařízení (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že na vnější stěně spojovacího úseku (24) hnacího dílu (7) je uspořádán alespoň jeden otvor (13), skrz který v zablokovaném stavu vyčnívá směrem ven alespoň jeden ovládací prvek (4), vytvořený na pružném prvku (2).
4. Spojovací zařízení (1) podle nároku 3, vyznačující se tím, že na pružném prvku (2) je diametrálně proti sobě vytvořeno po jednom ovládacím prvku (4), který vyčnívá směrem ven skrz otvory (13), vytvořené na hnacím dílu (7).
5. Spojovací zařízení (1) podle nároku 4, vyznačující se tím, že ovládací prvky (4) jsou na pružném prvku (2) vytvořeny ve výšce blokovacích prvků (3).
6. Spojovací zařízení (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že blokovací ústrojí (2) je zhotoveno z vhodné termoplastické umělé hmoty.
7. Spojovací zařízení (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že blokovací ústrojí (2) má alespoň jeden vyhazovač (9), který je vůči blokovacímu prvku (3) uspořádán přesazené o 90 stupňů.
8. Spojovací zařízení (1) podle nároku 7, vyznačující se t í m , že na pružném prvku (2) je diametrálně proti sobě vytvořeno po jednom vyhazovači (9), a že vyhazovače (9) mají rampovité plochy (32), které spolupůsobí s korespondujícími dosedacími plochami (33) na držáku (6) nástroje.
9. Spojovací zařízení (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že na blokovacím ústrojí (2) a ve spojovacím úseku hnacího dílu (7) jsou uspořádána korespodnující vodicí ústrojí (5, 8) pro vedení pružného prvku (2) radiálně k hnacímu dílu (7).
10. Spojovací zařízení (1) podle nároku 7, vyznačující se tím, že blokovací ústrojí (2) má zajištění proti ztracení, které sestává z vyhazovače (9), vytvořeného na pružném prvku (2) , který ze své strany prochází skrz průchozí otvor (35), vytvořený na hnacím dílu (7).
11. Spojovací zařízení (1) podle nároku 2, vyznačující se tím, že blokovací prvky (3) jsou uspořádány na prvních spojovacích příčkách (12), které jsou spojeny do jednoho kusu s pružným prvkem (2).
12. Spojovací zařízení (1) podle nároku 2, vyznačující se tím, že blokovací prvky (3) jsou vytvořeny klínovitě, a že uzavírací prvky (10) jsou tvořeny prohlubněmi (38), jejichž vodorovně probíhající stěny (34) dosedají na dosedací plochy (37), a jejichž šikmo směrem ven směřující kluzné plochy (40) dosedají na středící plochy (39), přizpůsobení tvaru kluzných ploch (40).
13. Spojovací zařízení (1) podle nároku 7, vyznačující se tím, že vyhazovače (9) jsou uspořádány na druhých spojovacích příčkách (11), které jsou spojeny do jednoho kusu s pružným prvkem (2).
CZ20023638A 2000-05-06 2001-04-27 Spojovací zarízení pro prístroj k domácímu pouzití CZ296479B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10022131A DE10022131C1 (de) 2000-05-06 2000-05-06 Kupplungsvorrichtung für eine Küchenmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20023638A3 CZ20023638A3 (cs) 2003-02-12
CZ296479B6 true CZ296479B6 (cs) 2006-03-15

Family

ID=7641032

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20023638A CZ296479B6 (cs) 2000-05-06 2001-04-27 Spojovací zarízení pro prístroj k domácímu pouzití

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6811298B2 (cs)
EP (1) EP1280444B1 (cs)
JP (1) JP2003532471A (cs)
CN (1) CN1164229C (cs)
AT (1) ATE303744T1 (cs)
AU (1) AU6025601A (cs)
CA (1) CA2405751A1 (cs)
CZ (1) CZ296479B6 (cs)
DE (2) DE10022131C1 (cs)
ES (1) ES2247110T3 (cs)
HK (1) HK1052846B (cs)
HU (1) HU222863B1 (cs)
MX (1) MXPA02009694A (cs)
PL (1) PL195369B1 (cs)
RU (1) RU2248740C2 (cs)
WO (1) WO2001084996A1 (cs)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10244714B4 (de) * 2002-09-25 2015-06-18 BSH Hausgeräte GmbH Lagervorrichtung für Küchengeräte
US6974244B1 (en) * 2002-11-15 2005-12-13 King-Yuan Lin Hand-held wand mixer
FR2854562B1 (fr) * 2003-05-09 2005-07-01 Dito Sama Outil de machine de traitement de produits alimentaire, notamment de type mixeur, et machine equipee d'un tel outil
FR2856909B1 (fr) * 2003-07-03 2005-08-19 Seb Sa Appareil electromenager de preparation culinaire comportant un recipient de travail verrouille sur un boitier
ES1060494Y (es) * 2005-06-13 2006-01-01 Sammic Sl Disposicion de acoplamiento liberable entre brazo triturador y/o batidor bloque motor en maquinas trituradoras electroportatiles.
ES1060846Y (es) * 2005-07-28 2006-03-01 Sammic Sl Dispositivo acoplador liberable entre un brazo triturador y/o batidor y un bloque motor en maquinas trituradoras electroportatiles
DE102005038917A1 (de) * 2005-08-17 2007-02-22 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Stabmixer mit durch einen Spanndeckel verbundenen Gehäuseschalen
DE102005059697B3 (de) * 2005-12-14 2007-04-19 Braun Gmbh Handrührer mit Umschaltung von Kurzzeitbetrieb auf Dauerbetrieb in Abhängigkeit des angekoppelten Arbeitswerkzeugs
FR2896394B1 (fr) * 2006-01-20 2010-03-19 Hameur Sa Mixeur plongeant et procede de demontage facilite
DE102007038371B4 (de) * 2007-08-14 2014-05-28 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH System zum Lagern der Antriebswelle einer Küchenmaschine
US8087818B2 (en) * 2008-12-03 2012-01-03 Whirlpool Corporation Blade-motor coupler for a blender
EP2198761A1 (en) 2008-12-18 2010-06-23 Koninklijke Philips Electronics N.V. Release system for kitchen utensil
CN101884503B (zh) * 2009-05-11 2012-10-10 泓首翔电器(深圳)有限公司 一种手提搅拌机
WO2014103031A1 (ja) * 2012-12-28 2014-07-03 大昭和精機株式会社 工具保持構造
FR3033996B1 (fr) * 2015-03-25 2017-03-24 Seb Sa Embase d’accessoire de fragmentation d’aliments
MX2018003521A (es) 2015-09-25 2018-09-11 Sca Hygiene Prod Ab Bomba para distribucion de fluidos.
WO2017050392A1 (en) 2015-09-25 2017-03-30 Sca Hygiene Products Ab Pump with a polymer spring
EP3600687B1 (en) 2017-03-29 2023-01-25 Essity Hygiene and Health Aktiebolag Plastomer spring with captive valve
EP3427619A1 (en) * 2017-07-10 2019-01-16 BSH Hausgeräte GmbH Tool detaching means for kitchen appliances
USD912460S1 (en) 2019-10-25 2021-03-09 Hamilton Beach Brands, Inc. Hand blender
DE202020102479U1 (de) * 2020-05-04 2020-05-25 Günter Krauter Verbindungsvorrichtung sowie Verbindungskonzept für einen Steckgriff eines Vibrationstrainingsgeräts
CN112426071B (zh) * 2020-11-02 2021-09-07 江苏黎明食品集团有限公司 一种新型大蒜切碎器

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2865662A (en) * 1954-09-10 1958-12-23 Urfabriken Ab Means for removably mounting a member on a shaft
GB1050352A (cs) * 1963-02-12
FR1467108A (fr) * 1965-12-02 1967-01-27 Moulinex Sa Mixer plongeant
JPS5411236Y2 (cs) * 1973-05-08 1979-05-22
FR2515021B1 (fr) * 1981-10-28 1986-04-18 Moulinex Sa Mixeur menager
DE3307023A1 (de) * 1983-02-28 1984-08-30 Icomag Trust Reg., Vaduz Antriebsgeraet fuer kuechenwerkzeuge
DE3765817D1 (de) * 1986-03-25 1990-12-06 Sandvik Coromant Ab Kuppeleinrichtung fuer zwei teile.
DE3709573C3 (de) * 1987-03-24 1994-08-04 Braun Ag Stabmixer
US5368384A (en) * 1993-08-20 1994-11-29 Duncan; J. Kenneth Hand-held mixing device with heating element
FR2720141B1 (fr) * 1994-05-20 1996-08-02 Cesa Elément perfectionné d'armature pour siège, pièce en faisant utilisation et son application notamment à un siège de véhicule.
DE4424501C1 (de) * 1994-07-12 1995-05-04 Braun Ag Handmixer
DE19504638A1 (de) * 1995-02-13 1996-08-14 Braun Ag Verfahren für ein Arbeitsgerät, insbesondere Stabmixer, zum Rühren oder Zerkleinern von Nahrungsmitteln in einem Behälter
FR2770121B1 (fr) * 1997-10-29 2004-10-22 Robot Coupe Sa Mixer plongeant
EP0925010B1 (fr) * 1997-07-16 2004-09-29 Robot Coupe SNC Mixer plongeant
US5863118A (en) * 1997-07-29 1999-01-26 Conair Corporation Blender with extendible housing
FR2794017B1 (fr) * 1999-05-27 2003-05-30 Moulinex Sa Mixeur menager de type plongeant
DE10002935A1 (de) * 2000-01-25 2001-10-31 Huber Helmut Pürierstab, Spritz- und Unfallschutz
DE20006028U1 (de) * 2000-03-31 2000-07-27 Bsh Bosch Siemens Hausgeraete Handmixer
DE10114373A1 (de) * 2001-03-23 2002-10-10 Braun Gmbh Hand- oder Stabmixer mit Kupplungsvorrichtung
US6523990B1 (en) * 2002-08-12 2003-02-25 Main Power Electrical Factory Ltd. Hand blender

Also Published As

Publication number Publication date
PL195369B1 (pl) 2007-09-28
MXPA02009694A (es) 2003-05-27
PL358331A1 (en) 2004-08-09
EP1280444A1 (de) 2003-02-05
CA2405751A1 (en) 2002-10-09
CN1164229C (zh) 2004-09-01
ATE303744T1 (de) 2005-09-15
WO2001084996A1 (de) 2001-11-15
DE10022131C1 (de) 2001-09-13
HU222863B1 (hu) 2003-12-29
HUP0300311A2 (en) 2003-06-28
HK1052846B (zh) 2005-02-18
RU2248740C2 (ru) 2005-03-27
CZ20023638A3 (cs) 2003-02-12
JP2003532471A (ja) 2003-11-05
US20030156899A1 (en) 2003-08-21
ES2247110T3 (es) 2006-03-01
DE50107369D1 (de) 2005-10-13
CN1422135A (zh) 2003-06-04
AU6025601A (en) 2001-11-20
HK1052846A1 (en) 2003-10-03
US6811298B2 (en) 2004-11-02
EP1280444B1 (de) 2005-09-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ296479B6 (cs) Spojovací zarízení pro prístroj k domácímu pouzití
KR100579433B1 (ko) 진공청소기의 신축형 흡입관
US4750878A (en) Retainer bushing
US6789933B2 (en) Handheld or immersion blender with coupling device
AU2004202212A1 (en) Utility Knife
JPH094610A (ja) 係止装置
US20120195709A1 (en) Connection assembly and method for removable fastening an attachment part to a carrier
CZ3098A3 (cs) Sací trubice pro vysavač
KR20170019370A (ko) 선택기 장치
US9822914B2 (en) Pipe connecting connector
KR20160047370A (ko) 클립
US7891438B2 (en) Hand power tool
RU2261644C2 (ru) Вставное соединительное устройство трубки пылесоса
JP2005530624A (ja) 工作機械のハンドグリップ
KR20220145419A (ko) 두 개의 튜브형 물체를 연결하기 위한 장치
US6192815B1 (en) Push-button on a sewing machine
GB2417756A (en) Quick fit ball joint
JP6535422B2 (ja) 燃料タンクの内蔵部品の取付構造
KR200399786Y1 (ko) 수도꼭지와 급수호스의 연결용 홀더장치
JP6584364B2 (ja) 吐出具
CN112639305B (zh) 卡扣
JPH10228835A (ja) 操作スイッチ
KR19990010546U (ko) 세탁기의 급수호스의 연결장치
KR20060089067A (ko) 차량용 시프트레버 어셈블리
JP2017159676A (ja) シフトレバー

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20210427