CZ295147B6 - Způsob výroby a zařízení pro výrobu pásu netkané textilie - Google Patents

Způsob výroby a zařízení pro výrobu pásu netkané textilie Download PDF

Info

Publication number
CZ295147B6
CZ295147B6 CZ19983072A CZ307298A CZ295147B6 CZ 295147 B6 CZ295147 B6 CZ 295147B6 CZ 19983072 A CZ19983072 A CZ 19983072A CZ 307298 A CZ307298 A CZ 307298A CZ 295147 B6 CZ295147 B6 CZ 295147B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fibers
row
fiber
thermoplastic polymer
rolls
Prior art date
Application number
CZ19983072A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307298A3 (cs
Inventor
Edward L. Brignola
Alvin A. Fleck
Price W. Lacroix
Edward K. Willis
Leon H. Zimmerman
Original Assignee
Reemay Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reemay Inc. filed Critical Reemay Inc.
Publication of CZ307298A3 publication Critical patent/CZ307298A3/cs
Publication of CZ295147B6 publication Critical patent/CZ295147B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/12Stretch-spinning methods
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04HMAKING TEXTILE FABRICS, e.g. FROM FIBRES OR FILAMENTARY MATERIAL; FABRICS MADE BY SUCH PROCESSES OR APPARATUS, e.g. FELTS, NON-WOVEN FABRICS; COTTON-WOOL; WADDING ; NON-WOVEN FABRICS FROM STAPLE FIBRES, FILAMENTS OR YARNS, BONDED WITH AT LEAST ONE WEB-LIKE MATERIAL DURING THEIR CONSOLIDATION
    • D04H3/00Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length
    • D04H3/08Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length characterised by the method of strengthening or consolidating
    • D04H3/16Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length characterised by the method of strengthening or consolidating with bonds between thermoplastic filaments produced in association with filament formation, e.g. immediately following extrusion
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/08Melt spinning methods
    • D01D5/098Melt spinning methods with simultaneous stretching

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Manufacturing Of Electric Cables (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Abstract

Tavitelný termoplastický polymerní materiál se vytlačuje v roztaveném stavu pro vytvoření vícevláknové řady (2) vláken, dále se ochlazuje a navíjí se kolem alespoň dvou vzájemně oddělených hnaných převíjejících válců (14, 16), kolem nichž je uspořádán kryt (12), před uložením materiálu k vytvoření pásu (40) netkaného materiálu, který se dále spojuje k vytvoření netkaného výrobku. Převíjející válce (14, 16) vyvozují tažnou sílu na vícevlákonovou řadu (2) vláken, k provedení dloužení roztavené vícevláknové řady (2) vláken před jejich úplným ztuhnutím. Kryt umožňuje samonatahování řady (2) vláken kolem převíjejících válců (14, 16). Pneumatická tryska (32) umístěná u výstupního konce (24) krytu (12) podporuje vytváření kontaktu vícevláknové řady (2) vláken s převíjecími válci (14, 16) pro usnadnění vytvoření stejnoměrné tažné síly a vytahuje vícevláknovu řadu (2) vláken ve směru její délky k ukládacímu zařízení (38), kde se ukládá.ŕ

Description

Způsob výroby a zařízení pro výrobu pásu netkané textilie
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby pásu netkané textilie, kde se roztavený v tavenině zpracovatelný termoplastický polymemí materiál protlačuje skupinou vytlačovacích otvorů pro vytváření vícevláknové řady vláken, a tato vícevláknová řada vláken se dlouží pro zvýšení pevnosti v tahu, a prochází skrz chladicí oblast, kde dochází k jejímu ztuhnutí, a ukládá se na plošném ukládacím zařízení pro vytváření pásu a spojuje se k vytvoření pásu netkané textilie, přičemž vícevláknová řada vláken prochází ve směru své délky mezi chladicí oblastí a ukládacím zařízením, kde se navíjí kolem alespoň dvou vzájemně oddělených hnaných převijecích válců a působí na ni tažná síla především působením těchto vzájemně oddělených hnaných převíjecích válců k dosažení dloužení vláken v blízkosti vytlačovacích otvorů a že se vyvozuje další tažná síla na vícevláknovou řadu vláken jejím průchodem pneumatickou dopředu ji pohánějící tryskou.
Vynález se dále týká zařízení k provádění tohoto způsobu na výrobu pásu netkané látky tvořené kombinací skupiny vytlačovacích otvorů pro vytlačování v roztaveném stavu, uzpůsobeného vytvářet vícevláknovou řadu vláken po vytlačení roztaveného termoplastického polymerního materiálu, chladicí oblasti uzpůsobené dosahovat ztuhnutí roztavené vícevláknové řady z termoplastického polymeru po jejím vytlačení v roztaveném stavu, alespoň dvou vzájemně oddělených hnaných převíjecích válců umístěných za chladicí oblastí, uzpůsobených vyvíjet tažnou sílu na vícevláknovou řadu vláken k dosažení dloužení vláken v blízkosti vytlačovacích otvorů, pneumatické dopředu pohánějící trysky, ukládacího zařízení umístěného v odstupu pod pneumatickou dopředu pohánějící tryskou, uzpůsobeného k příjmu vícevláknové řady vláken z termoplastického polymeru a k usnadnění jejího ukládání při vytváření pásu a spojovacího prostředku uzpůsobeného k spojování vícevláknové řady vláken z termoplastického polymeru po vytvoření pásu pro vytvoření netkané textilie.
Netkané textilie představují důležité komerční výrobky pro spotřební a průmyslové použití. Takové výrobky mají obvykle vlastnosti a vzhled textilií a používají se jako složky jednorázových plen, v automobilovém průmyslu a dále ve výrobě zdravotního prádla, domovního vybavení, filtračních látek, podložení koberců, podkladů pro změkčení tkanin, surových krytinových lepenek, geotextilií atd.
Dosavadní stav techniky
Podle známého způsobu prochází roztavený v roztaveném stavu zpracovatelný termoplastický polymemí materiál zvlákňovací tryskou k vytvoření vícevláknové řady vláken, dlouží se k zvýšení pevnosti v tahu, prochází chladicí oblastí, kde dochází k tuhnutí, ukládá se na rovinném ukládacím zařízení k vytvoření pásu, který se spojuje k vytvoření pásu netkané látky. Dloužení nebo zeslabování z taveniny zvlákňované řady vláken se v minulosti provádělo průchodem pneumatickou vpřed poháněči tryskou nebo navíjením kolem hnaných převíjecích válců. V americkém patentovém spisu US 5 439 364 je uvedeno zařízení používají jak převíjecí válce, tak proud plynu. Zařízení používané v minulosti k výrobě z taveniny zvlákňovaných netkaných látek bylo obvykle poměrně velice finančně nákladné, mělo mnoho zvlákňovacích ploch, spotřebovávalo velké objemy vzduchu a jeho nevýhodou bylo, že vykazovalo nestálý dTex (denier) když byl zájem o účinné vytvoření netkané textilie na ekonomickém základě.
Cílem vynálezu je vytvoření zdokonaleného způsobu výroby netkaných textilií.
Cílem vynálezu je dále vytvoření způsobu výroby netkaných textilií, který se může provádět na efektivní bázi pro vytvoření v podstatě stejnoměrného výrobku, který má uspokojivé vyvážené vlastnosti.
Cílem vynálezu je dále vytvoření způsobu výroby netkaných látek, který je poměrně uživatelsky příjemný a poskytuje možnost rutinní výroby jakostní netkané textilie, v podstatě bez nutnosti zbytečného navíjení na válec.
Cílem vynálezu je dále vytvoření zdokonaleného způsobu výroby netkaných látek, kde řada vláken má schopnost samonatahování a vyžaduje minimální zásahy operátora.
Cílem vynálezu je dále vytvoření zdokonalené technologie výroby, která se může pružně přizpůsobit chemickému složení v tavenině zpracovatelného termoplastického polymemího materiálu, tvořícího výchozí materiál.
Cílem vynálezu je dále vytvoření způsobu výroby, který umožňuje vyrábět s dobrým řízením hodnoty dTex (denieru), v podstatě lehký netkaný výrobek, při poměrně vysoké rychlosti zvlákňování na spolehlivé bázi.
Dalším cílem vynálezu je vytvoření zdokonaleného způsobu výroby netkaných textilií, který současně umožňuje snížení investičních i provozních nákladů.
Dalším cílem vynálezu je vytvoření způsobu výroby netkaných textilií, kde snížení provozních nákladů je možné vzhledem k požadavku na proud vzduchu, při porovnání s technologií podle stavu techniky zahrnující použití vzduchové poháněči trysky kprovádění zeslabení.
Dalším cílem vynálezu je vytvoření zdokonaleného zařízení k výrobě netkaných textilií.
Tyto a další cíle, a také rozsah, podstata a využití vynálezu budou jasné odborníkům v oboru technologie netkaných textilií z následujícího podrobného popisu a z připojených nároků.
Podstata vynálezu
Bylo zjištěno, že ve způsobu pásu netkané textilie, kde se roztavený v tavenině zpracovatelný termoplastický polymerní materiál protlačuje skupinou vytlačovacích otvorů pro vytváření vícevláknové řady vláken, a tato vícevláknová řada vláken se dlouží pro zvýšení pevnosti v tahu, a prochází skrz chladicí oblast, kde dochází k jejímu ztuhnutí, a ukládá se na plošném ukládacím zařízení pro vytváření pásu a spojuje se k vytvoření pásu netkané textilie, přičemž vícevláknová řada vláken prochází ve směru své délky mezi chladicí oblastí a ukládacím zařízením, kde se navíjí kolem alespoň dvou vzájemně oddělených hnaných převíjecích válců a působí na ni tažná síla především působením těchto vzájemně oddělených hnaných převíjecích válců k dosažení dloužení vláken v blízkosti vytlačovacích otvorů a že se vyvozuje další tažná síla na vícevláknovou řadu vláken jejím průchodem pneumatickou dopředu ji pohánějící tryskou se dosáhnou zlepšené výsledky podle vynálezu když vícevláknová řada vláken prochází mezi alespoň dvěma vzájemně oddělenými hnanými převíjecími válci v oblastech, kde je ve styku s těmito válci pod krytem majícím vstupní konec a výstupní konec pro vícevláknovou řadu vláken a za výstupním koncem prochází vícevláknová řada vláken dopředu ji pohánějící tryskou, která vícevláknové řadě vláken napomáhá ve styku s vzájemně oddělenými hnanými převíjecími válci a vypuzuje ji ve směru její délky z výstupního konce krytu směrem kukládacímu zařízení.
Zařízení k provádění způsobu na výrobu pásu netkané textilie tvořené kombinací:
skupiny vytlačovacích otvorů pro vytlačování v roztaveném stavu uzpůsobené vytvářet vícevláknovou řadu vláken po vytlačení roztaveného termoplastického polymerního materiálu, chladicí oblasti uzpůsobené dosahovat ztuhnutí roztavené vícevláknové řady z termoplastického polymeru po jejím vytlačení v roztaveném stavu,
-2CZ 295147 B6 alespoň dvou vzájemně oddělených hnaných převíjecích válců umístěných za chladicí oblastí, uzpůsobených vyvíjet tažnou sílu na vícevláknovou řadu vláken k dosažení dloužení vláken v blízkosti vytlačovacích otvorů, pneumatické dopředu pohánějící trysky, ukládacího zařízení umístěného v odstupu pod pneumatickou dopředu pohánějící tryskou, uzpůsobeného k příjmu vícevláknové řady vláken z termoplastického polymeru a k usnadnění jejího ukládání při vytváření pásu a spojovacího prostředku uzpůsobeného k spojování vícevláknové řady vláken z termoplastického polymeru po vytvoření pásu pro vytvoření netkané látky je podle vynálezu vytvořeno tak, že alespoň dva vzájemně oddělené hnané převijecí válce jsou obklopeny v oblastech, kde je vícevláknová řada vláken termoplastického polymeru ve styku s těmito válci krytem majícím vstupní konec a výstupní konec, který je uzpůsoben tak, že je schopen přijímat vícevláknovou řadu vláken termoplastického polymeru a že dopředu pohánějící tryskaje umístěna na výstupním konci krytu a je uzpůsobena k napomáhání vícevláknové řadě vláken z termoplastického polymeru ve styku s vzájemně oddělenými hnanými převíjecími válci a k vypuzování vícevláknové řady vláken z termoplastického polymeru ve směru její délky z výstupního konce krytu.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresu, kde na obr. 1 je schematicky znázorněno zařízení podle vynálezu k provádění zdokonaleného způsobu výroby pásu netkané látky podle vynálezu, na obr. 2 je v řezu a ve zvětšeném měřítku podrobněji znázorněno uspořádání polymerních okrajů, které mohou být umístěny v oblastech, kde se kryt přibližuje k převíjecím válcům k vytvoření v podstatě plynulého průchodu.
Příklady provedení vynálezu
Výchozím materiálem použitým k výrobě netkané textilie je tavitelný termoplastický polymemí materiál, kteiý se může vytlačovat v roztaveném stavu k vytváření nekonečných vláken. Vhodné polymemí materiály zahrnují polyolefíny, jako je polypropylen a dále polyestery. Izotaktický polypropylen je přednostní forma polypropylenu. Zvláště výhodný izotaktický polypropylen má rychlost tečení v roztaveném stavu asi 4 až 50 gramů/10 minut, jak je to stanoveno podle ASTM D-1238. Polyestery se běžně vytvářejí reakcí nějaké aromatické dikarboxylové kyseliny (například kyseliny tereftalové, izoftalové, naftalendikarboxylové atd.) a nějakého alkylenglykolu (například ethylenglykolu, propylenglykolu atd.) jako diolu. Ve výhodném provedení je polyesterem zejména polyethylenterefitalát. Zvlášť výhodný polyethylentereftalát jako výchozí materiál má vnitřní viskozitu (I.V.) přibližně 0,64 až 0,69 (například 0,685) gramů na decilitr, teplotu skelného přechodu asi 75 až 80 °C a teplotu tavení asi 260 °C. Taková vnitřní viskozita může být zjištěna, když se 0,1 g polyethylenu tereftalátu rozpustí v 25 ml rozpouštědla složeného ze směsi 1:1 hmotnostních kyseliny trifluorooctové a methylenchloridu, za použití viskozimetru č. 50 Cannon-Fenske při 25 °C. V polymerních řetězcích mohou být v menší koncentraci volitelně obsaženy jiné kopolymerované monomerní jednotky, než polyethylentereftalát. V polyesterové řadě vláken mohou být v menší koncentraci také obsažena některá vlákna polyethylenizoftalátu, pro lepší přizpůsobení výsledného pásu ke spojování za tepla. Další příkladné typické termoplastické polymemí materiály zahrnují polyamidy (například nylon-6 a nylon 6,6), polyethylen (například polyethylen s vysokou hustotou), polyurethan atd. Jelikož technologie podle tohoto vynálezu je poměrně přátelská k uživatelům, je dále možné použít recyklovaný materiál nebo materiál získaný roztavením plastového odpadu termoplastického polymemího materiálu (například recyklovaný polyethylentereftalát).
-3CZ 295147 B6
Když je výchozím termoplastickým polymerním materiálem polyester (například polyethylentereftalát), doporučuje se, aby jeho polymerní částice byly předzpracovány ohřevem za současného míchání při teplotě nad teplotou skelného přechodu a pod teplotou tavení, po dostatečnou dobu pro vypuzení vlhkosti a pro fyzikální úpravu povrchů částic tak, aby se staly v podstatě nelepivé. Výsledkem takového předzpracování je uspořádání nebo krystalizace povrchů zejména výchozího materiálu a následně lepší schopnost tečení polymerních částic a jejich snadného řiditelného přemisťování při jejich přivádění do zařízení pro vytlačování v roztaveném stavu. Když polyesterové částice nejsou předzpracovány, mají sklon k hrudkování. Výchozí materiály, jako izotaktický polypropylen, nemusí být vystaveny takovému předzpracování, jelikož zásadně nemají přirozený sklon k hrudkování. Obsah vlhkosti u výchozího polyethylentereftalátu nesmí zejména přesáhnout 25 mg/kg (ppm) před vytlačováním.
Tavitelný termoplastický polymerní materiál se ohřívá na teplotu vyšší než je jeho teplota tavení (například obvykle na teplotu přibližně 20 °C až 60 °C nad teplotu tavení) a dopravuje se do řady vytlačovacích otvorů pro vytlačování v roztaveném stavu (tj. do zvlákňovací trysky se skupinou otvorů). Polymerní materiál se obvykle taví při průchodu ohřátým extrudérem, filtruje se při průchodu zvlákňovací soustavou uloženou ve zvlákňovacím bloku a protlačuje se vytlačovacím otvorem řízenou rychlostí za použití měrného čerpadla. Je důležité, aby z roztaveného termoplastického polymeru byly odstraněny všechny pevné částečky materiálu tak, aby se vyloučilo zablokování otvorů zvlákňovací trysky. Rozměry vytlačovacích otvorů se vybírají tak, aby bylo umožněno vytvoření vícevláknové řady vláken, kde jednotlivá vlákna mají požadovaný dTex (denier) po vytahování nebo prodlužování před úplným ztuhnutím, jak bude dále popsáno. Vhodné průměry otvorů pro vytlačování se obvykle pohybují v rozsahu asi 0,254 až 0,762 mm (10 až 30 mils). Jejich průřez může být kruhový nebo mohou mít jiný tvar, trojlaločný(trilobální) nebo osmilaločný (oktolobální), hvězdicový tvar, tvar psí kosti atd. U polyethylentereftalátu se obvykle používají typické tlaky přibližně 8268 až 41 340 kPa (1200 až 6000 psi) a přibližně 6890 až 31 005 kPa (1000 až 4500 psi) u izotaktického polypropylenu. Když je výchozím materiálem polyethylentereftalát, je typická rychlost prostupu polymeru obvykle 0,4 až 2,0 gramů/min./otvor, a když je výchozím materiálem izotaktický polypropylen, je typická rychlost prostupu polymeru obvykle 0,2 až 1,5 gramů/min./otvor. Počet vytlačovacích otvorů a jejich uspořádání se může široce měnit. Počet vytlačovacích otvorů odpovídá počtu nekonečných vláken uvažovaných ve výsledném vícevláknovém vláknitém materiálu. Počet vytlačovacích otvorů se například pohybuje v rozsahu přibližně 200 až 65 000. Takové otvory jsou obvykle uspořádány v četnosti 2 až 16 na cm2 (10 až 100 na palec2). Ve výhodném provedení jsou vytlačovací otvory uspořádány v přímočaré konfiguraci (tj. jako přímočará zvlákňovací tryska). Takové zvlákňovací trysky mohou mít například šířku přibližně 0,1 až 4,0 metry (3,9 až 157,5 palců) nebo více, v závislosti na šířce pásu netkané textilie, která se má vyrobit. Alternativně se může použít mnohopolohové zvlákňovací uspořádání.
Pod vytlačovacími otvory je uspořádána chladicí oblast, pro tuhnutí vícevláknové řady vláken po jejím vytlačování v roztaveném stavu. Roztavená vícevláknová řada vláken se přepravuje ve směru své délky chladicí oblastí, zásobovanou plynem o nízké rychlosti a velkém objemu, kde se zejména ochlazuje v podstatě rovnoměrně bez nepřípustné turbulence. Roztavená vícevláknová řada vláken přechází v chladicí oblasti od roztavené konzistence do polotuhé konzistence a od polotuhé konzistence do úplně tuhé konzistence. Před procesem tuhnutí, když probíhá bezprostředně pod vytlačovacími otvory, se vícevláknová řada vláken podrobuje podstatnému dloužení a orientování polymerních molekul. Plynná atmosféra, obsažená v chladicí oblasti, zejména cirkuluje, pro účinnější zajištění přestupu tepla. Ve výhodném provedení způsobu je chladicí oblast zásobována plynem o teplotě 10 °C až 60 °C (například 10 až 50 °C), a ve výhodnějším provedení asi 10 až 30 °C (například o pokojové teplotě nebo nižší teplotě). Chemické složení plynné atmosféry není rozhodující k provádění způsobu, za předpokladu, že plynná atmosféra není nadměrně reaktivní vzhledem k tavitelnému termoplastickému polymemímu materiálu.
V obzvláště výhodném provedení tohoto způsobu je plynná atmosféra v chladicí oblasti tvořena vzduchem s relativní vlhkostí přibližně 50 %. Plynná atmosféra se zejména zavádí do chladicí
-4CZ 295147 B6 oblasti v příčném proudu a naráží průběžně na jednu nebo na obě strany řady vláken. Podobně se mohou použít jiná uspořádání chladicího proudu. Obvyklé délky chladicí oblasti jsou v rozsahu 0,5 až 2,0 m (19,7 až 78,7 palce). Takové chladicí oblasti mohou být uzavřeny a opatřeny prostředky pro řízené odčerpávání proudu plynu, který se do ní zavádí nebo může být jednoduše částečně nebo úplně otevřena do okolní atmosféry. Ztuhlá vícevláknová řada vláken se navíjí alespoň na dva převíjecí válce, kolem nichž je uspořádán kryt, v oblastech, kde se vícevláknová řada vláken navíjí na tyto válce. Pokud je to žádoucí, může být uspořádána jedna nebo několik vzájemně oddělených přídavných dvojic převíjecích válců umístěných v řadě, kolem nichž je uspořádán stejný průběžný kryt. Vícevláknová řada vláken se navíjí alespoň na tyto převíjecí válce pod úhlem opásání přibližně 90 až 270 stupňů, a zejména v rozsahu přibližně 18Q až 230 stupňů. Kryt je uspořádán v určité vzdálenosti od převíjecích válců a vytváří průběžný kanálek, jímž může řada vláken volně procházet. Převíjecí válce vytvářejí tažnou sílu na řadu vláken, takže dokončí jejich dloužení u vytlačovacích otvorů a před úplným ztuhnutím v chladicí oblasti. Na výstupním konci krytu je umístěna pneumatická poháněči tryska, která spolupůsobí, v kontaktu s vícevláknovou řadou vláken, s oddělenými převíjecími válci a vytahuje vícevláknovou řadu vláken ve směru její délky od výstupního konce krytu směrem k ukládacímu zařízení, kde se ukládá, jak bude dále popsáno.
Hnané převíjecí válce používané podle vynálezu mají délku, která přesahuje šířku pásu vytvářené vícevláknové vlákenné netkané látky. Takové převíjecí válce mohou být vyrobeny z odlitého nebo strojně zpracovaného hliníku nebo z jiného trvanlivého materiálu. Povrch převíjecích válců je s výhodou hladký. Typické průměry převíjecích válců se obvykle pohybují v rozsahu přibližně 10 až 60 cm (3,9 až 32,6 palců). Ve výhodném provedení je průměr převíjecího válce přibližně 15 až 35 cm (5,9 až 13,8 palců). Pro odborníky v technologii zpracování vláken bude zřejmé, že průměr válce a úhel opásání řady vláken z velké části určuje rozteč převíjecích válců. Během pracovních operací při provádění způsobu podle vynálezu jsou převíjecí válce obvykle poháněny obvodovou rychlostí v rozsahu přibližně 1000 až 5000 m/min. nebo více (1094 až 5468 yardů/min.), a zejména obvodovou rychlostí v rozsahu přibližně 1500 až 3500 m/min. (1635 až 3 815 yardů/min.).
Hnané válce přenášejí tažnou sílu na vícevláknovou řadu vláken, kde se provádí podstatné odtahování dolů řady vláken, která je v oblasti umístěné před úplným ztuhnutím jednotlivých vláken umístěných v této řadě.
Existence krytu nebo pouzdra umístěného kolem převíjecích válců je klíčový význak celkové technologie podle vynálezu. Takový kryt je dostatečně vzdálený od povrchů převíjecích válců k vytvoření bezpřekážkového a průběžného uzavřeného průchodu k urovnání vícevláknové řady vláken navíjené na převíjecí válce, a také k přizpůsobení nepřerušovaného proudu plynu od vstupního k výstupnímu konci. Ve výhodném provedení není vnitřní povrch krytu vzdálen od převíjecích válců více než přibližně 2,5 cm (1 palec) a méně než přibližně 0,6 cm (0,24 palce). Pneumatická poháněči tryska ve spojení s výstupním koncem krytu je příčinou, že plyn, jako je vzduch, je hnán do vstupního konce krytu a proudí plynule kolem povrchů převíjecích válců, na nichž je uložena vícevláknová řada vláken, a je vytahována dolů směrem od poháněči trysky. Kryt, který vymezuje vnější okraj tohoto průběžného průchodu, je vytvořen jako poklop kolem převíjecích válců a může být vytvořen z jakéhokoliv trvanlivého materiálu, jako je polymemí nebo kovový materiál. Ve výhodném provedení je kryt vytvořen alespoň částečně z čirého a houževnatého materiálu, jehož polymemí řetězce jsou navzájem spojeny polykarbonátovými bloky, umožňující přímé pozorování řady vláken zvenku. Jestliže je vzdálenost krytu od převíjecích válců příliš velká, rychlost proudu plynu v krytu má tendenci k nadměrnému zpomalení, takže to vylučuje vytvoření zlepšeného kontaktu mezi vícevláknovou řadou vláken a hnanými převíjecími válci.
Pro nej lepší výsledky je oblast omezeného prostoru proudu plynu vytvořeného uvnitř krytu hladká a v podstatě bez překážek nebo oblastí, kde by mohly nastat ztráty proudění plynu, po celé délce krytu od vstupního do výstupního konce. Tak se vyloučí jakékoliv podstatné přerušení nebo
-5CZ 295147 B6 ztráta proudění plynu v meziprostoru uvnitř krytu během provádění způsobu podle vynálezu. Když je proud plynu uvnitř krytu v podstatě plynulý a nepřerušený, takový proud splňuje požadovanou funkci, zvýšení kontaktu mezi hnanými převíjecími válci a vícevláknovou řadou vláken, která se navíjí ne převíjecí válce. Možnost proklouznutí vícevláknové řady vláken při navíjení na převíjecí válce je překonána nebo je značně minimalizována. Ve výhodném provedení podle vynálezu je kryt opatřen polymemími okraji nebo výstupky (tj. aerodynamickými deflektory), které mohou být umístěny těsně u hnaných převíjecích válců po celé jejich délce v oblasti, která je bezprostředně uspořádána za místy, kde vícevláknová řada vláken vystupuje z převíjecích válců a bezprostředně před místem, kde vícevláknová řada vláken zabírá s druhým převíjecím válcem. To umožňuje v podstatě úplné uzavření převíjecích válců těmito okraji, které se však mohou snadno rozmělnit zejména na jemný prášek, když přijdou do styku s převíjecími válci. Takové polymemí okraje zejména mají poměrně vysokou teplotou tavení a přibližují se ke každému převíjecímu válci, přičemž nechávají velice malou mezeru asi 0,1 až 0,08 mm (0,5 až 3 mils). Typické polymemí materiály vhodné k použití při vytváření polymerních okrajů zahrnují polyimidy, polyamidy, polyestery, polytetrafluorethylen atd. Volitelně mohou obsahovat plniva, jako je grafit. V krytu se udržuje rovnoměrný proud plynu a zabraňuje se nežádoucímu navinutí válce vícevláknovou řadou vláken. Proto se minimalizuje nutnost přerušení řady vláken za účelem správného navinutí a zvyšuje se schopnost plynulého vytváření rovnoměrné výroby netkané textilie.
Pneumatická poháněči tryska umístěná na výstupním konci krytu vytváří na tomto výstupním konci plynulý proud plynu, jako je proud vzduchu, směrovaný dolů. Taková poháněči tryska zavádí proud plynu v podstatě rovnoběžně s pohybem řady vláken, při průchodu této řady otvorem vytvořeným v pneumatické poháněči trysce. Plynulý proud vzduchu celým krytem je vytvářen pomocí odsávání, vyvozeného pneumatickou poháněči tryskou, společně s dodávkou plynu, dodatečně přiváděného do vstupního konce krytu a proudícího po celé délce krytu. Proud plynu vstupující do vstupního konce krytu se spojuje s proudem přiváděným pneumatickou poháněči tryskou. Plyn proudící směrem dolů přiváděný pneumatickou poháněči tryskou naráží na řadu vláken a vyvozuje další tažnou sílu na tuto řadu vláken a pomáhá udržovat rovnoměrný kontakt s válcem, v podstatě bez prokluzování. Rychlost plynu vyvozovaná pneumatickou poháněči tryskou přesahuje obvodovou rychlost hnaných převíjecích válců, takže se může dosáhnout požadované tažné síly. Bylo zjištěno, že taková pneumatická poháněči tryska společně s proudem vzduchu vytvořeným v krytu usnadňuje dobrý kontakt s převíjecími válci tak, aby se umožnilo stejnoměrné dloužení nekonečných vláken ve výsledné netkané textilii. Pneumatická poháněči tryska vytváří napětí řady vláken, které pomáhá udržovat řadu vláken v dobrém kontaktu s převíjecími válci. Vytváří se tak výrobek mající dTex (denier) nejvyšší stejnoměrnosti, za současného vyloučení prokluzování mezi vícevláknovou řadou vláken a převíjecími válci během celého výrobního procesu. Pneumatická poháněči tryska neslouží k žádnému podstatnému vytahování nebo dloužení vláken společně s tažnou silou, která je primárně vyvozena otáčením hnaných převíjecích válců. Mohou se také použít pneumatické poháněči trysky, umožňující podávání vícevláknové řady vláken při jejich průchodu těmito tryskami, při současném vyvozování dostatečného napětí pro dobré přidržení řady vláken na převíjecích válcích, bez podstatného prokluzování.
Pokud je to žádoucí, může se na pohybující se řadu vláken volitelně předávat elektrostatický náboj ze zdroje vysokého napětí a nízkého proudu, podle známých způsobů, na podporu ukládání vláken na ukládací zařízení, jak to bude dále popsáno.
Ukládací zařízení je umístěno v odstupu pod pneumatickou poháněči tryskou, a umožňuje přijímání vícevláknové řady vláken a usnadňuje její ukládání pro vytváření rouna. Takové ukládací zařízení je zejména tvořeno nekonečným otočným pásem, který je vysoce propustný pro vzduch, a který se běžně používá k vytváření netkaných textilií, přičemž zespoda pásu se přivádí částečné vakuum, která přispívá k ukládání vícevláknové řady vláken na ukládací zařízení pro vytváření pásu netkané textilie. Vakuum přiváděné zespoda zejména vyvažuje určitý stupeň tlaku vzduchu vyvolaného pneumatickou poháněči tryskou. Jednotková hmotnost výsledného pásu netkané
-6CZ 295147 B6 textilie může být nastavena libovolně úpravou rychlosti otočného pásu, na němž se ukládá pás netkané textilie. Podpěrné zařízení je uspořádáno v dostatečné vzdálenosti v odstupu pod pneumatickou poháněči tryskou tak, aby se vícevláknová řada vláken samovolně kroutila a kadeřila alespoň v určitém rozsahu, když se její dopředný pohyb zpomaluje před ukládáním na ukládací zařízení, v podstatě nahodilým způsobem. Přehnaně vysoké vyrovnávání vláken ve strojním směruje vyloučeno vzhledem k podstatnému nahodilému ukládání během vytváření pásu netkané textilie.
Vícevláknová řada vláken se potom dopravuje z ukládacího zařízení ke spojovacímu zařízení, kde se sousední vlákna spojují dohromady k vytvoření netkané textilie. Netkaná textilie se před spojováním obvykle dále zhutňuje mechanickými prostředky, v souladu s technologiemi obvykle používanými při výrobě netkaných textilií podle stavu techniky. Během spojování procházejí části vícevláknového netkaného produktu obvykle pod vysokým tlakem mezerou mezi vyhřívanými válci a jsou zahřívány na teplotu měknutí nebo tavení, kde se sousední vlákna pomocí tohoto ohřevu trvale spojí nebo svaří v místech, kde se kříží. Lze vytvářet spojování ve tvaru vzoru (tj. z bodů) s použitím kalandru nebo povrchové spojování (tj. plošné) přes celý povrch pásu v souladu se způsoby známými ze stavu techniky. Takového spojení se zejména dosáhne tepelným spojením za současného použití tepla a tlaku. V obzvláště výhodném provedení je výsledný pás spojen v přerušovaně v oddělených místech, za použití vzoru vybraného tak, aby byl kompatibilní s předpokládaným konečným použitím. Obvyklé tlaky pro spojování se pohybují v rozsahu přibližně 17,9 až 89,4 kg/cm délky (100 až 500 liber/palec délky) a plochy spojení se obvykle pohybují v rozsahu přibližně 10 až 30 procent povrchu vystaveného takovému spojování. Válce mohou být ohřívány pomocí cirkulujícího oleje nebo indukčním ohřevem, atd. Vhodné tepelné spojování je uvedeno v patentu US 5 298 097.
Netkaná textilie podle vynálezu obvykle obsahuje nekonečná vlákna mající přibližně 1,1 až 22 dTex (1 až 20 denier). Polyethylentereftalát má ve výhodném provedení přibližně 0,55 až 8,8 dTex (0,5 až 8 denier) a v nej výhodnějším provedení 1,6 až 5,5 dTex (1,5 až 5 denier). Izotaktický polypropylen má ve výhodném provedení přibližně 1,1 až 11 dTex (1 až 10 denier) a v nej výhodnějším provedení 2,2 až 4,4 dTex (2 až 4 denier). U netkaných látek vyráběných podle tohoto vynálezu se dosáhne obvyklé pevnosti v tahu u vlákna z polyethylentereftaíátu přibližně 2,2 až 3,4 dN/dTex (2,0 až 3,1 g/denier) a pevnosti v tahu u vlákna z izotaktického polypropylenu 13,2 až 17,7 dN/dTex (1,5 až 2 g/denier). Běžně se tak vyrobí poměrně stejnoměrné netkané textilie o plošné hmotnosti přibližně 13,6 až 271,7 g/m2 (04 až 8,0 oz/yd2). Ve výhodném provedení je plošná hmotnost přibližně 13,6 až 67,9 g/m2 (04 až 2,0 oz/yd2). Způsobem podle vynálezu se mohou zejména vyrábět netkané textilie, jejichž koeficient objemové hmotnosti netkané textilie kolísá až do 4 % stanovených pro celý vzorek 232 cm2 (36 palců2).
Způsobem podle vynálezu se může vyrobit vysoce stejnoměrná netkaná textilie na efektivní bázi, bez nutnosti tíživých investičních i provozních nákladů. Další úspor se může docílit použitím odpadních nebo recyklovaných termoplastických polymerních materiálů jako výchozího materiálu. Schopnost samodloužení vláken u tohoto způsobu dále zaručuje minimální počáteční aktivitu pracovníků, a tím se maximalizuje výroba vdaném zařízení.
Vynález bude dále popsán podle výkresu s odkazem na obr. 1 a 2. Mělo by však být samozřejmé, že vynález není omezen jen na specifické detaily stanovené v příkladech.
Ve všech případech se dodával termoplastický polymerní materiál ve formě vloček do vyhřívaného (neznázorněného) extrudéru MPM s jedním šnekem a dopravoval se v roztaveném stavu vyhřívaným dopravním potrubím do (neznázorněného) čerpadla typu Zenith o kapacitě 11,68 cm3/ot. (0,71 palce3/ot.) a do zvlákňovací soustavy 1 se zvlákňovací tryskou. Řídicí tlak extrudéru byl udržován přibližně na 3,445 kPa (500 psi). Termoplastický polymer se v roztaveném stavu protlačoval zvlákňovací soustavou 1 se zvlákňovací tryskou, obsahující filtrační médium, pro vytvoření roztavené vícevláknové řady 2 vláken z termoplastického polymeru. Výsledná vícevláknová řada 2 vláken se následně ochladila při průchodu chladicí oblasti 4, o
-7CZ 295147 B6 délce 0,91 m (36 palců), přičemž se současně z jedné strany vzduchovým potrubím 6 dodává vzduch o teplotě přibližně 13 °C, který se přiváděl k řadě 2 vláken v podstatě kolmo a v neturbulentním stavu o rychlosti proudu 35,9 cm/sec (110 ft./min).
Spodní část 8 řady 2 vláken se potom přiváděla do vstupního konce 10 krytu 12, který obklopoval převíjecí válce 14 a 16 v oblasti, kde se řada vláken navíjela kolem těchto převíjecích válců 14 a 16. Převíjecí válce 14 a 16 měly průměr 19,4 cm (7,6 palce). Rada vláken opásávala každý převíjecí válec pod úhlem opásání přibližně 210 stupňů. Vnitřní povrch krytu 12 byl vzdálen od povrchu převíjecích válců 14 a 16 přibližně 2,5 cm (1 palec) v oblastech, kde se řada vláken navíjela kolem převíjecích válců 14 a 16. Jak je znázorněno na obr. 1, byl kryt opatřen polymerního výstupky nebo okraji 18, 20 a 22, pro usnadnění vytváření v podstatě úplné cesty průchodu od vstupního konce 10 do výstupního konce 24 krytu 12. Detaily typického polymemího výstupku nebo okraje jsou podrobněji znázorněny na obr. 2, kde na držáku 28 krytu 12 je upevněn výměnný polymemí okraj 26. Výměnný polymemí okraj 26 a držák 28 vytváří část krytu 12, kterou prochází řada vláken. Polymemí výstupek nebo okraj 18 podle obr. 1 odpovídá výměnnému polymerního okraji 26 s držákem 28 podle obr. 2. Jakýkoliv kontakt výměnného polymerního okraje 26 s převijecím válcem 14 způsobí rozmělnění tohoto okraje na prášek, aniž dojde k jakémukoliv podstatnému poškození převíjecího válce. Na obr. 2 je řada vláken označena vztahovou značkou 30 při svém výstupu z prvního převíjecího válce 14. Převíjecí válce 14 a 16, jak jsou znázorněny na obr. 1, usnadňují navíjení vícevláknové řady 2 vláken před jejím úplným ztuhnutím.
Na výstupním konci 24 krytu 12 byla umístěna pneumatická poháněči tryska 32, přičemž vzduch se přiváděl přiváděcím potrubím 34 a byl směrován směrem dolů, v podstatě rovnoběžně se směrem pohybu řady vláken. Tlak vzduchu v poháněči trysce 32 byl 186 kPa (27 psi) a jeho spotřeba byla přibližně 4,2 m3 (150 ft3) za minutu. Rychlost vzduchu vyvozená pneumatickou poháněči tryskou 32 přesáhla obvodovou rychlost převíjecích válců 14 a 16. Pneumatická poháněči tryska 32 vyvozovala další tažnou sílu na řadu vláken, způsobenou přídavným vzduchem nasávaným do krytu 12 na vstupním konci JO, a vytvářela proud vzduchu po celé délce krytu 12 a usnadňovala tak stejnoměrné navíjení řady vláken na převíjecí válce 14 a 16, bez podstatného prokluzování, takže bylo umožněno stejnoměrné dloužení. Pneumatická poháněči tryska 32 také způsobila, že řada 36 vláken byla vytahována z výstupního konce 24 krytu 12 k ukládacímu zařízení 38, které bylo vytvořeno jako pohyblivý nekonečný pás propustný pro vzduch.
Když řada 36 vláken opustila pneumatickou poháněči trysku 32, její jednotlivá vlákna se zkadeřila v podstatě náhodným způsobem, protože rychlost řady 36 vláken se snížila a její dopředný pohyb se zpomalil, jelikož na ni už nepůsobila značná tažná síla. Rada vláken se potom ukládala na ukládacím zařízení 38 v podstatě náhodným způsobem. Takové ukládací zařízení 38 nebo ukládací pás byly komerčně dostupné u firmy Albany Intemational of Portland, Tenessee, pod označením Electrotech 20. Podpěrné ukládací zařízení 38 bylo umístěno s odstupem pod výstupním koncem pneumatické poháněči trysky 32.
Výsledné rouno 40 uložené na ukládacím zařízení 38 se dále dopravovalo kolem stlačovacího válce 42 a vzorovacího a spojovacího válce 44. Vzorovací a spojovací válec 44 byl opatřen na svém povrchu gravírovaným diamantovým vzorem a byl vyhříván pro dosažení teploty měknutí a tavení termoplastického polymerního materiálu. Spojených oblastí přesahujících přibližně přes 20 % povrchu rouna bylo dosaženo při průchodu rouna mezi stlačovacím válcem 42 a vzorovacím a spojovacím válcem 44. Výsledný pás netkané látky se dále navinul a uložil na roli 46. Dále jsou popsány další podrobnosti obsažené v příkladech.
-8CZ 295147 B6
Příklad 1
Termoplastickým polymemím materiálem byl komerčně dostupný polyethylentereftalát s vnitřní viskozitou 0,685 g/decilitr. Určení vnitřní viskozity již bylo popsáno. Tento polymerní materiál ve formě vloček byl předehřán na teplotu přibližně 174 °C, aby se dosáhlo krystalizace a byl vysušen suchým vzduchem při teplotě přibližně 149 °C. Bylo použito tlaku zvlákňovací soustavy 13 780 kPa (2 000 psi). Zvlákňovací tryska obsahovala 384 otvorů stejnoměrně uspořádaných po její šířce 15,2 cm (6 palců). Kapiláry zvlákňovací trysky měly tvar trojlaločný (trilobální) s délkou štěrbiny 0,38 mm (0,015 palce), s hloubkou štěrbiny 0,18 mm (0,007 palce) a se šířkou štěrbiny 0,13 mm (0,005 palce). Roztavený polyethylentereftalát byl přiváděn rychlostí 1,2 gramu/min./otvor a byl vytlačován při teplotě 307 °C.
Hnané převíjecí válce 14 a 16 se otáčely obvodovou rychlostí přibližně 2743 m/min. (3000 yds/min.). Vlákna výrobku měla hodnotu dTex přibližně 4,5 (denier 4,1) a pevnost v tahu přibližně 20,3 dN/dTex (2,3 gramů na denier). Rychlost ukládacího pásu 38 se měnila tak, aby se vytvořilo netkané rouno, jehož objemová hmotnost kolísala od 13,6 do 135,8 g/m1 2 (0,4 až 4,0 oz/yd2). Netkaný výrobek mající objemovou hmotnost 105,3 g/m2 (3,1 oz/yd2) vykazoval kolísání koeficientu objemové hmotnosti pouze 4 procenta pro celý vzorek 232 cm2 (36 palců2).
Příklad 2
Termoplastickým polymerním materiálem byl komerčně dostupný izotaktický polypropylen, jehož rychlost tečení v roztaveném stavu byla 40 gramů/10 minut při stanovení podle ASTM D-1238. Tento polymerní materiál byl dodáván ve formě vloček a byl vytlačován v roztaveném stavu. Bylo použito tlaku zvlákňovací soustavy 9646 kPa (1400 psi). Zvlákňovací tryska obsahovala 240 otvorů stejnoměrně uspořádaných po její šířce 30,5 cm (12 palců). Kapiláry zvlákňovací trysky měly kruhový tvar o průměru 0,038 cm (0,015 palce) a délce štěrbiny 0,152 cm (0,060 palce). Roztavený izotaktický polypropylen byl přiváděn rychlosti 0,6 gramu/min./otvor a byl vytlačován při teplotě 227 °C.
Hnané převíjecí válce 14 a 16 se otáčely obvodovou rychlostí přibližně 1829 m/min. (2000 yds/min.). Vlákna výrobku měla hodnotu dTex přibližně 3,3 (denier 3,0) a houževnatost přibližně 15,9 dN/dTex (1,8 gramu na denier). Rychlost ukládacího pásu 38 se měnila tak, aby se vytvořilo netkané rouno, jehož objemová hmotnost kolísala od 13,6 do 67,9 g/m2 (0,4 až 2,0 oz/yd2). Netkaný výrobek mající objemovou hmotnost 44,1 g/m2 (1,3 oz/yd2) vykazoval kolísání koeficientu objemové hmotnosti pouze 3,3 procenta pro celý vzorek 232 cm2 (36 palců2).
I když byl vynález popsán pomocí výhodných provedení, je samozřejmé, že mohou být použity změny a modifikace, jak bude zřejmé odborníkům v oboru. Takové změny a modifikace jsou uvažovány v rámci intencí a rozsahu připojených nároků.

Claims (20)

1. Způsob výroby pásu (40) netkané textilie, kde se roztavený v tavenině zpracovatelný termoplastický polymerní materiál protlačuje skupinou vytlačovacích otvorů pro vytváření vícevláknové řady (2) vláken, a tato vícevláknová řada (2) vláken se dlouží pro zvýšení pevnosti v tahu, a prochází skrz chladicí oblast, kde dochází k jejímu ztuhnutí, a ukládá se na plošném ukládacím zařízení (38) pro vytváření pásu (40) a spojuje se k vytvoření pásu (40) netkané textilie, přičemž vícevláknová řada (2) vláken prochází ve směru své délky mezi chladicí oblastí a ukládacím zařízením (38), kde se navíjí kolem alespoň dvou vzájemně oddělených hnaných převíjecích válců (14, 16) a působí na ni tažná síla především působením těchto vzájemně
-9CZ 295147 B6 oddělených hnaných převíjecích válců (14, 16) k dosažení dloužení vláken v blízkosti vytlačovacích otvorů a že se vyvozuje další tažná síla na vícevláknovou řadu (2) vláken jejím průchodem pneumatickou dopředu ji pohánějící tryskou (32), vyznačující se tím, že vícevláknová řada (2) vláken prochází mezi alespoň dvěma vzájemně oddělenými hnanými převíjecími válci (14, 16) v oblastech, kde je ve styku s těmito válci (14, 16) pod krytem (12) majícím vstupní konec (10) a výstupní konec (24) pro vícevláknovou řadu (2) vláken a za výstupním koncem (24) prochází vícevláknová řada (2) vláken dopředu ji pohánějící tryskou (32), která vícevláknová řadě (2) vláken napomáhá ve styku s vzájemně oddělenými hnanými převíjecími válci (14, 16) a vypuzuje ji ve směru její délky z výstupního konce (24) krytu (12) směrem kukládacímu zařízení (38).
2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že v tavenině zpracovatelným termoplastickým polymemím materiálem je primárně polyethylentereftalát.
3. Způsob podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že v tavenině zpracovatelným termoplastickým polymerním materiálem je polypropylen.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že vtavenině zpracovatelný termoplastický polymemí materiál se protlačuje skupinou vytlačovacích otvorů, uspořádaných ve formě přímočaré zvlákňovací trysky.
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že chladicí oblast provádí chlazení příčným tokem.
6. Způsob podle nároku 1, vy z n a č uj í c í se t í m , že se alespoň dva vzájemně oddělené hnané převíjecí válce otáčejí obvodovou rychlostí v rozsahu 1000 až 5000 m/min.
7. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že vícevláknová řada (2) vláken se po průchodu pneumatickou poháněči tryskou (32) ukládá na povrchu nekonečného pásu (40), který je umístěn v odstupu od pneumatické poháněči trysky (32).
8. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že vícevláknová řada (2) vláken ukládaná na ukládací zařízení (38) má 1,1 až 22 dTex na vlákno.
9. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že vícevláknová řada (2) vláken se vytváří primárně z polyethylentereftalátu, a když se ukládá na ukládací zařízení (38) má 0,55 až 8,8 dTex na vlákno.
10. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že vícevláknová řada (2) vláken se vytváří z izotaktického polypropylenu, a když se ukládá na ukládací zařízení má 1,1 až 11 dTex na vlákno.
11. Způsob podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m , že se pás (40) při ukládání na ukládací zařízení (38) při vytváření netkané textilie spojuje ve vzoru.
12. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se pás (40) po uložení na ukládací zařízení (38) při vytváření netkané textilie povrchově spojuje.
13. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že vytvořený pás (40) netkané textilie má plošnou hmotnost 13,6 až 271,7 g/m2.
14. Zařízení k provádění způsobu podle nároků 1 až 13 na výrobu pásu (40) netkané textilie tvořené kombinací:
skupiny vytlačovacích otvorů pro vytlačování v roztaveném stavu, uzpůsobené vytvářet vícevláknovou řadu (2) vláken po vytlačení roztaveného termoplastického polymerního materiálu,
-10CZ 295147 B6 chladicí oblasti uzpůsobené dosahovat ztuhnutí roztavené vícevláknové řady (2) z termoplastického polymeru po jejím vytlačení v roztaveném stavu, alespoň dvou vzájemně oddělených hnaných převíjecích válců (14, 16) umístěných za chladicí oblastí, uzpůsobených vyvíjet tažnou sílu na vícevláknovou řadu (2) vláken k dosažení dloužení vláken v blízkosti vytlačovacích otvorů, pneumatické dopředu pohánějící trysky (32), ukládacího zařízení (38) umístěného v odstupu pod pneumatickou dopředu pohánějící tiyskou (32), uzpůsobeného k příjmu vícevláknové řady (2) vláken z termoplastického polymeru a k usnadnění jejího ukládání při vytváření pásu (40) a spojovacího prostředku uzpůsobeného k spojování vícevláknové řady (2) vláken z termoplastického polymeru po vytvoření pásu (40) pro vytvoření netkané textilie, vyznačující se t í m, že alespoň dva vzájemně oddělené hnané převíjecí válce (14, 16) jsou obklopeny v oblastech, kde je vícevláknová řada (2) vláken termoplastického polymeru ve styku s těmito válci (14, 16) krytem (12) majícím vstupní konec (10) a výstupní konec, (24) který je uzpůsoben tak, že je schopen přijímat vícevláknovou řadu (2) vláken termoplastického polymeru a že dopředu pohánějící tryska (32) je umístěna na výstupním konci (24) krytu (12) a je uzpůsobena k napomáhání vícevláknové řadě (2) vláken z termoplastického polymeru ke styku s vzájemně oddělenými hnanými převíjecími válci (14, 16) a kvypuzování vícevláknové řady (2) vláken z termoplastického polymeru ve směru její délky zvýstupního konce (24) krytu (12).
15. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že skupina vytlačovacích otvorů je uspořádána jako přímočará zvlákňovací tryska.
16. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že chladicí oblast je uspořádána k provádění chlazení příčným tokem, přičemž chladicí plyn je schopen narážet na roztavenou vícevláknovou řadu (2) vláken z termoplastického polymeru po jejím vytlačení v roztaveném stavu.
17. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že kryt (12) je opatřen polymemími okraji (26), uzpůsobenými k umístění v těsné blízkosti hnaných převíjecích válců (14, 16), pro usnadnění úplného uzavření převíjecích válců (14, 16) v oblastech, kde vícevláknová řada (2) vláken z termoplastického materiálu je na ně navíjena, přičemž polymemí okraje (26) jsou uzpůsobeny k snadnému rozmělnění na prášek po styku s převíjecími válci (14, 16).
18. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že ukládacím zařízením (38) je nekonečný pás.
19. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že spojovací prostředek je uzpůsoben k vytváření pásu (40) netkané textilie spojené ve vzoru.
20. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že spojovací prostředek je uzpůsoben k vytváření pásu (40) povrchově spojené netkané textilie.
CZ19983072A 1996-03-27 1997-03-13 Způsob výroby a zařízení pro výrobu pásu netkané textilie CZ295147B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/622,312 US5665300A (en) 1996-03-27 1996-03-27 Production of spun-bonded web

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ307298A3 CZ307298A3 (cs) 1999-01-13
CZ295147B6 true CZ295147B6 (cs) 2005-06-15

Family

ID=24493729

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19983072A CZ295147B6 (cs) 1996-03-27 1997-03-13 Způsob výroby a zařízení pro výrobu pásu netkané textilie

Country Status (35)

Country Link
US (2) US5665300A (cs)
EP (1) EP0902850B1 (cs)
JP (1) JP3325272B2 (cs)
KR (1) KR100426546B1 (cs)
CN (1) CN1097100C (cs)
AR (1) AR006432A1 (cs)
AT (1) ATE272135T1 (cs)
AU (1) AU711506B2 (cs)
BG (1) BG63402B1 (cs)
BR (1) BR9708249A (cs)
CA (1) CA2248258C (cs)
CO (1) CO4560499A1 (cs)
CZ (1) CZ295147B6 (cs)
DE (1) DE69730025T2 (cs)
EE (1) EE9800314A (cs)
EG (1) EG21397A (cs)
ES (1) ES2224229T3 (cs)
GE (1) GEP20012584B (cs)
HK (1) HK1018293A1 (cs)
ID (1) ID17209A (cs)
IL (1) IL126025A (cs)
LT (1) LT4511B (cs)
LV (1) LV12225B (cs)
NO (1) NO312107B1 (cs)
NZ (1) NZ331642A (cs)
PL (1) PL184036B1 (cs)
RO (1) RO116652B1 (cs)
RU (1) RU2148683C1 (cs)
SK (1) SK124098A3 (cs)
TR (1) TR199801914T2 (cs)
TW (1) TW369576B (cs)
UA (1) UA46838C2 (cs)
UY (1) UY24497A1 (cs)
WO (1) WO1997036026A1 (cs)
ZA (1) ZA971940B (cs)

Families Citing this family (76)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6698587B2 (en) * 1998-07-31 2004-03-02 Case Logic, Inc. Double sided sleeve with a single sheet non-woven material for holding compact discs
US6454989B1 (en) 1998-11-12 2002-09-24 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Process of making a crimped multicomponent fiber web
US6723669B1 (en) 1999-12-17 2004-04-20 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Fine multicomponent fiber webs and laminates thereof
JP4341095B2 (ja) * 1999-01-22 2009-10-07 チッソ株式会社 熱可塑性合成繊維の高速製造装置及び方法
US6338814B1 (en) * 1999-02-02 2002-01-15 Hills, Inc. Spunbond web formation
US6332994B1 (en) 2000-02-14 2001-12-25 Basf Corporation High speed spinning of sheath/core bicomponent fibers
CA2417872C (en) * 2000-08-03 2007-01-16 Bba Nonwovens Simpsonville, Inc. Process and system for producing multicomponent spunbonded nonwoven fabrics
EP1390192A4 (en) * 2001-04-20 2005-07-13 Polymer Group Inc METHOD FOR PRODUCING A SOFT, CONTAINING NONWOVEN MATERIAL
US6887423B2 (en) * 2001-09-26 2005-05-03 E. I. Du Pont De Nemours And Company Process for making a stretchable nonwoven web
US6720278B2 (en) * 2002-03-15 2004-04-13 Milliken & Company Method for producing a spun-bonded nonwoven web with improved abrasion resistance
US7972981B2 (en) * 2002-03-15 2011-07-05 Fiberweb, Inc. Microporous composite sheet material
DE60330386D1 (de) * 2002-10-24 2010-01-14 Dow Global Technologies Inc Elastomere mehrkomponentenfasern,vliesbahnen und vliesstoffe
US7157126B2 (en) * 2002-11-20 2007-01-02 Dupont Teijin Films U.S. Limited Partnership Tear resistant bag for consumables
US7011731B2 (en) * 2003-07-02 2006-03-14 Albany International Corp. Long nip press belt made from thermoplastic resin-impregnated fibers
US20050003724A1 (en) * 2003-07-02 2005-01-06 Fitzpatrick Keith Substrate for endless belt for use in papermaking applications
US7303656B2 (en) * 2003-07-02 2007-12-04 Albany International Corp. Low permeability textile substrate for a two-sided coated product
EP1641853B1 (en) * 2003-07-09 2010-03-03 Dow Global Technologies Inc. Fibers made from block copolymer
DE10333784A1 (de) * 2003-07-24 2005-02-24 Yao-Chang Lin Kontinuierlicher Prozess zum Erzeugen eines Vliesstoffes aus Fäden, die durch Kalendrieren gedehnt wurden
EP1656477A4 (en) * 2003-08-22 2008-05-07 Advanced Design Concepts Gmbh NON-WOVEN COMPOSITE / COMPLETELY ELASTIC FILM
KR100830024B1 (ko) * 2004-03-03 2008-05-15 크레이튼 폴리머즈 리서치 비.브이. 흐름성 및 탄성이 높은 블록 공중합체
PL1733088T3 (pl) * 2004-04-06 2016-12-30 Włóknina typu spunbond z włókien polimerowych i jej zastosowanie
US7229531B2 (en) * 2004-05-12 2007-06-12 Albany International Corp. Method of seaming a multiaxial papermaking fabric to prevent yarn migration
US7381308B2 (en) * 2004-05-12 2008-06-03 Albany International Corp. Seam for multiaxial papermaking fabrics
US20050269011A1 (en) * 2004-06-02 2005-12-08 Ticona Llc Methods of making spunbonded fabrics from blends of polyarylene sulfide and a crystallinity enhancer
EP1761602B1 (en) * 2004-06-22 2012-06-27 Trimurti Holding Corporation Elastomeric monoalkenyl arene-conjugated diene block copolymers
BRPI0513653A (pt) * 2004-08-03 2008-05-20 Advanced Design Concept Gmbh composto de elástico respirável
US7682554B2 (en) * 2005-08-30 2010-03-23 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method and apparatus to mechanically shape a composite structure
US7687012B2 (en) * 2005-08-30 2010-03-30 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method and apparatus to shape a composite structure without contact
US20070055015A1 (en) * 2005-09-02 2007-03-08 Kraton Polymers U.S. Llc Elastomeric fibers comprising controlled distribution block copolymers
GB2448865B (en) 2007-04-16 2011-10-26 Psi Global Ltd Improvements in coalescing filters
EP2034057A1 (en) * 2007-09-10 2009-03-11 ALBIS Spa Elastic spunbonded nonwoven and elastic nonwoven fabric comprising the same
SG174988A1 (en) * 2009-04-08 2011-11-28 Procter & Gamble Stretchable laminates of nonwoven web(s) and elastic film
JP2012523330A (ja) * 2009-04-08 2012-10-04 ザ プロクター アンド ギャンブル カンパニー 不織布ウェブ(類)及び弾性フィルムの伸縮性ラミネート
RU2011139492A (ru) * 2009-04-08 2013-05-20 Дзе Проктер Энд Гэмбл Компани Растягивающиеся ламинаты из нетканого полотна (нетканых полотен) и эластичной плёнки
RU2011139491A (ru) * 2009-04-08 2013-05-20 Дзе Проктер Энд Гэмбл Компани Растягивающиеся ламинаты из нетканого полотна (нетканых полотен) и эластичной пленки
MX2011010344A (es) * 2009-04-30 2011-10-28 Kimberly Clark Co Compuesto no tejido incluyendo material reciclado post-consumidor.
WO2011009497A1 (de) * 2009-07-22 2011-01-27 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Verfahren zum abziehen und zum verstrecken eines synthetischen fadens sowie eine vorrichtung zur durchführung des verfahrens
CA2827950A1 (en) 2010-10-14 2012-04-19 Fiberweb, Inc. Highly uniform spunbonded nonwoven fabrics
WO2012055797A1 (en) 2010-10-28 2012-05-03 Lummus Novolen Technology Gmbh Nonwoven and yarn polypropylene with additivation
CN102251409A (zh) * 2011-01-13 2011-11-23 昆山市宝立无纺布有限公司 一种阻燃性无纺布及其制作工艺
KR101361452B1 (ko) * 2011-03-16 2014-02-11 코오롱인더스트리 주식회사 혈액필터용 부직포 웹 및 그 제조방법
GB201116572D0 (en) 2011-09-26 2011-11-09 Fiberweb Geosynthetics Ltd Sub-grade separation materials
KR102450905B1 (ko) * 2011-09-30 2022-10-04 오웬스 코닝 인텔렉츄얼 캐피탈 엘엘씨 섬유질 재료들로부터 웹을 형성하는 방법
EP2872319A1 (en) 2012-07-13 2015-05-20 The Procter & Gamble Company Stretchable laminates for absorbent articles and methods for making the same
US8882399B2 (en) * 2012-09-07 2014-11-11 Cerex Advanced Fabrics, Inc. Strong nonwoven fabrics for use in silt control systems
JP2015535698A (ja) 2012-09-21 2015-12-17 ザ プロクター アンド ギャンブルカンパニー 柔らかい不織布層を有する物品
US20140127460A1 (en) 2012-11-06 2014-05-08 The Procter & Gamble Company Article(s) with soft nonwoven web
US20140127461A1 (en) 2012-11-06 2014-05-08 The Procter & Gamble Company Article(s) with soft nonwoven web
US20140127459A1 (en) 2012-11-06 2014-05-08 The Procter & Gamble Company Article(s) with soft nonwoven web
CZ2012757A3 (cs) 2012-11-06 2014-06-11 Pegas Nonwovens S.R.O. Netkaná textilie se zlepšeným omakem a mechanickými vlastnostmi
US9994982B2 (en) 2013-03-12 2018-06-12 Fitesa Germany Gmbh Extensible nonwoven fabric
US9533067B2 (en) 2013-05-03 2017-01-03 The Procter & Gamble Company Absorbent articles comprising stretch laminates
EP3097224B1 (en) 2014-01-24 2018-09-12 Fitesa Simpsonville, Inc. Meltblown nonwoven web comprising reclaimed polypropylene component and reclaimed sustainable polymer component and method of making same field
US9580845B2 (en) 2014-06-09 2017-02-28 The Procter & Gamble Company Nonwoven substrate comprising fibers comprising an engineering thermoplastic polymer
US11144891B1 (en) 2015-04-12 2021-10-12 Purlin, Llc Closed-loop system and method for the utilization of recycled polyester fabric products
US20170056253A1 (en) 2015-08-28 2017-03-02 Fitesa Nonwoven, Inc. Absorbent Article Having A High Content Of Bio-Based Materials
PE20190865A1 (es) 2016-08-02 2019-06-18 Fitesa Germany Gmbh Sistema y proceso para la preparacion de telas no tejidas de acido polilactico
EP3496691B1 (en) 2016-08-12 2024-03-20 The Procter & Gamble Company Absorbent article with an ear portion
EP3496692B1 (en) 2016-08-12 2023-11-29 The Procter & Gamble Company Absorbent article with ear portion
CN113633467B (zh) 2016-08-12 2022-10-11 宝洁公司 用于装配吸收制品的方法和设备
US11441251B2 (en) 2016-08-16 2022-09-13 Fitesa Germany Gmbh Nonwoven fabrics comprising polylactic acid having improved strength and toughness
WO2018089088A1 (en) 2016-11-09 2018-05-17 The Procter & Gamble Company Array of absorbent articles with ear portions
US11248323B2 (en) * 2017-03-24 2022-02-15 Purlin, Llc Method for forming a non-woven recyclable fabric
EP3600196B1 (en) 2017-03-27 2021-04-21 The Procter & Gamble Company Elastomeric laminates with crimped spunbond fiber webs
CN107215034A (zh) 2017-04-26 2017-09-29 博爱(中国)膨化芯材有限公司 一种在线热复合速渗导流材料
MX2020007546A (es) 2018-02-05 2020-09-09 Berry Global Inc Telas no tejidas espesas.
US11136699B2 (en) 2018-05-14 2021-10-05 Fitesa Simpsonville, Inc. Composite sheet material, system, and method of preparing same
CN109847970B (zh) * 2018-12-25 2020-12-08 博兴融智科技创新发展有限公司 一种新材料加工用柔和设备
US11944522B2 (en) 2019-07-01 2024-04-02 The Procter & Gamble Company Absorbent article with ear portion
CN110409060A (zh) * 2019-08-27 2019-11-05 绍兴励达无纺布有限公司 一种高强度聚酯纺粘土工布的生产工艺
TWI727575B (zh) * 2019-12-27 2021-05-11 南韓商可隆工業股份有限公司 聚乙烯紗線、製造該聚乙烯紗線的方法、及包含該聚乙烯紗線的皮膚冷感布
TWI727576B (zh) * 2019-12-27 2021-05-11 南韓商可隆工業股份有限公司 聚乙烯紗線、製造該聚乙烯紗線的方法、及包含該聚乙烯紗線的皮膚冷感布
WO2022240763A1 (en) 2021-05-09 2022-11-17 Fitesa Simpsonville, Inc. System and process for preparing a fibrous nonwoven composite fabric
EP4415962A1 (en) 2021-10-15 2024-08-21 Fitesa (China) Airlaid Company Limited Airlaid nonwoven
CN114457440B (zh) * 2021-12-28 2023-02-28 盐城工学院 一种高强高韧鱼线的制备方法
WO2024028420A1 (en) 2022-08-05 2024-02-08 Fitesa Germany Gmbh Nonwoven fabric and process for forming the same

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1975132A (en) * 1929-01-02 1934-10-02 Eastman Kodak Co Manufacture of sheets or films of cellulose material
US2536094A (en) * 1949-09-17 1951-01-02 American Viscose Corp Process for spinning artificial fibers
US2976580A (en) * 1953-07-16 1961-03-28 Riedel Johann Christoph Device for preparing a fleece, sliver or yarn, in particular of glass
JPS575900B2 (cs) * 1973-08-28 1982-02-02
ES433988A1 (es) * 1974-02-08 1976-12-01 Barmag Barmer Maschf Perfeccionamientos introducidos en un cilindro giratorio para enhebrar hilo.
US3991244A (en) * 1974-06-24 1976-11-09 E. I. Du Pont De Nemours And Company Nonwoven polypropylene fabric
US3999909A (en) * 1974-08-09 1976-12-28 Barmag Barmer Maschinenfabrik Aktiengesellschaft Spinning apparatus with pneumatic filament conveyor tube
US3973068A (en) * 1975-10-28 1976-08-03 Kimberly-Clark Corporation Soft, nonwoven web having high intensity and low intensity bonds and a lubricant on the surfaces of the synthetic filaments comprising said
US4284395A (en) * 1979-12-12 1981-08-18 Owens-Corning Fiberglas Corporation Apparatus for forming filaments
FI83888C (fi) * 1988-02-17 1991-09-10 Pargro Oy Ab Foerfarande och apparatur foer framstaellning av en fiberprodukt.
US5009830A (en) * 1989-03-20 1991-04-23 E. I. Du Pont De Nemours And Company On-line fiber heat treatment
DE4032523C2 (de) * 1990-10-11 1995-04-27 Fischer Karl Ind Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Spinnvliesen
DE4203076C2 (de) * 1992-02-04 2000-06-15 Barmag Barmer Maschf Spinnverfahren mit Hochgeschwindigkeitsaufwicklung
US5298097A (en) * 1992-03-31 1994-03-29 Neuberger S.P.A. Apparatus and method for thermally bonding a textile web
DE4236514C2 (de) * 1992-10-26 1997-03-27 Fischer Karl Ind Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Förderung und Ablage von Scharen endloser Fäden mittels Luftkräften
US5431986A (en) * 1994-07-18 1995-07-11 Cerex Advanced Fabrics, L. P. Spunbonded nonwoven nylon fabrics

Also Published As

Publication number Publication date
WO1997036026A1 (en) 1997-10-02
TW369576B (en) 1999-09-11
BG102793A (en) 1999-04-30
PL328960A1 (en) 1999-03-01
KR100426546B1 (ko) 2004-05-17
RO116652B1 (ro) 2001-04-30
IL126025A0 (en) 1999-05-09
CO4560499A1 (es) 1998-02-10
US5750151A (en) 1998-05-12
SK124098A3 (en) 2000-03-13
ES2224229T3 (es) 2005-03-01
JP3325272B2 (ja) 2002-09-17
CA2248258A1 (en) 1997-10-02
AU2327797A (en) 1997-10-17
EP0902850A1 (en) 1999-03-24
LV12225A (lv) 1999-02-20
ID17209A (id) 1997-12-11
CN1214742A (zh) 1999-04-21
GEP20012584B (en) 2001-11-26
UY24497A1 (es) 1997-05-02
JP2000512693A (ja) 2000-09-26
UA46838C2 (uk) 2002-06-17
NZ331642A (en) 1999-10-28
CA2248258C (en) 2004-05-04
EP0902850A4 (en) 2001-03-14
BR9708249A (pt) 1999-08-03
DE69730025T2 (de) 2004-11-25
NO312107B1 (no) 2002-03-18
BG63402B1 (bg) 2001-12-29
CZ307298A3 (cs) 1999-01-13
EE9800314A (et) 1999-04-15
LT98151A (en) 1999-02-25
ZA971940B (en) 1997-09-18
NO984483L (no) 1998-11-26
LV12225B (en) 1999-05-20
NO984483D0 (no) 1998-09-25
AU711506B2 (en) 1999-10-14
AR006432A1 (es) 1999-08-25
ATE272135T1 (de) 2004-08-15
US5665300A (en) 1997-09-09
KR20000005041A (ko) 2000-01-25
IL126025A (en) 2003-03-12
EP0902850B1 (en) 2004-07-28
CN1097100C (zh) 2002-12-25
HK1018293A1 (en) 1999-12-17
EG21397A (en) 2001-10-31
PL184036B1 (pl) 2002-08-30
LT4511B (lt) 1999-05-25
DE69730025D1 (de) 2004-09-02
TR199801914T2 (xx) 1999-02-22
RU2148683C1 (ru) 2000-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ295147B6 (cs) Způsob výroby a zařízení pro výrobu pásu netkané textilie
US3565729A (en) Non-woven fabric
US4107364A (en) Random laid bonded continuous filament cloth
US4209563A (en) Method for making random laid bonded continuous filament cloth
KR101637620B1 (ko) 부직 복합재 및 그의 제조 방법
JPH03174008A (ja) 熱可塑性プラスチックから紡糸フリースを製造する途中で合成糸及び/又は合成繊維を製造する方法及び紡糸ノズルユニット
WO1992016366A1 (en) Elasticized fabric with continuous filaments and method of forming
EP1101854B1 (en) Nonwoven fabric of polypropylene fiber and process for making the same
US4442062A (en) Process for producing melt-blown thermoplastic articles
US4238175A (en) Melt blowing apparatus
US5609808A (en) Method of making a fleece or mat of thermoplastic polymer filaments
US20030045196A1 (en) Composite nonwoven fabric having high strength and superior printability and fabrication method of the same
JP6716380B2 (ja) 長繊維不織布
MXPA98007670A (en) Process for the manufacture of non-woven fabric made of fused filaments between
EP1001065A1 (en) Method and system for making laps of high toughness continuous synthetic fibers, the laps made thereby and non-woven fabric materials made by the fibers
JPH04135713A (ja) 繊維複合シートの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20150313