CZ29294A3 - Method of spinning yarn on spindleless spinning machines and apparatus for making the same - Google Patents

Method of spinning yarn on spindleless spinning machines and apparatus for making the same Download PDF

Info

Publication number
CZ29294A3
CZ29294A3 CZ94292A CZ29294A CZ29294A3 CZ 29294 A3 CZ29294 A3 CZ 29294A3 CZ 94292 A CZ94292 A CZ 94292A CZ 29294 A CZ29294 A CZ 29294A CZ 29294 A3 CZ29294 A3 CZ 29294A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fiber
channel
combing roller
rotor
compressed air
Prior art date
Application number
CZ94292A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ280036B6 (cs
Inventor
Vojtech Novotny
Zdenek Ing Spindler
Original Assignee
Rieter Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Deutschland Gmbh filed Critical Rieter Deutschland Gmbh
Priority to CZ94292A priority Critical patent/CZ29294A3/cs
Priority to DE19502102A priority patent/DE19502102A1/de
Priority to CH00287/95A priority patent/CH690009A5/de
Priority to US08/385,322 priority patent/US5640839A/en
Publication of CZ280036B6 publication Critical patent/CZ280036B6/cs
Publication of CZ29294A3 publication Critical patent/CZ29294A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/48Piecing arrangements; Control therefor
    • D01H4/50Piecing arrangements; Control therefor for rotor spinning

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu, zapřádání příze na bezvřetenových dopřádacích strojích, u něhož se po přerušení spřádacího procesu zastaví podávání pramene vláken do ojednocovacího ústroji, jehož vyčesávací váleček se ť
stále otáčí, a rotor se zastaví alespoň při čištění rotoru a po rozběhu rotoru se do něj vrací konec příze, který se přivádí do kontaktu s nově vytvářenou. stužkou vláken.
Dále se vynález týká zařízení k provádění uvedeného způsobu, vytvořeného v. ojednocovacím ústrojí .spřádací jednotky bezvretenového dopřádacího stroje, přičemž ojednocovací ústrojí obsahuje těleso, v němž je.. otočUěUjiožeiTT/yčěsávácíVálěčěl^kolěTrrjěhož^áičove^pločhý^opaířěrrě^ pracovním potahem.je vytvořen transportní kanál vláken; na který navazuje přívodní kanál vláken do rotoru, přičemž vyčesávacímu válečku je přiřazeno podávači ústrojí pramene vláken, které přerušuje transportní kanál vláken.
Zařízení k provádění způsobu podle vynálezu může být uplatněno jak na bezvřetenových dopřádacích strojích s aktivním rotorem, v němž jsou vytvořeny ventilační otvory a u něhož je podtlak vyvozován vlastní rotací, tak na bezvřetenových doprádacích strojích s pasivním rotorem- bez ventilačních otvorů, který je uložen v podtlakové komoře, připojené ke zdroji podtlaku.
Dosavadní stav techniky
U bezvřetenových dopřádacích strojů je třeba po každém přerušení příze na každé jednotlivé spřádací jednotce, ať už v důsledku přetrhu příze nebo při výměně hotové navinuté cívky, znovu obnovit spřádací proces, což se děje uložením konce příze do rotoru spřádací jednotky, kde se na tento konec příze připojí vlákna ukládaná známým způsobem na sběrném povrchu rotoru a odtahováním příze začne kontinuálně probíhat předení.
Celý tento cyklus se nazývá zapřádání;
Bezvřetenové dopřádací stroje pro předení s otevřeným koncem lze podle způsobu vyvozování podtlaku v rotoru rozdělit na stroje s aktivním rotorenrijOpatřeným ventilačními otvory pro vyvozování podtlaku v rotoru jeho vlastním otáčením a na stroje s pasivním rotorem, v němž je podtlak vyvozován uložením tohoto rotoru v podtlakové'komoře, spojené še zdrojem podtlaku. Přestože operace zapřádání probíhá u obou typů s určitými rozdíly, u obou se při přerušení předení na určité spřádací jednotce neustále otáčí příslušný vyčesávací váleček, přičemž je zastaveno podávání pramene vláken. Rotující vyčesávací váleček uvolňuje z konce pramene, tzv. bradky, vlákna, popřípadě utrhává nebo ulamuje jejich části, přičemž tento proces probíhá po neurčitý časový interval do příjezdu obslužného zařízení. Pokud se zapřádá na stužku vláken vytvořenou z takto poškozené bradky pramene, je kvalita zápředku špatná a zvyšuje se i počet neúspěšných zapřádacích pokusů. Nekvalitní zápředek zhoršuje vhodnost příze pro
VKjpfiV-lGct další zpracování v textilním průmyslu, lnapf^pletařském,ffl©bot{ vede k pře- protož trhům zpracováváné^říze nebo ke vzhledovým vadám finálních výrobků?
Problém vytvoření jakostního zápředku lze řešit odklápěním zhušťovače pramene podávacího ústrojí. Toto řešení se však vzhledem ke konstrukční a výrobní složitosti neprosadilo.
Z CS 227 602 je znám způsob zapřádání příze na bezvretenovém dopřádacím strojí se spřádacím rotorem, jemuž je předřazeno ojednocovací ústrojí s podávacím ústrojím pramene a vyčesávacím válečkem, při kterém se příze Činností zapřádacího ústrojí vrací zpět do spřádacího rotoru k napojení na stužku vláken, vytvořenou ve sběrné drážce rotoru opětným spuštěním podávacího ústrojí, které bylo v předcházející fázi předení vypnuto, a následně se příze opět ze spřádacího rotoru odtahuje. Zapřádací proces se zahajuje po vyčištění rotoru. Vlákna, obsažená v bradce na konci pramene vláken, sevřeného v podávacím ústrojí, se odvedou z dopravní cesty vláken mezi podávacím ústrojím a spřádacím ústrojím za účelem jejich úplného odstranění ze zapřádacího procesu.
Uvedený způsob zapřádání však představuje cíí, který se dosud
cesty vláken se provádí po vyčištění spřádacího rotoru, tedy v době, kdy se spřádací rotor již otáčí a vzhledem k tomu, že se jedná o aktivní rotor, jeho ventilační otvory vyvozují při otáčení podtlak. Proto je první podmínkou funkce zařízení pracujícího tímto způsobem eliminace podtlaku v rotoru. Toho lze dosáhnout dvěma způsoby, buď zvýšením podtlaku v kanálu . pro odvádění nečistot z dopravní cesty vláken^ nebo uzavřením přívodního kanálu vláken z vyčesávacího válečku do rotoru, přivedením proudu rapri vzduchu do přívodního kanálu ve směru opačném než je tok vláken, jak je uvedeno v,kS-ΑΘΙ227 602.
Složitost výroby a technologického uplatnění nedovolilo uplatnění tohoto způsobu v praxi.
Zdokonalení tohoto způsobu mělo přinést řešení podle DE OS 34 36 295, u něhož je odsávací kanál nečistot v ojednocovacím ústrojí prodloužen až na jeho čelní síranu. Otvorem v četní stěně ojednocovacího ústrojí může do podávacího kanálu vniknout pomocná odsávací trubice, v níž je vytvořen otvor, který v konečné poloze této trubice navazuje na kanál pro odvádění nečistot. Vnitřní prostor této trubice je připojen ke zdroji podtlaku, který podává předpodaná vlákna z pracovního povlaku vyčesávacího válečku. Hlavní nevýhodou zařízení je složitost a obtížnost vzájemného přesného nastavení součástí, aby nedošlo k poruše při vnikání trubice do odsávacího kanálu.
.....Dalším řešením tohoto- problému je odsátí těchto poškozených vláken kanálem pro odvádění nečistot nebo zvláštním odsávacím kanálem preďvlášťňím zapředením, kdy se na určitý časový interval spustí podávači ústrojí, čímž proběhne tzv. předpodání pramene a po jeho zastavení a odsátí poškozených vláken se teprve zahájí vlastní zapřádací proces.
Toto zařízení bylo dále zdokonaleno podle EP 374 982 A1, u něhož se odsávací trubice přikládá k čelní stěně kolem ústí odsávacího kanálu. Nevýhodou je špatné utěsnění spojení na čelní ploše spřádací jednotky a nutnost odsávání velkého množství vzduchu a fcuďž-[ výkonný zdroj podtla- proto i ku.
Další zlepšení představuje zařízení podle EP 374 983 A1, u něhož se k ústí odsávacího kanálu připojuje trubice pro přivádění tlakového vzduchu do tohoto kanálu. Přiváděný tlakový vzduch vyvozuje v místě ústí kanálu pro odvod nečistot do odsávacího kanálu injekční účinek a v důsledku tohoto injekčního účinku jsou při předpodávání pramene vlákna z pracovního potahu vyčesávacího válečku odsávána.
Také toto řešení má velké energetické nároky na zdroj tlakového vzduchu. Stejné jako u všech předchozích řešení nelze tímto způsobem odstranit z pracovního potahu vyčesávacího válečku všechny nečistoty a zbytky vláken.
Pro pasivní rotory je znám způsob zapřádání příze na bezvřetenových dopřádacích strojích podle US 4 059 046, u něhož je konec příze vrácen k doprádacímu rotoru běžícímu v podtlakové komoře, umístěn na stužku vláken vytvářenou v rotoru z přiváděných ojednocených vláken a po spojení se stužkou vláken odtahován. Pro vytvoření stužky vláken vhodné pro zapřádací operaci se na určitý časový interval zapne podávání pramene předtím, nežli se zmíněný konec příze umístí na stužku vláken a příze potom se opět odtáhne,fnaéežj se podávání opět přeruší a nakonec opět zapne pouze pro vlastní zapřádací operaci.
Při prvním podávání pramene, trvajícím určený časový interval, jsou ojednocená vlákna, obsahující poškozená vlákna bradky pramene, odváděna v důsledku podtlaku v podtlakové komoře přes stojící rotor do podtlakové komory a z ní do odsávacího potrubí. Rotor musí být v této fázi zastaven.
Problematické je u tohoto řešení odstranění všech poškozených vláken z pracovního potahu vyčesávacího válečku a z rotoru.
Proto byio vyvinuto zařízení podle WO 86/01235, u něhož je do transportního kanálu vláken, vytvořeného kolem pracovního potahu vyčesávacího válečku, vyústěn ve směru otáčení za přiváděcím kanálem vláken do rotoru pomocný odsávací kanál, připojitelný ke zdroji podtlaku během pripodávání pramene vláken, přičemž při zapojení podtlaku do pomocného odsávacího kanálu se zastavuje přivádění podtlaku do podtlakové komory rotoru, a vlákna jsou tedy odsávána do pomocného odsávacího ka-. nálu.
Shofa
Pres velkou konstrukční složitost tohoto řešení se jako největší nevýhoda jeví skutečnost, že odsáváním nelze dokonale odstranit všechny nečistoty ulpélé na pracovním potahu vyčesávacího válečku.
Podstata vynálezu tVýéej uvedené nevýhody stavu techniky jsou odstraněny způsobem podlcvynálezu; -jehož-podstata-spočívá-v-tom,-že-před“ rozběhem rotoru -sena povrch vyčesávacího válečku působí proudem tlakového vzduchu, přičemž působení se děje ve směru otáčení vyčesávacího válečku mezi místem přívodu pramene vláken k vyčesávacímu válečku a ústím přívodního kanálu rotoru, čímž se z pracovního potahu vyčesávacího válečku odstraní ulpélé nečistoty a vlákna pramene.
V důsledku turbulencí proudu tlakového vzduchu a jeho rychlosti prouděni dochází k dokonalému odstraňování vláken a nečistot z. pracovního potahu vyčesávacíhoválečku za použití, velmimaléhomnožství vzduchu.
~p$3mez
Je výhodné, působí-li se na pracovní potah vyčesávacího válečku proudem tlakového vzduchu před ústím kanálu pro odvádění nečistot, do něhož se všechen tlakový vzduch spolu s nečistotami odvádí. Tohoto způsobu lze využít u obou typů bezvretenových dopřádacích strojů.
Pro stroje s pasivním rotorem se při stojícím rotoru působí proudem tlakového vzduchu na pracovní potah vyčesávacího válečku před ústím přívodního kanáiu vláken do rotoru, do něhož se všechen tlakový vzduch spolu vlákny a nečistotami odvádí a je dále odsáván do hlavního odsávacího kanálu.
II předcházejících způsobů je výhodné, pňvádí-li se proud vzduchu v tečném směru k povrchu vyčesávacího válečku.
Dále-je výhodné, pokud se proudem tlakového vzduchu začíná na pracovní potah vyčesávacího válečku působit nejpozději zároveň se spuštěním podávacího ústrojí pramene vláken, čímž se předejde zanesení pracovního potahu vyčesávacího válečku vlákny.
Podstata zařízení k provádění způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že do transportního kanálu vláken je ve směru otáčení vyčesávacího válečku mezi místem přívodu pramene vláken a přívodním kanálem vláken pramene do rotoru vyústěn uzavíratelný pomocný kanál tlakového vzduchu.
Zejména pro bezvřetenové stroje s aktivním rotorem je výhodné?
jeli uzavíratelný přívodní pomocný kanál tlakového vzduchu vyústěn do transportního kanálu mezi podávacím ústrojím pramene vláken a odvádécím kanálem nečistot.
Pro bezvřetenové doprádací stroje s pasivním rotorem je výhodné, jeli uzavírateíný pomocný přívodní kanál tlakového vzduchu vyústěn do transportního kanálu ve směru otáčení vyčesávacího válečku před přívodním kanálem vláken do rotoru.
Pomocný přívodní kanál tlakového vzduchu může být přitom vytvořen v tělese ojednocovaciho ústrojí a jeho vnitřní prostor spojený s transportním kanálem vláken je uzavírateíný zpětným ventilem.
Podle další alternativy může být pomocný přívodní kanál tlakového vzduchu vytvořen v tělese zhušťovače podávacího ústrojí pramene a jeho vnitřní prostor spojený s transportním kanálem je uzavírateíný zpětným ventilem.
-——Zmíněný~2pětný~ventihmůže'býtna-vnějšrstraněupraverrpro_připo“ jóvání přívodu tlakového vzduchu, který může být uložen na obslužném zařízení, přičemž alespoň jeho konec, sloužící k připojování ke zpětnému ventilu, je na obslužném zařízení uložen přestaviteíně.
Je výhodné, jeli pomocný přívodní kanál tlakového vzduchu vyústěn do transportního kanálu vláken alespoň jednou tryskou, v níž se zvyšuje rychlost proudění vzduchu, a tím i účinnost čištění pracovního potahu vyčesávacího válečku po vstupu vzduchu do transportního kanálu vláken.
Dokonalého čisticího účinku se dosáhne vyústěním pomocného přívodního kanálu do transportního kanálu vláken ve směru otáčení vyčesávacího válečku, přičemž zejména u bezvřeíenových dopřádacích strojů s aktivním rotorem může zmíněné vyústění pomocného přívodního kanálu vzduchu směřovat do odváděcího kanálu nečistot a u bezvřetenových dopřádacích strojů s pasivním rotorem může směrovat do přívodního kanálu vláken do rotoru.
Přehled obrázku na výkrese.
Příklady provedení zařízení podle vynálezu jsou znázorněny na p-VípojíZnycn | ložených výkresech, kde^ftaéífobr. 1’ řez spřádací jednotkou s aktivním rotorem s pomocným přívodním kanálem tlakového vzduchu v tělese ojednona ^soic covacího ústrojí,!obr. 2'detaily části ojednocovacího ústrojí podle obr. 1, hq obr. 3 alternativní provedeni zařízení pro spřádací jednotku s aktivním rotorem, u níž je pomocný přívodní kanál tlakového vzduchu v tělese zhušťoJW tyfe vače podávacího ústrojí, a'obr. X řez spřádací jednotkou s pasivním rotorem.
Příklady provedení vynálezu
Bezvřetenový dopřádací stroj je tvořen množstvím vedle sebe umístěných pracovních míst, z nichž každé představuje samostatný celek, sloužící k výrobě příze z pramene vláken a k navíjení příze na křížovou cívku.
Každé pracovní místo obsahuje spřádací jednotku, sloužící k vlastní výrobě příze. Spřádací jednotka obsahuje otočně uložený rotoři, jemuž_)e__pnřazeno_ojednocoyacLÚstrojL2,_kteréjetvorenotělesemžl ojednocovacího ústrojí 2, v němž je známým způsobem otočně uložen vyčesávací váleček 22, jehož válcová obvodová plocha je opatřena
napři kloct pracovním potahem 221. tvořeným {eapfi zoubky nebo jehličkami. Kolem pracovního potahu 221 vyčesávacího válečku 22 ie v tělese 21 ojednocovacího ústrojí 2 vytvořen transportní kanál 211 vláken. V tělese 21 ojednocovacího ústrojí 2 je dále vytvořen přívodní kanál 212 vláken do rotoru 1,
#.
jehož začátek navazuje na transportní kanál 211 vláken a konec ústí do vnitrního prostoru rotoru 1.
Vyčesávacímu válečku 22 je přiřazeno známé podávači ústrojí 3 pramene 4 vláken, které přerušuje transportní kanál 211 vláken. Podávači ústrojí 3 obsahuje podávači váleček 31, otočně uložený v tělese 21 ojedno•fca kc covacího ústrojí 2 a zhušťovač 32, |=evRě2| otočně uložený v tělese 21 oiednocovacího ústrojí 2. Zhušťovač 32 je známým způsobem přítlačován k podávacímu válečku 31, který je prostřednictvím neznázorněné elektromagnetické spojky spřažen se známým pohonem, který troveč^ není znázorněn, také . Tcxk<z . .{Rovněž! vyčesávací váleček 22 a rotor 1 jsou známým způsobem spraženy se svými známými neznázoměnými hnacími prostředky.
U příkladu provedení znázorněném na obr. 1 obsahuje spřádací jednotka rotor 1, který je opatřen ventilačními otvory 12 pro vyvozování podtlaku ve vnitřním prostoru 11 rotoru 1. V tělese 21 je známým způsobem vytvořen kanál 213 pro odvod nečistot z transportního kanáiu 211 vláken, dopravovaných pracovním potahem 221 vyčesávacího válečku 22 spolu s vlákny. Začátek kanálu 213 pro odvod nečistot navazuje na transportní kanál 211 vláken ve směru otáčení vyčesávacího válečku 22 mezi podávacím ústrojím 3 pramene 4 a přívodním kanálem 212 rotoru 1. Kanál 213 pro odvod-nečistot-je-známým-způsobem-spojen-se-zdrojem podtlaku, což může být provedeno například tím, že kanál 213 pro odvod nečistot ústí do podtlakového kanálu 214.
I
Do transportního kanálu 211 je mezi podávacím ústrojím 3 a kanálem 213 pro odvádění nečistot vyústěn pomocný přívodní kanál 215 pro přívod tlakového vzduchu, vytvořený v tělese 21 ojednocovacího ústrojí 2. Vnitřní prostor pomocného přívodního kanálu 215 pro přívod tlakového vzduchu spojený š transportním kanálem 211 vláken je uzavřen zpětným ventilem 216. který je na vnější straně tělesa 21 ojednocovacího válečku 2 upraven pro připojování přívodu 5 tlakového vzduchu, jež je u znázorněného příkladu provedení uložen na obslužném zařízení 6, kde je také upraven zdroj tlakového vzduchu, k němuž je přívod 5 tlakového vzduchu připojen. Alespoň koncová část přívodu 5 tlakového vzduchu sloužící k připojování ke zpětnému ventilu 216 je na obslužném zařízení 6 uložena přestavitelně.
Pomocný přívodní kanál 215 ústí do transportního kanálu 211 vlákérfjáko jeden nebo několik vedle sebe uspořádaných otvorů malého průměru, popřípadě je zmíněné ústí pomocného přívodního kanálu 215 tvořeno jednou nebo více tryskami, přičemž cílem tohoto uspořádání je dosažení potřebné výtokové rychlosti vzduchu do transportního kanálu 211 vláken.
Proud vzduchu vycházející z pomocného přívodního kanálu 215 do transportního kanálu 211 vláken směřuje na pracovní potah 221 vyčesavacího válečku 22 ve směru otáčení vyčesávacího válečku 22. Z hlediska čištění pracovního potahu 221 vyčesávacího válečku 22 je nejvýhodnější, směřuje-li zmíněný proud vzduchu ve směru tečny k pracovnímu potahu 221 vyčesávacího válečku 22 nebo ve směru sečny pracovního potahu 221.
4.19'
Pro spřádací jednotku s rotorem i opatřeným ventilačními otvory 12, znázorněnou na obr. 1, je v nejvýhodnějším provedení pomocný přívodní kanál 215 vyústěn do transportního kanálu 211 vláken.
Proud vzduchu vytékající z pomocného přívodního kanálu 215 směřuje do odváděcího kanálu 213 nečistot přes nebo kolem pracovního potahu 221 vyčesávacího válečku 22.
U příkladu provedení podle obr. 1 a 2 je pomocný přívodní kanál 215 vytvořen v tělese 21 ojednocovacího ústrojí 2.
Z konstrukčních nebo technologických důvodů může být někdy vhodnější vytvořit pomocný přívodní kanál 321 tlakového vzduchu v tělese zhušťovače 32 podávacího ústrojí 3_pramene 4, jak je znázorněno na obr.
3. V tělese zhušťovače 32 je vytvořen také zpětný ventil 322, kterým-je pomocný přívodní kanál 321 uzavřen a jehož vnější část je upravena pro připojování a odpojování přívodu 5 tlakového vzduchu. Ústí pomocného přívodního kanálu 321 do transportního kanálu 211 vláken může být upraveno stejně jako u předcházejícího příkladu provedení, což platí i pro směr proudu vzduchu vystupujícího z pomocného přívodního kanálu 321.
U příkladu provedení podle obr. 4 je rotor 1 spřádací jednotky uložen v podtlakové komoře 13, která je známým způsobem spojena s neznázorněným zdrojem podtlaku, jímž se zároveň vyvozuje technologicky nezbytný podtlak v rotoru, který u tohoto provedení není opatřen ventilačnímrotvoryrPomocný^přívodnrkanár215^je“vytvořen^vtělesežl ojednocovacího ústrojí 2 a ústí do transportního kanálu 211 vláken mezí kanálem 213 pro odvod nečistot a přívodním kanálem 212 vláken do rotoru 1.
Ostatní části zařízení jsou vytvořeny stejné jako u příkladu provedení podle obr. 1. Pomocný přívodní kanál 215 je na čelní straně tělesa 21 oíednocovacího ústrojí 2 zakončen zpětným ventilem 215. jehož čelní část je upravena pro připojování o odpojování přívodu 5 tlakového vzduchu z obslužného zařízení 6.
Také u tohoto provedení lze dosáhnout toho, že proud vzduchu vytékající z pomocného přívodního kanálu 215 směřuje do přívodního kanálu 212 vláken do rotoru 1 ve směru tečny k pracovnímu potahu 221 vyčesávacího válečku 22 nebo tento pracovní potah protíná.
U spřádací jednotky s rotorem 1 uspořádaným v podtlakové komoře 13 může být kanál 213 pro odvod nečistot uspořádán ve směru otáčení vyčesávacího válečku 22 za přívodním kanálem 212 vláken do rotoru 1. U tohoto provedení, které není znázorněno je pomocný přívodní kanál 215 vyústěn do transportního kanálu 211 vláken ve směru otáčení vyčesávacího válečku 22 přeď přívodním kanálem 212 vláken do rotoru 1
Při pretrhu příze nebo po navinutí cívky se přeruší činnost příslušné spřádací jednotky, to znamená, že se zastaví podávači ústrojí 3 pramene 4 vláken a neznázorněné odtahovací a navíjecí ústrojí příze. U bezvřetenových dopřádacích strojů, u nichž je podtlak v rotoru vyvozován ventilačními otvory v rotoru se vyčesávací váleček ojednocovacího ústrojí 2 i po zastavení podávacího ústrojí 3_otáčí, a v důsledku toho vyčesávací váleček 22 postupně ulamuje a vytrhává vlákna z konce pramen 4 pevně sevřeného mezipodávacímválečkem31a zhušťovačem~32_podávacíhO~ústrojr3r přičemž část pramene 4, která vyčnívá ze sevření mezi podávacím válečkem 31 a zhušťovačem 32 podávacího ústrojí 3, se nazývá bradka pramene 4 vláken. Zmíněná poškozená vlákna jsou transportním kanálem 211 vláken a přívodním kanálem 212 vláken do rotoru 1 dopravována do otáčejícího se rotoru I, kde se shromažďují až do příjezdu obslužného zařízení 6, které rotor 1 známým způsobem vyčistí a připojí přívod 5 tlakového vzduchu na zpětný ventil 216 příslušné spřádací jednotky. Malá část poškozených vláken zůstává na pracovním potahu 221 vyčesávacího válečku 22. Během čištění rotoru 1 nebo ihned po ukončení jeho čištění, ještě před obnovením podtlaku v rotoru 1 jeho roztočením, otevře obslužné zařízení 6 přívod 5 tlakového vzduchu, jímž se přivede tlakový vzduch ke zpětnému ventilu 216 a přes něj do pomocného přívodního kanálu 215, z něhož tryskami vychází proud tlakového vzduchu ve směru otáčení vyčesávacího válečku 22 do transportního kanálu 211 vláken. Tento proud tlakového vzduchu má větší rychlost než je obvodová rychlost pracovního potahu 221 vyóesávacího válečku 22, a proto strhává z ozubených elementů pracovního potahu 221 vlákna vyčesaná z bradky pramene ^vláken i ostatní nečistoty, které ulpěly na pracovním potahu 221. unáší je s sebou a odvádí do kanálu
213 pro odvod nečistot. Během přivádění tlakového vzduchu do pomocného přívodního kanálu 215 nebo těsně před zahájením jeho přivádění se spustí podávači ústrojí 3 pramene 4 vláken. Tím jsou všechna znehodnocená a zkrácená vláken bradky pramene 4 vláken odstraněna z pracovního potahu 221 vyčesávacího válečku 22 a odvedena proudem tlakového vzduchu do kanálu 213 pro odvod nečistot a dále podtlakovým kanálem
214 do odpadu.
Mezitím obslužné zařízení 6 připraví známým způsobem pracovní místo- avolný—konec příze^pro opétovné^zapřědění^Po^^osažění' pracovních otáček rotoru se přeruší dodávka tlakového vzduchu ke zpětnému ventilu 216 a přes něj do pomocného přívodního kanálu 215 a
vyčesaná vlákna jsou unášena transportním kanálem 211 vláken a prívod'potorri ním kanálem 212 vláken do rotoru 1, jnaceaf se známým způsobem zapřede příze a pracovní místo začne normálním způsobem pracovat.
U příkladu provedení podle obr. 4, u něhož je rotor 1 bez ventilačních otvorů uložen v podtlakové komoře 13 ve vakuu, se za chodu stroje přivádějí do otáčejícího se rotoru 1 vlákna přívodním kanálem 212 v důsledku vakua v podtlakové komoře 13. Při přetrhu příze se spolu s podávacím ústrojím 3 pramene 4 zastaví i rotor 1. Po zastavení rotoru 1 se z něho alespoň v důsledku podtlaku v podtlakové komoře 13 odsají zbylá vlákna. Vyčesávací váleček 22 se stále otáčí a poškozuje bradku stojícího pramene 4 vláken. Poškozená vyčesaná vlákna jsou podtlakem nasávána do vnitřního prostoru podtlakové komory 13. Některá z nich však přitom mohou ulpívat na pracovním potahu 221 vvčesávacího válečku 22. Po příjezdu obslužného zařízení 6 uvede toto obslužné zařízení na určitou dobu do . chodu podávači ústrojí 3 pramene 4, aby se odstranila bradka pramene 4 s
------poškozenýmrv!ákrty-a-v-téío_době'také-pňpoj'rObSiužné_zarízem'-přívo'd-5tlakového vzduchu na zpéiný ventil 216 a vžene do pomocného přívodního kanálu 215 tlakový vzduch, jehož proud ze zmíněného pomocného přívodního kanálu 215 vytéká ve směru otáčení vyčesávacího válečku 22 do transportního kanálu 211 vláken a směřuje do přívodního kanálu 212 vláken do rotoru 1, čímž se pracovní potah 221 vyčesávacího válečku 22 dokonale vyčistí od všech vláken, jejich zbytků a ulpěíých nečistot, jež jsou proudem tlakového vzduchu odvedeny zmíněným přívodním kanálem 212 vláken do stojícího rotoru 1 a z něho do podtlakové komory 13, z níž jsou __dálejodsáty„známýiTLzpůsobern.^^__:_
Po rozběhnutí rotoru 1 na stanovené otáčky se přeruší dodávka tlakového vzduchu ke zpětnému ventilu 216 a přes něj do pomocného
ΓΌpřívodního kanálu 215, do rotoru 1_spřadací jednotky se zavede konec příze a ve známém pořadí se provedou další známé zapřádací operace.
Tím, že je pro zapředení použito kvalitních nezkrácených vláken, která mají stejnou kvalitu jako vlákna použitá v běžné přízi, se dosahuje vysoké pevnosti, pěkného vzhledu a výborné jakosti zápředku, zejména při vypřádání jemnějších přízí.

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zapřádání příze na bezvřeíenových dopřádacích strojích, u něhož se po přerušení spřádacího procesu zastaví podávání pramene vláken do ojednocovacího ústrojí, jehož vyčesávací váleček se stále otáčí, a rotor se zastaví alespoň při čištění rotoru a po rozběhu rotoru se do něho vrací konec příze, který se přivádí do kontaktu s nově vytvářenou stužkou vláken, vyznačující se tím, že před rozběhem rotoru (1) a nejpozději současně s rozběhem podávacího ustrojí (3) se na povrch vyčesávacího válečku (22) působí proudem tlakového vzduchu, přičemž působení se děje ve směru otáčení vyčesávacího válečku (22) mezi místem přívodu pramene (4) vláken k vyčesávacímu válečku (22) a ústím přívodního kanálu (212) vláken do rotoru (1), čímž se z pracovního potahu (221) vyčesávacího válečku (22) odstraní ufpéié nečistoty a vlákna pramene (4).
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že proudem tlakového 'vzduchu''^'e_na’precovnr pctair(221)· vyčesávacího- válečku-(22)-pus'obí' před ústím kanáiu (213) pro odvádění nečistot, do něhož se tlakový vzduch spolu s nečistotami odvádí.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že při stojícím rotoru (1) se proudem tlakového vzduchu působí na pracovní potah (221) vyčesávacího válečku (22) před ústím přívodního kanálu (212) vláken do rotoru (1), do něhož sé všechen tlakový vzduch spolu s nečistotami a viákny odvádí,
  4. 4. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačující setím, že proud tlakového vzduchu se přivádí v tečném směru k pracovnímu potahu (213) vyčesávacího válečku (22).
    9 o
  5. 5. Způsob podle nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že proudem tlakového vzduchu se na pracovní potah (221) vyčesávacího válečku (22) začíná působit nejpozději zároveň se spuštěním podávacího ústrojí (3) pramene (4) vláken.
  6. 6. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1 vytvořené v ojednocovacím ústrojí spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje, obsahujícím těleso ojednocovacího ústrojí, v němž je otočně uložen vyčesávací váleček, kolem jehož válcové plochy, opatřené pracovním potahem, je vytvořen transportní kanál vláken, na který navazuje přívodní kanál vláken do rotoru, přičemž vyčesávacímu válečku je přirazeno podávači ústrojí pramene vláken, přerušující transportní kanál vláken vyčesávacího válečku, vyznačující se tím, že do transportního kanálu (211) vláken je ve směru otáčení vyčesávacího válečku (22) mezi místem přívodu pramene (4) vlá_ken_ a_Prjyodn[m kanálern_(212)_v!áken. do.roto.ru_(1 ).. vyústěn,uzavíratelný. pomocný přívodní kanál (215, 321) tlakového vzduchu.
  7. 7. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 2, vytvořené v ojednocovacím ústrojí spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje, obsahujícím těieso ojednocovacího ústrojí, v němž je otočně uložen vyčesávací váleček, kolem jehož válcové plochy opatřené pracovním potahem je v tělese ojednocovacího ústrojí vytvořen transportní kanál vláken, na který navazuje přívodní kanál vláken do rotoru opatřeného ventilačními otvory pro vytváření podtlaku, přičemž vyčesávacímu válečku je přiřazeno podávači ústrojí pramene vláken přerušující transportní kanál vláken, na který ve směru otáčení vyčesávacího válečku mezi podávacím ústrojím pramene vláken á přívodním kanálem vláken do rotoru navazuje odváděči kanál nečistot, vyznačující se tím, že do transportního kanálu (211) vláken je mezi podávacím ústrojím (3) pramene (4) vláken a odváděcím kanálem nečistot (213) vyústěn uzavírateiný pomocný přívodní kanál (215) tlakového vzduchu.
  8. 8. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 4, vytvořené v ojednocovacím ústrojí spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje, obsahujícím těleso ojednocovacího ^strojí, v němž je otočně uložen vyčesávací váleček, opatřený na válcové obvodové ploše pracovním potahem, kolem něhož je v tělese ojednocovacího úsirojí vytvořen transportní kanál vláken, na který navazuje přívodní kanál vláken do rotoru, uloženého, v podtlakové komoře, přičemž vyčesávacímu válečku je přiřazeno podávači ústrojí pramene vláken, přerušující transportní kanál vláken, vyznačující se tím, že do transportního kanálu (211) vláken je ve směru otáčení vyčesávacího válečku (22) před přívodním kanálem (212) viáken do rotoru (1)
    - vyústěn-uzavíratelný-pomocný-prívodní-kanái (2 í5)-tlakového· vzduchu:—~
  9. 9. Zařízení podle nároků 6 až 8, vyznačující se tím, že pomocný přívodní kanál (215) tlakového vzduchu je vytvořen v těiese ojednocovacího ústrojí (2) a jeho vnitřní prostor, spojený s transportním kanálem (221) vláken, je uzavřen zpětným ventilem (216).
  10. 10. Zařízení podle nároků 6 až 8, vyznačující se tím, že pomocný přívodní kaná! (321) tlakového vzduchu je vytvořen v tělese zhúšťovače (32) podávacího ústroji (3) pramene (4) a jeho vnitřní prostor, spojený s transportním kanálem (211) vláken, je uzavřen zpětným ventilem (216).
  11. 11. Zařízeni podle nároku 9 a 10, vyznačující se tím, že zpětný ventil (216) je na vnější straně tělesa ojednocovaciho ústrojí (2) upraven pro připojování přívodu (5) tlakového vzduchu z obslužného zařízení (6).
  12. 12. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že vedení (5) tla* kového vzduchu je uloženo na obslužném zařízení (6), přičemž alespoň jeho konec sloužící pro připojování ke zpětnému ventiiu (216) je na obslužném zařízení (6) uložen přestaviteíně.
  13. 13. Zařízení podle nároků 6 až 10, vyznačující se tím, že pomocný přívodní kanál (215, 321) tlakového vzduchu je do iransporiního kanálu r
    (211) vláken vyústěn alespoň jednou tryskou.
  14. 14. Zařízení podle nároků 6 až 10 a 13, vyznačující se tím, že pomocný přívodní kanál (215, 321) tlakového vzduchuje do transportního ka- nálu (211) vláken vyústěn ve sméru otáčení vyčesávacího válečku (22).
  15. 15. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že pomocný přívodní kanál (215) tlakového vzduchuje do transportního kanálu (211) vláken vyústěn ve směru otáčení vyčesávacího válečku (22) proti odvádécímu kanálu (213) nečistot.
  16. 16. Zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že pomocný přívodní kanál (215) tlakového vzduchu je do transportního kanálu (211) vláken vyústěn ve směru otáčení vyčesávacího válečku (22) proti přívodnímu kanáíu (212) vláken do rotoru (1),_,_,
CZ94292A 1994-02-10 1994-02-10 Method of spinning yarn on spindleless spinning machines and apparatus for making the same CZ29294A3 (en)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ94292A CZ29294A3 (en) 1994-02-10 1994-02-10 Method of spinning yarn on spindleless spinning machines and apparatus for making the same
DE19502102A DE19502102A1 (de) 1994-02-10 1995-01-24 Verfahren zum Anspinnen des Garnes an Offen-End-Spinnmaschinen und Vorrichtung zur Ausführung des Verfahrens
CH00287/95A CH690009A5 (de) 1994-02-10 1995-02-02 Verfahren zum Anspinnen des Garnes an Offen-End-Spinnmaschinen und Vorrichtung zur Ausführung des Verfahrens.
US08/385,322 US5640839A (en) 1994-02-10 1995-02-08 Method of spinning-in yarn on open-end spinning machines using a pressurized air feed and a device for carrying out the method

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ94292A CZ29294A3 (en) 1994-02-10 1994-02-10 Method of spinning yarn on spindleless spinning machines and apparatus for making the same

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ280036B6 CZ280036B6 (cs) 1995-10-18
CZ29294A3 true CZ29294A3 (en) 1995-10-18

Family

ID=5461499

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ94292A CZ29294A3 (en) 1994-02-10 1994-02-10 Method of spinning yarn on spindleless spinning machines and apparatus for making the same

Country Status (4)

Country Link
US (1) US5640839A (cs)
CH (1) CH690009A5 (cs)
CZ (1) CZ29294A3 (cs)
DE (1) DE19502102A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19709747B4 (de) * 1997-03-10 2005-10-06 Saurer Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zur Vorbereitung eines Anspinnvorgangs an einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE19720141B4 (de) * 1997-05-14 2005-10-06 Saurer Gmbh & Co. Kg Spinnbox einer Offenend-Rotorspinnmaschine
CZ20002736A3 (cs) * 2000-07-26 2002-04-17 Rieter Cz A. S. Rotorový dopřádací stroj
CZ290468B6 (cs) * 2000-07-26 2002-07-17 Rieter Cz A. S. Způsob zapřádání příze na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje a zařízení k jeho provádění
DE102006033971B4 (de) * 2006-07-22 2015-09-10 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Faserbandauflöseeinrichtung für eine Offenend-Spinnvorrichtung

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US405942A (en) * 1889-06-25 Cultivator
US3800520A (en) * 1973-06-04 1974-04-02 Rieter Ag Maschf Fiber opening roll of an open end spinning device
JPS5236036Y2 (cs) * 1973-11-01 1977-08-17
JPS5236037Y2 (cs) * 1973-11-05 1977-08-17
DE2458042C2 (de) * 1974-12-07 1985-06-05 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Offenend-Spinnmaschine mit einer Vielzahl von Spinnstellen und einem verfahrbaren Wartungsgerät zum Anspinnen nach einem Fadenbruch
DE2458538C2 (de) * 1974-12-11 1982-07-22 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Offenend-Spinnmaschine mit wenigstens einem entlang der Spinnaggregate verfahrbaren Wartungsgerät
JPS51116230A (en) * 1975-04-02 1976-10-13 Toyoda Automatic Loom Works Device for removing dust in opennend spinning frame
CS203501B1 (en) * 1978-07-14 1981-03-31 Milos Vecera Method of and apparatus for separating impurities from staple fibres under simultaneous straightening of cleaned fibres in open-end spinning process
CS227602B1 (en) * 1980-02-13 1984-04-16 Jiri Ing Elias Method of and apparatus for yarn spinning-in in open-end spinning unit
CS240166B1 (en) * 1983-10-04 1986-02-13 Stanislav Skoda Fibre liberation device with spinning unit
DE3429024C2 (de) * 1984-08-07 1986-08-21 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt Verfahren und Vorrichtung zum Abscheiden von Staub aus Fasermaterial
DE3441677C3 (de) * 1984-08-08 1994-02-24 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
IT1227729B (it) * 1988-12-23 1991-05-06 Savio Spa Procedimento e dispositivo per la rimozione delle fibre deteriorate durante il riattacco del filo in un filatoio open-end
IT1227730B (it) * 1988-12-23 1991-05-06 Savio Spa Procedimento e dispositivo per il riattacco del filo con elevata efficienza in un filatoio ad estremita' libera
EP0527355B1 (de) * 1991-08-10 1998-04-01 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau AG Verfahren und Vorrichtung zum pneumatischen Einführen von Faserband in eine Spinnereimaschine
DE4310810A1 (de) * 1993-04-02 1994-10-06 Schlafhorst & Co W Offenend-Spinneinheit mit einer im Bereich eines Auflösewalzengehäuses angeordneten Schmutzkammer

Also Published As

Publication number Publication date
CZ280036B6 (cs) 1995-10-18
CH690009A5 (de) 2000-03-15
US5640839A (en) 1997-06-24
DE19502102A1 (de) 1995-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4676059A (en) Process and device for starting spinning on an open-end spinning apparatus
US9103053B2 (en) Method for operating an open-end rotor spinning machine
US4384451A (en) Method of an apparatus for spinning-in yarn in open-end spinning units
US4845936A (en) Process and device to piece back to a spinning device operating with a pneumatic torsion element
CS254951B2 (en) Method of spinning-in on break spinning machines
JPH0835131A (ja) オープンエンド紡糸装置における糸継ぎ方法および装置
US4570430A (en) Yarn piecing arrangement for an open-end friction spinning machine
TWI472657B (zh) 針織機以及從粗紗產生針織物的方法
CZ29294A3 (en) Method of spinning yarn on spindleless spinning machines and apparatus for making the same
US4246749A (en) Method of and apparatus for piecing yarn in open end rotor spinning units
US6591600B2 (en) Rotor spinning machine
US7644570B2 (en) Method for operating an open-end spinning device
US4998404A (en) Method and device for removing deteriorated fibres during yarn rejoining in an open-end spinning machine
US4166356A (en) Method of and apparatus for pneumatically removing a fibrous ribbon or a severed yarn end from the spinning rotor of an open-end spinning machine
CS215297B1 (en) Facility for spinning-in the yearn on the spindleless spinnig unit with the spinnig rotor
US4563871A (en) Yarn piecing method and apparatus
CZ291692A3 (en) Process and apparatus for cleaning an open-end spinning machine spinning rotor
CZ20022205A3 (cs) Způsob rotorového dopřádání
US6101803A (en) Process and apparatus for piecing a yarn end in an open-end rotor spinning machine
US5367868A (en) Process and device for open-end spinning
CZ281244B6 (cs) Způsob čištění rotoru rotorového dopřádacího stroje a zařízení k provádění způsobu
US20230416950A1 (en) Method for operating a spinning station of a spinning machine, and spinning machine
CS240166B1 (en) Fibre liberation device with spinning unit
CZ2001848A3 (cs) Způsob čiątění spřádacího rotoru rotorového dopřádacího stroje a zařízení k provádění způsobu
CS216990B1 (en) Method of separation of the yearn end by spinning on the spinning unit of the spindleless sfterspinning machine and device for eseting the same

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080210