CZ291886B6 - Způsob selektivní redukce ketoskupin - Google Patents

Způsob selektivní redukce ketoskupin Download PDF

Info

Publication number
CZ291886B6
CZ291886B6 CZ19974129A CZ412997A CZ291886B6 CZ 291886 B6 CZ291886 B6 CZ 291886B6 CZ 19974129 A CZ19974129 A CZ 19974129A CZ 412997 A CZ412997 A CZ 412997A CZ 291886 B6 CZ291886 B6 CZ 291886B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pichia
compound
candida
reductase
formula
Prior art date
Application number
CZ19974129A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ412997A3 (cs
Inventor
Christopher David Reeve
Original Assignee
Avecia Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Avecia Limited filed Critical Avecia Limited
Publication of CZ412997A3 publication Critical patent/CZ412997A3/cs
Publication of CZ291886B6 publication Critical patent/CZ291886B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P13/00Preparation of nitrogen-containing organic compounds
    • C12P13/002Nitriles (-CN)
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P41/00Processes using enzymes or microorganisms to separate optical isomers from a racemic mixture
    • C12P41/002Processes using enzymes or microorganisms to separate optical isomers from a racemic mixture by oxidation/reduction reactions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Abstract

Zp sob p° pravy slou eniny obecn ho vzorce III selektivn redukc slou eniny obecn ho vzorce II za pou it redukt zy, z skateln z mikroorganismu rodu Beauveria, Candida, Kluyveromyces, Torulaspora nebo Pichia, nebo slou eniny obecn ho vzorce IV selektivn redukc slou eniny obecn ho vzorce II za pou it redukt zy z skateln z Candida pelliculosa, Neurospora crassa, Pichia trehalophila nebo v²hodn Hansenula anomola.\

Description

Způsob selektivní redukce ketoskupin
Oblast techniky
Vynález se týká redukce ketoskupin.
Dosavadní stav techniky
Z práce, kterou uveřejnili Brower a kol., Tetrahedron Letters 1992, str. 2279-2282, je známá syntéza sloučeniny vzorce I
pomocí diastereoselektivní redukce sloučeniny obecného vzorce II
za použití způsobu, který popsali Chen a kol., Tetrahedron Letters 1987, 28, 155 a Chem Lett 1987, 1923, s následujícím chráněním ve formě acetonidu. Byla popsána rovněž příprava sloučeniny I pomocí Claisenovy reakce. Při provádění těchto způsobů však bylo nutné používání teplot -90 °C, v důsledku čehož jsou nákladné a složité.
Sloučeninu I lze použít jako meziprodukt při syntéze Cl—981, inhibitoru HMG-CoA-reduktázy, který snižuje celkový obsah cholesterolu v plazmě a obsah nízkohustotního lipoproteinu u člověka. Jeho základní strukturní prvek lze získat rovněž ze sloučeniny obecného vzorce III
OH OH O
Ve výše uvedených vzorcích R představuje alkylovou skupinu, výhodně obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, a ještě výhodněji představuje terc.butylovou skupinu.
Podstata vynálezu
Nyní bylo zjištěno, že sloučeninu obecného vzorce III lze připravit redukcí sloučeniny obecného vzorce II se střední až vysokou selektivitou a při příhodných teplotách za použití keton-reduktázy běžně se nacházející v druzích rodů Beauveria, Pichia, Candida, Kluyveromyces a Torulaspora, že se však u každého rodu mohou vyskytovat výjimky neboje možné, že je enzym doprovázen dalším enzymem s opačnou stereospecificitou.
Vynález tudíž zahrnuje přípravu sloučeniny obecného vzorce III selektivní redukcí sloučeniny obecného vzorce II
za použití reduktázy vykazující vlastnosti reduktáz produkovaných mikroorganismy vybranými ze skupiny zahrnující mikroorganismy rodu Beauveria. výhodně Beauveria bassiana, Pichia, výhodně Pichia pastoris, haplophila nebo membranefaciens, Candida, výhodně Candida humicola, solani, diddensiae nebo friedrichii, Kluyveromyces, výhodně Kluyveromyces drosophilarum, a Torulaspora, výhodně Torulaspora hansenii, a výhodně Pichia angusta.
Vynález rovněž zahrnuje přípravu sloučeniny obecného vzorce ΠΙ selektivní redukcí sloučeniny obecného vzorce II za použití celých buněk nebo extraktů z uvedených mikroorganismů, výhodně Beauveria bassiana, pastoris, Pichia haplophila, Pichia membranefaciens, Candida humicola, Candida solani, Candida diddensiae, Candida friedrichii, Kluyveromyces drosophilarum, Torulaspora hansenii, nebo výhodně Pichia angusta.
Vynález se výhodně realizuje za použití celých buněk uvedených organismů, jelikož tak není nutné separovat požadovaný enzym a jsou zajištěny kofaktory nutné pro reakci.
Lze použít libovolný zvýše uvedených druhů, ale pro dosažení vysokého stupně přeměny a vysoké selektivity je výhodné použít enzym nebo celé buňky Pichia haplophila, nebo ještě výhodněji Pichia angusta.
Pro provádění reakce se obecně spolu s enzymem používá kofaktor, obvykle NAD(P)H (nikotinamidadenindinukleotid nebo nikotinamidadenindinukleotidfosfát) a systém pro regeneraci kofaktoru, například glukóza a glukóza-dehydrogenáza. Jelikož vhodné kofaktory a redukční mechanismy jsou přítomné v celých buňkách, je výhodné použít celé buňky v živném médiu, které výhodně obsahuje vhodný zdroj uhlíku, který může zahrnovat jednu nebo více z následujících složek: cukr, například maltózu, sacharózu nebo výhodně glukózu, polyol, například glycerol nebo sorbitol, kyselinu citrónovou nebo nižší alkohol, například methanol nebo ethanol.
Pokud mají celé buňky v průběhu reakce růst, měly by v médiu být přítomné zdroje dusíku a fosforu a stopové prvky. Přitom lze použít zdroje a stopové prvky běžně používané při kultivaci těchto organismů.
Způsob podle vynálezu lze provádět přidáním sloučeniny obecného vzorce II do kultury rostoucího organismu v médiu schopném podporovat růst nebo do suspenze živých buněk v médiu, které výhodně obsahuje zdroj uhlíku, které však postrádá jednu nebo více živin nutných pro růst. Použít lze rovněž mrtvé buňky, pokud jsou přítomny nutné enzymy a kofaktory. Pokud je to nutné, mohou být k mrtvým buňkám přidávány.
Pokud je to žádoucí, lze buňky imobilizovat na nosiči, který je ve styku se sloučeninou obecného vzorce II, výhodně za přítomnosti vhodného zdroje uhlíku, jak je popsán výše.
Hodnota pH je vhodně 3,5 až 9, například 4 až 9, výhodně nejvýše 6,5 a ještě výhodněji nejvýše 5,5. Velmi vhodné je použít pH v rozmezí 4 až 5. Způsob podle vynálezu lze vhodně provádět 25 až 35 °C. Pokud jsou přítomné živé celé buňky výše uvedených organismů, je výhodné provádět tento způsob za aerobních podmínek. Vhodně se za výše uvedeného pH a teploty používá rychlost provzdušňování odpovídající 0,01 až 1,0 objemům kyslíku, měřeno při standardní teplotě a tlaku, na jednotku objemu kultivačního média za minutu, je však třeba vzít v úvahu, že možné jsou značné odchylky. Kyslík lze dodávat ve vzduchu. Podobně pH, teplotu a provzdušňování lze použít během růstu organismů, pokud se tento růst provádí odděleně od způsobu podle vynálezu.
-2CZ 291886 B6
Purifikované enzymy lze izolovat pomocí známých způsobů vhodně centrifugací suspenze dezintegračních buněk a separací čirého roztoku od zbytků buněk, oddělením požadovaného enzymu z roztoku například chromatografií na iontoměničích vhodně za použití eluce z kolony pomocí kapaliny se zvyšující se iontovou silou nebo/a selektivní precipitací pomocí přidání iontového materiálu, například síranu amonného. Pokud je to žádoucí, lze pro zvýšení čistoty tyto operace opakovat.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Příprava sloučeniny obecného vzorce III
Mikroorganismy se uchovávají na agarových deskách YM (Oxoid Company) připravených rozpuštěním 41 g agaru pro kvasinky a plísně (yeast and mold agar) v 1 1 destilované vody a sterilizací v autoklávu.
Pro růst v kapalném médiu se mikrobiální buňky bakteriologickou kličkou asepticky přenesou z agarové desky do baňky s vtlačenými hranami o objemu 1 1, obsahující 200 ml média obsahujícího minerální soli s následujícím složením (na litr): 1,9 g hydrogenfosforečnanu draselného, 2,02 g dihydrátu dihydrogenfosforečnanu sodného, 1,8 g síranu amonného, 0,2 g heptahydrátu síranu hořečnatého, 0,97 mg chloridu železitého a 1 ml roztoku stopových prvků. Roztok stopových prvků tvoří (na litr): 0,02 g pentahydrátu síranu měďnatého, 0,1 g tetrahydrátu síranu manganatého, 0,1 g heptahydrátu síranu zinečnatého a 1,8 g uhličitanu vápenatého. Minimální médium bylo doplněno 0,2 % (hmotnost/objem) kvasničného extraktu a 2,25 % (hmotnost/objem) glukózy.
Mikroorganismy se nechají růst při teplotě 28 °C na třepačce s cirkulačním pohybem při 150 otáčkách za minutu po dobu 24 - 48 hodin.
Mikrobiální buňky se sklidí centrifugací při 7000 otáčkách za minutu po dobu 20 minut při teplotě 10 °C. Buněčná peleta se resuspenduje ve 100 ml 50mM natriumfosfátového pufru o pH 6,4 a buňky se promyjí centrifugací jako je popsána výše. Výsledná buněčná peleta se resuspenduje v 50 ml výše uvedeného pufru.
K 50 ml buněčné suspenze v baňce s vtlačenými hranami o objemu 250 ml se přidá glukóza v množství 10 g na litr a sloučenina vzorce II v množství 2 g na litr. Buňky se inkubují při teplotě 28 °C na rotační třepačce při 150 otáčkách za minutu po dobu 18 až 24 hodin.
Celá reakční suspenze se extrahuje dvakrát vždy stejným objemem ethylacetátu. V mnoha případech se vytvoří emulze, která se rozruší centrifugací při 10 000 otáčkách za minutu po dobu 5 minut při teplotě 28 °C. Spojené ethylacetátové extrakty se vysuší nad bezvodým síranem sodným a rozpouštědlo se odstraní vakuovou destilací, čímž se získá zlatě zbarvený olej.
Rozsah přeměny sloučeniny vzorce II na sloučeninu vzorce III a enantiomemí složení sloučeniny vzorce III se stanoví pomocí vysokotlaké kapalinové chromatografie (HPLC). Podmínky HPLC jsou následující:
HPLC: programovatelná pumpa Waters 590.
kolona: „Chiralcel“ OJ (250 mm x 4,6 mm) (Chiracel je ochranná známka firmy Diacel Chemical Industries Ltd) s ochrannou kolonou 50 mg x 4,6 mm s velikostí části 10 pm,
rozpouštědlo: směs hexanu a ethanolu v poměru 95 : 5,
-3CZ 291886 B6
rychlost průtoku: 1 ml.min1,
teplota: teplota místnosti,
detekce: refrakční index, diferenciální refraktometr Waters R401.
Retenční časy sloučenin vzorců II, III a diastereoizomeru sloučeniny III, jímž je sloučenina IV, činí 43 minut, 27 minut a 21 minut.
Získané výsledky jsou shrnuty v tabulce 1.
Tabulka 1
mikroorganismus přeměna (%) poměr sloučenin III: IV
Beauveria bassiana ATCC 7159 34 17: 1
Candida humicola CBS 1897 8 >20: 1*
Candida diddensiae ATCC 20213 2 >20:1*
Candida friedrichii ATCC 22970 3 >20:1*
Candida solani CBS 1908 7 12: 1
Hansenula nonfermentans CBS 5764 75 1,8: 1
Kluyveromyces drosophilarum CBS 2105 5 6: 1
Pichia angustaNCYC 495 100 110: 1
Pichia angustaNCYC R320 98 >100: 1*
Pichia nagusta NCYC R322 98 > 100: 1*
Pichia haplophila CBS 2028 97 33 : 1
Pichia membranefaciens DSM 70366 4 >20:1*
Pichia pastoris BPCC 260 20 >20: 1*
Pichia pastoris BPCC 443 17 >20: 1*
Pichia pastoris NCYC R321 20 >20:1*
Torulaspora hansenii ATCC 20220 17 >20:1*
Legenda k tabulce 1:
* sloučenina IV nebyla zdetekována. Výsledky jsou založeny na detekčním limitu sloučeniny IV. 15 + uloženo podle Budapešťské smlouvy 18. května 1995.
Příklad 2
Příprava sloučeniny IV, diastereoizomeru sloučeniny vzorce III
NC
(IV)
Mikroorganismy se uchovávají a kultivují jak je popsáno v příkladu 1. Biotransformace a analýza se rovněž provádí stejně jako je popsáno v příkladu 1.
Výsledky jsou shrnuty v tabulce 2.
Tabulka 2
mikroorganismus přeměna (%) poměr sloučenin IV : III
Candida pelliculosa ATCC 98 9:1
Hansenula anomola CBS 2230 85 37: 1
Neurospora crassa ATCC 9277 58 10: 1
Pichia trehalophila CBS 5361 65 3 : 1
-4CZ 291886 B6
Z výše uvedených výsledků je vidět, že určití příslušníci jak rodu Candida tak rodu Pichia produkují oba diastereoizomery. Specificita například Pichia angusta na jedné straně a Hansenula anomola na druhé straně pro odlišné diastereoizomery svědčí o existenci dvou enzymů s opačnou stereospecificitou, přičemž v některých druzích mohou být přítomny oba enzymy nebo/a a další enzym s nižší stereospecificitou.
Příklad 3
Růst Pichia angusta NCYC R320 ve fermentoru a in šitu příprava sloučeniny obecného vzorce III (R = terc.butylová skupina)
Pichia angusta NCYC R320 se kultivuje jak v dávkové kultuře (batch culture) tak přikrmované dávkové kultuře (fed-batch culture) ve fermentoru Braun Biostat ED/ER5 5L.
Růst v dávkové kultuře se provádí v 5 1 média následujícího složení (na litr): 40 g glukózy, 1,2 g heptahydrátu síranu hořečnatého, 0,21 g síranu draselného, 0,69 g dihydrogenfosforečnanu draselného, 1 ml 17M kyseliny orthofosforečné, 2 g kvasničného autolyzátu, 0,05 g heptahydrátu síranu železnatého, 0,3 ml polypropylenglykolového činidla proti pěnění a 2 ml roztoku stopových prvků. Roztok stopových prvků obsahuje (na litr): 10 g heptahydrátu síranu zinečnatého, 10 g tetrahydrátu síranu manganatého, 1 g pentahydrátu síranu měďnatého a 1 ml 11,6M kyseliny orthofosforečné. Médium se připraví ve vodovodní vodě. Hodnota pH média se upraví a udržuje na požadované hodnotě přidáním 7M hydroxidu amonného.
Růst v přikrmované dávkové kultuře se provádí jak je popsáno výše pro dávkovou kulturu, s tím rozdílem, že když se koncentrace glukózy sníží pod 10 g/1, asepticky se odstraní 1 1 fermentační směsi a přidává se 1 1 média následujícího složení (na litr): 240 g glukózy, 7 g kvasničného autolyzátu, 0,175 g heptahydrátu síranu železnatého, 1 ml polypropylenového činidla proti pěnění a 7 ml roztoku stopových prvků, rychlostí dostatečnou pro udržování koncentrace glukózy v rozmezí 2 až 5 g/1.
Fermentace prováděné jak v dávkové kultuře tak v přikrmované dávkové kultuře se zahájí přidáním inokula Pichia angusta NCYC R320. Inokulum se připraví ve 200 ml média obsahujícího minerální soli, popsaného v příkladu 1, a nechá se růst při teplotě 28 °C na třepačce s cirkulámím pohybem při 150 otáčkách za minutu po dobu 18 až 20 hodin. Před inokulaci fermentoru se inokulum desetkrát naředí ve sterilním médiu stejného složení.
Fermentace se provádí za následujících podmínek pH, teploty, provzdušňování a třepání, až se dosáhne sušiny buněk v rozmezí 10 až 15 g/1:
teplota: pH: 28, 34, 40 °C, 4,5, 5,5, 6,5,
provzdušňování: 0,1, 1,0 vvm (objemu vzduchu na objem média za minutu),
třepání: 600 otáček za minutu.
Příprava sloučeniny obecného vzorce III (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) se iniciuje přidáním sloučeniny obecného vzorce II (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) v surové formě v koncentraci přibližně 65 % (hmotnost/hmotnost), přičemž zbytek tvoří v podstatě terc.butylovou skupinu) v surové formě v koncentraci přibližně 65 % (hmotnost/hmotnost), přičemž zbytek tvoří v podstatě terc.butylacetoacetát. Sloučenina obecného vzorce II (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) se přidává kontinuálně rychlostí dostatečnou pro udržení její koncentrace typicky mezi 1 až 5 g/1, výhodně 2 g/1. K fermentační směsi se jako kosubstrát přidává pevná glukóza, přičemž se její koncentrace udržuje mezi 1 až 5 g/1. V každém pokusu se příprava sloučeniny obecného vzorce III (ve kterém R představuje terc.buthylovou
-5CZ 291886 B6 skupinu) provádí za stejných podmínek pokud jde o teplotu, pH, provzdušňování a třepání jako za kterých probíhá růstové stadium mikroorganismu.
Koncentrace sloučenin obecného vzorce II (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) a III (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) ve fermentační směsi se měří pomocí vysokotlaké kapalinové chromatografie (HPLC) s obrácenými fázemi. Podmínky této HPLC jsou popsány níže:
HPLC: Hewlett Packard HP 1050,
kolona: Cig-sloupec Waters Nova-Pak® o rozměrech 3,9 x 300 mm a velikosti částic 4 pm. Nova-Pak je registrovaná ochranná známka společnosti Millipore Corporation.
rozpouštědlo: 0,02M kyselina orthofosforečná ve směsi vody a acetonitrilu v poměru 60:40,
rychlost průtoku: 1 ml/min,
detektor: detektor refrakčního indexu Hewlett Packard HP 1047A,
teplota: teplota místnosti.
Retenční časy sloučenin obecného vzorce II (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) a obecného vzorce III (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) činí 4,0 minuty, respektive 3,1 minuty.
Po dokončení biofermentačního stupně se fermentační směs centrifuguje při 5000 otáček za minutu po dobu 20 minut při teplotě 20 - 22 °C. Sloučenina obecného vzorce III (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) se izoluje ze supematantu extrakcí vhodným organickým rozpouštědlem, jako je toluen, izoamylacetát, 2-pentanon, ethylacetát nebo 4-methyl-2pentanon, výhodně ethylacetát nebo 2-pentanon. Tento extrakt se vysuší nad bezvodým síranem sodným a rozpouštědlo se odstraní vakuovou destilací, čímž se získá surový produkt obecného vzorce III (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) ve formě zlatě zbarveného oleje.
Poměr sloučeniny obecného vzorce III (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) k jejímu diastereoizomeru obecného vzorce IV (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) se měří buď vysokotlakou kapalinovou chromatografií surového produktu postupem, popsaným v příkladu 1, nebo se pomocí vysokotlaké kapalinové chromatografie měří poměr odpovídajícího izopropylidenového derivátu vzorce I a jeho diastereoizomeru vzorce V
(V) za použití následujících podmínek:
HPLC: Hewlett Packard HP 1050,
kolona: YMC ODS AQ303 o rozměrech 4,6 x 250 mm a velikosti částic 5 pm. K dispozici od firmy Hichrom Limited.
rozpouštědlo: směs methanolu a vody v poměru 50 : 50,
rychlost průtoku: 1 ml/min.
detektor: detektor refrakčního indexu Hewlett Packard HP 1047A,
teplota: teplota místnosti.
Retenční časy sloučenin vzorce I a V činí 31,0 minut, respektive 35,5 minuty.
-6CZ 291886 B6
Příklad 4
Příprava izopropylidenového derivátu vzorce I a jeho diastereoizomeru vzorce V
Vzorky sloučeniny obecného vzorce III (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu), IV (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) a surového produktu z bioredukce sloučeniny obecného vzorce II (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) se přemění na odpovídající izopropylidenový derivát reakcí s 2,2-dimethoxypropanem v suchém acetonu za přítomnosti katalytického množství methansulfonové kyseliny. Při typické reakci se 3 g surového produktu bioredukce nechají reagovat se 7 ml 2,2-dimethoxypropanu v 5 ml suchého acetonu s obsahem 5 μΐ methansulfonové kyseliny po dobu 2 hodin při teplotě místnosti. Roztok se poté vylije do 15 ml 2% (hmotnost/objem) vodného roztoku hydrogenuhličitanu sodného a směs se míchá po dobu dalších 5 minut. Výsledná směs se extrahuje 30 ml ethylacetátu. Ethylacetátový extrakt se oddělí, smíchá se s 15 ml n-hexanu a tato organická směs se promyje 30 ml destilované vody. Organická fáze se vysuší nad bezvodým síranem sodným a rozpouštědlo se odstraní vakuovou destilací, čímž se získá tmavě oranžový olej, kteiý chlazením tuhne.
Příklady 5-13
Příprava sloučeniny obecného vzorce III (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) za různých podmínek pH, teploty a provzdušňování a za různých režimů fermentace.
Příklady 5 až 13 včetně slouží k ilustraci provádění způsobu podle vynálezu za použití vždy Pichia angusta NCYC R320 s počáteční sušinou buněk v rozmezí 10 až 15 g/I pro přípravu sloučeniny obecného vzorce III (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) ze sloučeniny obecného vzorce II (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu).
Tento postup se provádí jak je popsáno v příkladu 3 s rozdíly uvedenými v tabulce 3.
Výsledky tohoto postupu za podmínek specifikovaných v tabulce 3 jsou shrnuty v tabulce 4.
Reakční profil, kterého se dosáhne prováděním postupu za podmínek specifikovaných v příkladu 13 je znázorněn na obrázku 1. Na tomto obrázku je na ose x znázorněn čas v hodinách (označeno t), na ose y pak koncentrace sloučeniny II a III v g/1 (označeno c). Koncentrace sloučeniny II jsou zakresleny pomocí čtverců, koncentrace sloučeniny III pomocí kosočtverců. Počáteční sušina buněk v tomto případě činidla 12,67 g/1.
Tabulka 3
příklad PH teplota (°C) provzdušňování (vvm) typ kultury
5 5,5 28 1 dávková
6 5,5 34 1 dávková
7 5,5 40 1 dávková
8 5,5 28 0,1 dávková
9 6,5 28 1 dávková
10 4,5 28 1 dávková
11 4,5 34 1 dávková
12 5,5 28 1 přikrmovaná dávková
13 4,5 28 1 přikrmovaná dávková
Legenda k tabulce 3:
vvm znamená objem vzduchu (měřený při standardní teplotě a tlaku) na objem kultivačního média za minutu
-7CZ 291886 B6
Tabulka 4
příklad reakční doba (hodin) přeměna sloučeniny II na III (%) specifická rychlost redukce sloučeniny II na III (g.fh^g*1 sušiny buněk) koncentrace sloučeniny III (g/1) výtěžek izolované sloučeniny III (%) poměr sloučenin IaV*
5 44 85 0,022 12,3 87 >166:2
6 22 83 0,027 2,62 ns > 64: 1
7 47 57 0,052 6,1 85 > 86: 1
8 52 71 0,025 7,1 88 >71 : 1
9 24 79 0,032 4,65 ns > 85 : 1
10 49 93 0,015 11,3 84 >110: 1
11 25,5 ns 0,018 1,98 ns > 63 : 1
12 41 84 0,037 10,95 84 > 92: 1
13 48 79 0,030 16,96 91 >172 : 1
Legenda k tabulce 4:
* Sloučenina V nebyla zdetekována v žádném z připravených vzorků. Výsledky byly vypočítány na bázi detekčního limitu pro sloučeninu V za použití vysokotlaké kapalinové chromatografie za podmínek popsaných v příkladu 3, ns nestanoveno.
Příklad 14
Charakterizace sloučeniny obecného vzorce III (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu)
Surový produkt obecného vzorce III (ve kterém R představuje terc.butylovou skupinu) získaný postupem popsaným v příkladu 5 se přemění na jeho izopropylidenový derivát vzorce I pomocí postupu popsaného níže:
Surový produkt (145 g obsahujících 65 g (0,28 mol) sloučeniny vzorce III) se vnese do baňky s kulatým dnem o objemu 1 1, vybavené magnetickým míchadlem. Do baňky se přidá 200 ml suchého acetonu, 294 ml (2,39 mol) 2,2-dimethoxypropanu a 1,5 ml methansulfonové kyseliny. Hodnota pH roztoku se zkoncentruje přenesením malého vzorku na vlhký pH-indikátorový papírek pro ověření, že je roztok kyselý. Reakční směs se míchá při teplotě místnosti a mizení sloučeniny vzorce III se monitoruje vysokotlakou kapalinovou chromatografií za použití postupu popsaného v příkladu 3. Reakce je dokončená během 3 hodin, a po uplynutí této doby se přidá 550 ml 2% (hmotnost/objem) vodného roztoku hydrogenuhličitanu sodného. Hodnota pH se znovu zkontroluje jak je popsáno výše, pro zajištění, že je v rozmezí 7-9. Směs se přenese do dělicí nálevky a extrahuje se 400 ml ethylacetátu. Ethylacetát se odstraní a vodná část se znovu extrahuje dalšími 200 ml ethylacetátu. Ethylacetátové extrakty se smíchají a přidá se 11 n-hexanu. Tento zkombinovaný ethylacetátový a n-hexanový roztok se promyje třikrát vždy 1 1 destilované vody a organická fáze se oddělí a vysuší nad bezvodým síranem sodným. Rozpouštědlo se odstraní vakuovou destilací, čímž se získá červený olej, který ochlazením tuhne.
Izopropyliden vzorce I se vykrystaluje z n-hexanu a překrystaluje z n-heptanu, čímž se získá bílý krystalický produkt s výtěžkem 81 %. Zjistí se, že izopropyliden vzorce I vykazuje chemickou čistotu 98,65 %, neobsahuje sloučeniny vzorců II, III a V (kde R představuje terc.butylovou skupinu) a není ani infračervenou spektroskopií ani ’Η-NMR-spektrometrií při 250 MHz odlišitelný od autentického vzorku sloučeniny vzorce I.
-8CZ 291886 B6
V tomto textu jsou používány odkazy na následující ukládací místa, ve kterých byly uloženy jednotlivé mikroorganismy:
ATCC Americká sbírka typových kultur; Američan Type Culture Collection, 123031 Parklawn Drive, Rockville, Maiyland 20852 USA.
CBS Centraal Bureau Voor Schimmel Cultures, Oosterstraat 1, Postbus 273, NL-3740 AG Baam, Holandsko.
DSM Německá sbírka mikroorganismů a buněčných kultur; Deutsche Sammlung Von Mikroorganismen und Zellkulturen GmbH, Mascheroder Weg lb, D-330 Braunschweig, SRN.
NCYC Národní sbírka kvasinkových kultur; National Collection of Yeast Cultures, Institute of Food Research, Norwich Laboratory, Norwich Research Park, Colney, Norwich NR4 7UA.
BPCC Sbírka kultur bioproduktů; ZENECA Limited, Bioproducts Culture Collection (není přístupná veřejnosti).

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přípravy sloučeniny obecného vzorce III
    OR kde R představuje alkylovou skupinu, vyznačující se sloučenina obecného vzorce II tím, že se selektivně redukuje (II), kde R má výše uvedený význam, za použití reduktázy získatelné z mikroorganismu rodu Beauveria, Candida, Kluyveromyces, Torulaspora nebo Pichia.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce III připravuje selektivní redukcí sloučeniny obecného vzorce II za použití reduktázy získatelné z Beauveria bassiana, Pichia pastoris, Pichia haplophila, Pichia membranefaciens, Candida humicola, Candida solani, Candida diddensiae, Candida friedrichii, Kluyveromyces drosophilarum, Torulaspora hansenii nebo Pichia angusta.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se použije reduktáza získaná z mikroorganismu rodu Beauveria, Candida, Kluyveromyces, Torulaspora nebo Pichia.
    -9CZ 291886 B6
  4. 4. Způsob podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že se reduktáza zajišťuje přítomností celých buněk mikroorganismu rodu Beauveria, Candida, Kluyveromyces, Torulaspora nebo Pichia během selektivní redukce.
  5. 5. Způsob podle libovolného z nároků laž4, vyznačující se tím, že se použije reduktáza produkovaná mikroorganismem rodu Pichia.
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačujícíše tím, že se použije reduktáza produkovaná Pichia haplophila nebo Pichia angusta.
  7. 7. Způsob podle libovolného z nároků laž6, vyznačující se tím, že se provádí za přítomnosti celých buněk organismu produkujícího reduktázu v živném médiu, které obsahuje zdroj uhlíku pro tento organismus.
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že se provádí za přítomnosti zdrojů dusíku a fosforu a stopových prvků.
  9. 9. Způsob podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že se provádí za aerobních podmínek.
  10. 10. Způsob přípravy sloučeniny obecného vzorce IV (IV), kde R představuje alkylovou skupinu, vyznačující se tím, že se selektivně redukuje sloučenina obecného vzorce II za použití reduktázy získatelné z Candida pelliculosa, Neurospora crassa, Pichia trehalophila nebo výhodně Hansenula anomola.
CZ19974129A 1995-06-23 1996-06-17 Způsob selektivní redukce ketoskupin CZ291886B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9512837.7A GB9512837D0 (en) 1995-06-23 1995-06-23 reduction of ketone groups

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ412997A3 CZ412997A3 (cs) 1998-03-18
CZ291886B6 true CZ291886B6 (cs) 2003-06-18

Family

ID=10776577

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19974129A CZ291886B6 (cs) 1995-06-23 1996-06-17 Způsob selektivní redukce ketoskupin

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6001615A (cs)
EP (1) EP0833938B1 (cs)
JP (1) JP3580825B2 (cs)
AT (1) ATE234935T1 (cs)
AU (1) AU6230696A (cs)
CA (1) CA2221800C (cs)
CZ (1) CZ291886B6 (cs)
DE (1) DE69626820T2 (cs)
DK (1) DK0833938T3 (cs)
ES (1) ES2194995T3 (cs)
GB (1) GB9512837D0 (cs)
WO (1) WO1997000968A1 (cs)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE69910562T2 (de) * 1998-04-30 2004-06-17 Kaneka Corp. Verfahren zur herstellung von derivaten der 6-cyanomethyl-1,3-dioxan-4-essigsäure
PT1619191E (pt) * 1998-08-05 2010-12-21 Kaneka Corp Processo de produção de derivados opticamente activos do ácido 2-[6-(hidroximetil)-1,3-dioxan-4-il]acético
DE19857302C2 (de) 1998-12-14 2000-10-26 Forschungszentrum Juelich Gmbh Verfahren zur enantioselektiven Reduktion von 3,5-Dioxocarbonsäuren, deren Salze und Ester
DE19937825B4 (de) * 1999-07-09 2005-08-11 Forschungszentrum Jülich GmbH Verfahren zur Reduktion von Hydroxyketo-Carbonsäuren und deren Estern
EP1194582A1 (de) 1999-07-09 2002-04-10 Forschungszentrum Jülich Gmbh Verfahren zur reduktion von keto-carbonsäuren und deren estern
CZ20012792A3 (cs) * 1999-12-03 2002-03-13 Kaneka Corporation Polypeptid, polynukleotid kódující polypeptid, expresní vektor, transformant a způsob přípravy
GB0011120D0 (en) 2000-05-09 2000-06-28 Avecia Ltd Process
TWI322829B (cs) 2001-02-02 2010-04-01 Mitsubishi Chem Corp
KR100451413B1 (ko) * 2001-12-28 2004-10-06 한국과학기술연구원 클루이베로마이시스 마르시아누스의 카르보닐 환원효소를이용한 카르보닐 화합물의 환원반응
EP1537222B1 (en) * 2002-08-09 2011-03-09 Codexis, Inc. Enzymatic processes for the production of 4-substituted 3-hydroxybutyric acid derivatives
BRPI0413501A (pt) 2003-08-11 2006-10-10 Codexis Inc polipetìdeo, polinucleotìdeo isolado ou recombinante, vetor de expressão, célula hospedeira, e, método de preparar um polipetìdeo de hhdh
EP1654354A1 (en) * 2003-08-11 2006-05-10 Codexis, Inc. Improved ketoreductase polypeptides and related polynucleotides
MXPA06001719A (es) * 2003-08-11 2006-05-19 Codexis Inc Polipeptidos de glucosa deshidrogenasa mejorados, y polinucleotidos relacionados.
JP2007502111A (ja) * 2003-08-11 2007-02-08 コデクシス, インコーポレイテッド 4−置換3−ヒドロキシ酪酸誘導体およびビシナルなシアノ,ヒドロキシ置換カルボン酸エステルの生成のための酵素的プロセス
US7588928B2 (en) * 2003-08-11 2009-09-15 Codexis, Inc. Halohydrin dehalogenases and related polynucleotides
US7541171B2 (en) * 2003-08-11 2009-06-02 Codexis, Inc. Halohydrin dehalogenases and related polynucleotides
AT503017B1 (de) 2005-12-19 2007-07-15 Iep Gmbh Verfahren zur enantioselektiven enzymatischen reduktion von hydroxyketoverbindungen
DE102006010994A1 (de) * 2006-03-09 2007-09-13 Wacker Chemie Ag Verfahren zur enzymatischen Herstellung von chiralen Alkoholen
CN101528917B (zh) * 2006-10-02 2015-07-29 科德克希思公司 用于制备立体异构纯的他汀类及其合成中间体的组合物和方法
WO2008059366A2 (en) * 2006-11-17 2008-05-22 Pfizer Products Inc. Process for the preparation of cis-1, 3-diols from the corresponding beta-hydroxy ketones employing microbial ketone reductases
JP5973131B2 (ja) 2007-09-13 2016-08-23 コデクシス, インコーポレイテッド アセトフェノンの還元のためのケトレダクターゼポリペプチド
SG172231A1 (en) 2008-12-18 2011-07-28 Codexis Inc Recombinant halohydrin dehalogenase polypeptides
US9012189B2 (en) 2010-02-12 2015-04-21 Gevo, Inc. Modified alcohol dehydrogenases for the production of fuels and chemicals
CN102676596A (zh) * 2011-03-16 2012-09-19 苏州国镝医药科技有限公司 生物酶手性合成立普妥中间体ats-7

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3724197A1 (de) * 1987-07-22 1989-02-02 Merck Patent Gmbh Verfahren zur reduktion von ketonen
US5003080A (en) * 1988-02-22 1991-03-26 Warner-Lambert Company Process for trans-6-(2-(substituted-pyrrol-1-yl)alkyl)pryan-2-one inhibitors of cholesterol synthesis
US5155251A (en) * 1991-10-11 1992-10-13 Warner-Lambert Company Process for the synthesis of (5R)-1,1-dimethylethyl-6-cyano-5-hydroxy-3-oxo-hexanoate
US5324662A (en) * 1992-05-15 1994-06-28 E. R. Squibb & Sons, Inc. Stereoselective microbial or enzymatic reduction of 3,5-dioxo esters to 3-hydroxy-5-oxo, 3-oxo-5-hydroxy, and 3,5-dihydroxy esters

Also Published As

Publication number Publication date
DE69626820T2 (de) 2004-02-12
EP0833938B1 (en) 2003-03-19
ES2194995T3 (es) 2003-12-01
JP3580825B2 (ja) 2004-10-27
DE69626820D1 (de) 2003-04-24
ATE234935T1 (de) 2003-04-15
US6001615A (en) 1999-12-14
EP0833938A1 (en) 1998-04-08
WO1997000968A1 (en) 1997-01-09
CA2221800A1 (en) 1997-01-09
JPH11507204A (ja) 1999-06-29
AU6230696A (en) 1997-01-22
CA2221800C (en) 2008-10-28
GB9512837D0 (en) 1995-08-23
DK0833938T3 (da) 2003-07-14
CZ412997A3 (cs) 1998-03-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ291886B6 (cs) Způsob selektivní redukce ketoskupin
Patel et al. Stereoselective reduction of β-keto esters by Geotrichum candidum
Patel et al. Enantioselective microbial reduction of 3, 5-dioxo-6-(benzyloxy) hexanoic acid, ethyl ester
CA2633020C (en) Process for preparing long-chain dicarboxylic acids
MXPA02010955A (es) Proceso para la preparacion de dihidroxi esteres y derivados de los mismos.
US4857468A (en) Process for preparing optically active 2-halo-1-phenyl ethanol
Buisson et al. A study of the stereocontrolled reduction of aliphatic β-ketoesters by Geotrichum candidum
EP0569998B1 (en) Stereoselective microbial or enzymatic reduction of 3,5-dioxoesters to 3,5-dihydroxyesters
KR100319837B1 (ko) 4h-티에노(2,3-6)티오피란유도체를제조하기위한효소적비대칭환원방법
US5128261A (en) Natural delta-lactones and process of the production thereof
US6214610B1 (en) Process for the preparation of optically active N-benzyl-3-pyrrolidinol
JP5231784B2 (ja) 不飽和脂肪酸誘導体の製造方法
US5565345A (en) Process for preparing thienothiopyran derivative
US5252471A (en) Directed biosynthesis of cholesterol lowering compounds
EP0522715A1 (en) Squalene synthethase inhibitors and processes therefrom
JP5256758B2 (ja) 新規fki−1746−1物質およびその製造方法
WO2006131933A1 (en) Enzymatic reduction of keto groups in 3-keto-propionic acid derivatives
US5250424A (en) Processes for preparing novel squalene synthetase inhibitors
EP0284358A1 (en) Novel anti-tumor compounds, method for the preparation thereof, and pharmaceutical preparations containing them
EP0524671A1 (en) Novel culture of exserohilum rostratum and processes therefrom
JP2811513B2 (ja) 13c標識ジヒドロキシアセトンの製造方法
HU190141B (en) New process for production of clavin-type rye-smut alcaloids
Alchihab et al. Production of γ-Decalactone by a Psychrophilic and a Mesophilic Strain of the Yeast

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100617