CZ286272B6 - Způsob zkoušení pístového spalovacího motoru - Google Patents

Způsob zkoušení pístového spalovacího motoru Download PDF

Info

Publication number
CZ286272B6
CZ286272B6 CZ19953471A CZ347195A CZ286272B6 CZ 286272 B6 CZ286272 B6 CZ 286272B6 CZ 19953471 A CZ19953471 A CZ 19953471A CZ 347195 A CZ347195 A CZ 347195A CZ 286272 B6 CZ286272 B6 CZ 286272B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
ignition
pulses
pulse
timing unit
signal
Prior art date
Application number
CZ19953471A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ347195A3 (cs
Inventor
Karl Heinz Dittmann
Uwe Fischer
Original Assignee
Robert Bosch Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Robert Bosch Gmbh filed Critical Robert Bosch Gmbh
Publication of CZ347195A3 publication Critical patent/CZ347195A3/cs
Publication of CZ286272B6 publication Critical patent/CZ286272B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02PIGNITION, OTHER THAN COMPRESSION IGNITION, FOR INTERNAL-COMBUSTION ENGINES; TESTING OF IGNITION TIMING IN COMPRESSION-IGNITION ENGINES
    • F02P17/00Testing of ignition installations, e.g. in combination with adjusting; Testing of ignition timing in compression-ignition engines
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02PIGNITION, OTHER THAN COMPRESSION IGNITION, FOR INTERNAL-COMBUSTION ENGINES; TESTING OF IGNITION TIMING IN COMPRESSION-IGNITION ENGINES
    • F02P17/00Testing of ignition installations, e.g. in combination with adjusting; Testing of ignition timing in compression-ignition engines
    • F02P17/02Checking or adjusting ignition timing
    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K5/00Manipulating of pulses not covered by one of the other main groups of this subclass
    • H03K5/125Discriminating pulses
    • H03K5/1252Suppression or limitation of noise or interference

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Nonlinear Science (AREA)
  • Ignition Installations For Internal Combustion Engines (AREA)
  • Testing Of Engines (AREA)

Abstract

Zkoušení se provádí tak, že se připraví signál ve formě impulzů odvozený ze zapalování, který každému sepnutí vzniklému při zapálení přiřadí jeden impulz (34, 34a, 34b). První impulz (34) skupiny (32, 33) impulzů signálu ve formě impulzů zapne vždy časovací jednotku (16), která se vždy opětovně spouští, a která v průběhu doby (T.sub. A.n., T.apst..sub. A.n.) trvání své aktivní fáze potlačí impulzy (34a, 34b) následující za prvním impulzem (34) skupiny (32, 33) impulzů. Předem stanovená doba (T.sub. V.n., T.apst..sub. V.n.) pro časovací jednotku (16) se určí tak, že je delší, než maximální odstup (T.sub. 1.n., T.sub. 2.n.) mezi impulzy (34, 34a, 34b) skupiny (32, 33) impulzů.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zkoušení pístového spalovacího motoru, při němž se připraví signál ve formě impulzů odvozený ze zapalování, který každému sepnutí vzniklému při zapálení přiřadí jeden impulz.
Dosavadní stav techniky
Z odborné publikace autora P. Paulsena Elektronische Motortestgerate, Franzis-Verlag, 1977, jsou v kapitole 4. 12 na str. 78 až 84 popsány elektronické měřicí přístroje frekvence otáčení, které na vstupu obsahují vždy jeden monostabilní klopný obvod. Známé měřicí přístroje frekvence otáčení však odvádějí ze zapalovacího zařízení pístového spalovacího motoru signál ve formě impulzů, který je monostabilním klopným obvodem přeměněn na obdélníkový signál. Použití monostabilního klopného obvodu snižuje vliv rušivých signálů, které jsou v průběhu aktivní fáze monostabilního klopného obvodu potlačeny.
Ve spise DE-OS 1 537 328 je popsán způsob zkoušení pístového spalovacího motoru, při němž se připraví signál ve formě impulzů, který se přiřadí každému sepnutí vzniklému při zapálení. Přitom se provádí zpracování impulzů časovači jednotkou, která se vždy opětovně spouští a do níž se přivádějí impulzy, a která vydá spouštěcí signál, z něhož je alespoň možno zjistit frekvenci otáčení spalovacího motoru. Monostabilní klopný obvod, do něhož se odvozený signál přivádí, připravuje impulzy s předem stanovenou dobou trvání.
Úkolem vynálezu je vytvořit způsob zkoušení pístového spalovacího motoru, který umožní přípravu signálu odvozeného ze zapalování, který nebude prakticky obsahovat žádné nežádoucí podíly.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje způsob zkoušení pístového spalovacího motoru, při němž se připraví signál ve formě impulzů odvozený ze zapalování, kteiý každému sepnutí vzniklému při zapálení přiřadí jeden impulz, přičemž se provádí zpracování impulzů časovači jednotkou, která se vždy opětovně spouští, a do níž se přivádějí impulzy, a která vydá spouštěcí signál, z něhož je alespoň možno zjistit frekvenci otáčení spalovacího motoru, au něhož je upraven monostabilní klopný obvod, do něhož se přivádí signál odvozený ze zapalování, a který připravuje impulzy s předem stanovenou dobou trvání, podle vynálezu, jehož podstatou je, že impulzy se získávají ze zapalování, které alespoň při nízké frekvenci otáčení spalovacího motoru vydává pro vyvolání zapálení zapalovací impulzy sdružené do skupiny, přičemž je doba předem stanovená pro časovači jednotku delší než maximální odstup mezi impulzy jedné skupiny impulzů tak, že v průběhu aktivní fáze časovači jednotky se impulzy následující za prvním impulzem ve skupině impulzů potlačí, a přičemž je upraveno zařízení pro zpracování signálů, které ze spouštěcího signálu zjistí frekvenci otáčení spalovacího motoru, porovná ji s předem stanovenou prahovou hodnotou a při překročení této prahové hodnoty vydá řídicí signál, který časovači jednotku vypne, takže impulzy s předem stanovenou dobou trvání, připravené monostabilním klopným obvodem, se vedou dále jako spouštěcí signál.
Podle vynálezu tedy první impulz ze skupiny impulzů signálu ve formě impulzů odvozeného ze zapalování, který každému sepnutí provedenému v zapalování přiřadí impulz, zapne časovači jednotku, jejíž aktivní fáze je delší než maximální odstup mezi impulzy případně vzniklé skupiny
- 1 CZ 286272 B6 impulzů. Pomocí tohoto opatření je umožněno potlačit impulzy této skupiny impulzů následující za prvním impulzem. Způsobem podle vynálezu se potlačí zejména ty impulzy, které odpovídají každému sepnutí provedenému v zapalování, které vzniknou po prvním impulzu zapálením řadou jisker.
Zapálení řadou jisker znamená, že alespoň v určitých provozních situacích spalovacího motoru, například při nízkých otáčkách nebo při studeném startu, se místo jedné jediné zapalovací jiskry vytvoří impulzová skupina jisker následujících v rychlém sledu za sebou. Impulzová skupina jisker je pevně určena pro předem stanovený rozsah úhlu klikového hřídele. Odstup mezi impulzy jedné skupiny impulzů, s nímž je sladěna předem stanovená doba pro časovači jednotku, může být tedy považován za známý.
Podstatnou výhodou způsobu podle vynálezu je, že může být použito známé spínací techniky zařízení ke zkoušení pístového spalovacího motoru, zejména spouštěč. Způsob podle vynálezu přivádí do zařízení informaci, které impulzy mají být potlačeny. Způsob podle vynálezu umožňuje například zjišťování frekvence otáčení spalovacího motoru z impulzů, které vznikají v zapalování, aniž by při zapálení řadou jisker došlo k poruchám nebo k chybným měřením způsobeným dalšími impulzy skupiny impulzů.
Výhodná provedení a vylepšení způsobu podle vynálezu jsou uvedena ve vedlejších nárocích.
Podle jednoho výhodného provedení je doba předem stanovená pro časovači jednotku delší než maximálně očekávaná doba trvání zapalovací jiskry. Maximální doba trvání zapalovací jiskry může být delší než maximální odstup mezi impulzy jedné skupiny impulzů. Pomocí tohoto opatření se dosáhne dalšího zvýšení odolnosti proti rušivým signálům. K takovému rušení by mohlo dojít například při zhasnutí jiskry.
Podle zvlášť výhodného provedení vynálezu se časovači jednotka vypne tehdy, když frekvence otáčení spalovacího motoru překročí předem stanovenou prahovou hodnotu. Při vyšších frekvencích otáčení nedochází k zapálení řadou jisker. Navržené opatření proto umožňuje zpracování zapalovacích impulzů i při nejvyšších frekvencích otáčení, při nichž se odstupy mezi zapalovacími jiskrami dostanou do časového rozsahu, který je přiřazen časovači jednotce.
Podle dalšího výhodného provedení, které může být zkombinováno sjiž popsaným vypnutím časovači jednotky, se doba předem stanovená pro časovači jednotku stanoví v závislosti na frekvenci otáčení, a proto její trvání odpovídá konstantnímu úhlu.
Další možnost přizpůsobení doby předem stanovené pro časovači jednotku provozní situaci spalovacího motoru spočívá v tom, že se provede stanovení doby v závislosti na výskytu impulzů určených k potlačení.
Další možnosti stanovení předem stanovené doby spočívají v zahrnutí jak charakteristických údajů spalovacího motoru, tak i použitého zapalování. S výhodou se například zohlední počet válců. U zapalování je možno zvážit rozlišení mezi jednoduchými zapalováními s rotačním vysokonapěťovým rozdělovačem, zapalováními s dvojnásobně rychle rotujícím vysokonapěťovým rozdělovačem, zapalováními s nehybným vysokonapěťovým rozdělovačem s vytvářením jednotlivých nebo zdvojených jisker a například zapalováními se symetrickým nebo nesymetrickým sledem zapalovacích impulzů.
Další výhodná provedení a výhody způsobu podle vynálezu vyplývají z dalších vedlejších nároků ve spojení s následujícím popisem.
-2CZ 286272 B6
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladném provedení podle přiloženého výkresu, na němž obr. 1 znázorňuje blokové schéma zařízení ke zkoušení pístového spalovacího motoru a obr. 2 průběhy signálů, které vznikají v tomto zařízení.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení, znázorněné na obr. 1, obsahuje čidlo 10, které je připojeno k prvnímu vstupu 11. První vstupní signál 12 se přivádí do komparátoru 13, který vysílá výstupní signál do monostabilního klopného obvodu 14. Monostabilní klopný obvod 14 vysílá výstupní signál do přepínače 15, který zvolí vstupní signál časovači jednotky 16, která se vždy opětovně spouští. Výstupní signál monostabilního klopného obvodu 14 je prvním možným vstupním signálem časovači jednotky 16. Dalším možným vstupním signálem je signál 17 pro potlačování zapalovacích jisker, který se vede ze zařízení 18 pro potlačování zapalovacích jisker přes druhý vstup 19 do přepínače 15.
Časovači jednotka 16 obsahuje derivační zařízení 20, které vysílá spouštěcí signál 21 do zařízení 22 pro zpracování signálů. Vstupní signál časovači jednotky 16 se rovněž přivádí do zařízení 22 pro zpracování signálů a navíc i do komparátoru 13. Dále se do zařízení 22 pro zpracování signálů přivádí vstupní signál, který vydá vstup 23 dat. Zařízení 22 pro zpracování signálů vydává řídicí signál 24 do časovači jednotky 16.
Způsob podle vynálezu a způsob činnosti zařízení znázorněného na obr. 1 budou podrobněji popsány podle průběhů signálů, znázorněných na obr. 2, které vznikají na různých místech tohoto zařízení.
Zařízení, znázorněné na obr. 1, je součástí zkušebního zařízení motorů, které zjišťuje například frekvenci otáčení zážehového neboli pístového spalovacího motoru. Čidlo 10 zjišťuje v blíže neznázoměném zapalování spalovacího motoru signál, který vzniká při startování. Ve znázorněném příkladném provedení je čidlo 10 vytvořeno jako indukční čidlo. Toto indukční čidlo zjišťuje proud, který vzniká například ve spínacím přístroji zapalování nebo v primárním nebo sekundárním vinutí zapalovací cívky. Místo provedení čidla 10 jako indukčního čidla může být toto čidlo 10 provedeno i jako kapacitní čidlo. Toto kapacitní čidlo je například provedeno jako díl, který se může ve vhodném místě připojit nebo zastrčit do zapalování a zjišťuje napětí. Čidlo 10 může být rovněž nahrazeno galvanickým spojem prvního vstupu 11 s místem připojení v zapalování.
Výhodné provedení čidla 10 závisí na vytvoření zapalování. Běžná zapalování mohou být opatřena rotačním vysokonapěťovým rozdělovačem. Zapalování však mohou být vytvořena rovněž jako zařízení bez rozdělovače se zapalováním jedinou nebo dvěma jiskrami. Zapalování mohou být vytvořena rovněž se symetrickým nebo nesymetrickým sledem zapalovacích impulzů.
Jeden možný průběh prvního vstupního signálu 12 je znázorněn na obr. 2 v části a). V této části a) je znázorněn průběh napětí v závislosti na čase, k němuž dochází v přípojce spínacího přístroje zapalování, který je spojen s primárním vinutím zapalovací cívky. Tato přípojka je označena jako svorka 1. V průběhu první zapínací fáze 30 se v zapalovací cívce vytvoří magnetické pole. V předem stanoveném okamžiku zapálení se průtok proudu přeruší. Použitý kmitavý postup s vyšší amplitudou způsobí vznik vysokonapěťového impulzu 31, který vyvolá zapálení na jedné zapalovací svíčce. Po vyvolání zapálení trvá zapalovací jiskra na této zapalovací svíčce tak dlouho, dokud bud’ energie, která je dispozici, již nedostačuje k udržování jiskry, nebo nedojde k vypnutí. První doba Τβ! znamená trvání první jiskry. Vypnutí zapalovací
-3 CZ 286272 B6 jiskry a obnovené vyvolání zapalovací fáze 30a je upraveno u zapalování řadou jisker, u něhož se v závislosti na provozním stavu spalovacího motoru vyvolá několik zapálení sdružených do jedné skupiny. V části a) jsou v jedné skupině 32 impulzů sdruženy například tři zapalovací impulzy 31, 31a. 31b. Toto zapálení řadou jisker zlepšuje zejména vlastnosti při studeném startu zajištěním náležitého zapálení. Pomocí tohoto opatření se umožní snížení množství výfukových plynů nebo dosažení určitého složení výfukových plynů. Doby Tbj, Tb2 trvání jisker následující po zapalovacích impulzech 31, 31a jsou vždy zkráceny. Pouze doba Tbj trvání třetí jiskry, která následuje po třetím zapalovacím impulzu 31b, má známou maximální předem stanovenou hodnotu. Nový cyklus začne s prvním zapalovacím impulzem 31 následující skupiny 33 zapalovacích impulzů 31,31a.
První vstupní signál 12 se v komparátoru 13 porovná s alespoň jednou předem stanovenou prahovou hodnotou. Tato prahová hodnota může být stanovena například tak, že zapalovací impulzy 31, 31a, 31b způsobí překročení této prahové hodnoty. Při každém překročení této prahové hodnoty vytvoří dále zařazený monostabilní klopný obvod 14 impulz s předem stanovenou dobou trvání. Výstupní signál z monostabilního klopného obvodu 14 může vypadat například tak, jako signál ve formě impulzů, znázorněných v části b) na obr. 2. Podstatné u tohoto signálu ve formě impulzů je, že každému spínacímu pochodu provedenému v zapalování je přiřazen jeden impulz 34, 34a, 34b. Tyto impulzy 34, 34a, 34b by mohly například vznikat rovněž vždy na začátku zapínací fáze 30, 30a, 30b nebo například na konci dob Tb>, Ib2, Ib3 trvání jisker. V části b) začínají impulzy 34, 34a. 34b například současně se vznikem zapalovacích impulzů 31, 31a, 31b. Odstupy Tb T? mezi impulzy 34a, 34b odpovídají odstupům mezi zapalovacími postupy, k nim dochází uvnitř jedné skupiny 32, 33 impulzů.
Signál ve formě impulzů podle části b) na obr. 2 odpovídá běžnému signálu známému z dosavadního stavu techniky, který může být použit například pro vyhodnocení frekvence otáčení. V důsledku existence několika zapalovacích impulzů 31, 31a, 31b uvnitř jedné skupiny 32, 33 impulzů není signál ve formě impulzů bez dalšího opatření vhodný pro další zpracování. Vyhodnocení například frekvence otáčení již není možné tehdy, když počet zapalovacích impulzů 31, 31a, 31b uvnitř jedné skupiny 32, 33 impulzů není konstantní a odpovídající informaci o počtu spínací přístroj zapalování nevydá.
Způsob podle vynálezu umožňuje potlačení zapalovacích impulzů 31a, 31b, které následují za prvním zapalovacím impulzem 31 skupiny 32, 33 impulzů. Signál ve formě impulzů, znázorněný v části b), který vzniká na výstupu monostabilního klopného obvodu 14, je veden přes přepínač 15 do časovači jednotky 16, která se vždy opětovně spouští. Tato časovači jednotka 16 je časovači jednotkou, která může být spuštěna do aktivní fáze s dobou Ta, Ta trvání vznikem impulzu 34, 34a, 34b signálu ve formě impulzů. To, že se časovači jednotka 16 vždy opětovně spouští, znamená, že každý impulz 34, 34a, 34b nastaví počáteční hodnotu pro stanovení předem stanovené doby Tv, Tv časovači jednotky 16 na nulu. V části c) na obr. 2 vyvolá první impulz 34 aktivní fáze s dobou Ta, Ta trvání. Další impulz 34a, jakož i za ním následující impulz 34b, nastaví vždy časovači jednotku 16 zpět na hodnotu nula, od níž začíná běžet předem stanovená doba Tv, Tv- Podstatné pro náležitou činnost způsobu podle vynálezu je, že předem stanovená doba Ty, Tvje delší než maximální odstup Tj, T? mezi impulzy 34, 34a. 34b skupiny 32, 33 impulzů. Předem stanovená doba Tv, znázorněná v části c) na obr. 2, splňuje tuto podstatnou minimální podmínku. Podle výhodného provedení může být předem stanovená doba Tv, Tv delší než známá maximální stanovená doba Tbi, Tb2, Tb3 trvání jisker. U zapálení řadou jisker se vychází z toho, že poslední doba Tn3 trvání jiskry v jedné skupině 32, 33 impulzů má nejdelší trvání, s nímž se sladí předem stanovená doba Tv, Tv. V části c) se určí předem stanovená doba Tv. Pomocí tohoto opatření se dosáhne úplného potlačení rušivých impulzů. Tyto rušivé impulzy by mohly vznikat například na konci dob Tbi, Ib2, TR3 trvání jisker. Podle dalšího provedení aktivní fáze s dobou Ta trvání v části c) odpovídá předem stanovené době Tv a aktivní fáze s dobou Ta trvání odpovídá předem stanovené době Tv.
Derivační zařízení 20 zjistí ze signálu, znázorněného v části c) na obr. 2, vyhodnocením pozitivních čel impulzů signálu spouštěcí signál, znázorněný v části d) na obr. 2, který se přivede do zařízení 22 pro zpracování signálů. Místo vyhodnocení pozitivního čela impulzu signálu může být stejně dobře vyhodnoceno negativní čelo impulzu signálu, znázorněného v části c). Podstatným výsledkem je odstup T„ mezi prvními impulzy 31 za sebou následujících skupiny 32, 33 impulzů. Spouštěcí signál 21 neobsahuje impulzy 34a, 34b, které následují za prvním impulzem 34 v příslušné skupině 32, 33 impulzů. Odstup Tn je proto možné přímo přepočítat na frekvenci otáčení.
Podle dalšího provedení vynálezu se místo výstupního signálu z monostabilního klopného obvodu 14 přivádí do časovači jednotky 16 signál 17 pro potlačování zapalovacích jisker. Přepnutí se provede přepínačem 15. Zařízením 18 pro potlačování zapalovacích jisker je například regulovatelný zkratovač primárního vinutí zapalovací cívky pro časově přesné potlačení postupů zapalování. Potlačení těchto postupů zapalování je upraveno například při analýze provozního stavu, při němž jsou zapalovací jiskry jediného válce potlačeny. Provedení s potlačováním zapalovacích jisker může být použito při zkoušení spouštěče. Zde je zřejmé, že vytváření zapalovací jiskry pro provedení způsobu podle vynálezu není nutně zapotřebí. Signál ve formě impulzů, znázorněný v části b) na obr. 2, může být proto například rovněž signálem 17 pro potlačování zapalovacích jisker. Podstatné přitom je pouze to, že signál ve formě impulzů, znázorněný v části b) na obr. 2, přiřadí každému sepnutí v zapalování jeden impulz 34,34a, 34b.
Podle obr. 1 se vstupní signál časovači jednotky 16 vede zpět do komparátoru 13. Pomocí tohoto opatření je umožněno přepnutí prahové hodnoty průběhu existence výstupního signálu z monostabilního klopného obvodu 14. Toto opatření může být použito k dalšímu zvýšení bezpečnosti vůči rušivým signálům.
Vstupní signál časovači jednotky 16 se rovněž přímo přivádí do zařízení 22 pro zpracování signálů. Toto zařízení 22 pro zpracování signálů může pomocí informace o signálu ve formě impulzů, znázorněného v části b) na obr. 2, například zjistit, zda dojde k zapálení řadou jisker, a zda mohou být například spočítány impulzy 34, 34a, 34b. které vznikají uvnitř jedné skupiny 32, 33 impulzů. Pomocí známé informace o frekvenci otáčení je možno zjistit, zda počet vzniklých impulzů 34, 34a, 34b, souhlasí s požadovanou hodnotou.
Podle zvlášť výhodného provedení vynálezu je provedeno ovlivňování předem stanovené doby Tv, Ty pro časovači jednotku 16 řídicím signálem 24. Podle jednoduchého provedení může být zajištěno to, že časovači jednotka 16 se po překročení předem stanovené prahové hodnoty frekvence otáčení zcela vypne. Podle dalšího provedení může být zajištěno to, že předem stanovená doba Ty, Tv se mění v závislosti na frekvenci otáčení. Se zvyšující se frekvencí otáčení se předem stanovená doba Ty, Tv snižuje. Toto provedení může být zkombinováno s úplným vypnutím časovači jednotky 16 po překročení prahové hodnoty frekvence otáčení.
Podle dalšího provedení může být určena předem stanovená doba Tv, Ty v závislosti na počtu vzniklých impulzů 34, 34a, 34b uvnitř jedné skupiny 32, 33 impulzů. S výhodou se časovači jednotka 16 vypne tehdy, když kromě prvního impulzu 34 nevznikne ve skupině 32, 33 impulzů žádný další impulz.
Podle dalšího výhodného provedení může být zajištěno to, že časovači jednotka 16 se vypne tehdy, když po průběhu předem stanovené doby nedojde k žádné změně čel impulzů. Tento provozní stav nastane tehdy, když se provádí stále znovu spouštění, a proto doba Ta, Ta trvání aktivní fáze není velká. Podle dalších provedení může být zajištěno to, že předem stanovená doba Ty, Ty je závislá na hodnotách, které se přivádějí do zařízení 22 pro zpracování signálů vstupem 23 dat. Těmito hodnotami jsou například informace o spalovacím motoru, například o počtu válců. Další informace se mohou týkat zapalování. Různé druhy zapalování byly již vpředu popsány.
-5CZ 286272 B6
Vypnutí časovači jednotky 16 je nutno rozumět tak, že signál ve formě impulzů, znázorněný v části b) na obr. 2, který potom obsahuje pouze první impulz 34, může projít, aniž by nějak ovlivnil tuto časovači jednotku 16.
Způsob podle vynálezu může být použit jak pro opatření při spouštění, tak i s výhodou v rámci programu obsahujícího systém s mikroprocesorem. Digitální zpracování signálů je bez dalšího možné po vzniku signálu ve formě impulzů, znázorněného v části b) na obr. 2, pokud impulzy 34, 34a, 34b mají odpovídající úroveň. Úplné digitální zpracování signálů je možné tehdy, když je místo příkladně použitého komparátoru 13 pro úpravu prvního vstupního signálu 12 již upraven analogově digitální převodník.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (6)

1. Způsob zkoušení pístového spalovacího motoru, při němž se připraví signál ve formě impulzů odvozený ze zapalování, který každému sepnutí vzniklému při zapálení přiřadí jeden impulz (34, 34a, 34b), přičemž se provádí zpracování impulzů časovači jednotkou (16), která se vždy opětovně spouští, a do níž se přivádějí impulzy (34, 34a, 34b), a která vydá spouštěcí signál (21), z alespoň něhož je možno zjistit frekvenci otáčení spalovacího motoru, au něhož je upraven monostabilní klopný obvod (14), do něhož se přivádí signál odvozený ze zapalování, a který připravuje impulzy (34, 34a, 34b) s předem stanovenou dobou trvání, vyznačující se tím, že impulzy (34, 34a, 34b) se získávají ze zapalování, které alespoň při nízké frekvenci otáčení spalovacího motoru vydává pro vyvolání zapálení zapalovací impulzy (31, 31a, 31b) sdružené do skupiny (32, 33), přičemž je předem stanovená doba (Tv, T'v) pro časovači jednotku (16) delší než maximální odstup (Tb T2) mezi impulzy (34, 34a, 34b) jedné skupiny (32, 33) impulzů tak, že v průběhu doby (TA, T'A) aktivní fáze časovači jednotky (16) se impulzy (34a, 34b) následující za prvním impulzem (34) ve skupině (32, 33) impulzů potlačí, a přičemž je upraveno zařízení (22) pro zpracování signálů, které ze spouštěcího signálu (21) zjistí frekvenci otáčení spalovacího motoru, porovná ji s předem stanovenou prahovou hodnotou a při překročení této prahové hodnoty vydá řídicí signál, který časovači jednotku (16) vypne, takže impulzy (34) s předem stanovenou dobou trvání, připravené monostabilním klopným obvodem (14), se vedou dále jako spouštěcí signál (21).
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že předem stanovená doba (Tv,
T'v) pro časovači jednotku (16) se stanoví v závislosti na frekvenci otáčení spalovacího motoru.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že předem stanovená doba (Tv,
Tv) pro časovači jednotku (16) se stanoví v závislosti na počtu impulzů (34a, 34b) určených k potlačení.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že předem stanovená doba (Tv,
T'v) pro časovači jednotku (16) se stanoví v závislosti na počtu válců spalovacího motoru.
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že předem stanovená doba (Tv,
T'v) pro časovači jednotku (16) se stanoví v závislosti na provedení zapalování.
6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že časovači jednotka (16) se vypne tehdy, když doba (TA, T'A) aktivní fáze překročí předem stanovenou časovou prahovou hodnotu.
CZ19953471A 1993-06-25 1994-06-18 Způsob zkoušení pístového spalovacího motoru CZ286272B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4321170A DE4321170A1 (de) 1993-06-25 1993-06-25 Verfahren zum Prüfen einer fremdgezündeten Brennkraftmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ347195A3 CZ347195A3 (cs) 1999-11-17
CZ286272B6 true CZ286272B6 (cs) 2000-03-15

Family

ID=6491230

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19953471A CZ286272B6 (cs) 1993-06-25 1994-06-18 Způsob zkoušení pístového spalovacího motoru

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5656770A (cs)
EP (1) EP0705386B1 (cs)
JP (1) JP3328289B2 (cs)
KR (1) KR100317591B1 (cs)
CN (1) CN1125473A (cs)
CZ (1) CZ286272B6 (cs)
DE (2) DE4321170A1 (cs)
ES (1) ES2107825T3 (cs)
WO (1) WO1995000755A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR101417125B1 (ko) 2008-12-02 2014-07-09 현대자동차주식회사 불꽃점화시스템 엔진의 점화계통 고장 진단 장치 및 방법
KR101115005B1 (ko) 2009-05-25 2012-03-06 주식회사 유라테크 스파크 플러그 시험장치
DE102017101610A1 (de) 2017-01-27 2018-08-02 Volkswagen Aktiengesellschaft Verfahren zur Reduzierung der Kaltstart-Emissionen bei einem fremdgezündeten Verbrennungsmotor

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR92523E (fr) * 1967-05-24 1968-11-22 Sigma Perfectionnements apportés aux dispositifs générateurs d'impulsions électriques déclenchées par un phénomène transitoire et pérodique
DE2335562B2 (de) * 1973-07-12 1976-07-08 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Schaltungsanordnung zur erzeugung von austastimpulsen drehzahlabhaengiger dauer und folgefrequenz fuer mindestens einen teil der zuendspannungskurve einer brennkraftmaschine
US4661778A (en) * 1984-09-04 1987-04-28 Ford Motor Company Ignition diagnostic monitor
US4686953A (en) * 1986-04-11 1987-08-18 Stanley L. Dembecki High performance distributorless digital ignition system for internal combustion engines
JPH01240774A (ja) * 1988-03-18 1989-09-26 Mitsubishi Electric Corp 点火信号検出回路
JPH03140872A (ja) * 1989-10-27 1991-06-14 Stanley Electric Co Ltd 測定装置の誤動作防止回路
DE4010839A1 (de) * 1990-04-04 1991-10-10 Bosch Gmbh Robert Vorrichtung zur erzeugung eines triggersignals aus zuendimpulsen einer zuendanlage
US5387870A (en) * 1993-01-08 1995-02-07 Spx Corp. Method and apparatus for feature extraction from internal combustion engine ignition waveforms

Also Published As

Publication number Publication date
EP0705386B1 (de) 1997-09-03
US5656770A (en) 1997-08-12
KR960703197A (ko) 1996-06-19
WO1995000755A1 (de) 1995-01-05
EP0705386A1 (de) 1996-04-10
CZ347195A3 (cs) 1999-11-17
ES2107825T3 (es) 1997-12-01
DE4321170A1 (de) 1995-01-05
DE59403977D1 (de) 1997-10-09
JPH08511846A (ja) 1996-12-10
KR100317591B1 (ko) 2002-04-24
CN1125473A (zh) 1996-06-26
JP3328289B2 (ja) 2002-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3551800A (en) Test apparatus for analyzing the performance characteristics of internal combustion engine ignition systems
US4112351A (en) Dual threshold low coil signal conditioner
US5694900A (en) Knock control system for an internal combustion engine
US4444172A (en) Internal combustion engine knock sensing system
US4112890A (en) Controlled ignition system for an internal combustion engine to provide, selectively, one or more ignition pulses for any ignition event
JP3659565B2 (ja) ノック検出装置
US6427662B2 (en) Knock control apparatus for internal combustion engine
JP2002168170A (ja) 内燃機関のイオン電流検出装置
JP2732971B2 (ja) ガソリン機関の失火検出装置
EP0020069A1 (en) Apparatus for use in testing an internal combustion engine ignition system
US5606118A (en) System and method for detecting misfire in an internal combustion engine
JPH10231772A (ja) 内燃機関の燃焼状態検出装置
US4008430A (en) Automotive test apparatus for coupling to the ignition system of automotive internal combustion engines
GB1594276A (en) Ignition system for internal combustion engines
US5821754A (en) Ignition system for an internal combustion engine
JP2002106455A (ja) 内燃機関用点火装置
CZ286272B6 (cs) Způsob zkoušení pístového spalovacího motoru
US5107817A (en) Method of associating ignition signals with a reference cylinder
US4277752A (en) Device for testing ignition system of a combustion engine
US2962654A (en) Method and apparatus for analyzing operation of spark-ignition engines
US3757570A (en) Simulated load for internal combustion engines
JP3458552B2 (ja) 内燃機関のノック判定装置
JP3676662B2 (ja) 内燃機関点火装置
JPH09236073A (ja) 内燃機関の燃焼状態検出装置
JPH06272609A (ja) ガソリン機関の失火検出装置

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20120618