CZ285932B6 - Lázeň a způsob pro chemické leštění povrchu z nerezavějící oceli - Google Patents

Lázeň a způsob pro chemické leštění povrchu z nerezavějící oceli Download PDF

Info

Publication number
CZ285932B6
CZ285932B6 CZ962857A CZ285796A CZ285932B6 CZ 285932 B6 CZ285932 B6 CZ 285932B6 CZ 962857 A CZ962857 A CZ 962857A CZ 285796 A CZ285796 A CZ 285796A CZ 285932 B6 CZ285932 B6 CZ 285932B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bath
acid
polishing
bath according
stainless steel
Prior art date
Application number
CZ962857A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ285796A3 (en
Inventor
Christian Franck
Jean Marie Oreins
Original Assignee
Solvay S. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Solvay S. A. filed Critical Solvay S. A.
Publication of CZ285796A3 publication Critical patent/CZ285796A3/cs
Publication of CZ285932B6 publication Critical patent/CZ285932B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C23COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
    • C23FNON-MECHANICAL REMOVAL OF METALLIC MATERIAL FROM SURFACE; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL; MULTI-STEP PROCESSES FOR SURFACE TREATMENT OF METALLIC MATERIAL INVOLVING AT LEAST ONE PROCESS PROVIDED FOR IN CLASS C23 AND AT LEAST ONE PROCESS COVERED BY SUBCLASS C21D OR C22F OR CLASS C25
    • C23F3/00Brightening metals by chemical means
    • C23F3/04Heavy metals
    • C23F3/06Heavy metals with acidic solutions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • ing And Chemical Polishing (AREA)
  • Chemical Treatment Of Metals (AREA)

Abstract

Lázeň pro chemické leštění povrchů z nerezavějící oceli, neobsahující kyselinu fosforečnou a obsahující ve vodném roztoku směs kyseliny chlorovodíkové a kyseliny dusičné, kyselinu hydroxybenzoovou, popřípadě substituovanou, kationtové povrchově aktivní činidlo a komplexní ferrikyanidové ionty. Při provádění způsobu se povrch z nerezavějící oceli uvede do styku s lázní při teplotě 35 .sup.o.n.C až 70 .sup.o.n.C po dobu 2 až 12 hodin. ŕ

Description

Lázeň a způsob pro chemické leštění povrchů z nerezavějící oceli
Oblast techniky
Předmětem předkládaného vynálezu je složení lázně pro chemické leštění povrchů z nerezavějící oceli.
Dosavadní stav techniky
Chemické leštění kovových povrchů představuje dobře známou techniku (Polissage électrolytique et chimique des métaux - W. J. Mc G. TEGART - Dunod - 1960 - str. 122 a následující); spočívá v ošetření kovových povrchů, určených k leštění, oxidačními lázněmi. Pro chemické leštění nerezavějících ocelí se obecně používají lázně, obsahující vodný roztok směsi kyselin chlorovodíkové, fosforečné a dusičné. Pro zlepšení kvality leštění je obvyklé přidávat do těchto lázní odpovídající aditiva, jako jsou například povrchové aktivní činidla, činidla působící na viskozitu, a brilanční činidla. Kupříkladu ve vynálezu US-A-3709824 je popsáno složení lázně pro chemické leštění povrchů z nerezavějící oceli, obsahující vodný roztok kyseliny chlorovodíkové, kyseliny dusičné a kyseliny fosforečné, povrchově aktivní činidlo a kyselinu sulfosalicylovou jakožto brilanční činidlo.
Kromě dobře známých problémů, týkajících se znečištění, způsobovaného fosforečnany, se navíc během likvidace použitých lázní obvyklými fyzikálně chemickými metodami precipitace kyseliny fosforečné (ve formě fosforečnanů vápenatých) vytváří značné objemy kalů. Tyto kaly jsou toxické ajejich zneškodňování je nákladné. Japonská přihláška vynálezu JP-A-52/72989 navrhuje vyřešit problém znečištění použitím leštících lázní, neobsahujících kyselinu fosforečnou a představovaných vodným roztokem kyseliny chlorovodíkové, kyseliny dusičné, alespoň jednou sloučeninou, zvolenou ze souboru, tvořeného kyselinou sulfosalicylovou, kyselinou salicylovou a thiomočovinou, akationtové povrchově aktivní činidlo. Tyto lázně, neobsahující kyselinu fosforečnou, mají nicméně nevýhodu spočívající vtom, že jsou účinné až při teplotě vyšší než 80 °C, a to tak, že jejich rychlost leštění je velmi vysoká; nedovolují pomalé a účinné leštění povrchů z nerezavějící oceli.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález si klade za cíl vytvořit leštící lázně bez kyseliny fosforečné, určené pro provádění pomalého a účinného chemického leštění povrchů z nerezavějící oceli.
Vynález se tedy týká lázní pro chemické leštění povrchů z nerezavějící oceli, neobsahujících kyselinu fosforečnou a skládajících se z vodného roztoku směsi kyseliny chlorovodíkové a kyseliny dusičné, kyseliny hydroxybenzoové, popřípadě substituované, a kationtového povrchově aktivního činidla a tyto lázně se vyznačují tím, že ve vodném roztoku obsahují komplexní ferikyanidové (hexakyanoželezitanové) ionty.
V lázních podle vynálezu hraje kyselina hydroxybenzoová roli brilančního činidla. Kyselina hydroxybenzoová může být nesubstituovaná jako kyselina salicylová a nebo substituovaná jako kyselina 5-sulfosalicylová nebo kyselina aminosalicylová. Výhodně se používá kyselina salicylová a kyselina 5-sulfosalicylová.
V lázních podle vynálezu je kationtové povrchově aktivní činidlo výhodně představováno kvartemí amonnou solí. Kvartemí amonná sůl je výhodně volena ze solí, obsahujících alespoň jeden alkylový zbytek s dlouhým přímým nebo rozvětveným řetězcem. V případě potřeby je výhodné
-1 CZ 285932 B6 zvolit kvartémí amonnou sůl tak, aby alkylová skupina s dlouhým řetězcem obsahovala alespoň 8 atomů uhlíku, výhodně alespoň 10 atomů uhlíku, jako například zbytky lauryl, palmityl nebo stearyl. Kromě alkylového zbytku s dlouhým řetězcem, který byl uveden výše, může sůl obsahovat alespoň jeden další alkylový zbyrek, přímý nebo rozvětvený, nebo zbytek benzyl, který může 5 být substituovaný nebo nesubstituovaný. Příklady takovýchto solí jsou palmitylmethylbenzylamonium, distearyldimethylamonium, lauryldimethylbenzylamonium a lauryltrimethylamonium. Obzvláště doporučované kvartémí amonné soli patří do skupiny, tvořené ve vodě rozpustnými alkylpyridinovými solemi, zejména palmitylpyridin a laurylpyridin. Kvartémí amonné soli, obsahující alkylový zbytek s dlouhým řetězcem, tak jak byly definovány výše, jsou výhodně ío zvoleny ze souboru halogenidů, obzvláště výhodně chloridů. Chloridy alkylpyridinu jsou obzvláště výhodné, zejména chlorid laurylpyridinu. Kvartémí amonné soli, použitelné v lázních podle vynálezu, jsou běžně dostupné mezi produkty, prodávanými pod ochrannou značkou DEHYQUART® (HENKEL).
V lázních podle vynálezu jsou komplexní ferikyanidové ionty kyanidové komplexy obecného vzorce [Fein(CN)6]3’, nazývané také hexakyanoželezitany. Ty mohou být přítomny ve vodném roztoku ve stavu, kdy je všechna sloučenina rozpuštěna, například kyselina hexakyanoželezitá, ferikyanid amonný nebo ferikyanidy alkalických kovů a alkalických zemin. Výhodné jsou ferikyanidy alkalických kovů a obzvláště výhodný je ferikyanid draselný.
V leštících lázních podle vynálezu je obsah jednotlivých složek, to jest kyseliny chlorovodíkové, kyseliny dusičné a kyseliny hydroxybenzoové, kationtového povrchově aktivního činidla a komplexních ferikynidových iontů zvolen v závislosti na druhu nerezavějící oceli, podrobené leštění, a v závislosti na podmínkách, za nichž leštění probíhá, zejména na profilu či tvaru objektu z nerezavějící oceli, jeho objemu, objemu lázně a její teplotě a popřípadě na intenzitě míchání, kterému je lázeň podrobena. Složení lázně musí být přesně určeno v každém případě zvlášť laboratorními pokusy.
V lázních podle vynálezu je obsah kyseliny chlorovodíkové ve vodném roztoku výhodně alespoň
1, obzvláště výhodně 2 mol na litr a obecně nepřekračuje 6, výhodně 5 mol na litr. Obsah kyseliny dusičné je výhodně alespoň 0,001, obzvláště výhodně 0,005 mol na litr a obecně nepřekračuje 0,3, výhodně 0,03 mol na litr vodného roztoku. Obsah kyseliny hydroxybenzoové je výhodně alespoň 0,1, obzvláště výhodně 1 mg na litr vodného roztoku a obecně nepřekračuje 15000, výhodně 7000 mg na litr vodného roztoku. Obsah kationtového povrchově aktivního 35 činidla je výhodně alespoň 0,1, obzvláště výhodně 1 mg na litr vodného roztoku a obecně nepřekračuje 1000, výhodně 100 mg na litr vodného roztoku.
V lázních pro chemické leštění podle vynálezu je obsah komplexních ferikyanidových iontů výhodně alespoň lxl O'7 mol na litr vodného roztoku a obzvláště výhodně je obsah komplexních ferikyanidových iontů alespoň lxlO’5 mol na litr. Mimořádně výhodný je obsah, rovný alespoň 3xl0'5 mol na litr. Obsah komplexních ferikyanidových iontů nepřekračuje výhodně 1 mol na litr a obzvláště výhodně nepřekračuje obsah komplexních ferikyanidových iontů lxlO'3 mol na litr. Mimořádně výhodně obsah komplexních ferikyanidových iontů nepřekračuje 3x10^ mol na litr.
Lázně podle vynálezu, které dobře vyhovují pro zajištění chemického leštění povrchů z austenitických nerezavějících ocelí, které jsou slitinami, obsahujícími chrom a nikl, v čase, který je v rozmezí od 1 do 24 hodin při teplotě v rozmezí od 20 do 80 °C jsou lázně, ve kterých je obsaženo najeden litr roztoku:
- od 2 do 5 mol kyseliny chlorovodíkové,
- od 0,005 do 0,03 mol kyseliny dusičné,
- od 1 do 7000 mg kyseliny hydroxybenzoové,
-2CZ 285932 B6
- od 1 do 100 mg kationtového povrchově aktivního činidla a
- od lxlO'5 do lxl 0‘3 mol komplexních ferikyanidových iontů.
Při zvláštním způsobu provedení leštících lázní podle vynálezu lázeň zahrnuje vodný roztok činidla, schopného rozkládat kyselinu dusitou. Účelem tohoto činidla je rozkládat alespoň část kyseliny dusité, která vzniká při leštění povrchu oceli jako důsledek oxidace železnatých iontů, které se v lázni uvolňují během leštění. Činidlo schopné rozkládat kyselinu dusitou je výhodně zvoleno ze souboru, který obsahuje močovinu a její deriváty, jako jsou thiomočovina aalkylmočovina. Optimální obsah činidla, schopného rozkládat kyselinu dusitou, se nachází mezi 0,01 a 5 g na litr vodného roztoku. Lázně podle tohoto provedení vynálezu jsou obzvláště přizpůsobeny na leštění, při kterém poměr mezi povrchem, který je v kontaktu s lázní, a jejím objemem je větší než 10 m’1.
Lázně podle vynálezu mohou případně obsahovat činidla, která jsou obvykle používaná v lázních pro chemické leštění kovů, například povrchově aktivní činidla jiná, než kationtová činidla uvedená výše, alkohol a činidla upravující viskozitu.
Lázně podle vynálezu mohou kromě toho obsahovat další anorganické kyseliny, které se běžně používají v lázních pro chemické čištění, jako je například kyselina sírová. Nicméně tyto lázně jsou v podstatě prosty kyseliny fosforečné a fosforečnanových iontů.
Lázně podle vynálezu vyhovují pro chemické leštění povrchů z nerezavějící oceli. Jsou dobře přizpůsobeny pro leštění austenitických ocelí, obsahujících mezi 16 a 26% hmotnostními chrómu a mezi 6 a 22 % hmotnostními niklu, jako jsou například oceli druhu 18/8 a 18/10. Lázně podle vynálezu jsou obzvláště vhodné pro leštění austenitických ocelí, obsahujících molybden. Austenitické oceli, ať již s molybdenem nebo bez něj, jsou typicky oceli AISI-304, 304L, 316, 316L, 904 a904L. Lázně podle vynálezu mají tu zvláštnost, že dovolují provádět leštění těchto ocelí s malou rychlostí. Lázně mohou být používány při všech teplotách, nižších než je teplota varu lázně. Obzvláště přinášejí pozoruhodnou vlastnost, že mají výbornou účinnost při teplotách nižších než 80 °C, obzvláště při teplotách nižších než 70 °C, a za normálního atmosférického tlaku, což usnadňuje jejich použití a zjednodušuje opatření, která je třeba přijmout pro zajištění požadovaných podmínek v sálech, kde probíhá leštění. Lázně podle vynálezu dovolují pomalé leštění, což je činí vhodné pro leštění velkých průmyslových zařízení. Lázně podle vynálezu mají dodatečnou výhodu v tom, že umožňují v dobré kvalitě leštění konstrukcí, svařovaných podle stavu techniky.
Dále se vynález také týká způsobu leštění povrchů z nerezavějících ocelí, ve kterém jsou tyto povrchy uvedeny do kontaktu s lázní pro chemické leštění podle vynálezu.
Při provádění způsobu podle vynálezu se kontakt kovového povrchu s lázní může provést kterýmkoliv odpovídajícím způsobem, například ponořením. Doba kontaktu povrchu, určeného k leštění, s lázní musí být dostatečná pro zaručení účinného leštění povrchu. Nesmí nicméně překročit kritickou hodnotu, za níž lázeň ztrácí své leštící schopnosti. Optimální doba kontaktu závisí na řadě parametrů, jako je druh oceli, konfigurace a počáteční drsnost povrchu, určeného k leštění, složení lázně, pracovní teplota, míchání lázně v kontaktu s povrchem, poměr mezi velikostí povrchu, určeného k leštění, a objemem lázně; je třeba, aby byla pro každý případ odděleně určena laboratorními pokusy. Doba kontaktu povrchu, určeného k leštění, s lázní je obecně alespoň jedna hodina a výhodně alespoň dvě hodiny. Obecně doba kontaktu nepřekračuje 24 hodin, výhodně 12 hodin.
Při provádění způsobu podle vynálezu je použitá teplota lázně obecně nižší než teplota varu lázně. Výhodně je pracovní teplota nižší než 80 °C. Dobré výsledky se získají při teplotě nižší
-3 CZ 285932 B6 nebo rovné 70 °C. Pracovní teplota lázně je obecně alespoň rovna teplotě okolí. Výhodně je pracovní teplota lázně alespoň 35 °C.
Výhodné provedení způsobu podle vynálezu spočívá v použití lázně při normálním atmosférickém tlaku, za teploty v rozmezí od 35 do 70 °C a udržování povrchu, určeného k leštění, v kontaktu s lázní po dobu od 2 do 12 hodin.
Příklady provedení vynálezu
Výhody vynálezu budou prokázány příklady, uvedenými níže.
V každém z příkladů, jehož popis bude dále podán, byla do leštící lázně ponořena deska z nerezavějící oceli a lázeň byla udržována při zhruba konstantní teplotě za mírného míchání. Po uplynutí doby ponoření byla deska vytažena z lázně, opláchnuta v demineralizované vodě a sušena. Byly měřeny následující parametry:
- střední aritmetická drsnost Ra, která je střední odchylkou, vztaženou k střednímu povrchu desky [Encyklopedia of Materials Science and Engineering. Michael B. BEVER, Vol. 6, 1986, Pergamon Press, str. 4806 a 4808].
Ra = 7 L o kde měření byla prováděna měřicím dotekem, vybaveným hrotem o průměru 10 pm a odpovídajícím hodnotě cut-off rovné 0,25 mm;
- lesklost povrchu pod incidenčním úhlem 20 stupňů (podle normy ASTM D523).
Příklad 1 (podle vynálezu)
Deska z nerezavějící austenitické oceli typu AISI 316 byla ponořena do leštící lázně podle vynálezu, obsahující najeden litr roztoku:
- 2,7 mol kyseliny chlorovodíkové,
- 0,01 mol kyseliny dusičné,
-10 mg kyseliny salicylové,
- 2 mg výrobku DEHYQUART® C, který obsahuje jako základní složku chlorid laurylpyridinu,
- 40 mg K3Fe(CN)6.
Operační podmínky byly voleny následovně:
- objem lázně: 725 cm3,
- plocha desky, vystavená leštící lázni: 43 cm2,
- teplota lázně: 50 °C,
-4CZ 285932 B6
- doba ponoření: 5 h 30 min.
Byly získány následující výsledky:
- střední aritmetická drsnost (Ra) :
- před leštěním: 0,28 pm,
- po leštění: 0,13 pm,
- lesklost 25 %.
Příklad 2 (podle vynálezu)
Deska z nerezavějící austenitické oceli typu AISI 904L byla ponořena do leštící lázně podle vynálezu, obsahující najeden litr roztoku:
- 4 mol kyseliny chlorovodíkové,
- 0,01 mol kyseliny dusičné,
- 5 mg kyseliny 5-sulfosalicylové,
- 10 mg výrobku DEHYQUART® C, který obsahuje jako základní složku chlorid lauiylpyridinu,
-20 tngK3Fe(CN)6.
Operační podmínky byly voleny následovně:
- objem lázně: 1000 cm3,
- plocha desky, vystavená leštící lázni: 65 cm2,
- teplota lázně: 65 °C.
- doba ponoření: 5 hod.
Byly získány následující výsledky:
- střední aritmetická drsnost (Ra):
- před leštěním: 0,17 pm,
- po leštění: 0,11 pm,
- lesklost 15 %.
Příklad 3 (neodpovídající vynálezu)
Deska z nerezavějící austenitické oceli typu AISI 316 byla ponořena do leštící lázně podle vynálezu, obsahující najeden litr roztoku:
- 2,7 mol kyseliny chlorovodíkové,
- 0,01 molu kyseliny dusičné,
-5CZ 285932 B6
- 10 mg kyseliny salicylové,
- 2 mg výrobku DEHYQUART® C, který obsahuje jako základní složku chlorid laurylpyridinu.
Tato lázeň se odlišuje od lázně v příkladu 1 tím, že neobsahuje ferikyanid draselný.
Operační podmínky byly voleny následovně:
- objem lázně: 725 cm3,
- plocha desky, vystavená leštící lázni: 43 cm2,
- teplota lázně: 50 °C,
- doba ponoření: 6 hod.
Byly získány následující výsledky:
- střední aritmetická drsnost (Ra):
- před leštěním: 0,27 pm,
- po leštění: 0,31 pm,
- lesklost 2 %.
Srovnání výsledků, získaných v příkladu 1 (podle vynálezu) a příkladu 3 (který není podle vynálezu), ukazují pokrok, který přinesl vynález, v hodnotách, týkajících se drsnosti a lesklosti povrchu po provedení leštění.
Příklad 4 (podle vynálezu)
Tři desky z nerezavějících austenitických ocelí různých typů AISI304L, AISI316L a AISI316Ti byly spolu ponořeny do leštící lázně podle vynálezu, obsahující najeden litr roztoku:
- 2,3 mol kyseliny chlorovodíkové,
- 0,01 mol kyseliny dusičné,
- 3 g kyseliny 5-sulfosalicylové,
- 0,1 g výrobku DEHYQUART® LDB, který obsahuje jako základní složku chlorid lauiyldimethylbenzylamonia,
-100 mg K3Fe(CN)6.
Operační podmínky byly voleny následovně:
- objem lázně: 1050 cm3,
- plocha desky, vystavená leštící lázni: 63 cm2,
- teplota lázně: 50 °C,
-6CZ 285932 B6
- doba ponoření: 4 hod. 30 min.
Byly získány následující výsledky:
Ocel Střední aritmetická drsnost (Ra) Lesklost
před leštěním po leštění
AISI304L 0,31 pm 0,17 pm 9%
AISI316L 0,35 pm 0,15 pm 15%
AISI316TÍ 0,27 pm 0,17 pm 22%
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (10)

1. Lázeň pro chemické leštění povrchů z nerezavějící oceli, neobsahující kyselinu fosforečnou a obsahující ve vodném roztoku směs kyseliny chlorovodíkové a kyseliny dusičné, kyselinu hydroxybenzoovou, popřípadě substituovanou, a kationtové povrchově aktivní činidlo, vyznačující se tím, že obsahuje ve vodném roztoku komplexní ferikyanidové ionty.
2. Lázeň podle nároku 1, vyznačující se tím, že kyselina hydroxybenzoová je zvolena ze souboru, zahrnujícího kyselinu salicylovou a kyselinu 5-sulfosalicylovou.
3. Lázeň podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že kationtové povrchově aktivní činidlo zahrnuje kvartemí amonnou sůl, obsahující alespoň jeden alkylový zbytek, obsahující alespoň 8 atomů uhlíku.
4. Lázeň podle nároku 3, vyznačující se tím, že kvartemí amonná sůl je halogenid.
5. Lázeň podle nároku 4, vyznačující se tím, že kvartemí amonná sůl je chlorid alkylpyridinu.
6. Lázeň podle některého z nároků laž5, vyznačující se tím, že komplexní ferikyanidové ionty jsou v roztoku přítomny ve formě ferikyanidu draselného.
7. Lázeň podle některého z nároků laž7, vyznačující se tím, že koncentrace komplexních ferikyanidových iontů je od lxl O'5 do lxl 0‘3 mol na litr roztoku.
8. Lázeň podle některého z nároků laž7, vyznačující se tím, že vodný roztok obsahuje najeden litr
- od 2 do 5 mol kyseliny chlorovodíkové,
- od 0,005 do 0,03 mol kyseliny dusičné,
- od 1 do 7000 mg kyseliny hydroxybenzoové, která je substituovaná nebo nesubstituovaná,
-7CZ 285932 B6
- od 1 do 100 mg kationtového povrchově aktivního činidla,
- od lxlO’5 do lxl O'3 mol komplexních ferikyanidových iontů.
9. Lázeň podle některého z nároků laž8, vyznačující se tím, že obsahuje ve vodném roztoku činidlo schopné rozkládat kyselinu dusitou.
10 10. Způsob leštění povrchů z nerezavějící oceli, ve kterém se povrch uvede do kontaktu s chemickou leštící lázní, vyznačující se tím, že se použije lázeň podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9 při teplotě od 35 °C do 70 °C po dobu v rozmezí od 2 do 12 hodin.
CZ962857A 1994-03-28 1995-03-13 Lázeň a způsob pro chemické leštění povrchu z nerezavějící oceli CZ285932B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9403732A FR2717829B1 (fr) 1994-03-28 1994-03-28 Bains et procédé pour le polissage chimique de surfaces en acier inoxydable.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ285796A3 CZ285796A3 (en) 1997-04-16
CZ285932B6 true CZ285932B6 (cs) 1999-11-17

Family

ID=9461575

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ962857A CZ285932B6 (cs) 1994-03-28 1995-03-13 Lázeň a způsob pro chemické leštění povrchu z nerezavějící oceli

Country Status (26)

Country Link
US (1) US5762819A (cs)
EP (1) EP0753083B1 (cs)
JP (1) JPH10500732A (cs)
CN (1) CN1044264C (cs)
AU (1) AU2070295A (cs)
BG (1) BG62338B1 (cs)
BR (1) BR9507264A (cs)
CA (1) CA2186401A1 (cs)
CZ (1) CZ285932B6 (cs)
DE (1) DE69524072T2 (cs)
ES (1) ES2168360T3 (cs)
FI (1) FI963894A (cs)
FR (1) FR2717829B1 (cs)
HR (1) HRP950163B1 (cs)
HU (1) HU214367B (cs)
IL (1) IL112966A0 (cs)
NO (1) NO964114L (cs)
PL (1) PL316536A1 (cs)
PT (1) PT753083E (cs)
RU (1) RU2124577C1 (cs)
SK (1) SK281732B6 (cs)
TW (1) TW311942B (cs)
UA (1) UA48129C2 (cs)
WO (1) WO1995026428A1 (cs)
YU (1) YU48903B (cs)
ZA (1) ZA952067B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1012670A3 (fr) * 1999-05-07 2001-02-06 Solvay Bains et procede pour le polissage chimique de surfaces en acier inoxydable.
US6489281B1 (en) 2000-09-12 2002-12-03 Ecolab Inc. Cleaning composition comprising inorganic acids, an oxidant, and a cationic surfactant
CN1254561C (zh) * 2003-03-10 2006-05-03 长庚大学 一种金属表面处理水溶液组合物

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2662814A (en) * 1949-08-27 1953-12-15 Diversey Corp Method and composition for chemically polishing metals
US3709824A (en) * 1971-01-07 1973-01-09 Nippon Soda Co Method and composition for chemical polishing of stainless steel surfaces
JPS5642673B2 (cs) * 1974-04-10 1981-10-06
JPS5272989A (en) * 1975-12-15 1977-06-18 Nippon Soda Co Composites of chemical grinding agent for stainless steel
FR2457315A1 (fr) * 1979-05-25 1980-12-19 Solvay Bain pour le polissage chimique de surfaces en acier
FR2476146A1 (fr) * 1980-02-20 1981-08-21 Solvay Bain pour l'elimination d'une pellicule de magnetite d'une surface metallique
FR2578271A1 (fr) * 1985-03-04 1986-09-05 Solvay Bains et procede pour le polissage chimique de surfaces en acier.
FR2582675B1 (fr) * 1985-06-03 1992-10-02 Solvay Bains et procedes pour le polissage chimique de surfaces en acier inoxydable
JPH05272289A (ja) * 1992-03-25 1993-10-19 Shimizu Corp 立坑掘削装置及び立坑の掘削方法

Also Published As

Publication number Publication date
YU48903B (sh) 2002-10-18
FR2717829B1 (fr) 1996-05-24
DE69524072T2 (de) 2002-07-11
FI963894A0 (fi) 1996-09-27
EP0753083B1 (fr) 2001-11-21
PT753083E (pt) 2002-05-31
NO964114D0 (no) 1996-09-27
DE69524072D1 (de) 2002-01-03
HRP950163B1 (en) 2002-06-30
FR2717829A1 (fr) 1995-09-29
HRP950163A2 (en) 1997-02-28
RU2124577C1 (ru) 1999-01-10
EP0753083A1 (fr) 1997-01-15
ZA952067B (en) 1995-12-11
HUT75110A (en) 1997-04-28
UA48129C2 (uk) 2002-08-15
AU2070295A (en) 1995-10-17
TW311942B (cs) 1997-08-01
HU9602669D0 (en) 1996-11-28
FI963894A (fi) 1996-09-27
JPH10500732A (ja) 1998-01-20
US5762819A (en) 1998-06-09
CN1148871A (zh) 1997-04-30
CN1044264C (zh) 1999-07-21
PL316536A1 (en) 1997-01-20
SK128296A3 (en) 1997-07-09
BG62338B1 (bg) 1999-08-31
IL112966A0 (en) 1995-06-29
CA2186401A1 (fr) 1995-10-05
HU214367B (hu) 1998-03-30
BR9507264A (pt) 1997-09-23
YU19895A (sh) 1997-09-30
SK281732B6 (sk) 2001-07-10
CZ285796A3 (en) 1997-04-16
ES2168360T3 (es) 2002-06-16
BG100865A (en) 1997-05-30
NO964114L (no) 1996-11-27
WO1995026428A1 (fr) 1995-10-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2126460C1 (ru) Способ протравливания нержавеющей стали
EP0505606B2 (en) Process for pickling and passivating stainless steel without using nitric acid
EP0769575A1 (en) Process for stainless steel pickling and passivation without using nitric acid
EP0769574B1 (en) Process for stainless steel pickling and passivation without using nitric acid
US4906327A (en) Method and composition for refinement of metal surfaces
US5354383A (en) Process for pickling and passivating stainless steel without using nitric acid
US3686123A (en) Cleaning composition
US3730901A (en) Composition and method for removing copper containing iron oxide scales from ferrous metals
USRE34272E (en) Method and composition for refinement of metal surfaces
CZ285932B6 (cs) Lázeň a způsob pro chemické leštění povrchu z nerezavějící oceli
US20090148335A1 (en) Process for surface treatment of metals
US5209820A (en) Baths and process for the chemical polishing of stainless steel surfaces
KR930003606B1 (ko) 스테인레스강 표면의 화학적 연마방법과 배드
US2800421A (en) Composition and method for coating stainless metals
CZ281338B6 (cs) Lázeň pro chemické leštění povrchů nerezavějící oceli a způsob chemického leštění těchto povrchů
US4101437A (en) Inhibitor for aqueous acid solutions
SU1740407A1 (ru) Средство дл очистки твердой поверхности
ATE10016T1 (de) Verfahren zum saeurebeizen von eisen und eisenlegierungen und zusammensetzung zur durchfuehrung des verfahrens.
JPS6379983A (ja) 鉄系金属の化学溶解処理液
JPS63176479A (ja) ステンレス鋼の着色法
PL150296B1 (pl) Środek do usuwania zendry oraz rdzy
PL150951B3 (pl) INHIBITOR TRAWIENIA POWIERZCHNI STALOWYCH W ROZTWORACH KWASU SIARKOWEGO I SPOsflB WYTWARZANIA INHIBITORA TRAWIENIA POWIERZCHNI STALOWYCH W ROZTWORACH KWASU SIARKOWEGO
JPS5943884A (ja) 金属の酸洗浄法
PL163012B1 (pl) Inhibitor trawienia wyrobów ze stali lub miedzi i jej stopów w roztworach kwasu siarkowego lub solnego PL

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030313