CZ284446B6 - Způsob výroby tris/2,4-diterc. butylfenyl/fosfitu - Google Patents

Způsob výroby tris/2,4-diterc. butylfenyl/fosfitu Download PDF

Info

Publication number
CZ284446B6
CZ284446B6 CS903990A CS399090A CZ284446B6 CZ 284446 B6 CZ284446 B6 CZ 284446B6 CS 903990 A CS903990 A CS 903990A CS 399090 A CS399090 A CS 399090A CZ 284446 B6 CZ284446 B6 CZ 284446B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
reaction
tert
reaction mixture
process according
stage
Prior art date
Application number
CS903990A
Other languages
English (en)
Inventor
Rudolf Dr. Maul
Volker Dr. Schenk
Original Assignee
Ciba Specialty Chemicals Holding Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Specialty Chemicals Holding Inc. filed Critical Ciba Specialty Chemicals Holding Inc.
Publication of CZ399090A3 publication Critical patent/CZ399090A3/cs
Publication of CZ284446B6 publication Critical patent/CZ284446B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/06Phosphorus compounds without P—C bonds
    • C07F9/08Esters of oxyacids of phosphorus
    • C07F9/141Esters of phosphorous acids
    • C07F9/145Esters of phosphorous acids with hydroxyaryl compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

Řešení se týká způsobu výroby tris/2,4-diterc.butylfenyl/fosfitu z 2,4-diterc.butylfenolu a chloridu fosforitého v přítomnosti katalyzátoru. Podstata navrženého řešení spočívá v tom, že příprava tris/2,4-dterc.butylfenyl/fosfitu se provádí v alespoň třech stupních, přičemž v předběžném stupni se uvedou do styku 2,4-diterc.butylfenol a 40 až 100% katalyzátoru, načež se potom v prvním stupni uvedou do styku s chloridem fosforitým a ponechají se reagovat při normálním tlaku a teplotě 55 ž 70.degree.C při době prodlení 15 až 40 minut, načež se reakční směs nechá reagovat ve druhém reakčním stupni při normálním tlaku a teplotě nad 140.degree.C, přičemž se přidá v prvním a/nebo druhém reakčním stupni zbývající množství katalyzátoru a reakční směs se ve třetím stupni udržuje při sníženém tlaku a teplotě alespoň 186.degree.C, načež se z reakční směsi izoluje tris/2,4-diterc.butyl/fenyl/fosfit, přičemž příprava tohoto produktu se provádí v nepřítomnosti rozpouštědla. ŕ

Description

Způsob výroby tris/2,4-diterc.butylfenyl/fosfitu
Vynález se tyká způsobu výroby tris/2,4-diterc.butylfenyl/fosfitu z 2,4-terc.butylfenoIu a chloridu fosforitého v přítomnosti katalyzátoru.
Z patentového spisu DE-A 2007070 je známo, triaryl fosfity mohou být připraveny z fenolů a chloridu fosforitého, přičemž tato reakce probíhá ve třech stupních, realizovaných ve třech částech zařízení, které jsou zařazeny v provozní sérii. Uvedený způsob může být prováděn v nepřítomnosti jakéhokoliv rozpouštědla, přičemž však dochází k nadměrné tvorbě pěny v reakční směsi, což ruší řádný průběh reakce.
V patentovém spisu EP-A 0000757 je popsán způsob výroby triary lfosfitů reakcí halogenidů fosforitých s hydroxyaromáty v přítomnosti katalyzátorů. Podle příkladu 4 tohoto patentového spisu EP-A 0000757 může být tris/2,4-diterc.butylfenyl/fosfit vyroben postupem, při kterém se používá rozpouštědlo. Nicméně toto použití rozpouštědla má přes výhodu, spočívající v tom, že nežádoucí tvorba pěny v reakční směsi a tím i průběh reakce mohou být požadovaným způsobem regulovány, i nepřehlédnutelnou nevýhodu, spočívající v tom, že v důsledku zvětšeného objemu reakční směsi dochází ke zhoršení prostorového i časového výtěžku, přičemž použité rozpouštědlo musí být zahříváno i chlazeno společně s reakčními složkami a musí být potom z reakční směsi odděleno regenerováno k dalšímu použití, což je energeticky i časově náročné.
Úkolem tohoto vynálezu tedy bylo odstranit výše uvedené nedostatky a najít způsob, který by umožnil vyrobit tris/2,4-diterc.butylfenyl/fosfit jednoduchým způsobem a ve vysokém časovém a prostorovém výtěžku.
Výše uvedené nedostatky podstatně eliminuje způsob výroby tris/2,4-diterc.butylfenyl/fosfitu podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že příprava tris/2.4-diterc.butylfenyl/fosfitu se provádí v alespoň třech stupních, přičemž v předběžném stupni se uvedou do styku 2,4— diterc.butylfenol a 40 až 100% použitého množství katalyzátoru, načež se potom v prvním stupni uvedou do styku s chloridem fosforitým a ponechají se reagovat při normálním tlaku a teplotě 55 až 70 QC při době prodlení 15 až 40 minut, načež se reakční směs nechá reagovat ve druhém reakčním stupni při normálním tlaku a teplotě nad 140 °C. přičemž se přidá v prvním a/nebo druhém reakčním stupni zbývající množství katalyzátoru, a reakční směs se ve třetím stupni při sníženém tlaku a teplotě alespoň 186 °C, načež se z reakční směsi izoluje tris/2,4diterc.butylfenyl/fosfit, přičemž příprava tohoto produktu se provádí v nepřítomnosti rozpouštědla.
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že reakční směs se ve čtvrtém stupni udržuje při sníženém tlaku a teplotě alespoň 186 °C.
Způsob podle vy nálezu je výhodně charakterizován tím, že reakční doba ve druhém stupni činí 45 až 75 minut.
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že reakční doba ve třetím stupni činí 1,5 až 2.5 hodiny.
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že reakční doba ve čtvrtém stupni činí 20 až 120 minut.Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že se ve čtvrtém stupni udržuje teplota 190 až 195 °C.
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že 2,4-diterc.butylfenol se přidá v 1až 1,1- násobném množství, pokud jde o stechiometrii, vztaženo na chlorid fosforitý.
- 1 CZ 284446 B6
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že se příprava tris/2,4-diterc.butylfenyl/fosfitu provádí ve trojstupňové kaskádě reaktorů.
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že se příprava tris/2,4-diterc.butylfenyl/fosfitu provádí ve čty řstupňové kaskádě reaktorů.
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že se reakční směs míchá alespoň v jednom reakčním stupni.
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že se ve druhém reakčním stupni udržuje teplota 150 až 170 °C.
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že se ve třetím stupni udržuje teplota 190 až 195 °C. ’
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že se třetí reakční stupeň provozuje při sníženém tlaku 10 až 60 hPa.
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že se 50 až 100 % použitého množství katalyzátoru a 2,4-diterc.butylfenol přivádějí k reakční směsi přes výplňovou kolonu, ve které probíhá předběžný stupeň.
Způsob podle vynálezu je výhodně charakterizován tím, že příprava tris/2.4-diterc.butylfeny 1/ fosfitu se provádí kontinuálně.
Při způsobu podle vynálezu mohou být například použity katalyzátory popsané v patentovém spisu EP-A 0000757.
Jakožto příklady takových katalyzátorů je možné uvést sloučeniny ze skupiny aminů nebo amoniových solí, amidů karbonových kyselin nebo kyseliny uhličité, nearomatických dusíkobsahujících heterocyklů ajejich solí, primárních, sekundárních a terciárních fosfinů ajejich solí nebo esterů kyseliny fosforečné a fosfonových kyselin.
Aminy a amoniové soli, amidy a dusík-obsahující heterocykly nebo fosfinv mohou jako substituenty obsahovat případně kyslíkovým atomem nebo atomem síry přerušenou alkylovou skupinu, cykloalkylovou skupinu, arylovou skupinu, alkarylovou skupinu, zejména alkylovanou fenylovou skupinu, aralkylovou skupinu, zejména benzylovou skupinu, nebo alkaralky lovou skupinu, zejména alkylovanou benzylovou skupinu, která má s výhodou 1 až 18 atomů uhlíku, zejména 1 až 12 atomů uhlíku. Alkylová skupina obsahuje zejména 1 až 6 atomů uhlíku a u cykloalkylové skupiny se jedná zejména o cyklopentylovou skupinu a cyklohexylovou skupinu.
U katalyzátorů používaných ve formě solí se s výhodou jedná o halogenidy a zejména o chloridy. Soli také mohou byt vytvořeny in sítu působením halogenovodíku vznikajícího v průběhu způsobu podle vynálezu. Rovněž je v některých případech výhodné použít jako katalyzátory samotné soli.
Jendu skupinu katalyzátorů tvoří aminy a amoniové soli. Může se přitom jednat o primární, sekundární a terciární aminy, jakož i o jejich soli. K solím se počítají také kvartérní amoniové soli. S výhodou se používají sekundární aminy, jejich soli a kvartetní amoniové soli. Výhodnými jsou přitom alkylovou skupinou a cykloalkylovou skupinou substituované aminy, popřípadě amoniové soli.
Jakožto příklady je možné uvést:
methylamin, ethylamin, propylamin, n-butylamin, t-buty lamin, pentylamin, oktylamin, dodecy lamin, fenylamin, benzylamin, dimethylamin, diethylamin, methylethylamin, methylbutylamin, methyloktylamin, methvlfenylamin, ethylbenzylamin, trimethylamin, triethylamin, tributylamin, okty ldimethylamin, dimethylfenyl amin, tetramethylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, trimethylethylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, triethylmethylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, tributylmethylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, tetrabutylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, trimethyloktylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, trifenylmethylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, a tribenzylmethylamoniumchlorid, bromid nebo jodid.
Příklady dalších amoniových solí jsou:
methylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, oktylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, dimethylamoniumchiorid, bromid nebo jodid, methylcyklohexylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, dibenzy lamoniumchlorid, bromid nebo jodid, difenylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, trimethylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, tributylamoniumchlorid, bromid nebo jodid, tribenzylamoniumchlorid, bromid nebo jodid a trifenylamoniumchlorid, bromid nebo jodid.
Aminy a amoniové soli mohou rovněž obsahovat aromatické N-heterocyklické zbytky, jako například pyridylový zbytek. Tyto aminy jsou účinnější než samotné aromatické N-heterocykly.
Další skupina katalyzátorů zahrnuje amidy karbonových kyselin. Do této skupiny se počítají také močoviny a jejich bismočovinové deriváty. Amidy mohou být odvozeny od vícefunkčních. s výhodou od monofunkčních karbonových kyselin, které zejména obsahují 1 až 14 atomů uhlíku. Tyto amidy mohou být také odvozeny od aromatických N-heterocyklů. Dále jsou také
- j CZ 284446 B6 vhodné cyklické amidy, jako například ε-kaprolaktam. Amidy odvozené od karbonových kyselin odpovídají s výhodou následujícímu obecnému vzorci:
\ R ve kterém n je rovno 1, a
R1 znamená fenylovou skupinu, benzvlovou skupinu, naftylovou skupinu, cyklohexylovou skupinu, cyklopentylovou skupinu, pyridylovou skupinu, atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 13 atomy uhlíku, s výhodou s 1 až 6 atomy uhlíku, nebo n je rovno 2 a
R1 znamená fenylovou skupinu, nafty lenovou skupinu, cyklohexylenovou skupinu nebo alkylenovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, s výhodou s 1 až 6 atomy uhlíku, a nebo přímou vazbu, přičemž
R2 a R3 každý nezávisle znamená atom vodíku, fenylovou skupinu, benzy lovou skupinu, cyklohexylovou skupinu a alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, výhodně s 1 až 6 atomy uhlíku nebo R2 a R' dohromady znamenají případně atomem kyslíku nebo atomem síry přerušenou alkylenovou skupinu, mající s výhodou 4 až 7 atomů uhlíku.
Příklady takových sloučenin jsou amid kyseliny mravenčí, diamid kyseliny šťavelové, dimethylformamid, acetamid, Ν,Ν-dimethylacetamid, anilid kyseliny pikolinové, amid kyseliny benzoové, diamid kyseliny tereftalové. triamid kyseliny mellitové. Jakožto katalyzátor pro způsob podle vynálezu je obzvláště výhodný dimethy lformamid.
Jakožto příklady amidů kyseliny uhličité je možno vedle močoviny jmenovat: tetramethylmočovinu, difenylmočovinu, dibenzylmočovinu, diethylmočovinu, di-n-oktyimočovinu, stejně jako bismočovinové deriváty, jako například ethylenbismočovinu. Příklady cyklických močovin jsou hydantoin a benzimidazolon.
Další skupina katalyzátorů vhodných pro způsob podle vynálezu zahrnuje nearomatické Nheterocykly. Tyto heterocykly mohou obsahovat i až 3 atomy dusíku a případně jeden nebo 2 atomy kyslíku a atomy síry. Tyto heterocykly mohou být také nenasycené. Mohou být ve formě solí a mohou se také vyskytovat ve formě kvartémích amoniových bází. Atomy dusíku mohou být substituované, s výhodou alky lovými skupinami s 1 až 12 atomy uhlíku.
Příklady těchto heterocyklů jsou:
pyrrolidin,
A3-pyrrolin, N-methylpyrrolidin, dihydroindol, pyrazolidin, imidazolidin,
A2-pyrazolin, 1-fenylpyrazolidin,
-4CZ 284446 B6 oxazolidin, thiazolidin, oxazolin, triazolidin, oxadiazolidin, thiadiazolidin, piperidin, morfolin, N-methylmorfolin, chinolidin, 1,2-dihydropurin, 8-azabicyklo-/3,2, l/-oktan, piperazin a N-methylpiperazin.
Další skupinou katalyzátorů použitelných při způsobu podle vy nálezu jsou primární, sekundární a terciární fosfmy a jejich soli. Výhodnými jsou terciární fosfiny a jejich soli a ze solí jsou výhodné hydrohalogenidy, zejména hydrochloridy, hydrobromidy a hydrochloridy. Atom fosforu může být popřípadě substituován fenylovou skupinou, benzylovou skupinou, cyklohexylovou skupinou a/nebo alkylovou skupinou s 1 až 12 atomy uhlíku, výhodně 1 až 6 atomy uhlíku. Příklady těchto fosfinů jsou:
methylfosfin, ethylfosfin, hexylfosfin, dodecylfosfin, dimethylfosfin, ethylmethylfosfin, difenylfosfin, dicyklohexylfosfin, dibenzylfosfin, fenylmethylfosfin. trifenylfosfin, tribenzylfosfin, tricyklohexylfosfin, trimehyl fosfin, triethylfosfin, tripropylfosfin, tributylfosfin, triisobutylfosfin, tripentylfosfin, trihexylfosfin, dimethylfenylfosfin a jejich hydrochloridy, hydrobromidy a hydrojodidy.
V případě esterů fosforečných a fosfonových kyselin se alkoholové zbytky těchto esterů s výhodou odvozují od fenolů a zejména alkanolů s 1 až 18 atomy uhlíku, jakož i od cykloalkanolů. zejména například od fenolu, 2-methylfenolu, cyklohexanolu. methanolu, ethanolu. propanolu. butanolu, hexanolu, oktanolu, i-oktanolu, dodekanolu a oktadekanolu. Příklady fosfonových kyselin jsou: kyselina fenyl- benzyl-, cyklohexyl-, methyl-, ethyl-,propyl-, butyl-, penty 1- a hexylfosfonová.
- 5 CZ 284446 B6
Katalyzátor může být použit například v množství od 0,005 do 10 mol. %, s výhodou množství od 0.05 do 8 mol. % a zejména v množství od 4 do 6 mol. %, vztaženo na množství chloridu fosforitého.
Způsob podle vynálezu může být prováděn ve známém zařízení. Obzvláště výhodnými jsou reakční nádoby ve formě kotlů s míchadly. Rovněž použitelné jsou reakční nádoby ve formě reakčních kolon, zejména opatřené vestavbou, která nutí reakční složky do vinutého směru pohybu, což má za následek dokonalé směšování reakčních složek.
K provedení prvního stupně způsobu podle vynálezu je výhodné použít vyhřívatelnou reakční nádobu, opatřenou alespoň dvěma vstupy, jedním výstupem a míchacím zařízením. S výhodou se chlorid fosforitý zavádí přímo do reakční nádoby prvním vstupem, zatímco 2.4-diterc.butylfenol se do reakční nádoby zavádí přes kolonu, například výplňovou, druhým vstupem. V závislosti na charakteru katalyzátoru může být katalyzátor do reakční nádoby zaváděn částečně třetím vstupem. 40 až 100 % katalyzátoru se do reakční nádoby přivádí přes uvedenou výplňovou kolonu druhým vstupem reakční nádoby. Proudy eduktů se s výhodou vedou tak, že chlorid fosforitý je předložen do reakční nádoby jedním vstupem, zatímco katalyzátor a fenolová sloučenina se do reakční nádoby přivádí druhým vstupem přes výplňovou kolonu.
Chlorovodík tvořící se v průběhu reakce uniká skrze výplňovou kolonu v protiproudu k fenolové sloučenině. Strhávaný chlorid fosforitý je zachycován fenolovou sloučeninou a takto zaváděn zpět do reakční nádoby. Katalyzátor, který je ve výplňové koloně rovněž přítomen již katalyzuje reakci a unikající chlorid fosforitý reaguje s fenolovou sloučeninou proudící skrze výplňovou kolonu. Tím ve výplňové koloně již dochází k předběžnému stupni způsobu podle vynálezu. Reakční směs potom proudí do první reakční nádoby.
Reakční složky mohou být v této reakční nádobě důkladně míšeny míchacím zařízením. Reakční směs se zde současně zahřívá na teplotu 55 až 70 °C. S výhodou se zde reakční směs zahřívá na teplotu 60 až 70 °C. Chlorovodík vznikající při reakci se odvádí přes výplňovou kolonu. Po 15 až 40 minutách je reakce v prvním stupni ukončena. Nyní může být v první reakční nádobě proveden druhý stupeň reakce. Výhodné se však obsah reakční nádoby prvního stupně převede do druhé reakční nádoby, s výhodou do vyhřívaného kotlového tanku se zpětným chladičem. Tento tank má s výhodou vstupy pro reakční směs z reakční nádoby prvního stupně a případně pro přídavek druhé části daného množství katalyzátoru, jakož i zpětný chladič opatřený výpustí plynu pro odvod chlorovodíku tvořícího se v průběhu druhého reakčního stupně. Také tento druhý kotlový tank je výhodně vybaven míchadlem.
Reakční směs se bezprostředně při započetí druhého stupně přivede na teplotu nad 140 °C, například na teplotu 145 až 200 °C, výhodně na teplotu 150 až 170 °C a obzvláště výhodně na teplotu asi 160 °C, přičemž se na této teplotě výhodně udržuje po dobu 45 až 75 minut, zejména po dobu 60 minut. Po ukončení druhého stupně se reakční směs podrobí třetímu stupni bud’ v téže reakční nádobě nebo výhodně v další reakční nádobě. Vyhřívatelná reakční nádoba pro třetí stupeň je výhodné vybavena vstupem pro reakční směs z druhého stupně, výstupem pro plynné unikající reakční složky, výstupem pro reakční směs a míchacím zařízením. Výstup pro unikající plynné složky, zejména pro tvořící se chlorovodík, může být vybaven zpětným chladičem a případně také desublimátorem, aby bylo možno rozdělit z reakce vystupující plynné složky.
Poněvadž třetí stupeň probíhá za sníženého tlaku, je nezbytné učinit příslušná nezbytná opatření, tzn. Vybavit třetí stupeň vakuovým čerpadlem a odpovídajícími těsněními a ventily. Uvedený třetí stupeň způsobu podle vynálezu se provádí při teplotě alespoň 186 °C, výhodně při teplotě 190 až 195 °C a při sníženém tlaku, výhodně při tlaku 10 až 60 hPa, zejména při tlaku 10až20hPa, například při tlaku 15 hPa. Reakční doba ve třetím stupni činí například
-6CZ 284446 B6 až 2,5 hodiny, výhodně 2 hodiny. Po uplynutí této reakční doby se reakční směs případné zpracuje ve čtvrtém stupni.
Za tím účelem se uvedená reakční směs bud’ ponechá v reakční nádobě třetího stupně nebo se výhodně převede do další reakční nádoby, načež se v této další nádobě, která je vyhřívatelná a evakuovatelná, zpracuje za podmínek čtvrtého stupně. S výhodou se také v tomto čtvrtém reakčním stupni reakční směs míchá. Proto musí reakční nádoba čtvrtého reakčního stupně obsahovat vedle vstupu pro reakční směs z předcházejícího reakčního stupně také míchací zařízení a vhodnou výpusť pro odvádění zejména plynných reakčních produktů, která je výhodně opatřena zpětným chladičem a desublimátorem. Kromě toho musí tato reakční nádoba čtvrtého stupně obsahovat ještě výstup pro odvod reakčního produktu.
Poněvadž se i čtvrtý reakční stupeň provádí za sníženého tlaku, je třeba tento čtvrtý stupeň vybavit také vakuovým čerpadlem a odpovídajícími těsněními a ventily. Reakční směs se ve čtvrtém stupni zpracuje výhodně po dobu 20 až 120 minut, například po dobu 60 minut. V průběhu této časové prodlevy může být tlak udržován například na hodnotě 6 až 20 hPa. výhodně na hodnotě 10 až 15 hPa, například na hodnotě 10 hPa. Teplota v tomto čtvrtém stupni je alespoň 186 °C, s výhodou leží v teplotním rozmezí 186 až 210 °C, zejména v teplotním rozmezí 190 až 195 °C.
Při provádění způsobu podle vynálezu je možné oddestilovat 2,4-diterc.butylfenol, který byl případně použit v přebytku, z reakční nádoby třetího stupně a v případě potřeby i z reakční nádoby čtvrtého stupně a tento butylfenol znovu zpět zavádět do procesu podle vynálezu.
Jedna z výhodných forem provedení způsobu podle vynálezu spočívá v tom. že se způsob podle vynálezu provádí ve třístupňové kaskádě reaktorů.
Podle další výhodné formy provedení způsobu podle vy nálezu se způsob podle vynálezu provádí ve čtyřstupňové kaskádě reaktorů.
Další výhodná forma provedení způsobu podle vynálezu spočívá v tom. že v alespoň jednom reakčním stupni se reakční směs míchá. Obzvláště výhodně se reakční směs míchá ve všech čtyřech stupních.
Při způsobu podle vynálezu je rovněž výhodné, jestliže se ve druhém reakčním stupni udržuje teplota v teplotním rozmezí 170 až 190 °C.
Podle další výhodné formy provedení způsobu podle vynálezu se ve třetím a čtvrtém stupni vzájemně nezávisle udržuje teplota 190 až 195 °C.
Při způsobu podle vynálezu se 40 až 100% daného množství katalyzátoru přidává do reakční směsi přes výplňovou kolonu, ve které probíhá výše popsaný předběžný stupeň. S výhodou se přes uvedenou výplňovou kolonu reakční směsi přidá 50 až 100% daného množství katalyzátoru; obzvláště výhodně se tímto způsobem do reakční směsi přidá 70 až 100 % daného množství katalyzátoru, zejména 90 až 100 % daného množství katalyzátoru.
Zbývající množství katalyzátoru, pokud nebyl veškerý katalyzátor přidán do reakční směsi přes uvedenou výplňovou kolonu, se přidá do prvního a/nebo druhého reakčního stupně.
S výhodou se zbývající množství katalyzátoru, pokud nebylo veškeré 100 % množství katalyzátoru přidáno do reakční směsi již přes výplňovou kolonu, přidá do prvního reakčního stupně.
-7 CZ 284446 B6
Obzvláště výhodně se veškeré množství katalyzátoru, tj. 100% katalyzátoru, do reakční směsi přidá přes výplňovou kolonu. Všechny zde uvedené procentické obsahy jsou hmotnostními procentickými obsahy.
Obzvláště výhodně se způsob podle vynálezu provádí kontinuálně.
Výhoda způsobu podle vy nálezu spočívá v tom, že tímto způsobem je možné vyrobit jinak velmi obtížně připravitelný tris/2,4-diterc.butylfenyl/fosfit ve vysokém prostorovém a časovém výtěžku. V důsledku toho, že se tento způsob provádí v nepřítomnosti rozpouštědla, je k dispozici větší reakční objem, následkem čehož je možné dosáhnout vyšších reakčních teplot a tím i vyšších reakčních rychlostí, přičemž se výroba uvedeného produktu zkracuje o čas nezbytný k vyhřívání rozpouštědla a čas nezbytný pro oddestilování rozpouštědla před dalším zpracováním produktu, zejména krystalizací.
Příklad
Do čtyřstupňové kaskády míchaných reaktorů, která je schematicky zobrazena na obr. 1 a která je tvořena:
a/ reaktorem A s vý plňovou kolonou F pro první stupeň;
b/ hlavním reaktorem B vybaveným zpětným chladičem kl pro druhý stupeň:
c/ druhým hlavním reaktorem C vybaveným zpětným chladičem K.2 a nad ním zařazeným desublimátorem SI pro třetí stupeň a konečně d/ přídavným reaktorem D vybaveným zpětným chladičem K3 a nad ním zařazeným desublimátorem S2;
se přivádí následující proudy reakčních složek:
Reakční složka g/h Přidaná kam
2,4-diterc.butyl fenol 1; obsah: 98,9 % 994 přes výplňovou kolonu F do reaktoru A
Chlorid fosforitý 3 216,2 do reaktoru A
Dimethy lformamid 2 /katalyzátor/ 6 přes výplňovou kolonu F do reaktoru A
a/ Podmínky v reaktoru A:
normální tlak, teplota 65 °C, doba prodlení 30 minut, odvod 89,8 g/h chlorovodíku 4 přes výplňovou kolonu F. odvod 1126 g/h reakční směsi 5 přes ventil ve dnu do prvního hlavního reaktoru B;
b/ podmínky v prvním hlavním reaktoru B:
-8CZ 284446 B6 normální tlak, teplota 165 °C, doba prodlení 1 hodina, odvod 64 g/h chlorovodíku 7 přes zpětný chladič K.1, odvod 1062,4 g/h reakční směsi 8 přes ventil ve dnu do druhého hlavního reaktoru C;
c/ podmínky ve druhém hlavním reaktoru C:
podtlak 15 hPa, teplota 190 °C, doba prodlení 2 hodiny, odvod 13 g/h chlorovodíku 9 přes zpětný chladič K.2 a desublimátor Sl, odvod 1049 g/h reakční směsi 10 přes ventil ve dnu do přídavného reaktoru D;
d/ podmínky v přídavném reaktoru D:
podtlak 10 hPa, teplota 190 °C, doba prodlení 60 minut, odvod 5,4 g/h chlorovodíku 11 přes zpětný chladič K.3 a desublimátor S2, odvod 1045 g/h reakční směsi 12, obsahující 1003,2 g/h tris/2,4-diterc.butylfenyl/fosfitu, ke krystalizaci.
Získaný finální produkt má vysokou čistotu, přičemž v něm nebyl prakticky zjištěn obsah monochlor- a dichlorsloučenin nebo nezreagovaného chloridu fosforitého.
Na obr. 2 je znázorněna alternativní forma provedení způsobu podle vynálezu, která se od formy provedení, zobrazené na obr. 1 liší vtom, že zpětný chladič rovněž pracuje jako destilační zařízení, ve kterém dochází k oddělení nadbytečného 2,4-diterc.butylfenolu. Takto oddělený 2,4diterc.buty lfenol může být zpětně recirkulován do reakční směsi společně s 2,4-diterc.butylfenolem 1.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (15)

1. Způsob výroby tris/2.4-diterc.butylfenyl/fosfitu z 2.4-diterc.butylfenolu a chloridu fosforitého v přítomnosti katalyzátoru, vyznačený tím. že příprava tris/2.4-diterc.butylfenyl/ fosfitu se provádí v alespoň třech stupních, přičemž v předběžném stupni se uvedou do sty ku 2,4-diterc.butylfenol a 40 až 100 % použitého množství katalyzátoru, načež se potom v prvním stupni uvedou do styku s chloridem fosforitým a ponechají se reagovat při normálním tlaku a teplotě 55 až 70 °C při době prodlení 15 až 40 minut, načež se reakční směs nechá reagovat ve druhém reakčním stupni při normálním tlaku a teplotě nad 140 °C, přičemž se přidá v prvním a/nebo druhém stupni zbývající množství katalyzátoru, a reakční směs se ve třetím stupni udržuje při sníženém tlaku a teplotě alespoň 186 °C, načež se z reakční směsi izoluje tris/2,4-diterc. butyifenyl/fosfit, přičemž příprava tohoto produktu se provádí v nepřítomnosti rozpouštědla.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že reakční směs se ve čtvrtém stupni udržuje při sníženém tlaku a teplotě alespoň 186 °C.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím. že reakční doba ve druhém stupni činí 45 až 75 minut.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím. že reakční doba ve třetím stupni činí 1,5 až 2,5 hodiny.
5. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím. že reakční doba ve čtvrtém stupni činí 20 až 120 minut.
-9CZ 284446 B6
6. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že se ve čtvrtém stupni udržuje teplota 190 až 195 °C.
7. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že 2,4-diterc.butylfenol se přidá v 1- až 1,1-násobném stechiometrickém množství, vztaženo na chlorid fosforitý.
8. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se příprava tris/2,4-diterc.butylfenyl/ fosfítu provádí ve troj stupňové kaskádě reaktorů.
9. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že se příprava tris/2,4-diterc.butylfenyl/ fosfítu provádí ve čtyřstupňové kaskádě reaktorů.
10. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se reakční směs míchá alespoň v jednom reakčním stupni.
11. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se ve druhém reakčním stupni udržuje teplota 150 až 170 °C.
12. Způsob podle bodu 1. vyznačený tím, že se ve třetím reakčním stupni udržuje teplota 190 až 195 °C.
13. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se třetí reakční stupeň provozuje při sníženém tlaku 10 až 60 hPa.
14. Způsob podle nároku 1. vyznačený tím, že se 50 až 100% použitého množství katalyzátoru a 2,4-diterc.butylfenol přidávají k reakční směsi přes výplňovou kolonu, ve které probíhá předběžný stupeň.
15. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že příprava tris/2,4-diterc.butylfenyl/fosfitu se provádí kontinuálně.
CS903990A 1989-08-15 1990-08-14 Způsob výroby tris/2,4-diterc. butylfenyl/fosfitu CZ284446B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH297589 1989-08-15

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ399090A3 CZ399090A3 (cs) 1998-09-16
CZ284446B6 true CZ284446B6 (cs) 1998-11-11

Family

ID=4245844

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS903990A CZ284446B6 (cs) 1989-08-15 1990-08-14 Způsob výroby tris/2,4-diterc. butylfenyl/fosfitu

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0413661B1 (cs)
JP (1) JP2984849B2 (cs)
KR (1) KR0147837B1 (cs)
BR (1) BR9004018A (cs)
CA (1) CA2023164C (cs)
CZ (1) CZ284446B6 (cs)
DE (1) DE59009231D1 (cs)
ES (1) ES2073556T3 (cs)
RU (1) RU1831485C (cs)
SK (1) SK279179B6 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11612897B2 (en) 2017-05-24 2023-03-28 Basf Se Alkylated triphenyl phosphorothionates as selective metal sulphide collectors
CN115651012B (zh) * 2022-11-16 2023-04-21 江苏极易新材料有限公司 一种低酸值三(2,4-二叔丁基苯基)亚磷酸酯合成方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2007070C3 (de) * 1970-02-17 1979-02-22 Ciba-Geigy Ag, Basel (Schweiz) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Triarylphosphiten
EP0000757B1 (de) * 1977-08-08 1981-08-05 Ciba-Geigy Ag Verfahren zur Herstellung von Triarylphosphiten
DE2944254A1 (de) * 1978-11-02 1980-05-08 Gen Electric Phosphite und waermestabile polycarbonatmasse, enthaltend ein solches phosphit
DE2940620A1 (de) * 1979-10-06 1981-04-16 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur herstellung von triarylphosphiten

Also Published As

Publication number Publication date
CA2023164A1 (en) 1991-02-16
JP2984849B2 (ja) 1999-11-29
SK399090A3 (en) 1998-07-08
CZ399090A3 (cs) 1998-09-16
CA2023164C (en) 2000-06-20
ES2073556T3 (es) 1995-08-16
EP0413661B1 (de) 1995-06-14
EP0413661A2 (de) 1991-02-20
SK279179B6 (sk) 1998-07-08
EP0413661A3 (en) 1991-09-25
KR910004640A (ko) 1991-03-29
RU1831485C (ru) 1993-07-30
DE59009231D1 (de) 1995-07-20
BR9004018A (pt) 1991-09-03
KR0147837B1 (ko) 1998-08-17
JPH03118387A (ja) 1991-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2346887B1 (en) Slurry process for synthesis of bisphosphites
EP2239248B2 (en) A selective synthesis of organophosphites
TW201722976A (zh) 烯基磷化合物之製造方法
JPH057396B2 (cs)
Perry et al. Mono, bis, and tris (phosphoramidate) titanium complexes: synthesis, structure, and reactivity investigations
US5235086A (en) Process for the preparation of tris(2,4-ditert-butylphenyl)phosphite
CZ284446B6 (cs) Způsob výroby tris/2,4-diterc. butylfenyl/fosfitu
US4485052A (en) Process for the preparation of phosphonous acids
Dabkowski et al. Phosphoric and phosphinic sulfonic anhydrides–reinvestigation and corrections. Novel methods of synthesis
EP0008164B1 (en) Phosphinites and phosphonites, their preparation and use as acrylonitrile dimerisation catalysts
US20030100787A1 (en) Processes for producing triaryl phospite
DE3937610A1 (de) Verfahren zur gewinnung von phosphorigsaeure-bis-(2,4-di-tert.-butyl-phenyl)ester-halogeniden
EP0229686B1 (en) Preparation of organic phosphinites
Yamazaki et al. Studies on reactions of the N-phosphonium salts of pyridines. XIX. Carbonylation of amines with carbon dioxide by means of phosphorus chlorides in tertiary amines.
TWI522312B (zh) 用於合成一氯化偶磷的漿液法
US3036110A (en) Process for the production of monomeric neutral aliphatic esters of phosphorus having a coordination number of 3
Xu et al. Mild and Catalyst‐Free Phosphination of Isocyanates with [TBA][P (SiCl3) 2] for the Synthesis of Phosphinecarboxamides
CA2329241A1 (en) Process for producing dimethylacetamide
US4189449A (en) Production of quaternary phosphonium hydroxides
US3068267A (en) Process for producing trialkyl phosphites
US2864847A (en) Production of dialkyl hydrogen phosphites
US5283350A (en) Aryl esters of phosphonous halides and a process for the preparation thereof
CA1070305A (en) Method of producing morpholine compound
JP3951065B2 (ja) ジシクロヘキシルカルボジイミドの製造方法
US4885394A (en) Process for the preparation of tertiary phosphine oxides

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080814