CZ283051B6 - Zařízení k navádění osnovních nití - Google Patents

Zařízení k navádění osnovních nití Download PDF

Info

Publication number
CZ283051B6
CZ283051B6 CS906470A CS647090A CZ283051B6 CZ 283051 B6 CZ283051 B6 CZ 283051B6 CS 906470 A CS906470 A CS 906470A CS 647090 A CS647090 A CS 647090A CZ 283051 B6 CZ283051 B6 CZ 283051B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
clamping
needle
hook
clamping needle
warp
Prior art date
Application number
CS906470A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Wilhelm
Raymond Schelling
Original Assignee
Stäubli Ag Pfäffikon
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stäubli Ag Pfäffikon filed Critical Stäubli Ag Pfäffikon
Publication of CS647090A3 publication Critical patent/CS647090A3/cs
Publication of CZ283051B6 publication Critical patent/CZ283051B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03JAUXILIARY WEAVING APPARATUS; WEAVERS' TOOLS; SHUTTLES
    • D03J1/00Auxiliary apparatus combined with or associated with looms
    • D03J1/14Apparatus for threading warp stop-motion droppers, healds, or reeds

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Auxiliary Weaving Apparatuses, Weavers' Tools, And Shuttles (AREA)
  • Warping, Beaming, Or Leasing (AREA)
  • Media Introduction/Drainage Providing Device (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Radiation-Therapy Devices (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Ropes Or Cables (AREA)
  • Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

Naváděcí stroj obsahuje kmitavě poháněné jehlovité naváděcí ústrojí (7) s ohebným pásem (16) nesoucím svěrací jehlu (17) a s kanálovitým vedením (18) pro naváděcí ústrojí (7).ŕ

Description

Zařízení k navádění osnovních nití
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení k navádění osnovních nití do elementů listového brda tkacího stroje s kmitavě poháněným jehlovitým naváděcím ústrojím pro osnovní nitě.
Dosavadní stav techniky
U známých zařízení tohoto druhuje naváděcí ústrojí tvořeno takzvanou naváděcí jehlou, která má konec ve tvaru háčku, s jehož pomocí se osnovní nit uchopí a navede. Nehledě na to, že při používání takových háčkovitých naváděcích jehel vždy existuje nebezpečí, že nit z jehly sklouzne a proto buď není vůbec navedena neboje navedena neúplně, nejsou tyto naváděcí jehly i z hlediska textilní techniky výhodné. Osnovní nitě se v přirozeně velmi tenkém háčkovitém konci prakticky obrátí o 180° a kloužou při navádění po jeho vratné hraně, což znamená ne nevýznamné namáhání a eventuálně i opotřebování nitě na jejím povrchu.
Úkolem vynálezu je vytvořit takové naváděcí ústrojí, které bude navádět osnovní nitě s co nejmenším opotřebením a bezpečně.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje zařízení k navádění osnovních nití do elementů listového brda tkacího stroje s kmitavě poháněným jehlovitým naváděcím ústrojím pro osnovní nitě podle vynálezu, jehož podstatou je, že naváděcí ústrojí obsahuje svěrací jehlu s dvěma částmi, které jsou uspořádány vůči sobě pohyblivě napříč ke kmitavému pohybu naváděcího ústrojí.
Protože svěrací jehla osnovní nit pevně sevře a ne se za ni pouze zahákne, je zaručeno bezpečné navedení všech druhů osnovních nití. Osnovní nitě se kromě toho maximálně šetří, protože jsou sevřeny jen na jednom místě a nejsou jinak namáhány žádným přídavným třením.
Podle výhodného provedení má svěrací jehla sendvičovou konstrukci, přičemž alespoň jedna část je vytvořena jako pružná.
Podle výhodného provedení naváděcího ústrojí je svěrací jehla nesena ohebným pásem a pro naváděcí ústrojí je upraveno kanálovité vedení.
Vytvoření naváděcího ústrojí podle vynálezu ajeho vodicí kanál umožňují zvýšení pracovní rychlosti naváděcího stroje se současným zvýšením jeho spolehlivosti tím, že jednak je hmota naváděcího ústrojí co možná nejmenší, a jednak je naváděcí ústrojí přesně vedeno. Tímto způsobem se docílí přesného polohování naváděcího ústrojí i při vyšší frekvenci navádění, takže chybné navádění je prakticky vyloučeno.
Podle vynálezu je dále výhodné, když svěrací jehla sestává ze dvou navzájem přestavitelných částí, a sice z háčku a ze svěrací části. Přitom mohou být obě tyto části pružně spojeny a v klidovém stavuje svěrací část rozepřena na své špičce háčkem.
Zařízení dále obsahuje vedení pro přitlačování svěrací části a háčku k sobě v průběhu pracovního zdvihu svěrací jehly. Mezi svěrací částí a háčkem je vytvořena svěrací plocha pro pevné sevření naváděné osnovní niti.
- 1 CZ 283051 B6
Je výhodné, když svěrací část a háček jsou v oblasti svěrací plochy opatřeny rýhováním nebo ozubením.
Dále je výhodné, když svěrací jehla je provedena z kovu a pás z plastické hmoty, zesílené uhlíkovými vlákny.
Podle dalšího provedení jsou háček a svěrací část spolu pevně spojeny, s výhodou bodově svařeny a svěrací jehla je na pásu upevněna rozebíratelně.
Výhodné je rovněž, když jedna z obou částí svěrací jehly, s výhodou háček, je na konci svěrací jehly, přivráceném k pásu, delší než druhá část a když tento přečnívající konec je upraven jako upevňovací část. Tato upevňovací část může být opatřena válcovitými výstupky, upravenými pro zatlačení do příslušných děr v pásu.
Pás je po své délce opatřen rovnoměrně rozmístěnými dopravními děrami, přičemž pohon pásu se provádí motoricky poháněným kolečkem, které má na svém obvodu upraveny vačkovité výstupky pro záběr s příslušnými dopravními děrami. Přitom tyto výstupky mohou mít polokulovitý tvar. Kolečko je poháněno stejnosměrným motorem.
Podle vynálezu je v oblasti převzetí naváděné osnovní nitě svěrací jehlou upraveno zařízení pro kontrolu tohoto převzetí. Toto zařízení obsahuje výkyvnou páku, přestavitelnou při protažení osnovní nitě, a čidlo, zjišťující toto přestavení výkyvné páky.
Vedení je v oblasti elementů listového brda přerušeno a obsahuje prostředek pro podpoření příjmu nitě svěrací jehlou a dále štěrbinovitý otvor pro výstup naváděné osnovní nitě z vedení.
Vedení je tvořeno kanálem, přizpůsobeným průřezu naváděcí jehly, na jejíž jedné straně jsou upraveny elementy pružně proti svěrací jehle. Kanál je opatřen po své délce přerušením, ve kterém je upravena napříč pohyblivá vyhazovači páka osnovních nití.
V oblasti zadní ůvrati svěrací jehly se sevření osnovní nitě zvedá a kanál je v této oblasti opatřen nálevkovitým rozšířením. Na uvedené rozšíření navazuje přerušení vedení a v něm je upraven prostředek pro upevnění nitě v oblasti jejího konce. Tento prostředek je tvořen sací dýzou a elementem pro předání nitě na ni. Mezi kanálovitým vedením a sací dýzou je upraven vodicí prostředek nitě.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále objasněn na příkladném provedení s odkazem na přiložené výkresy, na nichž znázorňují obr. 1 perspektivně celkové provedení naváděcího stroje podle vynálezu, obr. 2 perspektivně provedení naváděcího modulu naváděcího stroje z obr. 1, obr. 3 provedení naváděcího ústrojí, obr. 4 pohled ve směru šipky IV z obr. 2, obr. 5 pohled ve směru šipky V z obr. 4, obr. 6 řez VI - VI z obr. 5, obr. 7a až 7c různé průřezy vodícího kanálu naváděcího ústrojí, znázorněného na obr. 4 až 6, obr. 8 řez z obr. 7c ve zvětšeném měřítku, obr. 9 řez pohonem naváděcího ústrojí, obr. 10 variantu k obr. 5, obr. 11 řez XI - XI z obr. 10 a obr. 12 detail z obr. 2.
Příklady provedení vynálezu
Podle obr. 1 sestává naváděcí stroj podle vynálezu ze základního stojanu 1 a z různých konstrukčních skupin v něm uspořádaných, které představují vždy jeden funkční modul. Před základním stojanem 1 je vidět vozík 2 s na něm uspořádaným osnovním vratidlem 3. Vozík 2 osnovního vratidla 3 je spojen s tak zvaným zvedacím zařízením 4 pro držení rámu 5, na němž jsou napnuty osnovní nitě KF. Toto napínání se provede před jednotlivým naváděním a na místě odděleném od naváděcího stroje, přičemž rám 5 je umístěn na spodním konci zvedacího zařízení 4 v bezprostřední blízkosti osnovního vratidla 3.
Pro navádění přijede vozík 2 s osnovním vratidlem 3 a zvedací zařízení na tak zvanou vstupní stranu naváděcího stroje a rám 5 se zvedne zvedacím zařízením 4 nahoru a zaujme potom znázorněnou polohu. Rám 5 a osnovní vratidlo 3 se přesunou v podélném směru základního stojanu 1 zleva doprava. Při tomto přesunutí se vedou osnovní nitě KF kolem dělicího stupně 6 a přitom se separují a oddělují.
Po oddělení se osnovní nitě odříznou a přiblíží se naváděcí ústrojí 7, tvořící základní část tak zvaného naváděcího modulu. Pro oddělení osnovních nití je možno použít například oddělovacího zařízení v navazovacím stroji USTER TOPMATIC (USTER - zapsané označení výrobku firmy Zel Iweger Uster AG).
Vedle naváděcího ústrojí 7 je vidět zobrazovací přístroj 8 s obrazovkou, který patří do obslužné stanice pro znázornění funkcí stroje a chybných funkcí stroje a slouží pro ukládání dat. Obslužná stanice, která tvoří část tak zvaného programovacího modulu, obsahuje rovněž vstupní stupeň pro manuální vstupy určitých funkcí, jako například plouživý chod, start/stop, opakování postupů apod.
Řízení naváděcího stroje se provádí řídicím modulem, obsahujícím řídicí počítač, který je uspořádán v ovládací skříni 9. Tato ovládací skříň 9 obsahuje vedle řídicího počítače pro každý tak zvaný hlavní modul modulový počítač, přičemž jednotlivé modulové počítače jsou řídicím počítačem řízeny a kontrolovány. Hlavními moduly naváděcího stroje jsou vedle již jmenovaných modulů naváděcí modul, přízový modul, řídicí modul a programovací modul, dále nitěnkový modul, lamelový modul a paprskový modul.
Dělicí stupeň 6 nitě, který předkládá naváděcímu ústrojí 7 osnovní nitě KF, které se mají navádět, a dráha pohybu naváděcímu ústrojí 7, která probíhá svisle křovině napnutých osnovních nití, určují rovinu, která odděluje už zmíněnou vstupní stranu od tak zvané výstupní strany naváděcího stroje. Na vstupní straně se přivádějí osnovní nitě KF ajednotlivé elementy, ve kterých jsou osnovní nitě naváděny, a na výstupní straně se odebírá tak zvané listové brdo s navedenými osnovními nitěmi KF.
Když jsou všechny osnovní nitě KF navedeny a rám 5 je prázdný, tak se nachází spolu s vozíkem 2, osnovním vratidlem 3 a zvedacím zařízením 4 na výstupní straně naváděcího stroje.
Bezprostředně za rovinou osnovních nití KF jsou uspořádány lamely LA, tvořící zarážku osnovní nitě, za nimi nitěnky LI a ještě dále vzadu paprsek WB. Lamely LA se skládají v ručních zásobnících a plné ruční zásobníky se zavěsí na skloněné přívodní kolejnice 11, na nichž se směrem doprava dopravují k naváděcímu ústrojí 7. Tam se separují a uvedou do naváděcí polohy. Po provedeném navedení dojedou lamely LA na nosných kolejnicích 12 na výstupní stranu.
Nitěnky LI se seřadí na kolejnicích 13 a ručně nebo automaticky se po nich přesunou do oddělovacího stupně. Potom se nitěnky LI uvedou jednotlivě do své naváděcí polohy a po provedeném navedení se rozdělí na příslušné brdové listy 14 na výstupní straně.
Λ
- J CZ 283051 B6
Paprsek WB se rovněž postupně pohybuje kolem naváděcího ústrojí 7, přičemž se odpovídající paprskový zub otevře pro navedení. Po navedení se nachází paprsek rovněž na výstupní straně. Vpravo vedle brdového listu 14 je vidět část paprsku WB. Toto znázornění je nutno chápat čistě jako ilustrativní, protože paprsek je ve znázorněné poloze rámu 5 samozřejmě na výstupní straně.
Jak je dále vidět na obr. 1, je na výstupní straně upraven tak zvaný vozík 15 listového brda. Tento vozík 15 se zasune spolu s nosnými kolejnicemi 12 na něm upevněnými, s brdovými listy 14 a držákem paprsku WB do základního stojanu 1 a po navedení nese listové brdo s navedenými osnovními nitěmi KF. V tom okamžiku se nachází vozík 2 s osnovním vratidlem 3 těsně před vozíkem 15 listového brda. Nyní se pomocí zvedacího zařízení 4 přeloží listové brdo z vozíku 1_5 na vozík 2, který potom nese osnovní vratidlo 3 a navedené listové brdo a může odjet do příslušného tkacího stroje nebo do meziskladu.
Jak lze vidět na obr. 2, je hlavní částí naváděcího modulu naváděcí ústrojí 7, tvořené pásem 16 a svěrací jehlou 17, kterou pás 16 nese, přičemž toto naváděcí ústrojí 7 je vedeno ve směru zdvihu (šipka P) v kanálovitém vedení 18. Toto kanálovité vedení 1 se rozkládá od rámu 5 v přímém směru až k zahnutému koncovému dílu 18 a je v oblasti elementů listového brda (lamel LA, nitěnek LI a paprsku WB) vždy přerušeno, aby byl umožněn přívod elementů listového brda do naváděcí polohy a jejich další transport po provedeném navedení (šipka S). Pás 16 je opatřen rovnoměrně rozmístěnými dopravními děrami 19 a je poháněn motoricky poháněným kolečkem
20. které je na svém obvodu opatřeno vačkovitými výstupky 33, zabírajícími s dopravními děrami 19 na pásu 16.
Obr. 3 znázorňuje ve zvětšeném měřítku asi 3,5 : 1 přední konec pásu 16 a svěrací jehlu 17 na něm upevněnou, která sestává ze dvou částí, a sice z háčku 17' a svěrací části 17. Obě části jsou navzájem pružně uspořádány, s výhodou tak, že bez působení síly zvenčí je svěrací část 17 na své špičce háčkem 17' o asi 2,5 mm rozepřena. Osnovní nit KF, která má být naváděna, je do svěrací jehly 17 umístěna tak, že při najetí svěrací jehly 17 do vrstvy nití se dostane do mezery mezi háčkem 17' a svěrací částí 17.
Jak je naznačeno na obr. 2, dodává se osnovní nit KF svěrací jehle 17 mimo to v šikmé poloze, a sice tak, že háček 17’, otevřený směrem dolů, při najíždění shora na nit tlačí, takže tato sama do rozevření háčku 17' vklouzne. Když nyní svěrací jehla 17 z vrstvy nití vyjede, bere nejprve háček 17' osnovní nit s sebou, a to tak dlouho, dokud svěrací jehla 17 nevstoupí do kanálovitého vedení
18. Potom se háček 17' a svěrací část 17 k sobě přitlačí a osnovní nit KF je sevřena.
Pro zvýšení svěracího účinku jsou obě části svěrací jehly 17 opatřeny ozubením 21. Svěrací jehla 17 je tedy na svém předním dílu, svírajícím osnovní nit KF, vytvořena na způsob pinzety, která je stlačována kanálovitým vedením 18.
Háček 17' a svěrací část £7jsou z kovu, pás 16 je s výhodou pásem z uhlíkových vláken. Háček 17' je v oblasti svého, na obr. 3 pravého, konce delší než svěrací část £7 a je opatřen na své části, přečnívající za svěrací část 17. válcovitými výstupky, jejichž rozteč je stejná jako rozteč dopravních děr 19, a jejichž průměr vykazuje oproti dopravním dírám 19 lehký přesah.
Pás 16 se svými dopravními děrami 19 na tyto výstupky natlačí, čímž vznikne spojení mezi svěrací jehlou 17 a pásem 16. Toto spojení je rozebíratelné a má tu výhodu, že při prasknutí pásu 16 může být svěrací jehla 17 znovu použita. Obě části svěrací jehly 17 jsou spolu navzájem spojeny bodovým svařováním. Vznikne tak sendvičový konstrukční tvar, viz. obr. 8. Pás 16 je tenčí než svěrací jehla 17 a má proto v kanálovitém vedení 18 boční vůli, i když jsou háček 17' se svěrací částí 17 kanálovitým vedením 18 k sobě přitlačeny (viz i obr. 8).
Vytvoření kanálovitého vedení 18 je patrné z obr. 4 až 8. Obr. 4 a 5 znázorňují půdorys, respektive pohled zepředu na vedení 18, obr. 6 znázorňuje podélný řez, obr. 7a až 7c řezy A-A
-4CZ 283051 B6 (obr. 5), B-B (obr. 6) a C-C (obr. 4), všechny v měřítku 1 : 1, a obr. 8 znázorňuje zvětšený výřez z obr. 7c v měřítku 1:1.
Kanálovité vedení 18 sestává v podstatě z profilové tyče 22 z aluminia nebo z vhodné plastické hmoty, jako například polymetylenoxidu, která je opatřena vodicí drážkou 23. Tato drážka 23 je na své otevřené straně na svých okrajích zakryta dvěma podélnými krycími lištami 24, mezi nimiž je mezera 25 pro boční výstup osnovní nitě do kanálovitého vedení 18 navedené. Ve dnu vodicí drážky 23 jsou uspořádány svěrací čelisti 26, které jsou pružinami 27 přitlačovány ke krycím lištám 24.
Svěracími čelistmi 26 procházejí dorazové a vodicí šrouby 28. které zabezpečují, že mezi krycími lištami 24 a svěracími čelistmi 26 zůstane mezera takové šířky, že háček 17' a svěrací část 17 jsou k sobě přitlačeny právě dostatečně.
Profilová tyč 22 je přišroubována pomocí vhodného nosiče 29 na ložiskový stojan 30, naznačený na obr. 7c čerchovaně. U varianty, znázorněné na obr. 10 a 11, odpadají dorazové a vodicí šrouby 28 a jsou použity svěrací čelisti 26' které obsahují dorazy 28, dotýkající se krycích lišt 24.
Pro zajištění, aby nit po navedení kanálovité vedení 18 mezerou 25 opustila, je vedení 18 opatřeno více přerušeními 31, v nichž je uspořádána vždy jedna vyhazovači páka 32. Tato vyhazovači páka 32 může být vytvořena tak, jak je vidět na obr. 4 a 5, prstem vyčnívajícím dolů, upevněným na pneumaticky poháněném pístu, přičemž tento prst je znázorněn na obr. 4 plnými čarami v klidové poloze, která je za rovinou pásu 16 a pro vyhození nitě se vysune ve směru šipky S (obr. 2) do polohy, znázorněné čárkovaně. Protože lamely LA, nitěnky LI a paprsek WB se po provedeném navedení odvedou spolu s nití, určenou k vyhození, rovněž ve směru šipky S, je vyhození niti elementy listového brda podpořeno.
Místo této pneumaticky ovládané, vratně se pohybující vyhazovači páky 32 je možno použít i rotační vyhazovače. V tom případě jsou tyto vyhazovače vytvořeny jako křídlová kola a sestávají z prstů, upevněných na jednom náboji. Náboj je uložen na ložiskovém stojanu, upevněném na profilové tyči 22, a je poháněn motorem, přičemž prsty se shora ponořují do přerušení 31, dopředu ve směru proti mezeře 25 se dále otáčejí a nit z kanálovitého vedení 18 vynášejí.
Aby se zajistilo, že po vyhození niti je kanálovité vedení 18 volné pro další navedení a ani žádný prst vyhazovače do něj nezasahuje, jsou jednotlivé vyhazovače hlídány světelnými závorami, protínajícími roviny pohybu prstů.
Obr. 9 znázorňuje řez kolečkem 20 pro pohon pásu 16 a částí kanálovitého vedení 18 v jeho místě bez krycí lišty 24. Tato není zapotřebí, protože kolečko 20 tlačí proti přední straně pásu 16 a přitom svými vačkovitými výstupky 33 zasahuje do příslušných dopravních děr 19. Vačkovité výstupky 33 mají polokulovitý tvar ajejich průměr je 1,5 až 2 mm, s výhodou 1,8 mm, a jejich rozteč je 4 mm.
Aby mohla osnovní nit KF po provedeném navedení zejména opustit kanálovité vedení 18, musí nit nejprve uvolnit svěrací jehla Γ7. Toto uvolnění se provede řízeným otevřením háčku 17' a svěrací části 17 v oblasti zadního přidržovacího místa svěrací jehly 17, to je na obr. 2 v přerušení K mezi částí kanálovitého vedení 18 u kolečka 20 a nejbližší částí ve směru k paprsku WB.
Otevření svěrací jehly 17 se provede tím, že část kanálovitého vedení 18, vedoucí svěrací jehlu
17. tedy vodicí mezera mezi krycími lištami 24 a svěracími čelistmi 26 se přiměřeným tvarováním svěracích čelistí 26 nálevkovitě rozšiřuje, takže svěrací část 12 se může od háčku 12' odpružit. Toto rozšíření je provedeno s výhodou v oblasti konce části kanálovitého vedení 18
- 5 CZ 283051 B6 mezi kolečkem 20 a paprskem WB, přivráceného k přerušení K.
Po zrušení sevření je nyní nit háčkem 17' tažena přerušením K, dokud svěrací jehla Γ7 při vstupu do části kanálovitého vedení 18 u kolečka 20 nedosáhne své zadní úvrati. Ještě před dosažením této úvrati se nit předloží pákou sacímu otvoru sací dýzy, která nit nasaje a tím ji fixuje.
Páka je vytvořena jako jehla s háčkovitým koncem. Je vedena mezi dvěma deskami tvaru výseče kruhu, uspořádanými napříč ke kanálovitému vedení 18, a mezi tyto desky zasahuje při svém pracovním zdvihu svým háčkovitým koncem. Nit, nacházející se v kanálovitém vedení 18, leží na obvodu desek před jehlovitou pákou a je touto pákou ze své dráhy vybočena a vedena podél obrysu desek k sací dýze.
Jehlovitá páka je ovládána excentrem tak, že její háčkovitý konec při zdvihu naprázdno, tedy od sací dýzy zpět ke kanálovitému vedení 18, probíhá pod obrysem zmíněných desek a potom jimi před dalším zdvihem projde atd. Sací dýza leží s výhodou svým sacím otvorem pod sklonem asi 45° k ose kanálovitého vedení 18, což umožňuje optimální převzetí dodaného vlákna.
Jako nejvhodnější sací dýza se v praxi ukázala dýza zkušebních textilních zařízení USTER TENSORAPID a USTER TESTER (USTER - zapsané označení výrobků firmy Z el Iweger Uster AG).
Obr. 12 znázorňuje detail převzetí osnovní nitě KF svěrací jehlou 17 (obr. 2). Podle znázornění je v rovině pohybu smyčkovité osnovní nitě KF uspořádáno snímací zařízení které při každém navedení zkoumá, zda opravdu byla nit navedena. Toto snímací zařízení sestává z odpruženého třmenu 34 s pevným protikusem 35, které se navzájem přikrývají. Při protažení smyčky nitě svěrací jehlou 17 (šipka T) se třmen 34 od protikusu 35 vykývne do polohy, naznačené čárkovaně, což je snímáno vhodným čidlem, například indukčním čidlem 36.
Naváděná osnovní nit je tedy v každém okamžiku pod kontrolou, čímž je zaručena maximální spolehlivost a provozní jistota. To automaticky vede k dalšímu zvýšení již beztak stoupající produktivity popsaného naváděcího stroje navrženým použitím svěrací jehly a pásu. K tomu přistupuje ještě nanejvýš šetrné zacházení s osnovními nitěmi.

Claims (22)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Zařízení k navádění osnovních nití do elementů listového brda tkacího stroje s kmitavě poháněným jehlovitým naváděcím ústrojím pro osnovní nitě, vyznačující se tím, že naváděcí ústrojí (7) obsahuje svěrací jehlu (17) s dvěma částmi, které jsou uspořádány vůči sobě pohyblivě napříč ke kmitavému pohybu naváděcího ústrojí (7).
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že svěrací jehla (17) má sendvičovou konstrukci a alespoň jedna část je vytvořena jako pružná.
3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že svěrací jehla (17) je nesena ohebným pásem (16), přičemž pro naváděcí ústrojí (7) je upraveno kanálovité vedení (18).
4. Zařízení podle nároku 1 nebo 3, vyznačující se tím, že svěrací jehla (17) sestává ze dvou navzájem přestavitelných částí, a to z háčku (17') a svěrací části (17).
-6CZ 283051 B6
5 pohyblivé kolmo k vodicí drážce (23).
5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že svěrací část (17) je spojena s háčkem (17') pružně a v klidovém stavuje svou špičkou rozepřena od háčku (17').
6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že kanálovité vedení (18) pro stlačení svěrací části (17) a háčku (17') k sobě při pracovním zdvihu svěrací jehly (17) je uspořádáno před rámem (5).
- 7 CZ 283051 B6 jsou uspořádány přítlačné elementy, pružně přitlačované k svěrací jehle (17).
7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že mezi svěrací částí (17) a háčkem (17') je vytvořena svěrací plocha pro sevření naváděné osnovní nitě (KF).
8. Zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že svěrací část (17) a háček (17’) jsou v oblasti svěrací plochy opatřeny rýhováním nebo zoubkováním (21).
9. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že svěrací jehla (17) je provedena z kovu a pás (16) je proveden z plastu, zesíleného uhlíkovými vlákny.
10. Zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že háček (17') a svěrací část (17) jsou spolu spojeny pevně, zejména bodovým svařováním, přičemž svěrací jehla (17) je upevněna na pásu (16) rozebíratelně.
11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že jedna z obou částí svěrací jehly (17), zejména háček (17'), je na konci svěrací jehly (17) delší než druhá část, přičemž tato partie jedné části, přečnívající druhou část, je vytvořena jako upevňovací část.
12. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že upevňovací část je opatřena válcovitými výstupky, které jsou upraveny ke vtlačení do příslušných děr (19) pásu (16).
13. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že pás (16) je po své délce opatřen rovnoměrně rozmístěnými dopravními děrami (19), přičemž pohon pásu (16) je proveden motoricky poháněným kolečkem (20), které je na svém obvodu opatřeno vačkovitými výstupky (33) pro záběr s odpovídajícími dopravními děrami (19).
14. Zařízení podle nároku 13, vyznačující se tím, že výstupky (33) jsou polokulovité.
15. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že kolečko (20)je poháněno bezkartáčkovým stejnosměrným motorem.
16. Zařízení podle jednoho z nároků laž3, vyznačující se tím, že v oblasti převzetí naváděcí osnovní nitě (KF) svěrací jehlou (17) je upraveno snímací zařízení pro kontrolu převzetí nitě.
17. Zařízení podle nároku 16, vyznačující se tím, že snímací zařízení obsahuje výkyvnou páku (34), přestavitelnou při protažení osnovní nitě (KF), a čidlo (36) pro snímání přestavení této výkyvné páky (34).
18. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že kanálovité vedení (18) je v oblastech elementů listového brda přerušeno a obsahuje štěrbinovou mezeru (25) pro výstup naváděné osnovní nitě z kanálovitého vedení (18).
19. Zařízení podle nároku 18, vyznačující se tím, že kanálovité vedení (18) je tvořeno vodicí drážkou (23), přizpůsobenou průřezu naváděcího ústrojí (7), na jejíž jedné straně
20. Zařízení podle nároku 19, vyznačující se tím, že vodicí drážka (23) je po své délce opatřena přerušeními (31), v nichž jsou upraveny vyhazovači páky (32) osnovních nití,
21. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že v oblasti zadní úvrati svěrací jehly (17) je vodicí drážka (23) opatřena nálevkovitým rozšířením svého průřezu.
io
22. Zařízení podle nároku 21, vyznačující se tím, že na rozšíření navazuje přerušení (K) kanálovitého vedení (18).
CS906470A 1989-12-22 1990-12-20 Zařízení k navádění osnovních nití CZ283051B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH4598/89A CH679598A5 (cs) 1989-12-22 1989-12-22

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS647090A3 CS647090A3 (en) 1992-04-15
CZ283051B6 true CZ283051B6 (cs) 1997-12-17

Family

ID=4279080

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS906470A CZ283051B6 (cs) 1989-12-22 1990-12-20 Zařízení k navádění osnovních nití

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5249339A (cs)
EP (1) EP0460129B1 (cs)
JP (1) JP2913422B2 (cs)
KR (1) KR0140862B1 (cs)
AT (1) ATE124477T1 (cs)
AU (1) AU6742390A (cs)
CA (1) CA2045565A1 (cs)
CH (1) CH679598A5 (cs)
CZ (1) CZ283051B6 (cs)
DE (1) DE59009349D1 (cs)
DK (1) DK0460129T3 (cs)
ES (1) ES2073590T3 (cs)
PT (1) PT96340A (cs)
RU (1) RU2028394C1 (cs)
WO (1) WO1991010003A1 (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH682676A5 (de) * 1991-01-10 1993-10-29 Zellweger Uster Ag Fadenwächter.
CH687714A5 (de) * 1993-09-13 1997-01-31 Stsubli Ag Zweigwerk Sargans Vorrichtung zur Handhabung von Litzen fuer Kettfadeneinziehmaschinen.
DE19724893A1 (de) * 1997-06-12 1998-12-17 Falk Hayo Sanders Verfahren zur Herstellung von Webware
US6554930B1 (en) 1998-12-22 2003-04-29 The Goodyear Tire & Rubber Company Method and apparatus for connecting cords/filaments
WO2000037722A1 (en) * 1998-12-22 2000-06-29 The Goodyear Tire & Rubber Company Method and apparatus for connecting cords/filaments
EP2147992B1 (de) * 2008-07-25 2012-11-07 Stäubli AG Pfäffikon Einziehmaschine und Verfahren zum Einziehen von Kettfäden einer Webkette in Elemente eines Webgeschirrs
EP2199443B1 (de) 2008-12-19 2016-03-16 Stäubli AG Pfäffikon Mobile Einzieheinheit
CN106012252B (zh) * 2016-07-29 2017-10-03 江阴市通源纺机有限公司 自动箭带穿综机构
EP3772549B1 (en) 2019-08-05 2023-07-12 Stäubli Sargans AG Drawing-in gripper, drawing-in machine including such a gripper and process for drawing-in warp yarns on such a drawing-in machine
CN117144537B (zh) * 2023-10-31 2023-12-29 江苏环鼎纺织科技有限公司 一种面料用穿综装置及方法
CN117568991B (zh) * 2024-01-15 2024-04-26 江苏永固纳米科技有限公司 一种综丝用自动装配设备

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH418252A (de) * 1964-12-18 1966-07-31 Zellweger Uster Ag Vorrichtung zum Halten der Enden eingezogener Kettfäden bei Kettfadeneinziehmaschinen
CH479735A (de) * 1968-12-20 1969-10-15 Zellweger Uster Ag Webketteneinziehmaschine
DK127013B (da) * 1971-06-17 1973-09-10 Titan Textile Machines As Apparat til enkeltvis udskillelse af lidser eller lameller fra en række lidser eller lameller.
US3787938A (en) * 1972-06-12 1974-01-29 Barber Colman Co Method and apparatus for drawing in warp threads
JPS5135757A (cs) * 1974-09-18 1976-03-26 Dornier Gmbh Lindauer
DE2902729C2 (de) * 1979-01-25 1982-04-01 Lindauer Dornier Gmbh, 8990 Lindau Schußfadeneintragorgan für schützenlose Webmaschinen
DE3210921C1 (de) * 1982-03-25 1983-09-29 Lindauer Dornier Gmbh, 8990 Lindau Vorrichtung zum Einziehen von Kettfaeden in bereitgestellte Weblitzen und Lamellen
CH663040A5 (de) * 1984-06-18 1987-11-13 Bopp & Co Ag G Maschine zum einziehen von kettfaeden in einen webkamm.
DE3527202C1 (de) * 1985-07-30 1986-10-09 Lindauer Dornier Gmbh, 8990 Lindau Greiferstange fuer schuetzenlose Webmaschinen
US4894893A (en) * 1987-06-11 1990-01-23 C K D Kabushiki Kaisha Pneumatic reed drawing-in apparatus
DE3874424T2 (de) * 1987-06-18 1993-02-18 Teijin Seiki Co Ltd Kettfaedenziehvorrichtung.
JPS6440641A (en) * 1987-08-04 1989-02-10 Nishiki Kk Automatic warp yarn passing apparatus
EP0421924B1 (de) * 1989-10-03 1994-06-08 Sulzer RàœTi Ag Verfahren und Einrichtung zur Behebung von Kettfadenbrüchen in einer Webmaschine
JPH0737697B2 (ja) * 1989-11-24 1995-04-26 シーケーディ株式会社 ドローイング装置用の糸引き通しヘッド

Also Published As

Publication number Publication date
JPH04505352A (ja) 1992-09-17
KR920701550A (ko) 1992-08-12
CA2045565A1 (en) 1991-06-23
EP0460129B1 (de) 1995-06-28
PT96340A (pt) 1992-08-31
JP2913422B2 (ja) 1999-06-28
CH679598A5 (cs) 1992-03-13
CS647090A3 (en) 1992-04-15
WO1991010003A1 (de) 1991-07-11
US5249339A (en) 1993-10-05
EP0460129A1 (de) 1991-12-11
RU2028394C1 (ru) 1995-02-09
ES2073590T3 (es) 1995-08-16
AU6742390A (en) 1991-07-24
ATE124477T1 (de) 1995-07-15
DK0460129T3 (da) 1995-11-13
KR0140862B1 (ko) 1998-07-01
DE59009349D1 (de) 1995-08-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ283051B6 (cs) Zařízení k navádění osnovních nití
US4356692A (en) Method and apparatus for removing an irregularity in a thread
DE2501735A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur automatisierung des auflaufspulenwechsels an einer spinnmaschine, insbesondere rotor- spinnmaschine
CZ280498B6 (cs) Zařízení pro oddělování jednotlivých nitěnek pro stroje pro navádění osnovních nití
JPH07197347A (ja) ドローイングインマシンのヘルド分離装置
JPH04503346A (ja) 糸の自動結束装置
BE1001508A3 (nl) Werkwijze voor het uit de gaap verwijderen van een foutief inslagdraadgedeelte bij weefmachines.
US4545099A (en) Device for individually separating and readying warp threads for threading into heddles and drop wires
US3031149A (en) Method and means for readying a yarn coil to be unwound
US5355566A (en) Machine for the automatic drawing-in of warp threads
CS214750B2 (en) Facility for spinning over the yearn on the spindleless afterspinning machine
CZ110598A3 (cs) Tkací stroj s pneumatickým zanášením útkové niti
JP2662055B2 (ja) 織機の破断したたて糸を自動的に修復するための装置及び方法
EP0427665B1 (de) Verfahren und Einrichtung zum Einziehen eines Kettfadens in eine Webmaschine, insbesondere in ein Webblatt
US5448812A (en) Heald transfer station having locks positioned to control movement of healds
JPH0735625B2 (ja) たて糸の切れ端分離方法およびその装置
JPH07111010B2 (ja) 作動しているドラフト機構内に粗糸を導入するための方法および装置
CZ20023616A3 (cs) Tkaní koberců
US5082030A (en) Pneumatic threading-in tubes for repairing warp yarn breaks in a weaving machine
CN113330152B (zh) 簇绒单元和簇绒机
DE2847520B2 (de) Vorrichtung zum Vorlegen von Kettfäden für das automatische Einziehen derselben in Litzen und Lamellen einer Webmaschine
US5448811A (en) Drop-wire separation device for warp drawing-in machines
US4649965A (en) Picking arrangement for a weaving machine
EP0449277B1 (en) Method of restoring a broken warp after mending the same
US3333877A (en) Method of and apparatus for tying packages and the like with nonmetallic tying means

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20091220