CZ282138B6 - 2-(2-chlor-3-ethoxy-4-ethylsulfonyl)-5-methyl-1,3 -cyklohexandion a jeho soli a jejich použití jako herbicidního prostředku - Google Patents

2-(2-chlor-3-ethoxy-4-ethylsulfonyl)-5-methyl-1,3 -cyklohexandion a jeho soli a jejich použití jako herbicidního prostředku Download PDF

Info

Publication number
CZ282138B6
CZ282138B6 CS922396A CS239692A CZ282138B6 CZ 282138 B6 CZ282138 B6 CZ 282138B6 CS 922396 A CS922396 A CS 922396A CS 239692 A CS239692 A CS 239692A CZ 282138 B6 CZ282138 B6 CZ 282138B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
chloro
compound
methyl
cyclohexanedione
ethoxy
Prior art date
Application number
CS922396A
Other languages
English (en)
Inventor
David L. Lee
Original Assignee
Zeneca Ag Products Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zeneca Ag Products Inc. filed Critical Zeneca Ag Products Inc.
Publication of CZ239692A3 publication Critical patent/CZ239692A3/cs
Publication of CZ282138B6 publication Critical patent/CZ282138B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N41/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a sulfur atom bound to a hetero atom
    • A01N41/02Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a sulfur atom bound to a hetero atom containing a sulfur-to-oxygen double bond
    • A01N41/10Sulfones; Sulfoxides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C317/00Sulfones; Sulfoxides
    • C07C317/24Sulfones; Sulfoxides having sulfone or sulfoxide groups and doubly-bound oxygen atoms bound to the same carbon skeleton
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2601/00Systems containing only non-condensed rings
    • C07C2601/12Systems containing only non-condensed rings with a six-membered ring
    • C07C2601/14The ring being saturated
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2601/00Systems containing only non-condensed rings
    • C07C2601/12Systems containing only non-condensed rings with a six-membered ring
    • C07C2601/16Systems containing only non-condensed rings with a six-membered ring the ring being unsaturated

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Abstract

2-(2-chlor-3-ethoxy-4-ethylsulfonyl)-5-methyl-1,3 -cyklohexandion a jeho soli jsou účinnými a selektivními herbicidy.ŕ

Description

Zakroužkovaný proton v každém z těchto čtyř tautomerů je dosti labilní. Tyto protony jsou kyselé a lze je odštěpit působením jakékoliv báze, za vzniku soli, obsahující anion, jehož strukturu lze vyjádřit některou z následujících čtyř rezonačních forem.
Jako příklady kationtů těchto bází je možno uvést anorganické kationty, jako jsou kationty alkalických kovů, například lithia, sodíku a draslíku, nebo organické kationty, jako je substituovaný amoniový, sulfoniový nebo fosfoniový kation, který jako substituent obsahuje alifatickou nebo aromatickou skupinu.
Sloučenina podle vynálezu a její soli mají neočekávaně vysokou herbicidní účinnost proti určitým druhům rostlin a kromě toho vykazují vzhledem k plodinám neočekávatelně vysokou selektivitu.
Sloučeninu podle vynálezu je možno připravovat následujícím dvoustupňovým obecným postupem.
V prvním stupni se vyrobí enolesterový meziprodukt způsobem, znázorněným v reakčním schématu 1. Konečný produkt se získá přesmykem enolesteru způsobem, popsaným v reakčním schématu 2. Tyto dvě reakce je možno provádět v oddělených stupních tak, že se před prováděním stupně 2 intermediámí enolester izoluje konvenčními postupy, nebo tak, že se zdroj kyanidu přidá k reakčnímu prostředí po vytvoření enolesteru. Obě reakce se také mohou provádět v jednom stupni tak, že se zdroj kyanidu přidá do reakčního prostředí při zahájení reakce 1.
Reakční schéma 1
-2CZ 282138 B6
kde
Y představuje atom halogenu, přednostně chloru, skupinu vzorce alkyl-C-(O)-O s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylu, alkoxy-C-(O)-O- s 1 až 4 atomy uhlíku v alkoxylu nebo
přičemž pojem středně silná báze je vysvětlen dále v popisu a přednostně se jedná o trialkylamin, obsahující 1 až 6 atomů uhlíku v každém z alkylových zbytků, pyridin, uhličitan alkalického kovu nebo fosforečnan alkalického kovu.
Reakční schéma 2
Cl
zdroj kyanidu středně silná báze
kde pojem středně silná báze má dále uvedený význam.
Ve stupni 1 (reakční schéma 1) se používá molámích množství dionu a substituované benzoylsloučeniny, přičemž báze se používá také v molámím množství nebo v nadbytku. Obě reakční složky se spojí v organickém rozpouštědle, jako je methylenchlorid, toluen, ethylacetát nebo dimethylformamid. Báze nebo benzoylsloučenina se k reakční směsi přednostně přidávají za chlazení. Směs se míchá při 0 až 50 °C tak dlouho, dokud není reakce v podstatě ukončena.
Zpracování reakční směsi se provádí konvenčními postupy.
-3CZ 282138 B6
Ve stupni 2 (reakční schéma 2) se nechá molámí množství enolesterového meziproduktu reagovat s 1 až 4 molámími ekvivalenty báze, přednostně asi dvěma molámími ekvivalenty středně silné báze a 0,01 až asi 0,5 molámího ekvivalentu nebo většího množství, přednostně asi 0,1 molámího ekvivalentu zdroje kyanidu (například kyanidu draselného nebo acetonkyanhydrinu). Směs se míchá v reakční nádobě tak dlouho, dokud přesmyk úplně neproběhne, při teplotě pod 80 °C, přednostně při teplotě v rozmezí od asi 20 do asi 40 °C. Izolace požadovaného produktu se provádí konvenčními postupy.
Pod pojmem zdroj kyanidu se rozumí látka, nebo látky, které za podmínek přesmyku sestávají z nebo poskytují kyanovodík a/nebo kyanidový anion.
Postup se provádí za přítomnosti katalytického množství zdroje kyanidového aniontu a/nebo kyanovodíku a současně za přítomnosti molámího nadbytku, vztaženo na enolester, středně silné báze.
Jako přednostní zdroj kyanidu je možno uvést kyanidy alkalických kovů, jako je kyanid sodný a kyanid draselný, kyanhydriny methylaikylketonů, které obsahují 1 až 4 atomy uhlíku v alkylskupině, jako je aceton- nebo methylisobutyketonkyanhydrin; kyanhydriny benzaldehydu nebo alifatických aldehydů se 2 až 5 atomy uhlíku, jako je acetaldehyd, propionaldehyd atd; kyanid zinečnatý; trialkylsilylkyanidy, zejména trimethylsilylkyanid; a samotný kyanovodík. Kyanovodík je považován za nej výhodnější, poněvadž za jeho použití má reakce poměrně rychlý průběh a kromě toho není drahý. Z kyanhydrinů je přednostním zdrojem kyanidu acetonkyanhydrin.
Zdroje kyanidu se používá v množství až do asi 50 % molámích, vztaženo na enolester. Pokud se pracuje v malém měřítku, postačí pro dosažení přijatelné rychlosti reakce při asi 40 °C tak malé množství zdroje kyanidu, jako je asi 1 % molámí. Při provádění reakce ve větším měřítku se dosahuje reprodukovatelnějších výsledků s o trochu vyšším množstvím katalyzátoru, asi 2 % molámími. Obvykle se zdroje kyanidu přednostně používá v množství 1 až 10 % molámích.
Způsob se provádí za použití molámího nadbytku, vztaženo na enolester, středně silné báze. Pod pojmem středně silná báze se rozumí látka, která působí jako báze a jejíž síla či účinnost, jakožto báze, leží mezi sílou či účinností silných bází, jako jsou hydroxidy (které by mohly způsobit hydrolýzu enolesteru) a sílou či účinností slabých bází, jako jsou hydrogenuhličitany (jejichž působení by nebylo účinné). Jako středně silné báze, vhodné pro použití podle vynálezu, je možno uvést jak organické báze, jako jsou terciární aminy, tak anorganické báze, jako jsou uhličitany alkalických kovů a fosforečnany. Jako vhodné terciární aminy je možno uvést trialkylaminy, jako je triethylamin, trialkanolaminy, jako je triethanolamin, a pyridin. Jako vhodné anorganické báze je možno uvést uhličitan draselný a fosforečnan trisodný.
Báze se používá v množství od asi 1 do asi 4 mol, přednostně v množství 2 mol na 1 mol enolesteru.
Pokud se jako zdroje kyanidu používá kyanidu alkalického kovu, zejména kyanidu draselného, může se k reakční směsi přidat katalyzátor fázového přenosu. Obzvláště vhodnými katalyzátory fázového přenosu jsou korunkové ethery.
Při tomto postupu je možno používat řady různých rozpouštědel v závislosti na druhu chloridu kyseliny nebo acylovaného produktu. Přednostním rozpouštědlem pro tuto reakci je 1,2dichlorethan. Z jiných rozpouštědel, kterých je možno používat v závislosti na reakčních činidlech nebo produktech, je možno uvést toluen, acetonitril, methylenchlorid, ethylacetát, dimethylformamid a methylisobutylketon (MIBK).
-4CZ 282138 Β6
V závislosti na druhu reakčních činidel a zdroje kyanidu se přesmyk obvykle provádí při teplotě až do asi 50 °C.
Shora popsaný substituovaný benzoylchlorid se může připravit zodpovídající substituované benzoové kyseliny způsobem, popsaným v Reagents for Organic Synthesis, sv. 1, L. G. Fieser a M. Fieser, str. 767 - 769 (1967).
O
I
CC1
Vynález je blíže objasněn v následující příkladové části. Příklady mají výhradně ilustrativní charakter a rozsah vynálezu v žádném ohledu neomezují.
Příklady provedení vynálezu
Příprava 2-[(2-chlor-3-ethoxy-4-ethylsulfonyl)benzoyl]-5-methyl-1,3-cyklohexandionu
Do 12-litrové čtyřhrdlé baňky s kulatým dnem, vybavené teploměrem zpětným chladičem, dávkovači nálevkou, mechanickým míchadlem, lapačem nečistot a trubkou pro profukování dusíkem, se předloží 5-methyl-l,3-cyklohexandion (439,0 g, 3,416 mol), triethylamin (1,43 1, 10,248 mol) a 1 1 methylenchloridu. Reakční směs má mírně zakalenou růžovou barvu. Reakční směs se ochladí pomocí vodní lázně na 20 °C a v průběhu 15 minut se kní přidá 2-chlor-3ethoxy-4-ethylsulfonylbenzoylchlorid (1 108,66 g, 3,416 mol), rozpuštěný v 1 I methylenchloridu. V důsledku exotermické reakce stoupne teplota směsi na 38 °C. Reakční směs má červenohnědou barvu a obsahuje pevnou látku. Po 5 minutách se k reakční směsi při 35 °C přidá trimethylsilylkyanid (35 ml, 0,262 mol). Reakční směs má krémově hnědé zbarvení a obsahuje pevné látky. Potom se reakční směs zahřeje na 40 °C a v důsledku exotermické reakce stoupne její teplota až na 46 °C. Dále se reakční směs ochladí na 40 °C a její teplota se potom udržuje v rozmezí od 35 do 40 °C. Po jedné hodině reakce při 40 °C se vysoce výkonnou kapalinovou chromatografií (HPLC) zjistí, že není přítomen žádný enolester a že reakční směs obsahuje 86,9 % produktu. Po dvou hodinách reakce při 35 °C se směsí krémově červenohnědé barvy se chromatografií HPLC zjistí, že není přítomen žádný enolester a že reakční směs obsahuje 87,3 % produktu. Po 2,5 hodiny se reakční směs vodní lázní ochladí na 20 °C. Potom se reakční směs promyje jednou třemi litry vody opH 10, jednou čtyřmi litry kyseliny chlorovodíkové (3,0 M), methylenchloridová vrstva se vysuší síranem hořečnatým, přefiltruje a zbaví rozpouštědla za vakua vodní vývěvy při teplotě v rozmezí od teploty místnosti do 40 °C v průběhu 2 hodin. Odpařování rozpouštědla se provádí tak dlouho, dokud směs nepění. Získá se 1 549 g čirého tmavohnědého oleje. Tento olej se zředí jedním litrem diethyletheru a roztok se nalije do čtyřlitrové kádinky. Roztok se míchá až do začátku krystalizace a potom se rychle přidá dalších
-5CZ 282138 B6
1,2 1 diethyletheru, za míchání a směs se chladí po dobu půl hodiny ledovou lázní na 5 °C. Pevná látka se odfiltruje, promyje 1,5 1 chladného diethyletheru, 20 minut suší za odsávání, umístí se na podnos a 2,5 hodiny se suší v sušárně při 55 °C. Získá se 1 065,2 g požadovaného produktu ve formě béžového prášku. Výtěžek činí 77,8 %. Podle vysoce výkonné kapalinové chromatografie se získalo 100 % požadovaného produktu o teplotě tání 118,5 až 120,5 °C.
Požadovaná sloučenina má následující spektroskopická data (nukleární magnetické rezonance, infračervené spektrum, hmotnostní spektrum).
H-NMR (CDC13): δ 1,13 (d, 3H), 1,25 (t, 3H),
1,47 (t, 3H), 2,16 (m, 1H), 2,32 (m, 1H),
2,53 (m, 2H), 2,83 (dd, 1H), 3,44 (g, 2H),
4,29 (q, 2H), 7,06 (d, 1H), 7,91 (d, 1H),
16,71 (brs, 1H).
IR (film): vlnočet (cm1) 3095, 2973, 2961,
2916, 1677, 1551, 1452, 1422, 1407, 1382, 1312,
1140, 1016, 875, 822, 804, 768, 719.
MS (m/z): 55(25), 69(100), 77(37), 153(10), 228(10), 244(7), 337(4), 365(10, M+-C1), žádný M+.
Zkoušky herbicidní účinnosti
Jak již bylo uvedeno výše, popisované sloučeniny, které je možno vyrobit shora popsaným způsobem, jsou fytotoxické a jsou užitečné při hubení nežádoucích druhů rostlin. Zvolené sloučeniny podle vynálezu byly zkoušeny jako herbicidy následujícím způsobem:
Zkouška preemergentní účinnosti proti kombinaci plevelných rostlin
V den, který předchází ošetření, se do hlinitopísčité půdy zasejí semena osmi různých druhů plevelných rostlin tak, že se každý druh vysévá do jedné řádky, napříč šířky misky. Jako plevelných rostlin se použije Setenia faberi, (GFT); Setaria viridis, bér zelený (FT); Echinochloa crusgalli, ježatka kuří noha (WG); Brachiaria platyphylla (BSG); Ipomoea lacunosa, povíjnice (AMG); Abutilon theophrasti, abutilon (VL); Xanthium sp., řepeň (CB); Cyperus esculentus, šáchor jedlý (YNS). Semena se vysévají v takovém množství, aby se po vzejití rostlin, v závislosti na jejich velikosti, získalo na řádku asi 20 až 40 semenáčků.
Na kousek skleněného navažovacího papíru se na analytických vahách naváží 37,5 mg zkoušené sloučeniny. Papír se sloučeninou se umístí do 60 mililitrové širokohrdlé čiré baňky a látka se rozpustí ve 45 ml acetonu nebo náhradního rozpouštědla.
Tento roztok (18 ml) se převede do 60 mililitrové širokohrdlé čiré baňky, v níž se zředí 22 ml směsi vody a acetonu (19 : 1), která obsahuje dostatečné množství polyoxyethylensorbitanmonolaurátového emulgátoru, aby jeho koncentrace ve výsledném roztoku byla 0,5 % objemového. Vzniklým roztokem se potom postříká osetá miska pomocí lineární postřikovači stolice, která je kalibrována na dodávku postřiku 748 1/ha. Stupeň ošetření účinnou látkou je 0,25 kg/ha.
Po ošetření se misky přenesou do skleníku, v němž se udržuje teplota 21 až 27 °C. Voda se do misek přivádí kropením. Dva týdny po ošetření se zjišťuje stupeň poškození či potlačení rostlin, ve srovnání s kontrolními neošetřenými rostlinami stejného stáří. Stupeň poškození v rozmezí od 0 do 100 % se zaznamená pro každý rostlinný druh, přičemž 0 % znamená, že nedošlo
-6CZ 282138 B6 k žádnému poškození a 100 % znamená, že došlo k úplnému vyhubení.
Výsledky této zkoušky jsou uvedeny v následující tabulce 1.
Tabulka 1
Preemergentní herbicidní účinnost, při stupni ošetření 0,25 kg/ha sloučenina číslo FT GFT WG BSG AMG VL CB YNS
100 100 100 100 100 100 100 95
Zkouška postemergentní účinnosti proti kombinaci plevelných rostlin
Tato zkouška se provádí stejným způsobem, jako zkouška preemergentní herbicidní účinnosti proti kombinaci plevelných rostlin, stím rozdílem, že se semena 8 různých plevelných druhů zasejí 10 až 12 dnů před ošetřením. Také přívod vody do ošetřených misek se provádí pouze na povrch půdy a nikoliv na listy výhonů rostlin.
Výsledky postemergentní herbicidní účinnosti proti kombinaci plevelných rostlin jsou uvedeny v tabulce 2.
Tabulka 2
Postemergentní herbicidní účinnost při stupni ošetření 0,25 kg/ha sloučenina číslo FT GFT WG BSG AMG VL CB YNS
100 98 100 95 90 90 95 85
Srovnávací zkouška herbicidní účinnosti
Pro srovnání relativní účinnosti bylo použito
a) sloučeniny podle vynálezu, 2-(2-chlor-3-ethoxy-4-ethylsulfonylbenzoyl)-5-methyl-l,3-cyklohexandionu vzorce
o
b) 2-(2-chlor-3-ethoxy-4-ethylsulfonylbenzoyl)-l ,3-cyklohexandionu vzorce
II
-7CZ 282138 B6 což je sloučenina, označená v tabulce I-A US patentu č. 4 780 127 jako sloučenina 90A.
Zkouška byla prováděna takto:
Do hlinitopísčité půdy, umístěné v jedno litrových miskách, se zasejí semena Setaria faberi (SETFA); béru zeleného (Setaria viridis) (SETVI), Setaria lutescens (SETLU), čiroku halepského (Sorghum halepense) (SORHA), čiroku (Sorghum vulgaris) (SORVU), čiroku (Sorghum bicolor) var. DeKalb42 (ML42), abutilonu (Abutilon theophrasti) (Abuth), laskavce ohnutého (Amaranthus retroflexus) (AMARE) a kukuřice (Zea mays) var. Stauffer 7751 (CN7751). Po 18 dnech (v případě postemergentní zkoušky) nebo po 1 dni (v případě preemergentní zkoušky) se na misky nastříká prostředek, obsahující uvedenou sloučeninu, při objemu postřiku 400 1/ha a intenzitě ošetření 10, 20, 40, 80 a 160 g účinné přísady na hektar. Použité prostředky mají podobu roztoku ve směsi acetonu a vody v poměru 50 : 50 s obsahem 0,5 % objemového polyoxyethylensorbitanmonolaurátu jako emulgátoru.
Postemergentní zkouška se vyhodnocuje 11 dnů po aplikaci a preemergentní zkouška 18 dnů po aplikaci.
Procentické poškození plevelných rostlin a plodin sloučeninou podle vynálezu (sloučenina 1) a srovnávací sloučeninou (sloučenina 90A) při postemergentní aplikaci ve srovnání s neošetřenými kontrolními rostlinami při uvedené intenzitě aplikace je souhrnně charakterizováno v tabulce A. Tabelované hodnoty představují průměrné hodnoty ze čtyř měření.
Tabulka A
Sl. Intenzita ošetření (g/ha) SETFA SETVI SETLU SORHA SORVU ML42 ABUTH AMARE CN775 1
Sloučenina 10 0 0 0 0 0 0 26 30 0
1 20 9 5 3 1 0 2 44 24 0
40 16 15 23 3 1 3 55 55 1
80 55 55 56 9 6 11 63 65 1
160 88 76 75 25 14 26 84 78 5
Sloučenina 10 0 0 0 0 0 0 41 8 0
90A 20 0 0 3 0 0 1 64 9 0
40 3 0 0 2 2 1 69 10 0
80 4 6 0 2 3 4 79 26 0
160 9 10 8 4 3 16 83 19 0
Procentické poškození plevelných rostlin a kukuřice při preemergentní aplikaci sloučeniny 1 podle vynálezu a srovnávací sloučeniny 90A ve srovnání s neošetřenými kontrolními rostlinami při uvedené intenzitě ošetření je souhrnně charakterizováno v tabulce B.
-8CZ 282138 B6
Tabulka 2
Sl. Intenzita ošetřeni (g/ha) SETFA SETVI SETLU SORHA SORVU ML42 ABUTH AMARE CN7751
Sloučenina 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1 20 0 0 0 0 0 3 0 0 0
40 0 0 8 0 0 3 13 0 0
80 6 13 3 11 4 6 13 11 0
160 36 40 38 10 18 54 59 43 0
Sloučenina 10 0 0 0 0 1 18 0 5 0
90A 20 0 0 0 0 0 0 3 0 0
40 0 3 0 0 8 21 9 13 0
80 6 16 3 3 10 6 70 8 0
160 5 25 44 34 29 36 91 24 0
Z tabelovaných výsledků je zřejmé, že sloučenina 1 vykazuje neočekávatelně vysoký stupeň potlačení Setaria faberi, Setaria viridis a Setaria lutescens ve srovnání se sloučeninou 90A při postemergentní aplikaci.
Sloučeniny podle vynálezu a jejich soli jsou užitečné jako herbicidy a mohou se aplikovat různými způsoby v různých koncentracích. V praxi se shora definované sloučeniny zpracovávají do podoby herbicidních prostředků tím, že se v herbicidně účinném množství smísí s pomocnými látkami a nosiči, kterých se běžně používá pro usnadnění dispergace účinných složek při zemědělských aplikacích, přičemž se bere v úvahu skutečnost, že druh prostředku a způsob aplikace toxické látky může mít vliv na aktivitu této látky při konkrétní aplikaci. Tak je možno herbicidně účinné sloučeniny zpracovávat na granuláty s poměrně značnou velikostí částic, na smáčitelné prášky, emulgovatelné koncentráty, popraše, husté suspenze, roztoky, nebo na jakékoliv jiné typy prostředků, které jsou známé v tomto oboru, v závislosti na požadovaném způsobu aplikace. Tyto prostředky mohou obsahovat od asi 0,5 % do asi 95 % hmotnostních nebo do ještě vyššího procentického podílu účinné složky. Herbicidně účinné množství závisí na druhu semen nebo rostlin, které se mají potlačovat, a stupeň ošetření kolísá v rozmezí od asi 0,01 do asi 11 kg/ha, s výhodou od asi 0,02 do asi 4,5 kg/ha.
Smáčitelné prášky mají podobu jemně rozdělených částic, které se snadno dispergují ve vodě nebo jiných dispergátorech. Smáčitelné prášky se aplikují na půdu buď ve formě suchého prášku, nebo ve formě disperze ve vodě nebo jiné kapalině. Typickými nosiči pro smáčitelné prášky jsou valchářská jícha, kaolinické hlinky, různé druhy oxidu křemičitého ajiná, snadno smáčitelná organická a anorganická ředidla. Obvykle se smáčitelné prášky připravují tak, že obsahují asi 5 až 95 % účinné složky a obvykle obsahují též malá množství smáčedel, dispergačních prostředků nebo emulgátorů, aby se usnadnilo jejich smáčení a dispergace.
Emulgovatelné koncentráty jsou homogenní kapalné prostředky, které jsou dispergovatelné ve vodě nebo jiných dispergačních prostředcích a mohou být tvořeny buď výhradně směsí účinné sloučeniny nebo její soli s kapalným nebo pevným emulgátorem, nebo mohou obsahovat též kapalné nosiče, jako xylen, těžký aromatický benzin, isoforon ajiná netěkavá organická rozpouštědla. Před herbicidní aplikací se tyto koncentráty dispergují ve vodě nebo v jiném kapalném nosiči a obvykle se aplikují na ošetřovanou plochu ve formě postřiku. Percentuální hmotnostní podíl základní účinné složky může kolísat v závislosti na způsobu, jakým má být prostředek aplikován, ale obvykle obsahuje takový herbicidní prostředek asi 0,5 až asi 95 % hmotnostních účinné složky.
Granulami prostředky, ve kterých je toxická látka nanesena na poměrně hrubozmných částicích, se obvykle aplikují na plochu, na které se má dosáhnout požadovaného potlačení vegetace, bez
-9CZ 282138 B6 ředění. Typickými nosiči pro granulami prostředky jsou písek, valchářská jícha, attapulgitová hlinka, bentonitové hlinky, montmorillonitová hlinka, vermikulit, perlit ajiné organické nebo anorganické látky, které mají absorpční schopnost, nebo které mohou být povlečeny toxickou látkou. Obvykle se granulámí prostředky vyrábějí tak, že obsahují asi 5 až 25 % hmotnostních účinných složek, které mohou zahrnovat povrchově aktivní činidla, jako těžké aromatické benziny, petrolej nebo jiné ropné frakce nebo rostlinné oleje a/nebo zahušťovadla, jako dextriny, klih nebo syntetické pryskyřice.
Typickými smáčedly, dispergátory nebo emulgátory, používanými v zemědělských prostředcích, jsou například alkyl- a alkylarylsulfonáty a -sulfáty a jejich sodné soli, vícemocné alkoholy ajiné typy povrchově aktivních činidel, z nichž mnohé jsou obchodně dostupné. Pokud se používá povrchově aktivních činidel, tvoří tyto látky obvykle asi 0,1 až asi 15 % hmotnostních herbicidního prostředku.
Popraše, což jsou sypké směsi účinných složek s jemně rozdělenými pevnými látkami, jako je mastek, jíly, moučky ajiné organické a anorganické pevné látky, které slouží jako dispergátory a nosiče pro toxickou látku, jsou užitečné prostředky při aplikaci na půdu.
Pro specifické účely se používá past, což jsou homogenní suspenze jemně rozdělené pevné toxické látky v kapalném nosiči, jako ve vodě nebo v oleji. Tyto prostředky obvykle obsahují asi 5 až asi 95 % hmotnostních účinné složky a mohou rovněž obsahovat malá množství smáčedel, dispergátorů nebo emulgátorů pro usnadnění dispergace. Před aplikaci se pasty obvykle ředí a aplikují se na ošetřovanou plochu ve formě postřiku.
Jinými užitečnými prostředky pro herbicidní aplikace jsou prosté účinné složky v dispergačním prostředí, ve kterém je účinná složka úplně rozpustná v požadované koncentraci. Jako příklady vhodných dispergačních prostředí je možno uvést aceton, alkylované naftaleny, xylen a jiná organická rozpouštědla. Rovněž se může použít tlakových sprejů, typicky aerosolů, ve kterých je účinná složka dispergována v jemně rozdělené formě v důsledku odpaření nízkovroucího rozpouštědlového nosiče, který tvořil dispergační prostředí, například freonu.
Fytotoxické prostředky podle vynálezu se aplikují na rostliny běžnými způsoby. Popraše a kapalné prostředky se mohou aplikovat na rostliny za použití nejrůznějších ručních nebo poháněných poprašovacích a rozprašovacích zařízení. Vzhledem k tomu, že jsou účinné i ve velmi nízkých dávkách, mohou se prostředky podle vynálezu aplikovat i jako popraše a postřiky z letadel, nebo ve formě knotů. Jako typický příklad je možno uvést, že při modifikaci nebo potlačování růstu klíčících semen nebo vzešlých semenáčků se popraše nebo kapalné prostředky aplikují na půdu běžnými metodami a rozdělují se v půdě tak, aby se dostaly alespoň asi 1,25 cm pod povrch půdy. Fytotoxické prostředky není nutno mísit s částicemi půdy, nýbrž je možno je aplikovat prostým postřikem nebo kropením povrchu půdy. Fytotoxické prostředky podle vynálezu je možno rovněž aplikovat tak, že se přidají do zavodňovací vody, přiváděné na pole, které má být ošetřeno. Tato metoda aplikace umožňuje prostředkům podle vynálezu proniknout do půdy spolu s absorpcí vody. Popraše, granulámí prostředky nebo kapalné prostředky, aplikované na povrch půdy, se mohou rozdělit pod povrch půdy běžnými postupy, jako diskováním, vláčením nebo míšením.
V následujících příkladech je možno herbicidně účinnou sloučeninu nahradit herbicidně účinnou soli této sloučeniny.
- 10CZ 282138 B6
Přehledy herbicidních prostředků
A) Emulgovatelný koncentrát
Obecná receptura herbicidně účinná sloučenina povrchově aktivní látka nebo jejich směs rozpouštědlo nebo jejich směs__________ celkem až 55 % až 25 % až 90 % 100%
Specifická receptura
herbicidně účinná sloučenina 24%
vlastní směs olejorozpustných sulfonátů 10%
a polyoxyethylenetherů
polární rozpouštědlo 27%
ropný uhlovodík 39%
celkem 100 %
B) Smáčitelný prášek (obecná receptura)
Obecná receptura herbicidně účinná sloučenina smáčedlo dispergační činidlo ředidlo nebo jejich směs celkem
Specifická receptura až 90 %
0,5 až 2 % až 8 %
8,5 až 85 %
100% herbicidně účinná sloučenina 80 % dialkylnaftalensulfonát sodný 0,5 % lignosulfonát sodný 7 % attapulgitová hlinka_______________________________________________12,5 % celkem 100 %
C) Vytlačovaný granulátový prostředek
Obecná receptura herbicidně účinná sloučenina pojivo ředidlo nebo jejich směs celkem až 20 % Oaž 10% 70 až 99 %
100 %
-11 CZ 282138 B6
Specifická receptura
herbicidně účinná sloučenina 10%
ligninsulfonát 5%
uhličitan vápenatý 85%
celkem 100%
D) Suspenzní koncentrát
Obecná receptura
herbicidně účinná sloučenina 20 až 70 %
povrchově aktivní látka nebo jejich směs 1 až 10%
suspenzní činidlo nebo jejich směs 0,05 až 1 %
přísada, dodávající mrazuvzdomost 1 až 10%
antimikrobiální činidlo 1 až 10%
protipěnové činidlo 0,1 až 1 %
rozpouštědlo 7,95 až 76,85 %
celkem 100 %
Specifická receptura
herbicidně účinná sloučenina 45%
polyoxyethylenether 5%
attagel 0,05 %
propylenglykol 10%
1,2-benzisothiazolin-3-on 0,03 %
silikonový odpěňovač 0,02 %
voda 39,9 %
celkem 100 %
Pokud se používá jako účinné přísady herbicidních prostředků podle vynálezu solí, doporučuje se používaní solí, které jsou přijatelné ze zemědělského hlediska.
Fytotoxické prostředky podle tohoto vynálezu mohou také obsahovat jiné přísady, například hnojivá, jiné herbicidy a jiné pesticidy. Těchto přísad se používá jako pomocných činidel, nebo v kombinaci s kterýmkoliv z výše vedených pomocných činidel.
Z hnojiv, která jsou vhodná pro kombinaci s účinnými přísadami podle vynálezu, je možno uvést například dusičnan amonný, močovinu a superfosfát.
Herbicidních sloučenin podle vynálezu se může používat v kombinaci s jinými herbicidně účinnými sloučeninami, za účelem dosažení širšího spektra při potlačování nežádoucí vegetace. Jako příklady jiných herbicidně účinných sloučenin je možno uvést následující látky:
1. ANILIDY
Acetochlor - 2-chlor-N-(ethoxymethyl)-6'-ethyl-o-acetotoluidid-(2-chlor-N-(ethoxymethyl)N-(2ethyI-6-methylfenyl)acetamid),
Alachlor - 2-chlor-2',6'-diethyl-N-(methoxymethyl)-acetanilid,
Metolachlor - 2-chlor-N-(2-ethyl-6-methylfeny l)-N-(2-methoxy-1 -methylethyl)acetamid, Propanil - N-(3,4-dichlorfenyl)propionanilid.
- 12CZ 282138 B6
2. TRIAZINY
Atrazine - 2-chlor-4-(ethylamino)-6-isopropylamino)-s-triazin,
Cyanazine - 2-chlor-4-(l-kyano-l-rnethylethylamino)-6-ethylamino-s-triazin,
Metribuzin - 4-amino-6-terc.butyl-3-(methylthio)-l,2,4-triazin-5-(4H)-on.
3. THIOKARBAMÁTY
Molinate - S-ethyl-hexahydro-1 H-azepin-1-karbothioát, Butylate - S-ethyl-diisobutylthiokarbamát.
4. MOČOVINY
Monuron - 3-(p-chlorfenyl)-l,l-dimethylmočovina,
Linuron - 3-(3,4-dichlorfenyl)-l-methoxy-l-methylmočovina.
5. TOLUIDINY
Trifluoralin - a,a,a-trifluor-2,6-dinitro-N,N-dipropyl-p-toluidin,
Pendimethaiin - N-( 1 -ethylpropyl)-3,4-dimethyl-2,6-dinitrobenzenamin.
6. HORMONY
2,4-D- (2,4-dichlorfenoxy)octová kyselina,
MCPA - (2-methyl-4-chlorfenoxy)octová kyselina.
7. DIAZINY
Bentazon - 3-isopropyl-1 H-2,3,1 -benzothiadiazin-4-(3H)-on-2,2-dioxid,
Oxadiazon - 2-terc.butyl-4-(2,4-dichlor-5-isopropoxyfenyl)-A2-l,3,4-oxadiazolin-5-on.
8. DIFENYLETHERY
Acifluorfen -5-/2-chlor-4-(trifluormethyl)fenoxy/-2-nitrobenzoát sodný,
Fluazifop-butyl - (±)-butyl-2-[4[(5-trifluormethyl)-2-pyridinyl)oxy]fenoxy]propanoát, Chlormethoxynil - 2,4-dichlorfenyl-3-methoxy-4-nitrofenylether.
9. IMIDAZOLINONY
Imazaquin - 2-[4,5-dihydro-4-methyl-4-( 1 -methylethyl)-5-oxo-1 H-imidazol-2-yl-3-chinolinkarboxylová kyselina.
10. SULFONYL MOČOVINY
Bensulfuron methyl - methyl 2-[[[[[(4,6-dimethoxypyrimidin-2-yl)amino]karbonyl]amino]sulfonylmethyljbenzoát,
Chlorimuron ethyl - ethyl 2-(((((4-chlor-6-methoxypyrimidin-2-yl)amino)karbonyl)amino)sulfonyl)benzoát.
11. Různé sloučeniny
Dimethazon - 2-(2-chlorfenyI)methyl-4,4-dimethyl-3-isoxazolidinon,
Norflurazon - 4-chlor-5-(methylamino)-2-a,a,a,-trifluor-m-tolyl)-3-(2H)-pyridazinon,
-13CZ 282138 B6
Dalapon - 2,2-dichlorpropionová kyselina,
Glyphosate - isopropylaminová sůl N-(fosfonomethyl)glycinu, Fenoxaprop-ethyl - (+)-ethyl-2,4-((6-chlor-2-benzoxazolyloxy)fenoxy)propanoát.

Claims (4)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. 2-[(2-chlor-3-ethoxy-4-ethylsulfonyl)benzoyl]-5-methyl-l,3-cyklohexandion a jeho soli.
2. Způsob potlačování nežádoucí vegetace, vyznačující se tím, že se na plochu, na níž se má tohoto potlačení dosáhnout, aplikuje účinné množství 2-[(2-chlor-3-ethoxy-4ethylsulfonyl)benzoy l]-5-methyl-1,3-cyklohexandionu nebo jeho soli.
3. Herbicidní prostředek, vyznačující se tím, že obsahuje 2-[(2-chlor-3-ethoxy-
4-ethylsulfonyl)benzoyl]-5-methyl-l,3-cyklohexandion nebo jeho sůl, a inertní nosič.
CS922396A 1991-08-01 1992-07-31 2-(2-chlor-3-ethoxy-4-ethylsulfonyl)-5-methyl-1,3 -cyklohexandion a jeho soli a jejich použití jako herbicidního prostředku CZ282138B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US73928191A 1991-08-01 1991-08-01

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ239692A3 CZ239692A3 (en) 1993-02-17
CZ282138B6 true CZ282138B6 (cs) 1997-05-14

Family

ID=24971605

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS922396A CZ282138B6 (cs) 1991-08-01 1992-07-31 2-(2-chlor-3-ethoxy-4-ethylsulfonyl)-5-methyl-1,3 -cyklohexandion a jeho soli a jejich použití jako herbicidního prostředku

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0641317B1 (cs)
JP (1) JP3176369B2 (cs)
CN (1) CN1035739C (cs)
AT (1) ATE143006T1 (cs)
AU (1) AU658921B2 (cs)
CA (1) CA2114618A1 (cs)
CZ (1) CZ282138B6 (cs)
DE (1) DE69213964T2 (cs)
DK (1) DK0641317T3 (cs)
IL (1) IL102680A (cs)
MX (1) MX9204496A (cs)
SK (1) SK239692A3 (cs)
WO (1) WO1993003009A1 (cs)
ZA (1) ZA925775B (cs)
ZM (1) ZM5092A1 (cs)
ZW (1) ZW12492A1 (cs)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4780127A (en) * 1982-03-25 1988-10-25 Stauffer Chemical Company Certain 2-(substituted benzoyl)-1,3-cyclohexanediones and their use as herbicides
US4957538A (en) * 1988-11-18 1990-09-18 Ici Americas Inc. Certain 2-(2',3',4'-trisubstituted benzoyl)-1,3-cyclohexanediones

Also Published As

Publication number Publication date
AU658921B2 (en) 1995-05-04
IL102680A0 (en) 1993-01-14
CN1035739C (zh) 1997-09-03
EP0641317A1 (en) 1995-03-08
JPH07500818A (ja) 1995-01-26
ZW12492A1 (en) 1993-04-14
DK0641317T3 (da) 1997-01-13
DE69213964D1 (de) 1996-10-24
CZ239692A3 (en) 1993-02-17
WO1993003009A1 (en) 1993-02-18
ATE143006T1 (de) 1996-10-15
ZM5092A1 (en) 1994-04-25
CA2114618A1 (en) 1993-02-18
ZA925775B (en) 1993-04-28
MX9204496A (es) 1993-03-01
CN1070638A (zh) 1993-04-07
SK239692A3 (en) 1995-07-11
AU2399792A (en) 1993-03-02
DE69213964T2 (de) 1997-02-06
JP3176369B2 (ja) 2001-06-18
IL102680A (en) 1998-10-30
EP0641317B1 (en) 1996-09-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ282743B6 (cs) 2-kyano-1,3-dionové deriváty, způsob jejich přípravy a herbicidní kompozice tyto deriváty obsahující
NO162663B (no) Nye 2-(2'-nitrobenzoyl)-1,2-cykloheksandioner, herbicide preparater inneholdende disse og fremgangsmaate for deres fremstilling.
PL202070B1 (pl) Selektywna kompozycja herbicydowa i sposób zwalczania rozwoju niepożądanych roślin w uprawach roślin użytkowych
PL149280B1 (en) Process for preparing novel 2-/2-substituted-benzoyl/-cyclohexanodi-1,3-ones and herbicide
US4954165A (en) Substituted benzoyl derivatives and selective herbicides
US4547215A (en) Herbicidal sulfonamides
US4824475A (en) Enhanced herbicidal triazine compositions and method of use
PL151845B1 (en) 2-(2-substituted benzoyl)-4-(substituted oxy or substituted thio)-1,3-cyclohexanediones, a process for their production and a herbicidal composition containing them
JP2714479B2 (ja) 2―(2’,3’,4’―三置換ベンゾイル)―1,3―シクロヘキサンジオン
HU188237B (en) Herbicide compositions containing cyclohexane-1,3-dione derivatives as active substances and process for preparing the active substances
US5565410A (en) Heterocyclic diones as pesticides and plant growth regulators
CZ300109B6 (cs) Herbicidní smes obsahující benzoylové deriváty, hnojivo obsahující dusík a pomocnou látku
AU8744291A (en) Heterocyclic dione derivatives as pesticides and plant growth regulators
JPH0774126B2 (ja) イネにおける有害植物の防除方法
JPH09188676A (ja) 新規ウラシル誘導体、およびこれを有効成分とする除草剤
JP3176368B2 (ja) ある種の2−(2′メチル−3′,4′−三置換ベンゾイル)−1,3−シクロヘキサンジオン類
JPH0832684B2 (ja) ある種の3−ベンゾイル−4−オキソラクタム
KR950004001B1 (ko) 치환 4-벤조일-3,5-디옥소테트라히드로피란과 티오피란 및 그 제조방법
CZ282129B6 (cs) 2-(2-chlor-4methansulfonylbenzoyl)-3N-methyl-N-methoxy-aminocyklohex-2-enon, herbicidní prostředek a způsob potlačování nežádoucí vegetace
JPS63295555A (ja) 置換テトラヒドロフタルイミド、それらの製造方法およびそれらの除草剤としての用途
JP3084102B2 (ja) 相乗的除草剤組成物
HUT61434A (en) Herbicidal and plant growth regulating composition comprising halogen alkoxy group-substituted benzoylcyclohexandedione as active ingredient, process for producing the active ingredients and their intermediates and for using the composition
CZ282138B6 (cs) 2-(2-chlor-3-ethoxy-4-ethylsulfonyl)-5-methyl-1,3 -cyklohexandion a jeho soli a jejich použití jako herbicidního prostředku
JP2997287B2 (ja) 3―置換アルキルサリチレートを基礎としたフエノキシスルホニル尿素、それらの製造方法およびそれらの除草剤および植物生長調整剤としての使用方法
JPH08504414A (ja) ベンゾイルシクロヘキセノン、それらの製造方法および除草剤および植物生長調整剤としてのそれらの用途

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20000731