CZ281188B6 - Spoj dvou koncových částí dopravního pásu nebo řemenu - Google Patents

Spoj dvou koncových částí dopravního pásu nebo řemenu Download PDF

Info

Publication number
CZ281188B6
CZ281188B6 CS91304A CS30491A CZ281188B6 CZ 281188 B6 CZ281188 B6 CZ 281188B6 CS 91304 A CS91304 A CS 91304A CS 30491 A CS30491 A CS 30491A CZ 281188 B6 CZ281188 B6 CZ 281188B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
belt
carriers
joint
conveyor belt
free ends
Prior art date
Application number
CS91304A
Other languages
English (en)
Inventor
Alles Dr. Rainer
Original Assignee
Continental Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Continental Aktiengesellschaft filed Critical Continental Aktiengesellschaft
Publication of CS9100304A2 publication Critical patent/CS9100304A2/cs
Publication of CZ281188B6 publication Critical patent/CZ281188B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16GBELTS, CABLES, OR ROPES, PREDOMINANTLY USED FOR DRIVING PURPOSES; CHAINS; FITTINGS PREDOMINANTLY USED THEREFOR
    • F16G3/00Belt fastenings, e.g. for conveyor belts
    • F16G3/10Joining belts by sewing, sticking, vulcanising, or the like; Constructional adaptations of the belt ends for this purpose

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Belt Conveyors (AREA)

Abstract

Spoj dvou koncových částí dopravního pásu nebo řemenu pro přenos tahových sil provedeného z elastomeru, s nosiči z textilního nebo kovového materiálu pro přenášení tahových sil uloženými mezi krycími vrstvami, má koncové části nosičů (11,12) obou spojovaných částí dopravního pásu nebo řemenu vzájemně prostřídaně uloženy vedle sebe. Místo vzájemného přesahu nosičů je zakryto zesilovací vložkou do elastomeru, která sestává z krycí tkaniny nebo vláken (23) nebo drátů upravených napříč nosičů. Pro zvýšení dynamické pevnosti spoje dopravního pásu nebo řemenu zůstávají volné konce (15,16) nosičů (11,12) nepřekryty zesilovací vložkou (21,22), případně je zesilovací vložka nad jednotlivými volnými konci (15,16) nosičů (11,12) opatřena výřezem.ŕ

Description

Spoj dvou koncových částí dopravního pásu nebo řemenu
Oblast techniky
Vynález se týká spoje dvou koncových částí dopravního pásu nebo řemenu pro přenos sil provedeného z elastomeru, s nosičem pro přenášení tahových sil z textilního nebo kovového materiálu uloženého mezi krycími vrstvami, kde volné konce nosiče jsou v místě spoje vzájemně složeny, místo spoje nosičů je zakryto zesilovací vložkou vloženou do elastomeru a zesilovací vložka sestává z krycí tkaniny nebo vláken nebo drátů upravených napříč nosičů pro přenášení tahových sil.
Dosavadní stav techniky
Nosič pro přenášení tahových sil vložený v dopravních pásech nebo řemenech pro přenos sil má za úkol přenášet síly vyvíjené pohonem. V pásu nebo řemenu zesíleném tkaninou sestává nosič z jedné nebo více na sobě ležících vrstev tkaniny. U některých pásů je nosič pro přenášeni tahových sil vytvořený z ocelových lan uspořádaných vedle sebe v jedné rovině, které jsou uloženy v čisté pryži. Místo ocelových lan může být nosič vytvořen i z jiných pevných vláknitých materiálů.
Pro vytvoření nekonečného pásu nebo řemenu a pro sestavení více částečných délek se ve většině případů používají spoje provedené vulkanizaci, u nichž dochází k přenášení tahových sil v pásu z jednoho nosiče na druhý tečným neboli smykovým napětím v pryži. V místě spoje se volné konce nosiče spolu složí. Jednotlivé vrstvy nebo lana se přitom mohou k sobě přiložit natupo nebo se mohou překrývat nebo mohou být do sebe navrstveny volně nebo mohou ležet mezi nosičem druhého konce pásu. V každém případě jsou však konce nosiče uloženy v elastomeru, který je obklopuje, volné.
V místě spoje jsou tahové sily působící z jednoho nosiče na druhý přenášeny vrstvami pryže ležícími mezi nimi. Tyto sily se projevuji ve formě smykové nebo střihové sily.
U pásů s ocelovými lany se přenos sil z jednoho lana na druhé v druhém konci pásu provádí vrstvou pryže ležící mezi nimi, která nemůže být menší než nejmenší přípustná tloušťka.
Pro přenos větších tahových sil se používají dopravní pásy o vysoké pevnosti, jejichž místa spoje jsou provedena vícestupňovité.
Aby byl dopravní pás chráněn proti poškození nebo zničení, je opatřen zesilovací vložkou neboli vloženou vrstvou, jako ochrannou, proti rozříznutí nebo proraženi, z ocelových lan nebo ve formě jiných vláknitých útvarů vloženou mezi jádro pásu a horní a/nebo dolní krycí vrstvu, upravenou až na úzké okrajové zóny po celé šířce pásu přímočaře šikmo nebo napřič k podélnému směru dopravního pásu. Toto ochranné příčné vyztužení musí probíhat i místem spoje dopravního pásu.
-1CZ 281188 B6
Příčné vyztužení upravené samo v místě spoje jinak příčně nezesíleného pásu nebo řemenu je také známé. Toto příčné vyztužení přitom slouží ke zvýšení modulu pružnosti ve smyku v místě spoje.
Z DE-PS 25 11 671 je znám spoj k sobě přiložených koncových částí dopravního pásu nebo silového řemenu z pryže nebo pryži podobného plastického materiálu, ve kterém je uspořádána příčná výztuha, která sestává ze zesilující vložky z navzájem v odstupech paralelně uspořádaných vláken nebo drátů, přičemž vlákna nebo dráty probíhají napříč k nosiči. Tato příčná kordová vlákna mají ve střední části spoje nejužší rozestupy, které se ke koncovým oblastem do obou směrů rozšiřují. Tímto příčným vyztužením je celá délka spoje zakryta. .
Pro vytvořeni spojů dopravních pásů s ocelovými lany je normou DIN 22129, část 4, předepsáno, že příčné vyztužení v nosné straně musí být upraveno i v oblasti spoje, když je dopravní pás příčně vyztužen po celé délce. Od přechodových zón, v nichž jsou krycí desky směrem k jádru pásu zkoseny, je však nutno dodržet menší odstup asi 50 mm.
Nejslabším místem dopravního pásu je, jak známo, jeho spoj. Životnost pásu je omezena dynamickou pevností tohoto spoje.
Bylo zjištěno, že uvolňování spoje začíná na volných koncích obou nosičů pro přenášení tahových sil. U dopravního pásu s ocelovými lany se může toto uvolňování projevit rozpojením konců ocelových lan. Jako nejslabší část spoje se proto ukázal elastomerový materiál na volných koncích nosiče i když jím přenášená síla je ve srovnání s jednotlivými tahovými silami v nosiči velmi malá. To pochází z toho, že na volných koncích vznikají v elastomeru smyková napětí, která jsou úměrná napětím v tahu. Vysoké střihové namáhání elastomerového materiálu na volných koncích je příčinou počátku možného uvolňování v těchto místech. Aby se toto střihové namáhání spoje zmenšilo a dynamická pevnost se zvýšila, je známo zvětšovat vzdálenosti mezi nosiči zvláštními vložkami. I příčná vyztužení přispívají ke zmenšení namáháni, protože zvyšují modul pružnosti ve smyku. Požadavky na další zvýšení dynamické pevnosti spoje však stále trvají.
Úkolem vynálezu je zvýšit dynamickou pevnost spoje dopravních pásů a řemenů pro přenos sil.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje spoj dvou koncových částí dopravního pásu nebo řemenu pro přenos sil provedeného z elastomeru, s nosičem pro přenášení tahových sil z textilního nebo kovového materiálu, uloženého mezi krycími vrstvami, u něhož jsou volné konce nosičů pro přenášení tahových sil v místě spoje vzájemně sceleny, místo spoje nosičů je zakryto zesilovací vložkou zalitou do elastomeru, a zesilovací vložka sestává z krycí tkaniny nebo z vláken nebo drátů upravených kolmo nebo v podstatě kolmo k nosičům pro přenášeni tahových sil, podle vynálezu, jehož podstatou je, že v oblasti volných konců nosičů pro přenášení tahových sil je zesilovací vložka vždy přerušena.
-2CZ 281188 B6
Příčné zesílení je tedy na nosičích volně končících v místě spoje přerušeno. Překvapivé bylo zjištěno, že tímto opatřením se dynamická pevnost spoje zřetelně zvýší. Dále se zminimalizovalo rozpojování volných konců nosiče. Tento výhodný účinek je způsoben tím, že pravděpodobnost vzniku trhlin na volných koncích spojovaného materiálu je menši, protože deformace ve smyku nebo střihu nastává u většího objemu pryže. Vzhledem k větším objemům pryže jsou deformace ve smyku na koncích nosiče, které představují kritické místo spoje pásu nebo řemenu, menší.
Na volných koncích jsou upraveny krycí desky, takže vznikající deformace ve smyku se mohou šířit pouze v pryži. Dosažením menšího úhlu střihu se zamezí vzniku napěťových špiček v oblasti volných konců.
Podle výhodného provedení vynálezu se oblast přerušeni zesilovací vložky rozkládá po celé šířce pásu nebo řemenu. Vytvoření spoje se proto vyznačuje jednoduchostí.
Podle dalšího výhodného provedeni vynálezu je zesilovací vložka opatřena v oblasti volných konců nosičů okénkovitými přerušeními. Toto provedení je výhodné v oblasti spoje u takových zesilovacích vložek, které jsou tvořeny pruhem tkaniny.
Zesilovací vložka s výhodou sestává z textilních nebo kovových vláken upravených v podstatě napřič nosičů. Zesílení může být také provedeno vrstvou tkaniny.
Výhodou řešeni podle vynálezu je, že je dosaženo zvýšeni dynamické pevnosti dopravního pásu nebo řemenu pro přenos sil a dalším zvýšením pevnosti v tahu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na třech příkladech provedeni podle připojených výkresů, kde na obr. 1 je dvojstupňové spojeni dopravního pásu s ocelovými lany, na obr. 2 je podélný řez prstovité spleteným spojem textilního dopravního pásu, na obr. 3 je půdorys textilního dopravního pásu podle obr. 2 po odstranění vnější krycí vrstvy pryže a na obr. 4 je dvojstupňový spoj dopravního pásu s ocelovými lany s krycí tkaninou jako zesilovací vložkou.
Příklady provedeni vynálezu
Ve spoji na obr. 1 jsou do sebe stupňovitě vloženy nosiče 11, 12 pro přenášeni tahových sil, které jsou v tomto případě tvořeny ocelovými lany, a které vystupují ze dvou konců 13., 14. dopravního pásu. Podle vždy jednoho nosiče 11, 12 pro přenášení tahových sil položených vedle sebe od levého konce 13 dopravního pásu nebo pravého konce 14 dopravního pásu je vždy další odpovídající pár nosičů 11, 12 pro přenášení tahových sil ustřihnut tak, že ve středu spoje leží proti sobě volné konce 15, 16 nosičů 11, 12 pro přenášení tahových sil. Tyto volné konce £5, 16 leží ve znázorněném spoji ve třech oblastech 17 , 18 a 19 uspořádaných napříč šířky dopravního pásu neboli kolmo k jeho podélnému směru.
-3CZ 281188 B6
Ve spoji jsou mezi oblastmi 17, 18 a 19 volných konců 15, 16 nosičů 11., 12 pro přenášení tahových sil umístěny zesilovací vložky ve formě příčných výztuh 21 a 22 z vláken 23., která jsou k nosičům 11, 12 pro přenášení tahových sil navulkanizována do neznázorněné krycí desky spoje. Vlákna 23 mohou být uložena jednotlivě nebo ve svazcích. Vlákna 23 mohou být také z kovového materiálu. Oblasti 17, 18 a 19 volných konců .15, 16 zůstávají příčnými výztuhami 21, 22 nezakryty.
Textilní dopravní pás znázorněný na obr. 2 a 3 obsahuje nosič 31 pro přenášení tahových sil z textilního pruhu tkaniny. Volné konce 32 a 33 spojovaného nosiče 31 pro přenášení tahových sil jsou vhodně rozstříhány do špiček a složeny těmito špičkami do prstovíté spleteného spoje 34.
Místo spoje nosičů 11, 12, 31 pro přenášení tahových sil je vždy oboustranné zakryto tenkou vrstvou .35, 36 pryže. Na těchto vrstvách 35 . 36 pryže je vždy upravena jedna zesilující vložka ve formě příčného zesílení z přiložené vrstvy 37 tkaniny, například mřížkované tkaniny. Oboustranně uspořádané vrstvy 37 tkaniny jsou zakryty vnějšími pryžovými deskami 38 a 39, které svou výškou lícují s povrchy krycích desek 41 a 42 dopravního pásu.
Příčné zesilující vrstvy 37 tkaniny jsou umístěny mezi volnými konci 32., 33./ zastřiženými do tvaru špiček, nosiče 31 pro přenášení tahových sil a ponechávají obé oblasti volných konců 32 a 33 nosiče 31 pro přenášení tahových sil nezakryty. U vrstev 37 tkaniny jsou bočně vloženy do spoje vyrovnávací pruhy 43. z pryže.
Přiklad provedení spoje dopravního pásu s nosiči 51, 52 pro přenášeni tahových sil podle obr. 4, které jsou v tomto případě opět tvořeny ocelovými lany, obsahuje vrstvu 53 tkaniny uspořádanou nad nosiči 51, 52 pro přenášeni tahových sil a zalitou v čisté pryži. Tato vrstva 53 tkaniny ponechává levou a pravou oblast 54 a 55 volných konců 56, 57 nosičů 51, 52 pro přenášení tahových sil nezakrytou. Ve střední oblasti 58 spoje leží několik volných konců 56, 57 nosičů 51, 52 pro přenášeni tahových sil proti sobě s určitým nutným odstupem. Vrstva 53 tkaniny je v oblastech spojovacích míst opatřena vyříznutými okénkovými přerušeními 59 a ponechává tyto oblasti spojovacích míst také nezakryté.

Claims (5)

1. Spoj dvou koncových částí dopravního pásu nebo řemenu pro přenos sil provedeného z elastomeru, s nosičem (11, 12) pro přenášení tahových sil z textilního nebo kovového materiálu, uloženého mezi krycími vrstvami, u něhož jsou volné konce (13, 14) nosičů (11, 12) pro přenášení tahových sil v místě spoje vzájemně sceleny, místo spoje nosičů (11, 12) pro přenášení tahových sil je zakryto zesilovací vložkou zalitou do elastomeru, a zesilovací vložka sestává z krycí tkaniny nebo z vláken (23) nebo drátů upravených kolmo nebo v podstatě kolmo k nosičům (11, 12) pro přenášení tahových sil, vyznačující se tím, že v oblasti (17, 18, 19, 32, 33,
54, 55, 58) volných konců (15, 16, 32, 33, 56, 57) nosičů (11, 12, 31, 51, 52) pro přenášeni tahových sil je zesilovací vložka vždy přerušena.
2. Spoj podle nároku 1, vyznačující se tím, že oblast (17, 18, 19) přerušení zesilovací vložky se rozkládá po celé šířce pásu nebo řemenu.
3. Spoj podle nároku 1, vyznačující se tím, že zesilovací vložka je v oblasti volných konců (56, 57) nosičů (51, 52) pro přenos tahových sil opatřena okénkovi.tými přerušeními (59) .
4. Spoj podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že zesilovací vložka sestává z textilních nebo kovových vláken (23) ležících v podstatě kolmo k nosičům (11, 12) pro přenos tahových sil.
5. Spoj podle jednoho z nároků laž 3, vyznačující se tím, že zesíleni jsou tvořena vrstvou (37, 53) tkaniny.
CS91304A 1990-02-16 1991-02-08 Spoj dvou koncových částí dopravního pásu nebo řemenu CZ281188B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4004784A DE4004784A1 (de) 1990-02-16 1990-02-16 Verbindung fuer foerdergurte oder kraftuebertragungsriemen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS9100304A2 CS9100304A2 (en) 1991-10-15
CZ281188B6 true CZ281188B6 (cs) 1996-07-17

Family

ID=6400263

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS91304A CZ281188B6 (cs) 1990-02-16 1991-02-08 Spoj dvou koncových částí dopravního pásu nebo řemenu

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5083985A (cs)
EP (1) EP0442127B1 (cs)
JP (1) JPH0769414A (cs)
AU (1) AU624551B2 (cs)
BR (1) BR9100612A (cs)
CA (1) CA2036336C (cs)
CZ (1) CZ281188B6 (cs)
DE (2) DE4004784A1 (cs)
ES (1) ES2051454T3 (cs)
PL (1) PL164436B1 (cs)
RU (1) RU2081358C1 (cs)
ZA (1) ZA911094B (cs)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4200430C2 (de) * 1992-01-10 1994-09-29 Clouth Gummiwerke Ag Fördergurt
US6086806A (en) * 1996-04-05 2000-07-11 Ronald H. Ball Method of splicing thermoplastic articles
DE19754947B4 (de) * 1997-12-11 2007-05-24 Phoenix Conveyor Belt Systems Gmbh Verbindung an Stahlseilfördergurten
US6237740B1 (en) 1998-06-30 2001-05-29 Ronald H. Ball Composite handrail construction
DE19856271C2 (de) * 1998-12-07 2000-11-23 Contitech Transp Bandsysteme G Stahlseilfördergurtverbindung
JP2003205554A (ja) * 1999-06-09 2003-07-22 Habajitto Nippon Kk 平ベルトの接続構造及び接続方法
AT500085B1 (de) * 2003-05-28 2007-01-15 Semperit Ag Holding Spleisskonstruktion für längsprofile
ITUD20060072A1 (it) * 2006-03-21 2007-09-22 Elatech S R L Cinghia di trasmissione ad anello chiuso e procedimento per realizzarla
US9981415B2 (en) 2007-09-10 2018-05-29 Ehc Canada, Inc. Method and apparatus for extrusion of thermoplastic handrail
JP5675357B2 (ja) * 2007-09-10 2015-02-25 イー エイチ シー カナダ インコーポレーテッドEHC Canada,Inc. 改良された手すり
WO2009033270A1 (en) * 2007-09-10 2009-03-19 Ehc Canada, Inc. Method and apparatus for extrusion of thermoplastic handrail
RU2476316C2 (ru) * 2007-09-10 2013-02-27 ИЭйчСи Канада, Инк. Устройство и способ предварительной обработки слоя скольжения для поручней из экструдированного композиционного материала
JP4937215B2 (ja) * 2008-09-01 2012-05-23 三菱電機株式会社 熱可塑性樹脂製長尺体の接続方法
US20120138434A1 (en) * 2010-12-01 2012-06-07 Innova Patent Gmbh Conveyor belt for a belt conveyor and method for the production thereof
JPWO2015198700A1 (ja) * 2014-06-27 2017-04-20 バンドー化学株式会社 ベルトの接続構造、コンベアベルト及びベルトの接続方法
CA2984255C (en) 2015-05-07 2023-02-14 Ehc Canada, Inc. Compact composite handrails with enhanced mechanical properties
BR112017025648B1 (pt) 2015-06-19 2022-05-17 Ehc Canada, Inc Método e aparelho de extrudar um artigo de seção transversal uniforme
DE102017217484A1 (de) * 2017-09-29 2019-04-04 Contitech Antriebssysteme Gmbh Treibriemen und Verfahren zu dessen Herstellung
BR112021006840A2 (pt) 2018-10-11 2021-07-13 Flexible Steel Lacing Company gancho para correia transportadora com cabos
US20230122335A1 (en) * 2020-03-20 2023-04-20 Gates Corporation Reinforced food grade belts and manufacturing method

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2955065A (en) * 1957-04-29 1960-10-04 Kleber Colombes Method of repairing a wire-reinforced conveyer belt
FR1334341A (fr) * 1962-05-15 1963-08-09 Kleber Colombes Perfectionnement au jonctionnement des bandes transporteuses
GB1386404A (en) * 1971-03-11 1975-03-05 Dunlop Ltd Power transmission conveyor and vehicle track belts
DE2511671C3 (de) * 1975-03-18 1980-11-20 Continental Gummi-Werke Ag, 3000 Hannover Verbindung der aneinanderstoßenden Enden von Fördergurten o.dgl
US4034617A (en) * 1976-01-23 1977-07-12 American Biltrite Inc. Stepped belting splice
BE880021A (nl) * 1979-11-14 1980-05-14 Bekaert Sa Nv Werkwijze voor het eind-aan-eind verbinden van versterkte elastomeerbanen, alsmede aldus verkregen verbinding
ATE39979T1 (de) * 1984-12-13 1989-01-15 Semperit Ag Verbindung der enden von foerdergurten.

Also Published As

Publication number Publication date
US5083985A (en) 1992-01-28
BR9100612A (pt) 1991-10-29
RU2081358C1 (ru) 1997-06-10
CA2036336C (en) 1994-05-17
EP0442127A1 (de) 1991-08-21
CS9100304A2 (en) 1991-10-15
PL164436B1 (pl) 1994-07-29
CA2036336A1 (en) 1991-08-17
DE59004797D1 (de) 1994-04-07
DE4004784A1 (de) 1991-08-22
ES2051454T3 (es) 1994-06-16
AU624551B2 (en) 1992-06-11
JPH0769414A (ja) 1995-03-14
ZA911094B (en) 1991-11-27
AU7099891A (en) 1991-08-22
EP0442127B1 (de) 1994-03-02
PL289065A1 (en) 1991-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ281188B6 (cs) Spoj dvou koncových částí dopravního pásu nebo řemenu
US3212627A (en) Reinforced mechanical belting
US3693218A (en) Conveyor belts
EP0273478B1 (en) Conveyor belt
US3144930A (en) Conveyor belt structure
US8770394B2 (en) Steel cord conveyor belt having a connecting hinge for coupling two belt ends
US3996813A (en) Endless power transmission belt
EP1828502B1 (en) Joint configuration for a load bearing assembly
US4216679A (en) Power transmission belt
EP1580453A2 (en) Tooth shear resistant power transmission belt
US5141101A (en) Conveyor belt construction
CA2017022C (en) Belt track for track-laying vehicles and snowmobiles
CZ293453B6 (cs) Spojitý pás
KR20060125618A (ko) 다수의 케이블 연결용, 전단력 수용이 가능한, 연결부를가진 지지 수단
US7703600B1 (en) Transport belt with link carcass
CZ289598B6 (cs) Spojovací zařízení pro dopravní pásy a způsob vytvoření spojovacího zařízení
CZ43795A3 (en) Connecting device for conveyor belt
US5377818A (en) Conveyor belt splice cover
WO2014128042A1 (en) A splicing method for splicing the ends of a conveyor belt
US6484872B1 (en) Belt for a conveyor
JPS5847491B2 (ja) 補強用織物
US6196378B1 (en) Conveyor belt connector and method
US2295029A (en) Power transmission belt
US3368417A (en) Segmental belting
US11111982B2 (en) Method for making a tension member