CZ261799A3 - Syntetická chalkoalumitová sloučenina, způsob její výroby a její použití - Google Patents

Syntetická chalkoalumitová sloučenina, způsob její výroby a její použití Download PDF

Info

Publication number
CZ261799A3
CZ261799A3 CZ19992617A CZ261799A CZ261799A3 CZ 261799 A3 CZ261799 A3 CZ 261799A3 CZ 19992617 A CZ19992617 A CZ 19992617A CZ 261799 A CZ261799 A CZ 261799A CZ 261799 A3 CZ261799 A3 CZ 261799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
compound
water
film
compounds
Prior art date
Application number
CZ19992617A
Other languages
English (en)
Inventor
Hideo Takahashi
Akira Okada
Original Assignee
Kyowa Chemical Industry Co., Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kyowa Chemical Industry Co., Ltd filed Critical Kyowa Chemical Industry Co., Ltd
Priority to CZ19992617A priority Critical patent/CZ261799A3/cs
Publication of CZ261799A3 publication Critical patent/CZ261799A3/cs

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Syntetická chalkoalumitová sloučenina obecného vzorce Ije obsažena například v izolátoru tepla, pryskyřičnémprostředku nebo zemědělskémfilmu. Vtéto sloučenině Mj2+jeZn2+ nebo Cit2; NI2+je alespoňjeden dvojmocný ion kovu vybraný zNi2+, Co2+, Zh2+ a Mg24-, přičemž platí, že 0,3 <a <2,0 a M, a Nú nejsou stejné a 0 < x < 1,0,10 < b < 14. A"-je alespoňjeden ion vybraný z so4 2; hpo4 2; OO32;so,2; hpq2; no,; ε^ρο4 ; σ, oh a SiO;2' iontu; 0,4<c<2,0 amje 0 až4, přičemž průměr sekundární částice není větší než 3 pim a BET specifická plocha povrchu není větší než 30 rtč/g. Při způsobu výroby se sráží ve vodě rozpustné hlinité soli asloučeninyZn a/nebo Cu s alespoň jednímprvkemze skupinyNi, Co aMg při pH4 až 7 ateplotě 10 až 50°C. Získaná sraženinaje filtrována, promyta a podrobena hydrotermální reakci ve vodnémroztoku H^SO4 za přítomnosti alespoňjednoho prvku ze skupinyZn, Cu, Ni aCo.

Description

Syntetická chalkoalumitová sloučenina, způsob její výroby a isolátor tepla, pryskyřičný prostředek a gcmodol-ský film, které
Oblast techniky
Tento vynález se týká nové syntetické chalkoalumitové sloučeniny, způsobu její výroby a isolátoru tepla, pryskyřičného prostředku a zemědělského filmu, které obsahují tuto novou syntetickou chalkoalumitovou sloučeninu. Tento vynález se týká také anorganického tepelného isolátoru, který může zemědělskému filmu udělovat vynikající vlastnosti týkající se tepelné isolace, propustnosti pro ultrafialové a viditelné světlo, mechanické pevnosti a mechanického prodloužení, zemědělského filmu, který obsahuje tento tepelný isolátor, a způsobu jeho výroby. Podrobněji - tento vynález se týká syntetických chalkoalumitových sloučenin, které mají průměrný průměr sekundární částice ne větší než 3 gm a BET specifickou plochu povrchu ne větší než 30 m2/g, a/nebo stejných syntetických chalkoalumitových sloučenin, které jsou opracovány na povrchu, pryskyřičných prostředků, které je obsahují, a zemědělského filmu, který se získá zpracováním pryskyřičných prostředků na strukturu filmu.
Dosavadní stav techniky
Zemědělské filmy jsou široce používány při kultivacích zemědělských produktů ve skleníku nebo při kultivacích v tunelech. Na těchto zemědělských filmech je požadováno, aby vykazovaly současně propustnost pro světlo a aby měly tepelné isolační vlastnosti. To znamená, že teploty ve skleníku nebo tunelu, které se denními slunečními paprsky zvyšují, v noci rychle klesají, zvláště při pěkném počasí v noci, díky ochlazování vyzařováním. Tento rychlý pokles teploty ve skleníku nebo tunelu má nepříznivý účinek na růst plodin.
Pro zabránění tohoto rychlého poklesu teploty ve skleníku nebo tunelu se používá tepelný isolační film vyrobený z prysky• ·· · · ·· · · · · · • · · · · · · · ·· · • · · · · ·· · · · · · · · · ······· · · ···· ·· ·· ·· ·· ·· řiče, do které je zamíchán materiál, který má schopnost absorbovat infračervené paprsky, tj. tepelný isolátor, jako je například oxid křemičitý, křemičitan, hydroxid, oxid, hlinitan, boritan nebo síran lithný, vápenatý, hořečnatý nebo hlinitý, nebo hydrotalcitová sloučenina.
Již dříve jsme popsali, že přírodní chalkoalumitové sloučeniny nebo ty syntetické chalkoalumitové sloučeniny, které jsou popsány v japonském patentovém spisu č. 1311/98 A, mají indexy lomu blízké indexům lomu termoplastických pryskyřic používaných pro zemědělský film obecně a vykazují vynikající absorpční schopnost v širokém rozmezí infračervené oblasti od 2,5 do 25 μιη a jsou tedy užitečné jako anorganické tepelné isolátory. Přírodní chalkoalumitové sloučeniny nemají však kvůli svému přírodnímu původu jednotný průměr částic, obsahují částice velkých rozměrů a obtížně se získávají. Tyto syntetické chalkoalumitové sloučeniny popsané v japonském patentovém spisu číslo 1311/98 A mají také velké průměrné průměry sekundárních částic a velkou BET specifickou plochu povrchu. Jestliže se tedy tyto přírodní nebo syntetické chalkoalumitové sloučeniny vmíchají do filmu, vykazují velmi špatnou dispergovatelnost a dávají vznik bílým bublinkám, snižují tak průhlednost filmového produktu a snižují jeho schopnost absorbovat infračervené záření, propustnost pro viditelné světlo, mechanickou pevnost a prodloužení. Tyto sloučeniny se tedy nemohou používat jako tepelné isolátory pro zemědělský film.
Předmětem předloženého vynálezu je získat tepelný isolátor, který vykazuje dobrou dispergovatelnsot v termoplastických pryskyřicích, který je užitečný pro zemědělský film a který tedy netvoří bílé bublinky ve filmu vyrobeném z uvedených pryskyřic, má lepší schopnost absorbovat infračervené záření a lepší propustnost pro ultrafialové a viditelné světlo a nezpůsobuje žádné snížení mechanické pevnosti nebo prodloužení filmu, a film, který obsahuje uvedený tepelný isolátor.
Podstata vynálezu
Soustředěnými studiemi, při kterých jsme vzali v úvahu shora uvedené problémy, jsme objevili, že zemědělský film bez bílých bublinek a bez snížení schopnosti absorbovat infračervené záření a propouštět ultafialové a viditelné světlo bez snížení mechanické pevnosti a prodloužení lze získat tak, že se použije syntetická chalkoalumitová sloučenina obecného vzorce I (M1 2+)a.x(M22+)xAl4 3*(OH)b(An-)c.m H20 (I), v němž M,,2* znamená Zn2+ nebo Cu2+,
M2 2+ znamená alespoň jeden dvojmocný ion kovu vybraný z Ni2+, Co2*, Cu2+, Zn2* a Mg2*, a znamená tak, aby 0,3 < a < 2,0 s tím, že M1 a M2 nejsou stejné, x znamená tak, aby 0 < x < 1,0, b znamená tak, aby 10 < b < 4,
An' znamená alespoň jeden ion vybraný z SO42', HPO42',
CO3 2', SO32', HPO32', NO3', H2PO4', Cl', OH' a křemičitanového iontu, c znamená tak, aby 0,4<c<2,0a m znamená číslo 0 až 4, při čemž průměrný průměr sekundární částice není větší než 3 μιη a BET specifická plocha povrchu není větší než 30 m2/g. Objevili jsme také, že stejná syntetická chalkoalumitová sloučenina, která má opracovaný povrch, je tepelným isolátorem ve shora uvedeném zemědělském filmu.
Tato syntetická chalkoalumitová sloučenina, která má průměrný průměr sekundární částice ne větší než 3 Mm a BET specifickou plochu povrchu ne větší 30 m2/g, se může vyrobit způsobem, který zahrnuje současné srážení ve vodě rozpustné hlinité soli a sloučeniny Zn a/nebo Cu, která je rozpustná ve vodě při pH v rozmezí od 4 do 7, a, jestliže je to nutné, jedné nebo více sloučenin s alespoň jedním prvkem, který je vybrán z niklu, • · • ·
kobaltu a hořčíku, které jsou rozpustné ve vodě při pH v rozmezí od 4 do 7, při pH od 4 do 7 a teplotě v rozmezí od 10 do 50 °C, zfiltrování této kosraženiny, její promytí vodou a následné podrobení promytého produktu hydrotermální reakci ve vodném roztoku soli kyseliny sírové alespoň jednoho prvku vybraného ze zinku, mědi, niklu a kobaltu v koncentraci alespoň 0,02 molu/ litr za teplot v rozmezí od 80 do 170 °C.
Tento vynález se týká syntetických chalkoalumitových sloučenin s průměrným průměrem sekundární částice ne větším než 3 Mm a BET specifickou plochu povrchu ne větší 30 m2/g, která je representována obecným vzorcem I a která se může vyrábět následujícím způsobem.
Tento způsob zahrnuje stupeň současné srážení ve vodě rozpustné hlinité soli a sloučeniny Zn a/nebo Cu, která je rozpustná ve vodě při pH v rozmezí od 4 do 7, a, jestliže je to nutné, jedné nebo více sloučenin s alespoň jedním prvkem, který je vybrán z niklu, kobaltu a hořčíku, které jsou rozpustné ve vodě při pH v rozmezí od 4 do 7, při pH od 4 do 7 a teplotě v rozmezí od 10 do 50 °C, s výhodou v rozmezí teplot od 20 do 40 °C, zfiltrování této kosraženiny, její promytí vodou a potom následné podrobení promytého produktu hydrotermální reakci ve vodném roztoku soli kyseliny sírové alespoň jednoho prvku vybraného ze zinku, niklu, mědi a kobaltu v koncentraci alespoň 0,02 molu/litr, s výhodou od 0,02 do 1 molu/litr, mimo jiné, od 0,05 do 0,5 molu/litr, za teplot v rozmezí od 80 do 170 °C, s výhodou od 100 do 150 °C.
Charakteristický znak syntetického způsobu podle tohoto vynálezu spočívá v podrobení kosraženiny získané koprecipitační reakcí, která se isoluje filtrací a promytím voodu, hydrotermální reakci ve vodném roztoku soli kyseliny sírové alespoň jednoho prvku vybraného ze zinku, mědi, niklu a kobaltu v koncentraci alespoň 0,02 molu/litr, s výhodou od 0,02 do 1 molu/ /litr, mimo jiné, od 0,05 do 0,5 molu/litr. Jestliže se tento způsob používá, mohou se získat zamýšlené jemné, sypké, vysoce • · • · dispergovatelné syntetické chalkoalumitové sloučeniny, protože téměř žádný nepotřebný ion není přítomen v době růstu krystalů při hydrotermální reakci.
Mezi příklady výchozích materiálů pro výrobu syntetických chalkoalumitových sloučenin podle vynálezu, tj. ve vodě rozpustné hlinité soli a sloučeniny Zn, Cu, Ni, Co a Mg, které jsou rozpustné ve vodě při pH v rozmezí od 4 do 7, patří:
hlinité sloučeniny, jako je chlorid hlinitý, síran hlinitý, dusičnan hlinitý a hlinitan sodný, zinečnaté soli, jako je chlorid zinečnatý, dusičnan zinečnatý, síran zinečnatý, octan zinečnatý a oxid zinečnatý, měďnaté soli, jako je chlorid měďnatý, síran měďnatý, dusičnan měďnatý a octan měďnatý, nikelnaté soli, jako je chlorid nikelnatý, síran nikelnatý, dusičnan nikelnatý a octan nikelnatý, kobaltnaté soli, jako je chlorid kobaltnatý, síran kobaltnatý, dusičnan kobaltnatý a octan kobaltnatý, a hořečnaté soli, jako je chlorid hořečnatý, síran hořečnatý, dusičnan hořečnatý a octan hořečnatý, a dále oxid hořečnatý a hydroxid hořečnatý.
Krystalická chalkoalumitová sloučenina se vytvoří tehdy, jestliže se koprecipitační reakce provádí za atomového poměru dvojmocných iontů kovu [ (Mi2+)a.x(M22+)x v obecném vzorci I] k trojmocnému hlinitému iontu Al3+, (M,,2+)a.x(M2 2+)X/A13+, v rozmezí od 0,075 do 0,50. Zvláště tehdy, jestliže se reakce provádí v atomovém poměru v rozmezu od 0,15 do 0,37, dochází k velmi příznivému růstu krystalů chalkoalumitu. Výhodný atomový poměr M1 2+ (Zn nebo Cu) k M22+ (Ni, Co, Mg) je v takovém rozmezí, aby platilo, že 0 < M22+/M1 2+ < 0,5.
Mezi příklady alkalické sloučeniny, která se používá pro úpravu pH koprecipitačního reakčního systému na 4 až 7, patří hydroxid sodný, hydroxid draselný, uhličitan sodný, uhličitan draselný, vodný amoniak, plynný amoniak, oxid hořečnatý, hydroxid hořečnatý, bazický uhličitan hořečnatý, oxid zinečnatý, hy·· ·· ·· • · · · · • · · · · ·· ···· ······· · · • · · · · · ·· · · ·· · · droxid vápenatý a podobné. Tyto alkalické sloučeniny se normálně používají v množství 0,90 až 1,1 ekvivalentu k součtu dvojmocných iontů kovů a hlinitých iontů.
Pro získání syntetické chalkoalumitové sloučeniny podle předloženého vynálezu s průměrným průměrem sekundární částice ne větším než 3 gm a BET specifickou plochu povrchu ne větší 30 m2/g je nutné podrobit tuto kosraženinu, která byla vytvořena při reakci a která má složení v rozmezí specifikovaném obecným vzorcem I, při pH od 4 do 7, isolované filtrací a promyté vodou, hydrotermální reakci ve vodném roztoku jedné nebo více solí kyseliny sírové alespoň jednoho prvku vybraného ze zinku, mědi, niklu a kobaltu v koncentraci alespoň 0,02 molu/ /litr, s 'výhodou od 0,02 do 1 molu/litr, mimo jiné od 0,05 do 0,5 molu/litr, za teplot v rozmezí od 80 do 170 °C, s výhodou 100 až 150 °C. Při koncentraci soli kyseliny sírové menší než 0,02 molu/litr nebo ve vodném roztoku soli jiné než síran, jako je chlorid, dusičnan nebo octan, nelze získat jemné, sypké, syntetické chalkoalumitové sloučeniny s vysokou dispergovatelností, s průměrným průměrem sekundární částice ne větším než 3 μιη a BET specifickou plochu povrchu ne větší 30 m2/g, jak je to zamýšleno podle tohoto vynálezu.
Dále pak jestliže se uvažuje o výrobě takových chalkoalumitových sloučenin obecného vzorce I, v nichž anion (An) neznamená síranový anion nebo sestává nikoliv výlučně ze síranového aniontu, ale obsahuje jiný anion, lze toho snadno dosáhnout tak, že se nejdříve připraví syntetická chalkoalumitové sloučenina obecného vzorce I, v němž všechny anionty (An') znamenají síranové anionty, s průměrným průměrem sekundární částice ne větším než 3 Mm a BET specifickou plochu povrchu ne větší 30 m2/g, a potom se všechny nebo část síranových aniontů nahradí aniontem, který je vybrán z HPO42', CO32', SO32', HPO32', NO3', H2PO4', Cl', OH' a křemičitanových iontů. Jako křemičitanové ionty lze uvést například SiO32', SiO44', Si2O52, Si2O7 6', Si3O54' a Si4O„6·, i když existují mnohé tyto anionty s různými stupni polymerace kyseliny křemičité. Substituční reakce se provádějí • · ·· · · · · · · ·· ···« · · · · ···· • · · · ··· · · · · ··*···« · · • · · · ·· ·· ·· ·· ··
Ί přidáním chalkoalumitové sloučeniny obecného vzorce I, v němž (An_) znamená SO4 2, do vodného roztoku soli jednoho z těchto aniontu, hydroxidu alkalického kovu nebo podobně, za teploty v rozmezí od 20 do 80 °C, následuje míchání po dobu několika minut až jedné hodiny. V tomto případě je množství soli aniontu nebo hydroxidu alkalického kovu takové, že ekvivalentní počet atomů uvedeného aniontu k atomům hliníku v obecném vzorci I je 0,5 až 1,0.
Syntetické chalkoalumitové sloučeniny obecného vzorce I lze identifikovat analytickým složením a rentgenovou difrakcí prášku (XRD) . Na základě karty JCPDS (Joint Committee On Powder Difraction Standards), jsou v tabulce 1 níže uvedeny čtyři hlavní vzdálenosti (nm.10'1) v mřížce.
Tabulka 1 chalkoalumitová karta mřížkové chemický vzorec sloučenina
JCPDS vzdálenosti č. (nm.l0‘1)
chalkoalumit 25-1430 8,50χ, 4,183, 4,259 7,902 CuA14SO4(OH) 12.3 H2O
chalkoalumit 8-142 8,92χ, 8,29χ CuA14SO4 (OH) 12.3 H20
4,24x, 4,36,
mbobomkulit 35-696 8,55χ, 4,274 (NÍ,Cu)A14[ (NO3) 2SO4 (OH)
7,87,, 4,552 .3 H20
nikelalumit 35-698 8,54χ, 4,27χ (Ni, Cu) Al4 [ (NO3) 2SO4 (OH)
7,882, 2,00, .3 H2O
Každý z produktů získaných způsobem výroby podle předloženého vynálezu, jak je uvedeno v dále popsaných pracovních příkladech, byl analyzován rentgenovou difrakční analýzou prášku. Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina srovnáním mřížkových vzdáleností mezi difrakčnimi místy ve výsledném difrakčním obrazci se vzdálenostmi na JCPDS kartě.
99 99 99 99 99 · 9 9 9 9 9 9 · 9 9 · • · · · · 99 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9
9999 99 99 99 99 99
Syntetické chalkoalumitové sloučeniny podle vynálezu tvoří supermřížkovou strukturu na bázi struktury Al(OH)3 (gibbsit). Difrakční linie odpovídající mřížkové rovině (300) sloučeniny je detegována v blízkosti 20(Cu Ka-paprsku) = 62,4 až 62,6 0 způsobem XRD. Toto je difrakční linie založená na pravidelné konfiguraci atomu hliníku shora uvedené gibbsitové struktury.
Syntetické chalkoalumitové sloučeniny podle předloženého vynálezu mají průměrný průměr sekundárních částic ne větší než 3 gm a BET specifickou plochu povrchu ne větší než 30 m2/g a vykazují dobrou dispergovatelnost, jestliže jsou vmíchány do pryskyřice jako takové. Vzhledem k dalšímu zlepšení jejich slučitelnosti s pryskyřicemi a zpracovatelnosti, mohou být povrchově opracovány alespoň jedním členem ze skupiny sestávající z vyšších mastných kyselin, aniontových povrchově aktivních činidel, esterů kyseliny fosforečné, kondenzačních činidel obsahujících silan, titaničitan a hliník a esterů polyhydroxyalkoholů s mastnými kyselinami.
Specifickými příklady výhodných činidel pro opracování povrchu jsou následující sloučeniny: vyšší mastné kyseliny, jako je kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina eruková, kyselina palmitová a kyselina laurová, a soli těchto vyšších mastných kyselin s alkalickými kovy, aniontová povrchově aktivní činidla, jako jsou sulfátové estery vyšších alkoholů, např. stearylalkoholu a oleylalkoholu, soli sulfátových esterů polyethylenglykoletherů, soli sulfátových esterů s amidovou vazbou, sulfonátové soli s etherovou vazbou, sulfonáty s esterovou vazbou, alkylallylsulfonátové soli s amidovou vazbou a alkylallylsulfonátové soli s etherovou vazbou, estery kyseliny fosforečné, jako jsou soli alkalických kovů nebo soli s aminem, kterými jsou mono- nebo di-estery orthof osf orečné kyseliny a oleylalkoholu, stearylalkoholu nebo podobné, nebo směsi těchto esterů, silanová kondenzační činidla, jako je vinylethoxysilan, γ-methakryloxypropyltrimethoxysilan, vinyl-tris(2-methoxyethoxy)silan a γ-aminopropyltrimethoxysilan, titaničitá kondenzační činidla, jako je isopropyl-triisostearoyltitaničitan, isopro·· ·· 99 99 99 99
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 99 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9
9999 99 99 99 99 99 pyl-tris(dioktyldifosforečnan)titaničitan a isopropyl-tridecylbenzensulfonyltitaničitan, a hlinitá kondenzační činidla, jako je acetalkoxyaluminiumdiisopropylát atd.
Jako způsoby zpracování povrchu existují způsob za mokra a způsob za sucha. U způsobu za mokra se činidlo pro zpracování povrchu, jako bylo uvedeno shora, v kapalném nebo emulzním stavu, přidává k suspenzi syntetické chalkoalumitové sloučeniny a dostatečně se promíchá mícháním za teploty až 100 °C. Podle způsobu za sucha se prášek syntetické chalkoalumitové sloučeniny vloží do mixeru, jako je Henschelův mixer, do kterého se přidá činidlo pro zpracování povrchu v kapalném, emulzním nebo pevném stavu a směs se dostatečně promíchá za nebo bez zahřívání. S výhodou se činidlo pro zpracování povrchu používá v množství 0,1 až 15 % hmotn. z hmotnosti syntetické chalkoalumitové sloučeniny.
Jako příklady termoplastických pryskyřic, které se používají pro zemědělský film podle vynálezu, lze uvést polyolefinové pryskyřice, pryskyřice obsahující atom chloru, polyesterové pryskyřice, akrylové pryskyřice a pryskyřice obsahující atom fluoru. Mezi specifické příklady polyoleflnových pryskyřic patří homopolymery α-olefinů, jako je polyethylen a polypropylen s nízkou hustotou, s vysokou hustotou nebo s přímým řetězcem, kopolymery α-olefinu, jako jsou kopolymery ethylen-propylen, kopolymery ethylen-buten-1, kopolymery ethylen-4-methyl-l-penten, kopolymery ethylen-hexen a kopolymery ethylen-okten, a kopolymery α-olefinů s jinými monomery než jsou a-olefiny, jejichž hlavní složkou jsou a-olefiny, jako jsou kopolymery ethylen-vinylacetát, kopolymery ethylen-akrylát, kopolymery ethylen-methylmethakrylát, kopolymery ethylen-vinylacetát-methylmethakrylát a ionomerní pryskyřice. Jako katalyzátor, který se používá při syntetizování těchto polyolefinických pryskyřic, lze uvést například Ziegler-Nattův katalyzátor, katalyzátor obsahující atom chrómu a katalyzátor typu singlesitu (metalocen). Způsob jejich syntézy není rozhodující, ale lze použít jakékoliv způsoby v roztoku nebo v plynné fázi za vyso10 ·· ·· φφ φφ φφ φφ ···· φφφφ φφφφ • · ♦ φφφφ φφφφ • ••φφφφ φ φ ···· ·· φφ φφ φφ ·· kého tlaku, sníženého tlaku nebo za normáního tlaku. Mezi příklady pryskyřic obsahujících atom chloru patří polyvinylchlorid, chlorovaný polyvinylchlorid, polyvinylidenchlorid, chlorovaný polyethylen, kopolymery vinylchlorid-vinylacetát, kopolymery vinylchlorid-ethylen, kopolymery vinylchlorid-styren, kopolymery vinylchlorid-isobutylen, kopolymery vinylchlorid-butadien, kopolymery vinylchlorid-isopren, kopolymery vinylchlorid-chlorovaný propylen, kopolymery vinylchlorid-maleinan, kopolymery vinylchlorid-methakrylát, kopolymery vinylchlorid-akrylonitril, kopolymery vinylchlorid-styren-anhydrid kyseliny maleinové, kopolymery vinylchlorid-styren-akrylonitril, kopolymery vinylchlorid-vinylidenchlorid-vinylacetát a kopolymery viny lchlorid-různé vinylethery. Mezi příklady polyesterových pryskyřic patří polyethylentereftalát, polybutylentereftalát, polybutylennaftalát a polyetherové polyestery. Mezi pryskyřice obsahující atom fluoru patří polytetrafluorethylen a podobné. Tyto pryskyřice se mohou používat buď samostatně nebo jako směs dvou nebo více pryskyřic.
Zemědělský film podle předloženého vynálezu může dále obsahovat různé přísady obvyklé v této technologii. Mezi příklady takových přísad patří stabilizátory vůči světlu, činidla působící proti tvoření zákalu, proti zamlžování, antioxidační činidlo, činidlo absorbující ultrafialové záření, změkčující činidlo, antistatická činidlo, mazadlo, stabilizátor proti teplu, fluorescenční činidlo, protiblokující činidlo, pigment, barvivo, antibakteriální činidlo, činidlo působící proti měnění tvaru, rozpojovací rpostředek, činidlo chránící proti růstu mikroorganismů a činidla pomáhající při opracování. Mohou se současně používat s jinými činidly absorbující infračervené záření. Současným používáním těchto různých přísad se získá zemědělský film, který má lepší vlastnosti týkající se stability vůči počasí, vlastnosti působící proti zakalení, proti zamlžení, odolnost vůči prachu, odpuzování vody, tuhosti, odolnosti vůči zemědělským chemikáliím a srážení kyselinou, odolnosti vůči teplu, protibělící vlastnosti, anibakteriální a protihoubové vlastnosti, zpracovatelnost při tahu a odolnost proti degradaci • fl flfl ·» flfl flfl flfl • ·· · ♦ ·· · fl ·· · • flfl flfl flfl flflflfl • fl ··· flfl ·· ·<·· «·· fl······ · · ···· ·· flfl · · · · · · pryskyřic způsobené různými přísadami a stejně i trvanlivost těchto příznivých vlastností.
Jako stabilizátory vůči světlu lze uvést například sloučeniny typu bráněných aminů, kresoly, melaminy a kyselinu benzoovou; často se obecně používají sloučeniny typu bráněných aminů. Podrobněji - s výhodou se používají 2,2,6,6-tetraalkylpiperidinové deriváty s molekulovou hmotností ne menší než 250 a se substituentem v poloze 4. Mezi příklady takového substituentu v poloze 4 patří skupiny typu karboxylové kyseliny, alkoxyskupiny a alkylaminové skupiny. Jejich N-poloha může být substituována alkylskupinou. Jako specifické příklady těchto sloučenin typu bráněných aminů lze uvést sloučeniny níže uvedených obecných vzorců a až t a stabilizátory obsahující bráněné aminy, jako je Tinuvin 492 a 494 od Ciba Geigy.
• 9 • ·
9 9 4 • · I • 9 I • · 4 «··· ··
99 9 9 99 * · · · · 9 9 9
9 99 9 9 9 9
9 9 9 9 9 99 99 9
9 9 9 9 9
99 99 99
R-O-C-(CH2)8-C-O-R η 11 o o (g) r-°-KoB-°-r o o (h)
P-<R)3 (i )
N-TCH3C-O-R)3
O
II
N^ R xx ll (j) (k)
Cell. 7 I ,N_ ^R
(m)
CIL-COO-R
C JI - C O O - R I
C H - C O O - R I
CII2 - C O O - R
(o) ·· • «9 • · * · • · ·«·· • 9 · 9 • 99 • 9 9
Φ 9 9 ·· *9
9 • · • 99 999
9
99 »·
N-CH 2CH 20CCH 2CH2COCH 2CII2 -N
OCCH2CH2C β II.
O OJ (P)
(q) n
R, — NH(CII2) 3 — N— (CII2)2 — N — (Cli2)3--Nn —R, (t)
R, Ri
·· ·· ·· ·· ·· ·· • · · · ···· · · · · • · · · · · · · · · · • · · · · · · · · ··· ··· ······· · · •v·· ·· ·· ·· ·· ··
Tyto shora uvedené stabilizátory proti Účinkům světla se mohou používat samostatně nebo v kombinaci. Používaným množstvím je 0,02 až 5 % hmotn., s výhodou 0,1 až 2 % hmotn. z hmotnosti termoplastické pryskyřice.
Jako činidla proti tvoření zákalu se mohou používat neiontová, aniontová a kationtová povrchově aktivní činidla. Mezi příklady patří polyoxyalkylenethery, estery nebo částečné estery polyhydroxyalkoholů, estery nebo částečné estery alkylenoxidových aduktů polyhydroxyalkoholů, soli alkalického kovu esteru kyseliny sírové s vyšším alkoholem, alkylarylsulfonáty, kvarterní amoniové soli a deriváty alifatických aminů. Konkrétně lze uvést polyoxyethylenlaurát, polyoxyethylenstearylalkohol, polyoxyethylennonylfenylether, monopalmitát polyoxyethylenglykolu, monostearát polyethylenglykolu, monolaurát polyoxyethylensorbitanu, monopalmitát polyethylensorbitanu, estery nebo částečné estery polyhydroxyalkoholů, jako je glycerin, pentaerythritol, sorbitol, diglycerin a triglcerin, s alifatickými karboxylovými kyselinami, jako je kyselina laurová, kyselina palmitová, kyselina stearová a kyselina olejová, laurylsulfát sodný, dodecylbenzensulfonát sodný, butylnaftalensulfonát sodný, cetyltrimethylamoniumchlorid, alkyldimethylbenzylamoniumchlorid, hydrochlorid dodecylaminu, laurylamidoethylfosfát, triethylcetylamoniumjodid, oleylaminodiethylaminát a bazická pyridiniová sůl dodecylpyridiniumsulfátu. Množství těchto činidel působících proti tvoření zákalu je 0,2 až 5, s výhodou 0,5 až 3 % hmotn. z hmotnosti termoplastické pryskyřice. Tato shora uvedená činidla působící proti tvoření zákalu lze použít samostatně nebo jako kombinace dvou nebo více těchto činidel.
Jako činidla působící proti zamlžení se mohou používat například fluorované sloučeniny obsahující perfluoralkylové skupiny nebo ω-hydroxyalkylové skupiny (povrchově aktivní činidla obsahující atom fluoru) a silikonové sloučeniny, které mají alkylsiloxanové skupiny (povrchově aktivní činidla obsahující silikon) . Množství těchto činidel působích proti zamlžení je 0,01 až 5, s výhodou 0,02 až 2 % hmotn. z hmotnosti termoplastické • · pryskyřice. Tato shora uvedená činidla působící proti zamlžení se mohou používat buď samostatně jako kombinace dvou či více těchto činidel.
Jako antioxidační činidla se mohou používat antioxidační činidla, která obsahují fenol, atom fosforu nebo síry nebo hydroxyamin. Mohou se použít také ty sloučeniny obsahující piperidin, která jsou uvedena mezi užitečnými stabilizátory proti světlu. Mezi specifické příklady fenolických antioxidačních činidel patří fenoly, jako je 2,6-di-terc.butyl-p-kresol, stearyl-(3,5-dimethyl-4-hydroxybenzyl)thioglykolát, stearyl-B-(4-hydroxy-3,5-di-terc.butylfenyl)propionát, distearyl-3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzylfosfonát,2,4,6-tris(3',5'-di-terc. butyl-4'-hydroxy-benzylthio)-l,3,5-triazin,distearyl(4-hydroxy-3-methyl-5-terc.butyl)benzylmalonát, 2,2'-methylen-bis(4-methyl-6-terc. butylfenol), 4,4'-methylenbis(2,6-di-terc.butylfenol), 2,2'-methylen-bis[6-(l-methylcyklohexyl)p-kresol], glykolester bis[3,5-bis(4-hydroxy-3-terč.butylfenyl)máselné kyseliny], 4,4'-butylidenbis(6-terc.butyl-m-kresol), 2,2'-ethylidenbis(4,6-di-terc.butylfenol), 1,1,3-tris(2-methy1-4-hydroxy-5-terc.butylfeny1)butan, bis[2-terč.butyl-4-methy1-6-(2-hydroxy-3-terc. butyl-5-methylbenzyl)fenyl]tereftalát,
1.3.5- tris (2,6-dimethy 1-3-hydroxy-4-terč. butyl) benzy lisokyanurát, 1,3,5-tris(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzyl)-2,4,6-trimethylbenzen, 2,6-difenyl-4-oktadecyloxyfenol, tetrakis[methylen-3- (3,5-di-terc. buty 1-4-hydroxyf enyl) propionát] methan,
1.3.5- tris- (3,5-di-terc. butyl-4-hydroxybenzyl) isokyanurát,
1.3.5- tris[(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionyloxyethyl]isokyanurát,2-okty1-4,6-di(4-hydroxy-3,5-di-terc.butyl)fenoxy-1,3,5-triazin a 4,4'-thiobis(6-terc.butyl-m-kresol), a oligoestery polyhydroxyfenolkarbonové kyseliny, jako jsou oligoestery karbonové kyseliny 4,4'-butylidenbis(2-terč.butyl-5-methylfenolu) (např. ty, které mají stupeň polymerace 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 a 10).
Mezi specifické příklady antioxidačních činidel obsahujících atom fosforu patří triarylfosfity, jako je trifenylfosfit, • · · · · · tris(nonylfenyl)fosfit, tris(p-nonylfenyl)fosfit, tris(p-fenylfenyl)fosfit, tris(o-dicyklohexylfenyl)fosfit, tri(monononyl/ /dinonylfenyl)fosfit, fenyl-p-nonylfenylfosfit, tris(2,4-di-terc.butylfenyl)fosfit a tris[2-terc.butyl-4-(3-terc.butyl-4-hydroxy-5-methylfenylthio]-5-methylfenyl)fosfit, alkylarylfosfity, jako je mono-oktyl-difenylfosfit, dioktylmonofenylfosfit, didecyl-monofenylfosfit a monodecyl-fenylfenylfosfit, trialkylfosfity, jako je tributylfosfit, trioktylfosfit, tridecylfosfit, trilaurylfosfit a trioleylfosfit, a arganofosforečná antioxidační činidla a sloučeniny typu solí kovů organofosforečných kyselin obsahujících alkylovou, arylovou nebo alkylarylovou skupiny nebo esterové vazby, jako je di(tridecyl)-pentaerythritoldifosfit, distearylpentaerythritoldifosfit, di(nonylfenyl)pentaerythritoldifosfit, bis(2,4-di-terc.butylfenyl)pentaerythritoldifosfit, bis(2,6-di-terc.butyl-4-methylfenyl)pentaerythritoldifosfit, tetra(tridecyl)isopropylidendifenoldifosfit, hexa(tridecyl)-1,1,3-tris(2-methy1-4-hydroxy-5-terc.butylfenyl)butantrifosfit,tetrakis(2,4-di-terc.butylfenyl)bifenylendifosfonit a 2,2'-methylenbis(4,6-di-terc. butylfenyl)(oktyl)fosfit.
Mezi příklady antioxidačních činidel obsahujících atom síry patří dialkylthiodipropionáty, jako jsou dilauryl- a distearyl-thiodipropionáty, a estery alkylthiopropionových kyselin (jako je butyl-, oktyl-, lauryl- a stearyl-) a polyhydroxyalkoholťl (jako je glycerin, trimethylolethan, trimethylolpropan, pentaerythritola trishydroxyethyl-isokynurát). Jako specifické příklady lze uvést dilaurylthiodipropionát, distearylthiodipropionát a pentaerythritol-tetralaurylthiopropionát.
Používané množství tohoto antioxidačniho činidla je 0,01 až 5 % hmotn. , s výhodou 0,02 až 3 % hmotn. z hmotnosti termoplastické pryskyřice. Tato antioxidační činidla se mohou používat buď samostatně jako kombinace více než jednoho činidla.
Činidla absorbující ultrafialové záření mohou být typu benzotriazolu, benzofenonu nebo salicylátu. Mezi specifické ·· ·· ·· ·· ·· ·· • ·· · · ·· · · ·· příklady činidel absorbujících ultrafialové záření typu benzotriazolu patří 2-(2'-hydroxy-5'-methylfenyl)-benzotriazol, 2-(2·-hydroxy-5·-terč.butylfenyl)benzotriazol, 2-(2'-hydroxy-3',5'-dimethylfenyl)benzotriazol, 2-(2'-methyl-4·-hydroxyfenylbenzotriazol, 2-(2·-hydroxy-3·-methyl-5'-terč.butylfenyl)benzotriazol, (2'-hydroxy-3',5'-di-terc.alumifenyl)benzotriazol, (2'-hydroxy-3',5'-di-terc.butylfenyl)benzotriazol, 2-(2'-hydroxy-3',5'-dimethylfenyl-5-methoxybenzotriazol, 2-(2'-okta-decyloxy-3',5'-dimethylfenyl)-5-methylbenzotriazol,
2-(2'-hydroxy-5'-methoxyfenyl)benzotriazol, 2-(2'-hydroxy-4'-oktoxyfenyl)benzotriazol, 2-(2'-hydroxy-5'-methoxyfenyl)-5-methylbenzotriazol, 2-(2'-hydroxy-5'-methoxyfenyl)-5,6-dichlorbenzotraizol, 2-(2'-hydroxy-5'-terč.butylfenyl)-5-chlorbenzotriazol,2-(2'-hydroxy-3',5'-di-terc.butylfenyl)-5-chlorbenzotriazol, 2-(2'-hydorxy-5'-fenylfenyl)-5-chlorbenzotriazol,
2-(2'-hydroxy-5'-dichlorhexylfenyl)benzotriazol, 2-(2'-hydroxy-4',5'-dichlorfeny1)benzotriazol,2-(2'-hydroxy-3',5'-di-terc. butylfenyl)-5-chlorbenzotriazol, 2-(2'-hydroxy-3'-terč.butyl-5'-methylfenyl)-5-chlorbenzotriazol,2-(2'-hydroxy-3'-methylfenyl)-5-butoxykarbonylbenzotriazol, 2-(2'-hydroxy-4',5'-dimethylfenyl)-5-butoxykarbonylbenzotriazol, 2-(2'-hydroxy)-5-ethoxykarbonylbenzotriazol,2-(2'-acetoxy-5'-methylfenyl)benzotriazol ,2-(2'-hydroxy-5'-methylfeny1)-5-ethylsulfobenzotriazol,2-(2'-hydroxy-3',5'-dimethylfenyl)-5-ethylsulfobenzotriazol, 2-(2'-hydroxy-5'-fenylfenyl)benzotriazol a 2-(2'-hydroxy-5'-aminofenyl)benzotriazol.
Mezi specifické příklady benzofenonových absorbčních činidel absorbujících ultrafialové záření patří 2-hydroxy-4-methoxybenzofenon, 2-hydroxy-4-oktyloxybenzofenon, 2-hydroxy-4-oktoxybenzofenon, 2-hydroxy-4-dodecyloxybenzofenon, 2-hydroxy-4-oktadecyloxybenzofenon, 2-hydroxy-4-benzyloxybenzofenon, 2-hydroxy-4-methoxy-2'-karboxybenzofenon, 2-hydroxy-4-methoxy-5-sulfobenzofenon, 2-hydroxy-5-chlorbenzofenon, 2,4-dihydroxybenzofenon, 2,2'-dihydroxy-4-methoxybenzofenon, 2,2'-dihydroxy-4,4'-dimethoxybenzofenon, 2,2'-dihydroxy-4,4'-dimethoxy-5-sulfobenzofenon a 2,2,4,4'-tetrahydroxybenzofenon.
• · • 9 • ·
I · · 4
I · · 4
999 994
Mezi specifické příklady salicylátových absorpčních činidel absorbujících ultrafialové zážení patří fenylsalicylát, p-terc.butylfenylsalicylát, p-methylfenylsalicylát a p-oktylfenylsalicylát.
Vedle přecházejících lze uvést také činidla triazinového typu, 2-(4,6-difenyl-l,3,5-triazin-2-yl)-5-[(hexyl)oxy]fenol, nebo anilidu kyseliny šťavelové, bisanilid 2-ethoxy-2'-ethyl-šťavelové kyseliny.
Používaným množstvím těchto čindiel absorbujících ultrafialové záření je 0,01 až 3, s výhodou 0,05 až 2 % hmotn. z hmotnosti termoplastické pryskyřice. Tato absorpční činidla se mohou používat buď samostatně nebo v kombinaci dvou či více těchto činidel.
Jako změkčující činidla se mohou používat taková činidla, která se rutinně používají pro změkčování polyvinylchloridu nebo kopolymerů olefin-vinylalkohol. Mohou se používat například polyhydroxyalkoholy s nízkou molekulovou hmotností, estery kyseliny ftalové, estery kyseliny fosforečné, estery alifatických bazických kyselin, epoxidové sloučeniny a parafiny.
Mezi specifické příklady polyhydroxyalkoholů s nízkou molekulovou hmotností patří glycerin, ethylenglykol, triethylenglykol a sorbitol.
Mezi specifické příklady změkčujících činidel typu esteru kyseliny ftalové patří dimethylftalát, dibutylftalát, dioktylftalát, diisodecylftalát, heptylftalát, di-2-ethylhexylftalát, butylbenzylftalát, butyllaurylftalát a methyloleylftalát.
Mezi specifické příklady změkčujících činidel typu esterů kyseliny fosforečné patří trikresylfosfát, trixylenylfosfát, dixylenylmonokresylfosfát, monoxylenylkresylfosfát, tributy1fosfát, trifenylfosfát a tri-2-ethylhexylfosfát.
• ·
Mezi specifické příklady změkčujících činidel typu esterů alifatických kyselin patří butyloleát, monooleát glycerinu, butylstearát, diisodecyladipát, dibutyladipát, dioktyladipát, isodecyladipát, dioktylazelát, di-2-dethylhexyladipát amethylacetylricinoleát.
Specifické příklady epoxisloučenin jsou podobné příkladům epoxidových stabilizátorů tepla uvedených níže.
Mezi specifické příklady parafinových změkčovadel patří chlorované parafiny, butylchlorované parafiny a kapalný parafin.
Používaným množstvím těchto shora uvedených změkčujících činidel je množství v rozmezí 1 až 70, s výhodou 2 až 60 % hmotn. z hmotnosti termoplastické pryskyřice. Mohou se používat buď samostatně nebo v kombinace dvou nebo více těchto činidel.
Jako užitečná antistatická činidla lze uvést neiontová nebo kationtová povrchově aktivní činidla. Mezi specifické příklady patří polyethylenoxid, karbowax, monostearát pentaerythritolu, monopalmitát sorbitolu, polyoxyethylenalkylamin, polyglykolether a sodná sůl p-styrensulfonátu.
Tato antistatická činidla se přidávají v množství 0,01 až 5, s výhodou 0,02 až 3 % hmotn. z hmotnosti termoplastické pryskyřice. Mohou se používat samostatně nebo se používají jako kombinace dvou nebo více těchto činidel.
Jako užitečná mazadla lze uvést mazadla typu alifatických kyselin, amidů a esterů alifatických kyselin, vosky a parafiny. Mezi specifické příklady patří kyselina stearová, kyselina palmitová, kyselina myristová, amid kyseliny stearové, amid kyseliny palmitové, amid kyseliny erukové, methylenbisstearamid, ethylenbisstearamid, butylstearát, butylpalmitát, polyethylenový vosk a kapalný parafin.
• 9
99 99 99
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 99 9
Tato mazadla se používají v množství 0,01 až 5, s výhodou 0,05 až 3 % hmotn. z hmotnosti termoplastické pryskyřice. Mohou se používat samostatně nebo se používá kombinace dvou nebo více těchto činidel.
Jako stabilizátory tepla se mohou používat stabilizátory tepla typu solí kovů anorganických kyselin, solí kovů organických kyselin, komplexních soli kovů organických kyselin, organocíničitých sloučenin, epoxidových sloučenin, polyolů, sloučenin obsahujících atom síry, organických antimonitých sloučenin, fosfitových sloučenin, B-diketonů a sloučenin obsahujících atom dusíku.
Mezi specifické příklady anorganických stabilizátorů tepla patří oxidy, hydroxidy, uhličitany, sírany, fosforečnany, fosfor itany a křemičitany takových kovů, jako je Li, Na, K, Mg, Ca, Sr, Ba, Pb, Zn, Cd, Zr, Al, Sn, Sb a Bi, a soli halogenových kyslíkatých sloučenin, jako je kyselina chloristá, jodistá, chlorečná, bromičná, jodičná, chloritá, chlorná a bromitá, s těmito kovy.
Mezi tepelné isolátory typu solí kovů s organickou sloučeninou patří kyselé, bazické nebo neutrální soli shora uvedených kovů s níže uvedenými příklady organických kyselin: alifatické karboxylové kyseliny, jako je 2-ethylhexonová, laurová, myristová, palmitová, stearová, hydroxystearová, linoleová, behenová, isostearová, olejová, ricinolejová, kapronová, heptanová, oktylová, isooktylová, pelargonová, kaprinová, isodekanová, undecylová, neotridekanová, acetoctová a octová, dikyseliny, jako je kyselina maleinová, neodipropionová a dithiopropionová, částečně esterifikované produkty těchto dikyselin substituovanými nebo nesubstituovanými alifatickými, alicyklickými nebo aromatickými alkoholy, a cyklické organické kyseliny, jako je kyselina benzoová, methylbenzoová, butylbenzoová, para-terc.butylbenzoová, fenyloctová, salicylová, fumarová, naftoová, abietová, fenylstearová, hydrinkarboxylová, skořicová, rhodinová a haphfenová, ·· ·· • flfl ♦ • · · • fl · • · · flfl·· · · • fl flfl flfl flfl flflflfl flflflfl • · flfl flflflfl • flfl flfl ··· ·fl fl • · · · · · • fl flfl flfl ··
Mezi specifické příklady isolátorů tepla typu organických komplexů kovů patří systémy solí Ca/Zn, Ba/Cd, Ba/Zn a Ba/Cd/Zn shora uvedených organických kyselin.
Mezi specifické příklady organocínatých isolátorů tepla patří mono(nebo di)methyl- nebo butyl- nebo oktyl-cíntri(nebo di)laurát, mono(nebo di)methyl- nebo butyl- nebo oktyl-cíntri(nebo di)maleinátový polymer, mono(nebo di)methyl- nebo butylnebo oktyl-cíntri(nebo di)isooktylmaleinát, mono(nebo di)methyl- nebo butyl- nebo oktyl-cínthioglykolát, mono(nebo di)methyl- nebo butyl- nebo oktyl-cín-2-merkaptopropionát, mono (nebo di) methyl- nebo butyl- nebo oktyl-cíntri (nebo di) dodecylmerkaptid, mono(nebo di)methyl- nebo butyl- nebo oktyl-cínsulfid, mono(nebo di)methyl- nebo butyl- nebo oktyl-cínthioglykolát, mono(nebo di)methyl- nebo butyl- nebo oktyl-cíntri(nebo di)-2-merkaptoethyl-oleát, thiobis(monomethylcín-bis-2-merkaptoethyloleát a thiobis(dimethyl- nebo butyl- nebo oktyl-cín-mono-2-merkaptoethyloleát).
Mezi specifické příklady stabilázátorů tepla typu epoxidových sloučenin patří epoxidovaný sojový olej, jeho diacetomonoglycerid, epoxidovaný olej ze lněných semen, epoxidovaný olej butylesteru mastných kyselin ze lněných semen, epoxidovaný 1,2-polybutadien, bisfenol-A-glycidylether, 3,4-epoxicyklohexylmethyl, 3,4-epoxicyklohexankarboxtlát, epoxidovaný lojový olej, epoxidovaný olej bavlníkových semen, epoxidovaný slunečnicový olej, epoxidovaný taliový olej, epoxidovaný rybí olej, epoxidovaný acetomonolefin, methyl-, butyl-, isooktyl-, 2-ethyl-hexyl-, isodecyl-, cyklohexyl-, dihydrononyl-, methoxyethyl-, acetoxyethyl-, benzoyl-, tetrahydrofural- fenyl- nebo p-terc. butylfenylester epoxidované kyseliny stearové, butyl-, oktyl-, isooktyl- nebo 2-ethyl-hexyl-ester epoxidovaných mastných kyselin taliového oleje, glycerid epoxitriacetomonoricinolejové kyseliny, ester 3,4-epoxicyklohexylmethanolu s 9,10-epoxistearovou kyselinou, ester 9,10,12,13-diepoxistearové kyseliny s
3.4- epoxicyklohexylmethanolem, ester 2-ethyl-l,3-hexandiolu s
3.4- epoxicyklohexylkarboxylovou kyselinou, dialkyl- (např. di♦ ♦ · · ··«· « * · · • · · «··· · * · · ······· · · ···· ·· *« ·· ·· ·· butyl-, dihexyl-, di-2-ethylhexyl-, diisooktyl-, didecyl-, diisodecyl-, dibutyldecyl- a podobné) estery epoxihexahydroftalové kyseliny, 3,4-epoxi-6-methyl-cyklohexyl-karboxylát, bis(3,4-epoxi-6-methylcyklohexylmethyl)adipát a kondenzační produkt epihalogenhydrinu s bisfenolem A.
Mezi speciifcké příklady isolátorů tepla typu polyolů patří pentaerythritol, mannitol, xylitol, sorbitol, glycerin, trimethylolpropan, polyethylenglykol, polyvinylalkohol, 1,3-butan-diol, propylenglykol, dipropylenglykol, ethylenglykol, diethylenglykol, neopentylglykol, triethylolmethan, diglycerin, di-tyrimethylolpropan, di-tri-methylolethan, di-, tri- nebo tetra-pentaerythritol, tri(hydroxyethyl)diisokyanurát a částečné částečné estery těchto polyolů s takovými organickými kyselinami, jako jsou alifatické karboxylové kyseliny, aromatické karboxylové ksyeliny, aminokyseliny a hydroxykyseliny. Mezi specifické příklady organických kyselin, které tvoří částečné estery, patří monokarboxylové alifatické kyseliny, jako je kyselina oktylová, laurová, myristyová, palmitová, stearová, isosterarová, hydroxystearová, olejová a ricinolejová, alifatické dikarboxylové kyseliny, jako je kyselina malonová, jantarová, glutarová, adipová, pimelová, korková, azelaová, sebaková, ftalová, maleinová, fumarová, itakonová, thiodipropionová a dithiopropionová, aromatické kyseliny, jako je kyselina benzoová, methylbenzoová a salicylová, aminokyseliny, jako je glycin, alanin, leucin, fenylalanin, methionin, kyselina asparagová, kyselina glutamová a lysin, a hydroxykyseliny, jako je kyselina mléčná, citrónová, vinná a jablečná.
Mezi specifické příklady isolátorft tepla typu sloučenin obsahujících atom síry patří estery thiodipropionové kyseliny, jako je dilaurylthiodipropionát, distearylthiodipropionát a laurylstearylthiodipropionát, triazinthioly, jako je 6-enilino-1,3,5-triazin-2,4-dithiol, a anhydrid thiolkarboxylové kyseliny, jako je anhydrid thiollaurové kyseliny.
Mezi specifické příklady isolátorů tepla typu organických ♦ 0 0 0 0 0 0 0 0 0·· • · · 0 0 · · · · · · ······· 0 0 •000 ·· 00 00 ·· ·· antimonitých sloučenin patří lauráty mono (nebo di) alkylantimonité, jako je tri(nebo di)laurát mono(nebo di)methyl-, butylnebo oktylantimonitý, maleináty mono(nebo di)alkylantimonité, jako je tri(nebo di)isooktylmaleinát mono(nebo di)methyl-, butyl- nebo oktylantimonitý, merkaptidy mono(nebo di)alkylantimonité, jako je tri(nebo di)isooktylthioglykolát mono(nebo di)methyl-, butyl- nebo oktylantimonitý, tri(nebo di)thioglykolát (nebo 2-merkaptopropionát) mono(nebo di)methyl-, butyl- nebo oktylantimonitý, tri (nebo di) dodecylmerkaptid mono (nebo di) methyl-, butyl- nebo oktylantimonitý, mono(nebo di)methylantimonsulfid, dioktylantimonsulf id, didodecylantimonsulf id, mono (nebo di)methyl-, butyl- nebo oktylantimon-tri(nebo di)-2-merkaptoethyloleát a thiodi[dimethy1-, butyl- nebo oktyl-antimon-di(2-merkaptoethyloleát)].
Podobně se mohou používat isolátory tepla typu fosforitanů, jako jsou ty, které jsou uvedeny jako fosforečnanová antioxidační činidla.
Mezi specifické příklady isolátorů tepla typu B-diketonů patří ethylacetoctan, dehydrooctová kyselina, acetylaceton, benzoylaceton, benzoylpropionylmethan, dibenzoylmethan, stearoylbenzoylmethan, trifluoracetylaceton, dehydropropionyloctová kyselina, dehydrobenzoyloctová kyselina, cyklohexan-1,3-dion, dimethon, 2,2-methylencyklohexan-l,3-dion, 2-benzylcyklohexan-1,3-dion, acetyltetralon, palmitoyltetralon, stearoyltetralon, benzoyltetralon, 2-acetylcyklohexanon, 2-benzoylcyklohexanon,
2-acetyl-cyklohexan-l,3-dion, benzoyl-p-chlorbenzoylmethan, di(4-methy1-benzoyl)methan, di(2-hydroxybenzoyl)methan, benzoylacetylmethan, tribenzoylmethan, diacetylbenzoylmethan, palmitoylbenzoylmethan, lauroylbenzoylmethan, 4-methoxybenzoylbenzoylmethan, di(4-methoxybenzoyl)methan, di(4-chlorbenzoyl)methan, di(3,4-methylendioxybenzoyl)methan, benzoylacetyloktylmethan, benzoylacetylfenylmethan, stearoyl-4-methoxybenzoylmethan, di(4-terc.butylbenzoyl)methan, benzoylacetylethylmethan, benzoyltrifluoracetylmethan, diacetylmethan, butanoylacetylmethan, heptanoylacetylmethan, triacetylmethan, distea-
00
0 0 0
0 0 •000 00 roylmethan, stearoylacetylmethan, palmitoylacetylmethan, lauroylacetylmethan, benzoylformylmethan, acetylformylmethan, benzoylfenylacetylmethan, di(cyklohexanoyl)methan a dipivaloylmethan, a soli kovů těchto sloučenin s takovými kovy, jako je Li, Na, Mg, Ca, Ba, Sr, Zn, Al, Zr a Sn.
Mezi specifický příklad isolátorů tepla obsahujících atom dusíku patří difenylthiomočovina, estery β-aminokrotonové kyseliny s takovými alkoholy, jako je stearylalkohol, cetylalkohol, 1,3-butandiol a thiodiethylenglykol, a 2-fenylindol a dihydro-1,4-dimethyl-2,6-dikarboxyl-oxy-3,5-pyridin.
Používané množství těchto isolátorů tepla je v rozmezí od 0,01 do 10, s výhodou od 0,05 do 5 % hmotn. z hmotnosti termoplastické pryskyřice. Mohou se používat buď samostatně nebo v kombinaci dvou nebo tří těchto sloučenin.
K zemědělskému filmu podle tohoto vynálezu se mohou přidávat také fluorescenční činidla.
Jako fluorescenční činidla lze uvést sloučeniny typu violanthronu, isoviolanthronu, perylénu, thioxanthenu, kumarinu, anrtachinonu, benzopyranu, naftalimidu nebo kyseliny naftalenové, benzopiperidinu, pyrazinu, kyanpyrazinu, stilbenu, diaminodifenylu, imidazolu, imidazolonu, triazolu, thiazolu, oxazolu, karbostyrilu, pyrazolinu a dihydropyridinu.
Používané množství těchto fluoresenčních činidel je v rozmezí od 0,001 do 10, s výhodou od 0,01 do 5 % hmotn. z hmotnosti termoplastické pryskyřice. Mohou se používat buď samostatně nebo v kombinaci dvou nebo tří těchto sloučenin.
A konečně, jako příklady dalších činidel absorbujících infračervené záření lze uvést oxid křemičitý a křemičitany, hydroxid, oxid, hlinitan, boritan a síran lithný, vápenatý, hořečnatý a hlinitý a obvyklé hydrotalcitové sloučeniny. Mohou se používat buď samostatně nebo v kombinaci dvou nebo tří těchto
99
99
9 9
9 9 • 9 9 9 9 9 9
9999 99 99 99 sloučenin.
Tepelné isolátory podle předloženého vynálezu jsou syntetické chalkoalumitové sloučeniny s průměrným průměrem sekundárních částic ne více než 3 Mm a BET specifickou plochou povrchu ne větší než 30 m2/g a/nebo jejich produkty s opracovaným povrchem, které se, jestliže je to nutné, používají současně s těmi různými přísadami, které se přidávají k termoplastické pryskyřici. Například se přidává 1 až 30 hmotnostních dílů syntetické chalkoalumitové sloučeniny podle vynálezu, která má průměrný průměr sukundární částice ne větší než 3 Mm a BET specifickou plochu povrchu ne větší než 30 m2/g, buď samotné nebo jako celková suma s dalším tepelným isolátorem, na 100 hmotn. dílů termoplastické prysyřice. Dále se přimíchá 0,01 až 5 hmotn. dílů fotostabilizačního činidla a činidla působícího proti u tvoření zákalu na 100 hmotn. dílů termoplastické pryskyřice a popřípadě další přísady. Jestliže použitým nmnožstvím tepelného isolátoru nebo isolátorů je množství menší než jeden hmotnostní díl, nelze vykázat dostatečný účinek spočívající v tepelné isolaci. Jakmile toto množství přesahuje 30 hmotn. dílů, objektivně je znehodnocena propustnost viditelného světla a mechanická pevnost zemědělského filmu.
Ze syntetických chalkoalumitových sloučenin podle předloženého vynálezu se může odstranit jejich krystalizační voda (m molekul H2O) částečně nebo zcela zahříváním 0,5 až 20 hodin na 150 až 280 °C. Takto ošetřený chalkoalumit se může použít, jestliže je to žádoucí, pro to, abychom se vyhnuli problémům souvisejícím s pěněním pryskyřičného prostředku.
Hnětení chalkoalumitové sloučeniny podle předloženého vynálezu na termoplastickou pryskyřici lze provést jakýmikoliv konvenčními v praxi používanými způsoby. Například se pryskyřice a tepelný isolátor smíchají v Henschelově mísiči, supermísiči, pásovém míchacím zařízení a podobně, potom se roztaví a hnětou se v Bumburyho mísiči, hnětacím vytlačovacím lisu, tlakovém hnětači nebo podobně. Hnětený produkt se pak může z formo4· ·· • · · · • · · • · · ···· ·· ·· ·♦ • · · 9
9 99 • · 9 9
99
99
9 9 9 • 9 9 9
9
99 vat na film konvenčními způsoby lisování tvarováním, jako je například nadouvací lisování nebo způsob vytvoření filmu protlačováním T-formou.
Zemědělský film podle předloženého vynálezu může být buď jednovrstvý nebo vícevrstvý. Jako konstrukci vícevrstvého filmu lze použít například jeden prostředek - dvě vrstvy, jeden prostředek - 3 vrstvy, 2 prostředky - 2 vrstvy, 2 prostředky - 3 vrstvy, 3 prostředky - 3 vrstvy, 3 prostředky - 4 vrstvy, 3 prostředky - 5 vrstev, 4 prostředky - 4 vrstvy, 4 prostředky - 5 vrstev, 5 prostředků - 5 vrstev. Druh termoplastické pryskyřice nebo pryskyřičné směsi může být mezi jednotlivými vrstvami různý. Z užitečných termoplastických pryskyřic je žádoucí, kvůli dobré tepelné isolaci, vybrat alespoň jednu pryskyřici, která vykazuje příznivou absorpci v oblasti vlnové délky 2,5 až 25 μιη. Přísady jednotlivých vrstev mohou být vhodně vybrány podle jejich zamýšlené funkce, takže se vytvoří optimální směs pro každou vrstvu. Je také možné vytvořit film proti tvoření zákalu na alespoň jednom vnitřním povrchu zemědělského filmu, který je napnut přes zemědělské skleníky nebo podobně pro to, aby se film s provedením proti tvoření zákalu uchoval po mnoho hodin, vedle výše popsaného způsobu vmíchání činidla proti tvoření zákalu do filmu.
Tepelný isolátor a zemědělský film podle předloženého vynálezu jsou zde vysvětleny z odkazem na příklady a srovnávací příklady.
Syntetické chalkoalumitové sloučeniny v následujících příkladech a srovnávacích příkladech byly identifikovány způsoby rentgenové difrakce prášku (XRD). Plochy specifického povrchu jsou dány číselnými hodnotami BET postupem pro adsorbovaná množství plynného dusíku. Průměry sekundárních částic jsou číselné hodnoty získané přidáním každého prášku do organického rozpouštědla, vystavením tohoto systému působení ultrazvukové disperze a následujícím změřením průměrů částic způsobem laserového difrakčního rozptylu. Indexy lomu byly měřeny Abbeho *· • · 4 4 • 4 · • 4 · · • 4 4
4444 ·· ·« • · · · • 4 44 • · · 4 4
4 4 4
44
44
4 4 4
4 4 ·
444 444
4
44 refraktometrem.
Filmy obsahující tepelné isolátory v příkladech a srovnávacích příkladech byly měřeny dispergovatelností tepelných isolátorů ve filmech, mechanickou pevností, indexem tepelné isolace, celkovou propustností světla a hodnotou zákalu (stupeň zakalení). Dispergovatelnost tepelného isolátoru ve filmu (tvorba bílých bublinek) byla hodnocena vizuálním pozorováním. Mechanická pevnost je dána silou a hodnoty prodloužení byly měřeny u vzorků ve tvaru činky vyražených z filmu. Hodnoty tepelné isolace byly vypočteny způsobem popsaným později z měření infračervené absorpce jednotlivých vlnových délek použitím zařízení pro měření infračerveného absorpčního spektra. Foto-propustnost každého tepelného isolátoru v každém filmu byla také měřena zákalometrem. Výsledky jsou vyjádřeny jako celková propustnost světla a hodnota zákalu (stupeň zakalení).
Index tepelné isolace se vypočte následujícím způsobem. Zářící energie černého tělesa (Ελ) při každé vlnové délce se stanoví podle níže uvedené rovnice 2. Celková hustota radiační energie černého tělesa se vyjádří jako integrace hladin radiační energie černého tělesa od 400 do 2000 cm'1 (SEÁdA) . Potom byla změřena infračervená absorpce každého filmu (obsahujícího tepelný isolátor) při každé vlnové délce zařízením pro měření infračerveného absorpčního spektra a vynásobením radiační energie černého tělesa (Ελ) při každé vlnové délce infračervenou absorpcí při stejné vlnové délce. Integrováním se získá celková hustota absorpční energie filmu. Poměr celkové hustoty radiační energie černého tělesa k celkové hustotě absorpční energie filmu (rovnice 3) je uveden jako index tepelné isolace.
Ελ = 2vhCA2/[λΑ5{β A(hc/lkT)-1}] (2) λ: vlnová délka h: Planckova konstanta C: rychlost světla ve vakuu k: Boltzmanova konstanta ·· *·
9 9 · · • · 9 9
9 • 999
9
99
99
9 9 9
9 9 « • 9
99
T: absolutní teplota
Index tepelné isolace = (hustota celkové tepelné energie/ /hustota celkové radiační energie černého tělesa).100
Vyšší index tepelné isolace, jak byl vypočten ze shora uvedené rovnice, znamená větší infračervenou absorbovatelnost, tj. vlastnost vyšší tepelné isolace. Čím je celková světelná propustnost bližší hodnotě 100, měřeno zákalometrem, tím lepší je propustnost filmu pro viditelné světlo a tím menší je hodnota zákalu (stupeň zakalení), tím menší je zakalenost filmu.
V dalších dvou odstavcích budou stručně popsány obrázky.
Obrázek 1 je infračervené absorpční spektrum filmu získaného v příkladu 9, který obsahuje syntetickou chalkoalumitovou sloučeninu z příkladu 3.
Obrázek 2 je infračervené absorpční spektrum filmu získaného ve srovnávacím příkladu 15, který neobsahuje žádný tepelný isolátor.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
14,52 gramu heptahydrátu síranu zinečnatého (first class grade, obsah 99 % hmotn.) a 97 ml vodného roztoku síranu hlinitého (koncentrace: 1,03 molu/litr) se rozpustí v deionizované vodě a celkový objem se upraví na 500 ml. Tento roztok se dá do jednolitrové kádinky, do které se za teploty místnosti a intenzivního míchání míchadlem přidá 162 ml 3,4N roztoku hydroxidu sodného (first class grade). Následuje 30 minut míchání. Potom se získaná kosraženina zfiltruje, promyje se vodou a suspenduje se v roztoku síranu zinečnatého (0,05 molu/litr). Celkové množství suspenze se upraví na 700 ml. Suspenze se pak přenese do autoklávu o kapacitě 0,98 litru a podrobí se 4h hy• · • · • ·· drotermální reakci při 150 °C. Následuje filtrace za sníženého tlaku, promytí vodou a sušení 24 hodin při 85 °C. Suchý koláč se pak rozpráškuje a prošije se sítem o velikosti ok 0,149 mm.
Složení shora uvedeného produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
ΖηθφφΑ14(ΟΗ) 11j94 (SO4) 102.3,3 H20.
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 17,2 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 0,70 gm a index lomu 1,51 až 1,53.
Příklad 2
Dvacet gramů dodekahydrátu hydrogenfosforenčanu sodného (first class grade) se rozpustí v deionizované vodě a celkový objem se upraví na 600 ml. Roztok se vlije do 1-litrové kádinky a udržuje se při teplotě 35 °C. Za míchání roztoku homogenizátorem se přidá 23 g syntetické chalkoalumitové sloučeniny získané stejným postupem jako v příkladu 1 a směs se nechá reagovat 30 minut při 35 °C. Produkt se pak zfiltruje, promyje se vodou a suší se 24 hodin při 85 °C. Suchý produkt se rozpráškuje a proseje se sítem o velikost ok 0,149 mm.
Složení shora uvedeného produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
Zn0 99Al4 (OH) (S04) „>65 (HPO4) . 2,6 H2°.
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 18,5 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 0,51 gm a index lomu 1,51 až 1,53.
99 • 9 9 9
9 9
9 9«
9 9 9
9 99
9 9
9999 99 • 9 9 9
99
99
9 9 9 « 9 9 9
9
99
Příklad 3
Suspenze syntetické chalkoalumitové sloučeniny, která byla získána podobným postupem jako v příkladu 1 a která byla podrobena hydrotermální reakci, se zfiltruje, promyje vodou a potom 400 ml roztoku hydrogenuhličitanu sodného o koncentraci 0,1 molu/litr a nakonec znovu vodou. Potom se promytý koláč a deionizovaná voda vloží do jednolitrové nádoby, řádně se disperguje míchadlem tak, aby se vytvořila suspenze a zahřeje se na 80 °C. Do 200ml kádinky se odděleně přidá 0,97 g stearátu sodného (obsah 86 % hmotn.) a 150 ml deionizované vody. Stearát sodný se rozpustí zahřátím na 80 °C. Tento roztok se vlije za míchání do suspenze a udržuje se 30 minut na 80 °C. Potom se systém za sníženého tlaku zfiltruje, promyje se vodou a suší se 24 hodin při 85 °C. Suchý produkt se rozpráškuje a proseje se sítem o velikosti ok 0,149 mm.
Složení produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
Zn0,95^4 (θΗ) 12,08 (^θ4^ 0,89* 3'3 HjO .
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 13,1 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 0,74 μτη a index lomu 1,51 až 1,53.
Příklad 4
6,27 gramů pentahydrátu síranu měďnatého (obsah 99,5 % hmotn.; speciál class grade), heptahydrátru síranu zinečnatého (obsah 99 % hmotn; first class grade) a 97 ml vodného roztoku síranu hlinitého (koncentrace 1,03 molu/litr) se rozpustí v deionizované vodě. Celkové množství se upraví na 500 ml. Tento roztok se vloží do jednolitrové kádinky, za teploty místnosti za intenzivního míchání homomixerem se do něj vlije 171 ml 3,4N *· ·* ** φφ ·· Φ· • · · · · ι · · · · · φ • · · · · ·· «φφφ • * φ · · t φ ·· ··· φφφ • «•«φφφ φ φ *··· φφ ·Φ φφ φφ φφ roztoku hydroxidu sodného (first class grade) a v míchání se pokračuje 30 minut. Takto získaná sraženina se zfiltruje, promyje se vodou a suspenduje se ve směsi 0,025 molu/litr roztoku síranu zinečnatého a 0,025 molu/litr roztoku síranu měďnatého. Celkové množství suspenze se upraví na 700 ml. Tato suspenze se pak přenese do autoklávu o objemu 0,98 1 a podrobí se hydrotermální reakci 4 hodiny při 140 °C. Následuje filtrace a promytí vodou. Filtrační koláč se pak dál promyje 400 ml 0,1 molu/litr roztoku uhličitanu sodného, potom opět jednou vodou a vloží se do jednolitrové nádoby spolu s deionizovanou vodou. Následuje dispergování míchadlem. Výsledná suspenze se zahřeje na 80 °C. Odděleně se do 200ml kádinky vloží 2,00 g stearátu sodného (obsah 86 % hmotn.) a 150 ml deionizované vody a stearát sodný se zahříváním na 80 °C rozpustí. Tento roztok se vlije za míchání do suspenze a udržuje se 30 minut na 80 °C, potom se za sníženého tlaku zfiltruje, promyje se vodou a suší se 24 hodin při 85 °C. Suchý koláč se rozpráškuje a proseje se sítem o velikost ok 0,149 mm.
Složení shora uvedeného produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
(ZnO,45CuO,42) A14Í°H) 11,94 (S04 ) 0,90 ’ 3'2 H2°*
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 12,1 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 0,87 Mm a index lomu 1,51 až 1,53.
Příklad 5
7,26 gramů heptahydrátru síranu zinečnatého (obsah 99 % hmotn.; first class grade), 6,0 g hexahydrátu chloridu nikelnatého (speciál class grade; obsah 99 % hmont.) a 97 ml vodného roztoku síranu hlinitého (koncentrace 0,3 molu/litr) se rozpustí v deionizované vodě. Celkové množství se upraví na 500 ml.
»9
9 9 · 9 • 9 · ·· β · β 9 9 · · • »999 • 9 99
Tento roztok se vloží do jednolitrové kádinky, za teploty místnosti za intenzivního míchání míchadlem se do něj přidá 171 ml 3,4N roztoku hydroxidu sodného (first class grade) a v míchání se pokračuje 30 minut. Takto získaná kosraženina se zfiltruje, promyje se vodou a suspenduje se ve směsi 0,025 molu/litr roztoku síranu zinečnatého a 0,025 molu/litr roztoku síranu nikelnatého. Celkové množství suspenze se upraví na 700 ml. Tato suspenze se pak přenese do autoklávu o objemu 0,98 1 a podrobí se hydrotermální reakci 4 hodiny při 140 °C. Následuje filtrace a promytí vodou. Filtrační koláč se pak dále promyje 400 ml 0,1 molu/litr roztoku uhličitanu sodného, potom opět vodou a vloží se do jednotlitrové nádoby spolu s deionizovanou vodou. Následuje dispergování míchadlem. Výsledná suspenze se zahřeje na 80 °C. Odděleně se do 200ml kádinky vloží 1,90 g stearátu sodného (obsah 86 % hmotn.) a 150 ml deionizované vody. Stearát sodný se zahříváním na 80 °C rozpustí. Tento roztok se vlije za míchání do suspenze a směs se udržuje 30 minut na 80 °C, potom se za sníženého tlaku zfiltruje, promyje se vodou a suší se 24 hodin při 85 °C. Suchý koláč se pak rozpráškuje a proseje se sítem o velikost ok 0,149 mm.
Složení shora uvedeného produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 25 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 1,87 /zm a index lomu 1,51 až
1,53.
Příklad 6
12,55 gramů pentahydrátru síranu měďnatého (obsah 99,5 % hmotn; speciál class grade) a 97 ml vodného roztoku síranu hlinitého (koncentrace 1,03 molu/litr) se rozpustí v deionizované • · • · ···· ·· ·· ·· ·· ·· vodě. Celkové množství se upraví na 500 ml. Tento roztok se vloží do jednolitrové kádinky, za teploty místnosti za intenzivního míchání míchadlem se do něj přidá 166 ml 3,4N roztoku hydroxidu sodného (first class grade) a v míchání se pokračuje 30 minut. Takto získaná kosraženina se zfiltruje, promyje se vodou a suspenduje se ve směsi 0,05 molu/litr roztoku síranu měďnatého. Celkové množství suspenze se upraví na 700 ml. Tato suspenze se pak přenese do autoklávu o objemu 0,98 1 a podrobí se hydrotermální reakci 4 hodiny při 140 °C. Následuje filtrace a promytí vodou. Filtrační koláč se pak dál promyje 400 ml 0,1 molu/litr roztoku uhličitanu sodného, potom opět vodou a vloží se do jednotlitrové nádoby spolu s deionizovanou vodou. Následuje dispergování míchadlem. Výsledná suspenze se zahřeje ha 80 °C. Odděleně se do 200ml kádinky vloží 1,80 g stearátu sodného (obsah 86 % hmotn.) a 150 ml deionizované vody. Stearát sodný se zahříváním na 80 °C rozpustí. Tento roztok se vlije za míchání do suspenze a udržuje se 30 minut na 80 °C. Potom se za sníženého tlaku zfiltruje, promyje se vodou a suší se 24 hodin při 85 °C. Suchý koláč se pak rozpráškuje a proseje se sítem o velikost ok 0,149 mm.
Složení shora uvedeného produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
CU1O1A14 (OH) 12,40 (SO4) o,8O* 3'1 H2°·
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 18 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 0,77 μιη a index lomu 1,51 až
1,53.
Srovnávací příklad 1
Kosraženina získaná reakcí identickou s reakcí v příkladu 1 byla podrobena hydrotermální reakci jako taková. Podmínky hydrotermální reakce a následného zpracování byly stejné jako ·· ·· ·· ·· podmínky v příkladu 1.
Složení uvedeného produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
Zn^AlJOH) 11ř32(S°4) 1,02’ 3 » 5 H2O.
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 32 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 4,2 jtm a index lomu 1,51 až
1,53.
Srovnávací příklad 2
Kosraženina získaná reakcí identickou s reakcí v příkladu 1 byla zfiltrována, promyta vodou, potom suspendována ve vodě a podrobena hydrotermální reakci. Podmínky hydrotermální reakce a následného zpracování byly stejné jako podmínky v příkladu
1.
Složení shora uvedeného produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
Zn0,73^^4 11,72 (SO4) o a7· 2,7 H2O.
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 35 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 5,4 μπι a index lomu 1,51 až
1,53.
Srovnávací příklad 3
Kosraženina získaná reakcí identickou s reakcí v příkladu 1 byla zfiltrována, promyta vodou, suspendována ve vodném roztoku dusičnanu zinečnatého (koncentrace 0,05 molu/litr) a po35 drobena hydrotermální reakci. Podmínky hydrotermální reakce a následného zpracování byly stejné jako podmínky v příkladu 1.
Složení shora uvedeného produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
Ζηο φ2Αΐ4 (OH) 1140 (S04) 0'95· 3,2 H2O.
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 31 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 3,6 μιη a index lomu 1,51 až
1,53.
Srovnávací přiklad 4
Suspenze syntetické chalkoalumitové sloučeniny po hydrotermální reakci, která byla získána stejným způsobem jako ve srovnávacím příkladu 1, byla zfiltrována, promyta vodou a potom 400 ml (koncentrace 0,1 molu/litr) vodného roztoku uhličitanu sodného a potom opět vodou. Promytý koláč se vloží do jednolitrové nádoby spolu s deionizovanou vodou a řádně se disperguje míchadlem. Výsledná suspenze se zahřeje na 80 °C. Odděleně se do 200ml kádinky vloží 2,88 g stearátu sodného (obsah 86 % hmotn.) a 150 ml deionizované vody. Stearát sodný se zahříváním na 80 °C rozpustí. Tento roztok se vlije za míchání do suspenze a udržuje se 3 0 minut na 80 °C. Potom se za sníženého tlaku zfiltruje, promyje se vodou a suší se 24 hodin při 85 °C. Suchý koláč se pak rozpráškuje a proseje se sítem o velikost ok 0,149 mm.
Složení shora uvedeného produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
Znoí73Al4(OH)ni86(S04)o,8o-2,5 Η,Ο.
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina • 999 změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 31 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 5,1 μιη a index lomu 1,51 až
1,53.
Srovnávací příklad 5
Kosraženina, která se získá stejnou reakcí jako je reakce v příkladu 4, se podrobí hydrotermální reakci jako taková. Podmínky hydrotermální reakce a následujícího zpracování jsou stejné jako v příkladu 4 až na to, že se použije 2,9 g stearátu sodného.
Chemické složení produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
( Zn0,40CU0,41 ) A^4 (°H) 11,82 (S04^ 0,90 ’ 3 · 1 H2°*
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 31 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 5,3 Mm a index lomu 1,51 až
1,53.
Srovnávací příklad 6
Kosraženina, která se získá reakcí stejnou jako je reakce v příkladu 5, se podrobí hydrotermální reakci jako taková. Podmínky hydrotermální reakce a následujícího zpracováni jsou stejné jako v příkladu 4 až na to, že se použije 2,9 g stearátu sodného.
Složení shora uvedeného produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
(Zn0.460,42) A^4 (θΗ) 1198 (SO4) 0 9θ. 2,8 H-,0.
• · · ♦ · * • · · ♦ · • · · · · · • ·· · ·· ·· ··
4» ·
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 35 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 5,0 μηι a index lomu 1,51 až
1,53.
Srovnávací příklad 7
Kosraženina, která se získá reakcí stejnou jako je reakce v příkladu 6, se podrobí hydrotermální reakci jako taková. Podmínky hydrotermální reakce a následujícího zpracování jsou stejné jako v příkladu 4 až na to, že se použije 2,9 g stearátu sodného.
Složení shora uvedeného produktu stanovené chemickou analýzou bylo následující:
CU0,98Ai4 12,36 (S04^ 0,80* 2'9 H2° '
Produkt byl identifikován jako chalkoalumitová sloučenina změřením rentgenové difrakční analýzy prášku (XRD) a chemickou analýzou. Jeho BET specifická plocha povrchu byla 32 m2/g, průměrný průměr sekundárních částic 3,9 μια a index lomu 1,51 až
1,53.
Účinek vykazovaný zemědělským filmem
EVA (výrobek Nippon Unicar Co., obsah VA 15 % hmotn.) byl smíchán s níže uvedenými složkami za vzniku pryskyřičného prostředku na bázi EVA. Pryskyřičný prostředek na bázi EVA byl hněten s tepelnými isolátory vyrobenými v předcházejících příkladech a srovnávacích příkladech vjednoosém hnětači a vylisován vytlačováním lisem ve formě T na filmy o tloušťce 100 μτα. Nejdříva byla vizuálním pozorováním vyhodnocena dispergovatelnost každého tepelného isolátoru ve filmu (tvorba bílých bublinek) . Z filmů byly vyraženy vzorky ve formě činky. Byla měřena jejich mechanická pevnost a jejich celková propustnost pro • · • · • · světlo a zákalometrem bylo měřeno zakalení (stupeň zakalení). Pro výpočet indexu tepelné isolace byla měřena také schopnost filmů absorbovat infračervené záření.
Pryskyřičný prostředek na bázi EVA:
ethylenvinylacetátový kopolymer (obsah vinylacetátu 15 % hmotn., 3758,
Nippon, Unicar Co.) bráněný aminový fotostabilizátor (Chiassorb 770: Ciba Geigy) ultrafialové absorpční činidlo (Tinuvin 320: Ciba Geigy) antioxidační činidlo (Irganox 1076: Ciba
Geigy) činidlo působící proti zakalení: monostearát monoglycerinu distearát diglycerinu mazadlo (amid kyseliny stearové) protimlžící činidlo (DS-40: Daikin Kogyo)
100 dílů hmotn.
0,2 díly hmotn.
0,1 dílu hmotn.
0,1 dílu hmotn.
1,5 dílu hmotn. 0,5 dílu hmotn. 0,1 dílu hmotn. 0,1 dílu hmotn.
Příklad 7
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven v příkladu 1. Ze směsi se vytvaruje film.
Příklad 8
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven v příkladu 2. Ze směsi se vytvaruje film.
Příklad 9
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 hmotn. prášku, který byl připraven v příkladu 3. Ze směsi se vytvaruje film.
Příklad 10
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven v příkladu 4. Ze směsi se vytvaruje film.
Příklad 11
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven v příkladu 5. Ze směsi se vytvaruje film.
Příklad 12
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven v příkladu 6. Ze směsi se vytvaruje film.
Příklad 13
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven v příkladu 3, který byl dále vypalován 3 hodiny na 200 °C, a molární poměr mezivrstvy vody byl upraven na 0,2. Ze směsi se vytvaruje film.
Srovnávací přiklad 8
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven ve srovnávacím příkladu 1. Ze směsi se vytvaruje film.
Srovnávací příklad 9
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 * · · i
9 9 • · hmotn. prášku, který byl připraven ve srovnávacím příkladu 2. Ze směsi se vytvaruje film.
Srovnávací příklad 10
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven ve srovnávacím příkladu 3. Ze směsi se vytvaruje film.
Srovnávací příklad 11
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven ve srovnávacím příkladu 4. Ze směsi se vytvaruje film.
Srovnávací příklad 12
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven ve srovnávacím příkladu 5. Ze směsi se vytvaruje film.
Srovnávací příklad 13
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven ve srovnávacím příkladu 6. Ze směsi se vytvaruje film.
Srovnávací příklad 14
Do pryskyřičného prostředku na bázi EVA se vmíchá 5 % hmotn. prášku, který byl připraven ve srovnávacím příkladu 7. Ze směsi se vytvaruje film.
Srovnávací příklad 15
Z pryskyřičného prostředku na bázi EVA se připraví film bez přidání tepelného isolátoru.
::
·· ·· ► · · * · · • · « « ·
..3
Výsledky hodnocení filmů připravených v příkladech 7 až 13 a ve srovnávacích příkladech 8 až 15 jsou uvedeny v tabulce 2.
Tabulka 2
příklad číslo
7 8 9 10 11 12 13
dispergova- telnost o o o o o o O
(vizuální pozorování) *1 pevnost v tahu 3,2 3,1 3,1 3,2 3,0 3,1 3,1
(kg/mm2) pevnost při prodloužení 490 510 500 500 490 510 510
(%) index tepelné isolace 75 75 74 74 75 73 74
celková propustnost světla (%) 91 91 91 90 90 90 90
hodnota zákalu 3 3 3 3 3 3 3
(stupeň zakalení)
1: dispergovatelnost (tvoření bílých bublinek) o: dobrá (nebyly pozorovány žádné bublinky) • « 0 0 ♦ · 0 0
0 * *0 0 0
0· •009 00
• 0 0 9 • 0 0 0 • 0 90 : u :
«0*0 0 0 0 0 0
00
Tabulka 2 (pokračování) srovnávací příklad číslo
9 10 11 12 13 14 15 dispergova-
telnost X X X X X X X X
(vizuální pozorování) *1 pevnost v tahu 1,7 1,9 1,8 2,0 1,7 1,8 2,1 3,
(kg/mm2) pevnost při prodloužení 330 350 340 360 320 370 380 480
(%) index tepelné isolace 67 66 65 66 65 65 67 43
celková propustnost světla (%) 87 86 86 87 86 86 85 92
hodnota zákalu 6 7 6 7 7 7 6 1
(stupeň zakalení) *1: dispergovatelnost (tvoření bílých bublinek) x: špatná (byly pozorovány bublinky)
V následující směsi, která sloužila jako pryskyřičný prostředek na bázi metalocen-PE, byl použit Metallocen PE (Nippon Polychem). Tento prostředek se smíchá s každým z tepelných isolátorů, které byly připraveny v předcházejících příkladech nebo srovnávacích příkladech, hněte se otevřeným válcem při 140 °C a elektrickým strojem lisujícím za horka (180 °C) se vytvaruje film o tloušťce 100 Mm. Filmy byly hodnoceny podobným způsobem jako filmy na bázi EVA.
• 44* 4 4
Pryskyřičný prostředek na bázi Metallocen-PE:
44 · 4 4 ♦ • 4 4 · · 4 ♦ 4·· * 4 4 4 4 4 • 4 44 44 44
Metallocen-PE (KF-270; Nippon Polychem Co bráněný aminový fotostabilizátor (Tinuvin
622: Ciba Geigy) činidlo absorbující ultrafialové světlo (Tinuvin 320: Ciba Geigy) antioxidační činidlo (Irganox 1010: Ciba Geigy) (Irgafos 168: Ciba Geigy) činidlo působící proti zakalení: monostearát monoglycerinu distearát diglycerinu mazadlo (amid kyseliny stearové) protimlžící činidlo (KF-345,
Shin-etsu Chemical Co.)
100 dílů hmotn.
0,2 díly hmotn.
0,1 dílu hmotn.
0,1 dílu hmotn. 0,1 dílu hmotn.
1,5 dílu hmotn. 0,5 dílu hmotn. 0,1 dílu hmotn.
0,1 dílu hmotn.
Příklad 14
Do pryskyřičného prostředku na bázi metalocen PE se vmíchá 10 % hmotn. prášku, který byl připraven v příkladu 3. Ze směsi se vytvaruje film.
Příklad 15
Do pryskyřičného prostředku na bázi metalocen PE se vmíchá 10 % hmotn. prášku, který byl připraven v příkladu 4. Ze směsi se vytvaruje film.
Příklad 16
Do pryskyřičného prostředku na bázi metalocen PE se vmíchá 10 % hmotn. prášku, který byl připraven v příkladu 6. Ze směsi se vytvaruje film.
···· ·· · · ·* ··
Srovnávací příklad 16
Do pryskyřičného prostředku na bázi metalocen PE se vmíchá 10 % hmotn. prášku, který byl připraven ve srovnávacím příkladu
4. Ze směsi se vytvaruje film.
Srovnávací příklad 17
Do pryskyřičného prostředku na bázi metalocen PE se vmíchá 10 % hmotn. prášku, který byl připraven ve srovnávacím příkladu
5. Ze směsi se vytvaruje film.
Srovnávací příklad 18
Z pryskyřičného prostředku na bázi metalocen PE se bez přidání tepelného isolátoru vyrobí film.
Výsledky hodnocení filmů připravených v příkladech 14 až 16 a ve srovnávacích příkladech 16 až 18 jsou uvedeny v tabulce
3.
99 99 99 99 99
9999 9999 999 9
9 9 999 «99 9
9 999 99 99 9 9 · 999
9 · · · 9 · 9 9
9999 99 99 *9 99 99
Tabulka 3 srovnávací příklad číslo příklad číslo
14 15 16 16 17 18
dispergova-
telnost (vizuální pozorování) *1 o O O X X
pevnost v tahu (kg/mm2) pevnost při 3,9 3,8 3,8 2,0 1,9 4,
prodloužení (%) index tepelné 510 490 500 290 300 600
isolace celková propustnost 70 70 69 65 65 28
světla (%) 91 91 91 88 87 92
hodnota zákalu 4 4 4 7 7 2
(stupeň zakalení) *1: dispergovatelnost (tvoření bílých bublinek) o: dobrá (nebyly pozorovány žádné bublinky) x: špatná (byly pozorovány bublinky)
Podle výsledků uvedených v těchto tablukách, jestliže se ve srovnávacích příkladech používají syntetické chalkoalumitové sloučeniny s průměrným průměrem sekundárních částic větším než 3 Mm a BET specifickou plochou povrchu větší než 30 m2/g, vykazují špatnou dispergovatelnost ve filmech a způsobují tvorbu bílých bublinek. Tyto filmy mají sníženou mechanickou pevnost a prodluživost, snížené vlastnosti týkající se isolace tepla a sníženou propustnost pro viditelné světlo (celková propustnost světla a zakalení). Naproti tomu, jestliže syntetické • fl flfl flfl flfl flfl fl· flflflfl flflflfl flflflfl • flfl flflflfl flflflfl ·· fl·· flfl flfl flflflflflfl • ••••flfl · fl flflflfl flfl flfl flfl flfl flfl chalkoalumitové sloučeniny s průměrným průměrem sekundárních částic ne větším než 3 μη, BET specifickou plochou povrchu ne větší než 30 m2/g a nezpůsobující tvorbu bílých bublinek byly používány v příkladech podle předloženého vynálezu, získají se filmy, které mají lepší mechanickou pevnost a prodluživost, lepší vlastnosti týkající se isolace tepla a lepší propustnost pro viditelné světlo.
Infračervené absorpční spektrum filmu EVA (příklad 8) , který obsahuje chalkoalumitovou sloučeninu podle předloženého vynálezu, a spektrum srovnávacího příkladu 15 jsou uvedena na obr. 1 a obr. 2. Tato spektra ukazují, že film EVA obsahující syntetickou chalkoalumitovou sloučeninu (příklad 8) vykazuje zvýšenou schopnost absorbovat infračervené záření v širokém rozmezí. Zvláště v oblasti vlnových délek 400 až 1200 cm’ vykazuje film nízkou propustnost. Tomu lze tedy rozumět tak, že má v uvedené oblasti vlnových délek zvýšenu schopnost absorbovat infračervené záření. Důsledkem je tedy zlepšená vlastnost týkající se tepelné isolace.
Použitím syntetické chalkoalumitové sloučeniny s průměrným průměrem sekundárních částic ne větším než 3 Mm, BET specifickou plochou povrchu ne větší než 30 m2/g a/nebo s produktem s opracovaným povrchem podle předloženého vynálezu jako tepelným isolátorem v zemědělském filmu lze získat zemědělský film, v němž je dispergovatelnost tepelného isolátorů vynikající a který vykazuje velmi příznivé mechanické vlastnosti a propustnost pro ultrafialové a viditelné světlo a vynikající absorpci v infračervené oblasti v širokém rozmezí této infračervené oblasti od 2,5 do 25 /xm. Dále pak současným použitím různých přísad je zemědělský film lepší pro svoji schopnosti odolávat počasí, pro vlastnosti působící proti tvoření zákalu, pro vlastnosti působící proti zamlžení, odolnost vůči prachu, odpuzování vody, tuhost, resistenci vůči zemědělským chemikáliím, srážení kyselinami, odolnost vůči teplu, má lepší antibakteriální vlastnosti, vlastnosti spočívající ve schopnosti udržovat tvar, lepší opracovatelnost, lépe chrání pryskyřici před degradací způsobenou
999
99 ·* 9« 99
99 9 9 99 9 9 99
999 99 99 999
999 99 99 999
9999999 9 9
9999 99 ·9 99 99 99 různými přísadami a dále má vynikající trvanlivost těchto příznivých vlastností.

Claims (5)

1. Syntetická chalkoalumitová sloučenina obecného vzorce I (M1 2+)a.x(M22+)xAl4 3+(OH)b(An-)c.m H2O (I), v němž M,2* znamená Zn2+ nebo Cu2+,
M2 2+ znamená alespoň jeden dvojmocný ion kovu vybraný z Ni2+, Co2+, Cu2+, Zn2+ a Mg2+, a znamená tak, aby 0,3 < a < 2,0 s tím, že M1 a M2 nejsou stejné, x znamená tak, aby 0 < x < 1,0, b znamená tak, aby 10 < b < 4,
An znamená alespoň jeden ion vybraný z SO42', HPO42', CO32', SO32', HPO32', NO3', H2PO4', Cl', OH' a křemičitanového iontu, c znamená tak, aby 0,4<c<2,0a m znamená číslo 0 až 4, při čemž průměrný průměr sekundární částice není větší než 3 μιη a BET specifická plocha povrchu není větší než 30 m2/g.
2. Způsob výroby syntetické chalkoalumitové sloučeniny podle nároku 1, vyznačující se tím, že zahrnuje stupně současného srážení ve vodě rozpustné hlinité soli a sloučeniny Zn a/nebo Cu, která je rozpustná ve vodě při pH v rozmezí od 4 do 7, a jestliže je to nutné jedné nebo více sloučenin s alespoň jedním prvkem, který je vybrán z niklu, kobaltu a hořčíku, které jsou rozpustné ve vodě při pH v rozmezí od 4 do 7, při pH od 4 do 7 a teplotě v rozmezí od 10 do 50 °C, zfiltrování této kosraženiny, její promytí vodou a následné podrobeni promytého produktu hydrotermální reakci ve vodném roztoku soli kyseliny sírové alespoň jednoho prvku vybraného ze zinku, mědi, niklu a kobaltu v koncentraci alespoň 0,02 molu/litr za teplot v rozmezí o 80 do 170 °C.
9 9 9 9 ·· »· ·· *· ·♦ 99 • · · · ♦ · · · · ♦ · · • · · · · · · · · · · 9 9 · 9 9 99 99 999999
9 9 9 9 9 9 9 9 9
9999 99 99 99 99 99
3. Isolátor tepla, kterým je syntetická chalkoalumitová sloučenina podle nároku 1, vyznačující se tím, že je na povrchu opracovaná alespoň jedním členem ze skupiny sestávající z vyšších mastných kyselin, aniontových povrchově aktivních činidel, esterů kyseliny fosforečné, kondenzačních činidel obsahujících silan, titaničitan a hliník a esterů mastných kyselin s polyhydroxyalkoholy.
4. Pryskyřičný prostředek, vyznačující se tím, že obsahuje 1 až 30 hmotnostních dílů syntetické chalkoalumitové sloučeniny podle nároku 1 nebo isolátoru tepla podle nároku 3 na 100 dílů hmotnostních termoplastické pryskyřice.
5. Zemědělský film, vyznačující se tím, že pryskyřice obsahuje 1 až 30 hmotnostních dílů syntetické chalkoalumitové sloučeniny podle nároku 1 nebo isolátoru tepla podle nároku 3 na 100 dílů hmotnostních termoplastické pryskyřice.
CZ19992617A 1999-07-23 1999-07-23 Syntetická chalkoalumitová sloučenina, způsob její výroby a její použití CZ261799A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992617A CZ261799A3 (cs) 1999-07-23 1999-07-23 Syntetická chalkoalumitová sloučenina, způsob její výroby a její použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992617A CZ261799A3 (cs) 1999-07-23 1999-07-23 Syntetická chalkoalumitová sloučenina, způsob její výroby a její použití

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ261799A3 true CZ261799A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5465278

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992617A CZ261799A3 (cs) 1999-07-23 1999-07-23 Syntetická chalkoalumitová sloučenina, způsob její výroby a její použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ261799A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1052223B1 (en) Hydrotalcite compound, process for producing the same, and agricultural film containing the same
KR100686987B1 (ko) 붕산아연, 그 제법 및 용도
JPS61174270A (ja) 耐発錆性ないし耐着色性賦与剤
JPH05179052A (ja) 樹脂用安定剤
WO2006043352A1 (ja) ハイドロタルサイト及び合成樹脂組成物
EP0761756B1 (en) Stabilizer for halogen-containing resins and process for the preparation thereof, halogen-containing resin composition, and composite hydroxide salt
WO2007074729A1 (ja) ハイドロタルサイト類化合物粒子、当該粒子を用いた樹脂安定剤、含ハロゲン樹脂組成物および当該粒子を用いたアニオン捕捉材
DE69906428T2 (de) Neue feine teilchenförmige synthetische Chalcoalumit-Verbindungen, Verfahren zu deren Herstellung und feine teilchenförmige synthetische Chalcoalumit-Verbindungen enthaltender wärmeisolator und landwirtschaftlicher Film
DE69602416T2 (de) Neues komposit aus hydroxid/kondensierten silikaten, verfahren zur herstellung davon, infrarotabsorber und landwirtschaftlicher film
US20170260356A1 (en) Novel magnesium hydroxide-based solid solution, and resin composition and precursor for highly active magnesium oxide which include same
CZ261799A3 (cs) Syntetická chalkoalumitová sloučenina, způsob její výroby a její použití
JP2001172608A (ja) 極遠赤外乃至遠赤外線吸収複合金属多塩基性塩
KR100593225B1 (ko) 신규 미립상 합성 칼코알루마이트 화합물, 이의 제조 방법, 및미립상 합성칼코알루마이트 화합물을 함유하는 보온제 및 농업용 필름
AU2003266479A1 (en) Novel fine particulate synthetic chalcoalumite compounds, process for their production, and heat insulator and agricultural film containing the fine particulate synthetic chalcoalumite compounds
CZ20002791A3 (cs) Hydrotalcitová sloučenina, způsob její výroby a zemědělská fólie ji obsahující
AU2007214361A1 (en) Novel fine particulate synthetic chalcoalumite compounds, process for their production, and heat insulator and agricultural film containing the fine particulate synthetic chalcoalumite compounds
DE69711450T2 (de) Landwirtschaftliche folie
JP2003040616A (ja) アルカリ土類金属塩基性ケイ酸塩粒子、その製法及び用途
JP4516650B2 (ja) 塩素含有重合体用安定剤組成物
AU2004201812A1 (en) Hydrotalcite compound, process for producing the same and agricultural film containing the same
JP3434634B2 (ja) 樹脂用配合剤及び樹脂組成物
JPH066364B2 (ja) 農業用積層フィルム
JP2003165967A (ja) 赤外線吸収剤および農業用フィルム
JP2002129141A (ja) 赤外線吸収剤および農業用フィルム
JP2911404B2 (ja) 保温剤及び保温性樹脂組成物

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic