CZ2006486A3 - Modul rotorového sprádacího stroje pro výrobu dvoukomponentní príze ci nite - Google Patents
Modul rotorového sprádacího stroje pro výrobu dvoukomponentní príze ci nite Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2006486A3 CZ2006486A3 CZ20060486A CZ2006486A CZ2006486A3 CZ 2006486 A3 CZ2006486 A3 CZ 2006486A3 CZ 20060486 A CZ20060486 A CZ 20060486A CZ 2006486 A CZ2006486 A CZ 2006486A CZ 2006486 A3 CZ2006486 A3 CZ 2006486A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- yarn
- roller
- component
- spinning
- rotor
- Prior art date
Links
- 238000007383 open-end spinning Methods 0.000 title claims description 14
- 238000009987 spinning Methods 0.000 claims abstract description 27
- 239000000835 fiber Substances 0.000 claims abstract description 11
- 239000000463 material Substances 0.000 claims abstract description 8
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 5
- 239000002131 composite material Substances 0.000 description 4
- 238000000034 method Methods 0.000 description 1
- 230000004048 modification Effects 0.000 description 1
- 238000012986 modification Methods 0.000 description 1
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01H—SPINNING OR TWISTING
- D01H4/00—Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
- D01H4/04—Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by contact of fibres with a running surface
- D01H4/08—Rotor spinning, i.e. the running surface being provided by a rotor
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01H—SPINNING OR TWISTING
- D01H5/00—Drafting machines or arrangements ; Threading of roving into drafting machine
- D01H5/18—Drafting machines or arrangements without fallers or like pinned bars
- D01H5/70—Constructional features of drafting elements
- D01H5/74—Rollers or roller bearings
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D02—YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
- D02G—CRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
- D02G3/00—Yarns or threads, e.g. fancy yarns; Processes or apparatus for the production thereof, not otherwise provided for
- D02G3/22—Yarns or threads characterised by constructional features, e.g. blending, filament/fibre
- D02G3/36—Cored or coated yarns or threads
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
- Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
Abstract
Rotorový sprádací stroj pro výrobu dvoukomponentní príze, z níž jedna komponenta je jádrová príze (10) a druhá komponenta je pláštová príze, vytvorená ve sprádacím rotoru (9) ze staplového materiálu ve forme pramene (11) vláken obsahuje podávací válec (13) jádrové príze (10) a odtahový válec (14) složkové príze (12). Podávací válec (13) a/nebo odtahový válec (14) jsou vymenitelné s možností volbyjejich prumeru a jsou upraveny na spolecném odtahovém hrídeli (5) s rízenými otáckami.
Description
(54) Název přihlášky vynálezu:
Modul rotorového spřádacího stroje pro výrobu dvoukomponentní příze či nitě (57) Anotace:
Rotorový spřádací stroj pro výrobu dvoukomponentní příze, z níž jedna komponenta je jádrová příze (10) a druhá komponenta je plášťová příze, vytvořená ve spřádacím rotoru (9) ze staplového materiálu ve formě pramene (11) vláken obsahuje podávači válec (13) jádrové příze (10) a odtahový válec (14) složkové příze (12). Podávači válec (13) a/nebo odtahový válec (14) jsou vyměnitelné s možností volby jejich průměrů a jsou upraveny na společném odtahovém hřídeli (5) s řízenými otáčkami.
CZ 2006 - 486 A3
• · • · ·· ·· ···· ·· ···· ·· · · · · ··· · · · · ···«
Modul rotorového spřádacího stroje pro výrobu dvoukomponentní příze či nitě
Oblast techniky
Vynález se týká konstrukčního uspořádání modulu rotorového spřádacího stroje, určeného pro výrobu dvoukomponentní příze či nitě, z nichž jedna komponenta je jádrová příze a druhá komponenta je plášťová příze. Modul spřádacího stroje zahrnuje spřádací stanici upravenou k předenoskaní, to znamená, že je opatřena jednak vstupem pro přívod jádrové příze do spřádacího rotoru, jednak vstupem pro přívod staplového materiálu ve formě pramene vláken do spřádacího rotoru a jednak výstupem pro odvod složkové nitě či příze ze spřádacího rotoru. Jádrová příze je vedena před vstupem do spřádací komory samostatně vždy mezi podávacím válcem a přítlačným podávacím válečkem. Pramen vláken je přiváděn do spřádací komory přes vyčesávací váleček. Odváděná složková příze či niť ze spřádací komory prochází mezi odtahovým válcem a přítlačným odtahovým válečkem k navíjecímu válci, kde je vytvářen návin této složkové příze či nitě.
Dosavadní stav techniky
U bezvřetenových dopřádacích strojů upravených pro předenoskaní se nyní používá pro každou vstupní složku výsledné složkové příze či nitě, to je jádrovou přízi a staplový materiál ve formě pramene vláken, samostatný hřídel s vlastním pohonem.
Takovéto řešení je příkladně uplatněno na stroji RIETER typ BT 923 nebo BT 924.
Účelem vynálezu je zjednodušení stroje pro výrobu předenoskaného materiálu, to je dvoukomponentní příze či nitě.
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle bylo dosaženo u rotorového spřádacího stroje pro výrobu dvoukomponentní příze či nitě tím, že podávači válec jádrové příze a odtahový válec složkové příze či nitě vykazují rozdílné průměry a jsou upraveny na společném hřídeli s řízenými otáčkami. Společným hřídelem je v tomto případě odtahový hřídel.
Podávači válec a/nebo odtahový válec jsou s výhodou vyměnitelné. Takto se dosahuje potřebného napnutí nebo navolnění vstupující jádrové příze do spřádacího rotoru.
Pro eliminaci zahoření ve spřádacím rotoru je na jeho výstupu upraveno elektronické čidlo přetrhu složkové příze či nitě, které je spojeno se zarážkovým ústrojím rotorového spřádacího stroje.
Řešení podle vynálezu přináší oproti stávajícím strojům zjednodušení stroje o jednu podávači hřídel. Tím je umožněno provádět úpravy pro výrobu dvoukomponentní příze či · ·· nitě i na stávajících klasických bezvřetenových dopřádacích strojích. Tato úprava vylučuje nutnost konstrukčně zasahovat do platformy stávajícího dopřádacího stroje.
Přehled obrázků na výkresech
Řešení podle vynálezu je schematicky ukázáno na výkresech, na nichž značí obr. 1 čelní pohled na rotorový spřádací stroj s úpravou pro výrobu dvoukomponentní příze či nitě a obr. 2 vzájemné konstrukční uspořádání jednotlivých uzlů stroje s úpravou pro výrobu dvoukomponentní příze či nitě.
Příklady provedení vynálezu
Podle obr. 1 a 2 je na odtahovém hřídeli 5 rotorového spřádacího stroje ke každé spřádací stanici 8 obsahující spřádací rotor 9 nainstalována dvojice válců, z nichž jeden je podávači válec 13 a další je odtahový válec 14. Mezi podávacím válcem 13 a přítlačným podávacím válečkem 3 je vedena jádrová příze 10 odvinovaná z cívky 1. Tato jádrová příze 10 vstupuje přiváděči trubičkou 21 do spřádacího rotoru 9 stroje ve směru šipky. Mezi odtahovým válcem 14 a přítlačným odtahovým válečkem 6 je již odváděna ve směru šipky složková příze či niť 12 ze spřádacího rotoru 9 prostřednictvím odváděči trubičky 22 a navíjena do návinu 2, který je ve styku s navíjecím válcem 17 stroje. Odtahový hřídel 5 je společný jak pro podávači válec 13 tak pro odtahový válec 14.
Přítlačný podávači váleček 3 je nesen prvým přítlačným raménkem 18 a přítlačný odtahový váleček 6 je nesen druhým přítlačným raménkem 19. Obě raménka jsou výkyvné uchycena k nosnému hřídeli 4. Přítlak přítlačného podávacího válečku 3 tak přítlak přítlačného odtahového válečku 6 je zajištěn pružinami 23.
Do spřádacího rotoru 9 vstupuje ještě staplový materiál ve formě pramene 11 staplových vláken a to ve směru znázorněném šipkou. Po vypředení pramene 11 vláken dochází ve spřádací komoře 9 k seskání s jádrovou přízí 10, čímž se vytvoří složková příze či niť 12. Pramen 11 vláken je veden přes vyčesávací váleček 20.
Podávači válec 13 a odtahový válec 14 jsou vyměnitelné a tím je umožněna vzájemná volba jejich průměrů. Rozdílem jejich průměrů se dosahuje buď předepnutí nebo navolnění jádrové příze 10 v procesu skaní ve složkové přízi či niti 12. Při navolnění jádrové příze 10 se tato dostává na povrch složkové příze či nitě 12- Při napnutí jádrové příze 10 se ukládá na povrch složkové příze či nitě 12 stužka z pramenu 11 vláken.
Přeruší-li se předení ve spřádacím rotoru 9, je zapotřebí rovněž přerušit dodávku obou složek složkové příze či nitě 12 To zabezpečí elektronické čidlo 7 kvality odebíraného materiálu ze spřádacího rotoru 9, které je spřaženo s neznázoměným zarážkovým ústrojím rotorového spřádacího stroje. Elektronické čidlo 7 přetrhu vyhodnocuje, zda nechybí některá ze složek předenoskané složkové příze či nitě 12 na výstupu ze spřádací stanice 8.
• · • · ·· · · · · · · ·· • · ··· ····
PATENTOVÉ NÁROKY
Claims (2)
1. Modul rotorového spřádacího stroje pro výrobu dvoukomponentní příze či nitě, z nichž jedna komponenta je jádrová příze (10) a druhá komponenta plášťová příze a modul spřádacího stroje zahrnuje spřádací stanici (8) upravenou k předenoskaní, to je opatřenou jednak vstupem pro přívod jádrové příze (10) dutým vřetenem do spřádacího rotoru (9), jednak vstupem pro přívod staplového materiálu ve formě pramene (11) vláken do spřádacího rotoru (9) a jednak výstupem pro odvod složkové příze či nitě (12) ze spřádacího rotoru (9), přičemž jádrová příze (10) je vedena mezi podávacím válcem (13) a přítlačným podávacím válečkem (3), zatímco pramen (11) vláken je veden přes vyčesávací váleček (20) a odváděná složková příze či niť (12) prochází vedená mezi odtahovým válcem (14) a přítlačným odtahovým válečkem (6) k navíjecímu válci (17), vyznačující se tím, že podávači válec (13) jádrové příze (10) a odtahový válec (14) složkové příze či nitě (12) vykazují rozdílné průměry a jsou upraveny na společném odtahovém hřídeli (5) s řízenými otáčkami pro napnutí nebo navolnění jádrové příze (10).
2. Modul rotorového spřádacího stroje podle nároku 1, vyznačující se tím, že podávači válec (13) a/nebo odtahový válec (14) jsou vyměnitelné.
·· · · ·· · · · · ·· ·· ···· ·· · 9 9 9
9 99 9 9 · · · · · 9
999999 99 9 99 99
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CZ2006-486A CZ308181B6 (cs) | 2006-07-28 | 2006-07-28 | Modul rotorového spřádacího stroje pro výrobu dvoukomponentní příze či nitě |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CZ2006-486A CZ308181B6 (cs) | 2006-07-28 | 2006-07-28 | Modul rotorového spřádacího stroje pro výrobu dvoukomponentní příze či nitě |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ2006486A3 true CZ2006486A3 (cs) | 2008-02-06 |
| CZ308181B6 CZ308181B6 (cs) | 2020-02-12 |
Family
ID=38996507
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ2006-486A CZ308181B6 (cs) | 2006-07-28 | 2006-07-28 | Modul rotorového spřádacího stroje pro výrobu dvoukomponentní příze či nitě |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CZ (1) | CZ308181B6 (cs) |
Family Cites Families (3)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| CZ299685B6 (cs) * | 2001-09-05 | 2008-10-22 | Rieter Cz A.S. | Zpusob obnovování predení složkové príze na rotorovém doprádacím stroji a zarízení k provádení zpusobu |
| CZ20041252A3 (cs) * | 2004-12-29 | 2006-08-16 | Rieter Cz A. S. | Zarízení k odvíjení lineárního textilního materiálu z predlohové cívky pri výrobe slozkové príze narotovém doprádacím stroji |
| CZ16248U1 (cs) * | 2005-11-10 | 2006-02-08 | Rieter Cz A. S. | Zařízení k odtahování lineárního textilního materiálu při výrobě složkové příze na rotorovém dopřádacím stroji |
-
2006
- 2006-07-28 CZ CZ2006-486A patent/CZ308181B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CZ308181B6 (cs) | 2020-02-12 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| KR101213558B1 (ko) | 방적 방법 | |
| US7594382B2 (en) | Joining method on a jet spinning machine, spinning device and jet spinning machine | |
| CN113994037B (zh) | 复合纱线、包括复合纱线的织物、用于生产复合纱线的方法和用于生产复合纱线的装置 | |
| US9238881B2 (en) | Roving machine for producing a roving and method for piecing a fiber sliver | |
| US3605395A (en) | Method and apparatus for spinning of fibrous materials utilizing a rotary spinning chamber | |
| CN101868570B (zh) | 用于制造针织品的方法和装置 | |
| CN109735971A (zh) | 一种旋转锭涡流纺纱方法 | |
| CN101078140A (zh) | 转杯纺纱机操作单元上单纱生头的方法和装置 | |
| CN103014944B (zh) | 一种分束助捻式涡流纺纱器 | |
| JP2014530300A (ja) | 編物を製造するための装置および方法 | |
| US6679043B2 (en) | Spinning machine | |
| JP2018538452A (ja) | ニットウェアを製造する装置および方法 | |
| CN109972246A (zh) | 气流纺纱装置 | |
| TWI472657B (zh) | 針織機以及從粗紗產生針織物的方法 | |
| CN106048789A (zh) | 牵伸装置以及纺纱机 | |
| CN103014952B (zh) | 牵伸装置及纺纱机械 | |
| CN114645344A (zh) | 纱线形成件的清洁装置和这种纱线形成件的清洁方法 | |
| JP2008517166A (ja) | エアジェット紡績装置での糸継ぎ操作を準備するための方法 | |
| JP6682213B2 (ja) | 空気紡績された糸を製造する方法 | |
| CZ2006486A3 (cs) | Modul rotorového sprádacího stroje pro výrobu dvoukomponentní príze ci nite | |
| JP3542796B2 (ja) | 新規に紡糸すべき糸を既存の糸端に自動継ぎするための方法及び作動ロボット | |
| CN106560535A (zh) | 牵伸装置、纺织机以及纺织方法 | |
| CZ20022205A3 (cs) | Způsob rotorového dopřádání | |
| HK40068383A (en) | Composite yarn, fabric comprising the composite yarn, method for producing a composite yarn and arrangement for producing a composite yarn | |
| Oxenham | 1. Developments in Short Staple Yarn Manufacture |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20060728 |