CZ20023165A3 - Způsob přípravy amidové vazby - Google Patents

Způsob přípravy amidové vazby Download PDF

Info

Publication number
CZ20023165A3
CZ20023165A3 CZ20023165A CZ20023165A CZ20023165A3 CZ 20023165 A3 CZ20023165 A3 CZ 20023165A3 CZ 20023165 A CZ20023165 A CZ 20023165A CZ 20023165 A CZ20023165 A CZ 20023165A CZ 20023165 A3 CZ20023165 A3 CZ 20023165A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acid
inorganic base
carboxylic
salt
amine
Prior art date
Application number
CZ20023165A
Other languages
English (en)
Inventor
Armin Rössler
Original Assignee
Ortho-Mcneil Parmaceutical, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ortho-Mcneil Parmaceutical, Inc. filed Critical Ortho-Mcneil Parmaceutical, Inc.
Publication of CZ20023165A3 publication Critical patent/CZ20023165A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D295/00Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms
    • C07D295/16Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms acylated on ring nitrogen atoms
    • C07D295/20Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms acylated on ring nitrogen atoms by radicals derived from carbonic acid, or sulfur or nitrogen analogues thereof
    • C07D295/205Radicals derived from carbonic acid
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/02Preparation of carboxylic acid amides from carboxylic acids or from esters, anhydrides, or halides thereof by reaction with ammonia or amines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Hydrogenated Pyridines (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Description

Způsob přípravy amidové vazby
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu přípravy amidové vazby, přičemž tento způsob zahrnuje uvedení karboxylové kyseliny v přítomnosti anorganické báze do reakce s aminem ve formě karboxylové soli. Přesněji řečeno, způsob podle vynálezu využívá anorganickou bázi jako reakční činidlo pro vysrážení solného produktu kationtu anorganické báze a karboxylového aniontu.
Dosavadní stav techniky
Tvorba amidové vazby se zpravidla provádí tak, že se karboxylová kyselina uvede do reakce s volným aminem nebo solí aminu v přítomnosti vazebného činidla a v přítomnosti báze. Pokud se amin uvádí do reakce ve formě karboxylové soli, potom tento způsob zpravidla zahrnuje separační krok, ve kterém se amin ve formě soli převede před reakcí na volný amin, protože karboxylový aniont by mohl narušovat reakci a jeho přítomnost by mohla vést ke tvorbě nežádoucích vedlejších produktů (Bodansky, M., Principles of Peptide Coupling, 2. vydání, Springer-Verlag, 1993).
Existuje tedy potřeba vyvinout způsob, který by nevyžadoval konverzi aminu ve formě karboxylové soli na volný amin prováděnou v samostatném kroku před samotným navázáním, a tedy způsob, který by byl vhodnější pro průmyslovou výrobu.
01-2799-02-Ce
Vynález se týká účinnějšího způsobu tvorby amidových vazeb, který je použitelný při syntézách sloučenin obsahujících amidové vazby, a zejména při syntézách peptidů a peptidových sloučenin.
Podstata vynálezu
Vynález se týká způsobu přípravy amidové vazby, přičemž tento způsob zahrnuje uvedení karboxylové kyseliny v přítomnosti anorganické báze do reakce s aminem ve formě karboxylové soli, přičemž solný produkt kationtu anorganické báze a karboxylového aniontu má rozpustnost ve vodě nebo polárním organickém rozpouštědle maximálně přibližně 5 dílů/100 dílů vody nebo polárního organického rozpouštědla při pH hodnotě, která se pohybuje v rozmezí přibližně od 5 do 10. Tento způsob vede ke vzniku odpovídajícího amidu a sraženiny solného produktu kationtu anorganické báze a karboxylového aniontu.
Výhodou způsobu podle vynálezu, který je zde popsán, oproti dříve popsaným způsobům je to, že nevyžaduje konverzi aminu ve formě soli na volný amin prováděnou v samostatném kroku před samotnou reakcí.
Výraz „amin ve formě karboxylové soli, jak je zde uveden, označuje primární nebo sekundární amin karboxylové kyseliny, t j . solný produkt karboxylového aniontu s kationtem anorganické báze, který má rozpustnost ve vodě nebo polárním organickém rozpouštědle maximálně přibližně 5 dílů/100 dílů vody nebo polárního organického rozpouštědla, výhodně maximálně přibližně 1 díl/100 dílů
*.nwes!»i^**“«^®et)«,w«j«l»«»»‘
01-2799-02-Če rozpouštědla. Vhodné (organická kyselina vody nebo polárního organického příklady karboxylové kyseliny charakteristická přítomností jedné nebo několika -COOH skupin) zahrnují kyselinu vinnou, kyselinu sukcinovou, kyselinu oxalovou, kyselinu jablečnou, kyselinu fumarovou, kyselinu maleinovou, kyselinu ftalovou, kyselinu citrónovou apod. Výhodně je karboxylovou kyselinou kyselina 1,2- nebo 1,3-dikarboxylová, například kyselina vinná apod.
Výraz „anorganická báze, jak je zde použit, označuje libovolnou anorganickou bázi, jejíž kationt, pokud se kombinuje s karboxylovým aniontem aminu ve formě karboxylové soli, vede ke vzniku solného produktu majícího rozpustnost ve vodě nebo polárním organickém rozpouštědle maximálně přibližně 5 dílů/100 dílů vody nebo polárního organického rozpouštědla, výhodně maximálně přibližně 1 díl/100 dílů vody nebo polárního organického rozpouštědla. Vhodné příklady anorganické báze zahrnují hydroxid vápenatý, hydroxid barnatý, hydroxid strontnatý apod.
Vynález se týká způsobu přípravy amidové vazby, přičemž tento způsob zahrnuje uvedení karboxylové kyseliny v přítomnosti anorganické báze do reakce s aminem ve formě karboxylové soli, přičemž solný produkt kationtu anorganické báze a karboxylového aniontu má rozpustnost ve vodě nebo polárním organickém rozpouštědle maximálně přibližně 5 dílů/100 dílů vody nebo polárního organického rozpouštědla při pH hodnotě, která se pohybuje v rozmezí přibližně od 5 do 10, který je naznačen v reakčním schématu 1.
01-2799-02-Ce
R3 / anorganická báze
HN · karboxylové kyselina -►
R2
ID [solný produkt kationtů anorganické báze a karboxylového aniontu ve formě sraženiny]
Reakční schéma 1
Konkrétněji se karboxylové kyselina obecného vzorce II, kde R1 znamená libovolný organický vedlejší řetězec, jakým je například aminokyselinový vedlejší řetězec, uvede do reakce s aminem ve formě karboxylové soli obecného vzorce III, jakou je například sůl kyseliny vinné, kyseliny sukcinové, kyseliny oxalové, kyseliny jablečné, kyseliny fumarové, kyseliny maleinové, kyseliny ftalové, kyseliny citrónové apod., výhodně do reakce se solí kyseliny vinné; kde R2 a R3 znamenají nezávisle libovolný organický vedlejší řetězec, jakým je například aminokyselinový vedlejší řetězec, nebo společně tvoří cyklický sekundární amin; v přítomnosti vazebného činidla, jakým je například 1,3-dicyclohexylkarbodiimid (DCC), O-benzotriazol-l-yl-N, Ν,Ν’,N '-tetramethyluroniumhexafluorfosfát (HBTU) nebo 1-(3-dimethylaminopropyl)-3-ethylkarbodiimid hydrochlorid, výhodně DCC; v přítomnosti 0 ekviv. až 1 ekviv., výhodně 0,1 ekviv., aditiva, jakým je 1-hydroxybenzotriazol hydrát (HOBT) nebo 3,4-dihydro-301-2799-02-Če
-hydroxy-4-oxo-l,2,3-benzotriazin (HOOBT), výhodně HOBT; přičemž výhodnou kombinací vazebného činidla a aditiva je kombinace DCC a HOBT; za přidání anorganické báze, která se zvolí tak, že solný produkt kationtu anorganické báze a karboxylového aniontu má rozpustnost ve vodě nebo polárním organickém rozpouštědle maximálně přibližně 5 dílů/100 dílů vody nebo polárního organického rozpouštědla, výhodně maximálně 1 díl/100 dílů vody nebo polárního organického rozpouštědla; například za přidání hydroxidu vápenatého, hydroxidu barnatého, hydroxidu strontnatého apod., výhodně hydroxidu vápenatého; přičemž anorganická báze je přítomna v množství, které odpovídá alespoň 1 ekviv.; ve směsi organického rozpouštědla a vody, jakou je například směs ethylacetátu a vody nebo tetrahydrofuranu a vody nebo polárního organického rozpouštědla, jakým je například dimethylformamid nebo 1-methy1-2-pyrrolidinon (NMP); při pH hodnotě, která se pohybuje v rozmezí přibližně od 5 do 10, výhodně přibližně od 6 do 7; výhodně při teplotě, která se pohybuje v rozmezí přibližně od 0 °C do 50 °C; za vzniku odpovídajícího amidu obecného vzorce I a sraženiny solného produktu kationtu anorganické báze a karboxylového aniontu.
U výhodného provedení vynálezu je aminem ve formě karboxylové soli sůl kyseliny vinné a anorganickou bází je hydroxid vápenatý.
Odborníkům v daném oboru je známo, že ačkoliv je způsob podle vynálezu vhodný pro tvorbu libovolné amidové vazby, je třeba karboxylové kyseliny obecného vzorce II a amin ve formě karboxylových solí obecného vzorce III, které obsahují další reakční funkční skupiny, chránit pomocí ochranné skupiny. Odborník v daném oboru si je
01-2799-02-Če vědom faktu, že pro tyto účely je dostupná celá řada vhodných ochranných skupin. Viz Greene, T.W., Wuts, P.G.M., Protective Groups in Organic Synthesis (2. vydání, 1991) .
Následující příklady mají pouze ilustrativní charakter a nikterak neomezují rozsah vynálezu, který je jednoznačně vymezen přiloženými patentovými nároky.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Methyl [S-(R*, S*}-β-[[[1-[l-oxo-3-(l-benzyloxykarbonyl-4-piperidinyl)propyl]-3-piperidinyl]karbonyl]amino]-3-pyridin propanoát
Do reakční nádoby se přidala kyselina (R)-1-[3-(1-benzyloxykarbonyl-4-piperidyl)propionyl]-3-piperidinkarboxylová (1 kg, 2,48 mol), methyl (S)-3-amino-3-(3-pyridyl)propanoát tartrát (kde tartrát je přítomen ve formě hemitartrátu) (0,7 kg, 2,73 mol) a HOBT (38 g, 0,25 mol). Do směsi se přidal již připravený studený roztok (0 °C až 5 °C) KH2PO4 (96,8 g, 0,71 mol) a Na2HPO4 (69,2 g, 0,49 mol) ve vodě (3 kg) a THF (2 kg). Přidáním
hydroxidu vápenatého (110 g) se nastavila hodnota PH na
6,0 až 6, 4. Výsledná suspenze se ochladila na 0 °C až 5 °C
a přidal se roztok DCC (564 g. 2,73 mol) v THF (1 kg).
Směs se míchala 1 h při 0 C až 5 °C a následně se za
stálého míchání 4 h ohřívala na 20 °C až 25 °C. Potom se
suspenze ochladila na 0 °C až 5 °C a přidal se ethylacetát (2 kg). Po 15 min se sraženina (směs DCU a tartrátu vápenatého) odfiltrovala a propláchla předchlazeným THF
-5» « »ř·^ ,«- **· J — »»*.« .·
01-2799-02-Če (1 kg). Fáze se separovaly a organická fáze se propláchla 5% roztokem NaHCO3 (1 kg). Organická fáze se zahustila při 40 °C až 50 °C, výsledný olej se rozpustil v THF (1 kg) a odpařil dosucha, čímž se získal methyl [S-(R*,S*)-β-[[[1-[1-oxo-3-(1-benzyloxykarbonyl-4-piperidinyl)propyl]-3-piperidinyl]karbonyl]amino]-3-pyridin propanoát ve formě oleje.
Příklad 2
Methyl N-(l-oxo-3-fenylpropyl)-3-aminobutanoát
Směs kyseliny 3-fenylpropanové (1 mol) a methyl 3-aminobátu tartrátu (1 mol) v THF (500 ml) a vodě (500 ml) se míchala při pokojové teplotě a následně ošetřila Ba(0H)2 (1 mol až 1,1 mol) [mírný přebytek Ba(0H)2 může být zapotřebí pro udržení pH hodnoty 7 až 10; přičemž bezprostředně po přidání Ba(0H)2 se vytvoří bílá sraženina vinanu barnatého] . Reakční směs se ochladila na 0 °C až 10 °C a vystavila působení HOBT (0,1 mol až 0,5 mol) a DCC (1 mol) v THF (500 ml). Reakční směs se míchala při pokojové teplotě, dokud analýza nenaznačila ukončení reakce. Reakční směs se ochladila na 0 °C až 5 °C a ošetřila ethylacetátem (500 ml až 800 ml) . Výsledná směs se filtrovala ve snaze odstranit sraženinu, přičemž výsledkem byl dvoufázový filtrát. Horní organická vrstva se propláchla 5% vodným roztokem Na2CO3 a následně sušila nad bezvodým MgSO4. Po odpaření rozpouštědla se získal surový produkt, který se podle potřeby purifikoval.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přípravy amidové vazby, vyznačující se tím, že zahrnuje uvedení karboxylové kyseliny v přítomnosti anorganické báze do reakce s aminem ve formě karboxylové soli, přičemž solný produkt kationtů anorganické báze a karboxylového aniontu má rozpustnost ve vodě nebo polárním organickém rozpouštědle maximálně přibližně 5 dílů/100 dílů vody nebo polárního organického rozpouštědla při pH hodnotě, která se pohybuje v rozmezí přibližně od 5 do 10.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se amin ve formě karboxylové soli zvolí z množiny sestávající ze soli kyseliny vinné, kyseliny sukcinové, kyseliny fumarové, kyseliny oxalové, kyseliny jablečné, kyseliny maleinové, kyseliny ftalové a kyseliny citrónové.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že aminem ve formě karboxylové soli je sůl kyseliny vinné.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že anorganická báze se zvolí z množiny sestávající z hydroxidu vápenatého, hydroxidu barnatého a hydroxidu strontnatého.
    *»v.W»
    01-2799-02-Če
    5. Způsob podle nároku anorganickou bází je hydroxid 4, vyznačující vápenatý. se tím, že 6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že aminem ve formě karboxylové anorganickou bází je hydroxid soli je sůl kyseliny vápenatý. vinné a 7. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že
    solný produkt kationtů anorganické báze a karboxylového aniontu má rozpustnost ve vodě nebo polárním organickém rozpouštědle maximálně přibližně 1 díl/100 dílů vody nebo polárního organického rozpouštědla.
  5. 8. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se pH hodnota pohybuje v rozmezí přibližně od 6 do 7.
CZ20023165A 2000-03-21 2001-03-08 Způsob přípravy amidové vazby CZ20023165A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US19081000P 2000-03-21 2000-03-21

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20023165A3 true CZ20023165A3 (cs) 2003-04-16

Family

ID=22702881

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20023165A CZ20023165A3 (cs) 2000-03-21 2001-03-08 Způsob přípravy amidové vazby

Country Status (18)

Country Link
US (1) US20010037011A1 (cs)
EP (1) EP1299346A2 (cs)
JP (1) JP2004500400A (cs)
KR (1) KR20020087091A (cs)
CN (1) CN1427816A (cs)
AR (1) AR029899A1 (cs)
AU (1) AU2001243504A1 (cs)
BR (1) BR0109441A (cs)
CA (1) CA2404094A1 (cs)
CZ (1) CZ20023165A3 (cs)
HU (1) HUP0300847A3 (cs)
MX (1) MXPA02009303A (cs)
NO (1) NO20024467L (cs)
NZ (1) NZ521474A (cs)
PL (1) PL359413A1 (cs)
RU (1) RU2002125447A (cs)
WO (1) WO2001070669A2 (cs)
YU (1) YU71302A (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101235078B (zh) * 2008-02-27 2010-08-25 厦门大学 一种酰胺键的生成方法
CN110152645B (zh) * 2019-05-31 2020-10-09 江南大学 一种钙基催化剂及其催化合成烷醇酰胺表面活性剂的方法

Also Published As

Publication number Publication date
KR20020087091A (ko) 2002-11-21
CN1427816A (zh) 2003-07-02
AU2001243504A1 (en) 2001-10-03
US20010037011A1 (en) 2001-11-01
PL359413A1 (en) 2004-08-23
HUP0300847A3 (en) 2005-01-28
YU71302A (sh) 2006-03-03
NO20024467D0 (no) 2002-09-18
EP1299346A2 (en) 2003-04-09
JP2004500400A (ja) 2004-01-08
MXPA02009303A (es) 2004-09-06
NO20024467L (no) 2002-09-18
RU2002125447A (ru) 2004-07-27
CA2404094A1 (en) 2001-09-27
BR0109441A (pt) 2004-01-13
WO2001070669A3 (en) 2003-01-23
NZ521474A (en) 2004-03-26
AR029899A1 (es) 2003-07-23
WO2001070669A2 (en) 2001-09-27
HUP0300847A2 (hu) 2003-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Walkup et al. Stereoselective synthesis of fluorescent α-amino acids containing oxine (8-hydroxyquinoline) and their peptide incorporation in chemosensors for divalent zinc
DD239406A5 (de) Verfahren zur herstellung von acyltripeptiden
WO2018029347A1 (de) Herstellung von bitterstoffderivaten
JP3662925B2 (ja) アミノアルキルグアニジンの製造法
CZ20023165A3 (cs) Způsob přípravy amidové vazby
EP0190915A2 (en) Process for the preparation of 2-alkoxy-N-(1-azabicyclo[2.2.2]octan-3-yl) aminobenzamides
JP4208463B2 (ja) キノロンカルボン酸誘導体の製造に関する中間体
AU775413B2 (en) Process for preparing (S-(R*,S*)) -beta -(((1-(1-oxo-3- (4-piperidinyl) propyl) -3-piperidinyl) carbonyl) amino) -3- pyridinepropanoic acid and derivatives
KR100844520B1 (ko) Lhrh 길항제 합성용 중간체, 그 제조 방법 및lhrh 길항제의 제조 방법
US5599938A (en) Process for preparing a piperidine derivative
JPH07300450A (ja) グアニジンの製造方法
US5216125A (en) Active ester used for production of acylated amino acids
JPH09511743A (ja) ペプチドセグメント縮合方法
EP0331988A1 (en) Sulfonium compounds, as well as process for producing active esters and amides used for the production of amides
CZ288448B6 (en) Pentapeptide hydrochloride, processes of its preparation and intermediates therefor
JP2003518124A (ja) ペプチドβ−ターン構造の模倣化合物及びその製法
JP2003516319A (ja) ペプチド中間体の製造方法
JPH02117625A (ja) 酸アミド化合物の製造方法