CZ20013474A3 - Způsob a zařízení pro zpevňování nitě - Google Patents

Způsob a zařízení pro zpevňování nitě Download PDF

Info

Publication number
CZ20013474A3
CZ20013474A3 CZ20013474A CZ20013474A CZ20013474A3 CZ 20013474 A3 CZ20013474 A3 CZ 20013474A3 CZ 20013474 A CZ20013474 A CZ 20013474A CZ 20013474 A CZ20013474 A CZ 20013474A CZ 20013474 A3 CZ20013474 A3 CZ 20013474A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yarn
needle
thread
core
guide channel
Prior art date
Application number
CZ20013474A
Other languages
English (en)
Inventor
Monika Mag. Fehrer
Original Assignee
Monika Mag. Fehrer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Monika Mag. Fehrer filed Critical Monika Mag. Fehrer
Publication of CZ20013474A3 publication Critical patent/CZ20013474A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04HMAKING TEXTILE FABRICS, e.g. FROM FIBRES OR FILAMENTARY MATERIAL; FABRICS MADE BY SUCH PROCESSES OR APPARATUS, e.g. FELTS, NON-WOVEN FABRICS; COTTON-WOOL; WADDING ; NON-WOVEN FABRICS FROM STAPLE FIBRES, FILAMENTS OR YARNS, BONDED WITH AT LEAST ONE WEB-LIKE MATERIAL DURING THEIR CONSOLIDATION
    • D04H18/00Needling machines
    • D04H18/02Needling machines with needles
    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G3/00Yarns or threads, e.g. fancy yarns; Processes or apparatus for the production thereof, not otherwise provided for
    • D02G3/22Yarns or threads characterised by constructional features, e.g. blending, filament/fibre
    • D02G3/36Cored or coated yarns or threads

Description

Způsob a zařízení pro zpevňování nitě nitě,
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zpevňování vlákna v alespoň jedné pláštové oblasti, obklopující jádrovou oblast.
která obsahuje
Dosavadní stav techniky
Pevnost nití, obsahujících plástovou oblast z vláken, obklopující jádrovou oblast, závisí mimo jiné na ukotvení plástových vláken v jádru nitě. Získává-li se nit zakrucováním vlákenného přástu, jsou tak obecně plástová vlákna vzhledem k zákrutu přástu dobře vevázána ve vlákenném souboru. Je-li však ovíjeno jádro nitě vlákny, zůstává spojení mezi plástovými vlákny a jádrem nitě omezeno na tření mezi plástovými vlákny a povrchem jádra nitě, takže vzniká nebezpečí, že se při odpovídajícím zatížení bude vlákenný materiál přesouvat vůči jádru nitě v podélném směru nitě. To může vést k rozvolnění nitového souboru, a to zejména tehdy, když plástová vlákna mezi sebou vykazují jen relativně malou soudržnost. Pevnost nitě kromě toho trpí zatíženími nitě, která jsou doprovázena rozkrucováním zákrutu nitě.
Vynález si klade za úkol mechanicky zpevnit nit výše uvedeného druhu pomocí relativně jednoduchého způsobu, takže se reaguje nejen na vyšší požadavky pevnosti, ale je možné zabránit nebezpečí rozvolňování zákrutu nitě.
Podstata vynálezu
Vynález řeší výše uvedený úkol tím, že se podél nitě vlákna z pláštové oblasti vpichují skrz jádrovou oblast.
Jelikož v důsledku tohoto opatření jsou plášťová vlákna přídavně ukotvována v jádrové oblasti nitě, je značně zesilována soudržnost mezi plášťovými vlákny a jádrovou oblastí nitě, což bezprostředně působí na pevnost nitě, jelikož je vpichováním plášťových vláken skrz jádrovou oblast nitě pevně držen zákrut této nitě. To znamená, že nitě s daným stupněm zakroucení získávají lepší pevnostní vlastnosti, nebo je pro požadovanou pevnost zapotřebí pouze menší zákrut nitě. To platí pro nitě ze zakroucených přástů, především však pro nitě s vlákenným materiálem ovinutým okolo jádra nitě, neboť v tomto případě je možné dosáhnout soudržnost mezi plášťovými vlákny a jádrem nitě, jaká není jinak možná. K tomu přistupuje, že zhuštění vlákenného souboru, vyvolávaného vpichováním, s sebou nese určité vyrovnávání tlustých a tenkých míst, což se projevuje v rovnoměrnější kvalitě nitě .
Pro prováděni vpichování nitě je možné vycházet ze známého vpichovacího zařízení s nejméně jednou jehelní deskou, vratně pohánítelnou ve směru vpichování sem a tam, a s vpichovací podložkou, ležící proti jehelní desce. Je pouze třeba uložit jehly za sebou ve směru vpichování a postarat se o to, aby se vpichovaná nit nemohla jehlám vyhýbat směrem do strany. K tomuto účelu obsahuje vpichovací podložka nejméně jeden vodicí kanál, uspořádaný ve směru průchodu nitě, přičemž se jehly jehelní desky vpichují do vodícího kanálu. Boční stěny vodícího kanálu, který může být tvořen drážkou ve vpichovací podložce nebo vodícími pravítky na vpichovací podložce, zabraňují vybočování vpichované nitě směrem do strany, takže k tomu, aby se nit tažená vodicím
I
kanálem podrobovala vpichování, při němž jsou plášťová vlákna vtahován skrz jádrovou oblast nitě, je jehly třeba uložit na jehelní desce v pouze jedné řadě ve směru vodícího kanálu. Plášťová vlákna, procházející skrz jádrovou oblast do protilehlé plášťové oblasti, zabraňují v rozsáhlé míře relativním pohybům mezi plášťovými a jádrovými oblastmi, takže takto vpichovaná nit má nejen dobré pevnostní hodnoty, ale je také výhodně jištěna proti rozkrucování.
Jelikož soudržnost vlákenného souboru mezi plášťovými a jádrovými oblastmi, o niž se usiluje, potřebuje srovnatelně malou hustotu vpichování, může být rychlost průchodu nití, podrobovaných vpichování, odpovídajícími zařízeními udržována vysoká, což umožňuje dobré přizpůsobení pracovní rychlosti následujících zpracovávání nitě. Aby bylo možné vpichování podrobovat současně více nití, může vpichovací podložka obsahovat více rovnoběžných vodicích kanálů, každý pro jednu nit. Nerušené vstupní zavádění nití do vodicích kanálů a výstup z vodicích kanálů je možné si vynucovat jednoduchým způsobem pomocí vodicích oček pro nitě.
Aby se získalo uvnitř vodícího kanálu výhodné boční vedení nitě, může světlá šířka vodícího kanálu ve vpichova cím směru klesat, takže když je nit určená ke vpichování vtahována do vodícího kanálu, přiléhá nit v závislosti na její tloušťce k oběma boční stěnám vodícího kanálu.
K tomuto účelu může být vpichovací podložka stupní oblasti konvexně zakřivena, tížení nitě určené ke vpichování alespoň ve vstupní a výtakže se při tahovém zanastavuje tahová složka, která nit tlačí proti vpichovací podložce do vodícího kanálu. Probíhá-li zakřivení po celé délce vodícího kanálu, za······ · « · 9 9 • · · ···· ·*·
-4sáhuje tento účinek také do oblasti vpichování s tou výhodou, že se úhel vpichování jehel do nití podél vodícího kanálu mění, což odpovídajícím způsobem ovlivňuje pevnostní vlastnosti. Tento účinek zakřivení vpichovací podložky samozřejmě není závislý na obzvláštním vytvoření průřezu vodícího kanálu, který může mít při menších nárocích, na boční vedení nitě také pravoúhlý průřez.
I když konvexní vpichovací podložka při odpovídajícím tahovém napětí nitě vyvolává silovou složku, kolmou na vpichovací podložku, která nit tlačí proti vpichovací podložce, doporučuje se umístit mezi vpichovací podložku a jehelní desku stírač, poněvadž je tím možné dosáhnout při menším napětí nitě v rozsáhlé míře uklidněného vedení nitě.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.l zjednodušený boční pohled, částečně v řezu, na zařízení pro zpevňování nitě podle vynálezu, obr.2 řez rovinou II-II z obr.l ve větším měřítku, obr.3 variantu provedení zařízení podle vynálezu v bočním pohledu, částečně v řezu, odpovídajícím obr.l, obr.4 schematický podélný řez, ve zvětšeném měřítku, nití zhotovenou na zařízení z obr.l, a obr.5 schematický podélný řez, ve zvětšeném měřítku, niti zhotovenou na zařízení z obr.3.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení podle obr.l sestává v podstatě z vpichovací podložky 1 a proti ní ležící jehelní desky 2, která je obvyklým způsobem nesena nosníkem 2 jehelní desky. Nosník 3 jehelní
-5• ·
desky je vratně poháněn pomocí výstředníkového pohonu ve směru vpichování jehel 4 sem a tam. Na rozdíl od stávajících vpichovacích podložek jsou však vpichovací podložce 1 podle vynálezu přiřazeny rovnoběžné vodicí kanály 5 pro nitě 6, které se podrobují vpichování a jsou drženy pod tahovým napětím mezi vtahovacími válci 7 a odtahovými válci 8. Pro lepší vedení nití 6 je možné zařízení přídavně opatřit vodícími očky 9.
I když jsou vodicí kanály 5 vytvořeny ve formě vodicích drážek ve vpichovací podložce 1, není toto uspořádání nijak nezbytné. Vodicí kanály 5 tak mohou být také tvořeny vodícími pravítky na vpichovací podložce 1, protože se jedná především o boční vedení nití 6. Vodicí drážky vodicích kanálů 5 jsou podle obr.2 směrem ke dnu zaoblené, což s sebou nese výhodné boční vedení nití 6, které jsou vtahovány do vodicích drážek, protože vpichovací podložka 1 je na vstupní a výstupní straně opatřena zakřivením ve směru průchodu nití, takže na základě tahového zatížení nití 6 vznikají silové složky, které tyto nitě tlačí proti vpichovací podložce 1. Tyto silové složky, přítomné v v zakřivené oblasti, nejsou ovšem dostačující k tomu, aby bylo možné upustit od stírače 10, uloženého mezi vpichovací podložkou 1 a jehelní deskou 2.
Provedení podle obr.3 se liší od provedení z obr.l pouze v tvaru vpichovací podložky 1, která je od vstupní k výstupní straně průběžně konvexně zakřivena, takže po celé délce vedení vodicích kanálů 5 vznikají kolmo k vpichovací podložce 1 silové složky, které přitlačují nitě 6 na vpichovací podložku 1. Přes to je použit stírač 10, aby se zajis-6-
tilo uklidněné vedení nitě, výhodné pro vpichovací pochod.
Provedení podle obr.l a 3 se však liší nejen z hlediska sil, působících na nitě, ale také druhem vpichování, jak je znázorněno na obr.4 a 5, které znázorňují každý odpovídající nit 6 s jádrem 11 nitě a vlákenným pláštěm 12, jenž může kupříkladu sestávat z obalových vláken, vinutých okolo jádra 11 nitě. Jádro 11 nitě a vlákenný plášt 12 mohou být také tvořené jádrovými a pláštovými oblastmi vlákenného pramene, zakrouceného do nitě (příze). Jelikož se podle obr.l nitě 4 jehelní desky 2 vpichují směrem ke vpichovací podložce 1 do nití 6, jsou podle obr.4 plástová vlákna vpichována v podstatě kolmo k ose nitě skrz jádro 11 nitě, jak je znázorněno naznačenými vlákennými můstky 13.. Tyto vlákenné můstky 13 spojují vlákenný plášt 12 s jádrem 11 nitě a přídavně k tomu drží zákrut nitě 6, což má za následek zamýšlené zpevňování nitě.
Podle obr.3 se jehly 4 vpichují do nití 6, vedených podél konvexní vpichovací podložky 1, což má za následek vlákenné můstky 13., rozdílně nakloněné vůči podélné ose nitě, jak je čistě schematicky naznačeno na obr.5. Uvedené odlišně nakloněné vlákenné můstky 13 vyvolávají zplstění mezi pláštovými vlákny a jádrem nitě, odlišné vůči obr.4, takže tvarem zakřivení vpichovací podložky 1 je možné ovlivňovat zpevnění nitě.
Ačkoliv se nitě 4 vpichují do niti 6 v podstatě ve společné rovině, pokud jehly 4 nejsou vůči sobě uloženy s nepatrným vzájemným přesazením, neleží všeobecně vlákenné můstky 13 ve společné axiální rovině, poněvadž se vzhledem k tahovému zatížení nití 6 nedá vyloučit otáčení nití během průchodu vodícími kanály, takže dochází k zápichům jehel rozděleným po obvodě nitě, což je výhodné pro rovnoměrné zpevnění nití 6.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zpevňování nitě, která obsahuje vlákna v alespoň jedné plástové oblasti, obklopující jádrovou oblast, vyznačený tím, že se podél nitě vlákna z plástové oblasti vpichují skrz jádrovou oblast.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se skrz jádro nitě vpichují vlákna z nejméně jednoho vlákenného pláště, ovinutého okolo jádra nitě.
  3. 3. Zařízení pro provádění způsobu podle nároku 1 nebo 2, s nejméně jednou jehelní deskou, vratně pohánítelnou ve směru vpichování sem a tam, a s vpichovací podložkou, ležící proti jehelní desce, vyznačené tím, že vpichovací podložka (1) obsahuje nejméně jeden vodicí kanál (5) pro nit (6), uspořádaný ve směru průchodu nitě, přičemž jehly (4) jehelní desky (2) se vpichují do vodícího kanálu (5).
  4. 4. Zařízení podle nároku 3, vyznačené tím, že vpichovací podložka (1) obsahuje více rovnoběžných vodicích kanálů (5), každý pro jednu nit (6).
  5. 5. Zařízení podle nároku 3 nebo 4, vyznačené tím, že vodícímu kanálu nebo kanálům (5) jsou předřazena a/nebo jsou za vodicím kanálem nebo kanály (5) následně zařazena vodicí očka (9) pro nit (6) nebo nitě (6).
  6. 6. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 3 až 5, vyzná- čené tím, že vpichovací podložka (1) je ve směru vodícího kanálu nebo kanálů (5) alespoň na vstupní a výstupní straně konvexně zakřivena.
CZ20013474A 2000-09-29 2001-09-26 Způsob a zařízení pro zpevňování nitě CZ20013474A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0165100A AT410679B (de) 2000-09-29 2000-09-29 Verfahren und vorrichtung zum verfestigen eines garnes

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20013474A3 true CZ20013474A3 (cs) 2002-05-15

Family

ID=3688555

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013474A CZ20013474A3 (cs) 2000-09-29 2001-09-26 Způsob a zařízení pro zpevňování nitě

Country Status (9)

Country Link
US (1) US20020038499A1 (cs)
JP (1) JP2002146643A (cs)
AT (1) AT410679B (cs)
CZ (1) CZ20013474A3 (cs)
DE (1) DE10138701A1 (cs)
FR (1) FR2814760B1 (cs)
GB (1) GB2367307B (cs)
IT (1) ITGE20010072A1 (cs)
TW (1) TW546430B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT410680B (de) * 2000-11-22 2003-06-25 Fehrer Monika Mag Verfahren und vorrichtung zum verfestigen einer textilen warenbahn
US6796115B1 (en) * 2001-12-19 2004-09-28 Gilbert Patrick Needle punched yarns
JP2003301364A (ja) * 2002-04-10 2003-10-24 Shikibo Ltd 短繊維交絡による一方向長繊維三次元構造体
AT411601B (de) 2002-09-12 2004-03-25 Fehrer Monika Mag Vorrichtung zum nadeln wenigstens eines garnes
CN102181968B (zh) * 2011-04-26 2013-01-02 东华大学 一种采用针辊方式提高环锭纺单纱强力的装置
CN102181970B (zh) * 2011-04-26 2012-11-07 东华大学 一种采用高频针刺方法提高单纱强力的装置
CN104088052B (zh) * 2014-07-17 2016-08-24 苏州华良化纤纺织有限公司 一种弹力丝节点生成装置

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3208125A (en) * 1963-07-17 1965-09-28 Bancroft & Sons Co J Apparatus for making bulked yarn
US3340586A (en) * 1965-08-30 1967-09-12 Singer Co Methods and apparatus for needling textile fibers
US3474611A (en) * 1966-09-05 1969-10-28 Mitsubishi Heavy Ind Ltd Method of making fibrous yarns and apparatus therefor
US3783479A (en) * 1970-08-27 1974-01-08 Southern Mills Inc Method of preparing a nonwoven fabric
US3935046A (en) * 1972-11-06 1976-01-27 Imperial Chemical Industries Limited Non-woven fabrics
US4170868A (en) * 1976-12-30 1979-10-16 Wwg Industries, Inc. Yarn forming apparatus with mechanical node locking
US4350731A (en) * 1981-06-08 1982-09-21 Albany International Corp. Novel yarn and fabric formed therefrom
US4555430A (en) * 1984-08-16 1985-11-26 Chicopee Entangled nonwoven fabric made of two fibers having different lengths in which the shorter fiber is a conjugate fiber in which an exposed component thereof has a lower melting temperature than the longer fiber and method of making same
US4595438A (en) * 1984-11-05 1986-06-17 Armstrong World Industries, Inc. Process for making a yarn covered fabric
US4674271A (en) * 1986-06-16 1987-06-23 Basf Corporation Apparatus and process for converting a continuous multifilament yarn to a staple-like yarn
US5081753A (en) * 1990-05-31 1992-01-21 Basf Corporation Apparatus for producing staple-like yarn from continuous filament yarn
US5248548A (en) * 1991-11-22 1993-09-28 Memtec America Corporation Stainless steel yarn and protective garments
US5454142A (en) * 1992-12-31 1995-10-03 Hoechst Celanese Corporation Nonwoven fabric having elastometric and foam-like compressibility and resilience and process therefor
DE19755449A1 (de) * 1996-12-23 1998-06-25 Fehrer Ernst Verfahren und Vorrichtung zum Nadeln einer Vliesbahn
US6311375B1 (en) * 2000-07-27 2001-11-06 Gilbert Patrick Method of needle punching yarns

Also Published As

Publication number Publication date
FR2814760B1 (fr) 2004-07-23
ITGE20010072A1 (it) 2003-03-19
ITGE20010072A0 (it) 2001-09-19
JP2002146643A (ja) 2002-05-22
AT410679B (de) 2003-06-25
FR2814760A1 (fr) 2002-04-05
US20020038499A1 (en) 2002-04-04
GB2367307A (en) 2002-04-03
TW546430B (en) 2003-08-11
GB2367307B (en) 2004-03-24
DE10138701A1 (de) 2002-04-11
ATA16512000A (de) 2002-11-15
GB0120694D0 (en) 2001-10-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1174533B1 (en) Method of preparing a multiaxially stitched base material for reinforcing of fiber reinforced plastic
CZ20013474A3 (cs) Způsob a zařízení pro zpevňování nitě
CN109423775B (zh) 用于形成成型无纺布的方法
US6311375B1 (en) Method of needle punching yarns
CZ20032456A3 (cs) Zařízení pro vpichování nejméně jedné nitě
CN1856601B (zh) 用于纺织机的牵伸机构以及该牵伸机构用的压缩器
US6796115B1 (en) Needle punched yarns
US6857170B2 (en) Method for treating a yarn by needling
CN101205656B (zh) 用于生产织物的设备
CN101061266B (zh) 牵伸组件及纤维网牵伸方法
US7100253B2 (en) Method and apparatus for producing mop trimmings
CS221927B2 (en) Joining the threads and similar configurations,method of making the joining and device for executing the said method
CN109423773B (zh) 用于形成成型加固无纺布产品的方法
CN105713531A (zh) 具有长纤维缝编无纺布的胶粘带
ITGE20010075A1 (it) Procedimento e dispositivo per consolidare un nastro di materiale tessile
CN110258147A (zh) 一种抗斜拉撕裂绳索及其制作方法
Ahmadi et al. Date palm fiber preform formation for composites
EP0252569B1 (en) Improvements to carding process
CA1158034A (en) Unspun yarn
RU2073757C1 (ru) Способ изготовления нетканого волоконного материала
CZ19446U1 (cs) Papírenské zaváděcí lano
EP0181697A1 (en) Improvements to carding processes
CZ2008820A3 (cs) Papírenské zavádecí lano a zpusob jeho výroby
CZ231U1 (cs) Textilie, zvláště pro potah tenisových míčků