CZ20004419A3 - Polymerní kompozice obsahující propylenový blokový kopolymer - Google Patents

Polymerní kompozice obsahující propylenový blokový kopolymer Download PDF

Info

Publication number
CZ20004419A3
CZ20004419A3 CZ20004419A CZ20004419A CZ20004419A3 CZ 20004419 A3 CZ20004419 A3 CZ 20004419A3 CZ 20004419 A CZ20004419 A CZ 20004419A CZ 20004419 A CZ20004419 A CZ 20004419A CZ 20004419 A3 CZ20004419 A3 CZ 20004419A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
polymer composition
amount
copolymer
millimeters
Prior art date
Application number
CZ20004419A
Other languages
English (en)
Inventor
Markus Johannes Henric Bulters
Henricus Adrianus Joh Schepens
Nicolaas Johanna Jozef Aelmans
Original Assignee
Dsm Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dsm Nv filed Critical Dsm Nv
Priority to CZ20004419A priority Critical patent/CZ20004419A3/cs
Publication of CZ20004419A3 publication Critical patent/CZ20004419A3/cs

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Polymerní kompozice obsahující: A. propylenový blokový kopolymer v množství 40 až 60 % hmotn. s indexem toku taveniny alespoň 1,0 dg/minutu (230 °C, 2,16 kg) a kde tento kopolymer obsahuje: blok al v množství 30 až 95 % hmotn., který obsahuje propylenové monomerní jednotky v množství 94 % až 100 % hmotnostních a ethylenové monomerní jednotky v množství 0 % až 6 % hmotnostních, blok a2, v množství 5 až 70 % hmotn., který obsahuje propylenové monomerní jednotky v množství 30 % až 70 % hmotnostních a ethylenové monomerní jednotky v množství 30 % až 70 % hmotnostních, B. modifikátor rázové houževnatosti, v množství 0 % až 30 % hmotnostních, C. plnící prostředek v množství 0 % až 50 % hmotnostních. Tato kompozice může být zpracována procesem vstřikování při vysoké vstřikovací rychlosti, čímž se vytvoří tvarové díly bez povrchových defektů

Description

Oblast techniky
Vynález se týká polymemí kompozice obsahující propylenový blokový kopolymer, způsobu přípravy tvarovaných dílů, které obsahují tuto polymemí kompozici a tvarovaných dílů, které obsahují tuto polymemí kompozici.
Dosavadní stav techniky
Polymemí kompozice tohoto typu je známá z evropského patentu EP-A-714 948.
Polymemí kompozice je používána například pro vytváření velkých tvarovaných dílů procesem vstřikování, jako například pro výrobu zahradních stolů, zahradních židlí, automobilových nárazníků a přístrojových panelů.
Tento způsob použití tedy znamená, že hlavní požadavky, které musí být splněny, se týkají charakteristik z hlediska tečení a mechanických vlastností kompozice.
Je důležité, aby velké tvarované díly mohly být vytvořeny procesem vstřikování s pomocí formy nesoucí nejnižší možný počet vstřikovacích otvorů. Tímto způsobem je zajištěno, aby množství svařovacích linek a s tím spojených povrchových defektů a slabých míst ve vytvořeném dílu bylo udržováno na minimální úrovni. Pro dosažení tohoto cíle je nezbytné, aby polymemí kompozice mohla být zpracovávána procesem vstřikování při vysokých vstřikovacích rychlostech, aby tak bylo možné získat dlouhé proudové čáry, které jsou nezbytné pro vstřikování do forem s použitím minimálního
počtu vstřikovacích otvorů.
Hlavní nevýhoda procesu vstřikování při vysokých vstřikovacích rychlostech ovšem spočívá ve skutečnosti, že tento proces v důsledku vede k vytvoření tvarovaných dílů vykazujících povrchové defekty ve formě pruhů nebo vln, které se často rozšiřují kolmo vůči směru toku polymerní kompozice ve formě. V praxi bývá tento efekt často označován jako slipstick.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je tedy vytvoření polymerní kompozice, která by mohla být zpracována procesem vstřikování při vysoké vstřikovací rychlosti, kde by takto vytvarované díly nevykazovaly povrchové defekty nebo by případně vykazovaly tyto povrchové defekty v silně omezené míře.
Tento cíl je dosažen vytvořením polymerní kompozice, která obsahuje:
A. propylenový blokový kopolymer, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 100% do 40% hmotnostních, kde tento kopolymer vykazuje hodnotu indexu toku taveniny přinejmenším 1,0 dg/minutu (230 °C, 2,16 kg) a kde tento kopolymer obsahuj e:
- blok al, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 95% do 30% hmotnostních a který obsahuje propylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 94% do 100% hmotnostních a ethylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 0% do 6% hmotnostních,
- blok a2, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 70% do 5% hmotnostních a který obsahuje propylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 30% do 70% hmotnostních a ethylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 70% do 30% hmotnostních,
B. modifikátor rázové houževnatosti, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 0% do 30% hmotnostních,
C. plnící prostředek, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 0% do 50% hmotnostních, kde tato polymerní kompozice, pokud je procesem vstřikování zformována do testovacího předmětu tvaru nosníku, přičemž je použita přinejmenším jedna hodnota teploty hmoty vybraná ze skupiny hodnot teploty zahrnující 220 °C, 240 °C, 260 °C nebo 280 “Ca přinejmenším jedna hodnota vstřikovací doby vybraná ze skupiny zahrnující 0,2 sekundy, 1,0 sekundy a 3,0 sekundy, ve formě pro vytvoření testovacího předmětu o délce L představující 330 milimetrů, šířce B představující 30 milimetrů a výšce H představující 3 milimetrů, při teplotě stěny 40 °C, kde směr toku polymerní kompozice leží v podélném směru testovacího předmětu a kde tavenina vtékající do formy se ve vertikálním směru (linie VD, obr. 4) skládá ze tří vrstev polymerní kompozice, přičemž vnější vrstvy nesou první typ zabarvení a každá z těchto vrstev tvoří 47% objemových vtékající taveniny a vnitřní vrstva nese druhý typ zabarvení a tvoří 6% objemových vtékající směsi, vytvoří testovací předmět, na jehož povrchu BL není přítomen periodický vzor tvarů nesoucí první typ zabarvení probíhající v podélném směru.
Polymerní kompozice podle vynálezu vykazuje dobré charakteristiky z hlediska tečení, dobrou rázovou houževnatost a přitom tato polymerní kompozice může být zpracována procesem vstřikování při vysoké vstřikovací
rychlosti a při dlouhé proudové čáře, aby tak mohly být vytvořeny tvarované díly prakticky bez jakýchkoli povrchových defektů ve formě vlnitých vzorů.
Ve výhodném provedení je jako první typ zabarvení zvolena bílá barva, zatímco jako druhý typ zabarvení je zvolena černá barva, čímž se získá zkušební předmět z polymerní kompozice podle vynálezu.
Ve výhodném provedení je jako vstřikovací doba zvolen časový úsek 0,2 sekundy a periodický vzor tvarů nesoucích první typ zabarvení není přítomen na povrchu testovacího předmětu. Polymerní kompozice tohoto typu může být procesem vstřikování zpracována do formy tvarovaných dílů s použitím velmi dlouhých proudových čar a s velmi malým výskytem povrchových defektů nebo bez povrchových defektů. Ve zvlášť výhodném provedení je teplota hmoty vybrána ze skupiny hodnot zahrnující 240 °C, 260 °C nebo 280 °C.
Ve výhodném provedení se obsah bloku al v propylenovém blokovém kopolymerů pohybuje v rozmezí od 80% do 50% hmotnostních a obsah bloku a2 se pohybuje v rozmezí od 50% do 20% hmotnostních, zatímco ve zvlášť výhodném provedení se obsah bloku al v propylenovém blokovém kopolymerů pohybuje v rozmezí od 72% do 55% hmotnostních a obsah bloku a2 se pohybuje v rozmezí od 45% do 28% hmotnostních.
Složka B, tedy modifikátor rázové houževnatosti, je například představována plastomerem, přičemž ve výhodném provedení je představována elastomerem. Ve výhodném provedení je obsah modifikátoru rázové houževnatosti tak nízký, jak je v daném případě možné. Ve výhodném provedení se obsah modifikátoru rázové houževnatosti pohybuje v
rozmezí od 0 dílu do 20 dílů hmotnostních, ve zvlášť výhodném provedení potom v rozmezí od 0 dílu do 10 dílů hmotnostních. Příklady vhodných elastomerů jsou kopolymery ethylenu a druhého olefinů obsahujícího od tří do deseti uhlíkových atomů, kde tento druhý olefin je ve výhodném provedení představován propylenem. Jako elastomer může být rovněž použit kopolymer ethylenu, propylenu a jednoho nebo více dienů, jako například EPDM. Příklady vhodných plastomerů jsou lineární polyethylen s nízkou hustotou (1LDPE) a polyethylen s velmi vysokou hustotou (vLDPE).
Obsah elastomerů v polymerní kompozici podle vynálezu se ve výhodném provedení pohybuje v rozmezí od 0% do 15% hmotnostních, obsah bloku al v propylenovém blokovém kopolymeru se ve výhodném provedení pohybuje v rozmezí od 72% do 55% hmotnostních a obsah bloku a2 v propylenovém blokovém kopolymeru se ve výhodném provedení pohybuje v rozmezí od 45% do 28% hmotnostních.
Jako plnící materiál může být například použit mastek, křída, jíl, slída, jílová nebo skleněná vlákna a uhlíková vlákna až do délky 6 milimetrů. Ve výhodném provedení je pro tento účel použit mastek. Ve výhodném provedení vykazuje přinejmenším 75% hmotnostních, ve zvlášť výhodném provedení přinejmenším 90% hmotnostních, částic plnícího materiálu poměr stran přinejmenším 6, ve zvlášť výhodném provedeni přinejmenším 10.
Pod pojmem poměr stran je v tomto textu chápán poměr mezi největším a nejmenším rozměrem částice.
Index toku taveniny polymerní kompozice podle vynálezu činí ve výhodném provedení přinejmenším 5 dg/minutu, ve • · * • · · · · ·«·· » » t «···· · · ·« · » • · · · · · · • · ·· · · · · · · · · zvlášť výhodném provedení přinejmenším 10 dg/minutu (230 C, 2,16 kg).
Ve výhodném provedení je použita polymerní kompozice, kde při vytlačování této polymerní kompozice ze zásobníku vykazujícího průměr 12 milimetrů při přinejmenším jedné teplotě vybrané ze skupiny hodnot zahrnující 240 °C, 260 °C a 280 °C, kde toto vytlačování je provedeno s pomocí kapiláry se vstupním úhlem 180°, délkou 1 milimetr a průměrem 1 milimetr, při průtokové rychlosti 110 a mm /sekundu, je dosahován tlakový spád napříč kapilárou přinejmenším 1,5 MPa.
Ve výhodném provedení činí tlakový spád napříč kapilárou přinejmenším 1,7 MPa, ve zvlášť výhodném provedení přinejmenším 2,0 MPa, v nej výhodnějším provedení potom přinejmenším 2,5 MPa.
Tento tlakový spád může být dosažen, i přes nízkou viskozitu polymerní kompozice, například proto, že poměr Mz/Mw (změřený s pomocí gelové permeační chromatografie) propylenového blokového kopolymeru, který polymerní kompozice podle vynálezu obsahuje, je dostatečně vysoký pro jeho dosažení.
Samotný propylenový blokový kopolymer, který polymerní kompozice podle vynálezu obsahuje, může být například připraven s pomocí procesu polymerace polypropylenu v suspenzi nebo v plynné fázi, kde blok al je polymerován v prvním kroku a blok a2 je polymerován ve druhém kroku. Pro tento proces mohou být použity dobře známé katalyzátory, jako například Zieglerovy katalyzátory na bázi titanu nebo vanadu nebo metalocenové katalyzátory na bázi zirkonia. Pro — fl··®· · · fl· · ··· 19 11 ··· · · «·· tento účel mohou být použity jak kontinuální polymerační procesy, tak i vsádkové polymerační procesy. Polymerační procesy pro přípravu propylenových blokových kopolymerů jsou popsány například v publikaci Polymer Science 7, Polypropylene and other Polyolefins, S. van der Ven, Elsevier, Amsterdam (1990).
Vysoká hodnota poměru Mz/Mw může být například dosažena polymeraci bloku al propylenového blokového kopolymeru přinejmenším ve dvou polymeračních krocích, kde polypropylen s nízkou molekulovou hmotností je vytvořen v jednom polymeračním kroku a polypropylen s vysokou molekulovou hmotností je vytvořen v rozdílném polymeračním kroku, například volbou rozdílných teplot pro dva polymerační kroky nebo například tím, že v jednom kroku je použit plyn s nízkým obsahem vodíku ve vstupní části nebo je použit plyn neobsahující žádný vodík, zatímco v dalším kroku je použit plyn s vyšším obsahem vodíku. Ve výhodném provedení je v prvním kroku použit plyn s nízkým obsahem vodíku nebo je použit plyn neobsahující žádný vodík. Při praktickém provedení může být polymerační proces ovlivněn ve dvou krocích, například tím, že jsou použity dva postupně zařazené reaktory, kde v každém z reaktorů je uskutečněn jeden reakční krok nebo uskutečněním dvou polymeračních kroků v jednom reaktoru přizpůsobením vstupního proudu po provedení prvního polymeračního kroku. Rovněž je možné přidat k reakční směsi sloučeninu, která snižuje citlivost katalyzátoru vůči vodíkovému plynu, jako například ester, kde toto přidání je provedeno následně po ukončení prvního polymeračního kroku.
Tato polymerní kompozice může být dále například připravena způsobem, kdy k propylenovému blokovému • ·* · · * ·· · • « * · · ··· · ··» • » φ · · · ··· ·—···<· · · 0 · · · • Φ · t · ··· ··· · · Φ · ··* · » ··· kopolymeru v roztoku je přidán propylenový homopolymer s mimořádně vysokou molekulovou hmotností nebo statistický kopolymer obsahuj ící propylenové monomery a až 6% hmotnostních ethylenových monomerů, s hmotnostně střední molekulovou hmotností (Mw) přinejmenším 800 000 kg/kmol, ve výhodném provedení přinejmenším 1 500 000 kg/kmol, ve zvlášť výhodném provedení přinejmenším 2 000 000 kg/kmol, kde množství přidaného propylenového homopolymeru s mimořádně vysokou molekulovou hmotností nebo statistického kopolymeru se pohybuje v rozmezí od 0,1 dílu do 10 dílů hmotnostních, ve výhodném provedení v rozmezí od 2 dílů do 5 dílů hmotnostních na každých 100 hmotnostních dílů propylenového blokového kopolymeru, kde následně po smíchání propylenového homopolymeru s mimořádně vysokou molekulovou hmotností nebo statistického kopolymeru s propylenovým blokovým kopolymerem je provedeno odstranění rozpouštědla.
Přidání propylenového homopolymeru s mimořádně vysokou molekulovou hmotností nebo statistického kopolymeru může být rovněž provedeno k části propylenového blokového kopolymeru, aby tak byla získána předsměs, ve které se obsah propylenového polymeru s mimořádně vysokou molekulovou hmotností pohybuje v rozmezí od 15% do 40% hmotnostních, přičemž tato předsměs může být smíchána s dodatečným množstvím propylenového blokového kopolymeru, aby tak byla získána polymerní kompozice podle vynálezu.
Okamžik přidání modifikátoru rázové houževnatosti a/nebo plnícího materiálu není v rámci přípravy polymerní kompozice kritický.
Vynález se rovněž týká procesu vstřikování, kterým je polymerní kompozice podle tohoto vynálezu zpracována do i
formy tvarovaných dílů. Ve výhodném provedení je polymerní kompozice podle tohoto vynálezu zpracována procesem vstřikování do formy tvarovaných dílů vykazujících tloušťku pohybující se v rozmezí od 1,0 milimetru do 4,0 milimetrů. Délka bezrozměrné proudové čáry potom ve výhodném provedení činí přinejmenším 100, ve zvlášť výhodném provedení přinejmenším 200. Délkou bezrozměrné proudové čáry se rozumí vzdálenost mezi vstřikovacím vstupem a nej vzdálenějším místem ve vstřikovací formě, ke kterému tavenina ve formě z daného vstupu přitéká, dělená tloušťkou tvarovaného dílu.
Polymerní kompozice podle vynálezu je velmi vhodná pro zpracování procesem vstřikování do formy tvarovaných dílů, jako například automobilových nárazníků a přístrojových panelů, rámů a zahradních stolů.
Příklady provedeni vynálezu
Vynález bude v dalším blíže vysvětlen s pomocí následujících obrazových schémat (Obr. 1-4).
Obr. 1 a obr. 2 představují čelní pohled a boční pohled na testovaný předmět.
Obr. 3 a obr. 4 představují čelní a boční znázornění průřezu zařízení, které může být použito pro vyplnění testovaného předmětu několika vrstvami taveniny.
Obr. 1 znázorňuje testovaný předmět 1 nosníkového tvaru se vtokem 2. Na obr. 1 je strana 3. rovna délce L 330 milimetrů a strana 4 je rovna délce B 30 milimetrů. Průřez vtoku se postupně mění způsobem ukázaným na obrazových « schématech, od kruhového průřezu 6. s průměrem 5 milimetrů do •« *
- 10: pravoúhlého průřezu 7, který je roven průřezu testovaného předmětu nosníkového tvaru.
Obr. 2 rovněž ukazuje testovaný předmět 1 nosníkového tvaru s vtokem 2, ale v tomto případě z bočního pohledu. Strana 3 je rovna délce L 330 milimetrů a strana 5 je rovna výšce H 3 milimetry.
Obr. 3 a Obr. 4 představují zařízení s tavící komorou 1, pístem 2 a tvarovací formou 3 s dutinou 4 pro testovaný předmět, jak je popsáno na obr. 1 a obr. 2. Tavící komora 1 může být vyplněna předmětem, který ve vertikálním směru (linie VD na obr. 4) zahrnuje tři vrstvy polymemí kompozice, kde vnější vrstvy nesou první typ zabarvení a každá z těchto vrstev tvoří 47% objemových daného předmětu a vnitřní vrstva nese druhý typ zabarvení a tvoří 6% objemových daného předmětu. Teplota v tavící komoře i je zvýšena na požadovanou hodnotu s pomocí elektrického topného prvku 4 (není znázorněn na schématu) . Tato tavící komora vykazuje délku (1,1) 121 milimetr, šířku (1.2) 30 milimetrů a výšku (1.3) 18 milimetr. Příčný směr dutiny ve vstřikovací formě se shoduje s příčným směrem tavící komory. Když tavící komora a polymemí kompozice v této tavící komoře dosáhnou požadované teploty, přesune se píst 2 směrem k formě 3., při takové rychlosti, aby tato forma byla vyplněna polymemí kompozicí v průběhu 0,2 sekundy, 1,0 sekundy nebo 3,0 sekundy. Teplota ve tvarovací formě je udržována s pomocí termostatu prostřednictvím olejového vytápění (není znázorněna na schématu) na teplotě 40 °C. Poté co je tavenina ve formě zchlazena, může být testovaný předmět z této formy vyjmut.
-··· · ·
Příklady provedení vynálezu
V rámci příkladů a srovnávacích příkladů byly použity následující složky:
- propylenový blokový kopolymer A: propylenový blokový kopolymer obsahující 82% hmotnostních bloku al, který se skládá z propylenových monomerních jednotek a 18% hmotnostních bloku a2, který se skládá z 64% hmotnostních ethylenových monomerních jednotek a 36% hmotnostních propylenových monomerních jednotek. Tento propylenový blokový kopolymer vykazuje index toku taveniny 5 dg/minutu (2,16 kg, 230 °C).
- propylenový blokový kopolymer B: propylenový blokový kopolymer obsahuj ící 90% hmotnostních bloku al, který se skládá z propylenových monomerních jednotek a 10% hmotnostních bloku a2, který se skládá z 60% hmotnostních propylenových monomerních jednotek a 40% hmotnostních ethylenových monomerních jednotek. Tento propylenový blokový kopolymer vykazuje index toku taveniny 50 dg/minutu (2,16 kg, 230 C).
- UHMVPP A: propylenový homopolymer vykazující hmotnostně střední molekulovou hmotnost 2 400 000 kg/kmol.
- UHMVPP B: propylenový homopolymer vykazuj ící hmotnostně střední molekulovou hmotnost 900 000 kg/kmol.
- Elastomer A: EPM, Epsyn (TM) 7006 dodávaný společností DSM Copolymer lne., USA, ethylen-propylenový elastomer s obsahem propylenu 50%.
♦ 4 4 4 · 4 4 4 · • · 4 · · ··· « 4 * ·
- 12 -····· · · · · · · • · » · · * t · • 4· · · · · ··· ·· · · ·
Srovnávací příklad A
Propylenový blokový kopolymer A byl s pomocí 0,3% hmotnostního sazí zabarven tak, aby vykazoval černé zabarvení a dále byl s pomocí 0,5% hmotnostního oxidu titaničitého zabarven tak, aby vykazoval bílé zabarvení. Navíc bylo přidáno 20% hmotnostních mastku, kde 99% hmotnostních částic mastku vykazovalo průměr menší než 10 mikrometrů.
Procesem vstřikování byly následně vytvořeny černé a bílé panely o tloušťce 1 milimetr. Z těchto panelů byly poté vystřiženy sekce, které vykazovaly délku a šířku tavící komory zařízení znázorněného na obr. 3. Předmět skládající se ze souboru postupně seřazených osmi bílých panelů, jednoho černého panelu a osmi bílých panelů byl umístěn do tavící komory a tento soubor panelů byl v tavící komoře byl zahřát na teplotu 220 °C. Nejprve byl zapojen topný prvek situovaný v nejvzdálenější pozici od kapiláry, po uplynutí 20 minut byl zapojen sousední topný element, po uplynutí 15 minut byl zapojen další topný prvek a po 10 minutách byl zapojen poslední topný prvek. Tímto způsobem byl soubor panelů postupně roztaven ve směru kapiláry a bylo tak zamezeno vniknutí vzduchu do roztaveného materiálu.
V intervalu 55 minut po zapnutí prvního topného prvku byl píst 2 posunut ve směru k formě 3 rychlostí, při které vytvořená tavenina zaplnila tuto formu v průběhu injekční doby, jejíž délka činila 0,2 sekundy. Po 60 sekundách byla tavenina zchlazena a takto vytvořený testovaný předmět byl odstraněn z formy. Testovaný předmět vykazoval na povrchu BL pravidelnou strukturu bílých tvarů ubíhající v podélném směru, která byla viditelná proti černému pozadí.
• · · ·· · · * ««·· · ♦ · · ···
- 1¾ -···»· a a a a · • a a a a a a
Tento experiment byl opakován způsobem popsaným výše, nyní ovšem se vstřikovací dobou 1,0 sekundy a 3,0 sekundy. Všechny testované předměty vykazovaly na povrchu BL pravidelnou strukturu bílých tvarů ubíhající v podélném směru, která byla viditelná proti černému pozadí.
Srovnávací příklad B
Postup uvedený výše ve srovnávacím přikladu A byl opakován s tím rozdílem, že soubor panelů v tavící komoře byl zahřát na teplotu 240 °C, 260 °C a 280 °C. Všechny testované předměty vykazovaly na povrchu BL pravidelnou strukturu bílých tvarů ubíhající v podélném směru, která byla viditelná proti černému pozadí.
Příklad 1
Postup uvedený výše ve srovnávacím příkladu A byl opakován s tím rozdílem, že polymerní kompozice použitá ve srovnávacím příkladu A byla smíchána s roztokem obsahujícím 10% hmotnostních UHMVPP v dekalinu, kde toto smíchání bylo provedeno s pomocí hnětacího zařízení typu ZSK-30 (TM) opatřeného dvěma šneky rotujícími v jednom směru, které bylo dodáno německou společností Verner and Pfleiderer. Po smíchání byl dekalin odpařen prostřednictvím odvětrávacího prvku v hnětacím zařízení. Toto smíchání bylo provedeno v poměru 95 dílů hmotnostních polymerní kompozice a 5 dílů hmotnostních UHMVPP A.
Výše popsaným způsobem a podle podmínek srovnávacích příkladů A a B byly potom připraveny testovací panely. Žádný z testovaných předmětů nevykazoval na povrchu BL strukturu bílých tvarů, ale tyto testované předměty prakticky úplně • ·
vykazovaly jednotné černé zabarvení.
Příklad 2
K polymerní kompozici propylenového blokového kopolymerů A podle vynálezu obsahuj ící 30% hmotnostních elastomeru A, 10% hmotnostních mastku, u kterého 99% hmotnostních částic vykazovalo velikost nižší než 10 mikrometrů, a dále obsahující 0,3% hmotnostního sazí nebo 0,5% oxidu titaničitého byl přimíchán roztok obsahující 10% hmotnostních UHMVPP B v dekalinu, jak bylo popsáno v příkladu 1. Po smíchání byl dekalin odpařen prostřednictvím odvětrávacího prvku v hnětacím zařízení. Toto smíchání bylo provedeno v poměru 98 dílů hmotnostních polymerní kompozice a 2 díly hmotnostní UHMVPP B. Z takto získané směsi byly připraveny testovací předměty způsobem, který byl popsán výše ve srovnávacích příkladech A a B. Soubor panelů byl v tavící komoře zahřát na teplotu 240 °C a 280 °C. Při těchto teplotách byly použity vstřikovací doby 0,2 sekundy,
1,0 sekundy a 3,0 sekundy.
Při teplotě 240 °C žádný z testovaných předmětů nevykazoval na povrchu BL strukturu bílých tvarů, ale tyto testované předměty prakticky úplně vykazovaly jednotné černé zabarvení. Při teplotě 280 °C vykazovaly testované předměty získané při vstřikovacích dobách 0,2 sekundy a 1,0 sekundy vykazovaly pravidelnou strukturu bílých tvarů na povrchu BL.
Tato směs byla následně zpracována procesem vytlačování při teplotách 240 °C a 280 °C, kapilárou o délce milimetr a průměru 1 milimetr, ze zásobníku o průměru 12 o 3 milimetrů a při průtoku 110 mm /sekundu.
- ι5
Tlakový spád napříč kapilárou činil 2,3 MPa při teplotě 240 °C a 1,4 MPa při teplotě 280 °C.
Tímto způsobem bylo prokázáno, že testované předměty nevykazovaly žádnou strukturu bílých tvarů, pokud tlakový spád činil přinejmenším 1,5 MPa.
Srovnávací příklad C
Postup uvedený v příkladu 1 byl opakován s tím rozdílem, že UHMVPP A nebyl přimíchán v roztoku, ale samotný spolu s propylenovým blokovým kopolymerem B. Všechny testované předměty vykazovaly na povrchu BL pravidelnou strukturu bílých tvarů ubíhající v podélném směru, která byla viditelná proti černému pozadí.
Je tedy zjevně důležité, aby se UHMVPP při míchání s propylenovým blokovým kopolymerem nacházel ve formě roztoku. Tato důležitost je dána tím, že v tomto případě dochází k lepšímu promíchání na molekulové úrovni.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Polymerní kompozice vyznačující se tím, že obsahuj e:
    A. propylenový blokový kopolymer, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 100% do 40% hmotnostních, kde tento kopolymer vykazuje hodnotu indexu toku taveniny přinejmenším 1,0 dg/minutu ( 230 °C, 2,16 kg) a kde tento kopolymer obsahuj e:
    - blok al, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 95% do 30% hmotnostních a který obsahuje propylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 94% do 100% hmotnostních a ethylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 0% do 6% hmotnostních,
    - blok a2, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 70% do 5% hmotnostních a který obsahuje propylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 30% do 70% hmotnostních a ethylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 70% do 30% hmotnostních,
    B. modifikátor rázové houževnatosti, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 0% do 30% hmotnostních,
    C. plnící prostředek, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 0% do 50% hmotnostních, kde tato polymerní kompozice, pokud je procesem vstřikování zformována do testovacího předmětu tvaru nosníku, přičemž je použita přinejmenším jedna hodnota teploty hmoty vybraná ze skupiny hodnot teploty zahrnující 220 °C, 240 °C, 260 °C nebo 280 °C a přinejmenším jedna hodnota vstřikovací doby vybraná ze skupiny zahrnující 0,2 sekundy, 1,0 sekundy a 3,0 sekundy, ve formě pro vytvoření testovacího předmětu • * · • · · · o délce L představující 330 milimetrů, šířce B představující 30 milimetrů a výšce H představující 3 milimetry, při teplotě stěny 40 °C, kde směr toku polymerní kompozice leží v podélném směru testovacího předmětu a kde tavenina vtékající do formy se ve vertikálním směru (linie VD) skládá ze tří vrstev polymerní kompozice, přičemž vnější vrstvy nesou první typ zabarvení a každá z těchto vrstev tvoří 47% objemových vtékající taveniny a vnitřní vrstva nese druhý typ zabarveni a tvoří 6% objemových vtékající směsi, vytvoří testovací předmět, na jehož povrchu BL není přítomen periodický vzor tvarů nesoucí první typ zabarvení probíhající v podélném směru.
  2. 2. Polymerní kompozice podle nároku 1 vyznačující se tím, že jako vstřikovací doba je zvolen časový interval 0,2 sekundy.
  3. 3. Polymerní kompozice podle nároku 1 nebo nároku 2 vyznačující se tím, že obsah elastomeru v této polymerní kompozici se pohybuje v rozmezí od 0% do 20% hmotnostních.
  4. 4. Polymerní kompozice podle kteréhokoli z nároků 1 až 3 vyznačující se tím, že index toku taveniny (2,16 kg,
    230 °C) činí přinejmenším 5 dg/minutu.
  5. 5. Polymerní kompozice vyznačující se tím, že obsahuj e:
    A. propylenový blokový kopolymer, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 100% do 40% hmotnostních, kde tento kopolymer vykazuje hodnotu indexu toku taveniny přinejmenším 1,0 dg/minutu ( 230 °C, 2,16 kg) a kde tento kopolymer obsahuj e:
    - blok al, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 95% do 30% hmotnostních a který obsahuje propylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 94% do 100% hmotnostních a ethylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 0% do 6% hmotnostních,
    - blok a2, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 70% do 5% hmotnostních a který obsahuje propylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 30% do 70% hmotnostních a ethylenové monomerní jednotky v množství pohybujícím se v rozmezí od 70% do 30% hmotnostních,
    B. modifikátor rázové houževnatosti, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 0% do 30% hmotnostních,
    C. plnící prostředek, jehož množství se pohybuje v rozmezí od 0% do 50% hmotnostních, kde při vytlačování této polymerní kompozice ze zásobníku vykazujícího průměr 12 milimetrů při přinejmenším jedné teplotě vybrané ze skupiny hodnot zahrnující 240 °C, 260 °C a 280 °C, kde toto vytlačování je provedeno s pomocí kapiláry se vstupním úhlem 180°, délkou 1 milimetr a průměrem 1 milimetr, při průtokové rychlosti 110
    O mnr/sekundu, je dosahován tlakový spád napříč kapilárou přinejmenším 1,5 MPa.
  6. 6. Polymerní kompozice podle nároku 5 vyznačující se tím, že tento tlakový spád činí přinejmenším 1,7 MPa.
  7. 7. Polymerní kompozice podle nároku 5 vyznačující se tím, že tento tlakový spád činí přinejmenším 2,0 MPa.
  8. 8. Polymerní kompozice podle kteréhokoli z nároků 1 až 7 vyznačující se tím, že tato polymerní kompozice obsahuje
    0,1 dílu až 10 dílů hmotnostních polypropylenu s mimořádně vysokou molekulovou hmotností a s hmotnostně střední molekulovou hmotností přinejmenším 800 000 kg/kmol na každých 100 dílů hmotnostních propylenového blokového kopolymeru, kde tento polypropylen s mimořádně vysokou molekulovou hmotností je přidán v roztoku.
  9. 9. Způsob použití kompozice podle kteréhokoli z nároků 1 až 8 vyznačující se tím, že tato polymerní kompozice je zpracována procesem vstřikování do formy tvarovaných dílů.
  10. 10. Způsob podle nároku 9 vyznačující se tím, že tato polymerní kompozice je zpracována procesem vstřikování do formy tvarovaných dílů vykazujících tloušťku stěny pohybující se v rozmezí od 1,0 milimetr do 4,0 milimetrů.
  11. 11. Způsob podle nároku 9 nebo nároku 10 vyznačující se tím, že tato polymerní kompozice je zpracována procesem vstřikování při dosažení bezrozměrné proudové čáry, jejíž . hodnota činí přinejmenším 100.
  12. 12. Tvarované díly vyznačující se tím, že při jejich vytváření je použita polymerní kompozice podle kteréhokoli z nároků 1 až 8.
CZ20004419A 1999-05-27 1999-05-27 Polymerní kompozice obsahující propylenový blokový kopolymer CZ20004419A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004419A CZ20004419A3 (cs) 1999-05-27 1999-05-27 Polymerní kompozice obsahující propylenový blokový kopolymer

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004419A CZ20004419A3 (cs) 1999-05-27 1999-05-27 Polymerní kompozice obsahující propylenový blokový kopolymer

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20004419A3 true CZ20004419A3 (cs) 2001-05-16

Family

ID=5472657

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004419A CZ20004419A3 (cs) 1999-05-27 1999-05-27 Polymerní kompozice obsahující propylenový blokový kopolymer

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20004419A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101455435B1 (ko) 폴리프로필렌계 수지 발포 입자 및 그 성형체
US5416169A (en) Polypropylene having a high melt-tensile strength, a process for producing the same and a molded product from the same
CN102066478B (zh) 通过多级方法生产的具有高流动性和优异的表面质量的热塑性聚烯烃
CN1294157C (zh) 用于吹塑的聚乙烯树脂的制造方法和由其制得的聚乙烯产品
TW200427761A (en) Polyolefin masterbatch and composition suitable for injection molding
KR0141103B1 (ko) 고용융유동성 섬유강화 폴리프로필렌 조성물
BR112020009400A2 (pt) poliolefinas tendo estabilidade dimensional aperfeiçoada em impressão tridimensional, artigos formados a partir das mesmas e métodos para as mesmas
CN108641197B (zh) 一种3d打印用聚丙烯线材及其制备方法
EP0721967A1 (en) Thermoplastic seal and wrapping film
KR100554936B1 (ko) 수지 발포체의 제조 방법, 및 수지 발포체
CN105273294A (zh) 滚塑用聚乙烯组合物及其制备方法
JP2023549108A (ja) ポストコンシューマ樹脂の相溶化
KR20190013960A (ko) 중합체 조성물, 이러한 조성물로부터 제조된 물품, 및 이러한 조성물의 성형 방법
KR20070088707A (ko) 프로필렌계 수지 압출 발포체
WO2016109708A1 (en) Polyolefin composition and process for preparing the same
CZ20004419A3 (cs) Polymerní kompozice obsahující propylenový blokový kopolymer
TW201136729A (en) Polyolefine molded article
JP6948977B2 (ja) プロピレン樹脂組成物及び射出成形体
EP1082390B1 (en) Polymer composition containing a propylene block copolymer
JP2844290B2 (ja) ポリプロピレンの製造方法および成形品
EP3467023B1 (en) Propylene resin compostion and injection-molded article thereof
JP2844299B2 (ja) ポリプロピレン組成物
Baumert et al. Progress in controlled polymerization and design of novel polymer architectures
JPH0940842A (ja) ポリアセタール樹脂組成物及びその成形品
JPH06263823A (ja) 高溶融張力を有するポリプロピレン、その製造方法および成形品