CZ150393A3 - Process of braying metallic surfaces - Google Patents

Process of braying metallic surfaces Download PDF

Info

Publication number
CZ150393A3
CZ150393A3 CZ931503A CZ150393A CZ150393A3 CZ 150393 A3 CZ150393 A3 CZ 150393A3 CZ 931503 A CZ931503 A CZ 931503A CZ 150393 A CZ150393 A CZ 150393A CZ 150393 A3 CZ150393 A3 CZ 150393A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
metal
brazing
flux
composition
aluminum
Prior art date
Application number
CZ931503A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ290828B6 (cs
Inventor
Roland Sion Timsit
Original Assignee
Alcan Int Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alcan Int Ltd filed Critical Alcan Int Ltd
Publication of CZ150393A3 publication Critical patent/CZ150393A3/cs
Publication of CZ290828B6 publication Critical patent/CZ290828B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K35/00Rods, electrodes, materials, or media, for use in soldering, welding, or cutting
    • B23K35/22Rods, electrodes, materials, or media, for use in soldering, welding, or cutting characterised by the composition or nature of the material
    • B23K35/24Selection of soldering or welding materials proper
    • B23K35/28Selection of soldering or welding materials proper with the principal constituent melting at less than 950 degrees C
    • B23K35/286Al as the principal constituent

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ceramic Products (AREA)
  • Nonmetallic Welding Materials (AREA)
  • Electric Connection Of Electric Components To Printed Circuits (AREA)
  • Die Bonding (AREA)
  • Arc Welding In General (AREA)
  • Other Surface Treatments For Metallic Materials (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Pressure Welding/Diffusion-Bonding (AREA)

Description

Tento vynález se týká způsobu spojování hliníku s kovovými povrchy,.......např..... .povrchy .. .h 1. i. ní kpyým.i,_____měděným i, mosazným i nebo oce 1ovýni„ tvrdým pájenía.
Dcsavadn í stav techn i ky.
Je známo, že hliníkové součást i lze spojovat tak. že se umístí hliníková slitina pro tvrdé pájení mezi nebo k povrchům spojovaných součástí. Hliníková slitina pro tvrdé pájení a povrchy, které je třeba spojit, se zahřejí v požadované poloze na teplotu (pájecí teplotu), při které se taví pájecí slitina,
Ale k roztavení součástí nedojde. Po následujícím ochlazeni •
vytvoří pájecí slitina svar nebo spoj, spojující povrchy součástí. Aby bylo při zahřátí dokonale zajištěno roztavení pouze pájecí slitiny, doporučuje se většinou, aby bod tání slitiny byl přinejmenším o 30 až 40eC nižší, než je bod tání kovů jednotlivých součástí. Příkladem vhodné hliníkové slitiny pro tvrdé pájení je eutektická sloučenina Al-Si, která se taví pří 577 eC.
Většinou se provede plátování vrstvou hliníkové slitiny pro tvrdé pájení alespoň jednoho ze spojovaných povrchů. Takto předem poplátováné součásti jsou relativně nákladné a ve velké většině případů se dává přednost připojení pájecí slitiny nějakým jiným způsobem než plátováním. Jedna ze známých možností je nanesení nebo přiložení slitiny pro tvrdé pájení k povrchu jednoho nebo obou součástí ve formě prášku nebo zrnek, obsažených ve vhodném nosiči, který je ve formě tekutiny nebo pasty.
V patentu Spojených Států 3,971,501 (Cooke) se popisuje metoda spojení hliníkových povrchů pomocí hliníkové pájecí slitiny, kdy se směs hliníkové pájecí slitiny ve formě prášku a tavi dl o ve formě prášku nanese na spojované povrchy. Nanesená vrstva se usuší a po té se povrchy zahřejí na pájecí teplotu, čímž je pájení ukončeno. Při tomto postupu, tak jako u jiných známých systémů, se používá slitina pro tvrdé pájení.
Ačkoliv byly vyvinuty způsoby tvrdého pájení bez použití tavidla, jejich používání je omezeno ekonomickými a jinými faktory, způsobenými nutností pracovat za speciálních podmínek a 1 se speciálním vybavením, které je nutné k úspěšnému provedení V takového postupu. Většinou je však zapotřebí při pájení hliníku použít tavidlo a odstranit tak oxydovou vrstvu, která se obvykle na nechráněných kovových površích vytváří v místě spoje a rovněž tím zvýšit pronikání roztavené slitiny pro tvrdé pájení během zahřívání. Materiál, použitý jako tavidlo k pájení, musí mít . * schopnost se chovat jako tavidlo, rozpouštějící a/nebo jinak !
odstraňující oxydy kovů při tavících teplotách, a přitom zůstat v zásadě nezměněn pokud jde o hliník za podobných teplot.
Vzhledem k tomu, že tavidla jsou obvykle reaktivní pouze tehdy, jsou-li alespoň částečně roztaveny, měla by se tavidla pro pájení hliníku na tvrdo tavit zcela nebo částečně při pájecích teplotách, t j . za teploty/ většino”, ne;vyšší než «* raděj 1 nižší ?i3ž 577°C.
Materiál, komerčně používaný jako tavidlo při pájení hliníku na tvrdo, byly většinou směsi převážně chloridových solí, do kterých se v některých případech přidával fluorid. V poslední době se k pájení hliníku na tvrdo s velkým úspěchem používalo tavidla s obchodním názvem NOCOLOK*. které je vlastně €1uoroh1 i n i tan drase1ný.
Předmětem této práce je předložení zlepšené metody spojování hliníkových povrchu a rovněž spojování hliníku s jinými povrchy, jako např. s mědí, mosazí nebo ocelí pomocí pájení na tvrdo, aniž by bylo nutné na pájené povrchy nejdříve nanést slitinu na tvrdé pájení.
Podstata vynálezu
t.
Podstatou předkládaného vynálezu je vylepšení metody potíží váné při spojování hliníku s kovovými povrchy slitinou na ( tvrdé pájení, jejíž bod tání je nižší než bod tání kovů, tvořících povrch spojovaných součástí. Hliník lze spojit s povrchy buď hliníkovými, měděnými, mosaznými nebo ocelovými. To spasená, že metoda, jež je předmětem tohoto vynálezu, se muže využít pro spojování podobných nebo různých kovů a může být například využita ke spojování hliníku s hliníkem, s mědí, s mosazí nebo ocelí. Tato metoda zahrnuje nanesení (a) směsi kovu a tav idla k pájení alespoň na jeden ze spojovaných povrchů. Kov ze směsi je upraven tak, že tvoří alespoň s jedním z kovových povrchů eutektikum, které lze pájet. Dalšía- krokem mělTody^jé zahřátí povrchů a nanesené směsi nad bod tání jak tav idla tak i slitiny na tvrdé pájení, Čímž se rozpustí nebo odstraní oxydová vrstva ze spojovaného povrchu. Dojde k rozpuštění kovu v nanesené vrstvě v kovovém povrchu, očištěném od oxydu. Vytvoří se tak vrstva slitiny na tvrdé pájení, která se roztaví a dostane se mezi povrchy dvou spojovaných součástí. Vytvoří se spoj a obě součásti se spojí. Roztavené tav idlo snižuje povrchové napětí roztavené slitiny na tvrdé pájení a napomáhá jejímu pronikání do středu mezi spojované povrchy. Dále se provede (c) ochlazení spojených .součást í a tím se vytvoří mezi' povrchy pevný spoj.
NejvhodnějSi způsob realizace vynálezu
Nanášená směs může být ve formě suchého prášku, pasty nebo í K řídké kaše, jako nosiče je nejlépe použít těkavou kapalinu, . I' jejímž základem může být voda nebo nějaká organická sloučenina, jako například alkohol.
Nejvhodnější kovová složka nanášené směsi je křemík, ale lze použít i jiné kovy, jako např. měď nebo germanium. Toto je specifikace a v dále uvedených nárocích se slovem kov“ rozumí kov v elementární podobě, běžně k sehnáni v nelegované formě, a který může obsahovat malou koncentraci nečistot, která však nemá na jeho vlastnosti vliv. Nejdůležitější podmínkou je, že v nanášené směsi musí být obsažena kovová složka, která je schopna se za pájecí teploty rozpouštět v hliníku nebo v jiném kovu, t který je. spojován, a který in šitu vytváří s kovem vrstvu slitiny na tvrdé pájení. Tavidlová složka nanášené směsi může a · ' být tvořena jakýmkoliv materiálem, schopným odstraňovat oxydovou vrstvu a tavícím se za teploty nižší než 600°C. Přednost se dává tavidlu, které je komplexem f1uorohlini tanu draselného. Fluorohlinitaném draselným se zde rozumí takové materiály, které obsahují draslík, hliník a fluor v takovém poměru, že jsou přítomny sloučeniny jako KF, A1F*, KAIF^, KjAlE^., buď jednoduše nebo dvojitě nebo v kombinacích. Složení muže být vyjádřeno jako elementární složení 20 až 45% K, 10 až 25% Al a 45% až 60% F nebo jako koncentrace sloučenin KF a AlF^, jako 40 až 70% AlFj a 30 až 70% KF. Podobná tavidla byla popsána mezi jinými i v Britském patentu č. 1,055, 914 pro Des Soudures Castolin S.A., publikovaném 18. ledna 1976 za kombinaci obsahující 53-55% A1F4 a 45-47% KF, a v patentu USA č. 3,951, 328, zveřejněném 20. dubna 1976 a přiznanému Alcan Research a Development Limited za kombinaci 45-65% AIF3 a 35-55% KF, který využívá směsi K-A1F a KA1F, . Tato směs taje při teplotě kolem 577»C. .
Jiným fluorohlinitaném draselným s požadovanými vlastnostmi tavidla je směs 65.6-99,9% KAlF^-a 34,4-0.1% K^AiFg a dále ještě směs, popsaná v publikaci European Patent Publication EP
0295541, která byla Aluminium Corporation KF a 68,5-43,8% A1F3 vydána 21. prosince 1988 jménem Shova Jedná se o směs, připravenou z 31,5-56,2% Další podobná směs je popsána v patentu Spojených Států č.4, 579, 605, vydaném 1. dubna 1986 a přiznaném společnosti Furukava Aluminium Co.Ldb. Jedná se o tavidlo, jehož jedna zvolená složka je ze skupiny K^AIF^ a K^AIF^. .H^O a zbytek je tvořen KF.
Jedním příkladem komerčně vyráběného fluorohlinitanu draselného je pasta Nocolo ri®. další podobné jsou KAIF^, K^AIF^., KjAlF^ a jejich směsi nebo fluorohlinitan draselný smíchaný s jedním nebo s více chloridem česným, fluoridem lithným, fluoridem česným a halogenidovými solemi, které snižují bod známi známými hliníkovými tavidly k alkalických a alkalinových zemin chloridů a fluoridů, chlorid amonný, fluorid amonný, kyselý fluorid draselný (KHF^), kyselý fluorid sodný (NaHF^), kyselý fluorid amonný (NH^HF^J, chlorid chloridem rubidným, jinými alkalickými tání tavidla. Další pájení jsou: směsi zi nečnatý, směsi chloridu zinečnatého, kyselého f1ucr i du draselného a chloridu amonného a fluorozinečnatanu draselného ( K. ZnF- ) .
X. B
Jiným často používaným tavidlem je tavidl o k pájení, popsané v žádosti o Britský patent GB 2,241,513A, uveřejněné 4. září 1991 (jehož podstata je popsána i v této žádosti). Toto tavidlo obsahuje fluorid česný, fluorid hlinitý a krystalický hydroxyd hlinitý nebo kysličník hlinitý nebo oboje, tvořící krystalickou s 1 bučen i nu; která má nás l edu j ící· s l ožen í a obsahu j e cesium ve formě složité sol i:
x.CsF - y.AlF^ - 1/2.z. [Al^O^. nH^O a/nebo Al^O^] , kde x * y + z = 100, x/y < 3, 42 < x < 66, a z > 2 podle mol.X. Hodnota n je jakákoliv vhodná hodnota pro krystalovou vodu Al^O^. Tato krystalická sloučenina má bod tání mezi 440-580°C. Toto tavidlo nepodléhá korozi a jeho použití je bezpečné.
Kovová složka a tavidlo se téměř vždy ve směsi vyskytují v poměru hmot kovové složky k tavidlu v rozsahu od 0,1:1 do 5=1 s výhodou od 0,25-l do 1=1.
Nej lepší je, když kovová složka v nanášené směsi je ve formě drobných částeček, to znamená částeček o rozměrech asi 1000 wm, nebo s výhodou od 4 do 08 jim a ještě výhodněji od 5 do 50 ua.
Podle požadavku může směs na pokovování také obsahovat pojivovou složku a tvořila pastu.
Toto pojivo lze zvolit z nejrůznějších pojivových materiálů, které vyprchají za teploty nižší než je bod tání tavidla a eutektické slitiny. Mezi příklady vhodného pojivá lze uvést směs polyethylmetakrylátu a butylakrylátu nebo 1 - (2 - methoxyl - 1 - methyloxy) - 2 - propanolu a propy1eng1yko1u jako nosiče nebo 2 - methyl - 2, 4 - pentanediol.
Množství nanášené směsi aplikované na povrch je obvykle menší než 130 g/m2 , přičemž se dává přednost rozsahu mezi 30-100 g/m2 . Pokud je do směsi přimícháno pojivo, lze aplikovat až 130 g/m2 . Avšak jedná-li se o směs bez pojivá, nemělo by být naneseno víc jak 100 g/m2 . Zkušenost ukázala, že směs je nejlépe nanášet tak, aby na povrchu bylo od 20 do 30 g/m2 tavidla.
V případě, že kovovou složkou pokovovací směsi „.· jsou křemíkové částečky a kov, který je třeba připojit, je hliník, je nej lepší provádět spojování podle tothoto vynálezu za teploty v rozsahu od 500-600°C. Kvalita pájeného spoje, tj . jeho
I úplnost,, rozměry svaru atd. závisí na relativním obsahu «* I
Si/távidlo ve směsi na tvrdé pájení, na pokrytí povrchu touto ý I směsí a na době zahřívání za pájecí teploty. t I
K pájení na tvrdo dochází prostřednictvím doplňkového I působení materiálu tavidla a kovu na povrchu. Teplota pro pájení I na tvrdo závisí na kovu na povrchu nebo na kovech, které se I spojují. Hliníkové povrchy lze například pájet na tvrdo za I teplot v rozsahu od 500 do 650°C, hliník a měď za teplot od % I
570-590°C.
í
Při spojování hliníkových povrchu se tavidlo taví za ,. I teploty 600°C a rozpouští nebo odstraní přirozenou oxydovou I vrstvu na hliníkových površích, které se bude spojovat, a vystaví čistý hliníkový povrch působení jemného křemíkového prášku. Vzhledem k vysoké rozpustnosti křemíku v hliníku za takovéto teploty se křemík v obnaženém hliníkovém povrchu -ryčníe~rozpustí a vytvoří povrchovou vrstvu ze slitiny Al/Si vě složení, o němž se předpokládá, že je blízké eutektiku Si/Al 12,6X Si/87,4X Al v každé hliníkové součásti. Protože bod tání tohoto eutektika je pouze 577°C, hliníkové povrchy, obsahující křemík, tají za teploty nad 577°C a pronikají tak do středu spoje. Roztavené tavidlo snižuje povrchové napětí eutektické | slitiny Si/Al a pomáhá roztavené slitině proniknout do středu | spoje a tím zvyšuje jeho kvalitu. Je třeba upozornit na to, že ‘ pokud se použije tavidlo ve formě prášku příliš velké množství křemíku, může se vytvořit povrchová vrstva hliníkové slitiny s nízkým bodem tání a vysokou tekutostí, která znemožní vytvoření požadovaného pevného svaru na spoji. Protože vytvoření eutektické slitiny Al/Si závisí na rozpustnosti křemíku v hliníku, proces pájení na tvrdo vyžaduje časový interval za teploty nad 577°C a dostatečně dlouhý na to, aby došlo k difúzi Si a k následnému vytvoření slitiny a svaru. Tento časový s
- interval bývá většinou od 2 do 5 minut v závislosti na rozměrech »
svaru.
Přišlo se rovněž na to, že kvalita svaru při pájení na tvrdo u spojů vyrobených z hliníkových součástί, obsahujících legující prvky jako např. mangan. měď a pod. společně s hliníkem, se může zvýšit přidáním nepatrného množství prášku těchto nebo jiných prvků nebo jejich slitin do nanášené směsi. Nanášená směs může obsahovat prášek jiných kovů, jejichž částečky budou mít stejnou velikost jako částečky kovu tvořícího eutektikum. Tím dojde k vylepšení vlastností spojované součásti. Například přidáni mědi do nanášené směsi vede k dostatečné d i fúzi Cu na spoj í ch a - - do- -středu sl i ti ny .. spoj o váných. součást i během pájení na tvrdo, čímž se zvýší jejich mechanická pevnost. Přidání prášku Fe, íln, Ni a Zn jednotlivě nebo ve vzájemných mechanickou odolnost, odolnost proti teplotám zlepšit tepelnou sušlechtitelnost spojených součástí. Přidáním Bi a Sr se zvyšují smáčivé do pokovovací směsi, buď kombinacích, může zvýšit a/nebo může hliníkových vlastnost i eutektické tekutiny vzhledem k základní slitině během pájení na tvrdo. Odolnost pájených součástí vůči korozi je možno zvýšit přidáním prášku Mn, Cr, Sb, V nebo Zn. Přidáním Zn lze získat dokonalejší konečnou úpravu, která následuje po anodickém okysličování. Svařitelnost součástí pájených na tvrdo lze zvýšit přidáním Be do nanášené směsi.
Odolnost hliníkových spojů pájených na tvrdo za použití výše popsané směsi a kovů v okolí spoje vůči korozi lze výrazně který lze galvanizovat, jako např. Množství tohoto materiálu musí být zvoleno tak, aby vyhovělo požadavku na vytvoření ochrany proti korozi, aniž bý došlo ke snížení celkové kvality pájeného spoje.
zvýšit přidáním materiálu, zinku a pod. do pájecí směsi
Příklady provedeni vynálezu.
Pro další ilustraci vynálezu uvedeme následující příklady: Přiklad 1:
Použily se dva proužky hliníkové slitiny AA11OO. Tyto proužky byly 25 mm široké, 28 mm dlouhé a jejich tloušťka byla
1,3 mm.
Nanášená směs z tavidla a křemíku byla připravena smícháním a křemíkového kovového prášku s Tavidlo a křemík se smíchaly v tavidla k pájení NOCOLOK* velikostí částic asi 30 um různých poměrech tak, jak je vidět v tabulce 1.
izopropylalkoholu byl nanášené tavidlo a křemík, utvořen kašovitý roztok.
směsi, obsahuj ící Nanesl se na povrch ’ 8 · proužků tak. Se se proužky do kašovitého roztoku namočily, vytáhly se a po dobu 5 minut se sušily za teploty 15O°C. Oba dva kusy byly složeny do tvaru T- a zahřátý v pájecí pícce v dusíkové atmosféře na teplotu 600°C. Celkový čas pájeni an tvrdo byl 12 minut s přibližně 3-ainutovým intervalem za maximální teploty 560-605°C.
Byla zaznamenána kvalita pájení na tvrdo vzhledem k velikosti a kvalitě svaru. Výsledky jsou zaneseny do následující tabulky 1
TABULKA 1
Nosič
Sl/tavidlo hmotnostní - poměr
Hmotnost
Kvalita pájení žádný
0,56 žádný
1,23
Celková
Tav i dl o g/m3
S i g/·’
15, 6
5, 6 tenký svar
9. 4
11,6 I vynikající svar í isopropy1
Al Sídho 1 isopropy1 Alkohol
0,5
0, 25
6.7
3,3 Ičástečné pájení
9,6
7. 7,
1,9 k pájení nedošlo
Výsledky zkoušek ukázaly, že příměs množství 3,3 g/m3 prášku Si je nedostatečná na to, aby bylo možno pájení na tvrdo provést, ale při· přidání množství 11,6 g/m3 se získal vynikající svar.
Příklad 2.'·
Provedlo se srovnání vody a izopropylalkoholu jako nosičů pro použitou kašovitou hmotu. Je známo, že izopropylalkohol svlhčuje povrch hliníku, aniž by bylo nutné předem jeho povrch očistit, protože proniká vrstvou oleje a vazelíny, vyskytující se na povrchu hliníkového plátu. Avšak v průmyslové praxi lze využívat jako nosiče pouze vodu. Z tohoto důvodu byl proveden pokus, aby se ověřilo, zda je vodní nosič na povrch plátu schopen nanést dostatečné množství tavidla a Si tak, aby při ”pá jěhí ná t vřdó dóš 1 o k úšpokó j rvéT5ů_’výsTědku_.------ -------------— ......
Byla vytvořena směs tavi dlo/Si v různém vzájemném poměru obou složekv v a různých koncentracích kašovité hmoty tak, jak ukazuje tabulka 2.
, Použitým testovacím vzorkem byla malá část typického hliníkového výměníku tepla, zhotovená ze dvou plátů AA1100, svírajícími vlnitý šev, zhotovený ze slitiny AA3003. Žádný z těchto kusů. nebyl potažen obvyklou slitinou na tvrdé pájení Al-llSí Si. Během testování byla kašovitá směs, kde byl jako nosič použit alkohol, nanesena přímo na kovový povrch. Kašovitá směs, kde byla nosičem voda, . se nanesla na očištěný kovový povrch. Očištění testovacího vzorku bylo provedeno v 5?C hmotnostním roztoku hydroxydu sodného na 5 - 15 sekund, aby bylo zajištěno dostatečné navlhčení povrchu kašovitou směsí, kde byla nos i čem voda.
Kašovitá směs tavidla/Si byla nanesema tak, že se do ní testovaný vzorek namočil, vytáhl a pak se provedlo odpaření nosiče vysušením vzorku za teploty 150°C po dobu pěti minut.
Bylo provedeno změření nárůstu hmotnosti vzorku. Podle tohoto nárůstu se vypočítalo množství tavidla a křemíkového kovu na povrchu. Výsledky ukazuje Tabulka 2.
Výsledky dokazují, že za použití vody jako nosiče v kašovité směsi lze na povrch nanést odpovídající hmotnost Si i- kovu a tavidla.
ř
TABULKA 2
Koncentr, hnotnos.
Hmotnost nanesené vysuš.kašoví té hmoty| --i--i 44pev. 1 át
Typ kašovité
Nosič alkohol
Nos i č voda
v kašov. směsi směsi Si/tavidlo hmotnostní poměr Si/tavidlo hmotnostní poměr
- Μ ........... 1:2 1 ·'3 1 :2,8 1=3, 3 1 ;4
S i ( g/ m* ) 2,5 1,7· 1,2
20 TavidloC g/mz ) 2. 5 3.4 3, 4 - - -
Celkem (g/m* ) 5,0 5, 1 4, 6 - - -
Si (g/m1 ) 3,9 2.7 2, 1
30 Tavidloí g/mz) 3.9 5,4 6,3 - - -
Celkem (g/ma) 7: a 8,1, O A > —* - -- - ------ -
Si (g/m* ) 6, 4 4. 6 4,5 7, 0 6, 5 4. 3
40 Tav i dl o( g/a* ) 6,4 9,3 13, 4 19, 5 21,5 17, 1
Celkem (g/a*) 12. 8 13,9 17. 9 26, 5 26. 5 21,4
Přiklad 3= . Testované vzorky byly připraveny stejným způsobem jako v Příkladu 2. Pomocí kašovité hmoty, kde byl jako nosič použit izopropylalkohol, byla nanesena vrstva tavidla a křemíku. Kašovitá směs byla použita ve třech různých koncentracích - 20, 30 a 40?í pevných látek ve vodě - na povrch se tak nanesl Si a tavidlo v různém množství tak, jak je uvedeno v Tabulce 3.
Vzorek byl ponořen do směsi a nosič se pak odstranil vysušením za teploty 150°C po dobu pěti minut. Vzorek byl po té pájen na tvrdo za rozdílných konečných teplot - 585,590 a 600°C v dusíkové atmosféře stejným postupem, jako je popsáno v Příkladu 1.
- 11 TABULKA 3
Systém pájení Si/tavidlů alkohol Vizuální ohodnocení velikosti svaru
-Roncenbr ;-kaš_.směs'i_ 20% - -hmo tn os t i— pevných látek 30% - -hmo-tn os-t-i— pevných látek 40%- -hmotnost i — pevných látek
Tepl . °C poměr S i/tav idl o 1 : i 1 -2 1 :3 1 : 1 1 : 2 1 =3 i · 1 1 :2 1 :3
S i C g/ m2 ) 2, 6 1,9 1.3 3, 9 3, 1 2, 2 6,5 4, 7 4.5
600 Tavid. (g/m2 ) 2,6 3,8 3,9 3. 9 6, 2 6, 6 6, 5 9,4 13,5|
Kvali t.svaru A A B A B Cx A A B
Si ( g/m2 ) 2. 4 1.6 .9 3, 9 2, 3 2, 1 6, 6 4, 1 4. 5
590 Tavid. (g/m2 ) 2, 4 3, 1 2,5 ·' 3.9 4,6 6, 3 6, 6 8,3 13, 3
Kvalit.svaru B C D A D D A A A
Si ( g/m2 ) 2. 4 1.6 1,3 4. 0 2, 7 2, 0 6,0 5, 1 4, 4
585 Tavid. (g/m2 ) 2, 4 3,3 3,9 4.0 5, 4 6, 0 6. 0 10. 0 13, 3
! Kvalit.svaru D D D A -------j C C c B A •
Popis svaru:
A - nepřerušovaný/velký
B - nepřerušovaný/střední
C - nepřerušovaný/malý
D - přerušovaný/velmi malý x - anomálie
Uvedené výsledky ukazují rozsah množství použitého tavidla a kovu, který dává uspokojivé výsledky1
Při pájecí teplotě 600eC bylo dosaženo uspokojivých výsledků s pouhými 1,3 g/m2 křemíku as poměrem Si/tavidlo
1;3. Při poměru Si/tavidlo větším něž 1=3 se uspokojivé svary získaly za použití od 2 do 6,5 g/m2 Si.
Při pájecí teplotě 590°C bylo dosaženo uspokojivých
2a předpokladu, že poměr
- 12 výsledku s pouhými 2,4g/m2
Si Tavidlu je 1-Ί
Při pájecí teplotě 585°C bylo dosaženo uspokojivých výsledků s přibližně 4,0 g/m2 Si při poměru Si/tavidlo 1:1.
Z výše uvedeného vyplývá, že čím vyšší je pájecí teplota, tím je k dosažení uspokojivého výsledku zapotřebí menší koncentrace Si.
Přiklad 4··
Vzorek byl připraven stejně jako v Příkladu 2.Aplikovala se směs Si a tav idla NOCOLOK^ pomocí kašovité směsi,kde byla nosičem voda. Hmotnostní koncentrace pevných látek ve vodě byla 40%.
Pájení bylo provedeno za teploty 600°C a kvalita svaru byla posuzována vizuálně. Výsledky jsou uvedeny v Tabulce 4.
TABULKA 4
Systém pájení Si/tavidlo alkohol Vizuální ohodnocení velikosti svaru
Koncentrace kašovité směsi 40% hmotnost i pevných látek
Tepl.eC Poměr Si/ tavidlo 1 :2, 8 1 :3,3 1 '· 4
600 Si (g/m2 ) 7, 0 6, 5 4, 3
Tavidlo (g/m2) 19,5 21,5 17, 1
Kvalita svaru A B C
Popis svaru:
A - nepřerušovaný/velký
B - nepřerušovaný/střední
C - nepřerušovaný/malý
Výše uvedené výsledky ukazují, že je zapotřebí dodat 7,0 g/ο2 Si, aby bylo dosaženo svaru požadované kvality a že množství 4,30 g/m2 je nedostatečné, je-li poměr Si/tavidlo menší než 1:3,3.
Příklad 5=
Tento příklad je zaměřen na zvýšení odolnosti vůči korozi, kterého se dosáhne přidáním zinkového kovového prášku do práškové směsi NOCOLOK*/Si.
Směs tavidlového kovu obsahovala:
Γ ďí'l Zhprážku ( čistota 99; 9%,” vel í kost asi 8--mikronů)............ — díl Si prášku (čistota 99,1%, velikost asi 44 mikronů) díly tavidla NOCOLOK*
Vše bylo rozmícháno na kaši v takovém množství vody, aby byl podíl pevné části 40%.
Směs tavidlo/kov byla aplikována na proužky lxlH“ AA1100 a AA3003, předem očištěné 5% hmotnostním roztokem hydroxidu sodného. Proužky byly ponořeny do kašovité směsi a osušeny. Nános obsahoval 4,3 g/m3 Si, 4,5 g/m3 Zn a 17,2 g/m3 tav i dl a NOCOLOK*·
Proužky k sobě byly přiloženy do tvaru ”T“ a pájeny na tvrdo zahřátím na 600eC v dusíkové atmosféře.
Proužky se po té rozřízly a řez svarem byl zkoumán pod elektronovým mikroskopem. Zjistilo se, že Zn pronikl do hliníkové slitiny přinejmenším do hloubky 50 mikronů a že téměř všechen Si reagoval s AI a vytvořil eutektickou slitinu AI-ll%Si.
Pak byly proužky podrobeny testu na korozi a srovnány s obdobnými vzorky, - pájenými běžným způsobem s NOCOLOK* bez přidání Si nebo Zn do tavidla. Výsledky tohoto testu dokázaly, že přidáním Zn do tavidla se nepříznivě neovlivní proces difúze Si ani odolnost proužků vůči korozi.
Přiklad 6:
Postup, popisovaný v této žádosti o uznání patentu, lze rovněž využít při spojování hliníku a mědi. V tomto testu se použil přeplátováný spoj. Základní destička měla rozměry
63mmx50mm, a byla přeplátována o 50mm proužkem s rozměry
25mmx75mm. Hliníková složka (AA1100) byla vyčištěna v 5% hmotnostním 65°C roztoku hydroxidu sodného, poté očištěna v 50% roztoku kyseliny dusičné, opláchnuta ve vodě a vysušena proudem vzduchu. Měděná složka byla po jednu minutu čištěna v 50% kyselině dusičné, opláchnuta vodou a vysušena proudem vzduchu.
Experimentální podmínky jsou zobrazeny v Tabulce 5=
TABULKA 5
Konf i gurace vzorku Konc.kaš. směs i χ % celk. an.pevné část i Celkové množství (g/ m2 ) Celkové množství ( g/m2 ) Celkové množství (g/m2 ) Max i m. dosaž. tepl.°C
Proužek Cu/ základna Al 50 44, 3 11,1 33, 3 584
Proužek Al/ základna Cu 50 56, 4 14, 1 42, 3 576
Proužek Al/ základna Cu 30 32, 9 8,2 24, 7 580
x směsí taviďlo + Si byla pokryta pouze spodní strana proužku, základní destička pokryta nebyla
Na sestavě měděný proužek/hliníková základna se dokázalo, že ke spojení za 584eC dojde, ale na okrajích měděného proužku dochází k poměrně rozsáhlé erozi hliníkové základny. U sestavy hliníkový proužek/měděná základna za 576eC pájení na tvrdo neproběhlo. Možnou příčinou bylo to, že nebylo dosaženo dostatečné teploty. Pájení na tvrdo při nízké hmotnosti Si ve směsi (8,2g/m2) bylo rovněž úspěšné.
Průmyslová využitelnost..
Vynález může být využíván při spojování dvou nebo více kovových součástí, z nichž jedna je vyrobena z hliníku, a které je třeba pájet na tvrdo.

Claims (28)

1.Způsob spojování jednoho hliníkového povrchu k druhému povrchu hliníkovému, měděnému, mosaznému nebo ocelovému za použití slitiny na tvrdé pájení, která má bod tání nižší než kov (kovy), tvořící povrchy spojovaných 'di'lů', zahrnu j íc'e' ('aj · nanesení pájecí směsi alespoň na jeden ze spojovaných kovových povrchů, přičemž tato pájecí směs obsahuje tavidlo k pájení na tvrdo, schopné odstranit oxydovou vrstvu, která se vytváří na kovovém povrchu a bod tání této směsi je nižší než 6C0eC, (b) spojované povrchy a nanesená směs se zahřejí na teplotu, která je vyšší než je bod táni slitiny i tavidla na tvrdé pájeni, přičemž dojde k odstranění oxydové vrstvy z povrchů, které se spojí a vytvoří sestavu,spojenou pájením na tvrdo, (c) tato sestava se zchladí a mezi povrchy se utvoří pevný svar, vyz.načující se tím, že výše *
zmíněná směs obsahuje kov, upravený tak, že je schopen tvořit in šitu eutektickou slitinu, kterou lze pájet, alespoň s jedním z kovových povrchů.
X Způsob podle nároku I , v y z n a č u j í c í se t m, že se nanese směs kovu a tavidla Jr pájení ve íormě suc hého prášku 3. Způsob podle nároku 1 — / v y z n a č u j í c í se t í m, že
se nanese směs kovu a tavidla ve íormě kašovité hmoty.
4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že kašovitá hmota obsahuje jako nosič těkavou tekutou látku.
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že směs kovu a tavidla k pájeni se nanese ve íormě pasty, která obsahuje organické nebo anorganické pojivo.
6. Způsob podle nároků 1,
2, 3, 4 nebo 5, vyznačuj ící se t í m, že kov v nanášené směsi se zvolí ze skupiny kovů složené z křemíku, mědi a germania.
7. Způsob podle nároků 1, 2, 3, 4 nebo 5, vyznačuj íc í tím, že se jako kovová složka v nanášené směsi použije se křemík.
3.Způsob podle nároků 1, 2 se t í m, že tavidlo
4 nebo 5, vyznačuj ící k pájení má toto základní složení:
•y
20 -45%K, 10-25%Al a 45 - 60%F. '«
9. Způsob podle nároků 1, 2, 3, 4 nebo 5,vyznačující V
Λ se tím, že tavidlo k pájení má složení vyjádřené ·ο v ekvivalentních nejjednodušších sloučeninách - 40 -70% AlFj a 30-60% KF.
10. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že 3e jako tavidla k pájení využije íluorohlinitan draselný.
11. Způsob podle nároků 1, 2, 3, 4 nebo 5, vyznačuj ící se tím, že směs kovu a tavidla k pájení obsahuje navíc t
přinejmenším jednu složku ve íormě prášku, která mění ,
0 * vlastnosti alespoň jednoho z pájených spojů a kovu v okolí pájeného spoje.
12. Způsob podle nároku 11,vyznačuj ící se tím, že přinejmenším jedna další . složka ve íormě prášku se zvolí z prášku Be, Cu, Fe, Mn, Ni, Zn, Bi, Sr, Cr, Sb a V.
13. Způsob podle nároků 1, 2, 3, 4 nebo 5, vyznačuj ící se tím, že směs kovu a tavidla k pájení obsahuje navíc alkalickou kovovou sůl, která snižuje bod tání tavidla.
14. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že hmotnostní poměr kovu k tavidlu v nanášené směsi je v rozsahu od 0,1:1 do 5:1. ·
15. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že a oba spojované povrchy jsou hliníkové a zahřeji se na teplotu * v rozsahu od 550—650®C.
16. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že jeden spojovaný povrch je hliníkový a druhý měděný a zahřeje se na teplotu v rozsahu od 570-590eC.
17. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že kov tvořící eutektikum je ve íormě částeček o velikosti do 1 000 um.
18. Způsob podle nároku 17,vyznačuj ící se tím, že velikost částic je v rozsahu od 5 do 50 pm.
19. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že se na povrch nanese od 10 do 30 g/m2 tavidlové složky.
20,Směs, pro použití při spojování hliníkového povrchu k povrchu hliníkovému, měděnému,mosaznému nebo ocelovému,která obsahuje tavidlo schopné odstranit z vyznačuj ící se tím, že vytváří in šitu eutektickou slitinu, alespoň s jedním z povrchových kovů.
Smés podlé' nároků 20, v ý ž h á 'č u j’ í c ’ í /fen?
povrchů oxidovou vrstvu, obsahuje kov, který kterou lze pájet.
kov, který je schopný utvářet zmíněnou slitinu, se zvolí skupiny obsahující křemík, měď a germanium.
.Směs podle nároku 20 nebo 21, v y z n a č u j í c í s tím, že obsahuje rovněž pojivo, které vyprchá za nižší než je bod tání tavidla a eutektické slitiny.
.Směs podle nároku 20 nebo 21, vyznačuj í‘c í tím, že tavidlo k pájeni má následující 20-45* K, 10-25* Al a 45-60* F.
24.Směs podle nároku 20 nebo 21, vyznačující se tím, že tavidlo k pájení má složení vyjádřené *
v ekvivalentních ne j jednodušších sloučeninách - 40-70* ΑΙΞ» a 30-60* KF.
25.Směs podle nároků 20 nebo 21,vyznačuj ící se tím, že jako tavidlo k pájeni se používá fluorohlinitan draselný.
26.Směs podle nároku 20 nebo 21,vyznačující se t í m, že obsahuje navíc jednu další složku ve formě prášku, která je schopna měnit vlastnosti přinejmenším jednoho z pájených spojů a kovů v jeho okolí.
27.Směs podle nároku 26,vyznačuj ící se tím, že přinejmenším jedna složka je ve formě prášku jedné ze skupin, složené jedním z následujících kovů: Be, Cu, Fe, Mn, Ni, Zn, 3i, Sr,'Cr, Sb a V.
28.Směs podle nároku 20 nebo 21,vyznačující se t í m, že obsahuje navíc sůl alkalického kovu, která snižuje bod tání tavidla.
Směs podle nároku 21,vyznačující se tím, že hmotnostní poměr kovu k tavidlu v nanášené směsi od 0,1:1 do 5:1.
Směs podle nároku 22, ------ze vyznačuj í c teploty s e základní složení je v rozsanu tím, že
9.
- IQ je ve íormě pasty.
3l.Nepájené kompozitum, zahrnující povrch kovového substrátu, který se zvolí mezi povrchem hliníkovým, měděným, mosazným a ocelovým, potažený vrstvou nanášené směsi obsahující tavidlo k pájení, schopné z povrchu odstranit oxidovou vrstvu, vyznačující se tím. Se nanášená směs obsahuje kov, který je schopen in šitu vytvářet s přinejmenším z jedním z kovů, tvořících zmíněný povrch, eutektickou slitinu, kterou lze pájet na tvrdo.
32.Směs podle nároku 31,vyznačuj ící se tím, že kov, ‘který je schopen vytvářet zmíněnou slitinu, je zvolen ze skupiny tvořené křemíkem, mědí a germaniem,
33.Směs podle nároku 31 nebo 32,vyznačující se tím, že nanášená směs rovněž obsahuje pojivo, které se ”—vypařuje za teploty pod bodem tání tavidla a eutektické slitiny.
34. Použití pájecí směsi ke spojování hliníkového povrchu s hliníkem, mědí, mosazí nebo olovem, přičemž slitina na tvrdé pájení má bod tání nižší než nebo kov(y), tvořící povrch spojované součásti a pájecí směs obsahuje tavidlo, které je schopno z povrchu součástí odstraňovat oxidovou vrstvu, vyznačující se tím, že pájecí směs obsahuje kov, který je schopen in šitu vytvářet s přinejmenším s ' jedním z kovů, tvořících zmíněný povrch, eutektickou slitinu, kterou lze pájet na tvrdo.
35. Použití podle nároku 34,vyznačující se tím, že kov, schopný vytvářet zmíněnou slitinu je křemík, měď nebo germanium.
36. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že tavidlo k pájení obsahuje fluorid česný, fluorid hlinitý a nejméně jedna složka je zvolena ze skupiny, složené z krystalického hydroxidu hlinitého a krystalického oxidu
- hlinitého tvořící krystalickou sloučeninu, která má následující složení a obsahuje cesium ve formě složité soli:
x . Csr - y . AlFj - '4. z . [ Alj Oj . nHj O a/ nebo Al^ Oj J
- 19 kde x+y+z=100 x/y < 3
42 < x < 66, a
.. ___________z. >.....2.,__._____________ v mol.%.
37.Směs podle tavidlo k nároku 20, vyznačující se tím, že pájení obsahuje íluorid česný, fluorid hlinitý jednu sloučeninu zvolenou ze skupiny tvořené krystalickým hydroxidem hlinitým a krystalickým oxidem hlinitým, které spolu vytváří krystalickou sloučeninu,která má následující složení a .obsahuje cesium ve formě složité soli 'x.CsF·- y . A1F? - H. z. [Al^ Oj . nH^O a/nebo Al^Oj ] kde x+y+z=100 x/y < 3
42 < x < 66, a z > 2 v mol. .
33. Způsob spojování hliníkového povrchu k povrchu z hliníku nebo jiného kovu, přičemž se povrchy spojí pájením na tvrdo za použití pájecí směsi, vyznačující se tí m, že pájecí směs obsahuje kov schopný vytvářet eutektickou slitinu, kterou lze pájet, alespoň s jedním z povrchových kovů o
33.Směs, nanášená na povrch pro flužití při spojování hliníkového povrchu k povrchu vyrobenému z hliníku nebo jiného kovu způsobem pájení na tvrdo, vyznačující se tím, že obsahuje kov schopný vytvářet eutektickou slitinu, kterou lze pájet, alespoň s jedním z povrchových kovů.
CZ19931503A 1991-01-25 1992-01-24 Způsob spojování pájením na tvrdo a směs k nanáąení k provádění tohoto způsobu CZ290828B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/646,151 US5100048A (en) 1991-01-25 1991-01-25 Method of brazing aluminum
PCT/CA1992/000026 WO1992012821A1 (en) 1991-01-25 1992-01-24 Method of brazing metal surfaces

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ150393A3 true CZ150393A3 (en) 1994-03-16
CZ290828B6 CZ290828B6 (cs) 2002-10-16

Family

ID=24591974

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19931503A CZ290828B6 (cs) 1991-01-25 1992-01-24 Způsob spojování pájením na tvrdo a směs k nanáąení k provádění tohoto způsobu

Country Status (19)

Country Link
US (2) US5100048A (cs)
EP (1) EP0568568B1 (cs)
JP (1) JP2648021B2 (cs)
CN (1) CN1031493C (cs)
AT (1) ATE128396T1 (cs)
AU (1) AU649195B2 (cs)
BR (1) BR9205522A (cs)
CA (1) CA2099278C (cs)
CZ (1) CZ290828B6 (cs)
DE (1) DE69205153T2 (cs)
ES (1) ES2078030T3 (cs)
HU (1) HU216682B (cs)
IL (1) IL100753A (cs)
MX (1) MX9200316A (cs)
MY (1) MY108237A (cs)
SK (1) SK282878B6 (cs)
TW (1) TW222677B (cs)
WO (1) WO1992012821A1 (cs)
ZA (1) ZA92514B (cs)

Families Citing this family (96)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1993008952A1 (en) * 1991-10-28 1993-05-13 Alcan International Limited Method for modifying the surface of an aluminum substrate
US5547517A (en) * 1991-12-27 1996-08-20 Showa Aluminum Corporation Brazing agent and a brazing sheet both comprising an aluminum alloy containing a flux
US5330090A (en) * 1991-12-27 1994-07-19 Showa Aluminum Corporation Brazing agent and a brazing sheet both comprising an aluminum alloy containing a flux
US5232788A (en) * 1992-02-12 1993-08-03 Alcan International Limited Aluminum brazing sheet
US5316863A (en) * 1992-05-18 1994-05-31 Alcan International Limited Self-brazing aluminum laminated structure
US5226974A (en) * 1992-07-09 1993-07-13 The S. A. Day Mfg. Co., Inc. High quality brazing paste for an aluminum material
US5242669A (en) * 1992-07-09 1993-09-07 The S. A. Day Mfg. Co., Inc. High purity potassium tetrafluoroaluminate and method of making same
US5251374A (en) * 1992-09-01 1993-10-12 Gary A. Halstead Method for forming heat exchangers
CA2159191C (en) * 1993-04-06 2005-06-07 Alan Gray Aluminum alloy brazing sheet
DE4324349A1 (de) * 1993-07-20 1995-01-26 Alcan Gmbh Lötverfahren zur Herstellung von Metallverbundkonstruktionen
US5418072A (en) * 1993-09-20 1995-05-23 Alcan International Limited Totally consumable brazing encapsulate for use in joining aluminum surfaces
US5549927A (en) * 1994-03-01 1996-08-27 Modine Manufacturing Company Modified substrate surface and method
US5464146A (en) * 1994-09-29 1995-11-07 Ford Motor Company Thin film brazing of aluminum shapes
JP2714358B2 (ja) * 1994-10-11 1998-02-16 昭和アルミニウム株式会社 フラックス含有Al合金ろう材およびその製造方法
CZ291829B6 (cs) * 1995-01-24 2003-06-18 Solvay Fluor Und Derivate Gmbh Způsob tvrdého pájení kovových materiálů, tavidlo k pájení kovových materiálů a způsob jeho přípravy
JP3578291B2 (ja) * 1995-09-08 2004-10-20 日本軽金属株式会社 ろう付用組成物の塗布方法及びその装置
US6153021A (en) * 1995-09-22 2000-11-28 Nippon Light Metal Company Ltd. Method of brazing aluminum
DE19537216A1 (de) * 1995-10-06 1997-04-10 Solvay Fluor & Derivate Flußmittelbeschichtete Metallbauteile
US5771962A (en) * 1996-04-03 1998-06-30 Ford Motor Company Manufacture of heat exchanger assembly by cab brazing
US5785770A (en) * 1996-05-30 1998-07-28 Advance Research Chemicals, Inc. Brazing flux
US5772104A (en) * 1996-08-26 1998-06-30 Peerless Of America Incorporated Methods of brazing and preparing articles for brazing, and coating composition for use in such methods
US6406639B2 (en) * 1996-11-26 2002-06-18 Nippon Sheet Glass Co., Ltd. Method of partially forming oxide layer on glass substrate
JP3212927B2 (ja) * 1996-12-14 2001-09-25 三菱アルミニウム株式会社 アルミニウム合金粉末ろう材および該粉末ろう材を用いたろう付方法
CN1104992C (zh) * 1997-03-27 2003-04-09 三菱铝株式会社 钎焊铝合金的粉末组合物
DE19744734A1 (de) * 1997-10-10 1999-04-15 Erbsloeh Ag Verfahren zur partiellen oder vollständigen Beschichtung von Metalloberflächen mit Lot und Bindemittel
US6070789A (en) * 1997-11-18 2000-06-06 S. A. Day Mfg. Co., Inc. Method for soldering aluminum and soldering rod therefor
JP3337416B2 (ja) * 1998-02-24 2002-10-21 株式会社デンソー ろう付け性に優れた自動車熱交換器用アルミニウム押出多孔偏平管およびその製造方法
EP0938944B1 (en) * 1998-02-27 2004-11-24 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Soldering apparatus and method of separating solder and solder oxides
DE19859735B4 (de) * 1998-12-23 2006-04-27 Erbslöh Ag Verfahren zur partiellen oder vollständigen Beschichtung der Oberflächen von Bauteilen aus Aluminium und seinen Legierungen mit Lot, Fluß- und Bindemittel zur Hartverlötung
DE29902705U1 (de) * 1999-02-16 1999-04-29 Wagner, Stefan, 08248 Klingenthal Wärmetauscher
WO2000052228A1 (en) 1999-03-05 2000-09-08 Alcoa Inc. A method of depositing flux or flux and metal onto a metal brazing substrate
DE19925301A1 (de) * 1999-06-02 2000-12-07 Solvay Fluor & Derivate Mit Aluminium-Silicium-Legierung beschichtete Bauteile
US6475301B1 (en) 1999-07-06 2002-11-05 Visteon Global Technologies, Inc. Conversion coatings on aluminum from KF solutions
US6317913B1 (en) 1999-12-09 2001-11-20 Alcoa Inc. Method of depositing flux or flux and metal onto a metal brazing substrate
US6848609B2 (en) * 2000-01-28 2005-02-01 Gea Energietechnik Gmbh Method of making finned tubes
HUP0204305A2 (en) * 2000-01-28 2003-04-28 Gea Energietechnik Gmbh Method of linking steel tubes with aluminum ribs
EP1194945A1 (en) * 2000-03-28 2002-04-10 Koninklijke Philips Electronics N.V. Electric lamp
DE10015486A1 (de) 2000-03-30 2001-10-11 Solvay Fluor & Derivate Neuartige Verwendung für komplexe Fluoride
EP1294528A4 (en) * 2000-04-28 2007-08-01 Elliott Turbo METHOD OF SOLDERING AND MANUFACTURING WORKPIECE THEREOF
US6367686B1 (en) * 2000-08-31 2002-04-09 United Technologies Corporation Self cleaning braze material
US6555251B2 (en) 2000-12-21 2003-04-29 Alcoa Inc. Multi-layer, heat treatable brazing sheet with aluminum interlayer
US6575353B2 (en) 2001-02-20 2003-06-10 3M Innovative Properties Company Reducing metals as a brazing flux
DE10141883A1 (de) * 2001-08-28 2003-03-20 Behr Gmbh & Co Flussmittelzusammensetzungen zum Hartlöten von Teilen, insbesondere auf der Basis von Aluminium als Grundmaterial, sowie deren Verwendung
US20040035911A1 (en) * 2001-11-21 2004-02-26 Dockus Kostas F. Fluxless brazing
US6815086B2 (en) * 2001-11-21 2004-11-09 Dana Canada Corporation Methods for fluxless brazing
US20040038070A1 (en) * 2001-11-21 2004-02-26 Dockus Kostas F. Fluxless brazing
US7451906B2 (en) * 2001-11-21 2008-11-18 Dana Canada Corporation Products for use in low temperature fluxless brazing
US20060102696A1 (en) 2001-11-21 2006-05-18 Graham Michael E Layered products for fluxless brazing of substrates
DE10210133A1 (de) * 2002-03-08 2003-09-18 Behr Gmbh & Co Flussmittel zum Löten von Aluminium
AT413503B (de) * 2002-10-07 2006-03-15 Voestalpine Stahl Gmbh Verfahren zum fügen zweier bleche einerseits aus einem aluminiumwerkstoff und anderseits aus einem eisen- oder titanwerkstoff
DE10314700A1 (de) * 2003-03-31 2004-10-14 Behr Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Herstellung oberflächenmodifizierter Werkstücke
KR20060094965A (ko) 2003-10-20 2006-08-30 후루카와 스카이 가부시키가이샤 알루미늄 합금제 열교환기용 부재의 도장장치와 열교환기용부재의 제조방법, 및 알루미늄 합금제 열교환기용 부재
US7722922B2 (en) * 2003-10-20 2010-05-25 Furukawa-Sky Aluminum Corp. Coating apparatus for an aluminum alloy heat exchanger member, method of producing a heat exchanger member, and aluminum alloy heat exchanger member
AT413347B (de) * 2004-03-24 2006-02-15 Fronius Int Gmbh Schweisszusatzmateriallegierung sowie verfahren zur herstellung eines schweissdrahtes
TWI244370B (en) * 2004-07-30 2005-11-21 Ind Tech Res Inst Bonding structure of heat sink fin and heat spreader
DE102004049107A1 (de) * 2004-10-07 2006-04-13 Behr Gmbh & Co. Kg Beschichtungsverfahren
US7293602B2 (en) * 2005-06-22 2007-11-13 Holtec International Inc. Fin tube assembly for heat exchanger and method
US20070164088A1 (en) * 2006-01-18 2007-07-19 Kam Dianatkhah Brazing process for stainless steel heat exchangers
KR100792947B1 (ko) * 2006-09-19 2008-01-08 엘에스전선 주식회사 열교환기용 튜브의 플럭스 코팅 방법 및 장치
US20080245845A1 (en) * 2007-04-04 2008-10-09 Lawrence Bernard Kool Brazing formulation and method of making the same
EP2070638A1 (en) * 2007-12-11 2009-06-17 Solvay Fluor GmbH Method for brazing of titanium and aluminium parts and parts obtainable thereby
EP2282334B1 (en) * 2008-05-16 2020-08-19 Mitsubishi Materials Corporation Method for producing substrate for power module
CN101342627B (zh) * 2008-08-25 2010-04-14 洛阳双瑞金属复合材料有限公司 钛包铜复合挂件中各基层铜体间的银钎熔化焊连接方法
MX2011005507A (es) * 2008-11-25 2011-06-16 Solvay Fluor Gmbh Fundente anticorrosivo.
EP2236241A1 (en) 2009-04-01 2010-10-06 Solvay Fluor GmbH Process for brazing of aluminium parts and copper parts
US20120118748A1 (en) * 2009-07-23 2012-05-17 Carrier Corporation Method For Forming An Oxide Layer On A Brazed Article
KR20120096587A (ko) 2009-12-21 2012-08-30 솔베이 플루오르 게엠베하 탈수된 K2AlF5를 함유하는 동적 점도가 증가된 플럭스 제제, 그의 제조 방법 및 사용 방법
PT2533937T (pt) 2010-02-10 2019-05-03 Solvay Fluor Gmbh Fluxo formando um resíduo de brasagem insóluvel
WO2011110532A1 (en) 2010-03-11 2011-09-15 Solvay Fluor Gmbh Fine particulate flux
US8590768B2 (en) * 2010-06-14 2013-11-26 GM Global Technology Operations LLC Battery tab joint by reaction metallurgy
JP5787433B2 (ja) * 2010-10-21 2015-09-30 三菱アルミニウム株式会社 電気絶縁部材とのろう付に供されるアルミニウム合金部材および電気絶縁部材
KR101357887B1 (ko) * 2010-10-25 2014-02-03 미쓰비시 신도 가부시키가이샤 내압내식성 동합금, 브레이징 구조체, 및 브레이징 구조체의 제조 방법
DE102011103641A1 (de) * 2011-06-09 2012-12-13 Erbslöh Aluminium Gmbh Korrosionsgeschütztes System für einen Wärmetauscher
EP2532471A3 (de) * 2011-06-09 2017-01-11 Erbslöh Aluminium GmbH Korrosionsgeschütztes System für einen Wärmetauscher
CN104093519A (zh) * 2011-11-02 2014-10-08 株式会社Uacj 铝合金包层材料的制造方法
CN102528330B (zh) * 2012-01-12 2013-12-25 李平荣 一种熔融焊料防氧化活性粉
JP6090736B2 (ja) * 2012-10-26 2017-03-08 株式会社Uacj アルミニウム合金のろう付方法及びフラックス成分被覆アルミニウム合金部材
CN102922174A (zh) * 2012-11-05 2013-02-13 虞海香 一种焊接含镁铝合金的钎剂
JP5989596B2 (ja) * 2013-04-25 2016-09-07 株式会社神戸製鋼所 フラックス組成物及びブレージングシート
CN103264242A (zh) * 2013-05-24 2013-08-28 浙江巨科装饰材料有限公司 铝基钎焊用复合材料及其制备方法
CN103341702B (zh) * 2013-06-29 2015-04-29 江苏亚太轻合金科技股份有限公司 无腐蚀性钎剂悬浮液的配置工艺
JP6229351B2 (ja) * 2013-07-26 2017-11-15 株式会社デンソー アルミニウム製品の製造方法および製造装置
CN105081616A (zh) * 2014-05-06 2015-11-25 烟台市固光焊接材料有限责任公司 一种高活性无腐蚀铝钎剂
CN106660177B (zh) * 2014-09-09 2020-02-21 株式会社村田制作所 金属组合物、接合材料
FR3038623B1 (fr) * 2015-07-10 2017-06-30 Fives Procede permettant de retirer les oxydes presents a la surface des nodules d'une poudre metallique avant l'utilisation de celle-ci dans un procede industriel
US11059132B2 (en) 2015-09-11 2021-07-13 Siemens Energy, Inc. Structural braze tape
CN105742934A (zh) * 2016-02-29 2016-07-06 中网电力科技有限公司 一种铜铝过渡线夹的铜铝钎焊方法
CN106378549B (zh) * 2016-11-08 2019-04-19 金锚电力控股有限公司 一种用于铜铝钎焊的免洗助焊剂
WO2018136220A1 (en) 2017-01-18 2018-07-26 Arconic Inc. Methods of preparing 7xxx aluminum alloys for adhesive bonding, and products relating to the same
JP6294537B1 (ja) 2017-01-20 2018-03-14 三菱アルミニウム株式会社 ろう付け用混合組成物塗料
KR102352111B1 (ko) 2017-03-06 2022-01-14 아르코닉 테크놀로지스 엘엘씨 접착제 접합용 7xxx 알루미늄 합금의 제조 방법 및 이와 관련된 제품
WO2019005989A1 (en) 2017-06-28 2019-01-03 Arconic Inc. PREPARATION METHODS FOR THE ADHESIVE BONDING OF 7XXX ALUMINUM ALLOYS AND PRODUCTS RELATED THERETO
US10730150B2 (en) 2017-08-07 2020-08-04 Honeywell International Inc. Flowable brazing compositions and methods of brazing metal articles together using the same
WO2019110781A1 (en) 2017-12-08 2019-06-13 Solvay Sa Compositions for brazing of aluminium and aluminium alloys and their use
TWI678479B (zh) * 2018-07-20 2019-12-01 林智雄 高散熱輕量化之複合剎車碟盤製程及其結構
CN113242778A (zh) 2018-12-20 2021-08-10 索尔维公司 钎焊焊剂、钎焊焊剂组合物及制造方法

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA696606A (en) * 1964-10-27 Danzer Carl Aluminum soldering slurry
US2403110A (en) * 1943-10-13 1946-07-02 Aluminum Co Of America Joining aluminum
US2987816A (en) * 1956-12-10 1961-06-13 Robert A Noland Bonding aluminum metals
US2981648A (en) * 1957-12-10 1961-04-25 Modine Mfg Co Aluminum soldering slurry
US3418144A (en) * 1964-11-12 1968-12-24 Mc Donnell Douglas Corp Refractory metal coating
US3461462A (en) * 1965-12-02 1969-08-12 United Aircraft Corp Method for bonding silicon semiconductor devices
US3373483A (en) * 1966-09-19 1968-03-19 Gen Electric Fluxless aluminum brazing
US3951328A (en) * 1972-08-02 1976-04-20 Alcan Research And Development Limited Joining of metal surfaces
US3971657A (en) * 1974-02-13 1976-07-27 Alcan Aluminum Corporation Sintering of particulate metal
CS218556B2 (en) * 1975-04-09 1983-02-25 Alcan Res & Dev Method of joining the aluminium components
JPS5526949A (en) * 1978-08-15 1980-02-26 Matsushita Electric Works Ltd Charge system electric razor
US4273593A (en) * 1979-06-25 1981-06-16 Scm Corporation Metal-joining paste and vehicle therefor
US4235649A (en) * 1979-07-12 1980-11-25 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Flux for brazing
JPS56160869A (en) * 1980-05-13 1981-12-10 Nikkei Giken:Kk Brazing method of aluminum and its alloy
JPS58167097A (ja) * 1982-03-29 1983-10-03 Nikkei Giken:Kk ろう付用フラツクス
JPS6018294A (ja) * 1983-07-13 1985-01-30 Sanden Corp アルミニウムロ−付け継手
US4579605A (en) * 1984-02-14 1986-04-01 Furukuwa Aluminum Co., Ltd. Flux for brazing the aluminum parts and preparing method of the same
US4732311A (en) * 1984-05-31 1988-03-22 Nippondenso Co., Ltd. Process of producing lightweight and corrosion-resistant heat exchanger
JPH0616938B2 (ja) * 1986-04-25 1994-03-09 三菱アルミニウム株式会社 反応はんだ付方法
FR2608079B1 (fr) * 1986-12-16 1989-02-24 Cegedur Methode de brasage des alliages d'aluminium sans metal d'apport
JPS63309395A (ja) * 1987-06-10 1988-12-16 Showa Alum Corp ろう付用フラックスの製造方法
US4906307A (en) * 1987-10-16 1990-03-06 Calsonic Corporation Flux used for brazing aluminum-based alloy
US4901909A (en) * 1988-08-18 1990-02-20 Fusion Incorporated Flux and process for brazing aluminum material

Also Published As

Publication number Publication date
SK282878B6 (sk) 2003-01-09
CA2099278C (en) 1998-05-12
US5100048A (en) 1992-03-31
IL100753A (en) 1994-01-25
SK77493A3 (en) 1994-07-06
JPH06504485A (ja) 1994-05-26
CN1066014A (zh) 1992-11-11
MY108237A (en) 1996-08-30
AU649195B2 (en) 1994-05-12
US5190596A (en) 1993-03-02
CZ290828B6 (cs) 2002-10-16
TW222677B (cs) 1994-04-21
HU9302133D0 (en) 1993-10-28
CA2099278A1 (en) 1992-07-26
DE69205153D1 (de) 1995-11-02
BR9205522A (pt) 1994-04-26
DE69205153T2 (de) 1996-02-29
MX9200316A (es) 1992-08-01
EP0568568A1 (en) 1993-11-10
WO1992012821A1 (en) 1992-08-06
CN1031493C (zh) 1996-04-10
IL100753A0 (en) 1992-09-06
HUT68726A (en) 1995-07-28
ATE128396T1 (de) 1995-10-15
AU1177592A (en) 1992-08-27
EP0568568B1 (en) 1995-09-27
JP2648021B2 (ja) 1997-08-27
ZA92514B (en) 1992-12-30
ES2078030T3 (es) 1995-12-01
HU216682B (hu) 1999-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ150393A3 (en) Process of braying metallic surfaces
US5755374A (en) Method of brazing
US5418072A (en) Totally consumable brazing encapsulate for use in joining aluminum surfaces
US5232788A (en) Aluminum brazing sheet
AU751115B2 (en) Composite sheet material for brazing
CS218556B2 (en) Method of joining the aluminium components
EP0810057B1 (en) Brazing flux
US3988175A (en) Soldering flux and method
JP2004042086A (ja) アルミニウム材をろう付けするためのろう材粉末および該ろう材粉末を用いるアルミニウム材のろう付け方法
JP3765707B2 (ja) ろう付材及びアルミニウム又はアルミニウム合金材のろう付用フラックス
WO1993008952A1 (en) Method for modifying the surface of an aluminum substrate
EP4377045A1 (en) Low melting temperature flux materials for brazing applications and methods of brazing using the same
Garcia et al. Brazeability of aluminum alloys containing magnesium by cab process using cesium flux
JP2004114084A (ja) アルミニウム系部材のろう付け方法
JPH02197395A (ja) ろう付用アルミニウム合金材およびその製造方法
JPH0149600B2 (cs)
JPH07303982A (ja) 非腐食性フラックスろう付用アルミニウム合金材およびろう付け方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20120124