CZ14293A3 - Process of purifying polysaccharides - Google Patents

Process of purifying polysaccharides Download PDF

Info

Publication number
CZ14293A3
CZ14293A3 CZ93142A CZ14293A CZ14293A3 CZ 14293 A3 CZ14293 A3 CZ 14293A3 CZ 93142 A CZ93142 A CZ 93142A CZ 14293 A CZ14293 A CZ 14293A CZ 14293 A3 CZ14293 A3 CZ 14293A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
polysaccharide
polysaccharides
bleaching
carbon
steam
Prior art date
Application number
CZ93142A
Other languages
English (en)
Inventor
Leo Walsh
Morton W Rutenberg
Norman Lacourse
Daniel Solarek
James Eden
James Kasica
Original Assignee
Nat Starch Chem Invest
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nat Starch Chem Invest filed Critical Nat Starch Chem Invest
Publication of CZ14293A3 publication Critical patent/CZ14293A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D61/00Processes of separation using semi-permeable membranes, e.g. dialysis, osmosis or ultrafiltration; Apparatus, accessories or auxiliary operations specially adapted therefor
    • B01D61/14Ultrafiltration; Microfiltration
    • B01D61/145Ultrafiltration
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L29/00Foods or foodstuffs containing additives; Preparation or treatment thereof
    • A23L29/30Foods or foodstuffs containing additives; Preparation or treatment thereof containing carbohydrate syrups; containing sugars; containing sugar alcohols, e.g. xylitol; containing starch hydrolysates, e.g. dextrin
    • A23L29/35Degradation products of starch, e.g. hydrolysates, dextrins; Enzymatically modified starches
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08BPOLYSACCHARIDES; DERIVATIVES THEREOF
    • C08B37/00Preparation of polysaccharides not provided for in groups C08B1/00 - C08B35/00; Derivatives thereof
    • C08B37/0003General processes for their isolation or fractionation, e.g. purification or extraction from biomass

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Description

ZPŮSOB ČIŠTĚNÍ POLYSACHARIDŮ
OBLAST VYNÁLEZU
Vynález se vztahuje ke způsobům čistění polysacharidň odstraněním nežádoucího aroma, zápachů a/nebo zbarveni. Způsoby mohou být zvoleny tak, aby byly kompatibilní s rozpustnými Škrobovými hydrolysáty. Vynález se taká vztahuje na užití takových čištěných polysacharidů v potravinových výrobcích a v ostatních aplikacích, ve kterých je požadována čistota aroma, pachu a/nebo zbarvení.
DOSAVADNÍ STAV TECHNIKY
Filtrace přes aktivované uhlí byla Široce užívána ve způsobech přeměny pro výrobu monosacharidů, jako jsou cukry nebo jiná sladidla ze Škrobu. Sirupy glukózy nebo dextrozy a kukuřičné sirupy s vysokým obsahem fruktozy, které byly odvozeny ze Škrobu jsou filtrovány přes aktivované uhlí, aby byla sladidla přečištěna a odbarvena. T.M.W. van Asbeck, et al. The evaluation of Activated Carbon in the Purification of Starch-Based Sweeteners, Starch /Starka, 22,: 378-383 (1981).
V oboru čistění cukrů je dobře známo, Že Škrob, který byl jen částečně přeměněn na cukr a obsahuje významné množství Škrobových hydrolysátů nebo dextrinů, bude mít nežádoucí Šedivou barvu způsobenou emulgací uhlíkových prachových Částic Škrobovým hydrolysátem. Metoda k čistění Škrobových hydrolysátů, odstraňující problém emulgované uhlíkové částice byla popsána v Evropském patentovém spisu č. 495 407Al, datum podání 10. ledna 1992 Walsh et al.. .
2působ oddestilování a parou byl užit k čištěni tuků a olejů a aromatů a vůní. Užití stripování k čištění polysacharidů nebylo popsáno.
V oboru známé způsoby k čištění škrobů užívající ultraíiltraci jsou omezeny na působení škrobů v nerozpustné formě, protože mohou být snadno odděleny od vodného proplachu.
Podobně, ačkoli mnoho složek potravy bylo podrobeno bělícím stupňům v průběhu komerčního zpracování k odstranění barvy (např. mouka), užiti bělících činidel potravinářské kvality k čištění Škrobů rozpustných hydrolysátů odstraněním nežádoucích aromat a pachů, stejně jako odbarvení, nebylo dosud popsáno.
Přes výhody známé v oboru, je zde důležitý průmyslový trh pro nové hydrolyzáty škrobu a další polysacharidy, mající jemnou chuť s malou nebo-žádnou sladkou příchutí, které jsou dostupné ve formě nehydroskopického prášku. Tyto hydrolysáty jsou užitečné jako napodobeniny tuku nebo jako tukové náhražky, a jako nosiče pro syntetická sladidla, aromatické látky a vůně, barvicí činidla a pod. Jsou také užitečné jako přísady pro instantní nápoje (např. kávu nebo čaj) a aromatické látky a vůně.
Jsou také užitečné jako zbytňující činidla, přísady a disperzní Činidla v potravinách jako běliče kávy a vlhkost vážící činidla u chlebů, cukrářského zboží a masných výrobků, zejména u předpisů s nízkým obsahem tuku v těchto potravinách. Nepřeměněné Škroby, gumy a ostatní polysacharidy jsou také užitečné jako zahušťovadla, přísady a struktury modifikující činidla u pudinků, ovocných výrobků a mražených dezertů a zmrzlin.
Škroby ve své přirozené formě a škrobové hydrolysáty, které byly připraveny kyselou, thermálni.
enzymatickou a oxidativní hydrolýzou, známou v oboru, každý obsahuje řadu znečisťujících látek, které přispívají k nežádoucím aromátům (např, obilné aroma) zápachům a barvám potravin. Mnohé další polysacharidy, jako gumy, ve své přirozené formě také obsahuji nežádoucí aroma, pachy a barvy. Mimo to přítomnost jednoduchých cukrů nebo přítomnost oligosacharidů může být nežádoucí v polysacharidových hydrolysátech. Tak je zde potřeba způsob, který odstraní nečistoty z pólysacharidových hydrolysátů.
Způsob stripování parou, vhodný k odstranění aro- ’ matických a zápachových nečistot z polysacharidů včetně rozpustných škrobových hydrolysátů, je podstatou vynálezu. Tento způsob může být užit v kombinaci s ostatními μ čistícími způsoby, jako ultra!iltrace, výměnou iontů nebo Působením aktivovaného uhlí, stejně jako bělícími způsoby. Rozpustné škrobové hydrolysáty mohou být také čištěny kombinací ultra!lltrace a bělení nebo kombinací působení aktivovaného ulhlí a bělení. V těchto způsobech jsou polysacharidy (nebo rozpustné škrobové hydrolysáty) připraveny čistě bez aromatu, v podstatě bez zápachu a popřípadě světlé nebo bílé barvy a vhodné pro užití v potravinových systémech vyžadujících tyto vlastnosti.
XX
Čištěné polysacharidy jsou obecně užitečné v.poživatelných výrobcích. Čištěné škrobové hydrolysátové výrobky jsou užitečné v pomazánkách s nízkým nebo nulovým obsahem tuku a v margarinech, mrazených dezertech, kyselých krémech s nízkým obsahem tuku a sýrech, ztuženém odstředěném mléce, bílých nebo krémových omáčkách, včetně alíredo omáčky a ostatních sýr obsahujících omáčkách, su- i
Šených a konzervovaných omáčkách ve skle i v plechovkách, krémových polévkách, sýrových pomazánkách s nízkým obsahem tuku, zbělovačích kávy, suchých kakaových směsích a ostatních směsích k pití, Šlehaných mléčných pěn ke zdobení, jako Boučást umělých sladidel, pudinků a náplní .í do koláčů včetně pudinků s nízkým obsahem tuku a náplní do koláčů, dortů, pečeného zboží a cukrářského zboží, pečeného zboží (s nízkým obsahem tuku), dortů a cukrářských výrobků a ostatních mléčných a jiných výrobků s nízkým obsahem tuku. Čištěné polysacharidy, včetně Škrobových hydrolysátových výrobků, jsou také užitečné ve farmaceutických výrobcích jako pojivá, ředidla a podobně.
PODSTATA VYNÁLEZU
Podstatu vynálezu tvoří způsob čistění polysacharidů k odstranění nežádoucího aromatu a pachů z rozpustných polysacharidů a obsahuje tyto stupně.
1. Dispergování polysacharidů při 1 až 40% pevných ® látek ve vodném prostředí. Φ
2. naplnění polysacharidové disperze do přístroje pro střipování parou,
3. aplikování proudy páry k odstraněni nežádoucích aromat a pachů, -i
4. odděleni páry nesoucí nežádoucí aroma a pachy z polysacharidů, a
5. znovuzískání čištěného, rozpustného polysacharidu.
Kde je požadován nerozpustný polysacharidový výrobek, polyeacharid je suspendován ve vodě před oddělením parou a způsob je uskutečněn pod vakuem při teplotě pod teplotou, při níž se polysacharid stává plně dispergovaným a/nebo ve vodě rozpustným (to je gelatinizační teplotou škrobu).
Tento způsob případně zahrnuje dodatečný stupeň bělení polysacharidů.
i
Následující dodatečné kombinované čistící způsoby jsou popsány pro. ostranění nežádoucích aromat, pachů a/nebo barev z polysacharidů :
1. Ultraíiltrace a působení uhlíku;
ΐ
2. Ultraíiltrace a stripování parou;
3. Stripování parou a působení aktivního uhlí;
4. Působení iontové výměny a ultraíiltrace;
5. Působení iontové výměny a stripování parou, a
6. Působení iontové výměny a působení aktivního uhlíku.
Tyto způsoby mohou být realizovány v jakémkoliv pořadí. Bělení může předcházet jakémukoli z těchto způso- bů. Je-li použit ozon nebo peroxidová bělící činidla, bělící stupeň může následovat po jakémkoli z těchto způsobů, Jakýkoli z těchto způsobů může být kombinován s ostatními způsoby zde popsanými, aby poskytl dodatečné čistící prostředky. V případě, že je použito stripování, ultraíiltrace, iontoměničové působení nebo bělení, polysacharidový surový materiál může být buď rozpustný nebo nerozpustný ve vodě. VSechny způsoby podle vynálezu jsou zejména užitečné pro Čistění rozpustných polysacharidových hydrolysátů, jako jsou dextriny. '
Způsob podle vynálezu může být uskutečněn na jakémkoli surovém materiálu až na to, že působení uhlíku je omezeno na polysacharidy rozpustné ve vodě (to je gelatinizovaném Škrobu nebo dispergované gumě) íormě.
Jak je zde použit pojem rozpustný *' znamená, že ·» polysacharid v práSkové formě může být snadno hydratován a dispergován ve vodě nebo jiném vodném prostředí, aby vznikl polysacharidový roztok formou komplexní koloidní diperze, spíSe než pravý molekulární roztok. Některé 1 polysacharidy opravdu tvoří pravý molekulární roztok (např. pektin, dextriny e vysokým D.E.). Může být zapotřebí zahřát polysacharid, aby b& plně hydratoval a dispergoval .
Pojem polysacharid , jak je zde použit, označuje Škroby, gumy, dextrany, cellulosy a heteropoiysacharidy a jejich deriváty nebo jejich kombinace.
Pojem ’* maltodextrin označuje glukosové polymery mající dextrosový ekvivalent (D.E.) menSÍ než 20. Maltodextriny výhodné pro užití v postupu podle vynálezu mají D.E. menSÍ nebo rovný 10, výhodně mají D.E. menSÍ než 5 a nejvýhodněji mají D.E. od 0,5 do 5.
Pojem dextrosový ekvivalent označuje redukují- jící sílu (nebo redukování obsahu cukru) Škrobového hydro- -¾ lysátu vypočtený jako dextrosa (dextrosa nebo glukosa má D.E. = 100) na basi suché hmotnosti. Maltodextriny mající vysoké D.E. mají niŽSÍ molekulární hmotnosti (jsou mnohem L více přeměněny) než maltodextriny mající nízké D.E. K
Také výhodné pro užití jako surové materály ve způsobu podle vynálezu jsou Škrobové hydrolysáty , včetně tekutých škrobů mající hodnoty tekutosti vody (water.
.fluidity WF) od 30 do 85, připravené působením kyselin, enzymovým (např. alfa-amylásou) nebo oxidativním postupem známým v oboru; Škroby enzymaticky zbavené větvení obsahuji až do 85SS amylosy s krátkým řetězcem; a dextriny (pyrodextriny) odvozené podrobením Škrobu suchému, thermálnímu a/nebo kyselinovému degradačnimu způsobu poskytnou dextrin mající tekutost bezvodého boraxu (ABF) hodnotu od 8 do 1. (Viskozita dextrinu mající ABF 8 je přibližně rovná viskozitě 70 WF kyselinou přeměněného Škrobu). Hodnota ABF je poměr množství vody k množství dextrinu, když dextrin je vařen 5 minut při 90°C s 15 ,vj •••‘JI a
''S procenty boraxu, vztaženo na hmotnost dextrinu, tak. Se vznikne disperze mající viskositu po zchlazení na 25°C 0,007 Pa. VySSÍ hodnoty ABF jsou spojeny s vySSÍ molekulární hmotností dextrinů.
Škroby zbavené větvení vhodné pro užití v tomto postupu jsou popsány v U.S. patentu č. -A-4, 971 723 vydaném 20. listopadu . 1990 (Chiu). Nádavkem k Částečně větveni zbavených Škrobům zde popsaným mohou být ve způsobu podle vynálezu užity Škroby plně zbavené větvení (to je obsahující asi 85SS amylosy s krátkým řetězce), na které bylo působeno endo-alfa-1,6-glukanohydroíaBOU, jako pullulanasou.
Kde je Žádoucí použití Škrobu s.nízkou viBkozitou, je např. voskový kukuřičný Škrob, který byl přeměněn na tekutost vody (WF) kolem asi 60, považován za výhodný. Tekutost vody (water fluidity WF) je empirické měřítko voskozity ve stupnici od 0 do 90, ve kterém tekutost je reciproční hodnotou viskozity.
Jiné pólysacharidy s nízkou molekulární hmotností (to je molekulární hmotnoetí od asi 500 do 500.000) užitečné v tomto způsobu zahrnují degradované nebo depolymerované potravinářské gumy a dalSÍ heteropolysacharidy, hemicellulosy, cellulosové materiály, potravinová vlákna a dextrany. Potravinová vlákna označují takové pólysacharidy z rostlinných zdrojů, které nejsou ani Škroby, cellulosy, gumy ani jiné polysacharidy specificky zde zmíněné. Jakýkoli z těchto pólysacharidů může být degradován jakoukoli v oboru známou metodou, výhodně působením kyselinou nebo enzymem. Vhodné gumy zahrnují guarovou gumu, gumu z lusků rohovníku, gumu ze semen svatojanského chleba, gumu tamarindových semen, konjakovóu gumu, xanthanovou gumu, algináty agar, pektin, arabskou gumu a karrageenanovou gumu. Vhodné cellulosové i
materiály zahrnují cellulosu, alía-celullosu, mikrokrystalickcu cellulosu, karboxymethylcellulosu, methylcellulosu, hydroxymethylcellulosu a hydroxyethylcellulosu.
Jestliže je polysacharid třeba modifikovat před Čištěním zde popsaným způsobem, taková modifikace se může uskutečnit jakoukoli v oboru známou metodou a jakoukoli jejich kombinací. Ve výhodném způsobu, konverse, derivatizace a modifikace zesítěním jsou uskutečněny na polysacharidech v nerozpustné formě (např. granulárním škrobu) . Zatímco modifikace může být uskutečněna po čištění, obecně žádoucí je dokončit modifikaci tak, že reakční složky, soli a ostatní vedlejší produkty mohou být odstraněny v průběhu čištění.
£ ·
Tyto modifikace, jako derivatizace škrobu, cellulosy, heteropolysacharidů a gum k vytvoření esterových nebo etherem vázaných substituentů podle pólysacharidové kostry, jsou v oboru dobře známé a jsou popsány v publi kacích jako v M,W,Hutenberg, Starch and Its Modifikatione str. 22-36, v Handbook of Vater-Soluble Guma and ReBibS, editor R.L.Davidson McGraw Hill. Inc., New York,
1980.
Ve výhodném provedení, ve kterém polysacharid je škrob, je na škrob působeno anhydrydem kyseliny oktenyljantarové (OSAA) k vytvoření škrobového esterového derivátu obsahujícího od 0,25 do 3,0» hmotnostních oktenyljantaranu před čištěním stripováním, ultrafiltrací, působením uhlíku nebo působením iontové výměny nebo jejich kombinacemi. Anhydridem kyseliny oktenyljantarové zpracované látky výhodně nejsou běleny, protože bělicí činidla mohou odstranit oktenyljanataranové substituenty z polysacharidu při extrémech pH. Bělení se může uskutečnit při středních hodnotách pH.
Stři pován í parou
PM tomto způsobu se nechá suspenze nebo disperze polysacharidů stékat dolů sloupcem vyplněným inertní pevnou náplni proti proudu páry potravinářské kvality. Ačkoliv j© dávána přednost protiproudu páry, může být použito jakékoli metody procházení páry skrz polysacharidovou suspenzi nebo disperzi. Pára činí těkavými a odnáSÍ pryč mnoho aromatických sloučenin a jejich prekursorů, které jbou známé jako příčina zápachů (např, kukuřičného, bobového, plesnivého, spáleného, zemitého atd.) v polysacharidech. Pára nesoucí doplňky aromatických BlouČenin se odvádí z vrchu sloupce a je kondenzována. ČiStěná pólysacharidová suspenze nebo disperze je získána z páry výhodně na. dně.sloupce. Postup je s výhodou kontinuální, ale může být realizován po vsázkách.
K zachování účinného čistícího postupu ve sloupci musí být pára udržena Jako kontinuální iáze a přehlcení sloupce nadbytkem materiálu náplně je třeba se vyhnout.
V oboru jsou známé různé typy vhodných podmínek postupu a zařízení a jsou popsány v publikacích jako je Perrys Chemical Englneere Handbbok, 6. vydání, 1984, McGřaw Hill Book Company, New York, kapitola 18.
Ačkoli mohou být zvoleny různé teplotní a tlakové rozsahy pro náplň, páru a sloupec nebo jiný vhodný přístroj k doplněni polysacharidového surového materiálu a zamýšleného produktu, podmínky jsou Široce určeny zda produkt je ve íormě ve vodě rozpustné nebo nerozpustné. Pro ve vodě rozpustný produkt, tlak páry nůže být v rozsahu 0,035 až 2,1 MPa, výhodně 0,07 až 0,28, teplota náplně od 55 do 200°C, výhodně 80 až 200°C, teplota páry od 55 do 200°C, výhodně 115 až 140°C. Pro nerozpustný produkt, tlak ve bloupei pod vakuem může mít rozBah -0,035 až -0,102 MPa, teplotu náplně od 25 do 80°C, vý10 bodnS od 55 do 80°C, ry<hlost páry 6,3 až 105 4,6, svýhxxiou ,63,3 až 632,8 kg/h/m . Rozpustný produkt může být stři pován při méně než atmosferickém tlaku, nerozpustný produkt může být stripován při niŽSím než atmosferickém tlaku, výhodné -0,035 až -0,102 MPa, tak aby se předeSlo vařeni Škrobu nebo gumy a byl získán plné dispergovaný nebo rozpustný produkt.
Rychlost přívodu může mít rozsah od 0,106 do 13,2 li třů/minutu/m2 průřezu přístroje, výhodné kolem 10,56 litrů/minutu/m2 pro 1 do 40* pevných látek suspenze nebo disperze. Vhodné rychlosti Be budou ménit v závislosti na rozsahu postupu, např. laboratorní verBus výrobní, plnících materiálů, teploté páry a tlaku a viskozitě a dalSích rheologických vlastnostech pólysacharidového surového materiálu v suspenzi nebo disperzi. Například v laboratorním méřítku se užívá skleněný sloupec v rozsahu od 10,2 cm v průměru x 91,4 cm výSky do 15,2 cm v průměru x 304,8 cm výSky, vhodná rychlost přívodu je od 0,106 do
3,52 1/min/m2.
J.t
Viskozita přiváděného materiálu by měla být upravena na méně než 0,3 Pa při pracovní teplotě sloupce, výhodně méně než 0,1 Pa při teplotě sloupce, a nejVýhodně ji od 0,001 do 0,01 při teplotě sloupce. Při průtokové rychlosti kolem 10,56 1/min/m2, a s parou při 80 až 2QQ°C a 0,70 do 2,8 kg/cm2 (0,07 až 0,28 MPa), pevné napájecí látky rozpustné Škrobové hydrolysátové disperze je výhodně 15 až 25*. Pro vySSÍ molekulární hmotnost, mnohem viskoznějSi rozpustné polysacharidy, jako je plně dispergovaný kukuřičný Škrob s vysokým obsahem amylosy nebo gumy z lusků rohovniku, obsah pevných látek v přiváděném materiálu je výhodně 10 až 20* při rychlosti přívodu 7,04 1/min/m2 a pára má 80 až 200°C a 0,70 až 2,8 kg/cm2 (0,07 až 0,28 MPa). Odborníkovi bude zřejmé, že nižSÍ rychlost průtoku a nižSÍ procento pevných látek v náplni nebude ekonomická, zatím co vyšší rychlost průtoku a větší množství pevných látek mohou překračovat kapacitu stripovacího zařízení pro odstranění aromat a pachů. Vysoký obsah pevných látek může vytvořit viskozitu náplně, která je příliš vysoká pro chod zařízení. Podmínky vhodné pro řadu polysaccharidů jsou popsány v níže uvedených příkladech.
Přístroj může být zvolen z řady uspořádání známých v oboru, výhodně vertikálního sloupcového uspořádání, které umožňuje tíhový přívod euspenze nebo disperze proti vzestupnému toku nebo protiproudovému toku páry. Přístroj může být připraven z inertního materiálu, který nebude přispívat k nežádoucím aromátům, pachům nebo barvám nebo jiným znečišťovadlům polyBacharidu. Plnící materiály mohou být zvoleny z jakýchkoli různých komerčně dostupných vlastních zařízení. Sloupec je výhodně naplněn materiálem, který poskytuje velkou kontaktní povrchovou oblast a umožňuje vysoké rychlosti průtoku (napři skleněné kuličky, kroužky z nerezové oceli nebo jiný náplňový materiál z nerezové oceli). Stripovací přístroj může být spojen s přístrojem pro vaření nebo sušení polysacharidů nebo s přístrojem pro uskutečňováni bělicích nebo jiných čistících stupňů. Zdroj potravinářské páry, nebo prostředků pro odstranění pachových, barevných a aromatických znečišťovadel z jiných typů páry, jě základním prvkem zařízení užitého v tomto způsobu. Vhodná uspořádání přístrojů jsou popsána v níže uvedených příkladech.
I
Způsob stripování může být uskutečněn ve spojení s ostatními zde popsanými čistícími zpŮBoby, včetně ultraíiltrace, působení aktivním uhlím, běleni a iontové výměny, nebo jakékoli jejich kombinace. Je-li bělení uskutečněno po stripování, bělicí činidlo musí být zvoleno tak, že je spotřebováno v průběhu způsobu a žé nezůstane žádné zbytkové množství, které by vytvářelo nepříznivé
í.
arama. Všechny ostatní čistící způsoby se mohou uskutečnit v jakémkoli pořádku před nebo po stripování.
Ve výhodném způsobu je stripování kombinováno s iontoměničovým působením nebo ultraíiltrací k odstranění soli a ostatních netěkavých znečišťovadel s nízkou molekulární hmotností, stejně jako těkavých nežádoucích aromat a pachů.
V jiném výhodném způsobu je bělení uskutečněno po stripování k odstranění barevných, aromatizujících a pachových znečišťovadel a jejich prekursorů.
Bělení
V tomto způsobu bělení je suspenze nebo disperze polysacharidů uvedena do kontaktu se zvoleným bělícím činidlem k odstranění nepříznivých aromat, pachů a/nebo barev. Podmínky způsobu jspu zvoleny tak, aby byly dostatečně mírné k předejití jakékoli významné degradace polysacharidu (to je oxidativni přeměna na nižší molekulární hmotnost) ale dostatečně Bilné, aby zlepšily aroma, pach a popřípadě barvu polysacharidů. Zde použitelná bělicí činidla zahrnují chloritové soli jako je chlorit sodný, hypochloritové soli jako hypochlorit vápenatý nebo sodný, peroxidy, jako peroxid vodíku nebo kyseliny peroctové, persulíátové soli jako persulíát Bodný, draselný nebo amonný, permanganátové soli, jako permanganát draselný,
OV? 4 ΛΌΜ _ -· - «-** —------- , _ * je utíkutfčněno ve spojení s dalšími čistícími postupy.
Aby se předešlo degradaci polysacharidů, na polysacharidy se působí koncentrací bělícího činidla, která je alespoň i O-1 krát nižší než jsou meze uvedené v U.S. Drug Administration pro chlor (jako hypochlorit sodný) užívaný v degradaci k škrobu k přípravě modifikovaného potravinářského Bkrobu (maximálně 5,5SS chloru na bázi suché hmotnosti Škrobu je považováno za povolené).
Na pólysacharidy se výhodně působí chloritem sodným v množství 0,1 až 0,53í na bázi suché hmotnosti polysacharidu v roztoku, majícím pH od 3,0 do 4,5 a teplotu od 25 do 95°C po dobu potřebnou k odstranění nežádoucích aromat a pachů a schopnou vytvořit produkt, který je světlejSi barvy. V závislosti na teplotě, hladině kontaminace a koncentraci chloritu, potřebný Sas se může pohybovat v rozsahu od asi 10 nebo 15 minut do 1 až 3 dnů,
Ve výhodném provedeni se disperze asi 14 až 25Sí Škrobového hydrolysátů zpracovává s 0,1 do 0,5Sí, výhodně 0,192£ chloritu sodného na bázi suché hmotnosti Bkrobu, při pH od 3,0 do 4,5 a teplotě menSi než 100°C, výhodně od 80 do 95®C, po 1,5 hodiny. Tato reakce spotřebuje vSechen aktivní chlor a vybělí Škrob k získání světle zbarveného nebo bílého produktu majícího méně intenzivní hnědé, tříšlové nebo žluté barvy. Stejná reakce se může uskutečnit při 25°C po aBi 12 až 18 hodin. Bělení je uskutečněno v nádobě povlečené Teflonem R nebo jiné nádobě konstruované z inertních materiálů ve vSech povrSích, které jsou v kontaktu s bělícím činidlem. Nerezová ocel a ostatní kovy jsou obecně nevhodné pro použití v bělícím postupu, jestliže je užito silné oxidační činidlo jako chlorit sodný. V nerezových nádobách mohou být použity peroxidy.
Ve výhodném provedení bělícího postupu je uskutečněn před stripováním parou, ultrafiltraci, působením uhlíku nebo působením iontoměničů nebo jejich kombinací tak, aby se odstranily jakékoli zbytky bělícího činidla z polysacharidů.
i
V jiném výhodném provedení je bělicí činidlo zvoleno z peroxidových činidel, ozonu jakéhokoli jiného bělícího činidla, které je postupem spotřebováno bez vytváření nežádoucích vedlejších produktů nebo znečišťovadel.
V tomto provedení může být bělící postup uskutečněn před nebo po nebo mezi dalšími čistícími postupy, sám nebo v kombinaci.
Ultraíiltrace
Ultraíi 1trační způsob uživí semipermeabilní membránu mající minimální oddělení molekulové hmotnosti kolem 1.000 k oddělení vybělené pólysacharidové suspenze nebo disperze od znečišťovadel s nízkou molekulovou hmotností (to je s molekulovou hmotností menší než MWCO 1.000), tak, aby zlepšila aromatické, pachové a/nebo barevné kvality pol'/sacharidu. MWCO je molekulová hmotnost globulární rozpuštěné látky, při kterém rozpuštěná látka je z 90% membránou odmítnuta. Suspenze nebo disperze je přiváděna nebo čerpána přes ultraíi 1trační přístroj Při tlaku menším než 0,1 MPa, aby se předešlo protržení polymerní membrány, zatímco je zajištěno adekvátní množství oddělení a ekonomická rychlost průtoku. Tlaky větší než 0,1 MPa mohou být užity u keramických nebo kovových'membrán. Znečišťovadla procházejí membránou, zatímco polysacharidy jsou membránou zadrženy, tekže jsou odděleny. Polysacharidová suspenze nebo disperze je tak shromážděna a dále Čištěna nebo sušena.
Ve výhodném provedení je ultraíi 1trační způsob uskutečněn, zatímco je zachováno konstantní množství napájecí vody (to je jako defiltračni postup), tak že poskytuje dodatečné, kontinuální promyti polysacharidu během filtrace.
i
Přístroj obsahuj© zásobní tank pro přechovávání disperse nebo suspenze za míchání, čerpadlo pro míchání materiálu prošlého membránou, prostředky pro dodávání ionizované vody, prostředky pro odstranění prošlého a prostředky pro odstranění zadrženého materiálu. Zde může být použit jakýkoli v oboru známý ultrafiltrační přístroj za předpokladu, že je vybaven vhodnou menbránou, která může účinně oddělovat látky s nižší molekulární hmotností,
- * aromatická, pachová a barevná znečišťovadla.
Vhodné membrány zahrnují běžné ultraíiltrační membrány, mající ploché, tubulární, spirální, duté fibrily * nebo mající jinou konfiguraci. Membrána může být tvořena z cellulosových derivátů (jako acetát cellulosy), póly- * amidu, f 1-uorouhlovodíku, polysulíonu a dalších vhodných materiálů.
Ve výhodném provedení je zařízení prolab Ultrafiltration Unit (získané od Millipor Corp., Bedford, Massachusetts) vybaveno Amicon^ 100,000 MWCO polysulíonovým filtrem (získaným od Amicon Division, W.R.Grace and Co.,
Beverly, Massachusetts),
Pro zlepšení aromatu rozpustných pólysacharidových hydrolysátů, je výhodně používán 30,000 MWCO filtr a nejvýhodněji je užíván 10,000 MWCO“filtr. Také může“být užit
1,000 MWCO filtr. Lepší polysacharidový výtěžek (např.
88% proti 84%) je získán b 30,000 nebo 10,000 proti 100,000 MWCO filtrům. Vyšší rychlost průtoku (to je rychlost toku permeátu přes membránu) jsou možné se 100,000 nebo 30,000 proti 10,000 MWCO filtrům (např. 25 ml/min versus 20ml/min). Obecně membrána mající MWCO asi 10-1 krát menší než je molekulová hmotnost polysacharidů je výhodná (např. rozpustné škrobové hydrolysáty jako tuková mimetika v potravinách [majících průměrnou molekulovou hmotnost od asi 300,000 do 750,000] jsou výhodně íiltro— i
vány s 30,000 MWCO membránou. Odborník může být veden molekulovou hmotností polysacharidů, který bude filtrován při zvolení vhodné membrány. Ostatní vlastnosti polysacharidu, jako tvar molekuly a tendence k agregaci budou také vodítkem.
Ke kompletnímu čistění polysacharidů, ultraíiltrační postup může být kombinován s bělícím způsobem jak je zde popsán, nebo stripováním parou, iontovou výměnou nebo působením uhlíku nebo jejich kombinací. Bělení je výhodně uskutečněno před ultraíiItrací, ale dalSÍ způsoby mohou být uskutečněny v jakémkoli pořadí.
Iontoměničové působení
Iontoměničové působení může být užito v kombinaci se zde popsanými Čistícími způsoby βθ stripováním a působením uhlíku s nebo bez dodatečného bělícího stupně, k odstranění nežádoucích aromat, pachů a/nebo barev z polysacharidu. Tyto postupy se mohou uskutečnit v jakémkoli pořadí. Zatímco iontoměničové působení může být užito ve spojení s ultraíiItrací, je typicky užito na místo ultraíiltrace. Při iontoměničóvém působení je suspenze nebo disperze polysacharidů uvedena do kontaktu s vhodnými pryskyřicemi tak, že nežádoucí soli, barvy a ostatní znečiSťovadla jsou z polysacharidové suspenze nebo disperze odstraněny.
Ve výhodném provedení je^peilyeacharidcvá suspenze ; nebo disperze zpracována přívodem do sloupce naplněného aniontoměničovou pryskyřicí a pak je přiváděna na sloupec naplněný kationtoměničovóu pryskyřicí.
Aniontoměničová pryskyřice je pevný polymerní materiál, který má pozitivně nabitou matrici a vyměnitelné negativní ionty nebo anionty, Kationtoměničová prys17 kyřice je pevný polymerní materiál, který má negativná nabitou matrici a vyměnitelné pozitivní ionty nebo kationty.
V jiném výhodném provedení je ve způsobu použit pouze jeden typ pryskyřice. Kde je použit pouze jeden typ pryskyřice, aniontoměničová pryskyřice je považována za výhodnou. Vhodná aniontoměničová pryskyřice zahrnuj© polymery založené na epoxydové pryskyřici (např. epoxyaminový polymer). Vhodná kationtoměničová pryskyřice zahrnuje kopolymery kyseliny akrylové (např. kopolymer akrylové kyseliny a divinylbenzenu); a kyselinu sulfonovou obsahující kopolymery styrendivinylbenzenu.. Řada různých vhodných pryskyřic a podmínky pro jejich užití a výrobu jsou popsány v U.S. patentu č. -A-4,988807, vydaném 29. ledna 1991 Christensenovi et al. , a zde uvedeny jako odkaz.
Rychlost průtoku způsobu a velikost sloupce, jež má být použit jsou funkci: množství nežádoucího materiálu v polysacharidů, pryskyřice, která je použita, a množství nežádoucího materiálu, jež má být odstraněn. Aby se získal žádoucí výsledek musí být přesně upraven každý z těchto parametrů.
Obecně množství odstranění nežádoucího materiálu je funkcí doby kontaktu polysacharidóvé suspenze nebo disperze s pryskyřici, s delšími kontaktními časy jsou poskytnuty více čištěné polysacharidy. Pro daná množství odstraněni nežádoucího materiálu, může být požadovaný čas kontaktu dosažen početnými kombinacemi rychlosti průtoku a velikosti sloupce. Typické rychlosti průtoku jsou v rozsahu od asi 0,0035 do 35,2 l/min/m2 průřezu pryskyřice, vhodně od 0,35 do 7,04 1/min/m2 .
Přijatelná úrovéft nežádoucího materiálu, zůstávajícího v polysacharidů po proběhlém působení, nebo al18 ternativně množství nežádoucího materiálu, jež má být odstraněn z polysacharidů během působení, bude záviset na specifickém konečném užití, pro který je polysacharid určen. Tak účinná hladina odstranění nežádoucího materiálu bude diktována specifickými potřebami spotřebitele nebo nutnými průmyslovými požadavky konečného produktu a jako takové βθ budou lišit od jednoho konečného produktu k druhému.
Způsob je typicky uskutečněn za zvýšené teploty kolem 50°C do asi 100°C. Pro určité polysacharidy, jako je methylcellulosa, která může precipitovat nebo tvořit gel při zvýšené teplotě, jsou účinné teploty kolem mezi asi 15°C do asi 35°c. Tato tvorba gelu nebo precipitace by mohly způsobit blokádu sloupce a inhibovat průtok vodného roztoku skrze sloupec. Kde jsou užity jiné polysacharidy, zejména rozpustné nebo plně dispergované (např. gelatinisovaný škrob), dává se přednost zvýšeným teplotám. Zvýšené teploty jsou vyžadovány pro účinné působení na škroby, tvořící gel a škrobové hydrolysáty.
Několik faktorů může ovlivnit účinnost odstranění nežádoucího materiálu z polysacharidů, obsahujícího takový nežádoucí materiál s hlavními předměty zájmu jsOu viskozita, pH a obsah soli pólysacharidové suspenze nebo disperze. Polysacharidová suspenze nebo disperze by neměla být tak viskozní, aby nemohly být vhodné rychlosti průtoku, jak jsou zde popsány, bez vytvoření nadměrných tlaků Ve Hxůupč:i=« “prxňučění a tiš pěnše nebo disperze k průchodu sloupcem. Typické přijatelné tlaky pomáhající ve způsobu jsou asi 0,007 až 2,1 MPat výhodně od atmosferického tlaku do asi 0,56 MPa.
Výhodné provedení pro čištění polysacharidů užívající iontoměničové působení ve spojení s uhlíkovým působením a bělením je popsáno v níže uvedených příkladech.
í.
V závislosti na vlastnostech polysacharidového surového materiálu a požadavcích aplikace konečného užití, odborník může pohotově vybrat pryskyřici a podmínky známé v oboru k optimalizaci stupně iontové výměny v rozsahu polysacharidového čistícího způsobu.
Zpracování uhlíkem
Zpracování uhlíkem, popsané v Evropském patentovém spisu č. 0 495 407A1, z 10. ledna 1992 Walshem et al., může být užito v kombinaci s bělením a ostatními zde popsanými čistícími způsoby v jakémkoli pořádku k Čistění rozpustného polysacharidu v dispergované formě.
Ve výhodném provedení je škrobový hydrolysát bělen, střipován parou a zpracován aktivním uhlím k odstranění nevyhovujících aromat, pachů a barev. Přístroj a postupy, vhodné k užití v tomto provedení jsou posány v níže uvedených příkladech. Jakékoli čištění aktivním uhlím známým v oboru, může být užito v kombinaci se stripováním parou, iontovou výměnou, ultraíiItraci a bělícím způsobem zde uvedeným, za předpokladu, že emulgace uhlíkových částiček je kontrolována tak, že se nevyvine šedá barva v uhlíkem zpracovaných polysacharidech. Tato šedá barva je vytvořena emulgovanými uhlíkovými částečkami a ani bělení ani další Čisticí zde popsané stupně nemohou toto zbarvení ostranit.
Potraviny a íarmaceutické prostředky
Organoleptické kvality poživatelných výrobků obsahujících polysacharidy mohou být zlepšeny nahrazením běžných polysacharidů (nebo jiných složek) Čištěnými polysacharidy podle vynálezu v množstvích od asi 0,05 do 100%, výhodně od 1 do 50% hmotnostních potravinářském výrobku. Stupeň pozorovaného zlepšení v aromatu, pachu í
;·.ΐώ • t .
20 .... ,.. ...--.- .:
a/nebo barvě je úměrný procentu užitého polysacharidu v potravinářském výrobku, a k bělení barvy normálně spojené s poživatelným výrobkem
Tak polysacharidy, které byly čištěny způsoby podle vynálezu, jsou výhodné užité k vytvoření následujících typů potravin:
nízkotukové nebo beztukové pomazánky, margariny, mražené dezerty, nízkotukové zakysané krémy, nízkotukové sýry, obohacené odtředěné mléko, bílé omáčky, alíredo omáčky, krémové omáčky, sýrové omáčky, mražené omáčky, konzervované omáčky, salátové zálivky, krémové polévky, polévky, sýrové pomazánky, běliče kávy, Buché kakaové směsi, Šlehaných mlékárenských náhrad Šlehačky, umělých sladidel, pudinků, nádivek do koláčů, dortů, pečivá, cukrářského zboží, pečivá ε nízkým obsahem tuku, salátové zálivky s nízkým obsahem tuku a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku.
Mezi nízkotukovými nebo beztukovými potravinamiH (to je potravinami obsahujícími v podstatě buď žádný tuk . nebo ne více než 303. tuku normálně spojeného s potravinou), se dává přednost Škrobům, které byly degradovány kyselinovým tepelným, oxidativním nebo enzymatickým zpracováním nebo jejich kombinací, k získání škrobového hydrolysátu, majícího D.E. menší než '10/ výhodně od 0,5 do 5, nebo hodnotu ABF od 8 do 1 nebpo obsahujícího nejméně 60% amylosy s krátkým řetězcem a pak čištěné jak je zde popsáno.
Zejména takové škrobové hydrolysáty, které byly podrobeny :
1) bělení a stripování parou;
2) bělení, stripování parou a opracování uhlíkem; nebo 3) bělení, ultraíiltrací a stripováním parou jsou výhodné pro použiti v potravinách š nízkým obsahem tuku jako tuková mimetika nebo tukové náhražky.
V jiném výhodném provedení, polysacharidy čištěné zde popsanými způsoby jsou užívány v potravinách nebo farmaceutických prostředcích jako zahuSťovadla, přísady, vazebné látky, povlaky, nosiče nebo rozptylovače, výživné látky, opouzdrovače, emulgátory, stabilizátory, plniva nebo ředidla.
Příklad 1
Tento příklad ilustruje bělení rozpustného Škrobového hydrolysátu k odstranění nežádoucích aromat, pachů a/nebo barev.
Alfaamylásově přeměněný, předem gelatinizovaný tapiokový maltodextrin (mající D.E menší než 5), byl suspendován při 33% pevných látek v deionizované vodě a suspenze byla zahřívána na 80 - 90°C k dispergování škrobu. Disperse byla průtokově vařena (v průtokovém ohřívači získaném z National Starch and Chemical Company, Bridgewater, New Jersey) při 120 - 130°C a přenesena do nekovového. pláštěm opatřeného tanku.
pH suspenze bylo sníženo na 3,5 kyselinou chlorovodíkovou a teplota byla udržována na 80 - 90°C v průběhu zpracování vodným roztokem potravinářského chloritu sodného při 0,19% chloritu sodného na bázi suché hmotnosti dextrinu. Bělení pokračovalo při míšení, dokud residuální chlorit nebyl spotřebován úplně (visuelně běleni bylo dokončeno za '3 a2 10 minut) V94S 6^-~ 132,5 litrové vsázce bylo bělící činidlo kompletně spotřebováno za 1 až 1,5 hodiny, jak bylo naměřeno kolorimetrickým testem s jodidem draselným. (V tomto testu jakékoli residuální bělící Činidlo přítomné ve zkušebním vzorku škrobové disperze bude oxidovat jodid draselný na jod při pH 3,5).
Jod pak tvoří komplex se škrobem, který má modrou barvu. Ve vsázkách obsahujících přebytek chloritu byl užit zřei děný bisulfitový roztok k neutralizaci bělícího činidla. Po bělení bylo pH zvýSeno na 6,5 pomocí hydroxidu sodného
Příklad 2
Nežádoucí aromata a jiná znečiěťovadla byla odstraněna z alíaamylásou enzymaticky přeměněného tapioko* vého maltodextrinu (majícího D.E. menší než 5), s užitím střipování parou samotným nebo v kombinaci s bělícím způΛ· sobem z Příkladu 1.
Při Btripování byl sloupec z nerezové oceli měřící v průměru 15 cm a 1,22 metrů výSky naplněn 316 kroužky z nerezové oceli (získanými od Nutter Engineering, Tulsa,
Oklahoma) o průměru 1,48 cm. V následujících zkouškách, velká povrchová oblast strukturovaného plnicího materiálu, dodávaného jako válcovité kousky měřící 15 cm v průměru a délky 21,6 cm (Montz B1 - 400,316 nerezové ocelové plnění, získané od Nutter Engineering, Tulsa,
Oklahoma) byla užita místo kroužků. V následujích zkouškách byl užit místo sloupce 1,22 m.
Spodek sloupce byl opatřen 0,16 cm tlustou nerezovou ocelovou destičkou, perforovanou s 0,31 cm otvory . a spodní klenbou spojenou k-parnímu kondenzačnímu zachycovači (TLV model SS3V, s otvorem 21, získaný od TLV America, Charlotte, North Carolina). a výpustí pro Škrob.
Stripovací pára (generovaná z deionizované vody) vcházela otvorem ve straně spodní klenby sloupce při maximálním tlaku 0,42 MPa, s maximálním průtokem 15,88 kg/hodinu. a
Pára protékala vzhůru přes sloupec v protiproudu k toku
Škrobu. Pára vycházela ze sloupce trubkovou výpustí s průměrem 1,27 cm na straně klenby na vrcholu sloupce.
Kontaktní tlak páry byl ve sloupci udržován pomocí membránového ventilu (Fisher model 98L, získaný od Fisher Controls, Márshalltown, Iowa).
Sloupec a veškeré potrubí užité v přístroji ke stripování parou bylo izolováno, aby se předešlo tepelným ztrátám.
Dispergovaný Škrob byl přiváděn přímo, pod tlakem, ze sloupce skrze nerezové ocelové vedení s průměrem 0,64 cm do trysky zařízení pro sušení rozprašováním. Šlo o zařízeni s průměrem 1,22 metru v průměru Niro laboratorního rozsahu se vstupní teplotou vzduchu kolem 200-250^0 a výstupními teplotami 115-I20eC. Po sušení měl škrob obsah vlhkosti kolem 4-5&.
Způsob stripování parou produkoval Čištěný tapiokový maltodextrin, mající zlepšené aromatické a organoleptické kvality ve vodné disperzi, ve srovnání s nezpracovanou kontrolou (alía-amylázovým enzymaticky přeměněným pregelatinizovaným tapiokovým dextrinem, mající D.E. menší než 5). Tato zlepšení byla pozorována bez ohledu na to, zda byl dextrin bělen (viz Tabulka II). Podobná zlepšení byla pozorována ve vzorcích připravených za každých podmínek, uvedených v Tabulkách I a II. Obecně byla zlepšení stripováním nejvýznamnější při obsahu pevných látek disperse přinejmenším 14~ (např. zkušební panel dával přednost vsázkám č. 11 a 12, které byly odděleny při pevných látkách 25 a 14~, respektive před vsázkou č. 13 při 10’; pevných látek). Mnohem významnější zlepšení byla pozorována také ve vzorcích, které byly střipovány parou při vyšších rozsazích teploty a vyšších průtokových rych1 es i ech pái y, i- ž _by 1 y t zstovány^ve^hripovecích září zá-r nich popsaných svrchu.
Tapiokové dextriay, které byly běleny a čištěny stripováním, byly výhodnější (měly prudší arxa a žádná šedé, hnědé nebo tříslové zbarveni) než kontrolní dextrin a dextrin, který byl pouze stripován.
i ο
χο
X >η °3 £
X jen >>
>cú
Ν >>
c φ
>cn 'Ca ία
Ή c
φ jco □
ω ο- σ cn
OJ Cd co
O
O o Oj c ο ?
JÍ- τ ο
χ ca
Ο >
>
ο
Ο
Ή
X ο
ο φ
α §
I vr
OJ
I δ
α
Ή ί+-J ω
□ £
cO a
(\Ι
OJ r
·°= ε
ο Ή ο _ §* ο
«—I ca ca >
>8 α
Ν ί+j χ
Φ χΗ C
-, U
Ό ΗΠ 3 ca χ
ι^-Ι
X) ca
ĚH
Τ
X ο
'Η §
+J έ1 >φ c
ca >c «—ή
C 'ca § „ c >a> φ g +j φ ca >í- - ία a r- OJ
σι i-. in σ o o r-t
CM CM CM
r-l 1—l CO
(O o
A
co Γ in CO O o (—1
CM OJ rl OJ
l““f ’—1 rH
CO CM
> Lf) ω O O
CM OJ σ
l~l i—1
cO OJ
<o O ď) ω O O
OJ OJ í—1 σ
1—1 1—i «—1
co OJ
in O O CO o o r-i
O OJ 1“^ u>
f—t ri ,—1
σ CM
vr o O tp O O r-i
CO o r-i σ
OJ 1—1 i-t
CO OJ
- r-
CO O o CO O o r-i
D o l—1 σ
CM ř-ί ps
cn f—t
CM ' vr .Lf) 1—( O ó rd
OJ OJ l—i n
OJ r—, r-
CO CM
i—i vr lO a o o r-i
CM OJ Π m
CM 1. *rf r-l »3
X
jí- c O
*Í«J a ή o JJ
ε 0 •3
0 Ό' p \ ca ί- Ξ
a o ta r-1 í- ca φ P- α Φ
ca > 0 Ξ 'ca 4J O s 0
X >>Ή Γ™» a o a +j a
ca C Jí- £ 3 £ ří 3 X φ 3
•ca > a O £ X a o ca >o 0
ca φ > 0 0 ω Φ l“t í“1 0 i-M
> a > c- > 4-> X P w P a to
ca £ o o φ
. ------ ......4.
3 ή ε »ca φ nos m >φ íC 0 X £ ca φ o > £ £ o > Φ ca w > 0 x '-i σ
0 ca c x
X n»c3 ca
w c -r>
> £ co > -i 0 X
+J £ φ
Ή φ cn £ ca o
o h ca
ca £ j£ >
> 0 o a ca '>,
>ca 0 3 C
ca £ co
ί- O 0 >
α 1—i > 0
CJ ή a
0 ca o jí- -η
í- Ě .—i a ί-
3 ο -η 4-J x oj > ca
0 > ca o -i C 3 >,
0 X £ -1 rH
£ O Q Ή -rl
3 £ £ -p
í- - 0 0
X ca 3 a c
3 CO rd £ r-ί Ή O 0
0 3ΌΧΧ
> H e-ι o 'Φ a c >>
£ • > £
Φ ω o φ o
Jí- c £ a w
4-> •Η 'Φ o
ca £ £ C 3 φ > έ >ta
0 φ φ ca 'Φ
C a cn +->
0 *ri £ >>
c to^. 0 E-1
φ C
>í- W cn^ ·
jj cP C
ca £ CO CM 'CO
a Φ >
0 x> Φ Ή 0
+j ca jí- a
0 r-l 3 2 í. a i-i H
φ í-
>, a 3 w -p
£ ca o ca 3
Ή H s- £
Ή < I—1 Ό cai O
c Φ a >j ca
Φ 4-> O Ή X) a
N ca o P '>> φ
Ή 'CO 3 c c E
>i- >0 'Φ x: ca Φ
<a > o >
ca - 0 o ί- ca
cn ca Ή α φ ca
Ή Φ c H JJ X
0 Ό í- Φ U X 0
ca ca φ 0 +J
> -i c 0 cn - £
0 X c 3 Ή
«a Ή N Ό - C >ca
(0 Jí- 0 X -rt c.
ί- a>c x: Φ í- φ
α i—t í- -P E
N ca a ή 0 X •n
O •H '>) Jí- ca φ Φ
í- > > a > o C
í o
X (JI
í.
p
ε ro o 0 x-*\ a jo 3 o ε r-i Ή w c © CD. > - 0 co xn 3 © rl 3
'rl 3 a
c P N
X 0
> 0) 3
o Ό
>o Ή
(0 >, c
3 > <0
0 >0)
0 o
a o co P
1. a - © o P o
H 'tr t C P >© pa
CO c >Φ >c
X E P φ a
P >3 '© a c
0 a
\u
e->
a
ro
i—i in c~i Cj lf) P OJ OJ
□ Ό -. Q-- -
>
Ή >3 3 α ό
0
> > Ή £ -V.
rf >3 oo
*>rJ Ό a
0 p >>
a co 3
© 0 c
x: '>> r-ϊ Ή a
N c. £ e
> ϋ \ x
co <u Xl-I 3 £ 0
> a P
LO co
Lf) OJ Lf) P ι—I ι—i CO ro co ro f 10 r-t ι-t P ' CO ro co co ro O lf) P
P P OJ
Oj
CO ro
OJ T Lf) P r-1 P OJ
OJ to
o o p r-l Cj o OJ
o rH OJ o r-i
σ> rf
o r-1 CJ A Ό CO
σ>
r-í
O r-l OJ * o OJ
σ> rt
o r-l OJ o (—i
0)
rr
E © o
·”' .. ~a
ϋ 3
0 0
<D rf ω
0
a •3
0 X
0 O
r4 P
CO «3
© 3
© a a
P s
0 p
r-! p φ
a © >o
φ rO 0
p p a
ϋ
CO >
O >© co a
N x—\
o ©
3 E
O Cf
3 £ OJ
O ©
> rf
O 3
£ o P
3 ©
3 ·»
x © ©
© 3
r-í
0 O
> Ε-» p
Ή ©
Ό Ό
Φ DO
>3 C E
P Φ
to a £
Ό 0) O
O Q> ©
c •3
O rl a
c 60
Φ C
>3 ω E
P 'íx
© 3 C.
a ¢)-- T-J
0 P (1)
P P
0 3 ©
rf 2
>> 0
a c
Ή Φ
Ή < ι—i Ό
c <D Φ
Φ P o >
N © 0 O
Ή ... 3..
>3 >c 'a
© >
M * O 0
OJ co N ι—1
Ή Φ >)
Ό 0 Ό 3 a
© © © Φ
1—i > p c 'rJ
X 0 c
'rl >05 'rl N Φ
>3 © >3 CJ
a 3 a >c 0
a rf 3
N M . a Ό
rl 0 rl '>1 O
> 3 > > £
X—·. x—s
© a O Ό ©
i
i (Ο
Cd
o
. ?>> CD a 3 1 3 f-' . w,.n
C >o ' 0 ř—1 E 'r-1
rd cn o c
>£ 3 * o v 'CO >
1 o
3 c i— >cn
CD CD CO
'>> i—1 >0) >C £ a
£ £ r—i N
H a 0
> Ch 'CO £
0 Jí cn £ 0 £ c »rd c
0 E CD
> KQ CO MO
•3 £ A CO c rd £ Jd X CD £ c0 Cd '>r '>, c <D XQ
£ O c 3
0 £ CD cn
£ £ rd £
rd XD - E
>cn CO £ r-. Ή
>2 E 1—1 c 'CO
£ £ >
'Cfl C 0 '>> 0
Cd XD £ C >cn
>> C E CD CO
fi XD c0 (—1 £
O Ξ £ XD a
£ CD £ £ Cd
£ CD 0
>> O. cd C £
£ »<D c CO '>r z—s £ >C E r-i Ή
> > a C
O 0 '(0 <D
a c >cn
rd £ 0 id A 'cd £
£ a E a
cn CO ω M
3 £ o 0 £
O £ £ CD a Ή
<0 c 3 c
a <D O o
rd .. XD »—1 Ul >cn 3
'OJ c <D £ 'Jď' (0
rd C (0 r-.
XD xu C J
£ c rd O
f xu E £ £ o v
H <D >£ a X <D £ 1 (—i CD
Cd
CO
Γό <O ií) cn n
OJ f- 1—1
OJ
CO
OJ
CO
Cd
O O O)
CO Cd
in CO O o
Γ- rd σ>
OJ Ή
CO * rd OJ
ιό co O o
O i—1 σο
OJ. rd
co OJ
lO OJ ό o . OJ co r—i o 0 <—1 O
ό OJ
« *
o in CO O o
OJ θ' σι
OJ L \ rd
CO i—l <\J
ό lf) Π o O
OJ OJ p—t CO
Ol rd
(0
Jí □
£
O >
Ή
Cd 'Cfl cn >
rd 5° >£
Ή O. ' O £3 O
0 £ jj (0
a o cn £ C0 CD a
> 0 c '<0 £ O s
1—i rd a o a
C >£ £ Ξ 1 £ (—i ’ 3 j<
> a CJ \- a o cd
CD >1 * O 00 1 O rd rd
a > L E £ Jí £ cn £
Cd
'>j
O rd c (0 ·
•H £ O c > O a •H
£ £ co
O jj c
£ cn rd
XD .£ CD
£ CD
O δ C
> £ rd
'<D E CO Jí £ CD oo C w
c CO £ £ O £
> Cd Cd Φ
O > £
1—1 3 £
rd C '> 3
£ rd c 2
cn £ CO >_r·
CD £ £ > X O Ή
> o a £ rd r—i <D
CD O £ £ £ O O
cn £ rd cn CO <D XD
CD Ξ C * >
a o O
cn Jí >Cd- Cd
rd <D CD £ CD
£ £ C cn £
O 'Cfl CD
Cd *rl >o C ·
ό > £3 CO
XD A Cd Ξ
Ή cO > CO O
c rd rd O £
CD £ £ O cq
O O Cd CO OJ rd
O Cd Ή i—l 1 Jí
c rd O
£ £ a>H CQ
O O A
£ cn 3 a>c co
0 0 rd cn
rd £ N a rd
oj (0 rd 'CO 3
an α > C Ed
#—s z—*.
Φ (30
t
£ - CD
(D --.>£
£ CO £
£ Ξ CO
3 O £ 3
2 £ O O
Cfl
rd C cn
Jí CD >>
n-l o )£ £
Θ £ £
£ O - cn cn o co a ή 'to cn o o >CJ 'CD rd co
A > 3 rd > O Ěd >j O
C) OJ Cd £ >cn
CD - C0
£ £ £ (30 >o £
Cfl CO 0) C co a
rd rd c rd > N
2 2 £ O 0
Ή Ή Cd <d >cn £
* )£ >£ o co
a a>c C £r 3
r-1 rd a O
Cd Cd a co cd >
rd rd 'CO c 0 •rt
> > c ω £ £
/—r
(0 £ O £
£ co a >»'
Η H i
Příklad 3 ta*
Část A - Několik vsázek oxidizovaného (zpracovaného s chloranem sodným při 5* aktivního chloru, na suché hmotnostní bázi Škrobu, k získání Škrobu tekutosti 40 WF) voskového kukuřičného Škrobu bylo stři pováno za podmínek popsaných v Tabulce I a srovnáno s kontrolou, která nebyla střipována. ZlepSení aromatu bylo možno prokázat v každé této vsázce.
Část B - Alía-amylásově enzymaticky přeměněný bramborový maltodextrin (Paselli. SAZ dextrin, získaný od Avebe Company, Veendam, Holland) byl stripován parou s a bez předběžného bělícího působení metodou podle Příkladu 1 za podmínek uvedených v Tabulce II. ZlepSení aromatu a barvy relativně ke kontrolním vzorkům byl pozorován v každém ze strípovaných vzorků. Byla dávána přednost bělenému, stripovanému maltodextrinu. Chuťový panel uváděl, že 5* disperze pevných látek kontrolního maltodextrinu je zatuchlá, svírající a hnědá ve srovnáni se zpracovanými vzorky.
Část C - Enzymaticky rozložený (průtokově vařený a zpracovaný 9,4* pillulanasou na bázi suché hmotnosti Škrobu, při pH 5,0 a 58-60°C, k získáni produktu majícího viskozitu při vytékání z nálevky od 10 do 14 sekund při 25®C a 19* pevných látek, obsahujících kolem 65* amylosy s krátkým řetězcem), rozprašováním suSený voskový kukuřičný škrob byl dispergován ve vodě, zahřívané na 90®C, bělen s 0,19* chloritem sodným při pH’od 3,0 db 3^5 po 1,5 hodiny v teflonem potažených nádobkách a stripovaný za podmínek popsaných v Tabulce II. Tento produkt byl srovnán s kontrolou, která nebyla ani bělena ani stři pována parou. U parou stripováných vzorků bylo pozorováno ZlepSení aromatu.
i
V) Cti p
CC a
III - polysacharidy, stripovaně 'r-t p e-g-'--
0 Φ ΦΦ
P x: >ω ε
P Cti 3 Ή
>CQ <0 cti C J3 'Cti
'>> O - >
c — 0
>O εο ’Μ
•H '>> >> ca
)P CO P
3 o o a
P CO r- Cd
3 >> >> O
P > £ P
1 O 1 Φ 1 P
C a o a
Ή 3 0
P o p >,
Cti P CO P
ε to ·
ca »c -
P *P >5
—- ajť PQ 'Cti >O
'Cti >i C ·Η
N E
>3 - 3
ω ε jí
0
P Ί) Cd '<D
P > cd c
>> O ·>Φ
XD PH C
ε
I Cd^ > OJ <U o x: h >c
O P p o a
Φ 'Cti a c _'-C O ω o 'cti 3 p > l-Ί a3 O
- o H-· c oj cd cti 3 P Ε P 03 3 ή P 60 c a
I I
CO 1S5
O O > i- '>>
'>> C '>> c >o c
Cti Cti P O > >P )CB-V li O 3 3<U o p to Ξ i—í cti 3~' Ή . P PO - C a C'CD
N >-h >
X) l P i- o < P P >C0
Cti CO > X CD cn o Φ P η o p p a a
>>
Eh
CO
Cd co
O co o· in
O
T
Cd if) σ> co o cd co
Lf) OJ o
o o
o
C r-t p
Ξ P \>P 60 a if) if)' o o
CD CO o
σ> Lf) Cd Cd <D a co r-f CO * ď) —t t* o A O
co co
* > O
<O A -
σ> lf) m iD O
Cd • Π
, cd n
<0 00
* 00 o
Γ) A *
σι lf) r-| r·* o
cm r—í
Cd i—ί
o P >> cti
' a □ CO 3 P co φ a
ca P 0 P c 'Cti P o 2
p '> 0 P O Ή a 0 a
td c > P > E P rH 3 P
'Cti > 'rt 0 Ή P a O (0
CO Φ >P > >P r-i O bO CD r-t
> a a P a £ P P -P to 4->
•r-t ‘Ό
O p
p co >P a
ε
P c
ίο p
cn ίο
Ό
CO
CD c
co c
'<D >
O o
ca ία
N
CD >1 a
(-Η
Ή
P o
a o
£ '<D c
>
O a
o co
CO
CD
N c
Φ a
co
O W
P -
co W
'Cti ti- O
>O P
(0 pl P
• *íti CO CO
CO >O 'Cti 'Cti
)O >o
P -
<0 co A A
P CO CO Cd
P P
p. cti P P ,P
)P 1—t Cti cti ca
ap p r4 r—(
P P P P
W >P Ή Ή
p a>p >p >p > a a a
X“S cti £) υ P Φ i
Část D - Guma z lusku rohovníku (získaná od National Starch and Chemical Company,, Bridgewater, New Jersey) byla suspendována při 2& pevných látek v deionizované vodě a prčtokově vařena (jako v Příkladu 1) na 149®C. Výsledná vařená disperze gumy při 952S pevných látek byla příliS viskozní a byla zředěna s deionižovanou vodou na 0,573¾ pevných látek před stripováním.
Dispergovaná guma byla přiváděna do 1,22 m sloupce přístroje, naplněného kroužky a popsaného v Příkladu 2 a v Tabulce III, při rychlosti průtoku 36 ml/min a teplotě 88®C proti proudu páry tekoucí rychlostí 35 g/min při 100°C. Byla pozorována významná zlepšení v chuti a pachu ve vSech vodných disperzích gumy Šestičlenným chuťovým panelem, v hodnocení parou stripované gumy proti kontrole, která nebyla parou stripována.
Část E - Rozprašováním suSená, enzymaticky degradovaná (působením cellulosy) guma ze semen tamarindu (Glyloidová guma, získaná od Dianippon Pharmaceuticals, lne., Osaka, Japan) mající D.E. 23,5 a molekulovou hmotnost kolem 650 do 2.400 byla dispergována v deionizované vodě při 30& pevných látek a parou stripována za podmínek popsaných v Tabulce III k odstranění aromat, pachů a barev. Parou stripované hydrolysáty tamarindové gumy byly mrazově suSeny, potom rekonstituovány ve vodě při 30& pevných látek pro organoleptické hodnocení. Relativně ke kontrole, parou stripované hydrolysáty tamarindové gumy ztratily většinu ze svého ch^a.k+er-i.etického říczclcváhG arom-atu a pachu a byly popsány jako mající slané aroma βθ sladkým dozníváním a žádnou redukcí v barvě.
Čáet F - Kyselinou přeměněný (35 W) kukuřičný Škrob s vysokým obsahem amylosy (70Λ amylosy) (Hylon VII Škrob, získaný od National Starch and Chemical Company, Bridgewater, New Jersey) byl suspendován v deionizované i
.. .. ______ .... ... .. .. ., .... 30 . ... .......... ..........
vodě při 20X pevných látek a průtokově vařen při 138°C. Vařená škrobová disperze byla parou stripována za podmínek popsaných v Tabulce III. Když byl užit k přípravě náplně citrónového koláče, parou stripovaný škrob byl bez jakékoli pozorovatelné následné příchuti.
Část G - OSAA-zpracovaný (3X) pyrodextrin připravený z voskového kukuřičného škrobu a mající ABF viskozitu od 3,5 do 7,0, byl parou stripován za podmínek uvedených v Tabulce III. U parou stripovaných vzorků byla pozorována relativně ke kontrole zlepšení v aromatu a pachu.
Příklad 4
Tento příklad ilustruje odstranění nepříznivých aromat z nerozpustného, .granulám!ho škrobu s.tripováním parou za vakua, při teplotě pod gelatinisační teplotou škrobu.
Přístroj z Příkladu 2 je modifikován spojením parního výpustního otvoru se sloupcem vakuového Čerpadla dostatečné kapacity k odstranění přívodu páry. Vakuum je řízeno regulátorem instalovaným mezi čerpadlem a sloupcem. Pomocné čerpadlo je instalováno na výpusti škrobové disperze na spodku eloupce.
V tomto nízkoteplotním způsobu je granulární škrob suspendován v deionizované vodě při 10 až 15X pevných látek, předem zahřát na 55°C a naplněn do sloupce při rychlosti přívodu 100-125 ml/min. Vakuový regulátor a čerpadlo připojené ke sloupci jsou upraveny tak, áby poskytly tlak ve sloupci 0,085 MPa, Průtok páry je upraven od 13,6 do 45,4 kg/hodinu.
Parou stripovaný granulární škrob je zÍBkán z disperze sušením rozprašováním. Práškovaný, granulární škrobový produkt je charakterizován zlepšeným aromátem a pachem, když je užit v potravinových a farmaceutických výrobcích.
Příklad 5
Dextriny byly zpracovány podle způsobu užívající sloupec s aktivním uhlím ke zlepšení vlastnosti barvy a aromatu, s a bez předběžného působení bělení užívajícího metodu z Přikladu 1.
Kolem 600 gramů aktivovaných uhlíkových granulí (CPG LF 12x40 získaných od Calgon Carbon Corporation, Pittsburgh, PA) bylo zvlhčeno asi s 2.000 ml čištěné vody (filtrované na iontoměničovém sloupci a na sloupci aktivnfho uhlí) ve 4000 ml třepači. Voda a jemné částečky uhlíku byly slity ponechávajíce uhlíkové granule ponořené ve vodě. Uhlíkové granule byly promyty alikvotními díly přebytku čištěné vody, až byla voda zcela čistá.
Těsnění a 300 mikrometrové síto byly umístěny ve * s spodku opláštěného skleněného sloupce (výšky 91 cm a průměru 2,54 cm) a spodek byl opatřen vstupním a výtokovým otvorem a vstupním a výtokovým ventilem. Promyté uhlíkové granule byly vymyty z třepače do sloupce přes nálevku, umístěnou na vrcholu sloupce, dokud uhlíkové granule nedosáhly výšky 46 cm ve sloupci. Uhlík byl ponořen ve vodě po celou dobu a přebytek vody byl odváděn, zatím co sloupec _by 1 p'lnšn_-T»«n.ění ,a3 0C mi-kroměťroVé-sí to by iy umistěny na vrchol sloupce a sloupec byl zakončen se vstupně/výstupním otvorem, ventilem pro vzorek, měřidlem tlaku a vstupně/výstupním ventilem.
Čerpadlo bylo spojeno b ventilem na spodku sloupce a vstupní přívod k čerpadlu byl umístěn v 18,9 1 nádobě čištěné vody. Výstupní přívod byl spojený s ventilem na vrcholu sloupce X odvodňování. Čerpadlo pro vzorek bylo uzavřeno, spodní a vrcholový vetupně/výstupni ventily byly otevřeny a voda byla čerpána do spodku sloupce při počáteční rychlosti dostatečně rychlé k odstranění jakýchkoli zachycených vzduchových bublin. Rychlost byla snížena k dosažení usazení uhlíku ve sloupci, potom byla rychlost zvýšena, aby vznikla expanze sloupce na 125 až 150 jeho klidové výšky.
Ve zpětném promytí bylo pokračováno dokud uhlík nebyl promyt 100 základními objemy Čištěné vody (asi 23-24 1), Zpětné promytí bylo přerušeno a uhlík byl ponechán stát (zvlhčený) po 24 hodiny. Sloupec byl zahřát na 65°C, zpětně vypláchnut se 65°C Čištěnou vodou k odstranění zadrženého, vzduchu a čerpadlo bylo. odpojeno na, spodku sloupce. Čerpadlo by lo spojeno.s. ventilem., na vrchu.· sloupce.
Celkově 1., 000. g dextrinů (světle žlutý, tapiokový pyrodextrin) bylo suspendováno ve 3.000 ml- čištěné, vody a průtokově vařeno, při. 150°C se 0,455 MPa vstupního tlaku páry. Dispergované dextrinové vzorky byly udržovány ve vařící se vodní lázni a vstupní potrubí k čerpadlu na sloupci bylo umístěno do vzorku. Čerpadlo bylo nastaveno na rychlost průtoku 3 základních objemů/hodinu a dispergovaný dextrin byl Čerpán přes uhlíkový sloupec. Alikvotní díly (kolem 100 ml) dispergovaného dextrinů byly odebrány ze spodku sloupce a vizuelně ohodnoceny. Ze 23 alikvotních vyšetřených dílů žádný obsah viditelných, detekovatelných jemných částiček nebyl patrný. Dextrinové disperze byly průzračné, bez šedé barvy normálně spjaté s působením uhlíku a byly světlejší, méně žlutohnědé než kontrolní dextrinová disperze, Emulgace jemných Částeček, normálně pozorovaných v uhlíkem zpracovaných disperzích škrobu nebo dextrinů, nebyly po tomto zpracování přítomny .
Dvacetidevítikilogramový vzorek dextrinu (pregelatinizovaný, alfa-amylázou přeměněný tapiokový dextrin, mající D.E. od 1 do 3) byl dispergován v 80 1 Čištěné vody a průtokově vařen při 275°C a 4,22 kg/cm2 (60 psi) vstupního tlaku páry. Dispergovaný dextrin byl udržován ve vařící se vodní lázni před a v průběhu zpracování uhlíkem a na sloupci zpracované vzorky byly shromážděny a drženy ve vařící se vodní lázni, filtrovány na rozsiv-. kové hlince a potom Bušeny rozprašováním. Žádné uhlíkové jemné Částice nebyly určeny ve zpracovaných vzorcích před nebo po filtraci na infusoriové hlince.
Byla pozorována zlepšení v aroraatu a barvě v každém z uhlíkem zpracovaných vzorků, relativně ke kontrolám, které nebyly zpracovány na uhlíku. γ £ ·ί.<|Ρΐ uf
Příklad 6
Rozpustné Škrobové hydrolysáty byly zpracovány bě- lící metodou z Příkladu 1, následovanou ultrafiltrací ke kťa zlepšení vlastností barvy a aromatu.
V bělícím .stupni, 1.000 g dextrinizovaného OSAA zpracovaného (3¾) voskového kukuřičného škrobu majícího hodnotu ABF 4, bylo dispergováno v 3.000 ml destilované vody a průtokově vařeno při 149°C. Tato dextrinovaná disperze byla za horka zfiltrována přes infusiorovou hlinku (200 g Celit 503 filtračního pomocného prostředku povlečeného na 32. cm^Ry.chr.ercvě_ r.ái evce), «- uiňí š těného ve vaří - '· cl se vodní lázni. Když disperze byla ekvilibrována na 85 až 95°C, byl k dextrinu přidán 0,2¾ chlorit sodný (na hmotnostní bázi suchého dextrinu) a bělení bylo uskutečněno po asi 2 minuty. Dokončení oxidace bylo potvrzeno kolorimetrickým testem s jodidem draselným pro zbytkový chlor a bylo přidáno 0,05 g metabisulfitu sodného k disperzi ke zjištění odstranění jakéhokoli aktivního chloru.
34.......
Bělená dextrinová disperze byla dále ultraíiltrována napojením disperze při 20% pevných látek do Millipore Prolab Benchtop System (získaného od Millipore Corp., Bedíord, Massachusetts) opatřeného AmiconR 10.000 MWCO membránou (získanou od Amicon Division, W.R. Grace and Company, Eeverly, Massachusetts). Objem materiálu byl udržován konstantní s rezervou 10 litrů destilované vody a bělený dextrin byl ultraíiltrován při 25®c a 40-50 psi tlaku.
Protože mnoho znečišťovatelů dextrinu je přítomno v solné íormě, průběh ultrafi 1tračního Čištění byl monitorován měřením vodivosti u disperze, která je ultraíiltrována. Když vodivost disperze v průběhu ultraíiltrační jednotky klesla na 100 uohm/cm, ultraíiltrace byla přerušena. Prostupující objem byl 10.000 ml.
Bělená, ultraíiltrovaná dextrinová disperze byla lyofilizována a čištěný dextrin získán ve íormě prášku. Čištěný dextrin byl dispergován při 10% pevných látek ve vodě při pH = 4 a ohodnocen chuťovým panelem. Čištěný dextrin byl světlejší než kontrolní a panel snadno pozoroval, že zlepšení aromatu ve srovnání s kontrolou, která nebyla bělena ani ultraíiltrována.
Stejný panel nalezl malé zlepšení v aromatu u experimentálního vzorku, který byl filtrován s 10.000 MWCO filtrem relativně k experimentálnímu vzorku filtrovaném s 30.000 MWCO filtrem, který byl naopak lehce zlepšen proti experimentálnímu vzorku filtrovaném s 100.000 MWCO filtrem. Všechny experimentální vzorky měly lepší aromatické a barevné vlastnosti než kontrolní, které nebyly běleny ani ultraíiltrovány.
i r y < ’ - -τ γ
T.-nto příklad ilustruje odstranění nepříznivých aroriuta, pachů a barev z dextrin užívající kombinace ultraf i 1tračního a stripovacího způsobu.
Anhydrid kyseliny oktenyljantarové (3% působení) derivátů voskového kukuřičného Škrobu, které byly dextri- . nizovány (působením kyselinou za podmínek suchého tepla) k získání 4 ABF dextrinu je dispergován v poměru 1 : 3 ,, v destilované vodě. Disperze je průtokově vařena při
149®C, pak filtrovány za horka přes i níusiořovou hlinku c
(200 g Celit 503 filtrační pomocný prostředek povlečený na 32 cm Buchnerově nálevce). Je upraveno pH na 4,0 a va» řená disperze je přiváděna při 14% pevných látek do ultrafiltračního přístroje popsaného v Příkladu 6 a dia- . « filtrována b užitím 30.000 molekulové hmotnosti polysulfonové spirální ultrafiltrační membrány. Teplota je udržována na 50°C a tlaku 0,35 MPa. Ve filtraci bylo pokra- čováno dokud hladina permeátu nedosáhla 10.000 ml (ze ; ,i vzorku připraveného z 1.000 g škrobu plus 300 ml vody). -JW r *Íh*·
Retentát z ultrafiltračního stupně je dále přiváděn do 3 m sloupce přístroje pro oddestilování parou z Příkladu 2, opatřeným náplni Monz Bl-400. Retentát je přiváděn při 14% pevných látek průtokovou, rychlosti 225 ml/minutu při 190®C pod tlakem páry 2,11 kg/cm2 ( 30 psig) proti proudu páry 13,6 kg/hod. Produkt je sušen rozprašováním. , - -- ----Produkt je charakterizován zlepšeným aromátem a barvou a nižším obsahem soli než kontrola, která nebyla ultrafiltrována a stripována parou.
Příklad 8
Tento příklad ilustruje odstranění nepříznivých aromat, pachů a barev z enzymaticky degradované tamarindové gumy (zpracované s cellulásou k získání gumy D.E. od 23 do 26) kombinací bělení, iontové výměny a uhlíkovým působením.....
1.000 g degradované gumy je dipsergováno v 3.000 ml čištěné vody a pH je upraveno na 8,3 s 3% roztokem hydroxidu sodného. Dispergovaná guma je filtrována přes infusiorovou hlinku (40 g Celit 503 filtračního pomocného prostředku na 24 cm Buchnerově nálevce) a pH je sníženo na 6,5 s roztokem 3 : 1 kyseliny chlorovodíkové.
Guma ve filtrátu je bělena se 68 g 30% roztoku peroxidu vodíku po 2 hodiny. Disperze bělené gumy je přiváděna rychlostí 57 ml/min na sloupec o vnitřním průměru 2,54 cm a výšky 91,44 cm, naplněném 400 ml aniontoměničové pryskyřice Amberlit” ISA 400 (získané, od Rohm a Haase Company, Philadelphia, Pennsylvanía), která byla promyta 3% hydroxidem sodným a objemnými množstvími vody. Efluent je pak přiváděn při rychlosti 57 ml/min na sloupec o průměru 2,54 cm a výšky 91,44 cm, naplněném 400 ml Amberlitu* 200 kationtoměničové pryskyřice (získané od Rohm. a Haas .Company, Philadelphia, Penney láváni.a), která byla promyta s 3 ·. 1 kyselinou chlorovodíkovou a promyta velkým množstvím vody.
Efluent z inotoměniče je pak při rychlosti 57 ml/min přiváděn do sloupce o vnitřním průměru 2,54 cm a výšky 91,44 cm, naplněného 400 ml Cecicarb 1240+ aktivovaného uhlí (získaného od Atochem Company, Pryor, Oklahoma), které bylo promyto velkými množstvími vody. Disperze čištěné gumy je získána vymražením. Čištěná, depolymerizovaná guma v práškové formě je dispergována ve vadě pro vyhodnocení. Čištěná guma je charakterizována nepřítomností nepříznivých aromat a světlejší barvou, když je porovnána s kontrolní gumou, která nebyla čištěna.
Příklad 9
Bílé omáčky byly připraveny s užitím rozpustných škrobových hydrolysátů (dextrinO) podle vynálezu a hodnoceny na aroma a barvu.
Byly užity následující předpisy bílých omáček.
Předpisy bílých omáček
Přidání dextrinu
Složka 1K
(9) (9) (9)
Máslo 28,38 56,00 56,00
Mouka 13,04 20,20 8,40
Sůl 1,35 2,70 2,70
Mléko 250,00 500,00 500,00
Dextrin 2,96 11,80 23,60
Omáčky byly připraveny_roztavení.m másl = = za nízké= x= ==— teploty, rozmíaením v mouce a dextrinu po 3-5 minut, přidáním mléka a solí a vařením za mícháni, dokud omáčka nezhoustla.
Dextrin užitý v bílé omáčce byl OSAA zpracovaný (3¾ na bázi suché hmotnosti škrobu) voskový kukuřičný škrob, který byl přeměněn pyrodextrinací na bezvodý Boraí.
xově kapalnostní (ABF) viskosity 3,5 až 7,0. Kontrolní dextrin nebyl zpracován způsobem podle vynálezu. Vzorek dextrinu (popsaný v Tabulce III a Příkladu 3, část G) byl stripován parou způsobem podle Příkladu 2 před užitím v bílé omáčce. Kontrolní dextrin nebyl čištěn před užitím v bílé omáčce.
Při použití dextrinu v 1?£ a 2& hladině, zlepšení v aromatu a barvě nebyla detekována při organoleptických hodnoceních. Při použití dextrinu při 4¾ hladině, 9/10 účastníků chuťového panelu nalezlo, že omáčka připravená z pokusného dextrinu je hladší a Čistější v aromatu než kontrolní dextrinová omáčka z experimentálního dextrinu.
Tak mohou být připraveny zlepšené potraviny s použitím Čištěných a aromatu zbavených dextrinů podle vynálezu.

Claims (43)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY :
    1. Zp&sob čištění polysacharidů stripováním parou pro odstranění nežádoucích aromatů a pachů, vyznačující se tím, že je tvořen následujícími stupni :
    a) dispergováním polysacharidů při 1 až 40% pevných látek ve vodném mediu;
    b) solubilizací dipergovaného polysacharidů;
    c) přiváděním Bolubilizovaného polysacharidů do přístroje pro stripování parou;
    d) přivádění proudu páry do Bolubilizovaného polysacharidu v přístroji;
    e) odstranění páry z přístroje; a
    í) získání Bolubilizovaného polysacharidů; přičemž polysacharid je charakterizován zlepšeným aromátem a pachem.
  2. 2. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že dále obsahuje bělící stupeň dispergovaného polysacharidů před stripováním parou, uvedením polysacharidů do kontaktu s bělícím činidlem zvoleným ze skupiny obsahující chloritové soli, hypochloritové soli, peroxidy, persulíátové' soli, permanganátové soli, chlorindioxid a ozon, po-časové období účinné ke zlepšení aromatu, pachu a/nebo barvy polysacharidů bez podstatné degradace polysacharidů.
  3. 3. ZfSscI. řcdlč nároku i vyznačující se' tím,* že solubilizovaný polysacharid při teplotě od 80 do 200°C je přiváděn proti proudu páry do sloupce pro stripování parou, opatřeného inertním plnicím materiálem při rychlosti průtoku 0,106 až 13,2 l/min/m*.
  4. 4. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím. Že způsob je kontinuální.
  5. 5. . Způsob podle .nároku 1 vyznačující ee tím, Se pára je přiváděna při tlaku páry 0,035 až 2,1 MPa a teploty od 55 do 200°C.
  6. 6. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že kromě toho obsahuje nejméně jeden způsobový stupeň zvolený ze skupiny sestávající z
    a) bělení parou stripovaného polysacharidu jeho uvedením do kontaktu s bělícím činidlem zvoleným z peroxidů a ozonu;
    b) naplněním párou stři pováného polysacharidu do ultraíiltračního přístroje opatřeného membránou mající oddělení molekulové hmotnosti minimálně 1.000;
    c) procházení parou střipováného polysacharidu skrze nejméně jeden sloupec naplněný předenv promytým, granulárním, aktivním uhlím při rychlosti průtoku 0,1 až 20,0 základních objemů/hodinu, kterýžto sloupec byl naplněn zvlhčenými uhlíkovými granulemi,, zpětně promyt a předehřát; .
    d) naplnění párou střipováného polysacharidu při rychlosti průtoku od 0,0035 do 35,2 1/min/m2 do iontoměničového přístroje; a * e) jakákoliv jejich kombinace.
  7. 7. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že dále obsahuje nejméně jeden způsobový stupeň zvolený že skupiny sestávající z i
    a) bělení solubilisovaného polysacharidu uvedením do kontaktu s bělícím činidlem;
    b) přivádění solubilisovaného polysacharidu do ultraíi 1tračního přístroje opatřeného membránou mající oddělení molekulové hmotnosti minimálně 1.000;
    c) procházení solubilizovaného- polysacharidu skrze nejméně jeden sloupec naplněný předem, promytým, granu41 lárním, aktivovaným uhlím při rychlosti průtoku od 0,1 do 20,0 základních objemG/hodinu, kterýžto sloupec byl naplněn zvlhčenými uhlíkovými granulemi, zpětně promyt a předehřát;
    d) naplnění solubilisovaného polysacharidů při rychlosti průtoku od 0,0035 do 35,2 1/min/m2 do iontoměničového přístroje; a
    e) jakákoliv jejich kombinace, ve kterém způsobový stupeřl je uskutečněn před tím, než polysacharid byl stripován parou a potom co byl polysacharid solubilizován,
  8. 8. Nízkoteplotní stripovací způsob pro odstranění nežádoucích aromat a pachů z polysacharidů, vyznačující se tím. Se sestává z
    a) vytvoření suspenze polysacharidů při 1 aS 40« pevných látek ve vodném médiu;
    b) naplnění polysacharidové suspenze do přístroje pro střipování parou;
    c) udržování přístroje pro střipování párou pod vakuem;
    d) napájení proudu páry prosíé polysacharidovou suspenzí v přístroji při teplotě menSÍ než ÍOO^C;
    e) odstranění páry z přístroje; a
    í) získání párově stripovaného polysacharidů; kterýžto polysacharid je charakterizován zlepSeným aromátem a pachem.
  9. 9. 2působ podle nároku 8 vyznačující se tím, že obsahuje stupeň bělení polysacharidů před stripováním parou, uvedením polysacharidů do kontaktu s bělícím činidlem, zvoleným ze skupiny sestávající z chloritových solí, hypochloritových solí, peroxidů, persulfátových solí, pei— manáganátových solí. chlorindinoxidu a ozonu, po období času účinné ke zlepSení aromatu, pachu anebo barvy polysacharidu bez podstatné degradace polysacharidů.
    i
  10. 10 Způsob podle nároku 8 vyznačující se tím. Se polysacharidová suspenze při viskozitě menši než 300 cps je naplněna proti proudu do sloupce pro stripování parou, naplněného inertním plnicím materiálem, při rychlosti průtoku od 0,106 do 13,2 1/min/m2 a tlaku ve sloupci od -0,35 do -1,02 kg/cm2 (-5 až -14,5 psig).
  11. 11. Způsob podle nároku 3 vyznačující ee tím. Že způsob je kontinuální.
  12. 12. Způsob podle nároku 8 vyznačující se tím, že jde o nejméně jeden způsobový stupefi zvolený ze skupiny sestávající z
    a) bělení parou stripovaného polysacharidu tak, Se se parou stripovaný polysacharid uvede do kontaktu s bělicím činidlem zvoleným z peroxidů a.ozonu;
    b) naplnění parou stripovaného polysacharidu do ultrafiltračního přístroje opatřeného membránou mající oddělení molekulové hmotnosti minimálně.1.000;
    c) naplnění parou stripovaného polysacharidu při rychlosti průtoku od 0,0035 do 35,2 1/min/m2 do iontoměničpvého přístroje; a
    d) jakákoliv jejich kombinace.
  13. 13. Způsob podle nároku 8 vyznačující se tím, Se kromě toho obsahuje nejméně jeden způsob zvolený ze skupiny sestávající z
    a) běleni polysacharidové suspenze, uvedením dispergovaného polysacharidu do kontaktu s bělícím činidlem;
    b) naplnění polysacharidové suspenze do ultrafiltračního přístroje opatřeného membránou, mající oddělení molekulové hmotnosti minimálně 1.000;
    c) naplnění polysacharidové suspenze při rychlosti průtoku od 0,0035 do 35,2 1/min/m2 do iontoměničového přístroje; a
    d) jakékoliv kombinace těchto způsobů, stupeň se provádí před stripováním a po uvedení do suspenze.
  14. 14. Způsob odstraňování nežádoucích pachů a aromat nebo barviv z polysacharidů, vyznačující se tím, že se
    a) sacharidy dispergují s 1 až 40 % pevného podílu ve vodném prostředí,
    b) polysacharidy se bělí uvedením do styku s bělicím činidlem ze schupiny chloridů, hypochloritů, peroxidů, persíranů, manganistanů, di.oxidu chloru a ozonu na dobu, dostatečnou pro zlepšení vůně, aromatu a/nebo barvy polysacharidů bez jeho podstatné degradace, . JS . .....>c) polysacharidy se přivádějí do ultrafiltračního zařízení s i s membránou, pro oddělení látek od molekulové hmotnosti
    1 000,
    d) polysacharid po filtraci se izoluje za vzniku polysacharidů se zlepšenou vůní, aromátem nebo barvou. -ϊ' .i.
  15. 15. Způsob podle nároku 14, vyznačující I se t í m, še se provádí kontinuálně.
  16. 16. Způsob pro odstranění nežádoucích pachů nebo ar-omat z polysacharidů, vyznačující se 'tím, že se
    a) polysacharid disperguje v množství 1 až 40 % pevného podílu ve vodném prostředí,
    b) polysacharid se přivádí do zařízení pro ultrafiltraci, opatřeného membránou pro oddělení látek od molekulové hmotnosti 1 000,
    c) následuje izolace odděleného polysacharidů a
    d) bělení filtrovaného polysacharidu, uvedením filtrovaného polysacharidu do kontaktu s bělícím Činidlem zvoleným z peroxidů a ozonu; a
    e) získání filtrovaného, běleného polysacharidu; přičemž filtrovaný, bělený polysacharid je charakterizován zlepšeným aromátem, pachem anebo barvou,
  17. 17. Způsob podle nároku 16 vyznačující se tím, že způsob je kontinuální.
  18. 18. Způsob pro odstranění nežádoucích pachů a aromatů z rozpustných polysacharidO vyznačující se tím, že sestává ze stupříů : .
    a) dispergování polysacharidu ve vodném mediu při 1 až 40% pevných látek;
    b) bělení polysacharidu, uvedením polysacharidu do kontaktu s bělícím činidlem zvoleným ze skupiny sestávající z chloritových solí, chlorindioxinu a ozonu, po období Času účinné ke zlepšení aromatu, pachu nebo barvy polysacharidu bez podstatné degradace polysacharidu;
    c) procházení běleného, dispergovaného polysacharidu přes nejméně jeden sloupec naplněný předem promytým, granulárním, aktivovaným uhlíkem, při rychlosti průtoku od 0,1 do 20,0 základních objemů/hodinu, kterýžto sloupec byl naplněn zvlhčenými uhlíkovými granulemi,, zpětně promyt a předehřát; a .
    d? získání běleného, dispergovaného uhlíkem zpracovaného polysacharidu ve formě, která je v podstatě bez jemných uhlíkových částiček;
    přičemž bělený, uhlíkem zpracovaný polysacharid je charakterizován hladkou, neodpuzující barvou, pachem a aromátem.
  19. 19. Způsob podle,nároku 18 vyznačující se tím, že způsob je kontinuální.
  20. 20. Způsob podle nároku 13, vyznačující se tím, Že kromě toho obsahuje nejméně jeden stupeň zvolený ze skupiny sestávající z :
    a) naplnění dispergovaného, uhlíkem zpracovaného polysacharidů při rychlosti průtoku od 0,0035 do 35,2 1/min/m3 do iontoměničového přístroje;
    b) bělení uhlíkem a iontovou výměnou zpracovaného polysacharidů uvedením do kontaktu s bělícím činidlem zvoleným z peroxidů a ozonu; a
    c) jakákoli jejich kombinace.
  21. 21. Způsob pro odstranění nežádoucích aromatů a pachů z rozpustných polysacharidů vyznačující se tím, že obsahuje stupně :
    a) dispergování polysacharidů ve vodném mediu při 1 až 40¾ pevných látek;
    b) procházení dispergovaného polysacharidů skrze nejméně jeden sloupec naplněný předem promytým, granulát— ním, aktivovaným uhlím při rychlosti průtoku od 0,1 do 20,0 základních objemů/hodinu, kterýžto sloupec byl naplněn se zvlhčenými uhlíkovými granulemi, zpětně promyt a předehřát;
    c) získání dispergovaného, uhlíkem zpracovaného polysacharidů ve formě, která je v podstatě bez uhlíkových jemných částiček;
    d) bělení uhlíkem zpracovaného polysacharidů, uvedením uhlíkem zpracovaného polysacharidů do kontaktu s bělícím činidlem zvoleným ze skupiny sestávající z peroxidů a ozonu; a “ ' ' ' ‘ ”
    e) získání uhlíkem zpracovaného běleného polysacharidu;
    přičemž bělený uhlíkem zpracovaný polysacharid je charakterizován zlepšeným aromátem, pachem a/nebo barvou.
  22. 22. Způsob podle nároku 20 vyznačující se tím, že je kontinuální.
    46.
  23. 23. -Způsob pro odstranění nežádoucích aromatů a pachů z rozpustných polysacharidů vyznačující se tím, Že obsahuje stupně ·
    a) dispergování polysacharidů ve vodném mediu při 1 až 4CTí pevných látek;
    b) procházení dispergovaného polysacharidů Fřes nejméně jeden sloupec naplněný předem promytým, granulái— ním, aktivovaným uhlíkem při rychlosti průtoku od 0,1'do 20,0 základních objemů/hod., kterýžto sloupec byl naplněn zvlhčenými uhlíkovými granulemi, zpětně promyt a předehřát;
    c) získání dispergovaného, uhlíkem zpracovaného polysacharidů ve formě, která je v podstatě bez jemných uhlíkových částiček;
    d) napájení dispergovaného, filtrovaného polysacharidů při rychlosti průtoku od 0,0035 do 35,2 1/min/m2 do iontoměničového přístroje; a
    e) získání dispergovaného, uhlíkem a iontoměničově zpracovaného polysacharidů;
    přičemž uhlíkem a iontoměničově zpracovaný polysacharid je charakterizován zlepšeným aromátem a pachem.
  24. 24. Způsob podle nároku 23 vyznačující se tím, že je kontinuální.
  25. 25. Způsob podle nároku 23 vyznačující se tím, že kromě toho obsahuje nejméně jeden stupeň zvolený se skupiny
    I sestávající z :
    a) bělení polysacharidů před působením uhlíku, uvedením polysacharidů do kontaktu s bělícím činidlem, zvoleným ze skupiny sestávající z chloritových solí, chlorindioxidu a ozonu, po období účinné ke zlepšení aromatu, pachu a/nebo barvy polysacharidů bez podstatné degradace polysacharidů;
    b) bělení uhlíkem zpracovaného polysacharidů uvedením uhlíkem zpracovaného polysacharidů do kontaktu
    s bělicím činidlem zvoleným z peroxidů a ozonu; a
    c) jakákoliv jejich kombinace.
  26. 26. Způsob pro odstranění nežádoucích aromatů, pachů a/nebo barev z polysacharidů vyznačující se tím, že obsahuje stupně :
    a) dispergování polysacharidu ve vodném prostředí při 1 až 40% pevných látek;
    b) procházení dispergovaného polysacharidu skrze nejméně jeden sloupec naplněný předem promytým, granulárním, aktivovaným uhlíkem, při rychlosti průtoku od 0,1 do 20,0 základních objemů/hodinu, kterýžto sloupec byl naplněn se zvlhčenými uhlíkovými granulemi, zpětně promyt a předehřát;
    c) získání dispergovaného, uhlíkem zpracovaného polysacharidu ve íormě, která je v podstatě bez uhlíkových jemných částiček;
    d) naplnění běleného polysacharidu při rychlosti průtoku od 0,0035 do 35,2 l/min/m* do iontoměničového přístroje; a
    e) získání uhlíkem a iontóměničově zpracovaného polysacharidu;
    ve kterém uhlíkem a iontoměničově zpracovaný polysacharid je charakterizován zlepěeným aromátem, pachem a/nebo bai— vou.
  27. 27. Způsob podle nároku 26 vyznačující se tím, že je kontinuální,
  28. 28. Způsob podle nároku 26 vyznačující se tím, že způsob kromě toho obsahuje nejméně jeden stupeň zvolený ze skupiny sestávající z :
    a) bělení polysacharidu před uhlíkovými a iontoměničovými zpracováními, uvedením polysacharidu do kontaktu s bělícím činidlem zvoleným ze skupiny sestávající z chloritových solí, hypochloritových solí,
    peroxidů, persulíátových solí, permanganátových solí, chlorindioxidu a ozonu, po dobu účinnou ke zlepšení aromátu, pachu nebo barvy polysacharidů bez podstatné degradace polysacharidů;
    b) bělení polysacharidů po uhlíkovém a iont©měničovém působení uvedením uhlíkem zpracovaného polysacharidů do kontaktu s bělícím činidlem svoleným ze skupiny sestávající z peroxidů a ozonu.
  29. 29. Způsob pro odstranění nežádoucího aromatu, pachů a/nebo barev z polysacharidů vyznačující se tím, že obsahuje stupně :
    a) dispergování polysacharidů ve vodném mediu při 1 až 40% pevných látek;
    b) přívodu dispergovaného polysacharidů při rychlosti průtoku od 0,0035 do 35,2 1/min/m2 do iontoměničového přístroje;
    c) bělení iontoměničové .zpracovaného:polysacharidu, uvedením i.ontoměhičově zpracovaného polysacharidů do kontaktu s bělícím činidlem.zvoleným z peroxidů a .ozonu; a
    d) získání iontoměničové zpracovaného, běleného polysacharidů, ve kterém iontoměničové zpracovaný, bělený polysacharid je charakterizován zlepšeným aromátem,-pachem a/nebo barvou.
  30. 30. Způsob podle nároku 29 vyznačující se tím, že způsob je kontinuální.
  31. 31. Způsob pro odstraněni nežádoucích aromatŮ a pachů z rozpustných polysacharidů vyznačující se tím, že obsahuje stupně :
    a) rozpuštění rozpustného polysacharidů ve vodném prostředí při 1 až 40% pevných látek;
    b) , přívod rozpustného polysacharidů do ultraíiltračního přístroje opatřeného membránou mající oddělení molekulové hmotnosti minimálně 1.000; a x
    c) získání dispergovaného, filtrovaného rozpustného polysacharidu;
    ve kterém filtrovaný rozpustný polysacharid je charakterizován zlepšeným aromátem a pachem.
  32. 32. Způsob podle nároku·31 vyznačující se tím, že kromě toho obsahuje nejméně jeden způsobový stupeň zvolený ze skupiny sestávající z
    a) bělení filtrovaného polysacharidu, uvedením filtrovaného polysacharidu do kontaktu s bělícím činidlem zvoleným z peroxidů a ozonu;
    b) procházením filtrovaného polysacharidu skrze }
    nejméně jeden sloupec naplněný předem promytým, granulárním aktivovaným uhlíkem, při rychlosti průtoku od 0,1., íl do 20,0 základních objemů/hodinu, kterýžto sloupec byl naplněn zvi líčenými uhlíkovými granulemi, zpětně promyt a předehřát;
    c) naplnění filtrovaného polysacharidu při rychlosti průtoku od 0,0035 do 35,2 l/min/ar do i on torně r. i čového přístroje; a ·.,
    d) jakákoliv jejich kombinace.
  33. 33. Způsob podle nároku 32 vyznačující se tím, že způsob je kont iniiální.
    3-1. Způsob podle nároku 31 vyznačující se tím, že kromě toho obsahuje jeden způsobový stupeň zvolený ze skupiny sestávající z : _ , . . . · ----- 1
    a) uvedení filtrovaného, rozpustného polysacharidu do kontaktu s bělícím činidlem;
    b) procházením filtrovaného, rozpustného polysacharidu skrze nejméně jeden sloupec naplněný předem promytým, granulárním, aktivním uhlíkem při rychlosti průtoku 0,1 až 22,0 základních objemů/hodinu, kterýžto sloupec byl naplněn se zvlhčenými uhlíkovými granulemi, zpětně promyt a předehřát;
    i „ . .. c). přívod f i l trovaného,... rozpustného polysacharidu........,* . - ----při rychlosti průtoku od 0,0035 do 35,2 1/min/m2 do iontoměničového přístroje; a
    d) jakákoliv jejich kombinace, ve které způsobový stupeň je uskutečněn před tím, než rozpustný polysacharid byl filtrován skrze ultrafiltrační přístroj,
  34. 35. Způsob podle nároku. 34 vyznačující se tím. Se způsob je kontinuální,
  35. 36. Polysacharid zvolený ze skupiny tvořené ze škrobu *· (0), gumy (gum), cellulosy a heteropolysacharidů (Ů) z mikrobiálníchzživočišných produktů a rostlinných zdrojů a jejich derivátu (ů) 'a jejich zesítěného produktu a je5 jich hydrolysátu a jejich kombinace, charakterizovaných zlepšeným aromátem, pachem a/nebo barvou a připravených podle způsobu z Nároku 1.
  36. 37. Polysacharidový hydrolysát podle nároku 36, ve kterém polysacharid je hydrolysovaný škrob, oxidizovaný škrob, bělený škrob, přeměněný škrob, enzymově modifiko- .
    váný škrob, maltodextrin, pyrodextrin, amylosa 9 krátkým řetězcem, hydrolysovaná potravinářská guma a hydrolysovaná potravinářská vlákna a jejich deriváty a jejich zkřížené produkty a kombinace.
    33, Polysacharidový hydrolysát podle nrároku 36 . , ve kterém polysacharid je derivátem anhydridu kyseliny oktenyl jantarové voskového kukuřičného nebo tapiokového dextrinu; enzymově přeměněným tapiokovým nebo bramborovým škrobem, mající D.E. od 0,5 do 5; nebo tapiokovým, kukuřičným nebo bramborovým dextrinem.
    I
  37. 39. Polysacharid zvolený ze skupiny tvořené škrobem (y), gumou (gumami), cellulosou (ami) a heteropoly-Si*.
    í sacharidem (y) z mikrobiálních, živočišných a rostlinných zdrojů a jejich deriváty a jejich zesítěnými produkty a jejich hydrolysáty a jejich kombinací (emi), charakterizovanými zlepšeným aromátem, pachem a/nebo barvou a připraveným i způsobem podle nároku 8.
  38. 40. Polysacharid zvolený ze skupiny obsahující škrob, gumu, cellulosu a heteropolysacharidy z mikrobiálních, živočišných a rostlinných zdrojů a jejich deriváty a je* jich zesítSné produkty, a jejich hydrolysáty a kombi. nace, charakterizované zlepšeným aromátem, pachem a/nebo barvou, a připravené způsobem podle nároku 14.
    #
  39. 41. Polysacharid zvolený ze skupiny obsahující škrob, gumu, cellulosu a heteropolysacharidy z mikrobiálních, živočišných a rostlinných zdrojů a jejich deriváty a jejich zesítěné produkty, a jejich hydrolysáty a kombinace, charakterizované zlepšeným aromátem, pachem a/nebo barvou, a připravené způsobem podle nároku 16.
  40. 42. Polysacharid zvolený ze skupiny obsahující škrob, gumu, cellulosu a heteropolysacharidy z mikrobiálních, živočišných a rostlinných zdrojů a jejich deriváty a jejich zesítěné produkty, a jejich hydrolysáty a kombinace, charakterizované zlepšeným aromátem, pachem a/nebo barvou, a připravené způsobem podle nároku 13.
    Ξ — —^^43 - Póry sacharid zvol ený7 ze skupi nyTobsahuj i c i škrob;
    gumu, cellulosu a heteropolysacharidy z mikrobiálních, A živočišných a rostlinných zdrojů a jejich deriváty a jejich zesitSnó produkty, a jejich hydrolysáty a kombit nace, charakterizované zlepšeným aromátem, pachem a/nebo barvou, a připravené způsobem podle nároku 21.
    44. Polysacharid zvolený ze skupiny obsahující škrob, gumu, cellulosu a heteropolysacharidy z mikrobiálních,
    52....... ' ..............
    Živočišných a rostlinných zdrojů a jejich deriváty a jejich zesítěné produkty, a jejich hydrolysáty a kombinace, charakterizované zlepšeným aroma tem, pachem a/nebo barvou, a připravené způsobem podle nároku 26.
    45. Polysacharid zvolený ze skupiny obsahující škrob, gumu, cellulosu a heteropolysacharidy z mikrobiálních, živočišných a rostlinných zdrojů a jejich deriváty a jejich zesítěné produkty, a jejich hydrolysáty a kombinace, charakterizované zlepšeným aromátem, pachem a/nebo ř
    barvou, a připravené způsobem podle nároku 29.
    4'
    46. Polysacharid zvolený ze skupiny obsahující škrob, gumu, cellulosu a heteropolysacharidy z mikrobiálních, S živočišných a rostlinných zdrojů a jejich deriváty a jejich zesítěné produkty, a jejich hydrolysáty a kombinace, charakterizované zlepšeným aromátem, pachem a/nebo barvou, á připravené způsobem podle nároku 31.
    47. Zlepšený poživatelný výrobek obsahující 0,05 až -*
    100* polysacharidů (Ů) vyznačující se tim, že poživatelný výrobek je připraven způsobem obsahujícím . stupně :
    a) odstranění nežádoucích aromatů, pachů a/nebo barev z polysacharidů způsobem zvoleným ze skupiny tvoře- l né : stripováním parou, působením aktivovaným, granuláí— ním uhlíkem a bělením; ultraíiltrací a bělením; střipováním parou a bělením; iontoměničovým působením a stripováním parou; iontoměničovým působením a působení s aktivovaným, granulárním uhlíkem; stripováním parou a ultraíiltrací; a jakákoli jejich kombinace účinná k čištění pólyBacharidu. i’
    b) získání čistého polysacharidů; a
    c) užití získaného polysacharidů jako složky ve i výrobě zlepšeného poživatelného výrobku;
    při Čemž poživatelný výrobek byl zlepšen odstraněním nežádoucího aromatu, pachu a/nebo barvy z polysacharidů.
  41. 43. Zlepšený poživatelný výrobek podle nároku 47 vyznačující se tím, Se zlepšený poživatelný výrobek je zvolen ze skupiny tvořené iarmaceutickými výrobky a polysacharid obsahující potravinou,
  42. 45. Zlepšená potravina obsahující 0,05 až 100% polysacharidu vyznačující se tím, že tato potravina je připravena způsobem sestávájícfnze stupňů :
    a) degradováním polysacharidů působením kyselin, tepla nebo enzymů nebo jejich kombinací, k získání polysacharidu majícího D.E. od 0,5 do.20 ;
    b) dispergováním polysacharidů ve vodném mediu při 1 až 40% pevných látek;
    c) odstranění nežádoucího aromatu, pachu a/'nebo barvy z dispergovaného polysacharidů stři pováním parou, stripováním parou a bělením, působením aktivovaným, granulárním uhlíkem a bělením; ultraíiltrací; ultraíiltrací a bělením; iontoměničovým působením a bělením nebo j akouk c 1 i \> je ji c h komtbinací účinnou k čištění polysacharidu;
    d) získání čištěného polysacharidů; a
    e) ušití získaného polysacharidů jako slo2ku k výrobě zlepšených potravin, přičemž tyto potraviny byly zlepšeny odstraněním nežádoucích aromat, pachů a/nebo barev z polysacharidů.
  43. 50. Zlepšený poživatel ný výrobek podle nároku 47, vkterém „ zlepšená , potráví na : j e zvolena: ze skupí r.y tvořené - - nízkotukovou nebo beztukovou pomazánkou, margarinem, mraženým dezertem, nízkotukovou kyselou smetanou, nízkotukovým sýrem, ztuženým odstředěným mlékem, bílou omáčkou, smetanovou omáčkou, alíredo omáčkou, sýrovou omáčkou, omáčkou v plechovkách, salátovou zálivkou, smetanovou polévkou, polévkou, sýrovou pomazánkou, běličem kávy, suchou kakaovou směsí, šlehanými mlékárenskými krémy, umělým sladidlem, pudinkem, koláčovou náplní, koláčem,
    í.
    peCeným zbožím s nízkým obsahem tuku, zálivkou ε nízkým obsahem tuku, nízkotukovými mlékárenskými výrobky a polysacharid obsahujícími potravinami.
CZ93142A 1992-02-07 1993-02-05 Process of purifying polysaccharides CZ14293A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US83283892A 1992-02-07 1992-02-07

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ14293A3 true CZ14293A3 (en) 1994-04-13

Family

ID=25262751

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ93142A CZ14293A3 (en) 1992-02-07 1993-02-05 Process of purifying polysaccharides

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0554818B1 (cs)
JP (1) JPH07102160B2 (cs)
AT (1) ATE165838T1 (cs)
AU (3) AU649909B2 (cs)
CA (1) CA2088933C (cs)
CZ (1) CZ14293A3 (cs)
DE (1) DE69318320T2 (cs)
DK (1) DK0554818T3 (cs)
HU (1) HUT66917A (cs)
PL (1) PL297669A1 (cs)
SK (1) SK5893A3 (cs)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5679396A (en) * 1992-06-18 1997-10-21 Opta Food Ingredients, Inc. Non-fat, reduced fat and low fat cheeses and method of making
US5547513A (en) * 1992-06-18 1996-08-20 Opta Food Ingredients, Inc. Starch-based texturizing agent
US5679395A (en) * 1992-06-18 1997-10-21 Opta Food Ingredients, Inc. Fat free, reduced fat and low fat margarine-like spreads and cream cheese
US5470391A (en) * 1992-06-18 1995-11-28 Opta Food Ingredients, Inc. Starch-based texturizing agent
US5720822A (en) * 1995-06-07 1998-02-24 National Starch And Chemical Investment Holding Corporation Thermally-inhibited pregelatinized non-granular starches and flours and process for their production
GB9403509D0 (en) * 1994-02-24 1994-04-13 Bp Chem Int Ltd Acetylation of lignocellulosic materials
AU2203595A (en) * 1994-03-31 1995-10-23 Opta Food Ingredients, Inc. Starch-based texturizing agent
DE4420730A1 (de) * 1994-06-15 1995-12-21 Henkel Kgaa Verfahren zur Desodorierung und Stabilisierung biotechnologisch gewonnener Wertstoffe und ihrer wäßrigen Zubereitungen
AU3841295A (en) * 1994-10-10 1997-04-30 Unilever Plc Aqueous dispersions with hydrolysed starch derivatives
CA2344121A1 (en) * 2000-04-28 2001-10-28 Takaaki Otera Substantially sediment-free beverage emulsion stabilizer
US20030108505A1 (en) 2001-08-17 2003-06-12 Hongjie Cao Use of xanthan gum as a hair fixative
US8216628B2 (en) * 2001-09-06 2012-07-10 Corn Products Development, Inc. Process for purifying starches
US8545828B1 (en) 2003-02-21 2013-10-01 Akzo Nobel N. V. High viscosity heat-treated xanthan gum
US8058246B2 (en) 2004-02-27 2011-11-15 Akzo Nobel N.V. Method and composition to achieve stable color of artificially colored hair
US7494667B2 (en) 2004-03-02 2009-02-24 Brunob Ii B.V. Blends of different acyl gellan gums and starch
US7972589B2 (en) 2004-05-17 2011-07-05 Akzo Nobel N.V. Hair fixative film
US20060025382A1 (en) 2004-07-29 2006-02-02 Ian Brown Use of a crosslinked or inhibited starch product
US20060025381A1 (en) 2004-07-29 2006-02-02 National Starch And Chemical Investment Holding Company Use of a chemically modified starch product
JP2006143816A (ja) * 2004-11-17 2006-06-08 South Product:Kk 脱色フコイダンの製造方法
JP4933041B2 (ja) * 2004-12-06 2012-05-16 佐々木商事有限会社 効率の改善された分枝デキストリンの製造法
US7854947B2 (en) 2004-12-17 2010-12-21 Akzo Nobel N.V. Personal care compositions comprising plant fiber
US20070042023A1 (en) 2005-08-22 2007-02-22 National Starch And Chemical Investment Holding Corporation Dissolvable film
CN101378668B (zh) * 2006-02-06 2013-10-09 帝斯曼知识产权资产管理有限公司 含β-胡萝卜素的组合物
TR201809592T4 (tr) * 2006-02-06 2018-07-23 Dsm Ip Assets Bv Aktif içerik maddelerinin bileşimleri.
US8574624B2 (en) 2006-11-17 2013-11-05 Corn Products Development, Inc. Highly inhibited starch fillers for films and capsules
US9149664B2 (en) 2007-01-31 2015-10-06 Akzo Nobel N.V. Sunscreen compositions
US9055752B2 (en) 2008-11-06 2015-06-16 Intercontinental Great Brands Llc Shelf-stable concentrated dairy liquids and methods of forming thereof
EP2418947B1 (en) * 2009-04-17 2019-03-13 Archer Daniels Midland Company Bleached dextrin and methods of forming the same
FR2945043B1 (fr) * 2009-04-30 2019-07-26 Roquette Freres Procede de purification de polymeres de glucose destines aux solutions de dialyse peritoneale
JP5788668B2 (ja) * 2010-12-03 2015-10-07 三栄源エフ・エフ・アイ株式会社 コク味が増強されたコーヒー含有飲料又は茶飲料
US9351508B2 (en) 2012-03-10 2016-05-31 Corn Products Development, Inc. Delayed gelling starch compositions
DE102012009593B4 (de) * 2012-05-07 2019-03-07 Innovent E.V. Verfahren zum Abbau von Polysacchariden ausgewählt aus den Stoffgruppen der Glykosaminoglykane und deren Derivaten sowie der Alginate
BR112015023484A2 (pt) 2013-03-15 2017-07-18 Cargill Inc composição de carboidrato, produto e processso para preparar uma composição de carboidrato
EP2815745A1 (en) 2013-06-21 2014-12-24 Swiss Caps Rechte und Lizenzen AG Soft shell capsule and process for its manufacture
EP2815744A1 (en) 2013-06-21 2014-12-24 Swiss Caps Rechte und Lizenzen AG Gastro-resistant soft shell capsule and process for its manufacture
JP6777372B2 (ja) * 2014-07-09 2020-10-28 味の素株式会社 粉末状清涼飲料用組成物の製造方法
US9828440B2 (en) 2015-06-25 2017-11-28 Corn Products Development, Inc. Physically modified sago starch
CN112367856A (zh) 2017-11-03 2021-02-12 玉米产品开发公司 淀粉共混物及其用途
CN111333738A (zh) * 2018-12-19 2020-06-26 云南云淀淀粉有限公司 一种提高马铃薯淀粉白度的加工工艺

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE412125C (de) * 1922-01-17 1926-03-11 Walter Leonhardt Dr Verfahren zur Darstellung von weissem Pflanzenleim
JPS5132599A (ja) * 1974-09-11 1976-03-19 Sankyo Shokuhin Kogyo Kk Arabiagamunodatsushokuhoho
US3974034A (en) * 1975-09-12 1976-08-10 Cpc International Inc. Malto-dextrins of improved stability prepared by enzymatic hydrolysis of oxidized starch
JPS5747499A (en) * 1980-09-05 1982-03-18 Mitsui Toatsu Chemicals Purification of particulate saccharified solution
PH22132A (en) * 1982-06-28 1988-06-01 Calgon Carbon Corp Sweetener solution purification process
US4761186A (en) * 1986-08-18 1988-08-02 General Foods Corporation Method of purifying starches and products produced therefrom
DE3729842A1 (de) * 1987-09-05 1989-03-23 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur herstellung von alkyloligoglycosiden
FR2623194A1 (fr) * 1987-11-13 1989-05-19 Elf Aquitaine Procede de purification de solutions aqueuses de polysaccharides et de leurs derives, en particulier de scleroglucane par adsorption
DE3839017A1 (de) * 1988-11-18 1990-05-23 Henkel Kgaa Verfahren zum destillativen abtrennen unerwuenschter bestandteile natuerlicher fette/oele und ihrer derivate
CA2058337C (en) * 1991-01-16 1998-06-23 Leo Walsh Column carbon treatment of polysaccharides
DE69205024T2 (de) * 1991-02-11 1996-03-14 Unilever Nv Stärken mit verbessertem Aroma.

Also Published As

Publication number Publication date
CA2088933C (en) 1998-05-19
AU5935394A (en) 1994-06-23
EP0554818B1 (en) 1998-05-06
EP0554818A3 (cs) 1994-01-05
AU3200293A (en) 1993-08-12
AU5796894A (en) 1994-05-19
SK5893A3 (en) 1994-07-06
DK0554818T3 (da) 1999-03-01
HU9300305D0 (en) 1993-04-28
DE69318320D1 (de) 1998-06-10
PL297669A1 (en) 1993-12-13
AU672869B2 (en) 1996-10-17
EP0554818A2 (en) 1993-08-11
JPH067200A (ja) 1994-01-18
AU649909B2 (en) 1994-06-02
DE69318320T2 (de) 1998-12-24
CA2088933A1 (en) 1993-08-08
ATE165838T1 (de) 1998-05-15
HUT66917A (en) 1995-01-30
JPH07102160B2 (ja) 1995-11-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ14293A3 (en) Process of purifying polysaccharides
US5756721A (en) Purification of polysaccharides
US5424418A (en) Low-calorie soluble glucose polymer and process for preparing this polymer
KR0135075B1 (ko) 식이섬유를 함유한 덱스트린의 제조방법
Jeon et al. Continuous production of chitooligosaccharides using a dual reactor system
JP4071909B2 (ja) 分枝マルトデキストリンとその製造方法
AU2013215397B2 (en) Reduced sugar syrups and methods of making reduced sugar syrups
KR20090121313A (ko) 저항성 전분 산물의 생산
JPH05505103A (ja) カロリー低減食品の製造方法
DE69821047T2 (de) Verfahren zur Herstellung von isomalto-oligosaccharid-reichen Sirupen
KR20030088365A (ko) 이소아밀라아제에 의한 저아밀로오스 전분의 당가지제거에 의해 제조된 저항 전분
DE69932530T2 (de) Verfahren zur überführung von sucrose in glukose
JP2021515067A (ja) 耐性エンドウデキストリンの製造方法
US4840807A (en) Branched dextrin production and compositions containing same
JPH0728695B2 (ja) 血清脂質成分の改善作用を有する食品組成物
JPS5840065A (ja) 低カロリ−甘味料およびそれを用いた低カロリ−飲食物の製造法
JP2007332277A (ja) 難消化性オリゴ糖含有組成物の製造方法及び飲食品
KR20100115351A (ko) 수소화된 이소말토올리고당의 제조 방법
US20090011082A1 (en) Production of Resistant Starch Product Having Tailored Degree of Polymerization
KR102547599B1 (ko) 식이 섬유를 함유하는 수소첨가 글루코스 중합체 조성물
JPH04335872A (ja) 特定保健用食品
MXPA01004362A (en) Substantially sediment-free beverage emulsion stabilizer