CS417491A3 - Aqueous, cathode-electrodeposited varnish coating composition and its use - Google Patents

Aqueous, cathode-electrodeposited varnish coating composition and its use Download PDF

Info

Publication number
CS417491A3
CS417491A3 CS914174A CS417491A CS417491A3 CS 417491 A3 CS417491 A3 CS 417491A3 CS 914174 A CS914174 A CS 914174A CS 417491 A CS417491 A CS 417491A CS 417491 A3 CS417491 A3 CS 417491A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
component
coating composition
composition according
groups
weight
Prior art date
Application number
CS914174A
Other languages
English (en)
Inventor
Helmut Dr Honig
Kurt Edgar Jaeger
Klausjorg Ing Klein
Dietrich Dr Saatweber
Original Assignee
Herberts & Co Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Herberts & Co Gmbh filed Critical Herberts & Co Gmbh
Publication of CS417491A3 publication Critical patent/CS417491A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09DCOATING COMPOSITIONS, e.g. PAINTS, VARNISHES OR LACQUERS; FILLING PASTES; CHEMICAL PAINT OR INK REMOVERS; INKS; CORRECTING FLUIDS; WOODSTAINS; PASTES OR SOLIDS FOR COLOURING OR PRINTING; USE OF MATERIALS THEREFOR
    • C09D5/00Coating compositions, e.g. paints, varnishes or lacquers, characterised by their physical nature or the effects produced; Filling pastes
    • C09D5/44Coating compositions, e.g. paints, varnishes or lacquers, characterised by their physical nature or the effects produced; Filling pastes for electrophoretic applications
    • C09D5/4473Mixture of polymers
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S524/00Synthetic resins or natural rubbers -- part of the class 520 series
    • Y10S524/901Electrodepositable compositions

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Prevention Of Electric Corrosion (AREA)
  • Polyoxymethylene Polymers And Polymers With Carbon-To-Carbon Bonds (AREA)

Description

-1
Vodná, na katodě elektrovylučovaná laková potahovacíkompozice a její použití
Oblast vynálezu
Tento vynález se týká vodné, na katodě vylučované la-kové potahovací kompozice, která obsahuje /4/ jednu nebovíce aminoskupin obsahující syntetické pryskyřičné pojivo,které lze rozpustit nebo dispergovat ve vodě protonizacíkyselinami, /B/ zesítovací činidla, reagující s těmito prys-kyřicemi při vypalování a /C/ rozpustné a/nebo neroz-pustné transesterifikační a/nebo esterifikační katalyzá-tory pro zesítovací reakci za tepla při teplotách nad100 °C, a která popřípadě obsahuje pigmenty, inhibitorykoroze, látky působící proti tvorbě kráterů, lakové po-mocné látky, katalyzátory a organická rozpouštědla.
Tento vynález se také týká použití této potahovacíkompozice pro katodické vylučování z lakové lázně naelektricky vodivé povrchy.
Dosavadní stav techniky DE-A-2707405 a DE-A-2707482, které byly oba publi-kovány 26.ledna 1978, uvádějí samozesítitelná pojivá prokatodicky elektrovylučováné laky, kterými jsou reakčníprodukty, obsahující aminoskupinu a/nebo polyadiční pro-dukty, obsahující terminální nebo laterální dvojné vazby.
Podle DE-B-2732902 publikovaného 2.dubna 1985, mohoubýt reakční produkty jako jsou produkty výše uvedené, po-užity společně s urethanovými sloučeninami jako pojivýpři katodickém vylučování. Nevýhody takových pojiv zahr-nují relativně vysoký obsah organických rozpouštědel,pocházejících z výrobního procesu, tvorbu povrchových -9- defektů, nedostatečnou elasticitu potahů a problémy sadhezí dalších potahů, aplikovaných na potahy uvedený. EP-B-66859, publikovaný 15. prosince 1982, popisujepojivový systém, skládající se z /V směsí nebo prekondenzátů syntetických pryskyřic, obsa-hujících terminální nebo laterální dvojné vazby, pri-mární a/nebo sekundární hydroxylové skupiny a amino-skupiny, /B/ polyestery, obsahující /^-hydroxyesterové skupiny jako transesterifikační a/nebo transamidační tvrdidlaa /C/ transesterifikační katalyzátory.
Jedna nevýhoda tohoto systému spočívá ve tvorběrozkladných produktů během vypalování. V německé patentové přihlášce P 35 30 179»1-43,jsou polyestery, obsahující fá -hydroxyesterové skupiny,nahrazeny speciálními zesítovacími činidly, kterými jsouprodukty Michaelovy adice esterů monokarboxylových nebodikarboxylových kyselin, které jsou schopné Michaelovyadice a které obsahují nejméně jednu dvojnou vazbu schop-nou Michaelovy reakce a které v průměru obsahují buď dvěreaktivní esterové skupiny nebo jednu reaktivní estero-vou skupinu a jednu ethylenickou dvojnou vazbu v moleku-le. Během zesítovací reakce opět vznikají štěpné produkty. US patenty č. 3925181 a 3975251 vydané 9.prosince 1975a 17.srpna 1976, uvádějí kombinace CED pojiv, obsahují-cích primární a/nebo sekundární aminoskupiny,se sloučeni-nami, obsahujícími dvojné vazby /CED je mezinárodnízkratka pro katodické elektrovylučování/. V tomto případěje zesítovací reakcí Michaelova adice reaktivních aminů na dvojné vazby. Nevýhoda tentokrát spočívá v nedosta-tečné stabilitě CED lázně, jelikož Michaelova adicemůže vlastně probíhat při teplotě místnosti. Tuto nesta-bilitu CED lázní lze snížit úplnou neutralizací primár-ních a sekundárních aminů. Získání dobré hustoty zesítěnípředpokládá dostatečně velké množství reaktivních amino-skupin a proto také odpovídající množství kyseliny kneutralizaci. Tím se zvýší množství elektřiny nutné kvyloučení, nebezpečí poškození tvořeného filmu bublinamitvořenými na katodě a sníží se rovnoměrnost pokrytí.
Kromě toho, bazicita potahu vede k horším antikoroziv-ním vlastnostem, zvláště po mechanickém namáhání, napří-klad uvolňováním úlomků. JSdheze následných potahů, napří-klad v automobilovém průmyslu, je podstatně ovlivněnazákladním potahem. Předmětem tohoto vynálezu je vyhnout se do značnémíry těmto známým nevýhodám a výrazně zlepšit odolnostvůči povětrnostním vlivům na volném prostranství a odol-nost vůči poškozování kameny, zvláště při teplotách vypa-lování od 100 do 160 °C.
Sylo zjištěno, že tohoto cíle lze dosáhnout použi-tím potahovacích kompozic, obsahujících pojivá a kataly-zátory dále definovaného typu.
Podstata vynálezu
Tento vynález se týká vodné, elektrolyticky na kato-dě vylučované, lakové potahovací kompozice, která obsahu-je /4/ jednu nebo více aminoskupin, obsahujících synte-tických pryskyřic jako pojiv, která lze rozpustit nebodispergovat ve vodě protonizací kyselinami, /B/ zesítova-cí činidla, reagující s nimi při vypalování a /C/ roz-pustné a/nebo nerozpustné transesterifikační a/neboesterifikační katalyzátory pro termickou zesítovací reak- -4- ci při teplotách nad 100 °C a která popřípadě obsahuje pigmenty, inhibitory koroze, látky působící proti tvorbě kráterů, lakové pomocné látky, katalyzátory a or- ganická rozpouštědla, vyznačující se tím, že jako kom- • ponentu /4/ a /3/ obsahuje /4/ od 95 do 5 % hmotnostních, vztaženo na syntetické pryskyřičné pojivo jako celek, jednu nebo vícepol.ykondenzačnich, polymeračních a/nebo polyadičnichpryskyřic, kde tato pryskyřice, nebo je-li přítomno i několik pryskyřic jejich směs, a/ má číselnou průměrnou molekulovou hmotnost /Sin/ od 700 do 10000, b/ obsahuje od 0 do 21,7 x 10^ laterálních nebo ter-minálních dvojných vazeb na 1000 g, což odpovídáhydrogenačnímu jodovému číslu od 0 do 90, c/ obsahuje primární hydroxylové skupiny, odpovída-jící hydroxylovému číslu od 15 do 300 a d/ obsahuje terciární aminoskupiny, odpovídajícíaminovému číslu od 30 do 150, /B/ od 5 do 95 / hmotnostních, vztaženo na pryskyřičnépojivo jako celek, polymeračních, polykondenzač-ních a/nebo polyadičnich pryskyřic, majících čísel-nou průměrnou molekulovou hmotnost /SIn/od 170 do10000 a obsahujících v průměru nejméně dvě termi-nální nebo laterální ethylenické dvojné vazby namolekulu a méně než jednu terminální esterovou sku-pinu na molekulu, která je schopna transesterifikacapři vypalování. Z důvodů nepřítomnosti nebo přítomnosti pouze maléhopočtu hydrolyticky štěpitelných esterových skupin, je CDElátka podle vynálezu vysoce stabilní vůči hydrolýze.
Odborná výroba složek / &/ a /3/ umožňuje, aby zesi-lovací reakce při vypalování proběhla bez jakýchkoliv -5- emisí štěpných produktů, poškozujících životní prostře-dí.
Složky A, B a/nebo C mohou být použity jak ve forměsměsí, tak ve formě prekondenzátů nebo prepolymerů,tj.zahříváním směsí popřípadě v ibertní plynové atmosféřena teploty od 40 do 200 °C nebo vyšší, ^ato tvorba prekon-denzátu nebo prepolymerů je v oboru známá a je cílena klepšímu společnému vylučování různých složek během elektro-lytického potahovacího procesu. Nahřívání složek můževšak také poskytnout další výhodné jevy jako je čistšíultrafiltrát, lepší disperze, hladší povrch filmu alepší adhezivní vlastnosti.
Dosud se předpokládalo, že k zesítění elektrolytic-ky vylučovaných lakových pojiv, obsahujících terminál-ní nebo laterální dvojné vazby za nepřítomnosti konvenčníchzesilovacích činidel dochází pouze "termickou polymerací* , fi> -nenasycených dvojných vazeb" jak uvádí DE-A-2707405, publikovaná 26.ledna 1978.
Podle toho nebylo možné předvídat, že zesítění byse výrazně zvýšilo přítomností polyalkoholů o relativněvysoké molekulové hmotnosti, obsahujících primární hyd-roxylové skupiny, a to zvláště při poměrně nízkých vypalo-vacích teplotách /nízké vypalování/. Kromě toho dosudnebylo známo účinné použití transesterifikačních a este-rifikačních katalyzátorů pro termické zesítění syntetic-kých pryskyřičných pojiv, obsahujících primární nebosekundární hydroxylové skupiny zesítovacími činidly /B/,zvláště když zesítovací reakce není ani transesterifikač-ní ani esterifikační. Význam primárních hydroxylových skupin při zesítě- v ni zesítovací složkou /3/ byl demonstrován zkouškami s terciárními amino-akryláty, obsahujícími primární, se-kundární nebo žádné hydroxylové skupiny. Maximální ze-sítění vzniklo při použití pryskyřice, obsahující primár-ní hydroxylové skupiny, zejména při nízkých teplotáchvypalování. Přítomnost sekundárních hydroxylových sku-pinjposkytla o něco menší zesítění při poměrně nízkýchteplotách vypalování zatímco u pryskyřice bez hydroxylo-vých skupin bylo stěží pozorováno jakékoliv zesítění iza podmínek vypalování 60 minut při 180 °C.
Pojivá složky /A/ jsou známá a lze je připravit na-příklad podle příkladů EP-B 12463 publikovaného 25.června1980, ΞΡ-Α-40867, publikovaného 2.prosince 1982, EP-B-66859, publikovaného 15.prosince 1982 /příklady A1, A3 aA6/, EP-A-137459, publikovaném 17.dubna 1985 a DE-A-3436346, publikovaném 4.ledna 1988 /příklady A1 a A2/.Aiheze mezivrstvy se podpoří včleněním substituovanýchmočovinových skupin do složky /A/ a/nebo /B/, které lzezavést do molekuly pojivá například reakcí polyisokyaná-tu nebo blokovaného polyisokyanátu s monoaminem a poly-aminem.
Pojivo složky /A/ má číselnou průměrnou molekulovouhmotnost /Hn/ od 700 do 10000 a výhodně od 1500 do 5000·Obsahuje nejméně jednu terciární aminoskupinu na mole-kulu.
Spodní limit hodnoty aminového čísla by měl býtvýhodně 50 a výhodněji 70, zatímco horní limit by měl býtvýhodně 120 a výhodněji 100. Je-li aminové číslo přílišnízké, je rozpustnost nedostatečná nebo dochází ke tvor-bě nadměrně kyselých pH hodnot ve vylučovacích lázních atím nadměrně vysokému stupni neutralizace. Je-li aminovéčíslo příliš vysoké, vzniká během vylučování film o ma-lé adhezi nebo s pucnýřovitým povrchem. Pojivá složky -7- /4/ mohou být typu, který je v podstatě prostý volných karboxylových skupin.
Aainoepoxy-pryskyřice, obsahující hydroxylové sku-piny, lze nejlépe získat z polyglycidyletherů, obsahu-jících nejméně dvě 1,2-epoxidové skupiny na molekulu. Lzeje připravit a/ zavedením glycidylskupin v alkalickém prostředí napří-klad přes epichlorhydrin do aa/ pryskyřic, obsahujících alifatické, cykloalifa-tické nebo aromatické OH-funkční skupiny, napří-klad epoxy-novolaků, za tvorby polyglycidyletherů, ab/ pryskyřic, obsahujících alifatické, cykloalifa-tické nebo aromatické COOH-funkční skupiny zatvorby polyglycidyletherů nebo do ac/ pryskyřic, obsahujících alifatické, cykloalifa-tické nebo aromatické funkční skupiny, za tvorbypolyglyc idylaminů, b/ zavedením nenasycených glycidylmonomerů jako je glycidyl/meth/akrylát, N-glycidyl/meth/akrylamiď neboallylglycidylether polymerací v akrylových kopolyme-rech.
Ve zvláště výhodném provedení a/, jsou pryskyřice,obsahující 1,2-epoxidové skupiny, polyglycid.ylethery, od-povídající následujícímu obecnému vzorci
CHO- CR*-R" -/-0-R-0-CHo-CR*-RM-/-0-R-0—R” -CR*- CHO / 2 i n / 2 ve kterém R" * R'· *
R” * ,R" *
R”* R”* kde R*= vodík nebo -C Ho .. n 2n+j R” = -/CR~/ - R” = R nebo halogen, výhodně vodík,m = 0 až 6,n = 1 až 3.
Jejich číselná průměrná molekulová hmotnost /SK/ jeod asi 300 do 2000 a epoxidová ekvivalentní hmotnost odasi 170 do 1500. Tyto pryskyřice: jsou produkty reakceepichlorhydřinu s dihydroxydifenylmethanem /bisfenol F/nebo s dihydroxydifenylpropanem /bisfenol V. Polyepo-xidy vhodné molekulové hmotnosti se připraví bučí vhod-ným výběrem reakčních podmínek při reakci bisfenolu sepichlorhydronem nebo reakcí monomerní diglycidylovésloučeniny s dalším bisfenolem nebo s polyalkoholy s dlou·hým řetězcem jako jsou 1,6-hexandiol polytetrahydrofuran-diol, polykaprolaktondiol, polykaprolaktamdiol nebo pol.y-butadiendiol, za přítomnosti vhodných bázických nebo ky-selých katalyzátorů jako jsou komplexní fluoridy boru.'^aké je možné použití odpovídajících heterocyklickýchpolyepoxysloučenin jako jsou 1,3-diglycidyl-5,5-dimethyl-hydantoin>, triglycidylisokyanurát nebo diepoxidy bisimi-dů.
Ve výhodném provedení b/ jsou pryskyřicemi, obsahu-jícími epoxyskupiny, glycidyl/meth/akrylátové kopolymery, _Q_ získané kopolymerací glycidylmethakr.ylátu s nenasycenýmimonomery. Nenasycenými monomery jsou styren, vinyltoluen,/meth/akryláty různé délky řětezce, kde methakrylátyvýhodně obsahují přímé nebo rozvětvené alkoholy C^-C^ aakryláty výhodně obsahují přímé nebo rozvětvené alkoholy -^ÍHOskupiny lze zavést bud kopolymerací s nenasy-cenými aminy, jako jsou dialkylaminoalkyl/meth/akryláty,odpovídající akrylamidům nebo N-vinylimidazolu, nebo reakcívýhodně sekundárních aminů nebo aminoalkoholů s epoxysku-pinami.
Do složky /4/ lze zavést aminoskupiny bu3 připoje-ním NH-reaktivních skupin k epoxy skupině nebo reakcíhydroxylových skupin základní pryskyřice s bázickými mono-isokyanáty vzniklými reakcí aromatických a/nebo alifatic-kých a/nebo cykloalifatických diisokyanátů nebo polyiso-kyanátů s dialkylaminoalkanolem /DE-A-2 70 7405/·
Použitými NH-reaktivními skupinami jsou primární ami-no alkyl aminy , jako jsou dialkylaminy, monoalkylhydroxy-alkylaminy nebo dihydroxyalkylaminy. Příklady vhodnýchsloučenin jsou diethylamin, dimethylaminopropylamin,N-methylaminoethano1 nebo diethanolamin. Jestliže se po-užijí primární aminy nebo sekundární diaminy, vyskytujese prodlužování řetězce, například při použití adičníchproduktů 1,6-hexandiaminu se 2 mol glycidylesteru kyse-liny versatové. Jako sekundárních diaminů, výhodně diami-nů o dlouhém řetězci, lze také použít alkyldi amino alka-nů nebo produktů reakce nasycených glycidyletherů s pri-márními diaminoalkany. Příslušný počet hydroxylových sku-pin vzniká na jedné straně automaticky z epoxyskupinběhem připojování sekundárních aminoskupin, na druhéstraně ho lze řídit použitím hydroxyalkylaminů.
Molární poměry sloučenin, obsahujících epoxidové sku- 10- piny a sloučenin, obsahujících aminoskupiny, by měly býtzvoleny tak, aby zaručovaly úplné včlenění aminu, pro-tože jinak mohou vznikat během elektroforetického po-tahování vady povrchu, tj. výhodný je malý přebytek epoxy-skupin. Tato reakce aminů ve skutečnosti začíná při tep-lotě místnosti a obecně je exotermní, ^by se docílilo úpl-né reakce, musí se teplota periodicky zvyšovat na asi50 až 120 °C. Před přídavkem aminu se pryskyřice, obsa-hující 1,2-epoxidové skupiny, rozpustí v organickýchrozpouštědlech jako je xylen, methylisobutylketon, kteráse potom oddestilují před ředěním, nebo v rozpouštědlech,jako je ethylenglykolmonoethylether, propylenglykolmono-ethylether, díethylenglykoldimethylether nebo diaceton-alkohol, která mohou zůstat v roztoku. Jakékoliv amino-vé zbytky lze odstranit odpařením v tenké vrstvě nebodestilací s parou.
Primární aminy a polyaminy jsou za přítomnosti dosta-tečného počtu epoxidových skupin převáděny na terciárníaminy. Jestliže počet epoxidových skupin není dostateč-ný, mohou primární a sekundární aminoskupiny zůstávat vesložce /V. žíalý podíl primárních a sekundárních amino-skupin, odpovídající aminovému číslu pod 20 a výhodně pod10, je obecně neškodný. Vyšší podíl reaktivních amino-skupin může vést k předčasné želatinizaci nebo přinej-menším ke snížení stability.
Dvojné vazby lze zavést do složky /A/ bu5 přímo je-jich přídavkem k epoxyskupinám nebo nepřímo reakcíhydroxylové skupiny základní pryskyřice s nenasycenýmimonoisokyanáty získanými reakcí aromatických a/nebo cyklo-alifatických di- nebo polyisokyanátů s , β -nenasy-cenými monokarboxylovými kyselinami nebo odpovídajícímiamidy karboxylových kyselin takijvými jako jsou hvdroxy-alkyl/meth/akryláty nebo estery dikarboxylových kyselin -11- hydroxyalkyl/meth/akrylátú typu popsaného v DE-A-2707482.Vybrané jsou takové, že poskytují převážně tepelně sta-bilní urethanové skupiny na základě jejich molekulovéstruktury. Přímý přídavek epoxyskupin lze provést napří-klad d i all.yl aminem, nenasycenými mastnými aminy nebo inenasycenými mastnými kyselinami.
Vhodnými činidly prodlužujícími řetězec jsou nena-sycené dikarboxylové kyseliny, jako je kyselina fumaro-vá nebo dimerizovaná mastná kyselina nebo dokonce aduktynenasycených monoepoxysloučenin s di- nebo polyaminy, ob-sahujícími nejméně dvě primární aminoskupiny nebo nejménějednu primární a jednu sekundární aminoskupinu jako je 1,6-hexandiamin, 3-*aniinomethylaminopropylamin, diethy-lentriamin, trimethylhexamethylendiamin a isoforon-diamin, odpovídající následujícímu vzorci
H2N-/CH2/n-NH2 + 2 CH2-CH-R -γ HN-/CH2/ -NH-CHg-CH/OHZ-R
CI^-CH/OH/-R R = -CH2-G-CH2-CH=CH2= -CH.-OC-R* tt
O R*= nenasycený uhlovodíkový zbytek mastných kyselin.
Použitými nenasycenými monoepoxysloučeninami mo-hou být a/ glycidylestery přímých nebo rozvětvených, izolovanýchnebo konjugovaných nenasycených C^-C^g-monokarboxylo-vých kyselin, b/ glycidylethery přímých nebo rozvětvených, izolovanýchnebo konjugovaných nenasycených C^-C^θ-monoalkoholů. -12-
Aninoskupiny těchto pólyaminů reagují v podstatěstechiometričky při asi 50 až 105 °C s nenasycenými mono-epoxydovými sloučeninami v takovém poměru, že vzniká jed-na molekula, obsahující dvě reaktivní sekundární aminosku-piny, která reaguje jako činidlo, prodlužující řetězecs dalším polyepoxydem. Příklady těchto látek zahrnují pro-dukty reakce jednoho molu gl.ycidylallyletheru s amino-ethylathanolaminem nebo dvou mol glycid.ylestery kyselinylinolové s ethylendiaminem. Při použití tří reaktivníchcenter se včlenění rozvětví. Prodloužení řetězce lzetaké provést včleněním nenasycených substituovaných pri-márních aminů, jako je primární allylamin.
Další způsob- zahrnuje transeserifikaci etherifikova-nýnr methylol/methyl/akrylamidem, například methylol-akrylamidmonobutyletherem, jak je uvedeno v DE-A-293446?·Nenasycené dvojné vazby lze zavést stejným způsobem reak-cí s nenasycenými formaldehydovými pryskyřicemi jako jsoufenoplasty nebo aminoplasty. Vhodnými fenolickými prys-kyřicemi jsou například produkty reakce mono- a/nebopolyjaderných, popřípadě alkylsuhstituovaných fenolů sformaldehydem nebo donory formaldehydu jako je para-form-aldehyd. Methylolskupiny mohou být částečně nebo zcelaetherifikovány methanole, ethanolem, propanolem, butano-lem a/nebo nenasycenými mono alkoholy jako je allylalko-hol, hydroxyalkyl/meth/akryláty nebo oleylalkohol. Ethe-rifikované fenolické pryskyřice lze také připravit reak-cí s nenasycenými monoepoxidy jako jsou clycidylallyl-ethery nebo glycidylmethylakrylát. Další modifikace jemožná reakcí s nenasycenými monokarboxylovými kyselinami,jako je kyselina /meth/akrylová, monoestery kyseliny ma-leinové nebo fumarové, nebo nenasycené mastné kyselinyjako je; kyselina olejová, kyselina linolová, kyselina li-nolenová nebo jejich přirozené směsi. Nenasycené fenol-ethery o nízké molekulové hmotnosti jako jsou polymethylol* -13- /R/ sloučeniny fenolelkyletheru /Methylon resinz ' 75108, výrobek General Electric/. Nenasycené aminoplasty lze získatreakcí methylolované mel aminové, benzoguanaminové nebomočovinové pryskyřice s nenasycenými monoalkoholy nebomonokarboxylovými kyselinami.
Zvláště výhodné výchozí látky pro pojivá složky /&/jsou produkty reakce bisfenolu A, bisfenolu F a/nebonovolaků s epichlorhydrinem. Νονοίaky jsou míněny pro-dukty reakce fenolů s aldehydem jak popisuje práce ”Lack-kunstharze” H.Wagnera a H.F.Sarxe, Carl Hanser Verlag,Mímchov 1959, str 42, 45 a 46. Místo samotného fenolu lzepro výrobu novolaků použít vhodných homologů a derivátů.
Složka /A/ obsahuje primární hydroxylové skupiny, od-povídající hydroxylovému číslu od 15 do 300 a výhodněod 20 do 180. Sekundární hydroxylové skupiny převážně' vz-nikají při reakci sekundárních a primárních aminů s 1,2-epoxidovými skupinami. Primární hydroxylové skupinylze zavést do složky /A/ použitím alkanolaminů, obsahu-jících primární hydroxylové skupiny jako je diethanol-amin.
Další způsob přípravy CED pojiv, obsahujících pri-mární hydroxylové skupiny je založen na popřípadě čás-tečné reakci epoxidových skupin epóxypryskyřice s poly-alkohol.y, jako jsou dioly, trioly atd., například s poly-kaprokaprolaktondiolem a zavedení terciárních aminosku-pin známým způsobem. /Meth/akrylátové pryskyřice, obsahující primárníhydroxylové skupiny lze připravit současným zpracovánímmonomerů, obsahujících primární hydroxylové skupiny,například hydroxy^meth/akrylátu. ^ato simultánní kopo-lymerace nenasycených glycidylmonomerů zavádí 1,2-epoxi- -14- dové skupiny, které pak reagují s aminy známým způsobem.Roubovaná polymerace /meth/akrylátových monomerů na amino-epoxypryskyřice, obsahující terminální nebo laterální dvojné vazby, může rovněž vést k CED pojivům složky /V, kdyk současnému zpracování se použije například hydroxy-ethyl/meth/akrylát.
Polykondenzační pryskyřice, obsahující primárníhydroxylové skupiny, lze získat z reaktivních polyamino-amidových pryskyřic typu popsaného v "Lehrbuch der Lackeund Beschichtungen” H.Kittela, Verlag W.A.Colomb v Heene-mann GmbH Stuttgart-Berlín, díll, část 1,1971, str.509 až511, reakcí s 1,2-epoxidovými sloučeninami, obsahujícímiprimární hydroxylové skupiny jako je glycidol /2,3-epoxy-1-propanol/.
Složka /B/, která se používá pro zesítění složky /4/,má číselnou průměrnou molekulovou hmotnost /Mn/ od 170do 10000 a výhodně od 250 do 6000. Musí obsahovat v prů-měru nejméně dvě terminální nebo laterální dvojné vazbyna molekulu. Reakce, počínající na dvojných vazbách byměla probíhat tak rychle, aby se získalo příslušné zesí-tění při teplotách vypalování od 140 do 160 °C nebo niž-ších. fro tento účel jsou zvláště vhodné dvojné vazbyakrylových nebo methakrylových skupin.
Složka /B/ může obsahovat vhodné sloučeniny kyse-liny akrylové jako je ethylenglykoldiakrylát, 1,3-bu-tylenglykoldiakrylát, bisfenol-A-diakrylát, diethylen-glykoldiakrylát, triethylenglykoldiakrylát, tetraethy-lenglykoldiakrylát, 1,6-hexandioldiakrylát, polyethylen-glykoldiakrylát, trimethylolpropandiakrylát, trimethy-lolpropantriakrylát, pentaerythritoldiakrylát, penta-erythritoltriakrylát, pentaerythritoltetra-akrylát a me-laminakrylát a také odpovídající sloučeniny methakrylo-vé kyseliny. -1 5-
Další možností je použití sloučenin typu methakryl-amidu nebo akrylamidu, které se převádějí na sloučeninya pryskyřice, obsahující příslušné funkční skupiny, na-příklad hydroxylové skupiny, známými způsoby, napříkladpo réakci amidů s forraaldehydem a popřípadě po etherifi-kaci vzniklých meth.ylolových skupin. Dalším způsobempřípravy složky /3/ je reakce glycidylakrylátu nebo gly-cidylmethakrylátu se sloučeninami nebo pryskyřicemi,obsahujícími karboxylové skupiny. Protože tímto způso-bem vznikají />-hydroxyesterové skupiny, je důležitézajistit, aby při procesu vypalování nevznikaly žádnéštěpné produkty transesterifikací. Jestliže nenasycenéglycidylsloučeniny zreagují se sloučeninami nebo prys-kyřicemi, obsahujícími primární nebo sekundární aminoskupiny, existuje výrazně menší nebezpečí tvorby štěpnýchproduktů.
Složku /3/ lže také připravit transesterifikacíesterů a polyesterů nebo reakcí diisokyanátů, prepol.y-merů, obsahujících isokyanátové skupiny, prekondenzátůa syntetických pryskyřic s hydroxyalkyl/meth/akrylátem,například reakcí produktu reakce 1 mol trimethylol-propanu a 3 mol tolylendiisokyanátu a 3 mol 2-hydroxy-e th.yl akry lá tu.
Složka /B/ může popřípadě obsahovat terciární ami-nosk^piny k dosažení lepší dispergovatelnosti ve vodě. V těchto případech množství terciárních aminoskupinmusí být tak velké nebo tak malé, aby bylo zaručeno sou-časné vylučování se složkou /&/.
Současně je také možné přímé zavedení skupin, ob-sahujících dvojné vazby, například akrylové skupiny, domolekuly syntetické pryskyřice složky /A/, takže vznik- -16- nou v určitém rozsahu samotvrditelná CED pojivá. Nicméněje výhodné přidat k systému složku /3/ jako reaktivníředící složku, aby se docílilo CED potahů větší tloušlkyvrstvy /30 až 50 /Um/ a výborné rovnoměrné kryvosti.
Pro zesítění bez tvorby štěpných produktů je nej-lepší, aby složka /3/ obsahovala méně než 1, výhodněméně než 0,5 a nejvýhodněji v podstatě žádné esterovéskupiny na molekulu, schopné transesterifikace při vy-palování. Výrazem " v podstatě” je míněno, že praktickynejsou přítomny žádné tyto skupiny, ačkoliv v případěproduktů o vysoké molekulové hmotnosti tohoto typu,je vždy možná přítomnost velmi malého počtu těchto sku-pin.
Kromě zesilovacích činidel složky /B/ je možné po-užití dalších zesilovacích činidel vhodných pro kato-dicky vylučované systémy, jako jsou blokované polyiso-kyanáty, -hydroxyestery, melaminové pryskyřice, feno- lické pryskyřice, fenylallylether-formaldehydové prys-kyřice. Tímto způsobem je možné zlepšit určité vlast-nosti, například smáčivost pigmentů a vzhled filmovéhopovrchu bez jakékoliv výraznější ztráty reaktivity.
Vhodným výběrem pojiv složky /4/, obsahujících vícenebo méně reaktivní hydroxylové skupiny a zesilovacíchčinidel, obsahujících akrylové nebo methakrylové skupiny,je možné optimální vlastnosti vyvážení a získat vyni-kající stabilitu lázně.
Hmotnostní poměr složky /4/ ke složce /3/ činí95 - 5 % složky /4/ k 5 až 95 % složky /3/ a výhodně95 až 40 % složky /4/ k 5 až 60 % složky /B/.
Vhodnými katalyzátory zesítění, složka /C/ jsou -1 7- transesterifikační a esterifikační katalyzátory. Opti-mální množství katalyzátoru musí být zvlášt stanovenopro každý katalyzátor nebo pro každou směs katalyzátorus pojivém nebo pojivovou směsí. Obecně se použije od0,1 do 10 % a výhodně od 1 do 6 % kovu, vztaženo na slož-ky /A/ a /3/ jako celek, ve formě oxidů kovů, solí kovůa/nebo komplexních sloučenin kovů, například chelátů,monovalentních nebo polvvalentních kovů. Příklady vhodných katalyzátorů jsou oktoát olova,silikát olova, naftenát olova, sloučeniny zinku podle:DE-C-2807698 publikovaného 17.května 1979, napříkladALcophor^ 827, výrobek fy Henkel a podle DE-A-3306064,publikovaného 23»srpna 1984 a sloučeniny olova-zinku s n kyselinou nitroftalovou /Sicorin , výrobky fy B4SP/,komplexní sloučeniny oxidu zinečnatého a 8-hydroxychino-linu /používané také "in šitu”/, oxid antimonitý, naf-tenát kobaltu, acetylacetonát kadmia, thaliumdicyklo-pentadien, triethanolamin titanát a organické sloučeninycínu, například dibut.ylcíndilaurát a Swedcat 5 , pro-dukt fy Swedstab, Švédsko.
Vhodné jsou rovněž sloučenin?/· kovů ve vodě rozpust-né, kde se kov vylučuje v jemně rozptýlené formě s lakembuS ve formě sloučeniny nebo jako komplex.
Oxidy kovů, soli kovů nebo komplexní sloučeninykovů je třeba pouze smísit za studená nebo za zahřátí na40 až 250 °C s pojivý, popřípadě v inertní plynové at-mosféře.
Pokud se týká účinku oktoátů a naftenátů, může býtvýhodné odstranění rozpouštědel, například alifatickýcha aromatických uhlovodíků přítomných v obchodních pro- -18- duktech jejich odpařením a přídavkem sloučenin kovů pře-vážně ředitelných vodou, která jsou vysoce kompatibilnís pojivém nebo pojivovou směsí.
Jednou výhodnou metodou včlenění katalyzátoru doCED materiálu je přidat speciální oxidy kovů,napříkladoxid olovnatý, během mletí pigmentů a plniv /nastavova-del/, zvláště proto, že tímto postupem se zřetelně omezípoužití kyselé složky ke stabilizaci systému jako celku.
Katalyzátory, urychlující Michaelovu adici, lzerovněž použít v elektrovylučovacích lakových potahovacíchkompozicích podle vynálezu a lze je včlenit do systémubez nějakých problémů.
Kationtové pojivo se stane dispergovatelným ve voděznámým způsobem protonizace kyselinami.
Všechny pigmenty vhodné pro CED lze použít proelektrovylučovací lakové potahovací kompozice podle vy-nálezu. V souvislosti s vynálezem, u pigmentů se rozumí,že zahrnují plniva /nastavovadla/, hliníkové bronzy apodobně. Vhodnost pigmentu není určena směrem jeho migra-ce v elektrickém poli, jelikož vylučovací proces je zahá-jen koagulací ED pojivá jak je zřejmé z práce ”Zum Mecha-nismus der elektrophoretischen Lackierung” Dr.Eritze Bečka,Farbe und Lack, díl.72,č.3, 1966 str.218 až 224 a "Betrachtungen und Versuche zuř Elektrotauchlackierung" 0r.F.BečkaDr.H.Pohlemanna a Dr H.Spoora, Farbe und Lack, díl73,č.4/1967, str.298 až 310. Neiontová pojivá, jako jsounapříklad plastifikátory /dibutylftalát a další estery ky-seliny ftalové/, změkčovadla na bázi pryskyřic, kumaron-in-denové pryskyřice, uhlovodíkové pryskyřice a odpovídají-cí oleje /například kumaron-indenový olej/ lze přidat kezlepšení speciálních vlastností jejich emulgací do CED -19- láznš prostřednictvím původní a další vsádky.
Aiitiva, jako jsou látky zlepšující rozliv, látkypůsobící proti tvorbě kráterů, protipěnivá činidla, roz-pouštědla atd., lze vybrat a přidat známými způsoby.
Zpracovávané předměty, mající kovovou vodivost sekatodicky potáhnou elektrovylučovací lakovou potahovacíkompozicí podle vynálezu a vypalují po dobu 15 až 60minut, výhodně při teplotách 130 až 170 °C známým způ-sobem. Dobré výsledky lze samozřejmě získat i aplikacívyšších teplot, například 170 až 210 °C. V případech, kdy během zpracování nebo po něm setvoří poměrně velké částice, může být výhodné aplikovatzpracování ultra vukem podle DE-C-3113881, zveřejněného18.listopadu 1982. Tento postup, který se užívá pro potahováníelektropráškováním často umožňuje, aby i obtížné částice,které by se mohly akumulovat jako zbytky na sítu a filtru,byly dispergovány v ED lázni. Aby se dodrželo množstvíkyseliny nutné ke stabilizaci CED lázně na žádoucím ma-lém množství, přidá se minimální množství kyseliny a lá-zeň se pak zpracuje pro zlepšení stupně dispergace ultra-zvukem. Příklady provedení vynálezu
Uvedená procenta /%/ jsou všechna hmotnostní, pokudnení uvedeno jinak. CED pojivo A1
Podle EP-B-12463, se 301 g diethanolaminu, 189 g 3-/N,N-dimethylamino/-propylaminu a 1147 g aduktu 2 mol -20- 1 ,6-hexandiaminu a 4 mol glycid.ylesteru versatové kyse-liny /Cardura^ E 10, výrobek fy Shell/ se přidá k 5273 gbisfenol-A-epoxypryskyřice /hmotnostní epoxidový ekviva-lent 475/ v 3000 g ethoxypropanolu. Reakční směs semíchá 4 hodiny při 85 až 90 °C a pak 1 hodinu při 120 °C.Zředí se pak ethoxypropanolem na obsah pevné složky 60 %»
Charakteristiky:
Obsah pevné složky: 60 % hydroxylové číslo: 276 mg XOH/g pevné pryskyřice
Hydroxylové číslo vztaženo na primární hydroxylovéskuoiny: 55 mg XOH/g pevné pryskyřiceHydrogenační jodové číslo: v podstatě 0Aninové číslo, vztaženo na terciární aminoskupiny: 78 g XOH/g pevné pryskyřice CED pojivo A2 3120 g roztoku pojivá se připraví podle DE-B-2732902,sloupec 9, příklad A2, ze 706 g bisfenol-A-epoxyprysky-řice /hmotnostní epoxidový ekvivalent 260/, 631 g EGA/ethylglykolacetát, monoethylenglykolmonoethylether/, 0,25g hydrochinonu, 765 g semiesteru anhydridu tetrahydro-ftalové kyseliny a hydroxyethylmethakrylátu a 1017 g70% roztoku monoisokyanátu tolylendiisokyanátu a dimethyl-ethanolaminu v EGA a smísí s 1930 g CED pojivá A1 .
Charakteristiky směsi:
Obsah pevné složky: 66,2 %
Hydroxylové číslo: 158 mg KOH/G pevné pryskyřiceHydroxylové číslo, vztaženo na primární hydroxylovéskupiny: 22 mg XOH/g pevné pryskyřice
Hydrogenační jodové číslo pevné pryskyřice: 18Aninové číslo, vztaženo na terciární aminoskupiny:74 é KOH/g pevné pryskyřice.
Zesilovací činidlo B1 375 g 75^ roztoku aduktu 2,4-tolylendiisokvanátua trimethylolpropanu /molární poměr 3:1/ v eth.ylacetátu p /Desmodur L/75/ se zředí xylenem na obsah pevné složky50 %, a přidá se 0,25 g hydrochinonu. Po přidání 348 ghydroxyethylakrylátu se reakční směs zahřívá asi 3 hodinypod refluxem až NCO hodnota je v podstatě nula. Ethyl-acetát se pak odstraní frakční destilací, během kteréteplota reakční směsi nesmí překročit 100 °C, popřípaděpři aplikaci vaku, až do dosažení obsahu pevné složky75 %· Reakční směs se pak zředí methylisobutylketinemna obsah pevné složky 70
Obsah pevných složek: 70 %
Průměrná molekulová hmotnost /Mn/: 1004
Zesilovací činidlo obsahuje průměrně 3 reminálnídvojné vazby na molekulu se žádnými terminálními nebo la-terálními /¾ -hydroxyesterovými skupinami.
Zesilovací činidlo B2 V souladu s DE-C-2707482 se připraví syntetic-ká pryskyřice jak je popsáno v příkladech 1 až 12, z950 g bisfenol-A-epoxypryskyřice /epoxidový hmotnostníekvivalent 450 až 500/, 500 g EGA, 210 g diethanolaminu,1129 g monoisokyanátového pre-produktu ze 452 g toly-lendiisokyanátu, 338 g hydroxyethylmethakrylátu a 339 gEGA. neakční produkt se zředí ethoxypropanolem na obsahpevných složek 60 %.
Obsah pevných složek: 60 %
Průměrná molekulová hmotnost /Mn7: 1950
Zesilovací činidlo obsahuje průměrně 2,6. termi nál-ních nebo laterálních dvojných vazeb na molekulu, bezterminálních nebo laterálních β-hydroxyesterových sku-pin. -22-
Zesítovací činidlo 33 v 33 se připraví stejným způsobem jako zesítovacíčinidlo 32 za použití hydroxypropylakrylátu místo hydro-xyethylmethakrylátu a má stejné charakteristiky jako B2.
Zesířovací činidlo 34
Kopolymer se připraví známým způsobem ze 120 gethylakrylátu, 250 g methylakrylátu, 250 g n-butylakry-látu, 250 g styrenu a 180 g kyseliny akrylové v 695 gEGA za použití 20 g azodiisobutyronitrilu a 20 g terč.dodecylmerkaptanu. Po přidání 0,2 g hydrochinonu a 355 gglyčidylmethakrylátu reaguje kopolymer při 110 °C napevnou pryskyřici s číslem kyselosti pod 5 mg KOH/g.
Obsah pevných složek: 65 %
Průměrná molekulová hmotnost /$n7: 3500
Zesítovací činidlo obsahuje průměrně více než 2terminální nebo laterální dvojné vazby na molekulu bezterminálních nebo laterálních /^-hydroxy esterových skupin.
Zesilovací činidlo B5 485 g dimethyltereftalátu a 555 g neopentylglykoluse zahřívá na 200 °C a udržuje se na této teplotě dokudnení oddestilováno teoretické množství methanolu. Popřídavku 645 g kyseliny adipové se směs esterifikuje při190 °C na číslo kyselosti 131 mg KOH/g. Reakční produktpak reaguje se 401 g trishydroxymethylaminomethanu načíslo kyselosti menší než 1 mg KOH/g. Polyester se zře-dí EGA na obsah pevných složek 70 %· 1430 g 70% roztoku hydroxylovou skupinu obsahují-cího se nechá reagovat se 1300 g monoisokyanátavého pre-produktu 522 g tolylendiisokyanátu, 390 g hydroxypropylakry-látu a 388 g EGA při 65 °C až je hodnota NCO v podstatěnula. -23-
Obsah pevné složky: 70 %
Průměrná molekulová hmotnost /Sn/: 1800
Zesilovací činidlo obsahuje průměrně více než 2terminální nebo laterální dvojné vazby na molekulu, bezterminálních nebo laterálních f^-hydroxylových skupin. Příklad 1 116 g zesilovacího činidla 31, 3,5 g oktoátu olova/31 %/, 30 g ledové kyseliny octové /98 až 100 %/ a4507 g zcela deionizované vody se za míchání přidá k 743g CED pojivá A1 . Z CED lázně, která má obsah pevných látek10%, se katodicky vylučují lakové filmy na ocelové deskya vypalují se 30 minut při 160 °C. Vypálený lakový filmy, v které mají tlouŠtku vrstvy 16 až 18 ^um, pevné, elastic-ké a hladké. Výsledky MEK rezistence jsou uvedeny v tabulce I. Příklad 2 505 g CED pojivá Λ2 se homogenně smísí za míchánís 50 g ethoxypropanolu, 6 g oxidu olovnatého /litharge/, 20 g silikátu olova, 2,4 g sazí a 235 g oxidu titaniči-tého a výsledná směs se mele v kulovém mlýnu.
Směs se doplní 273 g CED pojivá Λ2, 161 g zesilova-cího činidla B1, 50 g fenoxypropanolu a 31 g kyselinymravenčí ve formě 50% roztoku ve vodě. Připraví se pak CED lázeň se 4067 g plně deionizo-vané vody.Po 2 až 3 denním míchání se vylučují lakovéfilmy katodicky na ocelové desky a vypalují se 40 minutpři 160 °C.Tloušlka vrstvy suchého filmu je 19 až 21 /um.Výsledek testu MEK rezistence je uveden v tabulce 1. -24- Příklad 3 CED lázeň se připraví jako v příkladu 2 ze 380 gCED pojivá A1 , 2 g 2,2,4-trimethylpentan-1,3-diol«mono-isobutyrátu, 9 g oktoátu olova /31 % Pb/, 13,4 g silikátuolova, 1,6 g sazí, 169 g oxidu titaničitého, 28 g sili-kátu hlinitého, 25 g ethoxypropanolu, 103 g CED pojiváA1 , 103 g trimethylolpropanutriakrylátu /složka 3/, 17g kyseliny mravenčí, 50% ve vodě a 2450 g plně deionizo-vané vody.
Obsah pevných složek: 18 % , hodnoty pH 5,8 MEQ-hodnota = 37 mmol kyselin.y/100 g pevných složek,vodivost: 1570 /us.cm"^.
Zinkfosfátované a předem neošetřené ocelové desky sekatodicky potahuji při teplotě lázně 30 °C a při napětí250 až 300 V. Výsledky testů potahů vypalovaných 30 minutpři 160 °C /tlouštka suchého filmu 39 až 41 yum/ jsouuvedeny v tabulce 1. Příklad 4 CED lázeň se připraví jak je popsáno v příkladu 2 ze283 g CED pojivá A1 , 182 g CED pojivá A2, 50 g fenoxy-propanolu, 16,3 g silikátu olova, 152 g oxidu titaniči-tého, 1,7 g sazí, 212 g zesilovacího činidla B2, 15 gledové kyseliny octové /98 až 100%/ a 2391 g plně deioni-zováné vody.
Po 30 minutách vypalování při 155 °C se potahy kato-dicky vylučují na zinkfosfátované ocelové desky /tloušť-ka vrstvy 21 až 23 yum/ a jsou hladké, pevné a elastické. Výsledky testů jsou uvedeny v tabulce I. -25- Příklad 5 CED lázeň se připraví stejným způsobem jak je po-psáno v příkladu 4, ale se zesilovacím činidlem 33místo 32.
Po vypalování 30 minut při 150 °C se katodicky vy-lučují lakové filmy na zinkfosfatované ocelové desky/tloušlka vrstev 25 /um/, jsou hladké, pevné a elastické.Výsledky testů jsou uvedeny v tabulce I. Příklad 6 v CED lázeň se připraví stejným způsobem jako v pří-kladu 5, ale se 30 g kyanurátu zinečnatého místo 16,3 gsilikátu olova.
Po 30 minutovém vypalování při 160 °C jsou katodickyvyloučené lakové filmy na ocelových deskách /vrstva otloušlce 20 /um/ hladké, pevné a elastické. Příklad 7
Rozpouštědla se z obchodně dostupného oktoátu olovaoddestilují na rotační odparce na obsah pevných látek95 8,8 g 95% oktoátu olova /41 % Pb/ se přidá k intenziv-ně míchané směsi 350 g CED pojivá A1 a 30 g fenoxypropanolu.Po přídavku 138 g zesilovacího činidla B4, 8,3 g ledovékyseliny octové /98 až 100 %/ a 2473 g plně deionizovanévody, připraví se CED lázeň, mající obsah pevných látek10 %. Po vypalování po 60 minut při 60 °C jsou lakové filmy v katodicky vylučované na ocelové desky /tlouštka vrstvy17 /Um/ jsou hladké, pevné a elastické. Příklad 8 CED lázeň se připraví stejným způsobem jak je popsá-no v příkladu 7, ale se 128 g zesilovacího činidla 35 místo -έ.Ζ~ 138 g zesítovacího činidla S4·
Lakové filmy se vylučují stejným způsobem, a zastejných podmínek jako v příkladu 7 a poskytují podobnévýsledky.
Tabulka ITestování potahů
Pr. MEK otěr1/ 2/ tvrdost vnikání3/ infiltrace4/ ST5/ zp6/Z 1 100 169 6,4 2 100 181 7,1 3 161 7,2 1,0 0,3 4 193 5,9 0,5 5 190 6,4 0,4 6 165 5,6 0,7 ^Počet dvojitých otěrů vatou impregnovanou methylethyl-ketonem pod hmotností 1 kg nutných k viditelnému ovliv-nění filmu. ^Tvrdost podle DIN 53 157 za použití Konigova kyvadla /s/^Erichsenovo vnikání podle DIN 53 156 /mm/. ^Výsledky testu podle DIN 50 021 a 53 167 postřikem solí. ^/předem neošetrená ocel /360 hodinový rozprašovací solnýtest. 6//Zinkfosfatovaná ocel /504 hodinový rozprašovací solný test

Claims (11)

  1. -27-
    N A'R OKY P ÁTSNT0 7É
    1. Vodná, elektrolyticky na katodě vylučovaná, 1akovápotahovací kompozice, která obsahuje /&/ jedno nebo více’pojiv syntetických pryskyřic, obsahujících aminoskupiny,která lze rozpustit nebo dispergovat ve vodě protonizacíkyselinami, /B/ zesilovací činidla, reagující s nimi přivypalování a /0/ rozpustné a/nebo nerozpustné transeste^·rifikační a/nebo esterifikační katalyzátory pro termickouzesilovací reakci při teplotách nad 100 °C, a která popřípadě obsahuje pigmenty, inhibitory koroze,látky působící proti tvorbě kráterů, lakové pomocné lát-ky, katalyzátory a organická rozpouštědla,vy a n a.& u-j í c i s e t í- m, že jako složky /A/ a /B/ obsahuje/V 95 až 5 % hmotnostních, vztaženo na syntetické prysky- řičné pojivo jako celek, jedné nebo více polykonden-začních, polymeračních a/nebo polyadičních prysky-řic, kde tato pryskyřice nebo, je-li přítomno několikpryskyřic, jejich směs, a/ má průměrnou číselnou molekulovou hmotnost /Mn~/od 700 do 10000, b/ obsahuje od 0 do 21,7 x 102^ laterálních nebo ter-minálních dvojných vazeb na 1000 g, což odpovídáhydrogenačnímu jodovému číslu od O do 90, c/ obsahuje primární hydroxylové skupiny, odpovída-jící hydroxylovému číslu od 15 do 3000 a d/ obsahuje terciární aminoskupiny, odpovídajícíaminovému číslu od 30 do 150, /B/ od 5 do 95 % hmotnostních, vztaženo na synteticképryskyřičné pojivo jako celek, polymeračních, poly-kondenzačních a/nebo polyadičních pryskyřic, majícíchčíselnou průměrnou molekulovou hmotnost /Mn/ od 170 -28- do 10000 a obsahujících průměrně alespoň 2 terminálnínebo laterální ethylenické dvojné vazby na molekulu améně než 1 terminální esterovou skupinu schopnou trans-esterifikace při vypalováni, na molekulu.
  2. 2. Potahovací kompozice podle nároku 1, vyznaču-jící se t í m, že složka /4/ je přítomna v množstvíod 95 do 40 % hmotnostních a složka /B/ v množství 5 až 60 % hmotnostních.
  3. 3. Potahovací kompozice podle nároku 1 , v y z n a č u-jící se tím, že složka /B/ obsahuje průměrně alespoň2 skupiny, odpovídající vzorci I 0 R" I -O-C-C=CH2 /1/ ve kterém R představuje vodík, nebo methylovou skupinu,na molekulu. 4· Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3, v y z n ačující se tím, že složka /B/ obsahuje průměrněméně než 0,5 terminální esterové skupiny schopné trans-esterifikace. při vypalování na molekulu.
  4. 5. Potahovací kompozice podle nároků 1,2 nebo 3, vyznačující se tí m, že složka /3/ neobsahujev podstatě žádné terminální esterové skupiny schopnétransesterifikace při vypalování.
  5. 6. Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3, vyznačující se tím, že složka / A/ má průměrnoučíselnou molekulovou hmotnost /íftň/ od 1500 až 5000. -?C,_
  6. 7. Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3,v y -značující se tím, že složka /A/ obsahujeprimární hydroxylové skupiny, odpovídající hydroxylovémučíslu 20 až 180.
  7. 8. Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3, vy-značující se tím, že složka /4/ obsahujemodifikované bisfenol-4- a/nebo bisfenol-F- a/nebo novo-lakové-epoxyoryskyřice.
  8. 9. Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3, v y-značující se t í m, že složka /A/ obsahujeprimární a/nebo sekundární aminoskupiny, odpovídajícíaminovému číslu menšímu než 10.
  9. 10. Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3,vyznačující se tím, že složka /3/ máprůměrnou žíselnou molekulovou hmotnost /Sin/ od 250 do6000.
  10. 11 . Použití potahovací kompozice podle nároku 1 prokatodické vylučování z lakových lázní a elektricky vo-divé povrchy.
  11. 12. Použití podle nároku 11,vyznačujícíse tím, že vylučované lakové filmy jsou vypaloványpři teplotě pod 170 °C.
CS914174A 1986-05-10 1991-12-30 Aqueous, cathode-electrodeposited varnish coating composition and its use CS417491A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19863615810 DE3615810A1 (de) 1986-05-10 1986-05-10 Kathodisch abscheidbares waessriges elektrotauchlackueberzugsmittel und seine verwendung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS417491A3 true CS417491A3 (en) 1992-06-17

Family

ID=6300575

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS914174A CS417491A3 (en) 1986-05-10 1991-12-30 Aqueous, cathode-electrodeposited varnish coating composition and its use

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5109040A (cs)
EP (1) EP0245786B1 (cs)
JP (1) JPS62267378A (cs)
AT (1) ATE93255T1 (cs)
AU (1) AU594460B2 (cs)
CA (1) CA1281148C (cs)
CS (1) CS417491A3 (cs)
DE (2) DE3615810A1 (cs)
DK (1) DK236587A (cs)
ES (1) ES2044863T3 (cs)
ZA (1) ZA873314B (cs)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3823731A1 (de) * 1988-07-13 1990-02-08 Herberts Gmbh Hitzehaertbare ueberzugsmittel und deren verwendung
DE3920214A1 (de) * 1989-06-21 1991-01-03 Herberts Gmbh Waessrige loesung oder dispersion eines bindemittels fuer an der kathode abscheidbare waessrige ueberzugsmittel und ihre verwendung zur kathodischen abscheidung
DE3932744A1 (de) * 1989-09-30 1991-04-11 Herberts Gmbh Waessriges ueberzugsmittel fuer die elektrotauchlackierung, verfahren zur elektrotauchlackierung und verwendung von zirkonaluminaten in ueberzugsmitteln fuer die elektrotauchlackierung
DE3942921C1 (cs) * 1989-12-23 1991-01-31 Herberts Gmbh, 5600 Wuppertal, De
DE4115588A1 (de) * 1991-05-13 1992-11-19 Herberts Gmbh Verfahren zur grundierung von kunststoffsubstraten, ueberzugsmittel hierzu und dessen verwendung
DE19512017C1 (de) * 1995-03-31 1996-07-18 Herberts Gmbh Verfahren zur Mehrschichtlackierung
US5789468A (en) * 1997-03-27 1998-08-04 E. I. Du Pont De Nemours And Company Internal anticratering agent for cathodic electrocoating compositions
DE19930060A1 (de) 1999-06-30 2001-01-11 Basf Coatings Ag Elektrotauchlackbad mit wasserlöslichem Polyvinylalkohol(co)polymeren
DE19944483A1 (de) 1999-09-16 2001-03-29 Basf Coatings Ag Integriertes Lackierverfahren für Kunststoffteile enthaltende Karosserien oder Kabinen von PKW und Nutzfahrzeugen sowie deren Ersatzteile und Anbauteile
DE10009913B4 (de) * 2000-03-01 2004-12-23 Basf Coatings Ag Verfahren zur Herstellung von Mehrschichtlackierungen auf elektrisch leitfähigen Substraten und deren Verwendung
DE10022750A1 (de) * 2000-05-10 2001-11-22 Wolfgang Schuhmann Verfahren zur Immobilisierung von Erkennungskomponenten
US6706821B1 (en) * 2000-07-18 2004-03-16 Fmc Corporation Michael addition products of amine terminated polyolefins and polyfunctional acrylates
DE10236350A1 (de) 2002-08-08 2004-02-19 Basf Coatings Ag Bismutverbindungen enthaltende Elektrotauchlacke (ETL)
DE102007038824A1 (de) 2007-08-16 2009-02-19 Basf Coatings Ag Einsatz von Bismutsubnitrat in Elektrotauchlacken
DE102008016220A1 (de) 2008-03-27 2009-10-01 Basf Coatings Ag Elektrotauchlacke enthaltend Polymethylenharnstoff
CN105899627A (zh) 2013-12-20 2016-08-24 巴斯夫涂料有限公司 包含颜料和填料的配制物
AR100953A1 (es) 2014-02-19 2016-11-16 Tenaris Connections Bv Empalme roscado para una tubería de pozo de petróleo
WO2019039467A1 (ja) 2017-08-23 2019-02-28 関西ペイント株式会社 カチオン電着塗料組成物及び電着塗装方法
US20230023212A1 (en) * 2019-12-12 2023-01-26 Bridgestone Corporation Resin composition, resin-metal composite member, and tire
EP3854831A1 (en) 2020-01-24 2021-07-28 BASF Coatings GmbH Compound comprising fully blocked isocyanate and silane groups and its use as crosslinker in electrocoating materials

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3947339A (en) * 1971-12-01 1976-03-30 Ppg Industries, Inc. Method of electrodepositing primary amine group-containing cationic resins
US4009133A (en) * 1975-08-01 1977-02-22 Ppg Industries, Inc. Electrodepositable epoxy resins having quaternary groups carrying blocked NCO, and aqueous dispersions
DE2707482C2 (de) * 1976-07-19 1982-07-29 Vianova Kunstharz AG, 8402 Werndorf Verfahren zur Herstellung von Bindemitteln für Elektrotauchlacke
DE2707405C3 (de) * 1976-07-19 1987-12-03 Vianova Kunstharz Ag, Werndorf Verfahren zur Herstellung von Bindemitteln für die Elektrotauchlackierung
AT346987B (de) * 1977-02-07 1978-12-11 Vianova Kunstharz Ag Verfahren zur herstellung von selbstver- netzenden kationischen emulsionen fuer die elektrotauchlackierung
ZA796485B (en) * 1978-12-11 1980-11-26 Shell Res Ltd Thermosetting resinous binder compositions,their preparation,and use as coating materials
US4335031A (en) * 1979-12-21 1982-06-15 E. I. Du Pont De Nemours And Company Electrocoating composition with polyhydroxyamine and polybutadiene
BR8008248A (pt) * 1979-12-21 1981-07-21 Du Pont Processo para producao de uma nova composicao de materia e de uma composicao aquosa de revestimento, e aperfeicoamento em processo para eletrorrevestimento
DE3122641A1 (de) * 1981-06-06 1982-12-23 Herberts Gmbh, 5600 Wuppertal Kathodisch abscheidbares waessriges elektrotauchlack-ueberzugsmittel
US4407763A (en) * 1981-10-05 1983-10-04 Monsanto Company Thiosulfenamide derivatives of N-phosphonomethylglycinonitriles
AT374487B (de) * 1982-06-30 1984-04-25 Vianova Kunstharz Ag Verfahren zur herstellung von kathodisch abscheidbaren emulsionen
DE3324211A1 (de) * 1983-07-05 1985-01-17 Basf Farben + Fasern Ag, 2000 Hamburg Hitzehaertbare bindemittelmischung
DE3336749A1 (de) * 1983-10-08 1985-04-18 Herberts Gmbh, 5600 Wuppertal Kathodisch abscheidbares waessriges elektrotauchlack-ueberzugsmittel und dessen verwendung

Also Published As

Publication number Publication date
EP0245786B1 (de) 1993-08-18
ATE93255T1 (de) 1993-09-15
EP0245786A2 (de) 1987-11-19
EP0245786A3 (en) 1988-08-17
JPS62267378A (ja) 1987-11-20
DE3787043D1 (de) 1993-09-23
AU594460B2 (en) 1990-03-08
AU7266987A (en) 1987-11-12
DK236587D0 (da) 1987-05-08
DE3615810A1 (de) 1987-11-12
CA1281148C (en) 1991-03-05
ES2044863T3 (es) 1994-01-16
US5109040A (en) 1992-04-28
ZA873314B (en) 1987-11-02
DK236587A (da) 1987-11-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS417491A3 (en) Aqueous, cathode-electrodeposited varnish coating composition and its use
US4542173A (en) Surface coating binders which are self-crosslinking when heated, their preparation and their use
JP2823869B2 (ja) 陰極に付着しうる水性電着エナメルコーティング剤
US4198331A (en) Resinous coating compositions curable by Michael adduct exchange
CA1124939A (en) Process for producing cathodically depositable electrodeposition coating compositions and the compositions
US4683285A (en) Pigment grinding vehicles for use in water-dilutable paints
JP3492414B2 (ja) 合成樹脂水性分散物
JPH0449587B2 (cs)
JPH0819372B2 (ja) 水希釈性ラッカー用非自動架橋型バインダー組成物
JPH04506374A (ja) 導電性の支持体を被覆する方法,水性塗料およびエポキシドアミンアダクトの製造方法
CA1187228A (en) Cathodically depositable aqueous electro-dip lacquer coating composition
JPH0710959B2 (ja) 水性電着ラツカーコーテイング組成物
GB1601762A (en) Binders
US5506284A (en) Electrodeposition coating composition comprising crosslinked microparticles
JPS6351480A (ja) 非自動架橋型バインダ−組成物
JPH0113500B2 (cs)
US4968730A (en) Process for the preparation of pigment paste resins for cathodically depositable coating compositions having quaternized oxazolidine functional groups
SK108094A3 (en) Aqueous dispersion of synthetic resin, method of their production and using
KR19980061916A (ko) 고기능성 양이온 전착 도장 조성물 및 이의 제조 방법
US5905103A (en) Pigment paste resins for cathodically depositable coating compositions
KR100390715B1 (ko) 스티렌화된수성합성수지분산액,이의제조방법및이의용도
US5415750A (en) Baths for electrophoretic lacquering capable of cathodic deposition with additives for enhancing surface appearance, and the use of said additives in coating processes
DE3530179A1 (de) Kathodisch abscheidbares waessriges elektrotauchlack-ueberzugsmittel
JP4050795B2 (ja) 水性バインダー分散体、その製造方法および陰極電着ラッカー
US4539372A (en) Cationic paint binders and process for producing same