CS417491A3 - Aqueous, cathode-electrodeposited varnish coating composition and its use - Google Patents
Aqueous, cathode-electrodeposited varnish coating composition and its use Download PDFInfo
- Publication number
- CS417491A3 CS417491A3 CS914174A CS417491A CS417491A3 CS 417491 A3 CS417491 A3 CS 417491A3 CS 914174 A CS914174 A CS 914174A CS 417491 A CS417491 A CS 417491A CS 417491 A3 CS417491 A3 CS 417491A3
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- component
- coating composition
- composition according
- groups
- weight
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09—DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- C09D—COATING COMPOSITIONS, e.g. PAINTS, VARNISHES OR LACQUERS; FILLING PASTES; CHEMICAL PAINT OR INK REMOVERS; INKS; CORRECTING FLUIDS; WOODSTAINS; PASTES OR SOLIDS FOR COLOURING OR PRINTING; USE OF MATERIALS THEREFOR
- C09D5/00—Coating compositions, e.g. paints, varnishes or lacquers, characterised by their physical nature or the effects produced; Filling pastes
- C09D5/44—Coating compositions, e.g. paints, varnishes or lacquers, characterised by their physical nature or the effects produced; Filling pastes for electrophoretic applications
- C09D5/4473—Mixture of polymers
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10S—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10S524/00—Synthetic resins or natural rubbers -- part of the class 520 series
- Y10S524/901—Electrodepositable compositions
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Paints Or Removers (AREA)
- Prevention Of Electric Corrosion (AREA)
- Polyoxymethylene Polymers And Polymers With Carbon-To-Carbon Bonds (AREA)
Description
-1
Vodná, na katodě elektrovylučovaná laková potahovacíkompozice a její použití
Oblast vynálezu
Tento vynález se týká vodné, na katodě vylučované la-kové potahovací kompozice, která obsahuje /4/ jednu nebovíce aminoskupin obsahující syntetické pryskyřičné pojivo,které lze rozpustit nebo dispergovat ve vodě protonizacíkyselinami, /B/ zesítovací činidla, reagující s těmito prys-kyřicemi při vypalování a /C/ rozpustné a/nebo neroz-pustné transesterifikační a/nebo esterifikační katalyzá-tory pro zesítovací reakci za tepla při teplotách nad100 °C, a která popřípadě obsahuje pigmenty, inhibitorykoroze, látky působící proti tvorbě kráterů, lakové po-mocné látky, katalyzátory a organická rozpouštědla.
Tento vynález se také týká použití této potahovacíkompozice pro katodické vylučování z lakové lázně naelektricky vodivé povrchy.
Dosavadní stav techniky DE-A-2707405 a DE-A-2707482, které byly oba publi-kovány 26.ledna 1978, uvádějí samozesítitelná pojivá prokatodicky elektrovylučováné laky, kterými jsou reakčníprodukty, obsahující aminoskupinu a/nebo polyadiční pro-dukty, obsahující terminální nebo laterální dvojné vazby.
Podle DE-B-2732902 publikovaného 2.dubna 1985, mohoubýt reakční produkty jako jsou produkty výše uvedené, po-užity společně s urethanovými sloučeninami jako pojivýpři katodickém vylučování. Nevýhody takových pojiv zahr-nují relativně vysoký obsah organických rozpouštědel,pocházejících z výrobního procesu, tvorbu povrchových -9- defektů, nedostatečnou elasticitu potahů a problémy sadhezí dalších potahů, aplikovaných na potahy uvedený. EP-B-66859, publikovaný 15. prosince 1982, popisujepojivový systém, skládající se z /V směsí nebo prekondenzátů syntetických pryskyřic, obsa-hujících terminální nebo laterální dvojné vazby, pri-mární a/nebo sekundární hydroxylové skupiny a amino-skupiny, /B/ polyestery, obsahující /^-hydroxyesterové skupiny jako transesterifikační a/nebo transamidační tvrdidlaa /C/ transesterifikační katalyzátory.
Jedna nevýhoda tohoto systému spočívá ve tvorběrozkladných produktů během vypalování. V německé patentové přihlášce P 35 30 179»1-43,jsou polyestery, obsahující fá -hydroxyesterové skupiny,nahrazeny speciálními zesítovacími činidly, kterými jsouprodukty Michaelovy adice esterů monokarboxylových nebodikarboxylových kyselin, které jsou schopné Michaelovyadice a které obsahují nejméně jednu dvojnou vazbu schop-nou Michaelovy reakce a které v průměru obsahují buď dvěreaktivní esterové skupiny nebo jednu reaktivní estero-vou skupinu a jednu ethylenickou dvojnou vazbu v moleku-le. Během zesítovací reakce opět vznikají štěpné produkty. US patenty č. 3925181 a 3975251 vydané 9.prosince 1975a 17.srpna 1976, uvádějí kombinace CED pojiv, obsahují-cích primární a/nebo sekundární aminoskupiny,se sloučeni-nami, obsahujícími dvojné vazby /CED je mezinárodnízkratka pro katodické elektrovylučování/. V tomto případěje zesítovací reakcí Michaelova adice reaktivních aminů na dvojné vazby. Nevýhoda tentokrát spočívá v nedosta-tečné stabilitě CED lázně, jelikož Michaelova adicemůže vlastně probíhat při teplotě místnosti. Tuto nesta-bilitu CED lázní lze snížit úplnou neutralizací primár-ních a sekundárních aminů. Získání dobré hustoty zesítěnípředpokládá dostatečně velké množství reaktivních amino-skupin a proto také odpovídající množství kyseliny kneutralizaci. Tím se zvýší množství elektřiny nutné kvyloučení, nebezpečí poškození tvořeného filmu bublinamitvořenými na katodě a sníží se rovnoměrnost pokrytí.
Kromě toho, bazicita potahu vede k horším antikoroziv-ním vlastnostem, zvláště po mechanickém namáhání, napří-klad uvolňováním úlomků. JSdheze následných potahů, napří-klad v automobilovém průmyslu, je podstatně ovlivněnazákladním potahem. Předmětem tohoto vynálezu je vyhnout se do značnémíry těmto známým nevýhodám a výrazně zlepšit odolnostvůči povětrnostním vlivům na volném prostranství a odol-nost vůči poškozování kameny, zvláště při teplotách vypa-lování od 100 do 160 °C.
Sylo zjištěno, že tohoto cíle lze dosáhnout použi-tím potahovacích kompozic, obsahujících pojivá a kataly-zátory dále definovaného typu.
Podstata vynálezu
Tento vynález se týká vodné, elektrolyticky na kato-dě vylučované, lakové potahovací kompozice, která obsahu-je /4/ jednu nebo více aminoskupin, obsahujících synte-tických pryskyřic jako pojiv, která lze rozpustit nebodispergovat ve vodě protonizací kyselinami, /B/ zesítova-cí činidla, reagující s nimi při vypalování a /C/ roz-pustné a/nebo nerozpustné transesterifikační a/neboesterifikační katalyzátory pro termickou zesítovací reak- -4- ci při teplotách nad 100 °C a která popřípadě obsahuje pigmenty, inhibitory koroze, látky působící proti tvorbě kráterů, lakové pomocné látky, katalyzátory a or- ganická rozpouštědla, vyznačující se tím, že jako kom- • ponentu /4/ a /3/ obsahuje /4/ od 95 do 5 % hmotnostních, vztaženo na syntetické pryskyřičné pojivo jako celek, jednu nebo vícepol.ykondenzačnich, polymeračních a/nebo polyadičnichpryskyřic, kde tato pryskyřice, nebo je-li přítomno i několik pryskyřic jejich směs, a/ má číselnou průměrnou molekulovou hmotnost /Sin/ od 700 do 10000, b/ obsahuje od 0 do 21,7 x 10^ laterálních nebo ter-minálních dvojných vazeb na 1000 g, což odpovídáhydrogenačnímu jodovému číslu od 0 do 90, c/ obsahuje primární hydroxylové skupiny, odpovída-jící hydroxylovému číslu od 15 do 300 a d/ obsahuje terciární aminoskupiny, odpovídajícíaminovému číslu od 30 do 150, /B/ od 5 do 95 / hmotnostních, vztaženo na pryskyřičnépojivo jako celek, polymeračních, polykondenzač-ních a/nebo polyadičnich pryskyřic, majících čísel-nou průměrnou molekulovou hmotnost /SIn/od 170 do10000 a obsahujících v průměru nejméně dvě termi-nální nebo laterální ethylenické dvojné vazby namolekulu a méně než jednu terminální esterovou sku-pinu na molekulu, která je schopna transesterifikacapři vypalování. Z důvodů nepřítomnosti nebo přítomnosti pouze maléhopočtu hydrolyticky štěpitelných esterových skupin, je CDElátka podle vynálezu vysoce stabilní vůči hydrolýze.
Odborná výroba složek / &/ a /3/ umožňuje, aby zesi-lovací reakce při vypalování proběhla bez jakýchkoliv -5- emisí štěpných produktů, poškozujících životní prostře-dí.
Složky A, B a/nebo C mohou být použity jak ve forměsměsí, tak ve formě prekondenzátů nebo prepolymerů,tj.zahříváním směsí popřípadě v ibertní plynové atmosféřena teploty od 40 do 200 °C nebo vyšší, ^ato tvorba prekon-denzátu nebo prepolymerů je v oboru známá a je cílena klepšímu společnému vylučování různých složek během elektro-lytického potahovacího procesu. Nahřívání složek můževšak také poskytnout další výhodné jevy jako je čistšíultrafiltrát, lepší disperze, hladší povrch filmu alepší adhezivní vlastnosti.
Dosud se předpokládalo, že k zesítění elektrolytic-ky vylučovaných lakových pojiv, obsahujících terminál-ní nebo laterální dvojné vazby za nepřítomnosti konvenčníchzesilovacích činidel dochází pouze "termickou polymerací* , fi> -nenasycených dvojných vazeb" jak uvádí DE-A-2707405, publikovaná 26.ledna 1978.
Podle toho nebylo možné předvídat, že zesítění byse výrazně zvýšilo přítomností polyalkoholů o relativněvysoké molekulové hmotnosti, obsahujících primární hyd-roxylové skupiny, a to zvláště při poměrně nízkých vypalo-vacích teplotách /nízké vypalování/. Kromě toho dosudnebylo známo účinné použití transesterifikačních a este-rifikačních katalyzátorů pro termické zesítění syntetic-kých pryskyřičných pojiv, obsahujících primární nebosekundární hydroxylové skupiny zesítovacími činidly /B/,zvláště když zesítovací reakce není ani transesterifikač-ní ani esterifikační. Význam primárních hydroxylových skupin při zesítě- v ni zesítovací složkou /3/ byl demonstrován zkouškami s terciárními amino-akryláty, obsahujícími primární, se-kundární nebo žádné hydroxylové skupiny. Maximální ze-sítění vzniklo při použití pryskyřice, obsahující primár-ní hydroxylové skupiny, zejména při nízkých teplotáchvypalování. Přítomnost sekundárních hydroxylových sku-pinjposkytla o něco menší zesítění při poměrně nízkýchteplotách vypalování zatímco u pryskyřice bez hydroxylo-vých skupin bylo stěží pozorováno jakékoliv zesítění iza podmínek vypalování 60 minut při 180 °C.
Pojivá složky /A/ jsou známá a lze je připravit na-příklad podle příkladů EP-B 12463 publikovaného 25.června1980, ΞΡ-Α-40867, publikovaného 2.prosince 1982, EP-B-66859, publikovaného 15.prosince 1982 /příklady A1, A3 aA6/, EP-A-137459, publikovaném 17.dubna 1985 a DE-A-3436346, publikovaném 4.ledna 1988 /příklady A1 a A2/.Aiheze mezivrstvy se podpoří včleněním substituovanýchmočovinových skupin do složky /A/ a/nebo /B/, které lzezavést do molekuly pojivá například reakcí polyisokyaná-tu nebo blokovaného polyisokyanátu s monoaminem a poly-aminem.
Pojivo složky /A/ má číselnou průměrnou molekulovouhmotnost /Hn/ od 700 do 10000 a výhodně od 1500 do 5000·Obsahuje nejméně jednu terciární aminoskupinu na mole-kulu.
Spodní limit hodnoty aminového čísla by měl býtvýhodně 50 a výhodněji 70, zatímco horní limit by měl býtvýhodně 120 a výhodněji 100. Je-li aminové číslo přílišnízké, je rozpustnost nedostatečná nebo dochází ke tvor-bě nadměrně kyselých pH hodnot ve vylučovacích lázních atím nadměrně vysokému stupni neutralizace. Je-li aminovéčíslo příliš vysoké, vzniká během vylučování film o ma-lé adhezi nebo s pucnýřovitým povrchem. Pojivá složky -7- /4/ mohou být typu, který je v podstatě prostý volných karboxylových skupin.
Aainoepoxy-pryskyřice, obsahující hydroxylové sku-piny, lze nejlépe získat z polyglycidyletherů, obsahu-jících nejméně dvě 1,2-epoxidové skupiny na molekulu. Lzeje připravit a/ zavedením glycidylskupin v alkalickém prostředí napří-klad přes epichlorhydrin do aa/ pryskyřic, obsahujících alifatické, cykloalifa-tické nebo aromatické OH-funkční skupiny, napří-klad epoxy-novolaků, za tvorby polyglycidyletherů, ab/ pryskyřic, obsahujících alifatické, cykloalifa-tické nebo aromatické COOH-funkční skupiny zatvorby polyglycidyletherů nebo do ac/ pryskyřic, obsahujících alifatické, cykloalifa-tické nebo aromatické funkční skupiny, za tvorbypolyglyc idylaminů, b/ zavedením nenasycených glycidylmonomerů jako je glycidyl/meth/akrylát, N-glycidyl/meth/akrylamiď neboallylglycidylether polymerací v akrylových kopolyme-rech.
Ve zvláště výhodném provedení a/, jsou pryskyřice,obsahující 1,2-epoxidové skupiny, polyglycid.ylethery, od-povídající následujícímu obecnému vzorci
CHO- CR*-R" -/-0-R-0-CHo-CR*-RM-/-0-R-0—R” -CR*- CHO / 2 i n / 2 ve kterém R" * R'· *
R” * ,R" *
R”* R”* kde R*= vodík nebo -C Ho .. n 2n+j R” = -/CR~/ - R” = R nebo halogen, výhodně vodík,m = 0 až 6,n = 1 až 3.
Jejich číselná průměrná molekulová hmotnost /SK/ jeod asi 300 do 2000 a epoxidová ekvivalentní hmotnost odasi 170 do 1500. Tyto pryskyřice: jsou produkty reakceepichlorhydřinu s dihydroxydifenylmethanem /bisfenol F/nebo s dihydroxydifenylpropanem /bisfenol V. Polyepo-xidy vhodné molekulové hmotnosti se připraví bučí vhod-ným výběrem reakčních podmínek při reakci bisfenolu sepichlorhydronem nebo reakcí monomerní diglycidylovésloučeniny s dalším bisfenolem nebo s polyalkoholy s dlou·hým řetězcem jako jsou 1,6-hexandiol polytetrahydrofuran-diol, polykaprolaktondiol, polykaprolaktamdiol nebo pol.y-butadiendiol, za přítomnosti vhodných bázických nebo ky-selých katalyzátorů jako jsou komplexní fluoridy boru.'^aké je možné použití odpovídajících heterocyklickýchpolyepoxysloučenin jako jsou 1,3-diglycidyl-5,5-dimethyl-hydantoin>, triglycidylisokyanurát nebo diepoxidy bisimi-dů.
Ve výhodném provedení b/ jsou pryskyřicemi, obsahu-jícími epoxyskupiny, glycidyl/meth/akrylátové kopolymery, _Q_ získané kopolymerací glycidylmethakr.ylátu s nenasycenýmimonomery. Nenasycenými monomery jsou styren, vinyltoluen,/meth/akryláty různé délky řětezce, kde methakrylátyvýhodně obsahují přímé nebo rozvětvené alkoholy C^-C^ aakryláty výhodně obsahují přímé nebo rozvětvené alkoholy -^ÍHOskupiny lze zavést bud kopolymerací s nenasy-cenými aminy, jako jsou dialkylaminoalkyl/meth/akryláty,odpovídající akrylamidům nebo N-vinylimidazolu, nebo reakcívýhodně sekundárních aminů nebo aminoalkoholů s epoxysku-pinami.
Do složky /4/ lze zavést aminoskupiny bu3 připoje-ním NH-reaktivních skupin k epoxy skupině nebo reakcíhydroxylových skupin základní pryskyřice s bázickými mono-isokyanáty vzniklými reakcí aromatických a/nebo alifatic-kých a/nebo cykloalifatických diisokyanátů nebo polyiso-kyanátů s dialkylaminoalkanolem /DE-A-2 70 7405/·
Použitými NH-reaktivními skupinami jsou primární ami-no alkyl aminy , jako jsou dialkylaminy, monoalkylhydroxy-alkylaminy nebo dihydroxyalkylaminy. Příklady vhodnýchsloučenin jsou diethylamin, dimethylaminopropylamin,N-methylaminoethano1 nebo diethanolamin. Jestliže se po-užijí primární aminy nebo sekundární diaminy, vyskytujese prodlužování řetězce, například při použití adičníchproduktů 1,6-hexandiaminu se 2 mol glycidylesteru kyse-liny versatové. Jako sekundárních diaminů, výhodně diami-nů o dlouhém řetězci, lze také použít alkyldi amino alka-nů nebo produktů reakce nasycených glycidyletherů s pri-márními diaminoalkany. Příslušný počet hydroxylových sku-pin vzniká na jedné straně automaticky z epoxyskupinběhem připojování sekundárních aminoskupin, na druhéstraně ho lze řídit použitím hydroxyalkylaminů.
Molární poměry sloučenin, obsahujících epoxidové sku- 10- piny a sloučenin, obsahujících aminoskupiny, by měly býtzvoleny tak, aby zaručovaly úplné včlenění aminu, pro-tože jinak mohou vznikat během elektroforetického po-tahování vady povrchu, tj. výhodný je malý přebytek epoxy-skupin. Tato reakce aminů ve skutečnosti začíná při tep-lotě místnosti a obecně je exotermní, ^by se docílilo úpl-né reakce, musí se teplota periodicky zvyšovat na asi50 až 120 °C. Před přídavkem aminu se pryskyřice, obsa-hující 1,2-epoxidové skupiny, rozpustí v organickýchrozpouštědlech jako je xylen, methylisobutylketon, kteráse potom oddestilují před ředěním, nebo v rozpouštědlech,jako je ethylenglykolmonoethylether, propylenglykolmono-ethylether, díethylenglykoldimethylether nebo diaceton-alkohol, která mohou zůstat v roztoku. Jakékoliv amino-vé zbytky lze odstranit odpařením v tenké vrstvě nebodestilací s parou.
Primární aminy a polyaminy jsou za přítomnosti dosta-tečného počtu epoxidových skupin převáděny na terciárníaminy. Jestliže počet epoxidových skupin není dostateč-ný, mohou primární a sekundární aminoskupiny zůstávat vesložce /V. žíalý podíl primárních a sekundárních amino-skupin, odpovídající aminovému číslu pod 20 a výhodně pod10, je obecně neškodný. Vyšší podíl reaktivních amino-skupin může vést k předčasné želatinizaci nebo přinej-menším ke snížení stability.
Dvojné vazby lze zavést do složky /A/ bu5 přímo je-jich přídavkem k epoxyskupinám nebo nepřímo reakcíhydroxylové skupiny základní pryskyřice s nenasycenýmimonoisokyanáty získanými reakcí aromatických a/nebo cyklo-alifatických di- nebo polyisokyanátů s , β -nenasy-cenými monokarboxylovými kyselinami nebo odpovídajícímiamidy karboxylových kyselin takijvými jako jsou hvdroxy-alkyl/meth/akryláty nebo estery dikarboxylových kyselin -11- hydroxyalkyl/meth/akrylátú typu popsaného v DE-A-2707482.Vybrané jsou takové, že poskytují převážně tepelně sta-bilní urethanové skupiny na základě jejich molekulovéstruktury. Přímý přídavek epoxyskupin lze provést napří-klad d i all.yl aminem, nenasycenými mastnými aminy nebo inenasycenými mastnými kyselinami.
Vhodnými činidly prodlužujícími řetězec jsou nena-sycené dikarboxylové kyseliny, jako je kyselina fumaro-vá nebo dimerizovaná mastná kyselina nebo dokonce aduktynenasycených monoepoxysloučenin s di- nebo polyaminy, ob-sahujícími nejméně dvě primární aminoskupiny nebo nejménějednu primární a jednu sekundární aminoskupinu jako je 1,6-hexandiamin, 3-*aniinomethylaminopropylamin, diethy-lentriamin, trimethylhexamethylendiamin a isoforon-diamin, odpovídající následujícímu vzorci
H2N-/CH2/n-NH2 + 2 CH2-CH-R -γ HN-/CH2/ -NH-CHg-CH/OHZ-R
CI^-CH/OH/-R R = -CH2-G-CH2-CH=CH2= -CH.-OC-R* tt
O R*= nenasycený uhlovodíkový zbytek mastných kyselin.
Použitými nenasycenými monoepoxysloučeninami mo-hou být a/ glycidylestery přímých nebo rozvětvených, izolovanýchnebo konjugovaných nenasycených C^-C^g-monokarboxylo-vých kyselin, b/ glycidylethery přímých nebo rozvětvených, izolovanýchnebo konjugovaných nenasycených C^-C^θ-monoalkoholů. -12-
Aninoskupiny těchto pólyaminů reagují v podstatěstechiometričky při asi 50 až 105 °C s nenasycenými mono-epoxydovými sloučeninami v takovém poměru, že vzniká jed-na molekula, obsahující dvě reaktivní sekundární aminosku-piny, která reaguje jako činidlo, prodlužující řetězecs dalším polyepoxydem. Příklady těchto látek zahrnují pro-dukty reakce jednoho molu gl.ycidylallyletheru s amino-ethylathanolaminem nebo dvou mol glycid.ylestery kyselinylinolové s ethylendiaminem. Při použití tří reaktivníchcenter se včlenění rozvětví. Prodloužení řetězce lzetaké provést včleněním nenasycených substituovaných pri-márních aminů, jako je primární allylamin.
Další způsob- zahrnuje transeserifikaci etherifikova-nýnr methylol/methyl/akrylamidem, například methylol-akrylamidmonobutyletherem, jak je uvedeno v DE-A-293446?·Nenasycené dvojné vazby lze zavést stejným způsobem reak-cí s nenasycenými formaldehydovými pryskyřicemi jako jsoufenoplasty nebo aminoplasty. Vhodnými fenolickými prys-kyřicemi jsou například produkty reakce mono- a/nebopolyjaderných, popřípadě alkylsuhstituovaných fenolů sformaldehydem nebo donory formaldehydu jako je para-form-aldehyd. Methylolskupiny mohou být částečně nebo zcelaetherifikovány methanole, ethanolem, propanolem, butano-lem a/nebo nenasycenými mono alkoholy jako je allylalko-hol, hydroxyalkyl/meth/akryláty nebo oleylalkohol. Ethe-rifikované fenolické pryskyřice lze také připravit reak-cí s nenasycenými monoepoxidy jako jsou clycidylallyl-ethery nebo glycidylmethylakrylát. Další modifikace jemožná reakcí s nenasycenými monokarboxylovými kyselinami,jako je kyselina /meth/akrylová, monoestery kyseliny ma-leinové nebo fumarové, nebo nenasycené mastné kyselinyjako je; kyselina olejová, kyselina linolová, kyselina li-nolenová nebo jejich přirozené směsi. Nenasycené fenol-ethery o nízké molekulové hmotnosti jako jsou polymethylol* -13- /R/ sloučeniny fenolelkyletheru /Methylon resinz ' 75108, výrobek General Electric/. Nenasycené aminoplasty lze získatreakcí methylolované mel aminové, benzoguanaminové nebomočovinové pryskyřice s nenasycenými monoalkoholy nebomonokarboxylovými kyselinami.
Zvláště výhodné výchozí látky pro pojivá složky /&/jsou produkty reakce bisfenolu A, bisfenolu F a/nebonovolaků s epichlorhydrinem. Νονοίaky jsou míněny pro-dukty reakce fenolů s aldehydem jak popisuje práce ”Lack-kunstharze” H.Wagnera a H.F.Sarxe, Carl Hanser Verlag,Mímchov 1959, str 42, 45 a 46. Místo samotného fenolu lzepro výrobu novolaků použít vhodných homologů a derivátů.
Složka /A/ obsahuje primární hydroxylové skupiny, od-povídající hydroxylovému číslu od 15 do 300 a výhodněod 20 do 180. Sekundární hydroxylové skupiny převážně' vz-nikají při reakci sekundárních a primárních aminů s 1,2-epoxidovými skupinami. Primární hydroxylové skupinylze zavést do složky /A/ použitím alkanolaminů, obsahu-jících primární hydroxylové skupiny jako je diethanol-amin.
Další způsob přípravy CED pojiv, obsahujících pri-mární hydroxylové skupiny je založen na popřípadě čás-tečné reakci epoxidových skupin epóxypryskyřice s poly-alkohol.y, jako jsou dioly, trioly atd., například s poly-kaprokaprolaktondiolem a zavedení terciárních aminosku-pin známým způsobem. /Meth/akrylátové pryskyřice, obsahující primárníhydroxylové skupiny lze připravit současným zpracovánímmonomerů, obsahujících primární hydroxylové skupiny,například hydroxy^meth/akrylátu. ^ato simultánní kopo-lymerace nenasycených glycidylmonomerů zavádí 1,2-epoxi- -14- dové skupiny, které pak reagují s aminy známým způsobem.Roubovaná polymerace /meth/akrylátových monomerů na amino-epoxypryskyřice, obsahující terminální nebo laterální dvojné vazby, může rovněž vést k CED pojivům složky /V, kdyk současnému zpracování se použije například hydroxy-ethyl/meth/akrylát.
Polykondenzační pryskyřice, obsahující primárníhydroxylové skupiny, lze získat z reaktivních polyamino-amidových pryskyřic typu popsaného v "Lehrbuch der Lackeund Beschichtungen” H.Kittela, Verlag W.A.Colomb v Heene-mann GmbH Stuttgart-Berlín, díll, část 1,1971, str.509 až511, reakcí s 1,2-epoxidovými sloučeninami, obsahujícímiprimární hydroxylové skupiny jako je glycidol /2,3-epoxy-1-propanol/.
Složka /B/, která se používá pro zesítění složky /4/,má číselnou průměrnou molekulovou hmotnost /Mn/ od 170do 10000 a výhodně od 250 do 6000. Musí obsahovat v prů-měru nejméně dvě terminální nebo laterální dvojné vazbyna molekulu. Reakce, počínající na dvojných vazbách byměla probíhat tak rychle, aby se získalo příslušné zesí-tění při teplotách vypalování od 140 do 160 °C nebo niž-ších. fro tento účel jsou zvláště vhodné dvojné vazbyakrylových nebo methakrylových skupin.
Složka /B/ může obsahovat vhodné sloučeniny kyse-liny akrylové jako je ethylenglykoldiakrylát, 1,3-bu-tylenglykoldiakrylát, bisfenol-A-diakrylát, diethylen-glykoldiakrylát, triethylenglykoldiakrylát, tetraethy-lenglykoldiakrylát, 1,6-hexandioldiakrylát, polyethylen-glykoldiakrylát, trimethylolpropandiakrylát, trimethy-lolpropantriakrylát, pentaerythritoldiakrylát, penta-erythritoltriakrylát, pentaerythritoltetra-akrylát a me-laminakrylát a také odpovídající sloučeniny methakrylo-vé kyseliny. -1 5-
Další možností je použití sloučenin typu methakryl-amidu nebo akrylamidu, které se převádějí na sloučeninya pryskyřice, obsahující příslušné funkční skupiny, na-příklad hydroxylové skupiny, známými způsoby, napříkladpo réakci amidů s forraaldehydem a popřípadě po etherifi-kaci vzniklých meth.ylolových skupin. Dalším způsobempřípravy složky /3/ je reakce glycidylakrylátu nebo gly-cidylmethakrylátu se sloučeninami nebo pryskyřicemi,obsahujícími karboxylové skupiny. Protože tímto způso-bem vznikají />-hydroxyesterové skupiny, je důležitézajistit, aby při procesu vypalování nevznikaly žádnéštěpné produkty transesterifikací. Jestliže nenasycenéglycidylsloučeniny zreagují se sloučeninami nebo prys-kyřicemi, obsahujícími primární nebo sekundární aminoskupiny, existuje výrazně menší nebezpečí tvorby štěpnýchproduktů.
Složku /3/ lže také připravit transesterifikacíesterů a polyesterů nebo reakcí diisokyanátů, prepol.y-merů, obsahujících isokyanátové skupiny, prekondenzátůa syntetických pryskyřic s hydroxyalkyl/meth/akrylátem,například reakcí produktu reakce 1 mol trimethylol-propanu a 3 mol tolylendiisokyanátu a 3 mol 2-hydroxy-e th.yl akry lá tu.
Složka /B/ může popřípadě obsahovat terciární ami-nosk^piny k dosažení lepší dispergovatelnosti ve vodě. V těchto případech množství terciárních aminoskupinmusí být tak velké nebo tak malé, aby bylo zaručeno sou-časné vylučování se složkou /&/.
Současně je také možné přímé zavedení skupin, ob-sahujících dvojné vazby, například akrylové skupiny, domolekuly syntetické pryskyřice složky /A/, takže vznik- -16- nou v určitém rozsahu samotvrditelná CED pojivá. Nicméněje výhodné přidat k systému složku /3/ jako reaktivníředící složku, aby se docílilo CED potahů větší tloušlkyvrstvy /30 až 50 /Um/ a výborné rovnoměrné kryvosti.
Pro zesítění bez tvorby štěpných produktů je nej-lepší, aby složka /3/ obsahovala méně než 1, výhodněméně než 0,5 a nejvýhodněji v podstatě žádné esterovéskupiny na molekulu, schopné transesterifikace při vy-palování. Výrazem " v podstatě” je míněno, že praktickynejsou přítomny žádné tyto skupiny, ačkoliv v případěproduktů o vysoké molekulové hmotnosti tohoto typu,je vždy možná přítomnost velmi malého počtu těchto sku-pin.
Kromě zesilovacích činidel složky /B/ je možné po-užití dalších zesilovacích činidel vhodných pro kato-dicky vylučované systémy, jako jsou blokované polyiso-kyanáty, -hydroxyestery, melaminové pryskyřice, feno- lické pryskyřice, fenylallylether-formaldehydové prys-kyřice. Tímto způsobem je možné zlepšit určité vlast-nosti, například smáčivost pigmentů a vzhled filmovéhopovrchu bez jakékoliv výraznější ztráty reaktivity.
Vhodným výběrem pojiv složky /4/, obsahujících vícenebo méně reaktivní hydroxylové skupiny a zesilovacíchčinidel, obsahujících akrylové nebo methakrylové skupiny,je možné optimální vlastnosti vyvážení a získat vyni-kající stabilitu lázně.
Hmotnostní poměr složky /4/ ke složce /3/ činí95 - 5 % složky /4/ k 5 až 95 % složky /3/ a výhodně95 až 40 % složky /4/ k 5 až 60 % složky /B/.
Vhodnými katalyzátory zesítění, složka /C/ jsou -1 7- transesterifikační a esterifikační katalyzátory. Opti-mální množství katalyzátoru musí být zvlášt stanovenopro každý katalyzátor nebo pro každou směs katalyzátorus pojivém nebo pojivovou směsí. Obecně se použije od0,1 do 10 % a výhodně od 1 do 6 % kovu, vztaženo na slož-ky /A/ a /3/ jako celek, ve formě oxidů kovů, solí kovůa/nebo komplexních sloučenin kovů, například chelátů,monovalentních nebo polvvalentních kovů. Příklady vhodných katalyzátorů jsou oktoát olova,silikát olova, naftenát olova, sloučeniny zinku podle:DE-C-2807698 publikovaného 17.května 1979, napříkladALcophor^ 827, výrobek fy Henkel a podle DE-A-3306064,publikovaného 23»srpna 1984 a sloučeniny olova-zinku s n kyselinou nitroftalovou /Sicorin , výrobky fy B4SP/,komplexní sloučeniny oxidu zinečnatého a 8-hydroxychino-linu /používané také "in šitu”/, oxid antimonitý, naf-tenát kobaltu, acetylacetonát kadmia, thaliumdicyklo-pentadien, triethanolamin titanát a organické sloučeninycínu, například dibut.ylcíndilaurát a Swedcat 5 , pro-dukt fy Swedstab, Švédsko.
Vhodné jsou rovněž sloučenin?/· kovů ve vodě rozpust-né, kde se kov vylučuje v jemně rozptýlené formě s lakembuS ve formě sloučeniny nebo jako komplex.
Oxidy kovů, soli kovů nebo komplexní sloučeninykovů je třeba pouze smísit za studená nebo za zahřátí na40 až 250 °C s pojivý, popřípadě v inertní plynové at-mosféře.
Pokud se týká účinku oktoátů a naftenátů, může býtvýhodné odstranění rozpouštědel, například alifatickýcha aromatických uhlovodíků přítomných v obchodních pro- -18- duktech jejich odpařením a přídavkem sloučenin kovů pře-vážně ředitelných vodou, která jsou vysoce kompatibilnís pojivém nebo pojivovou směsí.
Jednou výhodnou metodou včlenění katalyzátoru doCED materiálu je přidat speciální oxidy kovů,napříkladoxid olovnatý, během mletí pigmentů a plniv /nastavova-del/, zvláště proto, že tímto postupem se zřetelně omezípoužití kyselé složky ke stabilizaci systému jako celku.
Katalyzátory, urychlující Michaelovu adici, lzerovněž použít v elektrovylučovacích lakových potahovacíchkompozicích podle vynálezu a lze je včlenit do systémubez nějakých problémů.
Kationtové pojivo se stane dispergovatelným ve voděznámým způsobem protonizace kyselinami.
Všechny pigmenty vhodné pro CED lze použít proelektrovylučovací lakové potahovací kompozice podle vy-nálezu. V souvislosti s vynálezem, u pigmentů se rozumí,že zahrnují plniva /nastavovadla/, hliníkové bronzy apodobně. Vhodnost pigmentu není určena směrem jeho migra-ce v elektrickém poli, jelikož vylučovací proces je zahá-jen koagulací ED pojivá jak je zřejmé z práce ”Zum Mecha-nismus der elektrophoretischen Lackierung” Dr.Eritze Bečka,Farbe und Lack, díl.72,č.3, 1966 str.218 až 224 a "Betrachtungen und Versuche zuř Elektrotauchlackierung" 0r.F.BečkaDr.H.Pohlemanna a Dr H.Spoora, Farbe und Lack, díl73,č.4/1967, str.298 až 310. Neiontová pojivá, jako jsounapříklad plastifikátory /dibutylftalát a další estery ky-seliny ftalové/, změkčovadla na bázi pryskyřic, kumaron-in-denové pryskyřice, uhlovodíkové pryskyřice a odpovídají-cí oleje /například kumaron-indenový olej/ lze přidat kezlepšení speciálních vlastností jejich emulgací do CED -19- láznš prostřednictvím původní a další vsádky.
Aiitiva, jako jsou látky zlepšující rozliv, látkypůsobící proti tvorbě kráterů, protipěnivá činidla, roz-pouštědla atd., lze vybrat a přidat známými způsoby.
Zpracovávané předměty, mající kovovou vodivost sekatodicky potáhnou elektrovylučovací lakovou potahovacíkompozicí podle vynálezu a vypalují po dobu 15 až 60minut, výhodně při teplotách 130 až 170 °C známým způ-sobem. Dobré výsledky lze samozřejmě získat i aplikacívyšších teplot, například 170 až 210 °C. V případech, kdy během zpracování nebo po něm setvoří poměrně velké částice, může být výhodné aplikovatzpracování ultra vukem podle DE-C-3113881, zveřejněného18.listopadu 1982. Tento postup, který se užívá pro potahováníelektropráškováním často umožňuje, aby i obtížné částice,které by se mohly akumulovat jako zbytky na sítu a filtru,byly dispergovány v ED lázni. Aby se dodrželo množstvíkyseliny nutné ke stabilizaci CED lázně na žádoucím ma-lém množství, přidá se minimální množství kyseliny a lá-zeň se pak zpracuje pro zlepšení stupně dispergace ultra-zvukem. Příklady provedení vynálezu
Uvedená procenta /%/ jsou všechna hmotnostní, pokudnení uvedeno jinak. CED pojivo A1
Podle EP-B-12463, se 301 g diethanolaminu, 189 g 3-/N,N-dimethylamino/-propylaminu a 1147 g aduktu 2 mol -20- 1 ,6-hexandiaminu a 4 mol glycid.ylesteru versatové kyse-liny /Cardura^ E 10, výrobek fy Shell/ se přidá k 5273 gbisfenol-A-epoxypryskyřice /hmotnostní epoxidový ekviva-lent 475/ v 3000 g ethoxypropanolu. Reakční směs semíchá 4 hodiny při 85 až 90 °C a pak 1 hodinu při 120 °C.Zředí se pak ethoxypropanolem na obsah pevné složky 60 %»
Charakteristiky:
Obsah pevné složky: 60 % hydroxylové číslo: 276 mg XOH/g pevné pryskyřice
Hydroxylové číslo vztaženo na primární hydroxylovéskuoiny: 55 mg XOH/g pevné pryskyřiceHydrogenační jodové číslo: v podstatě 0Aninové číslo, vztaženo na terciární aminoskupiny: 78 g XOH/g pevné pryskyřice CED pojivo A2 3120 g roztoku pojivá se připraví podle DE-B-2732902,sloupec 9, příklad A2, ze 706 g bisfenol-A-epoxyprysky-řice /hmotnostní epoxidový ekvivalent 260/, 631 g EGA/ethylglykolacetát, monoethylenglykolmonoethylether/, 0,25g hydrochinonu, 765 g semiesteru anhydridu tetrahydro-ftalové kyseliny a hydroxyethylmethakrylátu a 1017 g70% roztoku monoisokyanátu tolylendiisokyanátu a dimethyl-ethanolaminu v EGA a smísí s 1930 g CED pojivá A1 .
Charakteristiky směsi:
Obsah pevné složky: 66,2 %
Hydroxylové číslo: 158 mg KOH/G pevné pryskyřiceHydroxylové číslo, vztaženo na primární hydroxylovéskupiny: 22 mg XOH/g pevné pryskyřice
Hydrogenační jodové číslo pevné pryskyřice: 18Aninové číslo, vztaženo na terciární aminoskupiny:74 é KOH/g pevné pryskyřice.
Zesilovací činidlo B1 375 g 75^ roztoku aduktu 2,4-tolylendiisokvanátua trimethylolpropanu /molární poměr 3:1/ v eth.ylacetátu p /Desmodur L/75/ se zředí xylenem na obsah pevné složky50 %, a přidá se 0,25 g hydrochinonu. Po přidání 348 ghydroxyethylakrylátu se reakční směs zahřívá asi 3 hodinypod refluxem až NCO hodnota je v podstatě nula. Ethyl-acetát se pak odstraní frakční destilací, během kteréteplota reakční směsi nesmí překročit 100 °C, popřípaděpři aplikaci vaku, až do dosažení obsahu pevné složky75 %· Reakční směs se pak zředí methylisobutylketinemna obsah pevné složky 70
Obsah pevných složek: 70 %
Průměrná molekulová hmotnost /Mn/: 1004
Zesilovací činidlo obsahuje průměrně 3 reminálnídvojné vazby na molekulu se žádnými terminálními nebo la-terálními /¾ -hydroxyesterovými skupinami.
Zesilovací činidlo B2 V souladu s DE-C-2707482 se připraví syntetic-ká pryskyřice jak je popsáno v příkladech 1 až 12, z950 g bisfenol-A-epoxypryskyřice /epoxidový hmotnostníekvivalent 450 až 500/, 500 g EGA, 210 g diethanolaminu,1129 g monoisokyanátového pre-produktu ze 452 g toly-lendiisokyanátu, 338 g hydroxyethylmethakrylátu a 339 gEGA. neakční produkt se zředí ethoxypropanolem na obsahpevných složek 60 %.
Obsah pevných složek: 60 %
Průměrná molekulová hmotnost /Mn7: 1950
Zesilovací činidlo obsahuje průměrně 2,6. termi nál-ních nebo laterálních dvojných vazeb na molekulu, bezterminálních nebo laterálních β-hydroxyesterových sku-pin. -22-
Zesítovací činidlo 33 v 33 se připraví stejným způsobem jako zesítovacíčinidlo 32 za použití hydroxypropylakrylátu místo hydro-xyethylmethakrylátu a má stejné charakteristiky jako B2.
Zesířovací činidlo 34
Kopolymer se připraví známým způsobem ze 120 gethylakrylátu, 250 g methylakrylátu, 250 g n-butylakry-látu, 250 g styrenu a 180 g kyseliny akrylové v 695 gEGA za použití 20 g azodiisobutyronitrilu a 20 g terč.dodecylmerkaptanu. Po přidání 0,2 g hydrochinonu a 355 gglyčidylmethakrylátu reaguje kopolymer při 110 °C napevnou pryskyřici s číslem kyselosti pod 5 mg KOH/g.
Obsah pevných složek: 65 %
Průměrná molekulová hmotnost /$n7: 3500
Zesítovací činidlo obsahuje průměrně více než 2terminální nebo laterální dvojné vazby na molekulu bezterminálních nebo laterálních /^-hydroxy esterových skupin.
Zesilovací činidlo B5 485 g dimethyltereftalátu a 555 g neopentylglykoluse zahřívá na 200 °C a udržuje se na této teplotě dokudnení oddestilováno teoretické množství methanolu. Popřídavku 645 g kyseliny adipové se směs esterifikuje při190 °C na číslo kyselosti 131 mg KOH/g. Reakční produktpak reaguje se 401 g trishydroxymethylaminomethanu načíslo kyselosti menší než 1 mg KOH/g. Polyester se zře-dí EGA na obsah pevných složek 70 %· 1430 g 70% roztoku hydroxylovou skupinu obsahují-cího se nechá reagovat se 1300 g monoisokyanátavého pre-produktu 522 g tolylendiisokyanátu, 390 g hydroxypropylakry-látu a 388 g EGA při 65 °C až je hodnota NCO v podstatěnula. -23-
Obsah pevné složky: 70 %
Průměrná molekulová hmotnost /Sn/: 1800
Zesilovací činidlo obsahuje průměrně více než 2terminální nebo laterální dvojné vazby na molekulu, bezterminálních nebo laterálních f^-hydroxylových skupin. Příklad 1 116 g zesilovacího činidla 31, 3,5 g oktoátu olova/31 %/, 30 g ledové kyseliny octové /98 až 100 %/ a4507 g zcela deionizované vody se za míchání přidá k 743g CED pojivá A1 . Z CED lázně, která má obsah pevných látek10%, se katodicky vylučují lakové filmy na ocelové deskya vypalují se 30 minut při 160 °C. Vypálený lakový filmy, v které mají tlouŠtku vrstvy 16 až 18 ^um, pevné, elastic-ké a hladké. Výsledky MEK rezistence jsou uvedeny v tabulce I. Příklad 2 505 g CED pojivá Λ2 se homogenně smísí za míchánís 50 g ethoxypropanolu, 6 g oxidu olovnatého /litharge/, 20 g silikátu olova, 2,4 g sazí a 235 g oxidu titaniči-tého a výsledná směs se mele v kulovém mlýnu.
Směs se doplní 273 g CED pojivá Λ2, 161 g zesilova-cího činidla B1, 50 g fenoxypropanolu a 31 g kyselinymravenčí ve formě 50% roztoku ve vodě. Připraví se pak CED lázeň se 4067 g plně deionizo-vané vody.Po 2 až 3 denním míchání se vylučují lakovéfilmy katodicky na ocelové desky a vypalují se 40 minutpři 160 °C.Tloušlka vrstvy suchého filmu je 19 až 21 /um.Výsledek testu MEK rezistence je uveden v tabulce 1. -24- Příklad 3 CED lázeň se připraví jako v příkladu 2 ze 380 gCED pojivá A1 , 2 g 2,2,4-trimethylpentan-1,3-diol«mono-isobutyrátu, 9 g oktoátu olova /31 % Pb/, 13,4 g silikátuolova, 1,6 g sazí, 169 g oxidu titaničitého, 28 g sili-kátu hlinitého, 25 g ethoxypropanolu, 103 g CED pojiváA1 , 103 g trimethylolpropanutriakrylátu /složka 3/, 17g kyseliny mravenčí, 50% ve vodě a 2450 g plně deionizo-vané vody.
Obsah pevných složek: 18 % , hodnoty pH 5,8 MEQ-hodnota = 37 mmol kyselin.y/100 g pevných složek,vodivost: 1570 /us.cm"^.
Zinkfosfátované a předem neošetřené ocelové desky sekatodicky potahuji při teplotě lázně 30 °C a při napětí250 až 300 V. Výsledky testů potahů vypalovaných 30 minutpři 160 °C /tlouštka suchého filmu 39 až 41 yum/ jsouuvedeny v tabulce 1. Příklad 4 CED lázeň se připraví jak je popsáno v příkladu 2 ze283 g CED pojivá A1 , 182 g CED pojivá A2, 50 g fenoxy-propanolu, 16,3 g silikátu olova, 152 g oxidu titaniči-tého, 1,7 g sazí, 212 g zesilovacího činidla B2, 15 gledové kyseliny octové /98 až 100%/ a 2391 g plně deioni-zováné vody.
Po 30 minutách vypalování při 155 °C se potahy kato-dicky vylučují na zinkfosfátované ocelové desky /tloušť-ka vrstvy 21 až 23 yum/ a jsou hladké, pevné a elastické. Výsledky testů jsou uvedeny v tabulce I. -25- Příklad 5 CED lázeň se připraví stejným způsobem jak je po-psáno v příkladu 4, ale se zesilovacím činidlem 33místo 32.
Po vypalování 30 minut při 150 °C se katodicky vy-lučují lakové filmy na zinkfosfatované ocelové desky/tloušlka vrstev 25 /um/, jsou hladké, pevné a elastické.Výsledky testů jsou uvedeny v tabulce I. Příklad 6 v CED lázeň se připraví stejným způsobem jako v pří-kladu 5, ale se 30 g kyanurátu zinečnatého místo 16,3 gsilikátu olova.
Po 30 minutovém vypalování při 160 °C jsou katodickyvyloučené lakové filmy na ocelových deskách /vrstva otloušlce 20 /um/ hladké, pevné a elastické. Příklad 7
Rozpouštědla se z obchodně dostupného oktoátu olovaoddestilují na rotační odparce na obsah pevných látek95 8,8 g 95% oktoátu olova /41 % Pb/ se přidá k intenziv-ně míchané směsi 350 g CED pojivá A1 a 30 g fenoxypropanolu.Po přídavku 138 g zesilovacího činidla B4, 8,3 g ledovékyseliny octové /98 až 100 %/ a 2473 g plně deionizovanévody, připraví se CED lázeň, mající obsah pevných látek10 %. Po vypalování po 60 minut při 60 °C jsou lakové filmy v katodicky vylučované na ocelové desky /tlouštka vrstvy17 /Um/ jsou hladké, pevné a elastické. Příklad 8 CED lázeň se připraví stejným způsobem jak je popsá-no v příkladu 7, ale se 128 g zesilovacího činidla 35 místo -έ.Ζ~ 138 g zesítovacího činidla S4·
Lakové filmy se vylučují stejným způsobem, a zastejných podmínek jako v příkladu 7 a poskytují podobnévýsledky.
Tabulka ITestování potahů
Pr. MEK otěr1/ 2/ tvrdost vnikání3/ infiltrace4/ ST5/ zp6/Z 1 100 169 6,4 2 100 181 7,1 3 161 7,2 1,0 0,3 4 193 5,9 0,5 5 190 6,4 0,4 6 165 5,6 0,7 ^Počet dvojitých otěrů vatou impregnovanou methylethyl-ketonem pod hmotností 1 kg nutných k viditelnému ovliv-nění filmu. ^Tvrdost podle DIN 53 157 za použití Konigova kyvadla /s/^Erichsenovo vnikání podle DIN 53 156 /mm/. ^Výsledky testu podle DIN 50 021 a 53 167 postřikem solí. ^/předem neošetrená ocel /360 hodinový rozprašovací solnýtest. 6//Zinkfosfatovaná ocel /504 hodinový rozprašovací solný test
Claims (11)
- -27-N A'R OKY P ÁTSNT0 7É1. Vodná, elektrolyticky na katodě vylučovaná, 1akovápotahovací kompozice, která obsahuje /&/ jedno nebo více’pojiv syntetických pryskyřic, obsahujících aminoskupiny,která lze rozpustit nebo dispergovat ve vodě protonizacíkyselinami, /B/ zesilovací činidla, reagující s nimi přivypalování a /0/ rozpustné a/nebo nerozpustné transeste^·rifikační a/nebo esterifikační katalyzátory pro termickouzesilovací reakci při teplotách nad 100 °C, a která popřípadě obsahuje pigmenty, inhibitory koroze,látky působící proti tvorbě kráterů, lakové pomocné lát-ky, katalyzátory a organická rozpouštědla,vy a n a.& u-j í c i s e t í- m, že jako složky /A/ a /B/ obsahuje/V 95 až 5 % hmotnostních, vztaženo na syntetické prysky- řičné pojivo jako celek, jedné nebo více polykonden-začních, polymeračních a/nebo polyadičních prysky-řic, kde tato pryskyřice nebo, je-li přítomno několikpryskyřic, jejich směs, a/ má průměrnou číselnou molekulovou hmotnost /Mn~/od 700 do 10000, b/ obsahuje od 0 do 21,7 x 102^ laterálních nebo ter-minálních dvojných vazeb na 1000 g, což odpovídáhydrogenačnímu jodovému číslu od O do 90, c/ obsahuje primární hydroxylové skupiny, odpovída-jící hydroxylovému číslu od 15 do 3000 a d/ obsahuje terciární aminoskupiny, odpovídajícíaminovému číslu od 30 do 150, /B/ od 5 do 95 % hmotnostních, vztaženo na synteticképryskyřičné pojivo jako celek, polymeračních, poly-kondenzačních a/nebo polyadičních pryskyřic, majícíchčíselnou průměrnou molekulovou hmotnost /Mn/ od 170 -28- do 10000 a obsahujících průměrně alespoň 2 terminálnínebo laterální ethylenické dvojné vazby na molekulu améně než 1 terminální esterovou skupinu schopnou trans-esterifikace při vypalováni, na molekulu.
- 2. Potahovací kompozice podle nároku 1, vyznaču-jící se t í m, že složka /4/ je přítomna v množstvíod 95 do 40 % hmotnostních a složka /B/ v množství 5 až 60 % hmotnostních.
- 3. Potahovací kompozice podle nároku 1 , v y z n a č u-jící se tím, že složka /B/ obsahuje průměrně alespoň2 skupiny, odpovídající vzorci I 0 R" I -O-C-C=CH2 /1/ ve kterém R představuje vodík, nebo methylovou skupinu,na molekulu. 4· Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3, v y z n ačující se tím, že složka /B/ obsahuje průměrněméně než 0,5 terminální esterové skupiny schopné trans-esterifikace. při vypalování na molekulu.
- 5. Potahovací kompozice podle nároků 1,2 nebo 3, vyznačující se tí m, že složka /3/ neobsahujev podstatě žádné terminální esterové skupiny schopnétransesterifikace při vypalování.
- 6. Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3, vyznačující se tím, že složka / A/ má průměrnoučíselnou molekulovou hmotnost /íftň/ od 1500 až 5000. -?C,_
- 7. Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3,v y -značující se tím, že složka /A/ obsahujeprimární hydroxylové skupiny, odpovídající hydroxylovémučíslu 20 až 180.
- 8. Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3, vy-značující se tím, že složka /4/ obsahujemodifikované bisfenol-4- a/nebo bisfenol-F- a/nebo novo-lakové-epoxyoryskyřice.
- 9. Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3, v y-značující se t í m, že složka /A/ obsahujeprimární a/nebo sekundární aminoskupiny, odpovídajícíaminovému číslu menšímu než 10.
- 10. Potahovací kompozice podle nároku 1,2 nebo 3,vyznačující se tím, že složka /3/ máprůměrnou žíselnou molekulovou hmotnost /Sin/ od 250 do6000.
- 11 . Použití potahovací kompozice podle nároku 1 prokatodické vylučování z lakových lázní a elektricky vo-divé povrchy.
- 12. Použití podle nároku 11,vyznačujícíse tím, že vylučované lakové filmy jsou vypaloványpři teplotě pod 170 °C.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19863615810 DE3615810A1 (de) | 1986-05-10 | 1986-05-10 | Kathodisch abscheidbares waessriges elektrotauchlackueberzugsmittel und seine verwendung |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS417491A3 true CS417491A3 (en) | 1992-06-17 |
Family
ID=6300575
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS914174A CS417491A3 (en) | 1986-05-10 | 1991-12-30 | Aqueous, cathode-electrodeposited varnish coating composition and its use |
Country Status (11)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5109040A (cs) |
EP (1) | EP0245786B1 (cs) |
JP (1) | JPS62267378A (cs) |
AT (1) | ATE93255T1 (cs) |
AU (1) | AU594460B2 (cs) |
CA (1) | CA1281148C (cs) |
CS (1) | CS417491A3 (cs) |
DE (2) | DE3615810A1 (cs) |
DK (1) | DK236587A (cs) |
ES (1) | ES2044863T3 (cs) |
ZA (1) | ZA873314B (cs) |
Families Citing this family (20)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE3823731A1 (de) * | 1988-07-13 | 1990-02-08 | Herberts Gmbh | Hitzehaertbare ueberzugsmittel und deren verwendung |
DE3920214A1 (de) * | 1989-06-21 | 1991-01-03 | Herberts Gmbh | Waessrige loesung oder dispersion eines bindemittels fuer an der kathode abscheidbare waessrige ueberzugsmittel und ihre verwendung zur kathodischen abscheidung |
DE3932744A1 (de) * | 1989-09-30 | 1991-04-11 | Herberts Gmbh | Waessriges ueberzugsmittel fuer die elektrotauchlackierung, verfahren zur elektrotauchlackierung und verwendung von zirkonaluminaten in ueberzugsmitteln fuer die elektrotauchlackierung |
DE3942921C1 (cs) * | 1989-12-23 | 1991-01-31 | Herberts Gmbh, 5600 Wuppertal, De | |
DE4115588A1 (de) * | 1991-05-13 | 1992-11-19 | Herberts Gmbh | Verfahren zur grundierung von kunststoffsubstraten, ueberzugsmittel hierzu und dessen verwendung |
DE19512017C1 (de) * | 1995-03-31 | 1996-07-18 | Herberts Gmbh | Verfahren zur Mehrschichtlackierung |
US5789468A (en) * | 1997-03-27 | 1998-08-04 | E. I. Du Pont De Nemours And Company | Internal anticratering agent for cathodic electrocoating compositions |
DE19930060A1 (de) | 1999-06-30 | 2001-01-11 | Basf Coatings Ag | Elektrotauchlackbad mit wasserlöslichem Polyvinylalkohol(co)polymeren |
DE19944483A1 (de) | 1999-09-16 | 2001-03-29 | Basf Coatings Ag | Integriertes Lackierverfahren für Kunststoffteile enthaltende Karosserien oder Kabinen von PKW und Nutzfahrzeugen sowie deren Ersatzteile und Anbauteile |
DE10009913B4 (de) * | 2000-03-01 | 2004-12-23 | Basf Coatings Ag | Verfahren zur Herstellung von Mehrschichtlackierungen auf elektrisch leitfähigen Substraten und deren Verwendung |
DE10022750A1 (de) * | 2000-05-10 | 2001-11-22 | Wolfgang Schuhmann | Verfahren zur Immobilisierung von Erkennungskomponenten |
US6706821B1 (en) * | 2000-07-18 | 2004-03-16 | Fmc Corporation | Michael addition products of amine terminated polyolefins and polyfunctional acrylates |
DE10236350A1 (de) | 2002-08-08 | 2004-02-19 | Basf Coatings Ag | Bismutverbindungen enthaltende Elektrotauchlacke (ETL) |
DE102007038824A1 (de) | 2007-08-16 | 2009-02-19 | Basf Coatings Ag | Einsatz von Bismutsubnitrat in Elektrotauchlacken |
DE102008016220A1 (de) | 2008-03-27 | 2009-10-01 | Basf Coatings Ag | Elektrotauchlacke enthaltend Polymethylenharnstoff |
CN105899627A (zh) | 2013-12-20 | 2016-08-24 | 巴斯夫涂料有限公司 | 包含颜料和填料的配制物 |
AR100953A1 (es) | 2014-02-19 | 2016-11-16 | Tenaris Connections Bv | Empalme roscado para una tubería de pozo de petróleo |
WO2019039467A1 (ja) | 2017-08-23 | 2019-02-28 | 関西ペイント株式会社 | カチオン電着塗料組成物及び電着塗装方法 |
US20230023212A1 (en) * | 2019-12-12 | 2023-01-26 | Bridgestone Corporation | Resin composition, resin-metal composite member, and tire |
EP3854831A1 (en) | 2020-01-24 | 2021-07-28 | BASF Coatings GmbH | Compound comprising fully blocked isocyanate and silane groups and its use as crosslinker in electrocoating materials |
Family Cites Families (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3947339A (en) * | 1971-12-01 | 1976-03-30 | Ppg Industries, Inc. | Method of electrodepositing primary amine group-containing cationic resins |
US4009133A (en) * | 1975-08-01 | 1977-02-22 | Ppg Industries, Inc. | Electrodepositable epoxy resins having quaternary groups carrying blocked NCO, and aqueous dispersions |
DE2707482C2 (de) * | 1976-07-19 | 1982-07-29 | Vianova Kunstharz AG, 8402 Werndorf | Verfahren zur Herstellung von Bindemitteln für Elektrotauchlacke |
DE2707405C3 (de) * | 1976-07-19 | 1987-12-03 | Vianova Kunstharz Ag, Werndorf | Verfahren zur Herstellung von Bindemitteln für die Elektrotauchlackierung |
AT346987B (de) * | 1977-02-07 | 1978-12-11 | Vianova Kunstharz Ag | Verfahren zur herstellung von selbstver- netzenden kationischen emulsionen fuer die elektrotauchlackierung |
ZA796485B (en) * | 1978-12-11 | 1980-11-26 | Shell Res Ltd | Thermosetting resinous binder compositions,their preparation,and use as coating materials |
US4335031A (en) * | 1979-12-21 | 1982-06-15 | E. I. Du Pont De Nemours And Company | Electrocoating composition with polyhydroxyamine and polybutadiene |
BR8008248A (pt) * | 1979-12-21 | 1981-07-21 | Du Pont | Processo para producao de uma nova composicao de materia e de uma composicao aquosa de revestimento, e aperfeicoamento em processo para eletrorrevestimento |
DE3122641A1 (de) * | 1981-06-06 | 1982-12-23 | Herberts Gmbh, 5600 Wuppertal | Kathodisch abscheidbares waessriges elektrotauchlack-ueberzugsmittel |
US4407763A (en) * | 1981-10-05 | 1983-10-04 | Monsanto Company | Thiosulfenamide derivatives of N-phosphonomethylglycinonitriles |
AT374487B (de) * | 1982-06-30 | 1984-04-25 | Vianova Kunstharz Ag | Verfahren zur herstellung von kathodisch abscheidbaren emulsionen |
DE3324211A1 (de) * | 1983-07-05 | 1985-01-17 | Basf Farben + Fasern Ag, 2000 Hamburg | Hitzehaertbare bindemittelmischung |
DE3336749A1 (de) * | 1983-10-08 | 1985-04-18 | Herberts Gmbh, 5600 Wuppertal | Kathodisch abscheidbares waessriges elektrotauchlack-ueberzugsmittel und dessen verwendung |
-
1986
- 1986-05-10 DE DE19863615810 patent/DE3615810A1/de not_active Withdrawn
-
1987
- 1987-05-07 JP JP62112226A patent/JPS62267378A/ja active Pending
- 1987-05-07 AU AU72669/87A patent/AU594460B2/en not_active Ceased
- 1987-05-07 DE DE8787106657T patent/DE3787043D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1987-05-07 EP EP87106657A patent/EP0245786B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1987-05-07 AT AT87106657T patent/ATE93255T1/de not_active IP Right Cessation
- 1987-05-07 ES ES87106657T patent/ES2044863T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1987-05-08 ZA ZA873314A patent/ZA873314B/xx unknown
- 1987-05-08 CA CA000536711A patent/CA1281148C/en not_active Expired - Lifetime
- 1987-05-08 DK DK236587A patent/DK236587A/da not_active Application Discontinuation
-
1990
- 1990-03-21 US US07/500,096 patent/US5109040A/en not_active Expired - Lifetime
-
1991
- 1991-12-30 CS CS914174A patent/CS417491A3/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0245786B1 (de) | 1993-08-18 |
ATE93255T1 (de) | 1993-09-15 |
EP0245786A2 (de) | 1987-11-19 |
EP0245786A3 (en) | 1988-08-17 |
JPS62267378A (ja) | 1987-11-20 |
DE3787043D1 (de) | 1993-09-23 |
AU594460B2 (en) | 1990-03-08 |
AU7266987A (en) | 1987-11-12 |
DK236587D0 (da) | 1987-05-08 |
DE3615810A1 (de) | 1987-11-12 |
CA1281148C (en) | 1991-03-05 |
ES2044863T3 (es) | 1994-01-16 |
US5109040A (en) | 1992-04-28 |
ZA873314B (en) | 1987-11-02 |
DK236587A (da) | 1987-11-11 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS417491A3 (en) | Aqueous, cathode-electrodeposited varnish coating composition and its use | |
US4542173A (en) | Surface coating binders which are self-crosslinking when heated, their preparation and their use | |
JP2823869B2 (ja) | 陰極に付着しうる水性電着エナメルコーティング剤 | |
US4198331A (en) | Resinous coating compositions curable by Michael adduct exchange | |
CA1124939A (en) | Process for producing cathodically depositable electrodeposition coating compositions and the compositions | |
US4683285A (en) | Pigment grinding vehicles for use in water-dilutable paints | |
JP3492414B2 (ja) | 合成樹脂水性分散物 | |
JPH0449587B2 (cs) | ||
JPH0819372B2 (ja) | 水希釈性ラッカー用非自動架橋型バインダー組成物 | |
JPH04506374A (ja) | 導電性の支持体を被覆する方法,水性塗料およびエポキシドアミンアダクトの製造方法 | |
CA1187228A (en) | Cathodically depositable aqueous electro-dip lacquer coating composition | |
JPH0710959B2 (ja) | 水性電着ラツカーコーテイング組成物 | |
GB1601762A (en) | Binders | |
US5506284A (en) | Electrodeposition coating composition comprising crosslinked microparticles | |
JPS6351480A (ja) | 非自動架橋型バインダ−組成物 | |
JPH0113500B2 (cs) | ||
US4968730A (en) | Process for the preparation of pigment paste resins for cathodically depositable coating compositions having quaternized oxazolidine functional groups | |
SK108094A3 (en) | Aqueous dispersion of synthetic resin, method of their production and using | |
KR19980061916A (ko) | 고기능성 양이온 전착 도장 조성물 및 이의 제조 방법 | |
US5905103A (en) | Pigment paste resins for cathodically depositable coating compositions | |
KR100390715B1 (ko) | 스티렌화된수성합성수지분산액,이의제조방법및이의용도 | |
US5415750A (en) | Baths for electrophoretic lacquering capable of cathodic deposition with additives for enhancing surface appearance, and the use of said additives in coating processes | |
DE3530179A1 (de) | Kathodisch abscheidbares waessriges elektrotauchlack-ueberzugsmittel | |
JP4050795B2 (ja) | 水性バインダー分散体、その製造方法および陰極電着ラッカー | |
US4539372A (en) | Cationic paint binders and process for producing same |