CS267858B1 - Contact,if need be,intra-ocular lens and method of its production - Google Patents

Contact,if need be,intra-ocular lens and method of its production Download PDF

Info

Publication number
CS267858B1
CS267858B1 CS87215A CS21587A CS267858B1 CS 267858 B1 CS267858 B1 CS 267858B1 CS 87215 A CS87215 A CS 87215A CS 21587 A CS21587 A CS 21587A CS 267858 B1 CS267858 B1 CS 267858B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
lens
surface layer
contact
hydroxyethyl methacrylate
weight
Prior art date
Application number
CS87215A
Other languages
English (en)
Other versions
CS21587A1 (en
Inventor
Jiri Ing Sulc
Zuzana Ing Krcova
Original Assignee
Sulc Jiri
Krcova Zuzana
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sulc Jiri, Krcova Zuzana filed Critical Sulc Jiri
Priority to CS87215A priority Critical patent/CS267858B1/cs
Priority to US07/141,622 priority patent/US4893918A/en
Priority to GB8800291A priority patent/GB2208512B/en
Priority to IT8819030A priority patent/IT1215676B/it
Priority to FR888800190A priority patent/FR2609425B1/fr
Priority to DE3800529A priority patent/DE3800529C2/de
Priority to CA000556219A priority patent/CA1329069C/en
Priority to JP63003258A priority patent/JP2795847B2/ja
Publication of CS21587A1 publication Critical patent/CS21587A1/cs
Priority to US07/382,721 priority patent/US4997441A/en
Publication of CS267858B1 publication Critical patent/CS267858B1/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02CSPECTACLES; SUNGLASSES OR GOGGLES INSOFAR AS THEY HAVE THE SAME FEATURES AS SPECTACLES; CONTACT LENSES
    • G02C7/00Optical parts
    • G02C7/02Lenses; Lens systems ; Methods of designing lenses
    • G02C7/04Contact lenses for the eyes
    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02BOPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
    • G02B1/00Optical elements characterised by the material of which they are made; Optical coatings for optical elements
    • G02B1/04Optical elements characterised by the material of which they are made; Optical coatings for optical elements made of organic materials, e.g. plastics
    • G02B1/041Lenses
    • G02B1/043Contact lenses

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Ophthalmology & Optometry (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Eyeglasses (AREA)
  • Prostheses (AREA)

Description

Vynález se týká hydrogelové kontaktní, popřípadě intraokulární čočky z řídce zesítěných polymeru 2-hydroxyethylmethakrylátu , popřípadě z takových řídce zesítěných kopolymerů 2-hydroxyethylmethakry látu , ve kterých 2-hydroxyethylmethakrylátové jednotky převažují nad jednotkami v podstatě nehydrofi lnich monomeru a způsobu její výroby.
Je známo, že hydrogelové kontaktní a intraoku1ární čočky jsou nejlépe snášeny, jsou-li měkčí nežli živá tkáň, o kterou se opírají. Velmi měkké čočky s botnavostí 60 až 90 % vody jsou však málo pevné a snadno se při manipulaci poškozují. Botnavostí se zde rozumí obsah vody při rovnovážném zbotnání při 20 °C. Kromě toho index lomu světla dosti rychle klesá s přibývajícím obsahem vody a čočky z takových hydrogelů musí být pro vyšší dioptrické hodnoty poměrně tlustší. Tím se opět zčásti ztrácí výhoda lepšího pronikání atmosférického kyslíku к rohovce, difúzní dráha je delší.
Uusud se к léiiilu účelům nejvíce puužívá polymer 2-hydroxyethylmethakгу1átu (HEMA), zesítěný méně než jedním procentem ethylenglykoldimethakrylátu. Má velmi dobré optické a postačující mechanické vlastnosti, ale čočky z něho jsou bezvadně snášeny jen když jsou dokonale hladké, protože materiál je tvrdší než povrch rohovky. Proto bylo navrženo některá místa vnitřního povrchu čočky částečně zmýdelnit louhem. Zmýdelněná místa se stanou silně botnavými, nedráždí rohovku a oddalují čočku od povrchu rohovky, čímž umožňují volnou cirkulaci slz, a tím dobré zásobení povrchu oka kyslíkem, který je v slzní kapalině rozpuštěn (čs. A0 265 352).
Pro některé konstrukce čoček, především intraokulárních, se však místní silné zbotnání nehodí. Vynález se týká čoček, u nichž je žádoucí změkčit celý vnitřní nebo i vnější povrch velmi tenkou vrstvičkou silně zbotnalého, měkkého gelu, takže optické vlastnosti poly-HEMA zůstanou zachovány.
Předmětem vynálezu je kontaktní, případně intraokulární čočka z řídce zesítěného polymeru 2-hydroxyethylmethakrylátu nebo takového jeho kopolymeru v němž 2-hydroxyethylmethakrylátová složka převažuje nad druhou nehydrofilní složkou jejíž podstata spočívá v tom, že obsahuje hydrofilní botnavou průhlednou povrchovou vrstvu a vnirní část s nižší botnavostí než má povrchová vrstva, přičemž botnavost povrchové vrstvy má směrem к vnitřní části klesající tendenci a v místě styku s vnitřní částí je na úrovni botnavostí vnitrní části. Tlouštka povrchové vrstvy je v rozmezí 1 až 100 p.
Jako kopolymer lze s výhodou použít kopolymer obsahující 50 až 90 % hmot, jednotek 2-hydroxyethylmethakrylátu a 0,1 až 50 % hmot, jednotek hydrofobního monometru ze skupiny zahrnující nižší až alkylestery kyseliny methakrylové, popřípadě akrylové, akry loni trii, methakryloni tri 1, vinylestery alifatických karboxylových kyselin, styren a viny lkarbazol.
Způsob výroby kontaktní, popřípadě intraokulární čočky podle vynálezu spočívá v tom, že definitivně vytvarovaná čočka se na dobu 1 až 10 minut ponoří do silně alkalicky reagujícího roztoku soli, například vodného roztoku obsahujícího 50 % hmot, uhličitanu draselného a 5 % hmot, hydroxidu sodného, načež se čočka zbaví všech rozpustných látek vypráním ve vodě a uloží do fyziologického roztoku. Může se však postupovat tak, že do horkého, alkalicky reagujícího roztoku soli, například uhličitanu draselného, se ponoří čočka částečně zbotnalá.
Podle vynálezu se postupuje tak, že jen velmi tenká povrchová vrstva poly-HEMA se částečným zmýdelněním za použití koncentrovaných roztoků solí, v nichž poly-HEMA botná jen nepatrně nebo vůbec ne, a které mají alkalickou reakci buďto sami nebo v důsledku přidání silné alkalie, zejména alkalického louhu. Do těchto horkých roztoků se jinak definitivně vytvarované čočky na krátkou dobu ponoří, například několik minut, potom zbaví solí a alkálií vypráním a ponoří do fyziologického roztoku. Čočka může před ponořením do roztoku soli být zcela nezbotnalá v podobě xerogelu, net)o může vykazovat libovolný stupeň zbotnání. Ukázalo se výhodným použít ke zpracování čočky rovnovážně vodou nebo kapalinou zbotnalé, aniž se mezi oběma materiály - povrchovou částečně zmýdelněnou vrstvičkou a hmotou čočky - objeví nežádoucí gradient. Velmi tenká povrchová silně zbotnalá vrstvička lpí velmi dobře na čočce i bez patrného přechodového gradientu, který jinak pro tlustší povrchovou vrstvu je nezbytný. Tlouštka částečně zmýdelněné vrstvičky v plně zbotnalém stavu je asi 10 až 100 p.
Překvapujícím způsobem se ukázalo, že i takto tenká vrstvička odstraňuje dráždění rohovky a nadto ještě zahlazuje ve zbotnalém stavu nepatrné, jen pod mikroskopem viditelné nerovnosti povrchu čočky, čímž velmi zvyšuje pohodlí pacienta.
Solí rozpustných ve vodě na koncentrované roztoky, ve kterých poly-HEMA nebotná a zbotnalá
- 2 nazoak odbotnává, je značný počet. Patří sem například alkalické soli silných minerálních kyselin jako je síran a fosforečnan sodný (normální tг i natг iumfosfát), uhličitany a hydrouhličitsny alkalických kovů, alkalické soli některých organických kyselin například oct3n sodný aj. Lze také použít směsi dvou nebo více solí. Rovněž soli alkalických zemin se dají použít ja-: například chlorid vápenatý nebo hořečnatý.
• dosažení alkalické reakce se přidá libovolná silná báze, například hydroxid sodný. К solí“. které mají ve vodném roztoku silně alkalickou reakci, jako například uhličitany kovů ne:: natriumfosfát, mohou být popřípadě použity i bez přísady silnějších alkálií, není to vš = -· výhodné, protože se tím reakční doba prodlužuje. Pokud se vytvoří přechodový gradient, je znezen na tak tenkou vrstvičku, že znatelně neovlivňuje optické vlastnosti čočky, přitom všóa způsobuje dokonalé spojení, které se ani při velkém rozdílu v botnavosti neporuší.
3alší výhodou velmi tenké povrchové silně botnavé vrstvičky je snížení koeficientu tření mez: čočkou a tkání oka, takže čočka rychle a samovolně dosáhne předepsané centrické polohy da’é geometrickým tvarem. Tato poloha je stálá, protože po každém krátkodobém vychýlení se čočka do ní okamžitě vrací. Silně zbotnalý povrch zároveň chrání čočku proti usazování proteinů a jiných méně průhledných částic na povrchu, takže čočka zůstává trvale průhledná. To je zvláště důležité u intraokulárních čoček.
Zpracování se s výhodou provádí při teplotách nad 50 °C, nejlépe při teplotách kolem 10C °C, kdy je reakční doba velmi krátká. Horní hranicí je teplota, při které by se mohly uvnitř čočky vytvořit bublinky páry, které by ji poškodily. Této hranice však není obvykle dosaženo ani v blízkosti bodu varu solného roztoku, například při 120 až 130 °C. Teplotu zpracování čoček podle vynálezu lze tedy definovat jako teplotu mezi 50 °C a bodem varu solné lázné. I při tak vysokých teplotách zůstane vysoce botnavá vrstvička velmi tenká, protože hydrzzel v horkém solném roztoku nejen nabotná, nýbrž naopak odbotnává, pokud byl předem zbotnalý vodou nebo vodnou kapalinou.
Při použití vyšších teplot zpracování alkalicky reagujícím solným roztokem lze pracovat i za zvýšeného tlaku, čímž se spolehlivě zabrání tvoření bublinek páry v hydrogelu. Dobrých výsledků lze však spolehlivě dosáhnout i zpracováním čoček za atmosférického tlaku.
Příklad 1
Suchá intraokulární čočka z řídce zesíténého poly-HEMA se ponoří do vodného roztoku obsahujícího 5 4 hmotnostních hydroxidu sodného a 50 4 hmot, uhličitanu draselného, při teplotě roztoku 110 °C na dobu 5 minut. Poté se čočka opláchne a ponechá rovnovážné zbotnat v destilované nebo deionizované vodě. Získá se tak čočka obsahující v povrchové vrstvičce 20 až 30 /j teriké 70 až 80 °-í vody, kdežto botnavost vlastní čočky zůstává na původní hodnotě 39 až 40 4. Ponořením do fyziologického roztoku klesne botnavost povrchové vrstvičky na 60 až 65 4. 3e tedy stále nejméně o 50 % vyšší než u původního hydrogelu. Povrch čočky je podstatně hladší a měkčí než před zpracováním, optické vlastnosti zůstávají beze změny.
Příklad 2 .. ·
Kontaktní čočka z řídce zesíténého poly-HEMA rovnovážné zbotnalá vodou se ponoří na 5 minut do nasyceného roztoku síranu sodného (Na2S0^) obsahujícího 10 4 hmot, hydroxidu sodného (NaOH), zahřátého na 100 °C. Čočka se potom opláchne destilovanou vodou a nechá v několikrát vyměněné destilované vodě zbotnat do rovnovážného stavu. Dosažený výsledek je prakticky stejný jako v příkladu 1.
Příklad 3
Postup podle příkladu 1 byl opakován s tím rozdílem, že bylo použito čočky zbotnalé vodou, nasyceného roztoku uhličitanu draselného bez přidání alkalického hydroxidu, teplota solné lázně byla zvýšena к počínajícímu varu a doba působení prodloužena na 10 minut. Výsledek byl podobný jako v příkladu 1.
Příklad 4
Při postupu podle příkladu 1 byla použita intraokulární čočka z kopolymeru 85 \ hmot. HEMA a 15 4 hmot, methylmethakry1átu, zesítěná 0,5 4 hmot, ethylenglykoldimethakrylátu. Vytvořená povrchová vysoce botnavá vrstvička zůstala průhlednou, zatímco ponořením stejné čočky jen do 5 4 horkého hydroxidu sodného se čočka bíle zakalila a zmýdelnění zasáhlo do hloubky celé čočky, aniž se vytvořila jen ostře omezená povrchová částečné zmýdelněná vrstvička.

Claims (5)

1. Kontaktní, případně intraokulární čočka z řídce zesítěného polymeru 2-hydroxyethylmethakrylátu nebo takového jeho kopolymeru, v němž 2-hydroxyethylmethakrylátová složka převažuje nad druhou, vyznačená tím, že obsahuje hydrofilní botnavou průhlednou povrchovou vrstvu a vnitřní část s nižší botnavostí než má povrchová vrstva, přičemž botnavost povrchové vrstvy má směrem к vnitřní části klesající tendenci a v místě styku s vnitřní částí je na úrovni botnavosti vnitřní části.
2. Kontaktní nebo intraokulární čočka podle bodu 1 vyznačená tím, že tlouštka povrchové vrstvy je 1 až 100 ti.
3. Kontaktní, popřípadě intraokulární čočka podle bodu 1 vyznačená tím, že použitý kopolymer obsahuje 50 až 99 4 hmot, jednotek 2-hydroxyethylmethakrylatu a 0,1 až 50 4 hmot, jednotek hydrofóbního monomeru ze skupiny zahrnující až C^-alkylestery kyseliny methakrylové, popřípadě akrylové, akry lonitri 1 , methakry loni trii , vinylestery alifatických až karboxylových kyselin, styrén a vinylkarbazol.
4. Způsob výroby kontaktní, popřípadě intraokulární čočky podle bodu 1 vyznačený tím, že definitivně vytvarovaná čočka se na dobu 1 až 10 minut ponoří do alkalicky reagujícího roztoku soli, například vodného roztoku obsahujícího 50 % hmot, uhličitanu draselného a 5 4 hmot, hydroxydu sodného, načež se čočka zbaví všech rozpustných látek vypráním ve vodě a a uloží do fyziologického roztoku.
5. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že do horkého alkalicky reagujícího roztoku soli, naw příklad uhličitanu draselného, se ponoří částečně zbotnalá čočka.
CS87215A 1987-01-12 1987-01-12 Contact,if need be,intra-ocular lens and method of its production CS267858B1 (en)

Priority Applications (9)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS87215A CS267858B1 (en) 1987-01-12 1987-01-12 Contact,if need be,intra-ocular lens and method of its production
US07/141,622 US4893918A (en) 1987-01-12 1988-01-06 Contact or intraocular lens from lightly crosslinked polymer or copolymer of 2-hydroxyethyl methacrylate and a method for producing thereof
GB8800291A GB2208512B (en) 1987-01-12 1988-01-07 Contact or intraocular lens from lightly crosslinked polymer or copolymer of 2-hydroxyethyl methacryate and a method of production
IT8819030A IT1215676B (it) 1987-01-12 1988-01-08 Lente a contatto o intraoculare ottenuta da polimero o copolimero lievemente reticolato di 2 idrossietil metacrilato e metodo per la sua produzione.
FR888800190A FR2609425B1 (fr) 1987-01-12 1988-01-11 Lentille de contact ou lentille intra-oculaire en polymere ou copolymere legerement reticule de 2-hydroxyethyl methacrylate et leur procede de fabrication
DE3800529A DE3800529C2 (de) 1987-01-12 1988-01-11 Weiche Augenlinse und Verfahren zu ihrer Herstellung
CA000556219A CA1329069C (en) 1987-01-12 1988-01-11 Contact or intraocular lens from lightly crosslinked polymer or copolymer of 2-hydroxyethyl methacrylate and a method for their production
JP63003258A JP2795847B2 (ja) 1987-01-12 1988-01-12 2−ヒドロキシエチルメタクリレートのわずかに架橋したポリマーまたはコポリマー製のコンタクトあるいは眼内レンズおよびその製造法
US07/382,721 US4997441A (en) 1987-01-12 1989-07-19 Contact or intraocular lens from lightly crosslinked polymer or copolymer of 2-hydroxyethyl methacrylate and a method for producing thereof

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS87215A CS267858B1 (en) 1987-01-12 1987-01-12 Contact,if need be,intra-ocular lens and method of its production

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS21587A1 CS21587A1 (en) 1989-07-12
CS267858B1 true CS267858B1 (en) 1990-02-12

Family

ID=5333879

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS87215A CS267858B1 (en) 1987-01-12 1987-01-12 Contact,if need be,intra-ocular lens and method of its production

Country Status (8)

Country Link
US (2) US4893918A (cs)
JP (1) JP2795847B2 (cs)
CA (1) CA1329069C (cs)
CS (1) CS267858B1 (cs)
DE (1) DE3800529C2 (cs)
FR (1) FR2609425B1 (cs)
GB (1) GB2208512B (cs)
IT (1) IT1215676B (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2243612B (en) * 1987-12-09 1992-08-19 Ceskoslovenska Akademie Ved A non-hydrophilic polymer article having a hydrophilic layer
GB2217869A (en) * 1988-04-22 1989-11-01 Ceskoslovenska Akademie Ved Contact lenses
DE3927667A1 (de) * 1989-08-22 1991-02-28 Espe Stiftung Verwendung von photopolymerisierbaren massen als introkularlinsen-fuellmaterial bei der bekaempfung von katarakt und anderen augenkrankheiten
FR2655270B1 (fr) * 1989-12-05 1994-10-28 Ceskoslovenska Akademie Ved Lentille intraoculaire en hydrogel douee de memoire de forme.
GB2238723B (en) * 1989-12-07 1994-04-27 Ceskoslovenska Akademie Ved Intraocular hydrogel lens with shape memory
US5270415A (en) * 1990-12-21 1993-12-14 Allergan Inc. Balanced charge polymer and hydrophilic contact lens manufactured therefrom
US5217491A (en) * 1990-12-27 1993-06-08 American Cyanamid Company Composite intraocular lens
DE19738345C1 (de) * 1997-09-02 1999-05-06 Mdp Medical Device Polymers Gm Intraokularlinse
US6267784B1 (en) * 1998-05-01 2001-07-31 Benz Research And Development Corporation Intraocular lens and haptics made of a copolymer
US20040158323A1 (en) * 2002-11-20 2004-08-12 Lisk James R. Method for adjusting protein affinity of hydrophilic polymers
DE10344411A1 (de) 2003-09-25 2005-04-28 Roehm Gmbh Hydrogel
US8414646B2 (en) 2007-12-27 2013-04-09 Forsight Labs, Llc Intraocular, accommodating lens and methods of use
WO2009088448A2 (en) 2008-01-03 2009-07-16 Forsight Labs, Llc Intraocular, accomodating lens and methods of use

Family Cites Families (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3925178A (en) * 1970-04-17 1975-12-09 Hymie D Gesser Contact lenses
IL36795A (en) * 1970-05-13 1974-10-22 Hydrophilics Int Inc Hydrophilic acrylic copolymers,method of forming them and contact lenses made therefrom
US3951528A (en) * 1971-06-02 1976-04-20 Patent Structures, Inc. Method of making polymeric contact lens
CS154977B1 (cs) * 1971-10-08 1974-04-30
BE789839A (fr) * 1971-10-08 1973-02-01 Ceskoslovenska Akademie Ved Procede pour le traitement superficiel d'articles
US3948871A (en) * 1972-04-21 1976-04-06 George H. Butterfield And Son Composition for hard type contact lens with wettable surface
US3787378A (en) * 1973-01-24 1974-01-22 Hydrophilics Int Inc Optical contact lenses and related devices
CS167593B1 (cs) * 1973-02-05 1976-04-29
US4121885A (en) * 1974-04-29 1978-10-24 Precision Cosmet Co., Inc. Method to produce a composite contact lens
JPS543738B2 (cs) * 1974-05-27 1979-02-26
US3978164A (en) * 1974-11-21 1976-08-31 Warner-Lambert Company Pyrrolidone-methacrylate graft copolymers from 3-stage polymerization process
US4054624A (en) * 1974-11-21 1977-10-18 Warner-Lambert Company Preparing a hydrated contact lens
CS179567B1 (en) * 1974-11-25 1977-11-30 Vladimir Stoy Ionogennic hydrophilic in water insoluble gels based on partial saponificated polymers or copolymers acrylonitrile and method of preparing them
US4208362A (en) * 1975-04-21 1980-06-17 Bausch & Lomb Incorporated Shaped body of at least two polymerized materials and method to make same
US4097657A (en) * 1976-04-07 1978-06-27 Diamond Shamrock Corporation Surface-treated soft contact lenses
US4166255A (en) * 1976-06-14 1979-08-28 Minnesota Mining And Manufacturing Company Hybrid corneal contact lens
US4143949A (en) * 1976-10-28 1979-03-13 Bausch & Lomb Incorporated Process for putting a hydrophilic coating on a hydrophobic contact lens
JPS6049298B2 (ja) * 1977-06-29 1985-11-01 住友化学工業株式会社 コンタクトレンズの製造法
US4163608A (en) * 1977-10-05 1979-08-07 Neefe Charles W Hydratable gas permeable methyl methacrylate copolymer
US4131696A (en) * 1977-10-19 1978-12-26 Burton, Parsons And Company, Inc. Contact lens treatment
US4168112A (en) * 1978-01-05 1979-09-18 Polymer Technology Corporation Contact lens with a hydrophilic, polyelectrolyte complex coating and method for forming same
US4182827A (en) * 1978-08-31 1980-01-08 Union Carbide Corporation Polyurethane hydrogels having enhanced wetting rates
US4361657A (en) * 1978-11-30 1982-11-30 Global Vision (U.K.) Ltd. Cross-linked hydrogel copolymers for contact lenses
US4338419A (en) * 1979-02-09 1982-07-06 Syntex (U.S.A.) Inc. Process for treatment of hydrogel lens with thiols
US4284749A (en) * 1979-07-23 1981-08-18 Neefe Charles W Continuous wear hydratable, boilable methylmethacrylate copolymer contact lens
JPS5865411A (ja) * 1981-10-15 1983-04-19 Toyo Contact Lens Co Ltd コンタクトレンズの製造法
CA1184367A (en) * 1981-06-22 1985-03-26 Novartis Ag Process for producing shaped articles having improved surfaces
US4379893A (en) * 1981-08-26 1983-04-12 Diamond Shamrock Corporation Surface-treated soft contact lenses
US4442141A (en) * 1982-11-01 1984-04-10 Barnes-Hind/Hydrocurve, Inc. Treatment of cellulose acetate butyrate contact lenses
US4664666A (en) * 1983-08-30 1987-05-12 Ezekiel Nominees Pty. Ltd. Intraocular lens implants
US4569858A (en) * 1985-01-28 1986-02-11 Barnes-Hind, Inc. Surface modification of hydrophilic contact lenses
US4687816A (en) * 1985-08-14 1987-08-18 Sola U.S.A. Inc. Surface treatment of soft contact lenses
US4734475A (en) * 1986-12-15 1988-03-29 Ciba-Geigy Corporation Wettable surface modified contact lens fabricated from an oxirane containing hydrophobic polymer

Also Published As

Publication number Publication date
IT1215676B (it) 1990-02-22
CA1329069C (en) 1994-05-03
FR2609425B1 (fr) 1991-10-31
JPS63220111A (ja) 1988-09-13
GB2208512B (en) 1991-03-27
CS21587A1 (en) 1989-07-12
US4997441A (en) 1991-03-05
IT8819030A0 (it) 1988-01-08
DE3800529A1 (de) 1988-07-21
US4893918A (en) 1990-01-16
GB2208512A (en) 1989-04-05
FR2609425A1 (fr) 1988-07-15
DE3800529C2 (de) 1997-09-11
JP2795847B2 (ja) 1998-09-10
GB8800291D0 (en) 1988-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2907391B2 (ja) アクリル酸及びメタクリル酸のポリマー誘導体からのレンズ
CS267858B1 (en) Contact,if need be,intra-ocular lens and method of its production
US5094876A (en) Surface modified surgical instruments, devices, implants, contact lenses and the like
US5080683A (en) Method for the formation of thin hydrophilic layers on the surface of objects made from non-hydrophilic methacrylate and acrylate polymers
US6140438A (en) Soft intraocular lens material
US6617373B2 (en) Ophthalmic lenses and compositions and methods for producing same
US5885566A (en) Surface modified surgical instruments, medical devices, implants, contact lenses and the like
US5939208A (en) Method for creation of biomimetic surfaces
PT92817B (pt) Processo para encapsular substratos pre-formados mediante copolimerizacao de enxerto
CS263203B1 (en) Soft intraocular lenses
JPH06502781A (ja) 表面改質した外科用機器、器具、インプラント、コンタクトレンズおよびその類似物
JP2707497B2 (ja) 眼科用インプラントとその製造方法
US4687816A (en) Surface treatment of soft contact lenses
JPH012644A (ja) 眼科用インプラントとその製造方法
JPH06502782A (ja) 改良された眼科用インプラントとその製造方法
US4559186A (en) Production of borate crosslinked polyvinyl alcohol contact lenses
US3787378A (en) Optical contact lenses and related devices
JPH11249084A (ja) 眼用レンズ材料およびその製造方法
US3822196A (en) Fabrication of soft plastic contact lens blank and composition therefor
US5698192A (en) Ocular implants and methods for their manufacture
JP4418541B2 (ja) 紫外線吸収性眼用レンズの製造方法
CA1304188C (en) Crosslinked gels based on glycol esters of methacrylic acid with the enhanced swelling capacity in water and a method for producing thereof
JP2959997B2 (ja) 2−ヒドロキシエチルメタクリレート系の重合体、ハイドロゲル及び含水ソフトコンタクトレンズの製造方法
JPH1060053A (ja) 眼用レンズおよびその製造法
RU2014813C1 (ru) Способ изготовления вкладыша для лечения химических ожогов глаз

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20020112