CS262653B2 - Process for performing immunochemical tests and device for making thereof - Google Patents

Process for performing immunochemical tests and device for making thereof Download PDF

Info

Publication number
CS262653B2
CS262653B2 CS848965A CS896584A CS262653B2 CS 262653 B2 CS262653 B2 CS 262653B2 CS 848965 A CS848965 A CS 848965A CS 896584 A CS896584 A CS 896584A CS 262653 B2 CS262653 B2 CS 262653B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
antibody
molecular sieve
capillary
impregnated
antibodies
Prior art date
Application number
CS848965A
Other languages
English (en)
Other versions
CS896584A2 (en
Inventor
Helmut Rndr Freitag
Anselm Rndr Rothe
Original Assignee
Boehringer Mannheim Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Boehringer Mannheim Gmbh filed Critical Boehringer Mannheim Gmbh
Publication of CS896584A2 publication Critical patent/CS896584A2/cs
Publication of CS262653B2 publication Critical patent/CS262653B2/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N33/00Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
    • G01N33/48Biological material, e.g. blood, urine; Haemocytometers
    • G01N33/50Chemical analysis of biological material, e.g. blood, urine; Testing involving biospecific ligand binding methods; Immunological testing
    • G01N33/53Immunoassay; Biospecific binding assay; Materials therefor
    • G01N33/536Immunoassay; Biospecific binding assay; Materials therefor with immune complex formed in liquid phase
    • G01N33/537Immunoassay; Biospecific binding assay; Materials therefor with immune complex formed in liquid phase with separation of immune complex from unbound antigen or antibody
    • G01N33/538Immunoassay; Biospecific binding assay; Materials therefor with immune complex formed in liquid phase with separation of immune complex from unbound antigen or antibody by sorbent column, particles or resin strip, i.e. sorbent materials

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Urology & Nephrology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Cell Biology (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)
  • Investigating Or Analysing Materials By The Use Of Chemical Reactions (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Předložený vynález se týká způsobu provádění imunochemických rychlotestů na bázi použití chromatografických pomocných prostředků a zařízení pro provádění tohoto způsobu.
Imunochemické testy získávají pro stanovení hormonů, proteinů, farmaceutik aj., například ve vzorcích krve, moče a stolice, ale i mimo klinickou chemii například při analytických stanoveních potravin nebo při analytických stanovení vzorků odpadních vod, stále větší význam.
Přednost těchto testů spočívá ve vysoké specificitě a afinitě imunočinidel, která dovolí bezpečně stanovit i malá množství substrátů, která se mají stanovit, vedle vysokých koncentrací relativně podobných sloučenin. Nedostatkem při tom je, že zejména pro laiky, mnoho manipulačních kroků, které jsou při obvyklých testech velmi náročné na čas a normálně je lze provádět pouze za pomoci rozsáhlého laboratorního vybavení. Pro širší použití imunochemických stanovení je tedy žádoucí mít к dispozici specifické testy schopné stanovit i nižší množství dokazované látky, které by bylo možné používat i bez komplikovaného přídavného zařízení a podle možnosti bez dodatečného předběžného zpracování nebo dodatečné úpravy substrátu a s indikací výsledku v krátké době.
Úlohou předloženého vynálezu proto bylo vyvinout rychlotesty, pomocí nichž by imunologická stanovení mohli jednoduše a rychle provádět i laici.
Pro imunochemické testy jsou například známy následující reakční postupy:
1. Způsob konkurenční vazby
Při tomto způsobu se к neznámému množství stanovovaného antigenu nebo haptenu (dále krátce označovaného jako antigen) přidává přesně známé množství odpovídajícího značeného antigenu, které se potom nechá zreagovat v konkurenci s odpovídající antilátkou, která je fixována na pevný nosič. Pevná a kapalná fáze se oddělí a stanovením značeného antigenu v pevné nebo v kapalné fázi se usuzuje na množství stanovovaného antigenu.
2. Princip IEMA
Zde se nechá zreagovat stanovovaný antigen se značenou antilátkou v přebytku a při druhém kroku se nezreagovaná antilátka na odpovídající antigen fixovaný na nosiči. Opět se může po rozdělení fází stanovením značeného antigenu v pevné nebo v kapalné fázi usuzovat na množství antigenu.
3. Princip sendviče
Při tomto způsobu se nechá zreagovat bivalentní antigen jednak s antilátkou vázanou na pevnou fázi a jednak se značenou antilátkou a opět po rozdělení kapalné a pevné fáze se v jedné z obou fází určí koncentrace značené antilátky a z ní se usuzuje na koncentraci bivalentního antigenu.
Všem těmto způsobům je společné to, že jeden z obou reaktantů je vázán na nosič nebo je na tento vázán dodatečně, aby se tak umožnilo rozdělení komplexu a přebytečného činidla. Nepřihlížeje к tomu, že toto fixování na nosič způsobuje dodatečné náklady a především, že se mohou změnit imunochemické vlastnosti, vyžadují tyto způsoby, jak bylo již shora řečeno, relativ ně vysoký náklady při jejich provádění. Z tohoto důvodu se tedy nehodí pro jednoduché, levné způsoby rychlotestů.
Pro rychlotesty podle vynálezu by se proto neměly používat žádné na nosič fixované antilátky nebo antigeny nýbrž antilátky odpadající přímo při imunizaci, popřípadě v jejich značené formě. Pod pojmem antilátky se mají podle vynálezu rozumět celistvé antilátky, ale i aktivní zlomky antilátek, například Fab-fragmenty. Antilátky se mohou používat jak v polyklonární, tak i monoklonární formě. S překvapením bylo zjištěno, že toto je možné protože se imunokomplexy z antilátky a antigenu nechají chromatograficky oddělit v důsledku jejich rozdílné molekulární hmotností, popřípadě jejich rozdílné velikosti od nezreagovaných antilátek popřípadě antigenu a odpovídající důkaz v chromatograficky rozdělených frakcích je potom snadný.
Metody dělení proteinů v důsledku jejich rozdílné velikosti jsou dobře známy jako gelová filtrace například na sloupcích Sephadexu, Sephacrylu a ultrogelových sloupcích. Tyto metody se ale vyznačují zvláštními nároky, takže je mohou provádět pouze zaškolení lidé s odpovídajícím laboratorním zařízením. Gelový materiál se musí nechat například více dní předběžně nabotnávat, chromatografické sloupce se musí pečlivě plnit, musí se uvést do rovnováhy s rozpouštědlem a stále udržovat vlhké, aby se docílilo dobrého dělení.
Kromě toho jsou vedle sloupců nezbytné ještě zásobní nádrže pro rozpouštědla, čerpadla, sběrače frakcí, systémy detektorů atd. a nadto doba přípravy vzorků a chromát ografie si vyžádá více hodin, takže tyto způsoby nepřicházejí pro provedení rychlotestů v úvahu.
S překvapením bylo nyní zjištěno, že se pro rychlé dělení substrátů odpovídající velikosti molekul může používat kapiláraktivní vrstva, která sestává ze suchého, porézního, nebotnajícího zrnitého materiálu s vlastnostmi molekulárního síta (například pórovité sklo, silikagel aj.), jestliže se využije transport kapaliny na základě kapilárních sil.
V závislosti na průměru pórů probíhá chromatografie substrátů v souladu s je5 jich velikostí molekul rychleji nebo pomaleji, přičemž vysokomolekulární látky, které v důsledku své velikosti nemohou vniknout do pórů, chromatoigrafují se bezprostředně za frontou rozpouštědla. Tímto se tedy podaří bez předběžného velkého nákladu, tj. bez předcházející ekvilibrace těchto sloupců nebo bez dodatečného čerpání kapalin čerpadly, během relativně krátkých dob — 5 až 30 minut při délce sloupců 5 až 20 centimetrů — provést odpovídající dělení. Aby se zabránilo ,,šikmému toku“ sloupců, měl by průměr sloupce činit 0,5 až 5 mm, s výhodou 1 až 2 mm. Vzhledem к tomu, že imunokomplex jsou obvykle podstatně větší než antilátky a antigeny, používané к jejich vytvoření, je možné při použití vhodných molekulárních sít, volit průměr pórů tak, aby imunokomplexy do pórů buď revnikaly vůbec, nebo jen málo, tj. aby se chromatografovaly spolu s frontou rozpouštědla nebo krátce za ní, zatímco antilátky mohou vniknout do pórů a tím mohou být zadrženy popřípadě chromatografují podstatně pomaleji. Vpředu uvedené suché kapilární sloupce se proto mohou používat pro imunologický rychlotest.
Podle vynálezu jsou tedy možné dva rozdílné způsoby:
1. Substrát, obsahující antigen, se může doplnit přebytkem antilátky a předběžně inkubovat. Po* provedené reakci se potom směs vnese na vpředu popsané molekulární síto a chromatografuje se buď vhodným rozpouštědlem, tj. normálně vodným pufračnírn roztokem, nebo přebytkem reakčního roztoku. Ve frontě rozpouštědla, zbavené nezreagovaných antilátek se může potom stanovit jednou ze známých metod koncentrace imunokomplexu.
2. Pro uživatele je ale jednodušší používat předem zhotovené sloupce, které ve své dolní části obsahují materiál molekulárního síta, který je impregnován vhodnými antilátkami a v horní části obsahují neimpregnovaný materiál pro chromatografii. Jestliže se nyní pokryje část impregnované antilátky substrátem obsahujícím antigen, vytvoří se v mobilní fázi imunokomplex, který v důsledku své velikosti nemůže vniknout do pórů molekulárního síta a tedy putuje rychleji než nezreagovaná antilátka, která zůstává ve stacionární fázi v pórech.
Zdá se být mimořádně překvapující, že je možné s tak jednoduchými prostředky dosáhnout rychlého a použitelného dělení, neboť podle údajů literatury by se muselo očekávat, že by se suché sloupce protékající kapalinou smáčeny jen nedokonale, tj. za vytvoření více nebo, méně velkých vzduchových vměstků uvnitř a mezi částicemi, čímž by se znemožnilo dělení. Na druhé straně bylo nutné předpokládat, že zejména u metody 2, se tvorba velkých imunokomplexů, které se mohou nacházet jen mimo póry, difúzními pochody tak zpomalí, že se nedostaví dostatečná reakční rychlost během krátké doby styku, která činí několik sekund.
Předmětem vynálezu podle toho je způsob provádění imunochemických rychlotestů, při kterých antigeny reagují s antilátkami za vzniku imunokomplexů, jehož podstata spočívá v tom, že se zkoumaný substrát nanese na dolní část zařízení a chromatografuje pomocí el.uce rozpouštědla vrstvou a popřípadě vzniklý imunokomplex se dokazuje v horní části zařízení.
Při způsobu se dolní část zařízení naplní substrátem, obsahujícím antigen a tento se vnese do rozpouštědla, například vody nebo vodného roztoku pufru, které kapilárně stoupá vzhůru zařízením a dělí antilátku od popřípadě vytvořeného imunokomplexů.
Roztok substrátu, obsahující antigen, slouží při chromatografii jako eluční činidlo.
Detekuje se bud samotný imunokomplex, nebo s ním spojený značkovací enzym, po chromatografickém oddělení.
Zařízení pro provádění způsobu podle vynálezu obsahuje kapilární aktivní vrstvu, sestávající ze suchého, porézního, nebotnajícího materiálu, který je zrnitý. Podstata zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že antilátky, antigeny a imunokomplexy jsou rozpustné sloučeniny a materiál vykazuje vlastnosti molekulárního síta, přičemž póry molekulárního síta jsou větší než antilátka, ale menší než imunokomplexy, vytvořené z antigenu a antilátky.
Kapilárně aktivní vrstva tvoří kapilární sloupec. Kapilárně aktivní vrstva je uložena na inertním nosiči, například fólii z plastické hmoty nebo na skle. Antilátka je naimpregnována na dolní části molekulárního síta.
V alternativním případě je antilátka naimpregnována na porézní vrstvu předřazenou kapilární vrstvě.
Antilátka je značena radioaktivní látkou, fluorescenční látkou nebo chromofórem.
V alternativním případě je antilátka značena enzymem. Horní část materiálu je impregnována reagenčním systémem pro značící enzym.
Materiál molekulárního· síta obsahuje inertní, hydrofobní, jemně zrnitý materiál, například talek, hydrofobizované sklo nebo silikagel.
Molekulární síto sestává z hydrofilního materiálu, například silikagelu nebo porézního skla a/nebo je impregnována smáčedlem, například kationtovým, aniontovým nebo neionogenním, jako glykolethery, alkylsulfáty, fenolethery a bis-2-hydroxyethylaminem kyseliny laurové.
Materiál molekulárního síta je opatřen dodatečnou impregnací pufry a/nebo solemi a/nebo komplexotvornými látkami nebo jinými účinnými látkami.
Při výhodném provedení vynálezu se kapilára ze skla nebo plastu, s vnitřním průměrem 0,5 až 5 mm, s výhodou 1 až 2 mm a s délkou 5 až 20 cm, s výhodou 10 až 20 centimetrů, uzavře na jednom konci nasákavým, kyprým materiálem. Na tento materiál uzávěru se vnese 0,2 až 10 mm silná vrstva materiálu molekulárního síta impregnovaného značenou antilátkou a sloupec se naplní dalším neimpregnovaným molekulárním sítem a na horním konci opět utěsní propustným materiálem uzávěru. Když se značená antilátka nemůže přímo detekovat, například v důsledku její barvy, fluorescence nebo radioaktivity, může horní část sloupce obsahovat ještě indikační oblast, ve které jsou například obsaženy odpovídající činidla, aby se spolu se značenou antilátkou, například nakopulovaným enzymem, vytvořil detekovatelný produkt.
Jestliže se do tako véhoto sloupce vstřik ne na jeho dolním konci několik ,ul zkoumaného roztoku a sloupec se pak postaví do vhodné vyvíjecí kapaliyn, potom putuje kapalina až do úplného pokrytí obsahu sloupce v důsledku kapilárních sil směrem nahoru. Za přítomnosti antigenu dojde, jak je shora popsáno, ke tvorbě komplexu а к oddělení tohoto komplexu na horním konci kapilárního sloupce. Vzhledem к tomu, že chromatografie je úplným zvlhčením automaticky ukončena, není zvláštní kontrola ze strany použivatele nutná. Výsledek lze zejména při kvalitativním testu odečíst ještě i po delší době a popřípadě dokonce odpařit rozpouštědlo a sloupec uchovat pro dokumentační účely.
V další výhodné formě provedení se materiál molekulárního síta ve vrstvě o tloušťce 0,05 až 1 mm, rozprostře popřípadě za přídavku pojivá, na nenasákavém nosiči a tento se rozdělí v proužky, široké 5 až 10 milimetrů a dlouhé 50 až 150 mm Vždy podle účelu použití se jeden konec těchto proužků impregnuje odpovídajícími antilátkami a slouží к nanášení vzorku a druhý konec se dodatečně impregnuje indikačními činidly pro značené antilátky a slouží к důkazu vytvořených komplexů antilátek s antigeny. Jestliže se tyto tři oblasti nanášejí odděleně, musí se dbát na to, aby mezi nimi byl dostatečný kapilární styk. Je ale také možné, nejdříve natírat například stěrkou, nanášecí hmotu, která je suspendována ve vhodném rozpouštědle, tuto usušit a nakonec dodatečně impregnovat činidly.
Jako nepropustný nosič se s výhodou používají proužky z plastických hmot, například polykarbonátů, polyesterů, polyamidů nebo polyethylenu, ale je možné použít s výhodou i nosiče ze skla.
Jak je shora řečeno mají molekulární síta, používaná pro chromatografií, sestávat z nebotnajícího materiálu. Proto přichází v úvahu s výhodou anorganické nosiče a z toho zejména různé v obchodě se nacházející druhy pórovitého skla nebo silikagelu s definovanou velikostí pórů. Vnitřní a vnější povrch anorganického materiálu nosiče může být povlečen vhodnou organickou látkou, například polyolem, která tomuto propůjčuje adsorpční vlastnosti agarovéhoi nebo celulózovéhO’ gelu a zabraňuje negativním vlivům anorganického nosiče na antilátky, popřípadě antigeny.
Vzhledem к tomu, že jako rozpouštědla pro chromatografií přichází v úvahu převážně vodné roztoky, musí být použité materiály dostatečně hydrofilní. Jestliže toto není již zaručeno výrobou materiálů, ukázalo se být výhodné, suspendovat materiály nosičů před zpracováním ve vodném roztoku, obsahujícím smáčedla a vhodný pufr a takto impregnovaná zrníčka opět sušit.
Jako smáčedla se mohou používat všechna známá, aniontová, kationtová nebo neionogenní smáčedla. S výhodou se používají koncentrace 0,01. až 0,1 %, je ale možné použít i nižší koncentrace, a to zejména u materiálů, které jsou již od přírody hydrofilní, rovněž je možné použít vyšší koncentrace, pokud neovlivňují imunokomplexy.
Jako smáčedla lze například jmenovat glykolethery jako například polyoxyethylenstearát, polyoxyethylenlaurát, alkylsulfáty jako například dodecylsulfát, polyglykolethery vyšších alifatických alkoholů, fenolethery, například 10,5-ethoxynonylfenol, cetyltrimethylamoniumbrornid a bis-2-hydroxyethylamin kyseliny laurové.
Ostatní součásti impregnačního roztoku odpovídají přibližně součástem obsaženým v pozdějším vyvíjecím roztoku, tj. pufrům, solím, komplexotvorým látkám, sterilizačníni prostředkům atd., které jakožto nízkomolekulární součásti pomaleji chromatografují než fronta rozpouštědla, čímž se dosáhne, že i u fronty rozpouštědla panují stacionární podmínky.
Dále se ukázalo být výhodným přimíchat ke chromatografickému materiálu dodatečně co možná jemně práškovitý, inertní a popřípadě liydrofobní plnivo, přičemž se zejména osvědčil talek, hydrofobizované sklo, silikagel apod. Tento materiál zmenšuje jednak výplňový objem mezi částicemi nosiče a vede tak к lepšímu dělení a na druhé straně zpomaluje eluční rychlost kapalné fáze čímž se zlepší ustavení rovnováhy v důsledku zlepšení difúze mezi mobilní a stacionární fází a tím se opět zlepší výkonnost dělení. Kromě toho je náplň sloupce homogenější, čímž se dodatečně zabrání případné tvorbě vzduchových vměstků.
Při volbě pojiv pro výrobu povlékaných nosičů je nutné dbát na to, aby tato na jedné straně vedla ke stabilním povlakům avšak na druhé straně ale podstatně nezměnila eluční rychlosti materiálů nosiče, tj. zejména se nezmenšily póry. To se s překvapením zdaří tím, že se použije vodná disperze plastické hmoty například polyvinylpropionátu nebo polyakrylátu ve směsi s dobře ve vodě rozpustným, popřípadě botnavým pojidlem. S úspěchem byly použity agar — a9
575 U/ml rozpuštěno v 10 mM KPb 5 mM chloridu hořečnatého MgCH., 25 mM chloridu sodného NaCl, 2 % sacharózy, 0,5 °/o albuminu séra hovězího dobytka, 0,1 % azidu sodného NaN3, pH 7,0.
2626S3 gar, hydroxypropylcelulóza a podobné vysokomolekulární materiály.
Ačkoliv v mnoha případech postačí stanovit, zda v úvahu přicházející antigen je či není obsažen v roztoku substrátu, je ale nejčastěji žádoucí provést polokvantitativní nebo kvantitativní stanovení. Pokud imunokomplex není sám o sobě barevný, ukazuje se být nutným značit antilátku nějakým detekovatelným způsobem.
Jedním z nejstarších způsobů tohoto druhu je značení radioaktivními isotopy, například jódem (1.25) nebo tritiem a stanovení množství radioaktivity oblasti, obsahující komplex aotilátky a antigenu pomocí detektoru radioaktivity. Vzhledem к tornu, že manipulace s radioaktivními látkami vyžaduje opět speciální laboratoř, dává se dnes před nost značení fluorescenčními bcrvivy, takže se může antilátka popřípadě hnunokomplex stanovit a měřit na základě její fluorescence.
Zejména u proteinů, které se vyskytují pouze v nepatrné koncentraci, se antilátka kopuluje s výhodou se vhodným enzymem a využívá se reakce vhodného substrátu za katalytického účinku tohoto enzymu pro detekční reakci. Vyhodnocení lze, jak již bylo shora popsáno, provádět buď přímo na materiálu' nosiče, nebo po oddělení zóny, obsahující komplex a suspendování ve vhodném rozpouštědlo, fotometricky v kývete.
Kromě toho je polokvantitativní stanovení tím, že se do koncové oblasti materiálu nosiče přimísí definované množství specifického adsorpčníhO' činidla pro značený enzym a/nebo komplex ve formě fixované na nosič a ze šířky absorpční zóny, která se vyvine, usuzovat na původní množství enzymu v imimokomplexu.
V následujících příkladech jsou, blíže vysvětleny rychlotesty, aniž by se tyto omezovaly pouze na uvedené příklady.
Příklad 1
Důkaz hCG (lidského Chorionic Gonadotropinu) v moči pomocí testovací kapiláry.
Roztoky
A.
mg indolylgalaktosidu se rozpustí v 1 mililitru methanolu.
B.
Konjugát Fab-anti-hCG /3-galaktosidázy byl vyroben z ovčího anti-hCG-séra [imunizace: D. M. Weir, Handbook of Experimental Immunologie, A 2.8; štěpení Fah: M. E. Davis, A. J. Barret, R. M. Hernbry, J. of Immunological Methods, 21, 305 (1978)];
Konjugace: T. Kitagawa in Enzyme Immunol Essay, Editors: E. Ishikawa, T. Kawai, K. Miyai, nakladatelství Igaku — Shoiu, Tokio — New York 1981) a do
Materiál:
[pórovité sklo: glycerylové sklo, Controlled Póre (Sigma, St. Louis)], 259 A průměr pórů,
Skleněná průměr 1 buničinou velikost částic: 200 až 400 msh. kapilára: délka 12 cm, vnitřní mm, na jedné straně uzavřená (do výšky 2 mm).
Úprava kapiláry
Kapilára je na dolním konci utěsněna trochou buničiny a naplněna pórovitým sklem (výška náplně 7 cm). 500 mg pórovitého skla se smísí s 1 ml roztoku A a potom se usuší při 60 Kapilára naplněná pórovitým sklem se nyní převrství směsí pórovitého skla a substrátu indolylgalaktosídu (výška náplně 1 cm). Buničina na dolním konci kapiláry se impregnuje 3 μΐ roztoku В a usuší.
Provedení testu
Kapilára se postaví do testované moči. Během asi 5 minut dosáhne kapalina horní vrstvu substrátu. Galaktosidáza z imunokomplexu dosáhne tuto vrstvu substrátu pouze za přítomnosti hCG. Bezbarvý indolylgalaktosid se hydrolyzuje a v přítomnosti kyslíku které lze vizuálně.
so nechá zreagovat na indigo, poznat podle modrého zbarvení
Důkaz hCG v moči pomocí testovacích proužků.
Roztoky:
A.
ml 0,3% ogar-agaru ve 150 ml mM chloridu sodného ŇaCl mM KPh pH 7,2
4- 400 μϊ tritonu X—100
4- 2,3 ml vody
2 g 50% disperze polyvinylpropionátu ve vodě (Propiofan 70 D, BASF, Ludwigshafen)
B.
Konjugát ovčího
Fab-Anti-hCG galaktosidázy z antiséra jako v příkladu 1.
Materiály (Daltosil, SP 300, velikost pórů
Silikagel asi 300 A, velikost částic 120 až 200 mesh, fa, Serva).
Směs silikagelu a indolylgalaktosidu/roztok 3 mg indolylgalaktosidu v 1 ml methanolu se doplní 250 mg vpředu uvedeného silikagelu a získaná kaše se suší v proudu vzduchu při 60 až 70 °C.
Polykarbonátová fólie (Pokalon, fa. Lonza, Lórrach).
Nanášení
Vyrobí se následující směsi:
a) 8 ml roztoku A -|- 1,5 g silikagelu
b) 1 ml roztoku A 4- 0,19 g směsi silikagelu a indolylgalaktosidu
c) 0,15 ml roztoku A -|- 0,05 ml roztoku В 4- 0,04 g silikagelu.
Pomocí stěrky, rozdělené přepážkami (na jedné straně zaoblené) se nanáší směsi a až c v dotýkajících se vrstvách na 15 cm širokou polykarbonátovou fólii (tloušťka vrstvy 400 («m). Šířky vrstev a sled řad jsou přitom následující:
Vrstva a 1 cín, vrstva c 0,5 cm, vrstva a 8 cm, vrstva b 1 cm a přesahující polykarbonátová fólie sloužící pro uchopení 4,5 cm.
Fólie se při tom suší při 45 °C a rozřeže se kolmo ke směru nanášerií v 0,5 cm široké testovací proužky (délka 6 cm).
Provedení testu
Popis
Během 0 minut dosáhla kapalina až к nejhořejšímu konci testovacího proužku a přítomnost hCG vede stejně jako v příkladu 7 к barevné reakci.
Příklad 3
Vliv smáčecích prostředku na vlastnosti dělení pórovitých skel
Neupravená pórovitá skla vykazují špatné dělicí schopnosti. Předběžná úprava přináší značné zlepšení. Skla se předběžně inkubují s roztokem, sestávajícím z 0,025% Tweeiiu 20, 10 mM hydrogenfosforečnanu sodného Na-iHPO/,, 25 mM chloridu sodného NaCl, 0,01% azidu sodného NaNn, 30 minut při pH 7,2, odsají pomocí nuče a suší v sušicí skříni při 35 CC až do získání schopnosti zkrápění.
Jř ko míra kvality dělení se stanoví uzavřený objem pomocí nízkomolekulární látky, chlorfenolové červeni, v naplněných kapilárních sloupcích o délce 11 cm.
Pórovitá skla: firma Sigma, 120 až 200 mesh Náplň: 4 μΐ barevného roztoku, chromatografie ve vodě.
Výška náplně kapilárního sloupce: 11 cm.
Testovací proužky se ponoří svým dolním koncem do moče.
průměr pórů neošetřený matetriál impregnovaný materiál
barevné maximum při šířka píku barevné maximum při šířka píku
240 A 8,0 cm 1,2 cm 5 cm 0,8 cm
350 A 10,0, cm 2,0 cm 5 cm 1,2 cm
500 A 7,5 cm 4,0 cm 4,8 cm 1,2 cm
700 A 7,2 cm 1,7 cm 4,9 cm 1,2 cm
1000 A 10,3 cm 1,3 cm 4,8 cm 0,8 cm
Podle údajů výrobce by se mělo teoreticky, tj. u matetriálu pečlivě suspendovaného v kapalině a ekvilibrovaného ve sloupcích, dosáhnout v tomto příkladě 4,7 centimetru.
Příklad 4
Víiv inertních příměsí na vlastnosti dělení pórovitých skel
Kvalita dělení závisí u gelové chromatografie i na rychlosti chromatografie. Příliš rychlá chromatografie vede ke snížení výkonu dělení. Rychlost chromatografie v kapilárních sloupcích naplněných suchým pórovitým sklem se může zmenšit přísadou hydrofobních částic. V následující tabulce je uveden vliv příměsi hydrofobizovaného silikagelu [Octyl—SP 500, 40 až 100 μΐη. fa Serva/na eluční rychlost kapilárního sloup ce (průměr 1 mm, délka 10 cm)] s pórovitým sklem (Controlled Póre Glass, 240 A, 200 až 400 mesh, fa, Serva).
Tabulka
§ (W/W) Octyl— —SP 500 doba chromatografie min.
0 3,4
3 7,8
5 12
7 16
10 19
13 20
14 21
17 24
20 52
22 58
25 175
Příklad 5 Pórovité sklo CPG, fa. Serva, 200 až 400 niečh, výška náplně sloupců: 10 cm, nános.
Dělení podle molekulární hmotnosti za po- nyní 3 μ! roztoku proteinu (2 mg proteinu/ užití předem upravených skel /ml), sirka píku: 0,5 až 0,7 cm. Rozpouštědlo: voda.
průměr pórů
Cytochrom C
MG — 12 000 antilátka (Antialbumin) značená fluoresceinem MG — 150 000 Ferritin
MG = 450 000 dextranová modř
MG asi 6 mil. antilátka (antialbumin) značená fluoresceinem chromatografie v 1 mg albuminu/ml PES maximum při
240 A 35C A
5,3 cm 5,4 cm
6,5 cm 5,6 cm
7,1 cm 6,2 cm
fronta fronta
1) 2)
6,5 4- 8,1 cm
1) antilátka
2) komplex antilátky s antigenem

Claims (15)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob provádění imunocheimckých rychlotestů při kterých antigeny reagují s antilátkami za vzniku imunokomplexů, vyznačující se tím, že se zkoumaný substrát nanese na dolní část zařízení a chromatografuje se pomocí eluce rozpouštědla vrstvou a popřípadě vzniklý iiminokomplex se dokazuje v horní části zařízení.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se dolní část zařízení naplní substrátem, obsahujícím antigen a tento se vnese do rozpouštědla, například vody nebo vodného roztoku pufru, které kapilárně stoupá vzhůru zařízením, přičemž se antilátka a popřípadě vzniklý imunokomplex dělí.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že roztok substrátu, obsahující antiuen, slouží při chromatografií jako elu.čn.í činidlo.
  4. 4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se detekuje samotný imunokomplex nebo s ním. spojený značkovací enzym po chromatografickém oddělení.
  5. 5. Zařízení pro provádění způsobu podle bodu 1, obsahující kapilárně aktivní vrstvu, sestávající ze suchého, porézního, nebotnajícího, zrnitého- materiálu, vyznačující se tím, že antilátky, antigeny a imnnokoniplexy jsou rozpustné sloučeniny a materiál vykazuje vlastnosti molekulárního síta, přičemž póry molekulárního síta jsou větší než antilátka, ale menší než hnunokomplexy, vytvořené z antigenů a antilátky.
  6. 6. Zařízení podle bodu 5, vyznačující se tím, že kapilárně aktivní vrstva sestává z kapilárníhoi sloupce.
  7. 7. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že kapilárně aktivní vrstva je uložena na inertním nosiči, například fólii z plastické hmoty nebo na skle.
  8. 8. Zařízení podle jednoho z bodů 5 až 7, vyznačující se tím, že antilátka je naimpregno-vána na dolní část molekulárního síta.
  9. 9. Zařízení podle jednoho z bodů 5 až 7, vyznačující se tím, že antilátka je naimpregnována na porézní vrstvu předřazenou kapilární vrstvě.
  10. 10. Zařízení podle jednoho z bodů 5 až 9, vyznačující se tím, že antilátka je značena radioaktivní látkou, fluorescenční látkou nebo chromofórem.
  11. 11. Zařízení podle jednoho z bodů 5 až 9, vyznačující se tím, že antilátka je značena enzymem.
  12. 12. Zařízení podle bodu 11, vyznačující se tím, že horní část materiálu je impregnována reagenčním systémem pro značící systém.
  13. 13. Zařízení podle jednoho z bodů 5 až 12, vyznačující se tím, že materiál molekulárního síta obsahuje inertní hydrofobní, jemně zrnitý materiál, například talek, hydrofobizované sklo nebo silikagel.
  14. 14. Zařízení podle jednoho z bodů 5 až 13, vyznačující se tím, že molekulární síto sestává z hydrofilního materiálu, například silikagelu nebo porézního skla a/nebo je impregnováno smáčedlem například kationtovým, aniontovým nebo neionogenním, jako glykolethery, alkylsulfáty, fenolethery a bis-2-hydroxyethylaminem kyseliny laurové.
  15. 15. Zařízení podle jednoho z bodů 5 až 14, vyznačující se tím, že materiál molekulárního síta je opatřen dodatečnou impregnací pufry a/nebo solemi a/nebo komplexotvo-rnými látkami nebo jinými účinnými látkami.
CS848965A 1983-11-25 1984-11-22 Process for performing immunochemical tests and device for making thereof CS262653B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19833342627 DE3342627A1 (de) 1983-11-25 1983-11-25 Immunchemischer schnelltest

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS896584A2 CS896584A2 (en) 1988-08-16
CS262653B2 true CS262653B2 (en) 1989-03-14

Family

ID=6215226

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS848965A CS262653B2 (en) 1983-11-25 1984-11-22 Process for performing immunochemical tests and device for making thereof

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0143412B1 (cs)
JP (1) JPS60190864A (cs)
AT (1) ATE72704T1 (cs)
AU (1) AU557485B2 (cs)
CA (1) CA1248446A (cs)
CS (1) CS262653B2 (cs)
DD (1) DD234495A5 (cs)
DE (2) DE3342627A1 (cs)
ES (1) ES8600813A1 (cs)
FI (1) FI78786C (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4632901A (en) * 1984-05-11 1986-12-30 Hybritech Incorporated Method and apparatus for immunoassays
US4837145A (en) * 1986-06-09 1989-06-06 Liotta Lance A Layered immunoassay using antibodies bound to transport particles to determine the presence of an antigen
JPH0734015B2 (ja) * 1988-04-25 1995-04-12 和光純薬工業株式会社 微量成分の新規測定法
GB9310468D0 (en) * 1993-05-20 1993-07-07 Oxford Glycosystems Ltd Sugar complexes
DE19601346A1 (de) * 1996-01-16 1997-07-17 Bernd Dr Pevec Analyseverfahren auf Basis von Immunreaktion
DE59608443D1 (de) * 1996-03-18 2002-01-24 Diagnostische Forsch Stiftung Partikel-Immunoassay mit kompakter Matrix
NL1006680C2 (nl) * 1997-03-04 1998-09-07 Alexander Adrianus Moen Werkwijze voor het detecteren van de aanwezigheid van een immunologisch reactief molecuul in een monster.
GB0008124D0 (en) 2000-04-03 2000-05-24 Genosis Ltd Capture assay
FR2832321B1 (fr) * 2001-11-21 2004-01-09 Adiatec Sa Dispositif de filtration par exclusion de taille, son procede de fabrication et le procede de filtration en resultant

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL51354A (en) * 1977-01-28 1979-07-25 Ames Yissum Ltd Assay method for the quantitative determination of a hapten in aqueous solution
US4301139A (en) * 1979-06-21 1981-11-17 Ames-Yissum Ltd. Multilayer column chromatography specific binding assay method, test device and test kit
EP0073593A1 (en) * 1981-09-01 1983-03-09 E.I. Du Pont De Nemours And Company Size-exclusion heterogeneous immunoassay
DE3217032C2 (de) * 1982-03-26 1985-04-25 Armin Dipl.-Chem. Dr. rer.nat. 5300 Bonn Gilak Vereinfachtes Separationsverfahren für immunologische Bestimmungen und trockene chromatografische Säule für die Durchführung des Verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
DE3485513D1 (de) 1992-03-26
ES537910A0 (es) 1985-11-01
FI78786B (fi) 1989-05-31
CS896584A2 (en) 1988-08-16
DD234495A5 (de) 1986-04-02
EP0143412A2 (de) 1985-06-05
AU557485B2 (en) 1986-12-24
AU3581884A (en) 1985-05-30
EP0143412A3 (en) 1988-03-30
ATE72704T1 (de) 1992-03-15
EP0143412B1 (de) 1992-02-19
DE3342627A1 (de) 1985-06-05
JPS60190864A (ja) 1985-09-28
FI78786C (fi) 1989-09-11
ES8600813A1 (es) 1985-11-01
CA1248446A (en) 1989-01-10
FI844607A0 (fi) 1984-11-23
FI844607L (fi) 1985-05-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0140489B1 (en) Method for stabilizing immunologically active substances immobilized on an insoluble carrier and their use in the preparation of reagents for measuring physiologically active substances
EP0296724B1 (en) Assay and apparatus using a lateral flow, non-bibulous membrane
JP2705768B2 (ja) 検定法
JP4270751B2 (ja) 全血用クロマトグラフィーデバイス内のポリカチオンの中和
JPS63305252A (ja) 毛管流を使用した固相測定方法
US4108976A (en) Automated direct serum radioimmunoassay
JPH08248030A (ja) 吸着担体材料による結合アッセイのための装置及び方法
WO2010137807A2 (ko) 측방 유동 분석 시의 신호 증폭 방법
JPH08101197A (ja) 制御された感度の免疫クロマトグラフィー検定
US20070092978A1 (en) Target ligand detection
JPH0445785B2 (cs)
US4865997A (en) Assay for ligands by separating bound and free tracer from sample
CS262653B2 (en) Process for performing immunochemical tests and device for making thereof
US4971904A (en) Heterogeneous immunoassay
US6130097A (en) Process and device for detecting dust-associated substances
US4708932A (en) Method and device for biospecific affinity reactions
IE850007L (en) Process and reagent for the determination of a polyvalent¹antigen
US5250443A (en) Biological diagnostic assay system
KR100411406B1 (ko) 검사용키트
EP3885767B1 (en) Test piece for immunochromatography and immunochromatographic detection kit
JPH07502337A (ja) 免疫学的検出装置および方法
EP0505632A1 (en) Assay using an absorbent material
EP0370417B1 (en) Biological diagnostic assay system
US5273908A (en) Stabilizing method for immuno active substances immobilized on insoluble carrier and its use in preparation of reagent for measuring physiologically active substances
JP2000097942A (ja) 免疫クロマトグラフィーのためのキット