CS250244B2 - Method of beta-hydroxypropionoc acid's amide production - Google Patents

Method of beta-hydroxypropionoc acid's amide production Download PDF

Info

Publication number
CS250244B2
CS250244B2 CS849920A CS992084A CS250244B2 CS 250244 B2 CS250244 B2 CS 250244B2 CS 849920 A CS849920 A CS 849920A CS 992084 A CS992084 A CS 992084A CS 250244 B2 CS250244 B2 CS 250244B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
acrylonitrile
reaction
raney
copper
carried out
Prior art date
Application number
CS849920A
Other languages
English (en)
Inventor
Kurt Dahmen
Peter Reinelt
Helmut Brehm
Original Assignee
Stockhausen Chem Fab Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stockhausen Chem Fab Gmbh filed Critical Stockhausen Chem Fab Gmbh
Publication of CS250244B2 publication Critical patent/CS250244B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/06Preparation of carboxylic acid amides from nitriles by transformation of cyano groups into carboxamide groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C235/00Carboxylic acid amides, the carbon skeleton of the acid part being further substituted by oxygen atoms
    • C07C235/02Carboxylic acid amides, the carbon skeleton of the acid part being further substituted by oxygen atoms having carbon atoms of carboxamide groups bound to acyclic carbon atoms and singly-bound oxygen atoms bound to the same carbon skeleton

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby amidu β-hydroxypropionové kyseliny (β-ΗΡΑ) reakcí akrylonitrilu s vodou v přítomnosti kovů a/nebo kovových sloučenin působících jako heterogenní katalyzátory.
Amid (3-hhdroxypropionové kyseliny ' se v ' literatuře · popisuje již delší dobu: známá je reakce β-propiolaktonu s amoniakem, při níž vzniká /3HPa (US patent 2 375 005), přičemž se z ketenu a formaldehydu vyrobí /?-propiolakton (vyvolávající rakovinu).
Dále lze podle US patentu 2 415 645 převést v β-ΗΡΑ katalytickým zmýdelněním ethylenkyanhydrin. Výroba ethylenkyanhydrinu se přitom provádí reakcí ethylenoxidu s kyanovodíkem.
Další možná výroba β-HPa vychází z akrylonitrilu. Jestliže se nitrily zmýdelní za bazických podmínek, pak vzniknou obvykle soli odpovídajících karboxylových kyselin. Při hydrolýze akrylonitrilu s vodným alkalickým roztokem vzniknou normálně jako reakční produkty soli akryl- popřípadě β-hyrroxdpropionové kyseliny [J. Soc. Chem. Ind. Jauan ·44, 860 (1941)]. Udržet hydrolýzu akrylonitrilu na stupni amidu není jednoduché, neboť rychlost hydrolýzy · amidu na kyseliny je podstatně vyšší než rychlost tvorby amidu z nitrilu.
Rovněž je popsána hydrolýza akrylonitrilu v přítomnosti vody a heterogenních katalyzátorů na akry.lamid jakožto reakční produkt. Jako katalyzátory se používají například kovová měď spolu se solemi jednomocné a/nebo dvojmocné mědi (US patent 3 381034), aktivovaný oxid manganičitý (DE-AS 15 93 320), redukovaný oxid měďnatý CuO, popřípadě redukovaný pentaoxid měďnatochromitý (DE-OS 20 01 903) nebo Raneyova měď, popřípadě jiné kovové katalyzátory (DE-OS 20 36 126). Je tedy sice známo, že se akrylamid dá vyrobit reakcí akrylonitrilu s vodou v přítomnosti kovových katalyzátorů jako Raneyovy mění, Ullmannovy mědi, jiných Raneyových kovů nebo katalyzátorů na bázi mědi, které obsahují další kovové oxidy (DE-OS 20 36 126), avšak není možné tuto hydratační reakci která musí probíhat pro získání akrylamidu za neutrálních podmínek, využít pro výrobu /^hydroxypropionamidu.
Cílená přeměna akrylonitrilu na J-HPA je popsána v US patentu 3 670 020. Jako katalyzátory pro alkalickou hydrolýzu se uvádí hydroxidy alkalických kovů a hydroxidy kovů alkalickjch zemin, jakož i organické látky, jako terciární nebo kvartérní oniové hydroxidy a oniové soli. Pro získání co možná vysokého výtěžku β-ΗΡΑ, je při popsaném způsobu nezbytný tlak vyšší než 2 MPa. Při použití hydroxidu sodného jako katalyzátoru lze pozorovat, že při stoupajícím výtěžku β-ΗΡΑ se zvyšuje produkce kyseliny /3hydroxyprorionové. Výskyt kyseliny /3hydroxypropionové jako vedlejšího produktu zabraňuje ale krystalizaci /3-HPA, takže není možné zpracovat reakční pro dukt jednoduchým způsobem. Byl by proto vítaným jednoduchý způsob výroby β-HPa z akrylonitrilu, který by při relativně nízkém tlaku poskytoval vysoké výtěžky 6-HPA bez tvorby nežádoucí /-hydroxypropionové kyseliny.
S překvapením bylo zjištěno, že akrylonitril může při teplotě vyšší, než je teplota místnosti až 200 °C zreagovat v přítomnosti kovů a/nebo kovových sloučenin jakožto katalyzátorů, s výhodou Raneyových kovů a/nebo jejich sloučenin kovů, v úzce vymezené oblasti hodnot pH, totiž 11,8 až 13,5, s vodou, s výhodou demineralizovanou, ve vysokých výtěžcích na J-HPa, přičemž se netvoří buď žádná, nebo jen nepatrná množství /^--^y^^i^í^^^^^i^iOpionové kyseliny jakožto vedlejšího produktu.
Předmětem vynálezu je způsob výroby amldu /3hydroxyprorionové kyseliny reakcí akrylonitrilu s vodou v přítomnosti kovů a/ /nebo sloučenin kovů jakožto heterogenních katalyzátorů, spočívající v tom, že se reakce provádí při hodnotách pH 11,8 až 13,5 a teplotách mezi 20 °C až 200 °C.
S výhodou se reakce provádí při hodnotách pH 12,8 až 13,2. Teplota reakce se s výhodou pohybuje v rozmezí mezi 70 až 200 stupni Celsia, zejména pak mezi 90 až 170 stupni Celsia.
Jako katalyzátory se s výhodou používají Raneyovy kovy. Raneyovým kovem může být Raneyova měď, Raneyův nikl nebo Raneyův kobalt. Místo Raneyových kovů nebo jako přísada k Raneyovým kovům slouží jako katalyzátory sloučeniny kovů a sice s výhodou vpředu uvedených Raneyových kovů.
Jako sloučeniny kovů přichází v úvahu stejně tak oxidy a hydroxidy jako soli Raneyových kovů. Jako vhodné sloučeniny kovů lze uvést například kysličník měďnatý nebo oxid kobaltitý nebo soli dvojmocné mědi jako bazický uhličitan měďnatý, oxychloridměďnatý, síran měďnatý, dusičnan měďnatý nebo sloučeniny kobaltu jako hydroxid kobaltnatý.
Reakce se může provádět jak v přítomnosti Raneyova kovu nebo jedné z uvedených sloučenin kovů, tak i v přítomnosti kombinace Raneyova kovu se sloučeninou kovu. V posledním případě se použitá množství řídí podle poměrů množství, které platí pro jednotlivé složky. Reakční složky by se měly před reakcí zbavit kyslíku, jehož přítomnost přispívá k tvorbě nežádoucí β-hydroxy^opionové kyseliny a zvýšené tvorbě kovových iontů v produktu.
Hmotnostní poměr Raneyova niklu kovu k akrylonitrilu činí s výhodou 0,01 až 2, zejména pak 0,1 až 1,0. Hmotnostní poměr sloučeniny kovu k akrylonitrilu se pohybuje s výhodou mezi 1,0 až 0,0005. Při způsobu podle vynálezu se reakční složky zahřívají v reaktoru za míchání na reakční teplotu (mezi 20 °C až 200 °C, s výhodou výše než na 70 °C, zejména pak na 90 až
170 °C). Při teplotách nad 100 °C se reakce provádí v reaktoru odolném vůči tlaku, přičemž se nastaví tlak 0,1 až 1 MPa. Reakce se tlakem nijak zvlášť neovlivní.
Hmotnostní poměr akrylonitrilu k vodě se s výhodou mění v rozmezí 0,01 až 1,47, s výhodou od 0,10 až 0,74.
Pro zvýšení rychlosti hydratace akrylonitrilu je možné přidávat jako aktivátor sloučeninu dusičnanu, například dusičnan hlinitý, přičemž rovněž zůstává zachována po delší dobu životnost kovového katalyzátoru. Množství dusičnanových iontů činí s výhodou 1 až 600 ppm, počítáno jako hmotnostní poměr iontu nitrátu k celkové hmotnosti směsi sestávající z akrylonitrilu a vody.
Nastavení požadované hodnoty pH se provádí přídavkem bází.
Jako báze se mohou používat hydroxidy alkalických kovů, jako například lithiumhydroxid, natriumhydroxid nebo kaliumhydroxid, nebo kvartérní amoniové báze, jako například trimethylbenzylamoniumhydroxid. Množství báze se volí tak, aby hodnota pH roztoku se pohybovala mezi 11,8 až 13,5, s výhodou 12,8 až 13,2.
Po reakční době 5 min. až 24 hod. se produkt může zpracovat. Zpracování může zahrnovat stupně filtrace, výměny kationtů a aniontů, následující destilační odstranění těkavých podílů by se mělo provádět za sníženého tlaku při teplotách pod 130 °C.
Z takto získaného bezvodého produktu lze získat β-hydroxypropionamid krystalizací, přičemž je výhodná teplota nižší než 0 stupňů Celsia. Produkt lze ještě vyčistit rekrystalizací z ketonů s krátkými řetězci, jako například acetonu nebo methylethylketonu.
Katalyzátor, použitý při způsobu podle vynálezu, sestávající z Raneyova kovu a oxidu kovu, se může používat s úspěchem vícekrát, aniž by došlo k úbytku aktivity katalyzátoru, která by byla hodna pozornosti.
ρ-HPa, vyrobený podle vynálezu, se může používat jako výchozí produkt pro výrobu amidů a, ^-nenasycených, substituovaných karboxylových kyselin podle US patentu 4 237 067 nebo US patentu 4 408 073, které lze opět co se jich samotných týká polymerovat na vysokomolekulární vločkovací prostředky.
Dále se může používat jako výchozí produkt pro výrobu amidů esterů a amidů polyesterů a jako meziprodukt při výrobě léčiv, prostředků pro potírání hmyzu a pesticidů. Je možné ho používat i jako prostředí pro zásobník tepla pro tepelná čerpadla.
Příklad 1
Do 21iirového reaktoru z ušlechtilé oceli, odolného vůči tlaku, s manometrem, s vytápěním olejovou lázní a míchadlem se vneslo 500 g demineralizované vody, 2 g hydroxidu sodného NaOH, 75 mg dusičnanu hlinitého nonahydrátu Λ1(Νϋ3)3.9 H2O, miligramů hydrochinonu, jakož i 70 g akrylonitrilu a pomocí plynného dusíku se zbaví rozpuštěného kyslíku. 25 g Raneovy mědi se promylo vodou zbavenou kyslíku a spolu se 6 g prášku oxidu měďnatého se přidalo do reaktoru. Hodnota pH směsi činila 12,9. Směs byla zahřáta na 150 °C, přičemž se nastavil tlak asi 0,6 MPa. Reakční doba činila 3 hodiny. Jako reakční produkt se získala jasná, želená kapalina. Surový produkt se pro odstranění iontů mědi přečistil přes kationtoměnič a potom se zbavil ve vakuu při 100 °C a 0,05 . 103 MPa těkavých podílů. Viskózní hnědý produkt byl analyzován pomocí vysokotlaké kapalinové chromatografie HPLC; sestával ze 72 % hmot, z amidu J-hydroxypropionové kyseliny a ze 24 % hmot, z ethylenkyanhydrinu.
P ř í k 1 a d 2
Postupovalo se stejně jako v příkladu 1, množství akrylonitrilu zde činilo 96 g. Hodnota pH směsi činila 12,8. Reakční doba činila 4 hodiny při teplotě 150 °C a tlaku asi 0,6 MPa. Jako reakční produkt byla získána světlezelená, jasná kapalina. Surový produkt byl po odstranění iontů mědi pomocí kationtoměniče při 100 °C a 0,05.10~3 MPa zbaven těkavých podílů. Analýza viskózního hnědého produktu poskytla 70 % hmot. β-hydroxypropionamidu a 28 % hmot, ethylenkyanhydrinu.
Příklad y 3až 6
Při těchto pokusech byl ještě jednou použit katalyzátorový systém, sestávající z Raneyovy ' mědi a oxidu měďnatého, z příkladu 2. Do reaktoru, ve kterém byla Raneyova měď a oxid měďnatý bylo přidáno 500 g vody, 2 g hydroxidu sodného NaOH, 100 mg dusičnanu hlinitého nonahydrátu Α1(ΝΟ;ύ3.9 H2O, 100 mg hydrochinonu, jakož i 70 g akrylonitrilu za vyloučení přístupu kyslíku. Hodnoty pH roztoků činily
12,9 až 13,0. Při 150 'QC činil tlak asi 0,6 MPa a reakční doby 6 hodin. Byly získány světlezelené kapaliny. Surové produkty byly zpracovány kationtoměničem a při 100 stupních Celsia a 0,05.103 MPa zbaveny těkavých podílů.
V následující tabulce jsou uvedeny výsledky analýz:
pokus % HOCH2CH2CONH2
370
454
551
658
Příklady 7 až 12
Při těchto pokusech byl systém katalyzátorů měněn, jinak se postupovalo jako v příkladě 1. Místo hydroxidu sodného NaOH byl používán hydroxid draselný KOH a hydroxid lithný LiOH, místo Raneyovy mědi byl
HOCH2CH2COOH
28—
22—
21— stopy používán Raneyův kobalt, popřípadě Raneyův nikl a místo oxidu mědnatého CuO byl použit oxid kobaltitý Co2O:i. Hhodnoty pH směsí se pohybovaly mezi 12,4 až 13,1. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 1:
% HOCH2CH2.CN
Tabulka 1
Příklad katalyzátor
Raney—Cu( CuOJNaOH
Raney—Cu( CuO) KOH
Raney—Cu(CuO)LíOH
Raney—Co (CuO) NaOH
Raney—Co (Co2O3) NaOH
Raney—Ni(CuO)NaOH
Příklad 13
Stejně jako v příkladě 1 bylo smícháno 810 g demineralizované vody, 0,5 g hydroxidu sodného NaOH, 100 mg nonahydrátu dusičnanu hlinitého A1(NO3);).9 H2O, 100 miligramů hydrochinonu a 159 g akrylonitrilu v přítomnosti 80 g Raneyovy mědi. Směs měla hodnotu pH 12,0. Po reakční době 4 hodin při teplotě 150 °C a tlaku asi 0,6 MPa se získala světlá hnědá kapalina. Surový produkt byl zbaven ve vakuu při 100 °C a 0,05.10_:| MPa těkavých podílů. Viskózní, hnědý produkt sestával ze 39,4 proč, z /3hydroxypropionamidu a ze 17,1 % z ethylenkyanhydrinu.
Příklad 14
Stejně jako v příkladu 1 bylo smícháno 432 g demineralizované vody, 5 g hydroxidu sodného NaOH, 500 mg nonahydrátu duT abulka 2 % HOCH2CH2— % HOCH2CH2—4OCI-I2CH2COOH
—CONH2 —CN
65,5 31,5
47,4 ca 30
44,2 10,8
52,8 3,9 málo
48,4 ca 20
53 ca 10
sičnanu hlinitého A1(NO,3)3.9 H2O, 100 mg hydrochinonu a 159 g akrylonitrilu s 80 g Raneyovy mědi. Směs měla hodnotu pH 13,4. Po 4 hodinách reakční doby při teplotě 150 CC a tlaku asi 0,8 MPa se získala hnědá kapalina. Po obvyklém zpracování byl produkt analyzován. Obsahoval 46,5 % ρ-hydroxypropionamidu a 9,7 % ethylenkyanhydrinu.
Příklady 15 až 22
Podle způsobu popsaného v příkladu 1 nechalo se v příkladech 15 až 22 zreagovat vždy 810 g demineralizované vody, 100 mg nonahydrátu dusičnanu hlinitého A1(NO.3)3. . 9 H2O, 100 mg hydrochinonu, 159 g akrylonitrilu, jakož i v tabulce 2 uvedená množství hydroxidu sodného a sloučenin kovů. Po obvyklém zpracování bylo v pokusech zjištěno množství β-ΗΡΑ, která jsou uvedena v tabulce 2.
Příklad katalyzátor množství (g)
NaOH (g) hodnota pH %
β-ΗΡΑ % ECH
15 Cu(N(O)9.3IIO 20 8 12,4 28 17
16 CuC12.3 Cu(OH)2 20 8 13,1 39 24
17 Cu(OH)2 . CuCO3 40 5 12,8 50 4
18 CuSO4.6 H2O 20 7 12,2 41 21
19 CuSO4.5 H,0 20 9 12,7 32 20
20 CuO 20 5 12,8 46 5
21 CuO 60 5 12,8 53 16
22 Co(OH), 20 5 13,0 42 41
ECH značí ethylenkyanhydrin
Příklad 23
Podle způsobu, popsaného v příkladu 1 se smíchalo 810 g demineralizované vody, 100 miligramů nonahydrátu dusičnanu hlinitého A1(NO.3)3.9 H2O, 100 mg hydrochinonu, 159 g akrylonitriíu, 5 g hydroxidu sodného, jakož i 80 g Raneyovy mědi, která byla promyta vodou. Reakční doba činila 4 hodiny při teplotě 150 CC a tlaku 4 MPa. Po obvyklém zpracování poskytla analýza produktu 63 % J-HPA a 18 % ECH.
Příklad 24
Podle způsobu popsaného v příkladě 1 se smíchalo 360 g demineralizované vody, 80 miligramů nonahydrátu dusičnanu hlinitého Al[N0;j3.9 H2O, 100 mg hydrochinonu, 265 g akrylonitriíu, 1 g hydroxidu sodného jakož i 50 g Raneyovy mědi promyté vodou a 0,4 g kysličníku měďnatého. Směs měla hodnotu pH 12,4. Reakční doba činila 6 hodin při teplotě 150 °C a tlaku asi 0,6 MPa. Po obvyklém zpracování poskytla analýza produktu 22 % β-ΗΡΑ a 24 % ECH.
Příklad 2 5
Podle způsobu popsaného v příkladě 1 se smíchalo 500 g demineralizované vody, 100 miligramů nonahydrátu dusičnanu hlinitého A1(NO3)3.9 H2.O, 100 mg hydrochinonu, 70 g akrylonitriíu, 50 g Raneyovy mědi jakož i 5 g oxidu měďnatého. Nastavení hodnoty pH na pH 12,4 se provedlo přídavkem 8 g benzyltrimethylamoniumhydroxidu (40% roztok ve vodě). Směs se uvedla do reakce při 150 °C a tlaku asi 0,6 MPa na reakční dobu 5 hodin. Po obvyklém zpracování produktu poskytla analýza 48 % β-ΗΡΑ a 20 % ECH.
P říklad 26
Podle způsobu popsaného v příkladě 1 se nechalo zreagovat 500 g demineralizované vody, 100 mg hydrochinonu, 300 mg nonahydrátu dusičnanu hlinitého A1(NO;»h. . 9 H2O, 100 g akrylonitriíu, 1,5 g hydroxidu sodného NaOH jakož i 100 g Raneyovy mědi promyté vodou. Reakční teplota 170 CC, při níž se nastavil tlak asi 0,9 MPa, se udržovala po dobu 15 minut. Po obvyklém zpracování poskytla analýza 56 % /JHPA a 11 proč. ECH.
Příklad 27
V otevřené skleněné nádobě se zpětným chladičem a míchadlem se smísilo 500 g demineralizované vody, 300 mg nonahydrá tu dusičnanu' hlinitého A1(NO3)3 · 9 H2O, 100 miligramů hydrochinonu, 1,5 g hydroxidu sodného NaOH, 100 g Raneyovy mědi promyté vodou, jakož i 100 g akrylonitriíu. Směs byla udržována za stálého míchání 3 hodiny při teplotě 90 T. Po obvyklém zpracování poskytla analýza 35 % β ΗΡΑ a 20 proč. ECH.
Příklad 28
Podle způsobu popsaného v příkladě 1 se smísilo 960 g demineralizované vody, 100 miligramů hydrochinonu, 100 g akrylonltrilu, 3 g hydroxidu sodného NaOH jakož i 100 . g Raneyovy mědi promyté vodou.
Směs měla hodnotu pH 12,8. Reakční doba činila 3 hodiny při teplotě 140 °C a tlaku asi 0,5 MPa. Po obvyklém zpracování poskytla analýza produktu 72 % β-HPA a 11 % ECH. '
P říklad 29
Podle způsobu popsaného v příkladě 1 se smísilo 810 g demineralizované vody, 100 miligramů nonahydrátu dusičnanu hlinitého A1(NO.3)3.9 H2O, 100 mg hydrochinonu, 159 gramů akrylonitriíu, 3 g hydroxidu sodného NaOH jakož i 80 g Raneyovy mědi promyté vodou a 0,1 g kysličníku měďnatého. Směs měla hodnotu pH 12,8. Reakční doba činila 24 hodin při teplotě 150 °C a tlaku asi 0,6 MPa.
Po obvyklém zpracování poskytla analýza produktu 57 % /3HPA a 29 % ECH.
Srovnávací příklad (odpovídající US patentu 3 670 020 j
V tomto příkladě nebyl použit ani Raneyův kov ani oxid kovu. Jako v příkladu 1 nechala se reagovat při 50 °C po dobu 6 hodin při tlaku 4 MPa směs sestávající z 810 g vody, 14 g hydroxidu sodného NaOH, 100 mg hydrochinonu a 159,2 g akrylonitrilu. Směs měla hodnotu pH 13,5. Po obvyklém zpracování poskytla analýza produktu: 27,4 % '3-hydrox.ypropionamidu, 12,1 % ethylenkyanhydrinu, asi 35 % kyseliny hydroxypropionové.
Srovnávací příklad odpovídající DE-OS
36 126)
V tomto příkladu se postupovalo stejně jako v příkladu 1, avšak nebyl přidán žádný hydroxid sodný NaOH. Směs měla hodnotu pH 9.6. Analýza obvyklým způsobem zpracovaného produktu poskytla: 10,5 % /Shydroxypropionamidu, 4,3 % ethylenkyanhydrinu a hlavní složku akrylamid.

Claims (8)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob výroby amidu β-hydroxypropionové kyseliny reakcí akrylonitrilu s vodou v přítomnosti bazických katalyzátorů, vyznačující se tím, že se reakce provádí v přítomnosti Raneyových kovů mědi, kobaltu a niklu a/nebo oxidů, hydroxidů nebo solí těchto Raneyových kovů, jakožto heterogenních katalyzátorů při hodnotách pH
    11.8 až 13,5 a teplotách v rozmezí 20 až 200 stupňů Celsia.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se reakce provádí při hodnotách pH
    12.8 až 13,2.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se reakce provádí při teplotách 70 až 200, s výhodou 90 až 170 °C.
  4. 4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se reakce provádí při hmotnostním poměru Raneyova kovu к akrylonitrilu 0,01 až 2, s výhodou 0,1 až 1,0.
  5. 5. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se reakce provádí při hmotnostním poměru kovové sloučeniny Ranneyova kovu к akrylonitrilu 0,0005 až 1,0.
  6. 6. Způsob podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že se reakce provádí s hmotnostními poměry akrylonitrilu к vodě 0,01 až 1,47, s výhodou 0,10 až 0,74.
  7. 7. Způsob podle bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že se reakce provádí v přítomnosti dusičnanu hlinitého a/nebo dusičnanu mědi.
  8. 8. Způsob podle bodu 7, vyznačující se tím, že se sloučenina dusičnanu používá v množství 1 až 600 ppm, počítáno jako hmotnostní poměr iontu dusičnanu к celkové hmotnosti směsi akrylonitrilu a vody.
CS849920A 1983-12-22 1984-12-18 Method of beta-hydroxypropionoc acid's amide production CS250244B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3346415A DE3346415C1 (de) 1983-12-22 1983-12-22 Verfahren zur Herstellung von ss-Hydroxypropionsaeureamid

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS250244B2 true CS250244B2 (en) 1987-04-16

Family

ID=6217701

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS849920A CS250244B2 (en) 1983-12-22 1984-12-18 Method of beta-hydroxypropionoc acid's amide production

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0147756B1 (cs)
JP (1) JPS60172951A (cs)
AT (1) ATE30148T1 (cs)
CA (1) CA1238344A (cs)
CS (1) CS250244B2 (cs)
DD (1) DD228244A5 (cs)
DE (2) DE3346415C1 (cs)
SU (1) SU1313342A3 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102008001319A1 (de) * 2008-04-22 2009-10-29 Evonik Röhm Gmbh Katalysator zur Umsetzung von Carbonsäurenitrilen
CN112142615B (zh) * 2020-10-29 2021-11-23 山东兴强化工产业技术研究院有限公司 一种异邻苯二甲酰亚胺的制备方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3670020A (en) * 1969-07-10 1972-06-13 Nalco Chemical Co Catalytic conversion of nitriles to amides
AU471081B2 (en) * 1973-10-12 1976-04-08 Method of producing olefinic amides with a raney copper catalyst
DE3264935D1 (en) * 1981-10-29 1985-08-29 Allied Colloids Ltd Hydration of nitriles

Also Published As

Publication number Publication date
CA1238344A (en) 1988-06-21
EP0147756A2 (de) 1985-07-10
JPS60172951A (ja) 1985-09-06
SU1313342A3 (ru) 1987-05-23
EP0147756A3 (en) 1986-05-28
ATE30148T1 (de) 1987-10-15
DD228244A5 (de) 1985-10-09
DE3466682D1 (en) 1987-11-12
EP0147756B1 (de) 1987-10-07
JPH0153868B2 (cs) 1989-11-15
DE3346415C1 (de) 1984-09-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN113372241B (zh) 脂肪族伯胺一步法合成双腈乙基叔胺的方法
KR870000056B1 (ko) 사이클로 헥사놀 및 사이클로 헥사논의 제조방법
EP0085890B1 (en) Process for preparing p-aminophenol and alkyl substituted p-aminophenol
JPH06128214A (ja) 1,3,3−トリメチル−5−オキソ−シクロヘキサン−カルボニトリルの製法
EP0187805B1 (en) Process for hydrolysing nitriles
CS250244B2 (en) Method of beta-hydroxypropionoc acid's amide production
US3956387A (en) Manufacture of concentrated aqueous (meth)acrylamide solutions by catalytic addition of water to (meth)acrylonitrile
JPS625418B2 (cs)
US4478759A (en) Preparation of aminoitriles
US3850976A (en) Process for the production of unsaturated aldehyde cyanhydrins
US4365090A (en) Process for production of acrylamide
US3962333A (en) Process for the production of acrylamide and methacrylamide
US2431468A (en) Method of preparing unsaturated amides
CN111718249A (zh) 一种水解合成2,6-二氯苯甲醛的方法
US2790826A (en) Method of preparing alkenylaryloxy aliphatic carboxylic acids
US2778847A (en) Process for producing acrylonitrile
US3270044A (en) Process for the manufacture of gammaketocarboxylic acid nitriles
JP3759328B2 (ja) ベタインの水溶液の製造方法
US3759973A (en) Manufacture of 2,6-dialkyl-3-substituted-6-(beta-cyanoethyl-cyclohexene-(2)-one and products
EP0252162A1 (en) Process for preparing 2-unsubstituted imidazoles
US4271089A (en) Cyanoalkylation process
EP0085511A2 (en) Process for preparing p-aminophenol and alkyl substituted p-aminophenol
CN113121323B (zh) 一种对羟基苯甲醛的制备方法
JP3024328B2 (ja) ニトリルの水和によるアミドの製造法
WO1992014691A1 (en) Catalytic hydroxylation of phenol