CS243492B2 - Method of benzanthrone production - Google Patents

Method of benzanthrone production Download PDF

Info

Publication number
CS243492B2
CS243492B2 CS845324A CS532484A CS243492B2 CS 243492 B2 CS243492 B2 CS 243492B2 CS 845324 A CS845324 A CS 845324A CS 532484 A CS532484 A CS 532484A CS 243492 B2 CS243492 B2 CS 243492B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
reaction
parts
anthraquinone
sulfuric acid
anthrone
Prior art date
Application number
CS845324A
Other languages
English (en)
Other versions
CS532484A2 (en
Inventor
Martin Buerli
Jacques Bersier
Eric Plattner
Hans-Ulrich Herrmann
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Publication of CS532484A2 publication Critical patent/CS532484A2/cs
Publication of CS243492B2 publication Critical patent/CS243492B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09BORGANIC DYES OR CLOSELY-RELATED COMPOUNDS FOR PRODUCING DYES, e.g. PIGMENTS; MORDANTS; LAKES
    • C09B3/00Dyes with an anthracene nucleus condensed with one or more carbocyclic rings
    • C09B3/02Benzathrones
    • C09B3/04Preparation by synthesis of the nucleus

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výooby benzanthronu za použití anthrachinonu, glycerinu a anthronu jsko výchozích látek,
Benzianthron je důležitý meziproduktem pro výrobu kypových batdv, Dosud se tato sloučenina vyrábí reakcí anthrachinonu a glycerinu v přítomnoosi těžkých kovůfpopřípadě jejich scoí. Př zpracoval vzníkaj tudíž zředěné roztoky soH kovů, jejichž Hlvrddace je problematická.
Tak se používá například kovů jako železa, zinku nebo mědi v koncentrované kyselině sírové k redukčnímu převádění anthrachinonu na semichinonovuu formu, Takovéto postupy se popisují kromě jiného v americkém patentovém spisu 1 696 147 (zde se jako redukčního činidla používá práěkového železa), v americkém patentovém spisu 2 034 465 a v sovětském patentovém spisu 401 130 (zde se jako redukčního činidla používá práškového železa nebo práškové měěi), A. M. LOhLn, Šumal chirii ££, 306 (194&), srov. CA ££, . 1079b (zde se jako redukčního činidla používá zinku, hliníku, síranu měchatého) a americký patentový spis 1 791 309 (zde se jako redukčního činidla používá zinku nebo hliníku v kombinaci s méěí). *
Z těchto činidel má jako redukční činidlo největěí praktický význam železo. Pouji)í železa jako . redukčního činidla však přináší značné ekonomické a ekologické nevýhody, vzhledem k tomu, že k redUcci nutno poualespon 2 mol Železa na 1 mol anthracMnonu. To znamená, že například na 1 mol vyrobeného benzanthronu vzniká jako odpadní produkt 2,0 mol síranu železového nebo na 1 000 g vyrobeného benzanthronu vzniká rtnimUně 1 320 g síranu železového.
Jako aLternativní postup byl - navržen způsob výroby benzanthronu elektrochemickou cestou, který - se popisuje v publikovaných ^-přihláškách 0010525 a 0022062. Elektrochemický postup však vyžaduje sppecální, nákladné aparatury, a je tudíž při provádění relWrně nákladný.
Úkolem tylo nyní vyvarovat zsob výroty tanzanthronu, který ty při vlastním provádění nevyžadoval žádných speecálních zřízení, který by však probíhal pokud možno tak čistě (bez odpacdiích prodaVů), jako elektoochemický postup, a tím by neměl shora uvedené známé nevýhody.
Řešení tohoto úkolu spočívá v tom, že se za redukčních podmínek uvádí v reakci anthracen on a glycerin nebo/a 0^го1о)п za vzniku benzaithroau, přičemž ae však Wo kovů'popřípadě místo sco.:) kov^používá jako redukčního činidla anthronu. Anthron redukuje anthrachinon na oxanthron a sám přloom přechází na semchinonovou formu /viz reakční schéma a. Aithron je tudíž redukčním činidlem a v oxidované formě je součastně také výchozí látkou.
Reakční schéma
O
o anthrachinon
anthron oxanthron
Postup podle vynálezu spočívá tudíž v tom, že se anthrachinon a glycerin nebo/a akro^ lein uváddjí v reakci v koncentrované kyselině sírové v přítomnossi anthronu. za vzniku ienztnthrunj podle následuuícího reakčního schématu:
Reiacční schéma:
mol glycerinu ------> koncentrovaná HgSO^
Vzhledem k tomu, že redukční Činidlo samo dále reaguje aa konečný reakční prodiUct, nevznikají žádné těžko oddtrttiitslné aoli kovů, a navíc je možné kyselinu sírovou bez problémů dále zahustit a znovu používat.
Anthron (vyrábí se nappíklad katalytCckou hydrogenscí anthrachinonu. podle E-ppihlášky 00 07 041) se používá výhodně v nadbytku. Na 1 mol anthrac^nimu se používá výhodně 1,2 až 1,3 moo, zejména 1,4 až 1,8 mol ' Přirozeně lze podívat také množta! nitUrachinonu a antonnu, pak se ověem musí poočtat s určiým zbytkem iezrejgovaiéhl
Také pokud jde o glycerin, pracUje se výhodně s * nadbytkem vztaženo na celkové «Μ^β^ί a antonnu, přičemž však - ve srovnání se shora zmíněným elektrochemickým postupem - je možno vystačit a podstatně menším moostvím glycerinu. Výhodně se používá 1,1 až 1,5 moo, zejména 1,3 mol glycerinu na 1 mol směsi antUrjcUiiliu a antonnu.
Glycerin ae přidává k nnthrachiilnu výhodně současně s anthemem. Vzhledem k tomu, že se reakce provádí v koncentrované kyselině sírové, používá se účelně kyseliny sírové o ^ηοοη^ηοΐ 80 až 95 %, k de^údataci glycerinu na akrolein, takže část glycerinu nebo také veškeré Μ^β^ί glycerinu je možno nairaddt akroleinem.
S^nttaaa tanzantaronu posypem podle vynálezu se provádí při tapiok od 100 °C do 200 °C, zejména při 120 až 16° °C. Teplotám pod 100 °C se má zabráni, vzhLedem k tomu, že jinak může docházet k hromadění výchozí látky, která potom iekonirollvateliě reaguje s určitým zpožděním za silného vývinu plynů a za silného pěnění.
Vedle ne substituovaného p^:1cU^s^«^-:í jako výchozí látky v úvahu také takové nitUrncUinliy, které obseanu! jedea nebo někoUk snubn^en^. Jako ^Ъь^^-^у přicházz jí v úvahu, například: nižší alkylové skupina, popřípadě nižší nlklxytkupiin, jako metylová skupina nebo etylové skip in^po případě ' meto^slaipina, jtlxytLαιpiin, n- nebo i so-p rop oxy alpina nebo ^taKysta-apina, dále halogen, jako fluor, chlor nebo brom,,fenylová skupina nebo uýdroχytlbдpiia. Je-li požadován pokud možno jednotný produkt, pak se meaí při používání derivátů nиtUrncUinliu ponu^at také příslušně substituované antonny.
Postup podle vynálezu se provádí výhodně následujícím způsobem:
se suspenduje v asi 85% kyselině sírové a suspenze se zahřívá na teplotu I20 ' až 160 °C. К hor suspenzi se potu soutas^ přidá glycerin a výuldně roztavený anthr^on pomalu během několika hodin. Vzhledem k tomu, že antonn v roztaveném stavu je eitlivý vůči oxidaci, je účelné pracovat pod atmosférou inertního plynu (inppíklnd dusíku nebo argonu).
JakMU reakce odeznů nechá se reaktaí směs vychladnout na asi 120 °C a potam se nechá přitéci do jediliátlbku až dvojnásobku vody, přičemž se teplota vody udržuje ohlášením v rozmezí od 50 °C do 80 °C.
BHizathron, který přitom vzniká, se odfiltruje · promyje ae horkou vodou do ιχ^ι^ιί reakce· Potom se může surový bxnzathroo čistit vyvařením s hydroxidem sodným· Tímto· způsobem se získá velni čistý prodUkt s obsahem čisté látky vyšším než 97 %, ve výtěžku asi 90 %, vztaženo na celkové moožtví anthrachiioiu a anthronu· Dsaší čištění produktu deestlací nebo sublimací - veinL često nutné v rámci postupů zněných ze stavu techniky o·není v daném případě potřebné· Zředěná kyselina sírová, která zbude po oddělení benzaithronu, se může zahusti například pomocí filmové odparky a může ee znovu používat pro lásleduuící reakci.
Vynález obja^uj lésledduící příklady, Díly zname^jí díly tasoonoosmí a procenta znaneenaí procenta hmoonostaí·
Příklad 1
Do reakčního kotle opatřeného míchadlem a dávkovačí kapací nálevkou se předloží 2 100 dílů 35% kyselily sírové· Kapací nálevka a kotel jsou vyhrávatelié a na začátku postupu se propláchnou dusíkem. Do kyseliny sírové se za míchání přidá 131,6 dílu enthradoonu a obsah kotle se začne zadívat na teplotu 130 °C až 140 °C· Současně se kapací nálevka oaplmí 194 díly anthroou, který se poté roztaví pod atmosférou dusíku· Teplota tepelného média ve vy№ívacím plášti kapací nálevky se udržuje v rozmezí od 125 do 220 °C· Teplota v reakčním kooii vystoupí na 130 °C přívod dusíku se zastaví a začoe se přidávat anthroo a glycerin. Nejdříve se oechá rychle přitéci 9,8 dílu glycerinu a potom ee pomalu po dobu 1 1/2 hodiny přidává z kapací nálevky do horké suspenze anthrachinonu 185,6 dílu glycerinu a kapalný anthroo. foacční směs se potom nechá ještě jedou hodinu dále reagovat a po^m se t,eplota reakční směsi sráží ze 139 až 140 °C (reakCní teplota) oa teplotu I20 °C·
Za účelem zpracování se oechá reakční směs přitéci do 1'143 dílů vody, jejíž teplota se chlazením udržuje na 50 až 70 °C· Vzniklý benzaithron se oddiltruje, iiltaačií koláč se promj do neutrální reakce a potom se produkt vysuší· Za účelem čištění se surový benzanthroo o obsahu asi 90 % čisté látky vynéárá 2 hodiny ve zředěném hydroxidu sodném v j^'tok^lávu při t-eplotš 140 až 145 °C· potom se produkt piM 70 °C odfiltruje a zbytek na filtru se promyje vodou do leuurálií reakce· Po vysušení se získá 347 dílů benzanthroiu o obsahu 97 až 98 % čisté látky· Výtěžek čilí - vztaženo na celkové množní anthrachiooiu a anWronu 92 % teorie· Teplota tání П4 °C·
P Píkl a d 2
Do reakčního kotle opatřeného míchadlem a dávkovači kapací nálevkou se předloží 126 dílů aitrachiioiu· Kapací nálevka a kotel jsou vyWrávatelué a na začátku se vypláchnou dusíkem· K aothrachinonu se přidá 898 dílů 98« kyseliny sírové a potom 102 dílů vody· Do kapací oálevky se naváží 194 dílů jothront a aothron se roztaví. Obsah taHe se vyhřeje na 13° °C a potom se začoe se současným dávkováním jnihroot a glycerinu· Nejdříve se oechá rychle přitéci 9,5 dílů glycerinu e potom se pozvolna během 1 1/2 hodiny přidává k horké suspenzi ai^ť·achinoiu a kyselily sírové 180,2 dílu glycerinu a roztavený anthroo· Reakční směs se ponechá dále reagovat ještě jedou hodinu a potom se teplota reakčního roztoku sniží z reakční Ι^Ι^^ tj· z 135 až 140 °C ia 120 °C·
Za účelem zpracování se oechá reakční směs přitéci do 500 dílů vody, jejíž teplota se udržuje chlazením ia 5070 °C· Vyloučený benzant^oi ae odHltruje a AHafaí koláč se promj do leuurálií reakce· Za účelem čištění se surový benzanthron o obsahu asi 90 « čisté látky (v suchém stavu) vyváří po dobu 2 hodil ve zředěném roztoku hydroxidu sodného v autoklávu při teplot^'1.40 až 145 °C· pot,om se produkt při teploté 70 °C oddiliruje a zbytek oa filtru se promyje vodou do leuurálií reakce· Po vysušení se získá
333-ddlů beozanthroiu obseauuícího 97 až 98 « čisté látky·
Teplota
Výtěžek vztažený na celkové mioožtoí anthrachinonu e anthronu činí 89 % teorie. tání 174 °C.
Přík lad 3
Do reakčního kotle, který je opatřen míchadlem a dávkovači kapací nálevkou, se předloží 129,3 dílu anthrac^nomu, K^j^i^c^cí nálevka a kotel jsou vychovatelné a na začátku se vypláchnou dusíkem. K anthrachinonu se přidá 898 dílů 98% kyseliny sírové. Potom se přidá 102 dílů vody. Do kapací nálevky se naváží 186,9 dílu anthronu a anthron se roztaví. Obsah kotle se zaWřeje na toploto 130 °C a potom se začne se současný přidáváním antoronu a glycerinu. Nejdříve se nechá rychle přitéci 10 dílů glycerinu a potom se pomalu během 3 hodin přidá k horké suspenzi a kyseliny sírové 166 dílů glycerinu a taveniny anto^nu. Reakční směs se ponechá dále reagovat po dobu 1 hodiny a potom se tohoto rea^níto roztoto s)íží ze 135 až 140 °C na 120 °C.
Za účelem zpracování se nechá reakční směs přitéci k 500 dílům vody, jejíž teplota se udržuje chlazením na 5080 °C. Vyloučený tonzonthron se oddiltruje při teplotě 70 °C a filtoační koláč ' se promje do ηβ^^^ί reďkoe.
Je také možné předložit nejdříve jen poloviční mnnOatví vody, reakční směs nechat přitékat při tohoto 5080 °C a potom přidat zb^vjící vodu. Tímto způsobem se ztoká lépe fittoovatelná reakční hmoto.
• Za účelem čištění se surový benzanthron o obsahu 50 % čisté látky (v suchém stavu) vyvíář po dobu 2 hodin ve zředěném roztoku hydroxidu sodného v autoklávu při teplotě 140145 °C· Potom se směs při toptoto 70 °C zfiltruje a zbytek na filtu se ^o^je vodou do neutrální reakce· Po vysušení se získá 333 dílů benzanthronu o'obsahu 97 až 98 % čisté látky. Výtěžek, vztažený na celkové množtví anthrachinonu a anthronu, činí 92 % teorie. teplota tání 174 °C.
Příklad 4
Do skleněného reaktoru opatřeného míchadlem se předloží 477 dílů 88% kyseliny sírové. Potom se ke kyselině sírové přidá 52,1 dílu metylanthronu (beta-metylanthron jako hlavní složka). Teplota se potom udržuje na 2025 °C. Retíkční směs se mícM až do rozpuětění. Nyní ae přikape 16,8 dílu vody· K takto zisk mému roztoku se nechá přikapat 49,9 dílu glycerinu·
Do reakčního kotle opatřeného míchadlem se předloží 34,7 dílu antitachinonu. K němu se přidá0 dílů 85% kysány sírové. Obsah totle se zaívá na teploto 135 až 140 °Ct načež se během jedné hodiny přidává směs metylantironu, glycerinu a kyseliny sírové. Reakční toploto se pHoom udrtoje na 135 až 140 °C. Potom se reatoní směs nec dále míchat 30 mnut při toplotě 135 °C.
Za účelem z^acováií se nec reatoní směs ochhadi.t na toptoto 120 °C a potom se Whem 30 mnut přidá к 276^ dílu vot^ jejíž teplota se udržuje mezi 50 a 80 °C. Potom se při t^lotě 80 °C při de^i^ 276,5 dílu vody. N^í se rea^ní směs nechá vychkdno^t reakční produkt se odfiltruje a promuje se vodou do neu^ělní reakce. Vlhký surový produkt (obsah 47,5 % čisté látky v suchém stavu) se vmíchá do 888 dílů chloroformu. Po filtraci se filtrát třikrát extrahuje vždy 500 díly 3% roztoku hydroxidu sodného. Potom se organická fáze promj vodou do пеи^ё^!, reakce, vysuší se pomocí chloridu vápenatého a potom se rozpouštědlo oddpřř. Po vysušení se získá směsný produut, který obsahuje směs benzanthronu a mety^enzanthronu s obsahem čisté látky asi 70 % teorie.
Uvedený směsný produkt jilme při teplotě 115 °C a při teplotě 150 °C začíná tát

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1· Způsob výroby benzanthronu reakcí anthrachinonu a glycerinem nebo/a akroleinem ▼ přítomnosti redukčního činidla v koncentrované kyselině sírové jako reakčním^prostředí, vyznačující ae tím, že ae jako redukční činidla používá anthronu, přičemž se pracuje a nadbytkem anthronu vztaženo na anthrachinon·
  2. 2» Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím» že molární poměr anthronu ku anthrachinonu činí 1,2 až 2,3.
  3. 3· Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, Že se reakce provádí při teplotách od 100 do 200 °C, zejména při teplotách od 120 do 160 °C·
  4. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačující ae tím, že ae předloží anthrachinon v kyselině sírové a potom se současně přidává glycerin a anthron·
CS845324A 1983-07-12 1984-07-09 Method of benzanthrone production CS243492B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH382083 1983-07-12

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS532484A2 CS532484A2 (en) 1985-08-15
CS243492B2 true CS243492B2 (en) 1986-06-12

Family

ID=4264172

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS845324A CS243492B2 (en) 1983-07-12 1984-07-09 Method of benzanthrone production

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4559176A (cs)
EP (1) EP0134753B1 (cs)
JP (1) JPS6038338A (cs)
KR (1) KR930002215B1 (cs)
AR (1) AR240793A1 (cs)
BR (1) BR8403455A (cs)
CA (1) CA1231095A (cs)
CS (1) CS243492B2 (cs)
DE (1) DE3463667D1 (cs)
IN (1) IN161366B (cs)
MX (1) MX158058A (cs)
PL (1) PL142374B1 (cs)
ZA (1) ZA845338B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6038338B2 (ja) * 1980-02-02 1985-08-31 新日本製鐵株式会社 粒状硫安の製造方法
JP2924681B2 (ja) * 1994-12-28 1999-07-26 住友電装株式会社 電気接続箱

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB284035A (en) * 1926-11-03 1928-01-26 British Alizarine Company Ltd Improvements in and relating to the production of benzanthrones and their derivatives
US1896147A (en) * 1927-08-19 1933-02-07 Du Pont Production of benzanthrone
CH211920A (de) * 1938-06-15 1940-10-31 Eugene Dr Riesz Verfahren zur Herstellung von Benzanthron.
CH214898A (de) * 1938-06-18 1941-05-31 Ig Farbenindustrie Ag Verfahren zur Herstellung eines Benzanthrons.
JPS5382764A (en) * 1976-11-17 1978-07-21 Kawasaki Kasei Chem Ltd Preparation of benzanthrone
DE2823160A1 (de) * 1978-05-26 1979-11-29 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von benzanthronen
US4311565A (en) * 1979-05-30 1982-01-19 Ciba-Geigy Ag Electrochemical process for the production of benzanthrone

Also Published As

Publication number Publication date
PL142374B1 (en) 1987-10-31
IN161366B (cs) 1987-11-14
US4559176A (en) 1985-12-17
AR240793A2 (es) 1991-02-28
EP0134753A1 (de) 1985-03-20
AR240793A1 (es) 1991-02-28
BR8403455A (pt) 1985-06-25
MX158058A (es) 1988-12-29
CA1231095A (en) 1988-01-05
KR930002215B1 (ko) 1993-03-27
EP0134753B1 (de) 1987-05-13
JPS6038338A (ja) 1985-02-27
CS532484A2 (en) 1985-08-15
DE3463667D1 (en) 1987-06-19
PL248644A1 (en) 1985-05-07
KR850001259A (ko) 1985-03-16
JPH0475902B2 (cs) 1992-12-02
ZA845338B (en) 1985-02-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU1277890A3 (ru) Способ получени @ -(бензтиазолилтио) или @ -(бензимидазолилтио)-карбоновых кислот
CS243492B2 (en) Method of benzanthrone production
JP3626213B2 (ja) ペリレンテトラカルボン酸ジイミドの連続製造法
US2522940A (en) Process for the production of phenolphthalein
US4293532A (en) Process for producing hydrogen chloride and ammonia
US4296043A (en) Process for the preparation of benzanthrones
US2592930A (en) Method for preparing vitamin b
US2781344A (en) Formylation of amino-pyrimidines
CN113636938A (zh) 一种5,5`-(全氟丙烷-2,2-二基)双(2-(烯丙氧基)苯胺)的制备方法
US4329503A (en) Process for the preparation of 2-amino-4-nitrophenol
JPH0485366A (ja) ローダミン類の製造方法
EP0110559A1 (en) Process for the preparation of 4-chloro-2-nitrobenzonitrile
CN112625000B (zh) 一种n-烷烃-1,2-苯并异噻唑啉-3-酮的合成方法
US2688015A (en) Manufacture of sulfamerazine
SU413854A1 (ru) Метод получени стеаратов металлов в пластификаторах
US1791309A (en) Process of making benzanthrone
CA1106368A (en) Process for the mononitration of anthraquinone
US3743649A (en) Synthesis of 2-(2-hydroxyphenyl)-benzothiazole
JPS60215663A (ja) ニトロジフエニルジスルフイドの製造方法
JP2002173607A (ja) フルオラン化合物の製造法
JP2557475B2 (ja) トリフエンジオキサジンの製造方法
JPS6152831B2 (cs)
US2716652A (en) Production of isodibenzanthrone
JPS6049181B2 (ja) N−アルキルアミンの製造方法
JP2024071390A (ja) メトホルミンの製造方法