CS235517B2 - Auxiliary unwinding device for thread drawing-off from at least two supply packages creeled mutually above one another - Google Patents

Auxiliary unwinding device for thread drawing-off from at least two supply packages creeled mutually above one another Download PDF

Info

Publication number
CS235517B2
CS235517B2 CS815531A CS553181A CS235517B2 CS 235517 B2 CS235517 B2 CS 235517B2 CS 815531 A CS815531 A CS 815531A CS 553181 A CS553181 A CS 553181A CS 235517 B2 CS235517 B2 CS 235517B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
segments
auxiliary
support
disc
coil
Prior art date
Application number
CS815531A
Other languages
English (en)
Inventor
Dieter Schacht
Original Assignee
Palitex Project Co Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Palitex Project Co Gmbh filed Critical Palitex Project Co Gmbh
Publication of CS235517B2 publication Critical patent/CS235517B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H1/00Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
    • D01H1/10Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously for imparting multiple twist, e.g. two-for-one twisting
    • D01H1/105Arrangements using hollow spindles, i.e. the yarns are running through the spindle of the unwound bobbins
    • D01H1/106Two-for-one twisting
    • D01H1/108Two-for-one twisting for two or more supply bobbins one on top of the other

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Storage Of Web-Like Or Filamentary Materials (AREA)
  • Tension Adjustment In Filamentary Materials (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Vynález se týká pomocného odvíjecího zařízení pro odtah niti z nejméně dvou navzájem nad sebou nasunutých předlohových cívek, odvíjených přes hlavu, ve tvaru nejméně jednoho kotouče, nasunovatelného na nosič cívek, přičemž obvod tohoto kotouče je tvořen několika částečně se překrývájícími segmenty s vnějším okrajem ve tvaru kruhového oblouku.
V DE-OSu 1 510 976 je popsáno pomocné odvvjecí zařízeni pro odtah nití odvíjených přes hlavu cívek všeho druhu s použitím poddlajného tělíska, pružně tvarovatelného na okraji tažnou silou nitě. Tento kotouč, sestávající například z umělé hmoty, je pohytibjjcí se nití ohýbán směrem nahoru, čímž se okraj kotouče automaticky přizpůsobuje zmennujícímu se průměru cívky, ze které se nit odtahuje. Toto pomocné odvvjecí zařízení ve tvaru pružného kotouče může se pouuit také tehdy, jestliže se nitě, například při dvojitém nebo vícenásobném nasunutí cívek ' navzájem nad sebou, mm Jí vésti podél boků cívek. Přitom se účinně zabraňuje tomu, aby nit například při oc^j^í přes hlavu cívek, neklouzala na boku horní cívky.
Řešení podle DE-OSu 1 510 976 vychází tedy z toho, že jako pomocné odvvjecí zařízení se pouuije pružný kotouč z umělé hmoty, u kterého dochází k pružné deformaci ve směru odtahu nitě v důsledku napětí nitě vyvolaného odtahovými silami. Odtahové nitě působí na okraj kotouče radiální silou. Tato radiální síla způsobuje tak dlouho ohnuu,! kotouče směrem nahoru, pokud není překonána pružnou silou kotouče, působící proti této radiální síle. Při dvojitém nasunuuí cívek položí se kotouč, ohnutý směrem nahoru v důsledku odtahové síly nitě, kolem okraje nad ním se nachházejcí cívky a zabraňuje tak klouzání - nitě na hranách cívky. Okraj nad ním se nacháázějcí cívky, resp. vzhůru ohnutý okraj kotouče má kromě toho vliv na napětí nitě.
Známá odvvjecí pomocná zařízení ve tvaru kotouče, sestávajícího z pružně deformoovaclného mmateřálu, s nepřerušeným obvodovým okrajem nejsou však ještě dostatečně pružná, aby se mohla v pootačuuící míře poddat ve směru odtahu nitě.
V DE-OSu 2 827 814 je popsáno pomocné odvvjecí zařízení ve tvaru kotouče, které je tvořeno v oblasti svého obvodu z většího počtu vějířovitě uspořádaných, částečně se překrývajících segmentů nebo lamml. V důsledku rozdělení vnějšího okraje kotouče ve větší počet navzájem se přek^ývajcích lamel, resp. segmentů se pružnost okraje kotouče zvýší, nebol nit zvedá více nebo méně Jeden nebo dva z bodově se přnkrývaaJcích se- prvků. Toto známé pomocné odvájecí zařízení se po funkční stránce projevilo v provozu jako - mimořádně výhodné, nebot jím se může dosáhnout dalekosáhlého přizpůsobení na měnící se,,tj. ZěěníujJcí se průměr cívky. Je však zřejmé, že v důsledku potřebné ohbíttlnostl jednotlivých lamel resp. segmentů - představuje kotouč, zejména v obTes^ti svého obvodu, labilní a nestabilní prvek, takže zejména při jeho ukládání a maníp^iu^c! s ním, to Je při jeho nasazování na vřeteno, může lehce dojít k po Škozeni citového okraje kotouče.
V DE-OSu 2 827 je popsáno pomocné -odvvjecí zařízeni ve tvaru v podd^tě tuhého prstencového tělesa, které je uloženo pohybově kolem osy cívky v radiálním a stranovém sméru. Přizpůsobení vnějšího jm^e^n^o^ vitého průměru například na m^ě^í<^:í se průměr cívky není však možné.
Úkolem vynálezu je, vytvořit pomocné o^\^ájecí zařízení shora uvedeného druhu tak, že nejsou potřebné ohebné a tím i citlivé prvky vahledem k jejich vnějšímu okraji, přičemž je však přesto zabezpečeno přizpůsobení na ěěnící se průměr cívky, to je na zmenšuje! se průměr cívky.
Pro řešení tohoto úkolu je pomocné jdvaJncí zařízení podle vynálezu vyznačeno tím, že segmenty jsou uloženy v radiálním směru posuvně, takže je možné přizpůsobeni vnějšího průměru pomocného jVujjecíhj zařízení ve tvaru kotouče na ěěnící se průměr cívek.
Aby posunutí segmentů v radiálním směru a tím i změna vnějšího průměru pomocného odvíjecího zařízení byla nezávislá na síle, závislé na napětí nitě, je dále pomocné odvíječí zažízení podle vynálezu vyznačeno tím, že obsahuje pružný prvek pro řízení radiálního posunutí segmentů, působící v osovém směru nosného kotouče, který je zatížen vahou nejméně jedné z předlohových cívek, nasunutých navzájem nad sebou. Tímto způsobem je zabezpečeno nutné přizpůsobení vnějšího průměru pomocného odvíjecího zařízení na měnící se, to je zmenšující se průměr cívky, neboť se zmenšováním průměru předlohové cívky nastává i současně zmenšování její váhy. U pomocného odvíjecího zařízení podle vynálezu se tak mění jeho vnější průměr v závislosti na zmenšující se průměr předlohové cívky. U plných a tím i velký průměr vykazujících předlohových cívek má tek pomocné odvíječí zařízení větší průměr, nežli u cívek, jejichž průměr se v důsledku odtahu nitě zmenší. Vytvořením podle vynáleau je tek zaručeno, že nitě, odvíjené z předlohových cívek mají vždy podpěrnou hranu, resp. odvíječí hranu, která zabraňuje tomu, aby se odvíjená nit dotýkala vlastní předlohové, to je odvíjené cívky nebo boku cívky, nacházející se nad ní.
Podle výhodného provedení vynálezu se předpokládá, Že vnitřním okrajům segmentů je přiřazeno vačkové ústrojí, které je soustředně uspořádáno s osou nosného kotouče a konicky probíhá ve směru osy. Toto vačkové ústrojí tvoří řídicí prvek, který při zmenšující se váze cívky obrátí pružnou sílu, působící v axiálním směru, do radiálního směru pro přestavení segmentů.
Na segmenty působí výhodně napínací prvek, kterým jsou segmenty taženy směrem dolů.
Aby se zvýšila stabilita, předpokládá se podle dalšího výhodného provedení vynálezu, že segmenty jsou posuvně uloženy mezi dolním podpěrným kotoučem a horním nosným kotoučem, upraveným s odstupem od prvně uvedeného kotouče, přičemž dolní podpěrný kotouč a horní nosný kotouč mohou být spolu navzájem spojeny pomocí distančních čepů, které současně tvoří vodicí prvky pro segmenty, posuvné v radiálním směru.
Každý segment je výhodně opatřen nejméně jedním nástavdem, přičemž nástavce všech prvků jsou rovnoměrně rozděleny kolem osy nosného kotouče, přičemž kolem těchto nástavců je uložen společný pružný napínací prvek, výhodně ve tvaru pružinového nebo gumového prstence.
Výhodné provedení pomocného odvíjecího zařízení podle vynálezu spočívá dále i v tom, Že pružný prvek je uspořádán uvnitř středícího pouzdra nasunovatelného na nosič předlohových cível^ přičemž středící pouzdro je opatřeno vnější přírubou jako podpěrným prvkem pro dutinku dolní předlohové cívky a vnitřním prstencovým osazením jako horní dorazovou plochou pro pružný prvek,U takovéhoto vytvoření slouží středící pouzdro jako násuvné pouzdro pro dolní předlohovou cívku, na kterém je nasazena nejméně jedna další předlohová cívka, mezi kterými je upraveno pomocné odvíječí zařízení ve tvaru kotouče podle vynálezu.
Pružný prvek tak reaguje na snížení véhy obou předlohových cívek v důsledku zmenšení průměru.
Pozměněné provedení vynálezu je vyznačeno tím, že pružný prvek dosedá na dolní radiálně směrem ven vystupující podpěrný prstenec nosného pouzdra nasunovatelného na nosič předlohových cívek a na dutinku dolní předlohové cívky a horní konec pružného prvku dosedá na vnitřní prstencové osazení středícího pouzdra nasunutého na nosné pouzdro, přičemž středící pouzdro obsahuje větší přírubu jako podpěrný prvek pro horní předlohovou cívku. U tohoto obměněného provedení pomocného odvíjecího zařízení podle vynálezu je pružina zatížena jen vahou horní předlohové cívky, závislé na průměru, takže jako řídicí veličina pro změnu průměru pomocného odvíjecího zařízení se použije také jen změna průměru horní předlohové cívky.
Z hlediska technologie nitě, to je z hlediska napěťových stavů na odvíjené niti, postačí také i přeruěované přestavování vnějSího průměru kotouče. Tak je například podle vynálezu možné vícestupňové přestavení nebo také případné jednostupňové přestavení, které se provádí přibližně při poloviční váze cívky. Přitom může být okamžik přepnutí uvnntř určitých mezí, které mohou kolísat přibližně mezi 40 až 60 procenty váhy cívky a sice vztaženo na původní váhu plné navinuté cívky. Tohoto přerušovaného přestavování lze podle vynálezu dosáhnout tím, že vačková úst-roj přiřazené okrajům segmentů, je v dolním rozsahu vytvořeno ve tvaru kruhového válce a v horním rozsahu má kónický tvar. V důsledku toho je radiální posiunuí segmentů směrem downtř možné teprve tehdy, když obvod vnéjéí příruby středícího pouzdra dospěl do oblast,!, kónicky vytvořených ploch vačkového ústroj . výhodné provedení vynálezu je vyznačeno tím, že segmenty jsou uspořádány posuvné tak daleko radiálně směrem doo^t^ že dolní podpěrný kotouč vnéjéí obvod celého pomocného odvíjecího zařízení. JednoOlivé prvky maa! tvar kruhového oblouku na svém obvodu, takže věechny segmenty se ve své vnějSí radiální poloze přesně překrývej a jejich obvod má tvar kruhu. Po postunnuí jednotlivých segmentů radiálně směrem dovnntř a sice při dosažení poloviční váhy cívky, nacháázeí se vnější okraje segmentů uvnntř vnějěího průměru dolního podpěrného kotouče, který podle vynálezu má kruhový obvod a tím rovněž zabezpečuje bezporuchové podélné klouzání nitě.
Dalěí možnost pro plynulá nebo stupnoovté přestavování průměru pomocného odvíjecího zařízení spočívá podle dslěího.rozvinutí vynálezu v tom, že segmenty jsou opatřeny radiálně směrovanými snímacími výstupky, upravenými pro dosednuí na vnějě! obvod cívek. U takovéhoto provedení se snímá průměr cívek, přičemž tyto snímací prvky v poddtstě nahrazuuí shora popsané vačkové ústroj
V následnicí části popisu budou popsány dva příklady provedení pomocného odvíjecího zařízení podle vynálezu za pornoci výkresů.
Na obr. 1 je v axiálním řezu znázorněno první provedení'pomocného odvíjecího zařízení podle vynálezu ve spojení s dvojitým nasunutím dvou předlohových cívek na jednom společném nosiči cívek, na obr. 2 a 3 je znázorněn v částečném řezu pohled ze shora na kotouč s proměnlivým průměrem ' během dvou rozdílných provozních stavů, na obr. 4 je znázorněn axiální řez druhým provedením pomocného odvvjecího zařízení podle vynálezu ve spojení s dvojitý nasunutím dvou předlohových cívek na jetonoa společném nossC! cívek ve stavu plně navinutých cívek, ne obr. 5 jsou znázorněny téměř ' zcela vyprázdněné předlohové cívky od^ovídejcí znázornění v ob?. 4,'na ob». 6 a 7 jsou znázorněny řezy pozměněným provedením vynálezu při plně navinuté cívce a jednak při velmi odvinuté předlohové cívce, ne ob'. 8 a 9 je znázorněn nosný kotouč v pohledu ze shora, .s proměnlivým průměrem seřízení podle obr 6 a 7, ne ob?. ' 10 e 11 jsou znázorněny osové řezy delšího obměněného provedení pomocného odvíjecího zařízení podle vynálezu při dvou rozdílných provozních stavech a ne obr. 12 je znázorněn ne'2věšZoήém měěítku d^t^t^ainí pohled snímacího výstupku, dosedajícího ne předlohovou cívku.
Podle obr. 1 spočívá na dnu j nosič £ cívek pro dvě navzájem nad sebou nasunuté předlohové cívky J а 1· Na nosič 2, cívek je nasunut pružný prvek 2 ve tvaru ěroubové tlačné pružiny, která dosedá svým dolním koncem na dno £U Nad pružným prvkem £ tvořeným šroubontu tlačnou pružinou je na nosič 2 cívek nasunuto středicí pouzdro £, které má dolní mějě! přírubu 2 jako podpěrný prvek pro dolní předlohovou cívku J a v^n-třní prstencové osazení 8 jako houní dorazovou plochu pro pružinový prvek 2 tvořený ěroubtnou tlačnou pružinou, nacházející se uvnntř středícího pouzdra 6.
Na horním dutinky dolní předlohové cívky £ je nasazen nosný kotouč £ s proměnlivým průměrem pomocného odvvjecího zařízení. Tento nosný kotouč 2 sestává ze segmentů 10 upravených posuvně v radiálním směru s výhodně vnějším okrajem ve tvaru kruhového oblouku. Tyto segmenty 10 jsou posuvně uloženy mezi dolním podpěrným kotoučem 11 a mezi horním nosným kotoučem 12 upraveným s odstupem v axiálním směru od podpěrného kotouče 11. podpěrný kotouč 11 je pro nasunutí na dutinku dolní předlohové cívky j opatřen na své dolní straně středícím nástavcem 13. Horní nosný kotouč 1_2. má pro nasazení dutinky horní předlohově cívky 4 rovněž středící nástavec 14.
Podpěrný kotouč 11 a horní nosný kotouč 12 jsou spolu navzájem spojeny prostřednictvím distančních ~čepů 22, které slouží současně jako vodicí prvky pro . segmenty posuvné v radiálním směru.
Obr. 2 a 3 ' ukazují, že nosný kotouč 2 obsahuje například čtyři segmenty 10. jejichž vnějěí úsek kruhového oblouku odpovídá nejméně velikosti úhlu 90°. . Tímto způsobem je u stavu, znázorněného v obr. 2, ve kterém má kotouč svůj největší průměr, zajištěno, že se jednotlivé okraje oblouku přibližně doplňují na uzavřený kruhový oblouk. Každý jednotlivý úsek, resp. segment je opatřen vodicí Štěrbinou 1 6. kterou prochází střední úsek příslušného přiřazeného distančního čepu 25. Každý segment 10 je na své horní straně opatřen nejméně jedním nástavcm 17 ve tvaru čepu. Nástavce 17 všech segmentů 10 jsou v podstatě rovnoměrně rozděleny kolem osy nosiče 2 cívek. Kolem těchto nástavců 17 je uložen společný napínací prvek výhodně ve tvaru pružinového prstence nebo gumového prstence 18.
Podle obr. 1 mmaí nástavce 27 směrem dolů vyčnívvaící výstupky 22, které zasahují do vodicích drážek 20 dolního podpěrného kotouče 11.
Na nooiči 2 cívek je proto vytvořen:! vačkového . ústrojí, upraven konicky v osovém směru, upevněn kuželový nebo kulový prstenec 21. na který dosedají vnitřní okraje segmentů 22·
Pružný prvek £,tvořený Šroubovou tlačnou pružinou a výšková poloha kuželového nebo ku lového prstence 21 jsou navzájem sladěny tak, že vnitřní okraje segmentů 20 se opírají o dolní okrajovou oblast kuželového nebo kulového prstence 21, když předlohové cívky 2» ' 2» . nasunuté na nosič 2 cívek ma^í svůj maximáání průměr a tím i také svou meaimální váhu. Tento stav je znázorněn v obr. 1 a pokud se týká radiální polohy segmentů 22i v obr. ' 2. Když se při zmen šujícím se průměru cívky zmenSuje váha cívky, pak se pružný prvek 2 ve tvaru šroubové tlačné pružiny odlehčí, čímž se obě předlohové cívky 2» 2 společně s pomocným nosným kotoučem 2 nadzvednou, resp. posunou směrem nahoru. V důsledku směrem nahoru se konicky sužujícího vačkového ústrojí ve tvaru kuželového nebo kulového prstence 21 jsou segmenty 10 taženy napínacím prvkem tvořeným pružinovým nebo gumovým prstencem 18 radiálně směrem dov^t^ to znamená, že segmenty 10 dosedají na stále se zmennšuící průměr kuželového nebo kulového prstence 21· Toto vede ' ke zmenšování průměru - obvodu, definovaného segmenty 22» t0 je ke zmenšení průměru vnějšího okraje nosného kotouče 9,· Maaimááního průměru nosného kotouče 2 se dosáhne tehdy, když podpěrné plochy, tvořené vnitřními okraji segmentů 10 dosáhly horního konce kuželového nebo kulového prstence 21. Tento stav je znázorněn v pohledu ze shora na obr. 3.
Tvar kulového prstence vačkového ústrojí, tvořeného kulovým prstencem 21 . vyplývá z toho, že váha cívky se zááníujn s kvadrátem ' průměru cívky. . JnSnítlivé segmenty 10 se překryvvzíí» přičemž mmaí stranové vyklenutí, čímž je zabezpečeno spolehlivé kluzné vedení těchto segmentů.
U provedení vynálezu, znázorněného v obr. 4 a 5 je podepřena jen horní.předlohová cívka 4 pružným prvkem 2've tvaru šroubové tlačné pružiny působbcí v axiálním směru. U tohoto obměněného provedení vynálezu je uspořádáno nosné pouzdro 22 nasunuté na nooiči 2 cívek, které je zasaditelné na dutinku dolní předlohové cívky J s podpěrným prstencem - 23 vystupujícím radiálně směrem ven. Na tento podpěrný prstenec 23 navazuje poměrně krátký válcový úsek 24. na který navazuje opět radiálně směrem nahoru prstencový kotouč, který tvoří podpěrný kotouč 22 Pr0 segmenty 10.
Na podpěrný prstenec 23 dosedá pružný prvek 2 ve tvaru Šroubové tlačné pružiny, jejíž horní konec dosedá na vnitřní prstencové osazení 26 středícího pouzdra.25 na nosné pouzdro 22. přičemž středící pouzdro 25 má vnější přírubu 27 jako podpěrný prvek pro dutinku horní předlohové cívky
Segmenty 1_0. které jinak mají tvar znázorněný v obr. 2 a 3, ' jsou rovněž upraveny . posuvně mezi dolním podpěrným kotoučem 11 a horním nosným kotoučem L2, upraveným s odstupem v axiálním směru od prvého kotouče. Horní nosný kotouč 12 s dolním podpěrným kotoučem 11 spojují distanční čepy £2» které slouží současně jako vodicí prvky pro segmenty 10 opatřené vodícími Štěrbinami 16.
U provedeni podle obr. 4 a 5 je vačkové ústrojí, upravené konicky v osovém směru, tvořeno výstupky 28 uspořádanými na vnitřních okrajích jednotlivých segmentů 10 s vnitřními plochami, směřuúícími ven, které dosedají na obvod vnější příruby 27 středícího pouzdra 25. Pružný napínací prvek ve tvaru pružinového nebo gumového prstence 18 je uložen kolem výstupků 28. Každý výstupek 28 je na své spodní straně opatřen vodicím čepem 29. který je veden v radiální vodicí drážce 20 dolního podpěrného kotouče 1J,.
Vycházzeíce ze stavu, znázorněného v obr. 4, u kterého má horní odvíjená předlohová cívka 4 ještě svůj původní průměr a tím i svou výchozí váhu, takže také průměr nosného kotouče .9 má ještě . svou maximální velikost, se při zmenšsjícím se průměru horní odvíjené předlohové cívky .4 posune tato odvíjená předlohová cívka 1 prostřednictvím pružného prvku 2 tvořeného šroubovou tlačnou pružinou, společně se středícím, pouzdrem směrem nahoru, například do polohy, znázorněné v obr. 5. Protože se přitom směrem nahoru přemístí také podpěrná plocha pro výstupky 28, tvořená okrajem vnější příruby 27. . přičemž výstupky 28 tvoří vačkové ústrojí, budou tyto výstupky 28 a'tím i segmenty Ю. taženy pružinovým nebo gumovým prstencem 18 radiálně směrem dovnitř, takže dojde ke zmenšení vnějšího obvodu nosného kotouče 2·
Provedení vynálezu, znázorněné v obr. 6 a 7 odlišuje se od provedení podle obr. 4 a 5 tím, že výstupky 28, tvořící vačkové ústrojí, ve své spodní oblasti přesně axiálně směrované podpěrné plochy, které teprve v horní oblasti výstupků 28 přecházejí v kónické podpěrně plochy. Při zmeenšuící se váze cívek pohybuje se v takovémto případě středicí pouzdro 25 svou vnějSí přírubou 27 nejprve podél axiálně probíhhaicích podpěrných ploch výstupků 28 aniž přitom může dojít k radiálnímu posunutí segmentů 10 směrem dovnitř. Teprve tehdy, když podpěrná plocha výstupku přejde do zešikmení, směřovaného ven, přejde vnější příruba 27 středícího pouzdra 25 skokem do polohy, znázorněné v obr. 7, přičemž segmenty ^0 jsou taženy skokem vlivem napínacího prvku, tvořeného pružinovým nebo gumovým prstencem 1_8, směrem dovnitř, viz také obr. 8 a 9.
U provedení podle obr. 6 až 9 ma^í jednoolivé segmenty 10 na svém obvodu tvar kruhového oblouku, takže všechny segmenty, když zaujímájí svou vnější radiální polohu, se přesně překrývají a tvoří kruh, viz obr. 6 a 8. Jak ukazauí obr. 7 a 9, mohou se segmenty 10 zatáhnout tak daleko směrem dovnitř, že vnější obvod nosného kotouče 9 3® tvořen vnějším obvodem dolního podpěrného kotouče 11. který má rovněž kruhový obvod, takže je zabezpečeno bezvadné podélné klouzání nitě. . U obměněného provedení vynálezu znázorněného v obr. 10 až 12 se mění průměr nosného kotouče 9 nikoliv v závislosti na měnnc! se váze cívky, nýbrž v závislosti na . zmennšuícím se průměru cívky. Za tím účelem je každý segment 10 opatřen v podstatě radiálně směrem nahoru sm^i^L^^^Lcí^m snímacím výstupkem 21, který dosedá znázorněným způsobem na vnější obvod horní předlohové cívky 4. Tyto snímací prvky 31 nahrazují v podstatě vačkové ústrojí včetně pružného prvku 2» vyskyyuuící se u dříve popsaného provedení. Pokud se týká ostatních konstrukčních prvků, spočívá rozdíl v poddtatě v tom, že horní . předlohová cívka 4. 3® nesena vnější přírubou 27, přičemž tato vnější příruba 2.7. je přímo opřena o dolní podpěrný prstenec nosného pouzdra ' 22. .
Také u provedení podle obr. 10 a 11 jsou segmenty W upraveny aatahovatelně tak daleko směrem dovnňiř, že vnější obvod pomocného odvíjecího kotouče je tvořen celý dolním podpěrným K kotoučem 11 . .

Claims (16)

1. Pomocné odvvjecí zařízení pro odtah nití z nejméně dvou navzájen nad sebou nasunutých .předlohových cívek, odvíjených přes hlavu,.ve tvaru nejméně jednoho kotouče, nesunovatelného na nosič cívek, přičemž obvod tohoto kotouče je tvořen několika částečně se překrývajícími segmenty s vnějším okrajem ve tvaru kruhového oblouku, vyznnČující se tím,- že · segmenty (10 jsou uloženy posuvně v radiálním směru.
2. Pomocné o^^^víjecí zařízení podle bodu 1, vy zrn Číč uící se tím, že segmentům (10) je přiřazen pružný prvek (5) působící v axiálním směru nosného kotouče (9) pro řízení jejich radiálního posunnui, přičemž pružný prvek (5) je zatížen vahou nejméně jedné předlohové cívky (3, 4).
3. Pomocné odv^ecí zařízení podle bodu 2, vyznnčuuící se tím, že vnitřním okrajím segmentů (10) je přiřazeno vačkové ústrojí uspořádané soustředně · s osou nosného kotouče (9) upravené v osovém směru alespoň částečně kónicky.
4. Pomocné odvvjecí zařízení podle bodu 1, vyžnouuící se tím, že segmenty (10) jsou opatřeny radiálně směrovanými snímacími výstupky (31), které jsou upraveny přestavitelně proti vnějšímu obvodu cívky (4).
5. Pomocné odvvjecí zařízení podle bodu 3 nebo 4, ^^s^z^n^č^u^ující se tím, že segmentům (10) je přiřazen společně ve směru osy nosného kotouče (9) působící pružný napínací prvek.
6. Pomocné odvvjecí zařízení podle bodu 2 až 5, ^^^r^n^Č^u^uící se tím, že segmenty (10) jsou uloženy posuvně mezi dolním podpěrným kotoučem (11) č horním nosným kotoučem (12) uspořádaným s axiálním odstupem od podpěrného kotouče (11).
7. Pomocné odvvjecí zařízení podle bodu 6, vyznnčuuící se tím, že podpěrný kotouč (11) č horní nosný kotouč (12) jsou navzájem spojeny ·distančními čepy (15), které tvoří současně vodicí prvky pro segmenty (10) · posuvné v radiálním směi*u.
8. Pomocné odvvjecí zařízení podle bodů 4 až 7, ^^j^z^í^Č^i^ujlcí se tím, že každý. segment (10) má nejméně jeden nástavec (17), přičemž nástavce (17) všech segmentů (10) jsou rozděleny rovnoměrně kolem osy nosného kotouče (9), č.kolem těchto nástavců (17) je uložen společný napínací prvek, například ve tvaru pružinového nebo gumového prstence (18).
9. Pomocné odvvjecí zařízení podle některého z bodů 2 čž 8, vyi^x^n^Č^uuící se tím, že pruž- ný prvek (5) je uspořádán uvnitř středícího pouzdra (6) nasunovatelného na nosič (12) předlohových cívek (3, 4), přičemž středicí pouzdro (6) je opatřeno vnější přírubou (7) jako podpěrným prvkem pro dutinku dolní předlohové cívky (3) č vnitřním prsennoovým osazením (8) jako horní dorazovou plochou pro pružný prvek (5). „
10. Pomocné · .odvíjecí zařízení podle některého z bodů 6 nebo 7, ^^J^x^n^Č^u^uící se tím, že dolní podpěrný kotouč (11) má pro nasazeni na dutinku dolní předlohové cívky (3) na své spodní straně středící nástavec (13), zatím co horní nosný kotouč (12) má pro nasazení další předlohové cívky (4) nč své spodní straně středicí nástavec (14).
11. Pomocné odvvjecí zařízení podle některého z bodů 3 až 10, vyznačující se tím, že vačkové ústrojí probíhhaící konicky v osovém směru je tvořené na nooiči předlohových cívek (3, 4) upevněným nebo upevnitelným kuželovým nebo kulovým prstencem (21), na který dosedají vnitřní okraje segmentů (10).
12. Pomocné odvíjecí zařízení podle některého z bodů 3, 4 a 5 až 8, vyznačuuící. se tím, že pružný prvek (5) dosedá na dolní radiálně směrem ven výstupující podpěrný prstenec (23) nosného pouzdra (22) nasunovatelného na nosič (2) předlohových cívek (3, 4) a na dutinku dolní předlohové cívky (3) a horní konec pružného prvku (5) dosedá na vnitřní prstencové osazen:. (26) středícího pouzdra (25) nasunutého na nosné pouzdro (22), přičemž středící pouzdro (25) obsahuje vnější přírubu (27) jako podpěrný prvek pro horní předlohovou cívku (4).
13· Pomocné odvvjecí zařízení podle bodu 12, vyznaaující, se tím, ' že na dolním konci nosného pouzdra (22) je uspořádán dolní podpěrný kotouč (11) pro segmenty (10).
14. Pomocné odvvjecí zařízení podle bodu 12, nebo 13, v^í^J^n^č^ujjcí se tím, že vačkové ústrojí pjrot^Hačjcí konicky ·v osovém směru, je . tvořeno výstupky (28) s vnitřními plochami stoupajícími směrem ve», uspořádanými na vnitřních okrajích jednotlivých segmentů (10), kteréžto výstupky (28) dosedají na obvod vnější příruby (27) středícího pouzdra (25).
15. Pomocné odvvjecí zařízení podle bodu 14, vyznnčujjcí se tím, že každý výstupek (28) má na své spodní straně vodicí uep (29) směrovaný· dolů, který je veden v radiální vodicí drážce (30) v dolním podpěrném kotouči (11).
16. Pomocné odvvjecí zařízeni podle některého z bodů 6 až 15, vyznačujte! se tím, že .dolní podpěrný kotouu (11) tvoří . vnější obvod nosného kotouue (9) při maximálně dovnUř zatažených segmentech (10).
CS815531A 1980-08-05 1981-07-20 Auxiliary unwinding device for thread drawing-off from at least two supply packages creeled mutually above one another CS235517B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3029598A DE3029598C2 (de) 1980-08-05 1980-08-05 Ablaufhilfe für das Abziehen von Fäden von Spulen aller Art

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS235517B2 true CS235517B2 (en) 1985-05-15

Family

ID=6108909

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS815531A CS235517B2 (en) 1980-08-05 1981-07-20 Auxiliary unwinding device for thread drawing-off from at least two supply packages creeled mutually above one another

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4502644A (cs)
JP (1) JPS5751659A (cs)
CH (1) CH650222A5 (cs)
CS (1) CS235517B2 (cs)
DE (1) DE3029598C2 (cs)
ES (1) ES504279A0 (cs)
FR (1) FR2488230A1 (cs)
GB (1) GB2081317B (cs)
IN (1) IN155078B (cs)
IT (1) IT1147389B (cs)
MX (1) MX153601A (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3310438C2 (de) * 1983-03-23 1985-04-04 Palitex Project-Company Gmbh, 4150 Krefeld Vorrichtung zur Veränderung des Durchmessers einer Ablaufhilfe für den Überkopfabzug eines auf eine Aufwickelspule aufzuwickelnden Fadens von einer Vorlagespule
DE3429153C2 (de) * 1983-08-10 1986-11-27 Barmag Barmer Maschinenfabrik Ag, 5630 Remscheid Spulengatter
DE3739175A1 (de) * 1986-11-22 1988-06-01 Barmag Barmer Maschf Spulengatter fuer textilmaschinen

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US860326A (en) * 1907-04-05 1907-07-16 Frank J Prue Cop and spindle connector.
DE1041841B (de) * 1955-06-28 1958-10-23 Reiners Walter Dr Ing Verfahren und Vorrichtung zum Abspulen
GB867482A (en) * 1957-04-19 1961-05-10 Renault Improvements relating to machines for winding off wire, rope, cord, thread or the like from reels thereof
US2953318A (en) * 1958-04-14 1960-09-20 Deering Milliken Res Corp Overend unwinding device
BE637668A (cs) * 1963-02-04
JPS4311483Y1 (cs) * 1966-01-31 1968-05-18
US3677489A (en) * 1970-09-14 1972-07-18 Barber Colman Co Guide for unwinding thread from a package
JPS528939Y2 (cs) * 1973-08-20 1977-02-24
JPS5643568Y2 (cs) * 1976-06-24 1981-10-12
DE2827814C3 (de) * 1978-06-24 1981-03-26 Palitex Project-Company GmbH, 47804 Krefeld Ablaufhilfe für das Abziehen von Fäden von Spulen aller Art
DE2827853C2 (de) * 1978-06-24 1983-12-15 Palitex Project-Company Gmbh, 4150 Krefeld Ablaufhilfe an Spinn-, Zwirn- und Spulmaschinen für das Über-Kopf-Abziehen eines Fadens von einer Spule

Also Published As

Publication number Publication date
MX153601A (es) 1986-12-02
FR2488230A1 (fr) 1982-02-12
DE3029598C2 (de) 1982-09-23
CH650222A5 (de) 1985-07-15
IN155078B (cs) 1984-12-29
JPS6247782B2 (cs) 1987-10-09
ES8205706A1 (es) 1982-08-16
GB2081317A (en) 1982-02-17
IT8112595A0 (it) 1981-07-28
JPS5751659A (en) 1982-03-26
DE3029598A1 (de) 1982-02-18
ES504279A0 (es) 1982-08-16
US4502644A (en) 1985-03-05
FR2488230B1 (cs) 1984-12-07
IT1147389B (it) 1986-11-19
GB2081317B (en) 1984-09-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2838922A (en) Yarn control device
US2365980A (en) Mandrel
EP0358032A1 (en) Apparatus for treating tail yarn in textile spindle assembly
JPS6250391B2 (cs)
JPS5830863B2 (ja) 巻戻し糸の張力制御装置
JPH0342337B2 (cs)
CS235517B2 (en) Auxiliary unwinding device for thread drawing-off from at least two supply packages creeled mutually above one another
KR900002271B1 (ko) 얀을 염색하는 콘
CS268524B2 (en) Supplying and feeding device for thread
US4477034A (en) Thread catching structure
SU1570652A3 (ru) Нитенакопитель
US2552086A (en) Tensioning device
JPH0157025B2 (cs)
US5715871A (en) Frustoconical device with internal ribs for loom yarn feeders
CS241111B2 (en) Device for braking of unwound yearn during winding-off from at least one yearn package
US3870242A (en) Yarn retarding device
US4361292A (en) Thread supply apparatus, particularly for knitting machine
GB2287238A (en) Adjustable winding core for winding flat objects
US5203518A (en) Creel adapter
EP0680917A2 (de) Fadenspeichervorrichtung mit einstellbarem Fadenabzugswiderstand
JPH0364536A (ja) 粗糸ボビンを移送できるように準備するための装置
CS276722B6 (en) Thread brake for twisters, particularly for two-for-one twisters
US2909913A (en) Means for controlling wildness of yarn during delivery
SU565627A3 (ru) Устройство дл подачи нити
US2186981A (en) Device for stabilizing binder twine supply to harvesting mechanism