Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Insecticide

Classifications

A01N57/16 Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-oxygen bonds or phosphorus-to-sulfur bonds containing heterocyclic radicals

Landscapes

Show more

CS226450B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Esmeralda R Sherman

Worldwide applications
1981 US 1982 MA PT CS CA IL HU BG EP NZ DE DD BR AU AT ZA SU PL GR JP AR

Application CS825277A events

Description

Vynález se týká nového synergického insekticidního prostředku s neočekávaným účinkem, který obsahuje obchodně dostupné insekticidy phosmet a diflubenzuron, zvláště při hmotnostním poměru těchto sloučenin od asi 1: 3 do asi 3 : 1.
Phosmet je zjednodušený název obchodně dostupného, insekticidu N-(merkaptomethyl)flalimiid-S-(O,O-dimethylfosforodithionátu), vzorce
O
II S
II
N-CH^S'P (OCH^z c'
II o
a je popsán například v US patentu číslo 2 767 194. Tato sloučenina je na trhu k dostání pod několika ochrannými známkami, například pod označením ImidanR a ProlateR.
Diflubenzuron je zjednodušený název pro obchodně dostupný insekticid N-{[(4-chlorf eny 1) amino ] karbony lj-2,6-dif luorbenzamid vzorce
Tato sloučenina se prodává pod označením DimilinR.
Oba tyto insekticidy se průmyslově vyrábějí jíž několik let a je popsáno jejich použití proti různým druhům hmyzu. Je známo·, že zejména diflubenzuron potlačuje hmyz inhibící svlékání.
Jak je podloženo výsledky zkoušek uvedených dále, zjistilo se, že kombinace těchto dvou insekticidů ve hmotnostním poměru phosmet: diflubenzuron od asi 3:1 do asi 1:3a zejména od asi 3 : 1 do asi 1:1, vykazuje neočekávanou aktivitu pří potlačování různých druhů hmyzu, zejména larev Trichoplusia ni, Spodoptera exigua a Heliothis virescens a jiného hmyzu stejného· rodu.
Předmětem vynálezu je tedy insekticidní prostředek, vyznačující se tím, že jako účinnou látku obsahuje kombinaci insekticidně účinných množství phosmetu a diflu226450 benzuronu v · hmotnostním poměru phosmet : diflubenzuron v rozmezí od · 3 : 1 do> 1:3. W!
Zvláště výhodné provedení prostředku podle vynálezu spočívá v tom, že hmotnostní poměr phosmetu k diflubenzuronu je v rozmezí od 0,9 : 1 do 1,1 : 1.
Testy se provádějí za použití kombinací fosmetu a diflubenzuronu v hmotnostním poměru od 3:1 do 1:3, a za použití jednotlivých insekticidů proti třem· druhům hmyzu: Trichoplusia ni (Hubnerj, Heliothis virescens (Fabricius), a Spodoptera · exigua. Používá se těchto· zkušebních postupů.
Trichoplusia ni (Hubne-rj:
Zkoušené sloučeniny se zředí směsí 50 dílů vody a 50 dílů acetonu. Do zkoušených roztoků se na 2 až 3 sekundy ponoří kotyledony Calabacita abobrinha o· rozměrech asi 25x33 milimetrů a pak se umístí na drátěné sítko, kde se nechají zaschnout. Zaschlé listy se umístí do· Petriho* misek obsahujících navlhčený kousek filtračního papíru a zamoří se pěti larvami Trichoplusia ni ve druhém· instaru. Mortalita larev se zaznamená po· pěti dnech.
Heliothis virescens (Fabricius):
Zkoušené sloučeniny se zředí směsí 50 dílů vody a 50 dílů acetonu. Do· zkoušených roztoků se na 2 až 3 sekundy ponoří kotyledony bavlníku (Gossypium hirsutum) a pak se umístí na drátěné sítko, kde se nechají zaschnout. Zaschlé listy se umístí do Petriho misek · obsahujících navlhčený kousek filtračního papíru a zmoří se pěti larvami Heliothis virescens ve druhém instaru. Mortalita larev se zaznamenává po pěti dnech.
Spodoptera exigua:
Zkoušené sloučeniny se zředí směsí 50 dílů vody a 50 dílů acetonu. Do zkoušených roztoků se na 2 až 3 sekundy ponoří kotyledony cukrovky (Beta vulgaris) a pak se umístí na drátěné sítko, kde se nechají zaschnout. Zaschlé listy se umístí do· · Petriho . misek obsahujících navlhčený kousek filtračního· papíru a · zamoří se pěti larvami Spodoptera exigua ve druhém instaru. Mortalita larev se zaznamenává po pěti dnech.
Používá se koncentrací v rozmezí od 0,1 proč, do· koncentrace, při které dochází přibližně k 50 % mortalitě, které se vypočítají z křivek znázorňujících závislost mortality na dávkování. Hodnoty LD-50 jsou · uvedeny v následující tabulce I a jsou vyjádřeny jako· koncentrace zkoušené látky v roztoku v %.
Výsledky zkoušek jsou uvedeny v tabulce I:
TABULKA I
Průměr ze čtyř opakovaných pokusů
Insekticid Trichoplusia ni LD50 Heliothis virescens Spodoptera exigua
Phosmet 0,01 0,03 0,04
Diflubenzuron 0,04 0,007 0,001
Phosmet : diflubenzuron
hmotnostně 3 : 1 0,009 0,01 0,001
1 : 1 0,004 0,006 0,0005
1 : 3 0,004 0,009 0,0008
Z dat uvedených v tabulce I, vztahujících se k účinku jednotlivých insekticidů samotných, se určí očekávaný aditivní účinek směsi dvou insekticidů a tento aditivní účinek se pak porovná s pozorovaným insekticidl· ním účinkem1· směsi, aby se zjistilo, zda je skutečný účinek směsi vyšší než účinek aditivní. V případě, že je insekticidní účinek směsi, který byl skutečně pozorován podstatně vyšší než účinek očekávaný, považuje se skutečný účinek směsi za synergický, tj. dosažený výsledek nelze předem předvídat.
Toto určování se provádí tak, že se vypočítají koeficienty kotoxicity směsi phosmetu a diflubenzuronu za použití metody, kterou popsali Yun-Pei Sun a E. R. Johnson, Journal of Economic Entomology, 1960, svazek 53, č. 5, str. 887 až 892. Viz též US patent čís. 4 182 772.
Koeficient toxicity je poměr skutečného indexu toxicity (T. I.) směsi k teoretickému indexu toxicity:
Koeficient toxicity — — skutečný T. · I. směsi teoretický T. I. směsi x 100
Skutečný index toxicity směsi se určí tak, že se hodnota LDso aktivnější z jednotlivých složek (dále označované jako „standardní složky“) dělí hodnotou LDso směsi a určuje se odděleně pro· každý hmotnostní poměr a pro každý druh hmyzu zvlášť:
skutečný T. I. směsi =
LDso standardní složky
LDso směsi x 100
Účinnější složkou při potlačování Trichoplusia ni je phosmet; v případě Heliothis viresce.ns a Spodopter-a exigua je jí diflubenzuron.
Teoretický index toxicity směsi se určí takto:
Teoretický T. I. směsi = skutečný T. I. složky A x % složky A ve směsi + skutečný
T. I. složky B x % složky B ve směsi.
Skutečný index toxicity každé ze složek A a B se určí tak, že se účinek „standardní“ složky dělí účinkem té které složky:
skutečný T. I. složky =
LD50 standardní složky
LDso složky x 100
Je-li složkou, jejíž skutečný T. I. se hledá, standardní složka nabývá skutečný T. I. hodnoty 100.
Překračuje-li koeficient kotoxicity směsi, vypočtený shora uvedeným způsobem, hod notu 100, považuje se účinek směsi za synergický.
Koeficienty kotoxicity směsi z tabulky I jsou uvedeny v následující tabulce II:
TABULKA II
Hmyz Hmotnostní poměr phosmot/diflubenzuron Koeficient kotoxicity
Trichoplusia ni 3 : 1 136,8
1 : 1 400,0
1 : 3 571,4
Heliothis virescens 3 : 1 164,7
1 : 1 189,2
1 : 3 96,2
Spodoptera exigua 3 : 1 372,1
1 : 1 390,2
1 : 3 165,3
Prostředky podle vynálezu obsahující dva shora uvedené insekticidy, mohou mít podobu různých pevných nebo kapalných forem. Jako· insekticidu se může použít i pouhé směsi dvou čistých sloučenin. Obvykle se však tyto insekticidy před aplikací nejprve smísí s jednou nebo více inertními složkami (tj. složkami snášitelnými pro rostliny nebo herbicldně inertními), jako1 nosiči a ředidly vhodnými pro insekticidní použití.
Jako· pevné formy insekticidních prostředků podle vynálezu přicházejí v úvahu například popraše, granuláty, tablety, prášky apod. Jako kapalné formy přicházejí v úvahu emulze, roztoky, suspenze, emulgovatelné koncentráty, roztékatelné prostředky a pasty. Tyto· pevné a kapalné prostředky obsahují obvykle kromě účinných sloučenin různé nosiče a ředidla, povrchově aktivní látky, rozpouštědla, lepidla, zahušťovadla, pojivá, protipěnové přísady a jiné látky. Jako pevné nosiče a ředidla, přidávaná do· některých prostředků, mohou sloužit například mleté přírodní minerály, jako kaoliny, alumina, uhličitan vápenatý, silika, křemelina, hlinky atd., mleté syntetické minerály, jako silikáty a alumlnosilikáty a mleté rostlinné produkty, jako· kůra, mouka z kukuřičných palic, piliny, celulózový prášek apod,
Při aplikaci účinných složek ve formě jemně rozdělených kapalin za použití různých rozprašovacích zařízení, jako například zařízení pro· letecký postřik, je možno· používat vysoce koncentrovaných kapalných prostředků .obsahujících do asi 95 % hmotnostních účinných složek nebo i samotných čistých sloučenin. Pro· jiné účely je však možno· používat různých typů prostředků, které obsahují měnící se množství účinných sloučenin v závislosti na typu prostředků · a jejich zamýšleném použití.
Prostředky mohou obecně obsahovat 5 až 95 % hmotnostních, s výhodou 10 až 85 % hmotnostních účinných sloučenin. Některé typické prostředky obsahují následující množství účinných sloučenin: smáčítelné prášky 25 až 85 % hmotnostních, olejové suspenze, emulze, roztoky a emulgovatelné koncentráty: 20· až 80 % hmotnostních, vodné suspenze: 20 až 50 % hmotnostních, popraše a prášky: 50 až 20 % hmotnostních a granule a pelety: 5 až 20 % hmotnostních.
Kromě účinných sloučenin a různých inertních přísad mohou prostředky podle vynálezu rovněž obsahovat jednu nebo více jiných pesticidně účinných látek, jako herbicidů, fungicidů, insekticidů, akaricidů, nematocidů, baktericidů a regulátorů růstu rostlin. Tyto prostředky mohou též obsahovat hnojivá, čímž se umožňuje vytvoření mnohoúčelových prostředků, obsahujících směsi phosmetu a diflubenzuronu, jakož i případných dalších pesticidů a rovněž hnojiv, které mají být všechny použity k ošetření stejného! místa.
Při potlačování hmyzu za použití prostředku podle vynálezu se prostředek podle vynálezu obsahující shora definovanou směs insekticidů aplikuje na hmyz, na místo, kde se má potlačení hmyzu dosáhnout nebo- na zdroj potravy, kterou se hmyz živí (včetně semen. Potlačení se tedy může dosáhnout přímou aplikací směsi phosmetu a diflubenzuronu na hmyz a/nebo- nepřímou aplikací směsi na místo, které má být chráněno, jako- jsou plodiny nebo- půda, na které se plodiny pěstují nebo na místa, kde se hmyz rodí nebo' rojí. Množství aplikované směsi a koncentrace účinných látek v prostředku závisí na- tom, zda se prostředky aplikují na hmyz přímo- nebo- nepřímo. V případě aplikace na plodiny se v závislosti na druhu potlačovaného- hmyzu a na rostlinném prostředí používá - obvykle asi 0,01 až asi 2,24, s výhodou asi 0,56 až asi 2,24 kg směsi na hektar.
Prostředky -obsahující směs phosmetu a diflubenzuronu se mohou aplikovat jakýmkoliv běžným způsobem. Když se jich používá v -souvislosti -s ochranou plodin nebo- rostlin, mohou se prostředky aplikovat preventivním. způsobem (tj. před zamořením] nebo eradikativním způsobem- (tj. po zamoření). Složení prostředků podle vynálezu obsahujících -shora uvedenou směs insekticidů se přizpůsobuje podle způsobů aplikace. Aplikace se může provádět například poháněnými poprašovači; stacionárními a ručními rozstřikovači nebo, rozprašovači a rozprašovacími nebo· -rozstřikovacími zařízeními umístěnými na letadlech. Prostředky obsahující shora uvedenou směs insekticidů se rovněž mohou přidávat k zavlažovači vodě, dodávané na pole.
Jako· - příklady prostředků obsahujících směs phosmetu a diflubenzuronu je možno uvést:
A. Granulát
PhosmettDiilubenzuron (hmotnostní poměr 3:1) 5 % hmot.
Attapulgitová hlinka — 95 % hmot.
Celkem 100 % hmot.
B. Emulgovatelný koncentrát
Phosmet/Diflubenzuron (hmotnostní poměr 1:3) — 85 % hmot.
Aromatický ropný řez jako -rozpouštědlo — 10 % hmot.
Emulgátor — 5 % hmot.
Celkem: 100 %- hmot.

Claims (2)
Hide Dependent

1. Insekticidní prostředek, vyznačující se tím, že jako- účinnou látku obsahuje kombinaci insekticidně účinných množství phosmetu -a diflubenzuronu v hmotnostním poměru phosmee : diflubenzuron v rozmezí od 3:1 do 1:3.
VYNÁLEZU
2. Insekticidní prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že hmotnostní poměr phosmetu a diflubenzuronu je v rozmezí od 0,9 : 1 do- 1,1 : 1.