CS226045B2 - Method of producing n-(halogenmethyl)acylamide - Google Patents

Method of producing n-(halogenmethyl)acylamide Download PDF

Info

Publication number
CS226045B2
CS226045B2 CS82635A CS63582A CS226045B2 CS 226045 B2 CS226045 B2 CS 226045B2 CS 82635 A CS82635 A CS 82635A CS 63582 A CS63582 A CS 63582A CS 226045 B2 CS226045 B2 CS 226045B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
radical
alkyl
carbon atoms
halogen
phenyl
Prior art date
Application number
CS82635A
Other languages
English (en)
Inventor
John P Chupp
Original Assignee
Monsanto Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Monsanto Co filed Critical Monsanto Co
Publication of CS226045B2 publication Critical patent/CS226045B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

(54) Způsob výroby N-(halogenmetnyl)acylamidú
Vnrólez se týká způsobu výroby N-(hslogenaetyl)acylraidů a zvláště M(chlorastyl)-2-. -chlcracetamidů.
N-(lalogenmeeyl)-2-lalogenacetaBÍdy jsou obecně známě z dosavadních puHteeí. T^to sloučeniny jsou vhodně jednak jako herbicidy jako taková nebo jako meziprodukty při výrobě velmi různorodých jiných N-meeylenéter-8ul8Уijuovtných 2-ltlogenteeУtnidů, jako jsou uvedeny například v USA patentech č. 3 442 945 , 3 630 716 , 3 637 847 , 3 574 746 a ’ 3 586 496 a německém zveřejnovacím spisu č. 2 648 008. Jiné dříve známé N-ιaetyléter-sulaУituovtné 2-halogentcataeidy odvozené od výše uvedených N-halogenmetylových meziproduktů „zahrnují takové sloučeniny, ve kterých atom halogenu z N-halogeneeeylové skupiny je nehrazen elkoxylovýei, polyalkoxylovýei, erylovýei, heteroarylotye nebo ' podobným zbytkem.
Původn metoda popsaná v dřívějších pUtka cích pro výrobu N-(halogenвetyll-2-lθlogenecetaeidů zahrnuje reakci primárního aromatického aminu s formaldehydem za vzniku odpovídajícího fenylazoeethinu, který se potom lalogenatetyluje, aby se získala požadovaná N-halogeneetylovaná sloučenina, jak je zmíněno například v uvedených USA patentech č, 3 6 30 7 1 6 a 3 637 847.
Kanadský patent č. 779 917 uvádí alternativní metody pro výrobu N-(cllorιaetyl)-2-lalogenacetamidů. Podle prvního provedení se primární nebo sekundární am.n nechá reagovat s fcrrmaldetyrdem ze vzniku odpooídatícílo 16X811110^^x1^, který se potce nechá reagovat s cHoracetylchlorieem ne odpooídsaící N-(chlormeeyl)-2-cllorecetamid.
Při druhém způsobu se prieiárií amin nechá reagovat s cllortceУylchlorldem a potom s f oreeldelyrdem za vzniku odpovídltícílo .]№-metylol-2-chlcrtcetaeidu, který se nechá reago226045 vat a fosforpentachloridea a získá se odpovídající M-(chlora·ty1)-2-chloracotsald. Všechny uvedené aetody jsou 11altovány, a proto omezují přístup к těmto požadovaný· Meziproduktů·. Tak přidání chloridů kyseliny к aononerní· nebo trimerním azoaethinům se prakticky může provádět pouze tehdy, když tyto azoaethinové materiály vznikají snadno ve vysokých výtěžcích, a je potřeba aminů nebo anilinů bohatých ne elektrony pro kondenzaci s formaldehydem.
Déle, třebaže může být vhodná konverze N-(hydroxymetyl)amidů s fosforpentechloridem, thionylchloridem, thiony1bromidem nebo halogenidy kyselin, tato metoda je omezena na látky vznikající reakcí formaldehydu s vybranými imidy nebo amidy, při kterých se mohou vyrobit metylové sloučeniny. Anilidy a řada jiných amidů nepodléhá snadno netyloleci prováděné na atomu dusíku.
Ze účelem vyvinutí obecnějšího způsobu výroby N-(halogenmetyl)amidů se převzala dřívější výhodná alkylace na atomu dusíku amidu prováděná zvláště za podmínek fázového přenosu. Z sekundárních ecylamidů a helogenmetyléterů se mohou nyní snadno vyrábět N-(elkoxymetyl)acylamidy, zvláětě v případě kyselejších látek, jako je sek.enllid a 1-enamidy. Tyto a další N-(elkoxymetyl)amidy neočekávaně poskytují látky pro novou, obecnou metodu výroby N-(halogenmetyl)amidu, která je popsána dále.
Autorovi tohoto vynálezu není známa z předchozích publikací výroba N-(helogenmetyl)acylemidů reakcí N-metylensubstituovaného ecylamidů s thionylchloridem nebo thionylbromidem v přítomnosti Lewisovy kyseliny jako katalyzátoru, jek je dále podrobněji popsáno.
Předmětem vynálezu je tudíž způsob výroby N-(halogenmetyl)ecylamidů obecného vzorce I
(I), v němž
X znamená atom vodíku nebo chloru,
R znamená fenylovou skupinu, popřípadě substituovanou alespoň jedním alkylem s 1 až 3 atomy uhlíku a r! znamená atom chloru.
Podstata vynálezu je v tom, že se sloučenina obecného vzorce II
R (II),
V němž
X a R mají shora uvedený význam a o
R znamená alkyl s 1 ež 3 atomy uhlíku, nechá reagovat a thionylchloridem nebo thlonylbromide· v přítomnosti Lewisovy kyseliny jako katalyzátoru.
Reakce se provádí za teploty v rozmezí 20 až 100 °C, s výhodou za teploty varu reakční směsi.
Jako katalyzátoru typu Lewisovy kyseliny se s výhodou používá bortrifluoridetherátu.
Levisový kyseliny používané ke katalytickou štěpení N-aetylenéterové skupiny thLonylchltridM aatarnijí kyselinu sírovou, kyselinu chlorovodíkovou, kyselinu fluorovodíkovou, biortrlfluorid, chlorid hlinitý a podobné. Výhodnou Losovou kyselinou je bcottiflueriiéterát vsotie SFyOCCgH^)?·
Jedinečný a přitra neočekávaný charakter tohoto vynálezu se nůže doložit v 8omrf.aloati β reakcem, které neprobbhají, když se N-(alkoχyetyl)acylaaiiy nenechají reagovat s thicnylcalcriitα podde^vynálezu. NapMklad výchozí R-CalkoxyaetyD-^-helogenacetamidy, které jsou na anllddovee kruhu substituovány alkoxyskupiiaeL nebo ^^ι^μΙΟφΙο^μΙ skupinami, tedy sloučeniny se dvěma éterovým, vazbami, se nemohou zemnit helogenidee jako reaktantern. Avšak při způsobu podle vynálezu, pouze éterová vazba X-m·tyltiítetové části se přemění a éterová vazba substituovaného anLlidu zůstane nedotčena. Ačkooiv reakce alkoholů s thicmylhalog·nidm za vzniku αlkylaαlogtnidů jsou zněné, reakce takových halogenidů s étery zněné nejsou. Ve skutečnosti tyto reakce nohou probíhat pouze za prniužtí Louisových kyselin, jek zde již bylo popsáno.
Výhodné provedeni způsobu podle vynálezu spočívá - v tpe,že se taioiylcalotii - nebo thLonylbrceiLd ztonu j vody a tak se zabtamtjt hydrolýse _ konečného produktu na sekundární enilid vodou vznik jící nebo přítomnou př reakci.
Ještě dalčí výhoda při zde uvedeném pouuití taiciylcalcriiu nebo thl omylte* oeidu je v jejich transparenci při eeMpneické rezonanční (NMR) epek1troRetrti, vhodné a občas též nutné analytické technice pro N-halcgtnвetylamdy> protože teploty při caronettogtaii plyn-kapalina často rozkládají tento typ reagancc!.
Příklad 1
Tento příklad ilustruje provedení vynálezu, při kterém N-metylenéterová skupina výchozí sloučeniny se odštěpuje ketelytckkýe účinkem chlorovodíku, jako Lodsovy kyseliny, vznitejjcíii in šitu reakcí metanolu i tаiciylcаlctiit vzorce SOC12· Při tomto provedení bez přítomnosti meetM^c^lu, taicnylcalotli, třebaže je elektro^im látka, nezpůsobuje uvedené štípení éteru.
10,0 g 2>,6'-dittyl-N-(ettcχymetylL)2-chaorecctaInliiu (obecně označovaného jako mImčhlor) se rtfltxtjt 60 ml tаiciylcаlcriiu po dobu 12 až 24 hodin. Získají se stopy vzniklého 2',6*-diLety--N-(аhCtreetyl)-2-cаlotjcttjiilidu (označován též jako CM), představujícího požadovaný produkt.
ReakCní směs se ochladí na teplotu eístnooti a přidají se k ní 1 až 2 % (0,3 m.) metanolu a směs se nechá stát as! 12 hodin;-NMR analýza ukazuje na přítomnost hodnotného 2',6'-ϋttyl-N-(calcteetyl)-2-calcrecetelnliit, jehož m^cožs^i^zí nestoupne zahříváním. Třídenním stáním ze teploty dojde yšak k úplné konverzi výchozího majtelálu na 2*,6*-ϋ^1-M- (ch^e^ey! )-2-calcraceЪanlii.
Při tomto provedení taiciylcalcrli reaguje s metanolem jako alkoholem za vzniku chlorovodíku, který kyslík éteru katalyszuící vznik kαгbonLcvéhc iontu a tak indukuje reakci s taiciylcalcriitα. Refluxování reakční směsi nezrychluje reakci, ale ve skutečnosti potlačuje konverzi výchozí látky ne 2',6--dieУy--N-(caloreetyl)-2-calcttcetjnClii. Tato zřejmá výjimečnost chování se však vysvětluje na základě ztráty katalyzátoru, ke které do^l^i^s^zí snadnou eliminací chlorovodíku při reflexu. Proto při výhodném provedení je způsob podle vynálezu snáze provetdteliý za pcoužtí netěkavé LeWsovy kyseliny jako katalyzátoru, protože taková kyselina se nebude eliminovat během refundování a dojde ke zvýšení reakční rycnho^!, jak je ilustconάnc na pouužtí b(л·1a·ifltotiiéУttáУt v příkladech uvedených dála.
Příklad 2
Tento příklad ilustruje způaob výroby 2',6'-dietyl-N-(chlorBetyl)-2-chloracetariLlldu z alachloru, jako ▼ příkladu 1 uvedeném výše, s tím rozdílem, že se jako katalytického systému pouHje odlišné kyseliny.
10,0 g alechloru se rozpjatí v 60 nl''který obsahuje 0,20 ml bortrifluoridéterátu. Smis se refluxuje 6 hodin a po této době NMR analýza roztoku ukazuje ne úplnou konverzi alechl^oru na 2*,6l-dietylNl-(chlormetyt)l2-cCllraceta)n.lid· Thionyli chlorid se odežene, přidá toluen e rozpuště^lo se opit - odežene za sníženého tlaku. Získá se 2*,6l-dietyl-N-(chlormetyl)l2lcCllrecetlэτИ.lid ve výtěžku větším než 90 %·
Příklad - 3
Ke 100 ml trionylchloriiuL - s obsahem 4 kapek b(l*1t?iflulriiéterátu se přidá 5,7 g 2,'lSek.buttl-6l-ttll-]l-(metoxymeeyt)▼2-chCoracetθnilidu a směs se refluxuje jednu hodinu. Potom se směs ochladí na teplotu a ^^вд^СНгМ odepři. Odjpirek se vyjme metyl enehl ord dem a promyje 37% kyselinou chlorovodíkovou a potom suší síranem Cořečnetým. Získá se tak 3,1 g (52% výtěžek) žlutého oleje, vroucího za teploty 122 °C při tlaku
13,3 Pa .('límcová banka).
Pro C15H21CI2NO vypočteno: ’ ' 59,61 % C, 7,00 % H, 23,46 % Cl; nalezeno: 59,06 %C, 7,04 % H, 22,96 % Cl,
Produkt je identifikován jako 2*-sek.toιSyt-6'1ettl-N1(cClortoeeyl)121cCllracetanilii.
Příklad 4
6,6 g 2'-(rri:Ul.lcmmetyl1-6'-n_rlO]yr1-N-(metlxymetytl-2-chllreceteniliiu se rozpistí ve 100 ml tCilnylcCllriiu, - ke kterému se přidají 4 kapky boorriflulriiéterátu. Směs se zahřívá pod zpětiým chladičem a na této teplotě udržuje asi 18 hodin. Potom se směs ochladí na teplotu mfíHnoH^i; NMR analýza ukazuje ne úplný průběh reakce. ТСовдУсЫнгИ se odežene a odparek vyjme hexanem, který se opět odežene. K odparku se přidá éter a poté se provede promytí 10% kyselinou chlorovodíkovou. Po - o^<^d^ě.en:í vrstev se organická vrstva vysuší, filUuje a odpeaí. K odparku se paidá éter a hexan a po ochlazení se získá 5,5 g bílé pevné látky. Výtěžek činí 82 %; produkt je identi^fk^c^^^á^n jako 2'1(trflSuormeett)-6'1 inipropyliN- (chllrmeeyl)121cCllr асе tai^Hd.
Příklad 5
14,8 g 2'1(trffSlrraettl)-6'eetyl-1-(mθtoxtmeeytl-21cCllrecetaniliiinu se rozpiutí ve 100 ml tCilntlcCllriiu, ke kterému se přidej 4 kapky bolrriflulriiéterátu. Teplota se nechá vystoupit na teplotu refluxu a udržuje se tak asi 24 hoUny. ТЬСохцУ.chlorid se odežene, k odparku paidá meeylenchlarid a směs se opět odpaří za sníženého tlaku. K odparku se paidá další meeylenchlorid a směs se promyje 37% kyselinou chlorovodíkovou, suší síranem sodným, filtraje a od^ří. Odjprek se vyjme Brnšazí hexanu β éterem a retarystaluje. Získá se 11,7 g bílé pevná látky o teplotě tání 46 až 50 °C. Výtěžek je 78 %.
Pro 0,2^1 gCC^jMO vypočteno: 45,88 % C, 3,89 » H, 4,46 % N; nelezeno: 45.89 » C, 3,89 » H, 4,45 % N;
Produkt je identifikován jeko 2'-(trin.uometyl)-6'-etyl-N-(chloraetyl)-2-chloracetenilid. r
Příklad 6
V ' podstatě 8tejrým způsobem jako je popsán v příkladu 5, avšak za použití 2'-(trifiuormetyl)-6'-metyl-N-(metoxrmetyl)-2-halogenaceterdlidu, jeho výchozí látky se získá-odpovídající N-chlormetylová složenina vn formě Hutě^ oleje, j3 = 1,5076.
Pro C^HjqClzP-jNO vypočteno: 44,02 % C, 3,36 % H, 4,67 % N;
nelezeno: 44,82 % C, 3,43 % H, ' 4,74 % N. '
Příklad 7
Podobně, jek je popsáno výěe, se vyrobí 2'-(riifluormttyl)-N-(chloreetyl)-2-ehloгaettenilid. Sloučenina je tvořena bílými krystaly o teplotě tání 63 ai 65 °C.
Pro C10H8C12F3NO vypočteno: 53,90 % C,, 6,33 % H, 21,21% Cl, 4,19 % N;
nalezeno: 53,79 % C, 6,36 % H, 21,15% Cl, 4,15 % N.
Výhodný znak selektivního Štěpení éterové skupiny na dusíkovém atomu amidu spíše než na anilidovém kruhu působením thionylchloridu pomocí Levisovy kyseliny jako katalyzátoru je uveden dále v příkladech 8 ai 10.
Příklad 8
6,35 e 2 '-n-butoxy-6'-ttyl-N-(ettoxyyetyl)--2cehodecetθnjliiu ve 100 ml thionylchloridu s obsahem 4 kapek bootrifluoriiéttrátu se refl^xuj 2 hodiny. ThioinlL chlorid se odežene, k odparku se přidá toluen a směs se opět odežene. K odparku se dodatkově přidá toluen a směs se promyje 10% kyselinou chlorovodíkovou, suěí síranem hořečnatým a destiluje z lím-
cové baňky za teploty 140 °C a tlaku 13,3 Pa. n£3'2 = 1 ,5334. Získá se 4,6 e (72 %) žlutého oleje,
Pro C15H21CI2NO2
vypočteno: 56,61 % C, 6,65 % H, 22,28 % Cl, 4,40 % N;
nalezeno: 56,48 % C, 6;68 % H, 22,20 % Cl, 4,37% N.
'Produkt je identifikován jako 2'-j-butoxy'-6'-ttyl-N-(ehlormetyl)-2-chloracctanjlii.
Příklad 9
5,0 e 2'-iLsotuttoxl-N-(eeeoэχletnl)-22celldaceeaϊn.lidu a 4 kapky bootrifluoriiéttrátu se p^zLd^ijí ke 100 ml t^ony^h^^^ a směs se zahřívá za reflexní teploty 1,5 hodiny. Tiioпу^Ь^г^ se odežene a přidá se toluen, který se poté opět odežene, aby se odstranil veěkerý t^ony^h^^^ Oděrek se vyjme éterem, promyje 10% kyselinou chlorovodíkovou, suSí a odjpří. Získá se 5,0 e (86 % teorie) žlutého oleje 0 teplotě varu 137 °C za tlaku 20 Pa (límcová banka).
Pro C13H17CI2NO2 vypočteno: 53,81 % C, 5,91 % . H, 24,43' % Cl, 4,83 % N;
nelezeno: 53,85 % C, 5,95 » H, 24,34 % Cl, 4,83 % N.
ProdxAt je identifikován jako 2'-iBobutox;y-N-(chlormet]pl)-2-ehlorecetarniid.
PříkledlO
V poddtatě atejrýa způsobem^jak- jc uvedeno výše, avšak př náhradě výchozího amidu 6,- g 2 '-(Í3opropoxietoxi)-N-(meeojxietel)-2-chlorecetemLlddem a reiluxovánín směsi po dobu -,5 lodLny se získá 5,3 g (64% výtěžek)- jantarově žlutého oleje o teplotě varu . 138 °C za tlaku 6,67 pa (límcová njj3,2 = 1,5311·
Pro C,5H21C12NO3 vypočteno: 53,90 % C, 6,33 % H, -1,-1% 01, 4,19 % N;
nelezeno: 53,79 Í0, 6,36 % H, -1,15% Cl, 4,15 % N.
Produkt je identifikován jeko -'-(ispprOpoxyetoxy)^ - -meeyl~N-( chlormeeyl)-2-chloracetenilid.
Způsob podle vynálezu je široce použžtelný, jek je uvedeno výše. Náhradou tlionylclloridu tlioiyrbboomidem se vyrobí analogické N-bromrneeylové sloučeniny. Protože reaktivní místo při lalogen-éterovém štěpení je v N-(^meylenétermvé poloze, mohou rozsáhle různorodé substituenty zaujmout v amidu jinou pololu,než je acyl. To znamená, že v obecných vzorcích i a ii uvedených shora, kromě R uvedených . výše, jsou jiné substituenty R v mezích tohoto vynálezu. Tak R může být vodík, alifatické, cykioaaifcticié, heterocyklické nebo aromaaické členy, zabrnnjjcí alkyl, alkenyl, elkinyl, cykloalkyl, elkylcykloalkyl, vždy s výhodou až se 6 atomy uhlíku, N-, 0- nebo š-heterocyklické skupiny, které mohou být nezávvsle substituovány skupinami, které se neovlivňuuí, například alkylem, halogenem, nitroskupinou, trifloormetylem, alkoxyskupinou, polyalkoxyskupinou, alkoxyelkylem a podobně.
Předsstavieli N-halogenmetylových sloučenin zvláštního významu jsou sloučeniny, ve kterých skupina R je fenylová skupina substituované v jedné orto-poloze elkylovou skupinou s 1 až 4 atomy . uhlíku a druhá orto-poloha je substituována trifjoormctylem, alkylem nebo alkoxyskupinou s- 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkenyloxyskupinou se 3 nebo 4 atomy uhlíku. Příklady takových sloučenin jsou:
N- (cHormet^!.)-- '-meeooyy- /-meCyl---chloooacCaailid,
N- (cHormeety)-- '-1sopropoxy-6 '-meCyl-2-chlttOdccCaailid,
N- (chlormeety.)-- '-i iobljoxyl-'-шmtyl----CloooccCtaiiid, N-(chlormetyl--'-iioЫljtxyl-'--Cyl---(Cllorθceteϊilid, N-(clloomeCyl)--'-n-butoxy-6'-me tyl-2-boomθCcetailid, N-(clloomeCyl)--',6 '-dimeCyl-2-boommceetailid, NjcHormeety)-- '-meCtl)-6'“CУll-2-cllooacetθnilid, N-CcHormeeyl)--'- (УoifjuoomeCyl)-6'-meCyl---cllooaceУaIi.lid, N-(cllmrteeyl)— - * -(toifjuoometyl)-6'-ctll(---cllooccc teiálld, N-(cllormeeyl)--'-(triťjuoгtetyl)---chlmoacetaailid, N-( bromem tyyl-- '-mee-o^yy- *-(netyl----CloooccCyrnlid, H- - broometyl) -2' -iзOIPOOPmy-)---t teУ-L---hloroaceyailid, N-(brommetyl)-2 *--8o0blUyxχl6'--ttyl·)---ClomoacCyaiild, N- (bromme tyl)-2*-iisObjoxy-6'-eCyl-2-chlorθacCaτilid, N-(Уaoι^meteУ)-2/-a-lbljoxy-6*-mteyl-2·(bromtaeeyailid, N- (brmmeeyl)-2',6 '-dimetyl---boontaeCθailid, N-(brommmtyy)--'-mety1-6 '-cУll-2-chlmrβccCanilid, NjbroimmtyljS '-(УoLi)juooteCyl)-6'-tetyl-2-cllmгacetθnilid, N (bгommeeyУ)-2'-(tril u^rme tyl)-6 '-cУll-2-ellmoacctaiL)id a ^(^^οι^-Ι)-- '-(toifjuootetyl)---cllmoacc tan^iů.
Daaší podskupina zajímavých sloučenin zahrnuje ty sloučeniny, ve kterých R ve shora uvedených vzorcích znamená 1-cykloalken-1-ylovou skupinu a 5 ež 7 atomy uhlíku, popřípadě substituovanou alespoň jednou alkylovou skupinou s 1 až 6 atomy uhlíku, napříkled N-(chlormetyl)-N-(2,5-dimeeyl-1-cyklopenten-1-yl)-2-chlorecetemid a N (chlormeeyl)-N-(2,6-dimetyl-1-cyklohexen---yl)-2-chloracttamid.
Ještě delší podtříde sloučenin obecného vzorce I ·je te, kde R znamená ecyklickou 1-alken-1-ylovou skupinu ež s 10 attmy uhlíku. Jako příklady se uvádějí:
N(chlormetyl)-N-/2-metyl-1-(1vrnetylety!)-1-propejnpl/-2-chloracetamid a N-(chlσгmetyl)-N-( l^-dimetyl-l-propenyD-^-chlor jcttemid.
Kromě N-(halogenmetyl)-2-helogenacetamidů se mohou vyrobí.! způsobem podle vynálezu další acylemidy, které mají jiné než halogenové substituenty v poloze 2 neboli elfa, včetně sloučenin, ve kterých X v obecných vzorcích I a'11 uvedených shora, může znamenat vodík, alkylovou nebo halogenalkylovou skupinu s 1 až 6 atomy -uhlíku, fenylovou nebo benzylovou skupinu nebo některá z uvedených skupin je popřípadě substiuuována jinou skupinou netečnou k halogenovodíku, napříkled halogenem, nitroslupinou, trilUurrmttllem, ' alkylem nebo alkoxyskupinou s 1 až 6 atomy uhlíku, fenylem, benzylem a podobně.
Jak bylo uvedeno výše, N-(halogenmetyl)acylmidové sloučeniny vyrobené způsobem podle vynálezu jsou obecně známé, přičemž , některé z nich , samotné maaí herbieidní účinek. Všechny N-halogenmetylové sloučeniny uvedené výše ma:í pouužtí jako meeiprodukty , (prekursory) při výrobě jiných sloučenin projevujících herbieidní účinek, jak uvedeno například v citacích uvedených výše. Kromě toho N-hβlogenmeeyl-2-chloracetamidl vyrobené způsobem podle vynálezu jsou užitečné při výrobě nových N-azolllmetyl-2-hjlogtnacttamidů.
Příklady 11 ež 13 uvedené dále jsou ilustrací výroby zmíněných nových 2-halogenacetamdů.
Příklad 11
K 1,4 g (0,0059 mol) N-·(chlormetyll-N((--etyl-1l((l^letyletyll-propet-1lyl/-2-chloracetemidu se přidá 0,8 g (0,012 mol) pyrazolu a směs se zahřívá v asi 20 ml toluenu na 80 až 90 °C zhruba 6 až 7 hodin. Materál se dekantuje, promyje 10% roztokem hydroxidu sodného a potom vodou. Rozpouštědlo se odežene a odparek ^krystaluje Z me^t^^lcykl^c^hexanu. Získá se 1,0 g (6;# výtěžek) bílé pevné látky o teplotě tání 101,0 až 101,5 °C.
Pro C1jH2qC1N;0 vypočteno: 57,88 % C, 7,47 % H, 15,58 % K; nelezeno: 57,H % C, 7,59 % H, 16,25 % N..
Produkt, jehož strukturu potvrzuje NMR, je identifikován jako N/(2-metyl-1-(1-metyl^ι1)-1-proptn-1-ll/-N-11H-pyrjzol-1-llmetyl)-2-chlortcetamid.
Příklad 12
0,54 g (0,008 mol) pyrazolu a 0,8 g (0,0038 mol) N-(chlormetyl)-N~(1,2-dimetyl-1-propen-1-yl)-2-chloracetamidu se smíchá v toluenu a zahřívá na teplotu 90 °C. Zpracováním, jaké je popsáno v příkladu 11, se získá 0,6 g (62% výtěžek) jantarově žlutého oleje.
Pr o C , , H - gCIN ;O:
vypočteno; 54,66 %C, - 6,67 % H, 17,38 % N; nelezeno: 54,11 % C, 6,8,0 % H, 17,51 ·% N.
226045 8
Prbdukt, ' jehož strukturu potvrzuje NMR, je identifikován jeko . N-(1,2-d.eetyl-1-propen-1-yl)-Ν- (1H-pprezel-1-ylaetyl)-2-chlorecetem.d.
P ř íklsd 13
K 8,9 g (0,036 mol) N-(ehloraeeyri-lí-(2,6-dimelyl-1-crklohexen-1-yl)-2-ehloraceteaidu rozpuštěnému v toluenu ee přidá 4,9 g (0,072 mol) p^razolu. Směs ee zahřívá na teplotu 90 °C ze míchání 7 hodin. Nááledujícího dne ee toluenový roztok dekentuje, dvatarát promyje vodou a potom destiluje ze sníženého tlaku, aby se odstřelilo rozpouštědlo a stopy vlhkosH. Odparek o hmo0nzsli 9,0 g tvoří olej, který stáním krystaluje. Vzorek produktu se rekftystoluje ze smmsi heptanu a meeylcyklohexanu. Získá se pevný produkt o teplotě tání 83 až 84 °C. VVtěžek je 89 %.
Pro Ci4H20ClM30 vypočteno: 59,67 % C, 7,15 % H, 14,91 % N; nelezeno: 59,64 %C, 7,17 % H, 14,96 % N.
Produkt je identifiU^o^v^án jako N-(2,6-eieetyl-1-crilshexan-1-yl)-N-(1H-piriвzSl(1yreβSyl)(·2-chlsrвcsteeie.
Příklad - 14
Tento příklad popisuje pobití N-helsgszmeSyr-lubsti uloveného 2-hвlsgsnacetвnilidj k výrobě jiných nových N-heteroιnetyr-2-hhSogenzscSaaZlieů.
3,6 g (0,0137 mol) N-(chlsreeSyrl-2/-eeSoxy-6'-eeSyrl·2-chlsrвcetвnilidj ve 100 ml metrlenchlsridj se smíchá se 2,2 g (0,0145 mol) ЪenzoShiezolLz-2-ozu a 1,0 g benzzlltietylamorzLumlMirmidu. K této smmsi se za míchání přidá 30 ml 50% roztoku hydroxidu sodného - a směs se nechá reagovat asi 3 hodiny. Po zpracování se izoluje 5,8 g surového produktu. lizací z iso^opy^l-koho^ se získá světle hnědooiutě zbarvená pevná látka o teplotě tání 120 až 121 °C.
Pro C18HnClN203S ’ vypočteno: 57,37 % C, 4,55 % H, 7?43 % N; nelezeno: 56,89 %C, 4,51 % H, 7,34 % N.
Produkt je identifikován jako N(2'1eeSoxyr6'-eeSyrl-N-/(2-sxs-3(2H)(benzzShiθazSlr)eeStr/-2-chlsгяacS0nZlid.
OOdbrnnci v oboru uznávvaí, že způsob podle tohoto vynálezu se může eoOefikoiβt způsoby, které nejsou na úrovni vynálezu, těmi odborníky, kteří mmaí zvláště vztah k poveze a poměru reakčních složek, jednotlivým druhům vymezených typů neektentů, katalyzátorů, nozpouutědel, reakCní teplotě, času, tlaku a podobně.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zjpůsob výroby N-(h^lsgezmeSyrlecylввieů obecného vzorce I
    R (I), ▼ němž
    X znamená atom vodíku nebo chloru,
    R znamená fenylovou skupinu, popřípadě substituovanou alespoň jedním alkylem s 1 až
    3 atom auUím a r’ R’ znamená atom chLoru, vyzn^ujc! se tím, že se sloučenina obecného vzorce II
    R (ID, v němž
    X a R mají shora uvedený význam a p ,
    R* znamená alkyl s 1 ež 3 atomy uhlíku, nechá reagovat s thionylchlorieem nebo thionybrromidem v přítomnosti Lewisovy kyseliny jako katalyzátoru.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyzra^ujcí se tím, že se reakce provádí ze teploty v ' rozmezí 20 až 100 °C, s výhodou za teploty varu reakční směsi.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyzmauujcí se tím, že se jako katalyzátoru typu Lewisovy kyseliny používá bootrlfltrriiéterátt.
CS82635A 1981-02-02 1982-01-29 Method of producing n-(halogenmethyl)acylamide CS226045B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/230,576 US4322553A (en) 1981-02-02 1981-02-02 Process for producing N-(halomethyl)acylamides

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS226045B2 true CS226045B2 (en) 1984-03-19

Family

ID=22865736

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS82635A CS226045B2 (en) 1981-02-02 1982-01-29 Method of producing n-(halogenmethyl)acylamide

Country Status (23)

Country Link
US (1) US4322553A (cs)
EP (1) EP0057588B1 (cs)
JP (1) JPS57144249A (cs)
KR (1) KR860000261B1 (cs)
AR (1) AR229356A1 (cs)
AT (1) ATE6774T1 (cs)
AU (1) AU540246B2 (cs)
BR (1) BR8200503A (cs)
CA (1) CA1181424A (cs)
CS (1) CS226045B2 (cs)
DD (1) DD201585A5 (cs)
DE (1) DE3260070D1 (cs)
ES (1) ES8303296A1 (cs)
GB (1) GB2092148B (cs)
HU (1) HU187563B (cs)
IL (1) IL64897A (cs)
MY (1) MY8600281A (cs)
NO (1) NO820281L (cs)
NZ (1) NZ199607A (cs)
PL (1) PL131478B1 (cs)
RO (1) RO85558A (cs)
YU (1) YU12482A (cs)
ZA (1) ZA82606B (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3123731A1 (de) * 1981-06-15 1982-12-30 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Chloressigsaeurecyclohexylamide, ihre herstellung, ihre verwendung zur herbizidbekaempfung und mittel dafuer
US4798618A (en) * 1981-12-10 1989-01-17 Agro-Kanesho Co., Ltd. Novel chloroacetanilide derivatives and herbicides containing the same for use in paddy field
DE3206660A1 (de) * 1982-02-25 1983-09-01 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung von o-acylamidomethylbenzyl-halogeniden
US4994105A (en) * 1989-06-12 1991-02-19 Air Products And Chemicals, Inc. N,N'-bis(alkoxyalkyl)-N,N'-(2-haloacetyl)phenylenediamines
US4935053A (en) * 1989-06-12 1990-06-19 Air Products And Chemicals, Inc. Unsaturated haloacetanilides
JOP20180077A1 (ar) 2007-06-19 2019-01-30 Kythera Biopharmaceuticals Inc تركيبات وطرق لحمض صفراوي تخليقي
US20080318870A1 (en) 2007-06-19 2008-12-25 Kythera Biopharmaceuticals, Inc. Synthetic bile acid compositions and methods
US8242294B2 (en) 2007-06-19 2012-08-14 Kythera Biopharmaceuticals, Inc. Synthetic bile acid compositions and methods
DE102008057718B4 (de) 2008-11-17 2020-02-06 Skw Stickstoffwerke Piesteritz Gmbh Verfahren zur regioselektiven Herstellung von N-(1H-Pyrazolylmethyl)-amiden
WO2012021133A1 (en) 2010-08-12 2012-02-16 Kythera Biopharmaceuticals, Inc. Synthetic bile acid compositions and methods
CN111302968B (zh) * 2020-03-20 2021-06-08 中国科学院上海有机化学研究所 一种酰胺氮三氟甲基化合物的合成方法
CN117964512A (zh) * 2024-04-01 2024-05-03 山东惟普控股有限公司 一种n,n-二甲基-3-甲氧基丙酰胺的合成方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3259540A (en) * 1961-02-13 1966-07-05 Murphy Chemical Ltd Stabilized insecticidal composition containing an o, o-dimethyl s-(n-alkoxymethyl) carbamoylmethyl phosphorothiolothionate
JPS5346949A (en) * 1976-10-07 1978-04-27 Kao Corp 1-haldgenotricyclo(4,3,1,12,5)undecanes and their preparation
DE2828293A1 (de) * 1978-06-28 1980-01-10 Bayer Ag N-dichloracetyl-1,2,3,4-tetrahydro- chinaldin, verfahren zu dessen herstellung und dessen verwendung zur verhuetung von herbizidschaeden an kulturpflanzen

Also Published As

Publication number Publication date
KR860000261B1 (ko) 1986-03-22
YU12482A (en) 1985-03-20
AR229356A1 (es) 1983-07-29
RO85558A (ro) 1984-11-25
CA1181424A (en) 1985-01-22
NO820281L (no) 1982-08-03
MY8600281A (en) 1986-12-31
ZA82606B (en) 1983-01-26
US4322553A (en) 1982-03-30
GB2092148B (en) 1985-06-26
HU187563B (en) 1986-01-28
BR8200503A (pt) 1982-12-07
DD201585A5 (de) 1983-07-27
NZ199607A (en) 1985-07-12
EP0057588A3 (en) 1982-08-25
EP0057588B1 (en) 1984-03-21
ES509171A0 (es) 1983-02-01
AU7997782A (en) 1982-08-12
ATE6774T1 (de) 1984-04-15
KR830008992A (ko) 1983-12-16
IL64897A0 (en) 1982-03-31
JPS57144249A (en) 1982-09-06
IL64897A (en) 1985-08-30
DE3260070D1 (en) 1984-04-26
PL234873A1 (cs) 1982-08-16
ES8303296A1 (es) 1983-02-01
EP0057588A2 (en) 1982-08-11
PL131478B1 (en) 1984-11-30
AU540246B2 (en) 1984-11-08
GB2092148A (en) 1982-08-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS226045B2 (en) Method of producing n-(halogenmethyl)acylamide
Larsen et al. Sulfonanilides. II. Analogs of catecholamines
SU657744A3 (ru) Способ получени производных 3,4-диметил-5-оксо-2,5дигидропиррола
PL116900B1 (en) Process for the preparation of novel 3-benzyl-3-azabicyclo-3,1,0-hexaneksana
Miller et al. Some Analogs of Troeger's Base and Related Compounds1
SU1648249A3 (ru) Способ получени 1-метил-5-нитроимидазолов
CN108586527B (zh) 芳基膦酸酯类化合物及其制备方法
US6225480B1 (en) Sulphonyl compounds for use as linkers in solid phase and combinatorial synthesis
US4311858A (en) Process for producing N-(halomethyl) acyl-amides
Médebielle et al. Tetrakis (dimethylamino) ethylene (TDAE) mediated addition of heterocyclic difluoromethyl anions to heteroaryl aldehydes. A facile synthetic method for new gem-difluorinated alcohols derived from 4-bromo-1-naphthylamine and 8-quinolylamine
JPH09301939A (ja) フルオロアルカンカルボン酸アミド類の製造方法
CN111233745A (zh) (e)1-(9-烷基-咔唑-3-)-丙烯酸及其制备方法
IL26416A (en) History of 6,5 - Dihydro - Divance - [e, b] - Azpine-6, 11 - 11 - Basic-transformed oxen
US3313824A (en) 1-substituted -2- (aminooxymethyl) benzimidazoles and the corresponding 2-alkylideneaminooxymethyl intermediates therefor
US4599434A (en) Cyclopentanone derivatives
SU980614A3 (ru) Способ получени 1-(2,6-диметилфенокси)-2-аминопропана или его кислотно-аддитивных солей
JP3851368B2 (ja) 置換キナゾリン− 2,4− ジオンの製法
JPH02172977A (ja) 4(3h)―キナゾリノンのエーテル誘導体およびその製法
CA1100514A (en) Imidazolidine derivatives useful as insecticides and acaricides
US4402876A (en) Production of 2-benzazepines
SU283934A1 (cs)
SU346865A1 (ru) Способ получения производных пиррола или их солей
AL-ARAB Stereoselective Synthesis and Spectral Data of New Semicyclic 1, 5-Diketones
JPH0344360A (ja) 置換1,3―ジアミノプロパン
JPH04235952A (ja) アシルアミノ化合物の合成方法