CS219855B2 - Herbicide means - Google Patents

Herbicide means Download PDF

Info

Publication number
CS219855B2
CS219855B2 CS811982A CS198281A CS219855B2 CS 219855 B2 CS219855 B2 CS 219855B2 CS 811982 A CS811982 A CS 811982A CS 198281 A CS198281 A CS 198281A CS 219855 B2 CS219855 B2 CS 219855B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
compounds
compound
sorghum
methyl
chloroacetanilide
Prior art date
Application number
CS811982A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerhard H Alt
Original Assignee
Monsanto Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Monsanto Co filed Critical Monsanto Co
Publication of CS219855B2 publication Critical patent/CS219855B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N37/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom having three bonds to hetero atoms with at the most two bonds to halogen, e.g. carboxylic acids
    • A01N37/18Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom having three bonds to hetero atoms with at the most two bonds to halogen, e.g. carboxylic acids containing the group —CO—N<, e.g. carboxylic acid amides or imides; Thio analogues thereof
    • A01N37/26Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom having three bonds to hetero atoms with at the most two bonds to halogen, e.g. carboxylic acids containing the group —CO—N<, e.g. carboxylic acid amides or imides; Thio analogues thereof containing the group; Thio analogues thereof

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Tento vynález ' se týká skupiny derivátů N-alko'xymethyl-2-halogenacetanilidu, herbicidních prostředků ·obsahujících tyto sloučeniny 'jako· účinnou složku a herbicidních . metod používaných v různých užitkových rostlinách, zvláště čiroku obecném. ' Herbicidy zde popsané jsou zvláště účinné proti těžko potlačitelným. plevelům, zvláště semenáčkům čiroku halepského a/nebo shattercane, prosa setého, šáchoru, laskavci ohnutému a dále ježatce kuří noze a rosičce krvavé.
Tento vynález se týká 2-halogenocetonilidů a jejich použití v zemědělské výrobě, jako herbicidů.
Dosavadní články vztahující se· k tomuto vynálezu popisují četné objevy 2-halogenacetanilidů, které nejsou substituované nebo jsou substituované velmi různorodými substituenty na atomu dusíku anilidu a · na onilldovém kruhu, kde substituenty zahrnují alkylové, alkoxylové, alkoxyalkylové, halogenové a podobné skupiny.
Sloučeniny podle vynálezu se vyznačují tím, že mají alkoxymethylovou nebo alkenyloxymethylovon skupinu na dusíku onilidu, alkoxyskupinu nebo alkenylovou skupinu v jedné ortho-poloze a vodík nebo zvláštní alkylovou skupinu v druhé ortho-poloze. Nejbližší dřívější publikace známé autorovi jsou US patenty č. 3 442i 9'45 a 3· 547 620. Nejvíce relevantní látky uvedené v US patentech č. 3 442 945 a 3 547 620 jsou sloučeniny 2‘-terc.-butyl-2-chlor-N-méthoxymethyl-6‘-methoxyocetonilid a jeho· bromový analog (příklady 18 a 34 z US patentu č. 3 547 620 a příklady 18 a 36 z US patentu č. 3 442 945· j.
US patenty č. 4 07© 389 a 4 152 137 uvádějí obecný vzorec, který zahrnuje sloučeniny typu uvedeného v US patentech č. 3 ·442 945 a 3547 620. Avšak pouze popsané deriváty, které obsahují alkylovou skupinu v jedné ortho-poloze a alkoxyskupinu v druhé ortho-poloze, mají alkoxyethylovou skupinu na atomu dusíku anilidu. Sloučeniny tohoto typu jsou popsány detailněji níže.
Další méně důležité dřívější publikace jsou belgický patent Č. 8110 763 o NSR z'veřejňbvocí spis č. 24 02 983. Sloučeniny z těchto publikací zahrnují sloučeniny typu uvedeného v US patentech 4 070 389 a 4 152· 137 a vyznačují se tím, že alkoxyalkylové skupiny mají dva nebo více atomů uhlíku mezi atomem dusíku anilidu a atomem kyslíku olkoxylové části. Nejdůležltější jednotlivé objevy uvedené po belgickém patentu číslo 8110 763 a NSR zveřejňovacím spisu číslo 24 02 983 · jsou zřejmě sloučeniny, které mají ethoxyethylovou skupinu na atomu dusíku anilidu, methoxyskupinu nebo ethoxyskupinu v jedné ortho-poloze· a methylovou nebo isopropylovou skupinu v druhé ortho-poloze. V souvislosti s belgickým patentem č. 810· 763· se poukazuje na sloučeniny č. 7, 16 o. 18. Další méně důležité homology těchto sloučenin jsou také popsány, jako například sloučeniny 6, 9 a 17, které mají atom dusíku substituovaný methoxyethylovými nebo methoxypropylovými skupinami, methoxyskupinu nebo ethoxyskupinu v jedné ortho-poloze a methylovou skupinu v další ortho-poloze.
Ve shora zmíněném US patentu č. 3 442 945 jsou popsány sloučeniny uvedené výše, které mají chemickou konfiguraci nejblíže příbuznou sloučeninám podle vynálezu a· jsou zde obsaženy určité herbicidní údaje. Některé údaje jsou také uvedeny pro ostatní homology a analogické sloučeniny bez blízké příbuznosti chemické struktury. Podobně jsou zmíněny některé údaje pro sloučeniny č. 6 a 9 v belgickém patentu č. 810 763. Zvláště tyto nejdůležitější zmínky, pri popisu herbicidního účinku na různé plevele, neuvádí jakékoliv údaje pro· některé sloučeniny, které se ukazují vhodné k přídavnému a/nebo současnému potlačování těžko potlačitelných úzkolistých plevelů, semenáčků čiroku holepského (seedling johnsongrass) a/nebo shattercane, které náleží ke stejnému rostlinnému rodu jako čirok obecný a dalších těžko potlačitelných plevelů, jako· je laskavec ohnutý, proso· seté (Panicům miliaceum), kromě toho méně odolných plevelů, jako je psárko (yellow foxtail), ježotka kuří noha a rosička krvavá, zatímco čirok zůstává nepoškozený. Zmíněný belgický patent č. 810 763 uvádí údaje ukazujíjcí, že sloučenina č. 6 ničí čirok obecný. Zde však nejsou zmíněny údaje o účinku sloučeniny č. 9 na čirok. Jak bude doloženo dále, nové sloučeniny podle vynálezu mají nečekonně lepší vlastnosti jako selektivní herbicidy k čiroku obecnému, ve srovnání s homologickými sloučeninami předchozích druhů.
Předmětem tohoto vynálezu je získání herbicidů, které selektivně potlačují těžko potločitelné plevele, jako semenáčky čiroku holepského a/nebo shattercane. Určité deriváty podle tohoto vynálezu potlačují jiné těžko potločitelné plevele, jako je laskavec ohnutý, merlík a proso seté, kromě méně odolných plevelů, jako je psárka, ježotka kuří noha o rosička krvavá, zvláště v čiroku obecném lepším způsobem než dřívější výrobky.
Shora uvedené a další znaky vynálezu budou zřejmější z detailního popisu uvedeného dále.
Tento vynález se týká herbicidně účinných sloučenin, · herbicidních prostředků obsahujících tyto sloučeniny jako účinné složky o herbicidních metod k užití těchto prostředků no zvláště osetých plochách, zejména čirokem obecným.
Nyní bylo objeveno, že vybraná . skupina 2-halogenacetonilídů, která se vyznačuje tím, že obsahuje určité alkoxymethylové nebo olkenyloxymeťhylové skupiny na atomu dusíku anilidu, určité olkoxýskupiny v jedné ortho-poloze ·ο atom vodíku nebo methylovou skupinu v druhé ortho-poloze, má neočekávaně lepší a vynikající selektivní herbicidní vlastnosti, jako herbicid pro čirok obecný proti dřívějším herbicidům, včetně homologických sloučenin z nejdůležitějších předchozích publikací.
Prvním znakem herbicidních prostředků •podle tohoto vynálezu je jejich schopnost selektivně potločo'vat úzkolisté plevele, semenáčky čiroku holepského a/nebo shattercane, které potří ke stejnému rostlinnému rodu joko čirok obecný. Ve skutečnosti jsou čirok obecný ,a shattercane oba druhem dvoubarevného· čiroku. Proto je mimořádně obtížné selektivně potlačovat shattercane a semenáčky čiroku halepského v čiroku obecném, aniž by ' se současně poškodil čirok obecný. Kromě toho některé ze sloučenin podle vynálezu také potlačují další těžko potlačitelné druhy, jako je laskavec ohnutý, šáchor a/nebo proso seté. Všechny sloučeniny podle vynálezu potlačují další druhy, jako jsou psárka, ježatka kuří noha, rosička krvavá a další škodlivé plevele.
Sloučeniny podle vynálezu mají obecný vvzoec
kde
R znamená isopropyl, n-butyl, isobutyl, sek.-butyl, allyl nebo 2-methylbutyl,
Ri značí methyl, isopropyl, n-butyl nebo allyl a
R2 a R3 znamenají vodík nebo methyl, s podmínkou, že
Ri, Rz a Rs znamenají vždy methyl, když R značí n-butyl, isobutyl nebo sek.-butyl,
R2 a R3 znamenají vždy vodík, když R znamená isopropyl, isobutyl nebo sek-butyl a
Ri znamená isopropyl nebo n-butyl a
R2 znamená vodík a
R3 znamená methyl, když
R znamená 2-methylbutyl nebo allyl a Ri znamená allyl.
Výhodnými sloučeninami podle vynálezu je:
N- (isobutoxymethyl) -2‘-methoxy-3‘,b‘-dimethyl-2-chlo-racetanilid,
N- (n-butoxymethyl )-2‘-methoxy^^ď-dimeLhyha-chloTacetanilid,
N- (sek^uto-xy-methyl J-2‘-metho«xy-3‘,16‘-d;nethyl-2-chloϊacetanilid,
N- (allyloxymeťhyl j -2‘-allyloxy-6‘-methyl-2-chloracetamlid,
N- ( 2-methylbutoxymethyl ) -2‘-allyloxy-í6-meth7l-2-chloracetanilid,
N- (isopropoxymethyl j -2‘-isopr opo‘xy-2-chloracetanilid,
N- (isobutoximethyl ] -2‘-isopropoxy-2-chloracetanilid a
N- (sek.-butoxymethyl) -2‘-n-butoxy-2-chloracetamlid.
Použití sloučenin podle tohoto vynálezu jako účinné složky v hetbicidních prostředcích, které tvoří stejně jako metody jejich použití, jsou popsány dále.
Sloučeniny podle vynálezu se mohou vyrábět různými způsoby. Tyto sloučeniny se mohou připravovat azci^etb^in^^o^vým postupem popsaným ve· shora zmíněných US patentech' č. 3 4i42i 945 a · 3 · 547 6i2'0. AzomethinOvým postupem se vhodný primární anilin nechá reagovat s formaldehydem za vzniku odpovídajícího· nethylenanilinu (substituovaného s halogenacetylačnín prostředkem, jako chloracetylanhydriden, který se dále nechá reagóvat s příslušným alkoholem. Jako konečný produkt se dostane odpovídající N-alkoxymethyl- nebo ^з^пу^у^Му^-chloracetanilid.
Jiný způsob výroby sloučenin podle tohoto vynálezu spočívá v N-alkylaci anionu vhodného sekundárního 2-haíogena'cetanilidu s alkylačním prostředkem za bazických podmínek.
Oprava zmíněného N-alkylačního postupu je popsána v příkladu 1 pro výrobu sloučenin · podle vynálezu. N-Alky lační postup popsaný v příkladu 1 zahrnuje· in šitu přípravu halogenmethylalkyletberů používaných1 jako výchozí látky při JSalkylačním postupu. . :
Příklad 1
Tento příklad popisuje použití N-alkylačního postupu pro· výrobu sloučenin podle vynálezu. Při provádění postupu v tomto příkladu se alkylační prostředek tvoří in šitu, čímž se dosahuje účinné, hospodárné a jednoduché operace.
K chladné směsi 9,25 g (0,125 molj isobutylalkóholu, l,i80 g (0,062 mol) bezvodého paraformaldehydu a 100 ml nethylenchloridu se· přidá 7,56 g (0,062 mol] acetylbromidu. · Směs · se míchá dokud se veškerý paraformaldehyd nerozpustí, to je asi 45 minut. Ke směsi se potom přidá 4,55 g (0,02 mol ] 2‘-methoxy-3‘,6‘-dimethyl-2-chloracetanilidu a 2,0· g be.noyltrie'thylanomunchloridu ve 100 ml methylen-chloridu. Směs se ochladí na 15 °C a najednou přidá 50 ml 50 procentního hydroxidu sodného a vše se míchá 5 minut. Ke směsi se přidá 160 ml studené vody, vrstvy se oddělí, promyjí vodou, suší síranem hořečnátým a odpaří destilací z límcové baňky. Získá se 5,0 g · (výtěžek 79 · %) žluté kapaliny o teplotě varu 107 °C za tlaku 2,7 Pa.
Analýza pro C16H24C1NO3:
nalezeno:
C 61,24%, H 7,71%, Cl 11,30-%, vypočteno:
С 61,24 %, Η 7,72%, Cl 11,2'8%.
Produkt byl identifikován jako N-iisobutoxyirnethyl) -2‘-me'thoxy-3‘,6‘-dimethyl-2-chloracetanilld.
Příklady 2 až 8
Za použití v podstatě stejného postupu za
Tabulka I stejných podmínek jako jsou uvedeny v příkladě 1, avšak při náhradě příslušným sekundárním anilideim a alkylačním prostředkem, jako výchozími látkami v jejich vhodném množství se vyrobí odpovídající N-(alkoxymethyl) - a N-(alkenyloxymethyl)-2-halogenacetanilidy. Tyto sloučeniny jsou identifikované v tabulce I, kde jsou uvedeny společně s některými fyzikálními vlastnostmi.
Příklad č. Sloučenina Empirický vzorec Teplota varu, °C (tlak, Pa) Prvek Analýza, % Vypočteno Nalezeno
2 N- (isopropoxymethyl) - C.15H22C1NO3 11,3 C 60,110 60,38
-2‘-isopropoxy- (1,3) H 7,410 6,80
-2-chloracétanilid Cl 11,83 11,94
3 N- (isobutoxymethyl) - СмНгаСШОз 113 c 61,24 61,2i3
-2‘-lsopropoxy-2- (4,0) H 7,71 7,7'2
-chloracelanilid Cl 11,30 11,30
4 N- (allyloxymethyl)- CieH20ClNO3 116 c 62,03 61,98
-2‘-allyloxy-6‘-methyl- (4,0) H 6,51 6,53
-2-chloracetanilld Cl 11,44 11,44
5 N-sek.butoxym ethyl) -2*-n-butyl- C17H26CINO3 115 c 62,28 62,18
(2,7) H 7,99 8,03
-2-chíoracetanilld Cl 10,81 10,80
6 N- (n-butoxymethyl ] -2‘-methoxy-3‘,6‘- C16H25CINO3 108 c 61,24 61,15
(13,3) H 7,71 7,79
-diimethyl-2-chloracetanilid Cl 11,30 11,30
7 N-('sek.-butoxy- C16H24CINO3 116 c 61,24 61,1'3
methy 1) -2‘-one!thoxy- (9,3) H 7,71 7,78
-3‘,6‘-dimethyl-2- -chlonacetanilid Cl 11,30 11,24
8 N- (2-methylbutoxy- C18H26CINO3 118 c 63,61 613,61
methyl)-2‘-allyl- (10,7) H 7,71 7,79
-6‘-methyl-2-chlor- Cl 10,43 10,44
асе taní lid
Sekundární anilidy, používané jako výchozí látky při výrobě popsané ve svrchu uvedených příkladech se vyrábějí podle známých metod, například halogenacetylací odpovídajících primárních aminů takovými halogenacety lační mi prostředky, jako je halogenacetylhalogenid nebo -anhydrid. Obvykle se rozpustí vhodné množství příslušného primárního aminu v rozpouštědle, jako v methylenchlorldu, obsahující bázi, například HO % hydroxid sodný a intenzívně se míchá, přičemž se vnáší roztok halogenacetylhalogenidu, například chloracetylchloridu, za vnějšího chlazení například na 15 až 25 °C. Vrstvy se oddělí a vrstva s organickým rozpouštědlem se prbmyje vodou, suší a odpaří ve vakuu.
Primární aminy používané pro výrobu sekundárních anílidů se také mohou vyrobit známými způsoby, například katalytickou redukcí odpovídajícího nitrobenzenu, který je Vhodně substituován, například 2-alkoxy-6-alkylnitrobenzenu, v rozpouštědle, jako alkoholu, například ethanolu, za použití ka talyzátoru tvořeného oxidem platiny, za vzniku 2-alkenyloxy- (například -allyloxy)-6‘-alkylóvých sloučenin. Může se použít chemické redukce využívající železa a kyseliny octové.
Jak bylo uvedeno výše, bylo shledáno, že sloučeniny podle vynálezu jsou účinné jako herbicidy, zvláště jako preemergentní herbicidy, i když postemergentní účinek byl také nalezen. V tabulkách II а III jsou shrnuty výsledky testů prováděných ke stanovení preelmergentního herbicidního účinku sloučenin podle tohoto vynálezu.
Preeimergenitní test se provádí takto:
Ornice dobré jakosti se umístí do hliníkových kořenáčů a stlačí do hloubky 9,5 až 12,7 mm od vrchu kořenáče. Na povrch půdy se umístí předem stanovený počet semen nebo vegetativních výhonků různých rostlinných druhů. Půda potřebná к dosažení potřebné její výše v kořenáči po zasetí nebo zasázení vegetativních výhonků se odváží. Půda a známé množství účinné složky se vneisou do rozpouštědla nebo se dů219855 kladně promísí jako· suspenze smáčitelného prášku -a použijí k pokrytí připravených kořenáčů. Po ošetření .se kořenáče přemístí na skleníkový pracovní stůl, kde dostanou počáteční horní zvlažení, které odpovídá množství vodních srážek 0,64- cm. Potom se provádí dolní zavlažování jak je třeba k dosažení vlhkcisti pro klíčení a růst.
Přibližně dva týdny po vysetí a ošetření se rostliny pozorují a výsledky zaznamenávají. V tabulce II a III uvedené níže, jsou shrnuty výsledky. Hehbicidní hodnocení se stanoví pomocí pevné stupnice, založené na procentu poškození každého druhu rostlin. Hodnoty jisou vymezeny takto:
Druhy rostlin použitých při jedné sadě testů, kde výsledky jsou uvedeny v tabulce II, jsou označeny písmeny takto:
A poháč
B řepeň
C ábutílon
D povíjnice
E merlík bílý
F rdesno peprník
G šáchor
H pýr plazivý
I semenáčky čiroku halepského
J sveřep (Downy Brome]
K ježatka kuří noha % potlačení
Hodnocení
0—240 —491
50—742
75—1003
Tabulka II
Preemergentní teist
Sloučenina z příkladu čís. kg/ha A B C D E F Druh rostliny G Η I J K
1 11,2 3 3 0’ 3 3 3 3 3 0 3 3
5 6 1 1 0 3 2 3 3 3 0 3 3
2 11,2 0 1 1 3 1 1 0 3 0 3 3
5,6 0 0 1 2 0 1 0 0 0 3 3
3 11,2 3 O 1 1 0 2 3 2 0 3 3
5,6 0' 0 1 1 0 1 3 0 0 3 3
4 11,2 3 1 2 2 2 2 3 0 0 3 3
5 6 3 1 1 1 3 2 3 3 3 3 3
5 11,2 2 2 3 2 1 3 3
5,6 0 0 0 0' 1 3 1 0 3 3
6 11,2 3 2 1 2 3 3 3 3 3 3 3
5,6 3 2 1 2 3 3 3 2 0 3 3
7 11,2 3 2 1 2 3 3 3 3 3 3 3
5,6 3 1 1 2 2 3 3 3 1 3 3
8 11,2 3 0 0 0 2 3 1 2 1 3 3
5,6 0 O 0 0 0 0 1 2 2 3 3
Sloučeniny se dále testují za ] použití sho- r : konopí seté
ra uvedeného postupu na těchto rostlinách: E mer lík bílý
F rdesno peprník
L sója luštinná C abutilon
M cukrovka J sveřep
N pšenice S proso
O rýže K ježatka kuří noha
P čirok obecný T roisička krvavá
B řepeň
Q pohanka svlačovitá Výsledky jsou shrnuty v tabulce III.
D povíjnice
N^QOOCÚO00mOOO^OHHONHHQN?J гЧ LJ O CO CM гЧ гЧ 00 СО СО О
CÚNOOO^H^N^hQOMHHHHWOHONNHOOCCMHOOCOO
CO OJ О О I ΝΟΟΗΗΗ00[ηΗΓΗΗθΓ)ΗΗΗΟΊ^ΗΜτ~ΟΊΝΜΗθΗθΟ
ctí Η
Q σ
PQ
CGOQCJQNOlHHtNHQOHOOOCHOOQCWHHHMHQrHQQQPJ
NOOHONM0HO0OHMH0OOHOOOMMHHOmHHr-OOOĎ
СМг-Чфг-ЧфОффООФОФФффФфФОфФСМг-ЧФОФт-ЧФСЗфФфОО
ΙΧι
МС0иОнООННг|О0СОННООНОООГ)М0ООМН0Н0ООО
СОООСМгНфООт-ЧФфООООСМгЧООСО
NHOOO
MO00Q'MOOOCOMWúCONOQ©NOC)QCN^HHOmHHNH
qoo
СОгЧООФтЧффОфФффСМгЧг-ЧОфФфФФСМгЧОфгЧСМтЧОффФФО ctí
Č0
CM 00 СО гЧ OJ CO CO OJ CO CO OJ 00 CO rH OJ CO CO OJ 00 CO rH
CD H CM О CD CO r-Ч OJ~ CD CD rH CM Ф~ СО rH~ CMA О CD Т-Ч CM o CO tH см <ф Ф co in T-Γ о СЭ CD 10 г-Г CJ CD ю г-Г θ' θ' irý r—T cT θ' сГ юГ τ—Γ Φ θ' ΙτΓ Τ-Γ θ' θ' ο*' ΙΟ
OJ 00 τΗ ČM со τ—Γ θ' 10
0,28
0,06
СМ со Μ1 ю со
Гх 00
Bylo zjištěno·, že herbicidy podle vynálezu mají neočekávaně lepší vlastnosti než vybrané preemergentní herbicidy určené pro· použití v čiroku Obecném, zvláště k selektivnímu potlačování těžko· potlačitelných plevelů vče‘tně alespoň jednoho z plevelů vybraných ze souboru zahrnujícího semenáčky čiroku halepskeho, shattercane, laskávec ohnutý, šáchor a proso seté, vedle jiných plevelů způsobujících problémy, jako· je p!sárka, jež.atka kuří noha a rosička krvá'vá. Selektivní potlačení shora uvedených a také dalších plevelů herbicidy podle vynálezu bylo· zjištěno- v různých jiných užitkových rostlinách včetně sóji lustinné, pšenice, rýže a řepy cukrovky, · jak je uvedeno výše v tabulce III. Avšia-k zřetelně význačné herbicidní vlastnosti sloučenin podle vynálezu jsou hlavně doloženy na jejich selektivním potlačování plévelí v čiroku obecném.
Pro · ilustraci neočekávaně lepších vlastností sloučenin podle tohoto· vynálezu jak na absolutním, tak na relativním základě byly provedeny porovnávací testy ve skleníku
1) s homologickými sloučeninami známými z předchozích publikací, které mají blízkou chemickou strukturu sloučeninám podle· vynálezu a
2] is · dvěma dalšími sloučeninami, které nejsou homology · a spadají do rozsahu uvedených dřívějších publikací a kde jedna z nich má lepší vlastnosti jako herbicid pro čirok obecný a obě jsou herbicidy dostupné na trhu.
Všechny sloučeniny při porovnávacích testech uvedených dále jsou genericky vymezené jako substituované fe.nyl-N-:(zbytek uhlovodíku )o<xyalkyl-2-halogenacetanilidy. Porovnávané dřívější sloučeniny použité v údájích tabulek jsou tyto:
A. N-methoxymethyl j -2‘-metthoxy-6‘-terc.-butyl-2--chloraceamlid (příklad 18, US patenty č. 3 442 945 a 3 457 620),
8. N- (methoxymettiyl)-2‘nnethoxy-6‘-terc.butyl-2-bromacetamlid (příklad 34 z US patentu č. 3 547 620 a příklad 3'6 z US patentu 3 442 945),
č. N- (methoxyeihyl) -2‘-met<hoxy-6ť-méthyl^-chloracetanilid (sloučenina čís. 6 z belgického- patentu č. 810· 763, také uvedena v NSR zveřejňovacím spise č. 2 402 983),
D. N- (eťhoxyethyl) -2<-méťhoxy-6<-methyl-2-chloracetanilid (sloučenina č. 7 z belgického· patentu č. ·810 763),
E. N- (1-^1^^^-2^(^1) -2‘-methoxy-6‘-methylchlo·racetanШd (sloučenina č. 9· z belgického patentu číslo 810763),
F. N-(néthoxyethyl)-2‘-et)hoxy-6‘-methyl-^^i^hloraceíl^anilid (sloučenina č. 16 z belgického· patentu číslo 81Č763),
J. N- (isopropoxyethyl) ^‘-mmehoxy-6‘-m-ehyl-2-cCloorcetanilid,
G. N- (ethoxyethyl) -2‘-ethoxy-b‘-melhyl-2-chloracetanilid (sloučenina č. 18 z belgického patentu číslo 810 763),
Η. N- (isopropyl)-2-chloracetanilid(propachlor),
I. N-( methoxymethyl )-2<,6-‘-dieŤhyl-2-chloracetanilid, (příklad 5· z US patentů č. 3 547 620 a 3 442 · 945), běžně nazývaný „alachlor“, účinná složka obchodně dostupného herbicidu LASSOR, chráněná známka firmy Monsanto čompany.
Ačkoliv sloučenina H uvedená výše· se méně podobá struktura než homologické herbicidy zmíněné v US patentech č. 3-442 945 a 3 5'47 tím, že- neobsahuje alkoxyalkylový nebo alkenyloxyalkylový substituent na atomu dusíku a alkoxylový substituent v ' ortho-poloze, sloučenina je zahrnuta do· zde prováděných testů, protože je Uvedena v US patentech č. 4 07((3 3i8i9 a 4152137 a má lepší vlastnosti než obchodně dostupný · herbicid pro čirok, ve srovnání s jinými sloučeninami ze zmíněných patentů. Také sloučenina vzorce I je zahrnuta do zde prováděných testů, protože spadá do rozsahu US patentů č. 3 442 945· a 3: 5Í47 ·620· a je dosažitelná jako průmyslově vyráběný herbicid.
Při ·přeeιmergentních herbicidních testech se porovnávají sloučeniny podle vynálezu se sloučeninami A až I z přechozích citací s ohledem na· potlačování různých plevelů, S důrazem na těžko· potlačitelné úzkolisté druhy, které převládají v čiroku obecném. Výsledky testů jsou uvedeny dále.
V rozboru údajů uvedených dále je zmínka o použití dávky herbicidu označené jako „GRis“ a „GRss“. Tyto· dávky jsou uvedeny v kilogramech na hektar (kg/!ha). GRis je· definován jako maximální dávka herbicidu potřebná pro· 15 % nebo menší poškození užitkových rostlin. GR85 se definuje jako· maximální dávka potřebná pro dosažení 85 % potlačení plevele. Dávky GRis a GRss se používají za měřítko síly průmyslového výrobku a 'je samozřejmě třeba rozumět, že vhodné obchodně dostupné herbicidy mohou způsobit větší nebo menší poškození rostlin v · přiměřeném omezení.
Dalším měřítkem účinnosti chemikálie jako selektivního herbicidu je „faktor selektivity“ (zkracován jako „SF“) pro herbicid v daných užitkových rostlinách a pleveli. Faktor selektivity je měřítkem relativního- stup219855 ně ' bezpečnosti užitkových rostlin a poškození plevele a je vyjádřen · poměrem GRis/ GR85, to jest dávkou GRis pro užitkovou rostlinou dělenou dávkou GRas pro· plevel, kde obě dávky jsou uvedené v kg/ha. V dále uvedených 'tabulkách faktor selektivity — pokud je použít — se vyjadřuje v závorkách za plevell. Symbol NS znamená ,^selektivní“. Okrajová nebo diskutabilní selektivita je uvedena znaménkem i( — ) po užitkové rostlině.
•Protože odolnost užitkové rostliny a potlačení plevele jsou ve vzájemném vzlstahu, slovní duskuse tohoto vztahu se zřetelem na faktor selektivity je důležitá. Obecně je žádoucí, aby faktor bezpečnosti pro· užitkové rostliny, to jest hodnota •odolnosti u herbicidu, byl vysoký, protože vyšší koncentrace herbicidu je často potřebná z toho kterého důvodu. Naopak je žádoucí, aby dávka potlačující plevel byla malá, to jelst, aby herbicid měl vysoký jednotkový účinek z ekonomických a pravděpodobně také ekologických příčin. Avšak malá množství aplikovaného herbicidu . nemusí postačovat k potlačení určitých druhů plevele a mohou se potřebovat dávky větší. Proto ne|jlepší herbicidy jsou ty, které potlačují největší počet plevelů s nejmenším množstvím herbicidu a mají největší stupeň bezpečnosti pro užitkovou rostlinu, to· jest užitkové rostliny jsou vůči nim odolné. Proto ise používá výrazu „faktor selektivity“ (tak, jak je definován výše) ke kvantifikaci vztahu mezi bezpečnosti užitkových rostlin a potlačením plevele. V souvislosti s faktory selektivity uvedenými v tabulce se poukazuje, že čím vyšší je číselná hodnota, tím větší je selektivita herbicidu pro· ' potlačovaný plevel v uvedené užitkové rostlině.
Zde uvedené preemergentní testy zahrnují jak .testy prováděné ve skleníku, tak polní teisty. U skleníkových testů se herbicidu používá buď k povrchové aplikaci po vysetí sámen nebo zasázení vegetativních výhodků nebo se vnáší do stanoveného množství půdy, kde se aplikuje· jako povrchová vrstva nad testovanými semeny v nádobách k tomu určených. Při polních testech se herbicid vpravuje („P.P.I.“) · do^ půdy, to jest herbicid se použije na povrchu půdy a potom se· do ní vpraví pomocí míchání, které se provádí po vysázení semen užitkových rostlin.
Testovací metoda aplikace na povrch, které se· používá ve skleníku, · se provádí takto:
Nádoby, například hliníkové kořenáče obvykle o rozměru 24,13X1.3,34 X 6,99 clm nebo kořenáče z plastické hmoty o rozměru 9,53 X X9,53X7 7,12 cm, opatřené ve dnu odvodňovacími otvory, se· naplní práchovitou půdou z Ray · (Ray slit loam soli), která se g^í^láčí na úroveň 1.,27 cm od vrchu kořenáče. Do kořenáče ise po-tom vysejí seimena rostliny druhu určeného k testování a potom překryjí se vrstvou testované půdy vysokou 1,27 cm. Herbicid se potom aplikuje na povrch půdy přenosným rozstřikovačem v množství 187 litrů na hektar za tlaku 211 · kPa, nebo jiným rozstřikovacím zařízením, například DeVilbrissoVým rozstřikovačem, kterého se· k tomuto účelu rovněž používá. Do každého kořenáče !se zavede 0,64 cm vody ve formě horní závlahy a kořenáče se potom umístí na pracovní stoly skleníku, kde se provádí potom podle potřeby zavlažování ze spodu. Při alternativním postupu se horní zavlažení může vynechat. Pozorování herbicidních účinků se provádí asi tři týdny po ošetření.
O^(^1:ření půdy, do které je vpravován herbicid, použité při skleníkových testech je toto:
Ornice dobré jakosti se vnelse do hliníkových kořenáčů a stlačí do hloubky 0,9 až 1,27 cm od vrchu kořenáče. Na povrchu půdy se umístí stanovený počet semen nebo vegetativních výhonků různých druhů rostlin. Půda potřebná k naplnění až k okraji kořenáče po vysetí nebo zasázení vegetativních výhonků se odváží do kořenáče. Půda a známé množství účinné složky použité v rozpouštědle nebo jako suspenze smáčitelného prášku se důkladně promísí a použije k pokrytí připravené nádoby. Po ošetření se kořenáče· nejdříve povrchově zvlhčí vodou V množství rovném 0,64 cm dešťových srážek a potom se ze spodu podle potřeby zavlažují, aby se dOsáhlo Vhodné vlhkosti pro vyklíčení a růst.
Při alternativním pOstupu se zavlažování svrchu může vynechat. Pozorování se provádí ási tři týdny po vysetí a ošetření.
V dále Uvedených tabulkách jsou údaje pro· sloučeniny testované v několika pokusech ve· formě průměrů z dávek aplikovaných v rozmezí 0,07 až 2,24 kg/ha.
V prvním porovnávacím 4^^^s*tu jsou údaje o preemergentním herbicidnfm účinku uvedené v tabulce IV. Relativní účinnost sloučenin z příkladů 1 a 5, reprezentativních sloučenin podle tohoto vynálezu, je provnávaná s blízkými sloučeninami z předchozích publikací, a to se Sloučeninami A, B, D, F a G jako selektivními herbicidy proti jednotlivým plevelům obecně spojovaným s čirokem. Plevele použité při testech jsou v tabulkách označeny těmito zkratkami:
LO laskavec ohnutý
CH semenáčky čiroku halepského· SC shattercane
PM proso seté
JN ježatka kuří noha RK rosička krvavá PS psárka ŠA šáohor
219853
Tabulka IV
Sloučenina čirok GRis Dávka (kg/ha) LO GRss Dávka (kg/ha)
CH RK
A O,2l8 2.24 (NS) <0,14 (>2,0) <0.14 - (2.0)
B <0,14 0,28 (NS) <0,14 (-) <0,14 ( —)
D <0,14 0.28 (NS) <0,14 ( — ) <0,14 (-)
G <0,14 0,28 (NS) <0,14 - (-) <0.14 (—)
F <0,14 0,34. (NS) <0,14 (-) <0,14 ( - )
Příklad 1 1,12 2,24 (NS) 0.,1.4 (8,0) <0,1.4- (>8,0)
Příklad 5 <2,24 >2,24 (-) 0,14 (>1i6,O) <0,14 (>16,0)
ΞΙο^ι^^ QP o GR85 Dávka (kg/ha) . JN ŠA PM PS
A 0,56 (NS) <0,14 (>2,0) 1,57 (NS) 1,12 (NS) <0,14 (>2,O)
B 0,28 (NS) <0,14 (-) 1,12 (NS) C.56 (NS) <0.14 ( —)
D <0,14 (NS) <0,14 (-) <0,14 (NS) <0,14 (NS) <0,14 ( — )
G 0,2.6 (NS) <0,14 (-) <0,14 ( — 1 0,56 (NS) <0,14 ( — )
F 0,14 (NS) <0,14 (-) 0.34 (NS) 0,56 (NS) <0,14 ( —)
Přiklad 1 207 (NS) <0,14 f >8.0) 2.07 (NS) 1.68 (NS) <0,14 (>8,0)
Příklad 5 2 24 (>1,0) 0,14 (>16,0) 1,46 (>1,5) >2,24 (-) 0 - 56 (>4,0)
S ohledem na údaje v -tabulce IV se ukážuje, že vzhledem k zabezpečení užitkové rostliny (jak je naznačeno dávkou GRis pro čirok obecný), sloučeniny podle vynálezu jisou mimořádně dobré, ve srovnání s dosud známými sloučeninami. Zvláště s ohledem na dosud známé sloučeniny nejtěsněji příbuzné struktury, například Sloučeniny A a B s konfigurací- odpovídající N-aIkoxým-ethyl-2‘-alko-xy-6‘-alkyl-2-halogenacetánilidu, jsou sloučeniny podle vynálezu při provedeném testu bezpečnější pro čirok -od alespoň 8,0do více než 16,toáiisObku, ve srovnání se sloučeninou B a od alespoň 4,0- do více než 8,0násobku, ve srovnání se sloučeninou A. Podobně, jsou sloučeniny podle vynálezu bezpečnější pro· čirok obecný od 8,0- do- více než l6,!Ottiás.obku, ve -srovnání s dříve popsanými homology, sloučeninami D, F a G, kde každá z nich způsobuje více- než 1'5 % poškození čiroku při velmi nízké dávce, menší než 0,14 kg/ha.
Tabulka V
S ohledem na potlačení plevele udávané použitými dávkami GRss pro každý plevel je třeba poznamenat, že všechny dříve známé sloučeniny použité v testech, -s výjimkou sloučeniny A, jsou buď zcela neselektivrn, nebo jejich selektivita -je problematická nebo okrajová proti všem plevelům- při testech v čiroku obecném. Ve srovnání se -sloučeninou A jsou sloučeniny poidle vynálzzu 4,0až δ,Οι-káát víee účinné proti semenáčkům t-okku halepčkého, τοι^ι- krvav- - eei^acee kuř í noze t 2Д ae 4,'0-krá i účínnějí í proti pááree - Stoučenina - příkladu - tk^- ηη^-ňul- seteklivn - potlačen- shatSeιrcane a á-choru a má okauOvoou selekliviuu vzhleSehi к lakkavc- ohnutému a prosu eetém, zatímco sOou·čenina A иММи nemá žádnuu.
V dalším porovnávacím testu se porovnává sloučenina - příkladu - na Suj - ргеете^еп-n - η&ΓΜιΜη - účínnos- v- vztahu к sO^i^i^ieh^inám -C, D a . - Odulé z Ooiocrto Séftu áoou uv-děny v tabulce V.
Sloučenina GRis Dávka GRss Dávka
(kg/ha) (kg/hk)
čirok CH JN RK PS
D <0,14 0,14 (NS) <0,14 (—) <0,14 ( — ) <0,14 ( — )
C <0,14 0,28 (NS) <0,14 (-] <0,14 (-) < 0,14 ( - )
J <0,14 0,14 (NS) <0,14 ( — )) <0,14 ( — ) <0,14 (-)
Příklad 1 1,12 0,84 (1,3) <0.14 (>8,0) <0,14 (>8,0.) <0,14 (>8,0)
1B
V souvislosti s údaji uvedenými v tabulce V je třeba poznamenat, že sloučenina podle vynálezu z příkladu .1 má podstatně vyšší faktor bezpečnosti pro čirok obecný než dosud známé sloučeniny, to jelst alespoň 8,0krát bezpečnější. Avšak sloučenina podle vynálezu mimo to, má vyšší faktor bezpečnosti pro- užitečnou -rostlinu, vykazuje také stejnoměrný a mimořádně dobrý faktor selektivity, ve srovnání s dosud známými sloučeninami, proti každému z testovaných plevelů. Je zapotřebí poznamenat, že dosud známé sloučeniny C, D a J nemají kladnou selektivitu v užitkových rostlinách proti semenáčkům čiroku halepského. Selektivita těchto sloučenin proti zbývajícím plevelům
Tabulka VI je v nejlepším případě problematická nebo okrajová, v každém· případě- nízký -faktor -bezpečnosti -těchto sloučenin způsobuje, že herbicidy pro čirok obecný jsou nevhodné.
Další preemergentní herbicidní údaje z jiných -testů pro sloučeniny 1 až 8 jsou uvedeny v tabulce VI.
V tabulce VI jsou uvedeny dávky GRis a GR85 pro každou sloučeninu podle -vynálezu v čiroku obecném a příslušných plevelích. Hodnota faktoru -selektivity je uvedena v závorkách. Hodnoty z vícenásobných testů představují průměr z uvedeného počtu -testů. Bílá plocha pod jednotlivými plevel! ukazuje, že plevel nebyl přítomen při uvedeném testu pro příslušnou sloučeninu.
Sloučenina Dávka GRis (kg/ha)
čirok LO
Příklad la 1,14 >0,41 (>2,8)
Příklad 2 >1,12
Příklad 3 >1,12
Příklad 4b 0,57 0,43 (1,3)
Příklad 5C >2,24 >2,24 (-)
Příklad -6C 0,7 0,14 (5,0)
Příklad 7d >0,7 0,35 (>2,0)
Příklad 8 >1,12
Tabulka VI — pokračování
Sloučenina
JN ŠA
Příklad la 0,0195 (12,0) 1,0 (1,14)
Příklad 2 -0,22(-5,0)
Příklad 3 0,28 -(>4,0)
Příklad 4.b <0,09 (>6,4) 0,35 (1,6)
Příklad 5c 0,116 - (>14,0) >1,9 (~1,2)
Příklad -6C < 0,11.( >6,4) 0,413. (1,6)
Příklad 7d <0,09 (>7,8) 0,84 (NS)
Příklad- 8 0,28 (>4,0)
Dávka GRas (kg/ha) SC
CH RK
0,43 (2,7 j <0,09 (>12,7) 0,97 (1,18)
0,56 (>2,0) <0,14 (>8,0)
0,56 (>2,0'j 0,28 (>4,0)
<0,16 (>3,6) 0,09 (>6,4) <0,15 (>3,8)
0,28 (>8,0) <0,12 .(>18,7) 1,3 ( >1,7)
0,14 (5.,0) <0,14 (>5,0) 0,14 (>5,0) -
<0,09 (>7,8) >0,11 (—6,4) <0,07 (>•10,0)
0,21 (>5,3) 0,28 (>4,0)
Dávka GR85
kg/ha)
PM PS
0,75 (1,52) 0,12 (9,5). 0,16 (>7O) 0,46 (>2,4)
0,64 (NS) 0,09 (6,4)
>1,4 (—1,6) 0,3.6 (>6,2)
0,21 (3,3) <0,11 (>6,4)
0,21 (>3,3) <0,09 (>7,8)
0,-28 (>4,0)
a. Údaj představuje průměr ze sedmkrát opakovaného pokuisu.
b. Údaj představuje průměr pětkrát opakovaného· pokusu.
c. Údaj představuje průměr z dvakrát opakovaného pokusu.
d. Údaj představuje průměr z třikrát opakovaného pokusu.
V souvislosti s údaji v tabulce VI se především · poznamenává, že každá sloučenina podle vynálezu. testovaná jak proti semenáčkům čiroku halepského, tak -shattercane selektivně potlačuje tyto plevele v čiroku obecném v použité dávce v rozmezí 0,57 až 2,24 kg/ha. Výsledek se nedá přirovnat· ke kterékoli dosud známé· sloučenině podle znalostí -autorů, včetně průmyslově vyráběných herbicidních sloučenin Hal. -Přitom sloučenina H je pokládána za nejvýznamnější komerčně dostupný herbicid pro čirok obecný.
Až na tři výjimky kromě -toho všechny -sloučeniny podle vynálezu způsobují pozitivní selektivní potlačení všech testovaných plevelů, s výjimkou, že pozitivní selektivitu postrádá sloučenina z příkladu 4 proti prosu setému a sloučenina z příkladu 7 proti šáchoru a -okrajovou selektivitu má sloučenina z příkladu 5 proti laskavci ohnutému.
Protože- preemergentní herbicidní údaje uvedené v tabulkách IV až VI jsou získány shodnými pracovními postupy, - porovnání herbicidní účinnosti sloučenin podle vynálezu v tabulce VI se může také provést s -ohledem na herbicidní účinnclsti dříve známých -sloučenin -uvedených v tabulkách IV a. V. Zde- opět je- jasně doloženo, že každá ze sloučenin podle vynálezu je podstatně lepší než všechny velmi příbuzné dřívější sloučeniny jak s ohledem na bezpečnost užitkové rostliny a to bez výjimek, tak celkovou selektivitu potlačení plevele zřejmou z fak toru selektivity, s výjimkou ojedinělých případů. Zvláště ze všech dosud známých testovaných sloučenin pouze sloučenina A (tabulka IV] způsobuje pozitivní selektivní potlačení semenáčků čiroku halepského·, rosičky krvavé, ježa.tky kuří nohy a psárky v čiroku obecném. Sloučenina A je neselektivní proti zbývajícím testovaným plevelům. Opět proti těm plevelům, které sloučenina A nepotlačuje selektivně, sloučeniny podle vynálezu vykazují zvláště vysokou selektivitu, s výjimkou sloučenin z příkladů 2 a 3, které působí ve srovnání se sloučeninou A proti semenáčkům čiroku halepského. A opět nízký faktor bezpečnosti pro· čirok obecný a/nebo neselektivita nebo problematická selektivita příslušných dříve známých sloučenin proti všem plevelům ve shora uvedených testech způsobuje, že tyto sloučeniny jsou zcela nevhodné jako herbicidy pro· čirok obecný.
Jak již bylo· popsáno· dříve, sloučeniny H a I uvedené v dřívějších patentech zmíněných výše Jsou účinné složky průmyslově vyráběných herbicidů. Sloučenina H se široce využívá jako herbicid pro čirok obecný. I když žádná z těchto sloučenin není homo-logem, isomerem nebo analogem sloučenin podle vynálezu, tyto sloučeniny se telstovaly shodným způsobem a opět za použití stejných plevelů jako' při testech pro sloučeniny podle vynálezu, jak je uvedeno v tabulkách IV až VI, za účelem, stanovení jejich premergentního herbicidního účinku ve srovnání se sloučeninami podle vynálezu. (Na základě průměru z pětinásobně opakovaného testu pro· sloučeninu I a devítinásobně opakovaného telstu pro sloučeninu H) je stanoveno, že ani jedna ze sloučenin nepotlačuje selektivně shattercane v čiroku obecném a že sloučenina H nepotlačuje s&lektivně semenáčky čiroku halepského, přičemž sloučenina I má toliko selektivitu okrajovou a má faktor selektivity asi 1,2 proti semenáčkům čiroku ha lepského. Kromě toho sloučeniny H i I nepotlačují selektivně zbývající plevele uvedené v tabulkách IV а VI. Proto je zřejmé, že sloučeniny podle vynálezu mají významné výhody dokonce vzhledem к průmyslově vyráběným herbicidům pro selektivní potlačování plevelí v čiroku obecném.
Sloučeniny poirle vynálezu mají selektivní herbicidní účinek v různých užitkových rostlinách jiných, než je čirok obecný, jak je uvedeno· v tabulce III výše. Při jiných testech se ukazuje, že sloučenina z příkladu 5 je také vhodná v množství překračujícím 1,12 kg/ha u sóji luštinné, kukuřice, bavlny, okurky, bohu, hrachu zahradního, rajčat a, pbdzeimnice.
Z předchozího detailního popisu se dá proto vyvodit, že sloučeniny podle tohoto vynálezu mají neočekávaně a mimořádně dobré herbicidní vlastnosti a to· jak absolutně, tak relativně к většině strukturně blízkých· sloučenin nebo· jinak příbuzných homologň a analogů, včetně průmyslově vyráběných dosud známých 2-halogenacetanilidů. U sloučenin podle vynálezu se ukazuje vynikající bezpečnost užitkové rostliny, čiroku obecného a vynikající faktor selektivity, zvláště s ohledem na těžko· potlačitelné druhy, jako jsou semenáčky čiroku halepského a shattercane, a jiné obtížné plevele, jako je laskavěn ohnutý, šáchor, proso seté, psárka, ježatka kuří noha, rosička krvavá a podobně, jak je uvedeno v tabulkách II až VI.
Herbicidní prostředky podle tohoto vynálezu zahrnují koncentráty, které vyžadují zředění před aplikací, obsahující alespoň jednu účinnou složku a pomocný prostředek v kapalné nebo pevné formě.
Prostředky se připravují smícháním účinné složky s pomocným prostředkem, mezi které se zahrnují ředidla, plniva, nosiče a pomocné úpravarenské prostředky, aby se dosáhlo· prostředku ve formě jemně oddělených částic pevné látky, granulí, pelet, roztoků, disperzí nebo emulzí. Tak se účinná složka může použít s pomocným prostředkem, jako· je pevná látka ve formě jemných částic, kapalina organického· původu, voda, •smáčecí, dispergační nebo emulzifikační prostředek nebo libovolná vhodná jejich kombinace.
Prostředky podle vynálezu, zvláště kapaliny a smáčitelné prášky s výhodou obsahují jako· pomocný prostředek alespoň jednu povrchově aktivní látku v množství dostačujícím к získání daného· prostředku snadno dispergovatelného· ve vodě nebo· oleji. Vpravením povrchově aktivní látky do· prostředku se značněě zvýší jeho účinnost. Pod výraz „povrchově aktivní látka“ se zahrnují smáčecí, dispergační, suspendační a emulzifikační prostředky. Stejně snadno· se moho-u použít anionové, kationové a neionogenní prostředky.
Výhodné smáčecí prostředky jsou alkylbenzensulfonáty a, alkylnaftalensulfonáty, sulfonované vyšší alifatické alkoholy, aminy nebo· amidy kyselin, estery s dlouhým řetězcem odvezené od natriumisothionátu, estery natriumsulfosukcinátu, sulfatované nebo· sulfonované estery mastných kyselin, sulfonáty ropy, sulfonáty rostlinných olejů, diterciární acetylenglykoly, polyoxyethylenové deriváty alkylfenolů (zvláště isooktylfenolu a nonylfenolu) a polyoxyethy-lenové deriváty vyšších monoesterů odvozených od mastných kyselin a, hexitoanhydridů (například sorbitanu). Výhodné dispergační prostředky jsou methylcelulóza, polyvinylalkohol, natriumligninsulfonáty, polymerní alkylnaftalensulfonáty, natriumnaftalensulfonát a polymethylenbisnaftalensulfonát.
Simáčitelné prášky jsou prostředky dispergovatelné ve vodě, které obsahují alespoň jednu účinnou složku, inertní pevný nosič a alespoň jeden smáčecí a dispergační prostředek. Inertní pevná plniva jsou obvykle minerálního původu, jako přírodní hlinky, rozsivková zemina, 'syntetické minerály od219'855 vožené od kysličníku křemičitého a podobně. Příklady takových plniv zahrnují kaolinity, attapregitové hlinky a syntetický křemičitan horečnatý. Prostředky podle tohoto vynálezu ve formě smáčitelných prášků obvykle obsahují od asi 0,5. do· 60 dílů (s výhodou od 5 do 20 dílů) účinné složky, od asi 0,25 do 25 dílů (s výhodou od 1 do· 15 dílů) smáčecíbo- prostředku, od asi 0,25 do 25 dílů ('s · výhodou od · 1,0· do 15 dílů) · dispergačního prostředku a od 5 do asi 95 dílů (s· výhodou od '55' do· 50 dílů) inertního· pevného plniva, kde všechny díly představují hmotnost celého- prostředku. Je-li zapotřebí, mohou se 0,1 až 2,0 díly pevného inertního plniva nahradit inhibitorem· ko-ro-ze, prostředkem zabraňujícím tvorbě pěny, nebo oběma.
Mezi další formulace se zahrnují koncentráty popraše obsahující od 0,1 do 60% hmotnostních účinné složky ve vhodném plnivu. Tyto popraše se mohou ředit pro použití na koncentraci v rozmezí asi 0,1 až 10 % hmotnostních.
Vodné suspenze· nebo emulze se mohou vyrábět mícháním- vodné směsi účinné složky nerozpustné ve vodě a emulzifikačního prostředku až do dosažení stejnoměrného rozptýlení a potom homogenizováním, aby se získala stabilní emulze velmi jemných oddělených částic. Výsledná koncentrovaná suspenze je vyznačena mimořádně malou- velikostí částic, takže když se zředí a rozstřikuje, pokrytí je velmi stejnoměrné. Vhodné koncentráty těchto formulací obsahují asi 0,1 až · 60 %, · s výhodou 5 až 50: % hmotnostních účinné složky, přičemž horní hranice je stanovena hranicí rozpustnosti účinné složky v rozpouštědle.
V jiné formě vodných suspenzí se herbicid nemísitelný s vodou enkapsuluje na formu mikroenkapslované fáze dispergované ve vodné fázi. Při jednom z provedení se malé kapsle připravují tím, že se uvede dohromady vodná fáze obsahující ligninisulfonátový emulgátor, chemikálie nerozpustná ve vodě a p-olymtthylenpolyfenylisokyanát, fáze nemísíielná s vodou se disperguje ve vodné fázi a potom se přidá vícefunkční amin. Isokyanát a derivát aminu reagují za, vzniku pevného močoVinového obalu okolo částic chemikálie nerozpustné ve vodě, čímž vznikají mikrokapsle. Obvykle je koncentrace mikroenkapsulovaného materiálu v rozmezí 480 až 700 g na litr, s výhodou 480 až 600' g na litr, vztaženo na celý prostředek.
Koncentráty Jsou obvykle roztoky účinné složky v rozpouštědlech nemísitelných s ’ vodou nebo- mísitelných s vodou v omezeném rozsahu, společně s povrchově ativní látkou. Vhodná rozpouštědla pro- účinné složky podle vynálezu zahrnují dimethylformamid, dimethylsulfoxid, N-methylpyrrolid-on, uhlovodíky a ethery, estery nebo ketony nemísitelné s vodou. Jiné značně silné kapalné koncentráty se mohou připravovat rozpuštěním účinné složky v rozpouštědle a potom zředě22 ním například petrolejem, za postřikovou koncentraci.
Koncentrátové prostředky obecně obsahují asi 0,1 až 95 dílů (s výhodou 5 až ·60 dílů) účinné složky asi 0,25 až 50 dílů (š výhodou 1 až 215 dílů) povrchově aktivní látky, a jeli zapotřebí 4 až 94 dílů rozpouštědla, kde všechny díly jsou uvedeny hmotnostně a vztavztaženy na celkovou hmotnost emulgovatelného oleje.
Granule jsou prostředky z fyzikálně stabilních částic, které obsahují účinnou složku přilnutou nebo nanesenou na základní matrici z inertních jemně oddělených částic plniva. K usnadnění vyluhování účinné složky z částic může být v prostředku přítomna povrchově aktivní látka, například některá z těch, které jsou uvedeny v přehledu výše. Přírodní hlinky, porofyllit, Ulit a vermikulit jsou příklady možných · skupin zvláštních minerálních plniv. Výhodná plniva tvoří porézní, předem tvarované částice s absorpčními vlastnostmi, jako jsou předem tvarované a prosáté částice attapulgitu nebo tepelně expandované částice vermikulitu a jemně rozmělněné hlinky, jako je kaolin, hydratovaný attapulgit nebo bentonické hlinky. Tato- plniva se potřikují účinnými prostředky nebo se s nimi míchají, za vzniku granulí herbicidu.
Granulované prostředky podle tohoto vynálezu mohou obsahovat · od asi 0,1 do· asi 30= dílů, s výhodou · od asi 3· do 20 dílů účinné složky, uvedeno· hmotnostně, na 100· dílů hmotnostních hlinky a 0- až asi 5 dílů hmotnostních povrchově aktivní látky na 1<OO dílů hmotnostních částic hlinky.
Prostředky podle tohoto vynálezu mohou obsahovat také jiné přísady, například feTtilizéry, další herbicid, jiné pesticidy, ochranné prostředky a podobné látky používané jato pomocné prostředky nebo kombinace s některým pomocným prostředkem popsaným výše. Chemikálie vhodně v kombinaci s účin-, nými složkami podle vynálezu zahrnují například triaziny, močoviny, karbamáty, acetamidy, acetanilidy, uráčily, deriváty kyseliny octové nebo fenolu, thiblk.arSamáty, triazoly, kyseliny benzoové, nitrily, bifenylethery a podobně, jako dále uvedené látky.
Heterocyklické deriváty dusíku/síry
2-Chlor-4-ethylaunmo-6-isopгbpyla-mino-sym.-triazin
2-Chlor-4,6-bis (isopr opy lamino) -sym.-triazin
2- Chlor-4,6-bis (ethylamino) -isym.-
-triazin .
3- IsopropylllH-2,l,3-ben'zothiadia- zin-4- (3:H-on-2,2-dioxid
3-Amino-l,2,4-triazol
6,7-Dihydrodipyrido(l,2-a : 2‘,Г-е )pyrazidiniové soli
5-Brom-3-isbpr·opyl-6-methyluracil .l,r-Dimethyl-4,4‘-bipyridiniové sloučeniny i
213855
Močoviny
4Nť-i('4jChlorf enoxy) fenyl-N,N-dimethylmočovina
N,N-Dimethyl-N‘- (3-chlor-4-methylfenyl ] močovina
3- (3,4-D ic hlorf enyl) -1,1-dii^(^1thyl•močovina
1,3-Dime thy 1-3- (2-benzothiazolyl ] močovina
3- (p-Chlorf enyl ] -1,1-dimethylmočovina
1- Butyl-3- (3,4-dichlorfenyl J -1-methylmočovina
Karhamáty/thiodkarbamáty
2- Chlo:rallyl (diethyldithiokarbamát)
S- (4-Chlorbenzyl ) -N,N-diethyldithiokarbamát
Isopropyl-N- (3-c hlorfenyl )karbamát
S-2,-3-Dichlorallyl (N,N.-diisopropylthiolkarbamát)
Ethyl (N,N-diprop ylthiolkarbamát)
S-Propyl (dipropylthirlkarbamát)
Aceťamidy/acetanilidy/aniliny/amidy
2-Chlrr-N,N-diadlylacetamid .N,N-Dl·me!ihyl-2,2-diCenylacetamid
N-(2,4-Dimet^t^yl--55-{[ (trifluommetbyl]sulfonyl] aminojfenyl Jacetamid
N-Isopropyl-2-chloracetanilid
E^-Diethyl-N-methoxymethyl^-chloracetanilid
2‘-Methyl-6‘-ethyl-N-(2-methoxy-2-propyl) -2-chlor acetanilid a,a,f TrifhJor-2,;6-dimtro-N,N-dipropyl-p-.toduidin
N- (1,1-Dimethy lpropinyl j - 3,5-dichlorbenzamid
Kyseliny/estery/alkoholy
Kyše 1 lna 2,2-dichlor p ropi onová
Kyselina 2-methyl-4-chlorfeno^xyoctová
Kyselina 2,4-dichlorfenoxyoctová
Methyl-2- [ 4- [ 2,4-dichdorf enoxy ] fenoxyJpropio-nát
Kyselina 3-amino-2,5-dichlorbenzoová
Kyselina 2-methoxy-3,'6-dichlorbenzoová
Kyselina ZAie-trichlorfenyl· octová
Kyselina N-l-naftylftalová
Natrium-5- [ 2-chlor-4- · (trifluormethyl Jí enoxy 1 -2-nitrobenzoát
4,ιC-Dinitгo-o-seik,tbutylfenoi
N- (fosfonomethyl Jglycin, jeho1
Ci_6 monoalkylamin a solí s alkalickými kovy a jejich kombinace
Ethery
2,4-Dichlorfenyl-4-nitrofenylether
2-Chlor-a,a,ia-triflurr-p-tolyl-3-ethoxy-4-mirodifenydetIier
Různé látky
2,6-ШсЬ1огЬbnzo-nitTil
Monosodná sůl kyseliny methanarsonové
Dvojsodná sůl kyseliny methanarsonové
Fertilizery vhodné v kombinaci s účinnou složkou zahrnují .například dusičnan amonný, močovinu, potaš a superfosíát. Další vhodné přísady zahrnují materiály, ve kterých rostlinný organismus zakoření a roste, jako je kompost, hnůj, humuls, písek a podobně.
Herbicidní prostředky typů popsaných výše jsou uvedeny formou příkladů v několika; ilustrativních provedeních uvedených dále.
l. Emulgovatelné koncentráty
A.
Procento hmotnosti
Sloučenina z příkladu 150,0
Směs vápenaté soli kyseliny dodecylbenzensulfonové a polyoxyethylenetherů s (například
At-loxR 3437F a A-tox 3438F)5,0
Mo noc h lorbenzen45,0'
100,00
В.
Sloučenina z příkladu 285,0
Směs vápenaté soli kyseliny dodecylsulfonové a alkylarylpolye t heralkrholu4,0
Aromatické uhlovodíkové rozpouštědlo s 9 atomy uhlíku11,0 “””100,00
IV. Smáčitelné prášky
Sloučenina z příkladu 3 Směs vápenaté soli kyseliny dodecylbenzensulfonové a polyoxyethylenetherů [například 5,0 Procento hmotnosti A.
Atlox 343I7F) 1,0 Sloučenina z příkladu 3 25,0
Xylen 94,0 Lignosulfonát sodný 3,0
100,00 N-Methyl-N-oleyltaurát sodný 1,0
II. Kapalné koncentráty Amorfní silika (syntetický kysličník křemičitý) 71,0
A. B. 100,00
Procento hmotnosti Sloučeniny z příkladu 5 Natriumdioktylsulfokcinát 80,00 1,25
Sloučenina z příkladu 4 10,0 Lignosulfonát vápenatý 2,75
Xylen 90,0 Amorfní silika (syntetický
100,00 kysličník křemičitý) 16,00
100,00
В.
Procento hmotnosti
Sloučenina z příkladu 5 85,0 C.
Dimethylsulfoxid 15,0
100,00 Sloučenina z příkladu 6 10,0
Lignosulfonát sodný 3,0
C. N-Methyl-N-oleyltaurát sodný 1,0
Kaolinitová hlinka 86,0·
Sloučenina z příkladu 6 '50,0 100,00
N-methylpyrrolidon 50,0 100,00 V. Popraš
D. Procento hmotnosti
Sloučenina z příkladu 7 5,0 A.
Ethoxyldvaný ricinový olej 20,0 Sloučenina z příkladu 3 2,0
Rhodamin В 0,5
Dimethylformamid 74,5 Attapulgit 98,0
100,00 100,00
III. Emulze B.
Procento hmotnosti Sloučenina z příkladu 4 60,0
Montrnorillonit 40,0
A. 100,00
Sloučenina z příkladu 8 Polyoxyethylenový/polyoxypropylenový blokový kopolymer 40,0 C. Sloučenina z příkladu 5 30,00
s butanolem (například TergitolR XH) 4,0 Bentonit 70,00 100,00
Voda 56,0
100,00 D.
B. Sloučenina z příkladu 6 1,0
Rozsivková zemina 99,0
Sloučenina z příkladu 1 5/) 100,00
Polyoxyethylenový/polyoxypropylenový blokový kopolymer s butanolem 3,5
Voda 91,5
100,00
VI. Granule
Procento -hmotnosti
A.
Sloučenina z příkladu 715,0’
Granulovaný attapulgit (0,36 až 0,7 mm]85,0 ' 100,00
B.
Sloučenina z příkladu -830,0
Rozsívková zemina (0,36 až 0,7 mm]70,0
100,00
C..
Sloučenina z příkladu 10,5
Bentonit (0,36 až 0,7 mm]99,5
~.......... 100,00
D.
Sloučenina z příkladu 25,0
Pyrofyllit (0,36 až 0,7 mm]9-5,0
100,00
VII. Mikrokapsle
Procento hmotnosti
A.
Sloučenina z příkladu 4 enkapsulovaná v -polymočovinovém -obalu49,2
Lignosulfonát sodný (například
Reax 88RB)0,9
Voda49,9
100,00
Procento hmotnosti
B.
Sloučenina z příkladu 5 enkapsulovaná v polymočovinovém obalu10,0
Lignosulfonát draselný (například
ReaxR C-21]0,5^
Voda89,5
I - ‘ ' 100,00
c.
Sloučenina z příkladu 6 kapsulovaná v polymočovinovém obalu80,0
Lignosulfonát hořečnatý (například
TreaxR LTM]2,0
Voda18,0
..... 100,00
Pracuje-li se podle tohoto· vynálezu, účinné množství acetanilidů podle vynálezu se aplikuje na půdu - obsahující rostliny nebo se vpraví libovolný běžným způsobem do vodného -prostředí. Použití kapaliny a prostředku -tvořeného· částicemi pevné látky na půdu se může -provádět běžnými metodami, například pomocí poprasovače, rychlopostřikovače, - ručního- postřikovače a rozprašovače. Prostředky -se - také mohou používat z letadel jako popraš nebo postřik, v důsledku jejich účinnosti v malých -dávkách. Aplikace herbicidních -prostředků na vodní rostliny se obvykle provádí přidáním prostředků k vodnému prostředí v ploše, -na které je žádoucí potlačení vodních rostlin.
Použití účinného množství sloučenin podle tohoto vynálezu v místě výskytu nežádoucích -rostlin má základní - význam a je rozhodující pro - provedení tohoto vynálezu. Přesné -množství účinné složky, které -se má použít, závisí na různých činitelích, -mezi které třeba zahrnovat druhy rostlin, stupeň jejich vývoje, typ půdy a její stav, množství dešťových srážek a jednotlivý použitý acetanilid. Při -selektivní preemergentní aplikaci na rostliny nebo na půdu -se obvykle používá dávky - od 0,02 - do asi 11,2' kg/ha, -s výhodou od asi - 0,0'4 do asi -5,6^01» kg/ha -nebo účelně od 1,12 do· 5,6 kg/ha acetanilidů. V některých případech se mohou vyžadovat nižší nebo vyšší dávky a odborníci v oboru mohou -snadno stanovit na základě uvedeného popisu a shora uvedených příkladů, optimální množství prostředku, které - se musí - použít v libovolném jednotlivém případě.
Výraz „půda“ -se používá v nejširším významu, aby zahrnul všechny běžné „půdy“, jak jsou definovány v publikaci We-bster‘s New International Dictionary, druhé vydání, nezkráceno (196i]. Tak tento výraz se týká libovolné látky nebo prostředí, ve kterém vegetace může zakořenit -a růst -a zahrnují nejen hlínu, ale také kompost, hnůj, bahno, humus, písek a podobně, které jsou přizpůsobené k podpoře- růstu rostlin.
Ačkoliv je vynález popsán s ohledem na specifické modifikace, - detaily nejsou míněny jako -omezení vyjímaje rozsah -obsažený v následujícím -předmětu -vynálezu.

Claims (5)

1. Herbicidní prostředek vyznačený tím, že obsahuje pomocný prostředek a herbicidně účinné množství sloučenin obecného vzorce kde
R znamená isopropyl, n-butyl, isobutyl, sek.-butyl, allyl nebo 2-methylbutyl,
Ri značí methyl, isopropyl, n-butyl nebo allyl a
R2 a Rs znamenají vodík nebo methyl, s podmínkou, že
Rt, Rž a R3 znamenají vždy methyl, když R značí n-butyl, isobutyl nebo sek.-butyl, R? a R3 znamená vždy vodík, když
R značí isopropyl, isobutyl nebo sek.-butyl a
Rt znamená isopropyl nebo n-butyl a
R2 znamená vodík, a
R3 znamená methyl, když
R znamená 2-methylbutyl nebo allyl a
Ri znamená allyl.
2. Ргта^ейек podle to>du 1 tím, že jako účinnou látku obsahuje N-(isobutoxymethyl)-2‘-methoxy-
‘3. Prostředek podle bodu 1 vyznačený tím, že jako· účinnou látku obsahuje N-(allyloxymethyl ] -2¢-allyloxy-β‘-rnelhyl-2-chlbracetanilid.
3‘,6‘-dimethyl-2-bhioracetanllid.
4. Prostředek podle bodu 1 vyznačený tím, že jako účinnou látku obsahuje N-(sek.-butoxymethyl) -2‘-n-butoxy-2-ch loracetanilid.
'5. Prostředek .podle bodu 1 vyznačený tím, že jako účinnou látku obsahuje sloučeninu ze skupiny zahrnující
N- (n-butoxymethyl) -2‘-methoxy-3‘,6‘-dimethyl-2-chloracetaniMd, . N-· (sek.-butoxymethyl )-2‘-methoxy-3‘,-6‘-dimethyl-2-chloracetanilid,
Ni- (2-me-thy lbutoxymethyl) -2‘-allyloxy-6‘-methyl-2-chloracetanilid,
N- (isopropoxymethy 1) -2‘-isopropoxy-Ž-chloracetanilid,
N- (isobutoxy methyl) -2‘-isopropoxy-2-ch loracetanilid.
CS811982A 1980-03-25 1981-03-18 Herbicide means CS219855B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US13403480A 1980-03-25 1980-03-25

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS219855B2 true CS219855B2 (en) 1983-03-25

Family

ID=22461463

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS811982A CS219855B2 (en) 1980-03-25 1981-03-18 Herbicide means

Country Status (25)

Country Link
JP (1) JPS56145254A (cs)
AR (1) AR227665A1 (cs)
AT (1) AT374660B (cs)
AU (1) AU537091B2 (cs)
BE (1) BE888004A (cs)
BG (1) BG36041A3 (cs)
BR (1) BR8101603A (cs)
CH (1) CH644350A5 (cs)
CS (1) CS219855B2 (cs)
DD (1) DD160268A5 (cs)
DE (1) DE3110475A1 (cs)
DK (1) DK120981A (cs)
FR (1) FR2479202A1 (cs)
GB (1) GB2072177B (cs)
GR (1) GR77551B (cs)
IL (1) IL62413A0 (cs)
IT (1) IT1144666B (cs)
LU (1) LU83235A1 (cs)
NL (1) NL8101325A (cs)
NZ (1) NZ196544A (cs)
PL (1) PL125380B1 (cs)
RO (1) RO81982A (cs)
SE (1) SE8101731L (cs)
TR (1) TR20887A (cs)
ZA (1) ZA811803B (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RO81726A (ro) * 1980-03-25 1983-06-01 Monsanto Co,Us Compozitie erbicida

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3547620A (en) * 1969-01-23 1970-12-15 Monsanto Co N-(oxamethyl)alpha-halo-acetanilide herbicides
US4258196A (en) * 1978-04-17 1981-03-24 Monsanto Company Process for the production of tertiary 2-haloacetamides
RO81726A (ro) * 1980-03-25 1983-06-01 Monsanto Co,Us Compozitie erbicida

Also Published As

Publication number Publication date
BR8101603A (pt) 1981-09-29
TR20887A (tr) 1982-11-22
GB2072177B (en) 1984-02-29
RO81982A (ro) 1983-06-01
DK120981A (da) 1981-09-26
DD160268A5 (de) 1983-05-25
NZ196544A (en) 1983-11-30
IL62413A0 (en) 1981-05-20
LU83235A1 (fr) 1981-10-29
AU6848581A (en) 1981-10-01
GR77551B (cs) 1984-09-24
AR227665A1 (es) 1982-11-30
FR2479202B1 (cs) 1984-12-07
BE888004A (fr) 1981-09-18
AT374660B (de) 1984-05-25
JPS56145254A (en) 1981-11-11
CH644350A5 (de) 1984-07-31
RO81982B (ro) 1983-05-30
DE3110475A1 (de) 1982-02-04
AU537091B2 (en) 1984-06-07
SE8101731L (sv) 1981-11-09
PL230197A1 (cs) 1981-11-13
ATA126181A (de) 1983-10-15
IT8120420A0 (it) 1981-03-18
PL125380B1 (en) 1983-05-31
NL8101325A (nl) 1981-10-16
ZA811803B (en) 1982-04-28
BG36041A3 (en) 1984-08-15
GB2072177A (en) 1981-09-30
FR2479202A1 (fr) 1981-10-02
IT1144666B (it) 1986-10-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0026034B1 (en) 5-amino-4-cyano-1-(2,4,6-trichlorophenyl)pyrazole, process for its preparation, herbicidal compositions containing it and their use
CS219855B2 (en) Herbicide means
US4345938A (en) Herbicidal 2-haloacetanilides
US4758263A (en) 2-(2,5-difluorophenyl)-4-methyl-1,2,4-oxadiazolidine-3,5 diones
US4761176A (en) Herbicidal 2-haloacetanilides
US4567299A (en) Herbicidal 2-haloacetanilides
US4606759A (en) Herbicidal 2-haloacetanilides
EP0088743B1 (en) Herbicidal pyrrole derivatives; composition and method
PL126684B1 (en) A herbicide and plant growth inhibitor and a method for producing new derivatives of 2-nitro-5-phenoxyphenyloxazole,-oxazine,-imidazole,-pyrimidine or-thiazole
CA1221378A (en) Herbicidal 2-haloacetanilides
PL100076B1 (pl) Srodek grzybobojczy
US3445222A (en) Herbicidal compositions containing trisubstituted-phenyl n-methylcarbamates
US4398941A (en) Herbicidal composition and method
US4055414A (en) Herbicidal composition and method of use
CS219856B2 (en) Herbicide means
CS226729B2 (en) Herbicides with 2-halogenacetanilide contents
US4242123A (en) Herbicidal composition and method of use
CS227326B2 (en) Herbicide
NZ196545A (en) 2-haloacetanilides and herbicidal compositions
JPS6055502B2 (ja) メタフエノキシ安息香酸アミド誘導体、その製造法およびそれらを有効成分とする除草剤
JPS5918361B2 (ja) N−置換もしくは非置換フエニルカルバモイルアミノ酸誘導体の薬害軽減剤