CS218522B1 - Náíěrmé hmoty tvrditslné zářením na bázi syntetických polymeru - Google Patents

Náíěrmé hmoty tvrditslné zářením na bázi syntetických polymeru Download PDF

Info

Publication number
CS218522B1
CS218522B1 CS684781A CS684781A CS218522B1 CS 218522 B1 CS218522 B1 CS 218522B1 CS 684781 A CS684781 A CS 684781A CS 684781 A CS684781 A CS 684781A CS 218522 B1 CS218522 B1 CS 218522B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
parts
unsaturation
degree
fillers
solvents
Prior art date
Application number
CS684781A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslav Vlcek
Jaroslav Kitzler
Petr Teply
Karel Hajek
Vladimir Vachl
Milos Hrkal
Original Assignee
Jaroslav Vlcek
Jaroslav Kitzler
Petr Teply
Karel Hajek
Vladimir Vachl
Milos Hrkal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Vlcek, Jaroslav Kitzler, Petr Teply, Karel Hajek, Vladimir Vachl, Milos Hrkal filed Critical Jaroslav Vlcek
Priority to CS684781A priority Critical patent/CS218522B1/cs
Publication of CS218522B1 publication Critical patent/CS218522B1/cs

Links

Landscapes

  • Paints Or Removers (AREA)

Abstract

Vynález se týká nátěrových hmot tvrditelných zářením na bázi syntetických polymerů, organických rozpouštědel, aditlv, případně také pigmentů a/nebo .plniv a inertních rozpouštědel. Obsahují nenasycený polyester o stupni nenasycenosti 5 až 12, epoxyakrylátový polymer o stupni nenasycenosti 2 až 5 a dále reaktivní vinylické monomery, fotoiniciátor a případně pigmenty a/nebo plniva a inertní rozpouštědla.

Description

Vynález se týká nátěrových hmot tvrditélmých zářením na bázi specifikovaného nenasyceného polyesteru, epoxyakrylátu, reaktivních vinylických rozpouštědel, fotoiniciátorů a případně dalších složek. Jsou určeny pro< povrchovou úpravu dřevěných a celulózových máteriálů a vytvrzují se všemi technickými zdroji ultrafialového záření, zejména impulsním ultrafialovým zářením.
Pro povrchovou úpravu dřevěných podkladů se v průmyslové praxi používá celá řada systémů nátěrových hmot. Nejčastěji se upravují dýhované dřevovláknité desky, v poslední době 1 materiály s nalepenou celul-ózovou fólií pojenou aminopryskyřicemi. Tyto podklady se upravují nejčastěji nitrocelulóizovými, akrylátovými, polyuretanovými nebo polyesterovými nátěrovými hmotami. Zpúsoib povrchové úpravy zahrnuje většinou tmelení, nanesení základní či podkladové vrstvy a konečnou úpravu vrchním lakem či emailem, přičemž je nezbytné broušení mezi nanášením jednotlivých vrstev. U některých systémů je nezbytné broušení a leštění konečné vrchní vrstvy. Počet nanášených vrstev je závislý na struktuře podkladu a na obsahu sušiny v nátěrové hmotě. U některých systémů je nezbytné přisoušení, což je časově i energeticky náročné a zvyšuje to i nároky na pracovní plochu. Pokrokem proto bylo použití laků na báizi nenasycených polyesterových pryskyřic vytvrzovaných redóx-systémem. Některé novější aplikace tohoto systému jsou uvedeny v čs. AO 182 860. Je rovněž známo, že použije-li se jako zdroje záření xenonové impulsní lamjpy, lze vytvrzovat nátěry ve velmi krátkých dobách. Např. vytvrzení nátěru na báizi alkydových pryskyřic o tloušťce 30 μπι během 15 až 16 s uvádí pat. NSR 2 019 270. Zde je zároveň uveden popis zdroje — impulsy či oZařovací doby jsou kolem 1.10“3 s a mezi nimi jsou relativně dlouhé přestávky, takže se dosahuje frekvence 10 až 60 Hz. Polyesterové laky se dají vytvrzovat jen při použití fotoiniciátorů (pat. NSR číslo 1604149), přičemž vytvrzení nastane v několika minutách i u nátěrů o* tloušťce do 1 milimetru. Inhibující vliv kyslíku lze stejně jako u redox-sysitémiu potlačit přídavkem parafinů nebo použitím speciálních polyesterových pryskyřic ( pat. NSR 2 113 998 a 2 617 828). Namísto zdroje ultrafialového záření l.ze použít i svazek elektronových paprsků.
U všech uváděných sy'stémů je nutné, aby pro tak rychlé vytvrzení měla pojivová báže vysokou nenasycenost. To znamená nezbytnost vysoké koncentrace maleinátových, fumarátových či akrylátových vazeb. Taková pojivá potom rychle vytvrzují, ale nátěry mají špatné viskoelastické vlastnosti, což se projevuje zejména jejich praskáním při prudkém střídání teplot.
Výše uvedené nevýhody odstraňuje předložený vynález, jehož předmětem jsou nátěrové hmoty tvrditelné zářením na bázi syntetických polymerů, organických rozpouštědel, aditiv, případně též pigmentů, plniv .a inertních rozpouštědel. Podstata vynálezu spočívá v tom, že hmoty sestávájí z 25 až 700 hmot. dílů nenasyceného polyesteru o štupni nenasycenosti 5 až 12, 50 až 350 hmot. dílů epoxyakrylátového polymeru o stupni nenasycenosti 2 až 5, 25 až 500 hmot. dílů reaktivních vinylických rozpouštědel a 5 až 60 hmot. dílů fotoiniciátorů. Dále případně obsahují až 500 hmot. dílů pigmentů á/nebo plniv a až 800 hmot. dílů inertních rozpouštědel ze skupiny zahrnující aromatické uhlovodíky, alifatické alkoholy, ketony a estery monokarboxylových kyselin. Použitý nenasycený polyester o stupni n-emasycenosti 5 až 12 je chemicky modifikován 3 až 40 °/o trimetylolpropandiallyléteru. Obsažený epoxyakrylátový polymer je na bázi epoxidových pryskyřic dlaňového typu o molekulové hmotnosti 385 až 1000 a kyseliny akrylové a/nebo metakrylové. Jako reaktivní vinylické rozpouštědlo obsahují směs Styrenu a/nebo vlnyltoluenu s 2 až 3 funkčními akrylovými či metakrylovými estery 2 až 4 mocných alkoholů.
Při zachování složení nátěrových hmot v rozsahu předmětu vynálezu lze připravit hmoity různých druhů: tmely, plníce pórů, základní či podkladové nátěrové hmoty lesklé, polomatné, matné a emaily. Všechny lze vytvrzovat ultrafialovým zářením, zvláště impulsním ultrafialovým zářením nebo svazkem elektronů. Připravené nátěry mají v závislosti na složení velmi dobré viskoelasfické vlastnosti umožňující jak mezioperační úpravy (broušení), tak i výborné odolnosti nátěrů, a to i při střídání teplot.
Pro' přípravu nátěrových hmot podle vy-~ nálezu lze použít typy nenasycených polyesterů, které vyhovují specifikaci, i typy modifikované. Osvědčily se zejména polyestery na bázi kyseliny fialové, isoftalové, tetráhydroftalové, hexahydrofťalové, adipové, fumarové, maleinanhydridu, etylénglýkolu, propylenglykolu, dletylénglykolu a neopentylglykolu. K modifikaci lze použít jednosytných kyselin, jako například kyselina benzoová, p-terc.butylbenzoová, nebo jednomocných alkoholů, jako například isobutanolu, butanolu, 2-etylhexanolu, cyklohexanolu apod. Z epoxyakrylátů jsou vhodné typy na bázi epoxidových pryskyřic dlaňového typu s mol. hmotností od 380 až 2000, kyseliny akrylové, metákrylové, maleinanhydridu s přídavkem ftalanhydridu, kyseliny adipové apod. Nenasycené polyestery i epoxyakrylátové polymery je výhodné používat ve formě 40 až ,80% hmot. roztoků ve vinylických reaktivních rozpouštědlech.
Jako fotoiniciátory lze použít aromatické ketony, zejména benzofenon, étery benzoinu (například isopropyl-, isoibutyléte-r), benzyl dialkyl kutaly (například benzyldimetylketal), deriváty acetof enonu (napři218522 klad 2,2-dieitoxyacetofenon j, Michlerův keton, tioxantony (například 2-chlor othioxantonj, sulfochloridy (například p-toluensulf ochlorid ), sulfidy (například p,p-ditolyldisulfid) apod. Rozpad fotolniciátorů a vznik radikálů iniciujících polymeraci bývá urychlován přítomností alkoholů, éterů a hlavně aminů (například N,N-metyldietanolaminu).
V nátěrových hmotách tvrditelných zářením se používá řada vinylických reaktivních rozpouštědel. Nejčastěji používanými jsou styren a jeho deriváty (například a-metylstyrenj, estery kyseliny akrylové a metakrylové s jedno- a víceíunkčními alkoholy (například 2-ethylhexylakrylátem, trimetylolpropantriakrylátem, hexandioldiakrylátem, néopentylyglykoldiakrylátem). Vedle těchto,-rozpouštědel, bezprostředně ovlivňujících chemickou strukturu vytvrzených nátěrů, se používají i tzv. inertní rozpouštědla jako, aromatické uhlovodíky (například toluen )r alkoholy (například isopropanol), estery monokariboxylových kyselin (například butylacetátj, ketony (například metyletylketon) apod.
V plnicích a tmelech jsou jako plniva nejčastěji využívány materiály obsahující kysličník křemičitý ať již v krystalické formě (křemenné moučky], nebo i amorfní (aerosilyj. Pigmentované nátěrové hmoty se formulují převážně jako bílé za použití titanové zinkové běloby.
Průběh tvorby nátěru a jeho konečné vlastnosti lze ovlivnit řadou aditiv, jako jsou •roztoky esterů a éterů nitrocelulózy, roztoky silikonových pryskyřic a akrylových. kopolymerů. Pro povrchovou úpravu nábytku se velmi často používá matných laků. Požadovaného stupně matu se u těchto materiálů dosahuje pomocí matovacích prostředků na bázi polyetylénu, kysličníku křemičitého', polypropylenu, steairáitů zinku, hliníku, hořčíku a vápníku.
Nátěrové hmoty se nanášejí stříkáním, navalováním a poléváním v jedné, anebo více vrstvách v množství podle typu povrchové úpravy. Po vytvrzení se mezi jednotlivými vrstvami provádí broušení.
Pokud jsou v předmětu vynálezu i v příkladech provedení specifikovány polyestery a epoxyakryláty stupněm nenasycenosti, rozumí se tím počet reaktivních dvojných vazeb obsažených v 1000 g vzorku. Dále uváděné specifikace či hodnoty vlastností jsou hodnoceny podle:
ČSN 67 3053 Zasychání nátěrových hmot ČSN 67 3075 Stanovení povrchové tvrdosti nátěrových filmů tužkami ČSN 67 3063 Vizuální hodnocení lesku nátěrů
Brousitelnošt — podle stupnice používané
SZ 216
Obsah dvojných vazeb — metodou podle
Lucás-Pressmanna
VZhled nátěru — vizuální podle SZ 216 ,
Některá konkrétní provedení předmětu vynálezu jsou uvedena v následujících příkladech, které však nijak neomezují rozsah vynálezu.
Přikladl
Plnič pórů pro povrchovou úpravu dýhovaných nábytkových dílců . .
Nenasycený polyester o stupni ' .
nenasycenosti 8, čísle kyselosti 30 mg KOH/g na bázi : maleinanhydritíu, kyseliny ftalové, etylénglykolu a propylenglykolu, chemicky modifikovaný 13,5% trimetylolpropan-
diallyléteru Epoxyakrylátový polymer a stupni nenasycenosti 5, čísle kyselosti 8 mg KOH/g na bázi technického ' dianbisglycidyléteru 210 hmot. dílů
a kyseliny akrylové 180 hmot. dílů
Styren 315 hmot. dílů
Benzoinbutyléter 15 hmot. dílů
Křemenná moučka 250 hmot. dílů
Koloidní kysličník
křemičitý 30 hmot. dílů
Nátěrová hmota se získá smísením předem připravených roztoků nenasyceného v reaktivních vinylických monomerech. Pak se přidají plniva, nejlépe ve formě pasty (disperze plniv v části pojivá), zbytek reaktivních monomerů a na konec- se dodá fotoiniciátor. Vše še důkladně . zhomogenizuje rychloběžným míchadlem a disperguje se na třecím zařízení. Tato nátěrová hmota se nanáší válcem v množství 30 až 40 g/m2. Vytvrzování impulsním ultrafialovým zářením (5 zářičů, posuv 14,5 m/ňiin).
Zasychání
B 5 po průchodu vytvrzovacím zařízením. Tvrdost tužkou st. 6.
Birousitelnost st. 1.
P ř í k 1 a d 2
Laik polyesterový lesklý
Nenásycený polyester podle příkladu 1 200 hmot. dílů
Epoxyakrylátový polymer podle příkladu 1 330 hmot. dílů
Nenasycený polyester· o stupni nenasycenosti 5‘, Čísle kyselosti 40 mg KOH/g na bázi maleinanhydridu, kyseliny ftalové a propylenglykolu 10 hmot. dílů
Styren 438 hmot. dílů
Silikonová pryskyřice 2 hmot. díly
Benzyldimethylketal 20 hmot. dílů
21S 5 22
Nátěrová hmota se vyrábí homogenizací jednotlivých složek intenzívním mícháním, nanáší se poléváním na podklad upravený napr. plničem pórů a obroušený, v množství 200 až 250 g/m2.
Vytvrzování impulsním ultrafialovým zářením (4 zářiče, posuv 15 m/min).
Zasychání: B 5 po průchodu vytvrzovacím zařízením
Tvirdost tužkou: st. 7
Brousitelnost: st. 1
Vzhled nátěru: hladký, slitý
Lesk: st. 2
Příklad 3 t
zování impulsním ultrafialovým Zářením {5 zářičů, posuv 5,5 m/min).
Zasychání: B 5 po průchodu vytvrzovacím zařízením
Tvrdost tužkou: st. 8
Vzhled: hladký, slitý
Lesk: st. 4
Přikládá
Email bílý polévací
Lák polyesterový matný polévací
Nenasycený polyester podle příkl. 1 140
Epoxyakrylátový polymer o stupni nenasycenosti 3, čísle íkyšeloSti 12 mg ΚΌΗ/g, na bázi středněmolekulární epoxidové pryskyřice dianového typu 60
Koloidní kysličník křemičitý 100 hmot.
dílů
Nenasycený polyester
podle příkl. 1 35 hmot.
Epoxyakrylátový polymer
podle příkl. 1 210 hmot.
2-etylhexylakrylát 100 hmot.
Třimetylolpropantriakrylát 345 hmot.
Kysličník titaničitý 250 hmot.
Styren 15 hmot.
Metylthioxanton 20 hmot.
N,N-metyldietanolamin 25 hmot.
dílů dílů dílů dílů dílů dílů dílů dílů
5°/o roztok nitrocelulózy 148
Silikonový olej 2
Etylacetát 300
Butylacetát 100
Styren 140
Benzyldimetylketal 10 hmot.
hmot.
hmot.
hmot.
hmot.
hmot.
hmot.
hmot.
dílů dílů dílů díly dílů dílů dílů dílů
Nátěrové hmota se připravuje podle příkladu 2, nanáší se poléváním na upravený podklad v množství 80 až 100 g-'m2. VytvrNátěrová hmota se připravuje tak, že část pojivá naředěná reaktivními vinylickými monomery se použije pro přípravu pigmentové pasty, která se důkladně zhomogenizuje s ostatními složkami podle receptury. Aplikace nátěrové hmoty se provádí podle příkladu 3.
Zasychání: B 5 průchodu vytvrzovacím zařízením
Tvrdost tužkou: st. 8
Vzhled: hladký, slitý
Lesk: st. 2

Claims (4)

1; Nátěrové hmoty tvrditelné zářením na bázi syntetických polymerů, organických rozpouštědel, aditiv, případně též pigmentů, plniv a inertních rozpouštědel, vyznačující se tím, že sestávají z 25 až 700 hmot. dílů nenasyceného polyesteru o stupni nenasycenosti 5 až 12, 50 až 350 hmot. dílů epoxyakrylátového polymeru o stupni nenasycenosti 2 až 5, 25 až 500 hmot. dílů reaktivních vlnylických rozpouštědel, 5 až 60 hmot. dílů fotoiniciátoru, případně až 500 hmot. dílů pigmentu a/nebo plniv a až 800 hmot. dílů inertních rozpouštědel, zejména ze skupiny zahrnující aromatické uhlovodíky, alifatické alkoholy, ketony a estery monokarboxylových kyselin.
2'. Nátěrové hmoty podle bodu 1 vyznavynAlezu čující se tím, že obsahují nenasycený polyester o stupni nenasycenosti 5 až 12 chemicky modifikovaný 3 až 40 % trimetylolpropandiallyléteru.
3. Nátěrové hmoty podle bodů 1 a 2 vyznačující se tím, že obsahují epoxyakrylátový polymer na bázi epoxidových pryskyřic dianového typu a molekulové hmotnosti 385 až 1000 a kyseliny akrylové a/nebo .metakrylové.
4. Nátěrové hmoty podje bodů 1, 2, 3 vyznačující se tím, že jako reaktivní vinylické rozpouštědlo obsahují směs styrenu a/ /nebo vinyltoluenu s 2 až 3 funkčními akrylovými či metakrylovými estery 2 až 4mocných alkoholů.
CS684781A 1981-09-17 1981-09-17 Náíěrmé hmoty tvrditslné zářením na bázi syntetických polymeru CS218522B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS684781A CS218522B1 (cs) 1981-09-17 1981-09-17 Náíěrmé hmoty tvrditslné zářením na bázi syntetických polymeru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS684781A CS218522B1 (cs) 1981-09-17 1981-09-17 Náíěrmé hmoty tvrditslné zářením na bázi syntetických polymeru

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS218522B1 true CS218522B1 (cs) 1983-02-25

Family

ID=5416429

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS684781A CS218522B1 (cs) 1981-09-17 1981-09-17 Náíěrmé hmoty tvrditslné zářením na bázi syntetických polymeru

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS218522B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1408095B1 (en) Free radical cured coating powders for low gloss powder coatings
EP1550513B1 (en) Wood substrate comprising an Ultraviolet radiation cured powder coatings
AU730163B2 (en) Method of curing coating compositions
JPH09328633A (ja) 電磁線硬化可能なラテックス組成物
JPS58122910A (ja) 放射硬化性乳剤
JP2001521571A (ja) ポリウレタンおよび放射線硬化性のプレポリマー含有の分散液
JP2003164803A (ja) 塗膜形成方法
JPS61181809A (ja) 光硬化性組成物
CS218522B1 (cs) Náíěrmé hmoty tvrditslné zářením na bázi syntetických polymeru
JP2001072933A (ja) 光輝性塗料組成物、塗膜形成方法及び複層塗膜
DE2610437A1 (de) Fotopolymerisierbare verbindungen mit einem darin eingebrachten carboxylhaltigen polymeren zur verbesserten haftung auf metallsubstraten
TW499327B (en) Method for curing primer coating film
JPH11302562A (ja) 光硬化型塗料組成物
EP1633496B1 (en) Local repair of coated substrates
JPH0525430A (ja) 無硬化触媒型水性塗料
NO140109B (no) Flytende polyestermateriale som uten innhold av dekkende pigmenter vil gi hvite eller opake belegg ved herdning
JP4851048B2 (ja) 紫外線硬化型塗料組成物及び塗装物品
JPS5857470A (ja) 塗料用空気硬化性不飽和ポリエステル樹脂組成物
JP2000219714A (ja) 光硬化性樹脂組成物
JPH03170564A (ja) 活性エネルギー線硬化型水分散性艶出し塗料
JP2002212465A (ja) 木質合板用紫外線硬化型不飽和樹脂塗料及びその塗膜形成方法
FI71332B (fi) Straolningskemiskt eller fotokemiskt haerdbar lackkomposition
JPH03224664A (ja) 塗装仕上げ法
JPH02163172A (ja) ブリキ缶の装飾塗料
JP2002194277A (ja) 木質合板用紫外線硬化型不飽和ポリエステル樹脂塗料及びその塗膜形成方法