Vynález řeší problém· vyloučení podélných pružných deformací pásu dopravníku, na němž jsou uloženy části lících forem, s licími dutinami v jejich svislých styčných plochách, majících za následek otevírání a deformaci forem při pohybu pásu dopravníku.
Problém byl vyřešen tím, že mechanismus pro krokový posuv sestává z dvojice podélných pevných vratně pohyblivých spojových částí (8) umístěných podél protilehlých krajních částí (7) pásu, pro jejich sevření unášení a uvolnění, takže každá spojková část (8) obsahuje podélnou svislou stěnu (9) s horním· žebrem· (10) a s ním rovnoběžným dolním žebrem (11), na němž, mezi jeho vzhůru zahnutým koncem a podélnou svislou stěnou (9), je uložena objemově měnitelná pružná trubka (14), nesoucí na horní straně pásnici (15) rovnoběžnou s žebry (10, li) svislé stěny (9), při čemž do· prostoru mezi přivrácené plochy horního žebra (10') svislé stěny (9) a pásnice (15) zasahuje krajní část (7), nekonečného· pásu dopravníku.
Pro postupný pohyb licích forem, sestávajících z těsně - k sobě přiložených částí, v jejichž svislých styčných plochách jsou vytvořeny licí dutiny, jsou známy dopravníky s poháněným nekonečným ohebným pásem1. Takový pás může tvořit pokračování pevné licí dráhy, tvořící nehybnou podpěru a vodicí dráhu forem během lití -a třením o spodek formy přispívá k udržování částí licích forem těsně u sebe. Zvláště u menších jednotek lze chladit formy i -s odlitky přímo na licí dráze, ale často· je žádoucí snížit celkový třecí odpor proti pohybu licích forem a za tím účelem- může být koncová část vodicí dráhy tvořena zmíněným pásovým dopravníkem. Ohebný pás dopravníku může být buď obvyklý nekonečný, pryžový nebo ocelový pás nebo kovové pletivo, případně visuté lišty, přičemž je známo vedení takového pásu přes koncové válce, z nichž je alespoň jeden poháněn tak, že pohání horní část pásu nesoucí formu vpřed -synchronně- s postupem forem· po nehybné vodicí dráze. To zamezí otevírání a opětné zavírání formy při přechodu - mezi vodicí dráhou a dopravníkem a rovněž zamezí nebezpečí deformace nebo· popraskání formy stojící na vodicí dráze. V důsledku toho je žádoucí -docilovat vhodným ovládáním pohybu pásu příslušný tlak mezi sousedními částmi licích forem.
V praxi se zjistilo, že je velmi -obtížné dosáhnout tohoto- stavu -a navíc forma umístěna na pásu není držena pevně uzavřená, nýbrž má snahu se na stycích otvírat.
Za těchto podmínek mohou odlitky trpět špatným chlazením, i když jsou během postupného pohybu dopředu částečně nebo úplně stuhlé -a -stoupne-li protitlak od pásu nad určitou hodnotu, -může dojít k poškození tlakem formy spočívající na vodicí dráze.
Tyto příznivé- podmínky je nutno- přičíst té okolnosti, že jakýkoli ohebný pás má jistou podélnou - pružnost, v -důsledku čehož se při -zrychlování formy poněkud protahuje, zatímco- během brzdicí fáze se -smršťuje. I když v případě velmi - přesného ovládání pohybu pásu, pokud - jde uvedení do· pohybu, pohyb -a zastavení není prakticky možné kompenzovat tyto malé pružné deformace a i když tento škodlivý jev - lze zmenšit přenášením pouze části - síly, potřebné pro postup- formy pásem, zatímco zbytek potřebné síly se- vyvíjí tlakem - na poslední přidanou část licí formy, to - vše - však - nezabraňuje bezpečně snaze formy - k otevření ve stycích a tím· k její deformaci nebo deformaci poslední přidané -části nébo částí.
Úkolem vynálezu je navrhnout zvláštní pohon pásu dopravníku, - při kterém by byla vyloučena podélná pružná deformace pásu dopravníku, nebo za všech okolností snížena na neškodnou nejmenší velikost.
Podstata dopravníku pro krokový posuv licích forem, tvořených těsně k sobě přiloženými licími formami, mezi nimiž se nacházejí licí dutiny, tvořeného rámem s ohebným nekonečným· pásem, poháněným v podélném směru mechanismem pro jeho- krokový posuv spočívá v tom, že mechanismuspro krokový posuv sestává z dvojice podélných pevných vratně pohyblivých spojkových částí pásu, pro jejich sevření, unášení a uvolnění.
Dále podle vynálezu každá -spojková část obsahuje podélnou -svislou stěnu s horním žebrem -a s ním rovnoběžným dolním žebrem, na němž mezi jeho vzhůru zahnutým koncem -a podélnou -svislou stěnou, je uložena objemově měnitelná pružná trubka, nesoucí na horní straně pásnici, -rovnoběžnou s žebry- svislé stěny, přičemž do prostoru mezi přivrácené plochy horního žebra svislé -stěny a pásnice zasahuje krajní část, nekonečného pásu dopravníku.
Výhodou dopravníku podle vynálezu je nejen to, že přenos síly na pás se děje- - po značné části jeho délky, ale uskutečňuje se členy, působícími jako občasná podélná výztuha pásu při krokovém pohybu v před, to je právě v době -nebezpečí otevření a deformace licí formy.
Vynález bude dále vysvětlen na příkladu jeho provedení ve vztahu k připojeným výkresůrn, na nichž značí:
obr. 1 — dopravník podle vynálezu v řezu bokorysem, obr. 2 — zvětšenou část dopravníku v řezu bokorysem.
Dopravník je tvořen rámem 1 s čepy pro válce -2, 3 podpírající horní větev 4 a do-lní větev 5 nekonečného pružného- pásu vedeného· na koncích dopravníku přes vratné válce (neznázorněnoj. Horní větev 4 pásu nese licí formu 6, -skládající se z těsně k sobě přiložených stejných částí licích forem 6, majících na jejich svislých styčných plochách dutiny pro odlévání.
Šířka větví 4, - 5 pásu je větší, než šířka horních válců 2, takže horní větev 4 pásu má po každé straně přečnívající - krajní část 7, jak je znázorněno na -obr. 2.
Po délce dopravníku je upravena v podélném směru tuhá a krajní -části 7 horní větve 4 pásu přečnívající -spojková část 8, skládající se- ze svislé -stěny 9 a z -dvojíce- žeber - 10, - 11 umístěných nad krajní částí 7 horní větve 4 pásu a - pod ní. Horní -a dolní konec stěny 9 jsou v záběru s vodícími válci - 12 otočně uloženými v konzolách - - 13 - na rámu 1 -a dovolující -spojkové části - Ί8, vratný pohyb rovnoběžně -s horní větví -4 pásu dopravníku. Mechanismus sloužící k tomuto účelu není znázorněn a- je běžně - znám.
•Horní žebro - 10 tvoří přítlačnou kolejnici spojenou se stěnou - 9 spojkové části -8 a - jeho dolní plocha leží ve stejné rovině s -horní plochou horní větve 4 pásu dopravníku. Dolní žebro 11 se vzhůru zahnutým volným koncem tvoří dno a jednu -stěnu komory, v níž je uložena objemově- měnitelná pružná trubka 14, nesoucí na horní -straně pásnici 15, která je- v klidové poloze- (obr. 2) od216907 dálena od dolní plochy okrajové části 7 horní větve 4 pásu dopravníku. Vodícími prostředky, které na výkrese nejsou znázorněny, je pásnice 15 držena vůči hornímu žebru 10 nehybně, s výjimkou svislého· vratného pohybu. Po pneumatickém nebo hydraulickém naplnění pružné trubky 14 je pásnice 15 zdvižena a pevně přitisknuta к okrajové části 7 pásu, takto sevřené mezi žebry 10, 11 spojkové části 8. Toto sevření je udržováno pro jakoukoliv část do-předného pohybu spojkové části 8 a odlehčení nastává vypuštěním tlaku z pružné trubky 14 při zpětném pohybu spojkové části 8.
Pásnice 15 a žebro 10 mohou být rozděleny na několik částí, takže svírání může být soustředěno do řady míst, místo toho, .aby probíhalo rovnoměrně po celé délce spojkové části 8.
Horní žebro 10 se svislou stěnou 9 spojkové části 8 může být umístěno pod krajní částí 7 pásu dopravníku a pružná trubka 14 nad ní.
Dále pružná trubka 14 může být nahrazena tlakovými válci, případně mechanickými nebo hydraulickými zvedáky.