CS216541B2 - Ektoparaziticidní prostředek a způsob výroby účinných látek - Google Patents
Ektoparaziticidní prostředek a způsob výroby účinných látek Download PDFInfo
- Publication number
- CS216541B2 CS216541B2 CS814076A CS407681A CS216541B2 CS 216541 B2 CS216541 B2 CS 216541B2 CS 814076 A CS814076 A CS 814076A CS 407681 A CS407681 A CS 407681A CS 216541 B2 CS216541 B2 CS 216541B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- chloro
- acid
- vinyl
- formula
- chlorophenyl
- Prior art date
Links
Landscapes
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
Novou sloučeninu shora uvedeného obecného vzorce Ia je možno získat tak, že se E-isomer chloridu (+) -trans-3- [ 2-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl ] cyklopropan-l-karboxylové kyseliny vzorce Ha
nechá reagovat s 3-fenoxy-4-fluorbenzaldehydem vzorce III
v přítomnosti nejméně ekvimdlárního množství kyanidu alkalického kovu, popřípadě v přítomnosti katalyzátoru o popřípadě za použití ředidel, při teplotě mezi 0 a 100 °C.
V našem souvisejícím československém patentovém spisu č. 216 539 je popsán ektoparaziticidní prostředek obsahující jako účiinnou látku směs E- a Z-isomerů ( + )-(a-kyan-3-feinoxy-4-f luorbenzyl) esteru (+) -tirans-3- [ 2rchlor-2- (4-chlorf enyl) vinyl ] -2,2-dimethylcyklopropan-l-karboxylové kyseliny a způsob výroby této směsi isomerů. Je pochopitelné, že individuální E-ísomer podle tohoto vynálezu je možno rovněž získat o sobě známým rozštěpením výše zmíněné směsi E, Z-isomerů na jednotlivé antipody.
Nová sloučenina vzorce Ia se vyznačuje vysokou insekticidní a akaricidní účinností.
Překvapivě vykazuje nová látka podle vynálezu značně vyšší insekticidní a akaricidní, zejména ektoparaziticidní účinnost, než z dosavadního stavu techniky známé směsi isomerů («-kyan-3-f enoxy-4-fluorbenzyl) esteru 3- [ 2-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl ] -2,2-dimethylcyklopropan-l-karboxylové kyseliny.
Chlorid kyseliny shora uvedeného vzorce Ila, používaný jako výchozí materiál, není dosud v literatuře popsán. Tuto sloučeninu je možno získat tak, že se E-isomer ( + )-trans-3-[ 2-chlor-2-( 4-chlorfenyl) vinyl )-2,2-diinethylcyklopropan-l-karboxylové kyseliny vzorce IVa
UV&) nechá reagovat s chloračním činidlem, například is thionylchloridem, popřípadě v přítomnosti ředidla, například tetrachlormethanu, při teplotě mezí 10 a 100 °C.
Kyselina vzorce IVa není dosud popsána v literatuře.
Tuto kyselinu je možno získat rozdělením )+) -trans-3- (E,Z-2-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl ] -2,2-dimethylcyklopropan-l-karboxylové kyseliny na individuální E- a Z-isomery.
(+) -trans-3- [ E,Z-2-chlor-2- (4-chlorfenyl)vinyl]-2,2-dimethylcyklopropan-l-karboxylová kyselina vzorce IV se získá tak, že se odpovídající alkylester obecného vzorce
R znamená alkylovou skupinu s i až 4 atomy uhlíku, obvyklým způsobem zmýdelní, například tak, že se shora zmíněný ester zahřívá s alkalickým louhem, například s vodně alkoholickým louhem sodným, na teplotu mezi 50' a ICO °C.
K zpracování reakční směsi se popřípadě alkohol oddestiluje, produkt se extrahuje rozpouštědlem nemísitelným s vodou, například methylenchloridem, a extrakční činidlo se oddestiluje za sníženého tlaku.
Jako· příklady esterů shora uvedeného obecného· vzorce V se uvádějí methylester, ethylester, n-propylester, isopropylester, n-butylester, isobutylester, sek.butylester a terc.butylester (+) -trans-3- [ E,Z-2-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl ] cyklopropan-l-karboxylové kyseliny.
Estery obecného· vzorce V nejsou dosud v literatuře popsány. Tyto látky se získají tak, že se ester ( + )-trans-3-formyl-2,2-dimethylcyklopropan-l-karboxylové kyseliny obecného vzorce VI,
QHC,
CH-, .N
H
Ao-OR
CH, (Ví) ve kterém
R znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nechá reagovat s esterem 4-chlor-a-chlorbenzylfosfonové kyseliny obecného· vzorce VII,
/ i Z
Cí
Vil ) ve kterém
R znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, v přítomnosti báze, například, methoxidu sodného, popřípadě v přítomnosti ředidla, například ethanolu nebo/a tetrahydrofuranu, při teplotě mezi —10 a +50 °C.
K zpracování se reakční směs zředí vodou a extrahuje se rozpouštědlem nemísitelným s vodou, například methylenchloridem1. Extrakty se vysuší, zfiltrují se a rozpouštědlo se oddestiluje za sníženého tlaku.
Estery shora uvedeného obecného vzorce
VI jsou již známy (viz DOS č. 2 615 160). Jako příklady těchto· látek se uvádějí methylester, ethylester, n-propylester, isopropylester, n-butylester, isobutylester, sek.butylester a terc.butylester ( + )-trans-3-formyl-2,2-dimethylcykilopropan-l-karboxylové kyseliny.
Estery 4-chlor-a-chlorbenzylfosfonové kyseliny shora uvedeného obecného vzorce VII se připravují ze známého 4-chlorbenzaldehydu podle následujícího reakčního schématu:
OH
( v tu
Reakcí 4-chlorbenzaldehydu s estery kyseliny fosforité, například s diethylesterem kyseliny fosforite, popřípadě v přítomnosti katalyzátoru, například triethylaminu, při teplotě mezi 20 a 100 °C, se získají estery
4-ehlor-Gí-hydroxybenzylfosfomové kyseliny shora uvedeného obecného vzorce VIII. Tyto estery je možno reakcí s chloračními činidly, například s thionylchloridem, při teplotě mezi 20 a 100 °C převést na estery 4-chlor-a-chlorbenzylfosfonové kyseliny obecného vzorce VII.
jako příklady sloučenin obecného vzorce VII se uvádějí dimethylester, diethylester, diisopropylester a di-sek.butylester 4-chlor-a-chlorbenzylfosfonové kyseliny.
Směs Ε,Ζ-isomerů ( + )-trans-3-[2-chlor-2- (4-chlorfenyl J viny 1 ] -2,2-dimethylcyklopropan-l-karboxylové kyseliny je možno dělit tak, že se směs Ε,Ζ-isomerů této· kyseliny rozpustí v rozpouštědle nemísitelném s vodou, například v methylenchloridu, přídavkem 0,001 až 1, s výhodou 0,1 až 1 ekvivalentu báze, například vodného louhu sodného, v X stupních, přičemž X je číslo o· hodnotě mezi 1 a oo, přičemž oo znamená kontinuální pracovní postup, s výhodou 2 až 100, se převede na sůl, po každém přidání báze se sůl extrahuje vodou v X stupních, jednotlivé vodné frakce se okyselí minerální kyselinou, například kyselinou chlorovodíkovou, extrahují se rozpouštědlem nemísitelným' s vodou, jako například methylenchloridem, každý jednotlivý extrakt se zpracuje obvyklým způsobem, například vysušením, filtrací a oddestilováním rozpouštědla a frakce, v nichž převažuje jeden z isomerů E nebo Z (podle analýzy NMR spektroskopií], se překrystalují z organického rozpouštědla, s výhodou z uhlovodíku obsahujícího 5 až 10 atomů uhlíku.
Směs Ε,Ζ-isomerů (+)-tr,ans-3-[2>-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl ] -2,2-di.methylcyklopropan-l-karboxylové kyseliny je možno dělit rovněž tak, že se směs Ε,Ζ-isomerů této kyseliny rozpustí ve vodném alkalickém louhu, například v louhu sodném, kteirý obsahuje přesně jeden ekvivalent báze, přídavkem 0,001 až 1, s výhodou 0,1 až 1 ekvivalentu minerální kyseliny v X stupních, přičemž X je číslo o hodnotě mezi 1 a kde oo znamená kontinuální pracovní postup, s výhodou mezi 2 až 100, se znovu vyrobí kyselina, po každém přidání kyseliny se provede extrakce organickým rozpouštědlem nemísitelným s vodou, například methylenchloridem, každý jednotlivý extrakt se zpracuje obvyklým způsobem, například vysušením, filtrací a oddestilováním rozpouštědla, a frakce, v .nichž převažuje jeden z isomerů E nebo Z (podle analýzy NMR spektroskopií J se překrystalují z organického rozpouštědla, s výhodou z uhlovodíku obsahujícího 5 až 10· atomů uhlíku.
3-Fenoxy-4-fluorbenzaldehyd vzorce III, který se používá jako výchozí materiál při výrobě nové sloučeniny obecného vzorce Ia, je již známý (viz DOS č. 2 709 264).
Jako· kyanidy alkalických kovů, které se používají k přípravě nové sloučeniny vzorce
Ia, je možno· s výhodou jmenovat kyanid sodný a kyanid draselný.
218541
Způsob výroby nové sloučeniny vzorce Ia se s výhodou provádí za použití ředidel. Jako tato ředidla přicházejí v úvahu prakticky všechna inertní organická rozpouštědla, k nimž náležejí zejména alifatické a aromatické, popřípadě chlorované uhlovodíky, jako •pentan, hexan, heptan, cyklohexan, benzen, toluen, xylen, methylenchlorid, chloroform, tetrachlormethan, chlorbenzen a o-dichlorbenzen, ethery, jako diethylether, dibutylether, tetrahydrofuran a dioxan, ketony, jako aceton, methylethylketon, methylisopropylketon a methylisobutylketon, jakož i nitrily, jako acetonitril a propionltril.
S výhodou se z výše jmenovaných rozpouštědel používají rozpouštědla nemísitelná s vodou v kombinaci s vodou jako druhou složkou rozpouštědlového systému, tzn., že ise postup provádí ve dvoufázovém systému.
V daném případě je možno používat jako katalyzátory sloučeniny, které obvykle slouží při reakcích ve vícefázových prostředdích jako pomocná činidla k fázovému přenosu reakčních složek. V dané souvislosti je možno, jmenovat zejména tetraalkyl- a trialkylaralkylamoniové soli, jako například tetrabutylamoniumbromid, methyltrioktylamoniumchlorld a trimethylbenzylamoniumhydrogemsuifát.
Reakční teplota se obecně udržuje mezi 0 a 100 QC, s výhodou mezi 10 a 50 °C. Reakce se obvykle provádí za normálního tlaku.
K práci způsobem podle vynálezu se výchozí látky obvykle nasazují v ekvimolárních množstvích. Nadbytek .některé z reakčních komponent nepřináší žádné podstatnější výhody. Reakce se obecně provádí ve vhodných rozpouštědlech, popřípadě v přítomnosti katalyzátoru. Reakční směs se .několik hodin míchá při potřebné teplotě, pak se k ní přidá organické rozpouštědlo, například toluen, a organická fáze se obvyklým způsobem zpracuje promytím, vysušením a oddestilováním rozpouštědla.
Nová sloučenina podle vynálezu rezultuje v olejovité formě a nelze ji destilovat bez rozkladu, čistí se však tzv. „dodestilováním“, tj. delším záhřevem za sníženého tlaku na středně zvýšenou teplotu, jímž se zbaví posledních zbytků těkavých podílů. K charakterizaci této látky slouží 1H-NMR-spektrum.
Účinná látka podle vynálezu vykazuje při nízké toxicitě pro teplokrevně silný a rychle postupující ektoparaziticidní (insekticídní a akaricidníj účinek, zejména proti roztočům, kteří jako zvířecí ektoparaziti napadají domácí zvířata, jako hovězí dobytek, ovce a králíky. Popisovaná sloučenina se tedy velmi dohře hodí k potírání zvířecích ektoparazitů z řádu roztočů (Acaríina J.
Účinnou látku podle vynálezu je možno převádět na obvyklé prostředky, jako jsou roztoky, emulze, smáčitelné prášky, suspenze, prášky, popraše, pěny, pasty, rozpustné prášky, granuláty, aerosoly, koncentráty na bázi suspenzí a emulzí, prášková m,ořidla osiva, přírodní a syntetické látky impregnované účinnými látkami a enkapsulované formy v polymerních látkách.
Tyto prostředky se připravují známým způsobem, například smísením účinné látky s plnidly, tedy kapalnými rozpouštědly, zkapalněnými plyny nacházejícími se pod tlakem nebo/a pevnými nosnými látkami, popřípadě za použití povrchově aktivních činidel, tedy emulgátorů nebo/a dispergátorů nebo/a zpěňovacích činidel. V případě použití vody jako plnidla je možno, jako pomocná rozpouštědla používat například také organická rozpouštědla. Jako kapalná rozpouštědla přicházejí v podstatě v úvahu: aromáty, jako xylen, toluen .nebo alkylnaftaleny, chlorované aromáty nebo chlorované alifatické uhlovodíky, jako chlorbenzeny, chlorethyleny nebo methylenchlorid, alifatické uhlovodíky, jako cyklohexan nebo parafiny, například ropné frakce, alkoholy, jako butanol nebo glykol, jakož i jejich ethery a estery, dále ketony, jako aceton, methylethylketon, methylisobutylketon nebo. cyklohexanon, silně polární rozpouštědla, jako· dimethylformamid a dimethylsulfoxid, jakož i voda. Zkapalněnými plynnými plnldly nebo nosnými látkami se míní takové kapaliny, které jsou za normální teploty a normálního tlaku plynné, například aerosolové propelanty, jako halogenované uhlovodíky, jakož i butan, propan, dusík a kysličník uhličitý. Jako pevné nosné látky přicházejí v úvahu: přírodní kamenné moučky, jako kaoliny, alumlny, mastek, křída, křemen, attapulgit, montrnorillonit nebo křemelina, a syntetické kamenné moučky, jako. vysoce disperzní kyselina křemičitá, kysličník hlinitý a křemičitany. Jako pevné nosné látky pro přípravu granulátů přicházejí v úvahu drcené a frakcionované přírodní kamenné materiály, jako vápenec, mramor, pemza, sepiolit a dolomit, jakož i syntetické granuláty z anorganických a organických mouček a granuláty z organického, materiálu, jako z pilin, skořápek kokosových ořechů, kukuřičných palic a tabákových stonků. Jako emulgátory nebo/a zpěňovací činidla přicházejí v úvahu neionogenní a anionické emulgátory, jako polyoxyethylenestery mastných kyselin, polyo'xyeťhylenethery mastných alkoholů, např. alkylarylpolyglykolether, alkylsulfonáty, alkylsulfáty, arylsulfonáty a hydrolyzátory bílkovin, a jako díspergátory například lignin, sulfitové odpadní louhy a methylcelulóza.
Prostředky podle vynálezu mohou obsahovat adheziva, jako karboxymethylcelulózu, přírodní a syntetické práškové, zrnité nebo latexovité polymery, jako arabskou gumu, polyvinylalkohol a polyvlnylacetát.
Dále mohou tyto prostředky obsahovat barviva, jako anorganické pigmenty, například kysličník železitý, kysličník titaničitý a ferrokyanidovou modř, a organická barviva, jako alizarinová barviva a kovová azo.216541
-ftalocyanlnová barviva, jakož i stopové prvky, například soli železa, manganu, boru, mědi, kobaltu, molybdenu a zinku.
Koncentráty obsahují obecně mezi 0,1 a 95 % hmotnostními, s výhodou mezi 0,5 a 90 % hmotnostními účinné látky.
Účinnou látku podle vynálezu je možno používat ve formě obchodních preparátů nebo/a v aplikačních formách připravovaných z těchto preparátů.
Obsah účinné látky v aplikačních formách připravených z obchodních preparátů se může pohybovat v širokých mezích. Koncentrace účinné látky v aplikačních formách Se může pohybovat od 0,0000001 až do 100 procent hmotnostních s výhodou od 0,0001 do .10 P/o hmotnostních.
Aplikace se provádí běžným způsobem, přizpůsobeným použité aplikační formě.
Prostředky podle vynálezu se připravují o sobě známým způsobem smísením jednotlivých komponent v potřebných, hmotnostních poměrech, přičemž pořadí přidávání účinných a pomocných látek obecně nehraje žádnou významnou roli.
Ve veterinární oblasti se účinná látka podle vynálezu aplikuje o sobě známým způsobem, jako orálně ve formě například tablet, kapslí, nápojů nebo granulátů, dermálně ve formě například ponořovacích lázní, postřiků, prostředků k polévání (pour-on a spot-onj a pudrů, jakož i parenterálně ve formě například injekcí.
Příklad 1
Test na klíště Boophilus microplus (kmen Biarra, rezistentní na organofosfáty) rozpouštědlo:
hmotnostních ethylenglykolmonomethyletheru emulgátor:
hmotnostních dílů nonylfenolpolyglykoletheru
K přípravě vhodného prostředku se smísí 3 hmotnostní díly účinné látky se 7 díly směsí shora uvedeného rozpouštědla a emulgátoru a získaný emulgovatelný koncentrát se zředí vodou na žádanou koncentraci.
Do shora připraveného· účinného prostředku se na 1 minutu ponoří plně nasáté dospělé samičky klíštěte druhu Boophilus microplus (rezistentní J. Po ponoření vždy 10 samiček klíštěte se ošetřené exemláře přemístí do Petriho misek, jejichž dno je pokryto' filtračním papírem odpovídající velikosti.
Po 10 dnech se stanoví účinnost prostředku zjištěním potlačení snůšky vajíček oproti neošetřeiným kontrolním klíšťatům. Zjištěný účinek se vyjádří v %, přičemž 100 °/o znamená, že nebylo nakladeno žádné vajíčko, a 0 % znamená, že klíšťata kladou vajíčka v normálním množství.
Testované účinné látky, koncentrace účinných látek a, dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce.
Tabulka
Test na klíště Boophilus microplus (kmen Biarra, rezistentní na organof osfáty)
účinná látka (příklad č.) | koncentrace účinné látky (PPm) | účinek na potlačení snůšky vajíček (%) |
10 000 | 100 | |
3 000 | 100 | |
1 | 1 000 | 100 |
300 | 100 | |
100 | > 50 | |
30 | > 50 | |
10 | < 50 | |
3 | 0 | |
Přípravu účinných látek | podle vynálezu tetrabutylamoniumbromidu. Reakční |
ilustrují následující příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
Příklad 1
1,08 g (0,005 mol] 3-fenoxy-4-fluorbenzaldehydu ,a 1,52 g (0,005 mol) chloridu (+)-tráns-3- [ E-2-chlor-2- (4-chlorf enyl j vinyl ] -2,.2-di.methylcyklopropankarboxylové kyseliny se za míchání při teplotě 20 až 25 °C společně přikape k směsi 0,4 g kyanidu sodného, 0,6 mí vody, 20 ml n-hexanu a 0,1 g směs se 4 hodiny míchá při teplotě 20 až 25 °C, pak se k ní přidá 100 ml toluenu a výsledná směs se dvakrát vytřepe vždy 60 ml vody. Organická fáze se oddělí, vysuší se síranem sodným a rozpouštědlo se oddestiluje ve vakuu vodní vývěvy, Poslední zbytky rozpouštědla se odstraní krátkým dodestilováním při teplotě 60 °C za tlaku 133 Pa. Získá se (+j - (oí-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzyl) ester (+) -trans-3- [ E-2-chlor-2- (4-chlorf enyl Jvinyl j ] -2,2-dlmethylcyklopropankarboxylové kyseliny vzorce
iH-NMRspektrum (deuterochloroform/tetramethylsilan, hodnoty τ v ppm): aromatické protony:
2,3 až 3,1 (multiplet, 12 H), proton benzylového zbytku:
3,70 (singlet, 1/2 H) a 3,72 (singlet,
1/2 H), proton vinylového zbytku:
4,16 až 4,40 (multiplet, 1 H), protony cyklopropanového zbytku:
7,64 až 8,07 (multiplet, 1 H] a 8,39 (dublet, 1 H), protony dimethylového seskupení:
8,57 až 8,92 (multiplet, 6 H).
Následující příklady popisují přípravu výchozích látek.
Příklad A 1
1,0 g (0,0035 mol] (+)-trans-3-[E-2-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl] -2,2-dimethylcyklopropankarboxylové kyseliny se rozpustí ve 20 ml tetramethanu a k roztoku se při teplotě 25 °C za míchání pomalu přikape 5 ml thionylchloridu. Reakční směs se ještě 4 hodiny zahřívá k varu pod zpětným chladičem, načež se nadbytek thionylchloridu a tetrachlormethan oddestilují ve vakuu vodní vývěvy. Poslední zbytky rozpouštědla se odstraní krátkým dodestilováním za tlaku 267 Pa při teplotě lázně 60 °C.
Získá se chlorid ( + )-trans-3-[E-2-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl ] -2,2-dimethylcyklopropankarboxylové kyseliny ve formě olejovité kapaliny. Produkt odpovídá vzorci
22,2 g (0,071 mol) ethylesteru ( + )-trans-3-[ E,Z-2-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl] -2,2-dimethylcyklopropankarboxylové kyseliny se rozpustí ve 100 ml ethanolu, k roztoku se přidá roztok 5,7 g hydroxidu sodného ve 100 mililitrech vody a směs se 4 hodiny zahřívá za míchání k varu pod zpětným chladičem. Ethanol se oddestiluje ve vakuu vodní vývěvy, zbytek se vyjme 300 ml teplé vody a extrahuje se jednou 300 ml miethylenchloridu. Vodná fáze se oddělí, okyselí se koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou a extrahuje se dvakrát vždy 300 ml methylenchloridu. Organická fáze se oddělí, vysuší se síranem hořečnatým a rozpouštědlo se oddestiluje ve vakuu vodní vývěvy. Poslední zbytky rozpouštědla se odstraní krátkým dodestilováním za tlaku 267 Pa při teplotě lázně 60 QC, Získá se 15,5 g (76,6 % teorie) ( + )-trans-3- [ E,Z-2-chlor-2- (4-chlorfenyl )vinyl ] -2,2-dímethylcyklopropankiarboxylové kyseliny ve formiě viskózního oleje, který po určité době zkrystaluje a po překrystalování z aoetonitrilu taje při 120 až 132 °C.
P ř í k 1 a d A 3
Jako výchozí materiál používaný ester obecného vzorce V je možno připravit následujícím způsobem:
2,53 g (0,11 mol) sodíku se po částech rozpustí v 50 ml ethanolu. Po rozpuštění všeho sodíku se přidá 150 ,ml bezvodého tetrahydrofuranu a k směsi se při teplotě 0 °C přikape za míchání 29,7 g (0,1 mol) diethylesteru 4-chlor-a-chlorbenzylfosfonoívé kyseliny, rozpouštěného ve 30 ml bezvodého tetrahydrofuranu. Výsledná směs se ještě 2 hodiny míchá při teplotě 0 až 5 °C, načež se k ní za míchání při teplotě 0 °C přikape 17 g (0,1 mol) ethylesteru ( + )-trans-2,2-dlmethyl-3-formylcyklopropanikarboxylové kyseliny, rozpuštěného ve 30 ml bezvodého tetrahydrofuranu. Reakční směs se ještě 12 hodin míchá při teplotě 20 až 25 °C, pak se k ní přidá 500 ml vody a výsledná směs se CH3 extrahuje dvakrát vždy 300 ml methylenchloridu. Organická fáze se oddělí, vysuší se síranem horečnatým, rozpouštědlo se oddestiluje ve vakuu vodní vývěvy a zbytek se podrobí vakuové destilaci.
Získá se 23,2 g (74,1 % teorie] ethylesteru (+)-trans-3-[ E,Z-2-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl]-2,2-dlm'ethylcyklopr opankarboxylové kyseliny ve formě žlutého oleje o teplotě varu 155 až 165 °C/133 Pa.
Příklad A 4
Ci r!
\ / CH, H
i./ / COOH
31,6 g (0,111 mol) ( + )-trans-[E,Z-2-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl ] -2,2-dimethylcyklopropankarboxylové kyseliny, o poměru isomerů E/Z = 60/40, se rozpustí ve 150 ml methylenchloridu a roztok se vytřepe roztokem 0,885 g (0,022 mol) hydroxidu sodného v 50 mil vody. Vodná fáze se pak oddělí. Tento postup se opakuje ještě čtyřikrát. Získá se tak 5 frakcí vodného roztoku soli, které se vždy separátně okyselí koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou a extrahují se vždy dvakrát 50 ml methylenchloridu. Organické fáze se oddělí, vysuší se síranem hořečnatým a rozpouštědlo se odpaří ve vakuu. Získá se 5 frakcí obsahujících shora uvedenou kyselinu s rozdílným poměrem isomerů E a Z. Poměr E/Z se stanovuje pomocí 1H-NMR spektra.
Frakce I, tj. nejprve oddělená kyselina:
E/Z = 50/50;
Frakce V:
E/Z = 87/13.
Frakce V (5 g) se při teplotě 30 až 40 °C rozpustí v cyklohexanu. Stáním při teplotě místnosti vykrystaluje (+) -trans-3- [ E-2-chlor-2-(4-chlorfenyl)-vinyl-2,2-dimethylcyklopropainkarboxylová kyselina ve formě bezbarvých krystalů o teplotě tání 138 až 139 QC. Strukturu produktu potvrzuje 1H-NMR spektrum.
1H-NMR spektrum (deuterochloroform/tetramethylsilan, hodnoty τ v ppm):
aromatické protony:
,2,43 až 2,74 (multiplet, 4H), proton vinyiového zbytku:
4,24 (dublet, 1H), protony cyklopropanového zbytku:
7,74 až 8,04 (multiplet, 1H) a 8,39 (dublet,
1H), protony dimethylového· seskupení:
8,73 (singlet, GH).
Claims (2)
1. Ektoparaziticidní prostředek, vyznačující se tím, že jako· účinnou látku obsahuje (+) - (a-kyan-3-f enoxy-4-f luorbenzyl) ester (+) -trans-3- [ E-2-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl j -2,2'-dimiethylcyklopropankarboxylové kyseliny vzorce Ia.
2. Způsob výroby ( + )-(oí-kyan-3-fenoxy-4-fluorbenzyl) esteru (+) -trans-3- [ E-2-chlor-2- (4-chlorfenyl) vinyl ] -2,2-dimethylcyklopropankarboxylové kyseliny shora uvedeného vzorce Ia, vyznačující se tím, že se chlorid ( + )-trans-3-[E-2-chlor-2-(4-chlorfenyl) vinyl] cyklopropan-l-karboxylové kyseliny vzorce Ha' nechá reagovat s 3-fenoxy-4-fluorbenzaldehydem v přítomnosti nejméně ekvimoláirního množství kyanidu alkalického kovu, popřípadě v přítomnosti katalyzátoru a popřípadě za použití ředidel, při teplotě miezl 0 a 100 °C.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS814076A CS216541B2 (cs) | 1979-09-12 | 1981-06-02 | Ektoparaziticidní prostředek a způsob výroby účinných látek |
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19792936864 DE2936864A1 (de) | 1979-09-12 | 1979-09-12 | (+-)-trans-3-(e, z-2-chlor-2-(4-chlorphenyl)-vinyl)-, 2,2-dimethyl-cyclopropan-carbonsaeure-(+-)-(alpha)-cyano-3-phenoxy-4-fluor-benzyl)-ester, die einzelnen e- und z-isomeren, verfahren zur herstellung dieser verbindungen und ihre verwendung als ektoparasitizide |
CS806133A CS216539B2 (en) | 1979-09-12 | 1980-09-10 | Ectoparazitocide means and method of making the active substances |
CS814076A CS216541B2 (cs) | 1979-09-12 | 1981-06-02 | Ektoparaziticidní prostředek a způsob výroby účinných látek |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS216541B2 true CS216541B2 (cs) | 1982-11-26 |
Family
ID=25746320
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS814076A CS216541B2 (cs) | 1979-09-12 | 1981-06-02 | Ektoparaziticidní prostředek a způsob výroby účinných látek |
CS814075A CS216540B2 (cs) | 1979-09-12 | 1981-06-02 | Ektoparaziticidní prostředek a způsob výroby účinných látek |
Family Applications After (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS814075A CS216540B2 (cs) | 1979-09-12 | 1981-06-02 | Ektoparaziticidní prostředek a způsob výroby účinných látek |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (2) | CS216541B2 (cs) |
-
1981
- 1981-06-02 CS CS814076A patent/CS216541B2/cs unknown
- 1981-06-02 CS CS814075A patent/CS216540B2/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS216540B2 (cs) | 1982-11-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
FI63929C (fi) | Substituerade fenoxibenzyloxikarbonylderivat anvaendbara som insekticider och akaricider och foerfarande foer framstaellning av dessa | |
SE442995B (sv) | Substituerade fenoxibensyloxikarbonylderivat samt anvendning derav for bekempning av insekter och/eller akarider | |
JPH03220176A (ja) | 殺虫性トリフルオロアセチル誘導体 | |
EP0318425B1 (de) | 2,2-Difluorcyclopropylethanderivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung als Schädlingsbekämpfungsmittel | |
CS196210B2 (en) | Insecticide and acaricide and process for preparing effective compounds | |
EP0022382B1 (en) | Crystalline insecticidal pyrethroid enantiomer pair, process for preparation and composition | |
GB1570928A (en) | Pesticidal cyclopropane carboxylic acid esters | |
US4405639A (en) | Combating arthropods with fluorine-containing phenylacetic acid esters | |
EP0025542B1 (de) | (+/-)-trans-3-(E,Z-2-Chlor-2-(4-chlor-phenyl)-vinyl)-,2,2-dimethyl-cyclopropancarbonsäure-(+/-)-(alpha-cyano-3-phenoxy-4-fluorbenzyl)-ester, die einzelnen E- und Z-Isomeren, Verfahren zur Herstellung dieser Verbindungen, ihre Verwendung als Ektoparasitizide und ihre Zwischenprodukte | |
DE2231249B2 (de) | Carbamate, Verfahren zu ihrer Herstellung und Schädlingsbekämpfungsmittel, die diese Verbindungen als Wirkstoffe enthalten | |
EA002064B1 (ru) | Пестицидные соединения, составы и способ их получения | |
CS216541B2 (cs) | Ektoparaziticidní prostředek a způsob výroby účinných látek | |
PL101584B1 (pl) | An insecticide,an acaricide and a nematocide | |
JPS6360736B2 (cs) | ||
US4150160A (en) | Pesticidal carbimidocarbonylphenylformamidines | |
DE69918693T2 (de) | Difluoroalkencarboxanilide und schädlingsbekämpfungsmittel | |
US4902697A (en) | Derivatives of 2,2-dimethyl-cyclopropanecarboxylic acid | |
DE2548450A1 (de) | Schaedlingsbekaempfungsmittel | |
DE2930728A1 (de) | Phenoxybutane und derivate | |
CH623985A5 (en) | A pesticide | |
CS227681B2 (en) | Herbicide and method of manufacture of active compounds | |
DE2620615A1 (de) | 2,2-dimethyl-3-vinyl-cyclopropankarbonsaeureester | |
DD153994A5 (de) | Ektoparasidizides mittel | |
IE45341B1 (en) | Novel oxime carbamates and their use as insecticides acaricides and nematicides | |
EP0050859A1 (de) | Phenoxyphenylpropenyloxycarbonylverbindungen, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung als Insektizide und Akarizide |