CS211369B2 - Method of preparation of the hydrogen cyanide - Google Patents

Method of preparation of the hydrogen cyanide Download PDF

Info

Publication number
CS211369B2
CS211369B2 CS802185A CS218580A CS211369B2 CS 211369 B2 CS211369 B2 CS 211369B2 CS 802185 A CS802185 A CS 802185A CS 218580 A CS218580 A CS 218580A CS 211369 B2 CS211369 B2 CS 211369B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
hydrogen
ammonia
reaction
methane
butane
Prior art date
Application number
CS802185A
Other languages
English (en)
Inventor
Carl Voigt
Peter Kleinschmit
Eberhard Walter
Original Assignee
Degussa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Degussa filed Critical Degussa
Publication of CS211369B2 publication Critical patent/CS211369B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01CAMMONIA; CYANOGEN; COMPOUNDS THEREOF
    • C01C3/00Cyanogen; Compounds thereof
    • C01C3/02Preparation, separation or purification of hydrogen cyanide
    • C01C3/0208Preparation in gaseous phase
    • C01C3/0229Preparation in gaseous phase from hydrocarbons and ammonia in the absence of oxygen, e.g. HMA-process
    • C01C3/0233Preparation in gaseous phase from hydrocarbons and ammonia in the absence of oxygen, e.g. HMA-process making use of fluidised beds, e.g. the Shawinigan-process

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu přípravy kyanovodíku.
Jak známo, vychází tak zvaný způsob kyselina kyanovodíková-methan-amoniak pro přípravu kyanovodíku nebo kyseliny kyanovodíkové z methanu a amoniaku a pracuje se bez přítomnosti kyslíku nebo vzduchu.
Reakce se provádí v zavěšené reakční trubici ze slinutého kysličníku hlinitého, která je uvnitř potažena platinovým katalyzátorem.
Protože reakce je endotermní, reakční trubice se vytápí a přitom se dosáhne reakční teploty okolo 1300 °C. Aby se zabránilo zpětné reakci, musí se vzniklá plynná směs, obsahující kyanovodík, rychle ochladit na teplotu pod 400 až 300 °C, což probíhá v komoře z hliníku ochlazené vodou na vrcholku pece (viz: Ullmann, Enzyklopadie der technischen Chemie, 4. vydání, sv. 9, str. 659; Dechema-Monografie, 1959, sešit 33, str. 28 až 46 a německý patent č. 959 364).
Zatímco se při použití čistého methanu jako uhlovodíku nepozoruje obecně žádné rušivé vyloučení sazí, vyskytovaly se poruchy již při použití druhu zemního plynu, které obsahovaly jen málo procent ethanu a propanu. Při použití těchto plynů se začal katalyzátor zanášet sazemi, a to v takové míře, že se musel přerušit provoz zanesených reakčních trubek.
Tím spíše nastávalo zanesení sazemi při pokusech připravit kyanovodík přímo s propanem nebo butanem a amoniakem.
Když so ukázalo také použití co nejčistšího methanu jako velice příznivé pro provádění způsobu kyselina kyanovoidíková-methan-amoniak, byl technický provoz zcela vázán na přítomnost co nejčistšího methanu a tím na jeho výskyt.
Účelem způsobu podle vynálezu je provádění reakce uhlovodíku s amoniakem na kyanovodík za použití jiného uhlovodíku než methanu, a to tak, aby se zabránilo usazování sazí a poruchám provozu.
Výše uvedené nedostatky nemá způsob přípravy kyanovodíku nebo kyseliny kyanovodíkové z kapalných plynů amoniaku za podmínek způsobu kyselina kyanovodíková-methan-amoniak, jehož podstata spočívá v tom, že se jako uhlovodíku použije propanu nebo butanů anebo jejich směsi a reakce se provádí za přítomnosti přídavného vodíku při atomovém poměru uhlíku k dusíku a vodíku 1: 1: 7,1 až 1: 1,33 :13 na začátku reakce, načež se vytvořený kyanovodík získá z plynné reakční směsi a vzniklý zbytkový plyn, obsahující vodík, se popřípadě vede
211360 částečně nazpět do reakčního stupně. S výhodou se použije atomového poměru uhlík :
: dusík : vodík 1 : 1,1 : 10.
Výhodou způsobu podle vynálezu je, že se při použití kapalných plynů jako uhlovodíkových složek nevyskytují škodlivé usazeniny sazí.
Kvantitativně větší část propanu nebo n- a i-butanu je součástí kapalných plynů získaných ze zemního plynu nebo ropy a získá se například tlakovou destilací (viz. Ullmann, Enzyklop-idie der technischen Chemie, 4. vyd., sv. 14, str. 657 a 662). Dalšími zdroji je např. zkapalňování uhlí nebo Fischer-Tropschova syntéza.
n- a i-Butan se použije výhodně jako v obchodě dostupná směs, obsahující s výhodou 75 % n-butanu a 25 % i-butanu.
Z propanu a n- a i-butanu se mohou připravit známým způsobem libovolné směsi.
Jak propan, tak butany nebo jejich směsi se před použitím relaxují na tlak 0,1 až 0,15 MPa, obvyklý při způsobu kyselina kyanovodíková-methan-amoniak, a po smíchání s amoniakem a přídavným vodíkem se přivádějí do reakčních trubek, kam vstupují obecně při teplotě místnosti.
Příčina reakce kapalných plynů s amoniakem za přítomnosti vodíku ve výchozí směsi bez vylučování sazí je neznámá. Pravděpodobně však souvisí se způsobem krakování v přítomnosti vodíku, přičemž se převedou kapalné plyny přítomností přídavného vodíku již na začátku reakce za přítomnosti katalyzátoru na methan, který potom reaguje s amoniakem na kyanovodík.
Přídavný vodík je část, která přesahujje předpokládané množství vodíku pro reakci „uhlovodík +NH3“.
Proto musí být na začátku reakce podíl přídavného vodíku alespoň tak vysoký, jak vyplývá stechiometricky pro příslušné jednotlivé uhlovodíkové složky pro přeměnu na methan.
V případě propanu jsou na mol propanu 2 moly vodíku, v případě n-nebo i-butanu na mol butanu 3 moly vodíku. Při použití směsí propanu a butanu leží nejmenší použité množství vodíku mezi těmito hodnotami.
To by také vysvětlovalo skutečnost, že reakce kapalných plynů, výtěžek kyanovodíku a prosazené množství výchozích látek na trubici a hodinu mohou být srovnatelné se stejnými ukazateli při přímém použití methanu.
Bylo velice neočekávané, že obvyklý katalyzátor pro způsob kyselina kyanovodíková-methan-amoniak byl schopný katalýzovat v jednom a tomtéž systému jak krakovací proces v přítomnosti vodíku, tak také tvorbu kyanovodíku.
Tím se prakticky zabrání nejen tvorbě sazí, nýbrž také odpadne oddělené zařazení krakovacího předstupně v přítomnosti vodíku.
Obzvláště příznivý molární poměr propanu, amoniaku a vodíku, odpovídající atomovému poměru C : N : H = 1:1, 1: 10, je poměr 1:3, 3:6. Přitom vznikne kyanovodík ve výtěžku 87 %, vztaženo· na použitý propan.
Při použití butanu, a to s výhodou technické směsi obsahující asi 75 % n-butanu a asi 25 % i-butanu, je molární poměr butanu к amoniaku a vodíku, odpovídající příznivému, výš? uvedenému atomovému poměru, 1: 4, 4 : 9. Kyselina kyanovodíková vznikne přitom ve výtěžku 83 %, vztaženo na použitou butanovou směs.
Například při směsi propanu a η-, i-butanu (objemový obsah: 40 °/o propanu, 60»% η-, i-butanu, přičemž η-, i-butan jsou v procentovém poměru 75 к 25), je příznivý molární poměr — odpovídající příznivému atomovému poměru C : N : N = 1 : 1,1 : 10 — uhlovodíku к amoniaku a vodíku 1:4: 7,5. Výtěžek kyseliny kyanovodíkové je přitom 85 procent, vztaženo na použitou uhlovodíkovou směs.
Přítomnost vodíku v dosud obvyklé výchozí směsi methanu a amoniaku je ovšem známá.
Podle dosud převládajícího mínění zde nerušil, ale zmenšoval koncentraci tvořeného kyanovodíku v reakčním plynu. Vyšší uhlovodíky však mohly být přítomné jen v nepatrném rozsahu (viz Ullmann, Enzyklopádie der technischen Chemie, sv. 9, 4. vydání, str. 659).
Pouze při technicky neprováděném způsobu v tavenině nevzácných kovů, při kterém se také použila směs methanu a amoniaku, bez kyslíku, ale při kterém se dospělo ke kyanovodíku zcela jiným, zvláště nekatalytíckým způsobem, měl by mít vodík příznivý vliv na druh reakce. Tato výhoda přitom hlavně spočívala v ovlivnění teplotního profilu, příznivého pro tvorbu kyseliny kyanovodíkové. Proto se nechá vodík nahradit v uvedeném způsobu také dusíkem (viz německý patent č. 1 064 933).
Dále je známý způsob podle Shawinigana, podle kterého se připraví kyanovodík z plynné směsi methanu, ethanu, propanu nebo butanu a amoniaku pomocí vířivého lo-že z uhlí. Zde se samozřejmě vyskytují usazeniny ze sazí, které však při tomto speciálním způsobu neruší, nýbrž pouze zvyšují množství rozvířeného uhlí( viz Ullman, citovaná literatura).
Tento způsob však předpokládá levné zdroje proudu, protože je mimořádně energeticky náročný.
Jako vodík se použije pro způsob podle vynálezu buď v obchodě běžný vodík, nebo s výhodou zbytkový plyn obsahující vodík vzniklý po oddělení kyanovodíku a nezreagovaného amoniaku, avšem jen v množství použitém podle vynálezu odpovídajícím nasazenému uhlovodíku.
Část zbytkového plynu nepoužitá pro syntézu — jak bylo dosud obvyklé — se použije pro jiné účely, protože vznikající vodík je velice čistý (viz příklad 1).
2113 · 6 · 9
Použitý amoniak je dostupný v obchodě a má s výhodou · čistotu více než 99 · °/o.
Reakce se prováděla za teplotních a tlakových podmínek obvyklých pro syntézu kyselina kyanovodíková — methan — . amoniak; rovněž zpracování se provádělo podobným způsobem (viz Ullmann,· Enzyklopadie der technischen Chemie, 4. vydání, sv. 9, str. 659 a Ullmann, . 3. vydání, 1954, sv. 5, str. 635 až 636, a Dechema-Monpgrafie loc. cit., str. 40 a 41). ’
Technický pokrok způsobu podle vynálezu spočívá, jak řečeno, v použití kapalných plynů jako uhlovodíkových složek, aniž se vyskytují škodlivé usazeniny sazí.
Kromě toho se provádí způsob podle vynálezu za stejných tlakových a teplotních podmínek a ve stejném přístroji jako· ve způsobu kyselina kyanovodíková-methan-amoniak, a to při přibližně stejném výtěžku a stejném prosazeném množství jako při použití methanu, přičemž přídavné množství vodíku se může krýt použitím částí zbytkového plynu ze způsobu.
Především se nepředvídalo, že by katalyzátor obvyklý pro způsob kyselina kyanovodíková-methan-amoniak mohl současně fungovat jako krakovací katalyzátor v přítomnosti vodíku pro kapalné plyny a jako· syntézní katalyzátor pro kyselinu kyanovodíkovou. Oddělený předstupeň pro krakování kapalných plynů v přítomnosti vodíku na methan proto odpadá.
Způsob podle vynálezu bude objasněn na základě následujících příkladů.
Příklad 1
V obvyklé aparatuře pro způsob kyselina kyanovodíková-methan-amoniak, která se skládá ze zařízení k dávkování plynu a míchání plynu a z reakční pece vně vytápěné, ve které je reakční trubka potažená platinou, se uvádí plyn následujícího molárního složení:
Propan : amoniak : vodík = 1: 3,3 : 6, tj. prakticky atomového poměru C : N : Η = 1 : : 1,1 : 10, a zahřívá se krátkou cestou na 1300 stupňů Celsia při 0,1 MPa.
Po průchodu reakční trubicí se vzniklá reakční plynná směs ochladí známým způsobem na teplotu nižší 400· °C a vyšší 30J°C na vrcholu pece.
Výtěžek je 87 mol. % kyanovodíku, vztaženo na použitý propan, a 80 mol. % kyanovodíku,. vztaženo na použitý amoniak.
Zbytkový plyn měl po známé absorpci nezreagovaného amoniaku v kyselině sírové a kyanovodíku, například ve vodném louhu sodném, složení zjištěné plynovou chromatografií: 96,4 mol. % vodíku, 1,1 mol. % dusíku a 2,4 mol. % methanu.
P ř í k 1 a d. 2 . .
Analogicky podle příkladu 1 se nechá reagovat v aparatuře kyselina kyanovodíková-methan-amoniak plyn následujícího molárního složení:
technický butan: amoniak: vodík =' 1:4, 4 : 9, odpovídající atomovému poměru C : N : : H, uvedeném v příkladu 1.
Výtěžek je 82,9 mol. % kyanovodíku, vztaženo na použitý technický butan, a 75,4 mol, procenta, vztaženo na použitý amoniak.
Jako technický butan se použila směs 75 % n-butanu a 25 % i-butanu.
Zbytkový plyn odpovídal téměř úplně složení zbytkového plynu podle příkladu 1.
Příklad 3
Analogicky podle příkladu 1 se nechá reagovat v aparatuře kyselina kyanovodíková-methan-amoniak plyn následujícího· složení: uhlovodík: amoniak: vodík = 1 : 4· : 7,5, přičemž uhlovodík je . směsí složenou objemově ze 40 % propanu a 60 % butanu (z toho 75 % n- a 25 % i-butanu).
Atomový poměr C : N : H odpovídá příkladu 1.
Výtěžek kyseliny kyanovodíkové je· 85 %, vztaženo· na směs uhlovodíků. Zbytkový plyn odpovídal téměř úplně složení zbytkového plynu podle příkladu 1,
Srovnávací příklad 4
Příkl. 1 se opakoval s rozdílem, že výchozí směs neobsahovala žádný vodík. Poměr propanu k amoniaku zůstal oproti příkladu 1 nezměněný, 1 : 3,3; rovněž atomový poměr C : N : Η = 1 : 1,1 : 6.
Po 19 hodinovém provozu musel být pokus přerušen pro silné, neregenerovatelné zanesení trubky sazemi.
vynAlezu díku 1:1: 7,1 až 1: 1,33 : 13 na začátku reakce a vytvořený kyanovodík se získá z plynné reakční směsi, načež se vzniklý zbytkový plyn obsahující vodík případně vede částečně nazpět do reakčního stupně.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se použije atomového poměru uhlík : dusík : vodík 1 : 1,1 : 10.

Claims (1)

  1. PREDMET
    1. Způsob přípravy kyanovodíku nebo kyseliny kyanovodíkové z kapalných plynů a amoniaku za podmínek způsobu kyselina kyanovodíková-methan-amoniak, vyznačený tím, že se jako uhlovodíku použije propanu nebo butanů, anebo jejich směsi, a reakce se provádí za přítomnosti přídavného vodíku při atomovém poměru uhlíku к dusíku a vo-
CS802185A 1979-04-06 1980-03-08 Method of preparation of the hydrogen cyanide CS211369B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2913925A DE2913925C2 (de) 1979-04-06 1979-04-06 Verfahren zur Herstellung von Cyanwasserstoff

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS211369B2 true CS211369B2 (en) 1982-02-26

Family

ID=6067662

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS802185A CS211369B2 (en) 1979-04-06 1980-03-08 Method of preparation of the hydrogen cyanide

Country Status (23)

Country Link
US (1) US4289741A (cs)
JP (1) JPS55149123A (cs)
AT (1) AT367375B (cs)
BE (1) BE882642A (cs)
BR (1) BR8000917A (cs)
CA (1) CA1134593A (cs)
CH (1) CH645600A5 (cs)
CS (1) CS211369B2 (cs)
DD (1) DD149654A5 (cs)
DE (1) DE2913925C2 (cs)
ES (1) ES488100A1 (cs)
FR (1) FR2453108A1 (cs)
GB (1) GB2046233B (cs)
IL (1) IL59597A (cs)
IT (1) IT1127975B (cs)
MX (1) MX153268A (cs)
NL (1) NL188687C (cs)
PL (1) PL124280B1 (cs)
RO (1) RO79837A (cs)
SE (1) SE438845B (cs)
SU (1) SU952099A3 (cs)
YU (1) YU39870B (cs)
ZA (1) ZA801915B (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4108181A (en) * 1977-01-28 1978-08-22 Unicare Systems, Inc. Cautery device for ophthalmic or the like surgical application
DE2947498C2 (de) * 1979-11-24 1982-01-21 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung von Cyanwasserstoff
DE3036599C1 (de) * 1980-09-27 1982-03-25 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung von Cyanwasserstoff
DE3132723A1 (de) * 1981-08-19 1983-03-17 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur herstellung von cyanwasserstoff
DE3309394C2 (de) * 1983-03-16 1985-11-14 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Vorrichtung zur Herstellung von Cyanwasserstoff
DE102007034715A1 (de) * 2007-07-23 2009-01-29 Evonik Röhm Gmbh Reaktor zur Herstellung von Cyanwasserstoff nach dem Andrussow-Verfahren
US20100284889A1 (en) * 2007-11-13 2010-11-11 Basf Se Method for producing hydrocyanic acid by catalytic dehydration of gaseous formamide
AU2008323040A1 (en) * 2007-11-13 2009-05-22 Basf Se Improved method for the production of hydrocyanic acid by means of catalytic dehydration of gaseous formamide
AP2010005412A0 (en) * 2008-03-31 2010-10-31 Basf Se Improved method for producing hydrogen cyanide through catalytic dehydration of gaseous formamide-direct heating.
DE102008002258A1 (de) * 2008-06-06 2009-12-10 Evonik Röhm Gmbh Verfahren zur Herstellung von Cyanwasserstoff an einem als Transportwirbelschicht zyklisch geführten partikulären Wärmeüberträger
EP3301075A1 (en) 2016-09-28 2018-04-04 Evonik Degussa GmbH Method for producing hydrogen cyanide

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE151130C (cs) *
DE548798C (de) * 1927-09-09 1932-04-20 Egon Eloed Dr Ing Verfahren zur katalytischen Darstellung von Cyanwasserstoff
DE1077198B (de) * 1950-01-31 1960-03-10 Lonza Werke Elektrochemische F Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Blausaeure bzw. Cyanverbindungen
US2768876A (en) * 1950-07-26 1956-10-30 Degussa Process for the production of hcn from volatile hydrocarbons and ammonia
GB821139A (en) * 1955-02-03 1959-09-30 Lonza Electric & Chem Works Improved method for the manufacture of hydrogen cyanide
GB839614A (en) * 1957-08-01 1960-06-29 Degussa Process for obtaining hydrocyanic acid
US4164552A (en) * 1978-05-15 1979-08-14 E. I. Du Pont De Nemours And Company Preparation of hydrogen cyanide

Also Published As

Publication number Publication date
DE2913925A1 (de) 1980-10-23
ZA801915B (en) 1981-03-25
IT1127975B (it) 1986-05-28
IT8067047A0 (it) 1980-01-14
NL8000406A (nl) 1980-10-08
ES488100A1 (es) 1980-09-16
YU307779A (en) 1982-10-31
PL223260A1 (cs) 1981-01-02
RO79837A (ro) 1983-02-01
YU39870B (en) 1985-04-30
BR8000917A (pt) 1980-10-29
DE2913925C2 (de) 1982-06-03
SE438845B (sv) 1985-05-13
US4289741A (en) 1981-09-15
MX153268A (es) 1986-09-05
BE882642A (fr) 1980-10-03
FR2453108A1 (fr) 1980-10-31
SE8002596L (sv) 1980-10-07
IL59597A (en) 1983-11-30
NL188687B (nl) 1992-04-01
NL188687C (nl) 1992-09-01
FR2453108B1 (cs) 1984-01-06
ATA187380A (de) 1981-11-15
CH645600A5 (de) 1984-10-15
DD149654A5 (de) 1981-07-22
JPS55149123A (en) 1980-11-20
SU952099A3 (ru) 1982-08-15
CA1134593A (en) 1982-11-02
JPS6261534B2 (cs) 1987-12-22
PL124280B1 (en) 1983-01-31
GB2046233A (en) 1980-11-12
GB2046233B (en) 1983-01-26
AT367375B (de) 1982-06-25
IL59597A0 (en) 1980-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US1934838A (en) Production of hydrocyanic acid
US5041405A (en) Lithium/magnesium oxide catalyst and method of making
US4318862A (en) Process for producing dimethylcarbonate
KR0169188B1 (ko) 탄화수소의 제조방법
CS211369B2 (en) Method of preparation of the hydrogen cyanide
Zawadzki The mechanism of ammonia oxidation and certain analogous reactions
US11746008B2 (en) Method of carbon dioxide-free hydrogen production from hydrocarbon decomposition over metal salts
KR100711349B1 (ko) 삼중개질반응을 이용한 합성가스의 제조방법
RU2161120C2 (ru) Способ получения синтез-газа из реакционной газовой смеси, способ получения второго синтез-газа, способ получения химического продукта, использующего синтез-газ и использующего второй синтез-газ
US2076953A (en) Manufacture of hydrocyanic acid
US2069545A (en) Synthesis of hydrocyanic acid
US20230303391A1 (en) Process for the production of hydrogen-enriched synthesis gas
JPH01284338A (ja) 塩基性混合金属酸化物触媒
US3098712A (en) Method for selective removal of oxygen from gaseous mixtures of oxygen and nitric oxide
CA1131880A (en) Hydrogen cyanide manufacturing process
US1816087A (en) Fort-on-the-main
Sisler et al. Studies of the chloramination of dimethylamine and 1, 1-dimethylhydrazine
US2064867A (en) Process of producing hydrogen
IL25566A (en) Process for the production of hydrogen cyanide
CN113677653A (zh) 制备甲醇合成气的方法
US2455987A (en) Manufacture of hydrogen cyanide
US2748156A (en) Production of acrylonitrile
US20190077658A1 (en) Process for the production of hydrogen-enriched synthesis gas
CA1110276A (en) Process for the preparation of asymmetric dimethylhydrazine
SU1237629A1 (ru) Способ получени гидроксиламинсульфата