CS210602B2 - Těsnění spár mezi částmi vícedílného skříňového tělesa - Google Patents

Těsnění spár mezi částmi vícedílného skříňového tělesa Download PDF

Info

Publication number
CS210602B2
CS210602B2 CS693275A CS693275A CS210602B2 CS 210602 B2 CS210602 B2 CS 210602B2 CS 693275 A CS693275 A CS 693275A CS 693275 A CS693275 A CS 693275A CS 210602 B2 CS210602 B2 CS 210602B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
strip
higher quality
quality material
sealing
flanges
Prior art date
Application number
CS693275A
Other languages
English (en)
Inventor
John D B Oestbo
Original Assignee
John D B Oestbo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by John D B Oestbo filed Critical John D B Oestbo
Priority to CS693275A priority Critical patent/CS210602B2/cs
Publication of CS210602B2 publication Critical patent/CS210602B2/cs

Links

Landscapes

  • Pressure Welding/Diffusion-Bonding (AREA)

Description

Vynález se týká těsnění spár mezi částmi vícedílného skříňového tělesa, například dvoudílné skříně turbíny, čerpadla a podobně. Vynález se týká zejména takových těsnění, u nichž je materiál přikládaný k povrchům části skříně, které se mají navzájem utěsnit, vyšší jakosti než materiál těchto částí a je navíc odolnější proti korozi.
Pro utěsňování spár mezi částmi skříně, například z uhlíkové ocele, pro parní turbíny a horkovodní čerpadla, se utěsnění mezi částmi skříně provádí pomocí pásů z materiálu vyšší jakosti, například z chromové ocele, umístěných na protilehlých plochách uvedených částí. Způsob, nejčastěji používaný k přikládání materiálu o vyšší jakosti k částem skříně, se zakládal na svařování, přesněji řečeno na navařování. Z toho však vyvstávaly značné problémy vyplývající z popraskání jak základního materiálu, tak 1 materiálu navařeného. Kromě toho se v místech navaření přídavného materiálu případné trhliny velmi obtížně zjišťují. Jiné nebezpečí spočívá v tom, že mikroskopické trhlinky, jež jsou při výrobě jinak přípustné, se v průběhu navařování zvětší tak, že budou ohrožovat pracovní bezpečnost stroje. Způsoby přikládání vysoce jakostního materiálu, které se až dosud používaly, mají další nevýhodu, spočívající v tom, že ja2 kékoliv opravy jsou velmi nákladné a časově náročné.
Uvedené nedostatky odstraňuje těsnění pro utěsňování spár mezi částmi vícedílného skříňového tělesa, které se skládá z pásů materiálu vyšší jakosti, jehož podstata spočívá podle vynálezu v tom, že se skládá z lišty z materiálu stejného druhu jako skříňové části a pásu z materiálu vyšší jakosti, který je připevněn na liště, která je spolu s pásem z materiálu vyšší jakosti uložena v drážce vytvořené v dosedací ploše přírub obou skříňových částí.
Pás z materiálu vyšší jakosti je s lištou spojen kovářským svárem nebo je tvořen vrstvou navařenou či neplátovanou na tuto lištu.
Vhodným materiálem pro pás je chrómová ocel.
Nový a vyšší účinek vynálezu spočívá v tom, že použití lišt umožňuje mnohem jednodušší a spolehlivější kontrolu a zjišťování trhlin, pomocí nedestruktivních metod, například rentgenovými paprsky, než bylo dosud možné, protože lišty s naneseným materiálem lze kontrolovat z obou stran. Kromě toho není třeba přivařovat cizí materiál přímo k materiálu skříňových částí. Vynález umožňuje také jednodušší zkoušky k určování rozsahu trhlin pomocí destruktivních metod, například mikroskopicky, protože lze snadno získat výřezy jak těsnicího materiálu, tak i materiálu uvedených lišt. Jestliže Jsou shledány nějaké závady — a podle tohoto vynálezu je to možné Jak před připevněním lišt v drážkách, tak i při něm — lze tyto závady poměrně snadno· opravit, například výměnou celých lišt s těsnicím materiálem.
Vynález bude nyní podrobněji popsán na provedeních znázorněných na výkresu, na němž představují obr. 1 schematický perspektivní pohled na dvoudílnou skříň turbíny, částečně v řezu, obr. 2 a 3 části okrajových přírub skříně podle obr. 1 v řezu, na přírubách ie podle vynálezu přiložen těsnicí materiál vyšší jakosti a obr. 4 postup výroby těsnění podle vynálezu.
Na obr. 1 je znázorněna skříň turbíny, která se skládá z horní skříňové části 1 a spodní skříňové části 2, které jsou opatřeny přírubami 3, 4. Tyto· příruby 3, 4 jsou k sobě těsně přitaženy svorníky 5. Skříňové části 1, 2 neprodyšně uzavírají schematicky znázorněnou parní turbínu fi.
Aby byly splněny vysoké požadavky kladené na utěsnění a těsnicí materiál mezi oběma skříňovými částmi 1, 2 je na každé z přírub 3, 4 uspořádán pás 7 z materiálu vyšší jakosti než je skříň turbiny. Po sestavení skříně turbíny jsou pásy 7, uložené na plochách protilehlých přírub 3, 4 přitlačeny těsně proti sobě. Jestliže je skříň turbíny například z běžné uhlíkové ocele, pás 7 může být z chrómové ocele. Popsaným způsobem se dosáhne zcela spolehlivého utěsnění spoje skříňových částí 1, 2. Jak vyplývá z obr. 1, vnější okraje 8, 9 přírub 3, 4 mají větší tloušťku než zbylé části přírub 3, 4, takže tyto vnější okraje 8, 9 budou při stažení skříně turbíny svorníky 5 na sebe dosedat. V přírubách 3, 4 je mezi pásy 7 a vnějšími okraji 8, 9 přírub 3, 4 vytvořen kanálek 10, který se může využít jako bezpečnostní evakuační kanálek.
Na obr. 2 a 3 jsou znázorněny dva způsoby pokládání pásu 7 z materiálu vyšší jakosti na přírubu 4 skříně turbíny podle vynálezu, je znázorněna pouze část této příruby. Společným znakem obou těchto způsobů je to, že pás 7 z materiálu vyšší jakosti se přikládá na lištu 11 z materiálu téhož druhu Jako příruba 4 skříně turbíny. Lišta 11 spolu s pásem 7 se potom uloží do drážky 14 vytvořené v přírubě 4 tak, že horní strana lišty 11 je v jedné rovině s horní stranou příruby 4. Drážka 14 pro lištu 11 se také vytváří napříKlad tak, aby umožnila přivaření lišty 11 v podélných neprodyšně těsných svarových švech 12. Přivaření lišty 11 k přírubě 4 je technicky velmi snadné, protože oba svařované materiály jsou téhož druhu. Tyto svarové švy 12 nejsou ani později vystaveny žádnému většímu namáhání. Aby byl zajištěn rovný stav lišty 11, může být tato lišta 11 v přírubě 4 zajištěna pomocí svorníků 13 se zapuštěnými hlavami. Jestliže je přímo v pásu 7 vytvořen kanálek 10, jak je znázorněno na obr. 1, mohou být svorníky 13 rozmístěny například podél střední osy lišty 11. Toto provedení není na výkresu znázorněno.
Je možná řada způsobů připevnění pásu 7 z materiálu vyšší jakosti na lištu 11, protože připevnění pásu 7 lze provádět odděleně.
Obr. 2 znázorňuje případ, kdy pás 7 byl k liště 11 připevněn kovářským svarem v ohni nebo kdy lišta 11 s pásem 7 byla vystřižena z tabule plátovaného materiálu. V obou těchto případech je spojení mezi pásem 7 a lištou 11 velmi spolehlivé a má rovnoměrnou jakost.
Obr. 3 znázorňuje případ, kdy je pás 7 materiálu vyšší jakosti připevněn k liště 11 navařením. K tomu účelu je v liště 11 vytvořena poměrně mělká drážka, která umožňuie, že přechodová oblast mezi materiálem vyšší jakosti a materiálem lišty 11 se nachází pod horní plochou zbylé části lišty 11a příruby 4. To znamená, že část pásu 7, která vyčnívá nad přírubu 4, bude obsahovat pouze materiál vyšší jakosti. Protože svařování se může provádět na volné liště 11, lze toto svařování provádět sériově za přesně definovaných podmínek.
Obr. 4 znázorňuje způsob odřezávání pásu 7 z materiálu vyšší jakosti z poměrně velkých plátovaných tabulí složených z vrstvy materiálu odpovídajícího liště 11 a z vrstvy materiálu vyšší jakosti pro pás 7, která je uložena na předchozí vrstvě. V tomto· případě je materiál pásu 7 nejprve podél rovnoběžných čar narýsován v odstupech, které odpovídají potřebné šířce pásu 7, načež se základní vrstva rozdělí na pásy, jejichž šířky odpovídají šířce lišt 11.
Vynález byl popsán v souvislosti s dvoudílnými skříněmi pro parní turbíny, může být však samozřejmě využit i pro jiné stroje, ve kterých jsou kladeny vysoké požadavky na utěsnění mezi dvěma protilehlými plochami. Způsob nanášení materiálu vyšší jakosti na lištu se volí podle potřeby a požadavků na pevnost spojení. Kdyby se to projevilo v některých případech jako výhodné, mohou se k přírubám nejdříve přiložit lišty, na které se pak dodatečně nanese materiál vyšší jakosti. Jak již bylo uvedeno, lišty mohou být v drážkách v přírubách připevněny svařováním nebo pájením na tvrdo. V případech, kdy se použitý materiál nesnadno svařuje nebo pájí na tvrdo, se také může použít spojení pomocí svorníků se zapuštěnými hlavami, přičemž pro utěsnění přechodu mezi lištami a drážkami v přírubách je výhodné použít speciální těsnicí materiály.

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT
    1. Těsnění spár mezi částmi vícedílného skříňového tělesa, obsahující pásy materiálu vyšší jakosti, vyznačující se tím, že se skládá z lišty (11) z materiálu stejného druhu jako skříňové části (1, 2) a pásu (7) z materiálu vyšší jakosti, který je připevněn na liště (lij, která je spolu s pásem (7) z materiálu vyšší jakosti uložena v drážce (14] vytvořené v dosedací ploše přírub (3, 4) obou skříňových částí (1, 2).
  2. 2. Těsnění podle bodu 1, vyznačující se
    VYNALEZU tím, že pás (7) z materiálu vyšší jakosti je s lištou (lij spojen svarem.
  3. 3. Těsnění podle bodu 1, vyznačující se tím, že pás (7j z materiálu vyšší jakosti je tvořen vrstvou navařenou na lištu (11).
  4. 4. Těsnění podle bodu 1, vyznačující se tím, že pás (7j z materiálu vyšší jakosti je tvořen vrstvou naplátovanou na lištu (11).
  5. 5. Těsnění podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že materiálem vyšší jakosti je chromová ocel.
CS693275A 1975-10-14 1975-10-14 Těsnění spár mezi částmi vícedílného skříňového tělesa CS210602B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS693275A CS210602B2 (cs) 1975-10-14 1975-10-14 Těsnění spár mezi částmi vícedílného skříňového tělesa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS693275A CS210602B2 (cs) 1975-10-14 1975-10-14 Těsnění spár mezi částmi vícedílného skříňového tělesa

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS210602B2 true CS210602B2 (cs) 1982-01-29

Family

ID=5417485

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS693275A CS210602B2 (cs) 1975-10-14 1975-10-14 Těsnění spár mezi částmi vícedílného skříňového tělesa

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS210602B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101402159B (zh) 一种船用钢材焊接性的试验装置及试验方法
US2209290A (en) Noncorrosive vessel
US8299389B2 (en) Insert weld repair
FI84641B (fi) Konstruktion av metallskivor i skikt.
US11332891B2 (en) Mold for aluminothermie welding of a metal rail and repair method making use thereof
US3733686A (en) Method for welding titanium clad steel
CS210602B2 (cs) Těsnění spár mezi částmi vícedílného skříňového tělesa
WO2022082982A1 (zh) 一种具有排水功能的不锈钢u形肋对接焊焊接方法
JPS5817331B2 (ja) 多部分式ハウジングの結合部分の密封方法
JPH08141737A (ja) 鉄板または鉄骨の溶接方法
CN212505801U (zh) 钢箱梁结构
US4497193A (en) Gripping head of an hydraulic sheet stretcher
SU853473A1 (ru) Способ определени технологическойпРОчНОСТи СВАРНОгО СОЕдиНЕНи
RU223554U1 (ru) Токопроводящий стык
SU725861A1 (ru) Вставка фигурна дл запрессовки при ремонте трещин в детал х
RU2795514C1 (ru) Способ линейной сварки трением двух частей лопатки моноколеса при ремонте
PL111884B1 (en) Method of sealing joints between parts of multi-part housings and apparatus for sealing joints of multi-part housings
JP7009419B2 (ja) コンクリート構造体の製造方法および保護シート
KR102047284B1 (ko) 변단면을 가지는 후판의 용접 기능성 평가 방법 및 변단면을 가지는 후판의 용접 기능성 평가용 용접 구조체
US5435206A (en) Method of testing welding filler materials
JPH091263A (ja) ハニカムパネルの補修方法
JPH0224629B2 (cs)
SU1252096A1 (ru) Способ получени нахлесточного соединени
SU1183860A1 (ru) Способ оценки стойкости металла к образованию холодных трещин в сварной зоне
Pekoz et al. Sheet steel welding